|
Post by Kriss on Dec 9, 2022 19:49:33 GMT
Territory history under Luttrall/Graham ownership. Special thanks to Bobby Vankavelaar for his original research with his Florida Mat Wars series. Added over a thousand new cards to existing research. Additional cards will be added as research is uncovered. Any additions or corrections are welcomed.
1/3/49 Tampa, FL Pierre LaClair beat Jack Bloomfield Jimmy Brett beat Prince Omar by DQ Joe Palooka draw Sailor Jack Skeen
1/10/49 Tampa, FL Joe Palooka beat Pierre LaClair by DQ Charlie Laye beat Prince Omar Sailor Jim Skeen draw Jack Bloomfield Joe Stovall vs Billy Whitter in an amateur match
1/17/49 Tampa, FL Pierre LaClair beat Daniel Boone Savage by DQ Young Sandow beat Prince Omar Charlie Laye draw Joe Palooka
1/24/49 Tampa, FL Daniel Boone Savage beat Pierre LaClair Charlie Laye beat Clif Olson by DQ in a 2 of 3 falls match Joe Palooka beat Young Sandow
1/31/49 Tampa, FL
2/7/49 Tampa, FL No wrestling
2/14/49 Tampa, FL Natie Brown beat George Thomas Silver Star(aka Eddie Williams) beat Tony Marco by DQ in a 2 of 3 falls match Joe Palooka beat Al Massey by DQ Clif Olson beat George Cologne
2/21/49 Tampa, FL Nat Brown beat Tony Marco Mr. X beat Eddie Williams Al Massey draw George Cologne Clif Olson beat Jack Bloomfield
2/28/49 Tampa, FL No wrestling
3/1/49 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory Mr. X vs. Cliff Olsen Garza Lozano vs. Antonio Lopez Silver Star vs. Al Massey George Thomas vs. The Adonis
3/7/49 Tampa, FL Nat Brown beat George Cologne Chico Salazar beat Garza Lozano by DQ in a 2 of 3 falls match Dutch Howlett beat George Thomas Al Massey beat Clif Olson by DQ
3/8/49 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory Garza Lozano, Cliff Olsen & Purple Heart vs. Eddie Williams, Chico Salazar & Al Massey in a match with 2 referees Dutch Howlett vs. George Cologne plus3 other matches
3/8/49 Miami, FL @ Causeway Arena Gorgeous George beat Purple Phantom in a 2 of 3 falls match Art Nelson draw Lee Savoldi Walter Underhill beat Bill Scott Art Studin beat Eddie Paquette by DQ
3/14/49 Tampa, FL Andy Anderson beat Garza Lozano by DQ Al Massey draw Chico Salazar Nat Brown double countout with Clif Olson Nat Brown, Al Massey & Andy Anderson beat Garza Lozano, Chico Salazar & Cliff Olson Dutch Howlett beat George Cologne
3/21/49 Tampa, FL Tommy Ward beat Chico Salazar by DQ Al Massey beat Chris Zaharias Joe Palooka draw George Cologne Clif Olson beat Jack Herman
3/28/49 Tampa, FL Roland Kirchmeyer beat George Cologne Clif Olson beat Al Massey by DQ Dutch Howlett draw Joe Palooka
____________________ David Baker Mid-Atlantic Wrestling Historian Back To Top PM Quote Reply
Posted: Sat Dec 9th, 2017 06:38 am Add as Friend Ignore Member PM Quote Reply 2nd Post dbaker3179
Joined: Sun Mar 1st, 2009 Location: Glendale, Arizona USA Posts: 1485 Status: Offline Mana: 4/4/49 Tampa, FL Roland Kirchmeyer beat The Red Terror by DQ Clif Olson beat Al Massey (2/3) Pierre LaClair beat Dutch Howlett Joe Palooka beat Nick Steddum
4/11/49 Tampa, FL
4/18/49 Tampa, FL No wrestling
4/25/49 Tampa, FL Juanita Coffman beat Dot Dotson Violet Viann beat June Byers Johnny Valentine beat Red Terror Nick Bacalis beat Jim Wallace by DQ
5/2/49 Tampa, FL Joe Palooka beat Red Terror by DQ Jim Wallace beat Dutch Howlett Dot Dotson & Violet Viann beat Celia Blevens & Juanita Coffman
5/9/49 Tampa, FL Red Terror beat Nick Bacalis in a no time limit match Johnny Valentine beat Jim Wallace by DQ in a 2 of 3 falls match Bobby Layne draw Joe Palooka in a scientific match
5/16/49 Tampa, FL Nick Bacalis & Johnny Valentine beat Red Terror & Jim Wallace Bobby Layne beat Mr. X by DQ
5/23/49 Tampa, FL The Wolfman(aka John Smith) & Gorilla Marcias beat Johnny Valentine & Joe Palooka Bill McDaniels beat Bobby Layne by DQ
5/30/49 Tampa, FL Tom Mahoney beat Bob Savage by DQ Nick Bacalis beat The Wolfman Naddie Nappa beat Bill McDaniels
6/1/49 Coral Gables, FL @ Coliseum Tom Mahoney vs. Daniel Boone Savage in a 2 of 3 falls match Bill McDaniels vs. The Wolfman Nick Bacalis vs. Naddie Nappa
6/6/49 Tampa, FL Bill Daniels beat The Wolfman by DQ in a match with Lester Welch as special referee Joe Palooka draw Nick Bacalis Ginger the Wrestling Bear beat Green Shadow
6/8/49 Coral Gables, FL @ Coliseum Drawing to align matches including Ginger the Wrestling Bear, Tom Mahoney, Bill McDaniels, Lester Welch and The Wolfman
6/13/49 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory No wrestling
6/15/49 Coral Gables, FL @ Coliseum Charlie Harbin(sub for Bill McDaniels) vs. Black Monster Nick Carter vs. The Wolfman Wild Bill Collins vs. Jack Kelly
6/20/49 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Black Monster beat Charlie Harbin The Wolfman beat Joe Palooka Jack Kelly beat Wild Bill Collins by DQ
6/22/49 Coral Gables, FL @ Coliseum 7-man battle royal including Nick Carter, Black Monster, Charlie Harbin, Jack Kelly, Bill McDaniels, Johnny Valentine and The Wolfman
6/27/49 Tampa, FL Johnny Valentine beat The Wolfman by DQ in a no time limit match Nick Bacalis beat Black Monster(unmasked himself as Antonio Cortez) Charlie Harbin draw Jack Kelly
6/29/49 Coral Gables, FL @ Coliseum Nick Bacalis & The Wolfman vs. Wild Bill Collins & Johnny Valentine in a 2 of 3 falls match Jack Kelly vs. Lou Laird Charlie Harbin vs. Naddie Nappa
____________________ David Baker Mid-Atlantic Wrestling Historian Back To Top PM Quote Reply
Posted: Sat Dec 9th, 2017 06:38 am Add as Friend Ignore Member PM Quote Reply 3rd Post dbaker3179
Joined: Sun Mar 1st, 2009 Location: Glendale, Arizona USA Posts: 1485 Status: Offline Mana: 7/4/49 Tampa, FL Johnny Valentine beat Charlie Harbin by DQ Nick Bacalis beat Naddie Nappa Wild Bill Collins beat Irish Jack Kelly
7/5/49 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory Johnny Valentine & Pat O’Hara vs. Nick Bacalis & Wild Bill Collins Charlie Harbin vs. Naddie Nappa
7/6/49 Coral Gables, FL @ Coliseum Wild Bill Collins vs. Jack Kelly Henry Nelson vs. Slow Joe(Alligator) Charlie Harbin vs. Johnny Valentine Nick Bacalis vs. Pat O’Hara
7/11/49 Tampa, FL Johnny Valentine & Young Sandow beat Joe Kilroy & Charlie Harbin Nick Bacalis beat Wild Bill Collins
7/12/49 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory Young Sandow vs. Joe Kilroy The Wolfman vs. Johnny Valentine Pat O’Hara vs. Nick Bacalis
7/13/49 Coral Gables, FL @ Coliseum Johnny Valentine vs. The Wolfman Joe Kilroy vs. Young Sandow Charlie Harbin vs. Pat O’Hara
7/18/49 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory George Holmes(sub for Chris Belkas) beat Wild Bill Collins The Wolfman beat Young Sandow Johnny Valentine beat Naddie Nappa Note: The is the first Tampa card promoted by Cowboy Luttrall
7/20/49 Coral Gables, FL @ Coliseum Chris Belkas vs. Wild Bill Collins Young Sandow vs. The Wolfman Joe Kilroy vs. Pat O’Hara
7/22/49 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory Johnny Valentine beat The Wolfman in a 2 of 3 falls match Young Sandow beat Pat O’Hara Wild Bill Collins beat Naddie Nappa(17:00) Note: Chris Belkas, the junior-heavyweight champion was scheduled to appear but was seriously injured in an automobile accident over the weekend
7/25/49 Tampa, FL The Wolfman beat Young Sandow Jack Ross, Jr. draw Johnny Valentine Pat O'Hara beat Wild Bill Collins by DQ
7/27/49 Coral Gables, FL @ Coliseum The Wolfman vs. Young Sandow Nick Carter vs. George Holms Duke DeKeno vs. Joe Kilroy
8/1/49 Tampa, FL Wild Bill Collins & The Wolfman beat Young Sandow & Johnny Valentine Duke DeKeno beat Rube Wright Gil Woodworth, of Ross Allen's famous alligator farm, wrestled an alligator, then handled a giant boa constrictor & other reptiles.
8/3/49 Coral Gables, FL @ Coliseum Johnny Valentine vs. The Wolfman Young Sandow vs. Rube Wright Nick Bacalis vs. Duke DeKeno
8/8/49 Tampa, FL Juanita Coffman beat Ellen Olson The Wolfman beat Jack Ross, Jr. Roland Kirchmeyer beat Wild Bill Collins
8/10/49 Coral Gables, FL @ Coliseum Juanita Coffman vs. Ellen Olsen Nick Bacalis vs. Roland Kirchmeyer Jack Ross, Jr. vs. Joe Kilroy Johnny Valentine vs. Young Sandow
8/15/49 Tampa, FL Paddy Mack no contest with The Wolfman Roland Kirchmeyer beat Danny Dusek by DQ Young Sandow beat Wild Bill Collins by DQ
8/17/49 Coral Gables, FL @ Coliseum Danny Dusek vs. Roland Kirchmeyer in a 2 of 3 falls match Young Sandow vs. The Wolfman Little Abner vs. Paddy Mack
8/22/49 Tampa, FL Paddy Mack beat The Wolfman in a match with Roland Kirchmeyer as special referee Danny Dusek beat Wild Bill Collins Frank Marconi beat Al Galento by DQ
8/24/49 Coral Gables, FL @ Coliseum Danny Dusek vs. Al Galento in a 2 of 3 falls match Rolland Kirchmeyer vs. Tony Marconi Paddy Mack vs. The Wolfman in a 2 of 3 falls match
8/29/49 Tampa, FL Paddy Mack & Bobby Roberts beat The Wolfman & Al Galento Danny Dusek beat Frank Marconi The matches were preceded by a judo demonstration with Buck Salter & Kenneth Hall
8/31/49 Coral Gables, FL @ Coliseum Danny Dusek vs. Paddy Mack in a 2 of 3 falls match Bobby Roberts vs. The Wolfman Al Galento vs. Frank Marconi
9/5/49 Tampa, FL Danny Dusek beat Paddy Mack in Southern Title tournament Bobby Roberts beat Wild Bill Collins in Southern Title tournament Frank Marconi beat Bulldog Hayes
9/7/49 Coral Gables, FL @ Coliseum Danny Dusek vs. Paddy Mack in a 2 of 3 falls match Frank Marconi vs. Bobby Roberts Nick Bacalis vs. Johnny Valentine
9/12/49 Tampa, FL Al Galento beat Paddy Mack in Southern Title tournament Bobby Roberts draw Danny Dusek in Southern Title tournament Wild Bill Collins beat Johnny Valentine by countout in Southern Title tournament
9/14/49 Coral Gables, FL @ Coliseum Danny Dusek beat Bobby Roberts in a 2 of 3 falls match Johnny Valentine beat Baby Blimp by DQ Paddy Mack beat Joe Kilroy
9/19/49 Tampa, FL Danny Dusek beat Bobby Roberts in a no time limit, Southern Title tournament match Pedro Godoy beat Wild Bill Collins Flash Gordon beat Al Galento by DQ
9/21/49 Coral Gables, FL @ Coliseum Danny Dusek beat Flash Gordon in a 2 of 3 falls match Bobby Roberts beat Happy Davis(26:00) Pedro Godoy beat Paddy Mack(19:00)
9/26/49 Tampa, FL Danny Dusek beat Pedro Godoy to win inaugural Southern Title in tournament final Bobby Roberts & Paddy Mack beat Al "Spider" Galento & Wild Bill Collins
9/28/49 Coral Gables, FL @ Coliseum Flash Gordon & Bobby Roberts beat Danny Dusek & Paddy Mack in a 2 of 3 falls match Roland Kirchmeyer beat Pedro Godoy in a 2 of 3 falls match
____________________ David Baker Mid-Atlantic Wrestling Historian Back To Top PM Quote Reply
Posted: Sat Dec 9th, 2017 06:39 am Add as Friend Ignore Member PM Quote Reply 4th Post dbaker3179
Joined: Sun Mar 1st, 2009 Location: Glendale, Arizona USA Posts: 1485 Status: Offline Mana: 10/3/49 Tampa, FL October 3, 1949 Danny Dusek beat Black Menace by DQ in a match with Roland Kirchmeyer as special referee Bobby Roberts & Pedro Godoy beat Wild Bill Collins & Naddie Nappa
10/5/49 Coral Gables, FL @ Coliseum Danny Dusek & Pedro Godoy beat Naddie Nappa & Bobby Roberts in a 2 of 3 falls match Duke DeKeno beat Joe Kilroy(sub for Marshall Blackstock) in a 2 of 3 falls match
10/10/49 Tampa, FL No wrestling
10/12/49 Coral Gables, FL @ Coliseum Pedro Godoy draw Bobby Roberts(60:00) Masked Marvel beat Paddy Mack(25:00) Roland Kirchmeyer beat Marshall Blackstock(sub for Flash Gordon)(30:00)
10/17/49 Tampa, FL Mildred Burke beat Mae Weston Danny Dusek beat Bobby Roberts Jack Singer beat Pedro Godoy Paddy Mack beat Wild Bill Collins
10/18/49 Lake Worth, FL @ Legion Arena Mildred Burke vs. Mae Weston in a no time limit match Bobby Roberts vs. Danny Dusek Paddy Mack vs. Masked Marvel Rolland Kirchmeyer vs. Marshall Blackstock
10/19/49 Coral Gables, FL @ Coliseum Mildred Burke beat Mae Weston(14:00) Roland Kirchmeyer & Bobby Roberts beat Danny Dusek & Pedro Godoy in a 2 of 3 falls match Masked Marvel beat Pat O’Hara(26:00)
10/19/49 Miami, FL Primo Carnera beat Vic Christy
10/24/49 Tampa, FL Danny Dusek beat Al Sitko by DQ The Wolfman beat Paddy Mack Jose Becerria beat Jack Singer Note: No wrestling in Tampa until November 14, 1949
10/26/49 Coral Gables, FL @ Coliseum Masked Marvel draw Bobby Roberts(60:00) in a 2 of 3 falls match Prince Omar beat George Romanoff(17:00) Pedro Godoy beat Pat O’Hara(25:00)
11/2/49 Coral Gables, FL @ Coliseum Prince Omar beat Bill Cody in a 2 of 3 falls match Pat O’Hara & Bobby Roberts beat Pedro Godoy & Masked Marvel in a 2 of 3 falls match
11/9/49 Coral Gables, FL @ Coliseum Bobby Roberts beat Masked Marvel by DQ in a 2 of 3 falls match Pedro Godoy vs. Al Sitko Prince Omar vs. Zack Malkov
11/12/49 Fort Myers, FL @ Boys Club Arena(postponed due to rain) Danny Dusek vs. Al Sitko Jack Singer vs. Paddy Mack Jose Beceria vs. The Wolfman
Note: On Monday, November 14, 1949, the members of the National Wrestling Association met at the Sherry Frontenac Hotel in Miami, Florida. Col. Harry J. Landry was re-elected NWA President. Charles F. Wheeler (Miami Beach) was re-elected first vice president, Dr. Ward Wylie (Mullens, West Virginia) was re-elected second vice president, Dave Rochon (Montreal) was re-elected third vice president, & Carl C. McCrary (Tulsa) was re-elected secretary-treasurer
11/14/49 Tampa, FL Danny Dusek & Zack Malkov beat The Wolfman & Wild Bill Collins Jack Bloomfield beat Bill Starr
11/16/49 Coral Gables, FL @ Coliseum Chief Saunooke no contest with Bobby Roberts when the ring broke Al Sitko beat Eddie Paquette(18:00) by DQ George Romanoff beat Prince Omar(11:00) Johnny Gallagher draw Masked Marvel
11/19/49 Fort Myers, FL @ Boys Club Arena Danny Dusek vs. Jack Bloomfield The Wolfman vs. Jack Malcon Bill Collins vs. Billy Starr
11/21/49 Tampa, FL No wrestling
11/23/49 Coral Gables, FL @ Coliseum Chief Saunooke vs. Al Sitko Eddie Paquette vs. Bobby Roberts Johnny Gallagher vs. Prince Omar George Romanoff vs. Masked Marvel
11/28/49 Tampa, FL The Wolfman beat Eddie Paquette by DQ to win 7-man battle royal Danny Dusek beat Wild Bill Collins George Harbin beat Paddy Mack Billy Starr was the first man eliminated in battle royal
11/30/49 Coral Gables, FL @ Coliseum Chief Saunooke vs. Bobby Roberts Babe Sharkey vs. Al Sitko Johnny Gallagher vs. Masked Marvel Prince Omar vs. George Romanoff
12/5/49 Tampa, FL Danny Dusek beat Babe Sharkey The Wolfman beat Al Massey Gene Bowman draw George Harbin
12/12/49 Tampa, FL Al Massey beat The Wolfman Danny Dusek beat George Harbin Gene Bowman beat Paddy Mack
12/19/49 Tampa, FL Al Massey beat The Wolfman to win 7-man battle royal Danny Dusek beat Martin Levy Gene Bowman beat Jack Reeder George Harbin was the first man eliminated in battle royal
12/26/49 Tampa, FL No wrestling
____________________ David Baker Mid-Atlantic Wrestling Historian Back To Top PM Quote Reply
Posted: Sat Dec 9th, 2017 06:39 am Add as Friend Ignore Member PM Quote Reply 5th Post dbaker3179
Joined: Sun Mar 1st, 2009 Location: Glendale, Arizona USA Posts: 1485 Status: Offline Mana: 1/2/50 Tampa, FL Mae Young beat Nell Stewart Gene Bowman draw Danny Dusek Al Massey beat George Harbin
1/2/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Nell Stewart vs. Therese Theis Plus 3 other matches
1/4/50 Coral Gables, FL @ Coliseum Nell Stewart beat Mae Young(26:00) Abe Coleman beat Bobby Roberts by DQ Joe Santos beat Bill Cody(16:00) George Romanoff beat Prince Omar by DQ
1/9/50 Tampa, FL Danny Dusek beat Gene Bowman Al Massey beat Eddie Paquette Wild Bill Collins beat George Harbin
1/9/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
1/11/50 Coral Gables, FL @ Coliseum King Kong beat Abe Coleman Bobby Roberts beat Babe Sharkey George Romanoff beat Joe Santos Happy Davis beat Prince Omar
1/14/50 Fort Myers, FL @ Terry Park Arena Mae Young vs. Rosa Cario Danny Dusek vs. Al Massey Gene Bowman vs. Eddie Paquette
1/16/50 Tampa, FL Gene Bowman & Al Massey beat Wild Bill Collins & Eddie Paquette Paddy Mack beat Prince Omar by DQ Daniel Boone Savage beat Jack Reeder
1/16/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena French Angel(aka Maurice Tillet) vs. Johnny Dusek, King Kong, Bobby Roberts or Abe Coleman Plus other matches
1/18/50 Coral Gables, FL @ Coliseum Maurice Tillet beat Abe Coleman(18:00) Bobby Roberts beat Ivan Kalmikoff(12:00) King Kong beat Happy Daniels(22:00) Danny Dusek beat Lil’ Abner(26:00)
1/23/50 Tampa, FL Maurice Tillet beat Daniel Boone Savage by countout Gene Bowman beat Eddie Paquette Prince Omar draw Al Massey Paddy Mack beat Jack Reeder
1/23/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Danny Dusek & King Kong vs. Bobby Roberts & Young Gotch in a 2 of 3 falls match Plus 3 other matches
1/25/50 Coral Gables, FL @ Coliseum Danny Dusek beat Bobby Roberts(33:00) King Kong beat Pierre LeClair (26:00) Happy Davis beat Bill Cody(22:00) Mr. X beat Joe Santos(25:00)
1/27/50 Daytona, FL @ Armory Danny Dusek beat Bobby Roberts in a 2 of 3 falls match George Romanoff beat Saul Weingeroff(:08) in a Japanese jacket match George Romanoff beat Johnny Griffin by forfeit(Griffin refused to wrestle) George Romanoff beat Gil Woodwroth(2:00) Gene Bauman draw Pierre LaClaire(30:00)
1/30/50 Tampa, FL
1/30/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena 6-man mud battle royal Bobby Roberts vs. Gene Bowman Red Terror vs. Al Massey Pierre LaClaire vs. Tiger Lewis
2/6/50 Tampa, FL No wrestling
2/6/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Tony Galento vs. Al Massey Bobby Roberts vs. Satan Danny Dusek vs. Gene Bowman Leo Newman vs. Joe Santos
2/10/50 Coral Gables, FL @ Coliseum Tony Galento beat Bobby Roberts(14:00) Gene Bowman beat Satan by DQ Happy Davis beat Leo Newman by DQ Roland Kirchmeyer beat King Kong
2/13/50 Tampa, FL Danny Dusek beat Tony Galento by DQ Eddie Paquette beat Dick Lever Wild Bill Cody draw Prince Omar
2/13/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Bobby Roberts vs. Satan in a 2 of 3 falls match King Kong vs. Young Gotch Gene Bowman vs. Leo Newman
2/15/50 Coral Gables, FL @ Coliseum Roland Kirchmeyer beat Satan(19:00) by DQ Bobby Roberts beat Baby Blimp(aka Martin Levy)(27:00) Gene Bowman beat King Kong Leo Newman beat Joe Santos
2/20/50 Tampa, FL Mildred Burke beat Elvira Snodgrass Maurice Roberre double countout with Danny Dusek Prince Omar beat Eddie Paquette by DQ Bob Geigel beat Dick Lever
2/20/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena King Kong vs. Gene Bowman Bobby Roberts vs. Satan Winner of previous matches vs. losers of previous matches Leo Newman vs. Pedro Ortega
2/22/50 Coral Gables, FL @ Coliseum Roland Kirchmeyer & Bobby Roberts beat Gene Bowman & Satan(16:00) Bobby Roberts beat Satan(19:30) Roland Kirchmeyer beat Gene Bowman(19:00) Pedro Ortega beat Leo Newman(22:00) by DQ
2/22/50 St. Petersburg, FL @ Gable Armory Mildred Burke vs. Elvira Snodgrass in a no time limit match Prince Omar vs. Bob Geigel Maurice Roberre vs. Bill Cody Dick Lever vs. Danny Dusek
2/27/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Mildred Burke vs. June Byers Pedro Ortega vs. Satan Young Gotch vs. Gene Bowman Bobby Roberts vs. Leo Newman
2/28/50 Tampa, FL Danny Dusek no contest with Maurice Roberre Gus Raap beat Prince Omar by DQ Bob Geigel beat Eddie Paquette
3/1/50 Coral Gables, FL @ Coliseum Mildred Burke beat Elvira Snodgrass(26:00) Bobby Roberts beat Leo Newman(24:00) Pedro Ortega beat Pedro Godoy(22:00) Gene Bowman beat Satan(19:00)
3/6/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Pedro Ortega vs. Satan in a hair vs. mask match Bob Geigel vs. Danny Dusek Bobby Roberts vs. Gene Bowman Gus Rapp vs. Pedro Martinez
3/7/50 Tampa, FL Danny Dusek beat Maurice Roberre in a no time limit match with Jack Dempsey as special referee Tony Angelo beat Eddie Paquette Bob Geigel beat Prince Omar
3/10/50 Daytona Beach, FL
Note: The Sunday, March 12, 1950 edition of the Miami Herald stated that wrestling promoter, George Romanoff was killed on Saturday morning in a car accident south of Jacksonville. Injured in the accident were wrestlers Bobby Roberts & Pedro Ortega. Ortega was seriously injured & was not expected to live. Roberts was treated and released
3/13/50 Tampa, FL Tony Angelo draw Bob Geigel Dick Powell beat Eddie Paquette Satan beat Maurice Roberre
3/13/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Tiger Joe Marsh vs. Gene Bowman 5-man negro battle royal Danny Dusek vs. Gus Rapp King Kong vs. Prince Omar
3/20/50 Tampa, FL Tommy Ward beat Prince Omar Bob Geigel beat Satan by DQ Tiger Joe Marsh draw Maurice Roberre
3/27/50 Tampa, FL Joe Kameroff beat Johnny Seals to win 7-man battle royal Satan beat Pat O'Hara George Bruckman beat Prince Omar Tiger Joe Marsh was the first man eliminated from battle royal
3/27/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Danny Dusek vs. Eddie Paquette Gene Bowman vs. Bob Geigel Maurice Roberre vs. Tony Angelo
3/29/50 Coral Gables, FL @ Coliseum Tiger Joe Marsh beat Maurice Roberre in a 2 of 3 falls match Tony Angelo beat Joe Kameroff by DQ Danny Dusek beat Bob Geigel
____________________ David Baker Mid-Atlantic Wrestling Historian Back To Top PM Quote Reply
Posted: Sat Dec 9th, 2017 06:40 am Add as Friend Ignore Member PM Quote Reply 6th Post dbaker3179
Joined: Sun Mar 1st, 2009 Location: Glendale, Arizona USA Posts: 1485 Status: Offline Mana: 4/3/50 Tampa, FL Beverly Lehmer beat Dot Dotson Joe Kameroff beat Maurice Roberre Pat O'Hara draw Bob Geigel George Bruckman beat Johnny Seals Satan beat Prince Omar
4/3/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Danny Dusek vs. Gene Bowman in a 2 of 3 falls match Tiger Joe Marsh vs. Eddie Paquette Tony Angelo vs. Johnny Seals
4/5/50 Coral Gables, FL @ Coliseum Tiger Joe Marsh beat Gene Bowman in a 2 of 3 falls match Eddie Paquette beat Johnny Melas(14:00) Danny Dusek beat Johnny Seals
4/6/50 Tallahassee, FL @ Leon County Armory Satan beat Gene Bowman Wilma Gordon vs. Shirley Strimple Maurice Roberre vs. Johnny Seals Prince Omar vs. John Melas
4/10/50 Tampa, FL Millie Stafford beat Wilma Gordon Satan beat Danny Dusek by countout Joe Kameroff beat Maurice Roberre Pat O'Hara beat Tony Angelo
4/10/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Dot Dotson vs. Beverly Lehmer Tiger Joe Marsh vs. Gene Bowman Eddie Paquette vs. Johnny Melas Johnny Seals vs. George Bruckman
4/12/50 Coral Gables, FL @ Coliseum Dot Dotson beat Beverly Lehmer(19:00) Danny Dusek beat Tiger Joe Marsh(26:00) Eddie Paquette beat Gene Bowman(14:00) Johnny Seals beat Johnny Melas(22:00)
4/13/50 Tallahassee, FL @ Leon County Armory Satan no contest with George Bruckman in a 2 of 3 falls match Johnny Seals vs. Prince Omar in a 2 of 3 falls match Pat O’Hara vs. Johnny Bence
4/17/50 Tampa, FL Joe Kameroff beat Satan(unmasked as Red Ryan) in a hair vs. mask match Dot Dotson & Wilma Gordon beat Beverly Lehmer & Millie Stafford Bob Geigel draw Johnny Seals
4/17/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena 7-man battle royal including Maurice Roberre, Pat O’Hara, George Bruckman, Eddie Paquette, Prince Omar, Tiger Joe Marsh and Dick Powell Plus 3 other matches
4/19/50 Coral Gables, FL @ Coliseum Eddie Paquette beat Maurice Roberre(33:00) to win battle royal Dick Powell beat Joe Kameroff(16:00) Johnny Seals beat Johnny Melas(22:00)
4/20/50 Tallahassee, FL @ Leon County Armory Beverly Lehman vs. Millie Stafford George Bruckman beat Satan(and unmasked him) in a 2 of 3 falls match Bob Geigel vs. Pat O’Hara
4/24/50 Tampa, FL Dick Powell beat Joe Kameroff to win 7-man battle royal Red O'Shocker beat Eddie Paquette Al Sitko beat Karl Kowalski Wild Bill Collins was the first man eliminated from battle royal
4/24/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Dot Dotson beat Doris Dean in a 2 of 3 falls match Bob Geigel beat George Bruckman(34:00) Johnny Seals beat Tiger Joe Marsh in a 2 of 3 falls match
4/26/50 Coral Gables, FL @ Coliseum Doris Dean vs. Dot Dotson in a 2 of 3 falls match Tiger Joe Marsh vs. Pat O’Hara George Bruckman vs. Johnny Seals
4/26/50 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory 7-man battle royal including Red O’Shocker, Dick Powell, Al Sitko, Joe Kameroff, Johnny Bence, Eddie Paquette and Karl Kowalski Plus 3 other matches
4/28/50 Tallahassee, FL @ Leon County Armory 7-man battle royal including Johnny Seals, George Bruckman, Joe Kameroff, Red O’Shocker, Bob Geigel, Johnny Bence and Tiger Joe Marsh Plus 3 other matches
5/1/50 Tampa, FL Teddy the Wrestling Bear vs. Tony Galento Dick Powell beat Joe Kameroff in a no time limit match Pat O'Hara beat Wild Bill Collins Al Sitko beat Eddie Paquette by DQ
5/1/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena 7-man mud battle royal Plus 3 other matches
5/3/50 Coral Gables, FL @ Coliseum Tony Galento vs. Teddy the Wrestling Bear Joe Kameroff vs. Dick Powell Eddie Paquette vs. Al Sitko Joe Kowalski vs. Joe Santos
5/5/50 Tallahassee, FL @ Leon County Armory Karl Kowalski vs. Johnny Seals in a 2 of 3 falls match Joe Kameroff vs. Bob Geigel in a 2 of 3 falls match Red O’Shocker vs. George Bruckman
5/8/50 Tampa, FL Dick Powell beat Karl Kowalski Pat O'Hara beat Eddie Paquette Johnny Bence beat Wild Bill Collins by DQ
5/8/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Tony Galento vs. a Wrestling Bear in a boxing match Prince Omar vs. Bob Geigel Johnny Seals vs. Red O’Shocker Bobby Lane vs. Joe Santos
5/10/50 Coral Gables, FL @ Coliseum Dick Powell beat Bob Geigel in a 2 of 3 match to win battle royal Joe Santos beat Happy Davis in a 2 of 3 falls match
5/12/50 Tallahassee, FL @ Leon County Armory Tony Galento vs. a Wrestling Bear in a boxing match Dick Powell vs. Karl Kowalski in a 2 of 3 falls match Eddie Paquette vs. Bill Lewis in a 2 of 3 falls match
5/15/50 Tampa, FL Al Massey beat Karl Kowalski Johnny Seals beat Red O'Shocker Pat O'Hara beat Bob Geigel Al Massey, Johnny Seals & Pat O'Hara beat Karl Kowalski, Red O'Shocker & Bob Geigel
5/15/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Eddie Paquette vs. Dick Powel Wild Bill Collins vs. Red O’Shocker Rube Wright vs. Johnny Melas
5/17/50 Coral Gables, FL @ Coliseum Eddie Paquette beat Dick Powell in a 2 of 3 falls match Tony Mister beat Ralph Wright(26:00) Al Massey beat Pat O’Hara(23:00)
5/19/50 Tallahassee, FL @ Leon County Armory No wrestling
5/22/50 Tampa, FL Danny Dusek beat Al Massey Lord Patrick Lansdowne beat Prince Omar Pat O'Hara beat Johnny Seals
5/24/50 Coral Gables, FL @ Coliseum No wrestling
5/24/50 Tallahassee, FL @ Leon County Armory Danny Dusek beat Al Massey in a 2 of 3 falls match Johnny Seals vs. Pat O’Hara in a 2 of 3 falls match Dick Powell vs. Prince Omar
5/29/50 Tampa, FL Danny Dusek beat Gene Bowman in a no time limit match with Jack Bloomfield as special referee Lord Patrick Lansdowne beat Johnny Seals Pat O'Hara beat Prince Omar
6/5/50 Tampa, FL Gene Bowman & Johnny Valentine beat George Harben & Danny Dusek Lord Patrick Lansdowne beat Nick Bacalis Jack Bloomfield beat Prince Omar
6/6/50 Coral Gables, FL @ Coliseum Danny Dusek vs. Al Massey George Harbin vs. Lord Patrick Lansdowne Pat O’Hara vs. Johnny Valentine
6/7/50 Tallahassee, FL @ Leon County Armory No wrestling
6/12/50 Tampa, FL Lord Patrick Lansdowne beat Danny Dusek in a match with Al Massey as special referee Johnny Valentine beat George Harben Nick Bacalis & Jack Bloomfield beat Gene Bowman & Pat O'Hara
6/13/50 Coral Gables, FL @ Coliseum Danny Dusek vs. Nick Bacalis George Harbin vs. Pat O’Hara Gene Bowman vs. Johnny Valentine
6/19/50 Tampa, FL Danny Dusek beat Lord Patrick Lansdowne in a no time limit match Johnny Valentine beat Black Demon by DQ George Harben beat Al Massey Nick Bacalis beat Prince Omar
6/20/50 Coral Gables, FL @ Coliseum Danny Dusek vs. Pat O’Hara George Harbin vs. Johnny Valentine Jack Bloomfield vs. Al Massey
6/26/50 Tampa, FL Danny Dusek beat Al Massey by countout Johnny Valentine beat Black Demon Pat O'Hara beat George Harben
6/27/50 Miami, FL @ Ritz Arena Danny Dusek beat Pat O’Hara Black Demon beat Jim Davis Johnny Valentine beat Nick Bacalis
6/30/50 Daytona Beach, FL @ National Guard Armory Red O'Shocker vs. Pat O'Hara Wild Bill Collins vs. Jim Davis Rube Wright vs. ??
____________________ David Baker Mid-Atlantic Wrestling Historian Back To Top PM Quote Reply
Posted: Sat Dec 9th, 2017 06:40 am Add as Friend Ignore Member PM Quote Reply 7th Post dbaker3179
Joined: Sun Mar 1st, 2009 Location: Glendale, Arizona USA Posts: 1485 Status: Offline Mana: 7/3/50 Tampa, FL Kid McCoy beat Tex McAllister by knockout in a boxing match Al Massey & Johnny Valentine beat Danny Dusek & Black Demon Nick Bacalis beat Rube Wright by DQ
7/10/50 Tampa, FL Mildred Burke beat Dot Dotson Danny Dusek beat Black Demon(unmasked as Honey Boy Hannigan) Johnny Valentine beat Pat O'Hara
7/14/50 Daytona Beach, FL @ National Guard Armory Mildred Burke vs. Dot Dotson Al Massey vs. Danny Dusek Rube Wright vs. Pat O'Hara Johnny Valentine vs. Farmer Harben
7/17/50 Tampa, FL Mildred Burke beat Ann Laverne Johnny Valentine beat Danny Dusek Al Massey draw Rube Wright
7/21/50 Daytona Beach, FL @ Beach Arena Johnny Valentine vs. Don Martin Mildred Burke vs. Ann Laverne Danny Dusek vs. Al Massey Rube Wright vs. George Harben
7/24/50 Tampa, FL Johnny Valentine beat Danny Dusek Al Massey & Pat O'Hara beat Rube Wright & Bunk Harris Nick Bacalis beat Don Martin by DQ
7/28/50 Daytona Beach, FL @ Beach Arena Al Massey vs. Bunk Harris Bobby Lyons vs. Johnny Valentine Billy Starr vs. Don Martin
7/31/50 Tampa, FL Al Massey beat Rube Wright Nick Bacalis beat Bunk Harris Pat O'Hara beat Bull Martin by DQ
8/7/50 Tampa, FL Danny Dusek beat Johnny Valentine by countout in a no time limit match with Red Donovan as special referee Al Massey beat Bull Martin by DQ Green Hornet beat Nick Bacalis
8/14/50 Tampa, FL Johnny Valentine & Al Massey beat Rube Wright & Bull Martin Green Hornet beat Wild Bill Collins Billy Starr draw Bobby Lyons
8/21/50 Tampa, FL Green Hornet beat Bobby Lyons to win 9-man battle royal Rube Wright beat Wild Bill Collins Herbie Stein beat Bull Martin Billy Starr draw Frank Bruce Billy Williams was the first man eliminated from battle royal
8/28/50 Tampa, FL Rube Wright double DQ Green Hornet in a no time limit match Bull Martin draw Frank Bruce Red Kirkpatrick beat Billy Starr
9/4/50 Tampa, FL Green Hornet beat Rube Wright in a no time limit match with 2 referees Johnny Valentine & Herbie Stein beat Bull Martin & Red Kirkpatrick Frank Bruce beat Billy Starr Nick Bacalis draw Bobby Lyons in a scientific match
9/11/50 Tampa, FL Danny Dusek beat Johnny Valentine Green Hornet beat Red Kirkpatrick Herbie Stein beat Billy Williams
9/11/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Nick Bacalis vs. Herman Levine Rube Wright vs. Frank Bruce Bull Martin vs. Bobby Lyons Plus a tag match
9/18/50 Tampa, FL Green Hornet beat Danny Dusek Pat O'Hara beat Red Kirkpatrick by DQ Hans Herman beat Frank Bruce
9/18/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Johnny Valentine vs. Rube Wright in a 2 of 3 falls match Bull Martin vs. Herb Stein in a 2 of 3 falls match Bobby Lyons vs. Nick Bacalis in a 2 of 3 falls match
9/25/50 Tampa, FL June Byers beat Cora Combs Danny Dusek & Pat O'Hara beat Green Hornet & Red Kirkpatrick Bobby Orton beat Billy Starr
9/25/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Dot Dotson vs. Ella Waldek in a 2 of 3 falls, no time limit match Rube Wright vs. Herb Stein Bull Martin vs. Hans Hermann
____________________ David Baker Mid-Atlantic Wrestling Historian Back To Top PM Quote Reply
Posted: Sat Dec 9th, 2017 06:40 am Add as Friend Ignore Member PM Quote Reply 8th Post dbaker3179
Joined: Sun Mar 1st, 2009 Location: Glendale, Arizona USA Posts: 1485 Status: Offline Mana: 10/2/50 Tampa, FL June Byers beat Dot Dotson Green Hornet beat Pat O'Hara by DQ Bobby Orton beat Red Kirkpatrick
10/2/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Ella Waldek vs. Cora Combs in a 2 of 3 falls, no time limit match Hans Hermann vs. Rube Wright Danny Dusek vs. Bobby Lyons
10/3/50 Miami, FL @ Ritz Arena June Byers beat Dot Dotson in a 2 of 3 falls match Danny Dusek beat Bobby Orton(sub for Bob Arnat) in a 2 of 3 falls match Bobby Lyons draw Billy Starr(30:00)
10/9/50 Tampa, FL Pat O'Hara beat Green Hornet(unmasked as Pat Welch, aka Pat O'Brien) by DQ in a no time limit match Great Togo beat Rube Wright Bobby Orton beat Dick Trout
10/9/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Hans Hermann vs. Danny Dusek in a 2 of 3 falls match Tommy Bell vs. Elmer Davis Bobby Lyons vs. Billy Starr
10/10/50 Miami, FL @ Ritz Arena Great Togo beat Danny Dusek by DQ Dick Trout beat Tommy Bell in a 2 of 3 falls match Red Devil beat Joe Santos
10/16/50 Tampa, FL Pat Welch beat Rube Wright by DQ Pat O'Hara draw Hal Keene Bobby Orton beat Hans Hermann by DQ
10/16/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Ginger the Wrestling Bear won a 7‑man and 1-bear battle royal that also included Danny Dusek, Rube Wright, Billy Starr, Hal Keene, Bobby Lyons and Lester Welch Plus 3 other matches
10/23/50 Tampa, FL Ginger the Wrestling Bear won a 7‑man and 1-bear battle royal Hal Keene beat Pat O'Hara Jack Wentworth draw Rube Wright Bobby Orton beat Hans Hermann
10/23/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Elmer Davis vs. Danny Dusek Billy Starr vs. Joe McKay Tommy Bell vs. Bobby Lyons
10/24/50 Miami, FL @ Ritz Arena Bobby Lyons beat Billy Starr Elmer Davis beat Danny Dusek by DQ Cyclone McKay beat Tommy Bell (24:00)
10/30/50 Tampa, FL Pat O'Hara & Bobby Orton beat Hal Keene & Hans Hermann Chief Little Fox beat Wild Bill Collins Jack Wentworth beat John Beal
10/30/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Green Hornet vs. Joe McKay Elmer Davis vs. Bobby Lyons Rube Wright vs. Joe Santos
10/31/50 Miami, FL @ Ritz Arena Green Hornet beat Bobby Lyons in a 2 of 3 falls match Red Devil beat Rube Wright(15:00) Elmer Davis beat Cyclone McKay in a 2 of 3 falls match
11/6/50 Tampa, FL Bobby Orton beat Hal Keene in a match with Strangler Lewis as special referees Chief Little Fox beat Pat Welch Jack Kennedy draw Jack Wentworth
11/6/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Rube Wright beat Pat O’Hara in a 2 of 3 falls match to win Southern Title Elmer Davis beat Joe McKay Bobby Lyons beat John Beal
11/7/50 Miami, FL @ Ritz Arena Rube Wright beat Green Hornet in a 2 of 3 falls match Cyclone McKay beat John Beal in a 2 of 3 falls match Elmer Davis draw Bobby Lyons(30:00)
11/13/50 Tampa, FL NWA World Champion Lou Thesz beat Bobby Orton in a 2 of 3 falls match with Jack Wentworth as special referee Jack Kennedy beat Pat O'Hara in a 2 of 3 falls match Armand Tanny beat Bobby Lyons(25:00)
11/13/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Chief Little Fox vs. Maurice Roberre Green Hornet vs. Rube Wright Elmer Davis vs. Hal Keane
11/14/50 Miami, FL @ Ritz Arena Chief Little Fox beat Hal Keene in a 2 of 3 falls match Maurice Roberre beat Pat Welsh in a 2 of 3 falls match Elmer Davis draw Rube Wright(30:00)
11/17/50 Daytona Beach @ Beach Arena NWA World Champion Lou Thesz vs. Pat O'Hara Armand Tanny vs. Green Hornet Chief Little Fox vs. Bobby Lyons
11/20/50 Tampa, FL June Byers beat Lillian Bitter Jack Wentworth beat Armand Tanny Jack Kennedy beat Hal Keene
11/20/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Cora Combs vs. Beverly Lehmer Rube Wright vs. Maurice Roberre Chief Little Fox vs. Bobby Orton
11/21/50 Miami, FL @ Ritz Arena Maurice Roberre beat Leo Newman in a 2 of 3 falls match Beverly Lehmer beat Cora Combs in a 2 of 3 falls match Bobby Orton beat Rube Wright(23:00)
11/27/50 Tampa, FL June Byers vs. Beverly Lehmer Rube Wright beat Jack Kennedy by DQ Maurice Roberre vs. Jack Wentworth
11/27/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Lillian Bitters vs. Cora Combs Elmer Davis vs. Leo Newman Bobby Orton vs. Hal Keane
11/28/50 Miami, FL @ Ritz Arena Lilly Bitter beat Beverly Lehmer in a 2 of 3 falls match Leo Newman beat Gene Stanlee in a 2 of 3 falls match Hal Keene beat Bobby Orton(28:00)
12/4/50 Tampa, FL Rube Wright beat Jack Kennedy Little Beaver beat Irish Jackie Armand Tanny draw Elmer Davis
12/4/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Tom Thumb vs. Jimmy Little Leo Newman vs. Maurice Roberre Bobby Lyons vs. Hal Keane
12/5/50 Miami, FL @ Ritz Arena Jimmy Little vs. Tom Thumb in a 2 of 3 falls match Hal Keene vs. Maurice Roberre Bobby Lyons vs. Leo Newman
12/11/50 Tampa, FL Little Beaver beat Tom Thumb Bobby Lyons beat Armand Tanny Rube Wright & Jack Wentworth beat Jack Kennedy & Maurice Roberre
12/12/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Leo Newman vs. Jimmy Brittain Jimmy Little vs. Irish Jackie Elmer Davis vs. Mr. America
12/12/50 Miami, FL @ Ritz Arena Little Beaver beat Tom Thumb in a 2 of 3 falls match Jack Wentworth beat Rube Wright in a 2 of 3 falls match Hal Keene draw Jack Kennedy(30:00)
12/18/50 Tampa, FL Little Beaver & Jimmy Little beat Tom Thumb & Irish Jackie Rube Wright beat Bobby Lyons by DQ Maurice Roberre beat Jack Wentworth by DQ
12/19/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Tom Thumb & Tiny Roe vs. Irish Jackie & Chief Little Bear Jack Wentworth vs. Maurice Roberre Rube Wright vs. Elmer Davis
12/19/50 Miami, FL @ Ritz Arena Leo Newman beat Boom Boom Pantazi in a 2 of 3 falls match Joe Santos beat Marty Nappa Cowboy Joe beat Duke DeKeno
12/22/50 Tampa, FL December 22, 1950 Pat O'Hara beat Rube Wright in a match with George Zaharias as special referee Maurice Roberre beat Bobby Lyons Johnny Bence beat Elmer Davis
12/25/50 Tampa, FL No wrestling
12/26/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena 7-man battle royal including Pat O’Hara, Bobby Lyons, Rube Wright, Joe Santos, Johnny Bence, Elmer Davis & Maurice Roberre Plus other matches
12/26/50 Miami, FL @ Ritz Arena Marty Nappa & Jose Santos beat Duke DeKeno & Leo Newman in a 2 of 3 falls match plus 2 other matches
____________________ David Baker Mid-Atlantic Wrestling Historian Back To Top PM Quote Reply
Posted: Sat Dec 9th, 2017 06:41 am Add as Friend Ignore Member PM Quote Reply 9th Post dbaker3179
Joined: Sun Mar 1st, 2009 Location: Glendale, Arizona USA Posts: 1485 Status: Offline Mana: 1/1/51 Tampa, FL No wrestling
1/2/51 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Pat O’Hara vs. Rube Wright Bobby Lyons vs. Ivan Rasputan Maurice Roberre vs. ?? LaVal
1/2/51 Miami, FL @ Ritz Arena Jimmy Benz(aka Johnny Bence) beat Duke DeKeno in a 2 of 3 falls match Herman Levine beat Sonny Taylor Joe Santos beat Cowboy Joe
1/8/51 Tampa, FL Frederick Von Schacht beat Pierre LaSalle to win 7-man battle royal Maurice Roberre beat Jimmy Ray Rube Wright beat Bobby Lyons Martin Levy was the first man eliminated from battle royal
1/9/51 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Pat O’Hara vs. Rube Wright Prince Omar vs. Bob Clay ?? LaVal vs. Bobby Lyons
1/15/51 Tampa, FL Violet Viann beat Dot Dotson by DQ Frederick Von Schacht beat Pat O'Hara Don O'Connor beat Walter Kameroff
1/16/51 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Violet Viann vs. Sheba Zenni Dan O’Connor vs. Bill Dixon Danny Dusek vs. Frederick Von Schacht
1/16/51 Miami, FL @ Ritz Arena Joyce Ford vs. Dot Dotson
1/22/51 Tampa, FL June Byers won a 5-woman battle royal that also included Sheba Zennie, Violet Viann, Dot Dotson & Joyce Ford Frederick Von Schacht beat Danny Dusek by DQ Dan O'Connor beat Rube Wright Wild Bill Zimm beat Billy Dickson
1/23/51 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Violet Viann vs. June Byers Wild Bill Zimm vs. Walter Kameroff Dan O’Connor vs. Jimmy Ray
1/23/51 Miami, FL @ Ritz Arena Sheba Zenni beat Joyce Ford Danny Dusek beat Bill Dixon Johnny Demchuk draw Rube Wright
1/29/51 Tampa, FL Joe the Ape beat Rube Wright in a boxing match Frederick Von Schacht beat Danny Dusek Pat O'Hara beat Jimmy Ray Dan O'Connor beat Jack Bernard
1/31/51 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Joe the Ape vs. Rube Wright in a boxing match Wild Bill Zimm vs. Dan O’Connor Bill Dixon vs. Walter Kameroff
1/30/51 Miami, FL @ Ritz Arena Danny Dusek beat Jack Bernard in a 2 of 3 falls match Buddy Roberts(aka Nick Roberts) beat Green Shadow Johnny Demchuk beat Honey Boy Fargo
2/5/51 Tampa, FL No wrestling
2/6/51 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Battle royal including Rube Wright, Wild Bill Zimm, Jimmy Ray, Prince Omar, Walter Kameroff, Bill Dixon and Honey Boy Fargo Plus 3 other matches
2/6/51 Miami, FL @ Ritz Arena Fredrick Von Schacht vs. Pat O’Hara Danny Dusek vs. Green Shadow Dan O’Connor vs. Jack Bernard
2/12/51 Tampa, FL Gloria Barattini beat Ann Laverne Danny Dusek beat Frederick Von Schacht by DQ in a no time limit match Danny O'Connor beat Wild Bill Zimm Dick Murdock beat Jimmy Ray
2/13/51 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Gloria Barattini vs. Ann Laverne Rube Wright vs. Nick Roberts Johnny Demchuk vs. Honey Boy Fargo
2/13/51 Miami, FL @ Ritz Arena
2/16/51 Miami Beach, FL @ Auditorium Antonino Rocca beat Frederick Von Schacht(14:00) Primo Carnera beat Danny Dusek(11:00) by countout Gloria Barattini beat Ann Laverne(14:13) Dan O’Connor beat Kola Kwariani Honey Boy Fargo beat Rube Wright Note: This was the first mat show promoted by Chris Dundee who reported a $10,000 gross. His plan is to stage one wrestling card a month
2/19/51 Tampa, FL Primo Carnera beat Frederick Von Schacht Danny Dusek beat Nick Roberts Dan O'Connor beat Rube Wright Johnny Demchuck beat Honey Boy Fargo Pat O'Hara draw Prince Omar
2/20/51 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Frederick Von Schacht vs. Dan O’Connor Honey Boy Fargo vs. Johnny Demchuk Jimmy Ray vs. Nick Roberts
2/26/51 Tampa, FL Mildred Burke beat June Byers Tarzan White beat Dan O'Connor Don McIntyre beat Wild Bill Zimm Johnny Demchuck beat Prince Omar
2/27/51 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Mildred Burke vs. June Byers Frederick Von Schacht vs. Don McIntyre Dan O’Connor vs. Tarzan White
2/27/51 Miami, FL @ Ritz Arena Nick Roberts beat Wild Bill Zimm in a 2 of 3 falls match Johnny Bence draw Johnny Demchuk Prince Omar draw Paddy Mack
3/5/51 Tampa, FL Gorgeous George beat Tarzan White Dan O'Connor beat Frederick Von Schacht Don McIntyre beat Harold Cantonwine Paddy Mack draw Johnny Demchuck Nick Roberts beat Jimmy Ray
3/6/51 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Gorgeous George vs. Don McIntyre Frederick Von Schacht vs. Howard Cantonwine Dan O’Connor vs. Tarzan White
3/6/51 Miami, FL @ Ritz Arena Johnny Bence beat Joe Santos Paddy Mack beat Wild Bill Zimm Nick Roberts beat Prince Omar
3/9/51 Miami Beach, FL @ Auditorium Gorgeous George beat Dan O’Connor(19:00) Gene Stanlee beat Tarzan White(17:12) Frederick Von Schacht beat Don McIntyre(14:59) Danny Dusek beat Howard Cantonwine(19:30)
3/13/51 Lake Worth, FL @ American Legion Arena 7-man battle royal including Pat O’Hara, Johnny Bence, Johnny Henning, Joe McCarthy, Joe Santos, Nick Roberts and Paddy Mack Plus 3 other matches
3/13/51 Tampa, FL Ginger the Wrestling Bear won a 5-man & 1-bear battle royal with Lester Welch as special referee Frederick Von Schacht beat Dan O'Connor Mike Flanders beat Austin Shivers Pat O'Hara beat Jack O'Brien by DQ
3/19/51 Miami, FL @ Ritz Arena Carol Cook vs. Nell Stewart Angelo Martinelli vs. Prince Omar Nick Roberts vs. Dan O’Connor
3/20/51 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Nell Stewart vs. Carol Cook in a 2 of 3 falls match Dan O’Connor vs. Nick Roberts Prince Omar vs. Paddy Mack
3/22/51 Tampa, FL Carol Cook beat Nell Stewart Frederick Von Schacht beat Mike Paidousis Dan O'Connor beat Jack O'Brien by DQ
3/26/51 Tampa, FL Frederick Von Schacht beat Dan O'Connor Nell Stewart & Mars Bennett beat Carol Cook & Cora Combs Angelo Martinelli beat Johnny Demchuck
3/26/51 Miami, FL @ Ritz Arena Pat O’Hara beat Johnny Henning in a 2 of 3 falls match Nick Roberts beat Paddy Mack Cowboy Joe beat Joe Santos by DQ
3/27/51 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Nell Stewart & Mars Bennett vs. Cora Combs & Carol Cook Frederick Von Schacht vs. Dan O’Connor Paddy Mack vs. Johnny Demchuck
3/30/51 Miami Beach, FL @ Auditorium Mars Bennett & Nell Stewart beat Cora Combs & Carol Cook in a 2 of 3 falls match Gene Stanlee beat Fredrick Von Schacht(25:23) Pat O’Hara beat Dan O’Connor(34:00) Angelo Martinelli draw Johnny Demchuk
____________________ David Baker Mid-Atlantic Wrestling Historian Back To Top PM Quote Reply
Posted: Sat Dec 9th, 2017 06:41 am Add as Friend Ignore Member PM Quote Reply 10th Post dbaker3179
Joined: Sun Mar 1st, 2009 Location: Glendale, Arizona USA Posts: 1485 Status: Offline Mana: 4/2/51 Miami, FL @ Ritz Arena Golden Terror vs. Nick Roberts Paddy Mack vs. Angelo Martinelli Jimmy Ray vs. Johnny Henning
4/2/51 Tampa, FL No wrestling
4/3/51 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Golden Terror vs. Nick Roberts Paddy Mack vs. Angelo Martinelli Jimmy Ray vs. Johnny Henning
4/9/51 Tampa, FL Golden Terror beat Pat O'Hara Joe the Ape vs. Lucky Young in a boxing match Johnny Demchuck beat Angelo Martinelli Bobby Layne beat Nick Roberts Note: Two smaller apes from Robert Noell's Gorilla troupe took on several Negro youths at one time & the "middleweight" met a trio of teenagers. The youths were quite bold at first but used running tactics when they found the animals were quite powerful
4/10/51 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Joe the Ape vs. all comers Golden Terror vs. Angelo Martinelli Paddy Mack vs. Nick Roberts Jimmy Ray vs. Bobby Lane
4/16/51 Tampa, FL Mildred Burke beat Mae Weston Pat O'Hara beat Golden Terror Bobby Lane beat Paddy Mack
4/17/51 Lake Worth, FL @ American Legion Arena No wrestling
4/18/51 Miami Beach, FL @ Auditorium Mildred Burke beat Mae Weston in a 2 of 3 falls match Sonny Boy Cassidy beat Fuzzy Cupid(23:35) Pat O’Hara beat Golden Terror(20:38) by DQ Angelo Martinelli beat Johnny Demchuk
4/23/51 Tampa, FL 9-man battle royal Note: The first man pinned will be eliminated & assigned referee duties. The next four will return to square off in two one‑fall matches. The four survivors will meet in an Australian tag team match Honey Boy Hannigan & Bobby Lane beat Pat O'Hara & Paddy Mack Johnny Henning beat Jimmy Ray Bob Craig draw Nick Roberts
4/30/51 Tampa, FL Honey Boy Hannigan & Bobby Lane beat Pat O'Hara & Paddy Mack Benny Becker beat Jimmy Ray Jack Hader beat Bob Craig
5/7/51 Tampa, FL Antonino Rocca beat Frederick Von Schacht Carol Cook beat Dot Dotson by DQ Jack Hader beat Kola Kwariani Bobby Lane draw Benny Becker
5/8/51 Miami Beach, FL @ Auditorium Antonino Rocca beat Pat O’Hara in a 2 of 3 falls match Carol Cook beat Dot Dotson(14:00) by DQ Benny Becker vs. Kola Kwariani Jack Hader vs. Peco Peco(aka Roberto Pico)
5/14/51 Tampa, FL Carol Cook & Benny Becker beat Dot Dotson & Bobby Lane Pat O'Hara beat Jack Hader by DQ Johnny Henning beat Nick Roberts
5/15/51 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Dot Dotson vs. Carol Cook Bobby Lane vs. Benny Becker Jack Hader vs. Johnny Henning
5/18/51 Daytona Beach, FL @ Beach Arena Bobby Lain & Dot Dotson beat Benny Becker & Carol Cook Dan Dusek beat Nick Roberts Jack Hader beat Nick Napolitan Ted Rosic beat Shorty Strong
5/21/51 Tampa, FL Danny Dusek beat Bobby Lane in a match with Pat O’Hara as special referee Jack Hader beat Benny Becker Honey Boy Fargo draw Johnny Henning
5/25/51 Miami Beach, FL @ Auditorium Antonino Rocca beat Gene Stanlee in a 2 of 3 falls match with Max Baer as special referee Pat O’Hara draw Danny Dusek Jack Hader beat Kola Kwariani(14:48) Peco Peco beat Benny Becker(12:37)
5/28/51 Tampa, FL Bobby Lane & Jack Hader beat Danny Dusek & Pat O'Hara Benny Becker beat Johnny Henning Honey Boy Fargo beat Austin Shivers
6/4/51 Tampa, FL Danny Dusek & Pat O'Hara beat Bobby Lane & Jack Hader in a no time limit match with 2 referees Don Gilpin beat Honey Boy Fargo Johnny Henning beat Ike Eakins
6/11/51 Tampa, FL Don Gilpin beat Bobby Lane Pat O'Hara beat Earl Wampler by DQ James McCoy draw Charlie Clark in a boxing match
6/18/51 Tampa, FL Don Gilpin no contest with Bobby Lane in a no time limit match Danny Dusek beat Earl Wampler Pat O'Hara draw Jack Moore
6/25/51 Tampa, FL Danny Dusek, Pat O'Hara & Don Gilpin beat Bobby Lane, Jack Moore & Ike Eakins Danny Dusek draw Bobby Lane Pat O'Hara beat Ike Eakins Don Gilpin beat Jack Moore
____________________ David Baker Mid-Atlantic Wrestling Historian Back To Top PM Quote Reply
Posted: Sat Dec 9th, 2017 06:42 am Add as Friend Ignore Member PM Quote Reply 11th Post dbaker3179
Joined: Sun Mar 1st, 2009 Location: Glendale, Arizona USA Posts: 1485 Status: Offline Mana: 7/2/51 Tampa, FL Danny Dusek beat Bobby Lane by DQ in a boxing match Don Gilpin draw Pat O'Hara Chris Tolos beat Al Britton by DQ
7/4/51 Jacksonville, FL @ Naval Air Technical Training Command Center Lucky Gilpin beat Bobby Lane Danny Dusek beat Pat O'Hara Note: Combo boxing/wrestling card
7/9/51 Tampa, FL Gloria Barattini beat Millie Stafford Bobby Lane beat Pat O'Hara Don Gilpin beat Chris Tolos
7/16/51 Tampa, FL Gloria Barattini beat Ella Waldek Pat O'Hara beat Bobby Lane Don Gilpin draw Danny Dusek
7/23/51 Tampa, FL Bobby Lane, Jack Wentworth & Johnny Herman beat Pat O'Hara, Don Gilpin & Cyclone Jess Don Gilpin draw Johnny Herman Cyclone Jess beat Bobby Lane by DQ Pat O'Hara draw Jack Wentworth
7/30/51 Tampa, FL Cora Combs beat Ann Laverne Johnny Herman beat Bobby Lane by DQ Pat O'Hara beat Jack Wentworth
8/1/51 Miami Beach, FL @ Auditorium Antonino Rocca beat Great Scott in a 2 of 3 falls match Cora Combs beat Ann Laverne(19:36) Pat O’Hara & Jack Wentworth beat Kola Kwariani & Roberto Pico Jack Wentworth draw Roberto Pico
8/6/51 Tampa, FL Jack Wentworth beat Johnny Herman to win 8-man battle royal Bobby Lane beat Tommy Todd Pat O'Hara beat Austin Shivers Ike Eakins beat Cyclone Jess
8/13/51 Tampa, FL Mae Young beat Eva Lee Nick Carter beat Jack Wentworth Bobby Lane beat Johnny Herman
8/20/51 Tampa, FL Gloria Barattini beat Mae Young Bobby Lane beat Nick Carter Jack Wentworth beat Johnny Bence
8/21/51 Miami Beach, FL @ Auditorium Antonino Rocca beat Red Terror in a 2 of 3 falls match Gloria Barattini beat Mae Young Kola Kwariani & Mexican Kid(aka Bobby Lane) beat Johnny Bence & Jack Wentworth Johnny Bence beat Mexican Kid
8/27/51 Tampa, FL Bobby Lane beat Nick Carter in a match with the referee on the outside of the ring George Cologne beat Johnny Bence Young Billy Sandow beat Jack Wentworth by DQ
9/3/51 Tampa, FL Gene Stanlee beat Bobby Lane in a no time limit match Jack Wentworth beat Young Billy Sandow Pat O'Hara draw George Cologne
9/10/51 Tampa, FL Cora Combs beat Nell Stewart Elephant Boy(aka Tony Olivas) beat Nature Boy(aka Tommy Phelps) Jack Wentworth beat Bobby Lane(aka Roberto Pico) by DQ
9/14/51 Miami Beach, FL @ Auditorium Elephant Boy beat Nature Boy in a 2 of 3 falls match Cora Combs beat Nell Stewart(17:14) Jack Wentworth beat Bobby Lane(23:20) by DQ Pat O’Hara beat Sgt. Sammy(4:23) Referee: Joe Santos
9/17/51 Tampa, FL Cora Combs beat Gloria Barattini Jack Wentworth no contest with Bobby Lane in a no time limit match Pat O'Hara beat Young Billy Sandow
9/21/51 Miami, FL @ Bayfront Park Auditorium Gene Stanlee beat Ben Morgan(sub for Zebra Kid) in a 2 of 3 falls match Cora Combs beat Gloria Barattini(13:00) Ike Eakins & Bobby Lane beat Pat O’Hara & Young Billy Sandow in a 2 of 3 falls match Paddy Mack beat Jack Wentworth(14:05)
9/24/51 Tampa, FL Gene Stanlee beat Pat O'Hara in a no time limit match with Paddy Mack as special referee Bobby Lane beat Jack Wentworth in a loser leaves town match Young Billy Sandow beat Paddy Mack
____________________ David Baker Mid-Atlantic Wrestling Historian Back To Top PM Quote Reply
Posted: Sat Dec 9th, 2017 06:42 am Add as Friend Ignore Member PM Quote Reply 12th Post dbaker3179
Joined: Sun Mar 1st, 2009 Location: Glendale, Arizona USA Posts: 1485 Status: Offline Mana: 10/1/51 Tampa, FL @ City Auditorium Ida Foster & Pat O’Hara beat Ann Laverne & Bobby Lane in a 2 of 3 falls match Johnny Henning beat Billy Sandow Bronko Lubich beat Paddy Mack
10/2/51 Miami, FL @ Bayfront Park Arena Great Scott(aka Dutch Schweigart) vs. Bronco Lubich Ann Laverne vs. Ida Foster Ike Eakins & Bobby Lane vs. Paddy Mack & Pat O’Hara Bobby Lane vs. Paddy Mack
10/8/51 Tampa, FL @ City Auditorium Mighty Atlas beat Pat O’Hara in a 2 of 3 falls match Johnny Henning beat Billy Sandow Ike Eakins & Bronko Lubich beat Bobby Lane by decision
10/15/51 Tampa, FL @ City Auditorium Mae Young beat Cora Combs to win Florida Women’s Title in a 2 of 3 falls match Red Kirkpatrick beat Bobby Lane by decision in a 2 of 3 falls match Johnny Henning beat Bronko Lubich
10/22/51 Tampa, FL @ City Auditorium Mr. Moto beat Red Kirkpatrick in a 2 of 3 falls match Frederick Von Schacht beat Johnny Henning in a 2 of 3 falls match Billy Sandow beat Austin Shiver(22:00)
10/22/51 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Mae Young vs. Jean Kennedy in a 2 of 3 falls match Pat O’Hara vs. Bobby Lane Ike Eakins vs. Paddy Mack
10/23/51 Miami, FL @ Bayfront Park Auditorium Mr. Moto beat Red Kirkpatrick in a 2 of 3 falls match Ann Laverne & Mae Young beat Ida Foster & Jean Kennedy in a 2 of 3 falls match Mae Young beat Jean Kennedy Ike Eakins draw Johnny Henning(30:00)
10/29/51 Tampa, FL @ City Auditorium Mae Young beat Helen Hill(sub for Jean Kennedy) in a 2 of 3 falls match Lord Finis Hall beat Rube Wright in a 2 of 3 falls match Golden Hawk draw Ray Villmer(30:00)
10/29/51 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Ida Foster vs. Ann Laverne Bobby Lane vs. Pat O’Hara Ike Eakins vs. Johnny Henning
11/5/51 Tampa, FL @ City Auditorium Mr. Moto beat Bobby Lane in a 2 of 3 falls match Ray Villmer beat Golden Hawk(unmasked as Golden Boy Bernadetti) in a 2 of 3 falls match Lord Finis Hall beat Red Kirkpatrick(22:00)
11/5/51 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Pat O’Hara vs. Ike Eakins Johnny Henning vs. Frederick Von Schacht Rube Wright vs. Bronko Lubich
11/8/51 Miami, FL @ Bayfront Park Auditorium Mr. Moto vs. Lord Finis Hall Helen Hild vs. Ann Laverne Fredrick Von Schacht vs. Johnny Henning Ray Villmer vs. Bobby Lane
11/12/51 Tampa, FL @ City Auditorium Ray Villmer beat Frederick Von Schacht in a 2 of 3 falls match Lord Finis Hall beat Pat O’Hara Irish Jackie beat Sonny Boy Cassidy in a 2 of 3 falls match
11/12/51 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Little Beaver vs. Fuzzy Cupid Golden Hawk vs. Al Warshowski Ray Stern vs. Red Kirkpatrick
11/16/51 Miami Beach, FL @ Auditorium Sumo Tournament 1st round Yakatayama vs. Fujitayama 2nd round 1st round winner vs. Onoumi Finals 2nd round winner vs. Maedayama Other matches Ray Stern vs. Fredrick Von Schacht Ray Villmer vs. Lord Finis Hall Bronko Lubich vs. Rube Wright
11/19/51 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Gorgeous George beat Lord Finish Hall in a 2 of 3 falls match Bobby Lane no contest with Ray Villmer in a 2 of 3 falls match Frederick Von Schacht beat Howard Cantonwine
11/19/51 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Sonny Boy Cassidy vs. Irish Jackie in a 2 of 3 falls match Ray Stern vs. Rube Wright in a 2 of 3 falls match Golden Hawk vs. Bronko Lubich
11/20/51 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Gorgeous George vs. Ray Stern Fredrick Von Schacht vs. Howard Cantonwine Golden Hawk vs. Bronko Lubich
11/21/51 Miami, FL @ Bayfront Park Auditorium Gorgeous George vs. Ray Villmer Lord Finis Hall vs. Ike Eakins Golden Hawk vs. Rube Wright Bobby Lane vs. Howard Cantonwine
11/22/51 Orlando, FL @ American Legion Home Gorgeous George vs. Pat O’Hara Plus 2 other matches
11/26/51 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Ann Laverne(sub for Carol Carota) beat Terry Majors in a 2 of 3 falls match Ray Villmer beat Bobby Lane in a 2 of 3 falls match Frederick Von Schacht beat Ike Eakins Note: Carota was injured in an automobile accident & was unable to appear for the show
11/26/51 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Carol Cook vs. Dot Dotson in a 2 of 3 falls match Ray Stern vs. Lord Finis Hall in a 2 of 3 falls match Rube Wright vs. Golden Hawk
12/3/51 Tampa, FL @ City Auditorium Frederick Von Schacht beat Ray Villmer in a 2 of 3 falls match Dot Dotson beat Ann Laverne by DQ in a 2 of 3 falls match Red Menace beat Bronko Lubich(18:00)
12/3/51 Lake Worth, FL @ American Legion Arena 5-girl battle royal including Carol Cook, Ida Foster, Eva Lee, Terry Majors and Arlene Ratcliffe Plus 2 other matches
12/10/51 Tampa, FL @ City Auditorium Ray Villmer beat Frederick Von Schacht in a 2 of 3 falls match Pat O’Hara beat Red Menace by DQ in a 2 of 3 falls match Rube Wright beat Tony Verdi(aka unmasked Golden Hawk)
12/10/51 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Bobby Lane vs. Ray Stern in a 2 of 3 falls match Bronko Lubich vs. Jack Vansky in a 2 of 3 falls match Nick Roberts vs. Johnny Henning
12/17/51 Tampa, FL @ City Auditorium Red Menace beat Pat O’Hara in a 2 of 3 falls match Ray Villmer beat Sheik Ben Ali in a 2 of 3 falls match Ann Laverne beat Arlene Ratcliffe
12/17/51 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Arlene Ratcliffe vs. Olga Alvarez Bobby Lane vs. Ray Stern Nick Roberts vs. Jack Vansky
12/24/51 Tampa, FL
12/28/51 Miami Beach, FL @ Auditorium Don Eagle beat Fredrick Von Schach (22:00) Bobby Lane & Jack Vansky beat Johnny Henning & Ray Stern Red Menace(sub for Buddy Rogers) beat Nick Roberts(14:00) Helen Hild vs. Ann Laverne
12/31/51 Tampa, FL No wrestling
____________________ David Baker Mid-Atlantic Wrestling Historian Back To Top PM Quote Reply
Posted: Sat Dec 9th, 2017 06:43 am Add as Friend Ignore Member PM Quote Reply 13th Post dbaker3179
Joined: Sun Mar 1st, 2009 Location: Glendale, Arizona USA Posts: 1485 Status: Offline Mana: 1/7/52 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Primo Carnera beat Red Menace in a 2 of 3 falls match Herb Larsen draw Ray Villmer(45:00) Donna Marie Dieckman beat Terry Majors
1/7/52 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Ray Stern beat Bobby Lane in a 2 of 3 falls match Violet Viann beat Jean Kennedy in a 2 of 3 falls match Benny Becker draw Jack Vansky(30:00)
1/8/52 Fort Myers, FL @ Rogers Raceway Jack Vansky beat Nick Roberts Violet Viann beat Terry Majors Ray Villmer beat Rube Wright
1/14/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium Ray Villmer beat Herb Larsen in a 2 of 3 falls match Ann Laverne beat Terry Majors to win 5-woman battle royal that also included Arlene Ratliff, Jean Kennedy & Donna Marie Dieckman Billy Darnell draw Bobby Lane(30:00)
1/14/52 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Jack Vansky beat Ray Stern in a 2 of 3 falls match Helen Hild beat Violet Viann in a 2 of 3 falls match Juan Hernandez draw Benny Becker(30:00)
1/15/52 Fort Myers, FL @ Downtown Arena Ray Villmer beat Jack Vansky in a 2 of 3 falls match Donna Marie Dieckman beat Violet Viann in a 2 of 3 falls match Billy Darnell draw Juan Hernandez
1/21/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium Red Villmer beat Red Menace in a 2 of 3 falls match Lou Little Darling & Pee Wee James beat Tiny Roe & Tom Thumb in a 2 of 3 falls match Juan Hernandez beat Jack Vansky by DQ
1/22/52 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Pee Wee James beat Tiny Roe in a 2 of 3 falls match Jack Vansky & Ann Laverne beat Ray Stern & Arlene Radliffe in a 2 of 3 falls match Juan Hernandez(sub for Benny Becker) beat Herb Larson by DQ
1/22/52 Fort Myers, FL @ Garden Spot Arena Bobby Lane beat Ray Villmer Tom Thumb beat Lou Little Darling in a 2 of 3 falls match Billy Darnell beat Herb Nelson(20:00)
1/28/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium Millie Stafford beat Ella Waldek in a 2 of 3 falls match Ray Villmer double countout with Jack Vansky in a 2 of 3 falls match Juan Hernandez draw Red Menace(30:00)
1/29/52 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Benny Becker beat Jack Vansky in a 2 of 3 falls match Ella Waldek beat Millie Stafford(7:00) to win 5-woman battle royal Arlene Ratliffe beat Dot Dotson(12:00) by DQ Juan Hernandez beat Red Menace(24:00) Note: The Palm Beach Post failed to say who was eliminated in the girls royal, Stafford subbed for either Lois Johnson or Helen Hild.
1/30/52 St. Petersburg, FL @ Woodlawn Park Bobby Lane vs. Red Menace in a hair vs. mask match Lois Johnson vs. Ann Laverne in a 2 of 3 falls match Jimmy Ray vs. Jack McGuirk
1/30/52 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Billy Darnell vs. Ray Villmer in a 2 of 3 falls match Ella Waldek vs. Millie Stafford in a 2 of 3 falls match Juan Hernandez vs. Jack Vansky
2/4/52 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Ann Laverne beat Dot Dotson to win battle royal Billy Darnell beat Juan Hernandez(27:00) Jack Vansky beat Ray Villmer
2/5/52 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Jack Vansky beat Benny Becker in a 2 of 3 falls match Ella Waldek beat Jo Ann Mullineaux in a 2 of 3 falls match Ray Stern draw Tony Cosenza(30:00)
2/5/52 Fort Myers, FL @ Downtown Arena Ann Laverne won a 5-girl battle royal
2/11/52 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory No wrestling
2/12/52 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Ray Villmer beat Herb Larson in a 2 of 3 falls match Juan Hernandez beat Jack Vansky in a 2 of 3 falls match Tony Cosenza beat Nick Roberts(27:00)
2/12/52 Fort Myers, FL @ Downtown Arena Bobby Lane & Ann Laverne vs. Billy Darnell & Helen Hild Benny Becker vs. Austin Shivers Jimmy Ray vs. Ray Stern
2/18/52 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Arlene Ratliff & Ray Villmer beat Ann Laverne & Jack Vansky in a 2 of 3 falls match Benny Becker beat Bobby Lane in a 2 of 3 falls match Pat O’Hara beat Nick Roberts(26:00)
2/19/52 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Buddy Rogers beat Juan Hernandez in a 2 of 3 falls match Ray Villmer draw Jack Vansky(45:00) in a 2 of 3 falls match Tony Cosenza beat Bill Napolitan
2/25/52 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Benny Becker beat Bobby Lane in a match with Jack Dempsey as special referee Theresa Theis beat Betty Ratliff Betty Hawkins beat Cora Combs Ray Villmer beat Billy Darnell by countout
2/26/52 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Ray Villmer beat Jack Vansky in a 2 of 3 falls match with Jack Dempsey as special referee Betty Hawkins beat Cora Combs in a 2 of 3 falls match Jack O’Brien beat Nick Roberts(sub for Kenny Ackles)
2/26/52 Fort Myers, FL @ Downtown Arena Bobby Lane vs. Ray Stern Therese Theis vs. Mary Jane Mull Tony Cosenza vs. Benny Becker
3/3/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium Mighty Atlas beat Ray Villmer by countout in a 2 of 3 falls match Betty Hawkins beat Therese Theis in a 2 of 3 falls match Kenny Ackles beat Jack O’Brien by DQ
3/4/52 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Mighty Atlas vs. Ray Villmer 5-woman battle royal featuring Jo Ann Mullineaux, Ann Laverne, Therese Theis, Helen Hild and Betty Hawkins Jack O’Brien vs. Tony Cosenza plus Mighty Atlas in strongman exhibition
3/5/52 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory Billy Darnell beat Pete Managoff(21:00) Ray Stern beat Jack Vansky by DQ Ann Laverne beat Ida Foster Betty Hawkins beat Mary Jane Mull(10:00) to win 5-woman battle royal that also included Cora Combs, Ann Laverne and Ida Foster
3/10/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium NWA World Champion Lou Thesz beat Mighty Atlas in a 2 of 3 falls match Ann Laverne beat Betty Hawkins to win Florida Women’s Title Jack O’Brien beat Tony Cosenza
3/11/52 Lake Worth, FL @ American Legion Arena NWA World Champion Lou Thesz vs. Mighty Atlas Betty Hawkins vs. Ann Laverne Jack O’Brien vs. Kenny Ackles
3/12/52 Fort Lauderdale, FL NWA World Champion Lou Thesz vs. ??
3/14/52 Havana, Cuba NWA World Champion Lou Thesz vs. Mighty Atlas
3/17/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium Mildred Burke beat Ann Laverne in a 2 of 3 falls match Mike Clancy beat Jack O’Brien by DQ Billy Darnell beat Jack Vansky in a 2 of 3 falls match
3/18/52 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Mildred Burke beat Betty Hawkins in a 2 of 3 falls match Ray Villmer beat Jack O’Brien by DQ in a 2 of 3 falls match Mike Clancy draw Kenny Ackles(30:00)
3/20/52 Orlando, FL @ American Legion Home Betty Hawkins vs. Helen Hild Pete Managoff vs. Ray Villmer Bobby Lane vs. Tony Cosenza
3/20/52 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory Buddy Rogers vs. Bobby Lane
3/21/52 Miami, FL Buddy Rogers no contest with Antonino Rocca
3/24/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium Antonino Rocca beat Billy Darnell in a 2 of 3 falls match Jack O’Brien draw Ray Stern(sub for Ray Villmer) in a 2 of 3 falls match Mike Clancy beat Kola Kwariani(23:00)
3/25/52 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Antonino Rocca beat Jack Vansky in a 2 of 3 falls match Tony Cosenza beat Pete Managoff by DQ in a 2 of 3 falls match Ray Stern beat Kola Kwariani(19:00)
3/28/52 Miami, FL Buddy Rogers no contest with Antonino Rocca
3/29/52 Daytona Beach, FL @ Beach Arena Antonino Rocca vs. Billy Darnell Ray Villmer vs. Jack O’Brien in a loser leaves town match Mike Clancy vs. Kola Kwariani
3/31/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium Louise Greene double countout with Ethel Johnson Jack O’Brien beat Ray Stern Pete Managoff beat Juan Hernandez Mike Clancy beat Jack Vansky
____________________ David Baker Mid-Atlantic Wrestling Historian Back To Top PM Quote Reply
Posted: Sat Dec 9th, 2017 06:43 am Add as Friend Ignore Member PM Quote Reply 14th Post dbaker3179
Joined: Sun Mar 1st, 2009 Location: Glendale, Arizona USA Posts: 1485 Status: Offline Mana: 4/1/52 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Billy Darnell beat Ray Stern in a 2 of 3 falls match Pete Managoff beat Juan Hernandez in a 2 of 3 falls match Mike Clancy beat Jack O’Brien by DQ
4/7/52 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Ethel Johnson vs. Louise Greene Pat O’Hara vs. Billy Darnell Ike Eakins vs. Herb Stein
4/8/52 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Jack O’Brien beat Ray Stern in a 2 of 3 falls match Ethel Johnson beat Louise Green Mike Clancy draw Pete Managoff(20:00) Juan Hernandez beat Jack Vansky by DQ
4/14/52 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Johnny Valentine beat Jack O’Brien in a 2 of 3 falls match Red Vagnone beat Juan Hernandez Pete Managoff beat Ray Stern in a 2 of 3 falls match
4/15/52 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Pete Managoff beat Johnny Valentine by DQ in a 2 of 3 falls match Jack O’Brien beat Ray Stern in a 2 of 3 falls match Mike Clancy beat Red Vagnone(aka Abe Zvonkin) by DQ
4/21/52 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Mars Bennett & Millie Stafford beat Mary Jane Mull & Ella Phillips in a 2 of 3 falls match Jack O’Brien beat Johnny Valentine by countout in a 2 of 3 falls match Juan Hernandez beat Pete Managoff(60:00) by DQ
4/22/52 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Pete Managoff beat Johnny Valentine Mars Bennett beat Ella Phillips in a 2 of 3 falls match Tony Vagnone beat Juan Hernandez(10:00) Mike Clancy beat Jack O’Brien(10:00) by DQ
4/28/52 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory No wrestling
4/29/52 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Pete Managoff beat Jack O’Brien by DQ in a 2 of 3 falls match Millie Stafford beat Mary June Mull in a 2 of 3 falls match Mike Clancy beat Ike Eakins(24:00) by DQ Note: last card of the season
5/5/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium Mike Clancy beat Prince Omar to win battle royal Pat O’Hara beat Bill Neapolitan Ivan Walkowski beat Red Vagnone by DQ Ike Eakins beat George Passmore
5/12/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium Mike Clancy beat Ike Eakins in a 2 of 3 falls match Pat O’Hara beat Red Vagnone Joe Ludlum beat Ivan Walkowski
5/17/52 Daytona Beach, FL @ Beach Arena Bud Blevins vs. Jim Johnston Mike Clancy vs. Joe Ludlum Bobby Roberts vs. George Passmore Red Vagnone vs. Ted Rozankowski & Saul Weingeroff in a handicap match
5/19/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium Mike Clancy no contest with Great Togo in a 2 of 3 falls match Paddy Mack beat Red Vagnone in a 2 of 3 falls match Ike Eakins beat Joe Ludlum
5/26/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium Mike Clancy & Pat O’Hara beat Great Togo & Ko Togo by DQ in a 2 of 3 falls match Paddy Mack beat Ike Eakins Herb Stein beat Joe Ludlum
5/31/52 Daytona Beach, FL @ Beach Arena Great Togo & Ko Togo vs. Herb Freeman & Bobby Roberts in a 2 of 3 falls match Patty Mack vs. Mike Clancy in a 2 of 3 falls match Bill Napolitan vs. Ike Eakins
6/2/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium Mike Clancy no contest with Paddy Mack Ruth Boatcallie beat Carol Cook Pat O’Hara beat Ike Eakins by DQ
6/9/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium Ruth Boatcallie beat Carol Cook to win 5-woman battle royal Mike Clancy vs. Ike Eakins Pat O'Hara beat Paddy Mack
6/16/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium Wally Dusek beat Pat O'Hara Mike Clancy beat Paddy Mack Herb Stein beat George Harben by DQ
6/23/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium Wally Dusek beat Al Massey Ginger the Wrestling Bear beat Pat O'Hara George Harben beat Eddie Malone
6/30/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium Dot Dotson no contest with Jo Ann Mullens Wally Dusek beat Al Massey Paddy Mack beat George Harben
____________________ David Baker Mid-Atlantic Wrestling Historian Back To Top PM Quote Reply
Posted: Sat Dec 9th, 2017 06:43 am Add as Friend Ignore Member PM Quote Reply 15th Post dbaker3179
Joined: Sun Mar 1st, 2009 Location: Glendale, Arizona USA Posts: 1485 Status: Offline Mana: 7/7/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium Antonino Rocca beat Wally Dusek Jo Ann Mullens beat Dot Dotson Al Massey beat Kola Kwariani
7/14/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium Betty Hawkins beat Jo Ann Mullens Al Massey beat George Harben Wally Dusek beat Paddy Mack
7/21/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium Danny Dusek, Wally Dusek & Jack Wentworth beat Paddy Mack, Mike Clancy & Al Cortez Danny Dusek draw Mike Clancy Al Cortez beat Wally Dusek by DQ Jack Wentworth beat Paddy Mack
7/28/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium Betty Hawkins & Dot Dotson beat Mary Jane Mull & Jo Ann Mullens Wally Dusek beat Mike Clancy Al Cortez beat Jack Wentworth by DQ
8/4/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium Great Togo beat Danny Dusek Mike Clancy draw Jack Wentworth Wally Dusek beat Al Cortez
8/11/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium Gene Stanlee beat Jack Wentworth Pat O'Hara & Mike Clancy beat Danny & Wally Dusek by DQ
8/18/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium Great Togo beat Wally Dusek Great Togo beat Danny Dusek by DQ Mike Clancy beat Jack Wentworth by DQ Pat O'Hara beat Ed Craddock
8/25/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium Danny Dusek beat Jack Wentworth win 7-man wrestle royal Pat O'Hara beat Herb Stein Wally Dusek draw Mike Clancy Ed Craddock was the first man to be eliminated from battle royal
9/1/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium John Smith beat Danny Dusek in a 2 of 3 falls match Cora Combs beat Ella Waldek Eddie Gossett beat Pedro Godoy by DQ
9/3/52 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory Ella Waldek vs. Cora Combs The Wolfman vs. Eddie Gossett Pedro Godoy vs. Danny Dusek
9/8/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium Cora Combs beat Ella Waldek in a no time limit, 2 of 3 falls match Eddie Gossett beat Pedro Godoy in a no time limit match John Smith beat Pat O'Hara(22:00)
9/15/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium John Smith beat Eddie Gossett Pat O'Hara beat Abe Coleman Chief Chewaki beat Bob Roberts
9/22/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium John Smith double countout with Chief Chewaki Eddie Gossett beat Bill Napolitan Bob Corby draw Pedro Godoy
9/29/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium Chief Chewaki beat John Smith by DQ Eddie Gossett beat Pedro Godoy Bob Corby draw Bill Napolitan
____________________ David Baker Mid-Atlantic Wrestling Historian Back To Top PM Quote Reply
Posted: Sat Dec 9th, 2017 06:44 am Add as Friend Ignore Member PM Quote Reply 16th Post dbaker3179
Joined: Sun Mar 1st, 2009 Location: Glendale, Arizona USA Posts: 1485 Status: Offline Mana: 10/6/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium Ella Waldek beat Jo Ann Mullens Eddie Gossett beat Pat O'Hara Bob Corby beat Bill Napolitan
10/13/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium Antonino Rocca beat Chief Chewaki Eddie Gossett beat Kola Kwariani Bob Corby draw Pat O'Hara
10/14/52 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Antonino Rocca vs. Chief Chewacki Bob Corby vs. Bill Napolitan Eddie Gossett vs. Kola Kwariani Note: First card of fall season
10/20/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium Eddie Gossett draw Gene Stanlee Bob Corby beat Pat O'Hara Clay Price beat Bill Napolitan by DQ
10/21/52 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Gene Stanlee vs. Bob Corby Pat O’Hara vs. Eddie Gossett Clay Price vs. Bill Napolitan
10/27/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium Therese Theis beat Terry Major Eddie Gossett beat Erin O'Rourke Al Massey draw Charlie Laye
10/28/52 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Therese Theis vs. Cora Combs in a 2 of 3 falls match Mike Clancy vs. Erin O’Rourke in a 2 of 3 falls match Charlie Laye vs. Don McGee
11/3/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium Betty Hawkins beat Cora Combs Eddie Gossett beat Mike Clancy Al Massey beat Bill Napolitan
11/4/52 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Betty Hawkins beat Cora Combs in a 2 of 3 falls match Mike Clancy draw Eddie Gossett(45:00) Charlie Laye beats Erin O’Rourke
11/10/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium June Byers & Millie Stafford beat Betty Hawkins & Terry Majors in a match with Jack Dempsey as special referee Eddie Gossett beat Bob Corby Mike Clancy draw Al Massey Bill Napolitan beat Erin O'Rourke
11/11/52 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Terry Majors beat June Byers by DQ in a 2 of 3 falls match Al Massey draw Bob Corby(45:00) Charlie Laye beat Clay Price(20:00)
11/13/52 Sarasota, FL @ American Legion Coliseum June Byers vs. Terry Majors in a 2 of 3 falls match with Jack Dempsey as special referee Bob Corby vs. Erin O'Rourke Eddie Gossett vs. Charlie Laye
11/17/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium Betty Hawkins no contest with Nell Stewart Benito Gardini beat Mike Clancy Eddie Gossett beat Charlie Laye
11/18/52 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Nell Stewart beat Terry Majors in a 2 of 3 falls match Charlie Laye draw Bob Corby(45:00) Don McGee beat Bill Napolitan by DQ
11/24/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium Antonino Rocca beat Eddie Gossett Benito Gardini beat Don McGee Mike Clancy beat Bob Corby
11/25/52 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Great Schultz beat Tiny Roe in a 2 of 3 falls match Don McGee beat Bob Corby in a 2 of 3 falls match Charlie Laye beat Al Warshawski(22:00)
12/1/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium Benito Gardini beat Mike Clancy Charlie Laye beat Bobby Roberts Pee Wee James & Mighty Schultz beat Tiny Roe & Pancho The Bull
12/2/52 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Benito Gardini beat Charlie Laye in a 2 of 3 falls match Pee Wee James beat Pancho The Bull in a 2 of 3 falls match Al Massey draw Prince Omar(30:00)
12/8/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium Mildred Burke beat Betty Hawkins Benito Gardini beat Charlie Laye Eddie Gossett beat Bill Napolitan
12/9/52 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Betty Hawkins beat Lois Johnson in a 2 of 3 falls match Mike Clancy beat Benito Gardini in a 2 of 3 falls match Charlie Laye beat Austin Shivers by DQ
12/15/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium Eddie Gossett beat Benito Gardini Dot Dotson beat Arlene Ratliff Al Massey beat Art Nelson by DQ
12/16/52 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Mildred Burke beat Betty Hawkins in a 2 of 3 falls match Mike Clancy beat Benito Gardini in a 2 of 3 falls match Charley Laye beat Art Nelson(20:00) by DQ
12/22/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium Art Nelson beat John Smith by DQ Dot Dotson beat Frances Minor Eddie Gossett & Mike Clancy beat Jack Vansky & Prince Omar
12/23/52 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Francis Minor(sub for Jo Ann Mullineaux) beat Dot Dotson by DQ in a 2 of 3 falls match Mike Clancy beat Art Nelson by DQ in a 2 of 3 falls match Eddie Gossett beat Jack Vansky by DQ
12/29/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium Art Nelson beat John Smith Eddie Gossett beat Austin Shivers Frances Minor & Helen Hild beat Arlene Ratliff & Dot Dotson Mike Clancy beat Jack Vansky by DQ
12/30/52 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Helen Hild & Francis Minor beat Dot Dotson & Arlene Ratliffe in a 2 of 3 falls match Mike Clancy beat Jack Vansky by DQ in a 2 of 3 falls match Art Nelson draw Eddie Gossett(30:00)
|
|
|
Post by Kriss on Dec 9, 2022 19:49:45 GMT
1/5/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Violet Viann beat Mars Bennett by DQ Art Nelson beat Mike Clancy Eddie Gossett & Juan Humberto beat Austin Shivers & Jack Vansky
1/5/53 Orlando, FL @ American Legion Arena Dot Dotson vs. Helen Hild George Curtis vs. Doran O’Hara in a 2 of 3 falls match Jack Curtis vs. Antone Leone
1/6/53 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Mars Bennett vs. Violet Vann in a 2 of 3 falls match Jack Curtis vs. Art Nelson in a 2 of 3 falls match Antone Leone vs. George Curtis
1/7/53 Coral Gables, FL @ Coliseum Antone Leone beat Mike Clancy in a 2 of 3 falls match Helen Hild beat Mars Bennett by DQ Juan Humberto beat Jack Vansky(26:00)
1/12/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Great Togo beat Eddie Gossett in a 2 of 3 falls, no time limit match Art Nelson draw Juan Humberto Doran O'Hara beat Mike Clancy
1/12/53 Orlando, FL @ American Legion Arena Mars Bennett & Dot Dotson vs. Violet Viann & Helen Hild in a 2 of 3 falls match George Curtis vs. Austin Shivers Jack Wentworth vs. Jack Curtis
1/13/53 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Great Tojo vs. Eddie Gossett in a 2 of 3 falls match Mike Clancy vs. Art Nelson in a 2 of 3 falls, no time limit match Dot Dotson vs. Violet Viann Juan Humberto vs. Doran O’Hara
1/14/53 Coral Gables, FL @ Coliseum Helen Hild & Violet Viann beat Mars Bennett & Dot Dotson in a 2 of 3 falls match Juan Humberto beat Doran O’Hara in a 2 of 3 falls match Eddie Gossett draw Jack Wentworth
1/17/53 Daytona Beach, FL @ Beach Arena Great Togo vs. George Curtis Bobby Roberts vs. Art nelson Jack Curtis vs. Austin Shivers
1/19/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Juan Humberto beat Art Nelson by DQ in a match with Hal Geldhauser as special referee Mars Bennett beat Violet Viann to win 6-girl battle royal Dot Dotson beat Lynn Livingston Helen Hild beat Barbara Baker
1/19/53 Orlando, FL @ American Legion Arena Great Togo beat Jack Curtis in a 2 of 3 falls, no time limit match George Curtis beat Jack Wentworth in a 2 of 3 falls match Doran O’Hara draw Bobby Ford(30:00)
1/20/53 Lake Worth, FL @ American Legion Arena 6-girl battle royal including Helen Hild, Mars Bennett, Dot Dotson, Therese Theis, Lynn Livingston and Violet Viann Al Nelson vs. Eddie Gossett Plus 3 other matches
1/21/53 Coral Gables, FL @ Coliseum Eddie Gossett beat Juan Humberto by DQ in a 2 of 3 falls match 6-woman battle royal featuring Dot Dotson, Helen Hild, Lynn Livingston, Therese Theis, Mars Bennett and Violet Viann
1/23/53 Miami Beach, FL @ Auditorium Great Togo vs. Bobby Ford George Curtis & Jack Curtis vs. Antone Leone & Art Nelson Violet Viann vs. Mars Bennett
1/26/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Great Togo & Art Nelson beat Eddie Gossett & Juan Humberto Bobby Ford beat George Curtis Jack Curtis beat Prince Omar(sub for Bobby Roberts)
1/26/53 Orlando, FL @ American Legion Arena Doran O’Hara beat Jack Wentworth by DQ in a 2 of 3 falls match Helen Hild beat Barbara Baker Lynn Livingston beat Dot Dotson Mars Bennett beat Violet Viann to win 6-girl battle royal
1/27/53 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Great Togo vs. Art Nelson Dot Dotson vs. Lynn Livingston Jack Curtis vs. Jack Wentworth
1/28/53 Coral Gables, FL @ Coliseum Great Togo beat Eddie Gossett in a 2 of 3 falls match Jack Curtis beat Juan Humberto by DQ Bobby Ford beat Jack Wentworth(22:00)
2/2/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Betty Hawkins beat Donna Marie Dieckman Great Togo beat Juan Humberto George Curtis & Jack Curtis beat Art Nelson & Prince Omar
2/2/53 Orlando, FL @ American Legion Arena Dot Dotson vs. Mars Bennett Bobby Ford vs. Eddie Gossett Jack Wentworth vs. Bobby Ford in a match with Jack Dempsey as special referee
2/3/53 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Great Togo vs. Art Nelson in a no time limit match with Jack Dempsey as special referee Jack Curtis vs. Juan Humberto George Curtis vs. Eddie Gossett
2/4/53 Coral Gables, FL @ Coliseum Juan Humberto beat Great Togo in a match with Jack Dempsey as special referee Helen Hild beat Dot Dotson in a 2 of 3 falls match George Curtis draw Bobby Ford Jack Curtis draw Jack Wentworth
2/9/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory(Gasparilla show) NWA World Champion Lou Thesz beat Great Togo in a 2 of 3 falls match with Jack Dempsey as special referee Mars Bennett beat Betty Hawkins(11:00) to win Florida Woman’s Title Art Nelson & Jack Wentworth beat George Curtis & Jack Curtis Juan Humberto draw with Doran O'Hara
2/9/53 Orlando, FL @ American Legion Arena 6-girl battle royal including Gloria Barattini, Dot Dotson, Donna Marie Dieckman, Beverly Anderson, Violet Viann and Mae Young Eddie Gossett vs. Austin Shivers Prince Omar vs. Bobby Ford Plus 3 other matches
2/10/53 Lake Worth, FL @ American Legion Arena NWA World Champion Lou Thesz beat Art Nelson Mae Young beat Betty Hawkins(5:00) to win 5-woman battle royal Gloria Barattini beat Dot Dotson Violet Viann was the first woman eliminated from battle royal Juan Humberto draw Pat O’Hara
2/11/53 Coral Gables, FL @ Coliseum NWA World Champion Lou Thesz beat Juan Humberto in a 2 of 3 falls match Gloria Barattini beat Mae Young to win 5-woman battle royal Violet Viann beat Betty Hawkins Helen Hild was first woman eliminated in battle royal Bobby Ford draw Doran O’Hara
2/13/53 Miami Beach, FL @ Auditorium NWA World Champion Lou Thesz beat Great Togo in a 2 of 3 falls match Mars Bennett beat Betty Hawkins(16:00) Art Nelson & Tom Zaharias beat George Curtis & Jack Curtis
2/16/53 Orlando, FL @ American Legion Arena Mildred Burke vs. Mae Young Billy Darnell vs. Eddie Gossett Bobby Ford vs. Juan Humberto
2/17/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Mighty Atlas no contest with Art Nelson in a no time limit match with Milo Steinborn as special referee Gloria Barattini beat Dot Dotson to win 5-woman battle royal Mars Bennett beat Barbara Baker Arlene Ratliff was the first woman eliminated in the battle royal Tom Zaharias draw Eddie Gossett
2/17/53 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Mildred Burke vs. Mae Young in a 2 of 3 falls, no time limit match Jack Wentworth vs. Juan Humberto Bobby Ford vs. Billy Darnell
2/20/53 Miami Beach, FL @ Auditorium Mighty Atlas beat Tom Zaharias in a 2 of 3 falls match Mildred Burke beat Mae Young(12:51) in a 2 of 3 falls match Billy Darnell & Eddie Gossett beat Art Nelson & Jack Wentworth in a 2 of 3 falls match
2/23/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Mighty Atlas beat Art Nelson by DQ in a match with Jack Dempsey as special referee Eddie Gossett draw Jackie Nichols(Gossett re‑injured his back after the two had split the first two falls) Tom Zaharias beat Doran O'Hara
2/23/53 Orlando, FL @ American Legion Arena 5-girl battle royal including Gloria Barattini, Mae Young, Donna Marie Dieckman, Barbara Baker and Carol Carota Girls tag match Bobby Ford vs. Jack Wentworth Billy Darnell vs. Juan Humberto
3/2/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Gloria Barattini beat Mars Bennett to win 6-woman battle royal and Florida Woman’s Title Mae Young beat Donna Marie Dieckman Dot Dotson beat Carol Carota Juan Humberto beat Tom Zaharias Jackie Nichols beat Art Nelson by DQ
3/2/53 Orlando, FL @ American Legion Arena Wally Dusek beat Johnny Henning to win battle royal in a match with Jack Dempsey as special referee Milo Steinborn(sub for Bobby Ford) draw Doran O’Hara Billy Darnell beat Jack Wentworth by DQ Note: Bobby Ford was also in the battle royal, but was injured
3/3/53 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Billy Darnell beat Mighty Atlas by DQ in a 2 of 3 falls match 5-girl battle royal including Mars Bennett, Donna Marie Dieckman, Carol Carota, Dot Dotson and Gloria Barrantini Wally Dusek beat Doran O’Hara Plus 3 other matches
3/6/53 Miami Beach, FL @ Auditorium Mighty Atlas draw Billy Darnell in a 2 of 3 falls match Note: Darnell was injured after 7:49 of the 3rd fall. Atlas refused to accept the victory & it was called a draw Carol Carota beat Mars Bennett(8:47) to win 5-woman battle royal Donna Marie Dieckman beat Dot Dotson(5:05) Ethel Brown was first eliminated in the battle royal Jackie Nichols beat Wally Dusek(24:29) by DQ
3/9/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Primo Carnera beat Juan Humberto Billy Darnell beat Jack Wentworth Jackie Nichols beat Hardy Kruskamp
3/9/53 Orlando, FL @ American Legion Arena Carol Carota & Ethel Brown vs. Cora Combs & Terry Majors in a 2 of 3 falls match Wally Dusek vs. Doran O’Hara in a 2 of 3 falls match Bobby Roberts vs. Prince Omar
3/10/53 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Primo Carnera vs. Juan Humberto in a 2 of 3 falls match Wally Dusek vs. Billy Darnell in a 2 of 3 falls match Hardy Kruskamp vs. Jack Wentworth
3/11/53 Coral Gables, FL @ Coliseum Primo Carnera beat Juan Humberto in a 2 of 3 falls match Helen Hild vs. Terry Majors Jackie Nichols vs. Hardy Kruskamp
3/16/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Buddy Rogers beat Jackie Nichols Billy Darnell beat Juan Humberto Ethel Johnson beat Babs Wingo
3/16/53 Orlando, FL @ American Legion Arena Wally Dusek vs. Primo Carnera Carol Carota vs. Terry Majors in a 2 of 3 falls match Bobby Ford vs. Hardy Kruskamp
3/17/53 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Buddy Rogers vs. Billy Darnell in a 2 of 3 falls match Terry Majors vs. Caro Carota in a 2 of 3 falls match Jack Wentworth vs. Jackie Nichols
3/18/53 Coral Gables, FL @ Coliseum Wally Dusek beat Johnny Henning in a 2 of 3 falls match Ethel Johnson beat Babs Wingo in a 2 of 3 falls match Bobby Ford vs. Jack Wentworth
3/19/53 Miami Beach, FL @ Auditorium Buddy Rogers beat Jackie Nichols by countout in a 2 of 3 falls match Helen Hild beat Carol Carota(12:11) Billy Darnell beat Juan Humberto(21:45) Prince Omar beat John Henning(20:13)
3/19/53 Miami, FL @ Auditorium Buddy Rogers beat Jackie Nichols in a 2 of 3 falls match Helen Hild beat Carol Carota Billy Darnell beat Juan Humberto Prince Omar beat John Henning
3/21/53 Daytona Beach, FL @ Beach Arena Ethel Johnson vs. Babs Wingo Jackie Nichols vs. Wally Dusek Billy Darnell vs. Juan Humberto
3/23/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Gorgeous George no contest with Billy Darnell Jackie Nichols beat Tom Zaharias Bobby Roberts beat Howard Cantonwine
3/23/53 Orlando, FL @ American Legion Arena 5-girls battle royal including Helen Hild, Dot Dotson, Barbara Baker, Ethel Brown and Mars Bennett Girls tag match Jack Wentworth vs. Bobby Ford Johnny Henning vs. Wally Dusek
3/24/53 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Gorgeous George vs. Jackie Nichols in a 2 of 3 falls match Billy Darnell vs. Howard Cantonwine in a 2 of 3 falls match Johnny Henning vs. Wally Dusek
3/25/53 Coral Gables, FL @ Coliseum Bobby Ford beat Wally Dusek by DQ in a 2 of 3 falls match Mars Bennett beat Barbara Baker(10:00) in 5-woman battle royal that also included Dot Dotson, Ethel Brown and Helen Hild Note: Hild was eliminated first. Likely Dotson & Brown had a singles match also
3/27/53 Miami Beach, FL @ Auditorium Gorgeous George beat Billy Darnell in a 2 of 3 falls match Mars Bennett beat Ethel Brown(18:12) Jack Wentworth beat Howard Cantonwine(19:34) Prince Omar beat Austin Shivers(18:37)
3/30/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Mildred Burke beat Gloria Barattini Billy Darnell beat Tom Zaharias by DQ Jackie Nichols beat Wally Dusek
3/30/53 Orlando, FL @ American Legion Arena Gorgeous George vs. Bobby Ford in a 2 of 3 falls match Dick Steinborn vs. Prince Omar in a 2 of 3 falls match Bobby Roberts vs. Howard Cantowine
3/31/53 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Mildred Burke vs. Gloria Barattini in a 2 of 3 falls match Billy Darnell vs. Jackie Nichols in a 2 of 3 falls match Prince Omar vs. Bobby Roberts Last edited on Sun May 13th, 2018 09:28 pm by dbaker3179
____________________ David Baker Mid-Atlantic Wrestling Historian Back To Top PM Quote Reply
Posted: Sat Dec 9th, 2017 06:45 am Add as Friend Ignore Member PM Quote Reply 18th Post dbaker3179
Joined: Sun Mar 1st, 2009 Location: Glendale, Arizona USA Posts: 1485 Status: Offline Mana: 4/1/53 Coral Gables, FL @ Coliseum Gorgeous George beat Bobby Ford in a 2 of 3 falls match Jackie Nichols beat Tom Zaharias by DQ in a 2 of 3 falls match Bobby Roberts beat Howard Cantonwine(23:00)
4/6/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Gloria Barattini beat Mae Young to win 4-woman battle royal Mae Young beat Ethel Brown Gloria Barattini beat Dot Dotson Tom Zaharias & Wally Dusek no contest with Billy Darnell & Jackie Nichols Note: On April 6th, Tom Zaharias took the place of Danny Dusek, who was involved in an automobile accident on the way to Tampa and suffered a twisted ankle. Mars Bennett was supposed to compete in the battle royal but was unable to when she caught her finger in a car door
4/7/53 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Jackie Nichols draw Billy Darnell in a 2 of 3 falls match; originally Darnell ruled the winner but refused the decision. Bob Ford beat Wally Dusek(18:00) Gloria Barattini & Ethel Brown beat Mae Young & Dot Dotson in a 2 of 3 falls match
4/10/53 Miami Beach, FL @ Auditorium Betty Hawkins beat Ethel Brown (5:04) Gloria Barattini & Ethel Brown beat Dot Dotson & Mae Young to win 6-woman battle royal Billy Darnell beat Tom Zaharias(21:11) by DQ Jackie Nichols beat Prince Omar(18:36) Note: The paper may have messed up the girls royal. Lineups had Mars Bennett & Belle Drummond appearing. Hawkins must have been a substitute
4/13/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Wally Dusek & Tom Zaharias beat Billy Darnell & Jackie Nichols Billy Darnell beat Wally Dusek Jackie Nichols beat Tom Zaharias Bobby Ford beat Danny Dusek
4/20/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory John Smith & Al Smith beat Tom Zaharias & Wally Dusek Jackie Nichols draw Bobby Ford Bobby Roberts beat Danny Dusek by DQ
4/27/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory John Smith beat Tom Zaharias to win 7-man battle royal Austin Shivers beat Wally Dusek by DQ Bobby Roberts beat Bobby Ford Danny Dusek was the first man eliminated from battle royal Note: The April 27th show marked the end of the Spring wrestling series. No shows until the Summer series begins on June 22, 1953
6/22/53 Tampa, FL @ Municipal Auditorium Don McIntyre no contest with Bobby Lane Dot Dotson beat Judy Holloway Sammy Silvers beat Jim Lewis Don Kalt draw Jackie Fargo
6/29/53 Tampa, FL @ Municipal Auditorium Don McIntyre beat Bobby Lane Don Kalt beat Bobby Roberts Jackie Fargo beat Sammy Silvers by DQ Last edited on Sun May 13th, 2018 09:28 pm by dbaker3179
____________________ David Baker Mid-Atlantic Wrestling Historian Back To Top PM Quote Reply
Posted: Sat Dec 9th, 2017 06:45 am Add as Friend Ignore Member PM Quote Reply 19th Post dbaker3179
Joined: Sun Mar 1st, 2009 Location: Glendale, Arizona USA Posts: 1485 Status: Offline Mana: 7/6/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Don McIntyre double countout with Buddy Rogers Bobby Lane beat Sammy Silvers Don Kalt beat Jackie Fargo
7/10/53 Miami Beach, FL @ Auditorium Don McIntyre double DQ Bobby Lane in a 2 of 3 falls match Dot Dotson vs. Judy Holloway Sammy Silvers vs. Bill Napolitan Don Kalt vs. Jackie Fargo Note: first card of the summer season
7/13/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Bobby Lane & Don Kalt beat Nick Carter & Jackie Fargo Ann Laverne(sub for Dot Dotson) beat Ella Phillips Don Kalt draw Nick Carter Jackie Fargo beat Bobby Lane by DQ
7/17/53 Miami Beach, FL @ Auditorium 5-man battle royal featuring Bobby Lane, Don Kalt, Nick Carter, Jackie Fargo and Joe Ludlum Ann Laverne vs. Ella Phillips Plus 2 other matches
7/20/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Frederick Von Schacht beat Nick Carter to win a 5-woman battle royal Millie Stafford beat Carol Carota Bobby Lane beat Don Kalt Jackie Fargo was the first man eliminated from battle royal
7/24/53 Miami Beach, FL @ Auditorium 5-woman battle royal featuring Beverly Morris, Catherine Simpson, Millie Stafford, Dot Dotson and Carol Carota plus 2 other matches
7/27/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Millie Stafford beat Beverly Morris to win 5-woman battle royal Carol Carota beat Katherine Simpson Dot Dotson was the first woman eliminated from battle royal Frederick Von Schacht beat Nick Carter Tex Riley beat Bobby Lane
8/1/53 Daytona Beach, FL @ Beach Arena Bobby Lane beat Bobby Roberts in a 2 of 3 falls match Millie Stafford beat Dot Dotson Tex Riley no contest with Gene Blakely
8/3/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Mildred Burke beat Millie Stafford Bobby Lane & Gene Blakely beat Tex Riley & Ray Villmer Tex Riley draw Gene Blakely Ray Villmer beat Bobby Lane by DQ
8/7/53 Miami Beach, FL @ Auditorium Mildred Burke vs. Millie Stafford Tex Riley & Ray Villmer vs. Gene Blackly & Bobby Lane Ray Villmer vs. Gene Blackly Bobby Lane vs. Tex Riley
8/8/53 Daytona Beach @ Beach Arena Mildred Burke beat Millie Stafford in a 2 of 3 falls match Ray Villmer draw Bobby Lane(45:00) in a 2 of 3 falls match Tex Riley vs. Gene Blakely
8/10/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Don McIntyre beat Frederick Von Schacht Ray Villmer & Tex Riley beat Bobby Lane & Gene Blakely by DQ in a no time limit match Bobby Lane beat Tex Riley
8/14/53 Miami Beach, FL @ Auditorium Bobby Lane vs. Don McIntyre Gene Blakely & Frederick Von Schacht vs. Tex Riley & Ray Villmer Frederick Von Schacht vs. Ray Villmer Tex Riley vs. Gene Blakely
8/15/53 Daytona Beach @ Beach Arena Bobby Lane beat Ray Villmer by DQ Bobby Roberts draw Gene Blakely Tex Riley beat Saul Weingeroff(sub for Bronco Lubich)
8/17/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Don McIntyre beat Bobby Lane in a match where falls do not count Frederick Von Schacht beat Ray Villmer Gene Blakely draw Tex Riley
8/21/53 Miami Beach, FL @ Auditorium Gene Blakely, Bobby Lane & Frederick Von Schacht vs. Mike Clancy, Tex Riley & Ray Villmer Ann Laverne vs. Dot Dotson Frederick Von Schacht vs. Tex Riley Bobby Lane vs. Ray Villmer Gene Blakely vs. Mike Clancy
8/22/53 Daytona Beach @ Beach Arena Bobby Lane beat Ray Villmer in a Texas death match Bobby Roberts draw Tex Riley(30:00) Mike Clancy beat Gene Blakely in a 2 of 3 falls match
8/24/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Ray Villmer, Mike Clancy & Tex Riley beat Frederick Von Schacht, Bobby Lane & Gene Blakely Ray Villmer beat Frederick Von Schacht by DQ in a no time limit match Mike Clancy beat Gene Blakely Bobby Lane beat Tex Riley
8/29/53 Daytona Beach @ Beach Arena Ray Villmer beat Bobby Lane Mike Clancy beat George Bruckman Bobby Roberts beat Jim Bowden
8/31/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Ray Villmer beat Frederick Von Schacht Cora Combs beat Shirley West Mike Clancy beat Bobby Lane by DQ
9/4/53 Miami Beach, FL @ Auditorium Cora Combs beat Shirley West(sub for Terry Majors) in a 2 of 3 falls match Frederick Von Schacht no contest with Bobby Lane Ray Villmer beat Bobby Roberts(20:22) Dick Steinborn draw Red McIntyre(30:00)
9/7/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Bobby Lane no contest with Frederick Von Schacht Cora Combs beat Carol Carota Ray Villmer beat George Bruckman(sub for Mike Clancy)
9/11/53 Miami Beach, FL @ Auditorium Frederick Von Schacht vs. Bobby Lane in a match with Jack Dempsey as special referee Carol Carota & Ray Villmer vs. Cora Combs & Red McIntyre Cora Combs vs. Carol Carota Ray Villmer vs. Red McIntyre
9/14/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Frederick Von Schacht beat Bobby Lane in a match with Jack Dempsey as special referee Ray Villmer beat Bobby Roberts Hal Kanner draw Red McIntyre
9/21/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Ray Villmer beat Swedish Angel by DQ Dot Dotson beat Ann Laverne Roy Graham beat Red McIntyre
9/22/53 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Swedish Angel vs. Ray Villmer Cora Combs vs. Dot Dotson in a 2 of 3 falls match
9/28/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Dot Dotson beat Barbara Baker to win 5-woman battle royal Olga Zapata beat Betty Hawkins by DQ China Cleo was the first woman eliminated from battle royal Tommy Harmon beat Roy Graham by DQ in a 2 of 3 falls match George Bruckman draw Hal Kanner
9/29/53 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Dot Dotson & Barbara Baker beat Betty Hawkins & Olga Zepeda in a 2 of 3 falls match John Harmon beat Ray Graham in a 2 of 3 falls match Hal Kanner draw George Bruckman(30:00) Last edited on Sun May 13th, 2018 09:29 pm by dbaker3179
____________________ David Baker Mid-Atlantic Wrestling Historian Back To Top PM Quote Reply
Posted: Sat Dec 9th, 2017 06:45 am Add as Friend Ignore Member PM Quote Reply 20th Post dbaker3179
Joined: Sun Mar 1st, 2009 Location: Glendale, Arizona USA Posts: 1485 Status: Offline Mana: 10/5/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Don McIntyre beat Roy Graham by DQ Betty Hawkins & Olga Zapata beat Dot Dotson & Barbara Baker Tommy Harmon beat Jim Austeri
10/6/53 Lake Worth, FL @ American Legion Arena 5-girl battle royal including Betty Hawkins, Dot Dotson, Barbara Baker, Olga Zepeda and China Mira Roy Graham vs. Johnny Harmon in a 2 of 3 falls match Plus 2 other matches
10/12/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Dot Dotson beat Betty Hawkins to Florida Women’s Title Swedish Angel beat Tommy Harmon Frederick Von Schacht beat Roy Graham
10/13/53 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Swedish Angel beat Roy Graham in a 2 of 3 falls match Betty Hawkins beat Dot Dotson in a 2 of 3 falls match Jim Austeri beat Johnny Harmon(27:00)
10/19/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Dot Dotson beat Ethel Brown Johnny Valentine beat Frederick Von Schacht Billy Raborn beat Roy Graham by DQ
10/19/53 Orlando, FL @ American Legion Arena Betty Hawkins beat Olga Zepeda Joyce Ford beat Catherine Simpson Pete Managoff beat Bobby Roberts in a 2 of 3 falls match Jim Austeri draw Harry Smith
10/20/53 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Cora Combs vs. Betty Hawkins Roy Graham vs. Johnny Valentine Jim Austeri vs. Billy Raborn
10/26/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Baron Michele Leone beat Johnny Valentine Dot Dotson beat Millie Stafford Billy Raborn draw Harry Smith
10/26/53 Orlando, FL @ American Legion Arena Mildred Burke beat Betty Hawkins in a 2 of 3 falls match Pete Managoff beat Don Kalt in a 2 of 3 falls match Nick Roberts beat Jim Austeri via pinfall
10/27/53 Leesburg, FL @ National Guard Armory Mildred Burke vs. Millie Stafford in a 2 of 3 falls match Nick Roberts beat Pete Managoff in a 2 of 3 falls match Don Kalt draw Harry Smith(sub for Dick Steinborn)
10/27/53 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Baron Michele Leone vs. Billy Raborn Cora Combs vs. Betty Hawkins Harry Smith vs. Jim Austeri
11/2/53 Orlando, FL @ American Legion Arena Millie Stafford & Betty Hawkins vs. Carol Carota & Terry Majors Nick Roberts vs. Pete Managoff in a 2 of 3 falls match Don Kalt vs. Harry Smith
11/2/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Mildred Burke beat Dot Dotson Frederick Von Schacht beat Mike Paidousis Eddie Gossett beat Jim Austeri by DQ
11/3/53 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Mildred Burke vs. Betty Hawkins in a 2 of 3 falls match Jim Austeri vs. Mike Paidousis Hans Bauer vs. Pete Managoff
11/9/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Gloria Barattini beat Betty Hawkins Eddie Gossett beat Jim Austeri Pete Managoff beat Jack Bauer
11/9/53 Orlando, FL @ American Legion Arena Elimination tournament 1st round Mae Young beat Judy Glover Carol Carota beat Olga Zepeda Terry Majors received a bye Semifinals Terry Majors beat Mae Young Carol Carota received a bye Finals Carol Carota draw Terry Majors Nick Roberts beat Mike Paidousis in a 2 of 3 falls match Billy Raborn beat Don Kalt(20:00)
11/10/53 Lake Worth, FL @ American Legion Arena 5-girl battle royal including Mae Young, Gloria Barattini, June Moore, Judy Glover and Olga Zepeda Eddie Gossett vs. Jim Austeri Mike Paidousis vs. Pete Managoff Plus 2 other matches
11/10/53 Leesburg, FL @ National Guard Armory Nick Roberts vs. Frederick Von Schacht in a 2 of 3 falls match Carol Carota & Terry Majors vs. Betty Hawkins & Dot Dotson in a 2 of 3 falls match Don Kalt vs. Billy Raborn
11/16/53 Orlando, FL @ American Legion Arena Gorgeous George beat Nick Roberts in a 2 of 3 falls, no time limit match with Max Baer as special referee Billy Raborn draw Dick Steinborn in a 2 of 3 falls match Pete Managoff vs. Howard Cantonwine
11/16/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Tournament 1st round Mae Young beat China Mira Carol Carota beat Judy Glovers Terry Majors beat Gloria Barattini 2nd round Terry Majors receives a bye Carol Carota beat Mae Young Finals Terry Majors draw Carol Carota to win tournament Other matches Betty Hawkins beat Terry Majors Eddie Gossett beat Don Kalt
11/17/53 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Gloria Barattini & Carol Carota beat Betty Hawkins & Mae Young in a 2 of 3 falls match Eddie Gossett beat Pete Managoff in a 2 of 3 falls match Nick Roberts beat Ike Eakins(29:00)
11/20/53 St. Petersburg, FL @ Armory Gorgeous George vs. Jim Austeri Pete Managoff vs. Nick Roberts Eddie Gossett vs. Billy Raborn Ike Eakins vs. Howard Cantonwine
11/23/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Gorgeous George beat Ed Eddie Gossett in a 2 of 3 falls match Nick Roberts draw Ike Eakins Howard Cantonwine beat Pete Managoff by DQ
11/23/53 Orlando, FL @ American Legion Arena Betty Hawkins & Judy Glover vs. Carol Carota & Terry Majors Plus 2 other matches
11/24/53 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Gorgeous George vs. Eddie Gossett in a 2 of 3 falls match Pete Managoff vs. Nick Roberts in a 2 of 3 falls match Ike Eakins vs. Howard Cantonwine
11/26/53 Leesburg, FL @ National Guard Armory Gorgeous George vs. Billy Raborn in a 2 of 3 falls match Dick Steinborn vs. Don Kalt in a 2 of 3 falls match Howard Cantonwine vs. Pete Managoff
11/27/53 Miami Beach, FL @ Auditorium Gorgeous George vs. Frederick Von Schacht in a 2 of 3 falls match Terry Majors vs. Carol Carota Nick Roberts vs. Howard Cantonwine Don Kalt vs. Dick Steinborn Note: first card of the winter season
11/30/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Ray Villmer beat Gorgeous George Dick Steinborn draw Billy Raborn Ike Eakins beat Howard Cantonwine Nick Roberts beat Pete Managoff
11/30/53 Orlando, FL @ American Legion Arena Elimination tournament 1st round Betty Hawkins beat Olga Zepeda Terry Majors beat Judy Glover Carola Carota received a bye Semifinals Betty Hawkins received a bye Terry Majors beat Carol Carota Finals Betty Hawkins beat Terry Majors Don Kalt beat Bobby Ford in a 2 of 3 falls match Jim Austeri beat Eddie Gossett
12/1/53 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Ray Villmer vs. Pete Managoff in a 2 of 3 falls match June Moore vs. Betty Hawkins in a 2 of 3 falls match Eddie Gossett vs. Billy Raborn Nick Roberts vs. Ike Eakins
12/7/53 Orlando, FL @ American Legion Arena Ray Villmer beat Jim Austeri in a 2 of 3 falls match Eddie Gossett double DQ Don Kalt in a 2 of 3 falls match Frederick Von Schacht beat Pete Managoff
12/7/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory June Byers & Mary Jane Mull beat Betty Hawkins & Judy Glover Dick Steinborn beat Billy Raborn Ike Eakins beat Nick Roberts
12/8/53 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Nike Roberts vs. Ike Eakins in a 2 of 3 falls match Betty Hawkins vs. June Byers in a 2 of 3 falls match Don Kalt vs. Billy Raborn
12/14/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Nick Roberts & Eddie Gossett beat Ike Eakins & Johnny Bence(sub for Pete Managoff) Nell Stewart beat Ida Mae Martinez George Bruckman beat Paddy Mack
12/14/53 Orlando, FL @ American Legion Arena Lee Chona LaClaire beat Bonnie Watson in a 2 of 3 falls match Bobby Ford beat Don Kalt Billy Raborn beat Jim Austeri by DQ Jim Austeri & Don Kalt beat Bobby Ford & Billy Raborn in a 2 of 3 falls match
12/15/53 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Lee Chona LeClaire vs. Bonnie Watson in a 2 of 3 falls match Don Kalt draw Eddie Gossett in a 2 of 3 falls match Billy Raborn vs. Jim Austeri
12/21/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Ray Villmer double countout with John Smith Nick Roberts & Eddie Gossett beat Ike Eakins & Frederick Von Schacht Swedish Angel beat Bobby Ford
12/21/53 Orlando, FL @ American Legion Arena Judy Glover & Lee Chona LaClaire vs. Bonnie Watson & Violet Viann in a 2 of 3 falls match Don Kalt vs. Dick Steinborn in a 2 of 3 falls match Jim Austeri vs. Johnny Bence
12/22/53 Lake Worth, FL @ American Legion Arena 5-girl battle royal including June Moore, Violet Viann, Judy Glover, Bonnie Watson & Lee Chona LeClaire Don Kalt vs. Eddie Gossett in a 2 of 3 falls match Swedish Angel vs. Nick Roberts Plus 2 other matches
12/23/53 Miami, FL @ Medley Speedway Stadium(Cancelled due to rain) Swedish Angel vs. Ray Villmer Lee Chona LaClaire vs. Bonnie Watson Nick Roberts vs. Frederick Von Schacht Billy Lauderdale vs. Larry Mujica in a boxing match Andy Mayfield vs. Jimmy Morris
12/28/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Ray Villmer draw John Smith Donna Marie Dieckman beat Lee Chona LaClaire Chick Garibaldi beat Jim Austeri
12/28/53 Orlando, FL @ American Legion Arena Swedish Angel beat Nick Roberts in a 2 of 3 falls match Violet Viann beat Judy Glover in a 2 of 3 falls match Dick Steinborn beat Eddie Gossett in a 2 of 3 falls match
12/29/53 Lake Worth, FL @ American Legion Arena 5-girl battle royal including Lee Chona LeClaire, Donna Marie Dieckman, Judy Glover, Violet Viann and Gail Wood Swedish Angel vs. Eddie Gossett Jim Austeri vs. Nick Roberts Plus 2 other matches
12/30/53 Miami, FL @ Medley Speedway Stadium(Cancelled) Swedish Angel vs. Ray Villmer Violet Viann vs. Judy Glover Ike Eakins & Frederick Von Schacht vs. Eddie Gossett & Nick Roberts Frederick Von Schacht vs. Nick Roberts Eddie Gossett vs. Ike Eakins Last edited on Sun May 13th, 2018 09:30 pm by dbaker3179
____________________ David Baker Mid-Atlantic Wrestling Historian Back To Top PM Quote Reply
Posted: Sat Dec 9th, 2017 06:47 am Add as Friend Ignore Member PM Quote Reply 21st Post dbaker3179
Joined: Sun Mar 1st, 2009 Location: Glendale, Arizona USA Posts: 1485 Status: Offline Mana: 1/4/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Great Scott beat Chick Garibaldi Buddy Rogers beat Nick Roberts Swedish Angel beat Eddie Gossett
1/4/54 Orlando, FL @ American Legion Arena June Byers & Mary Jane Mull beat Donna Marie Dieckman & Lee Chona LeClaire in a 2 of 3 falls match Dick Steinborn beat Don Kalt(17:00) Donn Lewin beat Eduardo Perez(sub for Jim Austeri)(27:00) by DQ
1/5/54 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Buddy Rogers vs. Nick Roberts Great Scott vs. Donn Lewin Al Szasz vs. Joe Ludlum
1/8/54 Leesburg, FL @ National Guard Armory June Byers & Mary Jane Mull vs. Donna Marie Dieckman & Lee Chona LeClaire Frederick Von Schacht vs. Donn Lewin Dick Steinborn vs. Al Szasz Promoter: Milo Steinborn
1/9/54 Lake Worth, FL @ American Legion Arena June Byers & Mary Jane Mull beat Donna Marie Dieckman & Terry Majors Eduardo Perez beat Eddie Gossett in a 2 of 3 falls match Tinker Todd draw Chick Garibaldi Note: The start of two shows per week
1/11/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Buddy Rogers beat Great Scott in a match with Nick Roberts as special referee June Byers beat Bonnie Watson Chick Garibaldi beat Joe Ludlum Dick Steinborn draw Don Kalt
1/11/54 Orlando, FL @ American Legion Tito Infante & Tuffy McCrea beat Fuzzy Cupid & Karl Krueger in a 2 of 3 falls match Donna Marie Dieckman beat Terry Majors in a 2 of 3 falls match Eduardo Perez beat Donn Lewin Bob Leipler beat Ted Marshall
1/12/54 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Buddy Rogers beat Swedish Angel in a 2 of 3 falls match Great Scott beat Donn Lewin in a 2 of 3 falls match Tinker Todd draw Bob Clay(30:00)
1/15/54 Leesburg, FL @ National Guard Armory Tito Infante & Tuffy McCrea vs. Fuzzy Cupid & Victorio Gonzales Terry Majors vs. Bonnie Watson Dick Steinborn vs. Don Kalt
1/16/54 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Tito Infante & Tuffy McCrea vs. Fuzzy Cupid & Chico Gonzales in a 2 of 3 falls match Eduardo Perez vs. Chick Garibaldi in a 2 of 3 falls match Tinker Todd vs. Ed Marshall
1/18/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Buddy Rogers draw Great Scott in a no time limit match June Byers & Mary Jane Mull beat Terry Majors & Ada Ash Jesse James beat Joe Ludlum Johnny James draw Al Szasz
1/18/54 Orlando, FL @ American Legion Arena Mr. Moto beat Eduardo Perez in a 2 of 3 falls match Bonnie Watson(sub for Mary Jane Mull) beat Donna Marie Dieckman in a 2 of 3 falls match Frederick Von Schacht beat Donn Lewin by DQ in a 2 of 3 falls match
1/19/54 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Buddy Rogers beat Great Scott in a 2 of 3 falls match Bonnie Watson beat Terry Majors in a 2 of 3 falls match Bob Leipler beat Eduardo Perez by DQ Al Szasz draw Bob Clay(20:00)
1/22/54 Miami Beach, FL @ Auditorium Buddy Rogers vs. Swedish Angel Mr. Moto vs. Great Scott June Byers vs. Terry Majors Prince Omar vs. Leo Newman(or Joe Ludlum) Note: First card of the year
1/23/54 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Buddy Rogers beat Great Scott by countout in 2 of 3 falls match Jesse James draw Bob Leipler Joe Ludlum beat Johnny James
1/25/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Buddy Rogers beat Great Scott in a Texas death match Mr. Moto beat Swedish Angel Dick Steinborn draw Jesse James
1/25/54 Orlando, FL @ American Legion Arena Donn Lewin beat Frederick Von Schacht in a 2 of 3 falls match Ethel Brown & Ida Mae Martinez beat Mary Jane Mull & Bonnie Watson by DQ in a 2 of 3 falls match Bob Leipler beat Eduardo Perez
1/26/54 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Bob Leipler beat Mr. Moto by DQ in a 2 of 3 falls match Ida Mae Martinez draw Mary Jane Mull in 2 of 3 falls match Jesse James beat Swedish Angel
1/29/54 Leesburg, FL @ National Guard Armory 5-woman battle royal featuring Ida Mae Martinez, Ethel Brown, Ella Waldek, Bonnie Watson and Mary Jane Mull Bob Clay vs. Eduardo Perez Donn Lewin vs. Dick Steinborn
1/30/54 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Mr. Moto beat Chick Garibaldi by countout in 2 of 3 falls match Ida Mae Martinez beat Ella Waldek by DQ in a 2 of 3 falls match Bob Leipler beat Tinker Todd
2/1/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory(1st annual Gasparilla show) Baron Michele Leone beat Mr. Moto Mary Jane Mull beat Ethel Brown Eduardo Perez beat Jesse James
2/1/54 Orlando, FL @ American Legion Arena NWA World Champion Lou Thesz beat Donn Lewin in a 2 of 3 falls match Dick Steinborn beat Bob Clay in a 2 of 3 falls match Ike Eakins beat Bob Leipler
2/2/54 Lake Worth, FL @ American Legion Arena NWA World Champion Lou Thesz vs. Bob Leipler in a 2 of 3 falls match Mr. Moto vs. Chick Garibaldi Jesse James vs. Tinker Todd
2/4/54 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium NWA World Champion Lou Thesz vs. Mr. Moto in a 2 of 3 falls match Jesse James vs. Tinker Todd in a 2 of 3 falls match Johnny James vs. Don Lewin
2/6/54 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Mildred Burke vs. Ada Ash Jesse James vs. Leo Newman Al Szasz vs. Johnny James Note: Last Saturday card
2/8/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory NWA World Champion Lou Thesz draw Baron Michele Leone in a match with Jack Dempsey as special referee Jesse James beat Eduardo Perez Johnny James beat Don Lewin Chick Garibaldi beat Ike Eakins(sub for Nick Roberts) by DQ
2/8/54 Orlando, FL @ American Legion Arena Mildred Burke beat Millie Stafford in a 2 of 3 falls match Dick Steinborn beat Tinker Todd in a 2 of 3 falls match Nick Roberts beat Bob Leipler in a 2 of 3 falls match
2/9/54 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Baron Michele Leone beat Jesse James(60:00) in a 2 of 3 falls match with Jack Dempsey as special referee Donn Lewin beat Eduardo Perez by DQ in a 2 of 3 falls match Johnny James beat Cowboy Bob Clay
2/10/54 Sarasota, FL @ American Legion Coliseum Baron Michele Leone beat Jesse James & Johnny James(27:00) in a handicap match with Jack Dempsey as special referee Don Lewin beat Bob Leipler in a 2 of 3 falls match Bob Clay draw Chick Garibaldi
2/12/54 Leesburg, FL @ National Guard Armory Dick Steinborn vs. Chick Garibaldi in a 2 of 3 falls match with Jack Dempsey as special referee Millie Stafford vs. Terry Majors Bob Clay vs. Donn Lewin
2/15/54 Orlando, FL @ American Legion Arena Dick Steinborn beat Chick Garibaldi in a 2 of 3 falls match with Jack Dempsey as special referee Millie Stafford beat Suzanne Smith in a 2 of 3 falls match Nick Roberts beat Ike Eakins in a 2 of 3 falls match
2/15/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Jesse James beat Gorgeous George Johnny James beat Eddie Gossett Eduardo Perez beat Bob Clay by DQ
2/16/54 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Gorgeous George beat Johnny James by countout in a 2 of 3 falls match Jesse James beat Donn Lewin in a 2 of 3 falls match Clyde Steeves beat Ike Eakins
2/19/54 Miami Beach, FL @ Auditorium Gorgeous George vs. Jesse James Mildred Burke vs. Ada Ash Yvon Robert vs. Chick Garibaldi Johnny Rougeau vs. Johnny James
2/22/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Jesse James & Johnny James beat Gorgeous George Bonnie Watson beat Suzanne Smith Johnny Rougeau(sub for Yvon Robert) beat Eduardo Perez
2/22/54 Orlando, FL @ American Legion Arena Verne Gagne beat Dick Steinborn in a 2 of 3 falls match Mildred Burke beat Mary Jane Mull by DQ in a 2 of 3 falls match Eddie Gossett beat Bob Clay
2/23/54 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Verne Gagne beat Jesse James in a 2 of 3 falls match Mary Jane Mull(sub for Ada Ash) & Bonnie Watson beat Suzanne Smith & Millie Stafford(sub for Shirley West) in a 2 of 3 falls match Yvon Robert beat Clyde Steeves by DQ
2/26/54 Miami Beach, FL @ Auditorium Gorgeous George vs. Jesse James & Johnny James Verne Gagne vs. Johnny Rougeau Susan Smith vs. Millie Stafford Yvon Robert vs. Clyde Steeves
3/1/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Mildred Burke draw Bonnie Watson in a 2 of 3 falls match Dick Steinborn beat Johnny Rougeau Yvon Robert beat Jack Wentworth by DQ
3/1/54 Orlando, FL @ American Legion Arena Gorgeous George beat Eddie Graham in a 2 of 3 falls match Eduardo Perez beat Jesse James in a 2 of 3 falls match Johnny James beat Billy Raborn
3/2/54 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Mildred Burke beat Mary Jane Mull in a 2 of 3 falls match Yvon Robert beat Jim Austeri by DQ in a 2 of 3 falls match Jack Wentworth beat Johnny Rougeau
3/3/54 Daytona Beach, FL @ Beach Arena Bonnie Watson & Mary Jane Mull vs. Terry Majors & Nell Stewart in a 2 of 3 falls match falls Jim Austeri vs. Billy Raborn Eddie Gossett vs. Clyde Steeves
3/4/54 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Gorgeous George vs. Yvon Robert Mary Jane Mull vs. Ida Mae Martinez Dick Steinborn vs. Billy Raborn
3/5/54 Miami Beach, FL @ Auditorium Jim Austeri & Gorgeous George vs. Jesse James & Johnny James Mildred Burke vs. Bonnie Watson Yvon Robert vs. Eduardo Perez
3/8/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Mildred Burke beat Bonnie Watson Pat O'Connor beat Nick Roberts Dick Steinborn beat Jack Wentworth by DQ
3/8/54 Orlando, FL @ American Legion Arena Mary Jane Mull & Millie Stafford draw Terry Majors & Ida Mae Martinez in 2 of 3 falls match Eduardo Perez beat Jesse James by DQ in a 2 of 3 falls match Johnny James beat Herb Parks
3/9/54 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Eduardo Perez(sub for Baron Michele Leone) beat Jack Wentworth in a 2 of 3 falls match Ida Mae Martinez beat Bonnie Watson Terry Majors beat Millie Stafford Shirley West was eliminated first in 5-girl battle royal Jesse James draw Billy Raborn
3/10/54 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Gorgeous George vs. Yvon Robert in a 2 of 3 falls, no time limit match Mildred Burke vs. Mary Jane Mull Billy Raborn vs. Bob Clay
3/12/54 Miami Beach, FL @ Auditorium Baron Michele Leone vs. Jesse James 5-woman battle royal including Terry Majors, Mary Jane Mull, Shirley West, Ida Mae Martinez and Bonnie Watson Pat O’Connor vs. Clyde Steeves
3/15/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Baron Michele Leone beat Jesse James Dick Steinborn draw Don Kalt Jack Wentworth beat Billy Raborn
3/15/54 Orlando, FL @ American Legion Arena Johnny James beat Eduardo Perez Mary Jane Mull beat Ida Mae Martinez to win tournament Mary Jane Mull beat Terry Majors Millie Stafford double DQ Shirley West Mary Jane Mull beat Suzanne Smith Terry Majors draw Ida Mae Martinez
3/16/54 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Baron Michele Leone beat Eduardo Perez in a 2 of 3 falls match Terry Majors & Ida Mae Martinez beat Mary Jane Mull & Shirley West in a 2 of 3 falls match Don Kalt draw Johnny James(30:00)
3/22/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Baron Michele Leone beat Jack Wentworth Terry Majors beat Mary Jane Mull Don Kalt draw Billy Raborn
3/22/54 Orlando, FL @ American Legion Arena Al Smith & John Smith beat Jesse James & Johnny James in a 2 of 3 falls match Millie Stafford beat Shirley West in a 2 of 3 falls match Dick Steinborn beat Eddie Gossett
3/23/54 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Al Smith & John Smith beat Jesse James & Johnny James in a 2 of 3 falls match Ida Mae Martinez beat Mary Jane Mull by DQ in a 2 of 3 falls match Eddie Gossett draw Don Kalt(30:00)
3/26/54 Miami Beach, FL @ Auditorium Al Smith & John Smith vs. Jesse James & Johnny James Dick Steinborn vs. Jack Wentworth Terry Majors vs. Mary Jane Mull
3/27/54 Daytona Beach, FL @ Beach Arena Mary Jane Mull no contest with Ida Mae Martinez
3/29/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Al Smith & John Smith beat Jesse James & Johnny James Tournament 1st round Terry Majors beat Ida Mae Martinez Millie Stafford beat Suzanne Smith Bonnie Watson beat Shirley West 2nd round Millie Stafford beat Bonnie Watson Finals Terry Majors beat Millie Stafford to win tournament
3/29/54 Orlando, FL @ American Legion Arena Mildred Burke draw Mary Jane Mull(60:00) Dick Steinborn beat Jim Austeri by DQ Jackie Fargo beat Eduardo Perez
3/30/54 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Al Smith & John Smith beat Don Kalt & Billy Raborn in a 2 of 3 falls match Tournament 1st round Mary Jane Mull beat Shirley West Millie Stafford beat Suzanne Smith Terry Majors beat Ida Mae Martinez(15:00) by decision Semifinals Millie Stafford beat Terry Majors Finals Millie Stafford beat Mary Jane Mull to win tournament
____________________ David Baker Mid-Atlantic Wrestling Historian Back To Top PM Quote Reply
Posted: Sat Dec 9th, 2017 06:47 am Add as Friend Ignore Member PM Quote Reply 22nd Post dbaker3179
Joined: Sun Mar 1st, 2009 Location: Glendale, Arizona USA Posts: 1485 Status: Offline Mana: 4/3/54 Daytona Beach, FL @ Beach Arena Frank Taylor & Dick Steinborn vs. Al Smith & John Smith Mary Jane Mull vs. Ida Mae Martinez Jackie Fargo vs. Billy Raborn
4/5/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Mildred Burke beat Terry Majors Jack Wentworth beat Jesse James Don Kalt beat Billy Raborn
4/5/54 Orlando, FL @ American Legion Arena Dick Steinborn & Milo Steinborn beat Jim Austeri & Eduardo Perez in a 2 of 3 falls match Ida Mae Martinez & Shirley West beat Mary Jane Mull & Millie Stafford in a 2 of 3 falls match Shirley West beat Mary Jane Mull by DQ Ida Mae Martinez draw Millie Stafford(15:00)
4/6/54 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Mildred Burke beat Millie Stafford in a 2 of 3 falls match Jesse James draw Billy Raborn in 2 of 3 falls match Jackie Fargo beat Jim Austeri by DQ
4/7/54 Daytona Beach, FL @ Beach Arena Billy Raborn vs. Saul Weingeroff Saul Weingeroff & a lady wrestler vs. a lady wrestler & Billy Raborn plus a boxing match
4/10/54 Daytona Beach, FL @ Beach Arena Milo Steinborn & Dick Steinborn vs. Frank Taylor & Jim Austeri
4/12/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Fred Blassie beat Jack Wentworth Mary Jane Mull & Ann Yantis beat Ida Mae Martinez & Shirley West Eddie Gossett beat Don Kalt
4/13/54 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Jim Austeri & Mary Jane Mull vs. Frank Taylor & Ida Mae Martinez Mary Jane Mull vs. Ida Mae Martinez Frank Taylor vs. Jim Austeri
4/19/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Don Kalt & Dick Steinborn beat Eddie Gossett & Frank Taylor Ida Mae Martinez beat Beverly Morris to win 5-woman battle royal Mary Jane Mull beat Shirley West Gloria Yantis was the first eliminated woman from the battle royal Note: The April 19th show marked the end of the Spring wrestling series. No shows until the Summer series begins on June 15, 1954.
4/20/54 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Don Kalt vs. Eddie Gossett in a 2 of 3 falls match 5-girl battle royal featuring Beverly Morris, Mary Jane Mull, Shirley West, Ida Mae Martinez and Ann Yantis
4/27/54 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
6/15/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Fred Blassie draw Don McIntyre Millie Stafford beat Ida Mae Martinez Bennie Matta beat Joe Millich by DQ
6/16/54 Miami, FL @ Dade County Armory Millie Stafford vs. Ida Mae Martinez Fred Blassie vs. Joe Millich Vince Langley vs. Bennie Matta
6/21/54 Orlando, FL @ American Legion Arena Antonino Rocca beat Don McIntyre in a 2 of 3 falls match Joe Millich draw Don Kalt(45:00) in a 2 of 3 falls match Bennie Matta beat Harry Lewis
6/22/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Antonino Rocca beat Don McIntyre Millie Stafford beat Gloria Yantes Don Kalt beat Joe Millich Bennie Matta beat Harry Lewis
6/23/54 Miami, FL @ Dade County Armory Antonino Rocca vs. Don Kalt Millie Stafford vs. Gloria Yantis Joe Millich vs. Harry Lewis
6/28/54 Orlando, FL @ American Legion Arena Dick Steinborn double countout with Don Kalt in a 2 of 3 falls match Joyce Ann Smith beat Millie Stafford in a 2 of 3 falls match Bennie Matta beat Bobby Roberts
6/29/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Joyce Smith beat Millie Stafford Dick Steinborn beat Bennie Matta Clyde Steeves beat Don Kalt by DQ
6/30/54 Miami, FL @ Dade County Armory Don Kalt vs. Clyde Steeves Millie Stafford vs. Joyce Smith Dick Steinborn vs. Bennie Matta
____________________ David Baker Mid-Atlantic Wrestling Historian Back To Top PM Quote Reply
Posted: Sat Dec 9th, 2017 06:47 am Add as Friend Ignore Member PM Quote Reply 23rd Post dbaker3179
Joined: Sun Mar 1st, 2009 Location: Glendale, Arizona USA Posts: 1485 Status: Offline Mana: 7/2/54 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory Joyce Smith beat Millie Stafford in a 2 of 3 falls match Bennie Matta beat Clyde Steeves by DQ in a 2 of 3 falls match Don Kalt draw Dick Steinborn
7/5/54 Orlando, FL @ American Legion Arena Joyce Ann Smith & Gloria Yantes beat Gladys Gilliam & Millie Stafford in a 2 of 3 falls match Dick Steinborn beat Clyde Steeves by countout in 2 of 3 falls match Don Kalt draw Joe Millich(30:00)
7/6/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Clyde Steeves beat Don Kalt Joyce Smith & Gloria Yantes beat Millie Stafford & Gladys Gillam Dick Steinborn beat Joe Millich by DQ
7/12/54 Orlando, FL @ American Legion Arena Al Smith & John Smith beat Joe Millich & Clyde Steeves Dick Steinborn beat Bennie Matta Don Kalt beat Ted Rozenkowski
7/13/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Al Smith & John Smith beat Clyde Steeves & Joe Millich Dick Steinborn draw Don Kalt Bennie Matta beat Dark Secret by DQ
7/16/54 Miami, FL @ Bayfront Park Auditorium Al Smith & John Smith vs. Don Kalt & Dick Steinborn Clyde Steeves vs. Joe Millich Dark Secret vs. Bennie Matta
7/19/54 Orlando, FL @ American Legion Arena Primo Carnera beat Clyde Steeves in a 2 of 3 falls match Dick Steinborn beat Hardy Kruskamp in a 2 of 3 falls match Don Kalt draw Bennie Matta(30:00)
7/20/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Primo Carnera beat Frederick von Schacht Clyde Steeves beat Hardy Kruskamp Bennie Matta draw Don Kalt
7/22/54 Jacksonville, FL Primo Carnera beat Clyde Steeves
7/23/54 Miami, FL @ Bayfront Park Auditorium Primo Carnera beat Clyde Steeves Dick Steinborn vs. Hardy Kruskamp Don Kalt vs. Bennie Matta
7/26/54 Orlando, FL @ American Legion Arena Mildred Burke beat Joyce Ann Smith in a 2 of 3 falls match Don Kalt beat Philip Kekaulike Silva by DQ in a 2 of 3 falls match Dick Steinborn beat Bennie Matta(19:00)
7/27/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Mildred Burke beat Joyce Smith Philip Kekaulike Sylva beat Dick Steinborn Clyde Steeves beat Don Kalt
7/30/54 Miami, FL @ Bayfront Park Mildred Burke vs. Joyce Smith Dick Steinborn vs. Don Kalt
8/2/54 Orlando, FL @ American Legion Arena Mr. Moto beat Nick Carter in a 2 of 3 falls match Kinji Shibuya beat Don Kalt in a 2 of 3 falls match Philip Kekaulike Silva draw Harry Smith(30:00)
8/3/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Mr. Moto beat Clyde Steeves Nick Carter beat Kinji Shibuya by DQ Philip Kekaulike Sylva draw Harry Smith
8/6/54 Miami, FL @ Bayfront Park Auditorium Mr. Moto vs. Clyde Steeves Kinji Shibuya vs. Nick Carter Philip Kekaulike Sylva vs. Harry Smith
8/9/54 Orlando, FL @ American Legion Arena Ida Mae Martinez beat Mary Jane Mull Philip Kekaulike Silva beat Clyde Steeves in a 2 of 3 falls match Harry Smith beat Nick Carter by DQ
8/10/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Nick Carter double DQ Philip Kekaulike Sylva Ida Mae Martinez beat Mary Jane Mull Harry Smith beat Dick Steinborn
8/10/54 Daytona, FL @ Beach Arena Jim Austeri & Frank Taylor beat Dick Steinborn & Milo Steinborn
8/13/54 Miami, FL @ Bayfront Park Auditorium Mary Jane Mull vs. Ida Mae Martinez Clyde Steeves vs. Nick Carter
8/16/54 Orlando, FL @ American Legion Arena Baron Michele Leone beat Philip Kekaulike Silva in a 2 of 3 falls match Bonnie Watson beat Ida Mae Martinez in a 2 of 3 falls match Nick Carter beat Dick Steinborn by DQ, but Harry Smith beat Nick Carter in a handicap match
8/17/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory August 17, 1954 Baron Michele Leone beat Harry Smith Nick Carter vs. Philip Kekaulike Silva in a Texas death match Bonnie Watson beat Ida Mae Martinez
8/17/54 Daytona, FL @ Beach Arena Ida Mae Martinez, Milo Steinborn & Dick Steinborn vs. Mary Jane Mull, Frank Taylor & Jim Austeri in a match with 2 referees plus 3 other matches
8/20/54 Miami, FL @ Bayfront Park Auditorium Baron Michele Leone vs. Phil Kekaulike Sylva
8/23/54 Orlando, FL @ American Legion Arena Mary Jane Mull & Bonnie Watson beat Betty Hild(aka Helen Hild) & Ida Mae Martinez in a 2 of 3 falls match Dick Steinborn draw Ace Freeman(45:00) in a 2 of 3 falls match Harry Smith beat Prince Omar in a 2 of 3 falls match
8/24/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Ida Mae Martinez & Betty Hild beat Bonnie Watson & Mary Jane Mull Ace Freeman beat Harry Smith Dick Steinborn beat Prince Omar by DQ
8/27/54 Miami, FL @ Bayfront Park Auditorium Betty Hild & Ida Mae Martinez vs. Mary Jane Mull & Bonnie Watson Prince Omar vs. Harry Smith
8/30/54 Orlando, FL @ American Legion Arena June Byers beat Mary Jane Mull in a 2 of 3 falls match Ace Freeman beat Tiger Joe Marsh Johnny Bence beat Prince Omar
8/31/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory June Byers beat Ida Mae Martinez Ace Freeman beat Harry Smith Tiger Joe Marsh draw Johnny Bence Chuck Arenth did a posing & lifting routine
9/1/54 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory June Byers vs. Bonnie Watson in a 2 of 3 falls match Ace Freeman vs. Tiger Joe Marsh in a 2 of 3 falls match Prince Omar vs. Johnny Bence
9/6/54 Orlando, FL @ American Legion Arena Ace Freeman beat Johnny Bence in a 2 of 3 falls match Tex Riley beat Tiger Joe Marsh in a 2 of 3 falls match Dick Steinborn beat Prince Omar(19:00)
9/7/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Ace Freeman beat Tiger Joe Marsh Johnny Bence draw Tex Riley Ethel Johnson beat Babs Wingo
9/10/54 Miami, FL @ Bayfront Park Auditorium Babs Wingo vs. Betty White Ace Freeman vs. Prince Omar Tex Riley vs. Tiger Joe Marsh
9/13/54 Orlando, FL @ American Legion Arena Joyce Ford & China Mira beat Dot Dotson & Betty Hawkins in a 2 of 3 falls match Ace Freeman draw Tex Riley(45:00) in a 2 of 3 falls match Johnny Bence beat Jack Rush by DQ
9/14/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Ace Freeman beat Johnny Bence China Mira & Joyce Bobby Ford beat Betty Hawkins & Dot Dotson by DQ Jack Rush(aka Canadian Angel) beat Tex Riley by DQ
9/17/54 Miami, FL @ Bayfront Park Auditorium Dot Dotson & Betty Hawkins vs. Joyce Ford & China Mira Tex Riley vs. Ace Freeman Jack Rush vs. Johnny Bence
9/20/54 Orlando, FL @ American Legion Arena June Byers beat Betty Hawkins (17:00) Tex Riley beat Johnny Bence Ace Freeman beat Jack Rush Tournament to meet June Byers Finals Betty Hawkins beat Joyce Ford Semifinals Betty Hawkins beat Dot Dotson 1st round Joyce Ford beat China Mira(15:00) by decision Dot Dotson beat Jo Ann Mulliniex
9/21/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory June Byers beat Dot Dotson Ace Freeman beat Jack Rush Tex Riley beat Johnny Bence
9/24/54 Miami, FL @ Bayfront Park Auditorium June Byers vs. winner of 5-woman battle royal featuring Joyce Ford, Betty Hawkins, China Mira, Jo Ann Mulliniex and Dot Dotson Ace Freeman vs. Jack Rush Don Keene vs. Tex Riley
9/27/54 Orlando, FL @ American Legion Arena Ace Freeman beat Tex Riley(60:00) in a 2 of 3 falls match Cora Combs beat Belle Starr in a 2 of 3 falls match Jack O’Reilly beat Jack Rush
9/28/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Ace Freeman draw Tex Riley Cora Combs beat Belle Starr Jack O'Reilly beat Jack Rush
____________________ David Baker Mid-Atlantic Wrestling Historian Back To Top PM Quote Reply
Posted: Sat Dec 9th, 2017 06:47 am Add as Friend Ignore Member PM Quote Reply 24th Post dbaker3179
Joined: Sun Mar 1st, 2009 Location: Glendale, Arizona USA Posts: 1485 Status: Offline Mana: 10/1/54 Miami, FL @ Bayfront Park Auditorium Belle Starr vs. Cora Combs Ace Freeman vs. Tex Riley Jack O’Reilly vs. Jack Rush
10/4/54 Orlando, FL @ American Legion Arena Fred Blassie beat Ace Freeman by countout in a 2 of 3 falls match China Mira beat Dot Dotson by DQ in a 2 of 3 falls match Tex Riley draw Jack O’Reilly(30:00)
10/5/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Fred Blassie beat Tex Riley Ace Freeman beat Jack O'Reilly by DQ China Mira(sub for Ida Mae Martinez) beat Dot Dotson
10/11/54 Orlando, FL @ American Legion Arena Tag Tournament Finals Ace Freeman & Tex Riley beat Pancho Valentino & unnamed partner 1st round Ace Freeman & Ken Hill beat Jack O’Reilly & Jack Rush Tex Riley & Ted Rozankowski beat Austin Shivers & Pancho Valentino Note: The main event was made up of wrestlers not pinned earlier
Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Jack O'Reilly beat Ace Freeman in a no time limit match Tex Riley beat Pancho Valentino to win 5-man battle royal Jack Rush beat Austin Shivers Ken Hill was the first man eliminated from the battle royal
10/18/54 Orlando, FL @ American Legion Arena Mighty Atlas beat Tex Riley in a 2 of 3 falls match Ace Freeman draw Jack O’Reilly(45:00) in a 2 of 3 falls match Jack Rush beat Ken Hill
10/19/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Mighty Atlas beat Jack O'Reilly Tex Riley beat Rush(sub for Bob Geigel) Ace Freeman beat Pancho Valentino by DQ
10/22/54 Miami, FL @ Bayfront Park Auditorium Mighty Atlas vs. Tex Riley Jack O’Reilly vs. Ace Freeman
10/25/54 Orlando, FL @ American Legion Arena Ace Freeman beat Wild Red Berry by DQ Tex Riley beat Mighty Atlas Jack O’Reilly beat Jack Rush
10/26/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Tex Riley beat Wild Red Berry by DQ Don Atkins draw Austin Shivers Black Demon beat Pancho Valentino by DQ Note: Shows moved from Tuesday nights to Monday nights throughout the winter months.
10/26/54 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Mighty Atlas beat Jack O’Reilly in a 2 of 3 falls match Ace Freeman & Ken Hill beat Jack Rush & Purple Shadow Purple Shadow beat Ken Hill Ace Freeman vs. Jack Rush Note: This was the first card of the new season
11/1/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Antonino Rocca beat Mighty Atlas Tex Riley beat Wild Red Berry by reverse decision in a no time limit match with Pat O’Hara as special referee Jack Rush beat Harry Lewis
11/1/54 Orlando, FL @ American Legion Arena Andre Drapp beat Jack O’Reilly by reverse decision in a 2 of 3 falls match Ace Freeman draw Pancho Valentino(45:00) Milo Steinborn beat Cowboy Shivers(12:00) by countout
11/2/54 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Antonino Rocca beat Mighty Atlas in a 2 of 3 falls match Jack O’Reilly(sub for Billy Raborn) beat Tex Riley in a 2 of 3 falls match Andre Drapp beat Harry Lewis
11/5/54 Miami Beach, FL @ Auditorium Antonino Rocca vs. Mighty Atlas Wild Red Berry vs. Harry Finkelstein Andre Drapp vs. Tex Riley
11/8/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Wild Red Berry beat Tex Riley in a Texas death match with Herb Freeman & Willie Santana as special referees Bobby Weaver beat Jack Rush Ted Atkins beat Austin Shivers by DQ
11/8/54 Orlando, FL @ American Legion Arena Andre Drapp beat Pedro Godoy in a 2 of 3 falls match Angelo Savoldi beat Ace Freeman in a 2 of 3 falls match Jack O’Reilly beat Pancho Valentino in a 2 of 3 falls match
11/9/54 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Wild Red Berry beat Bobby Weaver(aka Arnold Skaaland) in a 2 of 3 falls match Jack O’Reilly beat Ace Freeman in a 2 of 3 falls match Andre Drapp draw Angelo Savoldi (30:00)
11/12/54 Miami Beach, FL @ Auditorium Andre Drapp vs. Wild Red Berry in a match with Jake LaMotta as special referee Ace Freeman & Bobby Weaver vs. Pedro Godoy & Angelo Savoldi
11/15/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Andre Drapp beat Wild Red Berry by DQ Belle Starr & Pattie Neff beat Judy Glover & Joyce Ford Bobby Weaver beat Pancho Valentino
11/15/54 Orlando, FL @ American Legion Arena Don Eagle beat Jack O’Reilly in a 2 of 3 falls match Angelo Savoldi beat Bobby Roberts in a 2 of 3 falls match Billy Two Rivers beat Pedro Godoy by DQ
11/16/54 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Don Eagle beat Jack O’Reilly in a 2 of 3 falls match Wild Red Berry vs. Bobby Weaver in a 2 of 3 falls match Joyce Ford vs. Patty Neff
11/19/54 Miami, FL @ Bayfront Park Auditorium Don Eagle vs. Wild Red Berry Joyce Ford vs. Belle Starr
11/22/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Don Eagle beat Wild Red Berry Billy Two Rivers(sub for Bobby Roberts) beat Jack Rush Bobby Weaver beat Pedro Godoy by DQ
11/22/54 Orlando, FL @ American Legion Arena Andre Drapp draw Angelo Savoldi(60:00) in a 2 of 3 falls match China Mira & Pattie Neff beat Carol Cook & Belle Starr Pancho Valentino beat Ted Rozankowski(27:00)
11/23/54 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Don Eagle beat Wild Red Berry by DQ in a 2 of 3 falls match China Mira beat Patty Neff in a 2 of 3 falls match Angelo Savoldi beat Bobby Weaver by DQ
11/26/54 Miami, FL @ Bayfront Park Auditorium Don Eagle vs. Wild Red Berry Belle Starr vs. Marie Neff
11/29/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Baron Michele Leone beat Bobby Weaver China Mira & Carol Cook beat Belle Starr & Pattie Neff Andre Drapp beat Ike Eakins
11/29/54 Orlando, FL @ American Legion Arena Don Eagle beat Angelo Savoldi by DQ in a 2 of 3 falls match Billy Two Rivers beat Pancho Valentino Dick Steinborn draw Pedro Godoy(30:00)
11/30/54 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Don Eagle beat Angelo Savoldi in a 2 of 3 falls match China Mira beat Belle Starr Billy Two Rivers draw Bobby Weaver
12/3/54 Miami Beach, FL @ Auditorium Don Eagle vs. Pedro Godoy 5-woman battle royal featuring Dot Dotson, Carol Cook, Ellen Olsen, Belle Starr and China Mira
12/6/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Chief Don Eagle beat Andre Drapp China Mira beat Lee Chona LaClare Billy Two Rivers beat Al Smith by DQ
12/6/54 Orlando, FL @ American Legion Arena Baron Michele Leone beat Angelo Savoldi in a 2 of 3 falls match Dick Steinborn beat Pedro Godoy in a 2 of 3 falls match Carol Cook beat Verne Bottoms in a 2 of 3 falls match
12/7/54 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Baron Michele Leone beat Bobby Weaver in a 2 of 3 falls match Carol Cook beat China Mira in a 2 of 3 falls match Andre Drapp beat Ike Eakins by countout
12/8/54 Leesburg, FL @ National Guard Armory NWA World Junior Champion Baron Michele Leone vs. Andre Drapp Dick Steinborn vs. Bobby Weaver Angelo Savoldi vs. Pedro Godoy
12/10/54 Miami Beach, FL @ Auditorium Al Smith & John Smith vs. Billy Two Rivers & Bobby Weaver Don Eagle vs. Baron Michele Leone
12/13/54 Orlando, FL @ American Legion Arena Al Smith & John Smith beat Andre Drapp & Dick Steinborn in a 2 of 3 falls match Carol Cook beat Gloria Yantes in a 2 of 3 falls match Fred Atkins beat Bobby Roberts
12/13/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Baron Michele Leone double DQ Don Eagle Billy Two Rivers beat Pedro Godoy Angelo Savoldi beat Bobby Weaver
12/14/54 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Baron Michele Leone beat Andre Drapp by countout in 2 of 3 falls match Carol Cook & Edith Wade beat Verne Bottoms & Dot Dotson Pedro Godoy draw Fred Atkins(sub for Bobby Weaver)
12/17/54 Miami Beach, FL @ Auditorium Al Smith & John Smith vs. Don Eagle & Billy Two Rivers Betty Hawkins vs. Lee Chona LaClare
12/20/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Don Eagle & Billy Two Rivers beat Al Smith & John Smith Andre Drapp draw Eddie Gossett Dick Steinborn beat Pedro Godoy
12/20/54 Orlando, FL @ American Legion Arena Fred Atkins beat Carl Engstrom in a 2 of 3 falls match Judy Glover beat Carol Cook to win 6-woman battle royal Gloria Yantes beat Edith Wade China Mira draw Belle Starr(20:00)
12/21/54 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Eddie Gossett draw Andre Drapp in 2 of 3 falls match Judy Glover beat Carol Cook to win 6-woman battle royal Belle Starr beat China Mira Dot Dotson beat Edith Wade
12/21/54 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory Don Eagle beat Ike Eakins in a 2 of 3 falls match John Smith double countout with Fred Atkins in a 2 of 3 falls match Billy Two Rivers draw Dick Steinborn
12/27/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Andre Drapp beat Eddie Gossett by DQ in a no time limit match Carol Cook beat Belle Starr to win 6-woman battle royal Dot Dotson beat Edith Wade China Mira draw Judy Glovers Dick Steinborn beat Jack Rush
12/27/54 Orlando, FL @ American Legion Arena Don Eagle beat John Smith by DQ in a 2 of 3 falls match Carl Engstrom beat Fred Atkins Billy Two Rivers beat Pedro Godoy by DQ
12/28/54 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Eddie Gossett beat Andre Drapp in a 2 of 3 falls match Judy Glover beat Belle Starr by DQ in a 2 of 3 falls match Dick Steinborn draw Frankie Talaber(30:00)
|
|
|
Post by Kriss on Dec 9, 2022 19:50:04 GMT
1/1/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena Milo Steinborn & Dick Steinborn beat Canadian Angel & Pedro Godoy Bobby Roberts beat Eddie Gossett Austin Shivers draw Saul Weingeroff Note: Jack Rush(aka Canadian Angel), collapsed in the rooming room after the second fall, & died of a heart attack. It seems that Godoy continued the match by himself after this
1/3/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Danny McShain beat Andre Drapp Ethel Brown beat Carol Cook Dick Steinborn beat Jack Vansky
1/3/55 Orlando, FL @ American Legion Arena Don Eagle & Billy Two Rivers beat Al Smith & John Smith by DQ Carl Engstrom beat Angelo Savoldi in a 2 of 3 falls match Bibber McCoy draw Bobby Weaver(aka Arnold Skaaland)
1/4/55 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Al Smith & John Smith vs. Bobby Weaver & Frankie Talaber in a 2 of 3 falls match Belle Starr vs. Barbara Baker Ike Eakins vs. Pedro Godoy
1/5/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena Al Smith & John Smith beat Ike Eakins & Pedro Godoy Lana Lamar beat Carol Cook Andre Drapp draw Jack Vansky
1/5/55 Sarasota, FL Danny McShain beat Bobby Weaver
1/7/55 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory Don Eagle vs. Bobby Ford in a 2 of 3 falls match Jack Vansky draw Billy Two Rivers Barbara Baker beat Carol Cook in a 2 of 3 falls match
1/8/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena Ike Eakins beat Pedro Godoy El Toro beat Andre Drapp Dick Steinborn draw Jack Vansky
1/10/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Buddy Rogers no contest with Gino Garibaldi Danny McShain beat Jack Vansky Eddie Gossett beat Bobby Ford
1/10/55 Orlando, FL @ American Legion Arena Great Scott no contest with Carl Engstrom in a 2 of 3 falls match Ethel Brown & China Mira beat Carol Cook & Lana Lamar in a 2 of 3 falls match Bibber McCoy draw Andre Drapp(30:00)
1/11/55 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Buddy Rogers vs. Ike Eakins in a 2 of 3 falls match Barbara Baker vs. Carol Cook in a 2 of 3 falls match Bobby Weaver vs. Andre Drapp
1/11/55 Ocala, FL @ Auditorium Bobby Ford vs. Dick Steinborn in a 2 of 3 falls match China Mira & Ethel Brown vs. Dot Dotson & Belle Starr in a 2 of 3 falls match Bibber McCoy vs. Pedro Godoy
1/12/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena Great Scott beat Ike Eakins by DQ in a 2 of 3 falls match El Toro beat Andre Drapp Angelo Savoldi draw Bobby Weaver
1/13/55 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Buddy Rogers no contest with Danny McShain in a 2 of 3 falls match Ethel Brown beat Belle Starr in a 2 of 3 falls match Carl Engstrom draw Bobby Weaver
1/14/55 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory Buddy Rogers beat Andre Drapp Barbara Baker beat Belle Starr in a 2 of 3 falls match Carl Engstrom beat Great Scott by DQ
1/15/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena Barbara Baker beat Dot Dotson El Toro beat Jack Vansky Carl Engstrom beat Angelo Savoldi
1/17/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Buddy Rogers beat Gino Garibaldi Judy Glover & Lana Lamar beat Mary Jane Mull & Ethel Brown Eddie Gossett draw Angelo Savoldi
1/17/55 Orlando, FL @ American Legion Arena Danny McShain beat Andre Drapp in a 2 of 3 falls match Carl Engstrom beat Great Scott by DQ in a 2 of 3 falls match Bobby Weaver beat Jack Vansky
1/18/55 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Buddy Rogers vs. Eddie Gossett in a 2 of 3 falls match Barbara Baker vs. Mary Jane Mull in a 2 of 3 falls match Angelo Savoldi vs. Carl Engstrom
1/19/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena El Toro beat Great Scott Carl Engstrom beat Angelo Savoldi Bobby Weaver beat Jack Vansky by DQ
1/20/55 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Buddy Rogers no contest with Danny McShain in a Texas death match Judy Glover beat China Mira in a 2 of 3 falls match Andre Drapp draw Carl Engstrom in a 2 of 3 falls match
1/21/55 Miami Beach, FL @ Auditorium Buddy Rogers draw Great Scott in a 2 of 3 falls match Judy Glover beat Mary Jane Mull in a 2 of 3 falls match Ace Freeman beat Danny McShain in a 2 of 3 falls match
1/21/55 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory Bobby Weaver vs. Jack Vansky Carol Cook & Ethel Brown vs. China Mira & Lana Lamar in a 2 of 3 falls match Andre Drapp vs. Angelo Savoldi
1/22/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena El Toro no contest with Carl Engstrom in a 2 of 3 falls match Note: Engstrom won the first fall. During the next fall he injured his arm falling from the ring. The Arena doctor ordered the match stopped Barbara Baker draw Mary Jane Mull Bobby Roberts beat Bobby Ford
1/22/55 Leesburg, FL @ National Guard Armory Gino Garibaldi vs. Jack Vansky in a 2 of 3 falls match Carol Cook vs. Cathy Branch in a 2 of 3 falls match Dick Steinborn vs. Eddie Gossett in a 2 of 3 falls match
1/24/55 Orlando, FL @ American Legion Arena Gino Garibaldi beat Danny McShain by DQ in a 2 of 3 falls match Judy Glover beat Ethel Brown in a 2 of 3 falls match Angelo Savoldi beat Bobby Weaver in a 2 of 3 falls match
1/24/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Buddy Rogers draw Great Scott Ace Freeman beat Andre Drapp Carl Engstrom beat Bibber McCoy by DQ
1/25/55 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Buddy Rogers vs. Eddie Gossett in a 2 of 3 falls match Mary Jane Mull & Lana Lamar vs. Kathy Branch & Ethel Brown Bobby Weaver vs. Bob Ford
1/26/55 Sarasota, FL Danny McShain beat Andre Drapp
1/26/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena Carl Engstrom beat El Toro by DQ Lana Lamar beat Mary Jane Mull by DQ Barbara Baker beat Katherine Branch Judy Glover draw Ethel Brown 6-girl battle royal
1/28/55 Miami Beach, FL @ Auditorium Buddy Rogers beat Great Scott in a 2 of 3 falls match Judy Glover & Barbara Ball beat Ethel Brown & Kathy Branch Ace Freeman beat Angelo Savoldi
1/28/55 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory Bobby Weaver vs. Jack Vansky in a 2 of 3 falls match with Jack Dempsey as special referee Ike Eakins vs. El Toro in a 2 of 3 falls match Bobby Ford vs. Dick Steinborn
1/29/55 Daytona, Beach, FL @ Beach Arena El Toro beat Carl Engstrom in a Texas death match Judy Glover beat Ethel Brown Saul Weingeroff beat Sergeant Bill Jackson(former Army judo instructor)
1/29/55 Leesburg, FL @ National Guard Armory Gino Garibaldi vs. Eddie Gossett in a 2 of 3 falls match Pattie Neff(sub for Mary Jane Mull) beat Lana Lamar in a 2 of 3 falls match Dick Steinborn vs. Ace Freeman in a 2 of 3 falls match
1/31/55 Orlando, FL @ American Legion Arena Gino Garibaldi no contest with Danny McShain in a 2 of 3 falls match Judy Glover beat Kathy Branch in a 2 of 3 falls match Angelo Savoldi draw Carl Engstrom(45:00)
1/31/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Buddy Rogers beat Great Scott in a 2 of 3 falls match with Jack Dempsey as special referee Wild Red Berry beat Ace Freeman Jack Vansky beat Bibber McCoy by DQ
2/1/55 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Bobby Weaver vs. Eddie Gossett in a 2 of 3 falls match 6-girl battle royal including Barbara Baker, Ethel Brown, Lana Lamar, Judy Glover, Kathy Branch and Millie Stafford Plus 3 other matches
2/2/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena Danny McShain beat Bobby Weaver El Toro beat Ace Freeman Ike Eakins no contest with Angelo Savoldi
2/4/55 Miami Beach, FL @ Auditorium Gino Garibaldi beat Jack Vansky in a 2 of 3 falls match Ethel Brown draw Judy Glover(20:00) in battle royal final Danny McShain beat Ace Freeman(26:43)
2/5/55 Miami, FL Antonino Rocca beat Hans Schmidt
2/5/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena El Toro vs. Eddie Gossett Bobby Roberts vs. Angelo Savoldi Austin Shivers vs. Ted Rozankowski
2/5/55 Leesburg, FL @ National Guard Armory Gino Garibaldi vs. Ike Eakins Danny McShain vs. Ace Freeman Ethel Brown vs. Pattie Neff
2/7/55 Orlando, FL @ American Legion Arena Gino Garibaldi & Carl Engstrom beat Danny McShain & Angelo Savoldi in a 2 of 3 falls match Bobby Weaver beat Wild Red Berry by DQ in a 2 of 3 falls match Jim Austeri draw Jack Vansky(30:00)
2/7/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory No wrestling due to the Florida State Fair
2/8/55 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Eddie Gossett vs. Gino Garibaldi in a 2 of 3 falls match China Mira vs. Judy Glover El Toro vs. Bobby Weaver
2/9/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena Antonino Rocca beat El Toro by DQ in a 2 of 3 falls match Danny McShain beat Carl Engstrom Steve Novak beat Harry Lewis
2/11/55 Miami Beach, FL @ Auditorium Antonino Rocca beat Hans Schmidt in a 2 of 3 falls match Judy Glover beat Gloria Adams in a 2 of 3 falls match Danny McShain beat Wild Red Berry in a 2 of 3 falls match
2/11/55 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory El Toro vs. Bobby Weaver in a 2 of 3 falls match 5-girl battle royal including Barbara Baker, Ethel Brown, Lana Lamar, China Mira and Kathy Branch Plus 2 other matches
2/12/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena El Toro vs. Danny McShain Barbara Baker vs. Katherine Branch Angelo Savoldi vs. Steve Novak
2/12/55 Leesburg, FL @ National Guard Armory
2/14/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory(2nd annual Gasparilla show) NWA World Champion Lou Thesz beat Antonino Rocca in a 2 of 3 falls match Gino Garibaldi beat Danny McShain in a 2 of 3 falls match Wild Red Berry beat Eddie Gossett in a 2 of 3 falls match
2/14/55 Orlando, FL @ American Legion Arena Baron Michele Leone draw Don Eagle(60:00) in a 2 of 3 falls match Ike Eakins beat Bobby Weaver in a 2 of 3 falls match Carl Engstrom draw Ace Freeman(30:00) Note: Leone meets Lou Thesz next week thanks to a coin flip
2/15/55 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Antonino Rocca vs. Gino Garibaldi in a 2 of 3 falls, no time limit match Jim Austeri vs. Carl Engstrom in a 2 of 3 falls match El Toro vs. Tony Martinelli
2/16/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena Baron Michele Leone draw Danny McShain El Toro beat Wild Red Berry Bobby Weaver beat Angelo Savoldi(subs for Steve Novak vs. Jim Austeri)
2/16/55 Sarasota, FL Antonino Rocca beat Gino Garibaldi
2/17/55 Jacksonville, FL Danny McShain beat Steve Novak
2/18/55 Miami Beach, FL @ Auditorium NWA World Champion Lou Thesz beat Antonino Rocca in 2 of 3 falls match Danny McShain beat Red Berry in a 2 of 3 falls match Carl Engstrom draw Ace Freeman(30:00)
2/18/55 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory Don Eagle vs. El Toro in a 2 of 3 falls match Vicki Lynn vs. Patty Neff in a 2 of 3 falls match Billy Two Rivers vs. Steve Novak
2/19/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena Danny McShain vs. Wild Red Berry El Toro vs. Bobby Roberts Bobby Weaver vs. Eddie Gossett
2/19/55 Leesburg, FL @ National Guard Armory Don Eagle vs. Ace Freeman in a 2 of 3 falls match Billy Two Rivers draw Jack Vansky in a 2 of 3 falls match Ike Eakins vs. Steve Novak
2/21/55 Orlando, FL @ American Legion Arena NWA World Champion Lou Thesz beat Baron Michele Leone in a 2 of 3 falls match Carl Engstrom beat Jack Vansky(sub for Eddie Gossett) in a 2 of 3 falls match Ace Freeman beat Steve Novak
2/21/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Chief Don Eagle beat Danny McShain Wild Red Berry beat Bobby Weaver Gino Garibaldi beat Jim Austeri
2/22/55 Lake Worth, FL @ American Legion Arena NWA World Champion Lou Thesz beat El Toro by DQ in a 2 of 3 falls match Wild Red Berry beat Jack Vansky in a 2 of 3 falls match Carl Engstrom beat Ace Freeman(28:00) via pinfall
2/23/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena Wild Red Berry & Danny McShain beat El Toro & Ike Eakins Barbara Lynn beat Patty Neff Saul Weingeroff no contest with Bobby Roberts
2/24/55 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium NWA World Champion Lou Thesz beat Gino Garibaldi via pinfall in a 2 of 3 falls match El Toro beat Jack Wentworth in a 2 of 3 falls match Eddie Gossett beat Bobby Ford(sub for Carl Engstrom)
2/25/55 Miami, Beach, FL @ Auditorium NWA World Champion Lou Thesz beat Baron Michele Leone in a 2 of 3 falls match Gino Garibaldi beat Bob Langevin in a 2 of 3 falls match Ace Freeman beat El Toro(19:13) by DQ
2/26/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena El Toro vs. Ike Eakins
2/26/55 Leesburg, FL @ National Guard Armory Don Eagle draw Gino Garibaldi in a 2 of 3 falls match Eddie Gossett beat Billy Two Rivers
2/26/55 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory NWA World Junior Champion Baron Michele Leone vs. ?? Girls match Plus 1 other match
2/28/55 Orlando, FL @ American Legion Arena Don Eagle beat Danny McShain in a 2 of 3 falls match Bibber McCoy draw Angelo Martinelli(sub for Carl Engstrom) in a 2 of 3 falls match Billy Two Rivers beat Jim Austeri
2/28/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Baron Michele Leone beat Wild Red Berry Gino Garibaldi beat Jack Wentworth Jack Vansky draw Johnny Rougeau
3/1/55 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Baron Michele Leone vs. Carl Engstrom in a 2 of 3 falls, no time limit match El Toro vs. Gino Garibaldi in a 2 of 3 falls match Jack Vansky vs. Johnny Rougeau
3/2/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena El Toro no contest with Baron Michele Leone Angelo Martinelli beat Eddie Gossett by DQ Johnny Rougeau draw Jim Austeri
3/4/55 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory Steve Novak vs. Frank Taylor in a 2 of 3 falls match Ace Freeman vs. El Toro Wild Red Berry vs. Angelo Martinelli
3/4/55 Miami Beach, FL @ Auditorium Don Eagle vs. Gino Garibaldi in a 2 of 3 falls match Johnny Rougeau vs. Ike Eakins in a 2 of 3 falls match Girls tag match
3/5/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena El Toro beat Ike Eakins in a Texas death match Frank Taylor beat Jim Austeri Jack Wentworth draw Angelo Martinelli(sub for Ace Freeman)
3/5/55 Leesburg, FL @ National Guard Armory Don Eagle vs. Gino Garibaldi in a 2 of 3 falls match Jack Vansky vs. Billy Two Rivers Bobby Ford vs. Eddie Gossett
3/7/55 Orlando, FL @ American Legion Arena Don Eagle beat Wild Red Berry in a 2 of 3 falls match Angelo Martinelli beat Ace Freeman in a 2 of 3 falls match Billy Two Rivers draw Jack Wentworth(30:00)
3/7/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Baron Michele Leone draw Gino Garibaldi Gloria Barattini beat Mae Young Johnny Rougeau beat Frank Taylor by reverse decision
3/8/55 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Don Eagle vs. Baron Michele Leone in a 2 of 3 falls match El Toro vs. Johnny Rougeau in a 2 of 3 falls match Frank Taylor vs. Ike Eakins
3/9/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena Johnny Rougeau beat Jack Wentworth to win battle royal Angelo Martinelli beat Saul Weingeroff El Toro eliminated first in 5-man battle royal Mae Young beat Patty Neff(sub for Judy Glover)
3/11/55 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory Bobby Ford vs. Johnny Rougeau in a 2 of 3 falls match Judy Glover vs. Mae Young in a 2 of 3 falls match Angelo Martinelli vs. Jack Wentworth
3/11/55 Miami Beach, FL @ Auditorium Ike Eakins beat Don Eagle by DQ in a 2 of 3 falls match Yvon Robert vs. Frank Taylor Johnny Rougeau vs. El Toro
3/12/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena Saul Weingeroff beat Billy Kilgore(1:32) in a wrestler vs. boxer match El Toro beat Ike Eakins Johnny Rougeau beat Frank Taylor by DQ Bobby Roberts draw Angelo Martinelli
3/12/55 Leesburg, FL @ National Guard Armory Don Eagle & Billy Two Rivers vs. Eddie Gossett & Jack Wentworth in a 2 of 3 falls match Bobby Ford vs. Billy Raborn
3/14/55 Orlando, FL @ American Legion Arena Gino Garibaldi beat Angelo Martinelli, but turned down win when Martinelli was injured Gloria Barattini & Pattie Neff beat Millie Stafford & Mae Young by DQ in a 2 of 3 falls match Johnny Rougeau draw Bibber McCoy(30:00)
3/14/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Chief Don Eagle beat Frank Taylor Eddie Gossett beat Billy Two Rivers Billy Raborn beat Bob Langevin
3/15/55 Lake Worth, FL @ American Legion Arena 5-girl battle royal including Mae Young, Millie Stafford, Patti Neff, Judy Glover and Gloria Barrantini El Toro vs. Frank Taylor Billy Raborn vs. Angelo Martinelli
3/16/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena El Toro & Frank Taylor beat Angelo Martinelli & Steve Novak Gloria Barattini beat Mae Young to win Florida Woman’s Title Note: Betty Hawkins’ state ladies title was vacated as she didn’t defend it for more than six months.
3/18/55 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory 6-man battle royal including Jack Wentworth, Doran O’Hara, Bobby Ford, Frank Taylor, Steve Novak and Billy Raborn Judy Glover vs. Millie Stafford Plus 2 other matches
3/18/55 Miami Beach, FL @ Auditorium Don Eagle vs. Ike Eakins in a 2 of 3 falls match Gloria Barattini vs. Mae Young El Toro vs. Yvon Robert
3/19/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena El Toro beat Gino Garibaldi in a 2 of 3 falls match Billy Raborn beat Bob Langevin by DQ Jack Wentworth beat Saul Weingeroff(sub for Ted Rozankowski)
3/19/55 Leesburg, FL @ National Guard Armory No wrestling due to fair week dance
3/21/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Don Eagle & Billy Two Rivers beat Frank Taylor & Eddie Gossett Billy Raborn draw Angelo Martinelli Austin Shiver beat Bill Kyle
3/21/55 Orlando, FL @ American Legion Arena Gino Garibaldi & Johnny Rougeau beat Bibber McCoy & Jack Wentworth in a 2 of 3 falls match Gloria Barattini beat Mae Young in a 2 of 3 falls match Ike Eakins beat Bobby Roberts
3/22/55 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Don Eagle vs. El Toro in a 2 of 3 falls match Angelo Martinelli vs. Bob Langevin Johnny Rougeau vs. Billy Two Rivers
3/23/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena El Toro beat Gino Garibaldi Doran O’Hara beat Angelo Martinelli Johnny Rougeau beat Jack Wentworth by DQ
3/25/55 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory No wrestling
3/25/55 Miami Beach, FL @ Auditorium Gino Garibaldi beat El Toro in a 2 of 3 falls match Barbara Baker won a girls battle royal
3/26/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena Don Eagle beat El Toro by DQ Eddie Gossett no contest with Billy Two Rivers Bobby Roberts beat Frank Taylor
3/26/55 Leesburg, FL @ National Guard Armory 5-woman battle royal featuring Millie Stafford, Judy Glover, Betty Hawkins, Ethel Brown and Barbara Baker Ike Eakins vs. Jack Wentworth Johnny Rougeau vs. Bobby Ford Plus 2 other matches
3/28/55 Orlando, FL @ American Legion Arena Don Eagle beat Gino Garibaldi by countout in a 2 of 3 falls match Bibber McCoy beat Bob Langevin in a 2 of 3 falls match Angelo Martinelli draw Billy Two Rivers(30:00)
3/28/55 Tampa, FL @ Plant Field(Cancelled due to cold weather Buddy Rogers vs. Primo Carnera
3/29/55 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Betty Hawkins vs. Judy Glover Primo Carnera vs. Frank Taylor Buddy Rogers vs. El Toro
3/30/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena Don Eagle & Billy Two Rivers beat El Toro & Eddie Gossett by countout Angelo Martinelli vs. Bob Langevin plus 1 other match Last edited on Mon Mar 19th, 2018 04:19 am by dbaker3179
____________________ David Baker Mid-Atlantic Wrestling Historian Back To Top PM Quote Reply
Posted: Sat Dec 9th, 2017 06:49 am Add as Friend Ignore Member PM Quote Reply 26th Post dbaker3179
Joined: Sun Mar 1st, 2009 Location: Glendale, Arizona USA Posts: 1485 Status: Offline Mana: 4/1/55 Miami Beach, FL @ Auditorium Primo Carnera vs. Buddy Rogers in a 2 of 3 falls match Betty Hawkins & Millie Stafford vs. Ethel Brown & Barbara Baker Hardy Kruskamp vs. Yvon Robert
4/1/55 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory Don Eagle vs. El Toro Frank Taylor vs. Ike Eakins Jack Wentworth vs. Billy Two Rivers
4/2/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena El Toro draw Eddie Gossett in a 2 of 3 falls match Barbara Baker beat Betty Hawkins Billy Raborn draw Angelo Martinelli
4/4/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Chief Don Eagle, Billy Two Rivers & Chief War Eagle beat Frank Taylor, Eddie Gossett & Jack Wentworth by DQ in a no time limit match Barbara Baker beat Ruth Boatcallie
4/4/55 Orlando, FL @ American Legion Arena Buddy Rogers beat Bibber McCoy in a 2 of 3 falls match Primo Carnera beat Ike Eakins in a 2 of 3 falls match Angelo Martinelli beat Hardy Kruskamp
4/4/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena Saul Weingeroff & Bobby Roberts were the finalists in a battle royal Bobby Roberts & Ted Rozankowski beat Saul Weingeroff & Sergeant Bill Jackson in a 2 of 3 falls match plus 2 amateur matches
4/5/55 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Buddy Rogers vs. Primo Carnera Billy Raborn vs. Jack Wentworth Hardy Kruskamp vs. Doran O’Hara
4/8/55 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory Don Eagle vs. El Toro Bob Langevin vs. Frank Taylor Billy Two Rivers vs. Billy Raborn
4/8/55 Miami Beach, FL @ Auditorium Buddy Rogers beat Primo Carnera in a 2 of 3 falls match Barbara Baker beat Lynn Livingston in a 2 of 3 falls match Doran O’Hara draw Angelo Martinelli(30:00)
4/9/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena El Toro beat Eddie Gossett by DQ in a 2 of 3 falls match Barbara Baker beat Ruth Boatcallie by DQ Billy Raborn beat Frank Taylor by DQ
4/11/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Eddie Gossett beat Frank Taylor in a Texas death match Ruth Boatcallie beat China Mira to win 5-girl battle royal Barbara Baker beat Dot Dotson by DQ Belle Starr was the first girl eliminated from the battle royal Note: The April 11th show marked the end of the Spring wrestling series. No shows until the Summer series begins on Tuesday, June 20, 1955.
4/11/55 Orlando, FL @ American Legion Arena Don Eagle & Billy Two Rivers beat Gino Garibaldi & Angelo Martinelli in a 2 of 3 falls match Doran O’Hara beat Billy Raborn Angelo Martinelli beat Billy Two Rivers
4/12/55 Lake Worth, FL @ American Legion Arena El Toro vs. Doran O’Hara in a 2 of 3 falls match Dot Dotson & Ruth Boatcallie vs. China Mira & Gloria Adonis Frank Taylor vs. Ed Cholak
4/15/55 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory Belle Starr & China Mira vs. Dot Dotson & Barbara Baker in a 2 of 3 falls match Frank Taylor vs. Ed Cholak Doran O’Hara vs. Billy Raborn
4/16/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena El Toro beat Eddie Gossett by knockout in 6th round of a boxing match Billy Raborn & Belle Starr beat Frank Taylor & Ruth Boatcallie
4/18/55 Orlando, FL @ American Legion Arena Gino Garibaldi beat Frank Taylor Ruth Boatcallie beat Belle Starr to win 5-girl battle royal China Mira beat Barbara Baker Dot Dotson(sub for Lynn Livingston) was first girl eliminated in battle royal Doran O’Hara beat Ike Eakins by DQ
4/19/55 Lake Worth, FL @ American Legion Arena No wrestling until June 21, 1955
4/22/55 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory 5-girl battle royal including Belle Starr, Ruth Boatcallie, Barbara Baker, China Mira and Dot Dotson Gino Garibaldi vs. Doran O’Hara
4/23/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena China Mira beat Dot Dotson to win 5-girl battle royal Ruth Boatcallie beat Barbara Baker Belle Starr was first girl eliminated in the battle royal Doran O’Hara beat Frank Taylor
4/25/55 Orlando, FL @ American Legion Arena June Byers beat Ruth Boatcallie in a 2 of 3 falls match Gino Garibaldi & Doran O’Hara beat Ike Eakins & Frank Taylor Bobby Roberts beat Ed Cholak Note: last Orlando card of the season
4/29/55 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory June Byers vs. Ruth Boatcallie(sub for China Mira) Ed Cholak vs. Frank Taylor Doran O’Hara vs. Big Ike Eakins
5/1/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena NWA World Junior Baron Michele Leone vs. El Toro Johnny Rougeau vs. Jim Austeri Eddie Gossett vs. Angelo Martinelli
6/3/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena Daniel Boone Savage beat Tommy Todd in a Texas death match Bobby Roberts draw The Chest(Roberts turned down win when The Chest was injured) Ken Hall beat Bill Kyle Note: next card June 25
6/20/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory El Toro beat Bob Langevin Don Kalt beat Charro Azteca by DQ Kathy Wimbley beat Betty White
6/20/55 Orlando, FL @ American Legion Arena Danno O’Shocker beat Doran O’Hara in a 2 of 3 falls match Lee Chona LaClaire beat Betsy Ross(sub for Vicki Lynn) in a 2 of 3 falls match Johnny Bence vs. Ray Stevens(suffer a dislocated arm & taken to Orange Memorial Hospital for treatment) Note: first card of the season
6/21/55 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Carol Cook vs. Lee Chona LeClaire Don Kalt vs. Charro Azteca Danno O’Shocker vs. Bob Langevin
6/22/65 Tallahassee, FL @ Dale Mabry Field 5-man battle royal including Eddie Gossett, El Toro, Bill Kyle, Johnny Bence and Red McIntyre Plus 2 other matches
6/25/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena El Toro beat Ray Stevens in a 2 of 3 falls match Lee Chona LeClaire beat Betsy Ross Doran O’Hara beat Charro Azteca by DQ
6/27/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory El Toro beat Danno O'Shocker Therese Theis(sub for Betsy Ross) beat Lee Chona LeClaire Ray Stevens draw Doran O'Hara
6/27/55 Orlando, FL @ American Legion Arena Bob Langevin beat Don Kalt in a 2 of 3 falls match Johnny Bence beat Charro Azteca by DQ in a 2 of 3 falls match Pedro Escobar beat Bobby Roberts
6/28/55 Lake Worth, FL @ American Legion Arena El Toro vs. Danno O’Shocker Don Kalt vs. Charro Azteca Mike Galento vs. Doran O’Hara
6/29/55 Tallahassee, FL @ Dale Mabry Field El Toro beat Danno O’Shocker in a 2 of 3 falls match Lee Chona LaClaire vs. Betsy Ross Mike Galento vs. Johnny Bence Last edited on Mon Mar 19th, 2018 04:19 am by dbaker3179
____________________ David Baker Mid-Atlantic Wrestling Historian Back To Top PM Quote Reply
Posted: Sat Dec 9th, 2017 06:49 am Add as Friend Ignore Member PM Quote Reply 27th Post dbaker3179
Joined: Sun Mar 1st, 2009 Location: Glendale, Arizona USA Posts: 1485 Status: Offline Mana: 7/1/55 Miami Beach, FL @ Auditorium El Toro vs. Pedro Escobar in a 2 of 3 falls match Lee Chona LeClaire vs. Vicki Lynn Danno O’Shocker vs. Johnny Bence
7/2/55 Daytona Beach, FL @ Bandshell(Afternoon Card) Ray Stevens beat Charro Azteca by DQ Pedro Escobar draw Johnny Bence 5-man battle royal that also included Bob Langevin plus 1 boxing match
7/2/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena(Evening Card) El Toro beat Bob Langevin Pedro Escobar draw Ray Stevens Danno O’Shocker beat Charro Azteca by DQ
7/4/55 Orlando, FL @ American Legion Arena Don Eagle double countout with Bob Langevin in a 2 of 3 falls match Harry Smith draw Charro Azteca(45:00) in a 2 of 3 falls match Doran O’Hara beat Pedro Escobar
7/5/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Chief Don Eagle beat El Toro by DQ Doran O'Hara beat Charro Azteca by DQ Ray Stevens beat Pedro Escobar
7/6/55 Tallahassee, FL @ Dale Mabry Field Don Eagle vs. El Toro in a 2 of 3 falls match Doran O’Hara vs. Bill Kyle Dannon O’Shocker vs. Charro Azteca
7/7/55 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium 6-man battle royal including Johnny Bence, Pedro Escobar, Harry Smith, Ray Stevens, Don Kalt and Bob Langevin Plus other matches
7/8/55 Miami Beach, FL @ Auditorium Don eagle vs. El Toro in a 2 of 3 falls match Tag match Plus 2 other matches
7/9/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena El Toro, Bob Langevin & Charro Azteca beat Pedro Escobar, Don Kalt & Ray Stevens Pedro Escobar beat El Toro by DQ Charro Azteca draw Ray Stevens Don Kalt beat Bob Langevin
7/11/55 Orlando, FL @ American Legion Arena Don Eagle beat Bob Langevin in a 2 of 3 falls match Harry Smith beat Don Kalt(45:00) in a 2 of 3 falls match Doran O’Hara beat Charro Azteca
7/12/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Chief Don Eagle & Chief War Eagle beat El Toro & his Manager Ray Stevens beat Charro Azteca Don Kalt draw Danno O'Shocker
7/15/55 Miami Beach, FL @ Auditorium Ray Stevens beat Johnny Bence(17:45) to win 6-man battle royal Doran O’Hara beat Bob Langevin(24:55) Don Kalt draw Harry Smith(30:00)
7/16/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena Ray Stevens beat ?? to win 6-man battle royal Harry Smith beat Doran O’Hara by DQ Don Kalt beat Saul Weingeroff
7/18/55 Orlando, FL @ American Legion Arena Don Kalt, Harry Smith & Ray Stevens beat Johnny Bence, Doran O’Hara & Danno O’Shocker Cowboy Bradley beat Ivan The Terrible Ray Stevens beat Doran O’Hara Don Kalt beat Danno O’Shocker Harry Smith beat Johnny Bence by DQ
7/19/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Harry Smith beat Danno O'Shocker to win 6-man battle royal Ray Stevens draw Don Kalt Doran O'Hara beat Lucky O'Rourke Cowboy Bradley beat Ivan The Terrible by DQ
7/20/55 Tallahassee, FL @ Dale Mabry Field Fred Blassie vs. Dizzy Davis Sky Low Low vs. Lord Littlebrook
7/22/55 Miami Beach, FL @ Auditorium Ivan The Terrible vs. Cowboy Bradley in a 2 of 3 falls match Plus other matches
7/23/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena Don Kalt & Doran O’Hara beat Ray Stevens & Harry Smith in a 2 of 3 falls match Note: Smith was injured at the end of the second fall & was replaced by O’Shocker. Bobby Roberts beat Danno O’Shocker Don Kalt draw Harry Smith
7/25/55 Orlando, FL @ American Legion Arena Harry Smith beat Don Kalt in a 2 of 3 falls match Ray Stevens beat Lucky O’Rourke in a 2 of 3 falls match Doran O’Hara beat Danno O’Shocker in a 2 of 3 falls match
7/26/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Art Nelson beat Harry Smith Ray Stevens beat Don Kalt Doran O'Hara beat Danno O'Shocker
7/27/55 St. Petersburg, FL @ Armory Harry Smith beat Doran O'Hara by DQ in a 2 of 3 falls match Ray Stevens beat Danno O'Shocker in a 2 of 3 falls match Bill Kyle beat Lucky O'Rourke(17:00)
7/27/55 Tallahassee, FL @ Dale Mabry Field Freddie Blassie vs. Dizzy Davis Art Neilson vs. Andre Drapp
7/29/55 Miami Beach, FL @ Auditorium Judy Glover vs. Therese Theis in a 2 of 3 falls match Don Kalt vs. Doran O'Hara Danno O’Shocker vs. Harry Smith
7/30/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena(cancelled) Therese Theis vs. Verne Bottoms Note: Cancelled when Bottoms was injured and Saul Weingeroff couldn’t get a substitute in time. The next card will be August 13
8/1/55 Orlando, FL @ American Legion Arena Harry Smith no contest with Pedro Godoy in a 2 of 3 falls match Doran O’Hara beat Don Kalt in a 2 of 3 falls match Ray Stevens draw Dick Brown(30:00)
8/2/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Harry Smith, Dick Brown & Ray Stevens beat Don Kalt, Doran O'Hara & Pedro Godoy Harry Smith beat Don Kalt Dick Brown draw Doran O'Hara Pedro Godoy draw Ray Stevens
8/5/55 Miami Beach, FL @ Auditorium Pedro Godoy, Harry Smith & Don Kalt vs. Dick Brown, Doran O’Hara & Ray Stevens in a 2 of 3 falls match Harry Smith vs. Doran O’Hara Don Kalt vs. Dick Brown Ray Stevens vs. Pedro Godoy
8/8/55 Orlando, FL @ American Legion Arena Pedro Godoy beat Doran O’Hara in a 2 of 3 falls match Bonnie Watson beat Therese Theis in a 2 of 3 falls match Harry Smith beat Ray Stevens
8/9/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Pedro Godoy beat Doran O'Hara Bonnie Watson beat Therese Theis Ray Stevens draw Dick Brown
8/10/55 Tallahassee, FL @ Dale Mabry Field Fred Blassie vs. Danno O’Shocker in a 2 of 3 falls match Eddie Gossett vs. Framer Jones in a 2 of 3 falls match
8/12/55 Miami Beach, FL @ Auditorium Doran O’Hara beat Harry Smith Bonnie Watson beat Therese Theis Pedro Godoy beat Dick Brown
8/13/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena Bonnie Watson beat Therese Theis Pedro Godoy beat Ray Stevens Doran O’Hara beat Dick Brown
8/15/55 Orlando, FL @ American Legion Arena Penny Banner beat Bonnie Watson in a 2 of 3 falls match Harry Smith beat Pedro Godoy by DQ in a 2 of 3 falls match Herb Schiff no contest with Jack Wentworth
8/16/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Pedro Godoy draw Harry Smith Penny Banner beat Bonnie Watson Doran O'Hara beat Dick Brown
8/17/55 Tallahassee, FL @ Dale Mabry Field Danno O’Shocker & Farmer Jones vs. Fred Blassie & Eddie Gossett in a 2 of 3 falls match Plus 2 other matches
8/20/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena Penny Banner beat Bonnie Watson Harry Smith beat Doran O’Hara Herb Schiff beat Jack Wentworth by DQ
8/22/55 Orlando, FL @ American Legion Arena Bobby Roberts, Herb Schiff & Harry Smith beat Pedro Godoy, Doran O’Hara & Jack Wentworth in a 2 of 3 falls match Pedro Godoy beat Bobby Roberts Doran O’Hara beat Herb Schiff Jack Wentworth beat Harry Smith
8/23/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Pedro Godoy beat Harry Smith in a no time limit match Jack Wentworth beat Doran O'Hara Herb Schiff beat Bill Kyle
8/26/55 Miami Beach, FL @ Auditorium Jack Wentworth, Pedro Godoy & Doran O’Hara vs. Herb Schiff, Harry Smith & Ted Rosenburg in a 2 of 3 falls match Plus 3 other matches
8/27/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena Herb Schiff, Harry Smith & Saul Weingeroff beat Pedro Godoy, Doran O’Hara & Jack Wentworth Harry Smith draw Pedro Godoy Saul Weingeroff beat Doran O’Hara Herb Schiff draw Jack Wentworth
8/29/55 Orlando, FL @ American Legion Arena Judy Glover beat Belle Starr in a 2 of 3 falls match Herb Schiff beat Pedro Godoy by DQ in a 2 of 3 falls match Davy Jons vs. Jack Wentworth
8/30/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Judy Glover beat Belle Starr Pedro Godoy & Jack Wentworth beat Herb Schiff & Davy Jons Jack Wentworth draw Davy Jons Herb Schiff beat Pedro Godoy by DQ
9/3/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena Billy Raborn no contest with Pedro Godoy Judy Glover beat Belle Starr Davy Jons draw Herb Schiff(sub for Jack Wentworth)
9/5/55 Orlando, FL @ American Legion Arena Pedro Godoy, Billy Raborn & Herb Schiff beat Davy Jons, Art Neilson & Jack Wentworth in a 2 of 3 falls match Billy Raborn beat Jack Wentworth Pedro Godoy beat Davy Jons Herb Schiff(sub for Harry Smith) beat Art Neilson
9/6/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Art Neilson beat Pedro Godoy Eddie Gossett draw Billy Raborn Herb Schiff beat Jack Wentworth by DQ
9/9/55 Miami Beach, FL @ Auditorium Art Neilson vs. Pedro Godoy in a 2 of 3 falls match Judy Glover vs. Gloria Adams Davy Jons vs. Herb Schiff
9/10/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena Billy Raborn beat Pedro Godoy Art Neilson beat Jack Wentworth Davy Jons beat Eddie Gossett by DQ
9/12/55 Orlando, FL @ American Legion Arena Judy Glover beat Ethel Brown in a 2 of 3 falls match Art Neilson no contest with Davy Jons in a 2 of 3 falls match Eddie Gossett beat Jack Wentworth in a 2 of 3 falls match
9/13/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Art Neilson beat Pedro Godoy in a Texas death match Judy Glover beat Millie Stafford Billy Raborn draw Davy Jons Herb Schiff beat Eddie Gossett by DQ
9/17/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena Billy Raborn beat Art Neilson Davy Johns draw Herb Schiff Judy Glover beat Millie Stafford by DQ
9/19/55 Orlando, FL @ American Legion Arena Davy Jons beat Art Neilson in a 2 of 3 falls match Ethel Brown & Judy Glover beat Gloria Adams & Millie Stafford Billy Raborn beat Eddie Gossett by DQ
9/20/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Davy Jons beat Art Neilson Judy Glover & Ethel Brown beat Millie Stafford & Gloria Adams Eddie Gossett beat Billy Raborn
9/21/55 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory 5-girl battle royal including Judy Glover, Millie Stafford, Gloria Adams, Ethel Brown and ?? Billy Raborn vs. Jack Wentworth Davy Jons vs. Herb Schiff Plus 2 girls matches
9/23/55 Miami Beach, FL @ Auditorium Judy Glover & Ethel Brown beat Gloria Adams & Millie Stafford in a 2 of 3 falls match Herb Schiff beat Jack Wentworth(26:00) Davy Jons beat Art Neilson by DQ in a 2 of 3 falls match
9/24/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena Billy Raborn beat Eddie Gossett Ethel Brown & Judy Glover beat Gloria Adams & Millie Stafford Jack Wentworth beat Herb Schiff
9/26/55 Orlando, FL @ American Legion Arena Davy Jons & Billy Raborn beat Eddie Gossett & Art Neilson in a 2 of 3 falls match Jack Wentworth beat Herb Schiff in a 2 of 3 falls match Pat O’Hara beat Bill Kyle(19:00)
9/27/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Davy Jons & Billy Raborn beat Eddie Gossett & Art Neilson Jack Wentworth beat Herb Schiff Pat O'Hara beat Bill Kyle Last edited on Mon Mar 19th, 2018 04:20 am by dbaker3179
____________________ David Baker Mid-Atlantic Wrestling Historian Back To Top PM Quote Reply
Posted: Sat Dec 9th, 2017 06:49 am Add as Friend Ignore Member PM Quote Reply 28th Post dbaker3179
Joined: Sun Mar 1st, 2009 Location: Glendale, Arizona USA Posts: 1485 Status: Offline Mana: 10/1/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena Jack Wentworth beat Pat O’Hara Billy Raborn draw Davy Jons Saul Weingeroff beat Bill Kyle
10/3/55 Orlando, FL @ American Legion Arena Davy Jons & Billy Raborn beat Ted Cox & Jack Wentworth in a 2 of 3 falls match Pat O’Hara beat Johnny Shaw Bobby Roberts beat Ted Rozankowski
10/4/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Billy Raborn beat Jack Wentworth won a 7-man battle royal Davy Jons beat Pat O'Hara Johnny Shaw beat Bill Kyle Ted Cox was the first man eliminated from the battle royal
10/8/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena Jack Wentworth beat Davy Jons to win 6-man battle royal Billy Raborn draw Ted Cox Saul Weingeroff beat Johnny Shaw by DQ
10/10/55 Orlando, FL @ American Legion Arena Ida Mae Martinez beat Judy Glover in a 2 of 3 falls match Davy Jons beat Jack Wentworth in a 2 of 3 falls match Billy Raborn beat Johnny Shaw(17:00)
10/11/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Billy Raborn beat Jack Wentworth Ida Mae Martinez beat Judy Glover Davy Jons beat Ted Cox
10/15/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena John Smith no contest with Jack Wentworth Ida Mae Martinez beat Judy Glover King Kong Cox draw Johnny Shaw
10/17/55 Orlando, FL @ American Legion Arena Ida Mae Martinez beat Corine Cordero in a 2 of 3 falls match Davy Jons beat John Smith in a 2 of 3 falls match Ted Cox draw Billy Raborn(30:00)
10/18/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly John Smith beat Davy Jons Ida Mae Martinez beat Corine Cordero Billy Raborn beat Johnny Shaw by DQ
10/22/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena Jack Wentworth no contest with John Smith in a Russian judo jacket match Ida Mae Martinez beat Corine Cordero Billy Raborn drew Johnny Shaw
10/24/55 Orlando, FL @ American Legion Arena Judy Glover & Ida Mae Martinez beat Penny Banner & Corine Cordero in a 2 of 3 falls match John Smith beat Davy Jons in a 2 of 3 falls match Ted Cox draw Johnny Shaw(30:00)
10/25/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly John Smith double DQ Davy Jons in a no time limit match Penny Banner beat Ida Mae Martinez Ted Cox beat Johnny Shaw
10/28/55 Miami Beach, FL @ Auditorium John Smith beat Davy Jons in a 2 of 3 falls match Ida Mae Martinez & Judy Glover beat Penny Banner & Corrine Cordero in a 2 of 3 falls match Billy Raborn draw Jack Wentworth(30:00)
10/29/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena Billy Raborn & John Smith beat Johnny Shaw & Jack Wentworth Judy Glover & Ida Mae Martinez beat Penny Banner & Corine Cordero
10/31/55 Orlando, FL @ American Legion Arena Tournament that also included Ida Mae Martinez and Barbara Baker Penny Banner beat Olga Zapeda Final Penny Banner beat Betty Hawkins Other matches John Smith draw Scotty Thompson(45:00) in a 2 of 3 falls match Davy Jons beat Jake Dennett
11/1/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory John Smith beat Davy Jons in a Texas death match Penny Banner beat Betty Hawkins Billy Raborn beat Jake Dennett Note: Shows moved from Tuesday nights to Monday nights throughout the winter months.
11/1/55 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Jack Wentworth vs. Johnny Shaw Olga Zepeda vs. Barbara Baker King Kong Cox vs. Scotty Thompson
11/4/55 Miami Beach, FL @ Auditorium 5-girl battle royal including Olga Zepeda, Barbara Baker, Penny Banner, Betty Hawkins and Gloria Adams John Smith vs. Johnny Shaw Plus other matches
11/5/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena Pat O’Hara, Bobby Roberts & Saul Weingeroff beat Johnny Bence, Johnny Shaw & Jack Wentworth Johnny Shaw draw Saul Weingeroff Bobby Roberts beat Johnny Bence Pat O’Hara draw Jack Wentworth
11/5/55 Leesburg, FL @ National Guard Armory Penny Banner beat Barbara Baker in a 2 of 3 falls match John Smith beat Herb Larson in a 2 of 3 falls match Fred Thompson vs. Jake Dennett Note: first card of the season
11/7/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Antonino Rocca beat John Smith Barbara Baker beat Belle Starr Billy Raborn beat Harry Lewis
11/7/55 Orlando, FL @ American Legion Arena Penny Banner beat Judy Glover in a 2 of 3 falls match Scotty Thompson draw Herb Larson(60:00) in a 2 of 3 falls match Chris Zaharias beat Johnny Shaw
11/8/55 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Antonino Rocca beat Jack Wentworth King Kong Cox vs. Herb Larson Jake Dennett vs. Harry Lewis
11/8/55 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Johnny Shaw beat John Smith by DQ in a 2 of 3 falls match Frank Thomas draw Billy Raborn Penny Banner & Belle Starr beat Olga Zepeda & Barbara Baker in a 2 of 3 falls match
11/10/55 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Antonino Rocca beat Chris Zaharias Barbara Baker vs. Penny Banner Harry Lewis vs. Scotty Thompson
11/11/55 Miami Beach, FL @ Auditorium Antonino Rocca beat John Smith in a 2 of 3 falls match Penny Banner beat Judy Glover in a 2 of 3 falls match
11/12/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena Bobby Roberts beat Jack Wentworth Barbara Baker beat Belle Starr Jake Dennett beat Johnny Shaw by DQ
11/12/55 Leesburg, FL @ National Guard Armory Penny Banner vs. Olga Zepeda in a 2 of 3 falls match John Smith vs. Scotty Thompson in a 2 of 3 falls match Billy Raborn vs. Chris Zaharias
11/14/55 Orlando, FL @ American Legion Arena Olga Zepeda beat Belle Starr in a 2 of 3 falls match Scotty Thompson beat Tom Bradley Herb Larson beat Ted Cox
11/14/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Penny Banner beat Barbara Baker Chris Zaharias beat Billy Raborn Jack Wentworth beat Jake Dennett
11/15/55 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Belle Starr & Penny Banner vs. Barbara Baker & Olga Zepeda Herb Larson vs. Jake Dennett Johnny Shaw vs. ?? Rodenny
11/15/55 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Bill Raborn beat Jack Wentworth in a 2 of 3 falls match to win 6-man battle royal Tom Bradley beat King Kong Cox Frank Thomas beat Chris Zaharias
11/19/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena Bobby Roberts & Ted Rozankowski beat Johnny Shaw & Jack Wentworth by DQ Johnny Shaw draw Ted Rozankowski Tom Bradley draw Herb Larson
11/19/55 Leesburg, FL @ National Guard Armory Penny Banner & Belle Starr vs. Barbara Baker & Olga Zepeda in a 2 of 3 falls match Dick Steinborn beat Jake Dennett in a 2 of 3 falls match Scotty Thompson draw Chris Zaharias(45:00)
11/21/55 Orlando, FL @ American Legion Arena NWA World Junior Champion Edmund Francis beat Scotty Thompson in a 2 of 3 falls match Dick Steinborn no contest with Jim Coffield(sub for Chris Belkas) Milo Steinborn(sub for Jim Coffield) beat Jake Dennett(13:00)
11/21/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory June Byers beat Penny Banner Billy Raborn beat Chris Zaharias Jack Wentworth beat Bill Kyle
11/22/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena Jim Coffield draw Bobby Roberts(sub for Ted Rozankowski who fell out of the ring during the match, was knocked out and could not continue) Scotty Thompson beat Johnny Bence Saul Weingeroff beat Johnny Shaw 8-man battle royal that also included Herb Larson & Jimmy Johnson Plus 1 boxing match
11/22/55 Lake Worth, FL @ American Legion Arena NWA World Junior Champion Edmund Francis vs. Herb Larson Chris Belkas vs. Dick Steinborn Olga Zepeda vs. Penny Banner
11/22/55 Fort Myers, FL @ National Guard Armory June Byers vs. Betty Hawkins Bill Raborn vs. Jack Wentworth Tom Bradley vs. Jake Dennett
11/25/55 Miami Beach, FL @ Auditorium June Byers vs. Penny Banner in a 2 of 3 falls match
11/26/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena NWA World Junior Champion Edmund Francis beat Jack Wentworth in a 2 of 3 falls match Billy Raborn no contest with Jim Coffield Jake Dennett draw Saul Weingeroff(sub for Chris Belkas)
11/26/55 Leesburg, FL @ National Guard Armory June Byers vs. Betty Hawkins in a 2 of 3 falls match Johnny Bence vs. Tom Bradley Dick Steinborn vs. Scotty Thompson
11/28/55 Orlando, FL @ American Legion Arena June Byers beat Penny Banner in a 2 of 3 falls match Jim LaRock & Dick Steinborn beat Jim Coffield & Jack Wentworth in a 2 of 3 falls match
11/28/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory NWA World Junior Champion Edmund Francis beat Billy Raborn Betty Hawkins beat Olga Zepeda Tom Bradley draw Scotty Thompson
11/29/55 Eau Gallie, FL @ Civic Center Judy Glover beat Penny Banner in a 2 of 3 falls match Dick Steinborn draw Billy Raborn(60:00) Jack Wentworth beat Scotty Thompson(19:00) Note: This was called the first wrestling card in the history of Eau Gallie
11/29/55 Lake Worth, FL @ American Legion Arena June Byers vs. Betty Hawkins Chris Zaharias vs. Jim LaRock Johnny Shaw vs. Johnny Bence
11/29/55 Fort Myers, FL @ National Guard Armory NWA World Junior Champion Edmund Francis vs. Tom Bradley Herb Larson vs. Jake Dennett Chris Zaharias vs. Jim Coffield
11/30/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena June Byers beat Betty Hawkins in a 2 of 3 falls match Gino Garibaldi beat Herb Larson by DQ Dick Steinborn draw Jake Dennett
12/2/55 Miami Beach, FL @ Auditorium NWA World Junior Champion Edmund Francis vs. Billy Raborn in a 2 of 3 falls match Betty Hawkins vs. Olga Zepeda in a 2 of 3 falls match Framer Jones vs. Jack Wentworth
12/3/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena Farmer Jones beat Jim Coffield Bobby Roberts beat Johnny Bence by DQ Billy Raborn beat Jake Dennett
12/3/55 Leesburg, FL @ National Guard Armory NWA World Junior Champion Edmund Francis vs. Tom Bradley in a 2 of 3 falls match Gino Garibaldi vs. Johnny Shaw Dick Steinborn vs. Herb Larson
12/5/55 Orlando, FL @ American Legion Arena NWA World Junior Champion Edmund Francis beat Jim LaRock in a 2 of 3 falls match Sky Low Low beat Tiny Tim Dick Steinborn beat Buddy Hack
12/5/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Gino Garibaldi beat Johnny Shaw Bonnie Watson beat Ida Mae Martinez Farmer Jones beat Jack Wentworth
12/6/55 Eau Gallie, FL @ Civic Center Bonnie Watson vs. Lana Lamar in a 2 of 3 falls match Billy Raborn & Dick Steinborn vs. Herb Larson & Jack Wentworth in a 2 of 3 falls match Bobby Roberts vs. John Shaw
12/6/55 Lake Worth, FL @ American Legion Arena NWA World Junior Champion Edmund Francis vs. Johnny Bence Irish Jackie vs. Lord Littlebrook Jim LaRock vs. Buddy Hack
12/6/55 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Farmer Jones vs. Jim Coffield Tiny Tim vs. Sky Low Low Scotty Thompson vs. Gino Garibaldi
12/7/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena Bonnie Watson beat Ida Mae Martinez(sub for Lana Lamar) Billy Raborn beat Jim Coffield Scotty Thompson beat Johnny Bence
12/9/55 Miami Beach, FL @ Auditorium NWA World Junior Champion Edmund Francis vs. Gino Garibaldi in a 2 of 3 falls match Tiny Tim vs. Sky Low Low Womans match Plus 1 other match
12/10/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena Irish Jackie & Sky Low Low beat Lord Littlebrook & Tiny Tim Jim Coffield beat Scotty Thompson Johnny Bence beat Buddy Hack
12/10/55 Leesburg, FL @ National Guard Armory(Cancelled)
12/12/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Dick Steinborn beat Chris Zaharias by DQ Lord Littlebrook & Tiny Tim beat Irish Jackie & Sky Low Low Jim LaRock draw Scotty Thompson
12/12/55 Orlando, FL @ American Legion Arena Gino Garibaldi beat Herb Larson in a 2 of 3 falls match Bonnie Watson beat Ida Mae Martinez in a 2 of 3 falls match Billy Raborn beat Johnny Bence(19:00)
12/13/55 Eau Gallie, FL @ Civic Center Lord Littlebrook & Tiny Tim vs. Irish Jackie & Sky Low Low in a 2 of 3 falls match Gino Garibaldi vs. Buddy Hack Dick Steinborn vs. Jim Coffield
12/13/55 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Framer Jones vs. Chris Zaharias Bonnie Watson vs. Ida Mae Martinez Jim LaRock vs. Billy Raborn
12/13/55 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
12/14/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena Lord Littlebrook & Tiny Tim beat Irish Jackie & Sky Low Low Billy Raborn beat Nelson Royal Jim Coffield beat Buddy Hack(sub for Jim LaRock)
12/16/55 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory Bonnie Watson vs. Ida Mae Martinez Jack Wentworth vs. Billy Raborn Scotty Thompson vs. Jim Coffield
12/16/55 Miami Beach, FL @ Auditorium Tiny Tim & Lord Littlebrook vs. Sky Low Low & Irish Jackie Dick Steinborn vs. Johnny Bence Plus 1 other match
12/17/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena Farmer Jones beat Johnny Bence Scotty Thompson beat Johnny Shaw Billy Raborn no contest with Tom Bradley
12/19/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Farmer Jones beat Jim Coffield John Smith beat Tom Bradley Dick Steinborn beat Jack Wentworth
12/19/55 Orlando, FL @ American Legion Arena Gino Garibaldi draw Frank Taylor(60:00) in a 2 of 3 falls match Judy Glover beat Kathy Branch by DQ in a 2 of 3 falls match Billy Raborn beat Jim LaRock(21:00)
12/20/55 Eau Gallie, FL @ Civic Center Gino Garibaldi vs. John Smith in a 2 of 3 falls match Judy Glover & Ida Mae Martinez vs. Gloria Adams(aka Yantis) & Kathy Branch in a 2 of 3 falls match Dick Steinborn vs. Tom Bradley
12/20/55 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Bonnie Watson vs. Rusty Ryan Frank Taylor vs. Don Arnold Jim Coffield vs. Jim LaRock
12/20/55 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Farmer Jones vs. Jack Wentworth Billy Raborn vs. Johnny Bence Nelson Royal vs. Chris Zaharias
12/21/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena Farmer Jones beat Jack Wentworth John Smith beat Johnny Bence Jim LaRock beat Duke Stewart
12/23/55 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory Gloria Yantis vs. Kathy Branch Dick Steinborn vs. Johnny Bence Billy Raborn vs. Jim Coffield
12/24/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena No Wrestling
12/26/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Don Eagle beat John Smith in a no time limit match Chris Zaharias beat Johnny Bence Dick Steinborn beat Jack Vansky by DQ
12/26/55 Orlando, FL @ American Legion Arena Gino Garibaldi beat Tom Bradley in a 2 of 3 falls match Don Arnold beat Frank Taylor in a 2 of 3 falls match Billy Raborn draw Jim Coffield(30:00)
12/27/55 Eau Gallie, FL @ Civic Center Don Eagle vs. Frank Taylor in a 2 of 3 falls match Dick Steinborn vs. Johnny Bence in a 2 of 3 falls match Billy Raborn vs. Jim Coffield
12/27/55 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
12/27/55 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Corrine Cordero & Maria Gonzales beat Kathy Branch & Gloria Adams in a 2 of 3 falls match Don Arnold beat Tom Bradley in a 2 of 3 falls match Jack Vansky beat ??
12/28/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena Billy Raborn & John Smith beat Jack Vansky & Chris Zaharias Tom Bradley draw Johnny Bence(as John Vince)
12/30/55 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory Corrine Cordero vs. Libby Gonzales Dick Steinborn vs. Nelson Royal Billy Raborn vs. Jim Coffiled
12/31/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena El Diablo vs. Gino Garibaldi Bobby Roberts vs. Chris Zaharias Dick Steinborn vs. Tom Bradley Last edited on Mon Mar 19th, 2018 04:20 am by dbaker3179
____________________ David Baker Mid-Atlantic Wrestling Historian Back To Top PM Quote Reply
Posted: Sat Dec 9th, 2017 06:50 am Add as Friend Ignore Member PM Quote Reply 29th Post dbaker3179
Joined: Sun Mar 1st, 2009 Location: Glendale, Arizona USA Posts: 1485 Status: Offline Mana: 1/2/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Don Eagle beat John Smith Gloria Barattini beat Judy Glover Leo Garibaldi & Gino Garibaldi beat Chris Zaharias & Jack Vansky
1/2/56 Orlando, FL @ American Legion Arena No wrestling
1/3/56 Lake Worth, FL @ American Legion Arena 6-girl battle royal including Mae Young, Judy Glover, Gloria Barratini, Betty Hawkins, Lana Lamar and Ethel Brown Don Arnold vs. Tom Bradley Plus 3 other matches
1/3/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Don Eagle beat Chris Zaharias Jack Vansky vs. Johnny Bence Billy Raborn vs. Dick Steinborn
1/4/56 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory Gino Garibaldi beat John Smith in a 2 of 3 falls match Leo Garibaldi beat Jack Vansky by DQ in a 2 of 3 falls match Ethel Brown beat Judy Glover in a 2 of 3 falls match
1/6/56 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory Gino Garibaldi & Leo Garibaldi beat Chris Zaharias & Jack Vansky in a 2 of 3 falls match Dick Steinborn vs. Billy Raborn Johnny Bence vs. Davy Jons
1/9/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Chief Don Eagle beat Davy Jons Gloria Barattini & Ethel Brown beat Mae Young & Lana Lamar Billy Two Rivers beat Jim Coffield
1/9/56 Orlando, FL @ American Legion Arena Leo Garibaldi & Gino Garibaldi vs. Frank Taylor & Eduardo Perez in a 2 of 3 falls match Betty Hawkins vs. Judy Glover in a 2 of 3 falls match Dick Steinborn vs. Billy Raborn
1/10/56 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Gino Garibaldi & Leo Garibaldi vs. Jack Vansky & Jim Coffield Eduardo Perez vs. Carl Engstrom Nelson Royal vs. Dick Steinborn
1/10/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Don Eagle vs. Chari Zaharias Tom Bradley vs. Davy Jons Billy Two Rivers vs. Billy Raborn
1/10/56 Eau Gallie, FL @ Civic Center 4 match tournament including Gloria Barattini, Mae Young, Lana Lamar, Ethel Brown, Betty Hawkins and Judy Glover Frank Taylor vs. Don Arnold
1/11/56 Daytona Beach, FL @ Beach Arena Gino Garibaldi & Leo Garibaldi beat El Diablo & Jim Coffield Davy Jons beat Tom Bradley Billy Raborn draw Dick Steinborn
1/11/56 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory Don Eagle beat Jack Vansky in a 2 of 3 falls match Billy Two Rivers beat Eduardo Perez by DQ in a 2 of 3 falls match Nelson Royal draw Carl Engstrom(30:00)
1/13/56 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory Gino Garibaldi & Leo Garibaldi beat Chris Zaharias & Eduardo Perez in a 2 of 3 falls match Ethel Brown beat Lana Lamar Davy Jons beat Tom Bradley
1/14/56 Leesburg, FL @ National Guard Armory Don Eagle & Billy Two Rivers vs. Eduardo Perez & Chris Zaharias Mae Young vs. Gloria Barattini Davy Jons vs. Dick Steinborn
1/16/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Gloria Barattini beat Betty Hawkins to win 7-girl battle royal Judy Glover beat Ethel Brown Mae Young beat Lana Lamar Libby Gonzalez was the first girl eliminated from the royal Dick Steinborn beat Nelson Royal Don Arnold beat Jack Vansky by DQ
1/16/56 Orlando, FL @ American Legion Arena Gino Garibaldi vs. Eduardo Perez in a 2 of 3 falls match Leo Garibaldi vs. Frank Taylor in a 2 of 3 falls match Carl Engstrom vs. Tom Bradley
1/17/56 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Jack Vansky & Chris Zaharias vs. Gino Garibaldi & Leo Garibaldi Judy Glover vs. Gloria Barratini Carl Engstrom vs. Dick Steinborn
1/17/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory 5-girl battle royal including Mae Young, Ethel Brown, Lana Lamar, Marie Gonzalez and Betty Hawkins Doran O’Hara vs. Tom Bradley Jim Coffield vs. Nelson Royal
1/17/56 Eau Gallie, FL @ Civic Center Don Eagle & Billy Two Rivers vs. Eduardo Perez & Frank Taylor in a 2 of 3 falls match Bobby Roberts vs. Don Arnold in a 2 of 3 falls match Davy Jons vs. Billy Raborn
1/18/56 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory Mae Young beat Ethel Brown to win 6-girl battle royal Judy Glover draw Gloria Barattini Lana Lamar beat Betty Hawkins Don Arnold beat Jack Vansky by DQ
1/20/56 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory 5-girl battle royal including Lana Lamar, Gloria Barattini, Mae Young, Libby Gonzalez and Betty Hawkins Davy Jons vs. Jim Coffield Plus 1 other match
1/23/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Don Eagle & Billy Two Rivers beat Gino Garibaldi & Leo Garibaldi Jack Vansky beat Doran O'Hara Eduardo Perez beat Jim Coffield
1/23/56 Orlando, FL @ American Legion Arena 6-girl battle royal including Gloria Barattini, Libby Gonzales, Ethel Brown, Judy Glover, Mae Young and Betty Hawkins Gloria Barattini & Judy Glover beat Mae Young & Betty Hawkins in a 2 of 3 falls match Carl Engstrom draw Don Arnold Ethel Brown beat Libby Gonzales(12:00) via pinfall
1/24/56 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Don Eagle vs. Frank Taylor Judy Glover vs. Ethel Brown Eduardo Perez vs. Carl Engstrom
1/24/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Farmer Jones beat Jim Coffield in a 2 of 3 falls match Lana Lamar & Olga Zepeda beat Mae Young & Maria Gonzalez in a 2 of 3 falls match Billy Raborn draw Dick Steinborn
1/24/56 Eau Gallie, FL @ Civic Center Gino Garibaldi vs. Chris Zaharias Leo Garibaldi vs. Jack Vansky Gloria Barattini vs. Betty Hawkins
1/25/56 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory Don Eagle & Billy Two Rivers beat Eduardo Perez & Jack Vansky in a 2 of 3 falls match Leo Garibaldi beat Jim Coffield in a 2 of 3 falls match Don Arnold beat Nelson Royal
1/27/56 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory Farmer Jones vs. Jim Coffield Judy Glover vs. Ethel Brown Davy Jons vs. Don Arnold
1/30/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Farmer Jones beat Jack Vansky Barbara Baker & Judy Glover beat Mae Young & Lana Lamar Davy Jons draw Don Arnold
1/30/56 Orlando, FL @ American Legion Arena Don Eagle & Billy Two Rivers vs. Gino Garibaldi & Leo Garibaldi in a 2 of 3 falls match Eduardo Perez vs. Dick Steinborn Carl Engstrom vs. Doran O’Hara
1/31/56 Lake Worth, FL @ American Legion Arena 4-girl battle royal including Judy Glover, Olga Zepeda, Edith Wade and Libby Gonzales Farmer Jones vs. Eduardo Perez Plus 2 other matches
1/31/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Don Eagle vs. Doran O’Hara in a 2 of 3 falls match Billy Two Rivers vs. Gino Garibaldi Chris Zaharias vs. Leo Garibaldi
1/31/56 Eau Gallie, FL @ Civic Center Gloria Barattini & Barbara Baker vs. Mae Young & Millie Stafford in a 2 of 3 falls match Dick Steinborn vs. Frank Taylor in a 2 of 3 falls match Carl Engstrom vs. Davy Jons
2/1/56 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory Gloria Barattini & Olga Zepeda beat Millie Stafford & Mae Young in a 2 of 3 falls match Leo Garibaldi beat Doran O’Hara in a 2 of 3 falls match Gino Garibaldi beat Eduardo Perez
2/1/56 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory Don Eagle vs. Frank Taylor Jack Vansky vs. Don Arnold Billy Raborn vs. Billy Two Rivers
2/3/56 Miami Beach, FL @ Auditorium Mr. Moto vs. Hans Schmidt in a 2 of 3 falls match Gloria Barattini & Barbara Baker vs. Mae Young & Edith Ward Plus 1 other match
2/4/56 Leesburg, FL @ National Guard Armory Don Eagle vs. Jack Vansky in a 2 of 3 falls match Barbara Baker vs. Millie Stafford in a 2 of 3 falls match Dick Steinborn vs. Doran O’Hara
2/6/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Don Eagle beat Mr. Moto in a 2 of 3 falls match with Jack Dempsey as special referee Antonino Rocca beat Hans Schmidt in a 2 of 3 falls match Gloria Barattini beat Mae Young Billy Two Rivers beat Harry Lewis
2/6/56 Orlando, FL @ American Legion Arena Leo Garibaldi & Gino Garibaldi vs. Frank Taylor & Eduardo Perez in a 2 of 3 falls match Dick Steinborn vs. Carl Engstrom Don Arnold vs. Jack Vansky
2/7/56 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Don Eagle vs. Antonino Rocca Judy Glover vs. Lana Lamar Billy Two Rivers vs. Harry Lewis
2/7/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Mr. Moto vs. Farmer Jones in a 2 of 3 falls match Hans Schmidt vs. Doran O’Hara in a 2 of 3 falls match Olga Zepeda vs. Millie Stafford in a 2 of 3 falls match
2/7/56 Eau Gallie, FL @ Civic Center Dick Steinborn vs. Frank Taylor in a 2 of 3 falls match with Jack Dempsey as special referee Millie Stafford vs. Gloria Barattini Leo Garibaldi vs. Doran O’Hara
2/8/56 Ocala, FL @ City Auditorium Dick Steinborn vs. Eduardo Perez in a match with Jack Dempsey as special referee Battle royal featuring Mae Young, Judy Glover, Barbara Baker, Libby Gonzales and Gloria Barratini plus 2 other girls matches
2/8/56 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory Antonino Rocca beat Mr. Moto in a 2 of 3 falls match Millie Stafford beat Olga Zepeda in a 2 of 3 falls match Davy Jons beat Harry Lewis
2/8/56 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory Don Eagle vs. Jack Vansky Billy Two Rivers vs. Frank Taylor Don Arnold vs. Chris Zaharias
2/9/56 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Antonino Rocca beat Eduardo Perez Mr. Moto vs. Carl Engstrom Gloria Barattini vs. Mae Young
2/9/56 Jacksonville, FL Included Jack Dempsey as special referee
2/10/56 Miami Beach, FL @ Auditorium Antonino Rocca vs. Mr. Moto in a 2 of 3 falls match Judy Glover vs. Millie Stafford Hans Schmidt vs. Don Arnold
2/11/56 Daytona Beach, FL @ Beach Arena Antonino Rocca beat Jack Vansky
2/13/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory No wresting
2/13/56 Orlando, FL @ American Legion Arena Don eagle vs. Mr. Moto in a 2 of 3 falls match Eduardo Perez vs. Don Arnold Dick Steinborn vs. Jack Vansky
2/14/56 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Jack Vansky vs. Don Arnold in a match with Jack Dempsey as special referee Olga Zepeda vs. Barbara Baker Chris Zaharias vs. Davy Jons
2/14/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Don Eagle vs. Mr. Moto Hans Schmidt vs. Farmer Jones Carl Engstrom vs. Billy Two Rivers
2/14/56 Eau Gallie, FL @ Civic Center China Mira & Judy Glover vs. Dot Dotson & Millie Stafford in a 2 of 3 falls match Gino Garibaldi vs. Eduardo Perez Dick Steinborn vs. Leo Garibaldi
2/15/56 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory Hans Schmidt beat Don Arnold in a 2 of 3 falls match Judy Glover beat Barbara Baker(17:00) to win 5-woman battle royal that also included Olga Zepeda, Maria Gonzalez and Dot Dotson
2/15/56 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory Mr. Moto vs. Farmer Jones in a match with Jack Dempsey as special referee Leo Garibaldi vs. Chris Zaharias Davy Jons vs. Jack Vansky
2/17/56 Miami Beach, FL @ Auditorium Don Eagle & Billy Two Rivers vs. Gino Garibaldi & Leo Garibaldi in a 2 of 3 falls match Judy Glover vs. Dot Dotson Eduardo Perez vs. Doran O’Hara
2/18/56 Leesburg, FL @ National Guard Armory Don Eagle vs. Eduardo Perez in a 2 of 3 falls match China Mira vs. Dot Dotson in a 2 of 3 falls match Dick Steinborn vs. Chris Zaharias
2/20/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Don Eagle beat Mr. Moto in a no time limit match Hans Schmidt beat Farmer Jones Billy Two Rivers beat Chris Zaharias by DQ
2/20/56 Orlando, FL @ American Legion Arena Verne Gagne vs. Dick Steinborn Girls tag match Doran O’Hara vs. Eduardo Perez
2/21/56 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Farmer Jones vs. Mr. Moto Barbara Baker vs. Dot Dotson Davy Jons vs. Dick Steinborn
2/21/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
2/21/56 Eau Gallie, FL @ Civic Center Verne Gagne vs. Billy Raborn Judy Glover vs. Millie Stafford Jack Vansky vs. Bob Langevin
2/22/56 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory Mr. Moto beat Farmer Jones in a 2 of 3 falls match Gino Garibaldi beat Don Arnold in a 2 of 3 falls match with Jack Dempsey as special referee Davy Jons draw Doran O’Hara(30:00)
2/22/56 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory Leo Garibaldi vs. Chris Zaharias in a Texas death match 5-girl battle royal including Olga Zepeda, Libby Gonzalez, Barbara Baker, Millie Stafford and Judy Glover Plus 2 other matches
2/23/56 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Verne Gagne beat Dick Steinborn in a 2 of 3 falls match Don Eagle beat Hans Schmidt by DQ in a 2 of 3 falls match Dot Dotson draw Judy Glover
2/24/56 Miami Beach, FL @ Auditorium Don Eagle & Billy Two Rivers vs. Mr. Moto & Hans Schmidt in a 2 of 3 falls match China Mira vs. Dot Dotson Eduardo Perez vs. Leo Garibaldi
2/25/56 Leesburg, FL @ National Guard Armory Verne Gagne vs. Gino Garibaldi in a 2 of 3 falls match Barbara Baker vs. Judy Glover in a 2 of 3 falls match Leo Garibaldi vs. Bob Langevin
2/27/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Don Eagle beat Hans Schmidt by DQ China Mira beat Judy Glover Billy Two Rivers draw Charro Azteca
2/27/56 Orlando, FL @ American Legion Arena Leo Garibaldi & Gino Garibaldi vs. Verne Gagne & Dick Steinborn in a 2 of 3 falls match Don Arnold vs. Bob Langevin Eduardo Perez vs. Whitey Whittler
2/28/56 Ocala, FL @ City Auditorium Eduardo Perez beat Frank Taylor Chris Zaharias beat Chuck Benson 5-girl battle royal
2/28/56 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Mr. Moto vs. Don Eagle Charro Aztec vs. Don Arnold Doran O’Hara vs. Billy Two Rivers
2/28/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Verne Gagne vs. Hans Schmidt Gino Garibaldi vs. Jack Vansky Leo Garibaldi vs. Whittie Whittler
2/28/56 Eau Gallie, FL @ Civic Center 7-girl battle royal including Dot Dotson, Judy Glover, Libby Gonzales, China Mira, Mars Bennett, Barbara Baker and Belle Drummond Bob Langevin vs. Dick Steinborn Plus 3 other matches
2/29/56 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory Verne Gagne beat Mr. Moto in a 2 of 3 falls match Judy Glover & China Mira beat Mars Bennett & Dot Dotson Leo Garibaldi draw Dick Steinborn(30:00)
2/29/56 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory Don Eagle beat Hans Schmidt by DQ in a 2 of 3 falls match Billy Two Rivers beat Bob Langevin Charro Azteca draw Doran O'Hara
2/29/56 Daytona Beach, FL @ Beach Arena Billy Raborn & Don Arnold vs. Jack Vansky & Eduardo Perez Belle Drummond vs. Barbara Baker Plus 2 other matches
3/1/56 Jacksonville, FL Don Eagle beat Eduardo Perez in a 2 of 3 falls match Billy Two Rivers draw Dick Steinborn in a 2 of 3 falls match Charro Azteca beat Don Arnold
3/1/56 Bradenton, FL Gino Garibaldi beat Mr. Moto by DQ in a 2 of 3 falls match China Mira beat Belle Drummond in a 2 of 3 falls match Leo Garibaldi beat Jack Vansky by DQ
3/1/56 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Verne Gagne vs. Hans Schmidt in a 2 of 3 falls match Dot Dotson & Mars Bennett vs. Judy Glover & Barbara Baker in a 2 of 3 falls match Doran O'Hara vs. Bob Langevin
3/2/56 Lakeland, FL Don Eagle & Billy Two Rivers beat Jack Vansky & Chris Zaharias by DQ in a 2 of 3 falls match Doran O'Hara beat Don Arnold in a 2 of 3 falls match Charro Azteca beat Billy Raborn
3/2/56 Miami Beach, FL @ Auditorium Verne Gagne vs. Mr. Moto in a 2 of 3 falls match Barbara Baker & China Mira vs. Dot Dotson & Mars Bennett Eduardo Perez vs. Dick Steinborn
3/3/56 Leesburg, FL @ National Guard Armory 6-girl battle royal including China Mira, Judy Glover, Dot Dotson, Barbara Baker, Mars Bennett and Belle Drummond Dick Steinborn vs. Bob Langevin Plus 3 other matches
3/5/56 Orlando, FL @ American Legion Arena Don Eagle & Billy Two Rivers beat Gino Garibaldi & Leo Garibaldi in a 2 of 3 falls match Dick Steinborn draw Harry Smith Billy Raborn beat Bob Langevin by DQ 3/5/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Mars Bennett beat Judy Glover to win 7-girl battle royal China Mira beat Barbara Baker Dot Dotson beat Libby Gonzalez Gypsy Joe beat Eduardo Perez
3/6/56 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Gino Garibaldi vs. Jack Vansky 5-girl battle royal featuring Dot Dotson, Judy Glover, Joy Drummond, Barbara Baker and 1 other girl 3/6/56 Eau Gallie, FL @ Civic Center Dick Steinborn vs. Charro Azteca China Mira vs. Mars Bennett Leo Garibaldi vs. Bob Langevin 3/6/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Don Eagle beat Chris Zaharias in a 2 of 3 falls match Frank Taylor draw Harry Smith Billy Two Rivers beat Ike Eakins
3/7/56 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory Don Eagle beat Eduardo Perez in a 2 of 3 falls match Billy Two Rivers beat Jack Vansky Harry Smith draw Leo Garibaldi (30:00)
3/7/56 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory Gypsy Joe vs. Dick Steinborn Judy Glover & Barbara Baker vs. Dot Dotson & Mars Bennett Doran O’Hara vs. Whitey Whittler
3/8/56 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Gino Garibaldi & Leo Garibaldi vs. Gypsy Joe & Eduardo Perez Mars Bennett vs. Judy Glover Jack Vansky vs. Dick Steinborn
3/9/56 Miami Beach, FL @ Auditorium 5-girl battle royal including Belle Drummond, China Mira, Judy Glover, Libby Gonzales and Mars Bennett Eduardo Perez(sub for Yvon Robert) & Bob Langevin vs. Leo Garibaldi & Gino Garibaldi Plus 2 other matches
3/10/56 Leesburg, FL @ National Guard Armory Judy Glover vs. Mars Bennett in a 2 of 3 falls match Dick Steinborn vs. Frank Taylor in a 2 of 3 falls match Charro Azteca vs. Harry Smith in a 2 of 3 falls match
3/12/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Don Eagle & Billy Two Rivers draw Gino Garibaldi & Leo Garibaldi Bob Langevin beat Doran O'Hara Harry Smith beat Billy Raborn
3/12/56 Orlando, FL @ American Legion Arena Irish Jackie & Fuzzy Cupid vs. Tiny Tim & Cowboy Bradley in a 2 of 3 falls match Charro Azteca vs. Frank Taylor in a 2 of 3 falls match Dick Steinborn vs. Martino Angelo
3/13/56 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Gino Garibaldi & Leo Garibaldi vs. Don Eagle & Billy Two Rivers Judy Glover vs. Mars Bennett Frank Taylor vs. Harry Smith
3/13/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory 5-girl battle royal including Barbara Baker, Dot Dotson, Belle Drummond, Maria Gonzalez and China Mira Eduardo Perez vs. Whittie Whittler in a 2 of 3 falls match Doran O’Hara vs. Gypsy Joe Plus 2 other matches
3/13/56 Eau Gallie, FL @ Civic Center
3/14/56 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory Tiny Tim beat Irish Jackie in a 2 of 3 falls match Judy Glover & China Mira beat Dot Dotson & Belle Drummond Leo Garibaldi beat Charro Azteca by DQ Note: The girls were to appear in a 5 Ladies wrestle royal. However, Maria Gonzalez was injured in a car wreck last night.
3/14/56 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory Mars Bennett & Fuzzy Cupid beat Barbara Baker & Cowboy Bradley Fuzzy Cupid draw Cowboy Bradley Mars Bennett beat Barbara Baker Harry Smith beat Martino Angelo
3/15/56 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Tiny Tim & Cowboy Bradley vs. Fuzzy Cupid & Irish Jackie Yvon Robert vs. Martino Angelo Belle Drummond vs. Mars Bennett
3/16/56 Miami Beach, FL @ Auditorium Tiny Tim & Barbara Baker vs. Irish Jackie & Dot Dotson Yvon Robert vs. Eduardo Perez in a 2 of 3 falls match Dick Steinborn vs. Leo Garibaldi
3/17/56 Leesburg, FL @ National Guard Armory Irish Jackie & Fuzzy Cupid vs. Tiny Tim & Cowboy Bradley in a 2 of 3 falls match Charro Azteca vs. Harry Smith in a 2 of 3 falls match Dick Steinborn vs. Frank Taylor
3/19/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Bob Langevin beat Harry Smith Cowboy Bradley & Tiny Tim beat Fuzzy Cupid & Irish Jackie Billy Raborn beat Martino Angelo
3/19/56 Orlando, FL @ American Legion Arena Girls tag match including Judy Glover, Penny Banner, Mars Bennett and Belle Drummond Dick Steinborn vs. Gypsy Joe Billy Two Rivers vs. Frank Taylor
3/20/56 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Tiny Tim & Cowboy Bradley vs. Fuzzy Cupid & Irish Jackie Gypsy Joe vs. Dick Steinborn Chris Zaharias vs. Martino Angelo
3/20/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory June Byers vs. Belle Drummond Bob Langevin vs. Doran O’Hara Leo Garibaldi vs. Harry Smith
3/20/56 Eau Gallie, FL @ Civic Center Penny Banner & Mars Bennett vs. Judy Glover & Libby Gonzales Charro Azteca vs. Don Whittler Whitey Whittler vs. Eduardo Perez
3/21/56 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory Cowboy Bradley & Judy Glover beat Fuzzy Cupid & Penny Banner Doran O’Hara beat Bob Langevin by DQ Gypsy Joe draw Harry Smith Judy Glover beat Penny Banner Cowboy Bradley beat Fuzzy Cupid
3/21/56 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory June Byers vs. Mars Bennett Gino Garibaldi vs. Chris Zaharias Dick Steinborn vs. Leo Garibaldi
3//23/56 Miami Beach, FL @ Auditorium China Mira vs. Mars Bennett in a 2 of 3 falls match Yvon Robert vs. Gino Garibaldi in a 2 of 3 falls match Gypsy Joe vs. Harry Smith
3/26/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Buddy Rogers beat Bob Langevin by DQ in a match with Lou Spandel as special referee Bonnie Watson beat Penny Banner Billy Raborn draw Dick Steinborn
3/26/56 Orlando, FL @ American Legion Arena Leo Garibaldi & Gino Garibaldi vs. Whitey Whittler & Don Whittler in a 2 of 3 falls match Billy Two Rivers vs. Harry Smith in a 2 of 3 falls match
3/27/56 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Buddy Rogers vs. Chris Zaharias Judy Glover vs. China Mira
3/27/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Maria Gonzalez & Belle Drummond vs. Mars Bennett & Penny Banner in a 2 of 3 falls match Doran O’Hara vs. Leo Garibaldi in a 2 of 3 falls match Gino Garibaldi vs. Bob Langevin
3/27/56 Eau Gallie, FL @ Civic Center Charro Azteca & Eduardo Perez vs. Whitey Whittler & Don Whittler in a 2 of 3 falls match Billy Raborn & Harry Smith vs. Doran O’Hara & Johnny Bence in a 2 of 3 falls match Winners of previous tag matches to face each other in final tag match
3/28/56 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory Buddy Rogers double knockout with Gino Garibaldi Bonnie Watson beat Mars Bennett Billy Two Rivers draw Charro Azteca(sub for Leo Garibaldi)(30:00) Note: The ladies match was shorten to one fall when one of the women was late
3/28/56 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory Judy Glover & Libby Gonzales vs. Belle Drummond & Penny Banner Whitey Whittler vs. Eduardo Perez Dick Steinborn vs. Bob Langevin
3/29/56 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Buddy Rogers double countout with Gino Garibaldi
3/30/56 Miami Beach, FL @ Auditorium Buddy Rogers vs. Yvon Robert in a 2 of 3 falls match Penny Banner vs. Bonnie Watson in a 2 of 3 falls match Billy Raborn vs. Dick Steinborn Last edited on Sun Mar 18th, 2018 02:39 am by dbaker3179
____________________ David Baker Mid-Atlantic Wrestling Historian Back To Top PM Quote Reply
Posted: Sat Dec 9th, 2017 06:50 am Add as Friend Ignore Member PM Quote Reply 30th Post dbaker3179
Joined: Sun Mar 1st, 2009 Location: Glendale, Arizona USA Posts: 1485 Status: Offline Mana: 4/2/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Joe Louis beat Shag Thomas Buddy Rogers beat Bob Langevin in a no time limit match Charro Azteca beat Doran O'Hara Note: Former boxing champion Joe Louis makes his wrestling debut in Tampa, Florida on April 2, 1956
4/2/56 Orlando, FL @ American Legion Arena Dick Steinborn & Carmen Garcia vs. Chuck Benson & Bonnie Watson in a 2 of 3 falls match Billy Raborn vs. Billy Two Rivers in a 2 of 3 falls match Harry Smith vs. Don Whittler in a 2 of 3 falls match
4/3/56 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Joe Louis vs. King Toby(aka Shag Thomas) Buddy Rogers vs. Dick Steinborn Billy Two Rivers vs. Whitey Whittler
4/3/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Judy Glover vs. Bonnie Watson in a 2 of 3 falls match Doran O’Hara beat Charro Aztec in a 2 of 3 falls match Harry Smith vs. Johnny Bence
4/3/56 Eau Gallie, FL @ Civic Center 5-girl battle royal including Carmen Garcia, Libby Gonzales, Rita Gomez, Mars Bennett and Belle Drummond Gino Garibaldi vs. Eduardo Perez Girls tag match
4/4/56 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory Joe Louis beat Shag Thomas(sub for Jim Mitchell) Buddy Rogers beat Gino Garibaldi in a 2 of 3 falls match Harry Smith draw Bob Langevin
4/4/56 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory Judy Glover vs. Bonnie Watson Whitey Whittler vs. Eduardo Perez Dick Steinborn vs. Charro Azteca
4/6/56 Miami Beach, FL @ Auditorium Joe Louis vs. Charro Azteca Buddy Rogers beat Billy Raborn via pinfall in a 2 of 3 falls match Rita Gomez vs. Judy Glover in a 2 of 3 falls match
4/9/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Don Eagle beat Charro Azteca Judy Glover beat Sylvia Torres Whitey Whittler beat Dick Steinborn
4/9/56 Orlando, FL @ American Legion Arena 5-girl battle royal including Bonnie Watson, Mars Bennett, Libby Gonzales, Carmen Garcia and Belle Drummond Ali Baba vs. Harry Smith in a 2 of 3 falls match Don Whittler vs. Doran O’Hara Plus 2 other matches
4/10/56 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Don Eagle vs. Whitey Whittler Carmen Garcia vs. Mars Bennett Bob Langevin vs. Chuck Benson
4/10/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Rita Gomez & Bonnie Watson vs. Belle Drummond & Judy Glover in a 2 of 3 falls match Charro Aztec vs. Doran O’Hara in a 2 of 3 falls match Billy Raborn vs. Eduardo Perez
4/11/56 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory Don Eagle beat Dick Steinborn in a 2 of 3 falls match Judy Glover beat Bonnie Watson to win 5-woman battle royal that also included Maria Gonzalez, Belle Drummond and Mars Bennett
4/13/56 Miami Beach, FL @ Auditorium 7-girl battle royal including Carmen Garcia, Bonnie Watson, Rita Gomez, Mars Bennett, Libby Gonzales, Belle Drummond and Judy Glover Bob Langevin vs. Gino Garibaldi in a 2 of 3 falls match Plus other matches
4/16/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Carol Cook beat Mary Jane Mull to win 6-girl battle royal Libby Gonzalez beat Carmen Garcia Judy Glover draw Sylvia Torres Billy Two Rivers beat Whitey Whittler Note: The April 16th show marked the end of the Spring wrestling series. No shows until the Summer series begins on Tuesday, June 18, 1956.
4/16/56 Orlando, FL @ American Legion Arena Ali Baba & Johnny Bence vs. Dick Steinborn & Harry Smith in a 2 of 3 falls match Gino Garibaldi vs. Bob Langevin Don Whittler vs. Jim Coffield
4/17/56 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Carol Cook & Carmen Garcia vs. Rita Gomez & Libby Gonzales Whitey Whittler vs. Doran O’Hara
4/17/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Harry Smith & Judy Glover vs. Eduardo Perez & Mary Jane Mull in a 2 of 3 falls match Charro Aztec vs. Ali Baba in a 2 of 3 falls match Dick Steinborn vs. Billy Two Rivers
4/18/56 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory Maria Gonzales, Mary Jane Mull & Sylvia Torres beat Carol Cook, Carman Garcia & Judy Glover in a 2 of 3 falls match Charro Azteca beat Bob Langevin in a 2 of 3 falls match Harry Smith draw Gino Garibaldi(30:00)
4/19/56 Havana, Cuba Buddy Rogers vs. Bob Langevin
4/21/56 Miami Beach, FL @ Auditorium(Special Saturday Card) Joe Louis vs. Bob Langevin in a 2 of 3 falls match Buddy Rogers beat Johnny Bence in a 2 of 3 falls match Mary Jane Mull vs. Carol Cook
4/23/56 Orlando, FL @ American Legion Arena Gino Garibaldi & Harry Smith beat Whitey Whittler(sub for Don Whittler) & Johnny Bence in a 2 of 3 falls match Carol Cook & Mary Jane Mull won a girls battle royal Gino Garibaldi & Carol Cook beat Johnny Bence & Mary Jane Mull in a 2 of 3 falls match
4/24/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory 5-girl battle royal including Mary Jane Mull, Maria Gonzalez, Carol Cook, Carman Garcia & Judy Glover Harry Smith vs. Charro Aztec Plus 2 other matches
4/25/56 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory Billy Raborn & Carol Cook beat Johnny Bence & Mary Jane Mull in a 2 of 3 falls match Harry Smith beat Charro Azteca in a 2 of 3 falls match Whitey Whittler draw Ali Baba Note: Last Card in St. Petersburg until June
5/26/56 Lake Wales, FL @ Legion Field(American Legion Festival) 2 matches
6/18/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Buddy Rogers beat Harry Smith Chuck Benson beat Whitey Whittler by DQ Don Whittler beat Bennie Matta
6/19/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Buddy Rogers vs. Whitey Whittler in a 2 of 3 falls match Harry Smith vs. Don Whittler Bennie Matta vs. Chuck Benson
6/20/56 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory Buddy Rogers beat Whitey Whittler Harry Smith draw Don Whittler(45:00) in a 2 of 3 falls match Bennie Matta draw Chuck Benson(30:00)
6/21/56 Jacksonville, FL Buddy Rogers beat Don Whittler
6/25/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Whitey Whittler & Red Vagnone beat Chuck Benson & Harry Smith Jean Wright beat Dot Dotson Bennie Matta beat Bob DeMarce by DQ
6/27/56 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory Jean Wright(sub for Dot Dotson) beat China Mira in a 2 of 3 falls match Don Whittler draw Bob DeMarce(45:00) in a 2 of 3 falls match Whitey Whittler beat Chris Zaharias
6/29/56 Miami Beach, FL @ Auditorium Red Vagnone & Harry Smith vs. Whitey Whittler & Don Whittler in a 2 of 3 falls match Dot Dotson vs. China Mira in a 2 of 3 falls match Benny Matta vs. Jack Laskin Last edited on Sun Mar 18th, 2018 02:40 am by dbaker3179
____________________ David Baker Mid-Atlantic Wrestling Historian Back To Top PM Quote Reply
Posted: Sat Dec 9th, 2017 06:51 am Add as Friend Ignore Member PM Quote Reply 31st Post dbaker3179
Joined: Sun Mar 1st, 2009 Location: Glendale, Arizona USA Posts: 1485 Status: Offline Mana: 7/2/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Whitey Whittler, Red Vagnone & Bob DeMarce beat Danny Nardico, Chuck Benson & Ray Villmer in a no time limit match China Mira beat Jean Wright Harry Smith beat Bennie Matta
7/3/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory China Mira beat Dot Dotson in a 2 of 3 falls match Ray Villmer beat Red Vagnone Bennie Matta draw Bob DeMarce
7/4/56 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory Jean Wright vs. Dot Dotson Chris Zaharias vs. Whitey Whittler Don Whittler vs. Jack Laskin
7/6/56 Miami Beach, FL @ Auditorium Red Vagnone & Harry Smith vs. Whitey Whittler & Don Whittler in a 2 of 3 falls match China Mira vs. Jean Wright Plus 1 other match
7/9/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Danny Nardico beat Whitey Whittler by DQ in 2nd round of a boxing match China Mira beat Dot Dotson(sub for Kathy Branch) Jack Laskin beat Red Vagnone
7/9/56 Orlando, FL @ American Legion Arena Ray Villmer vs. Harry Smith in a 2 of 3 falls match Millie Stafford vs. Corrine Cordero in a 2 of 3 falls match Don Whittler vs. Benny Matta
7/10/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Red Vagnone beat Ray Villmer in a 2 of 3 falls match Whitey Whittler beat Bennie Matta Corrine Cordero & China Mira beat Dot Dotson & Millie Stafford
7/11/56 St. Petersburg, FL @ Coliseum Whitey Whittler beat Chris Zaharias in a Texas death match Millie Stafford beat Jean Wright in a 2 of 3 falls match Bennie Matta beat Bob DeMarce by DQ
7/16/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Whitey Whittler & Bob DeMarce beat Danny Nardico & Chuck Benson in a no time limit match with 2 referees Red Demon beat Jack Laskin Bennie Matta draw Chris Zaharias
7/16/56 Orlando, FL @ American Legion Arena Ray Villmer beat Don Whittler Red Vagnone beat Harry Smith in a 2 of 3 falls match China Mira & Corrine Cordero beat Millie Stafford & Dot Dotson in a 2 of 3 falls match
7/17/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Ray Villmer vs. Red Vagnone in a Texas death match Harry Smith vs. Whitey Whittler Chris Zaharias vs. Don Whittler
7/17/56 Miami, FL @ Biscayne Arena Millie Stafford & Dot Dotson vs. Jean Wright & China Mira in a 2 of 3 falls match Plus 2 other matches
7/18/56 St. Petersburg, FL @ Coliseum China Mira & Jean Wright beat Dot Dotson & Millie Stafford in a 2 of 3 falls match Whitey Whittler beat Bennie Matta Ray Villmer beat Bob DeMarce
7/23/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Red Demon no contest with Don Whittler Tiny Roe & Cowboy Bradley beat Ivan The Terrible & Tito Infante Whitey Whittler beat Lou Klein
7/23/56 Orlando, FL @ American Legion Arena Ray Villmer beat Red Vagnone Danny Nardico beat Bob DeMarce by DQ Jack Laskin draw Benny Matta
7/24/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Tiny Roe vs. Ivan The Terrible Whitey Whittler vs. Ray Villmer Red Demon beat Chuck Benson
7/25/56 St. Petersburg, FL @ Coliseum Cowboy Bradley & Tito Infante beat Ivan The Terrible & Tiny Roe in a 2 of 3 falls match Ray Villmer beat Red Vagnone Red Demon beat Lou Klein
7/26/56 Jacksonville, FL Cowboy Bradley & Tito Infante beat Ivan The Terrible & Tiny Roe
7/30/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Whitey Whittler beat Red Demon by DQ Betty Hawkins beat Gladys Reynolds Don Whittler beat Jack Laskin
7/30/56 Orlando, FL @ American Legion Arena Milo Steinborn & Ray Villmer beat Bob DeMarce & Red Vagnone in a 2 of 3 falls match Olga Zepeda(sub for Lana Lamar) beat Barbara Baker in a 2 of 3 falls match Chuck Benson draw Danny Nardico(30:00)
7/31/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Barbara Baker vs. Lana Lamar in a 2 of 3 falls match Ray Villmer vs. Red Demon Chuck Benson vs. Bennie Matta
7/31/56 Miami, FL @ Biscayne Arena Betty Hawkins vs. Gladys Reynolds in a 2 of 3 falls match Whitey Whittler & Don Whittler vs. Bob DeMarce & Red Vagnone in a 2 of 3 falls match Plus 1 other match
8/1/56 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory Barbara Baker & Gladys Reynolds beat Betty Hawkins & Olga Zepeda(sub for Lana Lamar) Whitey Whittler beat Red Vagnone in a 2 of 3 falls match Red Demon beat Bennie Matta(21:00)
8/6/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Red Demon beat Whitey Whittler in a no time limit, no holds barred match Barbara Baker beat Betty Hawkins Don Whittler beat Bob DeMarce Note: Teenage fans jumped into the ring after the August 6th main event & tried to unmask Red Demon
8/6/56 Orlando, FL @ American Legion Arena Gladys Reynolds & Olga Zepeda beat Elaine Ellis & Pattie Neff Ray Villmer beat Chuck Benson Red Vagnone beat Jack Laskin
8/7/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory 6-girl battle royal including Elaine Ellis, Olga Zepeda, Betty Hawkins, Barbara Baker, Gladys Reynolds and Patti Neff Bob DeMarce vs. Jack Laskin Plus 3 other matches
8/8/56 St. Petersburg, FL @ Coliseum Barbara Baker beat Pattie Neff by DQ to win 5-woman battle royal Betty Hawkins beat Olga Zepeda Jack Laskin beat Bob DeMarce in a 2 of 3 falls match Note: Elaine Ellis was 1st woman eliminated in battle royal
8/13/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Whitey Whittler & Don Whittler double DQ Red Demon & his Manager in amatch with Danny Nardico as special referee Patty Neff beat Barbara Baker Chuck Benson beat Ted Atkins
8/13/56 Orlando, FL @ American Legion Arena Red Vagnone no contest with Ray Villmer Olga Zepeda beat Betty Hawkins Bobby Roberts beat Benny Matta
8/14/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Olga Zepeda & Barbara Baker vs. Betty Hawkins & Patti Neff in a 2 of 3 falls match Don Whittler vs. Ray Villmer in a 2 of 3 falls match Red Vagnone vs. Red Demon
8/15/56 St. Petersburg, FL @ Coliseum Whitey Whittler beat Red Demon in a 2 of 3 falls match Barbara Baker & Elaine Ellis beat Betty Hawkins & Pattie Neff in a 2 of 3 falls match Ray Villmer beat Bennie Matta
8/20/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Red Demon & his Manager beat Whitey Whittler & Don Whittler in Texas tornado, death match with Ike Eakins as special referee Chris Zaharias beat Bennie Matta Lloyd Cole beat Tony Uselino
8/20/56 Orlando, FL @ American Legion Arena Ray Villmer beat Red Vagnone in a Texas death match 5-girl battle royal Olga Zepeda & Mary Hillis beat Elaine Ellis & Pattie Neff in a 2 of 3 falls match Note: Gladys Reynolds was first girl eliminated from battle royal
8/21/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Elaine Ellis & Don Whittler vs. Patti Neff & Red Vagnone Ike Eakins vs. Ray Villmer Red Demon vs. Whitey Whittler
8/22/56 St. Petersburg, FL @ Coliseum Bennie Matta & Gladys Reynolds beat Red Vagnone & Olga Zepeda in a 2 of 3 falls match Whitey Whittler beat Chris Zaharias(sub for Red Demon) by DQ in a 2 of 3 falls match Ray Villmer beat Don Whittler
8/27/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Ike Eakins draw Red Demon Patty Neff beat Mary Hillis Chris Zaharias beat Lloyd Cole
8/27/56 Orlando, FL @ American Legion Arena Elaine Ellis vs. Olga Zepeda in a 2 of 3 falls match Whitey Whittler & Don Whittler vs. Ray Villmer & Frank Hurley in a 2 of 3 falls match Bobby Roberts vs. Benny Trudell
8/28/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory 5-girl battle royal including Patti Neff, Elaine Ellis, Mary Hillis, Gladys Reynolds and Olga Zepeda Ray Villmer vs. Ike Eakins Plus 2 other matches
8/29/56 St. Petersburg, FL @ Coliseum Ray Villmer beat Frank Hurley Elaine Ellis beat Olga Zepeda by DQ to win 5-woman battle royal that also included Pattie Neff, Gladys Reynolds and Mary Alice Hillis Benny Trudell beat Don Whittler
9/3/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Patty Neff beat Mary Alice Hillis to win 5-girl battle royal Sylvia Torres beat Elaine Ellis Gladys Reynolds was the first eliminated from the royal Ray Villmer beat Ike Eakins Chris Zaharias beat Harry Smith
9/3/56 Orlando, FL @ American Legion Arena Don Whittler vs. Frank Hurley in a 2 of 3 falls match Olga Zepeda vs. Yoli Perez in a 2 of 3 falls match Marco Polo vs. Benny Trudell in a 2 of 3 falls match
9/4/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory 7-girl battle royal including Nell Stewart, Sylvia Torres, Yoli Perez, Patti Neff, Mary Hillis, Elaine Ellis and Olga Zepeda Ray Villmer vs. Ike Eakins Plus 3 other matches
9/5/56 St. Petersburg, FL @ Coliseum Ray Villmer beat Frank Hurley in a 2 of 3 falls match Elaine Ellis beat Pattie Neff in a 2 of 3 falls match Benny Trudell draw Marco Polo(30:00)
9/7/56 Eau Gallie, FL @ Civic Center Olga Zepeda & Mary Hillis vs. Elaine Ellis & Pattie Neff in a 2 of 3 falls match Ray Villmer & Frank Hurley vs. Benny Trudell & Marco Polo in a 2 of 3 falls match Mixed tag match
9/10/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Ike Eakins beat Chris Zaharias to win 6-man battle royal Ray Villmer beat Don Whittler Danno O'Shocker draw Walter Kameroff Bonnie Watson beat Yoli Perez
9/10/56 Orlando, FL @ American Legion Arena Whitey Whittler draw Bobby Roberts Marco Polo & Harry Smith beat Benny Trudell & Frank Hurley in a 2 of 3 falls match Girls tag match
9/11/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Mars Bennett & Sylvia Torres vs. Bonnie Watson & Olga Zepeda Marco Polo vs. Walter Kameroff Ike Eakins vs. Ray Villmer in a Texas death match
9/12/56 St. Petersburg, FL @ Coliseum Yoli Perez & Sylvia Torres beat Mars Bennett & Bonnie Watson Ray Villmer beat Benny Trudell by DQ in a 2 of 3 falls match Danno O’Shocker draw Walter Kameroff(30:00)
9/14/56 Eau Gallie, FL @ Civic Center 5-girl battle royal including Bonnie Watson, Mars Bennett, Olga Zepeda, Yoli Perez and Sylvia Torres Marco Polo vs. Danno O’Shocker in a 2 of 3 falls match Plus 2 other matches
9/17/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Ike Eakins, Whitey Whittler & Danno O'Shocker beat Ray Villmer, Chris Zaharias & Frank Hurley by DQ Ike Eakins beat Frank Hurley Danno O'Shocker beat Chris Zaharias Whitey Whittler beat Ray Villmer
9/17/56 Orlando, FL @ American Legion Arena Mars Bennett & Yoli Perez vs. Bonnie Watson & Olga Zepeda in a 2 of 3 falls match Walter Kameroff & Benny Trudell vs. Marco Polo & Bobby Roberts in a 2 of 3 falls match Mixed tag match
9/18/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory 5-girl battle royal including Olga Zepeda, Sylvia Torres, Yoli Perez, Mars Bennett and Bonnie Watson Ray Villmer vs. Benny Trudell in a 2 of 3 falls match Plus 2 other matches
9/19/56 St. Petersburg, FL @ Coliseum Bonnie Watson beat Mars Bennett in a Texas death match Ray Villmer draw Marco Polo in a 2 of 3 falls match Danno O’Shocker beat Benny Trudell by DQ
9/21/56 Eau Gallie, FL @ Civic Center Mars Bennett vs. Bonnie Watson in a 2 of 3 falls match Plus other matches
9/24/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Chris Zaharias & Frank Hurley beat Whitey & Don Whittler Bonnie Watson & Olga Zepeda beat Mars Bennett & Yoli Perez Whitey Whittler & Bonnie Watson beat Chris Zaharias & Mars Bennett
9/24/56 Orlando, FL @ American Legion Arena Ike Eakins & Benny Trudell beat Marco Polo & Danno O’Shocker in a 2 of 3 falls match 6-man battle royal Walter Kameroff beat Harry Smith
9/25/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Mars Bennett vs. Bonnie Watson Walter Kameroff vs. Benny Trudell Danno O’Shocker vs. Marco Polo
9/26/56 St. Petersburg, FL @ Coliseum Sylvia Torres & Bonnie Watson beat Yoli Perez & Olga Zepeda in a 2 of 3 falls match Marco Polo beat Benny Trudell by DQ Danno O’Shocker beat Frank Hurley
9/28/56 Eau Gallie, FL @ Civic Center No wrestling Last edited on Sun Mar 18th, 2018 02:40 am by dbaker3179
____________________ David Baker Mid-Atlantic Wrestling Historian Back To Top PM Quote Reply
Posted: Sat Dec 9th, 2017 06:51 am Add as Friend Ignore Member PM Quote Reply 32nd Post dbaker3179
Joined: Sun Mar 1st, 2009 Location: Glendale, Arizona USA Posts: 1485 Status: Offline Mana: 10/1/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Buddy Rogers beat Whitey Whittler in a match with Harry Smith as special referee Don Whittler beat Chris Zaharias by reverse decision Frank Hurley draw Walter Kameroff
10/1/56 Orlando, FL @ American Legion Arena Gloria Barattini & Millie Stafford beat Mae Young & Sylvia Torres in a 2 of 3 falls match Danno O’Shocker beat Ike Eakins in a 2 of 3 falls match Marco Polo beat Benny Trudell
10/2/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Millie Stafford vs. Sylvia Torres Benny Trudell beat Chris Zaharias Frank Hurley vs. Harry Smith
10/2/56 Eau Gallie, FL @ Civic Center Buddy Rogers vs. Danno O’Shocker in a 2 of 3 falls match Gloria Barattini vs. Mae Young in a 2 of 3 falls match Marco Polo vs. Walter Kameroff
10/3/56 St. Petersburg, FL @ Coliseum Buddy Rogers beat Danno O’Shocker in a 2 of 3 falls match Gloria Barattini beat Mae Young by DQ in a 2 of 3 falls match Marco Polo draw Benny Trudell(30:00)
10/6/56 Daytona Beach, FL @ Beach Arena Danny Nardico vs. Saul Weingeroff in a boxer vs. wrestler match Gloria Barattini vs. Mae Young Danny O'Shocker vs. Frank Lane
10/8/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Chris Zaharias beat Harry Smith Gloria Barattini beat Millie Stafford Marco Polo beat Don Whittler
10/8/56 Orlando, FL @ American Legion Arena Corrine Cordero vs. Mae Young in a 2 of 3 falls match Frank Hurley vs. Bobby Roberts Walter Kameroff vs. Danno O’Shocker
10/9/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Mae Young & Millie Stafford vs. Gloria Barattini & Jean Wright in a 2 of 3 falls match Chris Zaharias vs. Benny Trudell in a 2 of 3 falls match Plus 2 other matches
10/9/56 Eau Gallie, FL @ Civic Center 6-man battle royal including Danno O’Shocker, Walter Kameroff, Marco Polo, Harry Smith, Frank Hurley and Bobby Roberts Tag match featuring last 4 men in battle royal Singles match featuring first 2 men eliminated in battle royal
10/10/56 St. Petersburg, FL @ Coliseum Gloria Barattini & Phyllis Hoffman beat Millie Stafford & Mae Young by DQ in a 2 of 3 falls match Marco Polo draw Danno O’Shocker(sub for Frank Hurley) in a 2 of 3 falls match Benny Trudell beat Walter Kameroff
10/15/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Harry Smith beat Chris Zaharias in a 2 of 3 falls, no time limit match Mae Young beat Phyllis Hoffman Ray Stevens beat Bennie Trudell
10/15/56 Orlando, FL @ American Legion Arena Danny Nardico vs. Marco Polo in a boxing vs. wrestling match Therese Theis vs. Gloria Barattini in a 2 of 3 falls match Bobby Roberts vs. Danno Shocker in a 2 of 3 falls match
10/16/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory 6-man battle royal including Chris Zaharias, Buddy Rosen, Chuck Benson, Harry Smith, Ray Stevens and Don Whittler Plus 3 other matches
10/16/56 Eau Gallie, FL @ Civic Center Gloria Barattini & Phyllis Hoffman vs. Mae Young & Therese Theis in a 2 of 3 falls match Marco Polo & Danno O’Shocker vs. Benny Trudell & Dominic Doganiero in a 2 of 3 falls match Mixed tag match
10/17/56 Tampa, FL @ WFLA studios(TV) Ray Stevens beat Chris Zaharias in a 2 of 3 falls match Harry Smith draw Marco Polo(40:00) in a 2 of 3 falls match Note: 1st live television wrestling from Florida
10/17/56 St. Petersburg, FL @ Coliseum Gloria Barattini beat Mae Young in a 2 of 3 falls match Buddy Rosen beat Benny Trudell in a 2 of 3 falls match Ray Stevens draw Marco Polo
10/22/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Ray Stevens beat Harry Smith Therese Theis beat Mars Bennett Chris Zaharias beat Chuck Benson
10/22/56 Orlando, FL @ American Legion Arena Marco Polo beat Danny Nardico by submission Dominic Doganiero beat Bobby Roberts in a 2 of 3 falls match Buddy Rosen beat Danno O’Shocker
10/23/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Mars Bennett beat Therese Theis in a 2 of 3 falls match Ray Stevens beat Danno O’Shocker in a 2 of 3 falls match Dominic Doganiero draw Buddy Rosen
10/24/56 Tampa, FL @ WFLA studios(TV) Ray Stevens beat Danno O'Shocker in a 2 of 3 falls match Marco Polo beat Dominic Doganiero Chris Zaharias beat Buddy Rosen
10/24/56 St. Petersburg, FL @ Coliseum Mars Bennett beat Therese Theis in a 2 of 3 falls match Ray Stevens beat Buddy Rosen in a 2 of 3 falls match Marco Polo beat Danno O’Shocker
10/29/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Ray Stevens no contest with Marco Polo Ella Waldek beat Therese Theis Harry Smith beat Jack Vansky by DQ
10/29/56 Orlando, FL @ American Legion Arena No Wrestling
10/30/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Ella Waldek vs. Mars Bennett in a 2 of 3 falls match Ray Stevens vs. Dominic Doganiero in a 2 of 3 falls match Buddy Rosen vs. Jack Vansky
10/31/56 Tampa, FL @ WFLA studios(TV) Ray Stevens beat Don Whittler Marco Polo beat Jack Vansky by DQ Therese Theis draw Mars Bennett
10/31/56 St. Petersburg, FL @ Coliseum Ella Waldek beat Mars Bennett by DQ Ray Stevens draw Jack Vansky in a 2 of 3 falls match Margo Polo beat Dominic Doganiero
11/1/56 Orlando, FL @ American Legion Arena Ella Waldek beat Mars Bennett in a 2 of 3 falls match Ray Stevens beat Harry Smith in a 2 of 3 falls match
11/5/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Ray Stevens beat Marco Polo in a no time limit match Therese Theis & Mars Bennett no contest with Joyce Smith & Ella Waldek Frenchy Roy beat Jack Vansky by DQ
11/6/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
11/7/56 Tampa, FL @ WFLA studios(TV) Ella Waldek beat Joyce Smith Chris Zaharias beat Frenchy Roy Jack Vansky beat Harry Smith
11/7/56 St. Petersburg, FL @ Coliseum No Wrestling
11/8/56 Orlando, FL @ American Legion Arena Ella Waldek & Joyce Smith no contest with Therese Theis & Mars Bennett in a 2 of 3 falls match Ray Stevens beat Whitey Whittler in a 2 of 3 falls match
11/12/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Therese Theis beat Ella Waldek in a Texas death match Jack Vansky beat Ray Stevens by countout Marco Polo draw Angelo Martinelli
11/12/56 Sarasota, FL @ American Legion Coliseum Mars Bennett & Olga Zepeda vs. Joyce Smith & Barbara Baker in a 2 of 3 falls match Francois Miquet vs. Billy Raborn in a 2 of 3 falls match Wally Lamb vs. Frenchy Roy
11/13/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Mars Bennett & Olga Zepeda vs. Joyce Smith & Therese Theis in a 2 of 3 falls match Ray Stevens vs. Jack Vansky in a 2 of 3 falls match Dominic Doganiero vs. Frenchy Roy
11/13/56 Eau Gallie, FL @ Civic Center Ella Waldek vs. Barbara Baker in a 2 of 3 falls match Francois Miquet vs. Angelo Martinelli in a 2 of 3 falls match Billy Raborn vs. Marco Polo
11/14/56 Tampa, FL @ WFLA studios(TV) Jack Vansky & Chris Zaharias beat Whitey Whittler & Don Whittler Francois Miquet(aka Corsica Joe) draw Billy Raborn Angelo Martinelli beat Frenchy Roy
11/14/56 St. Petersburg, FL @ Coliseum Jack Vansky draw Marco Polo(60:00) in a 2 of 3 falls match Mars Bennett beat Ella Waldek(sub for Barbara Baker) in a 2 of 3 falls match Angelo Martinelli draw Oni Wiki Wiki(aka Wally Lamb)
11/15/56 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium 5-girl battle royal featuring Barbara Baker and Olga Zepeda Marco Polo vs. Jack Vansky Buddy Rosen vs. Angelo Martinelli
11/15/56 Orlando, FL @ American Legion Arena Ella Waldek beat Mars Bennett in a Texas death match Billy Raborn draw Ray Stevens(60:00) in a 2 of 3 falls match Francois Miquet beat Harry Smith
11/19/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Ray Villmer beat Jack Vansky China Mira & Judy Glover beat Therese Theis & Olga Zepeda Ray Stevens beat Angelo Martinelli
11/20/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Ray Stevens vs. Frenchy Roy Marco Polo vs. Don Whittler Harry Smith vs. Angelo Martinelli
11/20/56 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Therese Theis & Dot Dotson vs. Joyce Smith & China Mira Jack Vansky vs. Ray Villmer Buddy Rosen vs. Chris Zaharias
11/20/56 Eau Gallie, FL @ Civic Center Judy Glover vs. Olga Zepeda in a 2 of 3 falls match Francois Miquet vs. Oni Wiki Wiki Billy Raborn vs. Dominic Doganiero
11/21/56 Tampa, FL @ WFLA Studios(TV) Ray Stevens beat Harry Smith in a 2 of 3 falls match to win inaugural Florida Television Title Oni Wiki Wiki beat Doc Doganiero Ray Villmer draw Angelo Martinelli
11/21/56 St. Petersburg, FL @ Coliseum Francois Miquet no contest with Oni Wiki Wiki(sub for Ray Villmer) in a 2 of 3 falls match Judy Glover draw Dot Dotson in 5-woman battle royal that also included Therese Theis, China Mira and Olga Zepeda
11/22/56 Orlando, FL @ American Legion Arena Angelo Martinelli & Therese Theis beat Frenchy Roy & China Mira in a 2 of 3 falls match China Mira & Judy Glover beat Therese Theis & Dot Dotson in a 2 of 3 falls match Angelo Martinelli & Marco Polo beat Frenchy Roy & Francois Miquet in a 2 of 3 falls match
11/26/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Tournament 1st round Judy Glover beat Olga Zepeda Betty Hawkins beat Joyce Smith Therese Theis beat China Mira Semifinals Judy Glover beat Betty Hawkins Therese Theis received a bye Finals Therese Theis beat Judy Glover to win tournament Other matches Whitey Whittler beat Jack Vansky Frenchy Roy beat Buddy Rosen
11/27/56 Lake Worth, FL @ American Legion Arena 6-girl battle royal including Judy Glover, Dot Dotson, China Mira, Betty Hawkins, Joyce Smith and Olga Zepeda Chris Zaharias vs. Marco Polo Plus 2 other matches
11/27/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory 7-man battle royal including Frenchy Roy, Harry Smith, Angelo Martinelli, Danny Nardico, Ray Stevens, Buddy Rose and Dominic Doganiero Plus 3 other matches
11/27/56 Eau Gallie, FL @ Civic Center June Byers vs. Therese Theis in a 2 of 3 falls match Jack Vansky vs. Oni Wiki Wiki in a 2 of 3 falls match Billy Raborn vs. Angelo Martinelli
11/28/56 Tampa, FL @ WFLA Studios(TV) Oni Wiki Wiki beat Jack Vansky Judy Glover draw China Mira Angelo Martinelli beat Francois Miquet by DQ
11/28/56 St. Petersburg, FL @ Coliseum June Byers beat Betty Hawkins in a 2 of 3 falls match Oni Wiki Wiki beat Francois Miquet Ray Stevens draw Angelo Martinelli(30:00)
11/28/56 Miami, FL @ Biscayne Arena Therese Theis & Joyce Smith vs. Dot Dotson & Olga Zepeda in a 2 of 3 falls match Plus other matches
11/29/56 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium 6-girl elimination tournament Marco Polo vs. Jack Vansky
11/29/56 Orlando, FL @ American Legion Arena June Byers beat Betty Hawkins in a 2 of 3 falls match Angelo Martinelli draw Francois Miquet in a 2 of 3 falls match Frenchy Roy beat Harry Smith(23:00)
12/3/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly June Byers beat Therese Theis Oni Wiki Wiki beat Wild Red Berry Jack Vansky vs. Frenchy Roy
12/4/56 Lake Worth, FL @ American Legion Arena June Byers vs. Betty Hawkins in a 2 of 3 falls match Chris Zaharias vs. Marco Polo Doc Doganiero vs. Jack Vansky
12/4/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Frenchy Roy vs. Wild Red Berry Therese Theis & Olga Zepeda vs. Mars Bennett & Penny Banner Francois Miquet vs. Buddy Rosen
12/4/56 Eau Gallie, FL @ Civic Center Bonnie Watson vs. Judy Glover in a 2 of 3 falls match Oni Wiki Wiki vs. Angelo Martinelli in a 2 of 3 falls match Ray Stevens vs. Billy Raborn
12/5/56 Tampa, FL @ WFLA Studios(TV) Oni Wiki Wiki beat Chris Zaharias Angelo Martinelli beat Walter Sirois Johnny Bence draw Ray Stevens Note: At this point, the TV tapings moved from Wednesday to Saturday afternoons
12/5/56 St. Petersburg, FL @ Coliseum Mars Bennett & Bonnie Watson beat Judy Glover & Olga Zepeda in a 2 of 3 falls match Oni Wiki Wiki beat Francois Miquet(45:00) in a 2 of 3 falls match Angelo Martinelli beat Frenchy Roy
12/5/56 Miami, FL @ Biscayne Arena June Byers vs. Penny Banner Wild Red Berry vs. Marco Polo Plus 1 other match
12/10/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Wild Red Berry beat Oni Wiki Wiki in a no time limit match China Mira & Judy Glover beat Penny Banner & Bonnie Watson by DQ Ray Stevens beat Frenchy Roy
12/11/56 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Lloyd Cole & Marco Polo vs. Jack Vansky & Chris Zaharias Bonnie Watson vs. China Mira Frenchy Roy vs. Buddy Rosen
12/11/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Mars Bennett vs. Therese Theis in a Texas death match Walter Sirois vs. Francois Miquet in a 2 of 3 falls match Harry Smith vs. Johnny Bence
12/12/56 St. Petersburg, FL @ Coliseum Wild Red Berry beat Angelo Martinelli Marlene Kuepler beat Bonnie Watson by countout Oni Wiki Wiki beat Walter Sirois
12/12/56 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory Mars Bennett vs. Therese Theis Billy Raborn vs. Ray Stevens Marco Polo vs. Francois Miquet
12/12/56 Miami, FL @ Biscayne Arena China Mira & Judy Glover beat Penny Banner & Olga Zepeda in a 2 of 3 falls match Jack Vansky beat Don Whittler Johnny Bence beat Frenchy Roy
12/13/56 Orlando, FL @ American Legion Arena Angelo Martinelli & Oni Wiki Wiki beat Wild Red Berry & Walter Sirois in a 2 of 3 falls match Marlene Kuepler beat Bonnie Watson in a 2 of 3 falls match Harry Smith draw Chris Zaharias
12/15/56 Tampa, FL @ WFLA Studios(TV) Included Wild Red Berry, Ray Stevens, Judy Glover and others
12/17/56 Sarasota, FL @ American Legion Coliseum Francois Miquet vs. Angelo Martinelli in a Texas death match Joyce Smith vs. Dot Dotson in a 2 of 3 falls match Jack Vansky vs. Ray Stevens
12/17/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Antonino Rocca beat Wild Red Berry Ella Waldek beat China Mira Marco Polo beat Harry Lewis
12/18/56 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Antonino Rocca beat Jack Vansky China Mira vs. Ella Waldek Frenchy Roy vs. Harry Lewis
12/18/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Wild Red Berry vs. Chris Zaharias Joyce Smith vs. Dot Dotson Francois Miquet vs. Red Vagnone
12/19/56 St. Petersburg, FL @ Coliseum Antonino Rocca beat Francois Miquet in a 2 of 3 falls match Angelo Martinelli beat Wild Red Berry by DQ in a 2 of 3 falls match Oni Wiki Wiki beat Benny Trudell
12/19/56 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory Therese Theis vs. China Mira Joyce Smith vs. Mars Bennett Ray Stevens vs. Walt Sirois Therese Theis & Joyce Smith vs. China Mira & Mars Bennett
12/19/56 Miami, FL @ Biscayne Arena 5-girl battle royal including Dot Dotson, Judy Glover, Ella Waldek, Margot Kupler and Olga Zepeda Plus other matches
12/20/56 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Antonino Rocca beat Marco Polo(aka Steve Karas)
12/20/56 Orlando, FL @ American Legion Arena Hans Schmidt vs. Francois Miquet in a 2 of 3 falls match Dick Steinborn vs. Johnny Bence in a 2 of 3 falls match Ray Stevens vs. Billy Raborn
12/21/56 Miami Beach, FL @ Auditorium Antonino Rocca beat Wild Red Berry in a 2 of 3 falls match Joyce Smith vs. Mars Bennett in a 2 of 3 falls match Plus 1 other match
12/25/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory(Special Tuesday Card) Antonino Rocca no contest with Hans Schmidt Ray Stevens beat Francois Miquet Oni Wiki Wiki beat Jack Vansky by DQ
12/25/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory 5-girl battle royal including Judy Glover, Ella Waldek, China Mira, Therese Theis and Mars Bennett Angelo Martinelli vs. Frenchy Roy Plus 2 other matches
12/25/56 Lake Worth, FL @ American Legion Arena No wrestling until January 8, 1957
12/26/56 St. Petersburg, FL @ Coliseum Don Eagle beat Angelo Martinelli in a 2 of 3 falls match Billy Raborn beat Francois Miquet by DQ Billy Two Rivers draw Oni Wiki Wiki in a 2 of 3 falls match
12/26/56 Miami, FL @ Biscayne Arena Antonino Rocca beat Jack Vansky Girls match Plus 1 other match
12/26/56 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory 5-girl battle royal including Joyce Smith, Theresa Theis, China Mira, Dot Dotson and Mars Bennett Hans Schmidt vs. Ray Stevens
12/27/56 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Hans Schmidt vs. Antonino Rocca Judy Glover & China Mira vs. Ella Waldek & Dot Dotson Harry Lewis vs. Chris Zaharias
12/27/56 Orlando, FL @ American Legion Arena Don Eagle & Billy Two Rivers vs. John Smith & Ray Stevens in a 2 of 3 falls match Oni Wiki Wiki vs. Francois Miquet in a 2 of 3 falls match Dick Steinborn vs. Benny Trudell
12/29/56 Leesburg, FL @ National Guard Armory Don Eagle vs. Angelo Martinelli in a 2 of 3 falls match China Mira vs. Ella Waldek in a 2 of 3 falls match Dick Steinborn vs. Frenchy Roy
12/31/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Don Eagle beat Ray Stevens Billy Two Rivers beat Jack Vansky by DQ Chris Zaharias beat Marco Polo
|
|
|
Post by Kriss on Dec 9, 2022 19:50:18 GMT
1/1/57 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Don Eagle vs. Francois Miquet Billy Two Rivers vs. Frenchy Roy Angelo Martinelli vs. Marco Polo
1/2/57 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory Hans Schmidt vs. Nick Roberts Ella Waldek vs. Therese Theis Fred Atkins vs. Ray Stevens
1/3/57 Orlando, FL @ American Legion Arena Mars Bennett beat China Mira in a 2 of 3 falls match Ray Villmer draw John Smith in a 2 of 3 falls match Oni Wiki Wiki beat Marco Polo in a 2 of 3 falls match
1/4/57 Miami Beach, FL @ Auditorium
1/5/57 Tampa, FL @ WFLA Studios(TV) Ray Villmer beat Marco Polo Fred Atkins beat Frenchie Roy Nick Roberts beat Francois Miquet
1/5/57 Leesburg, FL @ National Guard Armory Judy Glover vs. Therese Theis in a 2 of 3 falls match Fred Atkins vs. Nick Roberts in a 2 of 3 falls match Ray Stevens vs. Marco Polo
1/7/57 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Don Eagle, Billy Two Rivers & Chief War Eagle beat Ray Stevens, Jack Vansky & Chris Zaharias John Smith beat Francois Miquet Judy Glover beat Ella Waldek
1/8/57 Lake Worth, FL @ American Legion Arena 6-girl battle royal including Mars Bennett, Dot Dotson, Therese Theis, China Mira, Kitty Powell and Joyce Baggs Nick Roberts vs. Chris Zaharias Plus 3 other matches
1/8/57 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Red Demon vs. Angelo Martinelli Francois Miquet vs. Frenchy Roy Jack Vansky vs. Marco Polo
1/8/57 Eau Gallie, FL @ Civic Center Hans Schmidt vs. Ray Villmer in a 2 of 3 falls match Ella Waldek vs. Judy Glover
1/9/57 Miami, FL @ Biscayne Arena Hans Schmidt vs. Frenchy Roy in a 2 of 3 falls match Joyce Bragg vs. Dot Dotson Francois Miquet vs. Angelo Martinelli
1/9/57 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory Red Demon vs. Nick Roberts Judy Glover vs. Mars Bennett Ray Stevens vs. Fred Atkins
1/10/57 Orlando, FL @ American Legion Arena John Smith & Red Demon vs. Ray Villmer & Oni Wiki Wiki in a 2 of 3 falls match Judy Glover vs. Mars Bennett in a 2 of 3 falls match Billy Raborn vs. Jack Vansky
1/11/57 Miami Beach, FL @ Auditorium
1/12/57 Tampa, FL @ WFLA Studios(TV) Jack Vansky & Chris Zaharias vs. Oni Wiki Wiki & Johnny Bence Ray Stevens vs. Red Demon Nick Roberts vs. Frenchie Roy
1/12/57 Clearwater, FL Buddy Rogers beat Wilbur Snyder via pinfall
1/12/57 Leesburg, FL @ National Guard Armory Hans Schmidt vs. Nick Roberts in a 2 of 3 falls match Francois Miquet vs. Red Demon in a 2 of 3 falls match Oni Wiki Wiki vs, Frenchy Roy
1/14/57 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Wilbur Snyder beat Hans Schmidt by DQ John Smith beat Angelo Martinelli Judy Glover & Carol Cook beat Therese Theis & Mary Jane Mull
1/15/57 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Hans Schmidt vs. Nick Roberts Mary Jane Mull vs. Carol Cook Angelo Martinelli vs. Ray Villmer
1/15/57 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Red Demon vs. Don Whittler Whitey Whittler vs. Frenchy Roy Oni Wiki Wiki vs. Jack Vansky
1/15/57 Eau Gallie, FL @ Civic Center Joyce Bragg & Therese Theis vs. Kitty Powell & Judy Glover in a 2 of 3 falls match Wilbur Snyder vs. Fred Atkins in a 2 of 3 falls match John Smith vs. Johnny Bence
1/16/57 Miami, FL @ Biscayne Arena Wilbur Snyder beat Angelo Martinelli in a 2 of 3 falls match Carol Cook beat Mary Jane Mull in a 2 of 3 falls match Oni Wiki Wiki beat Jack Vansky by DQ
1/16/57 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory Red Demon vs. Nick Roberts Judy Glover vs. Therese Theis Harry Smith vs. Ray Stevens
1/17/57 Orlando, FL @ American Legion Arena Mary Jane Mull vs. Carol Cook Ray Villmer vs. Red Demon Oni Wiki Wiki vs. John Smith
1/18/57 Miami Beach, FL @ Auditorium Hans Schmidt vs. Wilbur Snyder in a 2 of 3 falls match Nick Roberts vs. Fred Atkins Plus a girl’s match
1/19/57 Tampa, FL @ WFLA Studios(TV) Oni Wiki Wiki draw Ray Villmer Ike Eakins beat Don Whittler Nick Roberts draw John Smith
1/19/57 Leesburg, FL @ National Guard Armory Nick Roberts vs. Red Demon in a 2 of 3 falls match Oni Wiki Wiki vs. Ray Stevens Mary Jane Mull vs. Judy Glover
1/21/57 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Buddy Rogers no contest with John Smith Johnny Bence & Oni Wiki Wiki beat Chris Zaharias & Jack Vansky by DQ Judy Glover beat Patty Neff
1/22/57 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Buddy Rogers vs. Ray Villmer Ida Mae Martinez vs. Pattie Neff Ike Eakins vs. Jack Vansky
1/22/57 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Whitey Whittler & Don Whittler vs. Red Demon and his masked manager Judy Glover vs. Mary Jane Mull Oni Wiki Wiki vs. John Smith
1/23/57 Daytona Beach, FL @ Beach Arena Wilbur Snyder vs. Ike Eakins George Drake vs. Jack Vansky Judy Glover vs. Marlene Kuebler China Mira vs. Kitty Glover
1/23/57 St. Petersburg, FL @ North Gable Armory Buddy Rogers beat Ray Villmer by submission
1/23/57 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory Red Demon & Black Demon vs. Nick Roberts & Harry Smith Don Whittler beat Chris Zaharias Plus 1other match
1/23/57 Miami, FL @ Biscayne Arena 5-girl battle royal including Ella Waldek, Mars Bennett, Elaine Ellis, Carol Cook and Mary Jane Mull Oni Wiki Wiki vs. Bob Langevin in a 2 of 3 falls match Plus 2 other matches
1/24/57 Orlando, FL @ American Legion Arena John Smith & Red Demon beat Buddy Rogers & Ray Villmer in a 2 of 3 falls match George Drake beat Chris Zaharias Gregory Jarque beat Fred Atkins by DQ
1/25/57 Miami Beach, FL @ Auditorium
1/26/57 Tampa, FL @ WFLA Studios(TV) Judy Glover & Elaine Ellis beat Mars Bennett & Patty Neff Gregory Jarque beat Jack Vansky by DQ Ike Eakins draw Wilbur Snyder
1/28/57 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Buddy Rogers beat John Smith by submission Wilbur Snyder beat Dick The Bruiser by DQ Shirley Strimple beat Mary Jane Mull
1/29/57 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Buddy Rogers draw Ray Villmer Wilbur Snyder vs. Ike Eakins Gregory Jarque vs. Bob Langevin
1/29/57 Fort Myers, FL @ National Guard Armory John Smith beat Red Demon by countout Ella Waldek beat Corrine Cordero(11:00) in a 2 of 3 falls match Oni Wiki Wii draw George Drake
1/29/57 Eau Gallie, FL @ Civic Center Dick The Bruiser vs. Fred Atkins in a 2 of 3 falls match Plus other matches
1/30/57 St. Petersburg, FL @ North Gable Armory Buddy Rogers beat Dick The Bruiser
1/30/57 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory Red Demon & Black Demon vs. Nick Roberts & Billy Raborn in a Texas death match Ike Eakins vs. Don Whittler Ella Waldek vs. Kitty Powell
1/30/57 Miami, FL @ Biscayne Arena Roy McClarity vs. Bob Langevin in a 2 of 3 falls match Shirley Strimple vs. Mary Jane Mull in a 2 of 3 falls match
1/31/57 Orlando, FL @ American Legion Arena Buddy Rogers & ray Villmer vs. John Smith & Red Demon in a Texas death match Dick The Bruiser vs. Wilbur Snyder in a 2 of 3 falls match
1/31/57 Haines City, FL @ National Guard Armory Ella Waldek won 5-girl battle royal Judy Glover beat Mars Bennett by DQ Carol Cook beat Mary Jane Mull Jack Vansky beat Don Whittler in a 2 of 3 falls match
2/1/57 Miami Beach, FL @ Auditorium Joyce Bragg vs. Shirley Strimple Dick The Bruiser vs. Roy McClarity Buddy Rogers vs. Don Leo Jonathan in a 2 of 3 falls match
2/2/57 Key West, FL Buddy Rogers beat Al Smith by submission
2/2/57 Leesburg, FL @ National Guard Armory Nick Roberts vs. Red Demon in a Texas death match Dick The Bruiser vs. Roy McClarity Shirley Strimple vs. Mars Bennett
2/4/57 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory NWA World Champion Lou Thesz beat Buddy Rogers in a 2 of 3 falls match Dick The Bruiser beat Wilbur Snyder in a 2 of 3 falls match Shirley Strimple draw Mars Bennett
2/5/57 Lake Worth, FL @ American Legion Arena NWA World Champion Lou Thesz beat Wilbur Snyder Dick The Bruiser vs. Pedro Godoy Gregory Jarque vs. Fred Atkins
2/5/57 Fort Myers, FL @ National Guard Armory John Smith vs. Red Demon & his masked manager in a handicap match Don Leo Jonathan vs. Ike Eakins Kitty Powell vs. Ella Waldek
2/5/57 Eau Gallie, FL @ Civic Center Judy Glover & Shirley Strimple vs. Mars Bennett & Corrine Cordero in a 2 of 3 falls match Frank Taylor & Jack Vansky vs. Ray Villmer & Nick Roberts in a 2 of 3 falls match Mixed tag match
2/6/57 St. Petersburg, FL @ North Gable Armory George Drake beat Fred Atkins by DQ Ike Eakins double DQ Dick The Bruiser NWA World Champion Lou Thesz beat Ray Villmer in a 2 of 3 falls match with Johnny Bence as special referee
2/6/57 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory Buddy Rogers beat Red Demon by submission Mars Bennett vs. Shirley Strimple Oni Wiki Wiki vs. Pedro Godoy
2/6/57 Miami, FL @ Biscayne Arena Bob Langevin draw Gregory Jarque Judy Glover & Elaine Ellis beat Ella Waldek & Mary Hillis Wilbur Snyder beat Chris Zaharias in a 2 of 3 falls match
2/7/57 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Buddy Rogers vs. Don Leo Jonathan Wilbur Snyder vs. Ike Eakins Judy Glover vs. Mars Bennett
2/7/57 Orlando, FL @ American Legion Arena NWA World Champion Lou Thesz vs. Dick The Bruiser in a 2 of 3 falls match Pedro Godoy vs. Fred Atkins in a 2 of 3 falls match George drake vs. Oni Wiki Wiki
2/8/57 Miami Beach, FL @ Auditorium NWA World Champion Lou Thesz beat Buddy Rogers in a 2 of 3 falls match Don Leo Jonathan vs. Ike Eakins Plus 1 other match
2/9/57 Leesburg, FL @ National Guard Armory Don Leo Jonathan vs. Red Demon in a 2 of 3 falls match Frank Taylor vs. Roy McClarity in a 2 of 3 falls match Don Whittler vs. John Smith
2/11/57 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Wilbur Snyder beat Dick The Bruiser Don Leo Jonathan beat Red Demon by DQ Johnny Bence beat Black Menace
2/12/57 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Fred Atkins vs. Gregory Jarque in a match with Jack Dempsey as special referee Pattie Neff vs. LaChona LeClaire Bob Langevin vs. Jack Vansky
2/12/57 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Red Demon & his masked manager vs. Whitey Whittler & Don Whittler in a Texas death match Mary Hillis vs. Elaine Ellis Don Leo Jonathan vs. Dick The Bruiser
2/13/57 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory John Smith vs. Ray Villmer Shirley Strimple vs. Ella Waldek Oni Wiki Wiki vs. Jack Vansky
2/13/57 St. Petersburg, FL @ North Gable Armory NWA World Champion Lou Thesz beat Dick The Bruiser
2/13/57 Miami, FL @ Biscayne Arena Bob Langevin beat Red Demon by DQ in a 2 of 3 falls match Mars Bennett beat Joyce Bragg via pinfall Gregory Jarque draw Chris Zaharias
2/14/57 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium NWA World Champion Lou Thesz beat Don Leo Jonathan Ike Eakins vs. Roy McClarity in a 2 of 3 falls match Dick The Bruiser vs. Don Whittler
2/14/57 Haines City, FL @ National Guard Armory Ray Villmer vs. Frank Taylor in a 2 of 3 falls match Ella Waldek vs. Elaine Ellis in a 2 of 3 falls match Pedro Godoy vs. Oni Wiki Wiki
2/14/57 Orlando, FL @ American Legion Arena 5-girl battle royal including Mars Bennett, Kitty Powell, Shirley Strimple, Pattie Neff and Judy Glover Gregory Jarque & George Drake vs. Fred Atkins & Jack Vansky Plus 2 other matches
2/15/57 Miami Beach, FL @ Auditorium NWA World Champion Lou Thesz vs. Dick The Bruiser in a 2 of 3 falls match Plus 2 other matches
2/16/57 Leesburg, FL @ National Guard Armory Frank Taylor vs. Roy McClarity in a 2 of 3 falls match with Jack Dempsey as special referee Ray Villmer vs. John Smith in a 2 of 3 falls match Oni Wiki Wiki vs. George Drake 2/18/57 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Don Leo Jonathan & Ike Eakins beat Red Demon & Black Menace by DQ in a match with Jack Dempsey as special referee Gregory Jarque beat Jack Vansky Mary Jane Mull beat Elaine Ellis
2/19/57 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Roy McClarity vs. Don Leo Jonathan 5-girl battle royal including Kitty Powell, Mars Bennett, Shirley Strimple, Elaine Ellis and Ella Waldek Plus 2 other matches
2/19/57 Fort Myers, FL @ National Guard Armory John Smith beat Red Demon in a Texas death match with Jack Dempsey as special referee Black Menace vs. Nick Roberts Pedro Godoy vs. George Drake
2/19/57 Eau Gallie, FL @ National Guard Armory Judy Glover vs. Pattie Neff in a 2 of 3 falls match Frank Taylor & Jack Vansky vs. Ray Villmer & Billy Raborn in a 2 of 3 falls match Gregory Jarque vs. Oni Wiki Wiki
2/20/57 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory John Smith vs. Roy McClarity Shirley Strimple vs. Pattie Neff Gregory Jarque vs. Jack Vansky
2/20/57 Miami, FL @ Biscayne Arena Bob Langevin beat Red Demon by DQ in a no time limit match with Jack Dempsey as special referee George Drake draw Nick Roberts
2/21/57 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Roy McClarity vs. Ike Eakins in a match with Jack Dempsey as special referee Oni Wiki Wiki vs. Pedro Godoy in a 2 of 3 falls match Al Davis vs. Bob Langevin
2/21/57 Orlando, FL @ American Legion Arena Mars Bennett beat Judy Glover in a 2 of 3 falls match Gregory Jarque & Frank Taylor beat Fred Atkins & Jack Vansky by DQ in a 2 of 3 falls match George Drake beat Don Whittler
2/22/57 Miami Beach, FL @ Auditorium 5-girl battle royal including Kitty Powell, Ella Waldek, Shirley Strimple, Judy Glover and Mary Jane Mull The Masked Red Demons vs. Don Leo Jonathan & Nick Roberts Plus 2 other matches
2/25/57 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Red Demon & Black Menace beat Don Leo Jonathan & Yukon Eric Ella Waldek won a 5-girl battle royal Ella Waldek beat Mae Weston to win battle royal Judy Glover draw Mars Bennett Note: Cherry Lee was the first eliminated from the royal
2/26/57 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Shirley Strimple vs. Judy Glover Don Leo Jonathan vs. Don McClarity Yukon Eric vs. Fred Atkins
2/26/57 Fort Myers, FL @ National Guard Armory 5-girl battle royal including Cherry Lee, Pattie Neff, Carol Cook, Mars Bennett and Olga Zepeda John Smith vs. Black Menace Plus 2 other matches
2/26/57 Eau Gallie, FL @ Civic Center Texas death match with Jack Dempsey as special referee Girls match
2/27/57 St. Petersburg, FL @ North Gable Armory Fred Atkins vs. Don Leo Jonathan Elaine Ellis vs. Mae Weston Yukon Eric vs. John Smith
2/27/57 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory Jack Vansky vs. Gregory Jarque in a match with Jack Dempsey as special referee Mary Jane Mull vs. Olga Zepeda Oni Wiki Wiki vs. Ray Villmer
2/27/57 Miami, FL @ Biscayne Arena 5-girl battle royal including Judy Glover, Ells Waldek, Mars Bennett, Shirley Strimple and Cherry Lee Red Demon vs. Roy McClarity in a 2 of 3 falls match Plus 2 other matches
2/28/57 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Yukon Eric vs. Ike Eakins in a 2 of 3 falls match Yvon Robert vs. Don Leo Jonathan in a 2 of 3 falls match Mary Jane Mull vs. Olga Zepeda
2/28/57 Orlando, FL @ American Legion Arena Frank Taylor vs. Fred Atkins in a Texas death match with jack Dempsey as special referee Mae Weston vs. Mars Bennett in a 2 of 3 falls match Ray Villmer vs. Gregory Jarque in a 2 of 3 falls match
3/1/57 Miami Beach, FL @ Auditorium The Masked Red Demons vs. Don Leo Jonathan & Yukon Eric in a 2 of 3 falls match Mars Bennett vs. Mae Weston
3/4/57 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Don Eagle beat John Smith Billy Raborn & Ray Villmer beat Chris Zaharias & Bob Langevin Billy Two Rivers beat Gregory Jarque
3/5/57 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Don Leo Jonathan vs. Yukon Eric Mae Weston vs. Carol Cook Oni Wiki Wiki vs. Chris Zaharias
3/5/57 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Ray Villmer vs. Black Menace in a 2 of 3 falls match Elaine Ellis & Betty Garcia vs. Pattie Neff & Mary Jane Mull in a 2 of 3 falls match Ike Eakins vs. Roy McClarity
3/5/57 Eau Gallie, FL @ Civic Center Tournament including Ella Waldek, Judy Glover, Shirley Strimple, Mars Bennett and Cherry Lee George Drake vs. Bob Langevin in a 2 of 3 falls match
3/6/57 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory Don Eagle vs. Gregory Jarque Billy Two Rivers vs. Bob Langevin Ray Villmer vs. Frank Taylor
3/7/57 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium 5-girl battle royal Don Leo Jonathan & Ike Eakins vs. Yvon Robert & Yukon Eric in a 2 of 3 falls match
3/7/57 Orlando, FL @ American Legion Arena Don Eagle vs. Red Demon in a 2 of 3 falls match Billy Two Rivers vs. George Drake in a 2 of 3 falls match Fred Atkins vs. Ray Villmer in a 2 of 3 falls match
3/8/57 Miami Beach, FL @ Auditorium Red Demon vs. Yukon Eric in a 2 of 3 falls match 5-girl battle royal Yvon Robert vs. Black Menace
3/8/57 Haines City, FL @ National Guard Armory Jack Vansky vs. Ray Villmer in a 2 of 3 falls match Betty Garcia & Elaine Ellis vs. Shirley Strimple & Corrine Cordero in a 2 of 3 falls match Ike Eakins vs. Oni Wiki Wiki
3/9/57 Leesburg, FL @ National Guard Armory Tournament including Mae Weston, Cherry Lee, Elaine Ellis, Ella Waldek and Shirley Strimple Fred Atkins vs. Roy McClarity in a 2 of 3 falls match
3/10/57 Lake Worth, FL @ Arena Ella Waldek beat Elaine Ellis to win a 5-girl battle royal Yukon Eric beat Don Leo Jonathan in a Texas death match
3/11/57 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Don Eagle beat Red Demon Billy Two Rivers beat Bob Langevin Billy Raborn beat George Drake
3/12/57 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Don Leo Jonathan vs. Yukon Eric in a Texas death match 5-girl battle royal including Olga Zepeda, Elaine Ellis, Ella Waldek, Corrine Cordero and Beverly Bates
3/12/57 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Ray Villmer vs. Black Menace Mars Bennett vs. Kim Tinker Bob Langevin vs. Billy Parks
3/12/57 Eau Gallie, FL @ Civic Center Wee Willie Davis vs. Frank Taylor in a 2 of 3 falls match Judy Glover vs. Shirley Strimple in a 2 of 3 falls match Gregory Jarque vs. Roy McClarity
3/13/57 Miami, FL @ Biscayne Arena Yukon Eric beat Frank Taylor in a 2 of 3 falls match LaChona LaClaire(sub for Corrine Cordero) beat Shirley Strimple Roy McClarity beat Don Leo Jonathan by DQ
3/13/57 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory 5-girl battle royal including Melba Tinker, Mars Bennett, Beverly Bates, Ella Waldek and Judy Glover Jack Vansky vs. Red Demon Plus 1 other match
3/14/57 Orlando, FL @ American Legion Arena Don Eagle beat Red Demon(unmasked as Dick Raines) in a 2 of 3 falls match Fred Atkins vs. Gregory Jarque in a 2 of 3 falls match Ray Villmer vs. Billy Two Rivers
3/15/57 Miami Beach, FL @ Auditorium Yvon Robert beat Wee Willie Davis by DQ in a 2 of 3 falls match Judy Glover & Shirley Strimple beat Ella Waldek & Olga Zepeda Black Menace beat Yukon Eric
3/15/57 Haines City, FL @ National Guard Armory Don Eagle vs. Ike Eakins in a 2 of 3 falls match Bob Langevin vs. Billy Parks Chris Zaharias vs. Billy Two Rivers
3/16/57 Daytona Beach, FL @ Beach Arena Yukon Eric vs. Don Leo Jonathan Bob Langevin vs. Gregory Jarque Lou Stinson vs. Chris Zaharias
3/16/57 Leesburg, FL @ National Guard Armory Don Eagle vs. Frank Taylor in a 2 of 3 falls match Billy Two Rivers vs. Jack Vansky in a 2 of 3 falls match Billy Parks vs. Oni Wiki Wiki
3/18/57 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Don Eagle beat Red Demon(unmasked as Dick Raines) in an Indian death match Wee Willie Davis beat Don Leo Jonathan Ray Villmer beat Jack Vansky
3/19/57 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Wee Willie Davis vs. Yukon Eric Nick Roberts vs. Jack Vansky Oni Wiki Wiki vs. Ray Villmer
3/19/57 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Don Leo Jonathan vs. Bob Langevin in a 2 of 3 falls match Elaine Ellis vs. Ella Waldek in a 2 of 3 falls match Chris Zaharias vs. Roy McClarity
3/19/57 Eau Gallie, FL @ Civic Center 3 matches including Judy Glover, Lee Chona LeClaire, Mars Bennet and Olga Zepeda Gregory Jarque vs. Roy McClarity in a 2 of 3 falls match
3/20/57 Miami, FL @ Biscayne Arena Judy Glover won a 5-girl battle royal that also included LaChona LaClaire, Olga Zepeda, Shirley Strimple and Beverly Bates Bob Langevin beat Chris Zaharias
3/20/57 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory Billy Two Rivers vs. Jack Vansky in a 2 of 3 falls match Ella Waldek vs. Elaine Ellis in a 2 of 3 falls match Roy McClarity vs. Dick Raines(ex-Red Demon)
3/21/57 Orlando, FL @ American Legion Arena Yukon Eric vs. Fred Atkins in a 2 of 3 falls match Lee Chona LeClaire vs. Mars Bennett in a 2 of 3 falls match Billy Parks vs. Jack Vansky
3/22/57 Miami Beach, FL @ Auditorium Black Menace & Wee Willie Davis beat Nick Roberts & Yukon Eric Yvon Robert beat Jack Vansky Judy Glover beat Elaine Ellis
3/23/57 Leesburg, FL @ National Guard Armory Yukon Eric vs. Dick Raines in a 2 of 3 falls match Fred Atkins vs. Ray Villmer in a 2 of 3 falls match
3/25/57 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Black Menace beat Yukon Eric by DQ Ella Waldek won a 7‑girl battel royal Ella Waldek beat Corine Cordero to win battle royal Barbara Baker beat Betty Hawkins by DQ Judy Glover draw Shirley Strimple Note: Beverly Bates was the first eliminated from the royal
3/26/57 Lake Worth, FL @ American Legion Arena 5-girl battle royal including Judy Glover, Betty Hawkins, Barbara Baker, Kim Tinker and Penny Banner Wee Willie Davis vs. Frank Taylor
3/26/57 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Don Eagle beat Bob Langevin in a 2 of 3 falls match Don Whittler draw Billy Two Rivers in a 2 of 3 falls match Nick Roberts beat Jack Vansky(19:00)
3/26/57 Eau Gallie, FL @ Civic Center Yukon Eric vs. Dick Raines in a 2 of 3 falls match Billy Parks vs. Oni Wiki Wiki in a 2 of 3 falls match Plus 1 other match
3/27/57 Miami, FL @ Biscayne Arena Bob Langevin beat Dick Raines Betty Garcia beat Kim Tinker Billy Two Rivers draw Oni Wiki Wiki
3/27/57 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory(Cancelled) Don Eagle vs. Frank Taylor Don Whittler vs. Sal Weiger Lloyd Cole vs. Roy McClarity Note: Card was cancelled when Eagle was injured
3/27/57 Deland, FL @ National Guard Armory Gregory Jarque & Billy Parks beat Chris Zaharias & Jack Vansky in a 2 of 3 falls match Corrine Cordero beat Shirley Strimple in a 2 of 3 falls match
3/28/57 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Wee Willie Davis vs. Yukon Eric 5-girl battle royal featuring Barbara Baker
3/28/57 Orlando, FL @ American Legion Arena Don Eagle & Billy Two Rivers beat Fred Atkins & Dick Raines in a 2 of 3 falls match Betty Hawkins beat Judy Glover in a 2 of 3 falls match Billy Parks beat Jim Coffield(sub for Roy McClarity)
3/29/57 Miami Beach, FL @ Auditorium Wee Willie Davis beat Billy Two Rivers(sub for Don Eagle) in a 2 of 3 falls match Barbara Baker & Betty Garcia co-won a 5-girl battle royal that also included Kim Tinker, Corrine Cordero and Elaine Ellis Black Menace beat Yukon Eric(15:00)
3/30/57 Leesburg, FL @ National Guard Armory Wee Willie Davis vs. Fred Atkins in a 2 of 3 falls match Betty Hawkins vs. Elaine Ellis Billy Parks vs. Gregory Jarque Last edited on Sun Mar 18th, 2018 02:45 am by dbaker3179
____________________ David Baker Mid-Atlantic Wrestling Historian Back To Top PM Quote Reply
Posted: Sat Dec 9th, 2017 06:52 am Add as Friend Ignore Member PM Quote Reply 34th Post dbaker3179
Joined: Sun Mar 1st, 2009 Location: Glendale, Arizona USA Posts: 1485 Status: Offline Mana: 4/1/57 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Black Menace beat Yukon Eric by countout Billy Two Rivers(sub for Don Eagle) beat Wee Willie Davis by DQ Ray Villmer beat Billy Parks
4/2/57 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Don Eagle vs. Wee Willie Davis Judy Glover vs. Barbara Baker Chris Zaharias vs. Billy Two Rivers
4/2/57 Fort Myers, FL @ National Guard Armory 5-girl battle royal including Elaine Ellis, Corrine Cordero, Shirley Strimple, Beverly Bates and Kim Tinker Nick Roberts vs. Frank Taylor in a 2 of 3 falls match Plus 2 other matches
4/2/57 Eau Gallie, FL @ Civic Center Yukon Eric vs. Fred Atkins in a 2 of 3 falls match Plus 2 other matches
4/3/57 Miami, FL @ Biscayne Arena Bob Langevin vs. Chris Zaharias in a no time limit match Corrine Cordero vs. Olga Zepeda Frank Taylor vs. Gregory Jarque
4/4/57 Orlando, FL @ American Legion Arena Wee Willie Davis vs. Yukon Eric in a 2 of 3 falls match Oni Wiki Wiki vs. Bob Langevin in a 2 of 3 falls match Billy Parks vs. Benny Trudell
4/5/57 Miami Beach, FL @ Auditorium Yukon Eric & Billy Two Rivers vs. Wee Willie Davis & Black Menace in a 2 of 3 falls match Betty Hawkins vs. Barbara Baker Oni Wiki Wiki vs. Gregory Jarque
4/5/57 Deland, FL @ National Guard Armory Nick Roberts vs. Frank Taylor Corrine Cordero vs. Judy Glover Mixed tag match
4/8/57 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory No wrestling
4/9/57 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Yukon Eric vs. Frank Taylor in a 2 of 3 falls match Mars Bennett & Olga Zepeda vs. Judy Glover & Kim Tinker Maurice Vachon vs. Oni Wiki Wiki
4/9/57 Eau Gallie, FL @ Civic Center Don Eagle vs. Bob Langevin in a 2 of 3 falls match Plus 2 other matches
4/11/57 Orlando, FL @ American Legion Arena Don Eagle vs. Yukon Eric in a 2 of 3 falls match Gregory Jarque vs. Bob Langevin in a 2 of 3 falls match Billy Raborn vs. Maurice Vachon
4/12/57 Miami Beach, FL @ Auditorium Bob Langevin vs. Don Eagle in a 2 of 3 falls match Barbara Baker & Judy Glover vs. Olga Zepeda & Corrine Cordero Billy Two Rivers vs. Oni Wiki Wiki
4/15/57 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Don Eagle beat Black Menace by DQ Oni Wiki Wiki beat Leo Wallick by DQ Barbara Baker & Judy Glover beat Ella Waldek & Betty Hawkins
4/16/57 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Maurice Vachon vs. Oni Wiki Wiki 5-girl battle royal including Betty Hawkins, Judy Glover, Barbara Baker, Corinne Cordero and Shirley Strimple
4/16/57 Eau Gallie, FL @ Civic Center Don Eagle vs. Benny Trudell in a 2 of 3 falls match Frank Taylor vs. Yukon Eric in a 2 of 3 falls match Billy Two Rivers vs. Gregory Jarque
4/18/57 Orlando, FL @ American Legion Arena Don Eagle no contest with Yukon Eric Gregory Jarque beat Benny Trudell Oni Wiki Wiki draw Chris Zaharias
4/19/57 Miami Beach, FL @ Auditorium
4/22/57 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Don Eagle & Billy Two Rivers no contest with Black Menace & Leo Wallick in a no DQ match Ray Villmer beat Nick Roberts Oni Wiki Wiki beat Chris Zaharias by DQ
4/25/57 Orlando, FL @ American Legion Arena Don Eagle vs. Yukon Eric in a Texas death match Carmen Garcia vs. Shirley Strimple in a 2 of 3 falls match Billy Two Rivers vs. Oni Wiki Wiki
4/26/57 Miami Beach, FL @ Auditorium
4/29/57 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Billy Two Rivers beat Leo Wallick in a no time limit match with Gregory Jarque as special referee Ella Waldek beat Elaine Ellis Ray Villmer beat Frank Taylor Note: The April 29th show marked the end of the Spring wrestling series. No shows until the Summer series begins on Wednesday, August 8, 1957.
5/2/57 Orlando, FL @ American Legion Arena Chris Zaharias & Frank Taylor co-won a battle royal Oni Wiki Wiki beat Gregory Jarque Yukon Eric beat Doran O’Hara Yukon Eric & Oni Wiki Wiki beat Chris Zaharias & Frank Taylor Elaine Ellis beat Carmen Garcia Last edited on Sun Mar 18th, 2018 02:46 am by dbaker3179
____________________ David Baker Mid-Atlantic Wrestling Historian Back To Top PM Quote Reply
Posted: Sat Dec 9th, 2017 06:53 am Add as Friend Ignore Member PM Quote Reply 35th Post dbaker3179
Joined: Sun Mar 1st, 2009 Location: Glendale, Arizona USA Posts: 1485 Status: Offline Mana: 8/5/57 Orlando, FL @ American Legion Arena Tournament including Leo Wallick, Ramon Cernandes, Jerry Christy, Don Pollack, Doran O’Hara and Chuck Benson 5 matches in all
8/8/57 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Ray Villmer won a 6-man battle royal Ray Villmer beat Doran O'Hara to win battle royal Jerry Christy beat Ramon Cernandes by DQ Tex Riley draw Leo Wallick
8/9/57 Miami Beach, FL @ Auditorium Don Pollack vs. Jerry Christy Leo Wallack vs. Ramon Cernandes Dick The Bruiser vs. Whitey Whittler
8/12/57 Orlando, FL @ American Legion Arena Dick The Bruiser vs. Ray Villmer in a 2 of 3 falls match Don eagle vs. Leo Wallick in a 2 of 3 falls match Jerry Christy vs. Tex Riley
8/14/57 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Don Eagle & Ray Villmer beat Dick The Bruiser & Leo Wallick Jerry Christy draw Tex Riley Ramon Cernandes beat Chuck Benson
8/16/57 Miami Beach, FL @ Auditorium Don Eagle vs. Ramon Cernandes in a 2 of 3 falls match Leo Wallick vs. Tex Riley in a 2 of 3 falls match
8/19/57 Orlando, FL @ American Legion Arena Don Eagle vs. Ray Villmer in a 2 of 3 falls match Jerry Christy vs. Leo Wallick in a 2 of 3 falls match Plus 1 other match
8/21/57 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Ray Villmer double DQ Leo Wallick Don Eagle beat Ramon Cernandes Jerry Christy draw Chris Zaharias
8/26/57 Orlando, FL @ American Legion Arena Ray Villmer & Jerry Christy vs. Leo Wallick & Ramon Cernandes in a 2 of 3 falls match Verne Bottoms beat Ella Waldek(sub for Mars Bennett) in a 2 of 3 falls match Henry Spindola vs. Jack Dunnavant Note: Mars Bennett was killed on 8/23/57 in a car accident near Nashville, TN
8/28/57 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Ray Villmer beat Leo Wallick Verne Bottoms beat Belle Drummond Ramon Cernandes & Chris Zaharias beat Jack Dunnavant(aka Donovan) & Jerry Christy
9/2/57 Orlando, FL @ American Legion Arena Verne Bottoms vs. Belle Drummond in a 2 of 3 falls match Ray Villmer vs. Ramon Cernandes in a Texas death match Jack Dunnavant vs. Jerry Christy
9/4/57 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Ray Villmer & Jerry Christy beat Ramon Cernandes & Chris Zaharias Chuck Benson beat Cowboy Shivers Henry Spindola beat Jack Dunnavant
9/6/57 Miami Beach, FL @ Auditorium Verne Bottoms vs. Belle Drummond in a 2 of 3 falls match Jack Dunnavant vs. Ramon Cernandes Henry Spindola vs. Jerry Christy
9/9/57 Orlando, FL @ American Legion Arena Judy Glover & Verne Bottoms vs. Belle Drummond & Betty Hawkins in a 2 of 3 falls match Ramon Cernandes & Chris Zaharias vs. Ray Villmer & Jerry Christy in a 2 of 3 falls match Mixed tag match
9/11/57 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Judy Glover & Verne Bottoms beat Belle Drummond & Ella Waldek Jerry Christy beat Ramon Cernandes by DQ Chris Zaharias beat Henry Spindola
9/13/57 Miami Beach, FL @ Auditorium Judy Glover & Betty Evans vs. Verne Bottoms & Belle Drummond Jerry Christy vs. Henry Spindola
9/16/57 Orlando, FL @ American Legion Arena Ray Villmer vs. Ramon Cernandes in a boxing match Judy Glover vs. Millie Stafford in a 2 of 3 falls match Jerry Christy vs. Henry Spindola Jack O’Reilly vs. Danny Marcello
9/18/57 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Ray Villmer & Jerry Christy beat Ramon Cernandes & Chris Zaharias in a no time limit match Millie Stafford beat Judy Glover to win Southern Women’s Title Jack O'Reilly beat Danny Marcello
9/23/57 Orlando, FL @ American Legion Arena Judy Glover vs. Millie Stafford in a 2 of 3 falls match Ken Kenneth vs. Jerry Christy in a 2 of 3 falls match Danny Marcello vs. Chris Zaharias
9/25/57 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Judy Glover beat Millie Stafford in a no time limit match with Whitey Whittler as special referee to win Southern Women’s Title Jerry Christy beat Ken Kenneth Jack O'Reilly beat Chuck Benson by DQ
9/28/57 Dade City, FL Ella Waldek beat Judy Glover to win Southern Women's Title
9/30/57 Orlando, FL @ American Legion Arena Judy Glover vs. Corrine Cordero in a 2 of 3 falls match Jerry Christy vs. Eduardo Perez in a 2 of 3 falls match Ken Kenneth vs. Jack O’Reilly Last edited on Sun Mar 18th, 2018 02:46 am by dbaker3179
____________________ David Baker Mid-Atlantic Wrestling Historian Back To Top PM Quote Reply
Posted: Sat Dec 9th, 2017 06:53 am Add as Friend Ignore Member PM Quote Reply 36th Post dbaker3179
Joined: Sun Mar 1st, 2009 Location: Glendale, Arizona USA Posts: 1485 Status: Offline Mana: 10/2/57 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Don Whittler & Jerry Christy beat Ken Kenneth & Jack O'Reilly Judy Glover beat Corine Cordero Eduardo Perez draw Pat O'Hara
10/7/57 Orlando, FL @ American Legion Arena Lady Angel beat Peggy Allen in a 2 of 3 falls match Ray Villmer vs. Eduardo Perez in a 2 of 3 falls match Jerry Christy vs. Jack O’Reilly
10/9/57 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Ken Kenneth & Eduardo Perez beat Whitey & Don Whittler Lady Angel beat Peggy Allen Whitey Whittler beat Ken Kenneth by DQ
10/14/57 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Ken Kenneth & Eduardo Perez beat Whitey Whittler & Don Whittler in a no time limit match Judy Grable beat Lady Angel Farmer McGregor beat Tom Thumb
10/14/57 Orlando, FL @ American Legion Arena Ray Villmer beat Jack O’Reilly in a 2 of 3 falls match Judy Glover beat Corrine Cordero Cowboy Bradley beat Tiny Roe in a 2 of 3 falls match
10/15/57 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Lady Angel vs. Judy Grable Jerry Christy & Chuck Benson vs. Eduardo Perez & Chris Zaharias Plus 2 other matches
10/21/57 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Corine Cordero won a 5‑girl battle royal that also included Nell Stewart, Ella Waldek, Judy Glover and Betty Hawkins Ken Kenneth double countout with Pat O'Hara Don Whittler beat Chris Zaharias by DQ
10/21/57 Orlando, FL @ American Legion Arena Doran O’Hara vs. Bob Clay Eduardo Perez vs. Ray Villmer Jack O’Reilly vs. Jerry Christy
10/22/57 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Ray Villmer vs. Chris Zaharias Judy Glover vs. Corrine Cordero in a 2 of 3 falls match Jerry Christy vs. Eduardo Perez
10/23/57 St. Petersburg, FL @ North Gable Armory Nell Stewart & Judy Glover vs. Betty Hawkins & Corrine Cordero in a 2 of 3 falls match Ray Villmer vs. Jack O'Reilly in a 2 of 3 falls match Jerry Christy vs. Don Whittler
10/28/57 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Ray Villmer, Jerry Christy & Pat O'Hara beat Ken Kenneth, Eduardo Perez & Jack O'Reilly Ella Waldek beat Linnie Kincaid(sub for Ethel Brown)
10/28/57 Orlando, FL @ American Legion Arena Nell Stewart & Judy Glover vs. Betty Hawkins & Ella Waldek in a 2 of 3 falls match Whitey Whittler & Don Whittler vs. Chris Zaharias & Doran O’Hara in a 2 of 3 falls match Mixed tag match
10/29/57 Palatka, FL @ National Guard Armory Nell Stewart vs. Corrine Cordero Ken Kenneth vs. Jerry Christy Saul Weingeroff vs. Bill Brown
10/29/57 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Chris Zaharias vs. Ray Villmer in a 2 of 3 falls match Betty Hawkins vs. Judy Glover in a 2 of 3 falls match Eduardo Perez vs. Don Whittler
10/31/57 Sarasota, FL @ American Legion Arena Ray Villmer vs. Eduardo Perez in a 2 of 3 falls match Nell Stewart vs. Judy Glover Nell Stewart vs. a lady fan who assaulted her the previous week Jerry Christy vs. Pat O'Hara
11/2/57 Daytona Beach, FL @ Beach Arena Nell Stewart vs. Corrine Cordero Jerry Christy vs. Jack O'Reilly Tom Speers(formerly Achilles the Heel) vs. Doran O'Hara
11/4/57 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Ray Villmer & Jerry Christy beat Eduardo Perez & Ramon Cernandes Judy Glover beat Corine Cordero Ted Christy beat Doran O'Hara
11/4/57 Orlando, FL @ American Legion Arena Jack O’Reilly draw Bob Clay in a 2 of 3 falls match Ella Waldek beat Mona Baker in 2 of 3 falls match Chris Zaharias beat Don Whittler in a 2 of 3 falls match
11/5/57 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Chris Zaharias & Eduardo Perez vs. Ray Villmer & Lloyd Cole in a 2 of 3 falls match Mona Baker vs. Corrine Cordero
11/11/57 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Ray Villmer beat Ken Kenneth Ramon Cernandes beat Ted Christy Jerry Christy beat Eduardo Perez
11/11/57 Orlando, FL @ American Legion Arena Jack O’Reilly beat Pat O’Hara in a 2 of 3 falls match Judy Glover beat China Mira in a 2 of 3 falls match Angelo Martinelli draw Bob Clay
11/12/57 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Judy Glover & Jack Vansky vs. China Mira & Angelo Martinelli Eduardo Perez vs. Ramon Cernandes Plus 2 other matches
11/18/57 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Ted Christy beat Ramon Cernandes in a match with Tiny Carlson as special referee Bob Clay & Angelo Martinelli beat Jack Vansky & Chris Zaharias by DQ Judy Glover draw China Mira
11/18/57 Orlando, FL @ American Legion Arena George Becker & Dick Steinborn vs. Ken Kenneth & Jack O’Reilly in a 2 of 3 falls match Jerry Christy vs. Blackjack dillion
11/19/57 Lake Worth, FL @ American Legion Arena George Becker & Dick Steinborn beat Eduardo Perez & Jack Vansky in a 2 of 3 falls match China Mira beat Dot Dotson Ramon Cernandes draw Bob Clay
11/21/57 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Mona Baker & Dot Dotson vs. China Mira & Judy Glover Bob Clay & Angelo Martinelli vs. Jack Vansky & Eduardo Perez
11/22/57 Daytona Beach, FL @ Beach Arena George Becker & Dick Steinborn vs. Ted Christy & Ken Kenneth Dot Dotson vs. Judy Glover in a Texas death match Plus 2 other matches
11/23/57 Leesburg, FL @ National Guard Armory George Becker & Dick Steinborn vs. Eduardo Perez & Black Jack Dillon in a 2 of 3 falls match Mona Baker vs. Dot Dotson in a 2 of 3 falls match Eduardo Perez vs. Dick Steinborn George Becker vs. Black Jack Dillon
11/23/57 Dade City, FL Judy Glover beat Ella Waldek to win the Southern Women's Title
11/25/57 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Ted Christy & Jerry Christy beat Chris Zaharias & Jack Vansky in a match with Harry Smith as special referee Ella Waldek beat Mona Baker Chris Zaharias draw Ted Christy Jerry Christy beat Jack Vansky by DQ
11/25/57 Orlando, FL @ American Legion Arena George Becker & Dick Steinborn beat Black Jack Dillon & Tiny Carlson in a 2 of 3 falls match Judy Glover beat Betty Evans in a 2 of 3 falls match Bob Clay beat Buddy Austin
11/26/57 Lake Worth, FL @ American Legion Arena 5-girl battle royal including Judy Glover, Betty Evans, Mona Baker, Dot Dotson and China Mira Jack Vansky vs. Angelo Martinelli in a 2 of 3 falls match Plus 2 other matches
11/26/57 Fort Myers, FL @ National Guard Armory George Becker & Dick Steinborn vs. Eduardo Perez & Ramon Cernandes in a 2 of 3 falls match Jerry Christy beat Chris Zaharias in a 2 of 3 falls match Pat O’Hara beat Ted Christy by DQ
11/30/57 Leesburg, FL @ National Guard Armory George Becker & Dick Steinborn vs. Chris Zaharias & Doran O’Hara in a 2 of 3 falls match Judy Glover vs. China Mira in a 2 of 3 falls match Dick Steinborn vs. Doran O’Hara George Becker vs. Chris Zaharias
12/2/57 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Ted Christy, Jerry Christy & Ray Villmer beat Chris Zaharias, Jack Vansky & Buddy Austin(sub for Ramon Cernandes) Chris Zaharias draw Jerry Christy Ted Christy beat Jack Vansky Ray Villmer beat Buddy Austin
12/2/57 Orlando, FL @ American Legion Arena Buddy Rogers beat Tiny Carlson in a 2 of 3 falls match Judy Glover beat Jeanetta Collins Buddy Rosen beat Bob Clay
12/3/57 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Judy Glover vs. China Mira Black Jack Dillon vs. Ramon Cernandes Angelo Martinelli vs. Buddy Rosen
12/3/57 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Judy Glover vs. Jeanetta Collins in a 2 of 3 falls match Chris Zaharias vs. Ted Christy in a 2 of 3 falls match Jack Vansky vs. Pat O’Hara
12/3/57 Eau Gallie, FL @ Civic Center Buddy Rogers vs. Ike Eakins in a 2 of 3 falls match Dot Dotson vs. Barbara Baker in a 2 of 3 falls match
12/5/57 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Buddy Rogers vs. Jack Vansky Angelo Martinelli vs. Buddy Rosen Judy Glover vs. Jeanetta Collins
12/7/57 Leesburg, FL @ National Guard Armory Black Jack Dillon vs. Pat O’Hara in a 2 of 3 falls match China Mira vs. Judy Glover in a 2 of 3 falls match Angelo Martinelli vs. Jerry Christy
12/9/57 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Buddy Rogers beat Ted Christy in a match with Ike Eakins as special referee Harry Smith draw Doran O'Hara Chuck Benson beat Bob Clay
12/9/57 Orlando, FL @ American Legion Arena Angelo Martinelli & China Mira beat Jack Vansky & Dot Dotson in a 2 of 3 falls match China Mira & Sharon Lass beat Dot Dotson & Mona Baker in a 2 of 3 falls match Chris Zaharias draw Buddy Rosen in a 2 of 3 falls match
12/10/57 Lake Worth, FL @ American Legion Arena China Mira & Ramon Cernandes vs. Mona Baker & Black Jack Dillon in a 2 of 3 falls match Bob Clay vs. Buddy Rosen Plus 2 other matches
12/10/57 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Pat O’Hara & Ted Christy vs. Jack Vansky & Chris Zaharias Mae Weston vs. Jeanetta Collins Ted Christy vs. Jack Vansky Pat O’Hara vs. Chris Zaharias
12/10/57 Eau Gallie, FL @ Civic Center Buddy Rogers vs. Ike Eakins in a Texas death match Judy Glover vs. Sharon Lass in a 2 of 3 falls match Angelo Martinelli vs. Jerry Christy
12/11/57 St. Augustine, FL Tiny Carlson(aka Swede Karlsson) beat Buddy Rogers via pinfall 12/12/57 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium 5-girl battle royal including Mona Baker, Dot Dotson, China Mira, Sharon Lass and Mae Weston Buddy Rogers vs. Jack Vansky in a match with Joey Maxim as special referee Buddy Rosen vs. Chris Zaharias
12/14/57 Key West, FL Buddy Rogers beat Angelo Martinelli via pinfall
12/16/57 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Tiny Carlson beat Ted Christy Enrique Torres beat John Smith China Mira & Sharon Lass beat Ruth Waters & Jeanetta Collins
12/16/57 Orlando, FL @ American Legion Arena Stan Lisowski vs. Ray Villmer in a 2 of 3 falls match Ida Mae Martinez vs. Dot Dotson in a 2 of 3 falls match Buddy Rosen vs. Harry Smith
12/17/57 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Mona Baker & Sharon Lass vs. Jeanetta Collins & Betty Evans in a 2 of 3 falls match Enrique Torres vs. Jack Vansky in a 2 of 3 falls match Chris Zaharias vs. Ramon Cernandes
12/17/57 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
12/17/57 Eau Gallie, FL @ Civic Center Buddy Rogers vs. Ike Eakins in a boxing match Black Jack Dillon vs. Jerry Christy in a 2 of 3 falls match Angelo Martinelli vs. Harry Smith in a 2 of 3 falls match
12/19/57 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Buddy Rogers vs. Ike Eakins Dot Dotson vs. Ruth Waters Stan Lisowski vs. Ramon Cernandes
12/23/57 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Ike Eakins beat Tiny Carlson by DQ Judy Glover beat Kathy Starr Enrique Torres beat John Smith by DQ
12/23/57 Orlando, FL @ American Legion Arena Stan Lisowski & & Ramon Cernandes vs. Ray Villmer & Dick Steinborn in a 2 of 3 falls match Dot Dotson vs. China Mira in a 2 of 3 falls match
12/24/57 Lake Worth, FL @ American Legion Arena No wrestling until January 7, 1958
12/28/57 Daytona Beach, FL @ Beach Arena Buddy Austin vs. Ted Christy Judy Glover & China Mira vs. Ida Foster & Patty Hatfield
12/28/57 Leesburg, FL @ National Guard Armory Enrique Torres vs. Tiny Carlson in a 2 of 3 falls match Dick Steinborn vs. Chris Zaharias in a 2 of 3 falls match Ruth Waters vs. Dot Dotson in a 2 of 3 falls match
12/30/57 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Ike Eakins & Nick Roberts beat Tiny Carlson & John Smith Judy Glover beat Barbara Baker(sub for Jeanetta Collins) Enrique Torres beat Martino Angelo
12/30/57 Orlando, FL @ American Legion Arena Irish Jackie vs. Tiny Tim in a 2 of 3 falls match Dot Dotson vs. Mona Baker in a 2 of 3 falls match Tiny Tim & Mona Baker beat Irish Jackie & Dot Dotson in a 2 of 3 falls match Ramon Cernandes beat Sandor Kovacs
12/31/57 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Tito Infante & China Mira beat Irish Jackie & Dot Dotson in a 2 of 3 falls match Jack Vansky beat Chris Zaharias in a 2 of 3 falls match Irish Jackie draw Tito Infante China Mira beat Dot Dotson by DQ Last edited on Sun Mar 18th, 2018 02:46 am by dbaker3179
____________________ David Baker Mid-Atlantic Wrestling Historian Back To Top PM Quote Reply
Posted: Sat Dec 9th, 2017 06:54 am Add as Friend Ignore Member PM Quote Reply 37th Post dbaker3179
Joined: Sun Mar 1st, 2009 Location: Glendale, Arizona USA Posts: 1485 Status: Offline Mana: 1/1/58 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory Ike Eakins & Enrique Torres vs. Black Jack Dillon & Jack Vansky Tiny Tim vs. Pee Wee James Black Jack Dillon vs. Enrique Torres
1/2/58 Miami Beach, FL @ Auditorium Don Eagle & Ray Villmer beat Eddie Graham & John Smith
1/2/58 Jacksonville, FL Don Eagle beat Black Jack Dillon(27:00) in a 2 of 3 falls match Enrique Torres beat Jack Vansky(39:00) in a 2 of 3 falls match Ted Christy draw Larry Williams
1/2/58 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Dot Dotson & Irish Jackie vs. China Mira & Tiny Tim Ike Eakins vs. Sandor Kovacs Martino Angelo vs. Harry Smith
1/4/58 Leesburg, FL @ National Guard Armory Ike Eakins vs. Enrique Torres in a 2 of 3 falls match Girls/midgets 2 of 3 falls tag match Kathy Starr vs. China Mira Tito Infante vs. Pee Wee James
1/7/58 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Dick The Bruiser vs. Enrique Torres Jeanette Collins vs. China Mira Irish Jackie vs. Tito Infante
1/7/58 Eau Gallie, FL @ Civic Center Sandor Kovacs vs. Ike Eakins in a 2 of 3 falls match Girls/midgets 2 of 3 falls tag match Judy Glover vs. Dot Dotson Pee Wee James vs. Tiny Tim
1/7/58 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Don Eagle vs. Jack Vansky Ruth Waters vs. Kathy Starr Larry Williams vs. Ramon Cernandes
1/8/58 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory Don Eagle vs. Black Jack Dillon Enrique Torres vs. Ramon Cernandes Jerry Christy vs. Jack Vansky
1/9/58 Jacksonville, FL Pee Wee James & Mona Baker beat Tito Infante & Sandra Ratliff Enrique Torres beat Larry Williams(32:00) Sandra Ratliff beat Mona Baker by DQ Pee Wee James draw Tito Infante
1/9/58 Naples, FL @ American Legion Home Don Eagle vs. Ted Christy Doran O’Hara vs. John Smith Chris Zaharias vs. Ramon Cernandes
1/10/58 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory 5-girl battle royal featuring Judy Glover Plus 1 other match
1/13/58 Tampa, FL Don Eagle beat Dick The Bruiser by DQ Enrique Torres beat Jerry Turenne Corinne Cordero & Tito Infante beat Irish Jackie & Kathy Starr
1/13/58 Ocala, FL @ City Auditorium 5-woman battle royal including Helen Hild, Mae Weston, China Mira, Kathy Starr and Ida Foster Tag team match featuring last 4 of battle royal Karl Karlson vs. Jerry Christy
1/13/58 Orlando, FL @ American Legion Arena Duke Keomuka vs. Ray Villmer in a 2 of 3 falls match Sandor Kovacs vs. John Smith in a 2 of 3 falls match Dot Dotson & Pee Wee James vs. Ruth Waters & Tiny Tim
1/14/58 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Dick The Bruiser vs. Enrique Torres Pee Wee James & Kathy Starr vs. Tiny Tim & Helen Hild Helen Hild vs. Kathy Starr
1/14/58 Eau Gallie, FL @ Civic Center Don Eagle vs. Ike Eakins in a 2 of 3 falls match Betty Hawkins vs. China Mira in a 2 of 3 falls match Duke Keomuka vs. Sandor Kovacs in a 2 of 3 falls match
1/14/58 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Mr. Moto vs. Nick Roberts Pee Wee James & Jeanette Collins vs. Tito Infante & Ruth Waters Tito Infante vs. Pee Wee James Jeanette Collins vs. Ruth Waters
1/15/58 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory Enrique Torres vs. Dick The Bruiser in a 2 of 3 falls match Tito Infante & Tiny Tim vs. Pee Wee James & Irish Jackie in a 2 of 3 falls match Nick Roberts vs. John Smith
1/16/58 Jacksonville, FL Tiny Tim & Tito Infante beat Irish Jackie & Pee Wee James Enrique Torres beat Duke Keomuka(31:00) in a 2 of 3 falls match Irish Jackie beat Tito Infante(9:00) Tiny Tim beat Pee Wee James(10:00)
1/17/58 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory Mr. Moto vs. Nick Roberts in a 2 of 3 falls match Plus 2 other matches
1/20/58 Orlando, FL @ American Legion Arena John Smith & Duke Keomuka vs. Ray Villmer & Sandor Kovacs in a 2 of 3 falls match Kathy Starr vs. Helen Hild in a 2 of 3 falls match Jerry Turenne vs. Larry Williams
1/21/58 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Mr. Moto vs. Enrique Torres Corrine Cordero vs. Helen Hild Jerry Turenne vs. Black Jack Dillon
1/21/58 Eau Gallie, FL @ Civic Center Duke Keomuka vs. Sandor Kovacs in a judo jacket match Ruth Waters vs. Kathy Starr in a 2 of 3 falls match Tony Martinelli vs. Larry Williams
1/21/58 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Dick The Bruiser & John Smith vs. Ted Christy & Jerry Christy Mae Masten vs. Dot Dotson Jerry Christy vs. John Smith
??1/21/58 Orlando, FL Dick The Bruiser beat Chuck Benson
1/22/58 Miami, FL @ Biscayne Arena Don Eagle vs. Jack Vansky Betty Hawkins vs. Judy Glover Plus 1 other match
1/23/58 Jacksonville, FL Duke Keomuka beat Ted Christy(34:00) in a 2 of 3 falls match Corinne Cordero beat Sandra Ratliff in a 2 of 3 falls match Tony Martinelli beat Larry Williams(17:00)
1/23/58 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Don Eagle vs. Mr. Moto John Smith vs. Enrique Torres Helen Hild vs. Betty Hawkins
1/24/58 Miami Beach, FL @ Auditorium Mr. Moto beat John Smith in a 2 of 3 falls match Judy Glover beat Dot Dotson in a 2 of 3 falls match Enrique Torres beat Dick The Bruiser by DQ in a 2 of 3 falls match
1/24/58 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory Sandor Kovacs vs. Ted Christy Girl tag match Plus 2 other girl’s matches
1/27/58 Orlando, FL @ American Legion Arena Don Eagle vs. Duke Keomuka in a 2 of 3 falls match Ernie Dusek vs. Ray Villmer in a 2 of 3 falls match Emil Dusek vs. Sandor Kovacs
1/28/58 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Don Eagle beat Ernie Dusek in a 2 of 3 falls match Judy Glover beat Betty Hawkins Emil Dusek beat Jack Vansky(23:00)
1/28/58 Eau Gallie, FL @ Civic Center Mr. Moto vs. Ray Villmer in a 2 of 3 falls match China Mira vs. Kathy Starr in a 2 of 3 falls match Tony Martinelli vs. Black Jack Dillon
1/28/58 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Ted Christy & Jerry Christy beat Dick The Bruiser & Pete Managoff in a 2 of 3 falls match Helen Hild beat Mona Baker Pete Managoff beat Jerry Christy
??1/28/58 Orlando, FL Betty Hawkins beat Ruth Waters Duke Keomuka beat Ray Villmer Mr. Moto beat Jerry Turenne
1/30/58 Jacksonville, FL Don Eagle beat Duke Keomuka(34:00) in a 2 of 3 falls match Nick Roberts beat Emil Dusek in a 2 of 3 falls match Pete Managoff beat Tony Martinelli(13:00)
1/31/58 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory Ted Christy vs. Nick Roberts Chris Zaharias vs. Doran O’Hara Harry Smith vs. Larry Williams
1/31/58 Miami Beach, FL @ Auditorium
2/1/58 Leesburg, FL National Guard Armory Enrique Torres vs. Duke Keomuka in a 2 of 3 falls match Ernie Dusek vs. Jerry Christy Ted Christy vs. Emil Dusek 2/1/58 Dade City, FL Mr. Moto vs. Ray Villmer in a 2 of 3 falls match Judy Glover vs. Kathy Starr Chris Zaharias vs. Sandor Kovacs 2/1/58 Bradenton, FL Don Eagle vs. Black Jack Dillon Pete Managoff vs. Jerry Turenne Larry Williams vs. Jack Vansky
2/3/58 Tampa, FL Chief War Eagle & Don Eagle beat Dick The Bruiser & Jack Vansky Tony Martinelli beat Duke Keomuka by DQ Alberto Torres draw Chris Zaharias
2/3/58 Orlando, FL @ American Legion Arena Ray Villmer & Sandor Kovacs vs. Emil Dusek & Ernie Dusek Enrique Torres vs. Black Jack Dillon Nell Stewart vs. Barbara Baker
??2/4/58 Orlando, FL Eduardo Perez draw Enrique Torres
2/4/58 Lake Worth, FL @ Legion Arena 5-girl battle royal including Ida Mae Martinez, Nell Stewart, China Mira, Ruth Waters and Gerry Wright Tony Martinelli vs. Emil Dusek in a 2 of 3 falls match Plus 2 other matches
2/4/58 Eau Gallie, FL @ Civic Center Mr. Moto vs. Ray Villmer in a 2 of 3 falls, no time limit match Ernie Dusek vs. Enrique Torres in a 2 of 3 falls match Mona Baker vs. Helen Hild
2/4/58 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Don Eagle beat Duke Keomuka Pete Managoff beat Jerry Turenne Alberto Torres beat Black Jack Dillon 2/5/58 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory Ray Villmer & Enrique Torres beat Mr. Moto & Duke Keomuka by DQ Jerry Christy beat Black Jack Dillon Alberto Torres draw Jack Vansky
2/5/58 Miami, FL @ Biscayne Arena Betty Hawkins won a 5-girl battle royal Sandor Kovacs beat Ted Christy in a 2 of 3 falls match
2/6/58 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Don Eagle vs. Mr. Moto Emil Dusek vs. Alberto Torres Ernie Dusek vs. Enrique Torres
2/6/58 Avon Park, FL Dick The Bruiser vs. Jerry Christy Helen Hild vs. Nell Stewart
2/6/58 Jacksonville, FL Judy Glover beat Dot Dotson(sub for Corinne Cordero) in a 2 of 3 falls match Pete Managoff beat Tony Martinelli(35:00) in a 2 of 3 falls, no holds barred match Jerry Turenne beat Jack Vansky by DQ
2/7/58 Miami Beach, FL @ Auditorium Mr. Moto beat Dick The Bruiser by DQ Tony Martinelli & Sandor Kovacs beat Pete Managoff & Ernie Dusek Helen Hild beat Betty Hawkins 2/7/58 Lakeland, FL Duke Keomuka no contest with Don Eagle Nick Roberts beat Pat O'Hara(sub for Pete Managoff) Jerry Christy draw Jerry Turenne
2/7/58 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory Enrique Torres & Alberto Torres vs. Jack Vansky & Saul Weingeroff Barbara Baker vs. Nell Stewart Plus 2 other matches 2/8/58 Dade City, FL Dick The Bruiser vs. Ray Villmer Tony Martinelli vs. Duke Keomuka Barbara Baker vs. Betty Hawkins 2/8/58 Daytona, FL Don Eagle vs. Jack Vansky Pete Managoff vs. Enrique Torres Alberto Torres vs. George Ursitti 2/10/58 Orlando, FL Enrique Torres & Alberto Torres vs. Emil Dusek & Ernie Dusek Mr. Moto vs. Sandor Kovacs Ernie Dusek vs. Alberto Torres Emil Dusek vs. Enrique Torres
2/10/58 Sarasota, FL Don Eagle beat Pete Managoff Billy Parks beat Jerry Turenne China Mira beat Gerry Wright
2/10/58 Tampa, FL Edouard Carpenter beat Dick The Bruiser Duke Keomuka beat Ray Villmer Barbara Baker & Judy Glover beat Betty Hawkins & Nell Stewart
2/10/58 Sarasota, FL Don Eagle beat Pete Managoff by DQ China Mira beat Gerry Wright Billy Parks beat Jerry Turenne
2/11/58 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Ernie Dusek & Ike Eakins(sub for Emil Dusek) beat Jack Vansky & Chris Zaharias China Mira beat Mona Baker Tony Martinelli draw Ted Christy 2/11/58 Eau Gallie, FL @ Civic Center Duke Keomuka & Mr. Moto vs. Ray Villmer & Sandor Kovacs in a 2 of 3 falls match Hele Hild vs. Nell Stewart in a 2 of 3 falls match Ray Villmer vs. Duke Keomuka
2/11/58 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Man Mountain Managoff vs. Enrique Torres 5-girl battle royal including Barbara Baker, Betty Hawkins, Frankie Moore, Gerri Wright and Judy Glover Plus 2 other matches 2/12/58 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory Don Eagle beat Pete Managoff by DQ Nick Roberts beat Eduardo Perez Jerry Christy beat Jerry Turenne 2/12/58 Miami @ Bayfront Park Auditorium Mr. Moto & Duke Keomuka vs. Alberto & Enrique Torres Nell Stewart vs. China Mira Duke Keomuka vs. Alberto Torres 2/13/58 Jacksonville, FL Judy Glover won a 5-woman battle royal Judy Glover beat Corinne Cordero Frankie Moore beat Mona Baker Sandor Kovacs beat Pete Managoff(47:00) in a 2 of 3 falls match
2/13/58 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Antonino Rocca vs. Ernie Dusek Helen Hild vs. Nell Stewart Duke Keomuka vs. Harry Lewis
2/14/58 Miami Beach, FL @ Auditorium Edouard Carpentier draw Antonino Rocca in a 2 of 3 falls match Judy Glover beat Nell Stewart in a 2 of 3 falls match Ray Villmer & Sandor Kovacs beat Ernie Dusek & Bob Langevin 2/14/58 Lakeland, FL Don Eagle beat Duke Keomuka by DQ in a 2 of 3 falls match Nick Roberts beat Pete Managoff by DQ in a 2 of 3 falls match Tony Martinelli draw Jerry Christy(30:00) 2/14/58 Arcadia, FL Mr. Moto vs. Ted Christy in a 2 out of 3 falls match Harry Smith vs. Jack Vansky in a 2 out of 3 falls match 2/15/58 Leesburg, FL Judy Glover & Frankie Moore vs. Mona Baker & Nell Stewart Eduardo Perez & Chris Zaharias vs. Harry Smith & Sandor Kovacs 2/15/58 Bradenton, FL Jerry Christy & Ted Christy beat Ernie Dusek & Pete Managoff Betty Hawkins beat Helen Hild
2/15/58 Dade City, FL Don Eagle vs. Duke Keomuka Jerry Turenne vs. Nick Roberts Tony Martinelli vs. Jack Vansky 2/17/58 Sarasota, FL Gorgeous George beat Jack Vansky Vincent Garibaldi beat Brother Elmer Tony Martinelli draw Billy Parks
2/17/58 Tampa, FL Ray Villmer beat Duke Keomuka by DQ Judy Glover beat Lady Angel by DQ Betty Hawkins & Sonny Boy Cassidy beat Barbara Baker & Robert Randall
2/18/58 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Don Eagle vs. Ike Eakins Alma Mills & Sonny Boy Cassidy vs. China Mira & Robert Randall Tony Martinelli vs. Billy Parks
2/18/58 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Lady Angel vs. Betty Hawkins Vince Garibaldi & Mona Baker vs. Brother Elmer & Helen Hild Pete Managoff vs. Jerry Christy
2/19/58 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory Gorgeous George beat Enrique Torres in a 2 of 3 falls match Eduardo Perez beat Nick Roberts Jerry Christy beat Alberto Torres 2/19/58 Miami @ Biscayne Arena Sandor Kovacs beat Duke Keomuka by DQ Lady Angel beat Betty Hawkins Sonny Boy Cassady & Vincent Garibaldi beat Robert Randall & Brother Elmer 2/20/58 Jacksonville, FL Brother Elmer & Frankie Moore beat Vincent Garibaldi & Alma Mills(54:00) in a 2 of 3 falls match Harry Smith beat Eduardo Perez(46:00) in a 2 of 3 falls match Alma Mills beat Frankie Moore Brother Elmer draw Vincent Garibaldi
2/20/58 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Don Eagle vs. Duke Keomuka in a 2 of 3 falls match Betty Hawkins vs. Judy Glover Billy Parks vs. Chris Zaharias Lord Randall vs. Sonny Boy Cassidy
2/21/58 Lakeland, FL Lady Angel vs. Jerri Wright Emil Dusek & Ernie Dusek vs. Jerry Christy & Bobby Christy Ernie Dusek vs. Jerry Christy
2/21/58 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory Brother Elmer & Mona Baker vs. Vincent Garibaldi & Betty Hawkins Duke Keomuka vs. Nick Roberts Plus 2 other matches
2/21/58 Miami Beach, FL @ Auditorium
2/22/58 Leesburg, FL Don Eagle vs. Eduardo Perez Sandor Kovacs vs. Jack Vansky China Mira vs. Betty Hawkins 2/24/58 Tampa, FL Don Eagle & Roy Villmer beat Mr. Moto & Duke Keomuka in a 2 of 3 falls match Jerry Christy beat Pete Managoff by DQ Jerri Wright beat Frankie Moore
2/24/58 Ocala, FL Gorgeous George vs. Harry Smith Emil Dusek vs. Ted Christy Leo Wallick vs. Jack Vansky
2/24/58 Sarasota, FL China Mira & Robert Randell beat Dot Dotson & Sonny Boy Cassidy Ernie Dusek beat Bill Wright Billy Parks beat George LaCourse
2/25/58 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Lady Angel vs. China Mira Vince Garibaldi & Dot Dotson vs. Brother Elmer & Judy Glover Duke Keomuka vs. Sandor Kovacs
2/25/58 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Gorgeous George beat Mr. Moto by DQ in a 2 of 3 falls match Jerry Christy beat Emil Dusek by DQ Billy Parks draw Ernie Dusek 2/25/58 Eau Gallie, FL @ Civic Center Roy Villmer vs. Don Eagle in a 2 of 3 falls match Leo Wallick vs. Tony Martinelli in a 2 of 3 falls match Alma Mills vs. Frankie Moore 2/26/58 Miami @ Biscayne Arena Lady Angel & Brother Elmer vs. China Mira & Robert Randell in a 2 of 3 falls match Harry Smith vs. Jack Vansky in a 2 of 3 falls match Dot Dotson vs. Barbara Baker
2/27/58 Jacksonville, FL Gorgeous George beat Tony Martinelli in a 2 of 3 falls match Sandor Kovacs beat Eduardo Perez by DQ in a 2 of 3 falls match) Duke Keomuka draw Billy Parks(30:00)
2/27/58 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Lady Angel vs. China Mira Mona Baker & Lord Randall vs. Alma Mills & Vincent Garibaldi Jerry Christy vs. Pete Managoff
2/28/58 Miami Beach, FL @ Auditorium Gorgeous George beat Sandor Kovacs in a 2 of 3 falls match Ray Villmer beat Mr. Moto by DQ Judy Glover & Vincent Garibaldi beat Nell Stewart & Sonny Boy Cassidy
2/28/58 Lakeland, FL Pete Managoff beat Nick Roberts in a 2 of 3 falls match Ella Waldek beat Frankie Moore Billy Parks beat Ernie Dusek by DQ
3/1/58 Bradenton, FL Don Eagle beat Pete Managoff
3/1/58 Leesburg, FL @ National Guard Armory Alma Mills & Lord Randell vs. Corrine Cordero & Vince Garibaldi in a 2 of 3 falls match Tony Martinelli vs. Leo Wallick in a 2 of 3 falls match Lady Angel vs. Betty Hawkins
3/3/58 Sarasota, FL Billy Parks draw Harry Smith Pete Managoff draw Nick Roberts
3/3/58 Orlando, FL @ American Legion Arena Gerry Wright & Sonny Boy Cassidy vs. Mona Baker & Lord Randell in a 2 of 3 falls match Eduardo Perez & Jack Vansky vs. Don Eagle & Ted Christy in a 2 of 3 falls match Ted Christy vs. Eduardo Perez
3/4/58 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Gorgeous George vs. Sandor Kovacs in a 2 of 3 falls match Nell Stewart vs. Judy Glover Jerry Christy vs. Emil Dusek
3/4/58 Eau Gallie, FL @ Civic Center Billy Parks vs. Eduardo Perez in a 2 of 3 falls match China Mira vs. Lady Angel Betty Hawkins & Sonny Boy Cassidy vs. Frankie Moore & Vince Garibaldi in a 2 of 3 falls match
3/4/58 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Antonino Rocca beat Pete Managoff in a 2 of 3 falls match Jerry Christy draw Leo Wallick in a 2 of 3 falls match Barbara Baker draw Dot Dotson(30:00)
3/5/58 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory 5-woman battle royal including Mona Baker, Betty Hawkins, Alma Mills, Frankie Moore & Gerry Wright Pete Managoff vs. Eduardo Perez
3/6/58 Jacksonville, FL Nell Stewart beat Lady Angel by DQ in a 2 of 3 falls match Leo Wallick vs. Harry Smith in a 2 of 3 falls match Jack Vansky beat Emil Dusek
3/6/58 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Gorgeous George vs. Billy Parks in a 2 of 3 falls match Judy Glover vs. Betty Hawkins Tony Martinelli vs. Jerry Christy
3/7/58 Lakeland, FL @ National Guard Armory China Mira & Brother Elmer beat Sonny Boy Cassidy & Nell Stewart by DQ in a 2 of 3 falls match Ray Villmer beat Pete Managoff in a 2 of 3 falls match Billy Parks beat Nick Roberts
3/7/58 Miami Beach, FL @ Auditorium
3/8/58 Bradenton, FL Lady Angel beat Barbara Baker Robert Randall beat Sonny Boy Cassidy Nick Roberts beat Pete Managoff
3/10/58 Tampa, FL Antonino Rocca draw Don Eagle Jerry Christy beat Harry Lewis Harry Smith beat Eduardo Perez
3/10/58 Sarasota, FL Dot Dotson beat Lady Angel Ted Christy beat Jack Vansky Don Whittler beat Bill Wright
3/10/58 Ocala, FL @ City Auditorium 5-woman battle royal featuring Nell Stewart, China Mira, Frankie Moore, Gerry Wright and Barbara baker plus 2 woman’s matches Sandor Kovacs vs. Pete Managoff
3/11/58 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Antonino Rocca beat Ted Christy in a 2 of 3 falls match Judy Glover beat Nell Stewart in a 2 of 3 falls match Sandor Kovacs(sub for Eduardo Perez) beat Harry Lewis(19:00) by DQ
3/11/58 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Don Eagle vs. Chris Zaharias in a 2 of 3 falls match Lady Angel vs. China Mira in a 2 of 3 falls match Jack Vansky vs. Tony Martinelli
3/13/58 Daytona Beach, FL @ Peabody Auditorium Antonino Rocca beat Gorgeous George in a 2 of 3 falls match Nell Stewart draw Judy Glover(45:00) Eduardo Perez beat Nick Roberts(24:00)
3/13/58 Jacksonville, FL Don Eagle beat Leo Wallick Benny Trudell beat Tony Martinelli(32:00) in a 2 of 3 falls match Jack Vansky beat Sandor Kovacs(14:00)
3/14/58 Lakeland, FL @ National Guard Armory Nell Stewart & Leo Wallick vs. China Mira & Billy Parks Billy Parks vs. Leo Wallick Nell Stewart vs. China Mira
3/14/58 Miami Beach, FL @ Auditorium Don Eagle beat Ike Eakins Barbara Baker vs. Lady Angel Pete Managoff vs. Ray Villmer
3/14/58 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory Gorgeous George vs. Tony Martinelli Betty Hawkins vs. Gerry Wright Jack Vansky vs. Nick Roberts
3/15/58 Bradenton, FL Gorgeous George draw Nick Roberts Chris Zaharias beat Tony Martinelli Judy Glover draw Nell Stewart
3/17/58 Tampa, FL Jerry Christy & Harry Smith beat Eduardo Perez & Leo Wallick Ray Villmer beat Gorgeous George Chuck Benson beat Ted Christy
3/17/58 Ocala, FL @ City Auditorium Ike Eakins vs. Pete Managoff Barbara Baker vs. Betty Hawkins Chris Zaharias vs. ??
3/18/58 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Gorgeous George vs. Don Eagle in a 2 of 3 falls match Eduardo Perez vs. Billy Parks Pete Managoff vs. Harry Smith
3/18/58 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Jerry Christy beat Jack Vansky in a 2 of 3 falls match Betty Hawkins beat Barbara Baker to win 5-girl battle royal Gerri Wright beat Frankie Moore Betty Evans was first girl eliminated from battle royal
3/20/58 Jacksonville, FL Chief War Eagle & Don Eagle beat Leo Wallick & Jack Vansky in a 2 of 3 falls match Nick Roberts beat Pete Managoff in a 2 of 3 falls match Corinne Cordero beat Frankie Moore(15:00)
3/20/58 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Judy Glover & Barbara Baker vs. Nell Stewart & Betty Hawkins Eduardo Perez vs. Dick Steinborn Len Rossi vs. Harry Smith
3/21/58 Miami Beach, FL @ Auditorium Don Eagle double countout with Ray Villmer in a 2 of 3 falls match China Mira & Tiny Tim beat Dot Dotson & Ivan The Terrible Paul Carpentier beat Ted Christy
3/21/58 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory 5-girl battle royal including Judy Glover, Nell Stewart, Gerry Wright, Ella Waldek and Francis Moore Nick Roberts vs. Jack Vansky
3/22/58 Daytona, FL @ National Guard Armory Don Eagle vs. Eduardo Perez Tiny Tim & Barbara Baker vs. Ivan The Terrible & Nell Stewart Paul Carpentier vs. Jack Vansky
3/24/58 Orlando, FL @ American Legion Arena Gorgeous George & Jack Vansky vs. Ray Villmer & Dick Steinborn Plus girls match
3/24/58 Tampa, FL @ Municipal Auditorium NWA World Champion Dick Hutton beat Mr. Moto via pinfall in a 2 of 3 falls match Ivan The Terrible beat Tiny Tim Judy Glover beat Nell Stewart by DQ Tiny Tim & Judy Glover no contest with Ivan The Terrible & Nell Stewart
3/25/58 Eau Gallie, FL @ Civic Center NWA World Champion Dick Hutton vs. Ike Eakins Betty Hawkins & Ivan The Terrible vs. Judy Glover & Tiny Tim Ivan The Terrible vs. Tiny Tim Betty Hawkins vs. Judy Glover
3/25/58 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Mr. Moto vs. Don Eagle Pete Managoff vs. Billy Parks Nick Roberts vs. Jungle Jim Bradley
3/25/58 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Jerry Christy beat Gorgeous George Ella Waldek vs. Gerri Wright Paul Carpentier vs. Leo Wallick
3/25/58 Miami, FL @ Bayfront Park Auditorium NWA World Champion Dick Hutton vs. Billy Parks Dot Dotson vs. Betty Evans Tom Brady vs. Don Whittler
3/27/58 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium NWA World Champion Dick Hutton vs. Gorgeous George Judy Glover vs. Betty Hawkins in a 2 of 3 falls match Jerry Christy vs. Jungle Jim Bradley
3/27/58 Jacksonville, FL Chief War Eagle & Don Eagle beat Leo Wallick & Jack Vansky in a 2 of 3 falls match Billy Parks beat Chuck Benson(34:00) in a 2 of 3 falls match Len Rossi beat Chris Zaharias(22:00) by DQ
3/28/58 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory NWA World Champion Dick Hutton vs. Nick Roberts Girls match Plus 1 other match
3/28/58 Miami Beach, FL @ Auditorium
3/29/58 Daytona Beach, FL @ Armory NWA World Champion Dick Hutton vs. Ray Villmer Judy Glover & China Mira vs. Betty Hawkins & Corinne Cordero Plus 1 other match
3/29/58 Leesburg, FL @ National Guard Armory Don Eagle vs. Pete Managoff in a 2 of 3 falls match Jack Vansky vs. Len Rossi in a 2 of 3 falls match Barbara Baker vs. Ella Waldek
3/31/58 Tampa, FL @ Municipal Auditorium Gorgeous George vs. Ray Villmer
____________________ David Baker Mid-Atlantic Wrestling Historian Back To Top PM Quote Reply
Posted: Sat Dec 9th, 2017 06:54 am Add as Friend Ignore Member PM Quote Reply 38th Post dbaker3179
Joined: Sun Mar 1st, 2009 Location: Glendale, Arizona USA Posts: 1485 Status: Offline Mana: 4/1/58 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Don Eagle & War Eagle vs. Jungle Man Bradley & Jack Vansky Judy Glover vs. Ella Waldek Nick Roberts vs. Billy Parks
4/1/58 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Gorgeous George vs. Jerry Christy in a 2 of 3 falls match with Ike Eakins as special referee Pee Wee James & Frankie Moore vs. Bull Drummond & Dot Dotson in a 2 of 3 falls match Pee Wee James vs. Bull Drummond
4/1/58 Miami, FL @ Biscayne Arena Don Eagle beat Jungle Man Dot Dotson won a 5-woman battle royal that also included Barbara Baker, Betty Evans, China Mira and Frankie Moore
4/2/58 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory Gorgeous George vs. Jack Vansky in a 2 of 3 falls match Pee Wee James & Betty Hawkins vs. Bull Drummond & Nell Stewart plus 2 more matches
4/3/58 Jacksonville, FL Judy Glover & Pee Wee James beat Betty Hawkins & Bull Drummond Nick Roberts beat Jungle Man(aka Tom Bradley) Judy Glover beat Betty Hawkins Bull Drummond beat Pee Wee James
4/3/58 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Don Eagle vs. Gorgeous George Jerry Christy vs. Len Rossi Dot Dotson vs. Barbara Baker
4/7/58 Sarasota, FL @ American Legion Arena Fuzzy Cupid & Nell Stewart vs. Pee Wee James & China Mira in an anything goes, 2 of 3 falls match Chris Zaharias vs. Harry Smith in a 2 of 3 falls match Pee Wee James vs. Fuzzy Cupid China Mira vs. Nell Stewart
4/7/58 Ocala, FL @ City Auditorium Betty Hawkins & Leo Wallick vs. Barbara Baker & Len Rossi plus other matches
4/8/58 Lake Worth, FL @ American Legion Arena 5-girl battle royal including Nell Stewart, China Mira, Corinne Cordero, Dot Dotson and Betty Evans 1st girl out done for the night; pairing for singles bouts featured 2nd & 3rd eliminated, and between final two girls, winner of wrestle royal wins battle royal Billy Parks vs. John Paul Henning Plus 2 other matches
4/8/58 Eau Gallie, FL @ Civic Center Len Rossi vs. Benny Trudell in a 2 of 3 falls match Betty Hawkins & Bull Brummell vs. Barbara Baker & Pee Wee James in a 2 of 3 falls match Plus 2 other matches
4/8/58 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Judy Glover vs. Ella Waldek Ray Villmer vs. Harry Smith Don Whittler vs. Chris Zaharias
4/9/58 Miami, FL @ Biscayne Arena Jungle Man & Chris Zaharias beat John Paul Henning & Billy Parks in a 2 of 3 falls match Judy Glover beat Dot Dotson in a 2 of 3 falls match Jungle Man draw Billy Parks
4/10/58 Jacksonville, FL China Mira & Ruth Waters beat Nell Stewart & Dot Dotson in a 2 of 3 falls match John Paul Henning beat Billy Parks(42:00) in a 2 of 3 falls match China Mira beat Nell Stewart Dot Dotson beat Ruth Waters
4/10/58 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Don Eagle vs. Len Rossi in a 2 of 3 falls match Judy Glover vs. Ella Waldek in a 2 of 3 falls match Jungle Man vs. Leo Wallick
4/14/58 Orlando, FL @ American Legion Arena Ray Villmer vs. Gene Darval Billy Parks vs. Paul Carpentier
4/15/58 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Jungle Man Bradley, Jack Vansky & Chris Zaharias vs. Billy Parks, John Paul Henning & Nick Roberts Jack Vansky vs. Nick Roberts Jungle Man Bradley vs. John Paul Henning Chris Zaharias vs. Billy Parks
4/16/58 Miami, FL @ Biscayne Arena Don Eagle beat Chris Zaharias in a 2 of 3 falls match Len Rossi beat Gene Darval in a 2 of 3 falls match Harry Smith beat Benny Trudell(25:00)
4/17/58 Jacksonville, FL Ella Waldek beat Judy Glover(31:00) John Paul Henning beat Gene Darval in a 2 of 3 falls match Len Rossi beat Billy Parks
4/22/58 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Barbara Baker & China Mira vs. Dot Dotson & Corrine Cordero Ray Villmer vs. Chuck Benson Barbara Baker vs. Corrine Cordero Dot Dotson vs. China Mira
4/23/58 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory Jack Vansky vs. Don Eagle in a 2 of 3 falls, no time limit match Harry Smith vs. Chris Zaharias in a 2 of 3 falls match Gene Darval vs. John Paul Henning
4/24/58 Jacksonville, FL John Raymond Carpentier beat Jack Vansky(32:00) in a 2 of 3 falls match John Paul Henning vs. Gene Darval Judy Glover vs. Corinne Cordero Note: John Raymond Carpentier arrives in the territory billed as the World Junior Heavyweight champion.
4/28/58 Orlando, FL @ American Legion Arena Don Eagle vs. Mr. Moto in a 2 of 3 falls match Ray Villmer vs. Leo Wallick in a 2 of 3 falls match Johnny Henning vs. Gene Darval
5/1/58 Jacksonville, FL Don Eagle beat Gene Darval by DQ in a 2 of 3 falls match John Raymond Carpentier draw Leo Wallick(60:00) Chris Zaharias beat Len Rossi(22:00)
5/5/58 Orlando, FL @ American Legion Arena Ray Villmer vs. Leo Wallick in a 2 of 3 falls match Ike Eakins vs. Gene Darval in a boxing match Harry Smith vs. Paul Carpentier
5/8/58 Jacksonville, FL Peggy Allen beat Judy Grable in a 2 of 3 falls match Harry Smith beat Chris Zaharias(17:00) by DQ Leo Wallick double DQ Gene Darval in a 2 of 3 falls match
5/15/58 Jacksonville, FL Jack Vansky beat Gene Darval by reversed decision in a 2 of 3 falls match Judy Glover beat Barbara Baker in a 2 of 3 falls match Chuck Benson beat Chris Zaharias(20:00)
5/19/58 Orlando, FL @ American Legion Arena Gene Darval & Johnny Henning vs. Dick Steinborn & Ray Villmer in a 2 of 3 falls match Harry Smith vs. Jack Vansky in a 2 of 3 falls match Ike Eakins vs. Pat O’Hara
5/22/58 Jacksonville, FL Jack Vansky beat Gene Darval in a Texas death match Harry Smith beat Chuck Benson(37:00) in a 2 of 3 falls match John Paul Henning beat Pat O’Hara(22:00)
5/29/58 Jacksonville, FL Fabulous Moolah beat Peggy Allen in a 2 of 3 falls match Harry Smith & Jack Vansky beat Buddy Lee & Pat O’Hara in a 2 of 3 falls match Harry Smith beat Buddy Lee(10:00) Pat O’Hara beat Jack Vansky(11:00)
6/5/58 Jacksonville, FL Farmer Powell beat Jack Vansky in a 2 of 3 falls match Harry Smith beat Pat O’Hara by DQ in a 2 of 3 falls match Chuck Benson draw Charley Harben
6/12/58 Jacksonville, FL Charley Harben beat Farmer Powell in a 2 of 3 falls match Ray Villmer beat Georgia Boy Smith in a 2 of 3 falls match Chuck Benson beat Pat O’Hara by DQ
6/19/58 Jacksonville, FL Ray Villmer beat Charley Harben in a 2 of 3 falls match Sandra Ratliff draw Penny Watson in a 2 of 3 falls match Harry Smith beat Pat O’Hara(27:00)
6/26/58 Jacksonville, FL Sandra Ratliff & Chuck Benson beat Penny Watson & Charley Harben Ray Villmer beat Pat O’Hara by DQ in a 2 of 3 falls match Sandra Ratliff beat Penny Watson Chuck Benson draw Charley Harben
____________________ David Baker Mid-Atlantic Wrestling Historian Back To Top PM Quote Reply
Posted: Sat Dec 9th, 2017 06:54 am Add as Friend Ignore Member PM Quote Reply 39th Post dbaker3179
Joined: Sun Mar 1st, 2009 Location: Glendale, Arizona USA Posts: 1485 Status: Offline Mana: 7/3/58 Jacksonville, FL Charley Harben beat Bibber McCoy(34:00) in a 2 of 3 falls match John Heath beat Pat O’Hara in a 2 of 3 falls match Lou Stinson draw Tommy Todd(30:00)
7/10/58 Jacksonville, FL Millie Stafford beat Peggy Allen in a 2 of 3 falls match Tommy O’Toole beat Chuck Benson in a 2 of 3 falls match Mark Starr draw Jimmy Atkins
7/17/58 Jacksonville, FL Judy Grable beat Millie Stafford in a 2 of 3 falls match Harry Smith beat Tommy O’Toole by DQ in a 2 of 3 falls match Mark Starr beat Jimmy Atkins in a 2 of 3 falls match
7/19/58 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Girl’s match Plus 2 other matches
7/21/58 Orlando, FL @ American Legion Arena Jackie Fargo & Don Fargo vs. ?? & ??
7/22/58 Tampa, FL @ Municipal Auditorium Jackie Fargo & Don Fargo vs. Pat O’Hara & Harry Smith Plus 3 other matches
7/23/58 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory Jackie Fargo & Don Fargo vs. Tommy O’Toole & Mark Starr Pat O’Hara vs. Jerry Atkins Plus 2 other macthes
7/24/58 Jacksonville, FL Don Fargo & Jackie Fargo beat Harry Smith & Mark Starr Tommy O’Toole beat Charley Harben in a 2 of 3 falls match Don Fargo draw Harry Smith(15:00) Mark Starr beat Jackie Fargo by DQ
7/26/58 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Jackie Fargo & Don Fargo vs. Mark Starr & Jerry Atkins Harry Smith vs. Tommy O’Toole Plus 2 other matches
7/29/58 Tampa, FL Don Eagle beat Tommy O'Toole Scotty Williams beat Mark Starr DQ Leo Newman beat Ray Villmer
7/31/58 Jacksonville, FL Don Eagle beat Tommy O’Toole Harry Smith(sub for Leo Wallick) beat Ray Villmer Scotty Williams beat Mark Starr(20:00)
8/2/58 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Don Eagle vs. Leo Wallick in a 2 of 3 falls match Dot Dotson vs. Judy Glover in a 2 of 3 falls match Plus 1 other match
8/7/58 Jacksonville, FL Don Eagle & Harry Smith beat Tommy O’Toole & Leo Wallick in a 2 of 3 falls match Scotty Williams beat Ray Villmer by DQ in a 2 of 3 falls match Tommy O’Toole draw Harry Smith(15:00)
8/9/58 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium 6-man battle royal including Leo Wallick, Harry Smith, Tommy O’Toole, Mark Starr, Jerry Christy and Scotty Williams Plus other matches
8/12/58 Tampa, FL @ Municipal Auditorium Jackie Fargo & Don Fargo vs. Ray Villmer & Harry Smith Lou Plummer vs. Scotty Williams Plus 1 other match
8/12/58 Eau Gallie, FL @ Civic Center Linnie Kincaid & Bill Napolitan vs. Roberta Lindquest & Saul Weingeroff
8/14/58 Jacksonville, FL Don Fargo & Jackie Fargo beat Harry Smith & Scotty Williams in a 2 of 3 falls match Lou Plummer beat Leo Wallick in a 2 of 3 falls match Jackie Fargo draw Harry Smith Don Fargo draw Scotty Williams
8/16/58 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Jackie Fargo & Don Fargo vs. Jerry Christy & Scotty Williams Harry Smith vs. Lou Plummer in a 2 of 3 falls match Plus 2 other matches
8/18/58 Orlando, FL @ American Legion Arena Lou Plummer vs. Ray Villmer in a 2 of 3 falls match Judy Glover vs. Dot Dotson in a 2 of 3 falls match Scotty Williams vs. Leo Wallick
8/21/58 Jacksonville, FL Don Fargo & Jackie Fargo beat Harry Smith & Lou Plummer in a 2 of 3 falls match Scotty Williams double countout with Leo Wallick in a 2 of 3 falls match Lou Plummer beat Don Fargo by DQ
8/23/58 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Jackie Fargo & Don Fargo vs. Harry Smith & Jerry Christy in a 2 of 3 falls match Tony Martinelli vs. Scotty Williams in a 2 of 3 falls match Jerry Christy vs. Don Fargo Harry Smith vs. Jackie Fargo
8/25/58 Orlando, FL @ American Legion Arena Ray Villmer vs. Lou Plummer in a Texas death match Rita Cortez vs. Betty Clark in a 2 of 3 falls match Don Whittler vs. Leo Wallick
8/28/58 Jacksonville, FL Leo Wallick beat Scotty Williams in a Texas death match Rita Cortez beat Betty Clark Ray Villmer beat Lou Plummer(20:00)
9/1/58 Orlando, FL @ American Legion Arena Rita Cortez & Chris Zaharias vs. Judy Grable & Carlos Mendoza in a 2 of 3 falls match Leo Wallick & Lou Plummer vs. Ray Villmer & Scotty Williams in a 2 of 3 falls match
9/4/58 Jacksonville, FL Judy Grable beat Rita Cortez Harry Smith beat Leo Wallick in a 2 of 3 falls match Carlos Mendoza draw Lou Plummer(30:00)
9/6/58 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Judy Grable vs. Rita Cortez in a 2 of 3 falls match Carlos Mendoza vs. Leo Wallick in a 2 of 3 falls match Scotty Williams vs. Chris Zaharias
9/11/58 Jacksonville, FL Fabulous Moolah beat Judy Grable in a 2 of 3 falls match Harry Smith & Scotty Williams beat Ray Villmer & Leo Wallick(39:00) Leo Wallick draw Scotty Williams(15:00)
9/13/58 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Fabulous Moolah vs. Judy Grable Tag match Plus 2 other matches
9/15/58 Eau Gallie, FL @ Civic Center Dick Lever & Bobby Rains vs. Lee Garibaldi & Bill Napolitan in a 2 of 3 falls match Jeanette Collins vs. May Mattson in a 2 of 3 falls match Bill Barnes vs. Johnny Theobold
9/15/58 Orlando, FL @ American Legion Arena Millie Stafford & Sylvia Torres vs. Betty Clark & Kitty Adams in a 2 of 3 falls match Gypsy Joe vs. Ray Villmer in a 2 of 3 falls match Carlos Mendoza vs. Jake Dennett
9/18/58 Jacksonville, FL Scotty Williams won a 5-man battle royal Kitty Adams beat Millie Stafford in a 2 of 3 falls match Ray Villmer beat Carlos Mendoza Carlos Mendoza beat Gypsy Joe(21:00) Note: Ray Bennett was the fifth man in the Wrestle Royal, but didn’t compete in a singles match afterwards
9/20/58 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Kitty Adams & Scotty Williams vs. Sylvia Torres & Harry Smith Jake Dennett vs. Carlos Mendoza Kitty Adams vs. Sylvia Torres Harry Smith vs. Scotty Williams
9/22/58 Orlando, FL @ Legion Arena Scotty Williams beat Gypsy Joe by reverse decision Jerry Christy & Kitty Adams beat Johnny Walker & Millie Stafford in a 2 of 3 falls match Chris Belkas beat Jake Dennett via pinfall
9/24/58 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory Chris Belkas beat Gypsy Joe Peggy Allen beat Sylvia Torres Johnny Walker beat Carlos Mendoza in a 2 of 3 falls match
9/25/58 Jacksonville, FL Peggy Allen beat Millie Stafford(44:00) Scotty Williams beat Gypsy Joe in a 2 of 3 falls match Johnny Walker beat Carlos Mendoza(27:00)
9/27/58 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Johnny Walker vs. Chris Belkas in a 2 of 3 falls match Millie Stafford vs. Kitty Adams Chico Ortiz vs. Scotty Williams
9/30/58 Tampa, FL @ Municipal Auditorium Fabulous Moolah beat Rita Cortez in a 2 of 3 falls match Chris Belkas & Scotty Williams beat Gypsy Joe & Chico Ortiz by DQ in a 2 of 3 falls match Jerry Christy draw Johnny Walker
____________________ David Baker Mid-Atlantic Wrestling Historian Back To Top PM Quote Reply
Posted: Sat Dec 9th, 2017 06:54 am Add as Friend Ignore Member PM Quote Reply 40th Post dbaker3179
Joined: Sun Mar 1st, 2009 Location: Glendale, Arizona USA Posts: 1485 Status: Offline Mana: 10/1/58 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory Gypsy Joe vs. Jake Dennett Kurt Steinke vs. Scotty Williams Chico Ortiz vs. John Heath
10/2/58 Jacksonville, FL Fabulous Moolah beat Rita Cortez in a 2 of 3 falls match Gypsy Joe beat Scotty Williams in a 2 of 3 falls match Kurt Steinke draw Jerry Christy(sub for Jimmy Bianco)(30:00)
10/4/58 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Fabulous Moolah beat Rita Cortez Kurt Steinke vs. Johnny Walker Chris Belkas vs. Kurt Steinke
10/6/58 Orlando, FL @ Legion Arena Johnny Walker beat Gypsy Joe in a 2 of 3 falls match Chris Belkas beat Chico Ortiz(sub for Kurt Steinke) Mae Weston beat Beverly Dempsey(23:00) via pinfall
10/7/58 Tampa, FL @ Municipal Auditorium Chris Belkas, Jerry Christy & Johnny Walker beat Gypsy Joe, Chico Ortiz & Eduardo Perez Chris Belkas beat Gypsy Joe by DQ Johnny Walker beat Chico Ortiz Eduardo Perez draw Jerry Christy
10/8/58 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory Judy Glover beat Mae Weston in a 2 of 3 falls match Johnny Walker beat Gypsy Joe via pinfall in a 2 of 3 falls match Chris Belkas beat Kurt Steinke by DQ
10/9/58 Jacksonville, FL Kurt Steinke beat Gypsy Joe in a 2 of 3 falls match Chris Belkas beat Jake Bennett(39:00) in a 2 of 3 falls match Johnny Walker no contest with Jerry Christy
10/11/58 Dade City, FL @ Armory Gypsy Joe vs. Jerry Christy in a Texas death match Ella Waldek vs. Mae Weston in a 2 of 3 falls match Johnny Walker vs. Chris Belkas
10/11/58 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Angelo Martinelli & Mae Weston vs. Saul Weingeroff & Jeanette Collins Plus other matches
10/13/58 Orlando, FL @ Legion Arena Johnny Walker beat Eduardo Perez by DQ in a 2 of 3 falls match Jerry Christy & Chris Belkas vs. Kurt Steinke & Jake Dennett in a 2 of 3 falls match Jerry Christy draw Kurt Steinke Chris Belkas draw Jake Dennett
10/13/58 Miami Beach, FL @ Auditorium Antonino Rocca & Miguel Perez beat Karl Von Hess & Steve Stanlee in a 2 of 3 falls match Judy Glover beat Mae Weston by DQ Scotty Williams beat Harry Lewis
10/14/58 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Fabulous Moolah & Betty Clark vs. Rita Cortez & Ann Regan Chico Ortiz vs. Harry Smith Plus 1 other match
10/14/58 Tampa, FL @ Municipal Auditorium Judy Glover & Mae Weston beat Ella Waldek & Dot Dotson by DQ in a 2 of 3 falls match Johnny Walker beat Eduardo Perez by DQ in a 2 of 3 falls match Chris Belkas draw Scotty Williams(30:00)
10/15/58 Eau Gallie, FL @ Civic Center Betty Clark & Ann Regan vs. Rita Cortez & Fabulous Moolah in a 2 of 3 falls match Kurt Steinke vs. Johnny Walker in a 2 of 3 falls match plus 2 other woman’s matches
10/15/58 Miami, FL @ National Guard Armory Jerry Christy vs. Sandor Kovacs Tony Napolitan vs. Sammy Berg Tony Martinelli vs. Doran O’Hara Barbara Baker vs. Jeanette Collins
10/16/58 Jacksonville, FL Fabulous Moolah & Betty Clark beat Rita Cortez & Ann Morgan(35:00) in a 2 of 3 falls match Johnny Walker beat Kurt Steinke(36:00) in a 2 of 3 falls match Chris Belkas beat Scotty Williams(28:00)
10/18/58 Dade City, FL @ Armory Fabulous Moolah vs. Ann Regan in a 2 of 3 falls match Jerry Christy vs. Kurt Steinke in a 2 of 3 falls, no time limit match Chris Belkas vs. Harry Smith
10/18/58 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Roberto Pico vs. Sandor Kovacs in a 2 of 3 falls match Jerry Christy vs. Sammy Berg Tony Martinelli vs. Leo Garibaldi
10/21/58 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Dot Dotson & Pee Wee James vs. Rita Cortez & Tito Infante Lou Klein vs. Harry Smith Rita Cortez vs. Dot Dotson Pee Wee James vs. Tito Infante
10/21/58 Tampa, FL @ Municipal Auditorium Fabulous Moolah & Tom Thumb beat Judy Glover & Farmer McGregor(sub for Cowboy Bradley) in a 2 of 3 falls match Eduardo Perez beat Johnny Walker in a 2 of 3 falls match Fabulous Moolah draw Judy Grable Farmer McGregor(sub for Cowboy Bradley) beat Tom Thumb by DQ
10/22/58 Miami, FL @ National Guard Armory
10/23/58 Jacksonville, FL Farmer McGregor & Mae Weston beat Tom Thumb & Ella Waldek Ella Waldek beat Mae Weston Tom Thumb beat Farmer McGregor Johnny Walker beat Louis Klein
10/25/58 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Enrique Torres vs. Lee Wagner Plus other matches
10/27/58 Orlando, FL @ Legion Arena Pee Wee James & Mark Tendler vs. Farmer McGregor & Lou Klein in a 2 of 3 falls match Johnny Walker vs. Kurt Steinke in a 2 of 3 falls match Mark Tendler vs. Lou Klein Farmer McGregor vs. Pee Wee James
10/27/58 Tampa, FL Billy Two Rivers beat Eduardo Perez
10/27/58 Sarasota, FL @ American Legion Arena Mae Weston & Tito Infante beat Dot Dotson & Tom Thumb in a 2 of 3 falls match Chris Belkas beat Scotty Williams Dot Dotson beat Mae Weston Tom Thumb beat Tito Infante
10/28/58 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Farmer McGregor & Judy Glover vs. Pee Wee James & Ella Waldek Chico Ortez vs. Lou Klein Framer McGregor vs. Pee Wee James Judy Glover vs. Ella Waldek
10/29/58 Eau Gallie, FL @ Civic Center Johnny Walker vs. Chris Belkas in a 2 of 3 falls match Judy Glover & Farmer McGregor vs. Dot Dotson & Tom Thumb plus 2 other matches
10/29/58 Miami, FL @ National Guard Armory
10/30/58 Jacksonville, FL Farmer McGregor & Tito Infante beat Tom Thumb & Pee Wee James in a 2 of 3 falls match Johnny Walker vs. Lou Klein when, Walker refused to accept a victory over an injured Klein Tito Infante draw Tom Thumb Pee Wee James beat Farmer McGregor
11/1/58 Dade City, FL @ Armory Judy Glover vs. Dot Dotson in a Texas death match Chris Belkas & Johnny Walker vs. Eduardo Perez & Chico Ortiz Plus 2 other matches
11/3/58 Orlando, FL @ Legion Arena Billy Two Rivers vs. Eduardo Perez in a 2 of 3 falls match Ella Waldek vs. Judy Glover in a 2 of 3 falls match Johnny Walker vs. Johnny Bence
11/4/58 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Judy Glover double DQ Ella Waldek in a 2 of 3 falls match Harry Smith beat Kurt Steinke in a 2 of 3 falls match Johnny Walker beat Chris Belkas, but refused to accept the victory because Belkas had the wind knocked out of him
11/5/58 Miami, FL @ National Guard Armory Enrique Torres beat Joe Christy Sammy Berg draw Angelo Martinelli Sandor Kovacs beat John Albert
11/5/58 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory Betty Evans & Ella Waldek beat Ann Regan & Mae Weston Johnny Walker beat Jerry Christy Mae Weston beat Ella Waldek by DQ Ann Regan beat Betty Evans
11/6/58 Jacksonville, FL Mae Weston & Ann Regan beat Dot Dotson & Ella Waldek(47:00) in a 2 of 3 falls match Mark Tendler beat Jerry Christy(41:00) in a 2 of 3 falls match Dot Dotson beat Mae Weston Ella Waldek beat Ann Regan
11/6/58 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Enrique Torres vs. Joe Christy Tony Martinelli vs. Sammy Berg Sandor Kovacs vs. John Albert
11/10/58 Orlando, FL @ Legion Arena NWA World Champion Dick Hutton beat Johnny Walker by submission in a 2 of 3 falls match Ella Waldek beat Judy Glover in a Texas death match Rocky Columbo draw Chris Belkas(30:00)
11/11/58 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Judy Glover vs. Ella Waldek in a Texas death match Harry Smith vs. Eduardo Perez in a 2 of 3 falls match Johnny Bence vs. Johnny Walker
11/11/58 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Ann Regan vs. Dot Dotson Chris Belkas vs. Chico Ortiz Scotty Williams vs. Don Greene
11/12/58 Miami, FL @ National Guard Armory Ben Sharpe vs. Enrique Torres Sammy Berg vs. Sandor Kovacs Angelo Martinelli vs. Lee Wagner
11/12/58 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory NWA World Champion Dick Hutton beat Johnny Walker in a 2 of 3 falls match Scotty Williams beat Kurt Steinke(9:00) in a 2 of 3 falls match Rocky Columbo beat Don Greene(13:00)
11/13/58 Jacksonville, FL NWA World Champion Dick Hutton beat Johnny Walker(32:00) in a 2 of 3 falls match Ann Regan beat Sandra Ratliff in a 2 of 3 falls match Mark Tendler beat Kurt Steinke
11/15/58 Bradenton, FL @ Armory Judy Glover vs. Ella Waldek Don Greene beat Johnny Bence Johnny Walker vs. Harry Smith
11/18/58 Lake Worth, FL @ American Legion Arena NWA World Champion Dick Hutton vs. Harry Smith Sylvia Torres vs. Dot Dotson Ramon Cernandes vs. Johnny Bence
11/18/58 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Mae Weston & Tom Thumb vs. Judy Glover & Billy The Kid Chris Belkas vs. Chico Ortiz Mae Weston vs. Judy Glover Tom Thumb vs. Billy The Kid
11/19/58 Miami, FL @ National Guard Armory Barbara Baker & Angelo Martinelli beat Billy Napolitan & Millie Stafford Ben Sharpe beat Sammy Berg
11/19/58 Eau Gallie, FL @ Civic Center Ella Waldek & Tom Thumb vs. Sylvia Torres & Tito Infante in a 2 of 3 falls match Johnny Walker vs. Ramon Cernandes in a 2 of 3 falls match Plus 2 other matches
11/19/58 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory Jerry Christy draw Rocky Columbo
11/20/58 Jacksonville, FL Pee Wee James & Ella Waldek beat Billy The Kid & Judy Glover Lou Klein beat Eduardo Perez(37:00) by DQ in a 2 of 3 falls match Billy The Kid beat Pee Wee James Ella Waldek beat Judy Glover
11/21/58 Cocoa, FL @ National Guard Armory Judy Grable & Pee Wee James vs. Dot Dotson & Farmer McGregor in a 2 of 3 falls match Johnny Walker beat Eduardo Perez in a 2 of 3 falls match Plus 2 other matches
11/22/58 Avon Park, FL @ Armory Tito Infante & Judy Glover vs. Tom Thumb & Dot Dotson Johnny Walker vs. Eduardo Perez plus 2 other matches
11/24/58 Orlando, FL @ American Legion Arena Mae Weston & Ella Waldek vs. Ann Regan & Judy Glover in a 2 of 3 falls match Mark Tendler vs. Ramon Cernandes in a 2 of 3 falls match Rocco Columbo vs. Harry Smith
11/25/58 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Dot Dotson & Billy The Kid vs. Judy Glover & Tito Infante Lou Klein vs. Ramon Cernandes Billy The Kid vs. Tito Infante Judy Glover vs. Dot Dotson
11/25/58 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Chris Belkas vs. Chico Ortiz Betty Clark vs. Mae Weston Harry Smith vs. Scotty Williams
11/26/58 Miami, FL @ National Guard Armory Enrique Torres beat Ben Sharpe in a 2 of 3 falls match Masked Marvel beat Sandor Kovacs in a 2 of 3 falls match Sammy Berg beat Soldier Barry Millie Stafford beat Barbara Baker
11/26/58 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory Jerry Christy vs. Rocky Columbo in a 2 of 3 falls match Farmer McGregor vs. Pee Wee James Betty Clark vs. Ann Regan
11/27/58 Jacksonville, FL Farmer McGregor & Betty Clark beat Pee Wee James & Ella Waldek in a 2 of 3 falls match Eduardo Perez beat Lou Klein(34:00) in a 2 of 3 falls match Farmer McGregor beat Pee Wee James(14:00) Betty Clark beat Ella Waldek(11:00)
11/27/58 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Sandor Kovacs & Barbara Baker vs. Soldier Barry & Millie Stafford Ben Sharpe vs. Enrique Torres Sammy Berg vs. Great Unknown
11/28/58 Cocoa, FL @ National Guard Armory Mae Weston & Ann Regan vs. Ella Waldek & Betty Clark in a 2 of 3 falls match Johnny Walker vs. Chris Belkas in a 2 of 3 falls match Ella Waldek vs. Mae Weston Betty Clark vs. Ann Regan
12/1/58 Orlando, FL @ Legion Arena Harry Smith(sub for Johnny Walker) beat Black Jack Dillon via pinfall in a 2 of 3 falls match Mae Weston draw Kitty Adams in a 2 of 3 falls match Mark Tendler beat Ramon Cernandes by knockout in 3rd round in a boxing match
12/2/58 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Kitty Adams beat Dot Dotson by DQ Rocky Columbo beat Johnny Bence via pinfall in a 2 of 3 falls match Harry Smith beat Mark Tendler(sub for Johnny Walker) via pinfall
12/2/58 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Ella Waldek vs. Judy Glover Scotty Williams & Chris Belkas vs. Chico Ortiz & Eduardo Perez Plus 2 other matches
12/3/58 Miami, FL @ National Guard Armory Ben Sharpe & Mike Sharpe beat Sammy Berg & Enrique Torres Alberto Torres beat The Great Unknown Sandor Kovacs beat Soldier Barry
12/3/58 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory Fabulous Moolah vs. Kitty Adams Rocky Columbo vs. Chris Belkas Scotty Williams vs. Black Jack Dillon
12/4/58 Bradenton, FL @ Armory Rocky Columbo vs. Johnny Walker Mae Weston vs. Kitty Adams Johnny Bence vs. Black Jack Dillon Note: Walker likely didn't wrestle in Bradenton. He no showed Orlando & Lake Worth
12/4/58 Jacksonville, FL Fabulous Moolah beat Judy Glover(34:00) in a 2 of 3 falls match Chris Belkas beat Eduardo Perez Ramon Cernandes beat Mark Tendler(14:00)
12/5/58 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Ben Sharpe & Mike Sharpe vs. Tony Martinelli & Sammy Berg Sandor Kovacs vs. Great Unknown Soldier Barry vs. Alberto Torres
12/9/58 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Ramon Cernandes vs. Tom Zaharias Ella Waldek vs. Dot Dotson Harry Smith vs. Jerry Christy
12/9/58 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Rocky Columbo beat Eduardo Perez in a Texas death match Judy Glover beat Betty Clark in a 2 of 3 falls match Johnny Walker beat Chico Ortiz
12/9/58 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Black Jack Dillon & Johnny Bence vs. Chris Belkas & Scotty Williams Ann Regan vs. Mae Weston Black Jack Dillon vs. Scotty Williams Johnny Bence vs. Chris Belkas
12/10/58 Miami, FL @ National Guard Armory Ben Sharpe & Mike Sharpe draw Sammy Berg & Enrique Torres Alberto Torres beat Soldier Barry in a 2 of 3 falls match Sandor Kovacs beat Len Hughes
12/10/58 St. Petersburg, FL @ Armory 5-girl battle royal including Ella Waldek, Betty Clark, Judy Glover, Mae Weston & Ann Regan Black Jack Dillon vs. Rocky Columbo Plus 2 girls matches
12/11/58 Bradenton, FL @ Armory Black Jack Dillon vs. Johnny Bence Betty Clark vs. Judy Glover Rocky Columbo vs. Johnny Walker
12/11/58 Jacksonville, FL Eduardo Perez vs. Harry Smith Ann Regan vs. Dot Dotson Jerry Christy vs. Chris Belkas
12/15/58 Orlando, FL @ Legion Arena Judy Glover beat Mae Weston in a Texas death match Ike Eakins beat John Smith in a 2 of 3 falls match Rocky Columbo draw Johnny Walker(45:00)
12/16/58 Lake Worth, FL @ American Legion Arena 5-girl battle royal including Sylvia Torres, Betty Clark, Peggy Allen, Mae Weston and Judy Glover Eduardo Perez vs. Rocky Columbo Plus 2 other matches
12/16/58 Tampa, FL @ Municipal Auditorium Rocky Lee beat John Smith via pinfall to win 6-man battle royal Black Jack Dillon draw Jerry Christy(15:00) Jack Vansky beat Johnny Walker(13:00) Ann Regan & Kitty Adams beat Ella Waldek & Dot Dotson(sub for Corinne Cordero) via pinfall in a 2 of 3 falls match
12/16/58 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Chris Zaharias & Tom Zaharias vs. Chris Belkas & Scotty Williams in a 2 of 3 falls match Harry Smith vs. Ramon Cernandes in a 2 of 3 falls match Chris Belkas vs. Chris Zaharias Scotty Williams vs. Tom Zaharias
12/17/58 Miami, FL @ National Guard Armory Enrique Torres beat Mike Sharpe in a 2 of 3 falls match Bobby Managoff beat Ben Sharpe Soldier Barry draw Len Hughes Alberto Torres beat Ivan Volkoff
12/18/58 Jacksonville, FL Harry Smith beat Eduardo Perez(36:00) in a Texas death match Kitty Adams & Ann Regan beat Sylvia Torres & Dot Dotson Sylvia Torres beat Kitty Adams Ann Regan beat Dot Dotson
12/18/58 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Hans Schmidt vs. Ben Sharpe in a 2 of 3 falls match Bobby Managoff vs. Enrique Torres in a 2 of 3 falls match Len Hughes vs. Alberto Torres Ivan Volkoff vs. Sandor Kovacs
12/22/58 Orlando, FL @ Legion Arena Paul Anderson beat Ike Eakins Dick Steinborn beat Johnny Walker in a 2 of 3 falls match Sylvia Torres beat Ann Regan
12/23/58 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Ramon Cernandes vs. Rocky Columbo Ann Regan vs. Mae Weston Jerry Christy vs. Scotty Williams
12/23/58 Fort Myers, FL @ National Guard Armory John Smith beat Harry Smith by DQ in a 2 of 3 falls match Johnny Bence beat Chris Belkas in a 2 of 3 falls match Johnny Walker beat Black Jack Dillon by DQ in a 2 of 3 falls match
12/24/58 Miami, FL No wrestling
12/25/58 Jacksonville, FL @ Arena Johnny Walker beat Ramon Cernandes in a 2 of 3 falls match Rocky Columbo beat Johnny Bence in a 2 of 3 falls match Jerry Christy beat Jack Vansky(17:00)
12/29/58 Orlando, FL @ American Legion Arena Eddie Gossett & John Smith beat Ray Villmer & Dick Steinborn in a 2 of 3 falls match Judy Glover beat Sylvia Torres in a 2 of 3 falls match Ray Villmer beat Eddie Gossett by DQ John Smith draw Dick Steinborn
12/31/58 Miami, FL No wrestling
12/30/58 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Don Eagle vs. Black Jack Dillon Ann Regan vs. Sylvia Torres Jack Vansky vs. Rocky Columbo
12/30/58 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
12/31/58 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory Don Eagle vs. Jack Vansky Rocky Columbo vs. John Smith Eddie Gossett vs. Chris Belkas
|
|
|
Post by Kriss on Dec 9, 2022 19:50:35 GMT
1/1/59 Jacksonville, FL Ann Regan & Rocky Columbo beat Jack Vansky & Mae Weston(sub for Sylvia Torres) Johnny Walker beat Cowboy Rocky Lee in a 2 of 3 falls match Ann Regan beat Mae Weston Jack Vansky draw Rocky Columbo
1/2/59 Miami Beach, FL @ Auditorium Fabulous Moolah beat Judy Glover in a 2 of 3 falls match Paul Anderson beat Cowboy Rocky Lee Don Eagle & Ray Villmer beat Eddie Graham & John Smith
??1/3/59 Orlando, FL @ American Legion Arena Don Eagle beat Wee Willie Davis
1/3/59 Dade City, FL Don Eagle beat John Smith
1/3/59 Leesburg, FL @ National Guard Armory Haystacks Calhoun vs. Benny Trudell & Jack Terry in a handicap match Dick Steinborn vs. Chris Belkas in a 2 of 3 falls match Eddie Gossett vs. Don Whittler in a 2 of 3 falls match
1/5/59 Orlando, FL @ American Legion Arena Eddie Graham beat Dick Steinborn by DQ Don Eagle vs. ??
1/5/59 Sarasota, FL @ American Legion Arena Paul Anderson beat Cowboy Rocky Lee(9:00) Judy Glover & Judy Grable beat Mae Weston & Geri Gordon by DQ Masked Terror(sub for Black Jack Dillon) beat Sugi Sito by DQ
1/6/59 Eau Gallie, FL @ Civic Center Dick Steinborn vs. Rocky Columbo in a 2 of 3 falls match Fabulous Moolah vs. Mae Weston in a 2 of 3 falls match Eddie Gossett vs. Sugi Sito
1/6/59 Fort Myers, FL @ Armory Don Eagle beat John Smith Masked Terror beat Black Jack Dillon Judy Glover draw Ann Regan in a 2 of 3 falls match
1/6/59 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Paul Anderson vs. Wee Willie Davis Ray Villmer & Harry Smith vs. Cowboy Rocky Lee & Benny Trudell Ella Waldek vs. Kitty Adams
1/6/59 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Haystacks Calhoun vs. Jack Vansky & Chris Zaharias in a handicap match Peggy Allen vs. Rita Cortez Jack Terry vs. Tito Gomez
1/7/59 St. Petersburg, FL @ Armory Don Eagle beat Eddie Gossett Paul Anderson vs. John Smith Black Jack Dillon vs. Ray Villmer
1/8/59 Jacksonville, FL Rita Cortez & Tito Gomez beat Dot Dotson & Black Jack Dillon Ray Villmer beat Masked Giant by DQ in a 2 of 3 falls match Dot Dotson beat Rita Cortez Black Jack Dillon draw Tito Gomez
1/8/59 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Paul Anderson vs. Rocky Lee Chris Belkas vs. Rocky Columbo Fabulous Moolah vs. Mae Weston
1/9/59 Miami Beach, FL @ Auditorium Paul Anderson vs. Ike Eakins Haystack Calhoun vs. Wee Willie Davis Kitty Adams & Rita Cortez vs. Dot Dotson & Ella Waldek Jack Terry vs. Rocky Columbo
1/12/59 Orlando, FL @ American Legion Arena
1/13/59 Eau Gallie, FL @ Civic Center
1/13/59 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Paul Anderson vs. Wee Willie Davis Jack Vansky vs. Scotty Williams Benny Trudell vs. Tito Gomez
1/13/59 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
1/14/59 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory Dick Steinborn vs. Jack Vansky 5-girl battle royal including Kitty Adams, Mae Weston, Dot Dotson, Gert Gordon and Judy Glover Plus other girls match
1/15/59 Jacksonville, FL Ike Eakins beat Wee Willie Davis in a 2 of 3 falls match Rita Cortez beat Pat Sherry Jack Laskin beat Bob Hess
1/15/59 Cocoa, FL Paul Anderson vs. Cowboy Rocky Lee in a 2 of 3 falls match Judy Grable vs. Dot Dotson in a 2 of 3 falls match Ray Villmer vs. Black Jack Dillon in a 2 of 3 falls match
1/15/59 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium 5-man battle royal including Rocky Columbo, Dick Steinborn, Eddie Graham, Jack Terry and Haystacks Calhoun Ella Waldek vs. Kitty Adams Eddie Graham vs. Rocky Columbo Jack Terry vs. Dick Steinborn
1/16/59 Miami Beach, FL @ Auditorium Don Eagle & Ray Villmer beat Great Zorro & Jack Terry in a 2 of 3 falls match Haystack Calhoun beat Eddie Graham & Dr. Jerry Graham in a 2 of 3 falls, handicap match Ella Waldek beat Kitty Adams in a 2 of 3 falls match
1/19/59 Orlando, FL @ American Legion Arena
1/20/59 Eau Gallie, FL @ Civic Center
1/20/59 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Kitty Adams & Farmer McGregor vs. Irish Jackie & Ella Waldek Tito Gomez vs. Danny Ferraza Ray Gunkel vs. Gypsy Joe
1/20/59 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
1/21/59 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory 5-man battle royal featuring Mighty Jumbo Dick Steinborn vs. Chris Belkas Judy Glover vs. Dot Dotson Benny Trudell vs. Tito Gomez
1/22/59 Jacksonville, FL 2-man battle royal Mighty Jumbo beat Jack Vansky Cowboy Bradley beat Irish Jackie in a 2 of 3 falls match Billy Parks beat Cowboy Rocky Lee by DQ Chris Belkas beat Jack Vansky
1/22/59 Cocoa, FL 5-girl battle royal including Ann Miller, Kitty Adams, Mae Weston, Judy Grable and Ella Waldek Ray Villmer vs. Jack Laskin in a 2 of 3 falls match Plus girls tag match
1/22/59 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Ike Eakins vs. Paul Anderson in a 2 of 3 falls match Jack Dillon vs. Don Eagle Ray Gunkel vs. Dick Steinborn
1/23/59 Miami Beach, FL @ Auditorium
1/26/59 Orlando, FL @ American Legion Arena Mixed Girl/Midgets tag match Tag match
1/26/59 Miami, FL @ National Guard Armory Cowboy Bradley & Ann Regan vs. Tiny Roe & Dot Dotson Danny Ferazza vs. Rocky Columbo Jack Laskin vs. Cowboy Rocky Lee
1/27/59 Eau Gallie, FL @ Civic Center
1/27/59 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Don Eagle vs. Gypsy Joe 5-girl battle royal including Olga Zepeda, Kitty Adams, Judy Glover, Dot Dotson and Mae Weston Plus 2 other matches
1/27/59 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
1/28/59 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory Cowboy Bradley & Patsy Miller vs. Tiny Roe & Dot Dotson Gypsy Joe vs. Chris Belkas Jack Laskin vs. Billy Parks
1/29/59 Jacksonville, FL Judy Glover beat Olga Zepeda in a 2 of 3 falls match Billy Parks beat Black Jack Dillon(31:00) in a 2 of 3 falls match Chris Belkas beat Benny Trudell
1/29/59 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Irish Jackie & Mae Weston vs. Farmer McGregor & Kitty Adams in a 2 of 3 falls match Dr. Jerry Graham vs. Dick Steinborn of 3 falls match Eddie Graham vs. Tito Gomez in a 2 of 3 falls match
1/30/59 Miami Beach, FL @ Auditorium Don Eagle & Ray Villmer beat Eddie Graham & Dr. Jerry Graham by reverse decision in a 2 of 3 falls Chris Belkas beat Johnny Walker Farmer McGregor & Ann Regan beat Kitty Adams & Tiny Roe in a 2 of 3 falls match
2/2/59 Orlando, FL @ American Legion Arena Eddie Graham vs. Dick Steinborn in a 2 of 3 falls match Ray Villmer vs. Dr. Jerry Graham in a 2 of 3 falls match Gypsy Joe vs. Rocco Columbo
2/3/59 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Dick the Bruiser beat Mighty Jumbo(sub for Paul Anderson) Don Eagle & Rocky Columbo beat Dr. Jerry Graham & Eddie Graham Billy Parks beat Gypsy Joe
2/3/59 Lake Worth, FL @ Legion Arena Jack Vansky beat Tito Gomez Cowboy Bradley & Ann Regan beat Irish Jackie & Olga Zepeda Marco Polo beat Black Jack Dillon by DQ
2/3/59 Fort Myers, FL @ Armory Masked Terror beat Ray Villmer Judy Glover & Kitty Adams beat Dot Dotson & Mae Weston Harry Smith draw Chris Belkas(sub for Scotty Williams)
2/3/59 Eau Gallie, FL @ Civic Center Judy Grable & Farmer McGregor vs. Ella Waldek & Tiny Roe Dick Steinborn vs. Juan Ferraro plus 2 other matches
2/5/59 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Dr. Jerry Graham & Eddie Graham vs. Dick The Bruiser & Dick Steinborn in a 2 of 3 falls match Judy Glover vs. Judy Grable in a 2 of 3 falls match Marco Polo vs. Russ Columbo
2/5/59 Jacksonville, FL Farmer McGregor & Cowboy Bradley beat Irish Jackie & Tiny Roe(39:00) in a 2 of 3 falls match Billy Parks beat Danny Ferraza(sub for Chris Belkas)(27:00) in a 2 of 3 falls match Farmer McGregor beat Irish Jackie(12:00) Tiny Roe beat Cowboy Bradley(11:00)
2/6/59 Miami Beach, FL @ Auditorium Mighty Jumbo beat Dick The Bruiser by DQ in a 2 of 3 falls match Don Eagle & Ray Villmer vs. Eddie Graham & Dr. Jerry Graham in a match with 2 referees Judy Grable vs. Ella Waldek in a 2 of 3 falls match
2/8/59 Sarasota, FL @ American Legion Arena Haystacks Calhoun beat Dick The Bruiser
2/9/59 Orlando, FL @ American Legion Arena Dick Steinborn vs. Eddie Gossett in a no time limit match with Ray Villmer as special referee Cyclone Anaya & Hurricane Anaya vs. Dr. Jerry Graham & Jack Vansky in a 2 of 3 falls match Judy Glover vs. Judy Grable
2/9/59 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Antonino Rocca beat Dick The Bruiser
2/10/59 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Antonino Rocca vs. Dr. Jerry Graham Fabulous Moolah vs. Judy Glover Cyclone Anaya & Hurricane Anaya vs. Jack Vansky & Harry Lewis
2/10/59 St. Petersburg, FL @ Armory Antonino Rocca & Ray Villmer beat Dick The Bruiser & Mike DiBiase
2/10/59 Eau Gallie, FL @ Civic Center Eddie Graham & Steve Stanlee vs. Tito Gomez & Billy Parks in a 2 of 3 falls match Kitty Adams vs. Ann Regan in a 2 of 3 falls match Plus 1 other match
2/11/59 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory Paul Anderson beat Mighty Jumbo in a 2 of 3 falls match Dick Steinborn & Tito Gomez beat Eddie Graham & Dr. Jerry Graham by countout in a 2 of 3 falls match Tito Gomez beat Dr. Jerry Graham by DQ Dick Steinborn draw Eddie Graham
2/12/59 Jacksonville, FL Don Eagle beat Gypsy Joe in a 2 of 3 falls match Zorro double countout with Billy Parks in a 2 of 3 falls match Judy Glover draw Judy Grable(30:00)
2/12/59 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Antonino Rocco vs. Dr. Jerry Graham in a 2 of 3 falls match Eddie Graham & Steve Stanlee vs. Ray Villmer & Dick Steinborn in a 2 of 3 falls match Fabulous Moolah vs. Ell Waldek in a 2 of 3 falls match
2/13/59 Miami Beach, FL @ Auditorium Don Eagle & Antonino Rocca vs. Eddie Graham & Dr. Jerry Graham Paul Anderson vs. Dick The Bruiser Ray Villmer vs. Gene Stanlee
2/16/59 Orlando, FL @ American Legion Arena Haystacks Calhoun vs. Jack Vansky & Jack Terry in a 2 of 3 falls match Cyclone Anaya & Hurricane Anaya vs. Eddie Graham & Dr. Jerry Graham in a 2 of 3 falls match Steve Stanlee vs. Bob Hess
2/17/59 Eau Gallie, FL @ Civic Center
2/17/59 Lake Worth, FL @ American Legion Arena 5-man battle royal including Mighty Jumbo, Chris Belkas, Cyclone Anaya, Hurricane Anaya and Black Jack Dillon Fabulous Moolah vs. Rita Cortez Plus 2 other matches
2/17/59 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
2/18/59 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory Don Eagle vs. Gypsy Joe Cyclone Anaya & Hurricane Anaya vs. Jack Vansky & Black Jack Dillon Plus 2 other matches
2/19/59 Jacksonville, FL Fabulous Moolah beat Dot Dotson in a 2 of 3 falls match Zorro beat Billy Parks Marco Polo draw Tito Gomez
2/19/59 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Haystacks Calhoun vs. Gypsy Joe & Jack Vansky in a handicap match Dr. Jerry Graham & Eddie Graham vs. Cyclone Anaya & Hurricane Anaya Kitty Adams vs. Rita Cortez
2/20/59 Miami Beach, FL @ Auditorium Haystack Calhoun won a 5-man battle royal Fabulous Moolah beat Ella Waldek in a 2 of 3 falls match Cyclone Anaya beat Ike Eakins by DQ Hurricane Anaya beat Jack Terry
2/23/59 Orlando, FL @ American Legion Arena
2/24/59 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Mighty Jumbo & Jack Vansky vs. Cyclone Anaya & Hurricane Anaya Ann Regan vs. Mae Weston Plus 1 other match
2/24/59 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Argentina Rocca, Don Eagle & Ray Villmer vs. Dr. Jerry Graham, Eddie Graham & Black Jack Dillon
2/24/59 Eau Gallie, FL @ Civic Center Marco Polo & Tito Gomez vs. Gypsy Joe & Jack Laskin in a 2 of 3 falls match Rita Cortez vs. Pat Sherry in a 2 of 3 falls match Plus 2 other matches
2/25/59 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory Fabulous Moolah vs. Rita Cortez Cyclone Anaya & Hurricane Anaya vs. Jack Vansky & Black Jack Dillon
2/26/59 Jacksonville, FL Don Eagle beat Zorro in a 2 of 3 falls match Black Jack Dillon beat Billy Parks in a 2 of 3 falls match Marco Polo draw Chris Belkas(30:00)
2/26/59 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Dr. Jerry Graham, Eddie Graham & Gypsy Joe vs. Cyclone Anaya, Hurricane Anaya & Ike Eakins in a 2 of 3 falls match Judy Glover vs. Rita Cortez in a 2 of 3 falls match Dr. Jerry Graham vs. Hurricane Anaya Eddie Graham vs. Cyclone Anaya
2/27/59 Miami Beach, FL @ Auditorium Don Eagle & Antonino Rocca beat Eddie Graham & Dr. Jerry Graham in a 2 of 3 falls match Ray Villmer beat Great Zorro in a 2 of 3 falls match Jack Laskin beat Ike Eakins
3/2/59 Orlando, FL @ American Legion Arena
3/3/59 Eau Gallie, FL @ Civic Center
3/3/59 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Eddie Graham & Dr. Jerry Graham vs. Cyclone Anaya & Hurricane Anaya Tito Gomez vs. Jack Vansky Plus 1 other match
3/3/59 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
3/4/59 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory Don Eagle & Tito Gomez beat Jack Vansky & Black Jack Dillon(36:00) in a 2 of 3 falls match Pat Sherry beat Olga Zepeda in a 2 of 3 falls match Jack Vansky draw Tito Gomez(15:00)
3/5/59 Jacksonville, FL Harry Smith beat Zorro by DQ in a 2 of 3 falls match Judy Glover & Big Ike Eakin(sub for Dick Steinborn) beat Rita Cortez & Black Jack Dillon by DQ in a 2 of 3 falls match Judy Glover draw Rita Cortez(15:00) Black Jack Dillon draw Harry Smith(15:00)
3/5/59 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Don Eagle vs. Dr. Jerry Graham in a 2 of 3 falls match The Black Demons vs. Cyclone Anaya & Hurricane Anaya in a 2 of 3 falls match Judy Grable vs. Dot Dotson in a 2 of falls match
3/6/59 Miami Beach, FL @ Auditorium Paul Anderson & Ray Villmer beat Eddie Graham & Dr. Jerry Graham in a 2 of 3 falls match Jack Laskin beat Black Demon XX Black Demon X beat Chris Belkas
3/7/59 Daytona Beach, FL Dick Beyer & Marco Polo beat Jack Laskey & Al Mills Princess White Cloud beat Olga Zepeda Dick Beyer draw Jack Laskey Marco Polo beat Al Mills by DQ
3/7/59 Leesburg, FL @ National Guard Armory Cyclone Anaya & Hurricane Anaya vs. Bob Hess & Billy Parks in a 2 of 3 falls match Dick Steinborn vs. Tito Gomez in a 2 of 3 falls match Plus 2 other matches
3/9/59 Orlando, FL @ American Legion Arena Cyclone Anaya & Hurricane Anaya beat Bill Parks & Zorro(unmasked as Lord Albert Mills) via pinfall in a 2 of 3 falls, no time limit match Judy Glover & Dick Steinborn beat Olga Zepeda & Bob Hess in a 2 of 3 falls, no time limit match Plus 2 other matches
3/10/59 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Don Eagle vs. Jack Vansky Olga Zepeda & Sylvia Torres vs. Judy Grable & Princess White Cloud Plus 2 other matches
3/10/59 Eau Gallie, FL @ Civic Center Cyclone Anaya & Hurricane Anaya vs. Dick Beyer & Chris Belkas in a 2 of 3 falls match Zorro vs. Ray Villmer Plus 2 other matches
3/10/59 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
3/11/59 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory Dick Steinborn & Tito Gomez vs. The Black Demons Pat Sherry vs. Betty Clark Plus 1 other match
3/12/59 Jacksonville, FL Don Eagle & Harry Smith beat Zorro(unmasked as Lord Albert Mills) & Black Jack Dillon in a 2 of 3 falls match Chris Belkas beat Billy Parks in a 2 of 3 falls match Harry Smith beat Black Jack Dillon(11:00)
3/12/59 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Haystacks Calhoun vs. Dr. Jerry Graham & Eddie Graham in a handicap match The Black Demons vs. Dick Steinborn & Ray Villmer Plus 1 other match
3/13/59 Miami Beach, FL @ Auditorium The Black Demons beat Haystack Calhoun & Jack Laskin in a 2 of 3 falls match Ray Villmer beat Eddie Graham Hurricane Anaya beat Jack Terry
3/14/59 Daytona Beach, FL Dick Steinborn vs. ?? Judy Grable vs. ??
3/16/59 Orlando, FL @ American Legion Arena Cyclone Anaya, Hurricane Anaya & Dick Steinborn vs. Dr. Jerry Graham, Eddie Graham & Bob Hess in a 2 of 3 falls, no time limit match Plus 3 other matches
3/17/59 Eau Gallie, FL @ Civic Center
3/17/59 Lake Worth, FL @ American Legion Arena 5-girl battle royal including Betty Clark, Pat Sherry, Mae Weston, Margie Ramsey and Judy Grable Cyclone Anaya & Hurricane Anaya vs. Jack Vansky & Ray Villmer
3/17/59 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
3/18/59 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory Margie Ramsey & Pat Sherry vs. Betty Clark & Dot Dotson Dick Steinborn vs. Jack Vansky Plus 2 other girls matches
3/19/59 Jacksonville, FL Sylvia Torres beat Judy Glover by countout Marco Polo beat Prince Omar by DQ Tito Gomez draw Billy Parks(30:00)
3/19/59 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium The Black Demons vs. Dick Steinborn & Ray Villmer in a 2 of 3 falls match 5-girl battle royal including Princess White Cloud, Judy Grable, Betty Clark, Pat Sherry and Dorothy Ramsey
3/20/59 Miami Beach, FL @ Auditorium Don Eagle & Ray Villmer vs. The Black Demons in a 2 of 3 falls match 7-girl battle royal including Judy Grable, Betty Clark, Pat Sherry, Princess White Cloud, Sylvia Torres, ?? and Margie Ramsey Plus 3 other matches
3/23/59 Orlando, FL @ American Legion Arena 2 tag matches including Don Eagle, Cyclone Anaya, Hurricane Anaya, Ray Villmer, girls and others
3/24/59 Eau Gallie, FL @ Civic Center
3/24/59 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Cyclone Anaya & Hurricane Anaya vs. Jack Vansky & Ray Villmer Betty Clark vs. Rita Cortez Plus 2 other matches
3/24/59 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
3/26/59 Jacksonville, FL Harry Smith & Tito Gomez beat Jack Vansky & Prince Omar(37:00) in a 2 of 3 falls match Mae Weston beat Sylvia Torres(27:00) in a 2 of 3 falls match Tito Gomez beat Prince Omar(9:00) Harry Smith beat Jack Vansky(11:00)
3/26/59 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Ray Villmer & Paul Anderson vs. The Black Demons in a 2 of 3 falls match Girl’s match Plus 1 other match
3/27/59 Miami Beach, FL @ Auditorium No wrestling
3/30/59 Orlando, FL @ American Legion Arena Sheik of Araby vs. Ray Villmer in a 2 of 3 falls match Don Eagle vs. Dick Steinborn in a 2 of 3 falls match Marco Polo vs. Chris Belkas
3/31/59 Eau Gallie, FL @ Civic Center
3/31/59 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Dot Dotson & Mae Weston vs. Judy Glover & Margie Ramsey Jack Vansky vs. Tito Gomez Marco Polo vs. Harry Smith
3/31/59 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Last edited on Sat Dec 23rd, 2017 05:48 pm by dbaker3179
____________________ David Baker Mid-Atlantic Wrestling Historian Back To Top PM Quote Reply
Posted: Sat Dec 9th, 2017 06:55 am Add as Friend Ignore Member PM Quote Reply 42nd Post dbaker3179
Joined: Sun Mar 1st, 2009 Location: Glendale, Arizona USA Posts: 1485 Status: Offline Mana: 4/2/59 Jacksonville, FL Dick Steinborn & Chris Belkas beat Jack Vansky & Prince Omar in a 2 of 3 falls match Johnny Bence beat Earl Guess in a 2 of 3 falls match Dick Steinborn beat Prince Omar by DQ Chris Belkas beat Jack Vansky
4/2/59 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Don Eagle vs. Sheik of Araby Ray Villmer vs. Black Demon X Rita Cortez vs. Mae Weston in a match with Gloria Adams as special referee
4/3/59 Miami Beach, FL @ Auditorium Don Eagle & Chris Belkas(sub for Ray Villmer) beat Sheik of Araby & Jack Vansky in a 2 of 3 falls match Judy Glover beat Rita Cortez in a 2 of 3 falls match Chris Belkas draw Tito Gomez
4/6/59 Orlando, FL @ American Legion Arena Sheik of Araby vs. Ray Villmer in a 2 of 3 falls match Marco Polo & Judy Glover vs. Bob Hess & Ella Waldek in a 2 of 3 falls match Plus 2 other matches
4/7/59 Eau Gallie, FL @ Civic Center
4/7/59 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Don Eagle & Tito Gomez vs. Ray Villmer & Jack Vansky Judy Glover vs. Ella Waldek Tito Gomez vs. Jack Vansky
4/7/59 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
4/9/59 Jacksonville, FL Don Eagle beat Prince Omar(32:00) in a 2 of 3 falls match Billy Parks beat Bob Hess by reverse decision Chris Belkas beat Tito Gomez(17:00)
4/13/59 Orlando, FL @ American Legion Arena
4/14/59 Eau Gallie, FL @ Civic Center
4/14/59 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Ella Waldek vs. Judy Glover Ray Villmer vs. Tito Gomez Harry Smith vs. Demon X
4/14/59 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
4/16/59 Jacksonville, FL Harry Smith beat Bob Hess in a 2 of 3 falls match Judy Glover beat Ella Waldek(34:00) Chris Belkas draw Marco Polo
4/17/59 Lakeland, FL @ National Guard Armory Harry Smith & Chris Belkas beat Bob Hess & Mr. X by DQ in a 2 of 3 falls match Dot Dotson beat Mae Weston Mr. X draw Chris Belkas(20:00)
4/23/59 Jacksonville, FL Pat O’Hara beat Ike Eakins in a 2 of 3 falls match Harry Smith beat Ray Villmer in a 2 of 3 falls match Earl Guess beat Bill Napolitan(sub for John Heath)
4/30/59 Jacksonville, FL Bob Shipp(sub for Al Mills) beat Pat O’Hara Tommy Todd beat Charley Harben by DQ in a 2 of 3 falls match Lou Stinson beat George Passmore(16:00)
5/7/59 Jacksonville, FL Princess Chi Chi(sub for Dot Dotson) beat Arlene Ratliff Tommy Todd & Lou Stinson beat Mickey Blassie & Charley Harben by DQ in a 2 of 3 falls match Lou Stinson draw Mickey Blassie(15:00) Charley Harben draw Tommy Todd(15:00)
5/14/59 Jacksonville, FL Princess Chi Chi(sub for Sylvia Torres) beat Arlene Ratliff(sub for Margie Ramsey) Tommy Todd & Lou Stinson beat Bob Shipp & Mickey Blassie by DQ in a 2 of 3 falls match Lou Stinson draw Mickey Blassie(15:00) Tommy Todd draw Bob Shipp(15:00)
5/21/59 Jacksonville, FL Ann Regan beat Sylvia Torres by DQ in a 2 of 3 falls match Bob Shipp & Mickey Blassie beat Lou Stinson & Tommy Todd in a Texas death match Lou Stinson beat Bob Shipp Tommy Todd draw Mickey Blassie(15:00)
5/28/59 Jacksonville, FL May 28, 1959 Farmer Powell beat Bob Shipp in a 2 of 3 falls match Tommy Todd beat Rocky Guess by reverse decision Earl Guess draw Lou Stinson(30:00)
6/4/59 Jacksonville, FL 6-man battle royal Farmer Powell beat Earl Guess in a 2 of 3 falls match Rocky Guess beat Bob Shipp Tommy Todd draw Lou Stinson
6/11/59 Jacksonville, FL Tommy Todd beat Gypsy Joe by DQ in a 2 of 3 falls match Rocky Guess beat Charley Harben(35:00) in a 2 of 3 falls match Lou Stinson beat John Theobold(30:00) by countout
6/18/59 Jacksonville, FL Tommy Todd beat John Theobold in a mud wrestling match Farmer Powell beat Mickey Blassie in a 2 of 3 falls match Lou Stinson beat Johnny Heath
6/25/59 Jacksonville, FL Margie Ramsey beat Sylvia Torres by default, as Torres failed to show Chris Zaharias beat Tommy Todd in a 2 of 3 falls match Charley Laye beat Jack O’Reilly by reverse decision Chris Zaharias draw Jimmy Smith(30:00)
6/27/59 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Chris Zaharias vs. Jimmy Smith Charlie Laye vs. Jack O’Reilly Plus a girl’s match with Gloria Adams as special referee
Last edited on Sat Dec 23rd, 2017 05:49 pm by dbaker3179
____________________ David Baker Mid-Atlantic Wrestling Historian Back To Top PM Quote Reply
Posted: Sat Dec 9th, 2017 06:56 am Add as Friend Ignore Member PM Quote Reply 43rd Post dbaker3179
Joined: Sun Mar 1st, 2009 Location: Glendale, Arizona USA Posts: 1485 Status: Offline Mana: 7/2/59 Jacksonville, FL Margie Ramsey beat Patsy Corbett in a 2 of 3 falls match Jack O’Reilly & Chris Zaharias beat Jimmy Smith & Charley Laye Charley Laye draw Jack O’Reilly Jimmy Smith no contest with Chris Zaharias
7/4/59 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Chris Zaharias & Jack O’Reilly vs. Charlie Laye & Rocky Smith in a 2 of 3 falls match Ann Regan vs. Marjorie Ramsey in a 2 of 3 falls match Charlie Laye vs. Chris Zaharias Jack O’Reilly vs. Rocky Smith
7/9/59 Jacksonville, FL Marco Polo won a 5-man battle royal Charley Laye draw Chris Zaharias Marco Polo beat Jack O’Reilly Ann Regan beat Margie Ramsey in a 2 of 3 falls match
7/16/59 Jacksonville, FL Nick Carter beat Al Mills in a 2 of 3 falls match Bill Hiers beat Wild Bill Lawley Ben Bunyon beat Roughhouse Boatwright Johnny King draw Bill Watson
7/23/59 Jacksonville, FL Nick Carter & Bill Hiers beat Roughhouse Boatright & Bill Lawley Ben Bunyon beat John Theobold Bill Hiers beat Roughhouse Boatright Nick Carter beat Wild Bill Lawley
7/30/59 Jacksonville, FL July 30, 1959 Tiny Oxford & Bill Hiers beat Bill Lawley & Polish Angel in a 2 of 3 falls match Ben Bunyon beat Roughhouse Boatright in a 2 of 3 falls match Bill Hiers beat Bill Lawley by DQ Tiny Oxford draw Polish Angel(15:00)
8/6/59 Jacksonville, FL Tiny Oxford & Tommy Todd beat Bill Lawley & Polish Angel by DQ Ben Bunyon beat Ronnie Parrot(sub for Jim Dalton) Tommy Todd draw Polish Angel(15:00) Tiny Oxford draw Bill Lawley(15:00)
8/13/59 Jacksonville, FL Rocky Guess beat Black Panther by DQ in a 2 of 3 falls match Ben Bunyon draw Wild Bill Lawley(45:00) in a 2 of 3 falls match Bill Hiers beat Roughhouse Boatright(22:00) by DQ
8/20/59 Jacksonville, FL Al Hiers & Tommy Todd beat Black Panther & Roughhouse Boatright by DQ in a 2 of 3 falls match Ben Bunyon beat Jim Dalton in a 2 of 3 falls match Roughhouse Boatright draw Tommy Todd(15:00) Bill Hiers beat Black Panther by DQ
8/27/59 Jacksonville, FL Bill Hiers & Ben Bunyon no contest with Bill Lawley & Black Panther in a 2 of 3 falls match Bill Alexander beat Jim Dalton by DQ Ben Bunyon draw Wild Bill Lawley(15:00) Bill Hiers draw Black Panther(15:00) Note: No other shows were held in Jacksonville until January 7, 1960
9/9/59 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Eddie Graham & Eric Von Hess vs. Harry Smith & Luis Torres Rita Cortez vs. Ann Regan
9/14/59 Orlando, FL @ American Legion Arena Eddie Graham vs. Harry Smith in a 2 of 3 falls match Ray Villmer vs. Luis Torres in a 2 of 3 falls match Ann Regan vs. Margie Ramsey
9/21/59 Orlando, FL @ American Legion Arena Eddie Graham vs. Harry Smith in a 2 of 3 falls match Ray Villmer vs. Johnny Rebel Pat Sherry vs. Ann Regan in a 2 of 3 falls match
9/26/59 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Luis Torres & Ann Regan vs. Ray Villmer & Pat Sherry in a 2 of 3 falls match Eddie Graham vs. Johnny Rebel in a 2 of 3 falls match Ann Regan vs. Pat Sherry
9/28/59 Orlando, FL @ American Legion Arena Judy Grable vs. Margie Ramsey in a 2 of 3 falls match Harry Smith & Ray Villmer vs. Eddie Graham & Johnny Bence in a 2 of 3 falls match Plus 1 other match
Last edited on Sat Dec 23rd, 2017 05:49 pm by dbaker3179
____________________ David Baker Mid-Atlantic Wrestling Historian Back To Top PM Quote Reply
Posted: Sat Dec 9th, 2017 06:56 am Add as Friend Ignore Member PM Quote Reply 44th Post dbaker3179
Joined: Sun Mar 1st, 2009 Location: Glendale, Arizona USA Posts: 1485 Status: Offline Mana: 10/5/59 Orlando, FL @ American Legion Arena
10/8/59 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Pat Lyda & Margie Ramsey vs. Judy Grable & Peggy Adams Pat O’Hara vs. Eddie Graham Boom Boom Pantazi vs. Speedy Gonzales
10/10/59 Miami, FL @ Stadium Eddie Graham & Eric Von Hess vs. Johnny Bence & Harry Smith in a 2 of 3 falls match with Joey Maxim as special referee Judy Grable vs. Margie Ramsey Boom Boom Pantazi vs. Luis Torres
10/12/59 Orlando, FL @ American Legion Arena Judy Grable vs. Pat Sherry in a 2 of 3 falls match Ray Villmer & Johnny Bence vs. Jan Madrid & Eddie Graham in a 2 of 3 falls match Plus 1 other match
10/13/59 Eau Gallie, FL @ Civic Center
10/13/59 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Judy Grable & Ann Regan vs. Pat Lyda & Peggy Allen Luis Torres vs. Jan Madrid Plus 2 other matches
10/13/59 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
10/15/59 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Pat O’Hara vs. Red Raider Ann Regan vs. Peggy Allen Chris Averoff vs. Eddie Graham in a match with Boom Boom Panzini as special referee
10/17/59 Miami, FL @ Stadium Peggy Adams & Ann Regan vs. Pat Lyda & Sylvia Torres in a 2 of 3 falls match Red Menace vs. Luis Torres in a 2 of 3 falls match Johnny Bence vs. Eddie Graham in a 2 of 3 falls match
10/19/59 Orlando, FL @ American Legion Arena
10/20/59 Eau Gallie, FL @ Civic Center
10/20/59 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Luis Torres & Jose Garcia vs. Jan Madrid & Eddie Graham Luis Torres vs. Jan Madrid Pat Lyda vs. Ann Regan
10/20/59 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
10/24/59 Miami, FL @ Stadium Eddie Graham vs. Marco Polo in a 2 of 3 falls match Red Menace vs. Jose Garcia Judy Grable vs. Margie Ramsey
10/26/59 Orlando, FL @ American Legion Arena
10/27/59 Eau Gallie, FL @ Civic Center
10/27/59 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Harry Smith vs. Jan Madrid Patsy Miller vs. Margie Ramsey Jose Garcia vs. Boom Boom Pantazi
10/27/59 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
10/29/59 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Red Menace & Pat Lyda vs. Tito Carreon & Jay Scott Tony Jiminez vs. Eddie Graham in a 2 of 3 falls match Pat Lyda vs. Jay Scott Red Menace vs. Tito Carreon
10/31/59 Miami, FL @ Stadium Eddie Graham & Red Menace vs. Tito Carreon & Marco Polo in a 2 of 3 falls match Jack Donovan vs. Jose Garcia Black Jack Dillon vs. Tony Jiminez
11/2/59 Orlando, FL @ American Legion Arena Chris Averoff vs. Ray Villmer in a 2 of 3 falls match Jan Madrid vs. Bob Kappel in a 2 of 3 falls match Jose Garcia vs. Chris Belkas
11/2/59 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory Johnny Bence vs. Tito Carreon Judy Grable vs. Pat Lyda Jim Martin vs. Marco Polo
11/3/59 Eau Gallie, FL @ Civic Center
11/3/59 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Tag tournament Luis Torres & Tito Carreon vs. Johnny Bence & Black Jack Dillon Pat Lyda & Joyce Scott vs. Patsy Corbett & Judy Grable Winners to meet in mixed tag match
11/3/59 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
11/5/59 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Eddie Graham & Red Menace vs. Don Curtis & Bob Kappel in a 2 of 3 falls match Pat Lyda vs. Fran Gravette in a 2 of 3 falls match Red Menace vs. Bob Kappel Eddie Graham vs. Don Curtis
11/7/59 Miami, FL @ Stadium Johnny Bence & Marco Polo vs. Black Jack Dillon & Red Menace in a 2 of 3 falls match with Joey Maxim as special referee Tito Carreon vs. Eddie Graham in a 2 of 3 falls match Don Curtis vs. Jimmy Martin
11/9/59 Orlando, FL @ American Legion Arena Ray Villmer vs. Chris Averoff in a Texas death match Don Curtis vs. Jan Madrid in a 2 of 3 falls match Bob Kappel vs. Jimmy Martin
11/10/59 Eau Gallie, FL @ Civic Center
11/10/59 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Jose Garcia(aka Jose Lothario) & Luis Torres beat Jan Madrid & Jack Donovan via pinfall in a 2 of 3 falls match Princess White Cloud beat Pat Lyda in a 2 of 3 falls match Jan Madrid draw Luis Torres(15:00)
11/10/59 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
11/12/59 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Don Curtis vs. Red Menace in a 2 of 3 falls match Tito Carreon vs. Eddie Graham Pat Lyda vs. Jay Scott
11/14/59 Miami, FL @ Stadium Tito Carreon vs. Red Menace in a 2 of 3 falls match Eddie Graham vs. Al Martin in a 2 of 3 falls match Al Galento vs. Jose Garcia Pat Lyda vs. Jay Scott
11/16/59 Orlando, FL @ American Legion Arena Ray Villmer & Don Curtis vs. Jan Madrid & Chris Averoff in a no time limit match Bob Kappel vs. Billy Cox in a 2 of 3 falls match Plus 1 other match
11/17/59 Eau Gallie, FL @ Civic Center
11/17/59 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Jan Madrid & Ray Villmer vs. Silento Rodriguez & Tito Carreon Judy Grable vs. Sylvia Torres Plus 2 other matches
11/17/59 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
11/18/59 Ocala, FL @ City Auditorium Sylvia Torres vs. Ann Regan Jan Madrid & Eddie Graham vs. Tito Carreon & Harry Smith
11/19/59 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Silento Rodriguez vs. Red Menace in a 2 of 3 falls match Eddie Graham vs. Don Curtis Fran Gravette vs. Margie Ramsey
11/21/59 Miami, FL @ Stadium Tito Carreon vs. Red Menace in a Texas death match Eddie Graham vs. Silento Rodriguez Chris Averoff vs. Don Curtis Al Galento vs. Al Martin
11/23/59 Orlando, FL @ American Legion Arena Chris Averoff & Jan Madrid beat Eddie Graham & Don Curtis by DQ in a 2 of 3 falls match John Paul Henning beat Jack Donovan by DQ in a 2 of 3 falls match Fran Gravette beat Sylvia Torres
11/23/59 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory El Diablo vs. Tito Carreon Chico Venegas vs. Marco Polo Jose Garcia vs. Bob Kappel
11/24/59 Eau Gallie, FL @ Civic Center
11/24/59 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Tito Carreon vs. Jan Madrid in a no time limit match Harry Smith vs. Tony Jiminez Jose Garcia vs. Chico Venegas
11/24/59 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
11/28/59 Miami, FL @ Stadium Tito Carreon & Don Curtis vs. Al Galento & Red Menace in a 2 of 3 falls match with Joey Maxim as special referee Chris Averoff vs. Harry Smith Fran Gravette vs. Sylvia Torres
11/30/59 Orlando, FL @ American Legion Arena Eddie Graham vs. Jan Madrid in a no time limit match Jack Donovan vs. Don Curtis in a 2 of 3 falls match John Paul Henning vs. Chris Averoff
12/1/59 Eau Gallie, FL @ Civic Center
12/1/59 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Harry Smith & Tito Carreon vs. Jan Madrid & Chico Venegas Fran Gravette vs. Sylvia Torres Jan Madrid vs. Tito Carreon
12/1/59 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
12/5/59 Miami, FL @ Stadium Tito Carreon & Don Curtis vs. Al Galento & Red Menace in a 2 of 3 falls match Chris Averoff vs. Terry Dugan in a 2 of 3 falls match Jose Garcia vs. Chico Venegas
12/7/59 Orlando, FL @ American Legion Arena Eddie Graham vs. Jan Madrid in a boxing match with Joey Maxim as special referee Don Curtis vs. Chris Averoff in a 2 of 3 falls match Rita Cortez vs. Fran Gravette Red Raider vs. Johnny Walker
12/8/59 Eau Gallie, FL @ Civic Center
12/8/59 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Tito Carreon vs. Chico Venegas Rita Cortez vs. Fran Gravette Jerry Dugan vs. Harry Smith
12/8/59 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
12/12/59 Miami, FL @ Stadium Don Curtis vs. Red Menace in a death match Eddie Graham vs. Harry Smith in a 2 of 3 falls match Tito Carreon vs. Chico Venegas Johnny Walker vs. ??
12/14/59 Orlando, FL @ American Legion Arena Red Raider vs. Eddie Graham in a 2 of 3 falls match Jan Madrid vs. Don Curtis in a 2 of 3 falls match Marco Polo vs. Johnny Walker
12/15/59 Eau Gallie, FL @ Civic Center
12/15/59 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Tito Carreon vs. Red Raider Jose Garcia vs. Chico Venegas Marco Polo vs. Jimmy Martin
12/15/59 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Antonino Rocca vs. El Diablo 12/19/59 Miami, FL @ Stadium Tito Carreon & Antonino Rocca vs. Al Galento & Red Menace in a 2 of 3 falls match Don Curtis vs. Eddie Graham in a 2 of 3 falls match Sylvia Torres vs. Ella Waldek
12/21/59 Orlando, FL @ American Legion Arena Antonino Rocca vs. Rey Urbano in a 2 of 3 falls match Don Curtis & Eddie Graham vs. Jan Madrid & Red Raider in a no DQ, no time limit match with 2 referees Marco Polo vs. Harry Lewis
12/22/59 Eau Gallie, FL @ Civic Center
12/22/59 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Antonino Rocca vs. Jan Madrid Angelo Poffo vs. Tito Carreon Jose Garcia vs. Harry Lewis
12/22/59 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Red Raider beat Ray Villmer to win Southern Title Don Curtis & Eddie Graham beat Rey Urbano & Al Galento Dory Funk beat Ed Fietta(aka El Diablo)(26:00) Harry Smith draw Marco Polo Bob Kappel beat Jim Martin
12/25/59 Miami Beach, FL @ Auditorium Antonino Rocca beat Hans Schmidt in a 2 of 3 falls match Eddie Graham & Angelo Poffo beat Tito Carreon & Don Curtis in a 2 of 3 falls match Ella Waldek beat Dot Dotson(sub for Mae Weston) Dory Funk beat Red Menace by DQ
12/28/59 Orlando, FL @ American Legion Arena Rey Urbano & Angelo Poffo vs. Don Curtis & Eddie Graham in a 2 of 3 falls match Al Galento vs. Dory Funk Plus 1 other match
12/29/59 Eau Gallie, FL @ Civic Center
12/29/59 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Hans Schmidt vs. Harry Smith Tito Carreon vs. Angelo Poffo Eddie Graham vs. Jimmy Martin
12/29/59 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
12/30/59 St. Petersburg, FL @ Worth Gable Armory Ella Wladek vs. Dot Dotson in a 2 of 3 falls match Ike Eakins vs. Angelo Poffo in a 2 of 3 falls match Dory Funk vs. Don Curtis
Last edited on Sat Dec 23rd, 2017 05:49 pm by dbaker3179
____________________ David Baker Mid-Atlantic Wrestling Historian Back To Top PM Quote Reply
Posted: Sat Dec 9th, 2017 06:57 am Add as Friend Ignore Member PM Quote Reply 45th Post dbaker3179
Joined: Sun Mar 1st, 2009 Location: Glendale, Arizona USA Posts: 1485 Status: Offline Mana: 1/1/60 Miami Beach, FL @ Auditorium Don Curtis & Antonino Rocca beat Eddie Graham & Angelo Poffo in a 2 of 3 falls match with 2 referees Red Menace(Pedro Godoy) beat Ray Villmer Tito Carreon beat Al Galento Jose Garcia beat Rey Urbano
1/2/60 Lakeland, FL @ Armory Ray Villmer vs. Black Jack Dillon in a match with Ike Eakins as special referee Dot Dotson vs. Ella Waldek Jose Garcia vs. Jan Madrid
1/4/60 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory Rey Urbano vs. Tito Carreon Ella Wladek vs. Judy Glover Marco Polo vs. Jan Madrid
??1/4/60 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Black Jack Dillon & El Diablo beat Ike Eakins & Pat O'Hara in a 2 of 3 falls match Prince Maiava beat Al Galento by DQ in a 2 of 3 falls match Mike DiBiase beat Johnny Walker via pinfall
1/4/60 Orlando, FL @ American Legion Arena Red Raider(Pedro Godoy) beat Eddie Graham by DQ in a 2 of 3 falls match Danny McShain beat Bob Kappel via pinfall in a 2 of 3 falls match Don Curtis beat Angelo Poffo via pinfall in a 2 of 3 falls match
1/5/60 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Marco Polo & Tito Carreon beat Eddie Graham & Angelo Poffo Jan Madrid beat Johnny Walker Judy Glover beat Ella Waldek by DQ
1/5/60 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Ike Eakins vs. Black Jack Dillon Prince Maiava vs. Al Galento Bob Kappel vs. Rey Urbano
1/5/60 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Red Raider & Danny McShain beat Ray Villmer & Harry Smith via pinfall in a 2 of 3 falls match Don Curtis beat John Paul Henning in a 2 of 3 falls match Mike DiBiase beat Pat McManus(20:15)
1/6/60 Eau Gallie, FL @ Civic Center Danny McShain vs. Harry Smith in a 2 of 3 falls match Ella Waldek vs. Judy Glover in a 2 of 3 falls match Marco Polo vs. Rey Urbano
1/6/60 Ocala, FL @ City Auditorium Red Raider beat Tito Carreon in a 2 of 3 falls match Eddie Graham beat Jim Martin(16:00) Ann Regan beat Dot Dotson
1/6/60 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory Ike Eakins beat Angelo Poffo in a match with Don Curtis as special referee John Paul Henning beat Mike DiBiase in a 2 of 3 falls match Prince Maiava beat Black Jack Dillon
1/7/60 Bradenton, FL @ Armory Ike Eakins beat El Diablo by DQ in a 2 of 3 falls match John Paul Henning beat Al Galento by DQ in a 2 of 3 falls match Bob Kappel draw Tito Venega
1/7/60 Daytona Beach, FL @ Peabody Auditorium Red Raider vs. Harry Smith in a 2 of 3 falls match Danny McShain vs. Marco Polo Jan Madrid vs. Juan Garcia Judy Glover vs. Dot Dotson
1/7/60 Fort Lauderdale, FL @ National Guard Armory Ray Villmer vs. Angelo Poffo Don Curtis vs. Mike DiBiase Eddie Graham vs. Tito Carreon Ella Waldek vs. Ann Regan
1/7/60 Jacksonville, FL @ Main & Beaver Arena Jimmy Martin & Johnny Walker beat Black Jack Dillon & Rey Urbano Prince Maiava beat Tony Jiminez in a 2 of 3 falls match Jimmy Martin draw Black Jack Dillon(15:00) Johnny Walker draw Rey Urbano(15:00)
1/8/60 Arcadia, FL @ Fort Smith Armory Prince Maiava vs. Al Galento in a 2 of 3 falls match Johnny Walker vs. Rey Urbano in a 2 of 3 falls match Referee Big Ike Eakins
1/8/60 Miami Beach, FL @ Auditorium Tito Carreon & Ray Villmer beat Eddie Graham & Red Menace in a 2 of 3 falls match Don Curtis beat Angelo Poffo in a Texas death match Danny McShain beat Marco Polo Mike DiBiase beat Jose Garcia
1/9/60 Dade City, FL @ Armory Harry Smith vs. Rey Urbano in a 2 of 3 falls match Ella Waldek & Dot Dotson vs. Judy Glover & Ann Regan in a 2 of 3 falls match
1/9/60 Lakeland, FL @ National Guard Armory Ike Eakins & Ray Villmer beat Jan Madrid & Black Jack Dillon by reverse decision in a 2 of 3 falls match Johnny Walker beat El Diablo in a 2 of 3 falls match Ray Villmer beat Jan Madrid by DQ
1/9/60 Leesburg, FL @ National Guard Armory Red Raider vs. Danny McShain in a 2 of 3 falls match Jose Garcia vs. Tony Jiminez Plus an opening match
1/9/60 Miami, FL @ Baseball Stadium Don Curtis vs. Eddie Graham Tito Carreon & Marco Polo vs. Mike DiBiase & Chico Venegas in a 2 of 3 falls match Al Galento vs. Prince Maiava Dot Dotson vs. Dixie Dugan
??1/11/60 Fort Myers, FL @ Legion Arena Ike Eakins vs. El Diablo in a loser leaves town match Black Jack Dillon vs. Prince Maiava Mike DiBiase vs. Tito Carreon
1/11/60 Fort Pierce, FL @ Armory 5-woman battle royal featuring Ella Waldek, Judy Glover, Ann Regan, Sylvia Torres & Dot Dotson Marco Polo vs. Rey Urbano in a 2 of 3 falls match Plus 2 other matches
1/11/60 Orlando, FL @ American Legion Arena Red Raider draw Don Curtis(60:00) in a 2 of 3 falls match Eddie Graham beat Danny McShain in a 2 of 3 falls match Jan Madrid beat Harry Smith(sub for Dory Funk) via pinfall in a 2 of 3 falls match
1/11/60 Sarasota, FL @ American Legion Coliseum Ike Eakins beat El Diablo in a 2 of 3 falls match Tito Carreon beat Mike DiBiase by DQ in a 2 of 3 falls match Prince Maiava beat Black Jack Dillon
1/12/60 Lake Worth, FL @ @ American Legion Arena Tito Carreon beat Jan Madrid in a 2 of 3 falls match Dory Funk beat Red Menace by DQ in a 2 of 3 falls match Ray Villmer beat Jimmy Martin in a 2 of 3 falls match
1/12/60 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Pat O’Hara & Ike Eakins vs. Black Jack Dillon & Rey Urbano John Henning vs. El Diablo Pat O’Hara vs. Black Jack Dillon
1/12/60 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Eddie Graham beat Danny McShain Don Curtis beat Mike DiBiase by reverse decision Judy Glover & Anne Regan beat Ella Waldek & Mae Weston Prince Maiava beat Al Galento
1/13/60 Eau Gallie, FL @ Civic Center Danny McShain vs. Bill Parks in a 2 of 3 falls match Jan Madrid vs. Jim Martin in a 2 of 3 falls match Ella Waldek vs. Sharon Lass in a 2 of 3 falls match
1/13/60 Ocala, FL @ City Auditorium Red Raider & Black Jack Dillon beat Tito Carreon & Harry Smith in a 2 of 3 falls match Don Curtis beat Rey Urbano in a 2 of 3 falls match Black Jack Dillon draw Tito Carreon
1/13/60 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory Judy Glover & Ann Regan beat Dot Dotson & Pat Lyda in a 2 of 3 falls match Mike DiBiase beat Johnny Walker by countout in a 2 of 3 falls match Prince Maiava beat Ed Fietta in a 2 of 3 falls match
1/14/60 Bradenton, FL @ Armory Ella Waldek beat Sharon Lass in a 2 of 3 falls match Dory Funk beat Chico Venegas in a 2 of 3 falls match Ret Urbano draw Jimmy Martin(sub for John Paul Henning) in a 2 of 3 falls match
1/14/60 Daytona Beach, FL @ Peabody Auditorium Red Raider vs. Bill Parks in a 2 of 3 falls match Danny McShain vs. Harry Smith in a 2 of 3 falls match Judy Glover & Dixie Dugan vs. Pat Luda & Bonnie Watson in a 2 of 3 falls match
1/14/60 Fort Lauderdale, FL @ National Guard Armory Ray Villmer & Don Curtis vs. Mike DiBiase & Jan Madrid Ann Regan vs. Sylvia Torres Prince Maiava vs. Don Fietta
1/14/60 Jacksonville, FL @ Man & Beaver Streets Arena Johnny Walker beat Black Jack Dillon in a Texas death match Jose Torres Garcia draw Bob Kappel(60:00) in a 2 of 3 falls match Johnny King beat Pat McManus
1/15/60 Arcadia, FL @ Fort Smith Armory Ann Regan & Johnny Walker vs. Pat Lyda & Jan Madrid in a 2 of 3 falls match Ann Regan vs. Pat Lyda Johnny Walker vs. Jan Madrid
1/15/60 Miami Beach, FL @ Auditorium Don Curtis & Ray Villmer beat Danny McShain & Red Menace in a 2 of 3 falls match Tito Carreon beat Mike DiBiase in a 2 of 3 falls match Ella Waldek beat Sharon Lass Prince Maiava beat Jack Vansky
1/16/60 Dade City, FL @ Armory Judy Glover vs. Ella Waldek in a Texas death match Jack Vansky vs. Harry Smith Ret Urbano vs. Billy Parks
1/16/60 Lakeland, FL @ National Guard Armory Johnny Walker vs. Black Jack Dillon in a 2 of 3 falls match Ray Villmer vs. Jan Madrid Bonnie Watson vs. Ann Regan
1/16/60 Leesburg, FL @ National Guard Armory Jim Martin vs. Danny McShain in a 2 of 3 falls match John Fietta vs. Jose Garcia in a 2 of 3 falls match Pay Lyda vs. Dot Dotson 30:00
1/16/60 Miami, FL @ Baseball Stadium Don Curtis & Luis Hernandez beat Mike DiBiase & Al Galento Sylvia Torres beat Sharon Lass Prince Maiava beat Red Menace Dory Funk beat Tony Jiminez
??1/18/60 Fort Myers, FL @ American Legion Arena Bonnie Watson beat Sylvia Torres Pat Lyda draw Judy Glover Mike DiBiase beat Billy Parks in a 2 of 3 falls match Prince Maiava beat Jack Vansky in a 2 of 3 falls match Sylvia Torres & Bonnie Watson were the last two remaining in the 5 woman battle royal, so they wrestled in the main event; Others in that battle royal were Ella Waldek, Judy Glover & Pat Lyda
1/18/60 Orlando, FL @ American Legion Arena Danny McShain beat Eddie Graham in a death match Don Curtis vs. Tito Carreon in a 2 of 3 falls match Dory Funk vs. Jan Madrid
1/18/60 Hialeah, FL @ Youth Center Pat Lyda vs. Ann Regan Ray Villmer vs. Black Jack Dillon Johnny Walker vs. Red Menace
1/19/60 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Judy Glover & Dixie Duggan beat Ella Waldek & Pat Lyda(22:00) in a 2 of 3 falls match Johnny Valentine beat Dory Funk by countout in a 2 of 3 falls match Tito Carreon beat Ray Villmer by DQ
1/19/60 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Billy Parks double countout with Rey Urbano Ann Regan & Bonnie Watson beat Dot Dotson & Mae Weston in a 2 of 3 falls match Jan Madrid beat Johnny Walker
1/19/60 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Mike DiBiase bear Red Raider by countout to win Southern Title in a match with Ike Eakins as special referee Prince Maiava beat Danny McShain Don Curtis(sub for Eddie Graham) beat Marco Polo(13:00) Luis Hernandez beat Jack Vansky(21:00) via pinfall
1/20/60 Eau Gallie, FL @ Civic Center Jan Madrid & Danny McShain vs. Bill Parks & Jim Martin in a 2 of 3 falls match 60:00 Jose Garcia vs. Tony Jiminez plus 1 other match
1/20/60 Fort Pierce, FL @ Armory Judy Glover vs. Ella Waldek in a Texas death match Ray Villmer vs. Marco Polo Al Galento vs. Luis Hernandez
1/20/60 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory Mike DiBiase beat Prince Maiava by DQ in a 2 of 3 falls match Don Curtis beat Johnny Valentine in a 2 of 3 falls match Dory Funk draw Jack Vansky(15:00) Ann Regan beat Bonnie Watson by DQ
1/21/60 Bradenton, FL @ National Guard Armory Danny McShain vs. Tito Carreon Rey Urbano beat Dory Funk in a 2 of 3 falls match Black Jack Dillon vs. Jimmy Martin
1/21/60 Fort Lauderdale, FL @ National Guard Armory Ray Villmer vs. Mike DiBiase in a 2 of 3 falls match Don Curtis vs. Eddie Graham in a 2 of 3 falls match Ella Waldek vs. Judy Glover Prince Maiava vs. Jan Madrid
1/21/60 Jacksonville, FL @ Arena Harry Smith draw Red Raider Luis Hernandez beat Al Galento in a 2 of 3 falls match Billy Parks beat Jack Vansky via pinfall
1/22/60 Arcadia, FL @ Fort Smith Armory Bob Kappel vs. Jan Madrid in a 2 of 3 falls match Ann Regan vs. Mae Weston in a 2 of 3 falls match
1/22/60 Miami Beach, FL @ Auditorium Don Curtis & Ray Villmer vs. Eddie Graham & Johnny Valentine in a 2 of 3 falls match Dory Funk vs. Billy Parks in a 2 of 3 falls match Ella Waldek vs. Dixie Dugan Prince Maiava vs. Danny McShain
1/23/60 Dade City, FL @ Armory Billy Parks & Harry Smith vs. Rey Urbano & Jack Vansky Ann Regan vs. Mae Weston Billy Parks vs. Rey Urbano
1/23/60 Lakeland, FL @ National Guard Armory Ike Eakins & Roy Villmer beat Jan Madrid & Black Jack Dillon by reverse decision Judy Glover vs. Bonnie Watson Marco Polo vs. Chico Venega
1/23/60 Leesburg, FL @ National Guard Armory Danny McShain vs. Jim Martin in a Texas death match Tony Jiminez vs. Bob Kappel in a 2 of 3 falls match Jose Garcia vs. Al Galento
1/23/60 Miami, FL @ Baseball Stadium Tito Carreon & Luis Hernandez beat Mike DiBiase & Johnny Valentine Dory Funk beat Eddie Graham by DQ Prince Maiava beat Red Menace
??1/25/60 Fort Myers, FL @ American Legion Coliseum Pat Lyda & Mae Weston beat Bonnie Watson & Dot Dotson in a 2 of 3 falls match Billy Parks beat Mike DiBiase by DQ in a 2 of 3 falls match Prince Maiava beat Rey Urbano by DQ
1/25/60 Orlando, FL @ American Legion Arena Danny McShain beat Ray Villmer by DQ in a 2 of 3 falls match Eddie Graham & Dory Funk beat Jan Madrid & Johnny Valentine Ella Waldek beat Ann Regan via pinfall
1/25/60 Hialeah, FL @ Youth Center Don Curtis vs. Red Menace Johnny King vs. Jack Vansky Sylvia Torres vs. Judy Glover
1/26/60 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Eddie Graham vs. Tito Carreon in a 2 of 3 falls match Dory Funk vs. Johnny Valentine Ann Regan vs. Pat Lyda Jack Vansky vs. Jose Garcia
1/26/60 Fort Myers, FL @ National Guard Armory 5-girls battle royal including Bonnie Watson, Dot Dotson, Mae Weston, Dixie Dugan and Ella Waldek Billy Parks vs. Rey Urbano Marco Polo vs. Jan Madrid
1/26/60 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Mike DiBiase draw Don Curtis Danny McShain beat Prince Maiava Ray Villmer beat Black Jack Dillon Judy Glover beat Sylvia Torres by DQ
1/27/60 Eau Gallie, FL @ Civic Center Billy Parks vs. Jan Madrid & Danny McShain in a 2 of 3 falls, handicap match with Milo Steinborn as special referee Jose Garcia vs. Chico Venegas in a 2 of 3 falls match plus 1 other match
1/27/60 Fort Pierce, FL @ Armory Ray Villmer vs. Tito Carreon Jack Vansky vs. Bob Kappel Sylvia Torres vs. Pat Lyda
1/27/60 Ocala, FL @ City Auditorium Harry Smith vs. Red Raider Marco Polo vs. Tiny Jiminez Ann Regan vs. Bonnie Watson
1/28/60 Bradenton, FL @ Armory Dory Funk double countout with Rey Urbano in 3rd fall Black Jack Dillon beat Tito Carreon in a 2 of 3 falls match Bonnie Watson beat Mae Weston in a 2 of 3 falls match
1/28/60 Daytona Beach, FL @ Peabody Auditorium Gregory Jarque vs. Danny McShain in a 2 of 3 falls match Ray Villmer vs. Jan Madrid in a 2 of 3 falls match Pat Lyda vs. Ann Regan Harry Smith vs. Marco Polo
1/28/60 Fort Lauderdale, FL @ National Guard Armory Johnny Valentine & Eddie Graham vs. Prince Maiava & Don Curtis 5-woman battle royal featuring Pat Lyda, Sylvia Torres, Judy Glover, Dixie Dugan & Ella Waldek
1/28/60 Jacksonville, FL @ Arena Harry Smith beat Mike DiBiase(sub for Red Raider) by DQ Luis Hernandez beat Jack Vansky in a 2 of 3 falls match Johnny Walker draw Jose Garcia(30:00)
1/29/60 Arcadia, FL @ Fort Smith Armory Ray Villmer vs. Jan Madrid in a 2 of 3 falls match Ella Waldek vs. Judy Glover in a 2 of 3 falls match
1/30/60 Dade City, FL @ Armory Prince Maiava vs. Jack Vansky 5-woman battle royal featuring Judy Glover, Ann Regan, Sylvia Torres, Pat Lyda & Bonnie Watson
1/30/60 Lakeland, FL @ National Guard Armory Ike Eakins & Roy Villmer vs. Jan Madrid & Black Jack Dillon in a Texas royal match Marco Polo vs. John Henning in a 2 of 3 falls match Dot Dotson vs. Mae Weston
1/30/60 Leesburg, FL @ National Guard Armory Bob Kappel vs. Danny McShain in a 2 of 3 falls match Harry Smith vs. Rey Urbano in a 2 of 3 falls match Jose Garcia vs. Chico Venega
1/30/60 Miami, FL @ Baseball Stadium Eddie Graham beat Dory Funk in a no time limit match Don Curtis & Dixie Dugan beat Mike DiBiase & Ella Waldek in a 2 of 3 falls match Luis Hernandez beat Johnny King
??2/1/60 Fort Myers, FL @ American Legion Coliseum Haystacks Calhoun beat Black Jack Dillon & Jack Vansky in a 2 of 3 falls, handicap match Billy Parks beat Jack Terry in a 2 of 3 falls match Luis Hernandez draw Gregory Jarque in a 2 of 3 falls match
2/1/60 Orlando, FL @ American Legion Arena Danny McShain draw Ray Villmer Judy Glover & Dandy Andy Moore beat Pat Lyda & Pee Wee James Prince Maiava beat Jim Siskay(9:00)
2/2/60 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Antonino Rocca vs. Eddie Graham Pee Wee James vs. Pancho Lopez Mike DiBiase vs. Dory Funk
2/2/60 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Haystacks Calhoun vs. Jan Madrid & Black Jack Dillon Ann Regan & Dandy Andy vs. Mae Weston & Irish Jackie Billy Parks vs. Jack Terry in a match with 2 referees
2/2/60 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Antonino Rocca beat Red Raider & unmasked him Mike DiBiase vs. Dory Funk Pancho Lopez & Ann Regan vs. Irish Jackie & Mae Weston Don Curtis vs. Jan Madrid
2/3/60 Eau Gallie, FL @ Civic Center Bill Parks & Luis Hernandez vs. Jan Madrid & Danny McShain in a 2 of 3 falls match with 3 referees Irish Jackie vs. Pancho Lopez plus 1 other match
2/3/60 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory Haystacks Calhoun vs. Black Jack Dillon & Jack Vansky in a handicap match 5-woman battle royal featuring Ella Waldek, Judy Glover, Ann Regan, Dot Dotson & Pat Lyda plus 2 other matches
2/3/60 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory Antonino Rocca beat Mike DiBiase by DQ in a 2 of 3 falls match Ray Villmer beat Tito Carreon(sub for Don Curtis) in a 2 of 3 falls match Kitty Adams & Dandy Andy Moore beat Sylvia Torres & Pee Wee James in a 2 of 3 falls match
2/4/60 Bradenton, FL @ Armory Haystacks Calhoun beat Jack Vansky & Jack Terry in a handicap match Ray Villmer vs. Black Jack Dillon in a 2 of 3 falls match Bonnie Watson vs. Ann Regan in a 2 of 3 falls match
2/4/60 Daytona Beach, FL @ Peabody Auditorium Antonino Rocca vs. ??
2/4/60 Fort Lauderdale, FL @ National Guard Armory Eddie Graham vs. Prince Maiava Mike DiBiase vs. Dory Funk Pee Wee James & Dot Dotson vs. Dandy Andy Moore & Judy Glover
2/4/60 Jacksonville, FL @ Arena Yoli Perez & Sylvia Torres beat Pat Lyda & Mae Weston in a 2 of 3 falls match Harry Smith draw Luis Hernandez(45:00) Sylvia Torres beat Pat Lyda Yoli Perez draw Mae Weston
2/5/60 Arcadia, FL @ Fort Smith Armory Billy Parks & Harry Smith vs. Rey Urbano & Jack Vansky in a 2 of 3 falls match
2/5/60 Miami Beach, FL @ Convention Hall Antonino Rocca beat Eddie Graham Haystacks Calhoun beat Ike Eakins(sub for Johnny Valentine) Pancho Lopez & Judy Glover beat Irish Jackie & Dot Dotson in a 2 of 3 falls match Dory Funk draw Ray Villmer Tito Carreon beat Jack Terry
2/6/60 Dade City, FL @ Armory Tom Thumb vs. Dandy Andy Moore Prince Maiava vs. Rey Urbano Danny McShain vs. Tito Carreon
2/6/60 Lakeland, FL @ National Guard Armory Haystacks Calhoun vs. Black Jack Dillon & Jack Terry in a handicap match Ray Villmer vs. Jan Madrid Ann Regan vs. Judy Glover
2/6/60 Miami, FL @ Baseball Stadium Antonino Rocca beat Dick The Bruiser in a 2 of 3 falls match Pancho Lopez & Sylvia Torres beat Dot Dotson & Pee Wee James Mike DiBiase beat Don Curtis Luis Hernandez vs. Harry Lewis
2/8/60 Orlando, FL @ American Legion Arena Antonino Rocca beat Danny McShain in a 2 of 3 falls match Eddie Graham vs. Rey Urbano in a 2 of 3 falls match Prince Maiava beat Jan Madrid by countout Pancho Lopez beat Tom Thumb via pinfall
2/8/60 Sarasota, FL @ American Legion Arena Haystacks Calhoun beat Dick The Bruiser by DQ in a 2 of 3 falls match with Ike Eakins as special referee Pee Wee James & Pay Lyda draw Ann Regan & Dandy Andy Moore in a 2 of 3 falls match Don Curtis beat Jack Terry in a 2 of 3 falls match
2/9/60 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Prince Maiava beat Black Jack Dillon in a 2 of 3 falls match 5-woman battle royal featuring Kitty Adams, Yoli Perez, Ann Regan, Dot Dotson & Pat Lyda Kitty Adams beat Dot Dotson via pinfall to win battle royal Ann Regan beat Pat Lyda by DQ
2/9/60 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Ray Villmer & Pancho Lopez vs. Jan Madrid & Pee Wee Lopez Mae Weston vs. Ella Waldek Billy Parks vs. Jim Siskay
2/9/60 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Antonino Rocca beat Dick The Bruiser by DQ in a 2 of 3 falls match with Don Curtis as special referee Haystacks Calhoun beat Jack Vansky & Mike DiBiase by DQ in a handicap match Eddie Graham & Luis Hernandez beat Jack Terry & Gregory Jarque
2/10/60 Eau Gallie, FL @ Civic Center Haystacks Calhoun & Bill Parks vs. Jan Madrid & Danny McShain in a 2 of 3 falls match Sylvia Torres vs. Kitty Adams in a 2 of 3 falls match Prince Maiava vs. Jack Terry
2/10/60 St. Petersburg, FL @ Armory Antonino Rocca & Ray Villmer beat Dick The Bruiser & Mike DiBiase by DQ in a 2 of 3 falls match Tom Thumb beat Dandy Andy Moore in a 2 of 3 falls match Luis Hernandez beat Jim Siskay(25:00)
2/11/60 Bradenton, FL @ Armory Bonnie Watson & Pancho Lopez beat Mae Weston & Tom Thumb via pinfall in a 2 of 3 falls match Ike Eakins draw Black Jack Dillon in a 2 of 3 falls match Mae Weston beat Bonnie Watson via pinfall Tom Thumb beat Pancho Lopez
2/11/60 Daytona Beach, FL @ Peabody Auditorium Haystacks Calhoun & Ray Villmer vs. Jan Madrid & Rey Urbano Pat Lyda vs. Kitty Adams in a 2 of 3 falls match Prince Maiava vs. Jack Vansky
2/11/60 Fort Lauderdale, FL @ National Guard Armory Antonino Rocca & Don Curtis vs. Mike DiBiase & Danny McShain Billy Parks vs. Jan Madrid Yoli Perez vs. Ann Regan
2/11/60 Jacksonville, FL @ Arena Pee Wee James & Ella Waldek beat Dandy Andy Moore & Sylvia Torres in a 2 of 3 falls match Luis Hernandez beat Jim Siskay in a 2 of 3 falls match Danny Andy Moore beat Pee Wee James(14:00) Ella Waldek beat Sylvia Torres(11:00) via pinfall
2/12/60 Arcadia, FL @ Fort Smith Armory Billy Parks & Kitty Adams vs. Jack Vansky & Pat Lyda in a 2 of 3 falls match Pat Lyda vs. Kitty Adams plus 1 other match
2/13/60 Lakeland, FL @ National Guard Armory Ann Regan & Dandy Andy Moore vs. Pat Lyda & Pee Wee James in a 2 of 3 falls match Ray Villmer vs. Jim Siskay John Paul Henning vs. Marco Polo
2/13/60 Miami, FL @ Baseball Stadium Miguel Perez & Antonino Rocca vs. Mike DiBiase & Dick The Bruiser in a match with Joey Maxim as special referee Rey Urbano vs. Luis Hernandez Irish Jackie vs. Pancho Lopez Don Curtis vs. Harry Lewis
??2/15/60 Fort Myers, FL @ American Legion Coliseum Mike DiBiase double DQ Ray Villmer in a 2 of 3 falls match Pancho Lopez & Dandy Andy Moore beat Tom Thumb & Pee Wee James Don Curtis beat ??(sub for Jan Madrid)
2/15/60 Orlando, FL @ American Legion Arena Prince Maiava & Haystacks Calhoun beat Danny McShain & Jan Madrid in a 2 of 3 falls match Dory Funk vs. Jack Vansky in a 2 of 3 falls match Eddie Graham vs. Black Jack Dillon in a 2 of 3 falls match
2/16/60 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Eddie Graham beat Don Curtis by DQ in a 2 of 3 falls match Tom Thumb & Pat Lyda beat Pancho Lopez & Kitty Adams in a 2 of 3 falls match Tito Carreon beat Jim Siskay
2/16/60 Fort Myers, FL @ National Guard Armory 5-girl battle royal including Bonnie Watson, Yoli Perez, Ella Waldek, Mae Weston and Ann Regan Ray Villmer vs. Jan Madrid in a Texas death match Black Jack Dillon vs. Billy Parks Plus 2 other matches
2/16/60 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Prince Maiava & Haystacks Calhoun beat Mike DiBiase & Danny McShain via pinfall in a 2 of 3 falls match Dory Funk beat Jack Vansky in a 2 of 3 falls match Luis Hernandez beat Jack Terry(12:30)
2/17/60 Eau Gallie, FL @ Civic Center Ann Regan & Speedy Lopez vs. Pat Lyda & Pee Wee James in a 2 of 3 falls match Don Curtis vs. Dory Funk in a 2 of 3 falls match Prince Maiava vs. Black Jack Dillon
2/17/60 Fort Pierce, FL @ Armory Dandy Andy Moore & Kitty Adams vs. Tom Thumb & Mae Weston in a 2 of 3 falls match Eddie Graham vs. Jack Vansky Dandy Andy Moore vs. Tom Thumb Kitty Adams vs. Mae Weston
2/18/60 Bradenton, FL @ Armory Ann Regan beat Pat Lyda in a 2 of 3 falls match Ray Villmer beat Jan Madrid in a 2 of 3 falls match Gregory Jarque draw Jack Vansky
2/18/60 Daytona Beach, FL @ Peabody Auditorium Sylvia Torres & Pee Wee James vs. Tom Thumb & Mae Weston in a 2 of 3 falls match Danny McShain vs. Dory Funk Prince Maiava vs. Black Jack Dillon
2/18/60 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Haystacks Calhoun & Don Curtis vs. Mike DiBiase & Eddie Graham Paul Anderson vs. Ike Eakins Tom Thumb vs. Pancho Lopez
2/18/60 Jacksonville, FL @ Arena Dixie Duggan & Yoli Perez beat Bonnie Watson & Mae Weston Luis Hernandez beat Billy Parks in a 2 of 3 falls match Bonnie Watson beat Yoli Perez Dixie Duggan draw Mae Weston
2/19/60 Arcadia, FL @ National Guard Armory Mike DiBiase vs. Ray Villmer in a 2 of 3 falls match Jack Vansky vs. Billy Parks in a 2 of 3 falls match
2/20/60 Dade City, FL @ Armory Don Curtis vs. Danny McShain in a 2 of 3 falls match Ann Regan & Dandy Andy Moore vs. Mae Weston & Tom Thumb in a 2 of 3 falls match Prince Maiava vs. Black Jack Dillon in a 2 of 3 falls match
2/20/60 Lakeland, FL @ National Guard Armory Ray Villmer vs. Jack Vansky 5-woman battle royal, where first woman pinned is eliminated for the night. The two next two women pinned wrestle each other in a 20 minute match. The last two women remaining wrestle in a 30 minute bout.
2/20/60 Miami Beach, FL @ Convention Hall Haystacks Calhoun & Paul Anderson vs. Eddie Graham & Mike DiBiase in a 2 of 3 falls match with Joey Maxim as special referee plus matches including Kitty Adams, Pat Lyda, Pancho Lopez, Pee Wee James, Luis Hernandez & Jim Siskay
??2/22/60 Fort Myers, FL @ American Legion Coliseum Don Curtis beat Black Jack Dillon(14:00) to win 6-man battle royal that also included Mike DiBiase, Ray Villmer, Haystacks Calhoun & Jack Terry Haystacks Calhoun beat Jack Terry(9:00) via pinfall Mike DiBiase draw Ray Villmer Kitty Adams beat Pat Lyda in a 2 of 3 falls match
2/22/60 Orlando, FL @ American Legion Arena Jan Madrid beat Danny McShain via pinfall Sheik of Araby beat Dory Funk by countout Ann Regan & Bouncing Bennie Burke beat Bonnie Watson & Pee Wee James
2/22/60 Sarasota, FL @ American Legion Arena Don Curtis beat Black Jack Dillon(14:00) with a sleeper hold to win 6-man battel royal Haystacks Calhoun beat Jack Terry Mike DiBiase draw Roy Villmer Kitty Adams beat Pat Lyda in a 2 of 3 falls match
2/23/60 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Haystacks Calhoun beat Jan Madrid & Jack Vansky in a 2 of 3 falls, handicap match Tito Carreon vs. Eddie Graham Plus a women's match
2/23/60 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Paul Anderson vs. Black Jack Dillon Kitty Adams & Bouncing Bennie Burke vs. Mae Weston & Pee Wee James Billy Parks vs. Ray Villmer
2/23/60 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Prince Maiava beat Mike DiBiase by DQ Sheik of Araby beat Danny McShain by countout Ann Regan & Speedy Lopez beat Ella Waldek & Billy The Kid Don Curtis beat Dory Funk(19:30)
2/24/60 Fort Pierce, FL @ Armory Sheik Of Araby vs. Tito Carreon in a 2 of 3 falls match Bouncing Bennie Burke vs. Billy The Kid Bonnie Watson vs. Ann Regan
2/24/60 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory Haystacks Calhoun beat Black Jack Dillon & Jan Madrid in a handicap match Mike DiBiase beat Ray Villmer in a 2 of 3 falls match Ella Waldek draw Kitty Adams(45:00) in a 2 of 3 falls match
2/25/60 Bradenton, FL @ Armory Ray Villmer beat Black Jack Dillon by DQ in a 2 of 3 falls match Pancho Lopez beat Billy The Kid in a 2 of 3 falls match Ann Regan beat Yuli Perez by DQ in a 2 of 3 falls match
2/25/60 Daytona Beach, FL @ Peabody Auditorium Mike DiBiase vs. Tito Carreon in a 2 of 3 falls match Bonnie Watson & Johnny Demchuk vs. Kitty Adams & Bill Parks plus 2 other matches
2/25/60 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Haystacks Calhoun & Paul Anderson & Don Curtis vs. Eddie Graham & Ike Eakins & Mike DiBiase in a 2 of 3 falls match with 2 referees Prince Maiava vs. Sheik of Araby Don Curtis vs. Ike Eakins
2/25/60 Jacksonville, FL @ Main & Beaver Streets Arena Bouncing Bennie Burke beat Pee Wee James Luis Hernandez beat Jack Vansky(sub for Harry Smith) Marco Polo beat Jan Madrid(27:00)
2/26/60 Arcadia, FL @ Fort Smith Armory Yoli Perez & Ray Villmer vs. Bonnie Watson & Jack Vansky in a 2 of 3 falls match Ray Villmer vs. Jack Vansky Yoli Perez vs. Bonnie Watson
2/26/60 Miami Beach, FL @ Auditorium 7-man battle royal featuring Paul Anderson, Haystacks Calhoun, Eddie Graham, Sheik of Araby, Don Curtis, Mike DiBiase & Danny McShain Pancho Lopez & Ann Regan vs. Billy The Kid & Pat Lyda
2/27/60 Dade City, FL @ Armory Don Curtis vs. Danny McShain Prince Maiava vs. Jan Madrid Yoli Perez vs. Ann Regan
2/27/60 Lakeland, FL @ National Guard Armory Ray Villmer & Billy Parks vs. Black Jack Dillon & Jack Vansky Bonnie Watson & Bouncing Bennie Burke vs. Ella Waldek & Pee Wee James Bonnie Watson vs. Ella Waldek Bouncing Bennie Burke vs. Pee Wee James
2/27/60 Miami, FL @ Baseball Stadium Paul Anderson beat Ike Eakins Eddie Graham beat Dory Funk Tito Carreon & Luis Hernandez beat Mike DiBiase & Red Menace Sylvia Torres beat Pat Lyda(sub for Kitty Adams)
??2/29/60 Fort Myers, FL @ American Legion Arena Mike DiBiase beat Don Curtis in a 2 of 3 falls match Kitty Adams & Bouncing Bennie Burke beat Bonnie Watson & Billy The Kid in a 2 of 3 falls match Billy Parks draw Dory Funk(30:00)
2/29/60 Orlando, FL @ American Legion Arena Eddie Graham beat Jan Madrid in a 2 of 3 falls, brass knuckles match Paul Anderson beat Ike Eakins via pinfall Prince Maiava beat Sheik of Araby by countout
3/1/60 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Paul Anderson beat Ike Eakins(14:00) Luis Hernandez & Tito Carreon beat Jack Vansky & Marquis De Paree in a 2 of 3 falls match Bonnie Watson draw Ann Regan(sub for Kitty Adams) in a 2 of 3 falls match
3/1/60 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Bouncing Bennie Burke & Pancho Lopez vs. Pee Wee James & Billy The Kid Gregory Jarque vs. Black Jack Dillon Johnny Demchuk vs. Red Menace
3/1/60 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Eddie Graham & Don Curtis beat Mike DiBiase & Sheik of Araby in a 2 of 3 falls match Dory Funk draw Billy Parks(45:00) in a 2 of 3 falls match Pat Lyda beat Yoli Perez(21:00)
3/2/60 Eau Gallie, FL @ Civic Center Paul Anderson vs. Marquis De Paree in a no time limit match Don Curtis vs. Greg Jarque Harry Smith vs. Billy Parks
3/2/60 Fort Pierce, FL @ Armory Tito Carreon vs. Red Menace in a 2 of 3 falls match Jack Vansky & Pat Lyda vs. Johnny Demchuk & Kitty Adams Plus 2 other matches
3/2/60 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory Pancho Lopez & Bouncing Bennie Burke beat Billy The Kid & Pee Wee James in a 2 of 3 falls match Mike DiBiase beat Luis Hernandez Dory Funk beat Sheik of Araby by DQ in a 2 of 3 falls match
3/3/60 Bradenton, FL @ Armory Luis Hernandez & Tito Carreon beat Black Jack Dillon & Marquis De Paree by reverse decision in a 2 of 3 falls match Pat Lyda beat Sylvia Torres in a 2 of 3 falls match Black Jack Dillon double countout with Luis Hernandez Tito Carreon draw Marquis De Paree
3/3/60 Daytona Beach, FL @ Peabody Auditorium Paul Anderson vs. Ike Eakins in a no time limit match Mike DiBiase vs. Dory Funk in a 2 of 3 falls match Greg Jarque vs. Billy Parks Kitty Adams vs. Ella Waldek
3/3/60 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Antonino Rocca vs. Sheik of Araby Don Curtis vs. Red Menace Eddie Graham vs. Claude St. Jean Ann Regan & Bouncing Bennie Burke vs. Bonnie Watson & Pee Wee James
3/3/60 Jacksonville, FL Billy the Kid beat Pancho Lopez(39:00) in a 2 of 3 falls match Prince Maivia beat Jimmy Siskay in a 2 of 3 falls match Johnny Demchuk beat Marco Polo(29:00) in a 2 of 3 falls match
3/4/60 Arcadia, FL @ Fort Smith Armory Prince Maiava vs. Jack Vansky in a 2 of 3 falls match Bonnie Watson vs. Ann Regan
3/4/60 Miami Beach, FL @ Auditorium Don Curtis & Antonino Rocca beat Gorgeous George & Eddie Graham by DQ Claude St. John beat Harry Lewis Sheik of Araby beat Billy Parks Kitty Adams beat Ella Wladek Mike DiBiase beat Dory Funk
3/5/60 Dade City, FL @ Armory Mike DiBiase vs. Prince Maiava in a 2 of 3 falls match Kitty Adams & Bouncing Bennie Burke vs. Pat Lyda & Pee Wee James Don Curtis vs. Johnny Demchuk
3/5/60 Lakeland, FL @ Armory Paul Anderson vs. Black Jack Dillon & Jack Vansky in a handicap match Ella Waldek & Billy The Kid vs. Ann Regan & Pancho Lopez Ella Waldek vs. Ann Regan Billy The Kid vs. Pancho Lopez
3/5/60 Miami, FL @ Baseball Stadium Antonino Rocca vs. Red Menace in a no DQ, no time limit match Gorgeous George vs. Tito Carreon Sheik of Araby vs. Luis Hernandez Yoli Perez vs. Bonnie Watson
??3/7/60 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Paul Anderson beat Jack Vansky & Marquis De Paree in a 2 of 3 falls, handicap match Mike DiBiase beat Billy Parks in a 2 of 3 falls match Kitty Adams beat Ella Waldek by DQ in a 2 of 3 falls match
3/7/60 Orlando, FL @ American Legion Arena Gorgeous George vs. Don Curtis in a 2 of 3 falls match Luis Hernandez vs. Pedro Godoy in a 2 of 3 falls match Prince Maiava vs. Johnny Demchuk in a no time limit match
3/8/60 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Tito Carreon beat Jack Vansky in a 2 of 3 falls match Kitty Adams & Yoli Perez beat Bonnie Watson & Pat Lyda in a 2 of 3 falls match Luis Hernandez beat Marquis De Paree by DQ
3/8/60 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Paul Anderson & Ann Regan vs. Black Jack Dillon & Bonnie Watson Johnny Demchuk vs. Gregory Jarque John Heath vs. Marco Polo
3/8/60 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Mike DiBiase beat Prince Maiava(sub for Gorgeous George) in a 2 of 3 falls match Don Curtis beat Billy Parks in a 2 of 3 falls match John Paul Henning beat Pedro Godoy
3/9/60 Eau Gallie, FL @ Civic Center Gorgeous George beat Billy Parks Prince Maiava vs. Don Curtis in a 2 of 3 falls match Johnny Demchuk vs. Luis Hernandez
3/9/60 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory 5-woman battle royal featuring Bonnie Watson, Ann Regan, Pat Lyda, Kitty Adams & Yoli Perez Tito Carreon vs. Marquis De Paree in a 2 of 3 falls match 60:00 plus 2 other matches
3/9/60 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory Paul Anderson beat Pedro Godoy & Jack Vansky in a 2 of 3 falls, handicap match John Paul Henning beat Mike DiBiase by countout in a 2 of 3 falls match Gregory Jarque draw Black Jack Dillon(45:00)
3/10/60 Bradenton, FL @ Armory Don Curtis & Tito Carreon beat Gorgeous George & Jack Vansky by DQ in a 2 of 3 falls match with Ike Eakins as special referee Ann Regan beat Pat Lyda in a 2 of 3 falls match Jack Vansky draw Tito Carreon
3/10/60 Jacksonville, FL Paul Anderson & Pedro Godoy beat Marquis De Paree & Black Jack Dillon Mike DiBiase vs. Billy Parks Prince Maivia vs. Johnny Demchuk
3/11/60 Arcadia, FL @ Fort Smith Armory Johnny Demchuk & Ella Waldek vs. Marco Polo & Ann Regan in a 2 of 3 falls match Johnny Demchuk vs. Marco Polo Ella Waldek vs. Ann Regan
3/11/60 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Gorgeous George vs. Don Curtis Mike DiBiase vs. Billy Parks Kitty Adams vs. Bonnie Watson
3/12/60 Dade City, FL @ Armory Paul Anderson vs. Jack Vansky & Marquis De Paree in a handicap match Billy Parks vs. Johnny Demchuk Ann Regan vs. Bonnie Watson
3/12/60 Lakeland, FL @ National Guard Armory 5-man battle royal featuring Prince Maiava, John Paul Henning, Marco Polo, Black Jack Dillon & Jack Hader Pat Lyda vs. Yoli Perez
3/12/60 Miami Beach, FL @ Auditorium Antonino Rocca beat Mike DiBiase Tito Carreon beat Gorgeous George Don Curtis vs. Red Menace Kitty Adams vs. Sylvia Torres
3/14/60 Orlando, FL @ American Legion Arena Don Eagle vs. Pedro Godoy in a 2 of 3 falls match Eddie Graham vs. Prince Omar in a 2 of 3 falls match Prince Maiava vs. Mike DiBiase in a no time limit match
3/14/60 Sarasota, FL @ American Legion Arena Don Curtis & Luis Hernandez beat Gorgeous George & Black Jack Dillon in a 2 of 3 falls match Tito Carreon beat Johnny Demchuk in a 2 of 3 falls match Pat Lyda beat Yoli Perez in a 2 of 3 falls match
3/15/60 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Tito Carreon & Luis Hernandez beat Gorgeous George & Marquis De Paree by DQ in a 2 of 3 falls match Kitty Adams beat Ella Waldek in a 2 of 3 falls match Marco Polo beat Jack Hader(sub for Harry Smith)
3/15/60 Fort Myers, FL @ National Guard Armory John Henning & Gregory Jarque vs. Black Jack Dillon & Jack Vansky Prince Omar vs. Johnny Demchuk Bonnie Watson vs. Yoli Perez
3/15/60 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Killer Kowalski beat Don Curtis in a 2 of 3 falls match Don Eagle beat Red Raider(18:00)(unmasked as Pedro Godoy) Eddie Graham beat Mike DiBiase Ann Regan beat Sylvia Torres(16:00)
3/16/60 Fort Pierce, FL @ Armory Gorgeous George & Marquis De Paree vs. Tito Carreon & Gregory Jarque in a 2 of 3 falls match Pat Lyda vs. Yoli Perez Marquis De Paree vs. Tito Carreon
3/16/60 Eau Gallie, FL @ Civic Center Don Eagle vs. Luis Hernandez in a 2 of 3 falls match Don Curtis vs. Pedro Godoy in a 2 of 3 falls match Ann Regan vs. Kitty Adams
3/16/60 St. Petersburg, FL @ National Guard Armory Killer Kowalski no contest with John Paul Henning in a 2 of 3 falls match Mike DiBiase beat Pat O'Hara(sub for Harry Smith) in a 2 of 3 falls match Eddie Graham beat Prince Omar in a 2 of 3 falls match Ella Waldek beat Kitty Adams
3/17/60 Bradenton, FL @ Armory Don Eagle beat Black Jack Dillon by DQ in a 2 of 3 falls match John Paul Henning double countout with Jack Vansky Ella Waldek double countout with Ann Regan in a 2 of 3 falls match
3/17/60 Daytona Beach, FL @ Peabody Auditorium Killer Kowalski beat Pedro Godoy(sub for Greg Jarque) in a 2 of 3 falls match Don Eagle beat Mike DiBiase by DQ in a 2 of 3 falls match Don Curtis beat Gorgeous George(8:00) via pinfall
3/17/60 Eau Gallie, FL @ Civic Center Don Eagle vs. Luis Hernandez in a 2 of 3 falls match Don Curtis vs. Pedro Godoy in a 2 of 3 falls match Ann Regan vs. Kitty Adams 30:00
3/17/60 Jacksonville, FL Ann Regan & Yoli Perez beat Ella Waldek & Bonnie Watson Tito Carreon beat Marquis De Paree Ella Waldek beat Ann Regan Referee, Marco Polo
3/19/60 Dade City, FL @ Armory Don Eagle vs. Marquis De Paree Ella Waldek vs. An Regan Johnny Demchuk vs. Prince Omar
3/19/60 Lakeland, FL @ National Guard Armory Gorgeous George & Black Jack Dillon vs. Marco Polo & John Paul Henning in a 2 of 3 falls match Bonnie Watson vs. Pat Lyda John Paul Henning vs. Black Jack Dillon
3/19/60 Miami Beach, FL @ Auditorium Killer Kowalski double countout with Paul Anderson in a 2 of 3 falls match Don Curtis beat Jack Hader Kitty Adams beat Yoli Perez Mike DiBiase & Pedro Godoy beat Tito Carreon & Luis Hernandez in a 2 of 3 falls match
3/21/60 Orlando, FL @ American Legion Arena Don Curtis beat Killer Kowalski by DQ in a 2 of 3 falls match Eddie Graham beat Mike DiBiase in a 2 of 3 falls match Tito Carreon draw Harry Smith
3/21/60 Sarasota, FL @ American Legion Arena Don Eagle beat Pedro Godoy in a 2 of 3 falls match Luis Hernandez draw Marco Polo John Heath beat Jack Vansky Pat Lyda beat Ann Regan
3/22/60 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Pedro Godoy & Marquis De Paree vs. Tito Carreon & Luis Hernandez Kitty Adams & Yoli Perez vs. Bonnie Watson & Pat Lyda Plus 2 other matches
3/22/60 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Pat O’Hara & John Henning vs. Jack Vansky & Black Jack Dillon Marco Polo vs. Prince Omar John Henning vs. Black Jack Dillon
3/22/60 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Killer Kowalski double countout with Don Eagle in a 2 of 3 falls match Don Curtis(sub for Eddie Graham) beat Mike DiBiase by countout in a 2 of 3 falls match to win Southern Title Harry Smith draw Johnny Demchuk(30:00)
3/23/60 Eau Gallie, FL @ Civic Center Don Curtis vs. Pedro Godoy in a 2 of 3 falls match Kitty Adams & Tito Carreon vs. Ella Waldek & Johnny Demchuk in a 2 of 3 falls match Plus 2 other matches
3/23/60 St. Petersburg, FL @ Armory Killer Kowalski & Mike DiBiase beat Eddie Graham & Luis Hernandez(sub for John Paul Henning) in a 2 of 3 falls match Bonnie Watson draw Yoli Perez in a 2 of 3 falls match Pat O'Hara vs. Black Jack Dillon
3/24/60 Daytona Beach, FL @ Peabody Auditorium Don Eagle & Harry Smith beat Mike DiBiase & Johnny Demchuk in a 2 of 3 falls match Ella Waldek & Pat Lyda beat Ann Regan & Sylvia Torres in a 2 of 3 falls match plus 1 other match
3/24/60 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Don Curtis beat Killer Kowalski by DQ in a 2 of 3 falls match Tito Carreon & Luis Hernandez beat Eddie Graham & Pedro Godoy by DQ in a 2 of 3 falls match Kitty Adams beat Bonnie Watson
3/24/60 Jacksonville, FL John Paul Henning & Gregory Jarque beat Black Jack Dillon & Marquis De Paree Marco Polo beat Prince Omar by reverse decision John Paul Henning draw Black Jack Dillon Gregory Jarque beat Marquis De Paree
3/25/60 Bradenton, FL @ National Guard Armory Ann Regan beat Ella Waldek by DQ in a 2 of 3 falls match Luis Hernandez & Bob Morrow(sub for John Paul Henning) beat Jack Vansky & Black Jack Dillon in a 2 of 3 falls match Note: Last card of the season
3/26/60 Dade City, FL @ Armory Luis Hernandez vs. Jack Vansky in a 2 of 3 falls match 5-woman battle royal featuring Ann Regan, Ella Waldek, Pat Lyda, Yoli Perez and Bonnie Watson
3/26/60 Lakeland, FL @ National Guard Armory John Paul Henning vs. Black Jack Dillon in a Texas death match Marco Polo vs. Johnny Demchuk Marquis De Paree vs. John Heath
3/26/60 Miami Beach, FL @ Auditorium Don Eagle vs. Pedro Godoy Mike DiBiase vs. Eddie Graham Don Curtis vs. Tito Carreon Sylvia Torres vs. Kitty Adams
3/28/60 Orlando, FL @ American Legion Arena Don Eagle beat Mike DiBiase by DQ in a 2 of 3 falls match Pedro Godoy beat Harry Smith in a 2 of 3 falls match Tito Carreon no contest with Dick Steinborn
3/28/60 Sarasota, FL @ American Legion Arena Don Curtis & Eddie Graham beat Black Jack Dillon & Marquis De Paree by DQ in a 2 of 3 falls match Kitty Adams beat Ella Waldek(16:00) to win 5-woman battle royal Yoli Perez draw Pat Lyda(20:00) Note: Sylvia Torres was the first woman eliminated & did not wrestle the rest of the night.
3/29/60 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Luis Hernandez & Tito Carreon beat Eddie Graham & Pedro Godoy in a 2 of 3 falls match Sylvia Torres beat Pat Lyda by DQ Tito Carreon draw Pedro Godoy
3/29/60 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Ella Waldek beat Kitty Adams in a 2 of 3 falls match John Henning beat Black Jack Dillon by countout Gregory Jarque beat Prince Omar Note: Next Fort Myers card on April 8
3/29/60 Tampa, FL @ Municipal Auditorium Don Eagle beat Mike DiBiase in a 2 of 3 falls match Don Curtis beat Marquis De Paree in a 2 of 3 falls match Johnny Demchuk draw Marco Polo(30:00) Referee Harry Smith
3/30/60 Eau Gallie, FL @ Civic Center Dick Steinborn & Clink McGeary vs. Pedro Godoy & Johnny Demchuk in a 2 of 3 falls match Harry Smith vs. Prince Omar in a 2 of 3 falls match Plus 1 other match
3/30/60 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory Don Eagle beat Black Jack Dillon by DQ in a 2 of 3 falls match Don Curtis beat Mike DiBiase in a 2 of 3 falls match Eddie Graham beat Marquis De Paree
3/31/60 Daytona Beach, FL @ Peabody Auditorium Don Curtis beat Mike DiBiase in a 2 of 3 falls match Dick Steinborn draw Harry Smith when Smith was injured & Steinborn refused to accept the victory Ann Regan draw Bonnie Watson Note: Last card of the season
3/31/60 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Don Eagle beat Pedro Godoy in a 2 of 3 falls match Tito Carreon beat Johnny Demchuk in a 2 of 3 falls match Luis Hernandez double DQ Marquis De Paree
3/31/60 Jacksonville, FL Ella Waldek & Black Jack Dillon beat Yoli Perez & John Paul Henning Marco Polo beat Prince Omar in a 2 of 3 falls match Ella Waldek draw Yoli Perez John Paul Henning beat Black Jack Dillon
Last edited on Sat Dec 23rd, 2017 05:51 pm by dbaker3179
____________________ David Baker Mid-Atlantic Wrestling Historian Back To Top PM Quote Reply
Posted: Sat Dec 9th, 2017 06:57 am Add as Friend Ignore Member PM Quote Reply 46th Post dbaker3179
Joined: Sun Mar 1st, 2009 Location: Glendale, Arizona USA Posts: 1485 Status: Offline Mana: 4/2/60 Lakeland, FL @ National Guard Armory Don Eagle vs. Black Jack Dillon in a 2 of 3 falls match John Heath vs. John Paul Henning Pat Lyda vs. Sylvia Torres
4/2/60 Miami Beach, FL @ Auditorium Tito Carreon & Don Curtis vs. Mike DiBiase & Pedro Godoy Yoli Perez vs. Ann Regan Marquis De Paree vs. Luis Hernandez
4/4/60 Orlando, FL @ American Legion Arena Don Curtis beat Pedro Godoy by DQ in a 2 of 3 falls match Eddie Graham beat Mike DiBiase in a 2 of 3 falls, brass knuckles match Tito Carreon beat Jack Wentworth by DQ
4/4/60 Sarasota, FL @ American Legion Arena Don Eagle beat Marquis De Paree in a 2 of 3 falls match Ella Waldek beat Kitty Adams in a 2 of 3 falls match Marco Polo beat Luis Hernandez in a 2 of 3 falls match
4/5/60 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Sylvia Torres & Bonnie Watson were the final two women remailing in the 6-woman battle royal, but were both disqualified in their match for the battel royal final; hence no winner of battle royal Ella Waldek beat Ann Regan via pinfall Kitty Adams beat Pat Lyda by DQ Tito Carreon beat Marquis De Paree in a 2 of 3 falls match
4/5/60 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Don Curtis & Don Eagle beat Mike DiBiase & Pedro Godoy Eddie Graham beat Prince Omar Jack Wentworth beat Luis Hernandez
4/6/60 St. Petersburg, FL @ National Guard Armory Eddie Graham & Pat O'Hara beat Mike DiBiase & Black Jack Dillon in a 2 of 3 falls match Don Curtis draw Jack Wentworth in a 2 of 3 falls match Marco Polo beat Johnny Demchuk in a 2 of 3 falls match
4/7/60 Jacksonville, FL Don Eagle beat Black Jack Dillon in a 2 of 3 falls match Tito Carreon(sub for Greg Jarque) beat Prince Omar John Paul Henning beat Bob Morrow
4/8/60 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Don Eagle vs. Black Jack Dillon John Henning vs. Marquis DeParee Jack Wentworth vs. Marco Polo
4/9/60 Lakeland, FL @ National Guard Armory Marco Polo & John Paul Henning vs. Jack Wentworth & Black Jack Dillon in a 2 of 3 falls match Ella Waldek vs. Bonnie Watson in a 2 of 3 falls match Tito Carreon vs. Johnny Demchuk in a 2 of 3 falls match
4/9/60 Miami Beach, FL @ Auditorium Mike DiBiase vs. Eddie Graham in a Texas death match Don Eagle & Don Curtis beat Pedro Godoy & Marquis De Paree in a 2 of 3 falls match Pat Lyda vs. Ann Regan
4/11/60 Orlando, FL @ American Legion Arena Don Eagle beat Mike DiBiase by DQ in an Indian death match Eddie Graham beat Jack Wentworth in a 2 of 3 falls match
4/11/60 Sarasota, FL @ American Legion Arena Ella Waldek beat Bonnie Watson in a 2 of 3 falls match John Heath beat Tito Carreon in a 2 of 3 falls match Marco Polo beat John Paul Henning in a 2 of 3 falls match
4/12/60 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Don Eagle beat Pedro Godoy in a 2 of 3 falls match Sylvia Torres beat Bonnie Watson by DQ in a 2 of 3 falls match Tito Carreon beat Pat O'Hara(sub for Von Nurnburg)
4/12/60 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Eddie Graham no contest with Mike DiBiase Don Curtis beat Harry Smith John Paul Henning beat Jack Wentworth by DQ
4/13/60 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory Don Eagle & Pat O'Hara beat Mike DiBiase & Jack Wentworth Don Curtis double knockout John Paul Henning in a 2 of 3 falls match Don Eagle draw Jack Wentworth(20:00)
4/14/60 Jacksonville, FL Don Eagle beat Jack Wentworth in a 2 of 3 falls match John Paul Henning beat Mike DiBiase Harry Smith beat Pedro Godoy
4/15/60 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Mike DiBiase & Pedro Godoy vs. Don Curtis & John Heath Jack Wentworth vs. John Henning Bob Morrow vs. Harry Smith
4/16/60 Lakeland, FL @ National Guard Armory Don Eagle vs. Pedro Godoy in a 2 of 3 falls match Don Curtis beat Mike DiBiase by DQ in a 2 of 3 falls match Marco Polo vs. Jack Wentworth in a 2 of 3 falls match
4/18/60 Orlando, FL @ American Legion Arena Don Eagle beat Mike DiBiase in an Indian death match Don Curtis beat John Paul Henning in a 2 of 3 falls match with Bonnie Watson as special referee Ella Waldek vs. Bonnie Watson
4/18/60 Sarasota, FL @ American Legion Coliseum Harry Smith beat Jack Wentworth in a 2 of 3 falls match to win battle royal Eddie Graham beat Pedro Godoy(18:00) via pinfall John Heath draw Marco Polo(20:00) Harry Smith & Jack Wentworth were the last two men remaining in the 7-man battle royal that also included Bob Morrow, Marco Polo, John Heath, Pedro Godoy and Eddie Graham Note: Last card of the season
4/19/60 Tampa, FL @ Municipal Auditorium Mike DiBiase beat Eddie Graham to win Brass Knuckles Title Don Curtis draw Don Eagle(60:00) in a 2 of 3 falls match Jack Wentworth vs. Marco Polo
4/20/60 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory Don Curtis beat John Paul Henning in a 2 of 3 falls match Ella Waldek beat Bonnie Watson in a 2 of 3 falls match Pat O'Hara & Marco Polo beat Mike DiBiase & Jack Wentworth(35:00)
4/21/60 Jacksonville, FL Harry Smith & John Paul Henning beat Irish Pat O’Hara & Jack Wentworth in a 2 of 3 falls match Bonnie Watson beat Ella Waldek Harry Smith draw Jack Wentworth(15:00) John Paul Henning beat Pat O’Hara
4/23/60 Lakeland, FL @ National Guard Armory Don Curtis double DQ Mike DiBiase in a 2 of 3 falls match with John Paul Henning as special referee Eddie Graham beat Jack Wentworth in a 2 of 3 falls match, 1st fall by DQ Marco Polo draw Bob Morrow
4/26/60 Tampa, FL @ Municipal Auditorium Eddie Graham beat Mike DiBiase to win Brass Knuckles Title Mighty Yankee beat Don Curtis by DQ Ella Waldek draw Bonnie Watson(20:00)
4/27/60 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory Don Curtis beat Mike DiBiase in a 2 of 3 falls match Pat O'Hara & Eddie Graham beat Marco Polo & John Paul Henning in a 2 of 3 falls match Eddie Graham double knockout with Marco Polo John Paul Henning beat Pat O'Hara(12:00) via pinfall
4/28/60 Jacksonville, FL Darling Dagmar beat Baby Cheryl John Paul Henning & Harry Smith beat Pat O’Hara & Tommy Todd(sub for Johnny Bence) Buddy Lee beat Bob Morrow Harry Smith beat Tommy Todd John Paul Henning beat Pat O’Hara
4/30/60 Lakeland, FL @ National Guard Armory Don Curtis vs. Mike DiBiase in a boxing match 5-man battle royal featuring John Paul Henning, John Heath, Marco Polo, Harry Smith and Bob Morrow
5/3/60 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory No wrestling
5/5/60 Jacksonville, FL Tiny Oxford & Harry Smith beat Pat O’Hara & Great Scott Bill Heirs beat John Theobold in a 2 of 3 falls match Great Scott beat Tiny Oxford Pat O’Hara beat Harry Smith
5/7/60 Lakeland, FL @ National Guard Armory Ella Waldek vs. Bonnie Watson Don Curtis vs. John Heath John Paul Henning vs. Harry Smith
5/10/60 Tampa, FL @ Municipal Auditorium Don Curtis & Eddie Graham beat The Mighty Yankees to win Southern Tag Title & unmasked one of them as John Heath Ella Waldek beat Bonnie Watson Mighty Yankee #?? draw Don Curtis
5/12/60 Jacksonville, FL Gorgeous George Smith beat Tiger Bill Mills in a 2 of 3 falls match Bill Hiers & Bob Morrow beat Pat O’Hara & Great Scott by DQ in a 2 of 3 falls match Bob Morrow beat Pat O’Hara in 14:00 Bill Hiers draw Bill Lawley
5/14/60 Lakeland, FL @ National Guard Armory John Heath & Ella Waldek vs. Harry Smith & Bonnie Watson John Paul Henning vs. Bob Morrow Harry Smith vs. John Heath
5/19/60 Jacksonville, FL Hercules Godfrey beat Gorgeous George Smith by DQ John Paul Henning & Bob Morrow beat Pat O’Hara & Great Scott John Paul Henning draw Great Scott Pat O’Hara beat Bob Morrow via pinfall
5/21/60 Lakeland, FL @ National Guard Armory John Heath, John Paul Henning & Ella Waldek vs. Harry Smith, Pat O'Hara & Bonnie Watson Ella Waldek vs. Bonnie Watson John Paul Henning vs. Harry Smith John Heath vs. Pat O'Hara
5/26/60 Jacksonville, FL John Paul Henning beat Pat O'Hara Harry Smith beat Great Scott Bill Hiers draw Tommy Todd Pat O'Hara & John Paul Henning were the final two men remaining in the 7-man battle royal
6/2/60 Jacksonville, FL John Paul Henning beat Pat O’Hara Bill Hiers beat John Heath Darling Dagmar beat Baby Cheryl
6/9/60 Jacksonville, FL Great Scott double countout with Tarzan White Rose Kelly beat Rita Cortez by DQ Bob Craig vs. Bill Hiers
6/16/60 Jacksonville, FL Tarzan White beat Great Scott in a 2 of 3 falls match Judy Grable & Fran Gravette beat Rita Cortez & Margie Ramsey in a 2 of 3 falls match Rita Cortez beat Judy Grable Fran Gravette beat Margie Ramsey
6/23/60 Jacksonville, FL Nick Carter beat Great Scott by DQ Fran Gravette & Fabulous Moolah beat Margie Ramsey & Red Terror by DQ Fabulous Moolah draw Red Terror Fran Gravette beat Margie Ramsey
6/30/60 Jacksonville, FL Nick Carter & Tarzan White beat Great Scott & Karl Von Frazier in a 2 of 3 falls match Nick Carter draw Karl Von Frazier(15:00) Great Scott draw Tarzan White(15:00) Johnny King beat Jim Dalton
Last edited on Sat Dec 23rd, 2017 05:51 pm by dbaker3179
____________________ David Baker Mid-Atlantic Wrestling Historian Back To Top PM Quote Reply
Posted: Sat Dec 9th, 2017 06:58 am Add as Friend Ignore Member PM Quote Reply 47th Post dbaker3179
Joined: Sun Mar 1st, 2009 Location: Glendale, Arizona USA Posts: 1485 Status: Offline Mana: 7/7/60 Jacksonville, FL Fran Gravette & Tarzan White beat Margie Ramsey & Great Scott by DQ in a 2 of 3 falls match Nick Carter beat Jim Dalton in a 2 of 3 falls match Fran Gravette beat Margie Ramsey Great Scott draw Tarzan White
7/14/60 Jacksonville, FL Johnny King, Tommy Todd & Red Wilson beat Jim Dalton, Great Scott & Mack York in a 2 of 3 falls match Mack York beat Red Wilson Johnny King draw Great Scott Tommy Todd beat Jim Dalton by DQ
7/21/60 Jacksonville, FL Johnny King & Tommy Todd beat Great Scott & Mack York Red Wilson beat Sgt. Jack Jackson by DQ Mack York & Great Scott were the final two men remaining in the 7-man battle royal that also included Bald Eagle, Sgt. Jack Jackson, Red Wilson, Johnny King and Tommy Todd
7/28/60 Jacksonville, FL Lil Abner Cook & Sgt. Jack Jackson beat Great Scott & Gorgeous George Smith in a 2 of 3 falls match Tommy Todd beat Masked Monster by DQ Sgt. Jack Jackson draw Great Scott Lil Abner Cook beat Gorgeous George Smith
8/4/60 Jacksonville, FL Peggy Allen & Nick Carter beat Red Terror(woman) & Black Terror(man) by DQ in a 2 of 3 falls match Great Scott vs. Tommy Todd Red Terror vs. Peggy Allen Black Terror vs. Nick Carter
8/7/60 Miami, FL @ Baseball Stadium(Cancelled)
8/11/60 Jacksonville, FL Peggy Allen & Fran Gravette beat Red Terror & Margie Ramsey by DQ in a 2 of 3 falls match Tommy Todd beat John Heath by DQ Margie Ramsey beat Peggy Allen Red Terror beat Fran Gravette
8/18/60 Jacksonville, FL Peggy Allen & Nick Carter beat Red Terror & Black Monster(man) by DQ in a 2 of 3 falls match Tommy Todd beat Great Scott Nick Carter beat Black Monster Red Terror beat Peggy Allen
8/25/60 Jacksonville, FL Baby Cheryl & Rita Cortez beat Darling Dagmar & Marie Gomez in a 2 of 3 falls match Rita Cortez beat Marie Cortez Darling Dagmar beat Baby Cheryl Tarzan White beat Tommy Todd by countout
9/1/60 Jacksonville, FL Peggy Allen & Nick Carter beat Black Monster & Red Terror by DQ in a 2 of 3 falls match Tommy Todd(sub for John Heath) beat Great Scott by DQ Nick Carter draw Black Monster Peggy Allen beat Red Terror via pinfall
9/8/60 Jacksonville, FL Tarzan White & Paul Anderson beat Great Scott & Masked Man in a 2 of 3 falls match Pedro Jiminez beat Firpo Zbyszko in a 2 of 3 falls match Tarzan White draw Black Monster Paul Anderson gave a weight lifting demonstration
9/15/60 Jacksonville, FL Nick Carter beat Masked Monster(unmasked as Billy Hunter) in a Texas death match Fabulous Moolah beat Rita Cortez in a 2 of 3 falls match Great Scott beat Firpo Zbyszko in a 2 of 3 falls match
9/19/60 Orlando, FL @ American Legion Arena Including Dick Steinborn, Hans Schmidt, Chief Big Eagle and others
9/20/60 Tampa, FL @ Municipal Auditorium Eddie Graham & Dick Steinborn vs. Buddy Austin & Hans Schmidt in a 2 of 3 falls match Chief Big Eagle vs. Pierre LaSalle Bonnie Watson vs. Donna Vaughn
9/22/60 Jacksonville, FL Chief Big Eagle beat Buddy Austin Harry Smith beat Pierre LaSalle Pat O'Hara beat Bill Hiers
9/23/60 Nassau, Bahamas @ Boxing Stadium Eddie Graham vs. Buddy Austin Ella Waldek vs. Bonnie Watson Chief Big Eagle vs. Tony Altimore
9/24/60 Lakeland, FL @ National Guard Armory Eddie Graham vs. Pierre LaSalle Chief Big Eagle vs. Buddy Austin Hans Schmidt vs. Harry Smith
9/26/60 Orlando, FL @ American Legion Arena Eddie Graham & Dick Steinborn vs. Hans Schmidt & Buddy Austin in a 2 of 3 falls match Nicoli Volkoff vs. Chief Big Eagle in a 2 of 3 falls match Plus 1 other match
9/27/60 Tampa, FL @ Municipal Auditorium Eddie Graham beat Nicoli Volkoff in a 2 of 3 falls match Dick Steinborn beat Hans Schmidt in a 2 of 3 falls match with Pat O’Hara as special referee Harry Smith draw Pierre LaSalle
9/28/60 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory Buddy Austin beat Eddie Graham by countout Chief Big Eagle beat Pierre LaSalle Hans Schmidt beat Harry Smith
9/29/60 Jacksonville, FL @ Main & Beaver Streets Arena Chief Big Eagle beat Killer Buddy Austin in a 2 of 3 falls match Pat O'Hara beat Pierre LaSalle in a 2 of 3 falls match Ella Waldek beat Donna Vaughn
Last edited on Sat Dec 23rd, 2017 05:52 pm by dbaker3179
____________________ David Baker Mid-Atlantic Wrestling Historian Back To Top PM Quote Reply
Posted: Sat Dec 9th, 2017 06:58 am Add as Friend Ignore Member PM Quote Reply 48th Post dbaker3179
Joined: Sun Mar 1st, 2009 Location: Glendale, Arizona USA Posts: 1485 Status: Offline Mana: 10/1/60 Lakeland, FL @ National Guard Armory Hans Schmidt & Buddy Austin vs. Chief Big Eagle & Harry Smith Eddie Graham vs. Pierre LaSalle Plus 1 other match
10/3/60 Orlando, FL @ American Legion Arena Eddie Graham double DQ Hans Schmidt in a 2 of 3 falls match Chief Big Eagle beat Pierre LaSalle in a 2 of 3 falls match Buddy Austin beat Don Whittler
10/4/60 Tampa, FL @ Municipal Auditorium Eddie Graham beat Hans Schmidt in a 2 of 3 falls match with Pat O’Hara as special referee Chief Big Eagle & Harry Smith beat Buddy Austin & Pierre LaSalle via pinfall in a 2 of 3 falls match Harry Smith draw Buddy Austin Chief Big Eagle beat Pierre LaSalle by DQ
10/5/60 St. Petersburg, FL @ Armory Chief Big Eagle no contest with Hans Schmidt in a 2 of 3 falls match Eddie Graham beat Buddy Austin in a 2 of 3 falls match Pierre LaSalle beat Don Whittler
10/6/60 Jacksonville, FL @ Arena Harry Smith double countout with Buddy Austin Chief Big Eagle beat Pierre LaSalle in a 2 of 3 falls match Don Whittler beat Pat O'Hara
10/8/60 Lakeland, FL @ National Guard Armory Eddie Graham & Chief Big Eagle vs. Hans Schmidt & Pierre LaSalle Buddy Austin vs. Harry Smith Chief Big Eagle vs. Pierre LaSalle
10/10/60 Orlando, FL @ American Legion Arena Buddy Austin(sub for Buddy Rogers) beat Hans Schmidt by DQ in a 2 of 3 falls match with Eddie Graham as special referee Chief Big Eagle beat Buddy Austin by DQ in a 2 of 3 falls match Ella Waldek beat Donna Vaughn
10/11/60 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Chief Big Eagle beat Pierre LaSalle by DQ in a 2 of 3 falls match Buddy Austin beat Don Whittler Ella Waldek beat Donna Vaughn(20:00) via pinfall
10/11/60 Tampa, FL @ Municipal Auditorium Buddy Rogers beat Eddie Graham in a 2 of 3 falls match with Harry Smith as special referee Hans Schmidt beat Pat O'Hara in a 2 of 3 falls match Bonnie Watson beat Mary Lou Erman
10/12/60 St. Petersburg FL @ Armory Buddy Rogers beat Chief Big Eagle in a 2 of 3 falls match Eddie Graham beat Hans Schmidt by DQ in a 2 of 3 falls match Pierre LaSalle draw Buddy Austin(30:00)
10/13/60 Jacksonville, FL @ Arena Texas Death Match Harry Smith beat Buddy Austin in a Texas death match Ann Regan beat Pat Lyda in a 2 of 3 falls match Don Whittler beat Tommy Todd
10/13/60 Sarasota, FL @ American Legion Arena Hans Schmidt & Pierre LaSalle beat Eddie Graham & Chief Big Eagle in a 2 of 3 falls match Bonnie Watson beat Donna Vaughan Eddie Graham draw Pierre LaSalle(20:00)
10/14/60 Nassau, Bahamas @ Boxing Stadium Chief Big Eagle & Harry Smith vs. Buddy Austin & Hans Schmidt Chief Big Eagle vs. Buddy Austin Harry Smith vs. Hans Schmidt
10/15/60 Dade City, FL @ Armory Chief Big Eagle vs. Buddy Austin Bonnie Watson vs. Ann Regan Pierre LaSalle vs. Harry Smith
10/15/60 Lakeland, FL @ National Guard Armory Ella Waldek & Mary Lou Erman vs. Donna Vaughn & Pat Lyda in a 2 of 3 falls match Pat O'Hara draw Hans Schmidt Ella Waldek vs. Pat Lyda
10/17/60 Orlando, FL @ American Legion Arena Eddie Graham beat Hans Schmidt by DQ in a death match Chief Big Eagle beat Buddy Austin by DQ in a 2 of 3 falls, no DQ match Bonnie Watson draw Ann Regan(30:00)
10/18/60 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Chief Big Eagle beat Pierre LaSalle Ella Waldek & Pat Lyda beat Ann Regan & Bonnie Watson Harry Smith beat Buddy Austin by DQ
10/18/60 Tampa, FL @ Municipal Auditorium Don Curtis beat Hans Schmidt in a 2 of 3 falls match Eddie Graham beat Jack Owens in a 2 of 3 falls match Don Whittler beat Billy Christy
10/20/60 Jacksonville, FL Pat Lyda & Chief Big Eagle beat Ella Waldek & Pierre LaSalle Harry Smith beat Don Whittler in a 2 of 3 falls match Ella Waldek draw Pat Lyda Chief Big Eagle beat Pierre LaSalle
10/20/60 Sarasota, FL @ American Legion Arena Eddie Graham & Don Curtis beat Hans Schmidt & Buddy Austin by DQ in a 2 of 3 falls match Bonnie Watson beat Ann Regan by DQ in a 2 of 3 falls match with Pat O’Hara as special referee Jack Owens beat Billy Christy
10/21/60 Nassau, Bahamas @ Boxing Stadium Don Curtis & Eddie Graham vs. Buddy Austin & Hans Schmidt Don Curtis vs. Buddy Austin Eddie Graham vs. Hans Schmidt Battle Royal
10/22/60 Lakeland, FL @ National Guard Armory Pat O'Hara beat Hans Schmidt by DQ in a 2 of 3 falls match with Harry Smith as special referee Bonnie Watson beat Ella Waldek by DQ in a 2 of 3 falls match Don Curtis beat Jack Owens
10/24/60 Orlando, FL @ American Legion Arena Eddie Graham beat Buddy Austin in a 2 of 3 falls, brass knuckles match with Joey Maxim as special referee Don Curtis draw Hans Schmidt in a 2 of 3 falls match Mark Lewin beat Pierre LaSalle via pinfall
10/25/60 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Harry Smith & Miguel Feliciano beat Mighty Yankee & Pierre LaSalle via pinfall in a 2 of 3 falls match Ann Regan beat Pat Lyda Harry Smith beat Pierre LaSalle by DQ
10/25/60 Tampa, FL @ Municipal Auditorium Don Curtis beat Hans Schmidt in a Texas death match with Joey Maxim as special referee Buddy Austin beat Mark Lewin in a 2 of 3 falls match Chief Big Eagle beat Jack Owens
10/26/60 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory Eddie Graham beat Hans Schmidt on a reverse decision in a 2 of 3 falls match
10/27/60 Jacksonville, FL Harry Smith beat Pierre LaSalle in a 2 of 3 falls match Pat Monroe beat Ann Regan Chief Big Eagle beat Don Whittler
10/27/60 Sarasota, FL @ American Legion Arena Mark Lewin & Don Curtis beat Hans Schmidt & Buddy Austin by DQ in a 2 of 3 falls match with Joey Maxim as special referee Ella Waldek beat Pay Lyda in a 2 of 3 falls match Eddie Graham beat Jack Owens
10/29/60 Dade City, FL @ Armory Eddie Graham & Chief Big Eagle vs. Buddy Austin & Pierre LaSalle Miguel Feliciano vs. Jack Owens Plus 2 other matches
10/29/60 Lakeland, FL @ National Guard Armory Texas Death Match Pat O'Hara vs. Hans Schmidt in a Texas death match 5-woman battle royal featuring Bonnie Watson, Ann Regan, Donna Vaughn, Mars Monroe and Pat Lyda
10/31/60 Orlando, FL @ American Legion Arena Eddie Graham & Chief Big Eagle beat Buddy Austin & Hans Schmidt by DQ in a 2 of 3 falls match Pat Lyda & Mars Monroe beat Bonnie Watson & Donna Vaughn plus a Judo demonstration
11/1/60 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Hans Schmidt double DQ Harry Smith Bonnie Watson draw Ann Regan Miguel Feliciano beat Pierre LaSalle by DQ
11/1/60 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Buddy Rogers beat Chief Big Eagle in a 2 of 3 falls match with Pedro Godoy as special referee Eddie Graham beat Buddy Austin by countout Ella Waldek & Donna Vaughn beat Pat Lyda & Mars Monroe Mars Monroe beat Donna Vaughn via pinfall Ella Waldek draw Pat Lyda(15:00)
11/2/60 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory Pat O'Hara beat Hans Schmidt by DQ in a 2 of 3 falls match with Harry Smith as special referee Buddy Austin beat Harry Smith(sub for Chief Big Eagle) in a 2 of 3 falls match Don Whittler & Mars Monroe beat Pat Lyda & Jack Owens
11/3/60 Jacksonville, FL Harry Smith beat Hans Schmidt by DQ Pat Lyda beat Pat Monroe Miguel Feliciano beat Jack Owens
11/3/60 Sarasota, FL @ American Legion Arena Eddie Graham beat Buddy Austin by DQ in a 2 of 3 falls match Ella Waldek draw Ann Regan(45:00) in a 2 of 3 falls match Chief Big Eagle beat Pierre LaSalle by DQ in a 2 of 3 falls match
11/5/60 Dade City, FL @ Armory Eddie Graham vs. Pierre LaSalle 5-woman battle royal featuring Ella Waldek, Mars Monroe, Pat Lyda, Donna Vaughn and Ann Regan plus 2 other matches
11/5/60 Lakeland, FL @ National Guard Armory Hans Schmidt & Buddy Austin vs. Pat O'Hara & Chief Big Eagle John Heath vs. Jack Owens Buddy Austin vs. Chief Big Eagle
11/7/60 Orlando, FL @ American Legion Arena Eddie Graham beat Nikita Kominnoff by DQ Tony Lopez & Charlie Garza beat Buddy Austin & Pedro Godoy in a 2 of 3 falls match Tony Lopez draw Buddy Austin Charlie Garza beat Pedro Godoy by DQ
11/8/60 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Hans Schmidt vs. Harry Smith Tony Lopez & Charlie Garza vs. Pedro Godoy & Jack Owens Plus two other matches
11/8/60 Tampa, FL @ Municipal Auditorium Buddy Austin & Nikita Kominnoff beat Pierre LaSalle & Vincent Lopez in a 2 of 3 falls match Ella Waldek beat Mars Monroe to win 6-woman battle royal Donna Vaughn beat Pat Lyda by DQ Bonnie Watson draw Ann Regan
11/9/60 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory Charles Garza(sub for Vincent Lopez) & Tony Lopez beat Man Mountain Managoff & Buddy Austin in a 2 of 3 falls match Ann Regan draw Pat Lyda(45:00) in a 2 of 3 falls match Charles Garza(sub for Vincent Lopez) draw Man Mountain Managoff(15:00)
11/10/60 Jacksonville, FL Ella Waldek & Donna Vaughn beat Ann Regan & Bonnie Watson Man Mountain Managoff beat Jack Owens in a 2 of 3 falls match Ann Regan beat Donna Vaughn Ella Waldek beat Bonnie Watson
11/10/60 Sarasota, FL @ American Legion Arena Eddie Graham beat Pedro Godoy by reverse decision in a 2 of 3 falls match Nikita Kominnoff draw Charlie Garza(sub for Vincent Lopez) in a 2 of 3 falls match Tony Lopez beat Miguel Feliciano(sub for Harry Smith)
11/12/60 Dade City, FL @ Armory Eddie Graham vs. Hans Schmidt in a 2 of 3 falls match Harry Smith vs. Pierre LaSalle in a 2 of 3 falls match Tony Lopez vs. Pedro Godoy
11/12/60 Lakeland, FL @ National Guard Armory Buddy Austin vs. Chief Big Eagle Man Mountain Managoff vs. Vincent Lopez Nikita Kominnoff vs. John Heath
11/14/60 Orlando, FL @ American Legion Arena Tony Lopez & Charlie Garza beat Buddy Austin & Nikita Kominnoff Man Mountain Managoff beat Pierre LaSalle in a 2 of 3 falls match Ann Regan draw Pat Lyda(30:00)
11/15/60 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Hans Schmidt beat Harry Smith in a Texas death match Bonnie Watson beat Ella Waldek in a 2 of 3 falls match Charlie Garza beat Pierre LaSalle Note: Bonnie Watson won the Southern Women's Title from Ella Waldek during this time period.
11/15/60 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Buddy Rogers draw Eddie Graham(60:00) in a 2 of 3 falls match Buddy Austin beat Tony Lopez Chief Big Eagle beat Pedro Godoy Pat Lyda beat Donna Vaughn via pinfall
11/15/60 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Man Mountain Managoff & Nikita Kominnoff beat Marco Polo & John Heath Ann Regan beat Mary Lou Erman(sub for Mars Monroe) by DQ in a 2 of 3 falls match Man Mountain Managoff beat Marco Polo Nikita Kominnoff draw John Heath
11/16/60 Miami, FL @ Baseball Stadium Buddy Rogers beat Eddie Graham in a 2 of 3 falls match Vincent Lopez & Tony Lopez beat Pedro Godoy & Pierre LaSalle Ann Regan draw Pat Lyda(30:00)
11/16/60 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory Man Mountain Managoff beat Buddy Austin in a 2 of 3 falls match Chief Big Eagle draw Nikita Kominnoff in a 2 of 3 falls match Harry Smith beat Marco Polo(15:00)
11/17/60 Jacksonville, FL Ella Wladek beat Ann Regan in a Texas death match Man Mountain Managoff beat Harry Smith in a 2 of 3 falls match Marco Polo beat Miguel Feliciano(21:00) via pinfall
11/17/60 Sarasota, FL @ American Legion Arena Eddie Graham beat Buddy Austin in a 2 of 3 falls match John Heath beat Pedro Godoy by DQ in a 2 of 3 falls match Pat Lyda beat Mary Lou Erman
11/18/60 Nassau, Bahamas @ Oakes Field Arena Combination Boxing & Wrestling Card Boxing Gomeo Brennan beat Johnny Cunningham via KO in 1:17 of 9th round Wrestling Eddie Graham beat Buddy Austin in a 2 of 3 falls match Boxing Sugar Boy Campbell beat Kid McCoy by unanimous decision Boxing Power Plant beat Kid Cobra by split decision
11/19/60 Dade City, FL @ Armory Eddie Graham & Harry Smith vs. Hans Schmidt & Pedro Godoy Bob Morrow vs. Tony Lopez Eddie Graham vs. Pedro Godoy
11/19/60 Lakeland, FL @ National Guard Armory Man Mountain Managoff vs. Buddy Austin Nikita Kominnoff vs. Chief Big Eagle Pierre LaSalle vs. Charlie Garza
11/21/60 Orlando, FL @ American Legion Arena Pat Lyda & Buddy Austin vs. Ann Regan & Tony Lopez in a 2 of 3 falls match Nikita Kominnoff vs. Chief Big Eagle in a 2 of 3 falls match Man Mountain Managoff vs. Pedro Godoy
11/22/60 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Eddie Graham beat Chief Big Eagle Charley Garza beat Duke DeKeno(sub for Pedro Godoy) Bonnie Watson beat Ella Waldek
11/22/60 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Man Mountain Managoff vs. Jack Bernard Pat Lyda & Mary Lou Erman vs. Ann Regan & Donna Vaughn Plus 2 other matches
11/22/60 Tampa, FL @ Municipal Auditorium Buddy Austin & Nikita Kominnoff beat Pierre LaSalle & Tony Lopez Hans Schmidt beat Bob Morrow in a 2 of 3 falls match Harry Smith draw John Heath(20:00)
11/23/60 Miami, FL @ Baseball Stadium Tony Lopez & Charles Garza beat Pedro Godoy & Buddy Austin in a 2 of 3 falls match Chief Big Eagle beat Pierre LaSalle Donna Vaughn beat Pat Lyda via pinfall
11/23/60 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory Man Mountain Managoff double countout with Hans Schmidt Eddie Graham beat Nikita Kominnoff in a 2 of 3 falls match Harry Smith no contest with Bob Morrow, when Smith refused to accept a victory when Morrow fell out of the ring and was injured
11/24/60 Jacksonville, FL Nikita Kominnoff double countout with Man Mountain Managoff Bonnie Watson & Bob Morrow beat Ella Waldek & Tommy Todd Bob Morrow draw Tommy Todd Bonnie Watson beat Ella Waldek
11/24/60 Sarasota, FL @ American Legion Arena Eddie Graham & John Heath double DQ Buddy Austin & Pedro Godoy in a 2 of 3 falls match Hans Schmidt beat Pierre LaSalle in a 2 of 3 falls match John Heath double DQ Buddy Austin
11/25/60 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Hans Schmidt vs. Chief Big Eagle Bob Morrow vs. Eddie Graham Pete Managoff vs. Pedro Godoy
11/26/60 Dade City, FL @ Armory Brass Knuckles Champion Eddie Graham vs. Pedro Godoy in a 2 of 3 falls match Bonnie Watson vs. Ella Waldek Nikita Kominnoff vs. John Heath
11/26/60 Lakeland, FL @ National Guard Armory Donna Vaughn & Ann Regan vs. Pat Lyda & Mary Lou Erman Man Mountain Managoff vs. Buddy Austin Chief Big Eagle vs. Charlie Garza
11/28/60 Orlando, FL @ American Legion Arena Eddie Graham & Chief Big Eagle beat Mighty Yankee & ?? by DQ in a 2 of 3 falls match Man Mountain Managoff beat Buddy Austin Bonnie Watson draw Ann Regan(45:00) in a 2 of 3 falls match
11/29/60 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Eddie Graham beat Charlie Garza in a 2 of 3 falls match Bonnie Watson beat Ann Regan Tony Lopez(sub for Harry Smith) beat Pierre LaSalle by DQ
11/29/60 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Ella Waldek vs. Pat Lyda in a 2 of 3 falls match Pedro Godoy vs. Bob Morrow in a 2 of 3 falls match John Heath vs. Don Scott in a 2 of 3 falls match
11/29/60 Tampa, FL @ Municipal Auditorium Man Mountain Managoff beat Buddy Austin by reverse decision in a 2 of 3 falls match Hans Schmidt beat Chief Big Eagle in a 2 of 3 falls match Harry Smith beat Nikita Kominnoff by DQ
11/30/60 Miami, FL @ Baseball Stadium Tony Lopez beat Buddy Austin Eddie Graham beat Charlie Garza Hans Schmidt beat Bob Morrow
11/30/60 St Petersburg, FL @ Armory Man Mountain Managoff & Pat O'Hara(sub for Chief Big Eagle) beat Nikita Kominnoff & Pedro Godoy Harry Smith double countout with Pierre LaSalle in a 2 of 3 falls match Ann Regan draw Pat Lyda(30:00)
12/1/60 Jacksonville, FL Man Mountain Managoff beat Mr. K by DQ Ann Regan & Bonnie Watson beat Mary Lou Erman & Ella Waldek in a 2 of 3 falls match Ann Regan beat Ella Waldek
12/1/60 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Hans Schmidt vs. Harry Smith Eddie Graham vs. Pierre LaSalle Buddy Austin vs. Chief Big Eagle
12/1/60 Sarasota, FL @ American Legion Arena John Heath beat Pedro Godoy in a Texas death match Tony Lopez draw Charlie Garza(45:00) in a 2 of 3 falls match Donna Vaughn beat Pat Lyda by DQ
12/2/60 Miami Beach, FL @ Auditorium Eddie Graham vs. Chief Big Eagle Man Mountain Managoff vs. Buddy Austin Hans Schmidt vs. Pierre LaSalle Bonnie Watson vs. Ella Waldek
12/3/60 Lakeland, FL @ National Guard Armory Pat Lyda vs. Ann Regan Man Mountain Managoff & Harry Smith vs. Buddy Austin & Pierre LaSalle Charley Garza vs. Tony Lopez
12/5/60 Bradenton, FL @ Armory Donna Vaughn & Ann Regan beat Pat Lyda & Ella Waldek Guy LaRose beat Pierre LaSalle in a 2 of 3 falls match
12/5/60 Orlando, FL @ American Legion Arena Chief Big Heart & Chief Big Eagle beat Mighty Yankee & Buddy Austin in a 2 of 3 falls match Don Curtis draw Eddie Graham in a 2 of 3 falls match Man Mountain Managoff beat Hans Schmidt
12/6/60 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Chief Big Eagle & Chief Big Heart vs. Guy LaRose & Pierre LaSalle Charlie Garza vs. Harry Smith Plus 1 other match
12/6/60 Fort Myers, FL @ National Guard Armory John Heath vs. Pedro Godoy Ella Waldek vs. Ann Regan Bob Morrow vs. Tony Lopez
12/6/60 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
12/7/60 St Petersburg, FL @ Armory Harry Smith & Man Mountain Managoff beat Hans Schmidt & Pierre LaSalle by DQ Nikita Kominnoff no contest with Guy Larose in a 2 of 3 falls match Tony Lopez draw Bob Morrow 30:00
12/8/60 Jacksonville, FL Man Mountain Managoff beat Hans Schmidt by DQ in a 2 of 3 falls match Pierre LaSalle beat Sam Romanoff Bonnie Watson beat Mary Lou Erman
12/8/60 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Ann Regan & Donna Vaughn vs. Ella Waldek & Pat Lyda Marco Polo vs. Buddy Austin Eddie Graham vs. Guy LaRose
12/8/60 Sarasota, FL @ American Legion Arena Pedro Godoy beat Chief Big Eagle in a 2 of 3 falls match John Heath draw Nikita Kominnoff(30:00) Charley Garza beat Jack Bernard in a 2 of 3 falls match Tony Lopez vs. Don Scott
12/9/60 Miami Beach, FL @ Auditorium Eddie Graham beat Chief Big Eagle in a 2 of 3 falls match Hans Schmidt beat Man Mountain Managoff by DQ Guy LaRose beat Nikita Kominnoff Ann Regan draw Pat Lyda
12/10/60 Lakeland, FL @ National Guard Armory Man Mountain Managoff vs. Buddy Austin in a Texas death match Guy LaRose vs. Pierre LaSalle Marco Polo vs. John Heath
12/10/60 Miami, FL @ Baseball Stadium Eddie Graham & Hans Schmidt vs. Tony Lopez & Charlie Garza Pat Lyda vs. Mary Lou Erman Plus 2 other matches
12/12/60 Bradenton, FL @ National Guard Armory Guy LaRose beat Pedro Godoy in a 2 of 3 falls match Pat Lyda draw Ann Regan in a 2 of 3 falls match Jack Marshall beat Len Hughes by DQ in a 2 of 3 falls match
12/12/60 Orlando, FL @ American Legion Arena Man Mountain Managoff beat Buddy Austin but failed to pin Hans Schmidt in a handicap match Chief Big Eagle beat Mighty Yankee in a 2 of 3 falls match Bonnie Watson beat Ella Waldek in a 2 of 3 falls match
12/13/60 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Chief Big Eagle beat Guy LaRose in a 2 of 3 falls match Harry Smith draw Len Hughes(45:00) in a 2 of 3 falls match Charlie Garza beat Mighty Yankee by DQ
12/13/60 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Bonnie Watson vs. Ann Regan in a 2 of 3 falls match Pedro Godoy vs. Tony Lopez in a 2 of 3 falls match Jack Marshall vs. Pierre LaSalle in a 2 of 3 falls match
12/13/60 Tampa, FL @ Municipal Auditorium Eddie Graham beat Buddy Austin Man Mountain Managoff beat Hans Schmidt by DQ Ella Waldek beat Pat Lyda Chief Big Heart vs. Nikita Kominnoff
12/14/60 St Petersburg, FL @ Armory Man Mountain Managoff & Guy LaRose beat Hans Schmidt & Nikita Kominnoff in a 2 of 3 falls match Chief Big Heart beat Pedro Godoy in a 2 of 3 falls match Buddy Austin beat Jack Marshall(12:00)
12/15/60 Jacksonville, FL Harry Smith beat Pierre LaSalle via pinfall Chief Big Eagle beat Mr. K by DQ Marco Polo beat Charley Garza via pinfall
12/15/60 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Chief Big Heart vs. Len Hughes Hans Schmidt & Eddie Graham vs. Jack Marshall & Guy LaRose Ann Regan vs. Mary Lou Erman
12/15/60 Sarasota, FL @ American Legion Coliseum Buddy Austin beat Tony Lopez in a 2 of 3 falls match Bonnie Watson beat Pat Lyda in a 2 of 3 falls match Man Mountain Managoff beat Pedro Godoy in a 2 of 3 falls match
12/16/60 Miami Beach, FL @ Auditorium Chief Big Heart & Chief Big Eagle beat Eddie Graham & Buddy Austin by DQ in a 2 of 3 falls match Guy LaRose draw Pedro Godoy Len Hughes beat Tony Lopez
12/17/60 Lakeland, FL @ National Guard Armory Guy LaRose vs. Pierre LaSalle Man Mountain Managoff vs. Len Hughes Chief Big Eagle vs. Bob Morrow Mary Lou Erman vs. Donna Vaughn
12/17/60 Miami, FL @ Baseball Stadium Tony Lopez & Ann Regan vs. Eddie Graham & Pat Lyda in a 2 of 3 falls match Hans Schmidt vs. Charles Garza in a 2 of 3 falls match Marco Polo vs. Mighty Yankee(aka Curtis Smith) in a 2 of 3 falls match
12/19/60 Bradenton, FL @ National Guard Armory Chief Big Eagle beat Pierre LaSalle by reverse decision in a 2 of 3 falls match Guy LaRose beat Cowboy Len Hughes by DQ in a 2 of 3 falls match Buddy Austin beat Jack Marshall Pat O'Hara beat ??
12/19/60 Orlando, FL @ American Legion Arena Man Mountain Managoff beat Hans Schmidt in a North Carolina mountain death match Eddie Graham beat Pedro Godoy in a 2 of 3 falls match Chief Big Heart beat Nikita Kominnoff in a 2 of 3 falls match
12/20/60 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Ann Regan & Charlie Garza beat Nikita Kominnoff & Pat Lyda in a 2 of 3 falls match Nikita Kominnoff & Pierre LaSalle beat Charlie Garza & Tony Lopez Donna Vaughn & Ann Regan beat Pat Lyda & Mary Lou Erman
12/20/60 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Eddie Graham vs. Pierre LaSalle Chief Big Eagle vs. Pedro Godoy Bonnie Watson vs. Ella Waldek
12/20/60 Tampa, FL @ Municipal Auditorium Man Mountain Managoff & Chief Big Heart beat Buddy Austin & Hans Schmidt in a 2 of 3 falls match with Jack Marshall & Mighty Jumbo as special referees Guy LaRose beat Prince Omar in a 2 of 3 falls match Harry Smith draw Marco Polo(30:00)
12/21/60 St Petersburg, FL @ Armory Buddy Austin beat Chief Big Heart by DQ in a 2 of 3 falls match Hans Schmidt beat Guy LaRose Man Mountain Managoff beat Pierre LaSalle Eddie Graham beat Len Hughes
12/22/60 Jacksonville, FL Harry Smith beat Pierre LaSalle in a 2 of 3 falls match Bonnie Watson beat Donna Vaughn in a 2 of 3 falls match Marco Polo beat Jack Marshall
12/23/60 Lakeland, FL @ National Guard Armory Man Mountain Managoff & Pat O'Hara vs. Pierre LaSalle & Buddy Austin Ella Waldek vs. Donna Vaughn Buddy Austin vs. Pat O'Hara
12/23/60 Miami Beach, FL @ Auditorium Bonnie Watson & Chief Big Eagle beat Pat Lyda & Pedro Godoy in a 2 of 3 falls match Hans Schmidt double DQ Chief Big Heart Len Hughes beat Marco Polo Bonnie Watson beat Pat Lyda Chief Big Eagle draw Pedro Godoy
12/26/60 Bradenton, FL @ National Guard Armory Chief Big Eagle double countout with Buddy Austin in a 2 of 3 falls match Bonnie Watson draw Ann Regan in a 2 of 3 falls match Paul Bunyan beat Pedro Godoy by DQ then beat Jack Steel via pinfall in a handicap match
12/26/60 Orlando, FL @ American Legion Arena Lu Kim & Hans Schmidt beat Chief Big Heart & Man Mountain Managoff by DQ in a 2 of 3 falls match Pat Lyda draw Ella Waldek in a 2 of 3 falls match Eddie Graham beat Tony Lopez(sub for Charlie Garza)
12/27/60 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Tony Lopez beat Pierre LaSalle in a 2 of 3 falls match to win battle royal Buddy Austin beat Bob Steel Bonnie Watson beat Donna Vaughn Paul Bunyan was the first man eliminated in the battle royal and did not wrestle for the rest of the evening.
12/27/60 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Chief Big Eagle & Eddie Graham vs. Pedro Godoy & Prince Omar in a 2 of 3 falls match Pat Lyda vs. Ann Regan in a 2 of 3 falls match Man Mountain Managoff vs. Len Hughes in a 2 of 3 falls match
12/27/60 Tampa, FL @ Municipal Auditorium Hans Schmidt beat Mighty Jumbo in a 2 of 3 falls match Chief Big Heart beat Lu Kim by countout Guy LaRose beat Marco Polo
12/28/60 St Petersburg, FL @ Armory Paul Bunyan vs. Hans Schmidt & Bob Steele in a 2 of 3 falls, handicap match Chief Big Heart vs. Buddy Austin in a 2 of 3 falls match Lu Kim vs. Man Mountain Managoff in a 2 of 3 falls match
12/29/60 Jacksonville, FL Mighty Jumbo beat Pierre LaSalle(25:00) via pinfall to win 7-man battle royal Tony Lopez beat Tommy Todd Chief Big Eagle beat Guy LaRose Jack Marshall was the first man eliminated in the battle royal and did not wrestle for the rest of the evening.
12/29/60 Sarasota, FL @ American Legion Arena Man Mountain Managoff & Eddie Graham beat Buddy Austin & Pedro Godoy by DQ in a 2 of 3 falls match John Heath beat Prince Omar in a 2 of 3 falls match Ann Regan beat Pat Lyda in a 2 of 3 falls match
12/30/60 Lakeland, FL @ National Guard Armory Man Mountain Managoff & Pat O'Hara vs. Buddy Austin & Pierre LaSalle in a Texas tornado match with 2 referees Chief Big Eagle vs. Len Hughes Marco Polo vs. John Heath
12/30/60 Miami Beach, FL @ Auditorium Haystacks Calhoun & Chief Big Heart vs. Hans Schmidt & Eddie Graham Bonnie Watson & Ann Regan vs. Pat Lyda & Donna Vaughn Lu Kim vs. Pedro Godoy
|
|
|
Post by Kriss on Dec 9, 2022 19:50:48 GMT
1/2/61 Orlando, FL @ American Legion Arena Antonino Rocca beat Hans Schmidt in a 2 of 3 falls match Don Curtis & Mark Lewin beat Angelo Savoldi & Lu Kim by DQ Eddie Graham beat Pepe Garcia(14:00)
1/3/61 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Buddy Rogers vs. Tony Lopez Chief Big Eagle & Pepe Perez vs. Guy LaRose & Prince Omar Dave Cagney vs. Pierre LaSalle
1/3/61 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Eddie Graham beat Pedro Godoy in a Texas death match Pete Managoff beat Mighty Jumbo by countout Kathy Starr beat Ann Regan(sub for Jessica Rogers) in a 2 of 3 falls match
1/3/61 Tampa, FL @ Municipal Auditorium Antonino Rocca beat Hans Schmidt in a 2 of 3 falls match Don Curtis & Mark Lewin double DQ ?? & ??
1/4/61 Sarasota, FL @ American Legion Coliseum Eddie Graham & Pete Managoff beat Buddy Austin & Pedro Godoy in a match with Mighty Jumbo as special referee Jessica Rodgers beat Ann Regan in a 2 of 3 falls match Pierre LaSalle beat Chief Big Heart by DQ
1/4/61 St. Petersburg, FL @ Armory Antonino Rocca beat Buddy Austin in a 2 of 3 falls match Chief Big Heart double countout with Hans Schmidt in a 2 of 3 falls match Pierre LaSalle beat Prince Omar Ray Villmer vs. Angelo Savoldi
1/5/61 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Buddy Rogers vs. Guy LaRose Antonino Rocca vs. Lu Kim Don Curtis & Mark Lewin vs. Hans Schmidt & Angelo Savoldi
1/6/61 Miami Beach, FL @ Auditorium Buddy Rogers & Eddie Graham vs. Don Curtis & Mark Lewin in a 2 of 3 falls match Antonino Rocca vs. Hans Schmidt in a 2 of 3 falls match Chief Big Heart vs Angelo Savoldi Kathy Starr vs. Jessica Rogers
1/7/61 Jacksonville, FL @ Coliseum Antonino Rocca beat Angelo Savoldi in a 2 of 3 falls match Buddy Rogers & Eddie Graham beat Chief Big Heart & Chief Big Eagle Pat Lyda beat Kathy Starr by DQ Harry Smith beat Pedro Godoy(28:00)
1/7/61 Lakeland, FL @ National Guard Armory Hans Schmidt beat Mighty Jumbo by DQ in a 2 of 3 falls match Pierre LaSalle beat Guy LaRose by DQ in a 2 of 3 falls match Pete Managoff beat Buddy Austin by DQ
1/9/61 Orlando, FL @ American Legion Arena Buddy Rogers beat Lu Kim in a 2 of 3 falls match Al Costello & Dave Cagney(sub for Roy Heffernan) draw Mark Lewin & Don Curtis in a 2 of 3 falls match Kathy Starr beat Ann Regan via pinfall Note: Heffernan said to be injured in Washington DC
1/10/61 Lake Worth, FL @ American Legion Arena The Fabulous Kangaroos vs. Guy LaRose & Chief Big Eagle 5-girl battle royal including Ann Regan, Kathy Starr, Donna Vaughn, Bonnie Watson and Mary Lou Erman Plus 2 other matches
1/10/61 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Hans Schmidt beat Pete Managoff Plus other matches
1/10/61 Tampa, FL @ Municipal Auditorium Buddy Austin beat Don Curtis to win Southern Title Buddy Rogers beat Chief Big Heart in a 2 of 3 falls match Eddie Graham & Mark Lewin beat Pepe Perez & Pierre LaSalle
1/12/61 Jacksonville, FL @ Coliseum Harry Smith beat Lu Kim by DQ in a 2 of 3 falls match Pat Lyda beat Ann Regan Tony Lopez(sub for Marco Polo) beat Prince Omar
1/12/61 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Mark Lewin & Don Curtis beat Al Costello & Dave Cagney(sub for Roy Heffernan) in a 2 of 3 falls match Chief Big Heart beat Pierre LaSalle in a 2 of 3 falls match Guy LaRose beat Buddy Austin(16:00)
1/13/61 Miami Beach, FL @ Auditorium Mark Lewin & Don Curtis vs. Eddie Graham & Hans Schmidt in a 2 of 3 falls match Guy Larose & Pierre LaSalle vs. Buddy Austin & Dave Cagney Jessica Rogers vs. Pat Lyda Mighty Jumbo vs. Chief Big Heart
1/13/61 Clearwater, FL @ National Guard Armory Terrible Ted the Wrestling Bear beat Pete Managoff & Lu Kim by countout Bob Morrow draw Dave Cagney(45:00) in a 2 of 3 falls match Donna Vaughn double countout with Mary Erman in a 2 of 3 falls match
1/14/61 Lakeland, FL @ National Guard Armory Terrible Ted the Wrestling Bear beat Pierre LaSalle Big Eagle beat Guy LaRose in a 2 of 3 falls match Mighty Jumbo beat Pete Managoff by countout in a match with Dave Cagney as special referee Ann Regan beat Kathy Starr in a 2 of 3 falls match
1/14/61 Miami, FL @ Baseball Stadium Antonino Rocca beat Johnny Valentine Eddie Graham & Buddy Rogers no contest with Buddy Austin(sub for Roy Heffernan) & Al Costello Sweet Daddy Siki vs. Buddy Austin Ella Waldek vs. Bonnie Watson Tony Lopez vs. Angelo Savoldi
1/16/61 Orlando, FL @ American Legion Arena Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Chief Big Heart & Chief Big Eagle in a 2 of 3 falls match Lord Littlebrook beat Beau Brummell via pinfall Dave Cagney draw Harry Smith(30:00)
1/16/61 Nassau, Bahamas @ Oakes Field Hanger Chief Big Heart vs. Len Hughes Lord Littlebrook vs. Bull Brummel Sweet Daddy Siki vs. Buddy Austin
1/17/61 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Ann Regan & Lord Littlebrook vs. Kathy Starr & Bull Brummell Hans Schmidt & Dave Cagney vs. Pierre LaSalle & Chief Big Eagle
1/17/61 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Terrible Ted the Wrestling Bear beat Lu Kim in a match with Dave Cagney as special referee Cowboy Bradley beat Tiny Roe Jessica Rogers beat Pat Lyda Len Hughes beat Tony Lopez via pinfall
1/17/61 Tampa, FL @ Municipal Auditorium Buddy Rogers double countout with Eddie Graham Chief Big Heart beat Buddy Austin by DQ Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Guy Larose & Harry Smith in a 2 of 3 falls match
1/18/61 St Petersburg, FL @ National Guard Armory Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Guy LaRose & Pierre LaSalle in a 2 of 3 falls match Cowboy Bradley beat Tiny Roe in a 2 of 3 falls match Lu Kim beat Chief Big Eagle by DQ(10:00)
1/20/61 Miami Beach, FL @ Auditorium Haystacks Calhoun beat Mighty Jumbo Kathy Starr beat Jessica Rodgers Lord Littlebrook beat Beau Brummell Guy LaRose & Pierre LaSalle beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner
1/21/61 Jacksonville, FL @ Coliseum Haystacks Calhoun beat Hans Schmidt & Jack Terry(17:00) in a handicap match Eddie Graham beat Guy LaRose in a 2 of 3 falls match Lord Littlebrook & Pat Lyda beat Beau Brummell & Bonnie Watson in a 2 of 3 falls match Chief Big Heart beat Pierre LaSalle(22:00)
1/21/61 Lakeland, FL @ National Guard Armory Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Pierre LaSalle & Dave Cagney Lu Kim vs. Mighty Jumbo Jessica Rogers vs. Ella Waldek
1/23/61 Orlando, FL @ American Legion Arena Terrible Ted the Wrestling Bear beat Dave Cagney Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Chief Big Heart & Guy LaRose in a 2 of 3 falls match Bonnie Watson beat Pat Lyda
1/24/61 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Hans Schmidt vs. Mighty Jumbo Eddie Graham vs. Guy LaRose Terrible Ted the Wrestling Bear vs. Pierre LaSalle
1/24/61 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Cowboy Bradley & Ann Regan vs. Beau Brummell & Kathy Starr Lu Kim vs. Rocky Ford Cowboy Bradley vs. Beau Brummell Kathy Starr vs. Ann Regan
1/24/61 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Chief Big Heart vs. Buddy Austin in a no DQ, no time limit, 2 of 3 falls match with Harry Smith as special referee Tiny Roe & Kathy Starr vs. Lord Littlebrook & Jessica Rogers in a 2 of 3 falls match Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Chief Big Eagle & Tony Lopez in a 2 of 3 falls match
1/25/61 St. Petersburg, FL @ Armory Terrible Ted the Wrestling Bear vs. Lu Kim Lord Littlebrook vs. Beau Brummell in a 2 of 3 falls match Pat Lyda vs. Jessica Rogers in a 2 of 3 falls match Pepe Perez vs. Dave Cagney
1/26/61 Jacksonville, FL @ National Guard Armory Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Chief Big Heart & Chief Big Eagle in a 2 of 3 falls match Eddie Graham beat Tony Lopez in a 2 of 3 falls match Lord Littlebrook beat Tiny Roe Kathy Starr beat Ann Regan Note: Newspaper accounts said that the January 26th show was the first mat card held at the State & Market Street building (National Guard Armory) in 25 years.
1/26/61 Sarasota, FL @ North Worth Gable Armory Terrible Ted the Wrestling Bear beat Lu Kim(10:00) via pinfall Jessica Rogers beat Pat Lyda in a 2 of 3 falls match Lord Littlebrook beat Beau Brummell in a 2 of 3 falls match Dave Cagney beat Pepe Perez
1/27/61 Lakeland, FL @ National Guard Armory Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner no contest Chief Big Heart & Chief Big Eagle in a 2 of 3 falls match Buddy Austin draw Guy LaRose Jessica Rogers beat Pat Lyda
1/28/61 Miami Beach, FL @ Auditorium Chief Big Heart beat Hans Schmidt Guy LaRose & Claude St. Jean beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner Lord Littlebrook & Ann Regan beat Tiny Rose & Pat Lyda
1/30/61 Orlando, FL @ American Legion Arena Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Eddie Graham & Chief Big Heart(60:00) Lord Clayton Littlebrook & Ann Regan beat Kathy Starr & Bull Brummell Ann Regan beat Kathy Starr by DQ
1/31/61 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Ann Regan & Lord Littlebrook vs. Kathy Starr & Beau Brummell Eddie Graham & Hans Schmidt vs. Oscar Verdu & Harry Smith
1/31/61 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Cowboy Bradley, Ann Regan & Bonnie Watson vs. Tiny Roe, Pat Lyda & Ella Waldek in a 2 of 3 falls match Marco Polo vs. Len Hughes Plus 3 other matches
1/31/61 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
2/2/61 Jacksonville, FL @ National Guard Armory Chief Big Heart & Harry Smith vs. Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner Eddie Graham vs. Oscar Verdu Jessica Rogers vs. Kathy Starr Marco Polo vs. Guy LaRose
2/3/61 Miami Beach, FL @ Auditorium Eddie Graham vs. Chief Big Heart Hans Schmidt vs. Harry Smith Jessica Rogers vs. Kathy Starr Guy LaRose vs. Len Hughes
2/4/61 Tampa, FL @ WTVT Studios(TV)
2/4/61 Lakeland, FL @ National Guard Armory Guy LaRose beat Buddy Austin by DQ in a 2 of 3 falls match Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Chief Big Heart & Big Eagle in a 2 of 3 falls match Lord Littlebrook beat Tiny Roe in a 2 of 3 falls match
2/6/61 Orlando, FL @ American Legion Arena Hans Schmidt vs. Eddie Graham in a 2 of 3 falls match Ann Regan vs. Bonnie Watson in a 2 of 3 falls match Chief Big Eagle vs. Jerry Miller
2/6/61 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Chief Big Heart & Harry Smith Haystacks Calhoun vs. Lu Kim & Jack Terry in a handicap match Buddy Austin vs. Guy LaRose
2/7/61 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Karl Von Brauner beat Jerry Miller(sub for Marco Polo) Guy LaRose(Chief Big Eagle) beat Kurt Von Brauner by DQ Kathy Starr no contest with Ann Regan(sub for Millie Stafford)
2/7/61 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Buddy Austin beat Chief Big Heart in a 2 of 3 falls match Haystacks Calhoun beat Hans Schmidt by DQ in a 2 of 3 falls match Eddie Graham beat Oscar Verdu
2/9/61 Jacksonville, FL @ National Guard Armory Buddy Austin beat Chief Big Heart by DQ in a 2 of 3 falls match 5-girl battle royal Jessica Rogers beat Mary Lou Erman Kathy Starr beat Ruby Mason Bonnie Watson beat Donna Vaughn
2/10/61 Miami Beach, FL @ Auditorium Eddie Graham & Hans Schmidt vs. Haystacks Calhoun & Chief Big Heart Kathy Starr vs. Ann Regan in a 2 of 3 falls match Guy LaRose vs. Jack Terry Marco Polo vs. Jack Marshall
2/11/61 Tampa, FL @ WTVT Studios(TV)
2/11/61 Lakeland, FL @ National Guard Armory Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Eddie Graham & Chief Big Heart by DQ in a 2 of 3 falls match with Jack terry as special referee Kathy Starr beat Jessica Rogers in a 2 of 3 falls match Oscar Verdu beat Jack Bernard in a 2 of 3 falls match
2/13/61 Orlando, FL @ American Legion Arena
2/13/61 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory NWA World Champion Pat O’Connor beat Hans Schmidt in a 2 of 3 falls match Antonino Rocca vs. Buddy Austin Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Eddie Graham & Haystacks Calhoun by countout in a match with Ike Eakins as special referee Tiny Bell draw Farmer McGruder(15:00) Ann Regan beat Kathy Starr(11:13) by DQ
2/14/61 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Antonino Rocca & Oscar Verdu vs. Eddie Graham & Buddy Austin Sylvia Torres & Pee Wee Lopez vs. Ann Regan & Tiny Bell Plus 1 other match
2/14/61 Fort Myers, FL @ National Guard Armory NWA World Champion Pat O'Connor beat Hans Schmidt in a 2 of 3 falls match Guy LaRose & Jerry Miller beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner by DQ in a 2 of 3 falls match Farmer McGruder beat Frenchy Bernard
2/16/61 Jacksonville, FL @ Coliseum NWA World Champion Pat O’Connor beat Eddie Graham in a 2 of 3 falls match Haystacks Calhoun vs. Len Hughes & Buddy Austin in a handicap match Ike Eakins(sub for Antonino Rocca) beat Hans Schmidt Kathy Starr & Pee Wee Lopez vs. Jessica Rodgers & Frenchy Semard
2/17/61 Miami Beach, FL @ Auditorium Haystacks Calhoun & Jack Terry vs. Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner NWA World Champion Pat O'Connor vs. Hans Schmidt Jerry Miller vs. Jack Wentworth Jessica Rogers vs. Kathy Starr Note: Calhoun was originally scheduled to team with Antonino Rocca & O'Connor was booked to wrestle Angelo Savoldi, but Rocca & Savoldi pulled out days before the show.
2/18/61 Tampa, FL @ WTVT Studios(TV)
2/18/61 Lakeland, FL @ National Guard Armory NWA World Champion Pat O'Connor beat Jack Wentworth in a 2 of 3 falls match Guy Larose & Jerry Miller beat Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner by DQ in a 2 of 3 falls match Bonnie Watson beat Kathy Starr in a 2 of 3 falls match
2/20/61 Orlando, FL @ American Legion Arena NWA World Champion Pat O’Connor vs. Buddy Austin in a 2 of 3 falls match Ray Villmer & Jerry Miller vs. Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner Plus 1 other match
2/20/61 Ocala, FL @ City Auditorium Jack Bernard vs. Ronnie Logue Oscar Verdu vs. Billy Parks Jessica Rogers vs. Kathy Starr Plus a mixed tag match
2/21/61 Lake Worth, FL @ American Legion Arena NWA World Champion Pat O'Connor vs. Hans Schmidt Marcel Semard vs. Farmer McGruder Oscar Verdu vs. Len Hughes
2/21/61 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Betty Clark & Tiny Bell vs. Betty Starr & Pee Wee Lopez Jerry Miller vs. Sailor Clark Chief Big Heart vs. Jack Wentworth Plus 2 other matches
2/21/61 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Eddie Graham & Ray Villmer beat Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner to win World Tag Title Buddy Austin vs. Billy Parks Guy LaRose vs. Ronnie Logue
2/22/61 St Petersburg, FL @ N. Worth Gable Armory NWA World Champion Pat O'Connor beat Buddy Austin in a 2 of 3 falls match Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Jerry Miller & Billy Parks in a 2 of 3 falls match Bonnie Watson beat Ella Waldek(sub for Betty Clark)
2/23/61 Jacksonville, FL @ Coliseum Primo Carnera & Billy Parks vs. Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner NWA World Champion Pat O’Connor vs. Ike Eakins Buddy Austin vs. Ray Villmer Tiny Bell & Frenchy Semard vs. Farmer McGruder & Pee Wee Lopez
2/24/61 Miami Beach, FL @ Auditorium Chief Big Heart & Ray Villmer vs. Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner Frenchy Semard & Tiny Bell vs. Farmer McGruder & Pee Wee Lopez Betty Clark vs. Jessica Rogers Plus 2 other matches
2/25/61 Tampa, FL @ WTVT Studios(TV)
2/25/61 Lakeland, FL @ National Guard Armory Eddie Graham & Harry Smith vs. Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner Buddy Austin vs. Sam Rodriguez Tito Carreon vs. Sailor Clark
2/27/61 Ocala, FL @ City Auditorium Jack Bernard vs. Marco Polo Jimmy Martin vs. Len Hughes Ella Waldek vs. Ann Regan
2/27/61 Orlando, FL @ American Legion Arena
2/28/61 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Jerry Miller beat Jack Wentworth by DQ Ronnie Logue vs. Jimmy Martin Pat Lyda vs. Evelyn Stevens
2/28/61 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Nicoli Volkoff & Boris Volkoff vs. Oscar Verdu & Guy LaRose 5-girl battle royal including Pat Lyda, Sylvia Torres, Ruby Mason, Bonnie Watson and Evelyn Stevens Plus 2 other matches
2/28/61 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Eddie Graham & Ray Villmer vs. Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner Buddy Austin vs. Hans Schmidt Jim Clark vs. Billy Parks
3/1/61 St. Petersburg, FL @ Armory Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Billy Parks & Jerry Miller in a 2 of 3 falls match Hans Schmidt double countout with Ray Villmer in a 2 of 3 falls match Evelyn Stevens beat Ella Waldek in a 2 of 3 falls match
3/2/61 Jacksonville, FL @ Main & Beaver Street Arena Harry Smith beat Sailor Clark by DQ Billy Parks draw Len Hughes(45:00) Ann Regan beat Ruby Mason(sub for Sylvia Torres)
3/3/61 Miami Beach, FL @ Auditorium Nicoli Volkoff & Boris Volkoff vs. Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner Eddie Graham vs. Billy Parks Ray Villmer vs. Sailor Clark Pat Lyda vs. Mary Lou Erman
3/4/61 Tampa, FL @ WTVT Studios(TV)
3/6/61 Orlando, FL @ American Legion Arena Ray Villmer & Harry Smith vs. Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner in a 2 of 3 falls match Buddy Austin vs. Eddie Graham in a 2 of 3 falls match Plus 1 other match
3/7/61 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Nicoli Volkoff & Boris Volkoff vs. Guy LaRose & Alex Medina Pat Lyda & Ruby Mason vs. Ann Regan & Evelyn Stevens Plus 2 other matches
3/7/61 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Jerry Miller & Jimmy Martin vs. Jack Wentworth & Sailor Clark Jerry Christy vs. Ronnie Logue Jimmy Martin vs. Sailor Clark
3/7/61 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Buddy Austin vs. Eddie Graham Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Billy Parks & Harry Smith Hans Schmidt vs. Ray Villmer
3/9/61 Jacksonville, FL @ Main & Beaver Street Arena Harry Smith & Billy Parks draw Sailor Clark & Jack Wentworth Jerry Christy beat Len Hughes by DQ Jack Wentworth beat Harry Smith Sailor Clark beat Billy Parks
3/11/61 Tampa, FL @ WTVT Studios(TV)
3/11/61 Miami Beach, FL @ Auditorium Primo Carnera & Eddie Graham vs. Nicoli Volkoff & Boris Volkoff Ronnie Logue vs. Jack Wentworth Jim Martin vs. Alex Medina Rudy Mason vs. Beverly Lehmer
3/13/61 Orlando, FL @ American Legion Arena Karl Von Brauner, Kurt Von Brauner & Saul Weingeroff vs. Ray Villmer, Harry Smith & Jerry Miller in a 2 of 3 falls, no time limit match Ray Villmer vs. Saul Weingeroff Jerry Miller vs. Kurt Von Brauner Harry Smith vs. Karl Von Brauner
3/14/61 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Tito Carreon beat Jack Wentworth in a of 3 falls match Luis Rodriguez beat Buddy Austin by DQ Peggy King beat Dot Dotson via pinfall
3/14/61 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Terrible Ted the Wrestling Bear vs. Mighty Jumbo Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Jerry Miller & Jimmy Martin Plus 2 other matches
3/14/61 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Eddie Graham & Ray Villmer vs. Boris Volkoff & Nicoli Volkoff Sailor Clark vs. Harry Smith Jerry Christy vs. Billy Parks
3/15/61 St Petersburg, FL @ National Guard Armory Ike Eakins & Buddy Austin vs. Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner Mighty Jumbo vs. Ted the Wrestling Bear Tito Carreon vs. Jimmy Martin
3/16/61 Jacksonville, FL Harry Smith beat Jack Wentworth in a Texas death match Billy Parks beat Sailor Clark in a boxing match Jerry Christy beat Alex Medina
3/17/61 Miami Beach, FL @ Auditorium Nicoli Volkoff & Boris Volkoff vs. Eddie Graham & Ray Villmer Billy Parks vs. Harry Smith Tito Carreon vs. Sailor Clark Cora Combs vs. Dot Dotson
3/18/61 Tampa, FL @ WTVT Studios(TV)
3/20/61 Orlando, FL @ American Legion Arena Peggy King & Jerry Miller vs. Evelyn Stevens & Harry Smith in a 2 of 3 falls match Eddie Graham vs. Buddy Austin in a 2 of 3 falls match Ray Villmer vs. Tito Carreon in a 2 of 3 falls match
3/21/61 Lake Worth, FL @ American Legion Arena 6-man battle royal featuring Terrible Ted the Wrestling Bear Tito Carreon vs. Buddy Austin Sailor Clark vs. Luis Rodriguez Dave Cagney vs. Alex Medina
3/21/61 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
3/22/61 St Petersburg, FL @ National Guard Armory Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner beat Buddy Austin & Ray Villmer Tito Carreon beat Jack Wentworth Jerry Miller beat Sailor Clark
3/22/61 Fort Myers, FL @ National Guard Armory(Special Wednesday Card) Nicoli Volkoff & Boris Volkoff vs. Eddie Graham & Jimmy Martin Jerry Christy vs. Billy Parks Dot Dotson vs. Peggy King
3/23/61 Jacksonville, FL Primo Carnera vs. Mighty Jumbo Boris Volkoff & Nicoli Volkoff vs. Eddie Graham & Ray Villmer Harry Smith & Billy Parks Dot Dotson vs. Peggy King
3/24/61 Miami Beach, FL @ Auditorium Eddie Graham & Ray Villmer vs. Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner Samuel Rodriguez vs. Buddy Austin Harry Smith vs. Jerry Christy Evelyn Stevens vs. Peggy King
3/25/61 Tampa, FL @ WTVT Studios(TV)
3/27/61 Orlando, FL @ American Legion Arena
3/28/61 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Primo Carnera & Tito Carreon vs. Hans Schmidt & Buddy Austin Dot Dotson vs. Evelyn Stevens El Lobo vs. Luis Rodriguez
3/28/61 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Boris Volkoff & Nicoli Volkoff vs. Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner in a Russian death match Ray Villmer vs. Harry Smith Jerry Christy vs. Len Hughes Jimmy Martin vs. Jerry Miller
3/29/61 St Petersburg, FL @ New National Guard Armory Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner beat Eddie Graham & Primo Carnera in a 2 of 3 falls match Peggy King beat Dot Dotson in a 2 of 3 falls match Tito Carreon beat Buddy Austin in a 2 of 3 falls match
3/29/61 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Nicoli Volkoff & Boris Volkoff vs. Ike Eakins & Ray Villmer Luis Rodriguez vs. Billy Parks Jerry Miller vs. Jerry Christy
3/30/61 Jacksonville, FL @ Coliseum Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner beat Boris Volkoff & Nicoli Volkoff Eddie Graham beat Ike Eakins(sub for Buddy Austin) Jerry Miller beat Billy Parks Sally Stevers beat Peggy King
3/31/61 Miami Beach, FL @ Auditorium
Last edited on Sat Dec 23rd, 2017 05:53 pm by dbaker3179
____________________ David Baker Mid-Atlantic Wrestling Historian Back To Top PM Quote Reply
Posted: Sat Dec 9th, 2017 06:59 am Add as Friend Ignore Member PM Quote Reply 50th Post dbaker3179
Joined: Sun Mar 1st, 2009 Location: Glendale, Arizona USA Posts: 1485 Status: Offline Mana: 4/1/61 Tampa, FL @ WTVT Studios(TV) Eddie Graham & Ray Villmer vs. Boris Volkoff & Nicoli Volkoff Plus 2 other matches
4/1/61 Sarasota, FL @ American Legion Arena Ike Eakins & Ray Villmer beat Jack Vansky & Oscar Verdu(sub for Masked Destroyer) in a 2 of 3 falls match Ella Waldek beat Donna Vaughan in a 2 of 3 falls match Doran O'Hara beat Austin Shivers by DQ
4/3/61 Orlando, FL @ American Legion Arena Evelyn Stevens & Eddie Graham vs. Mary Lou Erman & Billy Parks in a 2 of 3 falls match Ike Eakins vs. Oscar Verdu Luis Rodriguez vs. Harry Smith
4/4/61 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Tito Carreon vs. El Lobo Len Hughes vs. Oscar Verdu Evelyn Stevens vs. Mary Lou Erman
4/4/61 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Eddie Graham & Ray Villmer Harry Smith vs. Jimmy Martin Plus 1 other match
4/6/61 Jacksonville, FL @ Coliseum Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner beat Primo Camera & Eddie Graham by DQ in a 2 of 3 falls match Ray Villmer vs. Billy Parks Tito Carreon vs. Jimmy Martin Jerry Christy vs. Oscar Verdu
4/7/61 Miami Beach, FL @ Auditorium
4/8/61 Tampa, FL @ WTVT Studios(TV) Eddie Graham & Ray Villmer vs. Jack Vansky & Jimmy Martin Don Curtis & Mark Lewin vs. Len Hughes & Oscar Verdu Swede Hanson vs. Billy Parks
4/10/61 Orlando, FL @ American Legion Arena Ray Villmer & Ike Eakins vs. Oscar Verdu & Jack Vansky in a 2 of 3 falls match Billy Parks vs. Don Curtis in a 2 of 3 falls match Mark Lewin vs. Jimmy Martin
4/11/61 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Oscar Verdu & Tito Carreon vs. Jack Vansky & El Lobo Ray Villmer vs. Gustavo Vancho Plus 2 other matches
4/11/61 Tampa, FL @ Municipal Auditorium Don Curtis & Mark Lewin vs. Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner Eddie Graham vs. Swede Hanson Jerry Christy vs. Oscar Verdu
4/12/61 St Petersburg, FL @ National Guard Armory Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Ray Villmer & Ike Eakins in a 2 of 3 falls match Don Curtis beat Swede Hanson by DQ in a 2 of 3 falls match Mark Lewin beat Jack Vansky in a 2 of 3 falls match
4/13/61 Jacksonville, FL @ Coliseum No wrestling
4/14/61 Miami Beach, FL @ Auditorium Don Curtis & Mark Lewin vs. Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner Tito Carreon vs. Jimmy Martin Eddie Graham vs. Jack Vansky
4/15/61 Tampa, FL @ WTVT Studios(TV) Don Curtis & Mark Lewin vs. Swede Hanson & Jack Vansky Hans Schmidt vs. Rocky MacDonald Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Ted Lewin & Silento Rodriguez
4/15/61 Lakeland, FL @ National Guard Armory Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner vs. Eddie Graham & Don Curtis in a 2 of 3 falls match Mark Lewin vs. Oscar Verdu in a 2 of 3 falls match Tito Carreon vs. Ted Lewin in a 2 of 3 falls match
4/17/61 Orlando, FL @ American Legion Arena Don Curtis vs. Hans Schmidt in a 2 of 3 falls match Eddie Graham vs. Oscar Verdu in a 2 of 3 falls match Mark Lewin vs. Luis Rodriguez
4/18/61 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Don Curtis & Mark Lewin vs. Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner in a Texas death match Eddie Graham vs. Oscar Verdu Hans Schmidt vs. Ray Villmer
4/19/61 St Petersburg, FL @ National Guard Armory Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner beat Ray Villmer & Billy Parks(sub for Hans Schmidt) in a 2 of 3 falls match Hans Schmidt beat Swede Hanson Tito Carreon beat Jack Vansky
4/20/61 Jacksonville, FL @ Coliseum Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner vs. Eddie Graham & Ray Villmer Hans Schmidt vs. Don Curtis Mark Lewin vs. Jack Vansky Swede Hanson vs. Tito Carreon
4/21/61 Miami Beach, FL @ Auditorium Don Curtis, Mark Lewin & Tito Carreon vs. Karl Von Brauner, Kurt Von Brauner & Hans Schmidt Plus 3 other matches
4/22/61 Tampa, FL @ WTVT Studios(TV) Eddie Graham vs. Swede Hanson Tito Carreon vs. Jack Vansky Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Billy Parks & Jerry Christy
4/24/61 Orlando, FL @ American Legion Arena Hans Schmidt vs. Eddie Graham in a 2 of 3 falls match Tito Carreon vs. Jimmy Martin in a 2 of 3 falls match Ray Villmer vs. Oscar Verdu in a no time limit match
4/24/61 Sarasota, FL @ American Legion Arena Harry Smith & Ike Eakins beat Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner by DQ in a 2 of 3 falls match with Pat O’Hara as special referee Jerry Christy draw Gustavo Vancho(45:00) in a 2 of 3 falls match John Heath beat Doran O'Hara in a 2 of 3 falls match
4/25/61 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Ike Eakins & Ray Villmer Eddie Graham vs. Hans Schmidt Tito Carreon vs. Oscar Verdu
4/26/61 St Petersburg, FL @ National Guard Armory Eddie Graham & Tito Carreon beat Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner by DQ in a 2 of 3 falls match Ray Villmer double DQ Hans Schmidt in a 2 of 3 falls match Oscar Verdu beat Jerry Christy in a 2 of 3 falls match
4/27/61 Jacksonville, FL @ Coliseum Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner beat Eddie Graham & Ray Villmer in a Texas death match Hans Schmidt vs. Harry Smith plus other matches featuring Tito Carreon, Oscar Verdu, Jimmy Martin and Gustavo Vancho
4/28/61 Miami Beach, FL @ Auditorium Eddie Graham & Tito Carreon vs. Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner Ray Villmer vs. Hans Schmidt Jerry Christy vs. Oscar Verdu
4/29/61 Tampa, FL @ WTVT Studios(TV) 3 matches including Eddie Graham, Ray Villmer, Joe Scarpello and others
5/1/61 Orlando, FL @ American Legion Arena
5/2/61 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Eddie Graham & Ray Villmer vs. Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner Plus 3 other matches
5/3/61 Clearwater, FL @ Armory Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Tito Carreon & Joe Scarpello Hans Schmidt vs. Ray Villmer Oscar Verdu vs. Jimmy Martin
5/4/61 Jacksonville, FL @ Coliseum Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner & Hans Schmidt beat Eddie Graham & Ray Villmer & Tito Carreon Joe Scarpello vs. Jimmy Martin Oscar Verdu vs. Gustavo Vancho Ella Waldek vs. Donna Vaughn
5/5/61 Miami Beach, FL @ Auditorium Tito Carreon, Eddie Graham & Ray Villmer vs. Karl Von Brauner, Kurt Von Brauner & Saul Weingeroff Hans Schmidt vs. Jerry Christy Joe Scarpello vs. Oscar Verdu
5/6/61 Tampa, FL @ WTVT Studios(TV) Including Eddie Graham, Joe Scarpello, Kurt Von Brauner, Karl Von Brauner and others
5/6/61 Lakeland, FL @ National Guard Armory Hans Schmidt vs. Ray Villmer in a 2 of 3 falls match with 2 referees Joe Scarpello vs. Oscar Verdu Nick Roberts vs. Doran O'Hara
5/8/61 Orlando, FL @ American Legion Arena Ray Villmer vs. Hans Schmidt in a Texas death match Eddie Graham vs. Mark Starr in a 2 of 3 falls match Plus 1 other match
5/8/61 Sarasota, FL @ Legion Arena Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Joe Scarpello & John Heath in a 2 of 3 falls match Tito Carreon vs. Gustavo Vancho in a 2 of 3 falls match Jimmy Martin vs. Doug Kinslow
5/9/61 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Eddie Graham & Ray Villmer vs. Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner in a lights out, Texas death match Hans Schmidt vs. Nick Roberts Plus 2 other matches
5/10/61 Clearwater, FL @ Armory Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Ray Villmer & Joe Scarpello Tito Carreon vs. Harry Smith Nick Roberts vs. Mark Stone
5/11/61 Jacksonville, FL @ Coliseum Ray Villmer & Joe Scarpello beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner on a reverse decision Eddie Graham vs. Hans Schmidt Tito Carreon vs. Jerry Christy Nick Roberts vs. Mack Stone
5/12/61 Miami Beach, FL @ Auditorium Tito Carreon & Ray Villmer beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner Joe Scarpello beat Mark Stone Doug Kinslow beat Nick Roberts
5/13/61 Tampa, FL @ WTVT Studios(TV) Harry Smith vs. Tito Carreon Zebra Kid vs. Doug Kinslow Joe Scarpello & Jerry Christy vs. Mark Stone & Pedro Godoy
5/13/61 Lakeland, FL @ National Guard Armory Hans Schmidt vs. Eddie Graham Tito Carreon vs. Pedro Godoy Zebra Kid vs. Jerry Christy
5/15/61 Orlando, FL @ American Legion Arena Eddie Graham vs. Hans Schmidt in a 2 of 3 falls match Nick Roberts vs. Zebra Kid in a 2 of 3 falls match Joe Scarpello vs. Doug Kinslow
5/16/61 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Kurt Von Brauner, Karl Von Brauner & Hans Schmidt vs. Eddie Graham, Dr. Jerry Graham & Ray Villmer in a match with 2 referees Nick Roberts vs. Zebra Kid Joe Scarpello vs. Pedro Godoy Tito Carreon vs. Mark Stone
5/17/61 St Petersburg, FL @ National Guard Armory Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Ray Villmer & Joe Scarpello in a 2 of 3 falls match Zebra Kid beat Nick Roberts Pedro Godoy beat Tito Carreon by countout
5/18/61 Jacksonville, FL @ Coliseum Kurt Von Brauner, Karl Von Brauner & Saul Weingeroff beat Eddie Graham, Ray Villmer & Joe Scarpello Zebra Kid vs. Tito Carreon Also included Hans Schmidt, Nick Roberts, Doug Kinslow and Mark Stone
5/19/61 Miami Beach, FL @ Auditorium Eddie Graham vs. Hans Schmidt Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Ray Villmer & Joe Scarpello Tito Carreon vs. Pedro Godoy Nick Roberts vs. Zebra Kid
5/20/61 Tampa, FL @ WTVT Studios(TV) Zebra Kid vs. Jerry Christy Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Joe Scarpello & Doug Kinslow Plus 1 other match
5/20/61 Lakeland, FL @ National Guard Armory Eddie Graham beat Hans Schmidt in a Texas death match Zebra Kid beat Tito Carreon Jerry Christy beat Pedro Godoy
5/22/61 Orlando, FL @ American Legion Arena Eddie Graham & Tito Carreon vs. Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner in a 2 of 3 falls match Zebra Kid vs. Nick Roberts in a 2 of 3 falls match Harry Smith vs. Jerry Christy
5/22/61 Sarasota, FL @ American Legion Coliseum Ray Villmer & John Heath beat Pedro Godoy & Mark Stone by DQ in a 2 of 3 falls match Joe Scarpello beat Doug Kinslow via pinfall in a 2 of 3 falls match Ella Waldek beat Adrienne Ames(sub for Donna Vaughn) via pinfall
5/23/61 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Dr. Jerry Graham & Eddie Graham vs. Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner in a match with 2 referees Zebra Kid vs. Ray Villmer Nick Roberts vs. Pedro Godoy Joe Scarpello vs. Tito Carreon
5/25/61 Jacksonville, FL @ Coliseum Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Ray Villmer & Joe Scarpello Eddie Graham beat Saul Weingeroff Hans Schmidt beat Jerry Christy Zebra Kid beat Buddy Knox(sub for Nick Roberts) Pedro Godoy beat Doug Kinslow
5/26/61 Miami Beach, FL @ Auditorium Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner vs. Ray Villmer & Joe Scarpello in a Texas death match Pedro Godoy vs. Nick Roberts Jerry Christy vs. Zebra Kid Doug Kinslow vs. Mark Stone
5/27/61 Tampa, FL @ WTVT Studios(TV) 3 matches in all
5/27/61 Lakeland, FL @ National Guard Armory Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Ray Villmer & Joe Scarpello Hans Schmidt vs. Zebra Kid Pedro Godoy vs. Doug Kinslow
5/29/61 Orlando, FL @ American Legion Arena Eddie Graham & Tito Carreon vs. Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner in a 2 of 3 falls match Joe Scarpello vs. Zebra Kid in a 2 of 3 falls match Buddy Knox vs. Doug Kinslow
5/30/61 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Kurt Von Brauner, Karl Von Brauner & Saul Weingeroff beat Dr. Jerry Graham, Eddie Graham & Joe Scarpello via pinfall Zebra Kid beat Jerry Christy Pedro Godoy draw Tito Carreon(30:00) Mighty Yankee(sub for Buddy Knox) beat Doug Kinslow
5/31/60 St Petersburg, FL @ Armory Hans Schmidt vs. Zebra Kid Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Harry Smith & Joe Scarpello in a 2 of 3 falls match Tito Carreon vs. Pedro Godoy
6/1/61 Jacksonville, FL @ Coliseum Eddie Graham & Antonino Rocca beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner by DQ Angelo Savoldi vs. Tito Carreon Zebra Kid vs. Hans Schmidt Buddy Knox vs. Joe Scarpello
6/2/61 Miami Beach, FL @ Auditorium Zebra Kid(Lenny Montana) beat Eddie Graham to win Southern Title Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Tito Carreon & Pedro Godoy Nick Roberts beat Hans Schmidt by DQ Joe Scarpello beat Doug Kinslow
6/3/61 Tampa, FL @ WTVT Studios(TV) Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Harry Smith & Doug Kinslow Zebra Kid vs. Jerry Christy Eddie Graham & Tito Carreon vs. Mark Stone & Bill Napolitan
6/5/61 Orlando, FL @ American Legion Arena Karl Von Brauner, Kurt Von Brauner & Saul Weingeroff vs. Eddie Graham, Tito Carreon & Joe Scarpello in a 2 of 3 falls match Nick Roberts vs. Zebra Kind in a 2 of 3 falls match Jerry Christy vs. Mighty Yankee
6/6/61 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Antonino Rocca & Eddie Graham vs. Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner Joe Scarpello vs. Angelo Savoldi Zebra Kid vs. Tito Carreon Mighty Yankee vs. Jim Burke Pedro Godoy vs. Bill Napolitan
6/7/61 St Petersburg, FL @ Armory Kurt Von Brauner, Karl Von Brauner & Saul Weingeroff beat Tito Carreon, Ray Villmer & Joe Scarpello in a 2 of 3 falls match Mighty Yankee beat Jerry Christy in a 2 of 3 falls match Jim Burke beat Bill Napolitan by DQ
6/8/61 Jacksonville, FL @ Main & Beaver Streets Arena Tito Carreon beat Pedro Godoy Jerry Christy beat Bill Napolitan Mighty Yankee beat Jim Burke
6/9/61 Miami Beach, FL @ Convention Hall Eddie Graham beat Zebra Kid Tito Carreon beat Pedro Godoy Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner beat Nick Roberts & Joe Scarpello Mighty Yankee beat Jim Burke
6/10/61 Tampa, FL @ WTVT Studios(TV) Zebra Kid & Mighty Yankee vs. Nick Roberts & Jerry Christy in a 2 of 3 falls match Eddie Graham vs. Bill Napolitan Tito Carreon vs. Jim Burke
6/12/61 Orlando, FL @ American Legion Arena Saul Weingeroff vs. Tito Carreon in a no time limit match Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner vs. Eddie Graham & Joe Scarpello in a 2 of 3 falls match Ray Villmer vs. Zebra Kid in a 2 of 3 falls match
6/13/61 Cocoa Beach, FL @ Starlite Palladium Pedro Godoy vs. Harry Smith in a 2 of 3 falls match Ella Waldek vs. Shirley Thomas in a 2 of 3 falls match Bill Napolitan vs. Jerry Christy
6/13/61 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Antonino Rocca, Eddie Graham & Ray Villmer beat Kurt Von Brauner, Karl Von Brauner & Saul Weingeroff by DQ in a 2 of 3 falls match Zebra Kid beat Joe Scarpello Tito Carreon beat Angelo Savoldi Mighty Yankee beat Nick Roberts
6/15/61 Jacksonville, FL @ Coliseum Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Tito Carreon & Ray Villmer Zebra Kid beat Eddie Graham by countout Joe Scarpello beat Pedro Godoy Mighty Yankee beat Nick Roberts
6/16/61 Miami Beach, FL @ Auditorium Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Eddie Graham & Tito Carreon Zebra Kid vs. Nick Roberts Joe Scarpello vs. Mighty Yankee
6/17/61 Tampa, FL @ WTVT Studios(TV)
6/19/61 Orlando, FL @ American Legion Arena Ray Villmer & Eddie Graham vs. Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner in a 2 of 3 falls match Tito Carreon vs. Zebra Kid in a 2 of 3 falls match Betty Clark vs. Corrine Cordero
6/20/61 Cocoa Beach, FL @ Starlite Palladium Betty Laverne & Pedro Godoy vs. Adrianna Ames & Jerry Christy in a 2 of 3 falls match Harry Smith vs. Zebra Kid in a 2 of 3 falls match Pedro Godoy vs. Jerry Christy
6/20/61 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Ray Villmer & Tito Carreon in a 2 of 3 falls match Eddie Graham beat Saul Weingeroff The Mighty Yankees vs. Joe Scarpello & Nick Roberts Ella Waldek vs. Corrine Cordero
6/21/61 St. Petersburg, FL @ Armory Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Ray Villmer & Pedro Godoy in a 2 of 3 falls match Eddie Graham beat Zebra Kid in a 2 of 3 falls match Betty Laverne beat Corrine Cordero(26:00)
6/22/61 Jacksonville, FL @ Coliseum Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner double DQ The Mighty Yankees Eddie Graham beat Zebra Kid in a Texas death match Tito Carreon & Corrine Cordero beat Pedro Godoy & Betty Clark Joe Scarpello beat Jim Burke
Note: Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner are suspended for six weeks by the Southern Wrestling Alliance for unnecessary roughness
6/23/61 Miami Beach, FL @ Auditorium The Mighty Yankees beat Eddie Graham & Tito Carreon Joe Scarpello beat Nick Roberts by DQ Harry Smith draw Pedro Godoy
6/24/61 Tampa, FL @ WTVT Studios(TV)
6/24/61 Lakeland, FL @ National Guard Armory Zebra Kid vs. Ray Villmer Tito Carreon vs. Doran O'Hara Nick Roberts vs. Harry Smith
6/26/61 Orlando, FL @ American Legion Arena The Mighty Yankees vs. Tray Villmer & Joe Scarpello in a 2 of 3 falls match Eddie Graham vs. Zebra Kid in a 2 of 3 falls match Corine Cordero vs. Ella Waldek in a 2 of 3 falls match
6/27/61 Cocoa Beach, FL @ Starlite Palladium Nick Roberts & Corrine Cordero vs. Tito Carreon & Christa Clark in a 2 of 3 falls match Don Whittler vs. Doran O’Hara Corrine Cordero vs. Christa Clark Tito Carreon vs. Nick Roberts
6/27/61 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory The Mighty Yankees beat Ray Villmer & Joe Scarpello(subs for Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner) in a 2 of 3 falls match Zebra Kid beat Eddie Graham by DQ in a 2 of 3 falls match Ella Waldek beat Betty Laverne Harry Smith beat Pedro Godoy via pinfall
6/28/61 St. Petersburg, FL @ Armory Eddie Graham & Tito Carreon vs. The Mighty Yankees Ray Villmer vs. Pedro Godoy Joe Scarpello vs. Zebra Kid
6/29/61 Jacksonville, FL @ Coliseum Ray Villmer & Tito Carreon beat The Mighty Yankees by DQ Joe Hamilton(sub for Zebra Kid) beat Nick Roberts Corrine Cordero & Adrienne Ames beat Ella Waldek & Betty Clark by DQ Joe Scarpello beat Pedro Godoy
6/30/61 Tampa, FL @ WTVT Studios(TV)(Special Friday Taping) The Mighty Yankees vs. Tito Carreon & Don Whittler Eddie Graham vs. Pedro Godoy Joe Hamilton vs. Jerry Christy
6/30/61 Miami Beach, FL @ Auditorium Eddie Graham & Dr. Jerry Graham double DQ The Mighty Yankees Ray Villmer beat Zebra Kid Corrine Cordero beat Betty Laverne Tito Carreon beat Jerry Christy
Last edited on Sat Dec 23rd, 2017 05:53 pm by dbaker3179
____________________ David Baker Mid-Atlantic Wrestling Historian Back To Top PM Quote Reply
Posted: Sat Dec 9th, 2017 06:59 am Add as Friend Ignore Member PM Quote Reply 51st Post dbaker3179
Joined: Sun Mar 1st, 2009 Location: Glendale, Arizona USA Posts: 1485 Status: Offline Mana: 7/1/61 Lakeland, FL @ National Guard Armory Ray Villmer vs. Zebra Kid Corrine Cordero vs. Betty Laverne Jerry Christy vs. Nick Roberts
7/1/61 Sarasota, FL @ American Legion Coliseum The Mighty Yankees vs. Eddie Graham & Joe Scarpello in a 2 of 3 falls match Tito Carreon vs. Pedro Godoy in a 2 of 3 falls match Harry Smith vs. Joe Hamilton
7/3/61 Orlando, FL @ American Legion Arena Corrine Cordero & Nick Roberts vs. Ella Waldek & Joe Hamilton in a 2 of 3 falls match Ray Villmer & Joe Scarpello vs. The Mighty Yankees in a 2 of 3 falls, no DQ, no time limit match Tito Carreon vs. Zebra Kid in a no time limit match
7/4/61 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Eddie Graham beat Zebra Kid(unmasked as Lenny Montana) in a hair vs. mask, Texas death match The Mighty Yankees no contest with Ray Villmer & Harry Smith in a 2 of 3 falls match Joe Hamilton beat Tito Carreon Joe Scarpello beat Pedro Godoy Corrine Cordero beat Betty Laverne
7/5/61 St. Petersburg, FL @ Armory Ray Villmer beat Zebra Kid in a 2 of 3 falls match Pedro Godoy beat Joe Scarpello in a 2 of 3 falls match Betty Laverne beat Chris Clark Nick Roberts beat Joe Hamilton
7/6/61 Jacksonville, FL @ Coliseum Haystacks Calhoun beat Pedro Godoy & Zebra Kid in a handicap match The Mighty Yankees beat Eddie Graham & Ray Villmer Ella Waldek beat Corrine Cordero Tito Carreon beat Jack Terry
7/7/61 Miami Beach, FL @ Auditorium The Mighty Yankees beat Dr. Jerry Graham & Eddie Graham by DQ in a Texas whirlwind match Tito Carreon & Corrine Cordero beat Joe Hamilton & Ella Waldek Zebra Kid beat Ray Villmer by DQ
7/8/61 Tampa, FL @ WTVT Studios(TV) Joe Hamilton & Pedro Godoy vs. Eddie Graham & Ray Villmer Nick Roberts vs. Harry Smith Don Whittler vs. Lenny Montana
7/10/61 Orlando, FL @ American Legion Arena Tito Carreon vs. Zebra Kid in a Texas death match The Mighty Yankees vs. Harry Smith & Pedro Godoy in a 2 of 3 falls match Nick Roberts vs. Joe Hamilton
7/11/61 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Eddie Graham, Ray Villmer & Jerry Christy beat The Mighty Yankees & Nick Roberts by DQ in a 2 of 3 falls match Harry Smith(sub for Tito Carreon) beat Lenny Montana by DQ Joe Hamilton beat Joe Scarpello
7/12/61 St. Petersburg, FL @ Armory Ray Villmer & Eddie Graham beat Zebra Kid & Pedro Godoy by DQ in a 2 of 3 falls match Joe Hamilton(sub for Pedro Godoy) beat Joe Scarpello Mighty Yankee beat Jerry Christy in a 2 of 3 falls match
7/13/61 Jacksonville, FL @ Coliseum Eddie Graham & Haystacks Calhoun beat The Mighty Yankees by reverse decision Ella Waldek & Zebra Kid beat Betty Laverne & Ray Villmer Joe Scarpello beat Nick Roberts Joe Hamilton beat Jerry Christy
7/14/61 Miami Beach, FL @ Auditorium Eddie Graham, Ray Villmer & Tito Carreon vs. The Mighty Yankees & Zebra Kid Joe Hamilton vs. Harry Smith Joe Scarpello vs. Pedro Godoy
7/15/61 Tampa, FL @ WTVT Studios(TV) Ray Villmer vs. Lenny Montana Tito Carreon & Joe Scarpello vs. The Mighty Yankees Joe Hamilton vs. Pat O’Hara
7/15/61 Sarasota, FL @ American Legion Arena Eddie Graham vs. Zebra Kid Ella Waldek & Nick Roberts vs. Adrienne Ames & Joe Scarpello Joe Hamilton vs. Jerry Christy
7/17/61 Orlando, FL @ American Legion Arena Tiny Bell & Frenchy Semard vs. Pee Wee Lopez & Framer McGruder in a 2 of 3 falls match Eddie Graham & Ray Villmer vs. Lenny Montana & Joe Hamilton in a 2 of 3 falls match Pedro Godoy vs. Tito Carreon
7/18/61 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Eddie Graham & Ray Villmer beat The Mighty Yankees in a 2 of 3 falls match Tiny Bell & Chief Little Heart(sub for Frenchy Semard) beat Pee Wee Lopez & Farmer McGruder Lenny Montana beat Joe Scarpello Joe Hamilton beat Tito Carreon
7/19/61 St. Petersburg, FL @ Armory The Mighty Yankees vs. Zebra Kid & Pedro Godoy Nick Roberts vs. Tito Carreon
7/20/61 Jacksonville, FL @ Coliseum Ray Villmer beat Zebra Kid(unmasked as Lenny Montana) in a Texas death match Eddie Graham no contest with Joe Hamilton(27:00) The Mighty Yankees beat Tito Carreon & Joe Scarpa Chief Little Heart & Tiny Bell beat Pee Wee Lopez & Farmer McGruder
7/21/61 Miami Beach, FL @ Auditorium The Mighty Yankees beat Joe Scarpello & Ray Villmer Tiny Bell & Frenchy Semard vs. Pee Wee Lopez & Farmer McGruder Tito Carreon draw Joe Hamilton Eddie Graham beat Zebra Kid
7/22/61 Tampa, FL @ WTVT Studios(TV) Eddie Graham & Ray Villmer vs. Pedro Godoy & Lenny Montana Harry Smith vs. Joe Scarpello Joe Hamilton vs. Don Whittler
7/22/61 Lakeland, FL @ National Guard Armory Tito Carreon & Ray Villmer beat The Mighty Yankees by DQ Tiny Bell beat Pee Wee Lopez Jerry Christy beat Pedro Godoy
7/24/61 Orlando, FL @ American Legion Arena The Mighty Yankees vs. Harry Smith & Ray Villmer in a 2 of 3 falls match Lenny Montana vs. Joe Hamilton in a no time limit match Jan Madrid vs. Joe Scarpello Herb Larson vs. Bruce Austin
7/25/61 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Eddie Graham & Ray Villmer vs. The Mighty Yankees in a Texas whirlwind match Joe Hamilton vs. Nick Roberts Lenny Montana vs. Bruce Austin Jan Madrid vs. Joe Scarpello Herb Larson vs. Jerry Christy
7/27/61 Jacksonville, FL @ Coliseum The Mighty Yankees beat Joe Scarpello & Ray Villmer Eddie Graham beat Joe Hamilton by knockout in 7th round of a boxing match Lenny Montana beat Herb Larson Nick Roberts beat Don Whittier Jan Madrid draw Tito Carreon(30:00)
7/28/61 Miami Beach, FL @ Auditorium The Mighty Yankees beat Lenny Montana & Bruce Austin in a 2 of 3 falls match Joe Hamilton beat Tito Carreon in a Texas death match Joe Scarpello beat Pedro Godoy by DQ Herb Larson beat Nick Roberts via pinfall
7/29/61 Tampa, FL @ WTVT Studios(TV) Lenny Montana vs. Joe Scarpello Joe Hamilton vs. Bruce Austin Jan Madrid vs. Harry Smith
7/29/61 Lakeland, FL @ National Guard Armory Jan Madrid vs. Ray Villmer Joe Hamilton vs. Bruce Austin Herb Larson vs. Don Whittler
7/31/61 Orlando, FL @ American Legion Arena Eddie Graham & Ray Villmer vs. The Mighty Yankees in a 2 of 3 falls match Lenny Montana vs. Joe Hamilton in no DQ, no time limit, 2 of 3 falls match Jan Madrid vs. Bruce Austin
8/1/61 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Antonino Rocca beat Lenny Montana in a 2 of 3 falls match The Mighty Yankees beat Angelo Savoldi & Joe Hamilton in a 2 of 3 falls match Jan Madrid beat Bruce Austin(16:00) Joe Scarpello beat Nick Roberts
8/2/61 St. Petersburg, FL @ Armory Antonino Rocca & Ray Villmer vs. The Mighty Yankees Zebra Kid vs. Angelo Savoldi Jan Madrid vs. Joe Scarpello Nick Roberts vs. Herb Larson
8/3/61 Jacksonville, FL @ Coliseum Antonino Rocca & Eddie Graham beat The Mighty Yankees Ray Villmer beat Nick Roberts Lenny Montana beat Angelo Savoldi Joe Hamilton beat Bruce Austin Jan Madrid draw Joe Scarpello
8/4/61 Miami Beach, FL @ Auditorium Ray Villmer beat Lenny Montana The Mighty Yankees beat Herb Larson & Joe Scarpello Joe Hamilton beat Eddie Graham Jan Madrid beat Bruce Austin
8/5/61 Tampa, FL @ WTVT Studios(TV) Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner vs. Bruce Austin & Jerry Christy Ray Villmer & Don Whittler vs. The Mighty Yankees Ike Eakins beat Herb Larsen
8/5/61 Sarasota, FL @ American Legion Arena Joe Hamilton & Lenny Montana beat The Mighty Yankees in a 2 of 3 falls match Harry Smith beat Doran O'Hara in a 2 of 3 falls match Lenny Montana beat Don Whittler(8:00)
8/7/61 Orlando, FL @ American Legion Arena Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner vs. Lenny Montana & a mystery partner in a 2 of 3 falls match Jan Madrid vs. Thor Hagen in a 2 of 3 falls match Joe Hamilton vs. Joe Scarpello
8/8/61 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Eddie Graham & Ike Eakins beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner by DQ in a 2 of 3 falls match with Harry Smith as special referee The Mighty Yankees beat Joe Hamilton & Jan Madrid in a 2 of 3 falls match Thor Hagen beat Herb Larson Lenny Montana beat Joe Scarpello
8/9/61 St. Petersburg, FL @ Armory Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner vs. Zebra Kid & Herb Larson Thor Hagen vs. Jan Madrid Joe Hamilton vs. Don Whittler
8/10/61 Jacksonville, FL @ Coliseum Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Harry Smith & Joe Scarpello The Mighty Yankees beat Joe Hamilton & Lenny Montana by DQ Eddie Graham beat Jan Madrid Thor Hagen beat Herb Larsen
8/11/61 Miami Beach, FL @ Auditorium Eddie Graham beat Joe Hamilton in a Texas death match Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner beat Herb Larson & Joe Scarpello in a 2 of 3 falls match Don Whittler beat Lenny Montana Thor Hagen beat Doran O'Hara
8/12/61 Tampa, FL @ WTVT Studios(TV) Eddie Graham & Ike Eakins vs. Alan Small & Herb Larson Thor Hagen vs. Joe Hamilton Jan Madrid vs. Don Whittler
8/14/61 Orlando, FL @ American Legion Arena Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner vs. Lenny Montana & Thor Hagen in a 2 of 3 falls match Jan Madrid vs. Harry Smith in a 2 of 3 falls match Joe Hamilton vs. Ike Eakins
8/15/61 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Eddie Graham & Ike Eakins beat Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner to win World Tag Title in a 2 of 3 falls, no DQ match The Mighty Yankees beat Lenny Montana & Herb Larson in a 2 of 3 falls match Thor Hagen beat Jan Madrid by DQ Joe Hamilton beat Joe Scarpello
8/16/61 St. Petersburg, FL @ Armory The Mighty Yankees beat Ike Eakins & Thor Hagen in a 2 of 3 falls match Joe Hamilton beat Herb Larson in a 2 of 3 falls match Jerry Christy beat Jan Madrid
8/17/61 Jacksonville, FL @ Coliseum Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Ike Eakins & Lenny Montana The Mighty Yankees beat Harry Smith & Thor Hagen Joe Hamilton beat Joe Scarpello Jerry Christy beat Herb Larson
8/18/61 Miami Beach, FL @ Auditorium No Wrestling
8/18/61 Sarasota, FL Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Joe Hamilton & Zebra Kid Ike Eakins vs. Herb Larson in a 2 of 3 falls match Jan Madrid vs. Thor Hagen Note: Special Friday Night card
8/19/61 Tampa, FL @ WTVT Studios(TV) Thor Hagen & Joe Scarpello vs. Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner Jerry Christy vs. Jan Madrid Ike Eakins(sub for Pat O’Hara) & Harry Smith vs. The Mighty Yankees
8/21/61 Orlando, FL @ American Legion Arena Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner vs. Lenny Montana & Ike Eakins in a 2 of 3 falls match Jan Madrid vs. Thor Hagen in a 2 of 3 falls match Joe Hamilton vs. Harry Smith
8/22/61 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Ike Eakins & Eddie Graham vs. Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner in a lights out, Texas death match Ken Fryer & Thor Hagen vs. The Mighty Yankees Jan Madrid vs. Joe Scarpello Lenny Montana vs. Joe Hamilton
8/23/61 St. Petersburg, FL @ Armory The Mighty Yankees vs. Thor Hagen & Ike Eakins in a 2 of 3 falls match Jerry Christy vs. Zebra Kid in a 2 of 3 falls match Joe Scarpello vs. Joe Hamilton
8/24/61 Jacksonville, FL @ Coliseum Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner beat The Mighty Yankees Eddie Graham & Ike Eakins beat Joe Hamilton & Jan Madrid Lenny Montana beat Herb Larson Thor Hagen draw Joe Scarpello
8/25/61 Miami Beach, FL @ Auditorium Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Lenny Montana & Joe Hamilton Thor Hagen vs. Jan Madrid Ike Eakins vs. Herb Larson
8/26/61 Tampa, FL @ WTVT Studios(TV)
8/28/61 Orlando, FL @ American Legion Arena Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner vs. Lenny Montana & Ike Eakins in a 2 of 3 falls, no time limit match with 2 referees Joe Hamilton vs. Thor Hagen in a 2 of 3 falls match Jan Madrid vs. Johnny Bence
8/29/61 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
8/30/61 St. Petersburg, FL @ N. Worth Gable Armory The Mighty Yankees double countout with Ike Eakins & Thor Hagen in 2 of 3 falls match Zebra Kid beat Joe Scarpello Joe Hamilton beat Herb Larsen
8/31/61 Jacksonville, FL @ Coliseum Eddie Graham & Ike Eakins beat Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner by DQ in a 2 of 3 falls match to win World Tag Title Joe Hamilton beat Thor Hagen Joe Scarpello beat Saul Weingeroff Johnny Bence beat Jan Madrid
8/31/61 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium The Mighty Yankees vs. Lenny Montanan & Harry Smith Jerry Christy vs. Herb Larson Thor Hagen vs. Doran O’Hara Ella Waldek vs. Dianne Davis
9/1/61 Miami Beach, FL @ Auditorium Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner vs. The Mighty Yankees Ike Eakins vs. Lenny Montana Thor Hagen vs. Joe Hamilton Joe Scarpello vs. Jan Madrid
9/2/61 Tampa, FL @ WTVT Studios(TV)
9/2/61 Lakeland, FL @ National Guard Armory Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner beat Joe Hamilton & Zebra Kid Joe Scarpello beat Herb Larsen Jerry Christy beat Pedro Godoy
9/4/61 Orlando, FL @ American Legion Arena
9/5/61 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. The Mighty Yankees Ike Eakins & Dick Steinborn vs. Joe Hamilton & Jan Madrid Joe Scarpello vs. Saul Weingeroff Lou Bastien vs. Thor Hagen
9/6/61 St. Petersburg, FL @ N. Worth Gable Armory Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Thor Hagen & John Paul Henning Joe Hamilton vs. Ike Eakins in a 2 of 3 falls match Johnny Bence vs. Jan Madrid
9/7/61 Jacksonville, FL @ Coliseum World Tag Title Tournament Ike Eakins & Eddie Graham beat The Mighty Yankees in a 2 of 3 falls match Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Ike Eakins & Eddie Graham in a 2 of 3 falls match Joe Scarpello beat Pedro Godoy Dick Steinborn beat Jan Madrid Thor Hagen beat Johnny Bence Lenny Montana beat Joe Hamilton
9/8/61 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Dick Steinborn & Lenny Montana Eddie Graham vs. Jan Madrid Ike Eakins vs. Pedro Godoy Lou Bastien vs. Joe Hamilton
9/9/61 Tampa, FL @ WTVT Studios(TV) Haystacks Calhoun vs. Herb Larsen & Jan Madrid in a handicap match Eddie Graham & Dick Steinborn vs. Jack Terry & Joe Hamilton Thor Hagen vs. Johnny Bence
9/9/81 Lakeland, FL @ National Guard Armory Zebra Kid vs. Joe Hamilton in a no time limit match with Pat O’Hara as special referee Pedro Godoy vs. Thor Hagen Johnny Bence vs. Jan Madrid
9/9/61 Miami Beach, FL @ Auditorium Eddie Graham & Haystacks Calhoun vs. Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner Saul Weingeroff vs. Joe Scarpello Dick Steinborn vs. Herb Larson Lou Bastien vs. Jack Terry
9/11/61 Orlando, FL @ American Legion Arena Haystacks Calhoun & Dick Steinborn vs. Jan Madrid & Joe Hamilton in a 2 of 3 falls match Johnny Bence vs. Thor Hagen in a 2 of 3 falls match Babs Wingo vs. Ramona Isbell
9/12/61 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Haystacks Calhoun & Ike Eakins beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner in a 2 of 3 falls match Lenny Montana beat Dick Steinborn in a 2 of 3 falls match Ramona Isbell(sub for Lulu Mae Provo) beat Babs Wingo Lou Bastien beat Joe Hamilton Thor Hagen draw Joe Scarpello(20:00)
9/14/61 Jacksonville, FL @ Coliseum Haystacks Calhoun & Eddie Graham vs. Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner Babs Wingo vs. Ramona Isabel Ike Eakins vs. Tony Nero Dick Steinborn vs. Jack Terry
9/14/61 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Lou Bastien & Joe Scarpello vs. Lenny Montana & Joe Hamilton Thor Hagen vs. Jan Madrid Johnny Bence vs. Harry Smith
9/15/61 Miami Beach, FL @ Auditorium Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner vs. Dick Steinborn & Ike Eakins Babs Wingo vs. Ramona Isbell Thor Hagen vs. Lenny Montana Joe Hamilton vs. Lou Bastien
9/16/61 Tampa, FL @ WTVT Studios(TV) Eddie Graham & Dick Steinborn vs. Kurt Von Brauner & Kurt Von Brauner Tojo Yamamoto vs. Jerry Christy Nick Kozak & Jerry Kozak vs. Jan Madrid & Tony Nero
9/16/61 Lakeland, FL @ National Guard Armory Joe Hamilton beat Zebra Kid Dick Steinborn & Ike Eakins beat Jan Madrid & Tony Nero by reverse decision Jerry Kozak beat Thor Hagen
9/18/61 Orlando, FL @ American Legion Arena
9/19/61 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Eddie Graham & Dick Steinborn beat Lenny Montana & Jan Madrid in a 2 of 3 falls match Nick Kozak & Jerry Kozak beat Tony Nero & Joe Hamilton in a 2 of 3 falls match Tojo Yamamoto beat Joe Scarpello Cora Combs beat Ann Regan
9/20/61 St. Petersburg, FL @ Armory Nick Kozak & Jerry Kozak beat Tojo Yamamoto & Jan Madrid by DQ
9/21/61 Jacksonville, FL @ Coliseum Eddie Graham & Dick Steinborn beat Lenny Montana & Joe Hamilton Nick Kozak & Jerry Kozak beat Jan Madrid & Tony Nero Cora Combs beat Ann Regan Tojo Yamamoto beat Thor Hagen
9/22/61 Miami Beach, FL @ Auditorium Dick Steinborn & Ike Eakins vs. Lenny Montana & Joe Hamilton in a 2 of 3 falls match Nick Kozak & Jerry Kozak vs. Jan Madrid & Tojo Yamamoto Eddie Graham vs. Tony Nero Ann Regan vs. Peggy Adams
9/23/61 Tampa, FL @ WTVT Studios(TV) Nick Kozak & Jerry Kozak vs. George Harris & Tony Nero Tojo Yamamoto vs. Jerry Christy Dick Steinborn vs. Johnny Bence
9/23/61 Lakeland, FL @ National Guard Armory Joe Hamilton beat Lenny Montana in a Texas death match Nick Kozak & Jerry Kozak beat Tojo Yamamoto & Jan Madrid by DQ Cora Combs beat Ann Regan
9/25/61 Orlando, FL @ American Legion Arena
9/26/61 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Eddie Graham & Dick Steinborn beat Lenny Montana & Great Bolo in a 2 of 3 falls match Tojo Yamamoto beat Thor Hagen by submission Nick Kozak beat Joe Hamilton by DQ Jerry Kozak beat Jan Madrid Ella Waldek beat Cora Combs
9/27/61 St. Petersburg, FL @ Armory Nick Kozak & Jerry Kozak vs. Jan Madrid & Tojo Yamamoto in a 2 of 3 falls match Dick Steinborn vs. Joe Hamilton in a 2 of 3 falls match Ann Regan vs. Cora Combs
9/28/61 Jacksonville, FL @ Coliseum Dick Steinborn beat Joe Hamilton in a Texas death match Nick Kozak & Jerry Kozak beat Jan Madrid & Tex Riley Eddie Graham beat Tojo Yamamoto Thor Hagen beat Johnny Bence
9/28/61 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Tony Nero & George Harris vs. Jerry Christy & Ike Eakins Ann Regan vs. Cora Combs Plus 1 other match
9/29/61 Miami Beach, FL @ Auditorium Ike Eakins vs. Joe Hamilton in a Texas death match Nick Kozak & Jerry Kozak vs. Tony Nero & Jan Madrid in a 2 of 3 falls match Plus other matches
9/30/61 Tampa, FL @ WTVT Studios(TV) Eddie Graham & Dick Steinborn vs. Joe Hamilton & George Harris Tojo Yamamoto vs. Larry Hennig Thor Hagen vs. Tex Riley
9/30/61 Lakeland, FL @ National Guard Armory Nick Kozak & Jerry Kozak vs. Tojo Yamamoto & George Harris Ike Eakins vs. Joe Hamilton Thor Hagen vs. Tony Nero
Last edited on Sat Dec 23rd, 2017 05:54 pm by dbaker3179
____________________ David Baker Mid-Atlantic Wrestling Historian Back To Top PM Quote Reply
Posted: Sat Dec 9th, 2017 07:00 am Add as Friend Ignore Member PM Quote Reply 52nd Post dbaker3179
Joined: Sun Mar 1st, 2009 Location: Glendale, Arizona USA Posts: 1485 Status: Offline Mana: 10/2/61 Orlando, FL @ American Legion Arena Jerry Kozak & Nick Kozak vs. Jan Madrid & Tojo Yamamoto in a 2 of 3 falls match Dick Steinborn vs. Tony Nero in a 2 of 3 falls match Ann Regan vs. Cora Combs
10/3/61 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Tito Carreon & Rito Carreon vs. Jan Madrid & Joe Hamilton Ann Regan vs. Cora Combs Thor Hagen vs. Jerry Christy
10/3/61 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory The Fabulous Kangaroos(Al Costello & Roy Heffernan) vs. Eddie Graham & Dick Steinborn Tex Riley vs. Tojo Yamamoto George Harris vs. Nick Kozak Jerry Kozak vs. Tony Nero
10/5/61 Jacksonville, FL @ Coliseum Nick Kozak & Jerry Kozak beat The Fabulous Kangaroos by DQ Thor Hagen draw with Tex Riley Ike Eakins beat George Harris Rito Carreon beat Jan Madrid
10/5/61 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Eddie Graham & Dick Steinborn vs. Joe Hamilton & Tojo Yamamoto Tony Nero vs. Tito Carreon Ann Regan vs. Cora Combs
10/6/61 Miami Beach, FL @ Auditorium Eddie Graham & Dick Steinborn beat The Fabulous Kangaroos to win United States Tag Title Nick Kozak vs. Joe Hamilton Jerry Kozak vs. Tony Nero Tito Carreon vs. Jan Madrid
10/7/61 Tampa, FL @ WTVT Studios(TV)
10/9/61 Orlando, FL @ American Legion Arena The Fabulous Kangaroos vs. Jerry Kozak & Nick Kozak in a 2 of 3 falls match Tojo Yamamoto vs. Dick Steinborn in a 2 of 3 falls match Wild Red Berry vs. Thor Hagen
10/10/61 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Tito Carreon & Rito Carreon beat Jack Vansky & Jan Madrid Ann Regan beat Cora Combs Jerry Christy beat George Harris by DQ
10/10/61 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Nick Kozak & Jerry Kozak beat The Fabulous Kangaroos by DQ in a 2 of 3 falls match Tojo Yamamoto beat Coach John Heath(sub for Eddie Graham) Dick Steinborn beat Joe Hamilton by submission Thor Hagen beat Tony Nero by DQ
10/11/61 St Petersburg, FL @ National Guard Armory The Fabulous Kangaroos beat Rito Carreon & Tito Carreon in a 2 of 3 falls match Wild Red Berry beat Tojo Yamamoto by countout in a no time limit match Dick Steinborn beat Jan Madrid(30:00) Ella Waldek beat Cora Combs in a 2 of 3 falls match
10/12/61 Jacksonville, FL @ Coliseum The Fabulous Kangaroos draw Ike Eakins & Dick Steinborn John Heath beat Joe Hamilton Nick Kozak beat Wild Red Berry by DQ Cora Combs beat Ella Waldek
10/12/61 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Tito Carreon & Rito Carreon vs. Jan Madrid & Tojo Yamamoto Jerry Kozak vs. George Harris in a 2 of 3 falls match Tony Nero vs. Thor Hagen
10/13/61 Miami Beach, FL @ Auditorium The Fabulous Kangaroos vs. Eddie Graham & Dick Steinborn in a no DQ, no time limit match with 2 referees Tito Carreon & Rito Carreon vs. Jack Vansky & Jan Madrid Nick Kozak vs. Tojo Yamamoto Wild Red Berry vs. Jerry Kozak
10/14/61 Tampa, FL @ WTVT Studios(TV) Nick Kozak & Jerry Kozak vs. Jan Madrid & Jack Vansky Juan Sebastian vs. Thor Hagen Tito Carreon vs. Tony Nero
10/14/61 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Eddie Graham & Dick Steinborn vs. Jan Madrid & Jack Vansky Ann Regan vs. Cora Combs Jerry Christy vs. George Harris
10/16/61 Orlando, FL @ American Legion Arena Taro Myaki & Tojo Yamamoto vs. Jerry Kozak & Nick Kozak in a 2 of 3 falls match Jack Vansky vs. Dick Steinborn in a 2 of 3 falls match Ella Waldek vs. Ann Regan
10/17/61 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Tito Carreon & Rito Carreon beat George Harris & Jack Vansky in a 2 of 3 falls match Ella Waldek beat Ann Regan Jerry Christy beat Tony Nero by DQ
10/17/61 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Taro Myaki & Tojo Yamamoto double DQ Nick Kozak & Jerry Kozak in a 2 of 3 falls match Dick Steinborn beat Jan Madrid in a 2 of 3 falls match Juan Sebastian draw Harry Smith(30:00) John Heath beat Doran O’Hara
10/19/61 Jacksonville, FL @ Coliseum Tojo Yamamoto & Taro Myaki beat Ike Eakins & Dick Steinborn by DQ Nick Kozak & Jerry Kozak beat Jack Vansky & Juan Sebastian Tito Carreon draw with Lou Bastien Rito Carreon beat Tony Nero
10/20/61 Miami Beach, FL @ Auditorium Tojo Yamamoto & Taro Myaki vs. Tito Carreon & Rito Carreon in a 2 of 3 falls match Dick Steinborn vs. Harry Smith Jerry Kozak vs. Jack Vansky Nick Kozak vs. Tony Nero
10/21/61 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Dick Steinborn vs. Jack Vansky Tito Carreon & Rito Carreon vs. Tony Nero & Juan Sebastian Jerry Christy & George Harris vs. Tojo Yamamoto & Taro Myaki Note: First Television Taping originating from Sports Center at 106 N. Albany
10/21/61 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Jan Madrid & Tony Nero vs. Dick Steinborn & Ike Eakins Doran O’Hara vs. Jerry Christy Jack Vansky vs. John Heath
10/23/61 Orlando, FL @ American Legion Arena Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner vs. Jerry Kozak & Nick Kozak in a 2 of 3 falls match Dick Steinborn vs. George Harris in a 2 of 3 falls match Lou Bastien vs. Juan Sebastian
10/24/61 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Tito Carreon & Rito Carreon no contest with Taro Myaki & Tojo Yamamoto Lou Bastien beat Tony Nero by DQ Jerry Christy beat Jack Vansky
10/24/61 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Dick Steinborn & Ike Eakins via pinfall in a 2 of 3 falls match Jerry Kozak beat George Harris via pinfall Nick Kozak beat Juan Sebastian in a 2 of 3 falls match Jan Madrid beat Coach John Heath
10/26/61 Jacksonville, FL @ Coliseum Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Nick Kozak & Jerry Kozak Dick Steinborn beat Taro Myaki Tojo Yamamoto beat Tito Carreon Rito Carreon beat Jan Madrid Eddie Graham beat George Harris
10/27/61 Miami Beach, FL @ Auditorium
10/28/61 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Taro Myaki vs. Rito Carreon in a Southern Title tournament match Lou Bastien vs. Tony Nero in a Southern Title tournament match Eddie Graham & Dick Steinborn vs. Jan Madrid & Juan Sebastian
10/28/61 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Tojo Yamamoto & Taro Myaki vs. Ike Eakins & Dick Steinborn Tito Carreon vs. Jack Vansky Rito Carreon vs. Juan Sebastian
10/30/61 Orlando, FL @ American Legion Arena Taro Myaki & Tojo Yamamoto vs. Eddie Graham & Dick Steinborn in a 2 of 3 falls match Nick Kozak vs. Juan Sebastian in a 2 of 3 falls match Jerry Kozak vs. Jan Madrid
10/30/61 Miami, FL @ Baseball Stadium Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner vs. Tito Carreon & Rito Carreon Ella Waldek vs. Ann Regan Jerry Christy vs. Charlie Laye Jack Vansky vs. Lou Bastien
10/31/61 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Nick Kozak & Jerry Kozak beat Taro Myaki & Tojo Yamamoto by DQ Dorothy Carter beat Jane Perez Tony Nero beat Jerry Christy
10/31/61 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Eddie Graham, Ike Eakins & Dick Steinborn beat Kurt Von Brauner, Karl Von Brauner & Saul Weingeroff in a 2 of 3 falls match Rito Carreon draw Juan Sebastian(30:00) Tito Carreon beat Charlie Laye Lou Bastien beat Jan Madrid
11/2/61 Jacksonville, FL @ Coliseum Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat The Fabulous Kangaroos Eddie Graham & Dick Steinborn beat Jan Madrid & Juan Sebastian Dorothy Carter beat Jane Perez Ike Eakins beat Tony Nero
11/2/61 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Tojo Yamamoto & Taro Myaki vs. Tito Carreon & Rito Carreon Nick Kozak vs. Tony Nero in a 2 of 3 falls match Jerry Kozak vs. Charlie Laye
11/3/61 Miami Beach, FL @ Auditorium Eddie Graham & Dick Steinborn beat The Fabulous Kangaroos in a 2 of 3 falls match to win United States Tag Title Tito Carreon beat Wild Red Berry Nick Kozak beat Taro Myaki Jerry Kozak beat Tojo Yamamoto Dorothy Carter beat Jane Perez
11/4/61 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner vs. Lou Bastien & Charlie Laye Nick Kozak vs. Paul DeGalles in a Southern Title tournament match Juan Sebastian vs. Bill Zbyszko in a Southern Title tournament match
11/4/61 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Taro Myaki & Tojo Yamamoto vs. Dick Steinborn & Ike Eakins Juan Sebastian vs. Charlie Laye Dorothy Carter vs. Jane Perez
11/6/61 Orlando, FL @ American Legion Arena Tojo Yamamoto & Taro Myaki vs. Jerry Kozak & Nick Kozak in a 2 of 3 falls, no time limit match Tony Nero vs. Lou Bastien in a 2 of 3 falls match Jane Perez vs. Dorothy Carter
11/7/61 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Nick Kozak & Jerry Kozak vs. Jan Madrid & Jack Vansky Tito Carreon vs. Paul DeGalles Rito Carreon vs. Tony Nero
11/7/61 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Eddie Graham & Dick Steinborn beat Taro Myaki & Tojo Yamamoto by DQ in a 2 of 3 falls match Lou Bastien beat Juan Sebastian Charley Laye beat Bill Dromo(aka Zbyszko) Dottie Carter beat Jane Perez
11/9/61 Jacksonville, FL @ Coliseum Taro Myaki & Tojo Yamamoto beat Nick Kozak & Jerry Kozak by DQ Paul DeGalles & Jan Madrid beat Tito Carreon & Rito Carreon Dick Steinborn beat Juan Sebastian Lou Bastien beat Jack Vansky
11/10/61 Miami Beach, FL @ Auditorium Eddie Graham & Dick Steinborn vs. Tojo Yamamoto & Taro Myaki Tito Carreon vs. Jan Madrid Rito Carreon vs. Paul DeGalles Lou Bastien vs. Juan Sebastian
11/11/61 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Eddie Graham & Dick Steinborn vs. Charlie Laye & Jack Vansky Bill Dromo vs. Tony Nero in a Southern Title tournament match Ray Villmer vs. Paul DeGalles in a Southern Title tournament match
11/11/61 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Dick Steinborn vs. Tojo Yamamoto in a Texas death match with Ike Eakins as special referee Juan Sebastian vs. Tito Carreon Lou Bastien vs. Tony Nero
11/13/61 Orlando, FL @ American Legion Arena Tojo Yamamoto & Taro Myaki vs. Ray Villmer, Jerry Kozak & Nick Kozak in a 2 of 3 falls, handicap match Dick Steinborn vs. Lou Bastien in a 2 of 3 falls match Bill Dromo vs. Juan Sebastian
11/14/61 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Tito Carreon & Rito Carreon beat Taro Myaki & Tojo Yamamoto Nick Kozak beat Tony Nero Jerry Kozak beat Paul DeGalles
11/14/61 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Pat O’Connor & Ray Villmer in a 2 of 3 falls match Dick Steinborn beat Juan Sebastian Bill Dromo beat Jack Vansky Lou Bastien draw Jan Madrid(20:00)
11/16/61 Jacksonville, FL @ Coliseum Taro Myaki & Tojo Yamamoto beat Eddie Graham & Dick Steinborn to win United States Tag Title Pat O'Connor beat Ike Eakins Nick & Jerry Kozak beat Paul DeGalles & Jan Madrid Bill Dromo beat Charley Laye
11/17/61 Miami Beach, FL @ Auditorium Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Eddie Graham & Dick Steinborn Pat O’Connor vs. Tito Carreon Tojo Yamamoto & Taro Myaki vs. Nick Kozak & Jerry Kozak Lou Bastien vs. Paul DeGalles
11/18/61 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Tito Carreon & Rito Carreon Nick Kozak & Jerry Kozak vs. Jack Vansky & Charlie Laye Ray Villmer vs. Paul DeGalles in a Southern Title tournament match
11/18/61 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner vs. Tito Carreon & Rito Carreon Ray Villmer vs. Paul DeGalles Nick Kozak & Jerry Kozak vs. Charlie Laye & Jack Vansky Plus Eddie Graham and Dick Steinborn to demonstrate wrestling holds
11/20/61 Orlando, FL @ American Legion Arena Ray Villmer & Pat O’Connor vs. Tojo Yamamoto & Taro Myaki in a 2 of 3 falls, karate match Dick Steinborn vs. Juan Sebastian in a 2 of 3 falls match Tito Carreon vs. Charlie Laye
11/21/61 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Tito Carreon & Rito Carreon vs. Taro Myaki & Tojo Yamamoto in a Texas death match with 2 referees Lou Bastien vs. Paul DeGalles Juan Sebastian vs. Charlie Laye
11/21/61 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Pat O’Connor & Ray Villmer beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner in a Texas death match Dick Steinborn beat Prince Omar Nick Kozak & Jerry Kozak draw Jan Madrid & Paul DeGalles Bill Dromo beat Jerry Christy
11/23/61 Jacksonville, FL @ Coliseum Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Nick Kozak & Jerry Kozak Pat O'Connor & Ray Villmer beat Tojo Yamamoto & Taro Myaki by DQ Bill Dromo beat Paul DeGalles Rito Carreon draw with Juan Sebastian
11/24/61 Miami Beach, FL @ Auditorium Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner vs. Tojo Yamamoto & Taro Myaki Eddie Graham vs. Saul Weingeroff Pat O’Connor vs. Dick Steinborn Plus 2 other matches
11/25/61 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Tito Carreon & Rito Carreon vs. Paul DeGalles & Jan Madrid Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Bill Dromo & Charlie Laye Jerry Kozak vs. Prince Omar
11/25/61 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Taro Myaki & Tojo Yamamoto vs. Nick Kozak & Jerry Kozak Rito Carreon vs. Jack Vansky Lou Bastien vs. Charlie Laye
11/27/61 Orlando, FL @ American Legion Arena Ike Eakins & Ray Villmer vs. Tojo Yamamoto & Taro Myaki in a 2 of 3 falls match Tito Carreon vs. Lou Bastien in a 2 of 3 falls match Bull Brummell vs. Lord Littlebrook in a 2 of 3 falls match
11/28/61 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Lou Bastien beat Juan Sebastian in a 2 of 3 falls match Lord Littlebrook & Cowboy Bradley beat Tiny Roe & Bull Brummell Tito Carreon beat Jack Vansky
11/28/61 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Eddie Graham & Dick Steinborn beat Taro Myaki & Tojo Yamamoto in a 2 of 3 falls match Nick Kozak & Jerry Kozak beat Jan Madrid & Paul DeGalles Bill Dromo beat Doran O’Hara(9:00) Rito Carreon beat Charlie Laye(18:00)
11/30/61 Jacksonville, FL @ Coliseum Eddie Graham & Dick Steinborn beat Tojo Yamamoto & Taro Myaki to win United States Tag Title Lord Littlebrook & Cowboy Bradley beat Bull Brummell & Tiny Roe Lou Bastien beat Jan Madrid by DQ Bill Dromo beat Jack Vansky
12/1/61 Miami Beach, FL @ Auditorium Tito Carreon & Rito Carreon beat Tojo Yamamoto & Taro Myaki by DQ Lord Littlebrook & Cowboy Bradley beat Bull Brummell & Tiny Roe via pinfall Ray Villmer draw Paul DeGalles Bill Dromo beat Juan Sebastian
12/2/61 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Lord Littlebrook vs. Tiny Roe Nick Kozak & Jerry Kozak vs. Charlie Laye & Jack Vansky Jerry Christy vs. Bill Dromo
12/2/61 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Beau Brummell vs. Cowboy Bradley Tojo Yamamoto & Taro Myaki vs. Tito Carreon & Rito Carreon Nick Kozak vs. Charlie Laye
12/4/61 Orlando, FL @ American Legion Arena Eddie Graham & Dick Steinborn beat Taro Myaki & Tojo Yamamoto in a 2 of 3 falls match to win United States Tag Title Paul DeGalles draw Doug Kinslow Cowboy Bradley beat Tiny Roe
12/5/61 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Bull Brummell & Christa Clark vs. Cowboy Bradley & Adrienne Ames Tito Carreon vs. Juan Sebastian Rito Carreon vs. Jan Madrid
12/5/61 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Tojo Yamamoto & Taro Myaki beat Eddie Graham, Dick Steinborn & Ike Eakins by DQ in a 2 of 3 falls, handicap match Lord Littlebrook beat Tiny Roe Bill Dromo beat Paul DeGalles Ray Villmer beat Lou Bastien, but refused the win when Bastien was injured
12/7/61 Jacksonville, FL @ Coliseum Bill Dromo & Ike Eakins beat Paul DeGalles & Karl Von Brauner Adrienne Ames & Lord Littlebrook beat Betty Clark & Beau Brummell Lou Bastien beat Tojo Yamamoto Dick Steinborn beat Saul Weingeroff
12/8/61 Miami Beach, FL @ Auditorium Tito Carreon & Rito Carreon vs. Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner Cowboy Bradley & Adrienne Ames vs. Tiny Roe & Christa Clark Plus other matches
12/9/61 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Eddie Graham & Dick Steinborn vs. Tojo Yamamoto & Juan Sebastian Doug Kinslow vs. Jack Vansky Ray Villmer vs. Charlie Laye
12/9/61 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner vs. Ray Villmer & Bill Dromo Lord Littlebrook vs. Tiny Roe Jerry Christy vs. Charlie Laye
12/11/61 Orlando, FL @ American Legion Arena Eddie Graham & Dick Steinborn beat Tojo Yamamoto & Taro Myaki by DQ in 3 of 5 falls, judo jacket match Lou Bastien beat Paul DeGalles in a 2 of 3 falls match Rito Carreon beat Juan Sebastian
12/12/61 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Tito Carreon & Rito Carreon vs. Jan Madrid & Juan Sebastian Lou Bastien vs. Paul DeGalles Evon Marion vs. Doug Kinslow
12/12/61 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Taro Myaki & Tojo Yamamoto in a 2 of 3 falls match Dick Steinborn vs. Saul Weingeroff Adrienne Ames vs. Kitty Adams Bill Dromo vs. Ray Villmer in a 2 of 3 falls match
12/14/61 Jacksonville, FL @ Coliseum Ike Eakins & Bill Dromo beat Tojo Yamamoto & Taro Myaki Betty Clark & Ray Villmer beat Ella Waldek & Evon Marion Karl Von Brauner beat Lou Bastien Doug Kinslow beat Juan Sebastian
12/15/61 Miami Beach, FL @ Auditorium Karl Von Brauner & Saul Weingeroff vs. Eddie Graham & Dick Steinborn in a 2 of 3 falls match Tito Carreon vs. Taro Myaki Ray Villmer vs. Tojo Yamamoto Rito Carreon vs. Evon Marion
12/16/61 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Taro Myaki & Tojo Yamamoto vs. Jan Madrid & Paul DeGalles Doug Kinslow vs. Charlie Laye Rito Carreon vs. Bill Dromo
12/16/61 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner vs. Bill Dromo & Dick Steinborn Adrienne Ames vs. Christa Clark Ray Villmer vs. Charlie Laye
12/18/61 Orlando, FL @ American Legion Arena Eddie Graham & Rito Carreon beat Karl Von Brauner & a masked partner(sub for Kurt Von Brauner) Dick Steinborn no contest with Saul Weingeroff Bill Dromo beat Evon Marion by DQ
12/19/61 Lake Worth, FL @ American Legion Arena The Executioner & Jan Madrid beat Tito Carreon & Rito Carreon Pedro Godoy draw Ray Villmer Luis Martinez beat Charlie Laye
12/19/61 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Taro Myaki & Tojo Yamamoto vs. Karl Von Brauner & Saul Weingeroff in a no DQ match Dick Steinborn beat Roy Heffernan by DQ Bill Dromo vs. Juan Sebastian Paul DeGalles vs. Doug Kinslow
12/20/61 St. Petersburg, FL @ Armory Eddie Graham & Harry Smith(sub for Dick Steinborn) beat Tojo Yamamoto & Taro Myaki by DQ in a 2 of 3 falls match Pedro Godoy beat Rito Carreon in a 2 of 3 falls match Jerry Christy beat Evon Marion by reverse decision
12/21/61 Jacksonville, FL @ Coliseum Tojo Yamamoto & Taro Myaki beat Saul Weingeroff & Karl Von Brauner Tojo Yamamoto & Taro Myaki beat Rito Carreon & Tito Carreon Ray Villmer beat Juan Sebastian Luis Martinez beat Evon Marion Note: The main event on December 21st was scheduled to be a Texas Death Match between the teams of Eddie Graham & Dick Steinborn & Karl Von Brauner & Saul Weingeroff. After their match, Yamamoto & Myaki issued a challenge to wrestle anybody in the main event. They were challenged by Von Brauner & Weingeroff. More than likely, Graham & Steinborn failed to show up for the event
12/22/61 Miami Beach, FL @ Auditorium Dick Steinborn beat Roy Heffernan by DQ
12/23/61 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Dory Funk & Jack Vansky Doug Kinslow vs. Evon Marion Luis Martinez vs. Paul DeGalles
12/23/61 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Dick Steinborn vs. Saul Weingeroff Ray Villmer vs. Karl Von Brauner Doug Kinslow vs. Pedro Godoy
12/25/61 Orlando, FL @ American Legion Arena Dick Steinborn vs. Saul Weingeroff in a Texas death match
12/26/61 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Nick Kozak & Jerry Kozak beat Pedro Godoy & Juan Sebastian Nick Kozak draw Pedro Godoy(sub for Dick Steinborn vs. The Executioner) Luis Martinez beat Jack Vansky(17:00)
12/26/61 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Eddie Graham & Ray Villmer vs. Tojo Yamamoto & Taro Myaki Dory Funk vs. Paul DeGalles Bill Dromo vs. Tito Carreon Doug Kinslow vs. Rito Carreon
12/27/61 Jacksonville, FL @ Coliseum Eddie Graham & Dick Steinborn beat Tojo Yamamoto & Taro Myaki by DQ Nick Kozak & Jerry Kozak beat Dory Funk & Charlie Laye Luis Martinez beat Paul DeGalles Ramona Isabel beat Louise Green in a 2 of 3 falls match
12/30/61 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Tito Carreon & Rito Carreon Ray Villmer vs. Juan Sebastian Luis Martinez vs. Jack Vansky
12/30/61 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Ray Villmer vs. Pedro Godoy Nick Kozak & Jerry Kozak vs. Jack Vansky & Evon Marion Charlie Laye vs. Bill Dromo
12/30/61 Miami Beach, FL @ Auditorium Eddie Graham & Dick Steinborn vs. Taro Myaki & Tojo Yamamoto Ramone Isbell vs. Louise Green Luis Martinez vs. Juan Sebastian Lou Bastien vs. Doran O’Hara
|
|
|
Post by Kriss on Dec 9, 2022 19:50:59 GMT
1/1/62 Orlando, FL @ American Legion Arena Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner vs. Jerry Kozak & Nick Kozak in a 2 of 3 falls match Ramona Isbell vs. Saphire Green Luis Martinez vs. Tito Carreon
1/2/62 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Nick Kozak & Jerry Kozak beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner by DQ Pedro Godoy beat Luis Martinez in a 2 of 3 falls match Eduardo Martinez beat Evon Marion by reverse decision
1/2/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Eddie Graham & Ray Villmer beat Tojo Yamamoto & Taro Myaki in a judo jacket, death match Rito Carreon & Lou Bastien(sub for Tito Carreon) beat Charlie Laye & Juan Sebastian by DQ in a 2 of 3 falls match Dick Steinborn draw Bill Dromo(20:00) Ramona Isbell beat Louise Green
1/3/62 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory Nick Kozak & Jerry Kozak beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner by DQ
1/4/62 Jacksonville, FL @ Coliseum Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Tojo Yamamoto & Taro Myaki Eddie Graham beat Evon Marion Dick Steinborn draw Ray Villmer Joe Scarpa beat Jack Vansky Ramona Isabel beat Louise Green in a no DQ match
1/4/62 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Nick Kozak & Jerry Kozak vs. Juan Sebastian & Pedro Godoy Tito Carreon vs. Charlie Laye Rito Carreon vs. Luis Martinez Bill Dromo vs. Doug Kinslow
1/5/62 Miami Beach, FL @ Auditorium Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Nick Kozak & Jerry Kozak Joe Scarpa beat Larry Moquin Luis Martinez beat Pietro Torondo Pedro Godoy beat Charley Laye
1/6/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Taro Myaki & Tojo Yamamoto vs. Bill Dromo & Doug Kinslow Nick Kozak & Jerry Kozak vs. Charlie Laye & Evon Marion Luis Martinez vs. Juan Sebastian
1/6/62 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Ray Villmer beat Pedro Godoy Nick Kozak & Jerry Kozak beat Taro Myaki & Tojo Yamamoto Bill Dromo beat Jerry Christy
1/6/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Luis Martinez & Eduardo Martinez Rito Carreon beat Saul Weingeroff by DQ Joe Scarpa beat Evon Marion
1/8/62 Orlando, FL @ American Legion Arena Kurt Von Brauner & Karl Von Bruaner vs. Eddie Graham & Dick Steinborn in a 2 of 3 falls match Luis Martinez vs. Joe Scarpa in a 2 of 3 falls match El Diablo vs. Bill Dromo
1/9/62 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Eduardo Martinez & Luis Martinez beat Pedro Godoy & Evon Marion Dick Steinborn beat Bill Dromo Ray Villmer beat El Diablo by DQ
1/9/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Tojo Yamamoto & Taro Myaki beat Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner by countout in a 2 of 3 falls match Eddie Graham beat Larry Moquin Nick Kozak & Jerry Kozak beat Juan Sebastian & Charlie Laye Joe Scarpa draw Lou Bastien(20:00)
1/10/62 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory Tojo Yamamoto & Taro Myaki vs. Bill Dromo & Lou Bastien Nick Kozak & Jerry Kozak vs. Pedro Godoy & Evon Marion in a 2 of 3 falls match Evon Marion vs. Nick Kozak
1/11/62 Jacksonville, FL @ Coliseum Eddie Graham & Dick Steinborn beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner by DQ Tojo Yamamoto & Taro Myaki beat Nick Kozak & Jerry Kozak Ray Villmer beat Saul Weingeroff Bob Christy beat El Diablo
1/12/62 Miami Beach, FL @ Auditorium Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner beat Nick Kozak & Jerry Kozak in a Texas death match Pedro Godoy beat Saul Weingeroff by DQ Tojo Yamamoto & Taro Myaki beat Bobby Christy(sub for Lou Bastien) & Joe Scarpa Evon Marion beat Larry Moquin
1/13/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Tajo Yamamoto & Taro Myaki vs. Jerry Christy & Bobby Christy Plus 2 other matches
1/13/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory Luis Martinez, Eduardo Martinez & Joe Scarpa beat Kurt Von Brauner, Karl Von Brauner & Saul Weingeroff by DQ in a 2 of 3 falls match Bobby Christy beat Charlie Laye Joe Scarpa beat Kurt Von Brauner
1/13/62 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Nick Kozak & Jerry Kozak vs. Taro Myaki & Tojo Yamamoto Ray Villmer vs. Juan Sebastian Bill Dromo vs. Pedro Godoy
1/15/62 Orlando, FL @ American Legion Arena Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner vs. Eddie Graham & Dick Steinborn in a 2 of 3 falls match Evon Marion vs. Joe Scarpa in a 2 of 3 falls match Jim Wright vs. Bill Dromo
1/16/62 Lake Worth, FL @ American Legion Arena 8-man battle royal including Haystacks Calhoun, Evon Marion, Jerry Christy, El Diablo, Luis Martinez, Pedro Godoy, Joe Scarpa and Ray Villmer Plus 4 other matches
1/16/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Tojo Yamamoto & Taro Myaki via pinfall in a 2 of 3 falls match John Smith & Boris Volkoff beat Nick Kozak & Jerry Kozak in a 2 of 3 falls match Jim Wright beat Bill Dromo Juan Sebastian draw Eduardo Martinez(30:00)
1/18/62 Jacksonville, FL @ Coliseum Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner double DQ Haystacks Calhoun & Ray Villmer John Smith & Boris Volkoff beat Bob Christy & Jerry Kozak(sub for Jerry Christy) Jim Wright beat Lou Bastien Joe Scarpa beat Jack Terry
1/19/62 Miami Beach, FL @ Auditorium Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner beat Haystacks Calhoun & Dick Steinborn by countout in a 2 of 3 falls match Plus other matches
1/20/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Nick Kozak & Jerry Kozak Plus 2 other matches
1/20/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory Haystack Calhoun won a 5-man battle royal that also included Jim Wright, Bill Dromo, Jerry Christy and John Smith Luis Martinez & Eduardo Martinez beat Tojo Yamamoto & Taro Myaki Jerry Christy beat Jim Wright via pinfall John Smith beat Bill Dromo
1/20/62 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Ray Villmer vs. Pedro Godoy Dick Steinborn & Joe Scarpa vs. Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner Bobby Christy vs. Evon Marion
1/22/62 Orlando, FL @ American Legion Arena Haystacks Calhoun & Ray Villmer vs. Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner in a 2 of 3 falls match Juan Sebastian vs. Joe Scarpa in a 2 of 3 falls match Jim Wright vs. Jerry Christy
1/23/62 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Tojo Yamamoto & Taro Myaki vs. Eduardo Martinez & Luis Martinez Ada Ash vs. Ella Waldek Lou Bastien vs. Pedro Godoy
1/23/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Eddie Graham & Haystacks Calhoun Jim Wright vs. Ike Eakins John Smith & Boris Volkoff vs. Ray Villmer & Bill Dromo Joe Scarpa vs. Evon Marion
1/25/62 Jacksonville, FL @ Coliseum Haystacks Calhoun & Eddie Graham beat John Smith & Boris Volkoff Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Joe Scarpa & Bill Dromo Ray Villmer beat Jim Wright by DQ Pedro Godoy beat Lou Bastien
1/26/62 Miami Beach, FL @ Auditorium Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner beat Haystacks Calhoun & Ray Villmer in a 2 of 3 falls match Boris Volkoff beat Lou Bastien Joe Scrapa beat John Smith by DQ Jim Wright beat Bill Dromo
1/27/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) RayVillmer & Joe Scarpa beat EvonMarion & El Diablo Jim Wright beat Bill Dromo Louis Martinez draw Lou Bastien Haystacks Calhoun beat John Smith & Boris Volkoff by DQ in a handicap match
1/27/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory John Smith & Boris Volkoff beat Luis Martinez & Eduardo Martinez Jerry Christy beat Evon Marion Lou Bastien beat El Diablo by countout
1/27/62 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Haystacks Calhoun & Joe Scarpa vs. Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner Ray Villmer vs. Pedro Godoy Jim Wright vs. Bill Dromo
1/29/62 Orlando, FL @ American Legion Arena Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner vs. Taro Myaki & Tojo Yamamoto in a 2 of 3 falls match Pat O’Connor vs. Jim Wright in a 2 of 3 falls match Joe Scarpa vs. Pedro Godoy
1/30/62 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Eduardo Martinez & Luis Martinez vs. Pedro Godoy & Evon Marion Vic the Wrestling Bear vs. Ada Ash Harry Smith vs. Al Szasz
1/30/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Pat O’Connor & Ray Villmer vs. Tojo Yamamoto & Taro Myaki Boris Volkoff vs. Joe Scarpa John Smith vs. Lou Bastien John Heath vs. Charlie Laye
1/30/62 Jacksonville, FL @ Coliseum No wrestling
2/1/62 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
2/2/62 Miami Beach, FL @ Auditorium Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner beat John Smith & Boris Volkoff in a 2 of 3 falls match Pat O’Connor beat Pedro Godoy in a 2 of 3 falls match Haystacks Calhoun beat Jim Wright Eduardo Martinez beat Evon Marion
2/3/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) John Smith & Boris Volkolf vs. Charlie Laye & Ali Bey Mike DiBiase vs. Jerry Christy Jack Terry vs. Joe Scarpa Plus 3 other matches
2/3/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Ray Villmer & Joe Scarpa John Smith vs. Jerry Christy Dick Steinborn vs. Pedro Godoy
2/3/62 Fort Myers, FL @ National Guard Armory 6-man battle royal including Haystacks Calhoun, Jim Wright, Boris Volkoff, El Diablo, Lou Bastien and Evon Marion Ella Waldek vs. Ada Ash
2/5/62 Orlando, FL @ American Legion Arena Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner vs. Taro Myaki & Tojo Yamamoto in a 2 of 3 falls match Pat O’Connor vs. Dick Steinborn in a 2 of 3 falls match Lou Bastien vs. Evon Marion
2/5/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory(Special Monday Card) Ray Villmer & Joe Scarpa beat John Smith & Boris Volkoff via pinfall Haystacks Calhoun beat Jim Wright by DQ Ali Bey beat Jack Terry Mike DiBiase beat Billy Parks Ramona Isbell & Lulu Mae Provo beat Babs Wingo & Virginia Franklin
2/6/62 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Haystacks Calhoun & Dick Steinborn vs. Taro Myaki & Tojo Yamamoto Luis Martinez vs. Evon Marion Eduardo Martinez vs. Mike DiBiase
2/7/62 Jacksonville, FL @ Coliseum Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Eddie Graham & Pat O'Connor by DQ in a 2 of 3 falls match Lulu Provo & Ramona Isabel beat Babs Wingo & Virginia Franklin(sub for Ethel Johnson) Haystacks Calhoun beat Jim Wright Mike DiBiase draw Joe Scarpa(30:00)
2/7/62 Sarasota, FL @ American Legion Arena Tojo Yamamoto & Taro Myaki beat Ray Villmer & Ike Eakins(sub for Joe Scarpa) in a 2 of 3 falls match Billy Parks beat Evon Marion by DQ Pedro Godoy beat Luis Martinez in a 2 of 3 falls match
2/8/62 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
2/9/62 Miami Beach, FL @ Auditorium Pat O’Connor & Dick Steinborn vs. Tojo Yamamoto & Taro Myaki Louise Green & Ethel Johnson vs. Lulu Mae Provo & Ramoan Isbell Plus other matches
2/10/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
2/10/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Ray Villmer & Joe Scarpa Harry Smith vs. Mike DiBiase Jerry Christy vs. Eduardo Martinez
2/10/62 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Ike Eakins vs. Jim Wright Boris Volkoff & John Smith vs. Luis Martinez & Lou Bastien Billy Parks vs. Danno O’Shocker
2/12/62 Orlando, FL @ American Legion Arena John Smith & Boris Volkoff vs. Luis Martinez & Eduardo Martinez in a 2 of 3 falls match Jim Wright vs. Ike Eakins in a 2 of 3 falls match Billy Parks vs. Pedro Godoy
2/12/62 Tampa, FL @ Sportatorium(Special Monday Card) Ray Villmer beat Tojo Yamamoto in a 2 of 3 falls match Ella Waldek no contest with a wrestling bear(sub for Ada Ash) Mike DiBiase beat Lou Bastien in a 2 of 3 falls match Joe Scarpa beat Taro Myaki by DQ
2/13/62 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Eddie Graham & Dick Steinborn vs. Tojo Yamamoto & Taro Myaki Luis Martinez vs. Mike DiBiase Pedro Godoy vs. Joe Scarpa
2/14/62 Sarasota, FL @ American Legion Arena Ray Villmer & Ike Eakins beat Tojo Yamamoto & Taro Myaki by DQ in a 2 of 3 falls match Jim Wright beat Lou Bastien in a 2 of 3 falls match Evon Marion beat Eduardo Martinez
2/15/62 Jacksonville, FL @ Coliseum Tojo Yamamoto & Taro Myaki beat John Smith & Boris Volkoff in a 2 of 3 falls match Dick Steinborn draw Big Ike Eakins(sub for Dick The Bruiser) Mike DiBiase beat Ray Villmer Joe Scarpa beat Pedro Godoy Ali Bey beat Evon Marion
2/16/62 Miami Beach, FL @ Auditorium Eddie Graham & Dick Steinborn beat Taro Myaki & Tojo Yamamoto by DQ in a 2 of 3 falls match Ray Villmer beat Jim Wright Mike DiBiase beat Lou Bastien Joe Scarpa beat Billy Parks
2/17/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) The Assassins vs. Luis Martinez & Eduardo Martinez Eddie Graham vs. Frank Hickey Joe Scarpa vs. Billy Parks Plus 1 other match
2/17/62 Fort Myers, FL @ National Gaurd Armory Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Eddie Graham & Dick Steinborn Ike Eakins vs. Jim Wright in a Texas death match Mike DiBiase vs. Joe Scarpa
2/17/62 Dade City, FL @ Armory Dick Steinborn vs. Taro Myaki Taro Myaki & Tojo Yamamoto vs. Dick Steinborn & Lou Klein Ali Bey vs. Evon Marion
2/17/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory Joe Scarpa, Ray Villmer & Luis Martinez vs. Kurt Von Brauner, Karl Von Brauner & Saul Weingeroff Billy Parks beat Eduardo Martinez Karl Von Brauner beat Luis Martinez
2/19/62 Orlando, FL @ American Legion Arena John Smith & Boris Volkoff vs. Ray Villmer & Joe Scarpa in a 2 of 3 falls match Ike Eakins vs. Jim Wright in a 2 of 3 falls match Pee Wee Lopez vs. Tiny Bell
2/20/62 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Tojo Yamamoto & Taro Myaki vs. John Smith & Boris Volkoff Farmer McGruder & Pe Wee Lopez vs. Tiny Bell & Frenchy Semard Ali Bey vs. Evon Marion
2/20/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Dick The Bruiser beat Eddie Graham Joe Scarpa & Ray Villmer beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner Mike DiBiase beat Wilbur Snyder by countout Verne Gagne draw Dick Steinborn(30:00)
2/21/62 Sarasota, FL @ American Legion Arena Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Taro Myaki & Tojo Yamamoto Dick Steinborn vs. Mike DiBiase Tiny Bell vs. Farmer McGruder
2/22/62 Jacksonville, FL @ Coliseum Tojo Yamamoto & Taro Myaki beat Ray Villmer & Joe Scarpa in a 2 of 3 falls match Tiny Bell & Frenchy Semard beat Farmer McGruder & Pee Wee Lopez Mike DiBiase beat Dick Steinborn Jim Wright beat Ike Eakins(sub for Wilbur Snyder)
2/23/62 Miami Beach, FL @ Auditorium Joe Scarpa & Ray Villmer beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner in a 2 of 3 falls match Jim Wright beat Ike Eakins via pinfall Frenchy Semard beat Farmer McGruder Mike DiBiase beat Pedro Godoy
2/23/62 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
2/24/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner vs. Billy Parks & Johnny Bence Joe Scarpa vs. ?? in a Southern Title tournament match Plus 1 other match
2/24/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory Eddie Graham & Dick Steinborn vs. Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner Billy Parks vs. Mike DiBiase Wilbur Snyder vs. Lou Bastien
2/24/62 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Jane Perez & Pee Wee Lopez vs. Frenchy Semard & Ella Waldek Ali Bey vs. Evon Marion Danno O’Shocker vs. Harry Smith
2/26/62 Orlando, FL @ American Legion Arena John Smith & Boris Volkoff vs. Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner in a 2 of 3 falls match Ray Villmer vs. Jim Wright in a 2 of 3 falls match Joe Scarpa vs. Danno O’Shocker
2/26/62 Miami Beach, FL @ Convention Hall(Red Tobin Benefit Show) Eddie Graham & Dick Steinbonr beat Tojo Yamamoto & Taro Myaki in a 2 of 3 falls match Wilbur Snyder draw Mike DiBiase Billy Parks beat Pedro Godoy John Heath beat Evon Marion
2/27/62 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Tojo Yamamoto & Taro Myaki vs. John Smith & Boris Volkoff in a Texas death match Tiny Bell & Jean Antone vs. Farmer McGruder & Ella Waldek Pedro Godoy vs. Ali Bey
2/27/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Dick The Bruiser & Mike DiBiase by DQ in a 2 of 3 falls match Don Eagle beat beat Jim Wright Dick Steinborn draw Danno O’Shocker Joe Scarpa & Marcel Semard beat Evon Marion & Pee Wee Lopez
2/28/62 Sarasota, FL @ American Legion Arena Haystack Calhoun & Don Curtis beat ?? & ?? in a 2 of 3 falls match Jim Wright draw Danno O’Shocker(45:00) Coach John Heath double countout with Billy Parks
2/28/62 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory Ray Villmer & Joe Scarpa vs. John Smith & Boris Volkoff in a Texas death match Frenchy Semard vs. Farmer McGregor Ali Bey vs. Pedro Godoy
3/1/62 Jacksonville, FL @ Coliseum Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Tojo Yamamoto & Taro Myaki Tiny Bell & Jean Antone beat Pee Wee Lopez & Bonnie Watson(sub for Ella Waldek) Don Eagle beat Jim Wright
3/1/62 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
3/2/62 Miami Beach, FL @ Convention Hall Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Joe Scarpa & Ray Villmer in a Texas death match Mike DiBiase beat Billy Parks Rito Carreon & Tito Carreon no contest with John Smith & Boris Volkoff Tiny Bell beat Pee Wee Lopez via pinfall
3/3/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) The Assassins beat Billy Parks & Danno O’Shocker Tito Carreon & Rito Carreon beat Pedro Godoy & Evon Marion Mike DiBiase beat Ali Bey in a Southern Title tournament match Plus 1 other match
3/3/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory Joe Scarpa beat Saul Weingeroff Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Rito Carreon & Tito Carreon Ali Bey beat Mike DiBiase by DQ
3/3/62 Fort Myers, FL @ National Guard Armory John Smith & Boris Volkoff vs. Billy Parks & Danno O’Shocker Frenchy Semard & Tiny Bell vs. Farmer McGruder & Pee Wee Lopez Plus 2 other matches
3/5/62 Orlando, FL @ American Legion Arena
3/6/62 Lake Worth, FL @ American Legion Arena John Smith & Boris Volkoff vs. Don Eagle & Haystacks Calhoun Tito Carreon vs. Evon Marion Jack Terry vs. Rito Carreon
3/6/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Dick The Bruiser & Mike DiBiase vs. Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner in a 2 of 3 falls, Texas tornado match with lumberjacks Don Curtis & Joe Scarpa vs. Tojo Yamamoto & Taro Myaki Ali Bey vs. Pedro Godoy Jim Wright vs. Dick Steinborn
3/8/62 Jacksonville, FL @ Coliseum Haystacks Calhoun & Don Eagle beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner by DQ in a 2 of 3 falls match Don Curtis & Joe Scarpa beat John Smith & Boris Volkoff Billy Parks beat Mike DiBiase Danno O'Shocker beat Pedro Godoy
3/9/62 Miami Beach, FL @ Auditorium Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Haystack Calhoun & Joe Scarpa in a 2 of 3 falls match Don Curtis & Don Eagle beat Tojo Yamamoto & Taro Myaki Danno O’Shocker(sub for Ray Villmer) beat Mike DiBiase by DQ Billy Parks(sub for Danno O'Shocker) beat Jack Terry
3/10/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Eddie Graham beat Mike DiBiase to win vacant Southern Title in a tournament final Don Curtis & Joe Scarpello beat Roddy Marlowe & Jim Wright Taro Myaki & Tojo Yamamoto beat Bobby Christy & Don Whittler
3/10/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory Don Eagle & Joe Scarpa vs. Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner Mike DiBiase vs. Rito Carreon Joe Scarpa vs. Kurt Von Brauner
3/10/62 Fort Myers, FL @ National Guard Armory John Smith & Boris Volkoff vs. Billy Parks & Danno O’Shocker Ali Bey vs. Pedro Godoy Evon Marion vs. John Heath
3/12/62 Orlando, FL @ American Legion Arena Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Taro Myaki & Tojo Yamamoto in a 2 of 3 falls, judo match Don Curtis vs. Mike DiBiase Dick Steinborn vs. Billy Parks
3/13/62 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Tito Carreon & Rito Carreon vs. John Smith & Boris Volkoff Tajo Yamamoto & Taro Myaki vs. Danno O’Shocker & Ali Bey Plus 1 other match
3/13/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner draw Joe Scarpa & Don Curtis in a 2 of 3 falls match Don Eagle beat Hans Schmidt by DQ Mike DiBiase beat Dick Steinborn Jim Wright beat Billy Parks
3/15/62 Jacksonville, FL @ Coliseum No Wrestling
3/15/62 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
3/16/62 Miami Beach, FL @ Auditorium Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Don Curtis & Joe Scarpa in a 2 of 3 falls match Boris Volkoff beat Ali Bey Mike DiBiase beat Billy Parks Danno O'Shocker beat John Smith by DQ
3/17/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. The Assassins Eddie Graham vs. Jim Wright Don Curtis & Joe Scarpa vs. Bulldog Lawley & Johnny Bence Plus 1 other match
3/17/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory Harry Smith & Joe Scarpa vs. Jim Wright & The Hangman Ali Bey vs. Jack Bence plus 1 other match
3/17/62 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Billy Parks & Danno O’Shocker Jerry Christy vs. Don Whittler Billy Parks vs. Kurt Von Brauner
3/19/62 Orlando, FL @ American Legion Arena Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Don Curtis & Joe Scarpa in a 2 of 3 falls match Billy Parks vs. Jim Wright Ali Bey vs. Bulldog Lawley
3/20/62 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Tojo Yamamoto & Taro Myaki Tito Carreon vs. Boris Volkoff Jim Wright vs. Joe Scarpa
3/20/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory No wrestling due to ice show at armory
3/21/62 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory Don Curtis & Joe Scarpa vs. Taro Myaki & Tojo Yamamoto in a 2 of 3 falls match Harry Smith vs. Jim Wright in a 2 of 3 falls match Ali Bey vs. Doran O'Hara
3/22/62 Jacksonville, FL @ Coliseum The Assassins beat Eddie Graham & Dick Steinborn in a 2 of 3 falls match Don Curtis & Joe Scarpa beat Tojo Yamamoto & Taro Myaki Ali Bey beat Russian Wolfman Boris Volkoff Tito Carreon beat Russian John Smith Note: The Assassins are billed as the U.S. Tag Team champions. They are mentioned in newspaper accounts as having beaten Eddie Graham & Dick Steinborn in Atlanta, Georgia
3/23/62 Miami Beach, FL @ Auditorium Don Curtis, Joe Scarpa & Eddie Graham beat Kurt Von Brauner, Karl Von Brauner & Saul Weingeroff via pinfall in a 2 of 3 falls match with Billy Parks as special referee Danno O'Shocker & Ali Bey beat John Smith & Boris Volkoff Jim Wright beat Johnny Bence via pinfall
3/24/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Tito Carreon & Rito Carreon Karl Gotch vs. Don Whittler Al Szasz vs. Harry Smith Don Curtis & Joe Scarpa vs. ?? & ??
3/24/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory Eddie Graham beat Jim Wright by DQ in a 2 of 3 falls match Tito Carreon beat Ali Bey Karl Gotch beat Don Whittler
3/24/62 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Billy Parks & Danno O’Shocker in a 2 of 3 falls match Danno O’Shocker beat Kurt Von Brauner Harry Smith beat John Heath, but refused the win when Heath was injured in a 2 of 3 falls match
3/26/62 Orlando, FL @ American Legion Arena The Assassins vs. Ali Bey & Billy Parks in a 2 of 3 falls match Don Curtis vs. Jim Wright in a 2 of 3 falls match Harry Smith vs. Karl Gotch
3/27/62 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Harry Smith & Ali Bey Don Whittler vs. Bulldog Lawley Jerry Christy vs. John Heath
3/27/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory The Assassins beat Tito Carreon & Rito Carreon in a 2 of 3 falls match Don Curtis & Joe Scarpa beat Hans Schmidt & Jim Wright in a 2 of 3 falls match Karl Gotch beat Pierre LaSalle Billy Parks draw Danno O’Shocker(30:00)
3/29/62 Jacksonville, FL @ Coliseum Don Curtis & Joe Scarpa beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner in a 2 of 3 falls match to win the World Tag Title Eddie Graham beat Jim Wright in a 2 of 3 falls match The Assassins beat Rito Carreon & Tito Carreon Karl Gotch beat Hans Schmidt
3/30/62 Miami Beach, FL @ Auditorium
3/31/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) No wrestling
3/31/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory Joe Scarpa & Karl Gotch beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner by DQ in a 2 of 3 falls match Danno O'Shocker beat Hans Schmidt by DQ Billy Parks beat Tito Carreon
Last edited on Sat Dec 23rd, 2017 05:55 pm by dbaker3179
____________________ David Baker Mid-Atlantic Wrestling Historian Back To Top PM Quote Reply
Posted: Sat Dec 9th, 2017 07:01 am Add as Friend Ignore Member PM Quote Reply 54th Post dbaker3179
Joined: Sun Mar 1st, 2009 Location: Glendale, Arizona USA Posts: 1485 Status: Offline Mana: 4/2/62 Orlando, FL @ American Legion Arena The Assassins s. Don Curtis & Haystacks Calhoun in a 2 of 3 falls match Karl Gotch vs. Hans Schmidt in a 2 of 3 falls match Great Malenko vs. Joe Scarpa
4/3/62 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Haystacks Calhoun & Rito Carreon beat The Assassins by DQ Ella Waldek double countout with Bonnie Watson Danno O’Shocker beat Jerry Christy
4/3/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Don Curtis & Joe Scarpa beat Hans Schmidt & Jim Wright in a Texas death match Great Malenko beat Billy Parks Karl Gotch beat Pierre LaSalle Coach John Heath draw Don Whittler
4/4/62 Sarasota, FL @ American Legion Arena Billy Parks & Joe Scarpa beat Hans Schmidt & Jim Wright by DQ in a 2 of 3 falls match Pierre LaSalle(sub for Harry Smith) beat Jerry Christy in a 2 of 3 falls match Coach John Heath beat Don Whittler(19:00) via pinfall
4/5/62 Jacksonville, FL @ Coliseum Don Curtis & Joe Scarpa draw The Assassins Haystacks Calhoun & Eddie Graham beat Hans Schmidt & Jim Wright Great Malenko beat Rito Carreon Karl Gotch beat Pierre LaSalle Dinah Beaman beat Sweet Georgia Brown
4/6/62 Miami Beach, FL @ Auditorium Eddie Graham & Haystack Calhoun vs. The Assassins Don Curtis & Joe Scarpa vs. Hans Schmidt & Jim Wright Karl Gotch vs. Pierre LaSalle Danno O'Shocker vs. Great Malenko
4/7/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Don Curtis & Joe Scarpa vs. Hans Schmidt & Jack Terry Great Malenko vs. Jerry Christy Bob Ellis vs. Pierre LaSalle Plus 3 other matches
4/7/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory Joe Scarpa & Haystack Calhoun beat The Assassins by DQ in a 2 of 3 falls match Rito Carreon beat Great Malenko by DQ in a match with Jack Terry as special referee Jim Wright beat Danno O'Shocker(sub for Eddie Graham)
4/9/62 Orlando, FL @ American Legion Arena The Assassins vs. Don Curtis & Bob Ellis in a 2 of 3 falls match Karl Gotch vs. Pedro Godoy Great Malenko vs. Roto Carreon Danno O’Shocker vs. Joe Scarpa
4/10/62 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Roto Carreon & Bonnie Watson beat Pedro Godoy & Ella Waldek by DQ Harry Smith beat Billy Parks Karl Gotch beat John Heath
4/10/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Don Curtis & Joe Scarpa vs. The Assassins Haystacks Calhoun vs. Jim Wright Bob Ellis vs. Lenny Montana Great Malenko vs. Danno O’Shocker
4/11/62 Sarasota, FL @ American Legion Arena Don Curtis & Haystack Calhoun beat The Assassins in a 2 of 3 falls match Karl Gotch draw Great Malenko in a 2 of 3 falls match Joe Scarpa beat Jim Wright(18:00)
4/13/62 Miami Beach, FL @ Convention Hall Don Curtis & Joe Scarpa beat The Assassins in a 2 of 3 falls match Bob Ellis & Haystack Calhoun beat Pedro Godoy & Jim Wright Rito Carreon beat Jack Terry Great Malenko beat Billy Parks
4/14/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) No wrestling
4/14/62 Jacksonville, FL @ Coliseum Eddie Graham & Haystacks Calhoun beat The Assassins by DQ in a 2 of 3 falls match Don Curtis & Joe Scarpa beat Jim Wright & Great Malenko in a 2 of 3 falls match Bob Ellis beat Pedro Godoy Danno O'Shocker draw Karl Gotch
4/14/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory Bonnie Watson beat Ella Waldek in a 2 of 3 falls match Harry Smith beat Billy Parks Rito Carreon beat Doran O'Hara
4/16/62 Orlando, FL @ American Legion Arena The Assassins vs. Karl Gotch & Bob Ellis in a 2 of 3 falls match Billy Parks vs. Great Malenko in a 2 of 3 falls match Steve Druk vs. Tito Carreon
4/17/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Great Malenko beat Don Curtis Eddie Graham & Bob Ellis beat The Assassins in a 2 of 3 falls match Joe Scarpa vs. Rito Carreon Karl Gotch vs. Pedro Godoy
4/18/62 Jacksonville, FL @ Coliseum The Assassins beat Bob Ellis & Billy Parks Don Curtis & Joe Scarpa beat Great Malenko & Steve Druk Coach John Heath beat Rito Carreon Karl Gotch beat Pedro Godoy
4/20/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory The Assassins beat Karl Gotch & Rito Carreon in a 2 of 3 falls match Don Curtis beat Pedro Godoy Harry Smith beat Coach John Heath Note: Wrestling now held on Friday nights in Lakeland
4/21/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Don Curtis & Joe Scarpa vs. Pedro Godoy & Steve Druk Great Malenko vs. Rito Carreon Karl Gotch vs. Danno O’Shocker
4/21/62 Miami Beach, FL @ Auditorium The Assassins beat Don Curtis & Joe Scarpa in a 2 of 3 falls match Great Malenko beat Rito Carreon via pinfall Karl Gotch beat Pedro Godoy John Heath beat Steve Druk
4/23/62 Orlando, FL @ American Legion Arena The Assassins vs. Don Curtis & Joe Scarpa in a 2 of 3 falls match Karl Gotch vs. Pedro Godoy & Jack Vansky in a handicap match Great Malenko vs. Steve Druk
4/25/62 Jacksonville, FL @ Coliseum Don Curtis & Joe Scarpa beat The Assassins by DQ in a 2 of 3 falls match Bob Ellis beat Steve Druk Karl Gotch beat Great Malenko Mickey Sharpe beat Doran O'Hara(sub for Lou Bastien) Harry Smith draw Coach John Heath(sub for Pedro Godoy)
4/26/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory(Special Thursday Card) Bob Ellis & Eddie Graham beat The Assassins to win United States Tag Title in a 2 of 3 falls match Great Malenko beat Joe Scarpa Don Curtis vs. Mickey Sharpe Karl Gotch vs. Steve Druk
4/27/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory Karl Gotch beat Great Malenko by reverse decision in a 2 of 3 falls match Coach John Heath beat Steve Druk Harry Smith beat Mickey Sharpe
4/28/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
4/28/62 Miami Beach, FL @ Auditorium Eddie Graham & Bob Ellis vs. The Assassins Great Malenko vs. Lou Bastien Karl Gotch vs. Steve Druk Coach John Heath vs. Mickey Sharpe
4/30/62 Orlando, FL @ American Legion Arena The Assassins vs. Karl Gotch & Bob Ellis in a 2 of 3 falls, no DQ match Great Malenko vs. Don Curtis Mickey Sharpe vs. Joe Scarpa
5/1/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Bob Ellis beat Assassin #2 Don Curtis beat Great Malenko in a Texas death match Assassin #1 draw Joe Scarpa Karl Gotch & Coach John Heath beat Pedro Godoy & Mickey Sharpe
5/4/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory Karl Gotch beat Great Malenko by DQ in a 2 of 3 falls match with Harry Smith as special referee Don Curtis & Joe Scarpa beat Pedro Godoy & Mickey Sharpe Don Curtis beat Mickey Sharpe
5/5/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Bob Ellis & Eddie Graham vs. Great Malneko & Pedro Godoy Plus 2 other matches
5/5/62 Miami Beach, FL @ Auditorium Eddie Graham & Bob Ellis vs. The Assassins in a no DQ, no time limit match Don Curtis & Joe Scarpa vs. Great Malenko & Mickey Sharpe Karl Gotch vs. Pedro Godoy
5/7/62 Jacksonville, FL @ Coliseum Don Curtis & Joe Scarpa beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner by DQ in a 2 of 3 falls match Bob Ellis & Eddie Graham beat The Assassins in a 2 of 3 falls match Great Malenko beat Karl Gotch in a no DQ match Pedro Godoy beat Harry Smith
5/8/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Karl Gotch(sub for Joe Scarpa) & Don Curtis in a 2 of 3 falls match Eddie Graham beat Great Malenko(26:00) Bob Ellis & Karl Gotch beat The Assassins Harry Smith draw Mickey Sharpe(20:00)
5/9/62 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium The Assassins vs. Don Curtis & Joe Scarpa Plus other matches
5/10/62 Orlando, FL @ American Legion Arena(Special Friday Card) Eddie Graham vs. Jim Wright in a 2 of 3 falls match The Assassins & Great Malenko vs. Karl Gotch, Don Curtis & Joe Scarpa in a no DQ, no time limit, 2 of 3 falls match Plus 1 other match
5/11/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory Great Malenko & Pedro Godoy beat Harry Smith & Karl Gotch in a 2 of 3 falls match with Jack Bence as special referee Karl Gotch beat Pedro Godoy by DQ Coach John Heath draw Mickey Sharpe
5/12/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Karl Gotch vs. Great Malenko Bob Ellis vs. Pedro Godoy Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Johnny Bence & John Heath Plus 1 other match
5/12/62 Miami Beach, FL @ Auditorium Bob Ellis vs. Asssassin #1 Plus 3 other matches
5/14/62 Jacksonville, FL @ Coliseum Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Don Curtis & Joe Scarpa in a Texas death match Eddie Graham beat Great Malenko Assassin #1 beat Bob Ellis Assassin #2 draw Karl Gotch
5/15/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Bob Ellis & Eddie Graham beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner by DQ Karl Gotch beat Great Malenko by DQ Don Curtis beat Pedro Godoy(sub for Jim Wright) John Heath beat Mickey Sharpe
5/18/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory Great Malenko beat Pat O'Hara(sub for Harry Smith) by countout in a 2 of 3 falls match Karl Gotch beat Jack Bence Coach John Heath beat Mickey Sharpe Note: Next card Saturday May 26, 1962.
5/19/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Karl Gotch vs. Karl Von Brauner Plus 2 other matches
5/19/62 Miami Beach, FL @ Auditorium
5/21/62 Orlando, FL @ American Legion Arena Eddie Graham & Dick Steinborn vs. Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner in a 2 of 3 falls, no DQ match Karl Gotch vs. Great Malenko Joe Scarpa vs. John Heath
5/22/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Don Curtis & Joe Scarpa beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner Eddie Graham beat Great Malenko by DQ Dick Steinborn beat Mickey Sharpe Karl Gotch beat Pedro Godoy
5/24/62 Jacksonville, FL @ Coliseum Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner beat The Assassins Eddie Graham vs. Great Malenko Don Curtis vs. Karl Gotch Joe Scarpa vs. Pedro Godoy Note: Great Malenko injures Eddie Graham on May 24, 1962 in Jacksonville, FL @ Coliseumorida & is later awarded the Southern Title
5/25/62 Miami Beach, FL @ Auditorium Coach John Heath(sub for Eddie Graham), Don Curtis & Joe Scarpa beat Kurt Von Brauner, Karl Von Brauner & Great Malenko in a 2 of 3 falls match Pedro Godoy beat Jack Bence Coach John Heath beat Don Whittler via pinfall Note: Miami Beach back on Friday nights.
5/26/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Joe Scarpa & Don Curtis vs. ?? & ?? Plus 2 other matches
5/26/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Don Curtis & Coach John Heath Great Malenko vs. Joe Scarpa Harry Smith vs. Pedro Godoy Note: Lakeland back on Saturday Nights.
5/28/62 Orlando, FL @ American Legion Arena The Assassins vs. Don Curtis & Joe Scarpa in a 2 of 3 falls match Karl Von Brauner & Saul Weingeroff vs. Eddie Graham & Dick Steinborn in a no DQ match Plus 1 other match
5/29/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory One night tournament Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat The Assassins Don Curtis & Joe Scarpa beat The Assassins Finals Don Curtis & Joe Scarpa beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner to win tournament Other matches Great Malenko beat Dick Steinborn(25:00) Pedro Godoy beat Steel Dawson(7:00)
5/31/62 Jacksonville, FL @ Coliseum Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat The Assassins in a Texas death match Don Curtis & Joe Scarpa beat Lenny Montana & Pedro Godoy(sub for Jim Wright) Great Malenko beat Dick Steinborn Harry Smith beat Steel Dawson(sub for Eddie Graham)
6/1/62 Miami Beach, FL @ Auditorium Don Curtis & Joe Scarpa beat Karl Von Brauner & Saul Weingeroff(sub for Kurt Von Brauner) in a 2 of 3 falls match Harry Smith beat Great Malenko by DQ Assassin #1 beat Coach John Heath Assassin #2 beat Doran O'Hara
6/2/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Don Curtis vs. ?? Joe Scarpa vs. ?? Plus 1 other match
6/2/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory Don Curtis & Joe Scarpa co-won a 7-man battle royal that also included Doran O’Hara Harry Smith draw Coach John Heath Joe Scarpa beat Steel Dawson Don Curtis beat Don Whittler Note: Wrestling returns to Lakeland on June 16.
6/4/62 Orlando, FL @ American Legion Arena Assassin #1 vs. Great Malneko in a no DQ match Joe Scarpa & Don Curtis vs. Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner in a 2 of 3 falls, no DQ match Plus 1 other match
6/7/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory(Special Thursday Card) Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat The Assassins in a 2 of 3 falls, no DQ match Don Curtis beat Great Malenko Joe Scarpa beat Mark Stone Jerry Miller beat Joe Barbella
6/8/62 Miami Beach, FL @ Convention Hall Don Curtis & Joe Scarpa beat The Assassins by DQ in a 2 of 3 falls match Great Malenko beat Harry Smith in a Texas death match Jerry Miller beat Tony Barbetta Aguila Connill beat Mark Stone
6/9/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Included The Assassins, Mark Stone, Joe Barbella, Jerry Miller and others
6/9/62 Jacksonville, FL @ Coliseum Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Don Curtis & Joe Scarpa in a 2 of 3 falls match where World Tag Title was held up Great Malenko beat Harry Smith Jerry Miller beat Assassin #1 by DQ Assassin #2 beat Coach John Heath
6/11/62 Orlando, FL @ American Legion Arena The Assassins vs. Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner in a 2 of 3 falls, no DQ match Great Malenko vs. Don Curtis in a 2 of 3 falls match Jan Madrid vs. Joe Scarpa
6/12/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner beat Joe Scarpa & Don Curtis by DQ in a 2 of 3 falls match Great Malenko double countout with Assassin #1 Jerry Miller beat Assassin #2 by DQ John Heath draw Mark Stone
6/14/62 Jacksonville, FL @ Coliseum World Tag Title tournament Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner beat The Assassins in a 2 of 3 falls match Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner beat Don Curtis & Harry Smith(sub for Joe Scarpa) in a 2 of 3 falls match Great Malenko beat Jerry Miller Jan Madrid beat Tony Barbetta(sub for Harry Smith) Note: The Von Brauners did not win the title on June 14th due to the injury to Scarpa
6/15/62 Miami Beach, FL @ Auditorium
6/16/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) The Assassins vs. ?? & ?? Don Curtis vs. ?? Plus 1 other match
6/16/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory The Assassins vs. Joe Scarpa & Don Curtis Great Malenko vs. Mark Stone Jan Madrid vs. Jerry Miller
6/18/62 Orlando, FL @ American Legion Arena The Assassins vs. Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner in a Texas death match Joe Scarpa vs. Great Malenko in a 2 of 3 falls match Jan Madrid vs. Jerry Miller
6/19/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Don Curtis & Joe Scarpa beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner in a lights out match Jan Madrid beat Tony Barbetta Great Malenko beat Coach John Heath The Assassins beat Jerry Miller & Harry Smith
6/21/62 Jacksonville, FL @ Coliseum Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner beat Don Curtis & Ray Villmer Great Malenko beat Assassin #2 Assassin #1 beat Jerry Miller Joe Scarpa beat Saul Weingeroff
6/22/62 Miami Beach, FL @ Audutorium Don Curtis & Joe Scarpa beat Great Malenko & Jan Madrid in a 2 of 3 falls match Assassin #1 beat Jerry Miller via pinfall Assassin #2 beat Mark Stone(sub for Coach John Heath) Aguila Connill beat Tony Barbetta
6/23/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Included The Kentuckians, Karl Von Brauner, Kurt VonBrauner and others
6/23/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory Don Curtis & Joe Scarpa vs. The Assassins Great Malenko vs. Jerry Miller Don Whittler vs. Jan Madrid
6/25/62 Orlando, FL @ American Legion Arena
6/26/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Joe Scarpa & Don Curtis vs. The Assassins Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Lenny Montana & Mike Paidousis Harry Smith vs. Great Malenko Jan Madrid vs. Jerry Miller
6/28/62 Jacksonville, FL @ Coliseum Don Curtis & Joe Scarpa beat The Assassins in a 2 of 3 falls match Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner beat Dick Steinborn & Harry Smith Mike Paidousis Great Malenko Jerry Miller beat Mark Stone
6/30/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Mike Paidousis & Don Whittler vs. Jan Madrid & Mark Stone Great Malenko vs. Tony Barbetta Harry Smith vs. Jerry Miller
6/30/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory Karl Von Brauner, Kurt Von Brauner & Saul Weingeroff vs. Don Whittler, Harry Smith & Tony Barbetta Karl Von Brauner vs. Tony Barbetta Kurt Von Brauner vs. Don Whittler
6/30/62 Miami Beach, FL @ Audutorium Don Curtis & Joe Scarpa beat The Assassins by DQ Great Malenko beat Jerry Miller Aguila Connill beat Jan Madrid Mike Paidousis beat Mark Stone
Last edited on Sat Dec 23rd, 2017 05:55 pm by dbaker3179
____________________ David Baker Mid-Atlantic Wrestling Historian Back To Top PM Quote Reply
Posted: Sat Dec 9th, 2017 07:01 am Add as Friend Ignore Member PM Quote Reply 55th Post dbaker3179
Joined: Sun Mar 1st, 2009 Location: Glendale, Arizona USA Posts: 1485 Status: Offline Mana: 7/2/62 Orlando, FL @ American Legion Arena Joe Scarpa, Don Curtis & Mike Paidousis vs. Karl Von Brauner, Kurt Von Brauner & Saul Weingeroff in a 2 of 3 falls, no time limit, no DQ match Assassin #1 vs. Harry Smith Assassin #2 vs. Great Malenko
7/3/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory The Assassins beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner in a 2 of 3 falls match Mike Paidousis beat Jan Madrid Don Curtis & Joe Scarpa beat Pedro Godoy & Great Malenko Jerry Miller beat Mark Stone
7/5/62 Jacksonville, FL @ Coliseum The Assassins beat Don Curtis & Joe Scarpa to win the World Tag Title in a title vs. masks, Texas death match Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner beat Lenny Montana & Harry Smith Great Malenko beat Jerry Miller Mike Paidousis beat Pedro Godoy
7/6/62 Miami Beach, FL @ Auditorium The Assassins beat Don Curtis & Joe Scarpa in a Texas death match Great Malenko beat Lenny Montana via pinfall Mike Paidousis beat Pedro Godoy Jerry Miller beat Mark Stone
7/7/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Included The Knetuckians and others
7/7/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner double DQ Don Curtis & Joe Scarpa Lenny Montana beat Mark Stone(sub for Great Malenko) in a 2 of 3 falls match Mike Paidousis beat Jan Madrid Note: Malenko allegedly was sidelined with a head injury
7/10/62 Daytona Beach, FL @ Skateland Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner vs. Don Curtis & Joe Scarpa Pat O'Connor vs. Lenny Montana Great Malenko vs. Mike Paidousis
7/10/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Pat O’Connor & Mike Paidousis beat The Assassins by DQ in a 2 of 3 falls match Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Don Curtis & Joe Scarpa Great Malenko double DQ Lenny Montana Harry Smith beat Jerry Miller
7/12/62 Jacksonville, FL @ Coliseum Pat O'Connor & Lenny Montana beat Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner in a 2 of 3 falls match Don Curtis draw Assassin #2 Joe Scarpa beat Assassin #1 by knockout in 6th round of a boxing match Great Malenko beat Mike Paidousis
7/13/62 Miami Beach, FL @ Auditorium Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner beat The Assassins in a 2 of 3 falls match Pat O'Connor beat Great Malenko in a 2 of 3 falls match Lenny Montana beat Jerry Miller Mike Paidousis beat Jan Madrid
7/14/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) No wrestling
7/14/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner vs. Mike Paidousis & Harry Smith Pat O'Connor vs. one of the Assassins Lenny Montana vs. Great Malenko
7/16/62 Orlando, FL @ American Legion Arena NWA World Champion Buddy Rogers vs. Mike Paidousis in a 2 of 3 falls match Don Curtis & Lenny Montana vs. The Assassins in a 2 of 3 fall smatch Babs Wingo vs. Lulu Mae Provo
7/17/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Don Curtis beat Karl Von Brauner(sub for Buddy Rogers)(17:00) The Assassins beat Len Mantana & Harry Smith in a 2 of 3 falls match Mike Paidousis draw Great Malenko(20:00) Edna Jones & Pearl Bates beat Babs Wingo & Virginia Franklin
7/19/62 Jacksonville, FL @ Coliseum NWA World Champion Buddy Rogers beat Great Malenko in a 2 of 3 falls match Don Curtis & Joe Scarpa draw Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner Virginia Franklin won a 5-woman battle royal that also included Babs Wingo, Ramona Isabel, Lulu Mae Provo and Louise Green Assassin #1 beat Lenny Montana Assassin #2 draw Mike Paidousis
7/20/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)(Special Friday Taping) Buddy Rogers beat Harry Smith by submission Karl Von Brauner & Kurt Von Baruner vs. The Kentuckians Plus 1 other match
7/20/62 Miami Beach, FL @ Auditorium NWA World Champion Buddy Rogers beat Lenny Montana in a 2 of 3 falls match Virginia Franklin won a 5-woman battle royal Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Mike Paidousis & Harry Smith Great Malenko beat Al Bell
7/21/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory Mike Paidousis & Lenny Montana beat Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner by reverse decision Harry Smith beat Jan Madrid by DQ Great Malenko beat Al Bell
7/23/62 Orlando, FL @ American Legion Arena The Assassins vs. The Kentuckians in a 2 of 3 falls match Mike Paidousis vs. Great Malenko in a 2 of 3 falls match Lenny Montana vs. Al Bell
7/24/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory The Kentuckians beat Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner by DQ in a 2 of 3 falls match Lenny Montana beat Great Malenko Mike Paidousis beat Assassin #1 Harry Smith draw Assassin #2
7/26/62 Jacksonville, FL @ Coliseum The Kentuckians(Jake Smith & Luke Brown) beat The Assassins in a 2 of 3 falls match Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner vs. Lenny Montana & Mike Paidousis Great Malenko beat Billy Starr Harry Smith beat Jack Vansky
7/27/62 Miami Beach, FL @ Auditorium Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat The Kentuckians by countout in a 2 of 3 falls match Great Malenko beat Mike Paidousis Lenny Montana beat Tom Perna(sub for Al Bell) Aguila Conill beat Jack Vansky
7/28/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Harry Smith & Mike Paidousis vs. Jack Vansky & Tom Perna Plus 2 other matches
7/28/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory The Kentuckians beat Great Malenko & Jack Vansky in a 2 of 3 falls match Mike Paidousis beat Assassin #2 by DQ Lenny Montana double DQ Assassin #1
7/30/62 Orlando, FL @ American Legion Arena The Kentuckians vs. Great Malenko & a mystery partner in a 2 of 3 falls match Mike Paidousis vs. Assassin #1 Lenny Montana vs. Assassin #2
7/31/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory The Kentuckians beat The Assassins Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner beat Harry Smith & Mike Paidousis Great Malenko beat Tom Perna Lenny Montana beat Jack Vansky
8/2/62 Jacksonville, FL @ Coliseum The Kentuckians beat Great Malenko & Jack Vansky Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner beat Lenny Montana & Mike Paidousis in a 2 of 3 falls match Assassin #1 beat Tom Perna Harry Smith beat Assassin #2 by DQ
Note: Great Malenko is awarded the Southern Title
8/3/62 Miami Beach, FL @ Auditorium The Kentuckians beat Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner in a 2 of 3 falls match Lenny Montana beat Great Malenko by DQ Mike Paidousis draw Assassin #1 Assassin #2 beat Harry Smith
8/4/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Fred Blassie beat Paul Jones The Assassins beat Lenny Montana & Don Whittler The Brute beat Tom Perna
8/4/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory Lenny Montana double knockout with Great Malenko Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner beat Mike Paidousis & Harry Smith Don Whittler beat Jack Vansky
8/6/62 Orlando, FL @ American Legion Arena The Assassins vs. The Kentuckians in a 2 of 3 falls match Great Malenko vs. Lenny Montana in a 2 of 3 falls match The Brute vs. Paul Jones
8/7/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat The Kentuckians in a 2 of 3 falls match Lenny Montana & Mike Paidousis beat The Assassins Great Malenko beat Paul Jones The Brute(aka Ernie Bemus) beat Don Whittler
8/9/62 Jacksonville, FL @ Coliseum The Kentuckians beat Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner by DQ in a 2 of 3 falls match Great Malenko beat Lenny Montana The Assassins beat Mike Paidousis & Harry Smith The Brute beat Paul Jones
8/10/62 Miami Beach, FL @ Auditorium The Kentuckians beat The Assassins in a 2 of 3 falls match Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Lenny Montana & Mike Paidousis Great Malenko beat Paul Jones The Brute beat Jack Wentworth
8/11/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Jake Smith beat Assassin #2 Assassin #1 beat Paul Jones Great Malenko draw Mike Paidousis
8/11/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory Luke Brown beat Great Malenko by countout in a 2 of 3 falls match Lenny Montana & Mike Paidousis beat Kurt Von Brauner & Great Malenko(sub for Karl Von Brauner) by DQ in a 2 of 3 falls match Jake Smith beat Jack Wentworth
8/13/62 Orlando, FL @ American Legion Arena The Kentuckians beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner by DQ in a 2 of 3 falls match Great Malenko beat Dick Steinborn(sub for Don Curtis) Paul Jones & Mike Paidousis beat Jack Wentworth & The Brute
8/14/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory World Tag Title tournament Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat The Kentuckians Lenny Montana & Mike Paidousis beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner(30:00) by referee decision Finals Lenny Montana & Mike Paidousis beat The Assassins to win World Tag Title Other matches Great Malenko beat Dick Steinborn The Brute draw Paul Jones
8/16/62 Jacksonville, FL @ Coliseum The Kentuckians beat Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner The Assassins beat Dick Steinborn & Lenny Montana Mike Paidousis beat Great Malenko Harry Smith beat The Brute
8/17/62 Miami Beach, FL @ Convention Hall The Kentuckians beat Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner in a 2 of 3 falls match Great Malenko beat Dick Steinborn via pinfall The Assassins beat Lenny Montana & Mike Paidousis Assassin #2(sub for The Brute) beat Paul Jones
8/18/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Included The Kentuckians, Great Malenko and others
8/18/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory The Kentuckians vs. The Assassins Great Malenko vs. The Brute Don Whittler vs. Paul Jones
8/20/62 Orlando, FL @ American Legion Arena Luke Brown vs. Great Malenko Mike Paidousis & Paul Jones vs. The Assassins in a 2 of 3 falls match Jake Smith vs. Al Alexander The Brute vs. Jerry Christy
8/21/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory The Assassins beat Lenny Montana & Mike Paidousis to win World Tag Title in a 2 of 3 falls, title vs. masks match Great Malenko beat Jake Smith by DQ Luke Brown beat Miguel Torres Al Alexander beat Paul Jones
8/22/62 Sarasota, FL @ American Legion Arena Great Malenko vs. Lenny Montana The Assassins vs. Mike Paidousis & Paul Jones Ernie Bemis vs. Al Alexander
8/23/62 Jacksonville, FL @ Coliseum The Assassins double countout with The Kentuckians Great Malenko beat Mike Paidousis in a 2 of 3 falls match Harry Smith & Paul Jones beat Jack Vansky & Al Alexander(sub for The Brute) Lenny Montana beat Mike Corres(sub for Al Alexander)
8/25/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Harry Smith & Miguel Torres Ella Waldek vs. Donna Vaughn Jack Wentworth vs. Doran O'Hara
8/25/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Inlcuded Mr. Moto, The Kentuckians, Lenny Montana, Graet Malenko and others
8/25/62 Miami Beach, FL @ Auditorium The Assassins beat Lenny Montana & Jake Smith in a 2 of 3 falls match Luke Brown beat Great Malenko Al Alexander beat Paul Jones Don Whittler beat Jack Vansky by DQ
8/27/62 Orlando, FL @ American Legion Arena The Assassins vs. The Kentuckians in a 2 of 3 falls match Al Alexander & Great Malenko vs. Mike Paidousis & Lenny Montana Baby Cheryl vs. Darling Dagmar in a 2 of 3 falls match
8/28/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory The Assassins beat Lenny Montana & Mike Paidousis in a Texas death match The Kentuckians beat Jack Vansky, Jack Wentworth & Great Malenko in a handcap match Darling Dagmar beat Baby Cheryl Al Alexander beat Miguel Torres
8/30/62 Jacksonville, FL @ Coliseum World Tag Title tournament Great Malenko & Russian Crusher beat The Kentuckians by DQ Lenny Montana & Mike Paidousis beat The Assassins via judges' decision Great Malenko & Russian Crusher beat Lenny Montana & Mike Paidousis Great Malenko & Russian Crusher won the tournament and World Tag Title Darling Dagmar beat Baby Cheryl Al Alexander beat Jack Whitworth(sub for Paul Jones) Note: Wrestling in Jacksonville is moved from Thursday to Saturday nights
8/31/62 Miami Beach, FL @ Auditorium The Kentuckians beat The Assassins in a 2 of 3 falls match Great Malenko & Russian Crusher beat Lenny Montana & Mike Paidousis Darling Dagmar beat Baby Cheryl in a 2 of 3 falls match Al Alexander beat Jack Wentworth
9/1/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Included Russian Crusher and others
9/1/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory The Kentuckians vs. Great Malenko & Russian Crusher Baby Cheryl vs. Darling Dagmar Mike Paidousis vs. Jack Vansky
9/3/62 Orlando, FL @ American Legion Arena Great Malenko vs. Mike Paidousis in a 2 of 3 falls match Russian Crusher vs. Lenny Montana Al Alexander vs. Paul Jones The Kentuckians vs. The Assassins in a Kentucky Hills scufflin’ match
9/4/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory The Kentuckians beat The Assassins in a 2 of 3 falls match Great Malenko beat Tex Riley Harry Smith beat Russian Crusher by DQ Al Alexander draw Mike Paidousis
9/6/62 Fort Myers, FL @ National Guard Armory The Kentuckins vs. Great Malneko & Al Alexander Mike Paidousis vs. Russian Crusher Lenny Montana vs. Jack Vansky
9/7/62 Miami Beach, FL @ Auditorium The Kentuckians beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner Great Malenko & Russian Crusher double countout with Lenny Montana & Mike Paidousis Paul Jones beat Jack Vansky Al Alexander draw Harry Smith
9/8/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Great Malenko beat Tex Riley Tony Baillargeon & Maurice LaPointe beat Al Alexander & Jack Wentworth Russian Crusher vs. ??
9/8/62 Jacksonville, FL @ Coliseum The Kentuckians beat Great Malenko & Russian Crusher by DQ in a 2 of 3 falls match Mr. Moto beat Lenny Montana Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner beat Harry Smith & Tex Riley Mike Paidousis beat Al Alexander
9/10/62 Orlando, FL @ American Legion Arena Great Malenko & Russian Crusher beat Lenny Montana & Mike Paidousis Mr. Moto beat Harry Smith Al Alexander beat Don Whittler
9/11/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory The Kentuckians vs. Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner in a 2 of 3 falls match Mr. Moto vs. Mike Paidousis Great Malenko & Russian Crusher vs. Harry Smith & Lenny Montana Al Alexander vs. Paul Jones
9/12/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory Mike Paidousis beat Great Malenko by reverse decision in a 2 of 3 falls match The Kentuckians beat Russian Crusher & Al Alexander Lenny Montana beat Jack Vansky Note: Wrestling now on Wednesday Night in Lakeland
9/13/62 Sarasota, FL @ American Legion Arena The Kentuckians beat Mr. Moto & Al Alexander by DQ in a 2 of 3 falls match Great Malenko beat Mike Paidousis in a 2 of 3 falls match Russian Crusher beat Paul Jones(9:00) via pinfall
9/14/62 Miami Beach, FL @ Auditorium The Kentuckians beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner in a 2 of 3 falls match Great Malenko beat Mike Paidousis Russian Crusher draw Lenny Montana Al Alexander beat Paul Jones
9/15/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) The Kentuckians vs. ?? & ?? Plus other matches
9/15/62 Jacksonville, FL @ Coliseum Baba The Giant & Mr. Moto beat The Kentuckians by DQ Great Malenko & Russian Crusher beat Lenny Montana & Mike Paidousis Harry Smith beat Fred Atkins Al Alexander beat Paul Jones
9/17/62 Orlando, FL @ American Legion Arena The Kentuckians vs. Great Malenko & Russian Crusher in a 2 of 3 falls match Baba The Giant vs. Fred Atkins Mike Paidousis vs. Mr. Moto Al Alexander vs. Lenny Montana
9/18/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory The Kentuckians beat Baba The Giant & Mr. Moto by DQ in a 2 of 3 falls match Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Lenny Montana & Mike Paidousis Russian Crusher beat Fred Atkins Harry Smith draw Al Alexander(15:00)
9/19/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory Lenny Montana beat Great Malenko by countout Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Don Whittler & Mike Paidousis in a 2 of 3 falls match Don Whittler draw Al Alexander
9/21/62 Miami Beach, FL @ Auditorium The Kentuckians beat Russian Crusher & Great Malenko in a 2 of 3 falls match Lenny Montana beat Baba The Giant by DQ Mr. Moto beat Al Alexander Mike Paidousis beat Fred Atkins
9/22/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Lenny Montana beat Baba The Giant by DQ Mike Paidousis beat Fred Atkins Tony Baillargeon & Maurice LaPointe beat Al Alexander & Jack Vansky
9/22/62 Jacksonville, FL @ Coliseum The Kentuckians beat Baba The Giant & Mr. Moto in a 2 of 3 falls, no DQ, no time limit match with Red Cameron as special referee Tony Baillargeon beat Great Malenko by DQ Lenny Montana & Mike Paidousis beat Fred Atkins & Al Alexander Russian Crusher beat Harry Smith Maurice LaPointe beat Jack Vansky
9/24/62 Orlando, FL @ American Legion Arena The Kentuckians vs. Baba The Giant & Mr. Moto in a 2 of 3 falls match Great Malenko vs. Fred Atkins Lenny Montana vs. Russian Crusher Al Alexander vs. Charlie Laye
9/25/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Baba The Giant & Mr. Moto in a 2 of 3 falls match Russian Crusher & Great Malenko beat Fred Atkins & Lenny Montana Tony Baillargeon beat Al Alexander Maurice LaPointe beat Jack Vansky
9/26/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory Lenny Montana & Mike Paidousis beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner in a 2 of 3 falls match Maurice LaPointe beat Mr. Moto Tony Baillargeon beat Jack Vansky
9/26/62 Fort Myers, FL @ National Guard Armory The Kentuckians vs. Baba The Giant & Fred Atkins Harry Smith vs. Russian Crusher Al Alexander vs. Charlie Laye
9/27/62 Miami Beach, FL @ Auditorium The Kentuckians beat Baba The Giant & Mr. Moto in a 2 of 3 falls match Lenny Montana beat Fred Atkins Maurice LaPointe & Tony Baillageon beat Al Alexander & Jack Vansky Mike Paidousis beat Russian Crusher
9/29/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Steve Bolus vs. ?? Steve Kovacs vs. ?? Mike Paidousis & Lenny Montana vs. ?? & ??
9/29/62 Jacksonville, FL @ Coliseum Jake Smith beat Baba The Giant by DQ in a no time limit match Great Malenko & Russian Crusher beat Tony Baillargeon & Maurice LaPointe Luke Brown beat Fred Atkins Mike Paidousis beat Mr. Moto Lenny Montana beat Al Alexander
Last edited on Sat Dec 23rd, 2017 05:56 pm by dbaker3179
____________________ David Baker Mid-Atlantic Wrestling Historian Back To Top PM Quote Reply
Posted: Sat Dec 9th, 2017 07:01 am Add as Friend Ignore Member PM Quote Reply 56th Post dbaker3179
Joined: Sun Mar 1st, 2009 Location: Glendale, Arizona USA Posts: 1485 Status: Offline Mana: 10/1/62 Orlando, FL @ American Legion Arena
10/2/62 Lake Worth, FL @ American Legion Arena The Assassins vs. Mike Paidousis & Lenny Montana Harry Smith vs. Great Malenko Jack Vansky vs. Charlie Laye
10/2/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Tony Baillargeon & Maurice LaPointe beat Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner by DQ in a 2 of 3 falls match Great Malenko & Russian & Crusher beat The Kentuckians Steve Bolus beat Don Whittler Steve Kovacs beat Al Alexander
10/3/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory Lenny Montana & Mike Paidousis beat Great Malenko & Al Alexander by DQ in a 2 of 3 falls match with Doran O’Hara as special referee Maurice LaPointe beat Jack Vansky in a 2 of 3 falls match Tony Baillargeon beat Harry Smith
10/3/62 Fort Myers, FL @ National Guard Armory The Kentuckians vs. The Assassins Steve Bolus vs. Russian Crusher Charlie Laye vs. Steve Kovacs
10/5/62 Miami Beach, FL @ Auditorium Lenny Montana & Mike Paidousis beat The Assassins in a 2 of 3 falls match The Kentuckians beat Russian Crusher & Great Malenko by DQ Tony Baillargeon draw Steve Kovacs Steve Bolus beat Don Whittler
10/6/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Included Great Malenko, Lenny Montana, Steve Bolus, Steve Kovacs and others
10/6/62 Jacksonville, FL @ Coliseum Great Malenko & Russian Crusher vs. The Kentuckians Tony Baillargeon & Maurice LaPointe vs. The Assassins Mike Paidousis vs. Harry Smith Steve Bolus vs. Guy Taylor Steve Kovacs vs. Jack Vansky Note: Wrestling in Jacksonville moves back to Thursday nights.
10/8/62 Orlando, FL @ American Legion Arena Fabulous Moolah vs. Judy Grable in a 2 of 3 falls match Jake Smith & Lenny Montana vs. Great Malenko & Russian Crusher Steve Bolus & Steve Kovacs vs. Al Alexander & Jack Vansky
10/9/62 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Fabulous Moolah vs. Judy Grable Steve Bolus & Steve Kovacs vs. Jack Vansky & Guy Taylor Charlie Laye vs. Don Whittler
10/9/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory The Kentuckians beat Great Malenko & Russian Crusher in a 2 of 3 falls match Tony Baillargeon beat Lenny Montana Mike Paidousis beat Harry Smith Maurice LaPointe beat Al Alexander
10/11/62 Jacksonville, FL @ Coliseum Great Malenko beat Jake Smith in a 2 of 3 falls match Fabulous Moolah beat Judy Grable in a 2 of 3 falls match Tony Baillargeon & Maurice LaPointe draw Steve Bolus & Steve Kovacs Lenny Montana beat Russian Crusher Mike Paidousis beat Al Alexander Charlie Laye beat Guy Taylor
10/13/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Tony Baillargeon & Maurice LaPointe beat Great Malenko & Russian Crusher to win the World Tag Title Stev3 Bolus & Steve Kovacs vs. ?? & ?? Plus 1 other match
10/13/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory Steve Bolus & Steve Kovacs beat Jack Vansky & Al Alexander Steve Kovacs(sub for Harry Smith) beat Guy Taylor in a 2 of 3 falls match Coach John Heath beat Don Whittler Note: Wrestling back on Saturday nights in Lakeland
10/13/62 Miami Beach, FL @ Auditorium Tony Baillargeon & Maurice LaPointe beat Great Malenko & Russian Crusher in a 2 of 3 falls match Fabulous Moolah beat Judy Grable in a 2 of 3 falls match Mike Paidousis beat Red Roberts Charlie Laye beat Doran O'Hara
10/15/62 Orlando, FL @ American Legion Arena Tony Baillargeon & Maurice LaPointe vs. Great Malenko & Russian Crusher Steve Kovacs & Steve Bolus vs. Red Roberts & Al Alexander in a 2 of 3 falls match Mike Paidousis vs. Don Whittler
10/16/62 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Steve Bolus & Steve Kovacs beat Russian Crusher & Jack Vansky Al Alexander no contest with Charlie Laye Pat O'Hara beat Don Whittler
10/16/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Mike Paidousis beat Great Malenko by DQ in a 2 of 3 falls match Dinah Beamon beat Sweet Georgia Brown by DQ Ton Baillargeon & Maurice LaPointe beat Guy Taylor & Red Roberts John Heath beat Doran O’Hara(sub for Pedro Godoy) via pinfall
10/18/62 Jacksonville, FL @ Coliseum Lenny Montana & Mike Paidousis beat Great Malenko & Russian Crusher by DQ in a 2 of 3 falls match Tony Baillargeon & Maurice LaPointe beat Red Roberts & Jack Vansky(sub for Johnny Heidman) Ella Charles(sub for Dinah Beamon) beat Sweet Georgia Brown Steve Bolus beat Al Alexander Steve Kovacs beat Guy Taylor
10/19/62 Miami Beach, FL @ Auditorium Tony Baillargeon beat Great Malenko(60:00) in a 2 of 3 falls match Steve Bolus & Steve Kovacs beat Red Roberts & Jack Vansky(sub for Johnny Heidman) Etta Charles(sub for Dinah Beaman) beat Sweet Georgia Brown via pinfall Mike Paidousis beat Al Alexander Maurice LaPointe beat Russian Crusher by DQ
10/20/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
10/20/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory Great Malenko & Russian Crusher beat Steve Bolus & Steve Kovacs in a 2 of 3 falls match with Jack Vansky as special referee Mike Paidousis beat Red Roberts Charlie Laye beat Al Alexander by DQ
10/22/62 Orlando, FL @ American Legion Arena Great Malenko & Russian Crusher vs. Tony Baillargeon & Maurice LaPointe in a 2 of 3 falls match Steve Bolus & Steve Kovacs vs. Johnny Heidman & Red Roberts in a 2 of 3 falls match Mike Paidousis vs. Al Alexander
10/23/62 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Steve Bolus & Steve Kovacs vs. Pat O'Hara & Russian Crusher Charlie Laye vs. Al Alexander Don Whittler vs. Johnny Heidman
10/23/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Great Malenko draw Mike Paidousis(60:00) in a 2 of 3 falls match Tony Baillargeon beat Pedro Godoy Maurice LaPointe beat Red Roberts Harry Smith draw John Heath(20:00)
10/25/62 Jacksonville, FL @ Coliseum Great Malenko & Russian Crusher beat Mike Paidousis & Lenny Montana in a Texas death match Steve Bolus & Steve Kovacs beat Johnny Heidman & Al Alexander Tony Baillargeon beat Red Roberts Maurice LaPointe beat Pedro Godoy Charlie Laye beat Don Whittler
10/26/62 Miami Beach, FL @ Auditorium Great Malenko beat Tony Baillargeon in a 2 of 3 falls match Steve Bolus & Steve Kovacs beat Red Roberts & Al Alexander Mike Paidousis beat Russian Crusher Maurice LaPointe beat Johnny Heidman Charley Laye beat Jack Vansky
10/27/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) No wrestling
10/27/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory Great Malenko & Russian Crusher vs. Steve Bolus & Steve Kovacs Tony Baillargeon vs. Al Alexander Maurice LaPointe vs. Johnny Heidman
10/29/62 Orlando, FL @ American Legion Arena Mike Paidousis vs. Great Malenko in a 2 of 3 falls match Tony Baillargeon vs. Russian Crusher Steve Blous & Steve Kovacs vs. Pedro Godoy & Johnn Heidman Maurice LaPointe vs. Red Roberts
10/30/62 Lake Worth, FL @ American Legion Arena The Fabulous Kangaroos vs. Steve Kovacs & Steve Bolus Sylvia Torres vs. Evelyn Stevens Red Roberts vs. Pete Sanchez
10/30/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Tony Baillargeon & Maurice LaPointe beat Great Malenko & Russian Crusher in a 2 of 3 falls match Don Curtis beat Mike Paidousis Jack Bence beat Johnny Heidman Pedro Godoy & Al Alexander beat Harry Smith & John Heath
11/1/62 Jacksonville, FL @ Coliseum Eddie Graham & Don Curtis vs. Great Malenko & Russian Crusher The Fabulous Kangaroos(Al Costello & Roy Heffernan) vs. Mike Paidousis & Pete Sanchez Tony Baillargeon vs. Pedro Godoy Maurice LaPointe vs. Johnny Heidman
11/1/62 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Al Alexander & Johnny Bence vs. Steve Bolus & Steve Kovacs Harry Smith vs. Red Roberts Sylvia Torres vs. ?? Malone
11/2/62 Miami Beach, FL @ Auditorium The Fabulous Kangaroos beat Steve Bolus & Steve Kovacs in a 2 of 3 falls match Great Malenko beat Mike Paidousis Tony Baillargeon & Maurice LaPointe beat Johnny Heidman & Al Alexander Pete Sanchez beat Red Roberts
11/3/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Including The Fabulous Kangaroos and others
11/3/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory Tony Baillargeon & Maurice LaPointe vs. Pedro Godoy & Al Alexander Steve Kovacs beat Great Malenko by DQ Steve Bolus vs. Red Roberts
11/5/62 Orlando, FL @ American Legion Arena Tony Baillargeon vs. Great Malenko in a 2 of 3 falls match The Fabulous Kangaroos beat Steve Bolus & Steve Kovacs in a 2 of 3 falls match Maurice LaPointe vs. Johnny Heidman
11/6/62 Lake Worth, FL @ American Legion Arena The Fabulous Kanagaroos no contest with Tony Baillargeon & Maurice LaPointe Pete Sanchez vs. Johnny Heidman Charlie Laye vs. Red Roberts
11/6/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Eddie Graham & Don Curtis beat Great Malenko & Russian Crusher in a 2 of 3 falls match Mike Paidousis beat Herb Larson Steve Bolus & Steve Kovacs beat Pedro Godoy & Don Greene Reggie Parks beat Al Alexander
11/8/62 Jacksonville, FL @ Coliseum Eddie Graham beat Russian Crusher in a loser leaves town, Texas death match Great Malenko beat Tony Baillargeon in a 2 of 3 falls match The Fabulous Kangaroos beat Mike Paidousis & Don Curtis Maurice LaPointe beat Herb Larson
11/8/62 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Steve Bolus & Steve Kovacs vs. Pedro Godoy & Don Greene Reggie Parks vs. Red Roberts Pete Sanchez vs. Al Alexander
11/9/62 Miami Beach, FL @ Auditorium The Fabulous Kangaroos beat Tony Baillargeon & Maurice LaPointe in a 2 of 3 falls match Steve Bolus & Steve Kovacs beat Don Greene & Herb Larson Reggie Parks beat Pedro Godoy Don Curtis beat Russian Crusher
11/10/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Eddie Graham vs. ?? Don Curtis vs. ?? The Fabulous Kangaroos vs. ?? & ??
11/10/62 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory Don Curtis & Mike Paidousis beat The Fabulous Kangaroos by reverse decision in a 2 of 3 falls match Steve Bolus beat Pedro Godoy by DQ Steve Kovacs beat Red Roberts
11/10/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory Reggie Parks & Pete Sanchez beat Don Greene & Herb Larson in a 2 of 3 falls match Tony Baillargeon beat Jack Bence(sub for Great Malenko) in a 2 of 3 falls match Maurice LaPointe beat Johnny Heidman in a 2 of 3 falls match
11/12/62 Orlando, FL @ American Legion Arena Eddie Graham vs. Johnny Heidman Pedro Godoy & Herb Larson vs. Tony Baillargeon & Maurice LaPointe in a 2 of 3 falls match Reggie Parks vs. Mike Paidousis in a 2 of 3 falls match
11/12/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory(Special Monday Card) Great Malenko beat Don Curtis in a 2 of 3 falls match The Fabulous Kangaroos beat Steve Bolus & Steve Kovacs Harry Smith beat Red Roberts Don Greene beat Charlie Laye
11/13/62 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Great Malenko vs. Mike Paidousis The Fabulous Kangaroos vs. Tony Baillargeon & Maurice LaPointe Pete Sanchez vs. Pedfro Godoy
11/14/62 Jacksonville, FL @ Coliseum Tony Baillargeon & Maurice LaPointe vs. The Fabulous Kangaroos Great Malenko vs. Don Curtis Steve Bolus & Steve Kovacs vs. Pedro Godoy & Don Greene Mike Paidousis vs. Herb Larson Reggie Parks vs. Red Roberts
11/16/62 Miami Beach, FL @ Auditorium The Fabulous Kangaroos beat Steve Bolus & Steve Kovacs in a 2 of 3 falls match Reggie Parks beat Great Malenko by decision Tony Baillargeon beat Red Roberts Mike Paidousis beat Don Greene
11/17/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) The Fabulous Kangaroos vs. ?? & ?? Steve Bolus & Steve Kovacs vs. ?? & ?? Zorro vs. ??
11/17/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory The Fabulous Kangaroos beat Reggie Parks & Mike Paidousis Steve Kovacs vs. Pedro Godoy Steve Bolus vs. Herb Larsen
11/19/62 Orlando, FL @ American Legion Arena Steve Bolus & Steve Kovacs vs. The Fabulous Kangaroos in a 2 of 3 falls match Zorro vs. Reggie Parks in a 2 of 3 falls match Joe Scarpa vs. Tony Baillargeon
11/20/62 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Great Malenko beat Mike Paidoiusis Steve Bolus & Steve Kovacs beat Pedro Godoy & Don Greene Zorro beat Charlie Laye
11/20/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Eddie Graham & Don Curtis beat Great Malenko & Don Greene in a 2 of 3 falls match Mike Paidousis draw Zorro(20:00) The Fabulous Kangaroos beat Steve Bolus & Steve Kovas in a 2 of 3 falls match Harry Smith beat Herb Larson Reggie Parks beat Pedro Godoy
11/22/62 Jacksonville, FL @ Coliseum Eddie Graham beat Great Malenko to win the Southern Title The Fabulous Kangaroos beat Maurice LaPointe & Tony Baillargeon to win the World Tag Title Steve Bolus & Steve Kovas beat Herb Larson & Don Greene Zorro beat Mike Paidousis Reggie Parks beat Pedro Godoy
11/23/62 Miami Beach, FL @ Auditorium
11/24/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) The Fabulous Kangaroos vs. Tony Baillargeon & Maurice LaPointe Zorro vs. ?? Plus 1 other match
11/24/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory The Fabulous Kangaroos beat Reggie Parks & Don Curtis Tony Baillargeon vs. Don Greene Maurice LaPointe vs. Herb Larson
11/26/62 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Eddie Graham & Mike Paidousis beat Great Malenko & Pedro Godoy Don Curtis beat Herb Larson Joe Scarpa beat Zorro
11/26/62 Orlando, FL @ American Legion Arena The Fabulous Kangaroos beat Tony Baillargeon & Maurice LaPointe in a 2 of 3 falls match
11/27/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Eddie Graham & Don Curtis beat Great Malneko & Don Greene in a lights out, Russian death match The Fabulous Kangaroos beat Joe Scarpa & Reggie Parks in a 2 of 3 falls match Zorro beat Mike Paidousis Maurice LaPointe beat Pedro Godoy by DQ Tony Baillargeon beat Herb Larson(:30)
11/29/62 Jacksonville, FL @ Coliseum The Fabulous Kangaroos beat Don Curtis & Joe Scarpa Great Malenko beat Reggie Parks in a 2 of 3 falls match Fred Blassie beat Mike Paidousis in a 2 of 3 falls match Harry Smith beat Herb Larson Coach John Heath beat Johnny Heidman(sub for Don Greene)
11/30/62 Miami Beach, FL @ Auditorium Don Curtis & Reggie Parks beat The Fabulous Kangaroos in a 2 of 3 falls match Great Malenko beat Reggie Parks Eddie Graham beat Pedro Godoy Tony Baillargeon beat Zorro by DQ Maurice LaPointe beat Coach John Heath(sub for Red Roberts)
12/1/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
12/1/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory Eddie Graham & Don Curtis beat The Fabulous Kangaroos in a 2 of 3 falls match Joe Scarpa beat Johnny Heidman in a 2 of 3 falls match Reggie Parks beat Maurice LaPointe
12/3/62 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
12/3/62 Orlando, FL @ American Legion Arena The Fabulous Kangaroos vs. Steve Bolus & Stev Kovacs in a 2 of 3 falls match Zorro vs. Reggie Parks in a 2 of 3 falls match Joe Scarpa vs. Tony Baillargeon
12/4/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Eddie Graham beat Great Malenko in a 2 of 3 falls match The Fabulous Kangaroos draw Don Curtis & Joe Scarpa(45:00) Tony Baillargeon & Maurice LaPointe beat Pedro Godoy & Johnny Heidman Zorro beat Steve Kovacs Steve Bolus draw Reggie Parks
12/6/62 Jacksonville, FL @ Coliseum Eddie Graham & Don Curtis beat The Fabulous Kangaroos Joe Scarpa & Steve Bolus beat Great Malenko & Fred Blassie by DQ Zorro beat Steve Kovacs Ann Casey beat Vicki Adams
12/7/62 Miami Beach, FL @ Auditorium The Fabulous Kangaroos beat Tony Baillargeon & Maurice LaPointe in a 2 of 3 falls match Don Curtis beat Great Malenko by DQ Eddie Graham beat Zorro(Jacob Grubbe aka Hans Mortier) Joe Scarpa & Reggie Parks beat Pedro Godoy & Coach John Heath(sub for Doran O'Hara)
12/8/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
12/8/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory The Fabulous Kangaroos beat Steve Bolus & Steve Kovacs Joe Scarpa beat Zorro by reverse decision Reggie Parks beat Tony Baillargeon
12/10/62 Lake Worth, FL @ American Legion Arena The Fabulous Kanagaroos vs. Tony Baillargeon & Maurice LaPointe Steve Bolus vs. Pedfro Godoy Steve Kovacs vs. Johnny Heidman
12/10/62 Orlando, FL @ American Legion Arena Great Malenko & Zorro vs. Eddie Graham & Reggie Parks in a 2 of 3 falls match Joe Scarpa vs. Harry Smith in a 2 of 3 falls match Don Curtis vs. Tito Carreon
12/11/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Don Curtis & Eddie Graham beat Wild Red Berry & The Fabulous Kangaroos in a handicap match after Joe Scarpa was injured during the introductions Tony Baillargeon beat Great Malenko by DQ Zorro beat Maurice LaPointe Steve Bolus & Steve Kovacs beat Pedro Godoy & Red Roberts
12/13/62 Jacksonville, FL @ Coliseum Eddie Graham & Don Curtis beat Great Malenko & Zorro Steve Kovacs & Steve Bolus beat Fred Blassie & Pedro Godoy by DQ Joe Scarpa draw Reggie Parks Harry Smith beat Doran O'Hara
12/13/62 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium The Fabulous Kangaroos vs. Maurice LaPointe & Tony Baillargeon Plus 2 other matches
12/14/62 Miami Beach, FL @ Convention Hall Eddie Graham beat Great Malenko by DQ in a 2 of 3 falls match The Fabulous Kangaroos beat Reggie Parks & Joe Scarpa Don Curtis beat Zorro Maurice LaPointe beat Red Roberts Tony Baillargeon draw Pedro Godoy
12/15/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Zorro beat Maurice LaPointe The Fabulous Kangaroos beat Steve Bolus & Steve Kovacs Reggie Parks beat Johnny Heidman
12/15/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory The Fabulous Kangaroos beat Steve Bolus & Steve Kovacs in a Texas death match Zorro beat Reggie Parks by DQ in a 2 of 3 falls match with Johnny Heidman as special referee Joe Scarpa beat Red Roberts in a 2 of 3 falls match
12/17/62 Lake Worth, FL @ American Legion Arena The Fabulous Kangaroos & Wild Red Berry vs. Tony Baillargeon, Maurice LaPointe & Steve Kovacs Steve Bolus vs. Red Roberts Steve Kovacs vs. Al Costello
12/17/62 Orlando, FL @ American Legion Arena Eddie Graham vs. Great Malenko in a 2 of 3 falls match Don Curtis & Joe Scarap vs. Zorro & Pedro Godoy in a 2 of 3 falls match Reggie Parks vs. Johnny Heidman
12/18/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory The Fabulous Kangaroos beat Don Curtis & Eddie Graham in a 2 of 3 falls match Great Malenko & Zorro beat Steve Bolus & Steve Kovacs Wild Red Berry beat Joe Scarpa Dory Funk, Sr. draw Maurice LaPointe Reggie Parks beat Tony Baillargeon
12/20/62 Jacksonville, FL @ Coliseum Eddie Graham vs. Zorro The Fabulous Kangaroos vs. Tony Baillargeon & Maurice LaPointe Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner vs. Steve Bolus & Steve Kovacs Don Curtis vs. Reggie Parks Joe Scarpa vs. Great Malenko
12/21/62 Miami Beach, FL @ Auditorium Eddie Graham & Don Curtis beat Great Malenko & Zorro by DQ Joe Scarpa beat Roy Heffernan Reggie Parks beat Maurice LaPointe Dory Funk, Sr. beat Pedro Godoy
12/22/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner vs. ?? & ?? Zorro vs. ?? Plus 1 other match
12/22/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner vs. Reggie Parks & Steve Kovacs Great Malenko vs. Don Curtis Joe Scarpa vs. Zorro
12/25/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Don Curtis & Joe Scarpa beat Russian Crusher & Zorro by DQ in a 2 of 3 falls match Kurt Von Bruner & Karl Von Brauner beat Steve Kovacs & Reggie Parks Pat O’Hara draw Harry Smith(20:00) Lou Bastien beat Pedro Godoy
12/25/62 Orlando, FL @ American Legion Arena Great Malenko vs. Eddie Graham in a Texas death match Dory Funk, Sr. vs. Roy Heffernan in a 2 of 3 falls match Marco Polo vs. Charlie Laye
12/27/62 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner vs. Don Curtis & Joe Scarpa Great Malenko vs. Steve Kovacs Reggie Parks vs. Zorro Roy Heffernan beat Charlie Laye
12/28/62 Miami Beach, FL @ Auditorium Great Malenko & Zorro beat Don Curtis & Joe Scarpa in a Texas death match Reggie Parks beat Russian Crusher Roy Heffernan beat Lou Bastien Pedro Godoy beat Steve Kovacs
12/29/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Hiro Matsuda vs. Steve Kovacs Don Curtis & Joe Scarpa vs. ?? & ?? plus 1 other match
12/29/62 Jacksonville, FL @ Coliseum Eddie Graham beat Great Malenko in a loser leaves town, steel cage, Texas death match The Kentuckians beat Zorro & Pedro Godoy by DQ in a 2 of 3 falls match Joe Scarpa & Don Curtis beat Roy Heffernan & Hiro Matsuda(sub for Dory Funk, Sr.) Reggie Parks beat Steve Kovacs Tina Cole beat Sweet Georgia Brown
12/29/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory Harry Smith & Marco Polo beat Russian Crusher & Red Roberts in a 2 of 3 falls match Lou Bastien beat Doran O'Hara via pinfall Coach John Heath double countout with Bob Morrow
12/31/62 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
12/31/62 Orlando, FL @ American Legion Arena
|
|
|
Post by Kriss on Dec 9, 2022 19:51:12 GMT
1/1/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Don Curtis & Joe Scarpa beat Russian Crusher & Zorro in a Texas death match Eddie Graham beat Roy Heffernan in a 2 of 3 falls match Lou Bastien draw Reggie Parks(20:00) Hiro Matsuda beat Charlie Laye
1/3/63 Jacksonville, FL The Fabulous Kangaroos(Al Costello & Roy Heffernan) beat Don Curtis & Joe Scarpa Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Tony Baillargeon & Maurice LaPointe Reggie Parks beat Zorro by DQ Hiro Matsuda beat Charlie Laye John Heath vs. Doran O'Hara
1/3/63 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Eddie Graham vs. ?? Harry Smith & Lou Bastien vs. ?? & ?? Plus 1 other match
1/4/63 Miami Beach, FL @ Auditorium Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner beat The Fabulous Kangaroos by DQ in a 2 of 3 falls match Eddie Graham beat Zorro Hiro Matsuda beat Marco Polo Reggie Parks beat Pedro Godoy
1/5/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Included Reggie Parks, Harry Smith, Kurt Von Brauner, Karl Von Brauner, Zorro and Hiro Matsuda
1/5/63 Lakeland, FL @ National Guard Armory Lou Bastien beat Zorro by reverse decision Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner beat Tony Baillargeon & Maurice LaPointe Hiro Matsuda beat Marco Polo
1/7/63 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Rito Carreon & Tony Baillargeon Eddie Graham vs. Pedro Godoy Joe Scarpa vs. Russian Crusher
1/7/63 Orlando, FL @ American Legion Arena The Fabulous Kangaroos vs. Lou Bastien & Reggie Parks in a 2 of 3 falls match Zorro vs. Don Curtus in a 2 of 3 falls match Maurice LaPointe vs. Hiro Matsuda
1/8/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory The Fabulous Kangaroos beat Tony Baillargeon & Maurice LaPointe in a 2 of 3 falls match with 2 referees Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Joe Scarpa & Don Curtis Reggie Parks beat Hiro Matsuda by DQ Zorro beat Lou Bastien
1/10/63 Jacksonville, FL The Fabulous Kangaroos beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner in a 2 of 3 falls match Don Curtis & Joe Scarpa beat Pedro Godoy & Russian Crusher Zorro beat Maurice LaPointe Hiro Matsuda beat Tony Baillargeon Rito Carreon beat Dale Lewis
1/11/63 Miami Beach, FL @ Auditorium Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner beat Tony Baillargeon & Maurice LaPointe in a 2 of 3 falls match Zorro beat Don Curtis Hiro Matsuda beat Joe Scarpa Rito Carreon beat Russian Crusher by DQ
1/12/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Included Karl Von Brauner, Kurt Von Brauner, Dale Lewis and Rito Carreon
1/12/63 Lakeland, FL @ National Guard Armory The Fabulous Kangaroos beat Don Curtis & Joe Scarpa in a 2 of 3 falls match Zorro beat Tony Baillargeon by submission Hiro Matsuda beat Rito Carreon
1/14/63 Orlando, FL @ American Legion Arena Don Curtis, Reggie Parks & Joe Scarpa beat The Fabulous Kangaroos & Wild Red Berry plus other matches
1/14/63 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Eddie Graham & Rito Carreon Lou Bastien vs. Zorro Tony Baillargeon vs. Red Roberts
1/15/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory No wrestling
1/16/63 Sarasota, FL @ American Legion Arena Kurt Von Brauner, Karl Von Brauner & Saul Weingeroff beat Eddie Graham, Maurice La Pointe & Tony Baillargeon via pinfall in a 2 of 3 falls match Zorro beat Joe Scarpa in a 2 of 3 falls match Hiro Matsuda beat Billy Parks
1/17/63 Jacksonville, FL Wild Red Berry & The Fabulous Kangaroos draw Kurt Von Brauner, Karl Von Brauner & Saul Weingeroff(60:00) in a 2 of 3 falls match with Don Curtis as special referee Don Curtis(sub for Tito Carreon) & Rito Carreon beat Red Roberts & Pedro Godoy in a 2 of 3 falls match Zorro beat Joe Scarpa
1/17/63 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
1/18/63 Miami Beach, FL @ Convention Hall The Fabulous Kangaroos beat Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner in a 2 of 3 falls match Don Curtis & Joe Scarpa beat Hiro Matsuda & Zorro Lou Bastien draw Reggie Parks(30:00) Rito Carreon beat Red Roberts(45:00) via pinfall
1/19/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Eddie Graham vs. Zorro The Fabulous Kangaroos vs. Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner Yukon Eric vs. Bob Ellis
1/19/63 Lakeland, FL @ National Guard Armory Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner draw Don Curtis & Reggie Parks in a 2 of 3 falls match Hiro Matsuda beat Billy Parks Dale Lewis beat Maurice LaPointe
1/21/63 Orlando, FL @ American Legion Arena Zorro & Hiro Matsuda vs. Eddie Graham & Bob Ellis in 2 of 3 falls match Yukon Eric vs. Pedro Godoy Reggie Parks vs. Wild Red Berry in a match where Parks must beat Berry twice in 15 minutes
1/21/63 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Kurt Von Brauner, Karl Von Brauner & Saul Weingeroff vs. Rito Carreon, Don Curtis & Joe Scarpa Lou Bastien vs. Rusian Crusher Tony Baillargeon vs. Dale Lewis
1/22/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Eddie Graham beat Zorro in a 2 of 3 falls match The Fabulous Kangaroos beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner by DQ in a 2 of 3 falls match Bob Ellis & Yukon Eric beat Pedro Godoy & Russian Crusher Don Curtis beat Tony Baillargeon Hiro Matsuda beat Joe Scarpa Note: Promoter Cowboy Luttrall celebrated being named 1962 Wrestling Promoter of the Year by Wrestling Life last night & his 1,000,000 customer since he has been promoting wrestling in Tampa passed through the turnstiles at the Armory last night
1/23/63 Sarasota, FL @ American Legion Arena Eddie Graham beat Saul Weingeroff by DQ Don Curtis & Bob Ellis beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner by DQ in a 2 of 3 falls match Hiro Matsuda beat Tony Baillargeon in a 2 of 3 falls match Dale Lewis beat Pedro Godoy
1/24/63 Jacksonville, FL Eddie Graham beat Zorro Yukon Eric & Don Curtis(sub for Bob Ellis) beat The Fabulous Kangaroos to win World Tag Title but the title was held up & put up for grabs the following week Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Joe Scarpa(sub for Don Curtis) & Reggie Parks Wild Red Berry beat Saul Weingeroff Rito Carreon beat Hiro Matsuda
1/24/63 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
1/25/63 Miami Beach, FL @ Auditorium Don Curtis & Eddie Graham beat Hiro Matsuda & Zorro in a 2 of 3 falls match Yukon Eric beat Pedro Godoy via pinfall The Fabulous Kangaroos beat Rito Carreon & Reggie Parks Lou Bastien beat Maurice LaPointe Dale Lewis beat Tony Baillargeon
1/26/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Included Yukon Eric, Don Curtis, Reggie Parks, Rito Carreon, Zorro and Hiro Matsuda
1/26/63 Lakeland, FL @ National Guard Armory Don Curtis & Reggie Parks vs. Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner Yukon Eric vs. Pedro Godoy Hiro Matsuda vs. Dale Lewis
1/28/63 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Eddie Graham & Yukon Eric vs. Zorro & Russian Crusher Rito Carreon vs. Pedro Godoy Lou Bastien vs. Reggie Parks
1/28/63 Orlando, FL @ American Legion Arena
1/28/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Kurt Von Brauner, Karl Von Brauner & Saul Weingeroff beat Wild Red Berry & The Fabulous Kangaroos in a Texas death match Hiro Matsuda beat Reggie Parks in a 2 of 3 falls match Don Curtis beat Billy Parks Dale Lewis draw Harry Smith
1/29/63 Jacksonville, FL Tournament for the World Tag Title Yukon Eric & Don Curtis beat The Fabulous Kangaroos by DQ Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner beat Yukon Eric & Don Curtis to win vacant World Tag Title Reggie Parks beat Russian Crusher Lou Bastein beat Pedro Godoy Dale Lewis beat Marco Polo
2/1/63 Miami Beach, FL @ Auditorium Karl Von Brauner, Kurt Von Brauner & Saul Weingeroff beat The Fabulous Kangaroos & Wild Red Berry in a 2 of 3 falls match Zorro beat Yukon Eric by DQ Don Curtis draw Hiro Matsuda Great Malenko beat Rito Carreon
2/2/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Yukon Eric & Don Curtis vs. ?? & ?? Also included Hiro Matsuda, Rito Carreon, Great Malenko and Reggie Parks
2/2/63 Lakeland, FL @ Civic Center Don Curtis & Yukon Eric beat Al Costello & Great Malenko(sub for Roy Heffernan) by DQ in a 2 of 3 falls match Hiro Matsuda beat Reggie Parks via pinfall Dale Lewis beat John Heath
2/4/63 Lake Worth, FL @ American Legion Arena The Fabulous Kangaroos beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner Mike Gallagher beat Charlie Laye Lou Bastien beat Pedro Godoy
2/4/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Eddie Graham beat Hiro Matsuda by DQ in a 2 of 3 falls match Great Malenko & Zorro beat Don Curtis & Yukon Eric by countout Saul Weingeroff beat Wild Red Berry Reggie Parks beat Don Evans Dale Lewis draw Billy Parks(20:00)
2/5/63 Orlando, FL @ American Legion Arena The Fabulous Kangaroos vs. Hiro Matsuda & Zorro
2/5/63 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Reggie Parks & Billy Parks Yukon Eric vs. Pedro Godoy Dale Lewis vs. Charlie Laye
2/6/63 Sarasota, FL @ American Legion Arena Eddie Graham, Don Curtis & John Heath beat Kurt Von Brauner, Karl Von Brauner & Saul Weingeroff by countout in a 2 of 3 falls match Yukon Eric beat Great Malenko by DQ Dale Lewis(sub for Lou Bastien) beat Hiro Matsuda by reverse decision in a 2 of 3 falls match
2/7/63 Jacksonville, FL Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat The Fabulous Kangaroos Eddie Graham beat Hiro Matsuda Great Malenko & Zorro beat Don Curtis & Yukon Eric Tito Carreon draw Mike Gallagher(30:00) Reggie Parks beat Don Evans
2/8/63 Miami Beach, FL @ Auditorium Don Curtis & Yukon Eric beat Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner by DQ in a 2 of 3 falls match Hiro Matsuda & Zorro beat Reggie Parks & Rito Carreon Great Malenko beat Billy Parks Dale Lewis beat Don Evans
2/9/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
2/9/63 Lakeland, FL @ National Guard Armory Great Malenko & Al Costello & Wild Red Berry beat Don Curtis & Yukon Eric Dale Lewis beat Don Evans Reggie Parks beat Roy Heffernan by DQ
2/11/63 Orlando, FL @ American Legion Arena Hiro Matsuda & Zorro vs. The Fabulous Kangaroos & Wild Red Berry in a 2 of 3 falls, handicap match Don Curtis & Frenchy Semard vs. Mike Gallagher & Pee Wee Lopez in a 2 of 3 falls match Reggie Parks vs. The Crusader
2/11/63 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Yukon Eric & Rito Carreon beat Karl Vion Brauner & Kurt Von Brauner The Crusader beat Dale Lewis Lou Bastien & Tiny Bell beat Great Malenko & Chico Santana
2/12/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory No wrestling
2/12/63 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Yukon Eric & Reggie Parks vs. Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner Don Evans vs. Crusader I Great Malenko vs. Crusader II
2/13/63 Sarasota, FL @ American Legion Arena Yukon Eric & Reggie Parks vs. Great Malenko & Hiro Matsuda Don Curtis vs. Zorro Rito Carreon vs. Dale Lewis
2/14/63 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium The Fabulous Kangaroos vs. Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner Eddie Graham vs. Mike Gallagher Lou Bastien & Chico Lopez vs. Pedro Godoy & Tiny Bell
2/14/63 Jacksonville, FL No Wrestling
2/15/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Don Curtis & Yukon Eric beat Great Malenko & The Phantom Hiro Matsuda beat Rito Carreon Reggie Parks beat Don Evans
2/15/63 Miami Beach, FL @ Auditorium Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner beat Don Curtis & Yukon Eric in a 2 of 3 falls match Eddie Graham vs. Great Malenko The Fabulous Kangaroos beat Lou Bastien & Reggie Parks Wild Red Berry vs. Saul Weingeroff Chico Santana vs. Frenchy Semand
2/16/63 Lakeland, FL @ Civic Center The Fabulous Kangaroos beat Don Curtis & Yukon Eric Zorro beat Dale Lewis The Crusader beat Mike Gallagher
2/18/63 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Yukon Eric & Lou Bastien vs. Zorro & Great Malenko The Crusaders vs. Pedro Godoy & Don Evans Rito Carreon vs. Billy Parks
2/18/63 Orlando, FL @ American Legion Arena The Fabulous Kangaroos vs. Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner in a 2 of 3 falls match Don Curtis vs. Hiro Matsuda in a 2 of 3 falls match Reggie Parks vs. Dale Lewis
2/19/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Hiro Matsuda beat Eddie Graham to win Southern Title in a 2 of 3 falls, no DQ match Yukon Eric beat Zorro Reggie Parks beat Rito Carreon Frenchy Semard beat Pee Wee Lopez The Crusaders(Len Rossi & Jesse James) beat Pedro Godoy & Great Malenko
2/19/63 Fort Myers, FL @ National Guard Armory The Fabulous Kangaroos vs. Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner Tiny Bell vs. Chico Santana Dale Lewis vs. Billy Parks
2/20/63 Jacksonville, FL Don Curtis & Yukon Eric beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner by DQ Tiny Bell & French Semard beat Chico Santana & Pee Wee Lopez Great Malenko beat Lou Bastien Hiro Matsuda beat Rito Carreon
2/20/63 Sarasota, FL @ American Legion Arena The Fabulous Kangaroos vs. Reggie Parks & Billy Parks Crusader I vs. Pedro Godoy Crusader II vs. Dale Lewis
2/21/63 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium The Fabulous Kangaroos vs. Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner Yukon Eric vs. Great Malenko Lou Bastien beat Hiro Matsuda Chico Lopez vs. French Semard
2/22/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) The Crusaders beat Pedro Godoy & Great Malenko Reggie Parks beat Rito Carreon Don Curtis & Yukon Eric beat Great Malenko & Zorro by DQ
2/22/63 Miami Beach, FL @ Auditorium Don Curtis & Yukon Eric beat The Fabulous Kangaroos in a 2 of 3 falls match The Crusaders beat Pedro Godoy & Zorro Lou Bastien beat Great Malenko by DQ Dale Lewis vs. Hiro Matsuda
2/23/63 Lakeland, FL @ National Guard Armory Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat The Fabulous Kangaroos by DQ Zorro vs. Crusader I Crusader II vs. Dale Lewis
2/25/63 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Yukon Eric & Don Curtis beat Zorro & Great Malenko in a 2 of 3 falls match Alberto Torres beat Gorilla Marconi Ramon Torres beat Pedro Godoy
2/25/63 Orlando, FL @ American Legion Arena The Fabulous Kanagroos vs. Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner in a 2 of 3 falls match Dale Lewis vs. Hiro Matsuda in a 2 of 3 falls match Reggie Parks vs. Crusader II
2/26/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Don Curtis & Yukon Eric beat Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner in a 2 of 3 falls match Zorro beat Dale Lewis by DQ Alberto Torres beat Frank Marconi by DQ Ramon Torres beat Alex Mulko
2/26/63 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Wild Red Berry vs. Saul Weingeroff in a Texas death match Great Malenko & Hiro Matsuda vs. The Crusaders Pat O’Hara vs. Harry Smith
2/26/63 North Miami Beach, FL @ Auditorium The Fabulous Kangaroos beat Reggie Parks & Billy Parks in a 2 of 3 falls match Lou Bastien beat Pedro Godoy in a 2 of 3 falls match Johnny Bence beat John Heath
2/28/63 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Lou Bastien & Reggie Parks Alberto Torres vs. Pedro Godoy Dale Lewis vs. Alex Mulko
2/28/63 Jacksonville, FL Eddie Graham beat Great Malenko in a Russian death match Yukon Eric beat Zorro Don Curtis draw Hiro Matsuda The Fabulous Kangaroos beat The Crusaders by DQ Ramon Torres beat Gorilla Marconi
3/1/63 Miami Beach, FL @ Auditorium Don Curtis & Yukon Eric beat Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner in a 2 of 3 falls match Hiro Matsuda beat Lou Bastein Ramon Torres beat Zorro The Crusader beat Gorilla Marconi
3/2/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Zorro beat Crusader I Don Curtis draw Karl Von Brauner Alberto Torres & Ramon Torres beat Tito Kopa & Alex Mulko
3/2/63 Lakeland, FL @ Armory Kurt Von Brauner, Karl Von Brauner & Alex Mulko beat Yukon Eric & The Fabulous Kangaroos Crusader II vs. Tito Kopa Alberto Torres vs. Alex Mulko
3/4/63 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
3/4/63 Orlando, FL @ American Legion Arena Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat The Fabulous Kangaroos by DQ in a no DQ, 2 of 3 falls match Don Curtis vs. Hiro Matsuda in a 2 of 3 falls match Tito Kopa vs. Crusader II
3/5/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Don Curtis & Yukon Eric in a 2 of 3 falls match Alberto Torres & Ramon Torres beat Frank Marconi & Hiro Matsuda Reggie Parks beat Zorro Tito Kopa beat Billy Parks
3/5/63 Fort Myers, FL @ National Guard Armory The Fabulous Kangaroos vs. The Crusaders Alex Mullko vs. Harry Smith Pedro Godoy vs. Lou Bastien
3/7/63 Jacksonville, FL Eddie Graham, Yukon Eric & Don Curtis beat Great Malenko, Zorro & Hiro Matsuda in a 3 of 5 falls match The Crusaders beat Tito Kopa & Gorilla Marconi Ramon Torres beat Harry Smith Reggie Parks beat Alex Mulko
3/8/63 Miami Beach, FL @ Auditorium Don Curtis, Eddie Graham & Yukon Eric beat Karl Von Brauner, Kurt Von Brauner & Zorro(sub for Saul Weingeroff) in a 2 of 3 falls match Alberto Torres & Ramon Torres beat The Fabulous Kangaroos by DQ Crusader I draw Hiro Matsuda Crusader II beat Alex Mulko
3/9/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Rito Carreon & Dale Lewis Crusader I beat Pedro Godoy Crusader II beat Reggie Parks
3/9/63 Lakeland, FL @ National Guard Armory The Fabulous Kangaroos & Yukan Eric vs. Kurt Von Brauner, Karl Von Brauner & Alex Mulko Ramon Torres vs. Zorro Alberto Torres vs. Tito Kopa
3/11/63 Orlando, FL @ American Legion Arena
3/11/63 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Alberto Torres & Ramon Torres beat The Fabulous Kangaroos Lou Bastien beat Tito Kopa Reggie Parks beat Pedro Godoy
3/12/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory No wrestling due to Holiday on Ice Capades
3/12/63 Fort Myers, FL @ National Guard Armory The Fabulous Kangaroos vs. The Crusaders in a match with 2 referees Harry Smith vs. Gorilla Marconi Alex Mulko vs. Reggie Parks
3/13/63 St Petersburg, FL @ National Guard Armory Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat The Fabulous Kangaroos in a 2 of 3 falls match Hiro Matsuda draw Don Curtis(45:00) Alberto Torres beat Reggie Parks Ramon Torres beat Tito Kopa
3/14/63 Jacksonville, FL Yukon Eric beat Zorro in a lumberjack match Eddie Graham & Don Curtis beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner by DQ Hiro Matsuda beat Lou Bastien Alberto Torres & Ramon Torres beat Tito Kopa & Pedro Godoy
3/15/63 Miami Beach, FL @ Auditorium Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner beat The Fabulous Kangaroos in a 2 of 3 falls match Alberto Torres & Ramon Torres beat Hiro Matsuda & Alex Mulko Don Curtis beat Zorro Crusader I beat Tito Kopa by DQ
3/16/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Hiro Matsuda vs. ?? The Crusaders vs. Tito Kopa & Alex Mulko Also included Don Curtis, Reggie Parks and Danny Plechas
3/16/63 Lakeland, FL @ National Guard Armory Yukon Eric vs. Zorro Alberto Torres & Ramon Torres beat Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner in a 2 of 3 falls match Tito Kopa vs. Alex Mulko
3/18/63 Orlando, FL @ American Legion Arena
3/18/63 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Alberto Torres & Ramon Torres vs. Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner Hiro Matsuda vs. Reggie Parks Harry Smith vs. Gorilla Marconi
3/19/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Eddie Graham & Yukon Eric beat Hiro Matsuda & Zorro in a 2 of 3 falls match Don Curtis beat Harry Smith Danny Plechas beat Alberto Torres Ramon Torres beat Gorilla Marconi
3/19/63 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. The Crusaders Reggie Parks vs. Alex Mulko Billy Parks vs. Tito Kopa
3/21/63 Jacksonville, FL No Wrestling
3/21/63 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Eddie Graham & Yukon Eric vs. Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner Hiro Matsuda vs. Don Curtis Ramon Torres vs. Crusader I
3/22/63 Miami Beach, FL @ Auditorium Alberto Torres & Ramon Torres beat Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner in a 2 of 3 falls match Eddie Graham beat Hiro Matsuda by DQ Don Curtis beat Tito Kopa Danny Plechas beat Reggie Parks
3/23/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Danny Plechas beat Reggie Parks Hiro Matsuda beat George Cannon Alberto Torres & Ramon Torres beat Gorilla Marconi & Alex Mulko
3/23/63 Lakeland, FL @ National Guard Armory Alberto Torres & Ramon Torres vs. Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner Yukon Eric vs. Frank Marconi Alex Mulko vs. Reggie Parks
3/25/63 Orlando, FL @ American Legion Arena Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Don Curtis & Yukon Eric in a 2 of 3 falls match Eddie Graham vs. Hiro Matsuda in a 2 of 3 falls match Harry Smith vs. Tito Kopa
3/25/63 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Alberto Torres & Ramon Torres vs. Danny Plechas & George Cannon Crusader II vs. Alex Mulko Crusader I vs. Billy Parks
3/26/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Eddie Graham & Yukon Eric beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner by countout in a 2 of 3 falls match Hiro Matsuda beat Don Curtis in a 2 of 3 falls match Danny Plechas draw Ramon Torres Alberto Torres beat George Cannon by DQ
3/26/63 Fort Myers, FL @ National Guard Armory The Crusaders vs. Alex Mulko & Tito Kopa John Heath vs. Gorilla Marconi Harry Smith vs. Billy Parks
3/27/63 Sarasota, FL @ American Legion Arena Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner double DQ The Crusaders in a 2 of 3 falls match Ramon Torres beat Alex Mulko in a 2 of 3 falls match Alberto Torres beat Tito Kopa(sub for Frank Marconi)
3/28/63 Jacksonville, FL @ Coliseum Eddie Graham beat Zorro(unmasked as Great Mortier) in loser leaves town vs. mask match Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Yukon Eric & Don Curtis The Crusaders draw Hiro Matsuda & Duke Keomuka(45:00) Danny Plechas beat Harry Smith
3/28/63 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Alberto Torre s& Ramon Torres vs. Alex Mulko & Tito Kopa Reggie Parks vs. George Cannon Billy Winder vs. Gorilla Marconi
3/29/63 Miami Beach, FL @ Auditorium Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner beat Alberto Torres & Ramon Torres in a 2 of 3 falls, no DQ match Yukon Eric beat George Cannon Don Curtis draw Danny Plechas Tito Kopa beat Bill Winder
3/30/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Hiro Matsuda & Duke Keomuka vs. ?? & ?? The Crusaders vs. ?? & ?? Ramon Torres vs. ??
3/30/63 Lakeland, FL @ National Guard Armory Alberto Torres & Ramon Torres vs. Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner in a Texas death match Yukon Eric vs. George Cannon Reggie Parks vs. Tito Kopa Last edited on Sat Jan 20th, 2018 06:44 am by dbaker3179
____________________ David Baker Mid-Atlantic Wrestling Historian Back To Top PM Quote Reply
Posted: Sat Dec 9th, 2017 07:02 am Add as Friend Ignore Member PM Quote Reply 58th Post dbaker3179
Joined: Sun Mar 1st, 2009 Location: Glendale, Arizona USA Posts: 1485 Status: Offline Mana: 4/1/63 Orlando, FL @ American Legion Arena The Crusaders vs. Hiro Matsuda & Duke Keomuka in a 2 of 3 falls match Yukon Eric vs. Danny Plechas in a 2 of 3 falls match Don Curtis vs. Harry Smith
4/1/63 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Alberto Torres & Ramon Torres beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner Eddie Graham beat George Cannon Tito Kopa beat Billy Parks
4/2/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Eddie Graham & Yukon Eric beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner by DQ in a 2 of 3 falls match Alberto Torres & Ramon Torres draw Duke Keomuka & Hiro Matsuda Danny Plechas beat Crusader I Don Curtis beat George Cannon
4/4/63 Jacksonville, FL Alberto Torres & Ramon Torres beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner Hiro Matsuda & Duke Keomuka beat The Crusaders in a 2 of 3 falls match Danny Plechas beat Yukon Eric Don Curtis beat George Cannon
4/5/63 Miami Beach, FL @ Auditorium Don Curtis & Yukon Eric beat Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner in a 2 of 3 falls match Eddie Graham beat Hiro Matsuda by DQ Alberto Torres beat Duke Keomuka by DQ Danny Plechas draw Ramon Torres
4/6/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Included Hiro Matsuda, Duke Keomuka, The Crusaders, Danny Plechas, George Cannon, Don Curtis and Yukon Eric
4/8/63 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Alberto Torres & Ramon Torres Harry Smith beat Billy Winder in a 2 of 3 falls match Crusader I beat Tito Kopa
4/8/63 Orlando, FL @ American Legion Arena Yukon Eric vs. Danny Plechas in a no DQ, no time limit, 2 of 3 falls match Eddie Graham & Don Curtis vs. Hiro Matusda & Duke Keomuka in a 2 of 3 falls match Crusader I vs. George Cannon
4/9/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory World Tag Title tournament 1st round Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat The Crusaders Semifinals Alberto Torres & Ramon Torres beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner by DQ Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Eddie Graham & Yukon Eric Finals Alberto Torres & Ramon Torres beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda to win World Tag Title Other matches Don Curtis draw Danny Plechas
4/10/63 Sarasota, FL @ American Legion Arena Alberto Torres & Ramon Torres beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner in a 2 of 3 falls match Danny Plechas beat Yukon Eric in a 2 of 3 falls match The Crusaders beat Tito Kopa(23:00)
4/11/63 Jacksonville, FL Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner draw Alberto Torres & Ramon Torres(60:00) in a no DQ, no time limit, 2 of 3 falls match Hiro Matsuda & Duke Keomuka beat Don Curtis & Yukon Eric Danny Plechas beat Billy Parks Harry Smith beat Charley Laye(18:00)
4/11/63 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Eddie Graham vs. George Cannon The Crusaders vs. Tito Kopa & Billy Winder John Heath vs. Pat O’Hara
4/12/63 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Yukon Eric & Don Curtis in a 2 of 3 falls match Hiro Matsuda beat Crusader I Ramon Torres beat Duke Keomuka by DQ Danny Plechas beat Crusader II Note: Next card 4/24/63
4/13/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Included Alberto Torres, Ramon Torres, Eddie Graham, Don Curtis, Hiro Matsuda, Duke Keomuka, Billy Winder, Tito Kopa and George Cannon
4/13/63 Lakeland, FL @ Civic Center Hiro Matsuda & Duke Keomuka beat Eddie Graham & Harry Smith in a 2 of 3 falls match Ramon Torres vs. Crusdaer I Crusader II beat Danny Plechas by DQ
4/15/63 Orlando, FL @ American Legion Arena Duke Keomuka & Hiro Matsuda vs. Don Curtis & Yukon Eric in a 2 of 3 falls match Mike Paidousis vs. Danny Plechas in a 2 of 3 falls match Billy Winder vs. Crusader II
4/15/63 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Kurt Von Brauner, Karl Von Brauner & Saul Weingeroff beat Alberto Torres, Ramon Torres & Harry Smith in a match with 2 referees Crusader II beat George Cannon Charlie Laye beat Tito Kopa
4/16/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Alberto Torres & Ramon Torres beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner in a 2 of 3 falls match Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Don Curtis & Mike Paidousis Crusader I beat Bill Winder Crusader II beat George Cannon Danny Plechas beat Yukon Eric by DQ
4/17/63 Sarasota, FL @ American Legion Arena Alberto Torres & Ramon Torres beat Hiro Matsuda & Duke Keomuka by DQ in a 2 of 3 falls match Danny Plechas beat Mike Paidousis in a 2 of 3 falls match Crusader I beat George Cannon(16:00) via pinfall
4/18/63 Jacksonville, FL Alberto Torres & Ramon Torres beat Hiro Matsuda & Duke Keomuka in a 2 of 3 falls match Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Don Curtis & Mike Paidousis Yukon Eric beat Danny Plechas Crusader I beat Harry Smith Crusader II beat Tito Kopa
4/19/63 Miami Beach, FL @ Auditorium Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Don Curtis & Yukon Eric Mike Paidousis vs. Alberto Torres Danny Plechas vs. Ramon Torres Crusader I vs. Bill Winder
4/20/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Included Alberto Torres, Ramon Torres and others
4/20/63 Lakeland, FL @ National Guard Armory Eddie Graham & Don Curtis beat Hiro Matsuda & Duke Keomuka by DQ in a 2 of 3 falls match with Doran O'Hara & George Cannon as special referees Ramon Torres beat Danny Plechas by DQ Mike Paidousis beat George Cannon(sub for Crusader II)
4/22/63 Orlando, FL @ American Legion Arena Ramon Torres & Alberto Torres vs. Hiro Matsuda & Duke Keomuka in a 2 of 3 falls match Don Curtis vs. Danny Plechas in a 2 of 3 falls match Mike Paidousis vs. Tony Nero
4/23/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner double DQ Duke Keomuka & Hiro Matsuda in a 2 of 3 falls match Mike Paidousis beat Crusader II Yukon Eric beat Danny Plechas in a lumberjack match Crusader I beat Tito Kopa Don Curtis beat Tony Nero
4/24/63 Sarasota, FL @ American Legion Arena Alberto Torres & Ramon Torres vs. Hiro Matsuda & Duke Keomuka Yukon Eric vs. Tony Nero Don Curtis vs. Danny Plechas
4/25/63 Jacksonville, FL Alberto Torres & Ramon Torres beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner by DQ Don Curtis beat Danny Plechas Hiro Matsuda & Duke Keomuka beat Eddie Graham & Yukon Eric Mike Paidousis beat Tony Nero Crusader I beat George Cannon
4/26/63 Miami Beach, FL @ Convention Hall Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Don Curtis & Eddie Graham in a 2 of 3 falls match Alberto Torres & Ramon Torres beat Danny Plechas & Tony Nero Mike Paidousis beat Crusader II Crusader I beat Tito Kopa
4/27/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Included Ray Villmer, The Crusaders, Kurt Von Brauner, Karl Von Brauner and others
4/27/63 Lakeland, FL @ National Guard Armory Hiro Matsuda & Duke Keomuka beat Don Curtis & Mike Paidousis via pinfall in a 2 of 3 falls match Ramon Torres beat Danny Plechas Alberto Torres draw Crusader II
4/29/63 Orlando, FL @ American Legion Arena Alberto Torres & Ramon Torres vs. Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner in a 2 of 3 falls match Don Curtis vs. Hiro Matsuda in a 2 of 3 falls match Crusader I vs. Duke Keomuka
4/30/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Alberto Torres & Ramon Torres beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda by countout in a 2 of 3 falls match Don Curtis & Ray Villmer beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner by DQ Mike Paidousis beat Danny Plechas Crusader I beat Tony Nero
5/2/63 Jacksonville, FL Alberto Torres & Ramon Torres beat The Assassins in a 2 of 3 falls match Hiro Matsuda & Duke Keomuka beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner Ray Villmer beat Danny Plechas Crusader I beat Tony Nero Don Curtis beat Mike Paidousis
5/3/63 Miami Beach, FL @ Convention Hall Alberto Torres & Ramon Torres draw Duke Keomuka & Hiro Matsuda in a 2 of 3 falls match Ray Villmer beat Danny Plechas Mike Paidousis beat Tony Nero Crusader I beat Harry Smith
5/4/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Incldued Hiro Matsuda, Duke Keomuka, Ray Villmer, Crusader I, Don Curtis, Mike Paidousis, Danny Plechas and Tony Nero
5/6/63 Orlando, FL @ American Legion Arena Alberto Torres & Ramon Torres vs. Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner in a no DQ, 2 of 3 falls matc with 2 referees Eddie Graham & Crusader I vs. Hiro Matsuda & Duke Keomuka in a 2 of 3 falls match Ray Villmer vs. Danny Plechas
5/7/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Don Curtis, Eddie Graham & Ray Villmer beat Kurt Von Brauner, Karl Von Brauner & Saul Weingeroff in a 2 of 3 falls match Hiro Matsuda beat Ramon Torres in a 2 of 3 falls match Duke Keomuka draw Alberto Torres Crusader I & Mike Paidousis beat Tony Nero & Bulldog Plechas
5/9/63 Jacksonville, FL Alberto Torres & Ramon Torres beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner by DQ in a 2 of 3 falls match Eddie Graham & Ray Villmer draw Duke Keomuka & Hiro Matsuda Don Curtis draw Crusader I(30:00) Mike Paidousis beat Danny Plechas
5/10/63 Miami Beach, FL @ Convention Hall Ramon Torres & Alberto Torres beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda in a 2 of 3 falls match Don Curtis beat Danny Plechas Ray Villmer beat Mike Paidousis Crusader I beat John Heath
5/11/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Included Eddie Graham, Mike Paidousis, Don Curtis, Crusader I, Kurt Von Brauner, Karl Von Brauner, Danny Plechas and Tony Nero
5/11/63 Lakeland, FL @ National Guard Armory Ray Villmer & The Crusader vs. Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner Don Curtis vs. Hiro Matsuda Mike Paidousis vs. Danny Plechas
5/13/63 Orlando, FL @ American Legion Arena Kurt Von Brauner, Karl Von Brauner & Saul Weingeroff vs. Alberto Torres, Ramon Torres & Don Curtis in a no DQ, 2 of 3 falls match with 2 referees Mike Paidousis vs. Hiro Matsuda in a 2 of 3 falls match Crusader I vs. Duke Keomuka
5/14/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Kurt Von Brauner, Karl Von Brauner & Great Malenko beat Don Curtis, Eddie Graham & Ray Villmer in a 2 of 3 falls match Hiro Matsuda beat Alberto Torres in a 2 of 3 falls match Duke Keomuka draw Mike Paidousis Ramon Torres beat Danny Plechas
5/16/63 Jacksonville, FL Kurt Von Brauner, Karl Von Brauner & Saul Weingeroff beat Alberto Torres, Ramon Torres & Crusader I Ray Villmer beat Hiro Matsuda by DQ Duke Keomuka beat Mike Paidousis Don Curtis beat Danny Plechas
5/17/63 Miami Beach, FL @ Convention Hall Alberto Torres & Ramon Torres beat Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner by DQ Don Curtis & Eddie Graham beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda in a match with 2 referees Mike Paidousis beat Tony Nero Ray Villmer beat Crusader I
5/18/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Alberto Torrres & Ramon Torres vs. ?? & ?? Also included Hiro Matsuda, Crusader I, Indio Joe, Duke Keomuka, Tony Nero and Harry Smith
5/18/63 Lakeland, FL @ National Guard Armory Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Ray Villmer & The Crusader in a 2 of 3 falls match Ramon Torres beat Hiro Matsuda by DQ Mike Paidousis beat Tony Nero
5/20/63 Orlando, FL @ American Legion Arena Kurt Von Brauner, Karl Von Brauner & Saul Weingeroff vs. Ramon Torres, Alberto Torres & Don Curtis in a no DQ, 2 of 3 falls match with 2 referees Eddie Graham vs. Hiro Matsuda in a fists vs. karate match Mike Paidousis vs. Duke Keomuka
5/21/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Don Curtis & Ray Villmer beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda Alberto Torres & Ramon Torres beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner by DQ in a 2 of 3 falls match Crusader I beat Joe Tomasso by DQ Indio Joe beat Tony Nero
5/23/63 Jacksonville, FL Crusader I beat Saul Weingeroff(15:00) in a no holds barred match Eddie Graham & Ray Villmer beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner in a 2 of 3 falls match Alberto Torres & Ramon Torres beat Hiro Matsuda & Duke Keomuka Mike Paidousis beat Joe Tomasso Indio Joe beat Tony Nero
5/24/63 Miami Beach, FL @ Auditorium Alberto Torres, Ramon Torres & Ray Villmer beat Karl Von Brauner, Kurt Von Brauner & Saul Weingroff in a 2 of 3 falls match Hiro Matsuda beat Don Curtis Duke Keomuka beat Crusader I Indio Joe beat Joe Tomasso by DQ
5/25/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Eddie Graham & Ray Villmer vs. ?? & ?? Also included Hiro Matsuda, Don Curtis, Tony Nero, Mike Paidousis, Duke Keomuka, Indio Joe and Joe Tamasso
5/25/63 Lakeland, FL @ National Guard Armory Alberto Torres & Ramon Torres beat Hiro Matsuda & Duke Keomuka Mike Paidousis vs. Indio Joe Don Curtis vs. Joe Tomasso
5/27/63 Orlando, FL @ American Legion Arena Karl Von Brauner, Kurt Von Brauner & Great Malenko vs. Ramon Torres, Alberto Torres & Don Curtis in a no DQ match with 2 referees Mike Paidousis vs. Hiro Matsuda in a 2 of 3 falls match Ray Villmer vs. Miguel Rodriguez
5/28/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Ray Villmer beat Hiro Matsuda by DQ in a 2 of 3 falls match Great Malenko beat Dick Steinborn Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Don Curtis & Mike Paidousis in a Texas death match Crusader I & Indio Joe beat Miguel Rodriguez & Joe Tomasso
5/30/63 Jacksonville, FL Great Malenko, Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Eddie Graham, Ray Villmer & Dick Steinborn Hiro Matsuda beat Ramon Torres in a 2 of 3 falls match Don Curtis & Crusader I beat Joe Tomasso & Miguel Rodriguez Alberto Torres beat Mike Paidousis
5/31/63 Miami Beach, FL @ Auditorium Alberto Torres & Ramon Torres beat Great Malenko & Joe Tomasso Hiro Matsuda beat Eddie Graham Mike Paidousis beat Indio Joe by DQ Crusader I beat Miguel Rodriguez
6/1/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) No wrestling
6/1/63 Lakeland, FL @ National Guard Armory Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Ray Villmer & Pat O'Hara(sub for Don Curtis) Alberto Torres beat Hiro Matsuda by reverse decision Ramon Torres beat Great Malenko by DQ
6/3/63 Orlando, FL @ American Legion Arena Don Curtis vs. Great Malenko in a 2 of 3 falls match Ramon Torres & Alberto Torres vs. Duke Keomuka & Hiro Matsuda in a 2 of 3 falls match Indio Joe vs. The Crusader
6/4/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Eddie Graham beat Hiro Matsuda(10:13) in a bare knuckles vs. karate match Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Don Curtis & Ray Villmer in a 2 of 3 falls match Duke Keomuka beat Indio Joe Fran Gravette & The Crusader beat Olga Martinez & Miguel Rodriguez Mike Paidousis draw Great Malenko
6/6/63 Jacksonville, FL Great Malenko, Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Eddie Graham, Ray Villmer & Don Curtis in a 2 of 3 falls match Hiro Matsuda & Duke Keomuka beat Alberto Torres & Ramon Torres in a 2 of 3 falls match to win the World Tag Title Fran Gravette beat Olga Martinez Crusader I beat Indio Joe Mike Paidousis beat Miguel Rodriguez
6/7/63 Miami Beach, FL @ Convention Hall Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner double DQ Duke Keomuka & Hiro Matsuda Alberto Torres & Ramon Torres beat Great Malenko & Indio Joe Fran Gravette beat Olga Martinez Mike Paidousis beat Joe Tomasso
6/8/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Alberto Torres & Ramon Torres vs. ?? & ?? Also included Mike Paidousis, Indio Joe, Don Curtis, Great Malenko, Tony Nero and Miguel Rodriguez
6/8/63 Lakeland, FL @ National Guard Armory Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner vs. Ray Villmer & Mike Paidousis Ramon Torres vs. Hiro Matsuda Don Curtis vs. Great Malenko
6/10/63 Orlando, FL @ American Legion Arena Eddie Graham, Alberto Torres & Ramon Torres vs. Kurt Von Brauner, Karl Von Brauner & Great Malenko in a 2 of 3 falls match Lou Bastien vs. Duke Keomuka in a 2 of 3 falls match Indio Joe vs. Mike Paidousis
6/11/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Alberto Torres & Ramon Torres beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda in a 2 of 3 falls match The Kentuckians beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner Don Curtis beat Joe Tomasso Great Malenko draw Ray Villmer(20:00)
6/13/63 Jacksonville, FL Don Curtis & Ray Villmer beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner in a 2 of 3 falls match NWA World jUnior Champion Hiro Matsuda beat Lou Bastein in a 2 of 3 falls match Alberto Torres & Ramon Torres beat Great Malenko & Joe Tomasso Harry Smith beat Indio Joe Duke Keomuka beat Crusader I
6/14/63 Miami Beach, FL @ Auditorium Alberto Torres & Ramon Torres beat Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner in a 2 of 3 falls match Eddie Graham beat Hiro Matsuda in a fists vs. karate match Don Curtis beat Karl Kox Duke Keomuka beat Lou Bastien
6/15/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Hiro Matsuda & Duke Keomuka vs. ?? & ?? Alson included Don Curtis, Ray Villmer, Harry Smith, The Crusader, Indio Joe and Joe Tamasso
6/15/63 Lakeland, FL @ National Guard Armory Alberto Torres & Ramon Torres beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner Don Curtis vs. Great Malenko Duke Keomuka vs. The Crusader
6/16/63 Fort Myers, FL @ Terry Park(Postponed) Hiro Matsuda & Duke Keomuka vs. Eddie Graham & Don Curtis Mike Paidousis vs. Joe Tomasso
6/17/63 Orlando, FL @ American Legion Arena Karl Von Brauner, Kurt Von Brauner & Saul Weingeroff vs. Don Curtis, Eddie Graham & Alberto Torres in a no DQ, no time limit, Texas death match with 2 referees Great Malenko vs. Ramon Torres in a 2 of 3 falls match Mike Paidousis vs. Duke Keomuka
6/18/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory The Kentuckians(Jake Smith & Luke Brown) beat Kurt Von Brauner, Karl Von Brauner & Saul Weingeroff in a handicap, Texas death match Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Don Curtis & Ray Villmer by countout Great Malenko beat Alberto Torres Ramon Torres beat Joe Tomasso The Crusader beat Miguel Rodriguez
6/20/63 Jacksonville, FL Don Curtis & Ray Villmer beat Hiro Matsuda & Duke Keomuka Alberto Torres beat Great Malenko Ramon Torres beat Harry Smith The Crusader beat Joe Tomasso Mike Paidousis beat Indio Joe
6/21/63 Miami Beach, FL @ Auditorium
6/22/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Don Curtis & The Crusader Eddie Graham beat Joe Tomasso Ray Villmer beat Indio Joe
6/22/63 Lakeland, FL @ National Guard Armory Alberto Torres & Ramon Torres vs. Hiro Matsuda & Duke Keomuka Mike Paidousis vs. Great Malenko The Crusader vs. Indio Joe
6/23/63 Fort Myers, FL @ Terry Park(Postponed) Eddie Graham & Don Curtis beat Hiro Matsuda & Duke Keomuka in a 2 of 3 falls match Great Malenko(sub for Joe Tomasso) beat Mike Paidousis The Crusader beat Miguel Perez
6/24/63 Orlando, FL @ American Legion Arena NWA World Champion Lou Thesz beat Great Malenko in a 2 of 3 falls match Hiro Matsuda & Duke Keomuka vs. Don Curtis & Mike Paidousis Ramon Torres vs. Indio Joe Alberto Torres vs. The Crusader
6/25/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory NWA World Champion Lou Thesz beat Hiro Matsuda in a 2 of 3 falls match Great Malenko beat Eddie Graham by countout Alberto Torres & Ramon Torres beat Indio Joe & Miguel Rodriguez Duke Keomuka draw Ray Villmer
6/26/63 Tampa, FL @ Sportatorium(Special Wednesday Televison Taping) NWA World Champion Lou Thesz vs. ?? Plus other matches
6/27/63 Jacksonville, FL NWA World Champion Lou Thesz beat Don Curtis Eddie Graham beat Hiro Matsuda in a karate vs. fists match Alberto Torres & Ramon Torres beat Great Malenko & Karl Kox Ray Villmer draw Duke Keomuka Crusader I draw Mike Paidousis
6/28/63 Miami Beach, FL @ Auditorium Alberto Torres & Ramon Torres beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda in a 2 of 3 falls match Len Rossi beat Indio Joe Ray Villmer beat Karl Kox Great Malenko beat Mike Paidousis
6/29/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Great Malenko beat Ramon Torres Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Mike Paidousis & Harry Smith Len Rossi beat Miguel Rodriguez
6/29/63 Lakeland, FL @ National Guard Armory Don Curtis & Ray Villmer beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda by DQ in a 2 of 3 falls match Great Malenko beat Ramon Torres via pinfall Alberto Torres beat Len Rossi Last edited on Sat Jan 20th, 2018 06:45 am by dbaker3179
____________________ David Baker Mid-Atlantic Wrestling Historian Back To Top PM Quote Reply
Posted: Sat Dec 9th, 2017 07:02 am Add as Friend Ignore Member PM Quote Reply 59th Post dbaker3179
Joined: Sun Mar 1st, 2009 Location: Glendale, Arizona USA Posts: 1485 Status: Offline Mana: 7/1/63 Orlando, FL @ American Legion Arena Alberto Torres & Ramon Torres vs. Hiro Matsuda & Duke Keomuka in a 2 of 3 falls match Great Malenko vs. Len Rossi in a 2 of 3 falls match Ray Villmer vs. Mike Paidousis
7/2/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Eddie Graham beat Great Malenko in a 2 of 3 falls, no DQ match Hiro Matsuda & Duke Keomuka beat Don Curtis & Ray Villmer in a 2 of 3 falls match Ramon Torres beat Mike Paidousis Alberto Torres draw Len Rossi(20:00)
7/4/63 Jacksonville, FL Don Curtis & Ray Villmer beat Hiro Matsuda & Duke Keomuka Great Malenko beat Ramon Torres Alberto Torres beat Crusader I Mike Paidousis beat Harry Smith Don Whittier beat Indio Joe by DQ
7/5/63 Miami Beach, FL @ Auditorium NWA World Champion Lou Thesz beat Great Malenko in a 2 of 3 falls match Alberto Torres & Ramon Torres beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda by DQ Don Curtis beat Harry Smith Mike Paidousis beat Miguel Rodriguez
7/6/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Hiro Matsuda vs. Len Rossi in a 2 of 3 falls match Also included Ray Villmer, Alberto Torres, Ramon Torres, Don Whittler and Indio Joe
7/6/63 Lakeland, FL @ National Guard Armory Hiro Matsuda beat Ray Villmer in a 2 of 3 falls match to win Southern Title Ike Eakins beat Don Pruitt Len Rossi & Alberto Torres beat Indio Joe & Don Whittler by DQ in a 2 of 3 falls match
7/8/63 Orlando, FL @ American Legion Arena Eddie Graham & Don Curtis vs. Hiro Matsuda & Duke Keomuka in a 2 of 3 falls match Great Malenko vs. Ray Villmer in a 2 of 3 falls match Len Rossi vs. Mike Paidousis
7/9/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Hiro Matsuda & Duke Keomuka beat Alberto Torres & Ramon Torres in a 2 of 3 falls match Eddie Graham beat Great Malenko in a lights out, Texas death match Ray Villmer beat Mike Paidousis Len Rossi beat Indio Joe
7/11/63 Jacksonville, FL Hiro Matsuda & Duke Keomuka beat Don Curtis & Ray Villmer in a 2 of 3 falls match with Mike Paidousis as special referee Great Malenko beat Crusader I(sub for Dick Steinborn) Alberto Torres & Ramon Torres beat Lord Nelson Royal & Indio Joe Don Whittler beat Manuel Rodriguez(sub for Crusader I)
7/12/63 Miami Beach, FL @ Auditorium Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Alberto Torres & Ramon Torres in a Texas death match Great Malenko beat Len Rossi Don Curtis(sub for Dick Steinborn) beat Lord Nelson Royal by DQ Mike Paidousis beat Indio Joe
7/13/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
7/13/63 Lakeland, FL @ National Guard Armory Hiro Matsuda vs. Ray Villmer in a death match Alberto Torres & Ramon Torres vs. Indio Joe & Miguel Rodriguez Duke Keomuka vs. Len Rossi
7/15/63 Orlando, FL @ American Legion Arena The Kentuckians vs. Great Malenko & a mystery partner in a 2 of 3 falls match Eddie Graham vs. Hiro Matsuda in a 2 of 3 falls match Len Rossi vs. Lord Nelson Royal
7/16/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory The Kentuckians beat Hiro Matsuda & Duke Keomuka by submission in a 2 of falls match Lord Nelson Royal beat Don Curtis by countout Alberto Torres & Ramon Torres beat Great Malenko & Tinker Todd by DQ Ray Villmer draw Len Rossi
7/18/63 Jacksonville, FL Eddie Graham & Don Curtis beat Hiro Matsuda & Duke Keomuka The Kentuckians beat Great Malenko & Lord Nelson Royal Ray Villmer beat Tinker Todd Alberto Torres beat Don Whittier Ramon Torres draw Crusader I Note: There is no information on whether Eddie Graham & Don Curtis won the World Tag Title on July 18th. The title isn’t mentioned again in Jacksonville until September 5th, when a tournament is held to determine the new champions
7/19/63 Miami Beach, FL @ Auditorium Hiro Matsuda beat Ramon Torres in a 2 of 3 falls match The Kentuckians beat Lord Nelson Royal & Tinker Todd Great Malenko beat Mike Paidousis Len Rossi draw Alberto Torres
7/20/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Included Lord Nelson Royal, The Assassins, Don Curtis, Tinker Todd, Mike Paidousis, Don Whittler and Len Rossi
7/20/63 Lakeland, FL @ National Guard Armory Alberto Torres & Ramon Torres vs. Hiro Matsuda & Duke Keomuka Great Malenko vs. Len Rossi Mike Paidousis vs. Lord Nelson Royal
7/22/63 Orlando, FL @ American Legion Arena
7/23/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory The Kentuckians beat Great Malenko & Tinker Todd in a 2 of 3 falls match Lord Nelson Royal beat Alberto Torres Duke Keomuka beat Mike Paidousis The Assassins beat Don Curtis & Ray Villmer Ramon Torres draw Len Rossi
7/25/63 Jacksonville, FL The Kentuckians beat Hiro Matsuda & Duke Keomuka The Assassins beat Alberto Torres & Ramon Torres Great Malenko beat Lou Bastien Lord Nelson Royal beat Bruce Austin Mike Paidousis beat Tinker Todd
7/26/63 Miami Beach, FL @ Auditorium The Kentuckians beat Great Malenko & Lord Nelson Royal by DQ The Assassins beat Bruce Austin & Ray Villmer Ramon Torres beat Duke Keomuka by DQ Alberto Torres beat Tinker Todd
7/27/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) The Kentuckians vs. ?? & ?? Also included The Assassins, Alberto Torres, Lord Nelson Royal, Len Rossi, Tinker Todd, Bruce Austin and Mr. X
7/27/63 Lakeland, FL @ National Guard Armory The Assassins vs. Mike Paidousis & Ray Villmer Alberto Torres vs. Lord Nelson Royal Len Rossi vs. Tinker Todd
7/29/63 Orlando, FL @ American Legion Arena NWA World Champion Lou Thesz beat Hiro Matsuda in a 2 of 3 falls match The Kentuckians vs. Great Malenko & Lord Nelson Royal Ramon Torres vs. Duke Keomuka Alberto Torres vs. Tinker Todd
7/30/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory NWA World Champion Lou Thesz beat Great Malenko in a 2 of 3 falls match Hiro Matsuda beat Ray Villmer in a 2 of 3 falls match The Assassins beat Alberto Torres & Ramon Torres Lord Nelson Royal beat Mike Paidousis Duke Keomuka beat Len Rossi
8/1/63 Jacksonville, FL NWA World Champion Lou Thesz beat Don Curtis in a 2 of 3 falls match Eddie Graham beat Hiro Matsuda to win Southern Title The Kentuckians no contest with The Assassins Alberto Torres & Ramon Torres draw Great Malenko & Lord Nelson Royal Duke Keomuka beat Len Rossi
8/2/63 Miami Beach, FL @ Auditorium NWA World Champion Lou Thesz beat Eddie Graham in a 2 of 3 falls match The Assassins beat Alberto Torres & Ramon Torres The Kentuckians beat Great Malenko & Lord Nelson Royal Hiro Matsuda beat Len Rossi
8/3/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) The Assassins vs. ?? & ?? Also included Alberto Torres, Ramon Torres, Tex Riley, Don Curtis, Tinker Todd and Hiro Matsuda
8/3/63 Lakeland, FL @ National Guard Armory The Kentuckians vs. Lord Nelson Royal & Tinker Todd Great Malenko vs. Ray Villmar Mike Paidousis vs. Duke Keomuka
8/5/63 Orlando, FL @ American Legion Arena
8/6/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory The Assassins(Juan Sebastian & Joe Tamasso) beat The Kentuckians by DQ Hiro Matsuda vs. Ray Villmer in a 2 of 3 falls, no DQ match Alberto Torres & Ramon Torres beat Great Malenko & Lord Nelson Royal by DQ Duke Keomuka beat Tex Riley(sub for Duke Keomuka) Len Rossi beat Tinker Todd
8/8/63 Jacksonville, FL The Assassins beat Alberto Torres & Ramon Torres in a 2 of 3 falls match Hiro Matsuda beat Mike Paidousis The Kentuckians beat Great Malenko, Lord Nelson Royal & Tinker Todd in a handicap match Ray Villmer beat Duke Keomuka Steve Bolus beat Len Rossi
8/9/63 Miami Beach, FL @ Auditorium The Assassins beat Alberto Torres & Ramon Torres in a 2 of 3 falls match The Kentuckians beat Great Malenko & Tinker Todd Hiro Matsuda beat Ray Villmer Duke Keomuka beat Len Rossi
8/10/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Hiro Matsuda & Duke Keomuka vs. ?? & ?? Also included Steve Kovacs, Steve Bolus, Tinker Todd, Lord Nelson Royal, Len Rossi, Harry Smith, Ramon Torres and Great Malenko
8/10/63 Lakeland, FL @ National Guard Armory The Kentuckians vs. Great Malenko & Lord Nelson Royal Ray Villmer vs. Duke Keomuka Steve Kovacs vs. Tinker Todd
8/12/63 Orlando, FL @ American Legion Arena Eddie Graham vs. Great Malenko in a no DQ, 2 of 3 falls match The Kentuckians vs. Hiro Matsuda & Duke Keomuka Steve Kovacs vs. Lord Nelson Royal Steve Bolus vs. Tinker Todd
8/13/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory The Assassins beat The Kentuckians in a 2 of 3 falls match Great Malenko beat Ramon Torres Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Len Rossi & Ray Villmer Steve Kovacs beat Lord Nelson Royal by DQ Steve Bolus draw Alberto Torres
8/15/63 Jacksonville, FL Eddie Graham beat Great Malenko in a 2 of 3 falls match Hiro Matsuda beat Ray Villmer Steve Kovacs & Steve Bolus beat The Assassins Duke Keomuka beat Alberto Torres Ramon Torres draw Lord Nelson Royal
8/16/63 Miami Beach, FL @ Auditorium The Assassins beat The Kentuckians in a 2 of 3 falls match Steve Bolus beat Great Malenko via pinfall Steve Kovacs draw Duke Keomuka Lord Nelson Royal beat Len Rossi
8/17/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Alberto Torres & Ramon Torres vs. ?? & ?? The Assassins vs. ?? & ?? Also included Len Rossi, Steve Bolus, Steve Kovacs, Tinker Todd and Great Malenko
8/17/63 Lakeland, FL @ Nationla Guard Armory The Kentuckians beat Tinker Todd, Lord Nelson Royal & Great Malenko in a handicap match Duke Keomuka beat Ramon Torres Alberto Torres beat Len Rossi
8/19/63 Orlando, FL @ American Legion Arena The Kentuckians vs. Hiro Matsuda & Duke Keomuka in a no DQ, 2 of 3 falls match The Assassins vs. Alberto Torres & Ramon Torres Mike Paidousis vs. Karl Kox Lord Nelson Royal vs. Len Rossi
8/20/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory The Assassins beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda by DQ in a 2 of 3 falls match Karl Kox beat Len Rossi The Kentuckians beat Great Malenko & Lord Nelson Royal Steve Kovacs draw Alberto Torres Steve Bolus draw Ramon Torres
8/22/63 Jacksonville, FL Eddie Graham beat Hiro Matsuda The Assassins beat The Kentuckians Alberto Torres & Ramon Torres beat Great Malenko & Lord Nelson Royal Steve Kovacs draw Duke Keomuka Ray Villmer beat Crusader I
8/23/63 Miami Beach, FL @ Auditorium Great Malenko & Lord Nelson Royal beat Steve Bolas & Steve Kovacs in a 2 of 3 falls match The Assassins beat Mike Paidousis & Ray Villmer Alberto Torres beat Karl Kox Duke Keomuka beat Ramon Torres
8/24/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) The Assassins vs. ?? & ?? Also included Steve Bolus, Steve Kovacs, Mike Paidousis, Lord Nelson Royal, Karl Kox, Tex Riley and Len Rossi
8/24/63 Lakeland, FL @ National Guard Armory Hiro Matsuda & Duke Keomuka vs. Steve Kovacs & Stev Bolus Jake Smith vs. Great Malenko Mike Paidousis vs. Karl Kox
8/26/63 Orlando, FL @ American Legion Arena NWA World Champion Lou Thesz beat Ray Villmer
8/27/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory NWA World Champion Lou Thesz beat Assassin #1 by DQ in a 2 of 3 falls match Assassin #2 beat Eddie Graham in a 2 of 3 falls match Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Steve Bolus & Steve Kovacs Karl Kox & Great Malenko beat Alberto Torres & Ramon Torres Lord Nelson Royal beat Mike Paidousis
8/29/63 Jacksonville, FL NWA World Champion Lou Thesz double countout with Eddie Graham in a 2 of 3 falls match The Assassins beat The Kentuckians in a 2 of 3 falls match Karl Kox & Great Malenko beat Alberto Torres & Ramon Torres Steve Kovacs & Steve Bolus draw Hiro Matsuda & Duke Keomuka Ray Villmer beat Lord Nelson Royal
8/30/63 Miami Beach, FL @ Auditorium NWA World Champion Lou Thesz beat Hiro Matsuda Eddie Graham & Dick Steinborn(sub for Ray Villmer) beat The Assassins in a 2 of 3 falls match Duke Keomuka beat Mike Paidousis(sub for Steve Bolus) Ramon Torres(sub for Steve Kovacs) beat Karl Kox
8/31/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) The Kentuckians vs. ?? & ?? Dick Steinborn vs. ?? Also included Duke Keomuka, Hiro Matsuda, Karl Kox, Mike Paidousis, Joe Scarpello and The Assassins
8/31/63 Lakeland, FL @ National Guard Armory Steve Kovacs & Steve Bolus vs. Karl Kox & Lord Nelson Royal Hiro Matsuda vs. Mike Paidousis Ray Villmer vs. Duke Keomuka
9/2/63 Orlando, FL @ American Legion Arena The Assassins vs. Hiro Matsuda & Duke Keomuka in a 2 of 3 falls match Great Malenko vs. Steve Kovacs in a 2 of 3 falls match Steve Bolus vs. Karl Kox Lord Nelson Royal vs. Joe Scarpello
9/3/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Eddie Graham beat Assassin #2 in a 2 of 3 falls match The Kentuckians beat Karl Kox & Great Malenko Assassin #1 beat Duke Keomuka Joe Scarpello beat Mike Paidousis(sub for Steve Kovacs) Lord Nelson Royal draw Dick Steinborn(sub for Steve Bolus)
9/5/63 Jacksonville, FL World Tag Title tournament Karl Kox & Great Malenko draw The Kentuckians Hiro Matsuda & Duke Keomuka beat Eddie Graham & Dick Steinborn Hiro Matsuda & Duke Keomuka beat The Assassins to win the World Tag Title Joe Scarpello beat Mike Paidousis
9/6/63 Miami Beach, FL @ Convention Hall The Assassins beat Eddie Graham & Dick Steinborn in a 2 of 3 falls match with 2 referees The Kentuckians beat Karl Kox & Great Malenko Duke Keomuka beat Joe Scarpello Lord Nelson Royal beat Mike Paidousis
9/7/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) No wrestling
9/9/63 Orlando, FL @ American Legion Arena Eddie Graham vs. Great Malenko in a no DQ match The Kentuckians vs. The Assassins in a no DQ, 2 of 3 falls match Lou Bastien vs. Karl Kox Duke Keomuka vs. Joe Scarpello
9/10/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory The Assassins beat Eddie Graham & Dick Steinborn in a 2 of 3 falls match Jake Smith beat Great Malenko Karl Kox beat Mike Paidousis Duke Keomuka beat Lou Bastien Lord Nelson Royal draw Joe Scarpello(15:00)
9/12/63 Jacksonville, FL The Kentuckians beat Great Malenko & Karl Kox in a falls don’t count, iron cage match Southern Champion Eddie Graham beat Duke Keomuka The Assassins beat Dick Steinborn & Lou Bastien Joe Scarpello beat Lord Nelson Royal by DQ John Heath beat Mike Paidousis
9/13/63 Miami Beach, FL @ Auditorium The Kentuckians & Eddie Graham beat The Assassins & their valet in a 2 of 3 falls match Lord Nelson Royal beat Charlie Laye Karl Kox beat Lou Bastien Duke Keomuka beat Joe Scarpello
9/14/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Included Eddie Graham, Joe Scarpello, Duke Keomuka, Karl Kox, Lou Bastein and The Assassins
9/16/63 Orlando, FL @ American Legion Arena NWA World Champion Lou Thesz beat Karl Kox in a 2 of 3 falls match Eddie Graham vs. Assassin #1 in a 2 of 3 falls match Joe Scarpello vs. Assassin #2 Lou Bastien vs. Duke Keomuka
9/17/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory The Kentuckians beat The Assassins in a 2 of 3 falls match Duke Keomuka beat Joe Scarpello Karl Kox beat Lou Bastein Chief Crazy Horse draw Lord Nelson Royal(20:00)
9/18/63 Jacksonville, FL The Assassins beat Bob Ellis & Eddie Graham The Kentuckians beat Karl Kox & Hiro Matsuda(sub for Pat O'Hara) Joe Scarpello beat Duke Keomuka Frenchy Semard beat Pee Wee Lopez Chief Crazy Horse beat Lord Nelson Royal John Heath beat Doran O'Hara
9/20/63 Miami Beach, FL @ Auditorium
9/21/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) No wrestling
9/23/63 Orlando, FL @ American Legion Arena The Assassins vs. Hiro Matsuda & Duke Keomuka I na no DQ, no time limit, 2 of 3 falls match Frenchy Semard & Marcel Semard vs. Pee Wee Lopez & Chico Santana in a 2 of 3 falls match Chief Crazy Horse vs. Karl Kox Joe Scarpello vs. Lord Nelson Royal
9/24/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory The Assassins & their valet beat The Kentuckians & Hiro Matsuda in a 2 of 3 falls match Chief Crazy Horse beat Karl Kox Jacques Semard & Marcel Semard beat Pee Wee Lopez & Chico Santana Lord Nelson Royal beat Joe Scarpello
9/25/63 Jacksonville, FL Jake Smith & Luke Brown & Chief Crazy Horse beat The (3) Assassins Marcel Semard & French Semard beat Chico Santana & Pee Wee Lopez Hiro Matsuda beat Joe Scarpello Duke Keomuka beat Charlie Laye Karl Kox beat John Heath
9/25/63 Sarasota, FL @ American Legion Arena The Kentuckians beat Karl Kox & Lord Nelson Royal in a 2 of 3 falls match Marcel Semard beat Chico Santana in a 2 of 3 falls match Chief Crazy Horse beat Duke Keomuka by DQ
9/27/63 Miami Beach, FL @ Auditorium
9/28/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Hiro Matsuda & Duke Keomuka vs. ?? & ?? Also included Chief Crazy Horse, Joe Scarpello, John Heath, Karl Kox, Lord Nelson Royal, Eric Pomeroy and Ray Andrews
9/30/63 Orlando, FL @ American Legion Arena The Kentuckians vs. The Assassins in a no DQ, 2 of 3 falls match Chief Crazy Horse vs. Lord Nelson Royal in a 2 of 3 falls match Karl Kox vs. Eric Pomeroy Last edited on Sat Jan 20th, 2018 06:46 am by dbaker3179
____________________ David Baker Mid-Atlantic Wrestling Historian Back To Top PM Quote Reply
Posted: Sat Dec 9th, 2017 07:03 am Add as Friend Ignore Member PM Quote Reply 60th Post dbaker3179
Joined: Sun Mar 1st, 2009 Location: Glendale, Arizona USA Posts: 1485 Status: Offline Mana: 10/1/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat The Assassins in a Texas death match Chief Crazy Horse beat Karl Kox Ray Andrews draw Lord Nelson Royal(20:00) Eric Pomeroy beat Joe Scarpello
10/2/63 Sarasota, FL @ American Legion Arena The Kentuckians beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda by DQ in a 2 of 3 falls match Chief Crazy Horse vs. Karl Kox Joe Scarpello vs. Lord Nelson Royal
10/3/63 Jacksonville, FL The (3) Assassins beat The Kentuckians & Chief Crazy Horse in a Texas death match Fabulous Moolah beat Princess Little Cloud Duke Keomuka beat Ted Christy Ray Andrews beat Karl Kox Eric Pomeroy beat Lord Nelson Royal
10/4/63 Miami Beach, FL @ Auditorium Hiro Matsuda & Duke Keomuka beat The Kentuckians Fabulous Moolah beat Princess Little Cloud Ray Andrews beat Assassin #2 via pinfall Chief Crazy Horse beat Lord Nelson Royal
10/5/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Eric Pomeroy & Ray Andrews vs. ?? & ?? Also included Ted Christy, Lord Nelosn Royal, Karl Kox, Bob Orton, Chief Crazy Horse and Joe Scarpello
10/7/63 Lake Worth, FL @ American Legion Arena The Assassins vs. Joe Scarpello & Ray Villmer Fabulous Moolah vs. Princess Little Cloud Steve Bolus vs. Karl Kox
10/7/63 Orlando, FL @ American Legion Arena Hiro Matsuda & Duke Keomuka vs. Steve Kovacs & Steve Bolus in a 2 of 3 falls match Chief Crazy Horse vs. Ted Christy Bob Orton vs. Eric Pomeroy Lord Nelson Royal vs. Ray Andrews
10/8/63 Fort Myers, FL @ National Guard Armory The Kentuckians vs. Karl Kox & Lord Nelson Royal Ray Villmer vs. Joe Scarpello Charlie Laye vs. Ray Andrews
10/8/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory The Assassins beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda in a 2 of 3 fall smatch to win World Tag Title Fabulous Moolah beat Princess Little Cloud in a 2 of 3 falls match Chief Crazy Horse beat Ted Christy Bob Orton beat Steve Kovacs Steve Bolus draw Eric Pomeroy(20:00)
10/9/63 Sarasota, FL @ American Legion Arena Hiro Matsuda & Duke Keomuka beat The Kentuckians by countout in a 2 of 3 falls match Chief Crazy Horse draw Lord Nelson Royal in a 2 of 3 falls match Ray Villmer beat Ted Christy
10/10/63 Jacksonville, FL Fabulous Moolah & Karl Kox beat Princess Little Cloud & Chief Crazy Horse Hiro Matsuda & Duke Keomuka beat Steve Bolus & Steve Kovacs in a 2 of 3 falls match Bob Orton beat Luke Brown Eric Pomeroy beat Joe Scarpello Ray Andrews beat Lord Nelson Royal
10/11/63 Miami Beach, FL @ Auditorium Hiro Matsuda & Duke Keomuka vs. The Assassins Fabulous Moolah & Lord Nelson Royal vs. Princess Little Cloud & Chief Crazy Horse Karl Kox vs. Steve Kovacs Bob Orton vs. Steve Bolus
10/12/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Eric Pomeroy & Ray Andrews vs. ?? & ?? Steve Bolus vs. ?? Steve Kovacs vs. ?? Also included Ted Christy, Bob Orton, Karl Kox and Lord Nelson Royal
10/14/63 Orlando, FL @ American Legion Arena Hiro Matusda & Duke Keomuka vs. Chief Crazy Horse & Ray Villmer in a 2 of 3 falls match Bob Orton vs. Ray Andrews in a 2 of 3 falls match Ted Christy vs. Eric Pomeroy
10/14/63 Lake Worth, FL @ American Legion Arena The Kentuckians beat The Assassins Lord Nelson Royal vs. Steve Kovacs Steve Bolus vs. Karl Kox
10/15/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Bob Orton beat Luke Brown in a 2 of 3 falls match Bobo Brazil beat Tiny Hampton(13:00) Hiro Matsuda & Duke Keomuka beat Steve Bolus & Steve Kovacs Chief Crazy Horse beat Lord Nelson Royal
10/15/63 Fort Myers, FL @ National Guard Armory The Assassins vs. Ray Andrews & Eric Pomeroy Jake Smith vs. Karl Kox Ray Villmer vs. Ted Christy
10/16/63 Sarasota, FL @ American Legion Arena The Assassins vs. The Kentuckians Karl Kox vs. Steve Bolus Steve Kovacs vs. Lord Nelson Royal
10/17/63 Jacksonville, FL Hiro Matsuda & Duke Keomuka beat The Assassins in a 2 of 3 falls match Bobo Brazil beat Tiny Hampton in a 2 of 3 falls match Karl Kox & Lord Nelson Royal beat Eric Pomeroy & Ray Andrews Bob Orton beat Jake Smith Steve Bolus beat Ted Christy
10/18/63 Miami Beach, FL @ Auditorium Jake Smith vs. Karl Kox Bob Orton vs. Luke Brown The Assassins vs. Steve Kovacs & Steve Blous Chief Crazy Horse vs. Duke Keomuka
10/19/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Included Bob Orton, Lord Nelson Royal, Ray Andrews, Steve Bolus, Ted Christy, Mark Lewin and Don Curtis
10/21/63 Lake Worth, FL @ American Legion Arena The Assassins vs. The Kentuckians Steve Bolus vs. Karl Kox Ray Andrews vs. Ted Christy
10/21/63 Orlando, FL @ American Legion Arena Hiro Matsuda & Duke Keomuka vs. Chief Crazy Horse & Ray Villmer in a 2 of 3 falls match Bob Orton vs. Steve Bolus in a 2 of 3 falls match Mark Lewin vs. Lord Nelson Royal
10/22/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Eddie Graham & Don Curtis beat The Assassins in a 2 of 3 falls match Bob Orton beat Jake Smith Mark Lewin beat Duke Keomuka Chief Crazy Horse beat Hiro Matsuda by DQ
10/22/63 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Luke Brown vs. Karl Kox Ray Andrews & Eric Pomeroy vs. Lord Nelson Royal & Ted Christy Ray Villmer vs. Steve Bolus
10/23/63 Sarasota, FL @ American Legion Arena The Assassins beat Luke Brown & Ray Andrews(sub for Jake Smith) in a Texas death match Eric Pomeroy beat Karl Kox in a 2 of 3 falls match Charlie Laye beat Lord Nelson Royal by DQ
10/24/63 Jacksonville, FL @ Coliseum The Kentuckians beat Hiro Matsuda & Duke Keomuka by DQ Eric Pomeroy & Ray Andrews beat Karl Kox & Lord Nelson Royal Bob Orton beat Steve Kovacs Mark Lewin beat Ted Christy Steve Bolus draw John Heath
10/25/63 Miami Beach, FL @ Auditorium Eddie Graham vs. Assassin #1 Bob Orton vs. Jake Smith Eric Pomeroy & Ray Andrews vs. Ted Christy & Lord Nelson Royal Chief Crazy Horse vs. Assassin #2
10/26/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Bob Orton vs. ?? Mark Lewin & Don Curtis vs. ?? & ?? Also included Chief Crazy Horse, Ted Christy, Lord Nelson Royal and Karl Kox
10/28/63 Lake Worth, FL @ American Legion Arena The Assassins vs. Ray Andrews & Eric Pomeroy Lord Nelson Royal vs. Chief Crazy Horse Jake Smith vs. Karl Kox
10/28/63 Orlando, FL @ American Legion Arena Don Curtis & Eddie Graham vs. Hiro Matsuda & Duke Keomuka in a 2 of 3 falls match Bob Orton vs. Donn Lewin in a 2 of 3 falls match Steve Bolus vs. Mark Lewin
10/29/63 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Hiro Matsuda & Duke Keomuka vs. Ray Andrews & Eric Pomeroy Ray Villmer vs. Donn Lewin Ted Christy vs. Steev Kovacs
10/29/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Eddie Graham & Don Curtis beat The Assassins in a 2 of 3 falls match Bob Orton beat Chief Crazy Horse Mark Lewin beat Karl Kox Lord Nelson Royal beat Steve Bolus
10/30/63 Sarasota, FL @ American Legion Arena Eric Pomeroy & Ray Andrews beat The Assassins by DQ in a 2 of 3 falls match Bob Orton beat Donn Lewin in a 2 of 3 falls match Mark Lewin beat Karl Kox(12:00)
10/31/63 Jacksonville, FL The Assassins beat Mark Lewin & Donn Lewin in a 2 of 3 falls match Chief Crazy Horse beat Karl Kox Eric Pomeroy & Ray Andrews draw Hiro Matsuda & Duke Keomuka Lord Nelson Royal beat Steve Bolus Steve Kovacs beat Ted Christy
11/1/63 Miami Beach, FL @ Auditorium Eddie Graham & Chief Crazy Horse beat The Assassins by DQ in a 2 of 3 falls match Hiro Matsuda vs. Bob Orton Mark Lewin vs. Karl Kox Don Lewin vs. Duke Keomuka
11/2/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Don Curtis & Mark Lewin vs. ?? & ?? Also included Lord Nelson Royal, Karl Kox, Hiro Matsuda, Steve Bolus and Don Lewin
11/4/63 Orlando, FL @ American Legion Arena
11/4/63 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Eric Pomeroy & Ray Andrews vs. Duke Keomuka & Hiro Matsuda Ray Villmer vs. Karl Kox Steve Bolus vs. Lord Nelson Royal
11/5/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Eddie Graham beat Hiro Matsuda in a 2 of 3 falls, no holds barred match The Assassins beat Mark Lewin & Don Lewin(25:00) via pinfall Bob Orton beat Don Curtis Lord Nelson Royal draw Eric Pomeroy(15:00)
11/5/63 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Ray Andrews vs. Duke Keomuka Ray Villmer vs. Karl Kox Steve Kovacs vs. Chief Crazy Horse
11/6/63 Eau Gallie, FL @ Civic Center Hiro Matsuda & Duke Keomuka vs. Mark Lewin & Don Lewin in a 2 of 3 falls match Ray Vilmer vs. Karl Kox Chief Crazy Horse vs. Lord Nelson Royal
11/7/63 Jacksonville, FL Don Curtis & Mark Lewin beat The Assassins Bob Orton beat Chief Crazy Horse in a 2 of 3 falls match Hiro Matsuda & Duke Keomuka beat Eric Pomeroy & Ray Andrews Steve Bolus draw Karl Kox Lord Nelson Royal beat Steve Kovacs
11/8/63 Miami Beach, FL @ Auditorium
11/9/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
11/11/63 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Ray Andrews & Eric Pomeroy vs. The Assassins Ray Villmer vs. Karl Kox Charlie Laye vs. Lord Nelson Royal
11/11/63 Orlando, FL @ American Legion Arena Chief Crazy Horse vs. Bob Orton in a Teaxs death match Don Curtis vs. Hiro Matsuda in a 2 of 3 falls match Mark Lewin vs. Frank Valois John Heath vs. Doran O’Hara
11/12/63 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
11/12/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory No wrestling
11/13/63 Sarasota, FL @ American Legion Arena The Assassins beat Don Curtis & Steve Kovacs in a 2 of 3 falls match Bob Orton beat Eric Pomeroy(22:00) Ray Andrews draw Lord Nelson Royal(30:00)
11/13/63 Eau Gallie, FL @ Civic Center Chief Crazy Horse & Ray Villmer vs. Hiro Matsuda & Duke Keomuka in a Texas tornado match Karl Kox vs. Steve Bolus Frank Valois vs. Mark Lewin
11/14/63 Jacksonville, FL @ Civic Auditorium Don Curtis & Mark Lewin beat Hiro Matsuda & Duke Keomuka Bob Orton beat Eric Pomeroy Karl Kox beat Steve Bolus Chief Crazy Horse beat Frank Valois by DQ Ray Andrews draw Lord Nelson Royal
11/15/63 Miami Beach, FL @ Auditorium Mark Lewin & Don Curtis beat The Assassins in a 2 of 3 falls match Bob Orton beat Chief Crazy Horse Karl Kox beat Steve Kovacs Ray Andrews beat Lord Nelson Royal
11/16/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) The Assassins vs. Steve Bolus & Steve Kovacs Also included Ray Andrews, Eric Pomeroy, Lord Nelson Royal and Frank Valois
11/18/63 Lake Worth, FL @ American Legion Arena The Assassins vs. Hiro Matsuda & Duke Keomuka Karl Kox vs. Chief Crazy Horse Lord Nelson Royal vs. Ray Andrews
11/18/63 Orlando, FL @ American Legion Arena Sherri Lee vs. Cora Combs in a 2 of 3 falls match Don Curtis vs. Bob Orton in a 2 of 3 falls match Mark Lewin vs. Eric Pomeroy Frank Valois vs. ??
11/19/63 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Sherri Lee vs. Cora Combs Ray Villmer vs. Karl Kox Chief Crazy Horse vs. Duke Keomuka
11/19/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Bob Orton beat Eddie Graham by countout in a 2 of 3 falls match The Assassins beat Eric Pomeroy & Ray Andrews Don Curtis beat Frank Valois(13:00) Mark Lewin beat Lord Nelson Royal
11/20/63 Sarasota, FL @ American Legion Arena Don Curtis & John Heath beat The Assassins Cora Combs beat Sherri Lee Mark Lewin beat Bob Orton
11/20/63 Eau Gallie, FL @ Civic Center Ray Andrews & Eric Pomeroy vs. Karl Kox & Lord Nelson Royal Ray Villmer vs. Duke Keomuka Frank Valois vs. Chief Crazy Horse
11/21/63 Jacksonville, FL Don Curtis & Mark Lewin beat The Assassins to win the World Tag Title Eddie Graham vs. Bob Orton Cora Combs vs. Sherri Lee Chief Crazy Horse vs. Duke Keomuka Eric Pomeroy & Ray Andrews vs. Frank Valois & Lord Nelson Royal
11/22/63 Miami Beach, FL @ Auditorium Don Curtis & Mark Lewin vs. Bob Orton & Karl Kox Chief Crazy Horse vs. Frank Valois Duke Keomuka vs. Ray Andrews Sherri Lee vs. Cora Combs
11/23/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Don Curtis & Mark Lewin vs. ?? & ?? Also included Karl Kox, Bob Orton, Lord Nelson Royal, Frank Valois, Jack Allen and Gene Martin
11/25/63 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Karl Kox & Lord Nelson Royal beat Ray Andrews & Eric Pomeroy in a 2 of 3 falls match Karen Kellogg beat Cora Combs in a 2 of 3 falls match Eric Pomeroy beat Frank Valois
11/25/63 Orlando, FL @ American Legion Arena
11/26/63 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Ray Villmer vs. Karl Kox in a match with Pat O’Hara as special referee Eric Pomeroy vs. Gene Martin Ray Andrews vs. Lord Nelson Royal John Heath vs. Don Hartnett
11/26/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Don Curtis & Mark Lewin beat The Assassins in a 2 of 3 falls match Cora Combs beat Karen Kellogg Bob Orton beat Chief Crazy Horse in an Indian death match Frank Valois beat Jack Allen
11/27/63 Eau Gallie, FL @ Civic Center The Assassins vs. Ray Andrews & Eric Pomeroy Cora Combs vs. Sherri Lee Ray Villmer vs. Frank Valois
11/28/63 Jacksonville. FL Eddie Graham & Don Curtis & Mark Lewin beat The Assassins in a 2 of 3 falls match Bob Orton beat Eric Pomeroy(sub for Ray Villmer) Karen Kellogg & Jack Allen beat Cora Combs & Karl Kox by DQ Frank Valois beat Chief Crazy Horse Ray Andrews beat Lord Nelson Royal
11/29/63 Miami Beach, FL @ Auditorium Don Curtis & Mark Lewin beat Bob Orton & Karl Kox in a 2 of 3 falls match Chief Crazy Horse vs. Frank Valois Eric Pomeroy vs. Lord Nelson Royal
11/30/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Inlcuded Don Curtis, Bob Orton, Chief Crazy Horse, Jack Allen, Frank Valois and Lord Nelson Royal
12/2/63 Lake Worth, FL @ American Legion Arena NWA World Champion Lou Thesz vs. Karl Kox Ray Villmer & Chief Crazy Horse vs. Lord Nelson Royal & Frank Valois Eric Pomeroy vs. Red Lyons
12/2/63 Orlando, FL @ American Legion Arena The Assassins vs. Eddie Graham & Don Curtis in a 2 of 3 falls match Bob Orton vs. Mark Lewin in a 2 of 3 falls match Jack Allen vs. Ray Andrews
12/3/63 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Ray Andrews & Pat O’Hara vs. Karl Kox & Lord Nelson Royal Eric Pomeroy vs. Chief Crazy Horse John Heath vs. Doran O’Hara
12/3/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory NWA World Champion Lou Thesz draw Bob Orton(60:00) in a 2 of 3 falls match Eddie Graham, Mark Lewin & Don Curtis beat The Assassins & their valet Frank Valois beat Ray Andrews Jack Allen beat Steve Kovacs(sub for Red Lyons)
12/4/63 Sarasota, FL @ American Legion Arena Mark Lewin & Don Curtis double DQ Karl Kox & Bob Orton in a 2 of 3 falls match John Heath beat Lord Nelson Royal in a 2 of 3 falls match Jack Allen draw Don Hartnett
12/5/63 Jacksonville, FL NWA World Champion Lou Thesz no contest with Eddie Graham Don Curtis & Mark Lewin draw The Assassins in a title vs. masks match Bob Orton beat Frank Valois Chief Crazy Horse & Jack Allen beat Karl Kox & Lord Nelson Royal Ray Andrews draw Harry Smith(sub for Red Lyons)
12/6/63 Miami Beach, FL @ Auditorium NWA World Champion Lou Thesz beat Don Curtis in a 2 of 3 falls match Mark Lewin draw Bob Orton Eric Pomeroy & Ray Andrews beat Frank Valois & Karl Kox Jack Allen(sub for Red Lyons) beat Lord Nelson Royal
12/7/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Ray Andrews & Eric Pomeroy vs. ?? & ?? Also included Bob Orton, Lord Nelson Royal, Karl Kox, Frank Valois, Chief Crazy Horse and Jack Allen
12/9/63 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Ray Villmer vs. Lord Nelson Royal Ray Andrews & Eric Pomeroy vs. Karl Kox & Frank Valois John Heath vs. Charlie Laye
12/9/63 Orlando, FL @ American Legion Arena The Assassins vs. Mark Lewin & Don Curtis in a 2 of 3 falls match Bob Orton vs. Eddie Graham in a 2 of 3 falls match Jack Allen vs. Hiro Matsuda
12/10/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Eddie Graham beat Assassin #1 by DQ in a 2 of 3 falls match Bob Orton beat Don Curtis in a 2 of 3 falls match Mark Lewin draw Assassin #2(20:00) Duke Keomuka beat Jack Allen
12/10/63 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Ray Villmer & Pat O’Hara vs. Karl Kox & Lord Nelson Royal in a Texas death match with 2 referees Frank Valois vs. Eric Pomeroy Ray Andrews vs. Chrief Crazy Horse
12/11/63 Sarasota, FL @ American Legion Arena Eddie Graham & Don Curtis beat Bob Orton & Karl Kox by reverse decision in a 2 of 3 falls match Jack Allen beat Lord Nelson Royal in a 2 of 3 falls match Frank Valois beat Charlie Laye(17:00)
12/11/63 Eau Gallie, FL @ Civic Center Ray Andrews & Eric Pomeroy vs. The Assassins in a Texas death match Duke Keomuka vs. Chief Crazy Horse Coach John Heath vs. Don Hartnett
12/12/63 Jacksonville, FL Eddie Graham, Don Curtis & Mark Lewin beat The (3) Assassins in a 2 of 3 falls match Duke Keomuka beat Bob Orton by DQ Frank Valois beat Chief Crazy Horse Eric Pomeroy draw Karl Kox Jack Allen beat Lord Nelson Royal
12/13/63 Miami Beach, FL @ Auditorium Mark Lewin & Don Curtis beat The Assassins in a 2 of 3 falls match Bob Orton beat Eric Pomeroy via pinfall Karl Kox beat Ray Andrews Jack Allen beat Frank Valois
12/14/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
12/16/63 Orlando, FL @ American Legion Arena Chief Crazy Horse vs. Duke Keomuka in a 2 of 3 falls match Eric Pomeroy & Ray Andrews vs. Karl Kox & Frank Valois in a 2 of 3 falls match Jack Allen vs. Jerry London
12/16/63 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Mark Lewin & Don Curtis vs. The Assassins Eddie Graham vs. Bob Orton Pedro Godoy vs. Don Whittler
12/17/63 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Karl Kox & Frank Valois vs. Ray Villmer & Eric Pomeroy Pedro Godoy vs. Chief Crazy Horse John Heath vs. Jack Allen
12/17/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory The Assassins & their valet draw Eddie Graham, Don Curtis & Mark Lewin(60:00) in a 2 of 3 falls match Bob Orton beat Chief Crazy Horse Duke Keomuka beat Don Whittler Jerry London draw Ray Andrews(20:00)
12/18/63 Eau Gallie, FL @ Civic Center The Assassins & their valet vs. Ray Andrews, Eric Pomeroy & Ray Villmer Chief Crazy Horse vs. Pedro Godoy Duke Keomuka vs. Charlie Laye
12/19/63 Jacksonville, FL Don Curtis beat Big Bob Orton by DQ The Assassins beat Eric Pomeroy & Ray Andrews Mark Lewin beat Frank Valois Marva Scott beat Sweet Georgia Brown Duke Keomuka beat Jack Allen Jerry London beat Karl Kox
12/20/63 Miami Beach, FL @ Auditorium Mark Lewin, Don Curtis & Chief Crazy Horse beat The Assassins & their valet in a 2 of 3 falls match Bob Orton beat Don Whittler Frank Valois beat Jack Allen Jerry London draw Pedro Godoy
12/21/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Bob Orton vs. ?? Also included Jerry London, Chief Crazy Horse, Pedro Godoy, Ray Andrews, Karl Kox and Don Whittler
12/23/63 Lake Worth, FL @ American Legion Arena The Assassins vs. Ray Villmer & Ray Andrews Chief Crazy Horse vs. Pedro Godoy Jack Allen vs. Don Whittler
12/23/63 Orlando, FL @ American Legion Arena Don Curtis & Mark Lewin vs. Bob Orton & Duke Keomuka in a 2 of 3 falls match Dory Funk, Jr. vs. Frank Valois Jerry London vs. John Paul Henning
12/25/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory(Special Wednesday Card) Eddie Graham, Don Curtis & Mark Lewin beat The Assassins & their valet in a losers leave town, Texas death match Bob Orton beat John Paul Henning Duke Keomuka beat Ray Andrews Dory Funk, Jr. beat Pedro Godoy by DQ
12/26/63 Miami Beach, FL @ Auditorium(Special Thursday Card) Bob Orton beat Don Curtis in a 2 of 3 falls match Pedro Godoy & Frank Valois beat Chief Crazy Horse & Jerry London Mark Lewin beat Karl Kox Don Whittler draw Jack Allen
12/28/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Don Curtis & Mark Lewin vs. ?? & ?? Also included Dory Funk, Sr., Dory Funk, Jr., Karl Kox, Bob Orton, Jack Allen and Frank Valois
12/28/63 Jacksonville, FL Bob Orton beat Eddie Graham to win Southern Title Bob Ellis, Don Curtis & Mark Lewin beat The Assassins & their valet in a Texas death match Princess Little Cloud vs. Betty Boucher Jerry London vs. Duke Keomuka Don Whittier vs. Pedro Godoy
12/30/63 Lake Worth, FL @ American Legion Arena The Assassins & their valet vs. Ray Andrews, Lou Bastien & Ray Villmer Don Whittler vs. Karl Kox Jack Allen vs. Frank Valois
12/30/63 Orlando, FL @ American Legion Arena Bob Ellis vs. Great Malenko in a 2 of 3 falls match Don Curtis & Mark Lewin vs. Bob Orton & Duke Keomuka in a 2 of 3 falls match Dory Funk, Jr. vs. Pedro Godoy
12/31/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Don Curtis & Mark Lewin beat Great Malenko & Bob Orton by referee's decision Duke Keomuka beat Lou Bastien Charley Laye beat Karl Kox by DQ Jerry London draw Pedro Godoy
12/31/63 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Ray Villmer & Pat O’Hara beat Karl Kox & Frank Valois in a 2 of 3 falls match Pedro Godoy no contest with John Heath Ray Andrews beat Jack Allen
|
|
|
Post by Kriss on Dec 9, 2022 19:51:25 GMT
1/1/64 Sarasota, FL The Assassins vs. Don Hartnett, John Heath & Ray Vilmer Frank Valois vs. Don Whittler Jack Allen vs. Ray Andrews
1/1/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory(Special Wednesday Card) Don Curtis & Mark Lewin beat Great Malenko & Bob Orton in a 2 of 3 falls match where World Tag Title was held up Duke Keomuka beat Lou Bastien Charlie Laye(sub for Dory Funk, Jr.) beat Killer Karl Kox by DQ Pedro Godoy draw Jerry London
1/2/64 Jacksonville, FL @ Coliseum Jack Allen & Jerry London beat Pedro Godoy & Killer Karl Kox Lou Bastien beat Duke Keomuka by DQ Mark Lewin beat Assassin #1 Don Curtis beat Great Malenko Eddie Graham beat Bob Orton by DQ
1/3/64 Miami Beach, FL @ Auditorium Frank Valois beat Don Whittler Jack Allen draw Jerry London Pedro Godoy beat Roy Andrews Don Curtis & Mark Lewin beat Great Malenko & Bob Orton in a 2 of 3 falls match
1/4/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Skull Murphy & Brute Bernard vs. ?? & ?? Don Curtis draw Bob Orton Also included Joe McCarthy, Killer Karl Kox, Jack Allen, Jerry London, Frank Valois, Great Malenko, Ray Andrews and Don Whittler
1/6/64 Orlando, FL @ American Legion Arena Bob Orton vs. Eddie Graham in a 2 of 3 falls match Don Curtis & Mark Lewin vs. Skull Murphy & Brute Bernard in a 2 of 3 falls match Great Malenko vs. Jerry London
1/6/64 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Lou Bastien & Ray Villmer vs. Duke Keomuka & Pedro godoy Don Whittler vs. Frank Valois Joe McCarthy vs. Ray Andrews
1/7/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Don Whittler draw Frank Valois Joe McCarthy beat Doran O’Hara Brute Bernard & Skull Murphy beat Jack Allen & Jerry London Don Curtis & Mark Lewin beat Great Malenko & Bob Orton to win held up World Tag Title in a 2 of 3 falls, no DQ, no time limit match
1/7/64 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Ray Villmer & Ray Andrews vs. Killer Karl Kox & Pedro Godoy Duke Keomuka vs. Charlie Laye John Heath vs. Lou Bastien
1/8/64 Sarasota, FL John Heath & Ray Vilmer beat Great Malenko & Bob Orton by DQ Jerry London beat Pedro Godoy by DQ Ray Andrews beat Joe McCarthy
1/9/64 Jacksonville, FL @ Coliseum Duke Keomuka, Great Malenko & Bob Orton beat Don Curtis, Eddie Graham & Mark Lewin Skull Murphy beat Jack Allen Brute Bernard beat Don Whittler Jerry London draw Joe McCarthy Lou Bastien beat Killer Karl Kox
1/10/64 Miami Beach, FL @ Auditorium Bob Orton beat Mark Lewin Jack Allen beat Frank Valois Don Curtis draw Great Malenko Brute Bernard & Skull Murphy beat Jerry London & Don Whittler
1/11/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) No wrestling
1/13/64 Orlando, FL @ American Legion Arena Don Curtis draw Bob Orton in a 2 of 3 falls match Brute Bernard & Skull Murphy vs. Eddie Graham & Mark Lewin in a 2 of 3 falls match Joe McCarthy vs. Tim Woods
1/13/64 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
1/14/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Haystacks Calhoun & Eddie Graham beat Great Malenko & Bob Orton by DQ in a 2 of 3 falls match Brute Bernard & Skull Murphy beat Don Curtis & Mark Lewin Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Jerry London & Tim Woods Frank Valois beat Don Whittler Tito Carreon draw Joe McCarthy(15:00)
1/14/64 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Eric Pomeroy vs. Juan Sebastian Ike Eakins vs. Tinker Todd Ray Andrews vs. Marco Polo Crista Clark vs. Andrene Ames
1/15/64 Daytona Beach, FL @ Peabody Auditorium Jerry London beat Jack Allen Haystacks Calhoun beat Killer Karl Kox Eddie Graham beat Great Malenko in a 2 of 3 falls match Don Curtis & Mark Lewin draw Duke Keomuka & Hiro Matsuda in a 2 of 3 falls match
1/16/64 Jacksonville, FL @ Coliseum Don Curtis & Mark Lewin beat Great Malenko & Bob Orton Haystacks Calhoun beat Joe McCarthy & Frank Valois in a handicap match Brute Bernard & Skull Murphy beat Tito Carreon & Jerry London Hiro Matsuda beat Jack Allen Duke Keomuka draw Tim Woods
1/17/64 Miami Beach, FL @ Auditorium Don Curtis & Mark Lewin beat Brute Bernard & Skull Murphy Eddie Graham beat Bob Orton by DQ Great Malenko beat Tito Carreon Haystacks Calhoun beat Pedro Godoy & Frank Valois in a handicap match
1/18/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
1/20/64 Orlando, FL @ American Legion Arena NWA World Champion Lou Thesz beat Don Curtis via pinfall in a 2 of 3 falls match Haystacks Calhoun & Mark Lewin beat Skull Murphy & Brute Bernard Tim Woods beat Pedro Godoy Hiro Matsuda beat Jerry London
1/20/64 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Eddie Graham & Tito Carreon vs. Great Malneko & Bob Orton Diamond Lil vs. Darling Dagmar Don Whittler vs. Frank Valois Jack Allen vs. Duke Keomuka
1/21/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory NWA World Champion Lou Thesz draw Hiro Matsuda(60:00) in a 2 of 3 falls match Haystacks Calhoun won a 9-man battle royal that also included Eddie Graham and Skull Murphy Joe McCarthy draw Tim Woods Duke Keomuka beat Jerry London Darling Dagmar beat Diamond Lil
1/21/64 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Eric Pomeroy & Ray Andrews vs. Juan Sebastien & Bob Woods John Heath vs. Billy Parks Lester Hill vs. Don Hartnett
1/22/64 Daytona Beach, FL @ Peabody Auditorium Haystacks Calhoun & Eddie Graham beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda by DQ ina 2 of 3 falls match Jack Allen beat Jack Terry Don Whittler beat Joe McCarthy Jerry London beat Pedro Godoy
1/22/64 Jacksonville, FL @ Coliseum Don Curtis & Mark Lewin beat Brute Bernard & Skull Murphy Tim Woods beat Frank Valois Great Malenko beat Tito Carreon Darling Dagmar beat Diamond Lil NWA World Champion Lou Thesz beat Bob Orton
Note: Mark Lewin leaves the territory, so the World Tag Team Title is put up for grabs in a one-night tournament on January 28, 1964 in Tampa, FL
1/24/64 Miami Beach, FL @ Auditorium NWA World Champion Lou Thesz beat Eddie Graham in a 2 of 3 falls match Skull Murphy & Brute Bernard beat Haystacks Calhoun & Don Curtis Hiro Matsuda beat Tito Carreon Great Malenko beat Jerry London
1/25/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Bob Ellis vs. ?? Plus other matches
1/25/64 Winter Haven, FL @ National Guard Armory NWA World Champion Lou Thesz beat Skull Murphy Haystacks Calhoun & Eddie Graham beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda Brute Bernard vs. Jerry London Joe McCarthy vs. Don Whittler
1/25/64 Dade City, FL @ Armory Bob Orton vs. Don Curtis in a 2 of 3 falls match Tim Woods vs. Red Raider(Pedro Godoy) in a 2 of 3 falls match Tito Carreon vs. Frank Valois
1/27/64 Eau Gallie, FL @ Civic Center Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner vs. Ray Andrews & Eric Pomeroy Alberto Torres vs. Prince Omar Ramon Torres vs. Juan Sebastian
1/27/64 Orlando, FL @ American Legion Arena Bob Orton vs. Hiro Matsuda in a 2 of 3 falls match Don Curtis & Haystacks Calhoun vs. Skull Murphy & Brute Bernard in a 2 of 3 falls match Joe McCarthy & Marjorie Ramsey vs. Jerry London & Peggy Allen in a 2 of 3 falls match Tim Woods vs. Jack Terry
1/27/64 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Eddie Graham beat Great Malneko in a Texas death match Pedro Godoy & Frank Valois beat Jack Allen & Don Whittler(21:00) Duke Keomuka beat Tito Carreon in a 2 of 3 falls match
1/28/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Bob Orton beat Eddie Graham Haystacks Calhoun & Don Curtis beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda by DQ Brute Bernard & Skull Murphy beat Haystacks Calhoun & Don Curtis in tournament final to win vacant World Tag Title Peggy Allen beat Margie Ramsey(11:00) Great Malenko beat Jerry London(14:00) Tim Woods beat Pedro Godoy
1/28/64 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Juan Sebastian & Masked Diablo vs. Eric Pomeroy & Ray Andrews Ella Waldek vs. Vivian Vachon John Heath vs. Billy Parks
1/29/64 Daytona, FL Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Jerry London & Tim Woods Peggy Allen beat Marge Ramsey Great Malenko beat Tito Carreon Pedro Godoy beat Jack Allen
1/29/64 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Eddie Graham & Haystacks Calhoun vs. Skull Murphy & Brute Bernard Bob Orton vs. Don Curtis Plus 2 other matches
1/30/64 Jacksonville, FL @ Coliseum Tito Carreon draw Frank Valois Tim Woods beat Don Whittler Joe McCarthy beat Jack Allen Peggy Allen beat Marge Ramsey Don Curtis beat Bob Orton by DQ Haystacks Calhoun won a 9-man battle royal
1/31/64 Miami Beach, FL @ Auditorium Bob Orton beat Haystacks Calhoun Skull Murphy & Brute Bernard beat Hiro Matsuda & Duke Keomuka Peggy Allen beat Margie Ramsey Tim Woods beat Joe McCarthy
2/1/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Included Brute Bernard, Skull Murphy, Don Curtis, Jack Allen, Great Malenko, Eddie Graham, Tito Carreon, Pedro Godoy and Jerry London
2/1/64 Winter Haven, FL No wrestling
2/3/64 Orlando, FL @ American Legion Arena Hiro Matsuda vs. Bob Orton in a no DQ, 2 of 3 falls match Chico Santana vs. Little Boy Blue in a 2 of 3 falls match 7-man battle royal including Haystacks Calhoun, Brute Bernard, Skull Murphy, Jerry London, Frank Valois, Tim Woods and Don Whittler
2/3/64 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Eddie Graham & Don Curtis vs. Great Malenko & Duke Keomuka Frenchy Semard & Jean Antone vs. Pee Wee Lopez & Ann Regan Tito Carreon vs. Pedro Godoy Jack Allen vs. Joe McCarthy
2/4/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Pedro Godoy draw Jerry London Jean Antone & Frenchy Semard beat Pee Wee Lopez & Ann Regan Tim Woods beat Frank Valois Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Brute Bernard & Skull Murphy by DQ in a 2 of 3 falls match
2/4/64 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Eddie Graham, Haystacks Calhoun & Little Boy Blue vs. Bob Orton, Great Malenko & Chico Santana Plus 3 other matches
2/5/64 Daytona, FL Don Curtis beat Great Malenko Frenchy Semard beat Pee Wee Lopez Jerry London beat Frank Valois Pedro Godoy beat Don Whittler
2/5/64 Jacksonville, FL @ Coliseum Bob Orton beat Hiro Matsuda Haystacks Calhoun & Eddie Graham beat Brute Bernard & Skull Murphy Jean Antone & Little Boy Blue beat Ann Regan & Chico Santana Duke Keomuka beat Tito Carreon Joe McCarthy draw Tim Woods
2/6/64 Leesburg, FL @ National Guard Armory Frenchy Semard & Jean Antone vs. Pee Wee Lopez & Ann Regan in a 2 of 3 falls match Haystacks Calhoun & Don Curtis vs. Great Malenko & Pedro Godoy Tim Woods vs. Jerry London
2/7/64 Miami Beach, FL @ Auditorium Bob Orton beat Don Curtis in a 2 of 3 falls match Brute Bernard & Skull Murphy beat Haystacks Calhoun & Tim Woods Jean Antone & Frenchy Semard beat Pee Wee Lopez & Ann Regan Tito Carreon beat Frank Valois
2/8/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) No wrestling
2/8/64 Winter Haven, FL @ National Guard Armory Bob Orton vs. Don Curtis Jean Antone & Frenchy Semard vs. Ann Regan & Chico Santana Eddie Graham & Jerry London vs. Duke Keomuka & Hiro Matsuda Pedro Godoy vs. Tim Woods
2/10/64 Orlando, FL @ American Legion Arena Don Curtis & Eddie Graham beat Brute Bernard & Skull Murphy Bob Orton beat Haystacks Calhoun Ann Regan beat Jean Antone Duke Hoffman beat Jack Allen
2/10/64 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Hiro Matsuda & Duke Keomuka vs. Tim Woods & Jerry London Tito Carreon vs. Great Malenko in a Texas death match Don Whittler vs. Pedro Godoy Joe McCarthy vs. Frank Valois
2/11/64 St. Petersburg, FL @ Sunshine Speedway Brute Bernard & Skull Murphy vs. Hiro Matsuda & Duke Keomuka in a 2 of 3 falls match Haystacks Calhoun & Don Curtis vs. Bob Orton & Great Malenko Ann Regan vs. Jean Antone Tim Woods vs. Pedro Godoy Duke Hoffman vs. Jack Allen
2/11/64 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Alberto Torres & Ramon Torres vs. Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner Juan Sebastian vs. Billy Parks Bull Verdue vs. Eric Pomeroy Jack Vansky vs. Ray Andrews
2/12/64 Jacksonville, FL @ Coliseum Duke Hoffman beat Jack Allen Tim Woods beat Joe McCarthy Eddie Graham beat Great Malenko Bob Orton beat Haystacks Calhoun Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Brute Bernard & Skull Murphy by DQ
2/12/64 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Bob Orton vs. Eddie Graham 7-man battle royal including Haystacks Calhoun, Don Curtis, Tim Woods, Skull Murphy, Brute Bernard, Hiro Matusda & Duke Keomuka Jean Antone vs. Ann Regan Jerry London vs. Great Mlaenko
2/13/64 Leesburg, FL @ National Guard Armory Don Curtis vs. Pedro Godoy in a Texas death match Jerry London & Jean Antone vs. Frank Valois & Ann Regan in a 2 of 3 falls match Don Whittler vs. Tito Carreon
2/14/64 Daytona, FL Haystacks Calhoun vs. Don Whittler & Frank Valois in a handicap match Jean Antone vs. Ann Regan Don Curtis vs. Bob Orton Pedro Godoy vs. Jerry London
2/14/64 Miami Beach, FL @ Auditorium Brute Bernard & Skull Murphy beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda in a 2 of 3 falls match Bob Ellis beat Great Malenko Tito Carreon beat Duke Hoffman Tim Woods beat Pedro Godoy
2/15/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Bob Ellis beat Frank Valois plus 2 other matches
2/15/64 Winter Haven, FL @ National Guard Armory Jerry London vs. Hiro Matsuda 7-man battle royal including Haystacks Calhoun, Great Malenko, Duke Keomuka, Joe McCarthy, Pedro Godoy, Tito Carreon & Tim Woods
2/17/64 Orlando, FL @ American Legion Arena Brute Bernard & Skull Murphy vs. Don Curtis & Eddie Graham in a no DQ, no time limit match Great Malenko vs. Tim Woods Beau Brummell & Ann Regan vs. Lord Littlebrook & Jean Antone in a 2 of 3 falls match Duke Hoffman vs. Jerry London
2/17/64 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Haystacks Calhoun & Bob Ellis beat Hiro Matsuda & Duke Keomuka Bob Orton beat Tito Carreon Little Hawk beat Hans Hess Ricky Romero beat Pedro Godoy
2/18/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Duke Hoffman beat Jerry London(14:00) Tim Woods beat Joe McCarthy Lord Littlebrook & Rollie The Hawk beat Beau Brummell & Fritz Hess Haystacks Calhoun & Bob Ellis beat Great Malenko & Bob Orton Brute Bernard & Skull Murphy beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda in a 2 of 3 falls match
2/18/64 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Alberto Torres & Ramon Torres vs. Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner Ray Villmer vs. Krusher Karlson Juan Sebastian & Bull Verdue vs. Eric Pomeroy & Ray Andrews
2/19/64 Daytona, FL Beau Brummell & Rollie The Hawk vs. Fritz Hess & Lord Littlebrook 7-man battle royal
2/19/64 Ocala, FL @ Recreation Center Eric Pomeroy & Ray Andrews vs. Oscar Verdu & Juan Sebastian Ella Waldek vs. Belle Starr Ike Eakins vs. Bill Napolitan
2/20/64 Jacksonville, FL @ Coliseum The Assassins vs. Brute Bernard & Skull Murphy Bob Ellis vs. Great Malenko Jean Antone, Lord Littlebrook & Rollie The Hawk vs. Bull Brummell, Fritz Hess & Ann Regan Pedro Godoy vs. Ricky Romero Duke Hoffman vs. Tim Woods
2/20/64 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Bob Orton vs. Haystacks Calhoun Eddie Graham & Don Curtis vs. Hiro Matsuda & Duke Keomuka Jerry London vs. Frank Valois Joe McCarthy vs. Don Whittler
2/21/64 Miami Beach, FL @ Auditorium Haystacks Calhoun & Eddie Graham beat Brute Bernard & Skull Murphy in a 2 of 3 falls match Ricky Romero beat Frank Valois Bob Orton beat Tito Carreon Lord Littlebrook & Rollie The Hawk beat Beau Brummel & Fritz Hess
2/22/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Tito Carreon beat Bob Orton by DQ plus 2 other matches
2/24/64 Orlando, FL @ American Legion Arena Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Brute Bernard & Skull Murphy in a 2 of 3 falls match Duke Hoffman beat Don Curtis in a 2 of 3 falls match Tim Woods beat Jerry London Bob Ellis beat Frank Valois
2/24/64 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Eddie Graham & Haystacks Calhoun vs. Bob Orton & El Diablo Sweet Georgia Brown vs. Betty Spencer Tito Carreon vs. Charlie Laye Ricky Romero vs. Joe McCarthy
2/25/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Haystacks Calhoun beat Bob Orton by DQ in a 2 of 3 falls match Bob Ellis & Eddie Graham beat Brute Bernard & Skull Murphy Sweet Georgia Brown beat Betty Ann Spencer Don Curtis & Tim Woods draw Duke Keomuka & Hiro Matsuda Ricky Romero beat Joe McCarthy Duke Hoffman beat Tito Carreon
2/25/64 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Alberto Torres, Ramon Torres & Ray Villmer vs. Kurt Von Brauner, Karl Von Brauner & Saul Weingeroff Ike Eakins vs. Juan Sebastian Ray Andrews vs. Bull Verdue
2/26/64 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Eddie Graham & Don Curtis vs. Hiro Matsuda & Duke Keomuka in a 2 of 3 falls match Sweet Georgia Brown vs. Betty Ann Spencer Ricky Romero vs. Frank Valois Duke Hoffman vs. Tim Woods
2/27/64 Jacksonville, FL @ Coliseum The Kentuckians(Luke Brown & Jake Smith) & Haystacks Calhoun beat Brute Bernard, Skull Murphy & Bob Orton Eddie Graham beat Duke Hoffman Bob Ellis beat Pedro Godoy Betty Ann Spencer beat Sweet Georgia Brown Ricky Romero beat Frank Valois
2/27/64 Leesburg, FL @ National Guard Armory Hiro Matsuda & Duke Keomuka vs. Don Curtis & Jerry London Plus 2 other matches
2/28/64 Miami Beach, FL @ Auditorium Haystacks Calhoun won a 7-man battle royal Ricky Romero(sub for Eddie Graham) beat Bob Orton in a 2 of 3 falls match Sweet Georgia Brown beat Betty Ann Spencer Ricky Romero beat Joe McCarthy
2/28/64 Cocoa, FL @ National Guard Armory Don Curtis & Tim Woods vs. Hiro Matusda & Duke Keomuka in a 2 of 3 falls match Pedro Godoy vs. Jerry London in a 2 of 3 falls match Tito Carreon vs. Frank Valois
2/28/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Brute Bernard & Skull Murphy vs. ?? & ?? Bob Ellis vs. ?? Also included Don Curtis, Tim Woods and Duke Keomuka
2/29/64 Winter Haven, FL @ National Guard Armory Brute Bernard & Skull Murphy vs. Haystacks Calhoun & Bob Ellis Hiro Matsuda vs. Bob Orton Tito Carreon vs. Duke Keomuka Jerry London vs. Joe McCarthy
3/2/64 Orlando, FL @ American Legion Arena Skull Murphy & Brute Bernard vs. Hiro Matsuda & Duke Keomuka in a 2 of 3 falls match Bob Ellis vs. Duke Hoffman in a 2 of 3 falls match Tito Carreon vs. Tim Woods Pedro Godoy vs. Jerry London
3/2/64 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
3/3/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Bob Ellis beat Bob Orton via pinfall in a 2 of 3 falls match to win Southern Title Haystacks Calhoun & Eddie Graham beat Brute Bernard & Skull Murphy by DQ Hans Schmidt beat Don Curtis(10:15) Duke Hoffman draw Ricky Romero Tim Woods beat Duke Keomuka by DQ Tito Carreon beat Joe McCarthy
3/3/64 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Ray Villmer vs. Saul Weingeroff Alberto Torres & Ramon Torres vs. Juan Sebastian & Bull Verdue Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Ike Eakins & Ray Andrews
3/5/64 Jacksonville, FL @ Coliseum Jerry London beat Charlie Laye Hans Schmidt beat Tim Woods Ricky Romero beat Joe McCarthy Eddie Graham beat Duke Hoffman Haystacks Calhoun & Bob Ellis beat Brute Bernard & Skull Murphy by DQ
3/5/64 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Don Curtis vs. Hiro Matsuda in a 2 of 3 falls, judo jacket match Darling Dagmar vs. Baby Cheryl Tito Carreon & Don Whittler vs. Pedro Godoy & Frank Valois Lou Bastien vs. Duke Keomuka
3/6/64 Cocoa, FL @ National Guard Armory Bob Ellis & Haystacks Calhoun vs. Hiro Matsuda & Duke Keomuka in a 2 of 3 falls match Baby Cheryl vs. Darling Dagmar Tim Woods vs. Joe McCarthy Jerry London vs. Farnk Valois
3/6/64 Miami Beach, FL @ Auditorium Don Curtis & Eddie Graham beat Brute Bernard & Skull Murphy in a 2 of 3 falls match Ricky Romero beat Pedro Godoy Tito Carreon draw Duke Hoffman Hans Schmidt beat Lou Bastien
3/7/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Bob Ellis beat Duke Keomuka Plus 2 other matches
3/7/64 Leesburg @ National Guard Armory Don Curtis & Bob Ellis vs. Brute Bernard & Skull Murphy Baby Cheryl vs. Darling Dagmar Tim Woods vs. Ricky Romero
3/9/64 Orlando, FL @ American Legion Arena Haystacks Calhoun & Bob Ellis vs. Skull Murphy & Brute Bernard in a 2 of 3 falls match Tim Woods vs. Duke Hoffman in a 2 of 3 falls match Duke Keomuka vs. Jerry London Tito Carreon vs. Pedro Godoy
3/9/64 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Eddie Graham & Don Curtis vs. Bob Orton & Hans Schmidt Darling Dagmar vs. Baby Cheryl Lou Bastien vs. Hiro Matsuda Ricky Romero vs. Frank Valois
3/10/64 Tampa, FL @ University of Tampa Gym Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Brute Bernard & Skull Murphy in a 2 of 3 falls match to win World Tag Title Bob Ellis beat Hans Schmidt Darling Dagmar beat Baby Cheryl(10:00) via pinfall Tito Carreon & Ricky Romero beat Pedro Godoy & Duke Hoffman Tim Woods beat Jerry London(12:00) via pinfall
3/10/64 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Alberto Torres, Ramon Torres & Pat O’Hara vs. Juan Sebastian, Bull Verdue & Krusher Karlson Ella Wladek vs. Belle Starr John Heath vs. Bill Napolitan
3/11/64 Daytona Beach, FL @ Peabody Auditorium Duke Keomuka & Hiro Matsuda vs. Skull Murphy & Brute Bernard Darling Dagmar vs. Baby Cheryl Bob Ellis vs. Hans Schmidt Duke Hoffman vs. Ricky Romero
3/12/64 Jacksonville, FL @ Coliseum Haystacks Calhoun & Bob Ellis beat Duke Hoffman & Hans Schmidt Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Don Curtis & Tim Woods Tito Carreon draw Jerry London Ricky Romero beat Pedro Godoy Darling Dagmar beat Baby Cheryl
3/13/64 Cocoa, FL @ National Guard Armory Don Curtis & Jerry London vs. Hiro Matsuda & Duke Keomuka in a 2 of 3 falls match Haystacks Calhoun vs. Pedro Godoy & Frank Valois in a handicap match Tito Carreon vs. Don Whittler
3/13/64 Miami Beach, FL @ Auditorium Bob Ellis beat Hans Schmidt in a 2 of 3 falls match Duke Hoffman draw Tim Woods Eddie Graham & Ricky Romero beat Brute Bernard & Skull Murphy Darling Dagmar beat Baby Cheryl
3/13/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Eddie Graham vs. ?? Bob Ellis beat Pedro Godoy Also included Duke Hoffman, Ricky Romero, Hans Schmidt, Jerry London and Tim Woods
3/14/64 Winter Haven, FL @ National Guard Armory Brute Bernard & Skull Murphy vs. Bob Ellis & Eddie Graham Baby Cheryl vs. Darling Dagmar Hiro Matsuda vs. Tim Woods Duke Keomuka vs. Jerry London
3/16/64 Eau Gallie, FL @ Recreation Centre 10-man battle royal including Pat O’Hara, Ray Villmer, Oscar Verdu, Ike Eakins, Juan Sebastian, Alberto Torres, Ramon Torres, Kurt Von Brauner, Karl Von Brauner and Ray Andrews Ella Waldek vs. Belle Starr Plus other matches
3/16/64 Jacksonville, FL @ Coliseum Bob Ellis beat Hans Schmidt Hiro Matsuda beat Tim Woods Darling Dagmar & Judy Grable beat Baby Cheryl & Sherri Lee Duke Keomuka beat Tito Carreon Duke Hoffman beat Jerry London
3/16/64 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Eddie Graham & Don Curtis vs. Skull Murphy & Brute Bernard Linda Scott vs. Judy Grable Charlie Laye vs. El Diablo Ricky Romero vs. Pedro Godoy
3/17/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Hiro Matsuda beat Bob Ellis Brute Bernard & Skull Murphy beat Tito Carreon & Ricky Romero(12:00) Tim Woods beat Hans Schmidt by DQ Don Curtis draw Duke Hoffman(15:00) Baby Cheryl & Judy Grable beat Darling Dagmar & Brenda Scott via pinfall
3/17/64 Fort Myers, FL @ National Guard Armory 9-man battle royal inc luding Alberto Torres, Ramon Torres, Juan Sebastian, Bull Verdue, Jack Vansky, Bob Morrow, Bill Napolitan, Marlin Brando and Prince Omar Plus 4 other matches
3/18/64 Ocala, FL @ City Auditorium Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Ray Villmer & Ray Andrews in a 2 of 3 falls match with Ike Eakins as special referee Billy Parks vs. Prince Omar in a 2 of 3 falls match Ike Eakins vs. Jack Vansky
3/19/64 Orlando, FL @ American Legion Arena(Special Thursday Card) Don Curtis, Eddie Graham & Ricky Romero vs. Hans Schmidt, Skull Murphy & Brute Bernard in a 2 of 3 falls match Duke Hoffman vs. Tito Carreon in a 2 of 3 falls match Hiro Matsuda vs. Tim Woods Darling Dagmar vs. Baby Cheryl
3/19/64 Eustis, FL @ National Guard Armory Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner vs. Ray Villmer & Ray Andrews Alberto Torres vs. Oscar Verdu Ramon Torres vs. Juan Sebastian
3/20/64 Miami Beach, FL @ Auditorium Eddie Graham & Ricky Romero beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda in a 2 of 3 falls match Tim Woods beat Charlie Laye Don Curtis beat Brute Bernard Bob Ellis beat Duke Hoffman
3/21/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Bob Ellis beat Duke Hoffman Also included Eddie Graham, Hiro Matsuda, Duke Keomuka, Pepe Perez, Ricky Romero, Pedro Godoy, Don Curtis and Tim Woods
3/21/64 Winter Haven, FL @ National Guard Armory Bob Ellis & Eddie Graham vs. Duke Keomuka & Hiro Matsuda Tito Carreon vs. Duke Hoffman Pedro Godoy vs. Jerry London
3/21/64 Leesburg, FL @ National Guard Armory Skull Murphy & Brute Bernard vs. Don Curtis & Ricky Romero in a Texas death match Tim Woods vs. Pat O’Hara Brenda Scott & Baby Cheryl vs. Judy Grable & Darling Dagmar
3/23/64 Orlando, FL @ American Legion Arena NWA World Champion Lou Thesz beat Duke Hoffman in a 2 of 3 falls match Southern Champion Bob Ellis beat Hiro Matsuda in a 2 of 3 falls match Eddie Graham beat Duke Keomuka via pinfall Tim Woods beat Jerry London via pinfall
3/23/64 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
3/24/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory NWA World Champion Lou Thesz beat Skull Murphy in a 2 of 3 falls match Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Bob Ellis & Tim Woods Don Curtis beat Duke Hoffman Rita Cortez beat Olga Martinez Ricky Romero beat Brute Bernard
3/25/64 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium NWA World Champion Lou Thesz vs. Don Curtis Brute Bernard & Skull Murphy vs. Hiro Matsuda & Duke Hoffman Rita Cortez vs. Olga Martinez Ricky Romero vs. Pedro Godoy
3/26/64 Jacksonville, FL @ Coliseum Duke Hoffman beat Arnold Skaaland Brute Bernard & Skull Murphy draw Don Curtis & Tim Woods Rita Cortez beat Maria Rodriguez Eddie Graham & Ricky Romero beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda NWA World Champion Lou Thesz beat Bob Ellis
3/27/64 Miami Beach, FL @ Auditorium
3/28/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Bob Orton beat Arnold Skaaland Also included Hiro Matsuda, Duke Keomuka, Tim Geohagen, Tito Carreon, Danny Little Bear and Tom Bradley
3/28/64 Winter Haven, FL @ National Guard Armory Bob Ellis vs. Hiro Matsuda in a no DQ match Tom Bradley & Pepe Perez vs. Tim Geohagen & Jerry London Tito Carreon vs. Duke Keomuka
3/30/64 Orlando, FL @ American Legion Arena Eddie Graham & Bob Ellis vs. Hiro Matsuda & Duke Keomuka in a 2 of 3 falls match Duke Hoffman vs. Arnold Skaaland in a 2 of 3 falls match Tim Woods vs. Tom Bradley Danny Little Bear vs. Pedro Godoy
3/30/64 Eau Gallie, FL @ Recreation Centre Ray Andrews & Donna Vaughn vs. Jack Vansky & Ella Waldek in a 2 of 3 falls match Ike Eakins vs. Bill Napolitan The Destroyer vs. Ray Paul
3/30/64 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
3/31/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Bob Ellis beat Duke Keomuka in a 2 of 3 falls match Eddie Graham & Ricky Romero beat Skull Murphy & Brute Bernard Tim Geohagen & Danny Little Bear beat Duke Hoffman & Tom Bradley Tim Woods beat Hiro Matsuda by DQ Tito Carreon beat Pedro Godoy Last edited on Mon Jan 22nd, 2018 02:28 am by dbaker3179
____________________ David Baker Mid-Atlantic Wrestling Historian Back To Top PM Quote Reply
Posted: Sat Dec 9th, 2017 07:04 am Add as Friend Ignore Member PM Quote Reply 62nd Post dbaker3179
Joined: Sun Mar 1st, 2009 Location: Glendale, Arizona USA Posts: 1485 Status: Offline Mana: 4/1/64 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Don Curtis & Tim Woods vs. Skull Murphy & Brute Bernard Ricky Romero vs. Duke Hoffman Danny Little Bear vs. Tom Bradley Bob Ellis vs. Hiro Matsuda
4/3/64 Miami Beach, FL @ Convention Hall Eddie Graham & Ricky Romero beat Duke Hoffman & Bob Orton Hiro Matsuda beat Don Curtis Tim Woods beat Duke Keomuka Tim Geohagen & Danny Little Bear beat Tom Bradley & Pedro Godoy
4/4/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Bob Orton beat Danny Little Bear plus other matches
4/4/64 Jacksonville, FL @ Coliseum Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Eddie Graham & Ricky Romero in a 2 of 3 falls match Bob Ellis beat Skull Murphy by DQ Don Curtis beat Bob Orton by DQ Danny Little Bear beat Pepe Perez Tim Geohagen draw Duke Hoffman
4/4/64 Winter Haven, FL @ National Guard Armory Tito Carreon vs. Pedro Godoy Brute Bernard vs. John Heath Tom Bradley vs. Tim Woods Pat O'Hara vs. Don Whittler
4/6/64 Orlando, FL @ American Legion Arena
4/6/64 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Duke Keomuka & Kiyoka Seito vs. Tito Carreon & Judy Grable Ricky Romero vs. Bob Orton Pepe Perez vs. Charlie Laye Pat O’Hara vs. Pedro Godoy
4/7/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Bob Ellis & Tim Woods in a 2 of 3 falls match Bob Orton beat Brute Bernard(sub for Ricky Romero) by DQ Judy Grable vs. Kiyoka Seito in a 2 of 3 falls match Duke Hoffman vs. Tim Geohagen
4/8/64 Miami, FL @ North Dade Sports Arena El Diablo vs. Bob Ellis in a 2 of 3 falls match Tito Carreon vs. Bob Orton John Heath vs. Pat O’Hara Tim Geohagen & Danny Little Bear vs. Pedro Godoy & Pepe Perez
4/8/64 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Hiro Matsuda & Duke Keomuka vs. Brute Bernard & Skull Murphy Ricky Romero vs. Tom Bradley Kiyoka Seito vs. Betty Scott Duke Hoffman vs. Tim Woods
4/10/64 Miami Beach, FL @ Auditorium Bob Ellis & Tim Woods beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda Judy Grable beat Kiyoka Seito Tim Geohagen(sub for Tito Carreon) beat Tom Bradley Tito Carreon(sub for Ricky Romero) beat Bob Orton
4/11/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Eddie Graham beat Bob Orton Plus other matches
4/11/64 Jacksonville, FL @ Coliseum Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Don Curtis & Tim Woods Bob Ellis beat Brute Bernard Judy Grable beat Kiyoka Seito Skull Murphy beat Charley Laye Tim Geohagen beat Pedro Godoy
4/11/64 Winter Haven, FL @ National Guard Armory Tom Bradley & Don Whittler vs. Tito Carreon & John Heath Don Hartnett vs. Danny Little Bear Pat O'Hara vs. Pepe Perez
4/13/64 Orlando, FL @ American Legion Arena Don Curtis vs. Bob Orton in a 2 of 3 falls match Skull Murphy & Brute Bernard vs. Tim Woods & Bob Ellis in a 2 of 3 falls match Cowboy John Heath vs. Don Whittler Tito Carreon vs. Tom Bradley
4/13/64 Lake Worth, FL @ American Legion Arena Eddie Graham & Ricky Romero beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda Danny Little Bear beat Pepe Perez Tim Geohagen beat Pedro Godoy in a 2 of 3 falls match
4/14/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Don Curtis & Bob Ellis in a 2 of 3 falls match with Tim Woods as special referee Brute Bernard & Skull Murphy beat Bob Orton by DQ in a handicap match Tito Carreon & Ricky Romero beat Tom Bradley & Pedro Godoy Tim Geohagen beat Pepe Perez
4/15/64 Sarasota, FL Brute Bernard & Skull Murphy beat Tito Carreon & Ricky Romero Bob Orton beat Eddie Graham John Heath beat Masked Marvel Don Hartnett draw Don Whittler
4/15/64 Miami, FL @ North Dade Sports Arena Don Curtis & Tim Geohagen beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda in a 2 of 3 falls match Plus 3 other matches
4/16/64 Jacksonville, FL @ Coliseum Hiro Matsuda beat Tim Woods Tito Carreon & Ricky Romero beat Tom Bradley & Pedro Godoy Don Curtis beat Duke Keomuka Tim Geohagen beat Pepe Perez Don Whittler beat Danny Little Bear
4/17/64 Miami Beach, FL @ Auditorium Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Tito Carreon & Ricky Romero in a 2 of 3 falls match Brute Bernard beat Danny Little Bear Tim Geohagen beat Skull Murphy Bob Orton beat Tim Woods
4/18/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Chris Tolos & John Tolos vs. ?? & ?? Bob Ellis beat Tom Bradely also included Tito Carreon, Ricky Romero, Tim Geohagen and Pepe Perez
4/20/64 Orlando, FL @ American Legion Arena Skull Murphy & Brute Bernard & Don Curtis & Bob Ellis in a Texas death match with 2 referees Ricky Romero vs. Bob Orton in a 2 of 3 falls match Tim Geohagen vs. Pepe Perez Tito Carreon vs. Duke Keomuka
4/20/64 Lake Worth, FL @ American Legion Arena No wrestling Note: American Legion Arena was demolished in August
4/21/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Bob Ellis beat Bob Orton by DQ in a 2 of 3 falls match Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Tito Carreon & Ricky Romero Don Curtis & Eddie Graham beat Brute Bernard & Skull Murphy Tim Geohagen draw Tim Woods(20:00)
4/22/64 Sarasota, FL Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Brute Bernard & Skull Murphy Don Curtis beat Bob Orton Tito Carreon beat Tom Bradley Tim Woods beat Ricky Romero
4/23/64 Jacksonville, FL @ Coliseum Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Brute Bernard & Skull Murphy Bob Orton beat Ricky Romero Bob Ellis beat Tim Geohagen Don Curtis & Tim Woods beat Tom Bradley & Pepe Perez Tito Carreon beat Charley Laye
4/24/64 Miami Beach, FL @ Auditorium No wrestling
4/24/64 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Eddie Graham & Don Curtis vs. Hiro Matsuda & Duke Keomuka Kiyoka Seito vs. Linda Carroll Tim Woods vs. Tom Bradley
4/25/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
4/25/64 Lakeland, FL Don Curtis & Bob Ellis beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda Eddie Graham beat Bob Orton by DQ Linda Carroll beat Kiyoka Seito
4/27/64 Orlando, FL @ American Legion Arena
4/28/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Bob Ellis beat Bob Orton in a 2 of 3 falls match Don Curtis & Abe Jacobs(sub for Eddie Graham) beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda Tito Carreon & Tim Geohagen beat Tom Bradley & Pepe Perez Dorothy Carter beat Linda Carroll
4/29/64 Sarasota, FL @ American Legion Arena Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat John Heath & Tim Woods Bob Orton beat Don Curtis Dorothy Carter beat Linda Carroll Abe Jacobs beat Tim Geohagen
4/30/64 Jacksonville, FL @ Coliseum Bob Ellis & Eddie Graham beat Great Malenko & Bob Orton Duke Keomuka & Hiro Matsuda draw Chris Tolos & John Tolos Linda Carroll beat Dorothy Carter Tito Carreon draw Tim Woods Abe Jacobs beat Tom Bradley
5/1/64 Miami Beach, FL @ Auditorium Tito Carreon & Abe Jacobs(sub for Eddie Graham) beat Chris Tolos & John Tolos by DQ Don Curtis beat Bob Orton Linda Carroll beat Dorothy Carter Abe Jacobs beat Pepe Perez
5/1/64 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Bob Ellis & Tim Woods vs. Hiro Matsuda & Duke Keomuka Tim Geohagen vs. Tom Bradley John Heath vs. Don Whittler
5/2/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Included Eddie Graham, Don Curtis, Chris Tolos, John Tolos, Abe Jacobs, Bob Orton, Tom Bradley and Pepe Perez
5/2/64 Winter Haven, FL @ National Guard Armory Don Curtis vs. Bob Orton Tito Carreon & Tim Woods vs. Duke Keomuka & Hiro Matsuda Abe Jacobs vs. Pepe Perez
5/4/64 Orlando, FL @ American Legion Arena Bob Ellis & Don Curtis vs. Hiro Matsuda & Duke Keomuka in a 2 of 3 falls match Bob Orton vs. Abe Jacobs in a 2 of 3 falls match Tim Geohagen vs. Tinker Todd Tito Carreon vs. Antone Leone
5/5/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Don Curtis & Abe Jacobs beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda in a 2 of 3 falls match to win World Tag Title Tito Carreon & Bob Ellis beat Chris Tolos & John Tolos by DQ Eddie Graham beat Bob Orton Tim Geohagen beat Johnny Heidman
5/6/64 Sarasota, FL @ American Legion Arena John Tolos & Chris Tolos beat Eddie Graham & Don Curtis in a 2 of 3 falls match Tim Woods(sub for Bob Ellis) beat Bob Orton by DQ in a 2 of 3 falls match Abe Jacobs beat Tinker Todd Tim Woods beat Antone Leone by DQ
5/7/64 Jacksonville, FL @ Coliseum Don Curtis & Eddie Graham beat Chris Tolos & John Tolos Bob Ellis beat Bob Orton Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Tito Carreon & Abe Jacobs Tim Woods beat Tinker Todd Tim Geohagen beat Johnny Heidman
5/8/64 Miami Beach, FL @ Auditorium Bob Ellis & Eddie Graham beat Chris Tolos & John Tolos by DQ Bob Orton beat Tito Carreon Tim Woods beat Antone Leone Abe Jacobs beat Johnny Heidman
5/9/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Chris Tolos & John Tolos vs. ?? & ?? Antone Leone & Bob Orton beat Pepe Perez & Tinker Todd Also included Johnny Heidman, Antone Leone, Tim Woods and Bob Ellis
5/11/64 Orlando, FL @ American Legion Arena Bob Ellis vs. Bob Orton in a 2 of 3 falls match Chris Tolos & John Tolos vs. Tim Woods & Tim Geohagen in a 2 of 3 falls match Duke Keomuka vs. Don Curtis Tinker Todd vs. Abe Jacobs
5/12/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Bob Orton beat Eddie Graham in a Texas death match Chris Tolos & John Tolos double countout with Hiro Matsuda & Duek Keomuka Tinker Todd beat Bob Ellis by DQ Abe Jacobs beat Johnny Heidman(10:00) Don Curtis beat Tim Woods(11:00)
5/13/64 Eau Gallie, FL @ Civic Center Eddie Graham & Don Curtis vs. Hiro Matsuda & Duke Keomuka in a 2 of 3 falls match Abe Jacobs vs. Tom Bradley in a 2 of 3 falls match Tim Geohagen vs. Pepe Perez
5/13/64 Sarasota, FL Antone Leone & Bob Orton beat Bob Ellis & Tim Woods Tito Carreon & John Heath beat Chris Tolos & John Tolos by DQ Don Hartnett draw Johnny Heidman
5/14/64 Jacksonville, FL @ Coliseum Don Curtis & Abe Jacobs beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda Bob Orton beat Bob Ellis Chris Tolos & John Tolos beat Tim Geohagen & Tim Woods Tito Carreon beat Tinker Todd Antone Leone beat Pepe Perez
5/15/64 Miami Beach, FL @ Auditorium Bob Ellis & Abe Jacobs draw Chris Tolos & John Tolos Bob Orton beat Tim Woods by DQ Tito Carreon beat Tinker Todd Tim Geohagen beat Tom Bradley
5/16/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Bob Ellis beat Bob Orton by DQ Plus other matches
5/18/64 Lakeland, FL Don Curtis & Bob Ellis beat Chris Tolos & John Tolos by DQ Bob Orton beat Abe Jacobs
5/18/64 Orlando, FL @ American Legion Arena Bob Ellis vs. Bob Orton in a no DQ, 2 of 3 falls match Duke Keomuka & Hiro Matsuda vs. Chris Tolos & John Tolos in a 2 of 3 falls match Tim Geohagen vs. Johnny Heidman Abe Jacobs vs. Tim Woods
5/19/64 Tampa, FL @ University of Tampa Gym Chris Tolos & John Tolos draw Don Curtis & Abe Jacobs(60:00) in a 2 of 3 falls match Bob Ellis beat Tinker Todd(4:00) Antone Leone & Bob Orton beat Tim Geohagen & Tim Woods Duke Keomuka beat Tito Carreon
5/20/64 Eau Gallie, FL @ Civic Center Abe Jacobs & Don Curtis vs. Hiro Matsuda & Duke Keomuka in a 2 of 3 falls match Eddie Graham vs. Tinker Todd in a 2 of 3 falls match Tim Geohagen vs. Tito Carreon
5/20/64 Sarasota, FL Bob Ellis beat Bob Orton by DQ Chris Tolos & John Tolos beat John Heath & Tim Woods Antone Leone beat Pepe Perez
5/21/64 Jacksonville, FL @ Coliseum Don Curtis & Abe Jacobs beat Chris Tolos & John Tolos by DQ Bob Ellis beat Hiro Matsuda Eddie Graham beat Bob Orton by DQ Duke Keomuka beat Tim Woods Antone Leone beat Tito Carreon
5/22/64 Miami Beach, FL @ Auditorium Bob Ellis beat Bob Orton Duke Keomuka & Hiro Matsuda no contest with Chris Tolos & John Tolos Abe Jacobs beat Tim Woods Tito Carreon beat Tinker Todd
5/23/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Bob Orton beat Tim Woods Included Chris Tolos, John Tolos, Hiro Matsuda, Abe Jacobs, Tim Geohagen and Tito Carreon
5/25/64 Largo, FL Dorothy Carter beat Linda Carroll Tito Carreon & Tim Geohagen beat Tom Bradley & Pepe Perez Don Curtis & Abe Jacobs beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda Bob Ellis beat Bob Orton
5/25/64 Orlando, FL @ American Legion Arena Bob Orton vs. Bob Ellis in a Texas death match Abe Jacobs & Don Curtis vs. Chris Tolos & John Tolos in a 2 of 3 falls match Tim Woods vs. Hiro Matsuda Duke Keomuka vs. Tim Geohagen
5/26/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Antone Leone & Bob Orton beat Bob Ellis & Eddie Graham in a 2 of 3 falls match Chris Tolos & John Tolos beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda Abe Jacobs beat Tim Woods Tito Carreon beat Tinker Todd
5/27/64 Eau Gallie, FL @ Civic Center Chris Tolos & John Tolos vs. Duke Keomuka & Hiro Matsuda in a 2 of 3 falls match Tinker Todd vs. Bob Ellis in a 2 of 3 falls match Lou Bastien vs. Tim Geohagen
5/27/64 Sarasota, FL @ American Legion Arena Don Curtis & Abe Jacobs beat Antone Leone & Bob Orton Tito Carreon draw Tim Woods John Heath beat Johnny Heidman
5/28/64 Jacksonville, FL @ Coliseum Bob Ellis & Eddie Graham beat Antone Leone & Bob Orton Chris Tolos & John Tolos beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda Abe Jacobs beat Tim Woods Lou Bastien beat Tito Carreon Don Curtis beat Johnny Heidman
5/29/64 Miami Beach, FL @ Auditorium Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Chris Tolos & John Tolos Abe Jacobs beat Bob Orton Tim Woods beat Lou Bastien Tim Geohagen beat Antone Leone
5/30/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
6/1/64 Orlando, FL @ American Legion Arena Mighty Jumbo(sub for Abe Jacobs) beat Tim Geohagen Hiro Matsuda draw Sam Steamboat Danny Hodge beat Duke Keomuka in a 2 of 3 falls match Antone Leone & Bob Orton beat Bob Ellis & Eddie Graham in a no DQ, 2 of 3 falls match
6/2/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Chris Tolos & John Tolos draw Don Curtis & Abe Jacobs(60:00) in a 2 of 3 falls match Sam Steamboat beat Bob Orton Bob Ellis beat Antone Leone Duke Keomuka draw Antonio Posa Danny Hodge beat Tim Geohagen
6/3/64 Eau Gallie, FL @ Civic Center John Tolos & Chris Tolos vs. Bob Ellis & Eddie Graham in a 2 of 3 falls match Bob Orton vs. Lou Bastien in a 2 of 3 falls match Antone Leone vs. Coach John Heath
6/3/64 Sarasota, FL Don Curtis & Abe Jacobs beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda Danny Hodge beat Antonio Posa Sam Steamboat beat Tim Geohagen
6/4/64 Jacksonville, FL @ Coliseum Bob Orton beat Bob Ellis to win Southern Title Don Curtis & Abe Jacobs draw Chris Tolos & John Tolos Danny Hodge beat Duke Keomuka Hiro Matsuda beat Lou Bastien Sam Steamboat beat Gordo Chihuahua
6/5/64 Miami Beach, FL @ Auditorium Don Curtis & Abe Jacobs beat Antone Leone & Bob Orton Danny Hodge beat Duke Keomuka Antonio Posa & Sam Steamboat beat Chris Tolos & John Tolos by DQ Hiro Matsuda beat Tim Geohagen
6/6/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Inlcuded Danny Hodge, Sam Steamboat, Bob Orton and others
6/6/64 Lakeland, FL Bob Orton beat Mike Paidousis
6/6/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Gordo Chihuahua draw Antonio Posa Hiro Matsuda beat Tim Geohagen Chris Tolos & John Tolos beat Eddie Graham & Tim Woods
6/8/64 Orlando, FL @ American Legion Arena John Tolos & Chris Tolos vs. Duke Keomuka & Hiro Matsuda in a no DQ, 2 of 3 falls match Fritz Hess & Bull Brummell vs. Little Hawk & Lord Littlebrook in a 2 of 3 falls match Sam Steamboat vs. Gordo Chihuahua Danny Hodge vs. Don Curtis
6/9/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory John Tolos & Chris Tolos beat Antone Leone & Bob Orton by DQ Danny Hodge beat Duke Keomuka(13:00) Sam Steamboat beat Gordo Chihuahua(:15) Lord Littlebrook & Rollie The Hawk beat Beau Brummell & Hans Ness in a 2 of 3 falls match Abe Jacobs beat Antonio Posa
6/10/64 Eau Gallie, FL @ Civic Center Bob Orotn vs. Don Curtis in a 2 of 3 falls match John Tolos & Chris Tolos vs. Sam Seamboat & Mike Paidousis in a 2 of 3 falls match Antone Leone vs. Sam Steamboat
6/10/64 Sarasota, FL Lord Littlebrook & Rollie The Hawk W-DQ Beau Brummell & Fritz Hess Hiro Matsuda beat Abe Jacobs Danny Hodge beat Gordo Chihuahua
6/11/64 Jacksonville, FL @ Coliseum Chris Tolos & John Tolos beat Don Curtis & Abe Jacobs to win World Tag Title Bob Orton beat Eddie Graham Danny Hodge beat Harry Smith Lord Littlebrook & Rollie The Hawk beat Beau Brummell & Fritz Hess Duke Keomuka draw Mike Paidousis Hiro Matsuda draw Sam Steamboat
6/12/64 Miami Beach, FL @ Auditorium Don Curtis & Abe Jacobs beat Chris Tolos & John Tolos Sam Steamboat beat Bob Orton Lord Littlebrook beat Fritz Hess Antonio Posa beat Gordo Chihuahua
6/13/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Mike Paidousis beat Antonio Posa Abe Jacobs beat Gordo Chihuahua Danny Hodge & Sam Steamboat beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda
6/15/64 Orlando, FL @ American Legion Arena
6/16/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Sam Steamboat beat Bob Orton by DQ in a 2 of 3 falls match Chris Tolos & John Tolos beat Mike Paidousis & Harry Smith(sub for Tim Geohagen) Don Curtis beat Tim Geohagen(sub for Danny Hodge) Hiro Matsuda beat Abe Jacobs Lord Littlebrook beat Beau Brummell Antone Leone draw Antonio Posa
6/17/64 Eau Gallie, FL @ Civic Center John Tolos & Chris Tolos vs. Don Curtis & Abe Jacobs in a 2 of 3 falls match Bull Brummell & Fritz Hess vs. Lord Littlebrook & Little Hawk in a 2 of 3 falls match Sam Steamboat vs. Tim Geohagen
6/17/64 Sarasota, FL Eddie Graham & Mike Paidousis beat Hiro Matsuda & Bob Orton Harry Smith beat Gordo Chihuahua Antone Leone beat Antonio Posa
6/18/64 Jacksonville, FL @ Coliseum Mike Paidousis & Sam Steamboat beat Chris Tolos & John Tolos Lord Littlebrook & Harry Smith beat Beau Brummell & Gordo Chihuahua Bob Orton beat Abe Jacobs Don Curtis beat Tim Geohagen Hiro Matsuda beat Antonio Posa
6/19/64 North Miami Beach, FL @ Auditorium(Cancelled due to an injury suffered by Danny Hodge) Danny Hodge & Sam Steamboat vs. Gordo Chihuahua & Tom Bradley Plus other matches
6/19/64 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Don Curtis & Abe Jacobs vs. John Tolos & Chris Tolos in a 2 of 3 falls match Eddie Graham vs. Hiro Matsuda Bob Orton vs. Mike Paidousis Lord Littlebrook vs. Beau Brummell
6/20/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Danny Hodge vs. Hiro Matsuda Also included Chris Tolos, John Tolos, Sam Steamboat and others
6/22/64 Orlando, FL @ American Legion Arena
6/23/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Eddie Graham & Sam Steamboat beat Chris Tolos & John Tolos in a 2 of 3 falls match to win World Tag Title Bob Orton beat Hiro Matsuda in a 2 of 3 falls match Don Curtis draw Danny Hodge(20:00) Abe Jacobs beat John Gudiski Mike Paidousis beat Gordo Chihuahua
6/24/64 Sarasota, FL Eddie Graham & Mike Paidousis beat Antone Leone & Bob Orton by DQ John Gudiski beat Antonio Posa Charlie Laye beat Gordo Chihuahua
6/24/64 Eau Gallie, FL @ Civic Center John Tolos & Chris Tolos vs. Abe Jacobs & Don Curtis in a Texas death match Hiro Matsuda vs. Danny Hodge in a 2 of 3 falls match Sam Steamboat vs. Harry Smith
6/25/64 Jacksonville, FL @ Coliseum Don Curtis & Abe Jacobs beat Chris Tolos & John Tolos Eddie Graham & Sam Steamboat beat Antone Leone & Bob Orton Danny Hodge beat Hiro Matsuda by DQ John Gudiski beat Antonio Posa Mike Paidousis draw Harry Smith
6/26/64 Miami Beach, FL @ Auditorium Eddie Graham & Sam Steamboat beat Chris Tolos & John Tolos in a 2 of 3 falls match with Don Curtis as special referee Abe Jacobs beat Bob Orton by DQ Hiro Matsuda beat Antonio Posa John Gudiski beat Jerry Miller
6/27/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Included Danny Hodge, Don Curtis, Hiro Matsuda, Eddie Graham, Sam Steamboat and others
6/27/64 Lakeland, FL Don Curtis & Abe Jacobs beat Antone Leone & Bob Orton
6/29/64 Orlando, FL @ American Legion Arena Abe Jacobs & Don Curtis vs. Chris Tolos & John Tolos in a 2 of 3 falls match Hiro Matsuda vs. Sam Steamboat in a 2 of 3 falls match The Beast vs. Danny Hodge John Gudiski vs. Mike Paidousis
6/30/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Eddie Graham & Sam Steamboat beat Antone Leone & Bob Orton in a 2 of 3 falls match Chris Tolos & John Tolos beat Don Curtis & Mike Paidousis in a 2 of 3 falls match Harry Smith draw Abe Jacobs John Gudiski beat Antonio Posa(10:00) Hiro Matsuda beat Jerry Miller(16:00) Last edited on Mon Jan 22nd, 2018 02:29 am by dbaker3179
____________________ David Baker Mid-Atlantic Wrestling Historian Back To Top PM Quote Reply
Posted: Sat Dec 9th, 2017 07:04 am Add as Friend Ignore Member PM Quote Reply 63rd Post dbaker3179
Joined: Sun Mar 1st, 2009 Location: Glendale, Arizona USA Posts: 1485 Status: Offline Mana: 7/1/64 Eau Gallie, FL @ Civic Center Bob Orton & Hiro Matsuda vs. Abe Jacobs & Don Curtis in a 2 of 3 falls match Antonio Posa vs. John Gudiski in a 2 of 3 falls match Jerry Miller vs. Antone Leone
7/1/64 Sarasota, FL Mike Paidousis & Sam Steamboat beat Chris Tolos & John Tolos by DQ Jerry Miller draw Harry Smith Don Harnett beat Charlie Laye
7/2/64 Jacksonville, FL @ Coliseum Eddie Graham & Sam Steamboat beat Chris Tolos & John Tolos Jerry Miller & Mike Paidousis beat John Gudiski & Antone Leone Don Curtis draw Bob Orton Hiro Matsuda beat Abe Jacobs
7/3/64 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Hiro Matsuda vs. Bob Orton Danny Hodge & Sam Steamboat vs. Chris Tolos & John Tolos John Gudiski vs. Abe Jacobs Mike Paidousis vs. Jerry Miller
7/3/64 Miami Beach, FL @ Audiotirum
7/4/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Included Danny Hodge, Sam Steamboat, Jerry Miller and others
7/4/64 Lakeland, FL Don Curtis beat Bob Orton by DQ
7/6/64 Orlando, FL @ American Legion Arena Chris Tolos & John Tolos vs. Sam Steamboat & Eddie Graham in a 2 of 3 falls match Chico Santana & Pee Wee Lopez vs. Frenchy Semard & Little Blue Blue in a 2 of 3 falls match Abe Jacobs vs. John Gudiski Hiro Matsuda vs. Jerry Miller
7/7/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Bob Orton beat Sam Steamboat Don Curtis & Abe Jacobs beat Chris Tolos & John Tolos Mike Paidousis beat John Gudiski Little Boy Blue & Frenchy Semard beat Pee Wee Lopez & Chico Santana Jerry Miller draw Harry Smith
7/8/64 Sarasota, FL Hiro Matsuda & Bob Orton beat Chris Tolos & John Tolos Little Boy Blue & Frenchy Semard beat Pee Wee Lopez & Chico Santana Sam Steamboat beat John Gudiski
7/9/64 Jacksonville, FL @ Coliseum Don Curtis, Eddie Graham & Sam Steamboat beat Bob Orton, Chris Tolos & John Tolos Little Boy Blue & Frenchy Semard beat Pee Wee Lopez & Chico Santana Hiro Matsuda beat Abe Jacobs Jerry Miller beat Pat O’Hara Mike Paidousis beat John Gudiski
7/10/64 Daytona, FL Danny Hodge & Mike Paidousis vs. Chris Tolos & John Tolos Little Boy Blue vs. Chico Santana Jerry Miller vs. Harry Smith
7/10/64 Miami Beach, FL @ Auditorium Abe Jacobs & Sam Steamboat beat Hiro Matsuda & Bob Orton Frenchy Semard beat Pee Wee Lopez Sam Steamboat beat John Gudiski Don Hartnett(sub for Antonio Posa) draw Charlie Laye
7/11/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Hiro Matsuda beat Danny Hodge in a 2 of 3 falls match to win NWA World Junior Title
7/13/64 Orlando, FL @ American Legion Arena NWA World Champion Lou Thesz beat John Tolos in a 2 of 3 falls match Hiro Matsuda & Bob Orton beat Don Curtis & Abe Jacobs in a 2 of 3 falls match Danny Hodge beat Chris Tolos Tony Marino beat John Gudiski
7/14/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory NWA World Champion Lou Thesz beat Bob Orton by DQ in a 2 of 3 falls match Eddie Graham & Sam Steamboat beat Chris Tolos & John Tolos in a 2 of 3 falls, losers leave town match Danny Hodge beat John Gudiski(4:00) Mike Paidousis draw Tony Marino(15:00) Abe Jacobs beat Jerry Miller
7/15/64 Eau Gallie, FL @ Civic Center NWA World Champion Lou Thesz vs. Chris Tolos in a 2 of 3 falls match Sam Steamboat vs. John Tolos in a 2 of 3 falls match Tony Marino vs. Jerry Miller
7/15/64 Sarasota, FL Danny Hodge & Abe Jacobs beat Hiro Matsuda & Bob Orton Charlie Laye vs. Mike Paidousis John Gudiski vs. Danny Hodge
7/16/64 Jacksonville, FL @ Coliseum Hiro Matsuda & Bob Orton beat Chris Tolos & John Tolos Danny Hodge beat Jerry Miller Tony Marino beat John Gudiski Abe Jacobs beat Mike Paidousis NWA World Champion Lou Thesz draw Sam Steamboat
7/17/64 Daytona, FL Bob Orton vs. Mike Paidousis Bette Boucher vs. Linda Carroll Don Curtis vs. Jerry Miller
7/17/64 Miami Beach, FL @ Convention Hall NWA World Champion Lou Thesz beat Abe Jacobs Cyclone Soto(aka Manuel Soto) & Sam Steamboat beat John Gudiski & Hiro Matsuda Danny Hodge beat Don Hartnett Tony Marino beat Charlie Laye
7/18/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Hiro Matsuda & Bob Orton beat Abe Jacobs & Jerry Miller(sub for Mike Paidousis) Danny Hodge vs. Jerry Miller Tony Marino vs. John Gudiski
7/18/64 Lakeland, FL Sam Steamboat beat Bob Orton by DQ
7/20/64 Orlando, FL @ American Legion Arena Eddie Graham & Sam Steamboat beat Hiro Matsuda & Bob Orton in a 2 of 3 falls match Tony Marino & Jerry Miller beat Felix Godo & Marcos Godo in a 2 of 3 falls match Danny Hodge beat Mike Paidousis Bette Boucher beat Linda Carroll
7/21/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Sam Steamboat beat Bob Orotn by DQ in a 2 of 3 falls match Hiro Matsuda beat Abe Jacobs in a 2 of 3 falls match Danny Hodge beat Mike Paidousis(7:00) Felix Godo & Marcos Godo beat Jerry Miller & Tony Marino Bette Boucher beat Linda Carroll
7/22/64 Eau Gallie, FL @ Civic Center Tony Marino & Linda Carroll vs. John Gudiski & Bette Boucher in a 2 of 3 falls match Eddie Graham vs. Bob Orton in a 2 of 3 falls match Abe Jacobs vs. Sam Steamboat
7/23/64 Jacksonville, FL @ Coliseum Eddie Graham & Sam Steamboat beat Hiro Matsuda & Bob Orton Tony Marino & Mike Paidousis beat Felix Godo & Marcos Godo Danny Hodge beat Abe Jacobs Cyclone Soto beat John Gudiski Linda Carroll beat Bette Boucher
7/24/64 Daytona Beach, FL @ Armory Bob Orton beat Abe Jacobs Hiro Matsuda beat Mike Paidousis Mario Milano beat Pancho Villa
7/24/64 Miami Beach, FL @ Auditorium Eddie Graham & Sam Steamboat beat Felix Godo & Marcos Godo in a 2 of 3 falls match Danny Hodge beat Jerry Miller Cyclone Soto beat John Gudiski Linda Carroll beat Bette Boucher
7/25/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Felix Godo & Marcos Godo beat Abe Jacobs & Tony Marino Danny Hodge beat Pancho Villa Bobby Duranton beat Cyclone Soto
7/25/64 Lakeland, FL Danny Hodge & Abe Jacobs draw Hiro Matsuda & Bob Orton
7/27/64 Orlando, FL @ American Legion Arena Danny Hodge & Abe Jacobs beat Hiro Matsuda & Bob Orton Tony Marino beat Felix Godo Sam Steamboat beat Marcos Godo Mike Paidousis beat Cyclone Soto
7/28/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Eddie Graham & Sam Steamboat beat Felix Godo & Marcos Godo in a 2 of 3 falls match Hiro Matsuda & Bob Orton beat Danny Hodge & Tony Marino by DQ Bobby Duranton draw Abe Jacobs(15:00) Cyclone Soto beat John Gudiski
7/29/64 Eau Gallie, FL @ Civic Center Bob Orton & Hiro Matsuda vs. Don Curtis & Abe Jacobs in a 2 of 3 falls match Antonio Posa vs. John Gudiski in a 2 of 3 falls match Jerry Miller vs. Antone Leone
7/30/64 Jacksonville, FL @ Coliseum Sam Steamboat beat Bob Orton Tony Marino beat Hiro Matsuda Danny Hodge & Cyclone Soto beat Felix Godo & Marcos Godo Bobby Duranton beat Mike Paidousis Abe Jacobs beat John Gudiski
7/31/64 Daytona, FL Hiro Matsuda beat Tony Marino by DQ Abe Jacobs beat John Gudiski Mike Paidousis beat Charlie Laye
7/31/64 Miami Beach, FL @ Auditorium Eddie Graham beat Bob Orton by DQ Danny Hodge & Cyclone Soto beat Felix Godo & Marcos Godo Sam Steamboat beat Bobby Duranton Don Hartnett draw Cyclone Soto
8/1/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Abe Jacobs & Danny Hodge vs. Felix Godo & Marcos Godo Bob Orton beat Tony Marino Steve Bolus vs. Bobby Duranton
8/3/64 Orlando, FL @ American Legion Arena Danny Hodge & Abe Jacobs vs. Hiro Matusda & Bob Orton in a 2 of 3 falls match Eddie Graham & Sam Steamboat vs. Felix Godo & Marcos Godo in a 2 of 3 falls match Tony Marino vs. Mike Paidousis Cyclone Soto vs. Bobby Duranton
8/4/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Eddie Graham & Sam Steamboat beat Hiro Matsuda & Bob Orton in a 2 of 3 falls match Danny Hodge beat Mike Paidousis in a Texas death match Abe Jacobs & Tony Marino beat Felix Godo & Marcos Godo(12:00) Bobby Duranton beat Cyclone Soto(11:00)
8/5/64 Eau Gallie, FL @ Civic Center Tony Marino vs. Bob Orton in a no DQ, 2 of 3 falls match Danny Hodge & Abe Jacobs vs. Bobby Duranton & John Gudiski in a 2 of 3 falls match Cyclone Soto vs. Mike Paidousis
8/6/64 Jacksonville, FL @ Coliseum Danny Hodge beat Hiro Matsuda Sam Steamboat beat Bob Orton Abe Jacobs & Tony Marino beat Felix Godo & Marcos Godo Bobby Duranton beat Cyclone Soto Harry Smith beat John Gudiski
8/7/64 Daytona, FL Tony Marino & Harry Smith beat Felix Godo & Marcos Godo Danny Hodge beat John Gudiski Don Whittler beat Pat O’Hara
8/7/64 Miami Beach, FL @ Auditorium Bob Orton beat Sam Steamboat Hiro Matsuda beat Abe Jacobs Bobby Duranton beat Mike Paidousis Cyclone Soto beat Charlie Laye
8/8/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Cyclone Soto vs. Felix Godo Danny Hodge vs. Marcos Godo Tony Marino & Abe Jacobs vs. John Gudiski & Gene Murphy
8/8/64 Lakeland, FL Abe Jacobs & Tony Marino beat Hiro Matsuda & Bob Orton
8/10/64 Orlando, FL @ American Legion Arena Danny Hodge vs. Hiro Matsuda in a 2 of 3 falls match Eddie Graham vs. Bob Orton in a 2 of 3 falls match Bobby Duranton & Mike Paidousis vs. Abe Jacobs & Tony Marino Gene Murphy vs. Sam Steamboat
8/11/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Eddie Graham & Sam Steamboat beat Hiro Matsuda & Bob Orton in a Texas death match Danny Hodge beat Bobby Duranton Gene Murphy beat Tony Marino by DQ Abe Jacobs beat Felix Godo Cyclone Soto beat Marcos Godo
8/12/64 Eau Gallie, FL @ Civic Center Bob Orton & Hiro Matsuda vs. Tony Marino & Abe Jacobs in a 2 of 3 falls match Danny Hodge vs. Bobby Duranton in a 2 of 3 falls match Cyclone Soto vs. Gene Murphy
8/13/64 Jacksonville, FL @ Coliseum Danny Hodge draw Hiro Matsuda Eddie Graham & Sam Steamboat beat Bobby Duranton & Gene Murphy Bob Orton beat Tony Marino by DQ Abe Jacobs beat Marcos Godo Cyclone Soto beat Felix Godo
8/14/64 Miami Beach, FL @ Auditorium Eddie Graham & Sam Steamboat beat Hiro Matsuda & Bob Orton in a 2 of 3 falls match Hiro Matsuda(sub for Bobby Duranton) beat Cyclone Soto Steve Bolus draw Abe Jacobs Tony Marino beat Gene Murphy
8/15/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Steve Bolus & Cyclone Soto vs. Felix Godo & Marcos Godo Danny Hodge vs. Bobby Duranton Gene Murphy vs. Abe Jacobs
8/17/64 Orlando, FL @ American Legion Arena NWA World Champion Lou Thesz beat Bob Orton
8/18/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory NWA World Champion Lou Thesz beat Karl Gotch in a 2 of 3 falls match Eddie Graham, Danny Hodge & Sam Steamboat beat Hiro Matsuda, Bob Orton & Mike Paidousis in a 2 of 3 falls match Cyclone Soto beat Gene Murphy by DQ Steve Bolus beat Marcos Godo
8/19/64 Eau Gallie, FL @ Civic Center NWA World Champion Lou Thesz beat Hiro Matsuda via pinfall in a 2 of 3 falls match Tony Marino & Abe Jacobs beat Mike Paidousis & Bobby Duranton in a 2 of 3 falls match Danny Hodge beat Gene Murphy
8/20/64 Jacksonville, FL @ Coliseum NWA World Champion Lou Thesz beat Sam Steamboat Eddie Graham & Sam Steamboat beat Hiro Matsuda & Bob Orton Tony Marino vs. Mike Paidousis Steve Bolus & Abe Jacobs vs. Felix Godo & Marcos Godo Gene Murphy vs. Cyclone Soto
8/21/64 Miami Beach, FL @ Auditorium NWA World Champion Lou Thesz beat Bob Orton in a 2 of 3 falls match Abe Jacobs & Cyclone Soto beat Felix Godo & Marcos Godo Sam Steamboat beat Mike Paidousis Danny Hodge beat Gene Murphy
8/22/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Tony Marino & Abe Jacobs vs. Mike Paidousis & Gene Murphy Bob Orton beat Steve Bolus Cyclone Soto vs. Marcos Godo
8/22/64 Lakeland, FL Bob Orton beat Tony Marino
8/24/64 Orlando, FL @ American Legion Arena Bob Orton beat Sam Steamboat in a 2 of 3 falls match Abe Jacobs & Tony Marino beat Gene Murphy & Mike Paidousis in a 2 of 3 falls match Danny Hodge beat Steve Bolus Cyclone Soto beat Felix Godo
8/25/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Danny Hodge beat NWA World Junior Champion Hiro Matsuda by DQ in a 2 of 3 falls match Eddie Graham & Sam Steamboat beat Bob Orton & Mike Paidousis(18:00) via pinfall Steve Bolus beat Gene Murphy by DQ Abe Jacobs beat Cyclone Soto
8/26/64 Eau Gallie, FL @ Civic Center Tony Marino vs. Bob Orton in a Texas death match Sam Steamboat & Danny Hodge vs. Hiro Matsuda & Gene Murphy in a 2 of 3 falls match Lou Bastien vs. Mike Paidousis
8/28/64 Miami Beach, FL @ Convention Hall Eddie Graham & Sam Steamboat beat Hiro Matsuda & Bob Orton in a Texas death match Danny Hodge beat Mike Paidousis Cyclone Soto beat Gene Murphy Steve Bolus draw Lou Bastien
8/29/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Harry Smith & John Heath vs. Felix Godo & Marcos Godo Steve Bolus vs. Mike Paidousis Abe Jacobs vs. Gene Murphy
8/29/64 Jacksonville, FL @ Coliseum Danny Hodge beat Hiro Matsuda Tony Marino beat Bob Orton to win Southern Title Abe Jacobs beat Cyclone Soto Eddie Graham & Sam Steamboat beat Gene Murphy & Outlaw #1
8/31/64 Orlando, FL @ American Legion Arena Tag tournament Semifinals Tony Marino & Steve Bolus vs. Bob Orton & Mike Paidousis in a 2 of 3 falls match Abe Jacobs & Danny Hodge vs. Gene Murphy & Marcos Godo in a 2 of 3 falls match Finals Winners of above matches
9/1/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Bob Orton beat Tony Marino by DQ Don Hartnett & Cyclone Soto beat Felix Godo & Marcos Godo Danny Hodge beat Gene Murphy Sam Steamboat beat Mike Paidousis Steve Bolus draw Abe Jacobs
9/3/64 Jacksonville, FL @ Coliseum Bob Orton beat Tony Marino to win Southern Title Sam Steamboat beat Tarzan Tyler by DQ Danny Hodge & Abe Jacobs beat Gene Murphy & Mike Paidousis Outlaw #1 beat Steve Bolus John Heath & Cyclone Soto beat Felix Godo & Marcos Godo
9/4/64 Miami Beach, FL @ Auditorium
9/5/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Bob Orton draw Danny Hodge John Smith & Boris Volkoff vs. Steve Bolus & Cyclone Soto Tarzan Tyler vs. Abe Jacobs Plus 2 other matches
9/5/64 Lakeland, FL Eddie Graham & Pat O’Hara beat Bob Orton & Mike Paidousis
9/7/64 Orlando, FL @ American Legion Arena John Smith & Boris Volkoff beat Steve Bolus & Abe Jacobs Danny Hodge beat Bob Orton by DQ Sam Steamboat beat Gene Murphy Tarzan Tyler beat Cyclone Soto
9/8/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Eddie Graham draw Bob Orton in a 2 of 3 falls match Danny Hodge & Abe Jacobs beat John Smith & Boris Volkoff by DQ in a 2 of 3 falls match Sam Steamboat beat Tarzan Tyler by DQ Steve Bolus beat Cyclone Soto
9/9/64 Jacksonville, FL @ Coliseum(Cancelled due to Hurricane Dora) Bob Orton vs. Danny Hodge Tarzan Tyler vs. Abe Jacobs John Smith & Boris Volkoff vs. Cyclone Soto & John Heath Sam Steamboat vs. Gene Murphy Steve Bolus vs. Felix Godo
9/11/64 Miami Beach, FL @ Auditorium Sam Steamboat beat Bob Orton by DQ John Smith & Boris Volkoff beat Abe Jacobs & Cyclone Soto Tarzan Tyler beat Steve Bolus John Heath draw Gene Murphy
9/12/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) No wrestling
9/12/64 Lakeland, FL Bob Orton beat Pat O’Hara
9/14/64 Orlando, FL @ American Legion Arena Bob Orton vs. Danny Hodge in a boxing match John Smith & Boris Volkoff vs. Abe Jacobs & Tony Marino in a 2 of 3 falls match Sam Steamboat vs. Tarzan Tyler Don Curtis vs. Gene Murphy
9/15/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Tarzan Tyler beat Bob Orton in a 2 of 3 falls match Don Curtis & Abe Jacobs beat John Smith & Boris Volkoff Tony Marino draw Danny Hodge Sam Steamboat beat Steve Bolus Cyclone Soto beat Gene Murphy
9/17/64 Jacksonville, FL @ Coliseum Bob Orton beat Danny Hodge Don Curtis & Abe Jacobs beat The Executioners by DQ Sam Steamboat beat John Smith Tarzan Tyler beat Cyclone Soto Boris Volkoff beat Steve Bolus
9/18/64 Miami Beach, FL @ Convention Hall Don Curtis, Abe Jacobs & Tony Marino beat Gene Murphy, John Smith & Boris Volkoff in a 2 of 3 falls match Executioner #1 beat Steve Bolus Executioner #2 beat Cyclone Soto Sam Steamboat beat Tarzan Tyler
9/19/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Eddie Graham & Sam Steamboat vs. Gene Murphy & Joe McCarthy Tarzan Tyler vs. Don Curtis Tony Marino vs. John Smith
9/19/64 Lakeland, FL Bob Orton beat Pat O’Hara
9/21/64 Orlando, FL @ American Legion Arena
9/22/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Eddie Graham beat Bob Orton in 5th round of a boxing match Tag tournament Tarzan Tyler & Joe McCarthy beat Tony Marino & Steve Bolus Don Curtis & Abe Jacobs beat John Smith & Boris Volkoff(30:00) by decision The Executioners beat Tarzan Tyler & Joe McCarthy The Executioners beat Don Curtis & Abe Jacobs to win tournament Other match The Outlaw vs. Cyclone Soto
9/24/64 Jacksonville, FL @ Coliseum Eddie Graham & Sam Steamboat beat John Smith & Boris Volkoff Bob Orton beat Tony Marino Don Curtis & Abe Jacobs beat The Executioners Tarzan Tyler beat Joe McCarthy The Outlaw beat Cyclone Soto
9/25/64 North Miami Beach, FL @ Auditorium Eddie Graham beat Bob Orton in a 2 of 3 falls match Don Curtis & Abe Jacobs beat The Executioners by DQ Steve Bolus draw Tony Marino The Outlaw beat Cyclone Soto
9/26/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Bob Orton beat Sam Steamboat Tony Marino & Abe Jacobs vs. John Smith & Boris Volkoff The Outlaw vs. Cyclone Soto
9/26/64 Lakeland, FL Bob Orton beat Tarzan Tyler Don Curtis & Abe Jacobs beat John Smith & Boris Volkoff Mario Milano beat Mike Paidousis
9/28/64 Orlando, FL @ American Legion Arena
9/29/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Eddie Graham & Sam Steamboat beat The Executioners in a 2 of 3 falls match John Smith & Boris Volkoff beat Don Curtis & Abe Jacobs(22:00) Tarzan Tyler beat Tony Marino(19:16) The Outlaw beat Steve Bolus(11:00) Joe McCarthy draw Pat O’Hara Last edited on Mon Jan 22nd, 2018 02:29 am by dbaker3179
____________________ David Baker Mid-Atlantic Wrestling Historian Back To Top PM Quote Reply
Posted: Sat Dec 9th, 2017 07:04 am Add as Friend Ignore Member PM Quote Reply 64th Post dbaker3179
Joined: Sun Mar 1st, 2009 Location: Glendale, Arizona USA Posts: 1485 Status: Offline Mana: 10/1/64 Jacksonville, FL @ Coliseum Eddie Graham & Sam Steamboat beat John Smith & Boris Volkoff Tarzan Tyler beat Don Curtis The Executioners beat Abe Jacobs & Tony Marino The Outlaw draw Harry Smith Joe McCarthy beat Steve Bolus
10/2/64 Miami Beach, FL @ Auditorium John Smith & Boris Volkoff beat Don Curtis & Abe Jacobs in a 2 of 3 falls match Tarzan Tyler beat Tony Marino in a 2 of 3 falls match Sam Steamboat beat Joe McCarthy Steve Bolus beat The Outlaw
10/3/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Tarzan Tyler vs. Bob Orton in a 2 of 3 falls match
10/5/64 Orlando, FL @ American Legion Arena Sam Steamboat beat Tarzan Tyler John Smith & Boris Volkoff beat Don Curtis & Abe Jacobs Joe McCarthy beat The Outlaw
10/6/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Don Curtis vs. Tarzan Tyler in a 2 of 3 falls match The Executioners vs. John Smith & Boris Volkoff in a 2 of 3 falls match Linda Carroll & Princess Little Coud vs. Doroty Carter & Marie Darnell Abe Jacobs vs. The Outlaw
10/8/64 Jacksonville, FL @ Coliseum Eddie Graham & Sam Steamboat vs. The Executioners in a no DQ, title vs. masks match where World Tag Title was held up Tony Marino beat The Outlaw(unmasked as Wild Man) in a no DQ match Princess Little Cloud & Linda Carroll beat Toni Rose & Dorothy Carter Steve Bolus & Georgia Boy Smith beat John Smith & Boris Volkoff by DQ Tarzan Tyler beat Abe Jacobs
10/9/64 Miami Beach, FL @ Auditorium Abe Jacobs beat Tarzan Tyler in a 2 of 3 falls match The Executioners beat John Smith & Boris Volkoff Linda Carroll & Princess Little Cloud beat Dorothy Carter & Toni Rose Tony Marino draw Sam Steamboat
10/10/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Tarzan Tyler vs. Steve Bolus The Executioners vs. Tony Marino & Abe Jacobs Plus 1 other match
10/10/64 Eau Gallie, FL @ Civic Center Pee Wee Lopez vs. Tiny Bell in a 2 of 3 falls match The Unmasked Executioners vs. Tony Marino & Abe Jacobs in a 2 of 3 falls match Tarzan Tyler vs. Steve Bolus in a 2 of 3 falls match
10/12/64 Orlando, FL @ American Legion Arena Tarzan Tyler beat Tony Marino in a 2 of 3 falls match The Executioners beat John Smith & Boris Volkoff in a 2 of 3 falls match Tiny Bell & Abe Jacobs beat Pee Wee Lopez & Joe McCarthy in a 2 of 3 falls match
10/13/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Tarzan Tyler beat Abe Jacobs in a 2 of 3 falls match John Smith & Boris Volkoff beat The Executioners(11:00)(unmasked as Chuck Bison & Buddy Bison) in a Texas death match Tiny Bell & Tony Marino beat Pee Wee Lopez & Joe McCarthy Steve Bolus draw Harry Smith
10/15/64 Jacksonville, FL @ Coliseum Eddie Graham & Sam Steamboat beat The Executioners Tony Marino beat Tarzan Tyler by DQ Tiny Bell & Harry Smith beat Pee Wee Lopez & Joe McCarthy Abe Jacobs draw John Smith Boris Volkoff beat Steve Bolus
10/16/64 Miami Beach, FL @ Auditorium Sam Steamboat draw Tarzan Tyler Abe Jacobs & Tony Marino beat The Executioners in a 2 of 3 falls match Tiny Bell beat Pee Wee Lopez Steve Bolus beat Joe McCarthy
10/17/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Tarzan Tyler beat Steve Bolus Abe Jacobs & Tony Marino beat John Smith & Boris Volkoff Eddie Graham & Sam Steamboat vs. The Un-masked Executioners
10/19/64 Orlando, FL @ American Legion Arena The Executioners vs. Eddie Graham & Sam Steamboat in a 2 of 3 falls match Abe Jacobs vs. Tarzan Tyler in a 2 of 3 falls match Tony Marino vs. Joe McCarthy Steve Bolus vs. Pedro Godoy
10/20/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Eddie Graham & Sam Steamboat beat John Smith & Boris Volkoff in a 2 of 3 falls match Tarzan Tyler beat Tony Marino in a 2 of 3 falls match Joe McCarthy beat Steve Bolus Abe Jacobs beat Chuck Bison
10/21/64 Eau Gallie, FL @ Civic Center John Smith & Boris Volkoff vs. Abe Jacobs & Tony Marino in a 2 of 3 falls match Sam Steamboat vs. Tarzan Tyler in 2 of 3 falls match Steve Bolus vs. Joe McCarthy
10/22/64 Jacksonville, FL @ Coliseum Abe Jacobs & Tony Marino beat John Smith & Boris Volkoff Tarzan Tyler beat Executioner #1 Harry Smith beat Pedro Godoy by DQ Steve Bolus draw Joe McCarthy
10/23/64 Miami Beach, FL @ Auditorium Sam Steamboat beat Tarzan Tyler in a 2 of 3 falls match John Smith & Boris Volkoff beat Steve Bolus & Pat O’Hara in a 2 of 3 falls match Abe Jacobs beat Pedro Godoy Tony Marino beat Joe McCarthy
10/24/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Steve Bolus vs. Abe Jacobs Tony Marino beat Pedro Godoy by DQ Eddie Graham & Sam Steamboat beat John Smith & Boris Volkoff
10/26/64 Orlando, FL @ American Legion Arena Eddie Graham, Abe Jacobs & Sam Steamboat beat John Smith, Tarzan Tyler & Boris Volkoff Tony Marino beat Pedro Godoy Steve Bolus vs. Joe McCarthy
10/27/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Eddie Graham beat Tarzan Tyler in a 2 of 3 falls match Abe Jacobs & Tony Marino draw John Smith & Boris Volkoff(45:00) Pedro Godoy draw Steve Bolus(20:00) Sam Steamboat beat Joe McCarthy
10/29/64 Jacksonville, FL @ Coliseum Tarzan Tyler & Tim Tyler beat Abe Jacobs & Tony Marino Sam Steamboat beat John Smith Harry Smith beat Boris Volkoff by DQ Pedro Godoy beat Steve Bolus
10/30/64 Miami Beach, FL @ Auditorium Eddie Graham, Abe Jacobs & Sam Steamboat beat John Smith, Tarzan Tyler & Boris Volkoff in a 2 of 3 falls match Steve Bolus beat Tim Tyler Pedro Godoy draw Joe McCarthy
10/31/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Harry Smith beat Joe McCarthy Sam Steamboat beat Boris Volkoff Steve Bolus & Abe Jacobs beat Tarzan Tyler & Tim Tyler
11/2/64 Orlando, FL @ American Legion Arena Eddie Graham, Abe Jacobs & Sam Steamboat vs. John Smith, Tarzan Tyler & Boris Volkoff in a no DQ, 3 of 5 falls match Sweet Georgia Brown beat Betty Ann Spencer in a 2 of 3 falls match Steve Bolus beat Tim Tyler
11/3/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Tarzan Tyler & Tim Tyler beat Eddie Graham & Sam Steamboat in a 2 of 3 falls match to win World Tag Title Abe Jacobs & Tony Marino beat John Smith & Boris Volkoff(17:00) Harry Smith beat Pedro Godoy Sweet Georgia Brown beat Betty Ann Spencer in a 2 of 3 falls match
11/4/64 Sarasota, FL Tony Marino beat Tarzan Tyler by DQ Abe Jacobs & Harry Smith beat Pedro Godoy & Joe McCarthy Steve Bolus draw Don Hartnett
11/4/64 Eau Gallie, FL @ Civic Center John Smith & Boris Volkoff vs. Eddie Graham & San Steamboat in a 2 of 3 falls match Sweet Georgia Brown vs. Betty Ann Spencer in a 2 of 3 falls match Coach John Heath vs. Tim Tyler
11/5/64 Jacksonville, FL @ Coliseum Eddie Graham beat Tarzan Tyler Abe Jacobs & Tony Marino beat John Smith & Boris Volkoff Sweet Georgia Brown beat Betty Ann Spencer Sam Steamboat beat Pedro Godoy Steve Bolus beat Tim Tyler by DQ
11/6/64 Miami Beach, FL @ Auditorium Abe Jacobs & Tony Marino beat Tarzan Tyler & Tim Tyler in a 2 of 3 falls match Sweet Georgia Brown draw Betty Ann Spencer in a 2 of 3 falls match Steve Bolus draw Pedro Godoy John Smith beat Joe McCarthy
11/7/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Tarzan Tyler vs. Pedro Godoy Tim Tyler vs. Steve Bolus Tony Marino vs. John Heath Abe Jacobs vs. Joe McCarthy
11/7/64 Lakeland, FL John Smith & Boris Volkoff beat Abe Jacobs & Tony Marino Mr. X beat Steve Bolus Rudy Kay beat Pedro Godoy
11/9/64 Orlando, FL @ American Legion Arena John Smith & Boris Volkoff beat The Kentuckians(Luke Brown & Jake Smith) in a 2 of 3 falls match Tarzan Tyler & Tim Tyler beat Abe Jacobs & Tony Marino in a 2 of 3 falls match Rudy Kay beat Pedro Godoy The Beast(aka Yvon Marion) beat Steve Bolus
11/10/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory The Kentuckians beat Tarzan Tyler & Tim Tyler by DQ Abe Jacobs beat John Smith Tony Marino beat The Beast by DQ Rudy Kay beat Pedro Godoy by DQ
11/11/64 Jacksonville, FL @ Coliseum The Assassins beat The Kentuckians Tarzan Tyler beat Abe Jacobs The Beast draw Rudy Kay Carlos Mendoza beat Charley Laye Don Harnett beat Pedro Godoy
11/11/64 Eau Gallie, FL @ Civic Center Coach John Heath vs. Tim Tyler in a 2 of 3 falls, no DQ match John Smith & Boris Volkoff vs. Harry Smith & Tony Marino in a 2 of 3 falls match Steve Bolus vs. Joe McCarthy
11/12/64 Sarasota, FL Abe Jacobs, Tony Marino & Pat O’Hara beat Mr. X, Tarzan Tyler & Tim Tyler by DQ Steve Bolus beat The Beast Pedro Godoy draw Rudy Kay
11/12/64 St. Petersburg, FL Tim Tyler, Tarzan Tyler & Mr. X beat Abe Jacobs, Pat O’Hara & Tony Marino The Beast beat Steev Bolus Pedro Godoy draw Rody Kay
11/13/64 North Miami Beach, FL @ Auditorium Tarzan Tyler & Tim Tyler beat Abe Jacobs & Tony Marino in a 2 of 3 falls, no time limit match Pedro Godoy vs. Joe McCarthy Steve Bolus vs. The Beast Rudy Kay vs. John Smith
11/14/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Bob Orton beat Tarzan Tyler by DQ in a 2 of 3 falls match The Assassins beat Steve Bolus & Rudy Kay The Beast draw Harry Smith
11/16/64 Orlando, FL @ American Legion Arena Duke Keomuka beat Rudy Kay Tarzan Tyler beat Abe Jacobs in a 2 of 3 falls match Steve Bolus & Tony Marino beat Pedro Godoy & The Beast in a 2 of 3 falls match The Assassins beat John Smith & Boris Volkoff in a 2 of 3 falls match
11/17/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory The Beast(sub for Tim Tyler) & Tarzan Tyler beat Eddie Graham & Sam Steamboat in a 2 of 3 falls match Pedro Godoy beat Steve Bolus The Assassins beat Abe Jacobs & Tony Marino Duke Keomuka beat Rudy Kay
11/18/64 Sarasota, FL Steve Bolus & Abe Jacobs beat John Smith & Boris Volkoff Sam Steamboat beat The Beast Tarzan Tyler beat Pat O’Hara
11/18/64 Eau Gallie, FL @ Civic Center The Assassins vs. Harry Smith & Tony Marino in a 2 of 3 falls match Duke Keomuka vs. Ray Gordon in a 2 of 3 falls match Pedro Godoy vs. Rudy Kay
11/19/64 Jacksonville, FL @ Coliseum The Assassins beat Joe McCarthy & Tarzan Tyler Tony Marino beat Duke Keomuka by DQ Steve Bolus & Sam Steamboat beat John Smith & Boris Volkoff Abe Jacobs beat Pedro Godoy Don Harnett beat The Beast
11/20/64 North Miami Beach, FL @ Auditorium The Beast(aka The Beast aka Yvon Cormier) beat Joe McCarthy John Heath beat Duke Keomuka Abe Jacobs & Tony Marino beat John Smith & Boris Volkoff in a 2 of 3 falls match Pedro Godoy beat George Grant
11/21/64 St. Petersburg, FL The Assassins beat Pat O’Hara & Harry Smith Tarzan Tyler beat Steve Bolus Don Hartnett beat Charlie Laye
11/21/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Tarzan Tyler beat George Grant Steve Bolus beat The Beast The Assassins draw Abe Jacobs & Tony Marino
11/23/64 Orlando, FL @ American Legion Arena Tony Marino & Sam Steamboat beat The Assassins by DQ in a 2 of 3 falls match Steve Bolus & George Grant beat John Smith & Boris Volkoff Abe Jacobs beat Tarzan Tyler Duke Keomuka beat The Beast
11/24/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Tarzan Tyler beat Hiro Matsuda in a 2 of 3 falls match Bob Orton beat Sam Steamboat The Assassins beat John Smith & Boris Volkoff Tony Marino beat The Beast Abe Jacobs draw Duke Keomuka(20:00)
11/25/64 Eau Gallie, FL @ Civic Center The Assassins vs. Hiro Matsuda & Duke Keomuka in a 2 of 3 falls match Tarzan Tyler vs. George Grant in a 2 of 3 falls match Steve Bolus vs. Pedro Godoy
11/25/64 Sarasota, FL Bob Orton beat Sam Steamboat Abe Jacobs & Tony Marino beat John Smith & Boris Volkoff Don Hartnett beat The Beast
11/26/64 Jacksonville, FL @ Coliseum Bob Orton beat Tarzan Tyler Haystacks Calhoun & Abe Jacobs beat The Assassins Hiro Matsuda beat Tony Marino Duke Keomuka beat George Grant Boris Volkoff beat Steve Bolus
11/27/64 Miami Beach, FL @ Auditorium
11/27/64 St. Petersburg, FL Bob Orton beat Tony Marino Tarzan Tyler beat Abe Jacobs The Assassins beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda
11/28/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) George Drake beat The Beast Chief Little Eagle beat Pedro Godoy Fred Blassie & Tarzan Tyler beat Steve Bolus & George Grant Plus 2 other matches
11/30/64 Orlando, FL @ American Legion Arena The Assassins draw Hiro Matsuda & Bob Orton Chief Little Eagle beat The Beast George Drake beat John Heath Harry Smith beat Buddy Hackney
11/30/64 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Music Carnival Building Tony Mrino & Abe Jacobs vs. John Smith & Boris Volkoff Tarzan Tyler vs. Steve Bolus Plus 2 other matches
12/1/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Bob Orton beat Tarzan Tyler by DQ in a 2 of 3 falls match The Assassins beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda Chief Little Eagle beat John Smith George Drake beat Boris Volkoff George Grant beat The Beast
12/2/64 Eau Gallie, FL @ Civic Center Hiro Matsuda & Duke Keomuka vs. The Assassins in a 2 of 3 falls match Sam Steamboat vs. Tarzan Tyler in a 2 of 3 falls match Abe Jacobs vs. John Smith
12/2/64 Sarasota, FL Tony Marino vs. Bob Orton George Drake & Chief Little Eagle vs. Pedro Godoy & The Beast George Grant vs. Boris Volkoff
12/3/64 Jacksonville, FL @ Coliseum Tarzan Tyler & Tim Tyler beat Hiro Matsuda & Bob Orton Eddie Graham & Sam Steamboat beat The Assassins Chief Little Eagle beat John Smith Abe Jacobs draw Duke Keomuka George Drake beat Boris Volkoff
12/4/64 Miami Beach, FL @ Auditorium
12/4/64 St. Petersburg, FL Tarzan Tyler beat Sam Steamboat The Assassins draw John Smith & Boris Volkoff Tim Tyler beat Tony Marino Corsica Jean draw Abe Jacobs
12/5/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Corsica Jean & Corsica Joe beat George Grant & Masked Rebel Fred Blassie beat Abe Jacobs George Drake & Chief Little Eagle beat Pedro Godoy & Buddy Hackney
12/7/64 Orlando, FL @ American Legion Arena Tarzan Tyler & Tim Tyler beat Eddie Graham & Sam Steamboat in a 2 of 3 falls match George Drake & Chief Little Eagle beat The Assassins in a 2 of 3 falls match Corsica Joe beat Abe Jacobs Corsica Jean beat The Beast
12/7/64 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Music Carnival Building NWA World Champion Lou Thesz beat Bob Orton John Heath beat Don Hartnett Harry Smith beat Pedro Godoy Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Abe Jacobs & Tony Marino
12/8/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory NWA World Champion Lou Thesz beat Fred Blassie in a 2 of 3 falls match Hiro Matsuda & Bob Orton beat Tarzan Tyler & Tim Tyler by DQ in a 2 of 3 falls match The Assassins beat George Drake & Chief Little Eagle Tony Marino beat Corsica Joe by DQ Duke Keomuka draw Sam Steamboat
12/9/64 Sarasota, FL NWA World Champion Lou Thesz beat Bob Orton by DQ The Assassins beat Abe Jacobs & Tony Marino Sam Steamboat beat Corsica Joe
12/9/64 Eau Gallie, FL @ Civic Center Tarzan Tyler & Tim Tyler vs. Hiro Matusda & Duke Keomuka in a 2 of 3 falls match George Drake vs. Corsica Joe in a 2 of 3 falls match Chief Little Eagle vs. Pedro Godoy
12/10/64 Jacksonville, FL @ Coliseum NWA World Champion Lou Thesz draw Hiro Matsuda Eddie Graham & Sam Steamboat beat Tarzan Tyler & Tim Tyler to win World Tag Title Bob Orton beat Fred Blassie by DQ The Assassins beat George Drake & Chief Little Eagle Tony Marino beat Duke Keomuka by DQ Abe Jacobs draw Corsica Jean
12/11/64 Miami Beach, FL @ Convention Hall NWA World Champion Lou Thesz draw Tarzan Tyler in a 2 of 3 falls match The Assassins beat Eddie Graham & Sam Steamboat Tim Tyler beat George Drake Pedro Godoy draw Tony Marino(sub for Corsica Joe)
12/11/64 St. Petersburg, FL Bob Orton beat Chief Little Eagle
12/12/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) No wrestling
12/14/64 Orlando, FL @ American Legion Arena Bob Orton no contest with Tarzan Tyler in a 2 of 3 falls match The Assassins beat George Drake & Chief Little Eagle in a 2 of 3 falls match Sam Steamboat draw Tim Tyler
12/14/64 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Music Carnival Building Tony Marino & Abe Jacobs vs. Hiro Matsuda & Duke Keomuka in a 2 of 3 falls match Corsica Joe & Corsica Jean vs. Harry Smith & John Heath Don Hartnett vs. Tom Bradley The Beast vs. Pedro Godoy
12/15/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Hiro Matsuda & Bob Orton beat Tarzan Tyler & Tim Tyler in a lights out, Texas death match Eddie Graham & Sam Steamboat beat The Assassins by DQ in a 2 of 3 falls match Tony Marino & Abe Jacobs beat Corsica Joe & Corsica Jean Duke Keomuka beat Georeg Grant Chief Little Eagle beat Pedro Godoy
12/16/64 Sarasota, FL Abe Jacobs & Tony Marino beat The Assassins Bob Orton draw Sam Steamboat Don Hartnett beat Pedro Godoy
12/16/64 Eau Gallie, FL @ Civic Center Tarzan Tyler vs. Hiro Matusda in a 2 of 3 falls match George Drake & Chief Little Eagle vs. Corsica Joe & Corsica Jean in a 2 of 3 falls match George Grant vs. Tim Tyler
12/17/64 Jacksonville, FL @ Coliseum The Assassins beat Eddie Graham & Sam Steamboat by DQ Tarzan Tyler & Tim Tyler beat Hiro Matsuda & Bob Orton Corsica Jean draw Tony Marino Abe Jacobs beat Pedro Godoy Corsica Joe draw Chief Little Eagle
12/18/64 Miami Beach, FL @ Auditorium Duke Keomuka beat Steve Bolus Bob Orton beat Masked Rebel George Drake & Chief Little Eagle beat The Assassins by DQ
12/19/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Hiro Matsuda beat Fred Blassie Don Harnett beat Buddy Hackney The Assassins draw Abe Jacobs & Tony Marino
12/21/64 Orlando, FL @ American Legion Arena Tarzan Tyler vs. Bob Orton in a no DQ, no time limit, 2 of 3 falls match Abe Jacobs & Tony Marino vs. Corsica Joe & Corsica Jean in a 2 of 3 falls match Don Hartnett vs. Tom Bradley
12/21/64 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Music Carnival Building Eddie Graham & Sam Steamboat vs. The Assassins Plus 3 other matches
12/22/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Fred Blassie & Tarzan Tyler beat Eddie Graham & Sam Steamboat in a 2 of 3 falls match The Assassins beat Abe Jacobs & Tony Marino Duke Keomuka beat Corsica Joe(11:00) by DQ Bob Orton beat Pat O’Hara(14:00) via pinfall Corsica Jean draw Harry Smith(15:00)
12/23/64 Sarasota, FL The Assassins beat Abe Jacobs & Tony Marino Bob Orton no contest with Tarzan Tyler Sam Steamboat beat Pedro Godoy
12/25/64 Miami Beach, FL @ Convention Hall WWWF Champion Bruno Sammartino beat Duke Keomuka in a 2 of 3 falls match Corsica Joe & Corsica Jean beat Abe Jacobs & Tony Marino in a 2 of 3 falls match George Drake beat Pedro Godoy Corsica Joe(sub for Rito Carreon) beat Arnold Skaaland
12/25/64 St. Petersburg, FL @ National Guard Armory The Assassins vs. Tarzan Tyler & Tim Tyler Bob Orton vs. Lou Bastien Little Beaver vs. Fuzzy Cupid
12/26/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) George Drake & Charlie Laye beat Corsica Jean & Corsica Joe by DQ Tarzan Tyler beat Abe Jacobs Bob Orton beat Tony Marino Buddy Hackney draw Duke Keomuka
12/26/64 Jacksonville, FL @ Coliseum Eddie Graham, Bob Orton & Sam Steamboat beat Billy Strong, Tarzan Tyler & Tim Tyler Abe Jacobs & Tony Marino beat The Assassins by DQ George Drake draw Duke Keomuka Little Beaver beat Pee Wee James Abe Jacobs beat Rube Wright
12/28/64 Orlando, FL @ American Legion Arena Little Beaver beat Pee Wee James Sam Steamboat beat Tarzan Tyler Don Hartnett beat Pedro Godoy Corsica Jean & Corsica Joe draw George Drake & Chief Little Eagle
12/28/64 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Music Carnival Building The Angel vs. Tom Bradley Duke Keomuka beat Coach John Heath Lou Bastien vs. Bob Orton The Assassins vs. Abe Jacobs & Tony Marino
12/29/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Tarzan Tyler beat Bob Orton in a 2 of 3 falls, no time limit match to win Southern Title Lou Bastien & Dick Steinborn beat The Assassins Little Beaver beat Pee Wee James(sub for Tiny Bell) Corsica Joe draw George Drake Corsica Jean draw Chief Little Eagle
12/30/64 Sarasota, FL The Assassins beat George Drake & Chief Little Eagle Little Beaver beat Pee Wee James Sam Steamboat beat Bob Orton
12/31/64 Jacksonville, FL @ Coliseum Dick Steinborn beat Tarzan Tyler by DQ The Assassins beat Abe Jacobs & Tony Marino George Drake, Chief Little Eagle & Little Beaver beat Corsica Jean, Corsica Joe & Pee Wee James Sam Steamboat beat Tim Tyler Duke Keomuka beat Pedro Godoy
|
|
|
Post by Kriss on Dec 9, 2022 19:51:39 GMT
1/1/65 St. Petersburg, FL Dick Steinborn beat Bob Orton by DQ Duke Keomuka beat Chief Little Eagle Little beaver beat Pee Wee James The Assassins beat Abe Jacobs & Tony Marino
1/2/65 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) 3 matches including Dick Steinborn, Sam Steamboat, Rito Carreon, Corsica Joe, Corsica Jean and others
1/2/65 Lakeland, FL George Drake beat Pedro Godoy Chief Little Eagle beat Duke Keomuka by DQ Corsica Joe & Corsica Jean beat Lou Bastien & Dick Steinborn
1/4/65 Orlando, FL @ American Legion Arena George Drake beat Paul DeGalles Duke Keomuka beat Abe Jacobs Bob Orton & Dick Steinborn beat Fred Blassie & Tarzan Tyler by DQ
1/4/65 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Music Carnival Building Eddie Graham & Sam Steamboat vs. The Assassins Plus 3 other matches
1/5/65 Jacksonville, FL @ Coliseum Tarzan Tyler beat Sam Steamboat George Drake & Chief Little Eagle beat Corsica Jean & Corsica Joe Duke Keomuka beat Tony Marino Bob Orton beat Abe Jacobs Tito Carreon beat Tom Bradley
1/5/65 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Don Harnett beat Buddy Hack Harry Smith beat Pedro Godoy The Assassins beat Lou Bastien & Dick Steinborn Eddie Graham beat Fred Blassie in a 2 of 3 falls match
1/6/65 Eau Gallie, FL @ Civic Center Dick Steinborn beat Fred Blassie by DQ in a 2 of 3 falls match Chief Little Eagle beat Duke Keomuka in a 2 of 3 falls match George Drake draw Harry Smith
1/6/65 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Bob Orton vs. Tarzan Tyler Chief Little Beaver vs. Pee Wee James Corsica Joe & Corsica Jean vs. Abe Jacobs & Tony Marino Lou Bastien vs. Pedro Godoy
1/6/65 Sarasota, FL @ American Legion Arena Eddie Graham & Sam Steamboat beat The Assassins by DQ in a 2 of 3 falls match Paul DeGalles beat Buddy Hack(sub for Rito Carreon) Don Hartnett beat Tom Bradley(17:00)
1/8/65 St. Petersburg, FL Bob Orton beat Tito Carreon
1/9/65 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Fred Blassie & Tarzan Tyler beat Chief Little Eagle & George Drake Yukon Eric beat Pedro Zapata Danny Miller beat Tony Marino
1/9/65 Lakeland, FL Bob Orton draw Dick Steinborn
1/11/65 Orlando, FL @ American Legion Arena Tarzan Tyler beat Dick Steinborn Danny Miller beat Duke Keomuka by DQ Chief Little Eagle & George Drake beat Corsica Jean & Corsica Joe
1/11/65 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Music Carnival Building Harry Smith vs. Paul DeGalles Yukon Eric vs. Fred Blassie Tito Carreon vs. Bob Orton Sam Steamboat & Eddie Graham vs. The Assassins
1/12/65 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
1/12/65 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Bob Orton vs. George Drake Fred Blassie vs. Tito Carreon Danny Miller & Chief Little Eagle vs. Corsica Jean & Corsica Joe Yukon Eric & Dick Steinborn vs. The Assassins
1/13/65 Eau Gallie, FL @ Civic Center Fred Blassie vs. Dick Steinborn George Drake beat Bob Orton by DQ Little Beaver beat Pee Wee James
1/13/65 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Tito Carreon & Lou Bastien vs. Corsica Jean & Corsica Joe Pedro Godoy vs. Danny Miller Tarzan Tyler vs. Yukon Eric Chief Little Eagle vs. Pedro Zapata
1/13/65 Sarasota, FL @ American Legion Arena Eddie Graham & Sam Steamboat beat The Assassins by reverse decision in a 2 of 3 falls match Duke Keomuka beat Harry Smith in a 2 of 3 falls match Don Hartnett beat Paul DeGalles
1/14/65 Jacksonville, FL @ Coliseum Tarzan Tyler beat Bob Orton George Drake & Chief Little Eagle beat The Assassin by DQ Fred Blassie draw Dick Steinborn The Destroyer beat Dick Steinborn Danny Miller & Tito Carreon beat Corsica Jean & Corsica Joe
1/15/65 Miami Beach, FL @ Convention Hall
1/15/65 Clearwater, FL Bob Orton draw Sam Steamboat
1/16/65 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Danny Miller beat Pedro Godoy The Assassins beat Dick Steinborn & Tito Carreon Corsica Joe & Corsica Jean draw George Drake & Chief Little Eagle
1/16/65 Palatka, FL @ National Guard Armory Eddie Graham & Sam Steamboat beat The Assassins Duke Keomuka beat Rito Carreon(aka Luis Hernandez) Fred Blassie beat Bob Orton
1/17/65 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Music Carnival Building Tito Carreon vs. Paul DeGalles Bob Orton vs. Tarzan Tyler Fred Blassie vs. Sam Steamboat
1/18/65 Orlando, FL @ American Legion Arena Ray Gordon beat Pedro Zapata Danny Miller & Judy Grable beat Duke Keomuka & Betty Boucher Dick Steinborn & Chief Little Eagle beat The Assassins
1/19/65 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Haystacks Calhoun(sub for Yukon Eric) & Dick Steinborn beat Fred Blassie & Tarzan Tyler by DQ Danny Miller draw Bob Orton Rito Carreon & Harry Smith beat Corsica Jean & Corsica Joe Don Hartnett beat Paul DeGalles
1/19/65 Jacksonville, FL @ Coliseum Eddie Graham beat The Destroyer The Assassins beat George Drake & Chief Little Eagle Bette Boucher beat Judy Grable by DQ Sam Steamboat beat Pedro Zapata Ray Gordon beat Pedro Godoy
1/20/65 Sarasota, FL @ American Legion Arena Tarzan Tyler vs. Sam Steamboat The Assassins vs. Chief Little Eagle & George Drake Danny Miller vs. Ray Gordon
1/20/65 Eau Gallie, FL @ Civic Center Fred Blassie vs. Bob Orton in a 2 of 3 falls match Eddie Graham & Dick Steinborn vs. Corsica Joe & Corsica Jean in a 2 of 3 falls match Judy Grable vs. Bette Boucher in a 2 of 3 falls match
1/21/65 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Danny Miller vs. Bob Orton Eddie Graham vs. Tarzan Tyler Bette Boucher vs. Judy Grable The Assassins vs. Sam Steamboat & Dick Steinborn
1/22/65 St. Petersburg, FL Betty Boucher beat Judy Grable Danny Miller beat Bob Orton The Assassins beat Dick Steinborn & Sam Steamboat
1/23/65 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Haystacks Calhoun & Eddie Graham beat The Assassins Danny Miller beat Ray Gordon Tito Carreon draw Pedro Zapata
1/25/65 Orlando, FL @ American Legion Arena Dick Steinborn beat Fred Blassie Danny Miller beat Duke Keomuka The Assassins beat George Drake & Chief Little Eagle
1/25/65 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Music Carnival Building Bob Orton vs. Tarzan Tyler Paul DeGalles vs. Ray Gordon Bette Boucher vs. Fabulous Moolah Tito Carreon & Sam Steamboat vs. Corsica Jean & Corsica Joe
1/26/65 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
1/26/65 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory The Assassins beat Rito Carreon & Danny Miller Dick Steinborn beat Tarzan Tyler Fred Blassie beat Bob Orton Bette Boucher beat Fabulous Moolah by DQ Duke Keomuka draw Chief Little Eagle
1/27/65 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Eddie Graham vs. Tarzan Tyler Fabulous Moolah vs. Betty Boucher in a 2 of 3 falls match Duke Keomuka vs. Danny Miller Tom Bradley vs. Coach John Heath
1/27/65 Eau Gallie, FL @ Civic Center Dick Steinborn vs. Bob Orton in a 2 of 3 falls match The Assassins vs. Rito Carreon & Ray Gordon in a 2 of 3 falls match Harry Smith vs. Paul DeGalles
1/27/65 Sarasota, FL @ American Legion Arena Chief Little Eagle & George Drake beat Corsica Joe & Corsica Jean Sam Steamboat beat Fred Blassie in a 2 of 3 falls match Don Hartnett beat Pedro Zapata
1/28/65 Jacksonville, FL @ Coliseum Fred Blassie & Tarzan Tyler beat Eddie Graham & Sam Steamboat The Assassins beat Danny Miller & Dick Steinborn Fabulous Moolah beat Bette Boucher Duke Keomuka draw Chief Little Eagle George Drake beat Corsica Jean
1/29/65 Miami Beach, FL @ Convention Hall
1/30/65 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Danny Miller & Sam Steamboat beat Corsica Joe & Corsica Jean Fred Blassie beat Ray Gordon Danny Miller beat Paul DeGalles
2/1/65 Orlando, FL @ American Legion Arena Danny Miller beat Corsica Joe George Drake beat Corsica Jean Eddie Graham & Haystacks Calhoun beat The Assassins
2/1/65 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Fred Blassie & Tarzan Tyler beat Bob Orton & Dick Steinborn Chief Little Eagle beat Duke Keomuka Rito Carreon beat Paul DeGalles Ray Gordon beat Pedro Zapata Sam Steamboat beat The Destroyer
2/2/65 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Music Carnival Building Bob Orton beat Chief Little Eagle Haystacks Calhoun & Eddie Graham beat Fred Blassie & Tarzan Tyler George Drake draw Sam Steamboat Danny Miller beat Duke Keomuka
2/2/65 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
2/3/65 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Paul DeGalles vs. Pedro Zapata Tito Carreon & Ray Gordon vs. Corsica Jean & Corsica Joe Danny Miller vs. Bob Orton Haystacks Calhoun vs. Tarzan Tyler
2/3/65 Eau Gallie, FL @ Civic Center Eddie Graham vs. Fred Blassie in a 2 of 3 falls match Dick Steinborn vs. The Destroyer in a 2 of 3 falls match Harry Smith vs. Duke Keomuka
2/3/65 Sarasota, FL @ American Legion Arena The Assassins beat Chief Little Eagle & George Drake in a 2 of 3 falls match Sam Steamboat draw Hiro Matsuda in a 2 of 3 falls match Don Hartnett beat Pedro Godoy
2/4/65 Jacksonville, FL @ Coliseum Haystacks Calhoun & Eddie Graham vs. The Assassins Tarzan Tyler vs. Hiro Matsuda Fred Blassie vs. Sam Steamboat Danny Miller & Tito Carreon vs. Corsica Joe & Corsica Jean Ray Gordon vs. Duke Keomuka
2/5/65 St. Petersburg, FL Bob Orton beat Tarzan Tyler Haystacks Calhoun & Eddie Graham beat The Assassins Hiro Matsuda beat Sam Steamboat Chief Little Eagle beat Fred Blassie by DQ
2/6/65 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Fred Blassie beat Hiro Matsuda Danny Miller beat Malcolm Brennerman(sub for The Destroyer) Sam Steamboat & Haystacks Calhoun beat Paul DeGalles & Pedro Zapata
2/8/65 Orlando, FL @ American Legion Arena Dick Steinborn draw Tarzan Tyler Bob Orton beat Fred Blassie Danny Miller beat Pedro Godoy Chief Little Eagle & George Drake beat Paul DeGalles & Pedro Godoy
2/8/65 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Music Carnival Building The Assassins vs. Duke Keomuka & Hiro Matsuda Tito Carreon vs. Ray Gordon Pedro Godoy vs. Sam Steamboat Beau Brummel vs. Lord Littlebrook
2/9/65 Fort Myers, FL @ National Guard Armory The Assassins vs. Danny Miller & Dick Steinborn Tarzan Tyler vs. Chief Little Eagle Lord Littlebrook vs. Bull Brummell Fred Blassie vs. Sam Steamboat
2/9/65 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory No wrestling
2/10/65 Eau Gallie, FL @ Civic Center Dick Steinborn vs. Fred Blassie in a 2 of 3 falls match Marcel Semard & Pedro Zapata vs. Lord Littlebrook & Danny Miller in a 2 of 3 falls match Paul DeGalles vs. Chief Little Eagle
2/10/65 Sarasota, FL @ American Legion Arena The Assassins vs. Hiro Matsuda & Duke Keomuka Tarzan Tyler beat Bob Orton George Drake vs. Ray Gordon
2/12/65 Miami Beach, FL @ Convention Hall Eddie Graham & Sam Steamboat beat Fred Blassie & Tarzan Tyler by DQ Tito Carreon & Dick Steinborn vs. Paul DeGalles & Pedro Zapata Beau Brummell vs. Lord Littlebrook
2/12/65 St. Petersburg, FL Danny Miller draw Bob Orton George Drake vs. Ray Gordon The Assassins vs. Duke Keomuka & Hiro Matsuda
2/13/65 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Chief Little Eagle beat Pedro Zapata Fred Blassie beat Tito Carreon Bob Orton beat George Drake
2/14/65 Clearwater, FL Lord Littlebrook beat Frenchy Lamont Hiro Matsuda beat Tito Carreon The Assassins no contest with Fred Blassie & Tarzan Tyler
2/15/65 Orlando, FL @ American Legion Arena Tarzan Tyler beat Bob Orton NWA World Champion Lou Thesz beat Fred Blassie Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat George Drake & Chief Little Eagle Lord Littlebrook beat Frenchy Lamont
2/15/65 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Music Carnival Building The Assassins vs. Haystacks Calhoun & Eddie Graham Baby Cheryl vs. Darling Dagmar Tito Carreon vs. Danny Miller Ray Gordon vs. Sam Steamboat
2/16/65 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Chief Little Eagle & George Drake vs. Pedro Zapata & Pedro Godoy Rito Carreon vs. Duke Keomuka Ray Gordon vs. Paul DeGalles
2/16/65 Tampa, FL @ Curtis Nixon Hall NWA World Champion Lou Thesz beat Tarzan Tyler by DQ Haystacks Calhoun & Eddie Graham beat The Assassins Bob Orton beat Fred Blassie Hiro Matsuda draw Sam Steamboat Danny Miller beat Dick Steinborn
2/17/65 Eau Gallie, FL @ Civic Center Lou Thesz & Dick Steinborn vs. Tarzan Tyler & Fred Blassie in a 2 of 3 falls match Baby Cheryl vs. Darling Dagmar Bob Orton vs. Danny Miller in a 2 of 3 falls match
2/17/65 Sarasota, FL @ American Legion Arena Sam Steamboat(sub for Eddie Graham) & Haystacks Calhoun beat The Assassins Lord Littlebrook beat Frenchy Lamont in a 2 of 3 falls match Duke Keomuka beat Chief Little Eagle
2/18/65 Jacksonville, FL @ Coliseum George Drake draw Bob Orton NWA World Champion Lou Thesz draw Danny Miller Fred Blassie & Tarzan Tyler beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda
2/19/65 Miami Beach, FL @ Convention Hall NWA World Champion Lou Thesz beat Fred Blassie Darling Dagmar & Lord Littlebrook beat Diamond Lil & Frenchie LaMont Tarzan Tyler vs. Hiro Matsuda Danny Miller vs. Bob Orton Duke Keomuka vs. Sam Steamboat
2/20/65 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Danny Miller draw Tarzan Tyler Plus 5 other matches
2/22/65 Orlando, FL @ American Legion Arena Sam Steamboat draw Dick Steinborn Fred Blassie & Tarzan Tyler beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda Ray Gordon beat Harry Smith Don Hartnett beat Paul DeGalles
2/22/65 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Music Carnival Building Pat O’Hara vs. Pedro Zapata Tom Bradley vs. Tito Carreon Danny Miller vs. Bob Orton The Assassins vs. George Drake & Chief Little Eagle
2/23/65 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Rito Carreon & Dick Steinborn vs. Pedro Zapata & Paul DeGalles Don Hartnett vs. Tom Bradley John Heath vs. Harry Smith
2/23/65 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Haystacks Calhoun & Eddie Graham beat The Assassins by DQ in a 2 of 3 falls match Danny Miller beat Bob Orton Sam Steamboat beat George Drake Ray Gordon draw Duke Keomuka
2/23/65 Jacksonville, FL @ Coliseum The Kentuckians beat Fred Blassie & Tarzan Tyler by DQ Hiro Matsuda beat George Cannon Bill Dromo beat Tony Marino Gino Brito beat George Harris(aka George Harris) Chief Little Eagle beat Bobby Lane
2/24/65 Sarasota, FL @ American Legion Arena Fred Blassie & Tarzan Tyler beat Hiro Matsuda & Duke Keomuka by DQ in a 2 of 3 falls match Sam Steamboat vs. George Drake Chief Little Eagle vs. Paul DeGalles
2/24/65 Eau Gallie, FL @ Civic Center The Assassins vs. Haystacks Calhoun & Eddie Graham in a 2 of 3 falls match Bob Orton vs. Dick Steinborn in a no DQ, 2 of 3 falls match Danny Miller vs. Ray Gordon
2/25/65 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Eddie Graham & Haystacks Calhoun vs. The Assassins Danny Miller vs. Tarzan Tyler Bob Orton vs. Fred Blassie Sam Steamboat vs. Duke Keomuka
2/26/65 St Petersburg, FL @ National Guard Armory Haystacks Calhoun & Sam Steamboat beat Tarzan Tyler & Fred Blassie by DQ Bob Orton beat George Drake Danny Miller draw Hiro Matsuda Duke Keomuka beat Ray Gordon
2/27/65 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) George Drake & Chief Little Eagle no contest with The Assassins Duke Keomuka beat Pedro Zapata
2/28/65 Clearwater, FL Haystacks Calhoun won 7-man battle royal Sam Steamboat beat Tarzan Tyler by DQ
3/1/65 Orlando, FL @ American Legion Arena Fred Blassie & Tarzan Tyler beat The Assassins Sam Steamboat draw Dick Steinborn Bill Dromo beat Ray Gordon Danny Miller beat Pedro Zapata
3/1/65 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Music Carnival Building @ Polo Grounds Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Chief Little Eagle & George Drake in a 2 of 3 falls match Bobo Brazil beat Rocky Storm in a 2 of 3 falls match Haystacks Calhoun beat Bob Orton(14:00) by DQ Tito Carreon draw Paul DeGalles(15:00)
3/2/65 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Rito Carreon & Dick Steinborn vs. Hiro Matsuda & Duke Keomuka Bob Orton vs. Pedro Zapata Harry Smith vs. Paul DeGalles
3/2/65 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Haystacks Calhoun & Eddie Graham beat Fred Blassie & Tarzan Tyler in a 2 of 3 falls match Danny Miller beat Sam Steamboat(23:00) The Assassins beat George Drake & Chief Little Eagle(20:00) Bobo Brazil beat Rocky Storm(11:00) Bill Dromo beat Ray Gordon(11:00) via pinfall
3/3/65 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Eddie Graham & Haystacks Calhoun vs. The Assassins in a falls count anywhere match with 2 referees Danny Miller vs. Bob Orton Bobo Brazil vs. Roosevelt Hamilton George Drake vs. Ray Gordon
3/3/65 Sarasota, FL @ American Legion Arena Hiro Matsuda & Duke Keomuka beat Fred Blassie & Tarzan Tyler in a 2 of 3 falls match Sam Steamboat beat Bill Dromo by DQ in a 2 of 3 falls match Dick Steinborn draw Chief Little Eagle
3/4/65 Jacksonville, FL @ Coliseum Haystacks Calhoun & Eddie Graham beat The Assassins by DQ in a 2 of 3 falls match Danny Miller beat Bob Orton Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Fred Blassie & Tarzan Tyler Bobo Brazil beat Rocky Storm Bill Dromo beat Chief Little Eagle
3/5/65 St. Petersburg, FL Tarzan Tyler beat Hiro Matsuda Duke Keomuka beat Sam Steamboat Fred Blassie draw Danny Miller Hiro Matsuda vs. Tarzan Tyler Haystacks Calhoun won 7-man battle royal
3/6/65 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Bill Dromo beat Tito Carreon Danny Miller beat Fred Blassie Dick Steinborn won 6-man battle royal
3/6/65 Lakeland, FL Danny Miller beat Bob Orton
3/6/65 Leesburg, FL @ National Guard Armory Fred Blassie & Tarzan Tyler vs. Haystacks Calhoun & Dick Steinborn in a 2 of 3 falls match Sam Steamboat vs. Paul DeGalles in a 2 of 3 falls match Chief Little Eagle vs. Ray Gordon
3/7/65 Clearwater, FL Haystacks Calhoun & Sam Steamboat beat Fred Blassie & Tarzan Tyler Bill Dromo beat Chief Little Eagle George Drake draw Ray Gordon
3/8/65 Orlando, FL @ American Legion Arena Bill Dromo beat George Drake Ray Gordon beat Pedro Zapata Danny Miller beat Bob Orton The Assassins beat Fred Blassie & Tarzan Tyler
3/8/65 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Music Carnival Building Tom Bradley vs. Harry Smith Paul DeGalles vs. Chief Little Eagle Sam Steamboat vs. Dick Steinborn Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Haystacks Calhoun & Eddie Graham by DQ
3/9/65 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory George Drake beat Pedro Zapata Duke Keomuka draw Dick Steinborn Bill Dromo beat Chief Little Eagle The Assassins beat Haystacks Calhoun & Eddie Graham in a Texas death match
3/10/65 Sarasota, FL @ American Legion Arena Hiro Matsuda beat Tarzan Tyler by DQ Dick Steinborn beat Ray Gordon Bob Orton & Bill Dromo draw George Drake & Chief Little Eagle
3/10/65 Eau Gallie, FL @ Civic Center The Assassins vs. The Kentuckians in a 2 of 3 falls match Danny Miller vs. Duke Keomuka in a 2 of 3 falls match Sam Steamboat vs. Paul DeGalles
3/11/65 Fort Myers, FL @ National Guard Armory The Kentuckians vs. Hiro Matsuda & Duke Keomuka Tarzan Tyler vs. Bob Orton Dick Steinborn vs, George Drake
3/12/65 Miami Beach, FL @ Convention Hall The Kentuckians(Luke Brown & Jake Smith) beat The Assassins in a 2 of 3 falls match Tarzan Tyler beat Bob Orton in a 2 of 3 falls match Danny Miller beat George Drake Ray Gordon beat Pedro Zapata
3/13/65 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Dick Steinborn beat Tom Bradley Bill Dromo beat Ray Gordon The Wrecker(aka Frank Shields) draw Sam Steamboat The Kentuckians beat Paul DeGalles & Pedro Zapata
3/15/65 Orlando, FL @ American Legion Arena Gino Brito beat Paul DeGalles The Wrecker beat Chief Little Eagle Bill Dromo no contest with Dick Steinborn The Kentuckians beat The Assassins
3/15/65 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Music Carnival Building Eddie Graham & Sam Steamboat beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda by DQ Danny Miller vs. Tarzan Tyler George Drake vs. Bob Orton Ray Gordon vs. Pedro Zapata
3/16/65 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Gino Brito beat Paul DeGalles Bob Orton beat Dick Steinborn Danny Miller beat Tarzan Tyler The Kentuckians beat The Assassins
3/16/65 Jacksonville, FL @ Coliseum Eddie Graham & Sam Steamboat beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda George Drake & Chief Little Eagle beat The Destroyer & Tony Nero Harry Smith beat Pedro Zapata The Wrecker beat Greg Peterson Bill Dromo beat Ray Gordon
3/17/65 Sarasota, FL @ American Legion Arena The Kentuckians beat The Assassins in a 2 of 3 falls match Tarzan Tyler draw Dick Steinborn(45:00) in a 2 of 3 falls match George Drake beat The Wrecker(21:00) by DQ
3/17/65 Eau Gallie, FL @ Civic Center Hiro Matsuda & Duke Keomuka vs. Eddie Graham & San Steamboat in a 2 of 3 falls match Bob Orton vs. Danny Miller in a 2 of 3 falls match Chief Little Eagle vs. Bill Dromo
3/18/65 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Bob Orton vs. Tarzan Tyler The Kentuckians vs. The Assassins Dick Steinborn vs. Duke Keomuka
3/19/65 Miami Beach, FL @ Convention Hall The Kentuckians beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda in a 2 of 3 falls match Eddie Graham beat Tarzan Tyler in a 2 of 3 falls match Sam Steamboat beat Ray Gordon Gino Brito draw The Wrecker
3/19/65 St. Petersburg, FL Danny Miller beat Bob Orton Bill Dromo vs. Dick Steinborn The Assassins vs. George Drake & Chief Little Eagle
3/20/65 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Tarzan Tyler beat Tony Marino Bill Dromo beat George Drake The Wrecker draw Dick Steinborn Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Gino Brito & Ray Gordon
3/20/65 Leesburg, FL @ National Guard Armory The Kentuckians vs. Duke Keomuka & Hiro Matsuda in a 2 of 3 falls match Bob Orton vs. Dick Steinborn in a 2 of 3 falls match George Drake vs. Ray Gordon
3/22/65 Orlando, FL @ American Legion Arena The Kentuckians beat The Assassins Harry Smith beat Pedro Zapata The Wrecker beat Ray Gordon Bill Dromo beat Gino Brito
3/22/65 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Music Carnival Building The Assassins vs. The Kentuckians Hiro Matsuda vs. Danny Miller Gino Brito vs. Paul DeGalles Chief Little Eagle vs. Pedro Zapata
??3/22/65 Jacksonville, FL @ Coliseum Danny Miller beat Tarzan Tyler by DQ Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Eddie Graham & Sam Steamboat Bob Orton draw Sam Steamboat Chief Little Eagle beat Ron Wright George Drake beat Paul DeGalles
3/23/65 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Bob Orton vs. Tarzan Tyler Eddie Graham & Sam Steamboat vs. Bill Dromo & Ron Wright Dick Steinborn vs. Duke Keomuka George Drake vs. The Wrecker
3/24/65 Sarasota, FL @ American Legion Arena The Assassins beat George Drake & Chief Little Eagle in a 2 of 3 falls match Coach John Heath beat Ron Wright(sub for Ray Gordon) Ray Gordon beat Paul DeGalles(sub for Don Hartnett)
3/24/65 Eau Gallie, FL @ Civic Center Eddie Graham & San Steamboat vs. Hiro Matsuda & Duke Keomuka in a fists vs. karate, 2 of 3 falls match Dick Steinborn vs. Tarzan Tyler in a 2 of 3 falls match Plus 1 other match
3/26/65 Miami Beach, FL @ Auditorium The Assassins beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda in a 2 of 3 falls match The Kentuckians beat Bill Dromo & Bob Orton Danny Miller beat George Drake(sub for Tarzan Tyler) The Wrecker beat Chief Little Eagle
3/26/65 St. Petersburg, FL The Assassins vs. The Kentuckians The Wrecker vs. Dick Steinborn Bob Orton beat Sam Steamboat Bill Dromo vs. Danny Miller
3/27/65 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat George Drake & Chief Little Eagle The Wrecker beat Gino Brito Dick Steinborn beat Ron Wright
3/28/65 Clearwater, FL The Kentuckians beat Bill Dromo & Bob Orton by DQ
3/29/65 Orlando, FL @ American Legion Arena Bill Dromo & Bob Orton beat Danny Miller & Dick Steinborn Tarzan Tyler beat Eddie Graham Sam Steamboat beat George Drake Harry Smith beat Paul DeGalles
3/29/65 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Music Carnival Building The Kentuckians beat The Assassins The Wrecker beat Ray Gordon Duke Keomuka beat Chief Little Eagle Gino Brito beat Paul DeGalles
3/30/65 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory The Assassins beat George Drake & Dick Steinborn by DQ Danny Miller no contest with Tarzan Tyler Bill Dromo vs. Sam Steamboat Gino Brito vs. Duke Keomuka
3/30/65 Fort Myers, FL @ National Guard Armory The Kentuckians vs. Bob Orton & The Wrecker Chief Little Eagle vs. Pedro Zapata Ray Gordon vs. Paul DeGalles
3/31/65 Sarasota, FL @ American Legion Arena The Assassins beat The Kentuckians by countout in a 2 of 3 falls match George Drake beat Ray Gordon in a 2 of 3 falls match Dan Hartnett draw Harry Smith
3/31/65 Eau Gallie, FL @ Civic Center Dick Steinborn vs. Duke Keomuka in a 2 of 3 falls match The Wrecker vs. Chief Little Eagle Paul DeGalles vs. Gino Brito
3/31/65 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Danny Miller vs. Bill Dromo in a no DQ, no holds barred match Eddie Graham vs. Bob Orton Sam Steamboat vs. Mr. X Plus other matches Last edited on Mon Jan 29th, 2018 03:14 am by dbaker3179
____________________ David Baker Mid-Atlantic Wrestling Historian Back To Top PM Quote Reply
Posted: Sat Dec 9th, 2017 07:05 am Add as Friend Ignore Member PM Quote Reply 66th Post dbaker3179
Joined: Sun Mar 1st, 2009 Location: Glendale, Arizona USA Posts: 1485 Status: Offline Mana: 4/1/65 Jacksonville, FL @ Coliseum The Kentuckians beat The Assassins by DQ Bill Dromo & Bob Orton beat George Drake & Chief Little Eagle Duke Keomuka beat Sam Steamboat Dick Steinborn beat The Wrecker by DQ Gino Brito beat Ray Gordon
4/2/65 St. Petersburg, FL Bill Dromo & Bob Orton vs. Danny Miller & Dick Steinborn George Drake vs. Ray Gordon Harry Smith vs. Pedro Zapata
4/2/65 Miami Beach, FL @ Auditorium The Kentuckians beat The Assassins in a 2 of 3 falls match Duke Keomuka draw Sam Steamboat Chief Little Eagle beat The Wrecker by DQ Gino Brito beat Paul DeGalles
4/3/65 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) The Assassins & The Avenger(Lee Henning) beat Eddie Graham, Sam Steamboat & Dick Steinborn Louie Tillet beat Paul DeGalles Gino Brito & Ray Gordon beat George Cannon & George Harris by DQ
4/3/65 Leesburg, FL @ National Guard Armory The Kentuckians beat Bill Dromo & Bob Orton in a 2 of 3 falls match Duke Keomuka beat Dick Steinborn in a 2 of 3 falls match Danny Miller beat George Drake
4/5/65 Orlando, FL @ American Legion Arena Louie Tillet beat Harry Smith Sam Steamboat beat Ray Gordon Eddie Graham beat The Wrecker Bill Dromo & Bob Orton draw Danny Miller & Dick Steinborn
4/5/65 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Music Carnival Building Don Harnett draw Coach John Heath Duke Keomuka beat Gino Brito The Assassins beat The Kentuckians George Cannon & George Harris beat George Drake & Chief Little Eagle
4/6/65 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Ray Gordon vs. Louie Tillet Duke Keomuka vs. Danny Miller The Assassins vs. The Kentuckians Eddie Graham & Sam Steamboat beat Bill Dromo & Bob Orton by DQ
4/6/65 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Chief Little Eagle & George Drake vs. George Harris & George Cannon The Wrecker vs. Gino Brito Harry Smith vs. Paul DeGalles
4/7/65 Sarasota, FL @ American Legion Arena Eddie Graham & Sam Steamboat beat The Assassins by countout in a 2 of 3 falls match Danny Miller beat George Drake in a 2 of 3 falls match Chief Little Eagle beat George Harris(19:00) via pinfall
4/7/65 Eau Gallie, FL @ Civic Center The Kentuckians vs. Bill Dromo & Bob Orton in a 2 of 3 falls match Duke Keomuka vs. Sam Steamboat in a 2 of 3 falls match George Cannon vs. Gino Brito
4/8/65 Jacksonville, FL @ Coliseum Haystacks Calhoun & Eddie Graham beat The Assassins The Kentuckians beat Bill Dromo & Bob Orton Danny Miller beat Duke Keomuka Chief Little Eagle beat Louie Tillet by DQ The Wrecker beat Gino Brito.
4/9/65 Miami Beach, FL @ Auditorium Eddie Graham & Haystacks Calhoun beat The Assassins in a 2 of 3 falls match Jake Smith vs. Bob Orton George Drake vs. The Wrecker Duke Keomuka vs. Danny Miller
4/10/65 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Bob Orton beat Tony Marino Danny Miller beat Tarzan Tyler The Assassin & The Avenger beat Gino Brito & Ray Gordon
4/12/65 Orlando, FL @ American Legion Arena Great Malenko beat Tony Marino Chief Little Eagle beat Bill Dromo by DQ The Wrecker beat Gino Brito Haystacks Calhoun, Eddie Graham & Sam Steamboat beat The Assassins & The Avenger
4/12/65 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Music Carnival Building George Drake vs. Bob Orton Johnny Kace vs. Louie Tillet The Kentuckians vs. George Cannon & George Harris Duke Keomuka & Hiro Matsuda vs. Danny Miller & Dick Steinborn
4/13/65 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Danny Miller draw Bob Orton Great Malenko beat Eddie Graham The Assassins & The Avenger beat Haystacks Calhoun, Sam Steamboat & Dick Steinborn Bill Dromo beat Tony Marino Johnny Kace beat Gino Brito
4/13/65 Fort Myers, FL @ National Guard Armory The Kentuckians vs. George Cannon & George Harris Hiro Matsuda vs. Chief Little Eagle Louie Tillet vs. George Drake
4/14/65 Sarasota, FL @ American Legion Arena Bob Orton & Bill Dromo beat Eddie Graham & Sam Steamboat in a 2 of 3 falls match The Avenger beat Chief Little Eagle in a 2 of 3 falls match Louie Tillet beat Gino Brito
4/14/65 Eau Gallie, FL @ Civic Center The Kentuckians vs. The Assassins in a 2 of 3 falls match Chief Little Eagle vs. Hiro Matsuda in a 2 of 3 falls match George Cannon vs. Ray Gordon
4/16/65 Miami Beach, FL @ Auditorium
4/17/65 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Bill Dromo & Bob Orton beat George Drake & Chief Little Eagle The Avenger beat Luke Brown Johnny Kace draw The Wrecker
4/19/65 Orlando, FL @ American Legion Arena Ray Gordon & Sam Thomas beat Chico Santana & The Wrecker The Avenger beat Tony Marino Chief Little Eagle beat Bill Dromo Danny Miller & Dick Steinborn beat The Assassins
4/19/65 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Music Carnival Building Dandy Andy & Johnny Kace vs. Pee Wee Lopez & Louie Tillet Gino Brito & George Drake vs. George Cannon & George Harris The Kentuckians vs. Duke Keomuka & Hiro Matsuda
4/20/65 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Sam Thomas beat Pee Wee Lopez Tony Marino vs. ??(sub for John Kace) Hiro Matsuda beat Chief Little Eagle Bill Dromo beat George Drake The Assassins & The Avenger beat Luke Brown, Jake Smith & Dick Steinborn
4/20/65 Fort Myers, FL @ National Guard Armory The Wrecker & Chico Santana vs. Gino Brito & Dandy Andy George Cannon & George Harris vs. Danny Miller & Harry Smith Johnny Kace vs. Louie Tillet
4/21/65 Sarasota, FL @ American Legion Arena Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Danny Miller & Dick Steinborn in a 2 of 3 falls match The Avenger beat George Drake Sam Thomas beat Chico Santana
4/21/65 Eau Gallie, FL @ Civic Center The Kentuckians vs. The Assassins in a no DQ, no time limit match Bill Dromo vs. Johnny Kace in a 2 of 3 falls match Dandy Andy vs. Pee Wee Lopez
4/22/65 Jacksonville, FL @ Coliseum Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat The Assassins Danny Miller beat Bill Dromo The Kentuckians beat George Harris & George Cannon Johnny Kace draw Louie Tillet The Wrecker beat Chief Little Eagle Dandy Andy & Cowboy Sam Thomas beat Pee Wee Lopez & Chico Santana
4/23/65 Miami Beach, FL @ Auditorium The Assassins double DQ Duke Keomuka & Hiro Matsuda Bill Dromo draw Danny Miller Dick Steinborn beat Johnny Kace Dandy Darin & Sam Thomas beat Pee Wee Lopez & Chico Santana
4/24/65 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Danny Miller & Dick Steinborn beat The Wrecker & Louie Tillet Great Malenko beat Chief Little Eagle George Drake draw Johnny Kace
4/26/65 Orlando, FL @ American Legion Arena Louie Tillet beat Johnny Kace George Cannon beat Gino Brito Bill Dromo beat George Drake The Assassins & The Avenger beat The Kentuckians & Dick Steinborn
4/26/65 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Music Carnival Building Danny Miller beat Bob Orton Harry Smith beat The Wrecker Great Malenko beat Tony Marino Eddie Graham & Sam Steamboat no contest with Duke Keomuka & Hiro Matsuda
4/27/65 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Hiro Matsuda beat Danny Miller Great Malenko & The Wrecker beat George Drake & Dick Steinborn Duke Keomuka beat Louie Tillet Eddie Graham & The Kentuckians beat The Assassins & The Avenger
4/27/65 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Tony Marino & Sam Steamboat vs. Bob Orton & Bill Dromo Harry Smith vs. George Harris Gino Brito vs. Johnny Kace
4/28/65 Sarasota, FL @ American Legion Arena The Kentuckians beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda by DQ Great Malenko beat Dick Steinborn Johnny Kace beat Louie Tillet
4/28/65 Eau Gallie, FL @ Civic Center Eddie Graham & Sam Steamboat vs. The Assassins in a 2 of 3 falls match The Wrecker vs. Danny Miller in a 2 of 3 falls match Bob Orton vs. George Drake
4/29/65 Jacksonville, FL @ Coliseum Haystacks Calhoun & The Kentuckians beat The Assassins & The Avenger Great Malenko beat Sam Steamboat Bill Dromo & Bob Orton beat Danny Miller & Dick Steinborn The Wrecker beat George Drake Louie Tillet beat Gino Brito
4/30/65 Miami Beach, FL @ Auditorium Eddie Graham & Sam Steamboat beat The Assassins in a 2 of 3 falls match The Avenger beat Johnny Kace Dick Steinborn beat Great Malenko by DQ Bill Dromo beat George Cannon
5/1/65 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Dick Steinborn beat Johnny Kace Great Malenko beat George Cannon Gino Brito & Tony Marino draw Bill Dromo & Bob Orton
5/3/65 Orlando, FL @ American Legion Arena Johnny Kace beat The Wrecker Tony Marino draw Harry Smith Jake Smith beat George Cannon Eddie Graham, Sam Steamboat & Dick Steinborn beat The Assassins & The Avenger
5/3/65 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Music Carnival Building Luke Brown vs. George Harris Gino Brito vs. Louie Tillet Great Malenko vs. Danny Miller Bill Dromo & Bob Orton vs. Duke Keomuka & Hiro Matsuda
5/4/65 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory The Kentuckians & Haystacks Calhoun beat The Assassins & The Avenger in a steel cage match Hiro Matsuda beat Danny Miller Great Malenko beat Dick Steinborn Duke Keomuka beat Gino Brito Johnny Kace beat George Cannon
5/4/65 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
5/5/65 Sarasota, FL @ American Legion Arena The Kentuckians beat Bob Orton & Bill Dromo by countout in a 2 of 3 falls match Tony Marino beat George Cannon in a 2 of 3 falls match George Harris beat Johnny Kace
5/5/65 Eau Gallie, FL @ Civic Center Great Malenko & The Wrecker vs. Danny Miller & Haystacks Calhoun in a 2 of 3 falls match Hiro Matsuda vs. Sam Steamboat in a 2 of 3 falls match Dick Steinborn vs. Louie Tillet
5/6/65 Jacksonville, FL @ Coliseum The Kentuckians & Haystacks Calhoun beat Bill Dromo, Great Malenko & Bob Orton The Wrecker beat Johnny Kace The Avenger beat Tony Marino Sam Steamboat beat Louie Tillet Danny Miller & Dick Steinborn beat George Harris & The Wrecker
5/7/65 Miami Beach, FL @ Auditorium Bill Dromo & Bob Orton beat The Kentuckians George Harris beat Louie Tillet Danny Miller beat The Wrecker The Avenger beat Gino Brito
5/8/65 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Johnny Kace & Tony Marino Danny Miller beat Louie Tillet Bill Dromo beat Luke Brown Bob Orton beat Jake Smith
5/10/65 Orlando, FL @ American Legion Arena Johnny Kace beat George Harris Harry Smith beat Louie Tillet Jake Smith beat Great Malenko Eddie Graham & Sam Steamboat beat Bill Dromo & Bob Orton
5/10/65 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Music Carnival Building Duke Keomuka & Hiro Matsuda vs. Danny Miller & Dick Steinborn Luke Brown vs. The Avenger Tony Marino vs. The Wrecker Gino Brito vs. Coach John Heath
5/11/65 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Bob Orton & Bill Dromo vs. The Kentuckians Danny Miller beat Great Malenko Dick Steinborn vs. Hiro Matsuda Johnny Kace vs. Duke Keomuka
5/11/65 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
5/12/65 Sarasota, FL @ American Legion Arena The Kentuckians beat George Harris & The Avenger in a 2 of 3 falls match Dick Steinborn beat Bob Orton via pinfall Tony Marino beat The Wrecker by DQ
5/12/65 Eau Gallie, FL @ Civic Center Hiro Matsuda & Duke Keomuka vs. Eddie Graham & Sam Steamboat in a 2 of 3 falls match Danny Miller vs. Great Malenko in a 2 of 3 falls match Bill Dromo vs. Johnny Kace
5/13/65 Jacksonville, FL @ Coliseum Bob Orton beat Great Malenko The Kentuckians beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda by DQ Eddie Graham beat Bill Dromo Danny Miller & Dick Steinborn beat George Harris & The Wrecker The Avenger draw Sam Steamboat
5/14/65 Miami Beach, FL @ Auditorium
5/15/65 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Eddie Graham & Sam Steamboat beat George Harris & The Avenger Danny Miller vs. The Wrecker Tarzan Tyler beat Dick Steinborn Great Malenko beat Tony Marino Bob Orton beat Jake Smith
5/17/65 Orlando, FL @ American Legion Arena Lester Welch beat The Avenger Buddy Fuller beat George Harris Eddie Graham beat Great Malenko Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Danny Miller & Dick Steinborn
5/17/65 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Music Carnival Building Bill Dromo & Bob Orton vs. Tony Marino & Sam Steamboat Johnny Kace vs. The Wrecker Coach John Heath vs. Harry Smith Dorothy Carter vs. Princess Little Cloud
5/18/65 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Eddie Graham & Sam Steamboat beat Bill Dromo & Bob Orton in a 2 of 3 falls match Danny Miller & Dick Steinborn beat The Wrecker & The Avenger Hiro Matsuda beat Great Malenko Buddy Fuller beat Tony Marino Princess Little Cloud beat Dorothy Carter
5/18/65 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
5/19/65 Sarasota, FL @ American Legion Arena Sam Steamboat beat Great Malenko by reverse decision in a 2 of 3 falls match Dick Steinborn & Princess Little Cloud beat The Wrecker & Dorothy Carter via pinfall in a 2 of 3 falls match Johnny Kace beat Harry Smith
5/19/65 Eau Gallie, FL @ Civic Center Hiro Matsuda & Duke Keomuka vs. Bob Orton & Bill Dromo in a 2 of 3 falls match Dann Miller vs. The Avenger in a 2 of 3 falls match George Harris vs. Tony Marino
5/20/65 Jacksonville, FL @ Coliseum Eddie Graham beat Great Malenko Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Danny Miller & Dick Steinborn Bill Dromo & Bob Orton beat Buddy Fuller & Lester Welch Princess Little Cloud beat Dorothy Carter Sam Steamboat beat The Wrecker The Avenger draw Tony Marino
5/21/65 Miami Beach, FL @ Auditorium Eddie Graham & Sam Steamboat beat Great Malenko & Tarzan Tyler in a 2 of 3 falls match Princess Little Cloud beat Dorothy Carter Bob Orton beat Tony Marino Danny Miller beat The Avenger
5/22/65 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Great Malenko beat Sam Steamboat Johnny Kace & Tony Marino beat The Avenger & The Wrecker Tarzan Tyler beat Bill Dromo
5/24/65 Orlando, FL @ American Legion Arena Great Malenko beat The Avenger & Johnny Kace in a handicap match Danny Miller beat Tarzan Tyler Tony Marino beat The Wrecker Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Bill Dromo & Bob Orton
5/25/65 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Great Malenko & Tarzan Tyler by DQ Danny Miller beat Unmasked Avenger Lee Henning in a Texas death match Bill Dromo & Bob Orton beat Tony Marino & Harry Smith Johnny Kace vs. The Wrecker
5/25/65 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
5/26/65 Sarasota, FL @ American Legion Arena Bob Orton & Bill Dromo beat Great Malenko & Tarzan Tyler in a 2 of 3 falls match Pat O'Hara beat The Wrecker in a 2 of 3 falls match Don Hartnett beat Charlie Laye
5/26/65 Eau Gallie, FL @ Civic Center Hiro Matsuda & Duke Keomuka vs. Danny Miller & Tony Marino in a 2 of 3 falls match The Avenger vs. Harry Smith in a 2 of 3 falls match Coach John Heath vs. Johnny Kace
5/27/65 Jacksonville, FL @ Coliseum Great Malenko & Tarzan Tyler beat Bill Dromo & Bob Orton Hiro Matsuda beat Danny Miller Buddy Fuller & Tony Marino beat The Avenger & Johnny Kace Duke Keomuka beat Harry Smith Buddy Fuller beat Johnny Kace
5/28/65 Miami Beach, FL @ Convention Hall Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Bill Dromo & Bob Orton Danny Miller beat Tarzan Tyler Tony Marino beat The Avenger Coach John Heath beat Johnny Kace
5/29/65 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Danny Miller beat Tarzan Tyler Bob Orton beat Johnny Weaver Skull Von Stroheim & Kurt Von Stroheim beat Johnny Kace & Tony Marino Bob Orton beat Buddy Fuller Danny Miller beat Hiro Matsuda Skull Von Stroheim & Kurt Von Stroheim beat The Avenger & Joe Honeycutt
5/31/65 Orlando, FL @ American Legion Arena Sweet Georgia Brown beat Betty Spencer Sam Steamboat beat The Avenger Tarzan Tyler beat Hiro Matsuda Skull Von Stroheim & Kurt Von Stroheim beat Tony Marino & Danny Miller
6/1/65 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Sweet Georgia Brown beat Betty Spencer Danny Miller beat The Avenger in a boxing match Tarzan Tyler beat Hiro Matsuda Bill Dromo & Bob Orton beat Eddie Graham & Sam Steamboat Skull Von Stroheim & Kurt Von Stroheim beat Tony Marino & Pat O’Hara
6/1/65 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
6/2/65 Sarasota, FL @ American Legion Arena Eddie Graham & Sam Steamboat beat Bob Orton & Bill Dromo via pinfall in a 2 of 3 falls match Sweet Georgia Brown beat Betty Ann Spencer in a 2 of 3 falls match Harry Smith beat The Avenger
6/2/65 Eau Gallie, FL @ Civic Center Skull Von Stroheim & Kurt Von Stroheim vs. Hiro Matsuda & Duke Keomuka in a 2 of 3 falls match Tarzan Tyler vs. Danny Miller in a 2 of 3 falls match Johnny Kace vs. Tony Marino
6/3/65 Jacksonville, FL @ Coliseum Sweet Georgia Brown beat Betty Spencer Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Great Malenko & Tarzan Tyler Danny Miller beat Bob Orton Eddie Graham & Sam Steamboat beat Skull Von Stroheim & Kurt Von Stroheim Bill Dromo beat Tony Marino
6/4/65 Miami Beach, FL @ Auditorium
6/4/65 Clearwater, FL Bill Dromo draw Danny Miller
6/5/65 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) No wrestling
6/7/65 Orlando, FL @ American Legion Arena Bill Dromo beat Johnny Kace Danny Miller beat Bob Orton Hiro Matsuda beat Tarzan Tyler Skull Von Stroheim & Kurt Von Stroheim beat Eddie Graham & Sam Steamboat
6/8/65 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Danny Miller beat Tarzan Tyler in a Texas death, steel cage match Eddie Graham beat Bill Dromo Skull Von Stroheim & Kurt Von Stroheim beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda Bob Orton beat Johnny Kace(sub for Sid Freeman) Tony Marino draw Sam Steamboat
6/8/65 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
6/9/65 Sarasota, FL @ American Legion Arena Eddie Graham & Sam Steamboat beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda in a 2 of 3 falls match Don Hartnett beat Bill Dromo by DQ in a 2 of 3 falls match Coach John Heath beat Johnny Kace
6/9/65 Eau Gallie, FL @ Civic Center Skull Von Stroheim & Kurt Von Stroheim vs. Danny Miller & Tony Marino in a 2 of 3 falls match Bob Orton vs. Sid Freeman in a 2 of 3 falls match Chris Belkas vs. Joe Honeycutt
6/10/65 Jacksonville, FL @ Coliseum Chris Belkas beat Johnny Kace Great Malenko beat Eddie Graham Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Bill Dromo & Bob Orton Danny Miller draw Sam Steamboat Skull Von Stroheim & Kurt Von Stroheim beat Tony Marino & Harry Smith
6/11/65 Miami Beach, FL @ Auditorium Skull Von Stroheim & Kurt Von Stroheim beat Tony Marino & Sam Steamboat Bob Orton beat Hiro Matsuda Danny Miller beat Bill Dromo Duke Keomuka beat Chris Belkas
6/12/65 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Chris Belkas draw Harry Smith Skull Von Stroheim & Kurt Von Stroheim vs. Tony Marino & Danny Miller Bill Dromo vs. Sam Steamboat
6/14/65 Orlando, FL @ American Legion Arena Pepe Gomez beat Chris Belkas Sam Steamboat beat Bob Orton Danny Miller beat Bill Dromo Skull Von Stroheim & Kurt Von Stroheim beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda
6/15/65 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Skull Von Stroheim & Kurt Von Stroheim beat Bill Dromo & Bob Orton Tony Marino & Danny Miller beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda Sam Steamboat beat Chris Belkas Pepe Gomez draw Harry Smith
6/15/65 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
6/16/65 Sarasota, FL @ American Legion Arena Sam Steamboat & Don Hartnett beat Bill Dromo by DQ in a 2 of 3 falls, handicap match Danny Miller beat Hiro Matsuda in a 2 of 3 falls match Coach John Heath draw Harry Smith(30:00)
6/16/65 Eau Gallie, FL @ Civic Center Eddie Graham vs. Bob Orton in a 2 of 3 falls match Skull Von Stroheim & Kurt Von Stroheim vs. Chris Belkas & Pepe Gomez in a 2 of 3 falls match Duke Keomuka vs. Tony Marino
6/17/65 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Hiro Matsuda & Duke Keomuka vs. Skull Von Stroheim & Kurt Von Stroheim Danny Miller vs. Bill Dromo Bob Orton vs. Sam Steamboat Pepe Gomez vs. Chris Belkas
6/18/65 Miami Beach, FL @ Auditorium Bill Dromo vs. Hiro Matsuda Duke Keomuka vs. Danny Miller Pepe Gomez vs. Tony Marino Sam Steamboat & Chief Crazy Horse vs. Skull Von Stroheim & Kurt Von Stroheim
6/19/65 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Bill Dromo draw Sam Steamboat Pepe Gomez beat Duke Keomuka by DQ
6/19/65 Jacksonville, FL @ Coliseum Bob Orton beat Tony Baillargeon Joe Scarpa beat Great Malenko by DQ Bob Orton beat Danny Miller Bob Orton beat Joe Scarpa to win vacant Southern Title Skull Von Stroheim & Kurt Von Stroheim beat Chris Belkas & Chief Crazy Horse Buddy Fuller beat Billy Strong
6/21/65 Orlando, FL @ American Legion Arena Great Malenko beat Hiro Matsuda Bill Dromo beat Pepe Gomez NWA World Champion Lou Thesz beat Sam Steamboat Skull Von Stroheim & Kurt Von Stroheim beat Danny Miller & Chief Crazy Horse
6/22/65 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory NWA World Champion Lou Thesz beat Danny Miller Rip Hawk & Swede Hanson beat Pepe Gomez & Chief Crazy Horse Great Malenko beat Sam Steamboat Bill Dromo vs. Johnny Ringo Duke Keomuka beat Chris Belkas
6/22/65 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
6/23/65 Sarasota, FL @ American Legion Arena NWA World Champion Lou Thesz beat Bill Dromo by DQ in a 2 of 3 falls match Rip Hawk & Swede Hanson beat Pepe Gomez & Charlie Laye(sub for Chris Belkas) in a 2 of 3 falls match Coach John Heath beat Johnny Ringo
6/23/65 Eau Gallie, FL @ Civic Center Great Malenko vs. Chief Crazy Horse in a 2 of 3 falls match Sam Steamboat & Danny Miller vs. Skull Von Stroheim & Kurt Von Stroheim in a 2 of 3 falls match Duke Keomuka vs. Harry Smith
6/24/65 Jacksonville, FL @ Coliseum NWA World Champion Lou Thesz draw Danny Hodge Danny Miller & Sam Steamboat beat Skull Von Stroheim & Kurt Von Stroheim by DQ Great Malenko beat Bill Dromo Rip Hawk & Swede Hanson beat Johnny Ringo & Chief Crazy Horse Duke Keomuka beat Pepe Gomez
6/25/65 Miami Beach, FL @ Auditorium NWA World Champion Lou Thesz beat Sam Steamboat in a 2 of 3 falls match Skull Von Stroheim & Kurt Von Stroheim draw Rip Hawk & Swede Hanson Danny Miller beat Great Malenko by DQ Chief Crazy Horse draw Bill Dromo
6/26/65 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Included Rip Hawk, Swede Hanson, Kurt Von Stroheim, Skull Von Stroheim and others
6/28/65 Orlando, FL @ American Legion Arena Rip Hawk beat Chris Belkas Swede Hanson beat Chief Crazy Horse Bob Orton beat Danny Miller Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Skull Von Stroheim & Kurt Von Stroheim
6/29/65 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Bob Orton beat Great Malenko Rip Hawk & Swede Hanson beat Skull Von Stroheim & Kurt Von Stroheim Hiro Matsuda beat Bill Dromo Danny Miller beat Duke Keomuka Chris Belkas draw Pepe Gomez
6/29/65 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
6/30/65 Sarasota, FL @ American Legion Arena Bob Orton beat Chief Crazy Horse Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim Chris Belkas beat Charlie Laye
6/30/65 Eau Gallie, FL @ Civic Center Danny Miller vs. Great Malenko in a 2 of 3 falls match Rip Hawk & Swede Hanson vs. Coach John Heath & Pepe Gomez in a 2 of 3 falls match Bill Dromo vs. Johnny Ringo Last edited on Mon Jan 29th, 2018 03:15 am by dbaker3179
____________________ David Baker Mid-Atlantic Wrestling Historian Back To Top PM Quote Reply
Posted: Sat Dec 9th, 2017 07:05 am Add as Friend Ignore Member PM Quote Reply 67th Post dbaker3179
Joined: Sun Mar 1st, 2009 Location: Glendale, Arizona USA Posts: 1485 Status: Offline Mana: 7/1/65 Jacksonville, FL @ Coliseum Bob Orton beat Hiro Matsuda Danny Miller beat Great Malenko by DQ Rip Hawk & Swede Hanson beat Johnny Ringo & Chief Crazy Horse Duke Keomuka beat Pepe Gomez
7/2/65 Miami Beach, FL @ Auditorium Great Malenko beat Chief Crazy Horse Swede Hanson draw Danny Miller Pepe Gomez draw Rip Hawk Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Skull Von Stroheim & Kurt Von Stroheim
7/3/65 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Bill Dromo beat Pepe Gomez Hiro Matsuda beat Chief Crazy Horse(aka Suni War Cloud) Rip Hawk & Swede Hanson draw Tony Baillargeon & Danny Miller
7/5/65 Orlando, FL @ American Legion Arena Cora Combs beat Kathy O’Brien Hiro Matsuda beat Great Malenko Bill Dromo beat Chief Crazy Horse Rip Hawk & Swede Hanson beat Tony Baillargeon & Danny Miller
7/6/65 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Rip Hawk & Swede Hanson Great Malenko no contest with Danny Miller Tony Baillargeon beat Pepe Gomez Bill Dromo beat Chief Crazy Horse
7/6/65 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
7/7/65 Sarasota, FL @ American Legion Arena Danny Miller beat Bill Dromo in a 2 of 3 falls match Cora Combs beat Kathy O'Brien in a 2 of 3 falls match Tony Baillargeon beat Pepe Gomez(16:00) via pinfall
7/7/65 Eau Gallie, FL @ Civic Center Hiro Matsuda & Duke Keomuka vs. Rip Hawk & Swede Hanson in a 2 of 3 falls match Chief Crazy Horse vs. Great Malenko in 2 of 3 falls match Chris Belkas vs. Johnny King
7/8/65 Jacksonville, FL @ Coliseum Cora Combs beat Kathy O’Brien Great Malenko beat Danny Miller Hiro Matsuda beat Bill Dromo Rip Hawk & Swede Hanson beat Tony Baillargeon & Chief Crazy Horse Pepe Gomez beat Chris Belkas
7/9/65 Miami Beach, FL @ Auditorium Rip Hawk & Swede Hanson beat Danny Miller & Chief Crazy Horse Duke Keomuka beat Pepe Gomez Hiro Matsuda beat Great Malenko by DQ Tony Baillargeon draw Bill Dromo
7/10/65 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Rip Hawk & Swede Hanson beat Hiro Matsuda & Duke Keomuka Eddie Graham & Sam Steamboat beat Skull Von Stroheim & Kurt Von Stroheim Great Malenko beat Johnny Ringo
7/12/65 Orlando, FL @ American Legion Arena Tony Baillargeon no contest with Great Malenko Danny Miller beat Bill Dromo Chief Crazy Horse beat Duke Keomuka Eddie Graham & Sam Steamboat beat Rip Hawk & Swede Hanson
7/13/65 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Eddie Graham beat Great Malenko Tony Baillargeon & Danny Miller draw Rip Hawk & Swede Hanson Hiro Matsuda beat Sam Steamboat Bill Dromo beat Johnny Bence
7/13/65 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
7/14/65 Sarasota, FL @ American Legion Arena Danny Miller & Chief Crazy Horse beat Rip Hawk & Swede Hanson in a 2 of 3 falls match Tony Baillargeon beat Great Malenko by reverse decision Coach John Heath beat Johnny King(11:00) via pinfall
7/14/65 Eau Gallie, FL @ Civic Center Eddie Graham & Sam Steamboat vs. Hiro Matsuda & Duke Keomuka in a 2 of 3 falls match Johnny Bence vs. Bill Dromo in a 2 of 3 falls match Chris Belkas vs. Pepe Gomez
7/15/65 Jacksonville, FL @ Coliseum Johnny Bence beat Pepe Gomez Hiro Matsuda beat Great Malenko by DQ Rip Hawk & Swede Hanson beat Tony Baillargeon & Danny Miller Bill Dromo beat Coach John Heath Duke Keomuka beat Chief Crazy Horse
7/16/65 Miami Beach, FL @ Auditorium Duke Keomuka vs. Chief Crazy Horse Great Malenko vs. Sam Steamboat Bill Dromo vs. Hiro Matsuda Tony Baillargeon & Danny Miller vs. Rip Hawk & Swede Hanson
7/17/65 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Rip Hawk & Swede Hanson draw Chief Crazy Horse & Johnny Bence Tony Baillargeon draw Bill Dromo Sam Steamboat draw Hiro Matsuda
7/19/65 Orlando, FL @ American Legion Arena Great Malenko beat Tony Baillargeon Hiro Matsuda beat Bill Dromo Rip Hawk & Swede Hanson beat Danny Miller & Sam Steamboat NWA World Champion Lou Thesz draw Eddie Graham
7/20/65 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory NWA World Champion Lou Thesz beat Danny Miller Rip Hawk & Swede Hanson beat Eddie Graham & Sam Steamboat Hiro Matsuda beat Great Malenko Tony Baillargeon vs. Bill Dromo Duke Keomuka beat Johnny Bence
7/20/65 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
7/21/65 Sarasota, FL @ American Legion Arena Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Danny Miller & Tony Baillargeon Sam Steamboat beat Great Malenko by reverse decision Coach John Heath beat Chris Belkas(18:00)
7/21/65 Eau Gallie, FL @ Civic Center NWA World Champion Lou Thesz vs. Bill Dromo in a 2 of 3 falls match Rip Hawk & Swede Hanson vs. Chief Crazy Horse & Johnny Bence in a 2 of 3 falls match Pepe Gomez vs. Johnny King
7/22/65 Jacksonville, FL @ Coliseum Eddie Graham & Sam Steamboat beat Bill Dromo & Johnny Kace Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Rip Hawk & Swede Hanson NWA World Champion Lou Thesz beat Great Malenko Bob Orton beat Danny Miller
7/23/65 Miami Beach, FL @ Auditorium NWA World Champion Lou Thesz beat Bill Dromo Rip Hawk & Swede Hanson beat Sam Steamboat & Eddie Graham Danny Miller beat Great Malenko Johnny Bence beat Pepe Gomez
7/24/65 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Tony Baillargeon beat Chris Belkas Missouri Mauler & Great Malenko beat Chief Crazy Horse & Johnny Bence Hiro Matsuda beat Pepe Gomez
7/26/65 Orlando, FL @ American Legion Arena Tony Baillargeon beat Bill Dromo Missouri Mauler beat Chief Crazy Horse Danny Miller beat Great Malenko Rip Hawk & Swede Hanson beast Eddie Graham & Sam Steamboat
7/27/65 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Rip Hawk & Swede Hanson vs. Hiro Matsuda & Duke Keomuka Missouri Mauler & Great Malenko vs. Tony Baillargeon & Danny Miller Bill Dromo vs. Chief Crazy Horse Pepe Gomez vs. Johnny Bence
7/27/65 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
7/28/65 Sarasota, FL @ American Legion Arena Eddie Graham & Sam Steamboat beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda by DQ in a 2 of 3 falls match Great Malenko beat Chief Crazy Horse in a 2 of 3 falls match Johnny Bence beat Chris Belkas
7/28/65 Eau Gallie, FL @ Civic Center Rip Hawk & Swede Hanson vs. Danny Miller & Tony Baillargeon in a Texas death match Pepe Gomez vs. Missouri Mauler(aka Larry Hamilton) in a 2 of 3 falls match Bill Dromo vs. Coach John Heath Note: No Eau Gallie cards until September 14
7/29/65 Jacksonville, FL @ Coliseum Rip Hawk & Swede Hanson draw Danny Miller & Sam Steamboat Great Malenko beat Hiro Matsuda Missouri Mauler beat Chief Crazy Horse Bill Dromo beat Tony Baillargeon Duke Keomuka beat Johnny Bence
7/30/65 Miami Beach, FL @ Auditorium Rip Hawk & Swede Hanson beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda in a 2 of 3 falls match Danny Miller beat Great Malenko Missouri Mauler beat Tony Baillargeon Bill Dromo beat Pepe Gomez
7/31/65 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Sam Steamboat beat Johnny Bence Missouri Mauler beat Pepe Gomez Hiro Matsuda & Duke Keomuka beat Tony Baillargeon & Danny Miller
8/2/65 Orlando, FL @ American Legion Arena Johnny Bence beat Chris Belkas Missouri Mauler beat Tony Baillargeon Danny Miller beat Great Malenko Hiro Matsuda & Duke Keomuka beat Rip Hawk & Swede Hanson
8/3/65 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Rip Hawk & Swede Hanson beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda in a 2 of 3 falls match Rip Hawk & Swede Hanson beat Eddie Graham & Sam Steamboat via pinfall to win World Tag Title Missouri Mauler draw Danny Miller Bill Dromo draw Joe Scarpa Great Malenko beat Tony Baillargeon
8/3/65 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
8/4/65 Miami Beach, FL @ Auditorium Eddie Graham & Sam Steamboat beat Rip Hawk & Swede Hanson Johnny King beat Chris Belkas Danny Miller draw Missouri Mauler Joe Scarpa beat Duke Keomuka
8/4/65 Sarasota, FL @ American Legion Arena Great Malenko beat Hiro Matsuda in a Texas death match Bill Dromo beat Tony Baillargeon in a 2 of 3 falls match Coach John Heath beat Johnny Bence in a 2 of 3 falls match
8/5/65 Jacksonville, FL @ Coliseum Haystacks Calhoun, Danny Miller & Sam Steamboat beat Bill Dromo, Rip Hawk & Swede Hanson Hiro Matsuda draw Lester Welch Great Malenko beat Eddie Graham Duke Keomuka beat Tony Baillargeon Missouri Mauler beat Joe Scarpa
8/7/65 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Rip Hawk & Swede Hanson beat Johnny Bence & Joe Scarpa Pat O’Hara beat Missouri Mauler by DQ Bill Dromo beat Coach John Heath
8/9/65 Orlando, FL @ American Legion Arena Rip Hawk & Swede Hanson beat Tony Baillargeon & Danny Miller Hiro Matsuda & Duke Keomuka beat Great Malenko & Missouri Mauler Sam Steamboat beat Bill Dromo Lester welch beat Johnny Bence
8/10/65 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Rip Hawk & Swede Hanson beat Eddie Graham & Sam Steamboat Hiro Matsuda beat Bill Dromo Missouri Mauler & Great Malenko beat Tony Baillargeon & Danny Miller Lester Welch beat Johnny King
8/10/65 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
8/11/65 Miami Beach, FL @ Auditorium Eddie Graham & Sam Steamboat beat Rip Hawk & Swede Hanson by DQ Hiro Matsuda beat Missouri Mauler by DQ Duke Keomuka draw Tony Baillargeon Lester Welch beat Johnny King
8/11/65 Sarasota, FL @ American Legion Arena Great Malenko beat Danny Miller in a 2 of 3 falls match Coach John Heath beat Bill Dromo by DQ in a 2 of 3 falls match Pat O'Hara beat Johnny Bence(14:00)
8/12/65 Jacksonville, FL @ Coliseum Coach John Heath vs. Johnny King Sam Steamboat vs. Bill Dromo Hiro Matsuda & Duke Keomuka vs. Rip Hawk & Swede Hanson Danny Miller vs. Missouri Mauler Johnny Bence vs. Lester Welch
8/14/65 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Danny Miller & Sam Steamboat beat Hiro Matsuda & Duke Keomuka Missouri Mauler beat Tony Baillargeon Bill Dromo beat Johnny Bence
8/16/65 Orlando, FL @ American Legion Arena Bill Dromo beat Johnny Bence Duke Keomuka beat Tony Baillargeon Danny Miller beat Hiro Matsuda Great Malenko & Missouri Mauler beat Sam Steamboat & Eddie Graham
8/17/65 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
8/17/65 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Rip Hawk & Swede Hanson vs. Bob Orton & Bill Dromo Great Malenko vs. Danny Miller in a Texas death match Hiro Matsuda vs. Tony Baillargeon Johnny Bence vs. Sam Steamboat
8/18/65 Miami Beach, FL @ Convention Hall Rip Hawk & Swede Hanson beat Hiro Matsuda & Duke Keomuka Greg Peterson(sub for Johnny King) beat Johnny Bence Danny Miller draw Sam Steamboat Missouri Mauler beat Eddie Graham Note: No wrestling in Miami until September 8
8/18/65 Sarasota, FL @ American Legion Arena Bob Orton beat Great Malenko by countout in a 2 of 3 falls match Coach John Heath beat Charlie Laye(sub for Tony Baillargeon) Bill Dromo beat Pat O'Hara
8/19/65 Jacksonville, FL @ Coliseum Danny Miller & Sam Steamboat beat Missouri Mauler & Great Malenko Rip Hawk & Swede Hanson beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda Greg Peterson beat Johnny Bence Tony Baillargeon beat Coach John Heath
8/20/65 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Missouri Mauler & Great Malenko vs. Rip Hawk & Swede Hanson Hiro Matsuda vs. Eddie Graham Greg Peterson vs. Tony Baillargeon Bill Dromo vs. Sam Steamboat
8/21/65 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Greg Peterson beat Missouri Mauler by DQ Don Curtis & Danny Miller beat Rip Hawk & Swede Hanson Bill Dromo beat Tony Baillargeon
8/23/65 Orlando, FL @ American Legion Arena Rip Hawk & Swede Hanson beat Missouri Mauler & Great Malenko Greg Peterson beat Tony Baillargeon Bill Dromo beat Danny Miller Hiro Matsuda beat Sam Steamboat
8/24/65 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Great Malenko beat Danny Miller in a Russian chain match Rip Hawk & Swede Hanson beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda Missouri Mauler beat Tony Baillargeon Bill Dromo beat Sam Steamboat Greg Peterson beat Ron Wright
8/24/65 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
8/25/65 Sarasota, FL @ American Legion Arena Hiro Matsuda beat Great Malenko by reverse decision Rip Hawk & Swede Hanson beat Sam Steamboat & Danny Miller in a 2 of 3 falls match Greg Peterson beat Missouri Mauler by DQ Bill Dromo beat Tony Baillargeon
8/26/65 Jacksonville, FL @ Coliseum Haystacks Calhoun won a battle royal Great Malenko beat Eddie Graham Cora Combs beat Sherri Lee Lester Welch beat Tony Baillargeon Hiro Matsuda beat Rocky Smith Sam Steamboat beat Mario Milano Tony Baillargeon, Hiro Matsuda & Sam Steamboat beat Mario Milano, Rocky Smith & Lester Welch
8/27/65 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Rip Hawk & Swede Hanson beat Great Malenko & Missouri Mauler Hiro Matsuda beat Danny Miller Ronnie Etchison beat Bill Dromo Sam Steamboat beat Greg Peterson
8/28/65 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Ronnie Etchison beat Tony Baillargeon Hiro Matsuda beat draw Greg Peterson Don Curtis & Danny Miller beat Bill Dromo & Ron Wright
8/30/65 Orlando, FL @ American Legion Arena Danny Miller & Don Curtis beat Missouri Mauler & Great Malenko Ronnie Etchison draw Hiro Matsuda Sam Steamboat beat Ron Wright Greg Peterson beat Bill Dromo by DQ
8/31/65 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Rip Hawk & Swede Hanson beat Missouri Mauler & Great Malenko Don Curtis beat Hiro Matsuda Ronnie Etchison beat Bill Dromo Greg Peterson beat Tony Baillargeon Sam Steamboat beat Ron Wright
8/31/65 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
9/1/65 Sarasota, FL @ American Legion Arena Danny Miller & Don Curtis beat Rip Hawk & Swede Hanson by countout in a 2 of 3 falls match Hiro Matsuda beat Sam Steamboat in a 2 of 3 falls match Ronnie Etchison beat Tony Baillargeon via pinfall Greg Peterson beat Bill Dromo by DQ
9/2/65 Jacksonville, FL @ Coliseum Eddie Graham vs. Great Malenko
9/3/65 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Ron Wright vs. Sam Steamboat Bill Dromo vs. Greg Peterson Rip Hawk & Swede Hanson vs. Danny Miller & Don Curtis Ronnie Etchison vs. Tony Baillargeon
9/4/65 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Ronnie Etchison beat Mr. X Don Curtis beat Bill Dromo Rip Hawk & Swede Hanson beat Bobby Shane & Tony Baillargeon
9/6/65 Orlando, FL @ American Legion Arena Danny Miller & Don Curtis beat Rip Hawk & Swede Hanson in a 2 of 3 falls match Missouri Mauler beat Sam Steamboat in a 2 of 3 falls match Bill Dromo vs. Ronnie Etchison Greg Peterson vs. Bobby Shane
9/7/65 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Don Curtis & Danny Miller beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda Missouri Mauler beat Swede Hanson Greg Peterson beat Bill Dromo by DQ Ronnie Etchison draw Bobby Shane
9/7/65 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
9/8/65 Miami Beach, FL @ Auditorium(Cancelled due to Hurricane Betsy) Bill Dromo & Missouri Mauler vs. Sam Steamboat & Eddie Graham Hiro Matsuda vs. Ronnie Etchison Greg Peterson vs. Duke Keomuka Johnny King vs. Bobby Shane
9/8/65 Sarasota, FL @ American Legion Arena Rip Hawk & Swede Hanson beat Danny Miller & Don Curtis in a 2 of 3 falls match Coach John Heath beat Tony Baillargeon Johnny Bence beat Charlie Laye
9/11/65 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Bobby Shane beat Mr. X Hiro Matsuda & Duke Keomuka beat Don Curtis & Danny Miller Missouri Mauler beat Greg Peterson
9/11/65 Jacksonville, FL @ Coliseum Ronnie Etchison draw Sam Steamboat Bobby Shane beat Coach John Heath Danny Miller beat Bill Dromo Missouri Mauler beat Don Curtis
9/11/65 Lakeland, FL Hiro Matsuda beat Mr. X Greg Peterson beat Duke Keomuka Rip Hawk & Swede Hanson beat Eddie Graham & Hiro Matsuda(sub for Sam steamboat)
9/13/65 Orlando, FL @ American Legion Arena Don Curtis beat Bob Orton in a 2 of 3 falls match Bobby Shane & Ronnie Etchison beat Rip Hawk & Swede Hanson in a 2 of 3 falls match Missouri Mauler vs. Danny Miller Sam Steamboat vs. Bill Dromo
9/14/65 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Bob Orton beat Missouri Mauler Eddie Graham & Sam Steamboat beat Bill Dromo & The Mongol Bobby Shane beat Johnny King Coach John Heath beat Mr. X
9/14/65 Eau Gallie, FL @ Civic Center Don Curtis & Danny Miller vs. Rip Hawk & Swede Hanson in a 2 of 3 falls match Hiro Matsuda vs. Ronnie Etchison in a 2 of 3 falls match Johnny Bence vs. Greg Peterson
9/15/65 Miami Beach, FL @ Auditorium Bill Dromo & Missouri Mauler vs. Danny Miller & Don Curtis Eddie Graham vs. Bob Orton Bobby Shane vs. Sam Steamboat Ronnie Etchison vs. The Mongol
9/15/65 Sarasota, FL @ American Legion Arena Rip Hawk & Swede Hanson vs. Hiro Matsuda & Duke Keomuka Greg Peterson vs. Johnny Bence Coach John Heath vs. Mr. X
9/17/65 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Bobby Shane & Ronnie Etchison vs. Rip Hawk & Swede Hanson Missouri Mauler vs. Don Curtis Danny Miller vs. Greg Peterson Hiro Matsuda vs. Sam Steamboat
9/18/65 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Ronnie Etchison beat Missouri Mauler by DQ Greg Peterson draw Bobby Shane Ronnie Etchison & Sam Steamboat beat Hiro Matsuda & Duke Keomuka
9/18/65 Jacksonville, FL @ Coliseum Don Curtis & Danny Miller beat Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim Missouri Mauler beat Sam Steamboat Ronnie Etchison beat Mr. X Greg Peterson draw Bobby Shane
9/18/65 Lakeland, FL Rip Hawk & Swede Hanson beat Duke Keomuka & Hiro Matusda Pat O’Hara beat Bill Dromo Coach John Heath beat Charley Laye
9/20/65 Orlando, FL @ American Legion Arena Danny Miller beat Duke Keomuka Hiro Matsuda beat Greg Peterson Don Curtis beat Missouri Mauler Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim beat Bobby Shane & Ronnie Etchison
9/21/65 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim beat Don Curtis & Danny Miller Missouri Mauler beat Hiro Matsuda Duke Keomuka beat Johnny Bence Coach John Heath beat Duke Keomuka(sub for Mr. X) by DQ
9/21/65 Eau Gallie, FL @ Civic Center Ronnie Etchison & Bobby Shane vs. Rip Hawk & Swede Hanson in a 2 of 3 falls match Greg Peterson vs. Bill Dromo in a 2 of 3 falls match Johnny King vs. Charlie Laye
9/22/65 Sarasota, FL @ American Legion Arena Rip Hawk & Swede Hanson beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda in a Texas death match Bobby Shane beat Bill Dromo by DQ Coach John Heath beat Johnny Bence
9/22/65 Miami Beach, FL @ Auditorium Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim beat Don Curtis & Danny Miller Missouri Mauler beat Greg Peterson Charley Laye beat Johnny King Ronnie Etchison beat Mr. X Note: No wrestling in Miami until December 29
9/23/65 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim vs. Rip Hawk & Swede Hanson Don Curtis vs. Missouri Mauler Ronnie Etchison vs. Bill Dromo Bobby Shane vs. Greg Peterson
9/25/65 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim beat Vince Gironda & Bobby Shane Hiro Matsuda draw Don Curtis Buddy Fuller beat Johnny Bence
9/25/65 Jacksonville, FL @ Coliseum Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim beat Ronnie Etchison & Bobby Shane Missouri Mauler beat Danny Miller Don Curtis beat Vince Gironda Buddy Fuller beat Johnny King
9/27/65 Orlando, FL @ American Legion Arena Missouri Mauler, Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim beat Bobby Shane, Ronnie Etchison & Sam Steamboat Don Curtis beat Johnny Bence Danny Miller beat Greg Peterson Rick Hawk & Swede Hanson beat Hiro Matsuda & Duke Keomuka
9/28/65 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Ronnie Etchison & Sam Steamboat beat Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim Missouri Mauler beat Eddie Graham Bobby Shane beat Johnny Bence Pat O'Hara beat Swede Hanson by DQ
9/28/65 Eau Gallie, FL @ Civic Center Don Curtis & Danny Miller vs. Hiro Matsuda & Duke Keomuka in a 2 of 3 falls match Rip Hawk vs. Coach John Heath in a 2 of 3 falls match Greg Peterson vs. Billy Spears
9/29/65 Sarasota, FL @ American Legion Arena Missouri Mauler, Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim beat Don Curtis, Sam Steamboat & Ronnie Etchison via pinfall in a 2 of 3 falls match Danny Miller vs. Swede Hanson Bobby Shane vs. Rip Hawk
9/30/65 Jacksonville, FL @ Coliseum Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim beat Hiro Matsuda & Duke Keomuka Don Curtis & Danny Miller beat Rip Hawk & Swede Hanson Buddy Fuller beat Missouri Mauler by DQ Ronnie Etchison beat Greg Peterson Bobby Shane draw Sam Steamboat Last edited on Mon Jan 29th, 2018 03:15 am by dbaker3179
____________________ David Baker Mid-Atlantic Wrestling Historian Back To Top PM Quote Reply
Posted: Sat Dec 9th, 2017 07:06 am Add as Friend Ignore Member PM Quote Reply 68th Post dbaker3179
Joined: Sun Mar 1st, 2009 Location: Glendale, Arizona USA Posts: 1485 Status: Offline Mana: 10/1/65 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim vs. Eddie Graham & Sam Steamboat Danny Miller vs. Missouri Mauler Ronnie Etchison vs. Swede Hanson Don Curtis vs. Rip Hawk
10/2/65 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Ronnie Etchison & Sam Steamboat beat Skull Von Stroheim & Kurt Von Stroheim by DQ Rip Hawk & Swede Hanson beat Bobby Shane & Greg Peterson
10/4/65 Orlando, FL @ American Legion Arena Missouri Mauler vs. Ronnie Etchison Herb Larson vs. Bobby Shame Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim vs. Rip Hawk & Swede Hanson Toni Rose & Linda Carroll vs. Penny Brooks & Judy Grable
10/5/65 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Ronnie Etchison, Eddie Graham & Sam Steamboat beat Missouri Mauler, Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim Judy Grable beat Toni Rose Hiro Matsuda beat Bobby Shane Greg Peterson beat Herb Larson
10/5/65 Eau Gallie, FL @ Civic Center Linda Carroll vs. Penny Brooks in a 2 of 3 falls match Don Curtis & Danny Miller vs. Rip Hawk & Swede Hanson in a 2 of 3 falls match Duke Keomuka vs. Coach John Heath in a 2 of 3 falls match
10/6/65 Sarasota, FL @ American Legion Arena Don Curtis vs. Missouri Mauler Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim vs. Rip Hawk & Swede Hanson Judy Grable & Greg Peterson vs. Linda Carroll & Herb Larsen
10/7/65 Jacksonville, FL @ Coliseum Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim beat Don Curtis & Danny Miller Missouri Mauler beat Eddie Graham by DQ Rip Hawk & Swede Hanson beat Ronnie Etchison & Sam Steamboat Greg Peterson draw Bobby Shane Judy Grable beat Linda Carroll
10/8/65 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Swede Hanson vs. Ronnie Etchison Rip Hawk vs. Greg Peterson Toni Rose & Linda Carroll vs. Betty Boucher & Judy Grable Danny Miller, Don Curtis & Sam Steamboat vs. Missouri Mauler, Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim
10/9/65 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Don Curtis draw Bob Orton Sam Steamboat & Ronnie Etchison beat Rip Hawk & Swede Hanson to win World Tag Title
10/11/65 Orlando, FL @ American Legion Arena Bob Orton beat Missouri Mauler Duke Keomuka beat Greg Peterson Don Curtis & Danny Miller beat Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim Ronnie Etchison & Judy Grable beat Herb Larson & Toni Rose
10/12/65 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Rip Hawk & Swede Hanson beat Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim Duke Keomuka & Linda Carroll beat Buddy Fuller & Judy Grable Bob Orton beat Ronnie Etchison Missouri Mauler beat Danny Miller
10/12/65 Eau Gallie, FL @ Civic Center Hiro Matsuda & Toni Rose vs. Don Curtis & Penny Brooks in a 2 of 3 falls match Greg Peterson vs. Herb Larson in a 2 of 3 falls match Bobby Shane vs. Johnny Bence
10/13/65 Sarasota, FL @ American Legion Arena Skull Von Stroheim & Kurt Von Stroheim vs. Danny Miller & Don Curtis Judy Grable & Penny Brooks vs. Linda Carroll & Toni Rose Missouri Mauler vs. Bobby Shane Greg Peterson vs. Herb Larsen
10/14/65 Jacksonville, FL @ Coliseum Rip Hawk & Swede Hanson vs. Skull Von Stroheim & Kurt Von Stroheim Buddy Fuller vs. Missouri Mauler Ronnie Etchison vs. Hiro Matsuda Duke Keomuka vs. Bobby Shane Judy Grable & Toni Rose vs. Penny Brooks & Linda Carroll
10/15/65 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim & Missouri Mauler vs. Don Curtis & Danny Miller & Ronnie Etchison Herb Larsen vs. Greg Peterson Swede Hanson vs. Hiro Matsuda Rip Hawk vs. Bobby Shane
10/16/65 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Ronnie Etchison beat Herb Larson Missouri Mauler beat Bobby Shane Rip Hawk & Swede Hanson draw Hiro Matsuda & Duke Keomuka
10/16/65 Leesburg, FL @ National Guard Armory Skull Von Stroheim & Karl Von Stroheim vs. Hiro Matsuda & Duke Keomuka in a 2 of 3 falls match Toni Rose vs. Judy Grable in a 2 of 3 falls match Herb Larson vs. Greg Peterson
10/18/65 Orlando, FL @ American Legion Arena Missouri Mauler, Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim beat Ronnie Etchison, Don Curtis & Danny Miller Hiro Matsuda & Duke Keomuka beat Rip Hawk & Swede Hanson Greg Peterson beat Coach John Heath Herb Larson beat Bobby Shane
10/19/65 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Ronnie Etchison, Eddie Graham & Sam Steamboat beat Missouri Mauler, Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim in a Texas death, steel cage match Rip Hawk beat Danny Miller Buddy Fuller beat Duke Keomuka Greg Peterson beat Bobby Shane
10/19/65 Eau Gallie, FL @ Civic Center Hiro Matsuda vs. Don Curtis in a Texas death match Swede Hanson vs. Herb Larson in a 2 of 3 falls match Black Phantom vs. Coach John Heath
10/20/65 Sarasota, FL @ American Legion Arena Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim beat Don Curtis & Danny Miller via pinfall in a 2 of 3 falls match Ronnie Etchison beat Swede Hanson in a 2 of 3 falls match Sam Steamboat beat Herb Larson Rip Hawk beat Greg Peterson
10/21/65 Jacksonville, FL @ Coliseum Don Curtis, Ronnie Etchison & Bobby Shane vs. Missouri Mauler, Skull Von Stroheim & Kurt Von Stroheim Swede Hanson vs. Sam Steamboat Rip Hawk vs. Greg Peterson Herb Larson vs. Hiro Matsuda
10/22/65 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Herb Larson vs. Ronnie Etchison Missouri Mauler vs. Swede Hanson Sam Steamboat vs. Rip hawk Danny Miller & Don Curtis vs. Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim
10/23/65 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim beat Ronnie Etchison & Sam Steamboat to win World Tag Title
10/23/65 Lakeland, FL Hiro Matsuda beat Eddie Graham Don Curtis & Danny Miller beat Rip Hawk & Swede Hanson Klondike Bill beat Herb Larson
10/25/65 Orlando, FL @ American Legion Arena Herb Larsen beat Greg Peterson Hiro Matsuda beat Missouri Mauler Klondike Bill & Ronnie Etchison beat Rip hawk & Swede Hanson Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim beat Don Curtis & Danny Miller
10/26/65 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim beat Rip Hawk & Swede Hanson in a 2 of 3 falls match Ronnie Etchison draw Hiro Matsuda Klondike Bill beat Duke Keomuka by DQ Danny Miller beat Herb Larson
10/26/65 Eau Gallie, FL @ Civic Center Eddie Graham vs. Missouri Mauler in a 2 of 3 falls match Don Curtis vs. Sam Steamboat in a 2 of 3 falls match Coach John Heath vs. Greg Peterson
10/27/65 Sarasota, FL @ American Legion Arena Ronnie Etchison & Sam Steamboat beat Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim by DQ in a 2 of 3 falls match Hiro Matsuda beat Rip Hawk in a 2 of 3 falls match Klondike Bill beat Swede Hanson Don Curtis beat Herb Larson
10/28/65 Jacksonville, FL @ Coliseum Klondike Bill vs. Herb Larsen Greg Peterson vs. Duke Keomuka Don Curtis vs. Hiro Matsuda Eddie Graham, Sam Steamboat & Ronnie Etchison vs. Missouri Mauler, Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim
10/30/65 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Included Klondike Bill, Don Curtis, Corsica Jean and others
11/1/65 Orlando, FL @ American Legion Arena Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Skull Von Stroheim & Kurt Von Stroheim Don Curtis beat Missouri Mauler Klondike Bill beat Corsica Jean Ronnie Etchison beat Herb Larson
11/2/65 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Missouri Mauler beat Eddie Graham Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim beat Ronnie Etchison & Sam Steamboat Klondike Bill beat Corsica Jean & Herb Larsen in a handicap match Hiro Matsuda beat Don Curtis Duke Keomuka beat Greg Peterson
11/2/65 Eau Gallie, FL @ Civic Center
11/3/65 Sarasota, FL @ American Legion Arena Sam Steamboat, Ronnie Etchison & Klondike Bill beat Kurt Von Stroheim, Skull Von Stroheim & Missouri Mauler in a 2 of 3 falls match Don Curtis beat Corsica Jean in a 2 of 3 falls match Hiro Matsuda beat Greg Peterson
11/4/65 Jacksonville, FL @ Coliseum Haystacks Calhoun, Eddie Graham & Sam Steamboat vs. Missouri Mauler, Skull Von Stroheim & Kurt Von Stroheim Duke Keomuka vs. Klondike Bill Don Curtis vs. Hiro Matsuda Corsica Jean vs. Ronnie Etchison Coach John Heath vs. Greg Peterson
11/5/65 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Corsica Jean vs. Klondike Bill Ronnie Etchison vs. Missouri Mauler Hiro Matsuda vs. Greg Peterson Haystacks Calhoun & Don Curtis vs. Skull Von Stroheim & Kurt Von Stroheim
11/6/65 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Included Haystacks Calhoun, Klondike Bill, Corsica Jean and others
11/6/65 Lakeland, FL Ronnie Etchison & Klondike Bill vs. Skull Von Stroheim & Kurt Von Stroheim Missouri Mauler vs. Sam Steamboat Don Curtis vs. Herb Larson
11/8/65 Orlando, FL @ American Legion Arena Ronnie Etchison & Sam Steamboat draw Duke Keomuka & Hiro Matsuda Herb Larson beat Greg Peterson Missouri Mauler beat Don Curtis Greg Peterson beat Charlie Laye
11/8/65 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Music Carnival Building Eddie Graham & Haystacks Calhoun vs. Skull Von Stroheim & Kurt Von Stroheim in a 2 of 3 falls match Fabulous Moolah vs. Donna Dykeman in a 2 of 3 falls match Coach John Heath vs. Pat O‘Hara
11/9/65 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Haystacks Calhoun, Ronnie Etchison & Eddie Graham beat Missouri Mauler, Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim Don Curtis beat Duke Keomuka Ronnie Etchison beat Hiro Matsuda Greg Peterson beat Herb Larsen Donna Dyckman vs. Fabulous Moolah
11/9/65 Eau Gallie, FL @ Civic Center
11/10/65 Jacksonville, FL @ Coliseum Haystacks Calhoun & Ronnie Etchison beat Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim Don Curtis & Sam Steamboat draw Duke Keomuka & Hiro Matsuda Eddie Graham beat Bob Orton by DQ Missouri Mauler beat Hiro Matsuda Donna Dyckman vs. Fabulous Moolah
11/11/65 Sarasota, FL @ American Legion Arena(Special Thursday Card) Ronnie Etchison(sub for Klondike Bill) & Sam Steamboat beat Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim in a 2 of 3 falls match Don Curtis beat Missouri Mauler by DQ in a 2 of 3 falls match Coach John Heath(sub for Ronnie Etchison) beat Herb Larson
11/13/65 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Included Klondike Bill and others
11/15/65 Orlando, FL @ American Legion Arena Missouri Mauler beat Eddie Graham Jerry London beat Herb Larson Coach John Heath beat Dennis Hall Ronnie Etchison & Sam Steamboat beat Skull Von Stroheim & Kurt Von Stroheim
11/15/65 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Music Carnival Building Penny Brooks vs. Diana Lynn Tony Nero vs. Pat O’Hara Don Curtis & Klondike Bill vs. Duke Keomuka & Hiro Matsuda
11/16/65 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Don Curtis & Klondike Bill beat Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim Ronnie Etchison beat Missouri Mauler Hiro Matsuda beat Dennis Hall Sam Steamboat beat Tony Nero Duke Keomuka draw Jerry London
11/16/65 Eau Gallie, FL @ Civic Center
11/17/65 Jacksonville, FL @ Coliseum Haystacks Calhoun, Eddie Graham & Klondike Bill beat Missouri Mauler, Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim Ronnie Etchison beat Hiro Matsuda by DQ Don Curtis beat Duke Keomuka Sam Steamboat beat Tony Nero Jerry London beat Herb Larson
11/17/65 Sarasota, FL @ American Legion Arena Don Curtis beat Missouri Mauler by countout Klondike Bill & Sam Steamboat beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda by DQ Jerry London beat Tony Nero
11/20/65 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) 4 matches including Jerry London and others
11/22/65 Orlando, FL @ American Legion Arena Don Curtis & Klondike Bill beat Skull Von Stroheim & Kurt Von Stroheim Jerry London beat Coach John Heath Dick Steinborn beat Tony Nero Penny Brooks beat Diana Lynn
11/22/65 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Music Carnival Building Charlie Laye vs. Pat O’Hara Eddie Graham & Sam Steamboat vs. Duke Keomuka & Hiro Matsuda Ronnie Etchison vs. Missouri Mauler
11/23/65 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Eddie Graham beat Missouri Mauler in a Russian chain match Hiro Matsuda beat Ronnie Etchison in a no holds barred, bare knuckles match Don Curtis, Sam Steamboat & Dick Steinborn beat Tony Nero, Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim Jerry London beat Duke Keomuka
11/23/65 Eau Gallie, FL @ Civic Center
11/24/65 Jacksonville, FL @ Coliseum Hiro Matsuda & Dick Steinborn beat Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim to win World Tag Title Don Curtis beat Tony Nero Klondike Bill beat Missouri Mauler Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Ronnie Etchison & Sam Steamboat Diana Lynn beat Penny Brooks
11/25/65 Sarasota, FL @ American Legion Arena(Special Thursday Card) Klondike Bill & Don Curtis beat Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim by DQ in a 2 of 3 falls match Dick Steinborn beat Duke Keomuka in a 2 of 3 falls match Ronnie Etchison beat Jerry London
11/26/65 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Ronnie Etchison vs. Pat O’Hara Duke Keomuka vs. Jerry London Missouri Mauler vs. Dick Steinborn Don Curtis & Klondike Bill vs. Skull Von Stroheim & Kurt Von Stroheim
11/27/65 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Included Ronnie Etchison, Klondike Bill, Eddie Graham and others
11/29/65 Orlando, FL @ American Legion Arena NWA World Champion Lou Thesz draw Dick Steinborn Ronnie Etchison & Sam Steamboat beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda Penny Brooks beat Diana Lynn Tarzan Baxter beat Charlie Laye
11/29/65 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Music Carnival Building Don Curtis, Eddie Graham & Klondike Bill vs. Missouri Mauler & Skull Von Stroheim & Kurt Von Stroheim Pat O’Hara vs. Jack Rico Coach John Heath vs. Jerry London
11/30/65 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory NWA World Champion Lou Thesz beat Missouri Mauler by DQ in a 2 of 3 falls match Don Curtis & Klondike Bill vs. Duke Keomuka & Hiro Matsuda Diana Lynn beat Penny Brooks Dick Steinborn draw Danny Miller
11/30/65 Eau Gallie, FL @ Civic Center Skull Von Stroheim & Kurt Von Stroheim vs. Sam Steamboat & Ronnie Etchison in a 2 of 3 falls match Eddie Graham vs. Tarzan Baxter in a 2 of 3 falls match Jerry London vs. Jack Rico
12/1/65 Sarasota, FL @ American Legion Arena Dick Steinborn(sub for Don Curtis) & Klondike Bill beat Skull Von Stroheim & Kurt Von Stroheim in a Texas death match Missouri Mauler beat Ronnie Etchison in a 2 of 3 falls match Coach John Heath beat Jack Rico in a 2 of 3 falls match
12/1/65 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Eddie Graham & Sam Steamboat vs. Duke Keomuka & Hiro Matsuda Tarzan Baxter vs. Dick Steinborn NWA World Champion Lou Thesz vs. Don Curtis Penny Brooks vs. Diana Lynn
12/2/65 Jacksonville, FL @ Coliseum Don Curtis & Klondike Bill vs. Skull Von Stroheim & Kurt Von Stroheim Eddie Graham & Sam Steamboat vs. Duke Keomuka & Hiro Matsuda Ronnie Etchison vs. Missouri Mauler Tarzan Baxter vs. Jerry London NWA World Champion Lou Thesz vs. Hiro Matsuda
12/4/65 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Included Dick Steinborn, Klondike Bill, Jerry London and others
12/4/65 Lakeland, FL Jerry London beat Tarzan Baxter Coach John Heath beat Jack Rico Klondike Bill & Dick Steinborn beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda
12/6/65 Orlando, FL @ American Legion Arena Jerry London beat George Grant Eddie Graham beat Roger Kirby Dick Steinborn beat Missouri Mauler Ronnie Etchison & Sam Steamboat beat Tarzan Baxter & Red Roberts
12/6/65 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Music Carnival Building Coach John Heath vs. Jack Rico Don Curtis & Klondike Bill vs. Skull Von Stroheim & Kurt Von Stroheim Tito Carreon vs. Duke Keomuka
12/7/65 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Missouri Mauler beat Klondike Bill in a 2 of 3 falls match Ronnie Etchison & Sam Steamboat beat Roger Kirby & Red Roberts Duke Keomuka beat Jack Rico Don Curtis beat Tarzan Baxter
12/7/65 Eau Gallie, FL @ Civic Center Skull Von Stroheim & Kurt Von Stroheim vs. Eddie Graham & Dick Steinborn in a 2 of 3 falls match Diane Lynn vs. Penny Brooks in a 2 of 3 falls match Tito Carreon vs. Jerry London
12/9/65 Jacksonville, FL @ Coliseum Dick Steinborn beat Hiro Matsuda Don Curtis, Eddie Graham & Klondike Bill beat Missouri Mauler, Skull Von Stroheim & Kurt Von Stroheim Roger Kirby beat Sam Steamboat Ronnie Etchison beat Tarzan Baxter Jerry London beat Red Roberts
12/11/65 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
12/13/65 Orlando, FL @ American Legion Arena Missouri Mauler vs. Klondike Bill in a 2 of 3 falls match Ronnie Etchison & Sam Steamboat vs. Roger Kirby & Mustapha Bey in a 2 of 3 falls match Don Curtis vs. Tarzan Baxter Duke Keomuka vs. Jerry London
12/13/65 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Music Carnival Building Skull Von Stroheim & Kurt Von Stroheim beat Ronnie Etchison & Sam Steamboat Tito Carreon beat Red Roberts Johnny Powers beat Sam Rivera George Grant draw Coach John Heath
12/14/65 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Don Curtis, Eddie Graham & Klondike Bill beat Missouri Mauler, Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim Roger Kirby beat Tito Carreon Jerry London beat Tarzan Baxter Dick Steinborn beat Red Roberts
12/14/65 Eau Gallie, FL @ Civic Center
12/15/65 Sarasota, FL @ American Legion Arena Dick Steinborn beat Missouri Mauler by DQ in a 2 of 3 falls match Sam Steamboat & Dick Steinborn beat Roger Kirby & Mustapha Bey via pinfall in a 2 of 3 falls match Danny Miller beat Red Roberts Jerry London beat George Grant Note: Next Sarasota Card is December 29, 1965
12/16/65 Jacksonville, FL @ Coliseum Mustapha Bey vs. Sam Steamboat Jerry London vs. Jack Rico Missouri Mauler vs. Klondike Bill Tito Carreon vs. Duke Keomuka Don Curtis, Danny Miller & Dick Steinborn vs. Roger Kirby, Skull Von Stroheim & Kurt Von Stroheim
12/17/65 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Klondike Bill & Dick Steinborn beat Skull Von Stroheim & Kurt Von Stroheim Missouri Mauler beat Danny Miller Sam Steamboat beat Roger Kirby Tito Carreon beat Red Roberts
12/18/65 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Included Dick Steinborn, Johnny Powers, Roger Kirby, Kurt Von Stroheim, Skull Von Stroheim and others
12/20/65 Orlando, FL @ American Legion Arena Jerry London beat Jack Rico Tito Carreon & Danny Miller beat Mustapha Bey & Roger Kirby Bob Orton beat Dick Steinborn Eddie Graham beat Missouri Mauler
12/20/65 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Music Carnival Building Ronnie Etchison & Sam Steamboat vs. Skull Von Stroheim & Kurt Von Stroheim Klondike Bill vs. Johnny Powers Don Curtis vs. Duke Keomuka Tarzan Baxter vs. George Grant
12/21/65 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Missouri Mauler beat Klondike Bill in a no DQ, no time limit, lumberjack match Bob Orton & Johnny Powers beat Don Curtis & Danny Miller in a 2 of 3 falls match Roger Kirby draw Dick Steinborn Sam Steamboat beat Mustapha Bey by DQ Ronnie Etchison beat Tarzan Baxter
12/21/65 Eau Gallie, FL @ Civic Center
12/25/65 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) No wrestling
12/25/65 Lakeland, FL @ National Guard Armory Mustapha Bey beat Jerry London Roger Kirby beat Pat O’Hara Don Curtis, Ronnie Etchison & Klondike Bill beat Missouri Mauler, Skull Von Stroheim & Kurt Von Stroheim
12/27/65 Jacksonville, FL @ Coliseum Eddie Graham & Klondike Bill vs. Missouri Mauler & Johnny Powers Dorothy Carter vs. Diana Lynn Buddy Fuller vs. Bob Orton Mustapha Bey vs. Tom Bradley Johnny Bence vs. Red Roberts
12/27/65 Orlando, FL @ American Legion Arena Duke Keomuka beat Johnny Bence Roger Kirby beat Jerry London Coach John Heath beat Tarzan Baxter Don Curtis & Ronnie Etchison beat Skull Von Stroheim & Kurt Von Stroheim
12/28/65 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Missouri Mauler beat Klondike Bill in a Russian chain match Don Curtis, Ronnie Etchison & Eddie Graham beat Roger Kirby, Bob Orton & Johnny Powers Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim vs. Tito Carreon & Jerry London Mustapha Bey beat Johnny Bence
12/28/65 Eau Gallie, FL @ Civic Center
12/29/65 Miami Beach, FL @ Auditorium Eddie Graham beat Bob Orton in a 2 of 3 falls match Don Curtis & Klondike Bill beat Missouri Mauler & Johnny Powers Tito Carreon vs. Roger Kirby Penny Brooks vs. Dorothy Carter
12/29/65 Sarasota, FL @ American Legion Arena Skull Von Stroheim & Kurt Von Stroheim vs. Ronnie Etchison & Coach John Heath Duke Keomuka vs. Jerry London Mustapha Bey vs. George Grant
12/30/65 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Music Carnival Building Jack Rico vs. Red Roberts Roger Kirby vs. Jerry London Ronnie Etchison, Klondike Bill & Sam Steamboat vs. Johnny Powers, Skull Von Stroheim & Kurt Von Stroheim Mustapha Bey vs. Don Curtis
|
|
|
Post by Kriss on Dec 9, 2022 19:51:52 GMT
1/1/66 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) No wrestling
1/3/66 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Music Carnival Building Missouri Mauler vs. Klondike Bill Duke Keomuka vs. Sam Steamboat Lou Klein vs. Pat O’Hara Tarzan Baxter & Jim Starr vs. Tito Carreon & Jerry London
1/3/66 Orlando, FL @ American Legion Arena Don Curtis, Ronnie Etchison & Buddy Fuller beat Mustapha Bey, Roger Kirby & Johnny Powers in a 2 of 3 falls match Dan Miller beat Tom Bradley in a 2 of 3 falls match Coach John Heath beat Red Roberts
1/4/66 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Eddie Graham & Sam Steamboat beat Missouri Mauler & Johnny Powers Dan Miller beat Roger Kirby Buddy Fuller beat Jim Starr Duke Keomuka beat Tito Carreon Mustapha Bey draw Ronnie Etchison
1/5/66 Miami Beach, FL @ Auditorium Buddy Fuller, Eddie Graham & Klondike Bill vs. Missouri Mauler, Roger Kirby & Johnny Powers Tito Carreon vs. Jim Starr Tom Bradley vs. Dan Miller
1/5/66 Sarasota, FL @ American Legion Arena Mustafa Bey & Duke Keomuka vs. Ron Etchison & Sam Steamboat Johnny Bence vs. Don Curtis Tarzan Baxter vs. Coach John Heath
1/6/66 Jacksonville, FL @ Coliseum Eddie Graham & Sam Steamboat beat Missouri Mauler & Roger Kirby in a 2 of 3 falls match Klondike Bill beat Johnny Powers in a 2 of 3 falls match Buddy Fuller beat Mustapha Bey via pinfall Danny Miller draw Jim Starr Ronnie Etchison beat Johnny Bence
1/6/66 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Don Curtis & Jerry London vs. Tarzan Baxter & Red Roberts Tito Carreon vs. Duke Keomuka Lou Bastien vs. Tom Bradley
1/7/66 Fort Lauderdale @ War Memorial Auditorium Don Curtis & Klondike Bill vs. Missouri Mauler & Roger Kirby Danny Miller vs. Red Roberts Buddy Fuller vs. Mustafa Bey Jim Starr vs. Jerry London
1/8/66 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Tom Bradley vs. Don Curtis Tito Carreon vs. Missouri Mauler Buddy Fuller vs. Red Roberts
1/8/66 Lakeland, FL @ National Guard Armory Ronnie Etchison & Sam Steamboat vs. Missouri Mauler & Roger Kirby Danny Miller vs. Mustafa Bey Tito Carreon vs. Tarzan Baxter
1/10/66 Orlando, FL @ American Legion Arena Danny Miller & Don Curtis beat Roger Kirby & Mustapha Bey via pinfall in a 2 of 3 falls match Duke Keomuka beat Buddy Fuller by DQ in a 2 of 3 falls match Sam Steamboat beat Lou Bastein Tarzan Baxter vs. Jerry London
1/10/66 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Music Carnival Building Missouri Mauler vs. Klondike Bill Tito Carreon & Jose Lothario vs. Jim Starr & Johnny Bence Mae Goodner vs. Diana Lynn Ronnie Etchison vs. Red Roberts
1/11/66 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Buddy Fuller, Klondike Bill & Danny Miller beat Mustapha Bey, Roger Kirby & Jim Starr Missouri Mauler no contest with Don Curtis Jose Lothario beat Sam Steamboat Mae Goodner beat Penny Brooks Duke Keomuka beat Ronnie Etchison by DQ
1/12/66 Eau Gallie, FL @ Civic Center NWA World Champion Gene Kiniski vs. Don Curtis in a 2 of 3 falls match Jerry London & Ronnie Etchison vs. Jim Starr & Tarzan Baxter in a 2 of 3 falls match plus 2 other matches
1/12/66 Miami Beach, FL @ Auditorium Missouri Mauler vs. Dan Miller Roger Kirby & Jim Starr vs. Klondike Bill & Jose Lothario Mae Goodner vs. Diana Lynn Tarzan Baxter vs. Buddy Fuller
1/12/66 Sarasota, FL @ American Legion Arena Sam Steamboat, Don Curtis & Ronnie Etchison beat Duke Keomuka, Mustafa Bey & Johnny Bence by countout in a 2 of 3 falls match Jerry London beat Tom Bradley by DQ in a 2 of 3 falls match Coach John Heath beat Tito Carreon(sub for Red Roberts)
1/13/66 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Tom Bradley & Red Roberts beat Tito Carreon & Jerry London via pinfall Sam Steamboat beat Duke Keomuka in a 2 of 3 falls match Ronnie Etchison draw Pat O'Hara(sub for George Grant) when O'Hara was unable to continue due to a stomach flu. Etchison refused the victory & the referee declared the bout a draw.
1/13/66 Jacksonville, FL @ Coliseum Klondike Bill beat Missouri Mauler in a Russian chain match Eddie Graham & Buddy Fuller beat Roger Kirby & Mustafa Bey Don Curtis beat Jim Starr Jose Lothario beat Tarzan Baxter Danny Miller beat Johnny Bence Mae Goodner beat Diana Lynn
1/15/66 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Tito Carreon & Jose Lothario beat Tom Bradley & Red Roberts Missouri Mauler beat Ron Etchison Sputnick Monroe beat Jerry London NWA World Champion Gene Kiniski beat Danny Little Bear
1/15/66 Lakeland, FL @ National Guard Armory Klondike Bill & Sam Steamboat vs. Missouri Mauler & Roger Kirby Danny Miller vs. Jim Starr Jerry London vs. Mustafa Bey
1/17/66 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Music Carnival Building NWA World Champion Gene Kiniski beat Ronnie Etchison Tito Carreon & Jose Lothario beat Mustafa Bey & Duke Keomuka Lord Littlebrook beat Frenchy Lamont Sam Steamboat beat Tarzan Baxter
1/17/66 Orlando, FL @ American Legion Arena Missouri Mauler beat Klondike Bill in a Texas death match Don Curtis & Danny Miller beat Roger Kirby & Jim Starr in a 2 of 3 falls match Sputnik Monroe beat Jerry London via pinfall Jesse James beat Tom Bradley via pinfall
1/18/66 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory NWA World Champion Gene Kiniski beat Danny Miller in a 2 of 3 falls match Jose Lothario beat Ronnie Etchison Eddie Graham & Sam Steamboat beat Roger Kirby & Mustafa Bey Sputnik Monroe beat Tito Carreon Coach John Heath beat Jim Starr
1/19/66 Eau Gallie, FL @ Civic Center NWA World Champion Gene Kiniski vs. Don Curtis in a 2 of 3 falls match Ronnie Etchison & Jerry London vs. Tarzan Baxter & Jim Starr in a 2 of 3 falls match Jose Lothario vs. Roger Kirby Jesse James vs. Rube Wright
1/19/66 Sarasota, FL @ American Legion Arena Missouri Mauler beat Klondike Bill by DQ in a 2 of 3 falls match Sam Steamboat & Buddy Fuller beat Tom Bradley & Red Roberts in a 2 of 3 falls match Lord Littlebrook beat Frenchy Lamont(14:00) via pinfall Sputnik Monroe beat Tito Carreon(12:00) via pinfall
1/20/66 Fort Myers, FL @ National Guard Armory NWA World Champion Gene Kiniski beat Don Curtis in a 2 of 3 falls match Tito Carreon & Jose Lothario beat Tom Bradley & Red Roberts Diana Lynn beat Mae Goodner via pinfall Sputnik Monroe beat Sam Steamboat via pinfall
??1/20/66 Ocala, FL Buddy Fuller & Klondike Bill vs. Missouri Mauler & Rube Wright Frenchy Lamont vs. Lord Littlebrook Ronnie Etchison vs. Dan Miller Jesse James vs. Jerry London
1/20/66 Jacksonville, FL @ Coliseum Missouri Mauler beat Klondike Bill in a iron cage match Don Curtis beat Rube Wright Lord Littlebrook & Diana Lynn draw Frenchy Lamont & Mae Goodner Buddy Fuller beat Tarzan Baxter Jerry London, Jesse James & George Grant beat Duke Keomuka, Red Roberts & Tom Bradley in a 2 of 3 falls match
1/21/66 Fort Lauderdale @ War Memorial Auditorium NWA World Champion Gene Kiniski vs. Missouri Mauler Sputnik Monroe vs. Ronnie Etchison Sam Steamboat & Buddy Fuller vs. Jim Starr & Roger Kirby Jose Lothario vs. Tarzan Baxter
1/21/66 Leesburg, FL @ National Guard Armory Mae Goodner & Marcel Semard vs. Diana Lynn & Lord Littlebrook in a 2 of 3 falls match Klondike Bill vs. Mustapha Bey & Duke Keomuka in a 2 of 3 falls, handicap match Danny Miller vs. Red Roberts
1/22/66 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Included Sputnik Monroe, Buddy Fuller, Jerry London and others
1/22/66 Lakeland, FL @ National Guard Armory Missouri Mauler beat Klondike Bill Don Curtis & Sam Steamboat beat Mustafa Bey & Tom Bradley Jesse James draw Dan Miller
1/22/66 Miami Beach, FL @ Auditorium NWA World Champion Gene Kiniski vs. Eddie Graham Tito Carreon & Jose Lothario vs. Roger Kirby & Rube Wright Lord Littlebrook vs. Frenchy Lamont Sputnik Monroe vs. Ronnie Etchison
1/24/66 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Music Carnival Building Missouri Mauler beat Klondike Bill in a Russian chain match Tito Carreon & Jose Lothario beat Duke Keomuka & Roger Kirby George Harris beat Tom Bradley Red Roberts beat Jerry London
1/24/66 Orlando, FL @ American Legion Arena The Mysterious Medics beat Don Curtis & Buddy Fuller in a 2 of 3 falls match Sputnick Monroe beat Ron Etchison in a 2 of 3 falls match Mike Paidousis beat Rube Wright Jesse James beat George Grant
1/25/66 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Missouri Mauler beat Don Curtis in a cage match The Mysterious Medics beat Jerry London & Dan Miller Penny Brooks & Lord Littlebrook beat Frenchy Lamont & Diana Lynn Sputnik Monroe beat Klondike Bill Jose Lothario beat Roger Kirby
1/26/66 Miami Beach, FL @ Auditorium The Mysterious Medics beat Jerry London & Dan Miller Buddy Fuller draw Jesse James Lord Littlebrook beat Frenchy Lamont Tito Carreon & Jose Lothario beat George Harris & Roger Kirby
1/26/66 Sarasota, FL @ American Legion Arena Klondike Bill & Don Curtis vs. Missouri Mauler & Duke Keomuka Sputnik Monroe vs. Rube Wright Mike Paidousis vs. Tom Bradley
1/27/66 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Jose Lothario & Tito Carreon beat Duke Keomuka & Red Roberts in a 2 of 3 falls match Tom Bradley & Mickey Dean beat George Grant & Penny Brooks via pinfall in a 2 of 3 falls match Klondike Bill beat Roger Kirby in a 2 of 3 falls match
1/27/66 Jacksonville, FL @ Coliseum Bob Orton beat Missouri Mauler by DQ in a 2 of 3 falls match The Mysterious Medics beat Danny Miller & Buddy Fuller Frenchy Lamont & Sputnik Monroe beat Lord Littlebrook & Jesse James George Harris beat Jerry London Mike Paidousis beat Rube Wright
1/28/66 Fort Lauderdale @ War Memorial Auditorium The Mysterious Medics vs. Klondike Bill & Buddy Fuller Missouri Mauler vs. Don Curtis Sputnik Monroe vs. Jerry London Jesse James vs. George Harris
1/29/66 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Tito Carreon & Jose Lothario draw The Mysterious Medics Buddy Fuller beat George Harris Missouri Mauler beat Sam Steamboat
1/29/66 Ocala, FL Buddy Fuller vs. Sputnik Monroe Missouri Mauler vs. Klondike Bill Jesse James vs. Mike Paidousis George Harris vs. Jerry London
1/31/66 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory(Special Monday Card) NWA World Champion Gene Kiniski beat Eddie Graham via pinfall in a 2 of 3 falls match Missouri Mauler beat Danny Miller Sputnik Monroe beat Tony Martin(4:00) Jose Lothario & Tito Carreon beat Tom Bradley & George Harris Buddy Fuller beat Roger Kirby(7:00)
1/31/66 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Music Carnival Building The Mysterious Medics vs. Klondike Bill & Jerry London Sam Steamboat vs. Mike Paidousis Duke Keomuka vs. Jesse James Red Roberts vs. George Grant
2/1/66 Orlando, FL @ American Legion Arena NWA World Champion Gene Kiniski beat Klondike Bill in a 2 of 3 falls match The Mysterious Medics beat Eddie Graham & Sam Steamboat in a 2 of 3 falls match Jesse James beat Red Roberts Jose Lothario beat Tom Bradley
2/1/66 Eau Gallie, FL @ Civic Center
2/2/66 Miami Beach, FL @ Auditorium Aguila Conill vs. George Grant Dan Miller vs. Mike Paidousis Jesse James & Sam Steamboat vs. The Mysterious Medics Tito Carreon & Jose Lothario vs. George Harris & Red Roberts
2/2/66 Sarasota, FL @ American Legion Arena Missouri Mauler beat Klondike Bill in a steel cage match Sputnik Monroe beat Tom Bradley in a 2 of 3 falls match Jerry London & Tony Martin beat Duke Keomuka & Roger Kirby in a 2 of 3 falls match
2/3/66 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Duke Keomuka & Mike Paidousis beat Tito Carreon & Jose Lothario by DQ in a 2 of 3 falls match Tom Bradley beat Jerry London in a 2 of 3 falls match George Harris beat Red Roberts
2/3/66 Jacksonville, FL @ Coliseum NWA World Champion Gene Kiniski draw Bob Orton(60:00) in a 2 of 3 falls match Danny Miller beat Missouri Mauler by DQ Klondike Bill beat Sputnik Monroe by DQ The Mysterious Medics beat Tony Martin & Sam Steamboat Jesse James beat Roger Kirby(sub for Buddy Fuller)
2/4/66 Daytona, FL @ Peabody Auditorium Bob Orton vs. Don Curtis in a 2 of 3 falls match Klondike Bill vs. Missouri Mauler The Mysterious Medics vs. Tony Martin & Jesse James Duke Keomuka vs. Buddy Fuller
2/4/66 Avon Park, FL @ Armory Danny Miller vs. Sputnik Monroe Tito Carreon & Jose Lothario vs. Mike Paidousis & Roger Kirby George Harris vs. Jerry London
2/5/66 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) 3 matches in all
2/5/66 Lakeland, FL @ National Guard Armory Jose Lothario & Tito Carreon vs. The Mysterious Medics Sputnik Monroe vs. Danny Miller Jerry London vs. Roger Kirby
2/5/66 Leesburg, FL @ National Guard Armory Missouri Mauler & George Harris vs. Klondike Bill & Tony Martin in a 2 of 3 falls match Mike Paidousis vs. Jesse James Buddy Fuller vs. Red Roberts
2/7/66 Tampa, FL @ Curtis Hixon Hall NWA World Champion Gene Kiniski beat Missouri Mauler Sputnik Monroe beat Buddy Fuller by DQ in a 2 of 3 falls match Tag Tournament matches Jose Lothario & Tito Carreon beat Mike Paidousis & Duke Keomuka The Mysterious Medics beat Klondike Bill & Jerry London Other matches Penny Brooks & Betty Garcia beat Peggy Allen & Marge Ramsey
2/7/66 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Music Carnival Building Danny Miller, Jesse James & Tony Martin vs. George Harris, Tom Bradley & Roger Kirby Cyclone Soto vs. Red Roberts Joe Christy vs. George Grant
2/8/66 Orlando, FL @ American Legion Arena The Mysterious Medics beat Tony Martin & Jesse James via pinfall in a 2 of 3 falls match Jose Lothario beat Roger Kirby by submission in a 2 of 3 falls match Sputnik Monroe beat Tito Carreon via pinfall Danny Miller beat Jerry London via pinfall
2/8/66 Eau Gallie, FL @ Civic Center
2/9/66 Fort Lauderdale @ War Memorial Auditorium Klondike Bill & Jesse James vs. Missouri Mauler & George Harris The Mysterious Medics vs. Tito Carreon & Tony Martin Jose Lothario vs. Mike Paidousis
2/9/66 Sarasota, FL @ American Legion Arena The Infernos beat Jerry London & Tom Bradley via pinfall in a 2 of 3 falls match Sputnik Monroe beat Danny Miller by countout in a 2 of 3 falls match Joe Soto beat Roger Kirby(19:00)
2/10/66 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Jose Lothario & Tito Carreon no contest with Duke Keomuka & Mike Paidousis in a 2 of 3 falls match Roger Kirby beat Inferno #2 Inferno #1 beat George Harris in a 2 of 3 falls match
2/10/66 Jacksonville, FL @ Coliseum Missouri Mauler beat Danny Miller in a 2 of 3 falls match Penny Brooks & Betty Peterson beat Dorothy Carter & Peggy Allen in a 2 of 3 falls match Sputnik Monroe beat Buddy Fuller by DQ The Mysterious Medics beat Klondike Bill & Jesse James Joe Soto beat Jerry London via pinfall
2/11/66 Avon Park, FL @ Armory Missouri Mauler vs. Jerry London Duke Keomuka & Mike Paidousis vs. Jose Lothario & Tito Carreon Sputnik Monroe vs. Joe Soto
2/12/66 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) 3 matches in all
2/12/66 Lakeland, FL @ National Guard Armory Missouri Mauler vs. Buddy Fuller Don Curtis vs. Roger Kirby Jerry London vs. Jesse James Klondike Bill vs. Sputnik Monroe
2/12/66 Miami Beach, FL @ Auditorium Tito Carreon & Jose Lothario vs. The Mysterious Medics Danny Miller vs. Mike Paidousis Peggy Allen vs. Penny Brooks
2/14/66 Orlando, FL @ American Legion Arena The Infernos beat Danny Miller & Cyclone Soto via pinfall in a 2 of 3 falls match Sputnik Monroe beat Buddy Fuller(sub for Don Curtis) Jesse James beat Missouri Mauler by DQ in a 2 of 3 falls match Buddy Fuller beat George Harris via pinfall
2/14/66 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Music Carnival Building The Mysterious Medics vs. Klondike Bill & Sam Steamboat in a 2 of 3 falls match Jose Lothario & Tito Carreon vs. Duke Keomuka & Mike Paidousis in a 2 of 3 falls match Darling Dagmar vs. Diamond Lil in a 2 of 3 falls match
2/15/66 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Don Curtis beat Missouri Mauler by DQ in a 2 of 3 falls match Jose Lothario & Tito Carreon beat Mike Paidousis & George Harris Buddy Fuller beat Tom Bradley The Mysterious Medics beat Sam Steamboat & Danny Miller
2/15/66 Eau Gallie, FL @ Civic Center The Infernos beat Klondike Bill & Jesse James Roger Kirby & Sputnik Monroe vs. Jerry London & Cyclone Soto Darling Dagmar vs. Diamond Lil
2/16/66 Sarasota, FL @ American Legion Arena The Infernos vs. Jose Lothario & Tito Carreon Danny Miller vs. Sputnik Monroe Roger Kirby vs. Jesse James
2/17/66 Jacksonville, FL @ Coliseum Eddie Graham & Buddy Fuller beat The Mysterious Medics by DQ in a 2 of 3 falls match Sam Steamboat draw Hiro Matsuda as the last two men of a 7-man battle royal Eddie Graham beat Haystacks Calhoun by DQ Darling Dagmar beat Diamond Lil
2/17/66 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Duke Keomuka & Mike Paidousis beat Jose Lothario & Tito Carreon in a Texas death match with George Grant as special referee Joe Soto beat George Harris in a 2 of 3 falls match Danny Miller beat Roger Kirby in a 2 of 3 falls match
2/17/66 Lake City, FL @ National Guard Armory The Mysterious Medics vs. Klondike Bill & Jesse James Missouri Mauler vs. Don Curtis Sputnik Monroe vs. Buddy Fuller
2/18/66 Fort Lauderdale @ War Memorial Auditorium Eddie Graham & Sam Steamboat vs. The Mysterious Medics Penny Brooks vs. Marge Ramsey Jerry London vs. George Harris Jesse James vs. George Grant
2/18/66 Daytona, FL @ Peabody Auditorium Missouri Mauler beat Don Curtis in a 2 of 3 falls match Jose Lothario & Tito Carreon(sub for Buddy Fuller) beat The Infernos in a 2 of 3 falls match Darling Dagmar beat Diamond Lil in a 2 of 3 falls match
2/18/66 Avon Park, FL @ Armory Duke Keomuka & Mike Paidousis vs. Joe Soto & Tito Carreon Klondike Bill vs. Roger Kirby Sputnik Monroe vs. Danny Miller
2/19/66 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) 6 matches including Tarzan Tyler, Hiro Matsuda, Sputnik Monroe, The Mysterious Medics and others
2/19/66 Lakeland, FL @ National Guard Armory The Infernos vs. Tito Carreon & Jose Lothario Klondike Bill vs. Missouri Mauler Darling Dagmar vs. Baby Cheryl Joe Soto vs. Jesse James
2/21/66 Orlando, FL @ American Legion Arena Don Curtis & Klondike Bill beat The Infernos by DQ in a 2 of 3 falls match Sputnik Monroe & Missouri Mauler beat Omar Atlas & Jesse James by DQ in a 2 of 3 falls match Darling Dagmar beat Diamond Lil
2/21/66 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Music Carnival Building The Mysterious Medics vs. Jose Lothario & Tito Carreon Cyclone Soto vs. George Harris Mike Paidousis vs. Tom Bradley Bonita White Dove vs. Judy Grable
2/22/66 Eau Gallie, FL @ Civic Center The Infernos vs. Klondike Bill & Danny Miller Judy Grable & George Harris vs. Bonita White Dove & Cyclone Soto Mike Paidousis vs. Tom Bradley
2/22/66 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory The Mysterious Medics beat Jose Lothario & Tito Carreon to win World Tag Title Missouri Mauler beat Hiro Matsuda Tarzan Tyler beat Jesse James Sputnik Monroe beat Omar Atlas(13:00) Darling Dagmar beat Diamond Lil
2/23/66 Sarasota, FL @ American Legion Arena The Infernos vs. Jose Lothario & Tito Carreon in an anything goes match Missouri Mauler vs. Jesse James Duke Keomuka vs. Omar Atlas
2/23/66 Miami Beach, FL @ Auditorium The Mysterious Medics vs. Sam Steamboat & Danny Miller Sputnik Monroe vs. Klondike Bill George Harris vs. Cyclone Soto Mike Paidousis vs. Tom Bradley Darling Dagmar vs. Diamond Lil
2/24/66 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Tito Carreon(sub for Jose Lothario) beat Duke Keomuka in a 2 of 3 falls match The Infernos beat Klondike Bill & Coach John Heath via pinfall in a 2 of 3 falls match Judy Grable & Darling Dagmar beat Bonita White Dove & Diamond Lil via pinfall in a 2 of 3 falls match
2/24/66 Jacksonville, FL @ Coliseum Tarzan Tyler beat Bob Orton in a 2 of 3 falls match to win Southern Title Danny Miller & Sam Steamboat beat The Mysterious Medics Hiro Matsuda beat Missouri Mauler Mike Paidousis beat Omar Atlas Jesse James draw Sputnik Monroe
2/25/66 Avon Park, FL @ Armory Duke Keomuka & Mike Paidousis vs. Jose Lothario & Tito Carreon Judy Grable vs. Bonita White Dove Tom Bradley vs. Omar Atlas
2/25/66 Fort Lauderdale @ War Memorial Auditorium Eddie Graham & Klondike Bill vs. The Mysterious Medics Tarzan Tyler vs. Buddy Fuller Hiro Matsuda vs. Lester Welch George Harris vs. Joe Soto
2/25/66 Lake City, FL @ National Guard Armory Missouri Mauler vs. Sam Steamboat in a 2 of 3 falls match Sputnik Monroe vs. Don Curtis in a 2 of 3 falls match Jesse James & Danny Miller vs. The Infernos Darling Dagmar vs. Diamond Lil
2/26/66 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) No wrestling
2/26/66 Leesburg, FL @ National Guard Armory The Mysterious Medics vs. Klondike Bill & Danny Miller in a 2 of 3 falls match Missouri Mauler vs. Sam Steamboat in a 2 of 3 falls match Judy Grable vs. Bonita White Dove in a 2 of 3 falls match
2/28/66 Orlando, FL @ American Legion Arena Don Curtis & Dan Miller draw The Infernos in a 2 of 3 falls match Bob Orton beat Buddy Fuller by DQ in a 2 of 3 falls match Bonita White Dove beat Linda Carroll by countout in a 2 of 3 falls match Sputnik Monroe beat Omar Atlas
2/28/66 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Music Carnival Building The Mysterious Medics beat Tito Carreon & Jose Lothario Missouri Mauler beat Jesse James Jack Pesek beat Tarzan Tyler Tom Bradley beat George Harris
3/1/66 Eau Gallie, FL @ Civic Center The Infernos vs. Hiro Matsuda & Jesse James in a 2 of 3 falls match Danny Miller vs. Tito Carreon in a 2 of 3 falls match Mike Paidousis vs. Cyclone Soto
3/1/66 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory The Mysterious Medics beat Don Curtis & Buddy Fuller in a 2 of 3 falls match Missouri Mauler beat Bob Orton by DQ Tarzan Tyler beat Jack Pesek(15:00) Sputnik Monroe beat Jack Daniels(6:00) Darling Dagmar & Bonita White Dove beat Linda Caroll & Diamond Lil
3/2/66 Miami Beach, FL @ Auditorium Tarzan Tyler vs. Danny Miller Bonita White Dove vs. Linda Carroll The Infernos vs. Jesse James & Tito Carreon Cyclone Soto vs. Mike Paidousis
3/2/66 Sarasota, FL @ American Legion Arena Missouri Mauler vs. Hiro Matsuda The Mysterious Medics vs. Omar Atlas & Jose Lothario Darling Dagmar vs. Diamond Lil
3/3/66 Jacksonville, FL @ Coliseum The Mysterious Medics beat Hiro Matsuda & Duke Keomuka in a 2 of 3 falls match Missouri Mauler beat Bob Orton by countout Darling Dagmar & Bonita White Dove beat Linda Carroll & Diamond Lil Sputnik Monroe beat Jack Pesek via pinfall Jose Lothario beat Mike Paidousis via pinfall
3/3/66 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Danny Miller vs. Missouri Mauler The Infernos vs. Tito Carreon & Jose Soto Jesse James vs. George Harris
3/4/66 Avon Park, FL The Infernos vs. Jesse James & Jack Pesek Omar Atlas vs. Hiro Matsuda Jack Daniels vs. Mike Paidousis Darling Dagmar vs. Diamond Lil
3/4/66 Lake City, FL @ National Guard Armory Missouri Mauler & Sputnik Monroe vs. Don Curtis & Danny Miller The Mysterious Medics vs. Tito Carreon & Soto in a 2 of 3 falls match Bonita White Dove vs. Linda Carroll
3/5/66 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) 3 matches including Eddie Graham, Sam Steamboat, Sputnik Monroe, Jose Lothario, Tarzan Tyler, Buddy Fuller, The Mysterious Medics, George Harris and others
3/5/66 Lakeland, FL @ National Guard Armory The Infernos vs. Mike Paidousis & Jack Pesek Tarzan Tyler vs. Jack Daniels Linda Carroll vs. Bonita White Dove
3/6/66 Ocala, FL Jesse James & Danny Miller vs. The Mysterious Medics Darling Dagmar vs. Diamond Lil Omar Atlas vs. George Harris
3/7/66 Wauchula, FL @ City Auditorium Jesse James & Tito Carreon vs. Hiro Matsuda & Duke Keomuka Jessica Rogers vs. Princess Chi Chi Mike Paidousis vs. Jose Soto
3/7/66 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Music Carnival Building The Mysterious Medics vs. Eddie Graham & Sam Steamboat Missouri Mauler vs. Omar Atlas Sputnik Monroe vs. Tony Lopez Tom Bradley vs. Billy Parks
3/7/66 Orlando, FL @ American Legion Arena Don Curtis & Danny Miller no contest with The Infernos Bob Orton beat Jack Daniels(sub for Abe Jacobs) in a 2 of 3 falls match Tarzan Tyler beat Jack Pesek Chief Crazy Horse beat George Harris
3/8/66 Eau Gallie, FL @ Civic Center The Infernos vs. Hiro Matsuda & Bob Orton in a 2 of 3 falls match Sam Steamboat vs. Jack Pesek in a 2 of 3 falls match Danny Miller vs. Chief Crazy Horse
3/8/66 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Missouri Mauler beat Tarzan Tyler to win Southern Title The Mysterious Medics beat Buddy Fuller & Jose Lothario Jesse James beat Omar Atlas Mike Paidousis beat Cyclone Soto Tito Carreon beat George Harris via pinfall
3/9/66 Miami Beach, FL @ Auditorium Tarzan Tyler vs. Sputnik Monroe The Infernos vs. Danny Miller & Mike Paidousis Jessica Rogers vs. Princess Chi Chi Jack Pesek vs. George Harris Cyclone Soto vs. Omar Atlas
3/9/66 Sarasota, FL @ American Legion Arena Hiro Matsuda vs. Missouri Mauler in a no DQ, fists vs. karate match The Mysterious Medics vs. Tito Carreon & Sam Steamboat Bob Orton vs. Jesse James
??3/10/66 Ocala, FL Jesse James & Dan Miller beat The Infernos Sam Steamboat beat Missouri Mauler Princess Chi Chi vs. Jessica Rogers
3/10/66 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Tito Carreon & Joe Soto beat Duke Keomuka & Mike Paidousis in a 2 of 3 falls match Chief Crazy Horse beat George Harris in a 2 of 3 falls match Billy Parks beat Jerry London(13:53)
3/10/66 Jacksonville, FL @ Coliseum Buddy Fuller & Eddie Graham beat The Mysterious Medics Tarzan Tyler beat Jose Lothario by DQ Hiro Matsuda beat Ramon Lopez Sputnik Monroe beat Omar Atlas Jack Daniels beat Tom Bradley
3/11/66 Lake City, FL @ National Guard Armory Missouri Mauler & Sputnik Monroe vs. Sam Steamboat & Danny Miller Tito Carreon vs. George Harris Mike Paidousis vs. Jesse James
3/11/66 Fort Lauderdale @ War Memorial Auditorium Tarzan Tyler vs. Eddie Graham Hiro Matsuda & Duke Keomuka vs. The Mysterious Medics Princess Chi Chi vs. Jessica Rogers Tom Bradley vs. Chief Crazy Horse
3/11/66 Avon Park, FL @ Armory Bob Orton vs. Billy Parks
3/12/66 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) 3 matches including Jose Lothario, The Mysterious Medics, Missouri Mauler, The Infernos and others
3/12/66 Lakeland, FL @ National Guard Armory The Infernos vs. Mike Paidousis & Jack Pesek in a match with 2 referees Tarzan Tyler vs. Chief Crazy Horse Sputnik Monroe vs. Tito Carreon
3/12/66 Leesburg, FL @ National Guard Armory The Mysterious Medics vs. Danny Miller & Jesse James in a 2 of 3 falls match Missouri Mauler vs. Bob Orton in a 2 of 3 falls match Omar Atlas vs. Jack Daniels
3/14/66 Orlando, FL @ American Legion Arena Don Curtis & Danny Miller beat The Infernos in a Texas death match Bob Orton beat Chief Crazy Horse in a 2 of 3 falls match Tiger Conway beat Prince Pullins by DQ in a 2 of 3 falls match Duke Keomuka beat Cyclone Soto
3/14/66 Wauchula, FL @ City Auditorium Hiro Matsuda vs. Missouri Mauler Jack Pesek & Jesse James vs. George Harris & Jack Daniels Mike Paidousis vs. Ramon Lopez
3/14/66 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Music Carnival Building Eddie Graham & Sam Steamboat vs. The Mysterious Medics Tarzan Tyler vs. Tito Carreon Sputnik Monroe vs. Omar Atlas Jessica Rogers vs. Princess Chi Chi
3/15/66 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Buddy Fuller & Jose Lothario beat The Mysterious Medics in a no time limit match with 2 referees Missouri Mauler beat Bob Orton by DQ Tarzan Tyler beat Jesse James George Harris & Mike Paidousis draw Cyclone Soto & Omar Atlas Tiger Conway beat Prince Pullins
3/15/66 Eau Gallie, FL @ Civic Center The Infernos vs. Danny Miller & Sam Steamboat in a 2 of 3 falls match Princess Chi Chi vs. Jessica Rogers in a 2 of 3 falls match Jack Pesek vs. Tito Carreon in a 2 of 3 falls match
3/16/66 Miami Beach, FL @ Auditorium The Infernos vs. Mike Paidousis & Danny Miller in a Texas tornado match Prince Pullins vs. Tiger Conway Tarzan Tyler vs. Chief Crazy Horse Sputnik Monroe vs. Ramon Lopez
3/16/66 Sarasota, FL @ American Legion Arena The Mysterious Medics vs. Jose Lothario & Tito Carreon Hiro Matsuda vs. Jack Pesek Jose Soto vs. Jesse James
3/16/66 Daytona Beach, FL @ Peabody Auditorium Eddie Graham & Sam Steamboat vs. Missouri Mauler & Bob Orton Princess Chi Chi vs. Jessica Rogers Omar Atlas vs. Rube Wright
3/17/66 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Tito Carreon & Joe Soto beat Hiro Matsuda & Duke Keomuka by DQ Mike Paidousis beat Omar Atlas in a 2 of 3 falls match Princess Chi Chi beat Jessica Rogers
3/17/66 Ocala, FL @ City Auditorium Danny Miller & Jesse James beat The Infernos in a 2 of 3 falls match Jack Pesek beat Jack Daniels(12:00) George Harris beat Billy Parks in a 2 of 3 falls match
3/19/66 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) 3 matches including Hiro Matsuda, Jose Lothario, The Mysterious Medics, Sputnik Monroe, Eddie Graham and others
3/19/66 Palatka, FL @ National Guard Armory Sam Steamboat & Jesse James beat The Mysterious Medics by DQ in a 2 of 3 falls match Danny Miller beat George Harris in a 2 of 3 falls match Princess Chi Chi beat Jessica Rogers by DQ in a 2 of 3 falls match
3/19/66 Lakeland, FL @ National Guard Armory Hiro Matsuda & Duke Keomuka vs. Mike Paidousis & Jack Pesek Tito Carreon vs. Tarzan Tyler Sputnik Monroe vs. Chief Crazy Horse
3/21/66 Orlando, FL @ American Legion Arena Hiro Matsuda & Duke Keomuka beat Danny Miller & Jesse James via pinfall in a 2 of 3 falls match Tarzan Tyler beat Bob Orton via pinfall in a 2 of 3 falls match Klondike Bill beat Jack Daniels & George Harris in a handicap match Jack Pesek beat Cyclone Soto via pinfall
3/21/66 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Music Carnival Building Eddie Graham, Sam Steamboat & Omar Atlas vs. The Mysterious Medics & Sputnik Monroe Tiger Conway vs. Prince Pullins Jose Lothario vs. Mike Paidousis Tito Carreon vs. Don Sharp
3/22/66 Eau Gallie, FL @ Civic Center Tag Tournament with winners to get a future World Tag Title shot featuring Sam Steamboat, Jack Pesek, Chief Crazy Horse, Tito Carreon plus others 3 matches in all
3/22/66 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory The Mysterious Medics beat Jose Lothario & Klondike Bill in a 2 of 3 falls match Bob Orton beat Mike Paidousis via pinfall Tarzan Tyler beat Danny Miller Tiger Conway beat Prince Pullins in a 2 of 3 falls match Sputnik Monroe draw Hiro Matsuda
3/23/66 Daytona, FL @ Peabody Auditorium Don Curtis(sub for Eddie Graham) & Sam Steamboat beat Bob Orton & Hiro Matsuda in a 2 of 3 falls match Tiger Conway beat Prince Pullins in a 2 of 3 falls match Don Curtis beat George Grant
3/23/66 Miami Beach, FL @ Convention Hall 10 man elimination featuring Tarzan Tyler, Masked Angel, Mike Paidousis, Danny Miller, Sputnik Monroe, Omar Atlas, George Harris, Jack Pesek, George Grant and Jose Soto
3/23/66 Sarasota, FL @ American Legion Arena The Mysterious Medics vs. Jose Lothario & Tito Carreon in a match with 2 referees; one of which was Pat O’Hara Klondike Bill vs. Duke Keomuka Jesse James vs. Chief Crazy Horse
3/24/66 Melbourne, FL @ Civic Auditorium Sputnik Monroe & Tarzan Tyler vs. Omar Atlas & Sam Steamboat Klondike Bill vs. Mike Paidousis Jack Daniels vs. Cyclone Soto
3/24/66 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Jose Lothario & Tito Carreon beat Hiro Matsuda & Duke Keomuka by DQ in a 2 of 3 falls match Tiger Conway beat Prince Pullins in a 2 of 3 falls match Jack Pesek beat Billy Parks via pinfall
3/24/66 Ocala, FL @ City Auditorium Danny Miller & Jesse James beat The Mysterious Medics via pinfall in a 2 of 3 falls, no DQ, no time limit match Don Curtis beat Bob Orton Chief Crazy Horse beat George Harris via pinfall
3/25/66 Fort Lauderdale @ War Memorial Auditorium Bob Orton vs. Eddie Graham The Mysterious Medics vs. Tito Carreon & Jose Lothario Tiger Conway vs. Billy Parks Prince Pullins vs. Tom Bradley
3/25/66 Lake City, FL @ National Guard Armory Tarzan Tyler & Sputnik Monroe vs. Sam Steamboat & Danny Miller Klondike Bill vs. Mike Paidousis Don Curtis vs. Jack Pesek
3/26/66 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Sputnik Monroe beat Jack Pesek Jose Lothario beat Jack Daniels The Mysterious Medics beat Chief Crazy Horse & Billy Parks
3/26/66 Lakeland, FL @ National Guard Armory Hiro Matsuda & Duke Keomuka vs. Bob Orton & Danny Miller in a fists vs. karate match Mike Paidousis vs. Jack Pesek Omar Atlas vs. George Harris
3/26/66 Leesburg, FL @ National Guard Armory The Mysterious Medics vs. Jose Lothario & Tito Carreon in a 2 of 3 falls match Tarzan Tyler vs. Sam Steamboat in a 2 of 3 falls match Sputnik Monroe vs. Chief Crazy Horse
3/28/66 Orlando, FL @ American Legion Arena Klondike Bill(sub for Lester Welch) & Don Curtis beat Hiro Matsuda & Duke Keomuka in a 2 of 3 falls match Klondike Bill beat Tarzan Tyler by countout in a 2 of 3 falls match George Drake beat Tito Carreon Bob Orton beat Jack Pesek
3/28/66 Wauchula, FL @ City Auditorium Mike Paidousis & George Harris vs. Coach John Heath & Chief Crazy Horse Billy Parks vs. Jack Daniels Tom Bradley vs. George Grant
3/28/66 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Music Carnival Building The Mysterious Medics vs. Eddie Graham & Sam Steamboat Jose Lothario vs. Sputnik Monroe Omar Atlas vs. Frank Martinez Tiger Conway vs. Rube Wright
3/29/66 Eau Gallie, FL @ Civic Center Hiro Matsuda & Masked Man vs. Danny Miller & Sam Steamboat in a 2 of 3 falls match Sputnik Monroe vs. George Drake in a 2 of 3 falls match Tito Carreon vs. Omar Atlas
3/29/66 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Klondike Bill & Jose Lothario beat The Mysterious Medics in a 2 of 3 falls match where World Tag Title was held up Bob Orton draw Tarzan Tyler(45:00) Tiger Conway beat Frank Martinez by DQ Lester Welch beat George Harris
3/30/66 Deland, FL @ National Guard Armory Bob Orton & Hiro Matsuda vs. Eddie Graham & Sam Steamboat in a 2 of 3 falls match White Angel vs. Klondike Bill in a 2 of 3 falls match Don Curtis vs. George Drake
3/30/66 Miami Beach, FL @ Auditorium Tarzan Tyler & Mike Paidousis vs. Sputnik Monroe & Danny Miller Tiger Conway vs. Frank Martinez Chief Crazy Horse vs. Jack Daniels George Harris vs. Tito Carreon
3/30/66 Sarasota, FL @ American Legion Arena Jose Lothario & Omar Atlas beat The Mysterious Medics Duke Keomuka vs. Jack Pesek Jose Soto vs. Rube Wright
3/31/66 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Hiro Matsuda & Duke Keomuka vs. Tito Carreon & Jose Soto in a Texas death match Sputnik Monroe vs. Omar Atlas Bob Orton vs. George Drake
3/31/66 Jacksonville, FL @ Coliseum The Mysterious Medics beat Eddie Graham & Sam Steamboat Tarzan Tyler beat Klondike Bill by DQ Jose Lothario beat Jack Pesek Tiger Conway beat George Harris Lester Welch beat Frank Martinez Last edited on Mon Jan 29th, 2018 03:16 am by dbaker3179
____________________ David Baker Mid-Atlantic Wrestling Historian Back To Top PM Quote Reply
Posted: Sat Dec 9th, 2017 07:07 am Add as Friend Ignore Member PM Quote Reply 70th Post dbaker3179
Joined: Sun Mar 1st, 2009 Location: Glendale, Arizona USA Posts: 1485 Status: Offline Mana: 4/1/66 Avon Park, FL @ Armory Sam Steamboat & Omar Atlas vs. Hiro Matsuda & Duke Keomuka Mike Paidousis vs. George Drake Bob Orton vs. Danny Miller
4/1/66 Fort Lauderdale @ War Memorial Auditorium The Mysterious Medics vs. Tiger Conway & Jose Lothario in a no DQ match with 2 referees Sputnik Monroe & Tarzan Tyler vs. Tito Carreon & Manny Soto Lester Welch vs. Frank Martinez
4/2/66 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Jose Lothario & Tito Carreon beat Tom Bradley & Mike Paidousis Sputnik Monroe beat Billy Parks The Mysterious Medics beat Omar Atlas & Cyclone Soto
4/2/66 Lakeland, FL @ National Guard Armory Tarzan Tyler & Sputnik Monroe vs. Jack Pesek & Danny Miller Bob Orton vs. Omar Atlas Jose Soto vs. Rube Wright
4/2/66 Ocala, FL @ City Auditorium Eddie Graham & Sam Steamboat beat Hiro Matsuda & Duke Keomuka Don Curtis beat Chief Crazy Horse Tiger Conway beat Frank Martinez
4/4/66 Orlando, FL @ American Legion Arena The Mysterious Medics beat Don Curtis & Klondike Bill in a 2 of 3 falls match Bob Orton beat Sam Steamboat in a 2 of 3 falls match George Drake beat Tarzan Tyler by DQ Lester Welch beat Jesse James
4/4/66 Wauchula, FL @ City Auditorium Chief Crazy Horse vs. Mike Paidousis in an Indian death match Coach John Heath & Ramon Lopez vs. Tom Bradley & Jack Daniels Jack Pesek vs. George Grant
4/4/66 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Music Carnival Building Jose Lothario & Tito Carreon vs. Hiro Matsuda & Duke Keomuka in a 2 of 3 falls match Eddie Graham vs. Sputnik Monroe Omar Atlas vs. Johnny Bence Cyclone Soto vs. Frank Martinez
4/5/66 Eau Gallie, FL @ Civic Center Sam Steamboat & Tito Carreon vs. Mike Paidousis & Johnny Bence in a 2 of 3 falls match Chief Crazy Horse vs. Jack Pesek in a 2 of 3 falls match Frank Martinez vs. Cyclone Soto
4/5/66 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Eddie Graham & Bob Orton beat The Mysterious Medics via pinfall in a 2 of 3 falls match Jose Lothario beat Tarzan Tyler Hiro Matsuda beat Sputnik Monroe George Drake beat Omar Atlas via pinfall Lester Welch beat Jesse James
4/6/66 Miami Beach, FL @ Auditorium Sputnick Monroe & Tarzan Tyler beat Tito Carreon & Mike Paidousis Bob Orton beat Frank Martinez Sam Steamboat beat Jack Pesak Chief Crazy Horse draw Lester Welch
4/6/66 Sarasota, FL @ American Legion Arena The Mysterious Medics vs. Jose Lothario & Omar Atlas Klondike Bill vs. Hiro Matsuda & Tom Bradley in a handicap match Jose Soto vs. George Drake
4/7/66 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Sam Steamboat & Tito Carreon beat Mike Paidousis & Duke Keomuka by countout in a 2 of 3 falls match with George Grant as special referee Jesse James draw Omar Atlas in a 2 of 3 falls match Jose Soto beat Tom Bradley via pinfall
4/7/66 Jacksonville, FL Klondike Bill & Jose Lothario beat The Mysterious Medics George Drake beat Jack Pesek Lester Welch beat Johnny Bence Bob Orton beat Tarzan Tyler Wahoo McDaniel & Chief Crazy Horse beat Sputnik Monroe & Frank Martinez
4/8/66 Avon Park, FL @ Armory Sam Steamboat & Omar Atlas vs. Tarzan Tyler & Duke Keomuka Mike Paidousis vs. Jesse James Sputnik Monroe vs. Rube Wright
4/8/66 Fort Lauderdale @ War Memorial Auditorium The Mysterious Medics vs. Bob Orton & Jose Lothario Wahoo McDaniel vs. Jack Pesek Lester Welch vs. Johnny Bence George Drake vs. Frank Martinez
4/9/66 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) George Drake beat Johnny Bence Jesse James beat Frank Martinez Omar Atlas & Tito Carreon beat Tom Bradley & Jack Daniels Bob Orton vs. Cyclone Soto Tarzan Ttyler vs. Omar Atlas Plus 1 other match
4/9/66 Lakeland, FL @ National Guard Armory 7-man battle royal including Klondike Bill, Jack Pesek, Duke Keomuka, Tom Bradley, Jack Daniels, Lester Welch and Frank Martinez plus 3 other matches
4/9/66 Leesburg, FL @ National Guard Armory Don Curtis & Bob Orton vs. Tarzan Tyler & Mike Paidousis in a 2 of 3 falls match Penny Brooks vs. Sherri Lee in a 2 of 3 falls, no time limit match Jesse James vs. George Drake
4/11/66 Orlando, FL @ American Legion Arena Don Curtis & Klondike Bill beat The Mysterious Medics in a Texas death match Bob Orton beat Tony Nero in a 2 of 3 falls match Sam Steamboat draw George Drake(30:00) Cyclone Soto beat Johnny Bence
4/11/66 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Music Carnival Building Missouri Mauler vs. Eddie Graham Tarzan Tyler & Sputnik Monroe vs. Jose Lothario & Tito Carreon Lester Welch vs. Duke Keomuka Buddy Fuller vs. George Grant
4/12/66 Eau Gallie, FL @ Civic Center Tito Carreon & Omar Atlas vs. Mike Paidousis & Pedro Godoy in a 2 of 3 falls match Klondike Bill vs. Tony Nero in a 2 of 3 falls match George Drake vs. Jesse James
4/12/66 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory The Mysterious Medics beat Eddie Graham & Sam Steamboat Jose Lothario beat Missouri Mauler by DQ Bob Orton beat Frank Martinez Buddy Fuller draw Tarzan Tyler Lester Welch beat Jack Daniels Note: NWA President Sam Muchnick reinstated The Mysterious Medics as World Tag Champions; ruling that outside interference had been responsible for the controversial match that took place in Tampa on March 29th
4/13/66 Miami Beach, FL @ Auditorium Mike Paidousis & Tito Carreon vs. Tarzan Tyler & Sputnik Monroe Klondike Bill vs. Frank Martinez Pedro Godoy vs. Tony Nero Lester Welch vs. Jesse James
4/13/66 Sarasota, FL @ American Legion Arena Missouri Mauler vs. Bob Orton Jose Lothario & Omar Atlas vs. The Mysterious Medics in a no DQ match Buddy Fuller vs. Sam Steamboat
4/14/66 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Sam Steamboat & Tito Carreon double DQ Duke Keomuka & Tarzan Tyler in a 2 of 3 falls match Pedro Godoy beat Jack Pesek Cyclone Soto beat Tony Nero(16:00) via pinfall
4/14/66 Jacksonville, FL @ Coliseum Bob Orton beat Missouri Mauler by DQ The Mysterious Medics beat Klondike Bill & Jose Lothario via pinfall in a 2 of 3 falls match Sputnik Monroe beat Buddy Fuller via pinfall George Drake beat Jack Daniels Lester Welch beat George Grant via pinfall
4/15/66 Fort Lauderdale @ War Memorial Auditorium Missouri Mauler vs. Klondike Bill The Mysterious Medics vs. Bob Orton & Jose Lothario Tito Carreon vs. Sputnik Monroe Lester Welch vs. Tony Nero
4/16/66 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) The Mysterious Medics beat Bob Orton & Joe Soto Tarzan Tyler beat Omar Atlas Jose Lothario beat Johnny Bence
4/16/66 Lakeland, FL Duke Keomuka & Tarzan Tyler beat Tito Carreon & Jose Lothario Jack Pesak beat Frank Martinez Joe Soto beat Charlie Carr
4/16/66 Palatka, FL @ National Guard Armory Don Curtis & Sam Steamboat beat Sputnik Monroe & Pedro Godoy(26:00) in a 2 of 3 falls match Klondike Bill beat The Bat(sub for Missouri Mauler) via pinfall in a 2 of 3 falls match Sherri Lee beat Penny Brooks(12:00) via pinfall
4/18/66 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Music Carnival Building Eddie Graham vs. Sputnik Monroe Jose Lothario, Bob Orton & Tito Carreon vs. Tarzan Tyler, Tony Nero & Duke Keomuka Sherri Lee vs. Judy Grable Lester Welch vs. Frank Martinez
4/18/66 Orlando, FL @ American Legion Arena The Mysterious Medics beat Don Curtis & Klondike Bill in a 2 of 3 falls, lumberjack match Sam Steamboat beat Jack Pesek in a 2 of 3 falls match George Drake draw Jesse James(30:00) Cyclone Soto beat Charles Carr
4/19/66 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Eddie Graham & Bob Orton beat The Mysterious Medics via pinfall in a 2 of 3 falls match to win World Tag Title Jose Lothario beat Tarzan Tyler(sub for Sputnik Monroe) by countout Klondike Bill beat Jack Pesek Sherri Lee beat Judy Grable to earn a shot against Women's Champion Fabulous Moolah Lester Welch beat Jerry Maiberg
4/19/66 Eau Gallie, FL @ Civic Center
4/20/66 Deland, FL @ National Guard Armory Eddie Graham & Sam Steamboat beat Tarzan Tyler & Duke Keomuka Bob Orton beat Frank Martinez Sherri Lee beat Judy Grable
4/20/66 Miami Beach, FL @ Auditorium Pedro Godoy, Klondike Bill & Tito Carreon vs. Sputnik Monroe, Jack Pesek & Tarzan Tyler Penny Brooks & Charley Carr vs. Sherri Lee & Lester Welch plus 3 other matches
4/20/66 Sarasota, FL @ American Legion Arena Jose Lothario & Omar Atlas beat The Mysterious Medics in a Texas death match Jesse James beat Jerry Maiburg(sub for Tony Nero) in a 2 of 3 falls match Jose Soto beat George Drake in a 2 of 3 falls match when Drake was injured & could not continue
4/21/66 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Sam Steamboat & Tito Carreon beat Tarzan Tyler & Frank Martinez(sub for Duke Keomuka) in a death match Cyclone Soto beat Pedro Godoy by DQ in a 2 of 3 falls match Jack Pesek beat Jerry Maiberg in a 2 of 3 falls match
4/21/66 Jacksonville, FL @ Coliseum Klondike Bill & Jose Lothario beat The Mysterious Medics Bob Orton beat Sputnik Monroe Lester Welch & Sherry Lee beat Tony Nero & Judy Grable George Drake draw Jesse James
4/22/66 Avon Park, FL @ Armory Omar Atlas vs. Duke Keomuka George Drake & Cyclone Soto vs. Pedro Godoy & Charlie Carr Bill Howard vs. Jerry Maiberg
4/22/66 Fort Lauderdale @ War Memorial Auditorium The Mysterious Medics vs. Bob Orton & Jose Lothario in a Texas death match with 2 referees Judy Grable & Jack Pesek vs. Betty Lee & Lester Welch Tito Carreon vs. Jesse James
4/22/66 Lake City, FL @ National Guard Armory Eddie Graham & Sam Steamboat vs. Tarzan Tyler & Sputnik Monroe Klondike Bill vs. Mike Paidousis in a 2 of 3 falls match Don Curtis vs. Tony Nero
4/23/66 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Klondike Bill beat Johnny Bence Eddie Graham & Bob Orton beat Pedro Godoy & Tony Nero The Mysterious Medics beat Jerry Maiberg & Jack Pesek
4/23/66 Lakeland, FL @ National Guard Armory Jose Lothario & Tito Carreon vs. Tarzan Tyler & Duke Keomuka in a no DQ match Terry Majors & Jesse James vs. Penny Brooks & Rube Wright Penny Brooks vs. Terry Majors
4/23/66 Leesburg, FL @ National Guard Armory Sherri Lee & Lester Welch vs. Judy Grable & Frank Martinez in a 2 of 3 falls match Sam Steamboat vs. Sputnik Monroe in a 2 of 3 falls match Don Curtis vs. Bill Howard
4/25/66 Orlando, FL @ American Legion Arena Klondike Bill & Don Curtis beat The Mysterious Medics via pinfall in a stel cage match with Jesse James as special referee Jose Lothario beat Tarzan Tyler by DQ in a 2 of 3 falls match Terry Majors beat Judy Grable(sub for Penny Brooks) via pinfall Jesse James beat Sam Steamboat
4/25/66 Wauchula, FL 7-man battle royal with female referee featuring Duke Keomuka, Johnny Bence, George Drake, Tom Bradley, Cyclone Soto, Tony Nero and Omar Atlas plus a girls match plus 3 other matches
4/25/66 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Music Carnival Building Eddie Graham vs. Sputnik Monroe in a Texas death match Fabulous Moolah vs. Sherri Lee 7-man battle royal featuring Bob Orton, Pedro Godoy, Tito Carreon, Charlie Carr, Bill Howard, Lester Welch and George Grant plus 3 other matches
4/26/66 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Eddie Graham & Bob Orton beat Tarzan Tyler & Sputnik Monroe in a 2 of 3 falls match The Mysterious Medics beat Klondike Bill & Jose Lothario via pinfall Fabulous Moolah beat Sherri Lee in a 2 of 3 falls match Sam Steamboat draw George Drake Lester Welch beat Pedro Godoy via pinfall
4/26/66 Eau Gallie, FL @ Civic Center
4/27/66 Miami Beach, FL @ Auditorium Fabulous Moolah vs. Judy Grable Tarzan Tyler & Sputnik Monroe vs. Klondike Bill & Tito Carreon George Drake vs. Bill Howard Sam Steamboat vs. Tony Nero
4/27/66 Sarasota, FL @ American Legion Arena The Mysterious Medics vs. Jose Lothario & Omar Atlas in a Texas death, steel cage match Sherri Lee vs. Dotty Carter Jose Soto vs. Jesse James
4/28/66 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Omar Atlas & Tito Carreon beat Tony Nero & Johnny Bence Referee George Grant Terry Majors beat Judy Grable Cyclone Soto beat Bill Howard
4/28/66 Jacksonville, FL @ Coliseum Eddie Graham & Bob Orton beat The Mysterious Medics Fabulous Moolah beat Sherri Lee Jose Lothario beat Sputnik Monroe George Drake draw Sam Steamboat
4/29/66 Fort Lauderdale @ War Memorial Auditorium Eddie Graham & Bob Orton vs. The Mysterious Medics Fabulous Moolah vs. Sherri Lee Jose Lothario vs. Sputnik Monroe Sam Steamboat vs. Jesse James
4/29/66 Avon Park, FL @ Armory Tito Carreon & Omar Atlas vs. Tarzan Tyler & Tony Nero Klondike Bill & Dixie Jordan vs. Johnny Bence & Judy Grable Cyclone Soto vs. George Drake
4/30/66 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Jose Lothario vs. Tony Nero Lester Welch vs. Tom Bradley The Mysterious Medics beat Jesse James & Omar Atlas Tarzan Tyler & Sputnik Monroe beat George Drake & Cyclone Soto
4/30/66 Deland, FL @ National Guard Armory Eddie Graham & Sam Steamboat beat The Mysterious Medics Don Curtis draw George Drake(sub for The Bat) Masked Marvel(sub for George Drake) beat Cyclone Soto
4/30/66 Lakeland, FL @ National Guard Armory Jose Lothario & Tito Carreon vs. Tarzan Tyler & Duke Keomuka Tony Nero vs. Jesse James Omar Atlas vs. Bill Howard
5/2/66 Orlando, FL @ American Legion Arena Don Curtis, Bob Orton & Jesse James beat Three Mysterious Medics in a 2 of 3 falls match Terry Majors beat Penny Brooks George Drake beat Joe Millich Charlie Carr beat Bill Howard
5/2/66 Wauchula, FL @ City Auditorium Duke Keomuka & Johnny Bence vs. Jose Soto & Tito Carreon George Grant vs. Coach John Heath Tom Bradley vs. Charlie Laye
5/2/66 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Music Carnival Building Missouri Mauler vs. Eddie Graham Tarzan Tyler & Sputnik Monroe vs. Jose Lothario & Klondike Bill Lester Welch vs. Tony Nero Omar Atlas vs. Rube Wright
5/3/66 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Eddie Graham & Bob Orton beat The Mysterious Medics in a 2 of 3 falls match Missouri Mauler beat Jose Lothario in a 2 of 3 falls match Tarzan Tyler & Sputnik Monroe beat George Drake & Omar Atlas Lester Welch beat Joe Millich by submission with an abdominal stretch Jesse James beat Cyclone Soto via pinfall
5/4/66 Eau Gallie, FL @ Civic Center Missouri Mauler vs. Klondike Bill Duke Keomuka & Sputnik Monroe vs. George Drake & Lester Welch The Bat vs. Jesse James
5/4/66 Sarasota, FL @ American Legion Arena Bob Orton, Jose Lothario, Tito Carreon & Omar Atlas vs. The Mysterious Medics, Pedro Godoy & Tony Nero Bob Orton vs. Medic #2 Pedro Godoy vs. Omar Atlas Tito Carreon vs. Tony Nero
5/4/66 Miami Beach, FL @ Auditorium Klondike Bill & Dick Steinborn vs. The Mysterious Medics The Bat vs. Eddie Graham Tony Nero vs. Bob Orton Tito Carreon vs. George Drake
5/5/66 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Tony Nero & Duke Keomuka beat Tito Carreon & Omar Atlas Tom Bradley beat Cyclone Soto Jesse James beat Bill Howard(12:30) via pinfall
5/5/66 Jacksonville, FL @ Coliseum Dick Steinborn beat Missouri Mauler by DQ The Mysterious Medics beat Bob Orton & Eddie Graham in a 2 of 3 falls match Jose Lothario beat Sputnik Monroe Klondike Bill beat Joe Millich via pinfall George Drake beat Johnny Bence
5/6/66 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium The Mysterious Medics vs. Klondike Bill & Dick Steinborn Eddie Graham vs. Batman Bob Orton vs. Tony Nero George Drake vs. Tito Carreon
5/7/66 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Jose Lothario beat Joe Millich Dick Steinborn beat Tony Nero The Mysterious Medics beat Jesse James & Tito Carreon Tarzan Tyler & Sputnik Monroe beat George Drake & Bill Howard
5/7/66 Lakeland, FL @ National Guard Armory Jose Lothario & Tito Carreon vs. Tarzan Tyler & Duke Keomuka in a Texas death match George Drake vs. Joe Millich Sputnik Monroe vs. Bill Howard
5/7/66 Ocala, FL @ City Auditorium The Mysterious Medics vs. Bob Orton & Dick Steinborn Klondike Bill vs. Tony Nero Jesse James vs. Johnny Bence
5/9/66 Orlando, FL @ American Legion Arena Dick Steinborn & Jesse James beat The Mysterious Medics by DQ in a 2 of 3 falls match Lou Thesz beat Tarzan Tyler via pinfall in a 2 of 3 falls match Terry Majors beat Bonnie Watson(sub for Sherri Lee) Wahoo McDaniel beat Duke Keomuka via pinfall
5/9/66 Wauchula, FL @ City Auditorium Coach John Heath & Tito Carreon vs. Tom Bradley & Johnny Bence George Drake vs. Charlie Carr Bill Howard vs. George Grant
5/9/66 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Music Carnival Building Eddie Graham beat Sputnik Monroe(35:00) in a cage match Bob Orton & Jose Lothario beat Tony Nero & Pedro Godoy(18:00) Klondike Bill beat Missouri Mauler by DQ Joe Millich beat Bill Howard(12:00)
5/10/66 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Lou Thesz beat Missouri Mauler Missouri Mauler by DQ in a 2 of 3 falls match Eddie Graham & Bob Orton beat Tarzan Tyler & Sputnik Monroe via pinfall in a 2 of 3 falls match Wahoo McDaniel beat Tony Nero via pinfall The Mysterious Medics beat Dick Steinborn & George Drake in a 2 of 3 falls match Jose Lothario beat Pedro Godoy
5/11/66 Eau Gallie, FL @ Civic Center The Mysterious Medics vs. Lou Thesz & Dick Steinborn Lester Welch vs. George Drake Bob Orton vs. Joe Millich
5/11/66 Sarasota, FL @ American Legion Arena Sputnik Monroe & Tarzan Tyler beat Jose Lothario & Klondike Bill Wahoo McDaniel beat Pedro Godoy in a 2 of 3 falls match Tito Carreon beat Bill Howard
5/12/66 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Bob Orton & Tito Carreon beat Duke Keomuka & Tony Nero via pinfall in a 2 of 3 falls match George Drake beat Rudy Valez in a 2 of 3 falls match Joe Millich beat Bill Howard by submission
5/12/66 Jacksonville, FL @ Coliseum Lou Thesz & Jose Lothario beat Sputnik Monroe & Tarzan Tyler Wahoo McDaniel beat Pedro Godoy The Mysterious Medics beat Dick Steinborn & Klondike Bill Terry Majors beat Sherri Lee Lester Welch draw Jesse James
5/13/66 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Lou Thesz vs. Tarzan Tyler Wahoo McDaniel & Dick Steinborn vs. Sputnik Monroe & Joe Millich Klondike Bill vs. Tony Nero Tito Carreon vs. Pedro Godoy
5/14/66 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Tito Carreon vs. Ramon Valez Wahoo McDaniel vs. Pedro Godoy Dick Steinborn & Lester Welch vs. Tarzan Tyler & Sputnik Monroe plus Lou Thesz vs. Don Curtis in a training match
5/14/66 Lakeland, FL @ National Guard Armory Jose Lothario vs. Tarzan Tyler in a death match Tito Carreon & Jesse James vs. Joe Millich & Chico Cortez George Drake vs. Bill Howard
5/16/66 Orlando, FL @ American Legion Arena Eddie Graham & Bob Orton beat Tarzan Tyler & Sputnik Monroe(sub for Missouri Mauler) in a 2 of 3 falls match Dick Steinborn & Jose Lothario beat The Mysterious Medics by DQ Wahoo McDaniel beat Hiro Matsuda Jesse James beat Tito Carreon Note: Monroe replaced Missouri Mauler who was suspended by the Southern Wrestling Association
5/17/66 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Round Robin Tournament for the World Tag Title Eddie Graham & Bob Orton beat The Mysterious Medics Sputnik Monroe & Tarzan Tyler beat Eddie Graham & Bob Orton The Mysterious Medics beat Sputnik Monroe & Tarzan Tyler Eddie Graham & Bob Orton beat Tarzan Tyler & Sputnik Monroe to win vacant World Tag Title Other matches Jose Lothario beat Hiro Matsuda via pinfall Wahoo McDaniel beat Ramon Valez(3:00) Lester Welch draw George Drake Jesse James beat Pedro Godoy by DQ
5/18/66 Sarasota, FL @ American Legion Arena Jose Lothario & Klondike Bill vs. Tarzan Tyler & Sputnik Monroe in a match with 2 referees Wahoo McDaniel vs. Tony Nero Jesse James vs. Joe Millich
5/18/66 Eau Gallie, FL @ Civic Center
5/19/66 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Bob Orton beat Tony Nero in a Texas death match George Drake & Jesse James beat Joe Millich & The Bat in a 2 of 3 falls match Terry Majors beat Sherri Lee by submission in a 2 of 3 falls match
5/19/66 Jacksonville, FL @ Coliseum The Mysterious Medics beat Klondike Bill & Dick Steinborn Jose Lothario beat Tarzan Tyler via pinfall Sputnik Monroe beat Tito Carreon Wahoo McDaniel beat Rudy Valez Lester Welch beat Pedro Godoy
5/20/66 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Tito Carreon & Jose Lothario vs. The Mysterious Medics Sputnik Monroe vs. Wahoo McDaniel Bob Orton vs. Tarzan Tyler Lester Welch vs. Rudy Valez
5/21/66 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Pedro Godoy beat Bill Howard Klondike Bill beat Rudy Veliz Tarzan Tyler & Sputnik Monroe beat Tito Carreon & George Drake Wahoo McDaniel & Jose Lothario beat Joe Millich & Tony Nero
5/21/66 Lakeland, FL @ National Guard Armory Jose Lothario vs. Tarzan Tyler in a Mexican strap match Tito Carreon & Jesse James vs. The Bat & Rudy Valez George Drake vs. Joe Millich
5/21/66 Palatka, FL @ National Guard Armory The Mysterious Medics beat Bob Orton & Wahoo McDaniel in a 2 of 3 falls match Wahoo McDaniel draw Don Curtis Don Curtis beat Sputnik Monroe by DQ in a 2 of 3 falls match Klondike Bill beat Tony Nero(5:00) via pinfall
5/23/66 Orlando, FL @ American Legion Arena Don Curtis & Wahoo McDaniel beat Don McClarity & Joe Millich by DQ in a 2 of 3 falls match Tarzan Tyler beat Bob Orton in a 2 of 3 falls match Jesse James beat Rudy Valez via pinfall Jesse James(sub for George Drake) beat Tom Bradley via pinfall
5/23/66 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Music Carnival Building @ Municipal Stadium The Mysterious Medics beat Jose Lothario & Klondike Bill Sputnik Monroe beat Tito Varreon Pedro Godoy beat Lester Welch Rube Wright(sub for Eduardo Perez) beat Johnny Bence
5/24/66 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Wahoo McDaniel & Jose Lothario beat Tarzan Tyler & Sputnik Monroe The Mysterious Medics beat Klondike Bill & Lester Welch Bob Orton beat Joe Millich Don McClarity beat Tito Carreon Jesse James beat Rudy Valez(sub for George Drake)
5/25/66 Sarasota, FL @ American Legion Arena Jose Lothario & Klondike Bill vs. Tarzan Tyler & Sputnik Monroe in a 3 of 5 falls match Tito Carreon vs. Rudy Valez George Drake vs. Joe Millich
5/25/66 Eau Gallie, FL @ Civic Center Wahoo McDaniel & Lester Welch vs. The Medics in a 2 of 3 falls match Bob Orton vs. Pedro Godoy in a 2 of 3 falls match Jesse James vs. Don McClarity
5/26/66 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Bob Orton & Tito Carreon beat Pedro Godoy & Rudy Valez by DQ Bonnie Watson & Tom Bradley beat Terry Majors & Jesse James Rudy Valez draw Tom Bradley
5/26/66 Jacksonville, FL @ Coliseum Wahoo McDaniel & Jose Lothario beat The Mysterious Medics Buddy Fuller beat Joe Millich Lester Welch beat Sputnik Monroe by DQ Tarzan Tyler no contest with Klondike Bill Roy McClarty beat Johnny Bence
5/27/66 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium The Mysterious Medics vs. Wahoo McDaniel & Jose Lothario Bob Orton vs. Tarzan Tyler Soutnik Monroe vs. Lester Welch Don McClarity vs. George Drake
5/27/66 Wauchula, FL @ City Auditorium Klondike Bill & Jesse James vs. Pedro Godoy & Rudy Valez Tito Carreon vs. Joe Millich Johnny Bence vs. Rube Wright
5/28/66 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Included Wahoo McDaniel & Jose Lothario 4 mathes in all
5/28/66 Lakeland, FL @ National Guard Armory Bob Orton vs. Tarzan Tyler Klondike Bill & Jesse James vs. Eduardo Perez & Don McClarity Wahoo McDaniel vs. Pedro Godoy
5/30/66 Orlando, FL @ American Legion Arena Don Curtis & Wahoo McDaniel beat Tarzan Tyler & Sputnik Monroe by DQ in a 2 of 3 falls match Don McClarity beat George Drake in a 2 of 3 falls match Jesse James beat Pedro Godoy Tito Carreon beat Johnny Bence
5/30/66 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Music Carnival Building @ Municipal Stadium The Mysterious Medics vs. Jose Lothario & Klondike Bill Bob Orton vs. Joe Millich Lester Welch vs. Rudy Valez Eduardo Perez vs. Rube Wright Note: No matches in West Palm Beach until July 23
5/31/66 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Wahoo McDaniel & Jose Lothario beat Tarzan Tyler & Sputnik Monroe by DQ Lester Welch & Buddy Fuller beat The Mysterious Medics Don McClarity beat Jesse James via pinfall Pedro Godoy beat George Drake Bob Orton beat Rudy Valez & Tom Bradley in a handicap match
6/1/66 Eau Gallie, FL @ Civic Center Jose Lothario & Wahoo McDaniel vs. Sputnik Monroe & Tarzan Tyler in a 2 of 3 falls match Johnny Bence vs. Don McClarity in a 2 of 3 falls match Tom Bradley & Pedro Godoy vs. Klondike Bill in a handicap match
6/2/66 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Klondike Bill won an 8-man battle royal Tito Carreon beat Rudy Valez(17:32) George Drake draw Pedro Godoy Klondike Bill beat Don McClarity by DQ Joe Millich beat Tom Bradley
6/2/66 Jacksonville, FL @ Coliseum Buddy Fuller & Lester Welch double DQ Sputnik Monroe & Tarzan Tyler Jose Lothario & Wahoo McDaniel beat The Mysterious Medics Great Malenko beat Bob Orton Dick Steinborn beat Johnny Bence Jesse James beat Jack Vansky
6/3/66 Miami Beach, FL @ Auditorium
6/4/66 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Included Wahoo McDaniel & Jose Lothario 4 matches in all
6/4/66 Lakeland, FL @ National Guard Armory Jose Lothario & Bob Orton vs. Sputnik Monroe & Tarzan Tyler Wahoo McDaniel vs. Rudy Valez Tito Carreon vs. Don McClarity
6/6/66 Orlando, FL @ American Legion Arena Sputnik Monroe & Tarzan Tyler beat Jose Lothario & Wahoo McDaniel in a 2 of 3 falls match Bob Orton & Lester Welch beat The Mysterious Medics in a 2 of 3 falls match Princess Ubangi beat Georgia Brown Don McClarity beat Klondike Bill
6/7/66 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Wahoo McDaniel & Jose Lothario beat Don McClarity & Swede Karlsson Tarzan Tyler & Sputnik Monroe draw The Mysterious Medics Bob Orton beat Pedoy Godoy & Joe Millich in a handicap match Princess Ubangi beat Sweet Georgia Brown Jesse James draw Lester Welch
6/8/66 Eau Gallie, FL @ Civic Center George Drake, Jose Lothario & Wahoo McDaniel vs. Don McClarity, Sputnik Monroe & Tarzan Tyler in a no time limit match with Klondike Bill as special referee Klondike Bill vs. Joe Millich & Rube Wright in a handicap match
6/8/66 Sarasota, FL @ American Legion Arena Tito Carreon & Lester Welch vs. The Mysterious Medics Princess Ubangi vs. Sweet Georgia Brown Pedro Godoy vs. Bob Orton
6/9/66 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Tito Carreon & Klondike Bill beat Sputnik Monroe & Tarzan Tyler by DQ in a 2 of 3 falls match Don McClarity beat George Drake via pinfall in a 2 of 3 falls match Jesse James beat Pedro Godoy via pinfall
6/9/66 Miami Beach, FL @ Auditorium Jose Lothario & Wahoo McDaniel vs. The Mysterious Medics Princess Ubangi vs. Sweet Georgia Brown Swede Karlson vs. Bob Orton Joe Millich vs. Lester Welch
6/9/66 Jacksonville, FL Jose Lothario beat Tarzan Tyler by DQ Dick Steinborn beat Pancho Rosario Sweet Georgia Brown beat Princess Ubangi Don McClarity beat George Drake The Mysterious Medics, Sputnick Monroe & Tarzan Tyler beat Buddy Fuller, Jose Lothario, Wahoo McDaniel & Lester Welch
6/10/66 Wauchula, FL @ City Auditorium Tito Carreon & Klondike Bill vs. The Mysterious Medics Georgia Brown vs. Princess Ubangi George Drake vs. Don McClarity
6/11/66 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Bob Orton & George Drake vs. Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim Tarzan Tyler & Sputnik Monroe vs. Tito Carreon & Jesse James Wahoo McDaniel & Jose Lothario vs. Swede Karlson & Pedro Amessa Sputnick Monroe & Tarzan Tyler beat Tito Carreon & Klondike Bill Swede Karlson beat George Drake Jose Lothario & Wahoo McDaniel beat Don McClarity & Joe Millich Lester Welch beat Rudy Velez
6/11/66 Jacksonville, FL @ Coliseum The Mysterious Medics, Sputnik Monroe & Tarzan Tyler beat Buddy Fuller, Jose Lothario, Wahoo McDaniel & Lester Welch in an elimination match Jose Lothario beat Tarzan Tyler by DQ Dick Steinborn beat Pancho Rosario Sweet Georgia Brown beat Princess Ubangi Don McClarity beat George Drake
6/11/66 Lakeland, FL @ National Guard Armory 8-man battle royal Swede Karlson vs. Bob Orton Pedro Godoy vs. Klondike Bill Pedro Amessa vs. Tito Carreon Tom Bradley vs. Jesse James
6/13/66 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Jesse James & Klondike Bill vs. The Mysterious Medics Don Curtis vs. Pedro Godoy Pedro Amessa vs. Don McClarity
6/13/66 Orlando, FL @ American Legion Arena NWA World Champion Gene Kiniski beat Buddy Fuller in a 2 of 3 falls match Bob Orton & Lester Welch no contest with Skull Von Stroheim & Kurt Von Stroheim Jose Lothario & Wahoo McDaniel beat Sputnik Monroe & Tarzan Tyler by DQ in a 2 of 3 falls match Pat O’Connor beat Swede Karlsson via pinfall
6/14/66 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory NWA World Champion Gene Kiniski vs. Bob Orton World Tag Title tournament Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim vs. Pat O’Connor & Klondike Bill Tarzan Tyler & Sputnik Monroe vs. Lester Welch & Buddy Fuller The Mysterious Medics vs. Wahoo McDaniel & Jose Lothario
6/15/66 Eau Gallie, FL @ Civic Center NWA World Champion Gene Kiniski beat Klondike Bill in a 2 of 3 falls match Jose Lothario, Wahoo McDaniel & Pat O’Connor vs. Don McClarity, Pedro Amessa(sub for Sputnik Monroe) & Tarzan Tyler in a 2 of 3 falls match
6/15/66 Sarasota, FL @ American Legion Arena Buddy Fuller & Lester Welch vs. The Mysterious Medics Pedro Godoy & Jesse James vs. Skull Von Stroheim & Kurt Von Stroheim Pedro Godoy vs. Skull Von Stroheim Jesse James vs. Kurt Von Stroheim
6/16/66 Jacksonville, FL @ Coliseum NWA World Champion Gene Kiniski beat Pat O’Connor Buddy Fuller & Lester Welch beat Sputnik Monroe & Tarzan Tyler Jose Lothario & Wahoo McDaniel beat Missouri Mauler & Great Malenko Skull Von Stroheim & Kurt Von Stroheim beat The Mysterious Medics
6/17/66 Fort Lauderdale, FL @ Fort Memorial Auditorium NWA World Champion Gene Kiniski vs. Jose Lothario Wahoo McDaniel vs. Tarzan Tyler Sputnik Monroe vs. Lester Welch Buddy Fuller vs. Swede Karlson
6/17/66 Wauchula, FL @ City Auditorium Jesse James & Klondike Bill vs. The Mysterious Medics Pedro Godoy & Don McClarity vs. Skull Von Stroheim & Kurt Von Stroheim Pedro Godoy vs. Jesse James
6/18/66 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) No wrestling
6/18/66 Lakeland, FL @ National Guard Armory Klondike Bill & Jose Lothario vs. Sputnik Monroe & Tarzan Tyler Swede Karlson vs. Don McClarity Sweet Georgia Brown vs. Princess Ubangi
6/18/66 Miami Beach, FL @ Auditorium NWA World Champion Gene Kiniski vs. Wahoo McDaniel Don Curtis & Lester Welch vs. The Mysterious Medics Pedro Godoy & Jesse James vs. Skull Von Stroheim & Kurt Von Stroheim
6/20/66 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Lou Thesz beat Don McClarity by DQ in a 2 of 3 falls match Princess Ubangi beat Sweet Georgia Brown(14:00) via pinfall The Mysterious Medics beat Pedro Amessa & Pedro Godoy via pinfall in a 2 of 3 falls match
6/20/66 Orlando, FL @ American Legion Arena NWA World Champion Gene Kiniski beat Wahoo McDaniel in a 2 of 3 falls match Sputnik Monroe & Tarzan Tyler beat Klondike Bill & Jose Lothario Skull Von Stroheim & Kurt Von Stroheim beat Don Curtis & Jesse James Tom Jones beat Matt Jewell
6/21/66 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory NWA World Champion Gene Kiniski beat Don McClarity by countout in a 2 of 3 falls match Wahoo McDaniel & Jose Lothario beat Sputnik Monroe & Tarzan Tyler in a no DQ, no time limit match Lou Thesz beat Lester Welch via pinfall Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim beat The Mysterious Medics Princess Ubangi & Matt Jewell beat Sweet Georgia Brown & Tom Jones
6/22/66 Eau Gallie, FL @ Civic Center NWA World Champion Gene Kiniski vs. Tarzan Tyler in a 2 of 3 falls match Jose Lothario & Wahoo McDaniel vs. Skull Von Stroheim & Kurt Von Stroheim in a 2 of 3 falls match Klondike Bill vs. Don McClarity
6/22/66 Sarasota, FL @ American Legion Arena Sputnik Monroe vs. Lou Thesz Princess Ubangi & Matt Jewell vs. Sweet Georgia Brown & Tom Jones Pedro Amessa & Jesse James vs. The Mysterious Medics
6/23/66 Jacksonville, FL @ Coliseum NWA World Champion Gene Kiniski draw Lou Thesz(60:00) in a 2 of 3 falls match Sputnik Monroe & Tarzan Tyler beat Klondike Bill & Lester Welch Jose Lothario & Wahoo McDaniel beat Skull Von Stroheim & Kurt Von Stroheim Matt Jewell & Princess Ubangi beat Tom Jones & Sweet Georgia Brown
6/24/66 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Lester Welch vs. Sputnik Monroe in a glove match Lou Thesz vs. Don McClarity Skull Von Stroheim & Skull Von Stroheim vs. Wahoo McDaniel & Jose Lothario Sweet Georgia Brown vs. Princess Ubangi
6/25/66 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Wahoo McDaniel beat Pedro Amessa Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim beat Tito Carreon & Jesse James Don McClarity beat George Drake Jose Lothario beat Swede Karlson
6/25/66 Miami Beach, FL @ Auditorium Wahoo McDaniel & Lou Thesz vs. Skull Von Stroheim & Kurt Von Stroheim Pedro Godoy vs. Don McClarity Sweet Georgia Brown & Matt Jewell vs. Tom Jones & Princess Ubangi
6/25/66 Lakeland, FL @ National Guard Armory Klondike Bill & Jose Lothario vs. Sputnik Monroe & Tarzan Tyler Pedro Amessa & Jesse James vs. The Mysterious Medics Jesse James vs. Medic #1 Pedro Amessa vs. Medic #2
6/27/66 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Skull Von Stroheim & Kurt Von Stroheim beat The Mysterious Medics Don Curtis beat Don McClarity by DQ Pedro Amessa beat Jesse James
6/27/66 Orlando, FL @ American Legion Arena Jose Lothario & Wahoo McDaniel beat Sputnik Monroe & Tarzan Tyler in a Texas death match with Klondike Bill as special referee Sherri Lee beat Susan Slade by DQ Lester Welch beat Pedro Godoy Sweet Georgia Brown & Tom Jones beat Matt Jewell & Princess Ubangi in a 2 of 3 falls match
6/28/66 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Wahoo McDaniel & Jose Lothario beat Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim to win vacant World Tag Title Tarzan Tyler & Sputnik Monroe beat The Mysterious Medics Sherri Lee beat Susan Slade Pedro Amessa beat Jesse James Don McClarity beat Klondike Bill
6/29/66 Eau Gallie, FL @ Civic Center Jose Lothario & Wahoo McDaniel vs. Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim in a no time limit, 2 of 3 falls, lumberjack match Matt Jewell vs. Tom Jones in a 2 of 3 falls match Jesse James vs. Don McClarity
6/29/66 Sarasota, FL @ American Legion Arena The Mysterious Medics vs. Sputnik Monroe & Tarzan Tyler Pedro Amessa vs. Lester Welch Sherri Lee vs. Susan Slade
6/30/66 Jacksonville, FL @ Coliseum Jose Lothario & Wahoo McDaniel beat Sputnik Monroe & Tarzan Tyler Skull Von Stroheim & Kurt Von Stroheim beat Pedro Godoy & Lester Welch Don McClarity beat Klondike Bill The Mysterious Medics beat Pedro Amessa & Jesse James Last edited on Mon Jan 29th, 2018 03:17 am by dbaker3179
____________________ David Baker Mid-Atlantic Wrestling Historian Back To Top PM Quote Reply
Posted: Sat Dec 9th, 2017 07:07 am Add as Friend Ignore Member PM Quote Reply 71st Post dbaker3179
Joined: Sun Mar 1st, 2009 Location: Glendale, Arizona USA Posts: 1485 Status: Offline Mana: 7/1/66 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Lester Welch vs. Sputnik Monroe in a Texas death match Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim vs. Jose Lothario & Wahoo McDaniel in a lumberjack match Tarzan Tyler vs. Matt Jewell Sherri Lee vs. Suzanne Slade
7/2/66 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Sputnik Monroe beat Vince Palmer Lester Welch beat Medic #1 Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim beat Pedro Amessa & Jesse James
7/2/66 Lakeland, FL @ National Guard Armory The Mysterious Medics vs. Jose Lothario & Wahoo McDaniel Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim vs. Pedro Godoy & Pedro Amessa Pedro Godoy vs. Kurt Von Stroheim Pedro Amessa vs. Skull Von Stroheim
7/2/66 Tallahassee, FL @ Centennial Field Sputnik Monroe & Tarzan Tyler vs. Klondike Bill & Jesse James in a 2 of 3 falls match Don McClarity vs. Don Curtis in a 2 of 3 falls match Tom Jones vs. Matt Jewell
7/4/66 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim vs. Pedro Godoy & Coach John Heath Sherri Lee vs. Susan Slade Don McClarity vs. Pedro Amessa
7/4/66 Orlando, FL @ American Legion Arena Jose Lothario & Wahoo McDaniel beat Tarzan Tyler & Sputnik Monroe in a 2 of 3 falls, handcuff match Darling Dagmar beat Diamond Lil Don Curtis & Lester Welch beat The Mysterious Medics by DQ in a 2 of 3 falls match Sputnik Monroe beat Jose Lothario in a no time limit match
7/5/66 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Wahoo McDaniel & Jose Lothario beat Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim by DQ in a 2 of 3 falls match Lester Welch & Don Curtis beat Tarzan Tyler & Sputnik Monroe by DQ The Mysterious Medics beat Pedro Godoy & Pedro Amessa via pinfall Don McClarity vs. Jesse James Darling Dagmar & Sherri Lee beat Diamond Lil & Susan Slade in a 2 of 3 falls match
7/6/66 Eau Gallie, FL @ Civic Center Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim beat The Mysterious Medics in a 2 of 3 falls match Sherri Lee beat Susan Slade in a 2 of 3 falls match Lester Welch beat Don McClarity by DQ in a 2 of 3 falls match
7/6/66 Sarasota, FL @ American Legion Arena Jose Lothario & Wahoo McDaniel vs. Tarzan Tyler & Sputnik Monroe Darling Dagmar vs. Diamond Lil Pedro Godoy vs. Pedro Amessa
7/7/66 Jacksonville, FL @ Coliseum Tarzan Tyler & Sputnik Monroe no contest with Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim The Mysterious Medics beat Jose Lothario & Wahoo McDaniel Darling Dagmar & Sherri Lee beat Diamond Lil & Susan Slade Don McClarity beat Pedro Amessa Lester Welch beat Pedro Godoy
7/8/66 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Lester Welch vs. Sputnik Monroe in an anything goes match Wahoo McDaniel & Jose Lothario vs. Skull Von Stroheim & Kurt Von Stroheim in a 3 of 5 falls match Sherri Lee & Darling Dagmar vs. Suzanne Slade & Diamond Lil Tarzan Tyler vs. Pedro Godoy
7/9/66 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) The Mysterious Medics vs. Skull Von Stroheim & Kurt Von Stroheim Sputnik Monroe vs. Lester Welch Jose Lothario vs. Johnny Bence
7/9/66 Lakeland, FL @ National Guard Armory The Mysterious Medics vs. Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim Darling Dagmar vs. Diamond Lil Don McClarity vs. Coach John Heath
7/9/66 Tallahassee, FL @ Centennial Field Sherri Lee beat Susan Slade Lester Welch beat Pedro Amessa Jose Lothario & Wahoo McDaniel beat Sputnick Monroe & Tarzan Tyler
7/11/66 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Wahoo McDaniel & Eddie Graham(sub for Jose Lothario) beat Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim by DQ in a 2 of 3 falls match Darling Dagmar beat Diamond Lil in a 2 of 3 falls match Coach John Heath beat Johnny Bence
7/11/66 Orlando, FL @ American Legion Arena Tarzan Tyler & Sputnik Monroe beat The Mysterious Medics by DQ in a 2 of 3 falls match Don McClarity beat Don Curtis in a 2 of 3 falls match Kenny Ackles beat Bobby Daniels Pedro Amessa vs. Bill Frazier
7/12/66 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Wahoo McDaniel & Eddie Graham(sub for Jose Lothario) beat Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim by DQ in a 2 of 3 falls match Don Curtis & Lester Welch beat The Mysterious Medics by DQ Eddie Graham beat Don McClarity Tarzan Tyler beat Bobby Daniels via pinfall Sputnik Monroe beat Kenny Ackles
7/13/66 Eau Gallie, FL @ Civic Center Eddie Graham(sub for Jose Lothario) & Wahoo McDaniel Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim in a Texas death match with Milo Steinborn as special referee Don McClarity vs. Pedro Amessa in a 2 of 3 falls match Darling Dagmar vs. Diamond Lil
7/13/66 Sarasota, FL @ American Legion Arena The Mysterious Medics vs. Herb Welch & Bill Frazier Tarzan Tyler vs. Kenny Ackles Sputnik Monroe vs. Bobby Daniels
7/14/66 Jacksonville, FL @ Coliseum Wahoo McDaniel beat Don McClarity Jose Lothario & Lester Welch beat The Mysterious Medics Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim beat Tarzan Tyler & Sputnik Monroe Bobby Daniels beat Kenny Ackles Pedro Amessa beat Bill Frazier
7/15/66 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Lester Welch vs. Sputnik Monroe in a cage match Jose Lothario & Wahoo McDaniel vs. Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim in a handcuff match Eddie Graham vs. Tarzan Tyler Don McClarity vs. Kenny Ackles
7/15/66 Tallahassee, FL @ Centennial Field Kenny Ackles & Don Curtis vs. The Mysterious Medics Darling Dagmar vs. Diamond Lil Pedro Amessa vs. Bobby Daniels 7/16/66 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Don McClarity vs. Bill Frazier Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim vs. Bobby Daniels & Johnny Bence Mike Paidousis vs. Kenny Ackles
7/16/66 Lakeland, FL @ National Guard Armory Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim vs. Don Curtis & Bill Frazier Sherri Lee vs. Penny Brooks Don McClarity vs. Kenny Ackles
7/16/66 San Juan, Puerto Rico @ Hiram Bithorn Stadium Jose Lothario & Don Curtis(sub for Wahoo McDaniel) beat The Mysterious Medics(37:00) Eddie Graham beat Tarzan Tyler(18:00) Lester Welch beat Sputnik Monroe(14:00) by DQ Pedro Godoy beat Pedro Amessa Darling Dagmar beat Diamond Lil
7/18/66 Fort Myers, FL @ National Guard Armory The Mysterious Medics vs. Eddie Graham & Jose Lothario Mike Paidousis vs. Pedro Amessa Pedro Godoy vs. Bobby Daniels
7/18/66 Orlando, FL @ American Legion Arena Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim beat Tarzan Tyler & Sputnik Monroe in a 2 of 3 falls match Don McClarity beat Bill Frazier(sub for Don Curtis) in a 2 of 3 falls match Jim Osborne beat Kenny Ackles Lester Welch beat Don Greene
7/19/66 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Eddie Graham & Wahoo McDaniel beat Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim The Mysterious Medics beat Don Curtis & Lester Welch Eddie Graham beat Don McClarity Tarzan Tyler beat Bobby Daniels Sputnik Monroe beat Kenny Ackles
7/20/66 Eau Gallie, FL @ Civic Center Tarzan Tyler & Sputnik Monroe vs. Mike Paidousis & Don Greene Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim vs. Jim Osborne & Kenny Ackles Winners of first two tag bouts to meet in tournament final
7/20/66 Sarasota, FL @ American Legion Arena The Mysterious Medics vs. Jose Lothario & Herb Welch Don McClarity vs. Pedro Amessa Pedro Godoy vs. Bill Frazier
7/21/66 Jacksonville, FL @ Coliseum Jose Lothario & Lester Welch beat The Mysterious Medics(unmasked as Steve Arnold & Jack Arnold) Mike Paidousis beat Tarzan Tyler by DQ Eddie Graham & Dick Steinborn beat Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim Sputnik Monroe beat Bobby Daniels Don McClarity beat Pedro Amesa
7/22/66 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Sputnik Monroe & Tarzan Tyler vs. Eddie Graham & Lester Welch Skull Von Stroheim & Kurt Von Stroheim vs. Bill Frazier & Pedro Amessa Pedro Godoy vs. Jim Osborne
7/22/66 Tallahassee, FL @ Centennial Field Kenny Ackles & Bobby Daniels vs. Don McClarity & Mike Paidousis Don Curtis & Jose Lothario vs. The Mysterious Medics Plus 1 other match 7/23/66 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Lou Thesz vs. Pedro Amessa Eddie Graham vs. Don Greene Skull Von Stroheim & Kurt Von Stroheim vs. Kenny Ackles & Bill Frazier
7/23/66 Lakeland, FL @ National Guard Armory Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim vs. Don Curtis & Silento Rodriguez Sputnik Monroe vs. Pedro Godoy Don McClarity vs. Pedro Amessa
7/23/66 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Music Carnival Building Eddie Graham beat Tarzan Tyler Lou Thesz beat Mike Paidousis Jose Lothario beat Jim Osborne Lester Welch beat Bobby Daniels
7/25/66 Orlando, FL @ American Legion Arena Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim beat Don Curtis & Lester Welch in a 2 of 3 falls match Lou Thesz beat Don McClarity in a 2 of 3 falls match Duke Keomuka beat Bill Frazier Jim Osborne beat Bobby Daniels
7/25/66 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Tarzan Tyler & Sputnik Monroe vs. Jose Lothario & Eddie Graham Mike Paidousis vs. Kenny Ackles Silento Rodriguez vs. Pedro Amessa
7/26/66 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Lou Thesz beat Tarzan Tyler in a 2 of 3 falls match Eddie Graham beat Don McClarity in a no DQ, no time limit match Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim beat Don Curtis(sub for Jose Lothario) & Lester Welch Sputnik Monroe beat Bobby Daniels Mike Paidousis draw Silento Rodriguez
7/27/66 Eau Gallie, FL @ Civic Center Eddie Graham & Lou Thesz beat Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim in a 2 of 3 falls match 60:00 Don McClarity beat Bobby Daniels in a 2 of 3 falls match Jim Osborne vs. Bill Frazier
7/27/66 Sarasota, FL @ American Legion Arena Tarzan Tyler & Sputnik Monroe vs. Jose Lothario & Lester Welch Silento Rodriguez vs. Kenny Ackles Mike Paidousis vs. Pedro Amessa
7/28/66 Jacksonville, FL @ Coliseum Lou Thesz beat Missouri Mauler by DQ Great Malenko beat Eddie Graham Jose Lothario & Lester Welch beat Tarzan Tyler & Sputnik Monroe Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim beat Silento Rodriguez & Jim Osborne Don McClarity beat Don Greene
7/29/66 Fort Lauderdale, FL @ war Memorial Auditorium Eddie Graham & Lester Welch vs. Sputnik Monroe & Jim Osborne Lou Thesz & Don Curtis vs. Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim Duke Keomuka vs. Bobby Daniels
7/29/66 Tallahassee, FL @ Centennial Field Bob Armstrong vs. Kenny Mack Scandor Akbar vs. Suni War Cloud Jose Lothario & Silento Rodriguez vs. Don McClarity & Mike Paidousis 7/30/66 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Jim Osborne vs. Bob Armstrong Pedro Amessa vs. Kenny Mack Silento Rodriquez vs. Evil Eye Valentine Chief Crazy Horse vs. Mike Paidousis
7/30/66 Lakeland, FL @ National Guard Armory Chief Crazy Horse vs. Jim Osborne Jose Rosario vs. Evil Eye Valentine Sherri Lee vs. Bonnie Watson Kenny Mack vs. Pedro Amessa
7/30/66 San Juan, Puerto Rico @ Hiram Bithorn Stadium Lou Thesz vs. Don McClarity Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim vs. Jose Lothario & Don Curtis Eddie Graham vs. Sputnik Monroe Lester Welch vs. Bobby Daniels Pedro Godoy vs. Bill Frazier
7/30/66 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Music Carnival Building Silento Rodriguez vs. Don Greene Duke Keomuka vs. Kenny Ackles Mike Paidousis vs. Johnny Bence Sherri Lee vs. Barbara Galento
8/1/66 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Lou Thesz beat Mike Paidousis in a 2 of 3 falls match Jose Lothario beat Sputnik Monroe via pinfall in a 2 of 3 falls match Silento Rodriguez beat Bruce Austin
8/1/66 Orlando, FL @ American Legion Arena NWA World Champion Gene Kiniski beat Eddie Graham by DQ in a 2 of 3 falls match with Bob Armstrong as special referee Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim beat Don Curtis & Lester Welch Don McClarity beat Al Smith via pinfall Amazing Zuma beat Pancho Rosario via pinfall
8/2/66 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory NWA World Champion Gene Kiniski double countout with Lou Thesz in a 2 of 3 falls match Lester Welch(sub for Eddie Graham) & Jose Lothario beat Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim Sputnik Monroe beat Lester Welch by DQ Amazing Zuma(sub for Buddy Fuller) beat Pedro Amessa Don McClarity beat Al Alexander(sub for Harry Smith) via pinfall
8/3/66 Eau Gallie, FL @ Civic Center Eddie Graham & Lou Thesz vs. Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim in a cage match Don McClarity vs. Roberto Gonzales Amazing Zuma vs. Pancho Rosario
8/3/66 Sarasota, FL @ American Legion Arena NWA World Champion Gene Kiniski vs. Jose Lothario Lester Welch vs. Soutnik Monroe Buddy Fuller vs. Jim Osborne Silento Rodriguez vs. Bobby Daniels
8/4/66 Jacksonville, FL @ Coliseum Lou Thesz & Eddie Graham beat Gene Kiniski & Great Malenko in a 2 of 3 falls match Lester Welch & Jose Lothario beat Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim Sputnik Monroe beat Buddy Fuller Amazing Zuma beat Bruce Austin Jim Osborne beat Bobby Daniels
8/5/66 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium NWA World Champion Gene Kiniski vs. Don Curtis Eddie Graham & Lester Welch vs. Skull Von Stroheim & Kurt Von Stroheim Duke Keomuka vs. Roberto Gonzales Amazing Zuma vs. Pancho Rosario
8/5/66 Tallahassee, FL @ Centennial Field Lou Thesz beat Pedro Amessa Pedro Godoy vs. Jim Osborne Jose Lothario & Silento Rodriguez vs. Don McClarity & Mike Paidousis 8/6/66 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) NWA World Champion Gene Kiniski beat Bruce Austin Lou Thesz beat Al Alexander Don McClarity & Sputnik Monroe beat Bobby Daniels & Roberto Gonzales
8/6/66 Lakeland, FL @ National Guard Armory Lou Thesz & Silento Rodriguez vs. Don McClarity & Mike Paidousis Pedro Godoy vs. Jim Osborne Pedro Amessa vs. Roberto Gonzales
8/6/66 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Music Carnival Building NWA World Champion Gene Kiniski double countout with Eddie Graham in a 2 of 3 falls match Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim beat Jose Lothario & Lester Welch Sputnik Monroe beat Pancho Rosario Amazing Zuma beat Bobby Daniels
8/8/66 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Sputnik Monroe & Don McClarity beat Jose Lothario & Silento Rodriguez via pinfall in a 2 of 3 falls match Mike Paidousis beat Roberto Gonzales via pinfall in a 2 of 3 falls match Pedro Godoy beat Pancho Rosario via pinfall
8/8/66 Orlando, FL @ American Legion Arena Eddie Graham & Don Curtis beat Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim via pinfall in a 2 of 3 falls match Amazing Zuma beat Bruce Austin via pinfall in a 2 of 3 falls match Jim Osborne beat Pedro Amessa via pinfall Duke Keomuka beat Al Smith by submission
8/9/66 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Don McClarity, Kurt Von Stroheim, Skull Von Stroheim & Sputnik Monroe beat Eddie Graham, Don Curtis, Jose Lothario & Silento Rodriguez in an elimibnation match Amazing Zuma beat Pancho Rosario Roberto Gonzales beat Bruce Austin Mike Paidousis beat Pedro Godoy Jim Osborne draw Pedro Amessa
8/10/66 Eau Gallie, FL @ Civic Center Don McClarity & Sputnik Monroe beat Pedro Godoy(sub for Don Curtis) & Amazing Zuma vs. in a 2 of 3 falls match Mike Paidousis beat Al Smith in a 2 of 3 falls match Pedro Godoy beat Jim Osborne Note: Curtis was said to been unable to get a flight out of Jacksonville
8/10/66 Sarasota, FL @ American Legion Arena Jose Lothario & Silento Rodriguez beat Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim by DQ Roberto Gonzales vs. Pedro Amessa Pancho Rosario vs. Bruce Austin
8/11/66 Jacksonville, FL Al Alexander vs. Eddie Graham Amazing Zuma vs. Pancho Rosario Roberto Gonzales & Silento Rodriguez vs. Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim Battle royal 8/12/66 Tallahassee, FL @ Centennial Field Pedro Godoy vs. Pancho Rosario Bobby Daniels vs. Mike Paidousis Jose Lothario & Silento Rodriguez vs. Don McClarity & Sputnick Monroe 8/12/66 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Eddie Graham & Lester Welch vs. Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim Argentina Zuma vs. Pedro Amessa Duke Keomuka vs. Don Curtis Jim Osborne vs. Robero Gonzalez
8/13/66 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Don McClarity & Sputnik Monroe vs. Bobby Daniels & Silento Rodriguez Plus 2 other matches including Argentina Zuma, Jim Osborne and others
8/13/66 Lakeland, FL @ Armory Lester Welch & Don Curtis vs. Sputnik Monroe & Don McClarity Duke Keomuka vs. Argentina Zuma Jim Osborne vs. Bobby Daniels
8/13/66 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Music Carnival Building @ Polo Fairgrounds Eddie Graham & Jose Lothario vs. Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim Silento Rodriguez vs. Pancho Rosario Mike Paidousis vs. Roberto Gonzales Pedro Godoy vs. Pedro Amessa
8/15/66 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Jose Lothario & Silento Rodriguez beat Sputnik Monroe & Don McClarity in a 2 of 3 falls match with Pat O’Hara as special referee Pancho Rosario beat Johnny Bence(sub for Lester Welch) in a 2 of 3 falls match Mike Paidousis beat Pedro Amessa(15:28)
8/15/66 Orlando, FL @ American Legion Arena NWA World Champion Gene Kiniski draw Eddie Graham(60:00) ina a match with 2 referees Skull Von Stroheim & Kurt Von Stroheim beat Red McKim & Roberto Gonzales in a 2 of 3 falls match Amazing Zuma beat Pedro Godoy by countout Don Curtis beat Jim Osborne by submission
8/16/66 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory NWA World Champion Gene Kiniski beat Don Curtis Eddie Graham & Jose Lothario beat Skull Von Stroheim & Kurt Von Stroheim Sputnik Monroe beat Silento Rodriguez Don McClarity beat Red McKim Argentina Zuma beat Jim Osborne
8/17/66 Eau Gallie, FL @ Civic Center NWA World Champion Gene Kiniski beat Mike Paidousis in a 2 of 3 falls match Sputnik Monroe & Don McClarity beat Don Curtis & Red McKim(sub for Lester Welch) in a 2 of 3 falls match Amazing Zuma vs. Pedro Godoy
8/17/66 Sarasota, FL @ American Legion Arena Skull Von Stroheim & Kurt Von Stroheim double DQ Jose Lothario & Silento Rodriguez in a 2 of 3 falls match Coach John Heath beat Pedro Amessa by DQ in a 2 of 3 falls match Jim Osborne draw Pancho Rosario(30:00)
8/18/66 Jacksonville, FL @ Coliseum NWA World Champion Gene Kiniski beat Jose Lothario in a 2 of 3 falls match Eddie Graham beat Sputnik Monroe(sub for Great Malenko) by DQ Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim beat Silento Rodriguez & Argentina Zuma Don McClarity beat Roberto Gonzales Sputnik Monroe beat Red McKim
8/19/66 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim vs. Red McKim & Coach John Heath Duke Keomuka vs. Pedro Amessa Argentina Zuma vs. Jim Osborne Sherri Lee vs. Penny Brooks
8/19/66 Tallahassee, FL @ Centennial Field Roberto Gonzales vs. Pancho Rosario Pedro Godoy vs. Mike Paidousis Jose Lothario & Silento Rodriguez vs. Don McClarity & Sputnick Monroe 8/20/66 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Sputnik Monroe vs. Red McKim Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim vs. Silento Rodriguez & Roberto Gonzales Don McClarity vs. Pedro Amessa Duke Keomuka vs. Argentina Zuma
8/20/66 Lakeland, FL @ National Guard Armory Argentina Zuma & Red McKim vs. Sputnik Monroe & Don McClarity Duke Keomuka vs. Pancho Rosario Sherri Lee vs. Penny Brooks
8/20/66 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Music Carnival Building Jose Lothario & Silento Rodriguez beat Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim by DQ in a 2 of 3 falls match Coach John Heath beat Pedro Godoy(15:00) Pedro Amessa beat Roberto Gonzales(14:00) Mike Paidousis beat Jim Osborne(11:00)
8/22/66 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Jose Lothario, Pat O’Hara & Silento Rodriguez beat Don McClarity, Sputnick Monroe & Mike Paidousis Pancho Rosario beat Pedro Godoy Jim Osborne beat Roberto Gonzales
8/22/66 Orlando, FL @ American Legion Arena Don Curtis & Eddie Graham beat Skull Von Stroheim & Kurt Von Stroheim in a Texas death match The Mummy beat Red McKim in a 2 of 3 falls match Lester Welch beat Duke Keomuka by DQ Amazing Zuma beat Pedro Amessa via pinfall
8/23/66 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim beat Eddie Graham & Jose Lothario in a 2 of 3 falls, handcuff match Lester Welch beat Don McClarity by DQ Sputnik Monroe vs. Argentina Zuma The Mummy beat Red McKim by submission Silento Rodriguez draw Duke Keomuka
8/24/66 Eau Gallie, FL @ Civic Center Don McClarity & Sputnik Monroe beat Lester Welch & Red McKim in a 2 of 3 falls match Amazing Zuma beat Duke Keomuka by DQ in a 2 of 3 falls match Pancho Rosario beat Jim Osborne
8/24/66 Sarasota, FL @ American Legion Arena Silento Rodriguez & Jose Lothario vs. Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim in a match with 2 referees Mike Paidousis vs. Roberto Gonzales The Mummy vs. Pedro Amessa
8/25/66 Jacksonville, FL Lester Welch beat Sputnik Monroe Don McClarity beat Eddie Graham by DQ Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim beat Dick Steinborn & Silento Rodriguez Jose Lothario beat Mike Paidousis Duke Keomuka draw Amazing Zuma
8/26/66 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Eddie Graham & Dick Steinborn vs. Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim Lester Welch vs. Pancho Rosario Don Curtis vs. Jim Osborne Duke Keomuka vs. Mike Paidousis
8/26/66 Tallahassee, FL @ Centennial Field Amazing Zuma vs. Pedro Amessa Roberto Gonzales vs. The Mummy Jose Lothario & Silento Rodriguez vs. Don McClarity & Sputnick Monroe 8/27/66 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Hiro Matsuda & Duke Keomuka vs. Silento Rodriguez & Argentina Zuma Sam Steamboat vs. Jim Osborne The Mummy vs. Roberto Gonzales
8/27/66 Lakeland, FL @ Armory Duke Keomuks vs. Pat O'Hara The Mummy vs. Johnny King Hiro Matsuda vs. Harry Smith
8/27/66 San Juan, Puerto Rico @ Hiram Bithorn Stadium Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim vs. Don Curtis & Silento Rodriguez Eddie Graham vs. Don McClarity Lester Welch vs. Pancho Rosario Pedro Godoy vs. Roberto Gonzales
8/27/66 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Music Carnival Building Sam Steamboat vs. Mike Paidousis Sherri Lee & Bobbie Peterson vs. Penny Brooks & Bonnie Watson Argentina Zuma vs. Jim Osborne Pedro Amessa vs. Johnny Bence
8/29/66 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Jose Lothario & Silento Rodriguez beat Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim by DQ in a 2 of 3 falls match Hiro Matsuda beat Pancho Rosario in a 2 of 3 falls match Duke Keomuka beat Pedro Amessa(20:00)
8/29/66 Orlando, FL @ American Legion Arena Sputnik Monroe & Don McClarity beat Lester Welch & Amazing Zuma(sub for Sam Steamboat) via pinfall in a 2 of 3 falls match Don Curtis beat Jim Osborne by submission in a 2 of 3 falls match Coach John Heath beat Pedro Godoy by DQ The Mummy beat Roberto Gonzales by submission
8/30/66 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Eddie Graham & Jose Lothario beat Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim in a Texas death match Don McClarity & Sputnik Monroe beat Lester Welch & Don Curtis Duke Keomuka beat Jim Osborne Hiro Matsuda beat Amazing Zuma The Mummy beat Silento Rodriguez
8/31/66 Eau Gallie, FL @ Civic Center Eddie Graham(sub for Sam Steamboat) & Don Curtis beat Don McClarity & Sputnik Monroe in a 2 of 3 falls match Amazing Zuma beat Jim Osborne The Mummy beat Roberto Gonzales in a 2 of 3 falls match
8/31/66 Sarasota, FL @ American Legion Arena 9 Man Battle Royal featuring Hiro Matsuda, Duke Keomuka, Jose Lothario, Silento Rodriguez, Pedro Amessa, Pancho Rosario, Pedro Godoy, Kurt Von Stroheim and Skull Von Stroheim
9/1/66 Jacksonville, FL @ Coliseum Lester Welch & Eddie Graham beat Sputnik Monroe & Don McClarity in a 2 of 3 falls match Lester Welch & Eddie Graham(subs for Sam Steamboat & Dick Steinborn) beat Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim Hiro Matsuda & Duke Keomuka beat Jose Lothario & Silento Rodriguez Ethel Johnson beat African Lioness(Sweet Georgia Brown) by DQ The Mummy beat Argentina Zuma
9/2/66 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Eddie Graham vs. Duke Keomuka Dick Steinborn & Lester Welch vs. Skull Von Stroheim & Kurt Von Stroheim Amazing Zuma vs. Pedro Godoy Jim Osborne vs. Pedro Amessa
9/2/66 Tallahassee, FL @ Centennial Field African Lioness vs. Ethel Johnson Duke Keomuka vs. Don McClarity The Mummy vs. Silento Rodriguez Jose Lothario vs. Sputnick Monroe 9/3/66 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim vs. Roberto Gonzalez & Pedro Amessa Hiro Matsuda vs. Jose Lothario The Mummy vs. Pancho Rosario
9/3/66 Lakeland, FL @ Armory Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim vs. Silento Rodriguez & Pedro Godoy Hiro Matsuda & Duke Keomuka vs. Pedro Amessa & Pancho Rosario African Lioness vs. Ethel Johnson
9/5/66 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Sam Steamboat & Jose Lothario no contest with Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim in a 2 of 3 falls match Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Pedro Godoy & Coach John Heath in a 2 of 3 falls match Hiro Matsuda beat Pedro Amessa
9/5/66 Orlando, FL @ American Legion Arena Sputnik Monroe & Don McClarity beat Lester Welch & Dick Steinborn in a 2 of 3 falls match Amazing Zuma beat The Mummy by DQ Ethel Johnson beat African Lioness Silento Rodriguez beat Pancho Rosario
9/6/66 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Eddie Graham, Jose Lothario & Lester Welch beat Kurt Von Stroheim, Skull Von Stroheim & The Mummy in a 3 of 5 falls match Ethel Johnson beat African Lioness via pinfall Sputnik Monroe & Don McClarity draw Dick Steinborn & Sam Steamboat(30:00) Hiro Matsuda beat Pedro Amessa The Infernos beat Amazing Zuma & Silento Rodriguez
9/7/66 Eau Gallie, FL @ Civic Center The Infernos beat Dick Steinborn & Jose Lothario in a 2 of 3 falls match Hiro Matsuda beat Silento Rodriguez in a 2 of 3 falls match The Mummy beat Pedro Amessa(10:11)
9/7/66 Sarasota, FL @ American Legion Arena Amazing Zuma & Sam Steamboat vs. Sputnik Monroe & Don McClarity African Lioness vs. Ethel Johnson Pedro Godoy & Silento Rodriguez vs. Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim
9/8/66 Jacksonville, FL @ Coliseum World Tag Title Elimination Matches Lester Welch & Jose Lothario(sub for Eddie Graham) beat Sputnik Monroe & Don McClarity in a 2 of 3 falls match Note: Graham was injured by the Great Malenko before the match began The Infernos beat Dick Steinborn & Sam Steamboat Other matches Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim Sherri Lee & Ethel Johnson beat Bonnie Watson & African Lioness Jose Lothario beat The Mummy
9/9/66 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Don McClarity draw Lester Welch Ethel Johnson beat African Lioness Hiro Matsuda beat Amazing Zuma he Infernos beat Silento Rodriguez & Sam Steamboat
9/9/66 Tallahassee, FL @ Centennial Field The Mummy vs. Dick Steinborn Jose Lothario vs. Sputnick Monroe Pedro Amessa & Pancho Rosario vs. Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim
9/10/66 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) The Infernos beat Farmer Powell(sub for Sam Steamboat) & Pedro Amessa Dick Steinborn vs. Hiro Matsuda was scheduled but did not take place Don McClarity beat Sam Steamboat(sub for Farmer Powell) Harry Smith beat The Mummy
9/10/66 Lakeland, FL @ Armory The Infernos vs. Dick Steinborn & Pedro Amessa Hiro Matsuda & Duke Keomuka vs. Sam Steamboat & Coach John Heath The Mummy vs. Don McClarity
9/10/66 San Juan, Puerto Rico @ Hiram Bithorn Stadium Jose Lothario vs. Sputnik Monroe Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim vs. Don Curtis & Silento Rodriguez Sam Steamboat vs. Don McClarity Lester Welch vs. Pancho Rosario Pedro Godoy vs. Argentina Zuma
9/12/66 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim beat Sam Steamboat & Lester Welch via pinfall in a 2 of 3 falls match Sherri Lee & Ethel Johnson beat Toni Rose & African Lioness via pinfall in a 2 of 3 falls match Hiro Matsuda beat Farmer Powell(6:00) via pinfall
9/12/66 Orlando, FL @ American Legion Arena Jose Lothario & Dick Steinborn beat Sputnik Monroe & Don McClarity by DQ in a 2 of 3 falls match The Infernos beat Amazing Zuma & Silento Rodriguez via pinfall in a 2 of 3 falls match The Mummy beat Pedro Amessa by submission Duke Keomuka beat Pancho Rosario via pinfall
9/13/66 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Eddie Graham & Jose Lothario draw Sputnik Monroe & Don McClarity(60:00) Lester Welch beat the Mummy via pinfall Dick Steinborn & Sam Steamboat beat Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim via pinfall The Inferno & J.C. Dykes(sub for for the other Inferno) beat Don Curtis & Silento Rodriguez Sherri Lee & Ethel Johnson beat Toni Rose & African Lioness via pinfall
9/14/66 Eau Gallie, FL @ Civic Center Dick Steinborn & Jose Lothario beat The Inferno & J.C. Dykes(sub for for the other Inferno) in a 2 of 3 falls match Sam Steamboat beat Hiro Matsuda in a 2 of 3 falls match Ethel Johnson beat African Lioness
9/14/66 Sarasota, FL @ American Legion Arena Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim vs. Sputnik Monroe & Don McClarity Sherri Lee & Lester Welch vs. Toni Rose & Duke Keomuka Amazing Zuma vs. The Mummy
9/15/66 Jacksonville, FL @ Coliseum Eddie Graham beat Boris Malenko in a Russian chain match Sam Steamboat & Dick Steinborn beat Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim Lester Welch beat Sputnik Monroe to win Florida Title Sherri Lee beat Toni Rose The Infernos beat Hiro Matsuda & Duke Keomuka Ethel Johnson beat African Lioness
9/16/66 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium The Infernos vs. Silento Rodriguez & Sam Steamboat Hiro Matsuda & Duke Keomuka vs. Pancho Rosario & Pedro Amessa Lester Welch vs. Don McClarity Sherri Lee vs. Toni Rose
9/16/66 Tallahassee, FL @ Centennial Field Amazing Zuma vs. Sputnick Monroe African Lioness vs. Ethel Johnson Jose Lothario & Dick Steinborn vs. Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim 9/17/66 Lakeland, FL The Infernos vs. Jose Lothario & Dick Steinborn African Lioness & Toni Rose vs. Ethel Johnson & Sherri Lee Pedro Amessa vs. Silento Rodriguez
9/17/66 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Eddie Graham draw Hiro Matsuda Sam Steamboat & Dick Steinborn beat Pedro Amessa & The Mummy The Infernos beat Amazing Zuma & Silento Rodriguez
9/19/66 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Lou Thesz no contest with Hiro Matsuda Lester Welch & Sam Steamboat beat Skull Von Stroheim & Kurt Von Stroheim Sherri Lee beat Bonnie Watson by DQ
9/19/66 Orlando, FL @ American Legion Arena Sputnik Monroe & Don McClarity beat Jose Lothario & Dick Steinborn in a 2 of 3 falls match Eddie Graham beat the Mummy The Infernos beat Silento Rodriguez & Pedro Amessa in a 2 of 3 falls match Amazing Zuma beat Pancho Rosario
9/20/66 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Eddie Graham & Jose Lothario beat Sputnik Monroe & Don McClarity by DQ Lou Thesz & Lester Welch beat Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim The Infernos beat Sam Steamboat & Dick Steinborn Hiro Matsuda beat Silento Rodriguez The Mummy beat Amazing Zuma
9/21/66 Eau Gallie, FL @ Civic Center The Infernos beat Dick Steinborn & Jose Lothario by DQ in a 2 of 3 falls match Lou Thesz & Sam Steamboat beat Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim in a 2 of 3 falls match 60:00 Amazing Zuma beat Pedro Amessa
9/21/66 Sarasota, FL @ American Legion Arena Don McClarity & Sputnik Monroe vs. Duke Keomuka & Hiro Matsuda The Mummy vs. Silento Rodriguez Lester Welch vs. Pancho Rosario
9/22/66 Jacksonville, FL NWA World Champion Gene Kiniski beat Lou Thesz by DQ Lester Welch beat Sputnik Monroe in a boxing match with Jersey Joe Walcott as special referee; when Jersey Joe knocked out Monroe Eddie Graham & Sam Steamboat beat Jack Dalton & Frank Dalton The Infernos beat Bobby Fields & Lee Fields Jose Lothario beat Don McClarity
9/23/66 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium NWA World Champion Gene Kiniski vs. Lester Welch The Infernos vs. Duke Keomuka & Hiro Matsuda Amazing Zuma vs. The Mummy Silento Rodriguez vs. Pedro Amessa
9/23/66 Tallahassee, FL @ Centennial Field Dick Steinborn & Lou Thesz vs. Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim Jose Lothario vs. Sputnick Monroe Don McClarity vs. Sam Steamboat 9/24/66 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) The Infernos beat Silento Rodriquez & Pedro Amessa Hiro Matsuda beat Amazing Zuma Dick Steinborn beat Johnny Bence
9/24/66 Lakeland, FL @ Armory The Infernos vs. Sam Steamboat & Dick Steinborn in a no DQ match Amazing Zuma vs. Duke Keomuka The Mummy vs. Silento Rodriguez
9/24/66 San Juan, Puerto Rico @ Hiram Bithorn Stadium NWA World Champion Gene Kiniski draw Lou Thesz in a match with Jersey Joe Walcott as special referee Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim vs. Eddie Graham & Lester Welch Jose Lothario vs. Sputnik Monroe Plus other matches
9/26/66 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Lou Thesz beat Hiro Matsuda by DQ in a 2 of 3 falls match Sam Steamboat & Lester Welch beat Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim via pinfall in a 2 of 3 falls match Silento Rodriguez beat The Mummy(14:00) by DQ
9/26/66 Orlando, FL @ American Legion Arena NWA World Champion Gene Kiniski double countout with Eddie Graham in amatch with Jersey Joe Walcott as special referee The Infernos beat Amazing Zuma & Don Curtis Pedro Godoy beat Pedro Amessa by submission
9/27/66 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory NWA World Champion Gene Kiniski beat Hiro Matsuda Eddie Graham & Jose Lothario beat Sputnik Monroe & Don McClarity via pinfall The Infernos beat Dick Steinborn & Sam Steamboat via pinfall Lou Thesz beat The Mummy(9:00) Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim beat Silento Rodriguez & Amazing Zuma
9/28/66 Sarasota, FL @ American Legion Arena 9-man battle royal including Kurt Von Stroheim, Skull Von Stroheim, Amazing Zuma, Pancho Rosario, Sputnik Monroe, Don McClarity, Pedro Godoy, Silento Rodriguez and Pedro Amessa 4 Bouts to follow the Battle Royal
9/28/66 Eau Gallie, FL @ Civic Center NWA World Champion Gene Kiniski beat Sam Steamboat in a 2 of 3 falls match Jose Lothario & Dick Steinborn beat The Infernos by DQ in a 2 of 3 falls match with Jersey Joe Walcott as special referee Hiro Matsuda beat Don Curtis
9/29/66 Jacksonville, FL @ Coliseum NWA World Champion Gene Kiniski beat Jose Lothario Lou Thesz beat Jersey Joe Walcott in 4th round of a boxing/wrestling match Don McClarity beat Silento Rodriguez Sam Steamboat & Dick Steinborn beat Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim The Infernos beat Eddie Graham & Lester Welch
9/30/66 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium NWA World Champion Gene Kiniski vs. Lester Welch The Infernos vs. Jose Lothario & Sam Steamboat in a match with Jersey Joe Walcott as special referee Dick Steinborn vs. Hiro Matsuda The Mummy vs. Silento Rodriguez Last edited on Mon Jan 29th, 2018 03:17 am by dbaker3179
____________________ David Baker Mid-Atlantic Wrestling Historian Back To Top PM Quote Reply
Posted: Sat Dec 9th, 2017 07:07 am Add as Friend Ignore Member PM Quote Reply 72nd Post dbaker3179
Joined: Sun Mar 1st, 2009 Location: Glendale, Arizona USA Posts: 1485 Status: Offline Mana: 10/1/66 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Lester Welch beat Sputnik Monroe Hiro Matsuda beat Pedro Amessa(Standby Match)
10/1/66 Lakeland, FL @ National Guard Armory The Infernos vs. Sam Steamboat & Dick Steinborn in a match with Jersey Joe Walcott as special referee Duke Keomuka vs. Pedro Amessa Argentina Zuma vs. Pedro Godoy
10/1/66 Tallahassee, FL @ Centennial Field Don McClarity & Sputnik Monroe vs. Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim Hiro Matsuda vs. Jose Lothario Silento Rodriguez vs. The Mummy
10/3/66 Orlando, FL @ American Legion Arena The Infernos beat Jose Lothario & Dick Steinborn in a 2 of 3 falls match The Mummy beat Pancho Rosario Sherri Lee beat Bonnie Watson by DQ Sputnick Monroe beat Silento Rodriguez in a 2 of 3 falls match 10/3/66 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim no contest with Sam Steamboat & Hiro Matsuda Don McClarity beat Argentina Zuma by submission in a 2 of 3 falls match Pedro Godoy beat Pedro Amessa(21:30)
10/4/66 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armoryiami The Infernos beat Eddie Graham & Jose Lothario Don McClarity & Sputnik Monroe beat Don Curtis & Silento Rodriguez(sub for Lester Welch) Hiro Matsuda draw Dick Steinborn Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim beat Pedro Amessa & Argentina Zuma The Mummy beat Johnny Bence
10/5/66 Eau Gallie, FL @ Civic Center Sputnik Monroe & Don McClarity beat Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim in a 2 of 3 falls match Dick Steinborn beat Hiro Matsuda in a 2 of 3 falls match Amazing Zuma beat Pedro Godoy
10/5/66 Sarasota, FL @ American Legion Arena The Infernos vs. Sam Steamboat & Jose Lothario Silento Rodriguez vs. Pedro Amessa Pancho Rosario vs. Johnny Bence
10/6/66 Jacksonville, GL @ Coliseum The Infernos beat Eddie Graham & Sam Steamboat to win World Tag Title Don McClarity & Sputnik Monroe beat Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim Hiro Matsuda draw Jose Lothario The Mummy beat Argentina Zuma
10/8/66 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) The Infernos beat Dick Steinborn & Silento Rodriguez Duke Keomuka beat Pedro Amessa The Mummy beat Pancho Rosario
10/8/66 Lakeland, FL @ National Guard Armory Dick Steinborn & Duke Keomuka vs. The Infernos The Mummy vs. Argentina Zuma Silento Rodriguez vs. Pedro Amessa
10/8/66 San Juan, Puerto Rico @ Sixto Escobar Park Eddie Graham & Sam Steamboat vs. Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim Jose Lothario vs. Sputnik Monroe in a no DQ, no time limit match Don McClarity vs. Lester Welch Hiro Matsuda vs. Pulpa Marin Pedro Godoy vs. Black George
10/10/66 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Sam Steamboat & Hiro Matsuda vs. Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim in a Texas death, steel cage match Lester Welch vs. Don McClarity Sherri Lee vs. Penny Brooks
10/10/66 Orlando, FL @ American Legion Arena Dick Steinborn & Jose Lothario beat The Infernos by DQ in a 2 of 3 falls, no time limit match Sputnik Monroe beat Don Curtis in a 2 of 3 falls match 45:00 Amazing Zuma beat Pedro Godoy The Mummy beat Silento Rodriguez
10/11/66 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory The Infernos beat Eddie Graham & Jose Lothario in a 2 of 3 falls match Lester Welch beat Sputnik Monroe Dick Steinborn beat Don McClarity Hiro Matsuda & Duke Keomuka beat Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim Sam Steamboat beat The Mummy via pinfall
10/12/66 Eau Gallie, FL @ Civic Center Dick Steinborn & Jose Lothario beat Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim in a 2 of 3 falls match Sam Steamboat beat The Mummy in a 2 of 3 falls match Hiro Matsuda beat Amazing Zuma(14:25)
10/12/66 Sarasota, FL @ American Legion Arena The Infernos vs. Sputnik Monroe & Don McClarity Sherri Lee vs. Bonnie Watson Silento Rodriguez vs. Pedro Godoy
10/13/66 Jacksonville, FL @ Coliseum The Infernos beat Eddie Graham & Sam Steamboat(25:00) in a death match Jose Lothario beat Sputnik Monroe by DQ Dick Steinborn & Amazing Zuma beat Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim Hiro Matsuda beat The Mummy Don McClarity draw Silento Rodriguez
10/14/66 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium The Infernos vs. Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim Jose Lothario vs. Sputnik Monroe Silento Rodriguez vs. Pancho Rosario Pedro Godoy vs. Johnny Bence
10/15/66 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Eddie Graham & Jose Lothario beat Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim Lester Welch beat Pancho Rosario The Infernos beat Dick Steinborn & Silento Rodriguez
10/15/66 Lakeland, FL @ National Guard Armory Duke Keomuka & Dick Steinborn vs. The Infernos in a no DQ match with karate allowed Lester Welch vs. Hiro Matsuda Sherri Lee vs. Bonnie Watson
10/15/66 Tallahassee, FL @ Centennial Field Don McClarity & Sputnick Monroe vs. Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim The Mummy vs. Sam Steamboat Pedro Godoy vs. Jose Lothario
10/17/66 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Don McClarity & Sputnik Monroe beat Sam Steamboat & Hiro Matsuda in a 2 of 3 falls match Sherri Lee & Lester Welch beat Bonnie Watson & Pedro Godoy by submission in a 2 of 3 falls match Lester Welch beat Pedro Godoy
10/17/66 Orlando, FL @ American Legion Arena Dick Steinborn & Jose Lothario beat The Infernos in a 2 of 3 falls, no DQ match The Mummy beat Amazing Zuma in a 2 of 3 falls match Don Curtis beat Great Mephisto Harry Smith draw Silento Rodriguez(30:00)
10/18/66 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory The Infernos & J.C. Dykes draw Eddie Graham, Jose Lothario & Sam Steamboat(60:00) in a 2 of 3 falls match Lester Welch beat Don McClarity in a 2 of 3 falls match Sputnik Monroe beat Dick Steinborn Hiro Matsuda beat Silento Rodriguez The Mummy beat Amazing Zuma
10/19/66 Eau Gallie, FL @ Civic Center Dick Steinborn & Jose Lothario beat Sputnik Monroe & Don McClarity in a 2 of 3 falls match Hiro Matsuda beat Silento Rodriguez in a 2 of 3 falls match Hiro Matsuda(sub for Don Curtis) no contest with The Mummy
10/19/66 Sarasota, FL @ American Legion Arena Argentina Zuma & Sam Steamboat vs. The Infernos Sherri Lee & Lester Welch vs. Penny Brooks & Pedro Godoy Sherri Lee vs. Penny Brooks Lester Welch vs. Pedro Godoy
10/20/66 Avon Park, FL @ Armory Sam Steamboat & Jose Lothario vs. The Infernos Lester Welch vs. The Mummy Bonnie Watson vs. Sherri Lee
10/21/66 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Sam Steamboat & Jose Lothario vs. The Infernos Lester Welch vs. Sputnik Monroe Silento Rodriguez vs. Mario Galento Amazing Zuma vs. Duke Keomuka
10/22/66 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Sputnik Monroe & Rocket Monroe beat Dick Steinborn & Silento Rodriguez Mario Galento beat Argentina Zuma Sam Steamboat beat Don McClarity
10/22/66 Lakeland, FL @ National Guard Armory Dick Steinborn vs. Duke Keomuka The Infernos vs. Sam Steamboat & Amazing Zuma Mario Galento vs. Silento Rodriguez
10/22/66 Tallahassee, FL @ Centennial Field Don Curtis & Jose Lothario vs. Rocket Monroe & Sputnick Monroe Sherri Lee vs. Bonnie Watson Don McClarity vs. Lester Welch
10/24/66 Fort Myers, FL @ National Guard Armory The Mummy beat Sam Steamboat via pinfall in a 2 of 3 falls match Eddie Graham beat Chris Hardy in a 2 of 3 falls match Silento Rodriguez beat Rocket Monroe by DQ
10/24/66 Orlando, FL @ American Legion Arena The Infernos beat Jose Lothario & Dick Steinborn by DQ Sputnik Monroe beat Lester Welch by countout Don Curtis beat Pedro Godoy by submission Johnny Heidman beat Amazing Zuma by submission
10/25/66 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Eddie Graham & Jose Lothario beat The Infernos Lester Welch beat Sputnik Monroe Rocket Monroe beat Amazing Zuma Mario Galento beat Dennis Hall Don Curtis beat Johnny Heidman
10/26/66 Eau Gallie, FL @ Civic Center Harry Smith(sub for Dick Steinborn) & Jose Lothario beat Sputnik Monroe & Rocket Monroe in a 2 of 3 falls match Mario Galento beat Amazing Zuma in a 2 of 3 falls match Sherri Lee beat Bonnie Watson
10/26/66 Sarasota, FL @ American Legion Arena The Infernos vs. Sam Steamboat & Silento Rodriguez The Mummy vs. Chris Hardy Dennis Hall vs. Johnny Heidman
10/27/66 Avon Park, FL @ Armory The Infernos vs. Sam Steamboat & Jose Lothario in a Texas death match Rocket Monroe vs. Dennis Hall Silento Rodriguez vs. Johnny Heidman
10/29/66 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) The Infernos beat Dennis Hall & Chris Hardy(sub for Sam Steamboat) Mario Galento beat Silento Rodriguez(sub for Chris Hardy) Sam Steamboat(sub for Silento Rodriguez) beat Johnny Heidman
10/29/66 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium The Infernos vs. Sam Steamboat & Silento Rodriguez Sputnik Monroe vs. Chris Hardy Rocket Monroe vs. Amazing Zuma
10/29/66 Lakeland, FL @ National Guard Armory Harry Smith vs. Duke Keomuka in a Texas death match Mario Galento vs. Dennis Hall Johnny Heidman vs. Great Mephisto
10/31/66 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Eddie Graham & Sam Steamboat beat the Mummy & Rocket Monroe via pinfall in a 2 of 3 falls match Silento Rodriguez beat Johnny Heidman via pinfall Ronnie Hill beat Chris Hardy in a 2 of 3 falls match
10/31/66 Orlando, FL @ American Legion Arena Dennis Hall beat Corsica Jean Sherri Lee beat Toni Rose Lester Welch beat Sputnick Monroe The Infernos beat Don Curtis & Jose Lothario 11/1/66 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Eddie Graham, Sam Steamboat & Jose Lothario beat The Infernos & J.C. Dykes in a Texas death, steel cage match Lester Welch beat The Mummy in a 2 of 3 falls match Sputnik Monroe & Rocket Monroe beat Silento Rodriguez & Dennis Hall Sherri Lee beat Toni Rose(13:20) via pinfall Corsica Jean draw Ronnie Hill
11/2/66 Jacksonville, FL @ Coliseum Eddie Graham & Sam Steamboat beat The Infernos Sputnik Monroe beat Lester Welch Jose Lothario beat The Mummy Sherri Lee beat Toni Rose Corsica Jean draw Silento Rodriguez
11/2/66 Eau Gallie, FL @ Civic Center
11/3/66 Sarasota, FL @ American Legion Arena Sputnik Monroe & Rocket Monroe vs. Sam Steamboat & Jose Lothario Duke Keomuka vs. Silento Rodriguez Dennis Hall vs. Corsica Jean
11/3/66 Tallahassee, FL @ White House Arena Sherri Lee vs. Toni Rose Johnny Heidman vs. Greg Peterson Don Curtis & Lester Welch vs. The Infernos 11/4/66 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium The Infernos vs. Jose Lothario & Silento Rodriguez Corsica Jean vs. Dennis Hall Toni Rose vs. Bobbie Peterson Johnny Heidman vs. Ronnie Hill
11/5/66 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Jose Lothario(sub for Sam Steamboat) & Dennis Hall beat The Infernos by DQ Mario Galento beat Ronnie Hill Corsica Joe vs. Silento Rodriguez
11/5/66 Lakeland, FL @ National Guard Armory The Infernos vs. Sam Steamboat & Jose Lothario Duke Keomuka & Toni Rose vs. Ronnie Hill & Bobbie Peterson Dennis Hall draw Corsica Jean
11/7/66 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Sam Steamboat & Eddie Graham beat The Mummy & Rocket Monroe in a Texas death match Lester Welch beat Sputnik Monroe by DQ Corsica Jean draw Greg Peterson in a 2 of 3 falls match
11/7/66 Orlando, FL @ American Legion Arena Jose Lothario & Don Curtis beat the Infernos Mario Galento beat Ronnie Hill Silento Rodriquez beat Johnny Heidman Harry Smith draw Dennis Hall(30:00)
11/8/66 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory The Infernos beat Eddie Graham & Jose Lothario to win World Tag Title in a title vs. masks match Lester Welch beat Mario Galento Sam Steamboat & Silento Rodriguez beat Sputnik Monroe & Rocket Monroe Corsica Jean beat Dennis Hall Greg Peterson beat Johnny Heidman
11/9/66 Jacksonville, FL @ Coliseum The Infernos & J.C. Dykes vs. Eddie Graham, Sam Steamboat & Saul Weingeroff Lester Welch vs. Sputnik Monroe Jose Lothario vs. Rocket Monroe Mario Galento vs. Dennis Hall Greg Peterson vs. Johnny Heidman
11/9/66 Eau Gallie, FL @ Civic Center
11/10/66 Sarasota, FL @ American Legion Arena Jose Lothario & Sam Steamboat beat The Infernos in a 2 of 3 falls match Greg Peterson beat Mario Galento by DQ in a 2 of 3 falls match The Mummy beat Ronnie Hill via pinfall
11/11/66 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium The Infernos vs. Sam Steamboat & Jose Lothario Dennis Hall vs. Mario Galento Silento Rodriguez vs. Johnny Heidman Krusher Karlson vs. The Mummy
11/11/66 Tallahassee, FL @ White House Arena Rocket Monroe vs. Lester Welch Duke Keomuka vs. Greg Peterson Corsica Jean vs. Ronnie Hill 11/12/66 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Lester Welch beat Rocket Monroe(sub for Sputnik Monroe) Sam Steamboat & Jose Lothario beat Corsica Jean & Johnny Heidman Greg Peterson draw Duke Keomuka
11/14/66 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Sam Steamboat & Eddie Graham beat The Mummy & Krusher Karlson Lester Welch beat Sputnik Monroe via pinfall in a 2 of 3 falls match Dennis Hall beat Mario Galento by DQ
11/14/66 Orlando, FL @ American Legion Arena Don Curtis & Jose Lothario beat The Infernos in a Texas death match Silento Rodriguez beat Duke Keomuka by DQ Corsica Jean beat Ronnie Hill by submission Greg Peterson beat Johnny Heidman via pinfall
11/15/66 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Eddie Graham, Lester Welch, Sam Steamboat & Jose Lothario beat The Infernos, Sputnik Monroe & Mario Galento in an elimination match Duke Keomuka beat Silento Rodriguez Greg Peterson draw Corsica Jean The Mummy beat Ronnie Hill Dennis Hall beat Johnny Heidman
11/16/66 Sarasota, FL @ American Legion Arena The Infernos vs. Sam Steamboat & Jose Lothario Sputnik Monroe vs. Silento Rodriguez Krusher Karlson vs. Dennis Hall
11/16/66 Eau Gallie, FL @ Civic Center
11/17/66 Jacksonville, FL @ Coliseum Lester Welch beat Hiro Matsuda in a 2 of 3 falls match Eddie Graham & Sam Steamboat beat The Infernos by DQ Sputnik Monroe & Mario Galento beat Jose Lothario & Silento Rodriguez Greg Peterson draw Duke Keomuka Corsica Jean beat Ronnie Hill
11/18/66 Belle Glade, FL @ Armory Jose Lothario & Silento Rodriguez vs. The Infernos The Mummy vs. Dennis Hall Greg Peterson vs. Johnny Heidman
11/18/66 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Eddie Graham vs. Sputnik Monroe Sam Steamboat vs. Krusher Karlson Lester Welch & Sherri Lee vs. Corsica Jean & Bonnie Watson Mario Galento vs. Ronnie Hill
11/19/66 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Jose Lothario & Sam Steamboat beat The Mummy & Krusher Karlson Hiro Matsuda beat Dennis Hall Johnny Heidman beat Greg Peterson
11/19/66 Lakeland, FL @ National Guard Armory The Infernos vs. Sam Steamboat & Jose Lothario Mario Galento vs. Ronnie Hill The Mummy vs. Dennis Hall
11/19/66 Palatka, FL @ Armory Hiro Matsuda & Duke Keomuka vs. Silento Rodriguez & Greg Peterson Lester Welch vs. Sputnik Monroe Bonnie Watson vs. Sherri Lee
11/21/66 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Hiro Matsuda & The Mummy vs. Sam Steamboat & Eddie Graham Cowboy Bradley vs. Fuzzy Cupid Mario Galento vs. Ronnie Hill
11/21/66 Orlando, FL @ American Legion Arena The Infernos & J.C. Dykes beat Don Curtis, Lester Welch & Jose Lothario in a 2 of 3 falls match Sputnik Monroe beat Silento Rodriguez Jamacia Kid beat Little Brutus Greg Peterson draw Corsica Jean(30:00)
11/22/66 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Jose Lothario & Sam Steamboat beat The Infernos in a match where World Tag Title was held up Eddie Graham beat Sputnik Monroe Lester Welch vs. Mario Galento Hiro Matsuda beat Krusher Karlson Cowboy Bradley & Jamaica Kid beat Fuzzy Cupid & Little Brutus Greg Peterson draw Silento Rodriguez
11/23/66 Sarasota, FL @ American Legion Arena Jose Lothario & Sam Steamboat & Dennis Hall vs. The Infernos & J.C. Dykes Fuzzy Cupid vs. Cowboy Bradley The Mummy vs. Ronnie Hill
11/23/66 Eau Gallie, FL @ Civic Center
11/24/66 Jacksonville, FL @ Coliseum Eddie Graham, Sam Steamboat & Saul Weingeroff beat The Infernos & J.C. Dykes in a Texas death match Jose Lothario & Lester Welch beat Sputnik Monroe & Mario Galento by DQ Hiro Matsuda beat Krusher Karlson Greg Peterson, Jamacia Kid & Cowboy Bradley beat Corsica Jean, Fuzzy Cupid & Little Brutus Dennis Hall beat Ronnie Hill
11/25/66 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Lester Welch vs. Hiro Matsuda Sputnik Monroe vs. Don Curtis Jamaica Kid vs. Little Brutus Corsica Jean vs. Greg Peterson
11/26/66 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) The Infernos beat Dennis Hall & Silento Rodriguez Sam Steamboat beat Krusher Karlson Greg Peterson draw Corsica Jean
11/26/66 Lakeland, FL @ National Guard Armory The Infernos & J.C. Dykes vs. Mario Galento, Jose Lothario & Sam Steamboat Fuzzy Cupid vs. Cowboy Bradley Corsica Jean vs. Silento Rodriguez
11/28/66 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Eddie Graham vs. The Mummy Hiro Matsuda vs. Masked Rebel Chief Crazy Horse vs. Mario Galento Silento Rodriguez vs. Corsica Jean
11/28/66 Orlando, FL @ American Legion Arena Lester Welch & Jose Lothario beat The Infernos by DQ in a 2 of 3 falls match Don Curtis was unable to pin J.C. Dykes 3 times in 10 minutes so Dykes was declared the winner Sherri Lee beat Sharon Lass via pinfall Greg Peterson draw Sputnik Monroe(30:00)
11/29/66 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Sam Steamboat & Jose Lothario beat The Infernos for held up World Tag Title in a match with Mario Galento as special referee Hiro Matsuda beat Lester Welch Eddie Graham beat Krusher Karlson Missouri Mauler beat Chief Crazy Horse Sputnik Monroe beat Silento Rodriguez Ronnie Hill beat Dennis Hall
11/30/66 Jacksonville, FL @ Coliseum Lester Welch beat Sputnik Monroe in a Texas death match Eddie Graham, Sam Steamboat & Mario Galento beat The Infernos & J.C. Dykes Jose Lothario draw Hiro Matsuda Greg Peterson beat The Mummy by DQ Sherri Lee & Silento Rodriguez beat Sharon Lass & Corsica Jean
11/30/66 Eau Gallie, FL @ Civic Center
12/1/66 Sarasota, FL @ American Legion Arena The Infernos vs. Sam Steamboat & Dennis Hall Corsica Jean vs. Greg Peterson Ronnie Hill vs. The Mummy
12/2/66 Belle, Glade, FL @ Armory The Infernos vs. Jose Lothario & Silento Rodriguez Chief Crazy Horse vs. Krusher Karlson The Mummy vs. Dennis Hall
12/2/66 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Eddie Graham vs. Sputnik Monroe Hiro Matsuda & Duke Keomuka vs. Lester Welch & Greg Peterson Ronnie Hill vs. Corsica Jean Sherri Lee vs. Sharon Lass
12/3/66 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Jose Lothario vs. Krusher Karlson The Infernos vs. Ronnie Hill & Chief Crazy Horse Sugiyama vs. Dennis Hall
12/3/66 Lakeland, FL @ National Guard Armory J.C. Dykes & The Infernos beat Eddie Graham, Jose Lothario & Sam Steamboat Corsica Jean beat Dennis Hall Sputnik Monroe beat Silento Rodriguez
12/5/66 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Hiro Matsuda & Taki Yamaguchi beat Eddie Graham & Sam Steamboat in a 2 of 3 falls match Mario Galento beat Silento Rodriguez by submission in a 2 of 3 falls match Sugiyama beat Ronnie Hill(12:00) by submission
12/5/66 Orlando, FL @ American Legion Arena The Infernos & J.C. Dykes beat Don Curtis, Lester Welch & Jose Lothario in a Texas death match Sputnik Monroe beat Greg Peterson via pinfall Chief Crazy Horse beat The Mummy by DQ Dennis Hall beat Corsica Jean
12/6/66 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Lester Welch beat Missouri Mauler by DQ in a 2 of 3 falls match The Infernos beat Mario Galento & Eddie Graham Jose Lothario & Sam Steamboat draw Hiro Matsuda & Duke Keomuka(30:00) Sputnik Monroe beat Dennis Hall via pinfall Corsica Jean draw Silento Rodriguez Note: NWA President Sam Muchnick was present for this card & was the one that reversed the decision in the main event.
12/7/66 Sarasota, FL @ American Legion Arena Mario Galento & Sputnick Monroe beat The Infernos by DQ The Mummy beat Dennis Hall Greg Peterson draw Silento Rodriguez
12/7/66 Eau Gallie, FL @ Civic Center 12/8/66 Jacksonville, FL @ Coliseum The Infernos vs. Mario Galento & Lester Welch Eddie Graham vs. Sputnik Monroe Jose Lothario & Siento Rodriguez vs. Duke Keomuka & Hiro Matsuda Greg Peterson vs. Corsica Jean Silento Rodriguez vs. The Mummy
12/9/66 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Eddie Graham vs. Sputnik Monroe Chief Crazy Horse & Ronnie Hill vs. Hiro Matsuda & Duke Keomuka Lester Welch vs. Krusher Karlson Taki Yamaguchi vs. Corsica Jean
12/9/66 Belle Glade, FL @ Armory The Infernos & J.C. Dykes vs. Jose Lothario, Silento Rodriguez & Sam Steamboat Mario Galento vs. Dennis Hall Sugiyama vs. Greg Peterson
12/10/66 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Mario Galento vs. Dennis Hall The Infernos vs. Ronnie Hill & Greg Peterson Chief Crazy Horse vs. Krusher Karlson
12/10/66 Lakeland, FL @ National Guard Armory The Infernos vs. Jose Lothario & Mario Galento Chief Crazy Horse vs. Krusher Karlson The Mummy vs. Greg Peterson
12/12/66 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Sam Steamboat beat Taki Yamaguchi via pinfall in a 2 of 3 falls match Hiro Matsuda beat Lester Welch in a 2 of 3 falls match Duke Keomuka & Sugiyama beat Greg Peterson & Mario Galento in a 2 of 3 falls match
12/12/66 Orlando, FL @ American Legion Arena Eddie Graham, Jose Lothario & ?? beat The Infernos & J.C. Dykes by countout in a 2 of 3 falls match Sputnik Monroe beat Chief Crazy Horse via pinfall Corsica Jean beat Silento Rodriguez via pinfall Don Serrano beat Bob Hamby by submission
12/13/66 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory The Infernos beat Jose Lothario & Sam Steamboat via pinfall in a 2 of 3 falls match to win World tag Title J.C. Dykes beat Mario Galento Eddie Graham & Lester Welch beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda Sputnik Monroe beat Don Curtis Sherri Lee beat Carmen Monge
12/14/66 Sarasota, FL @ American Legion Arena Mario Galento & Sam Steamboat vs. The Infernos Greg Peterson vs. Sugiyama Corsica Jean vs. Don Serrano
12/14/66 Eau Gallie, FL @ Civic Center
12/15/66 Jacksonville, FL @ Coliseum Sam Steamboat & Jose Lothario beat Sugiyama & Taki Yamaguchi Hiro Matsuda & Duke Keomuka beat The Infernos The Mummy beat Ronnie Hill Sputnik Monroe beat Chief Crazy Horse Sherri Lee beat Carmen Monge Lester Welch beat Corsica Jean
12/16/66 Belle Glade, FL @ Armory The Infernos vs. Sam Steamboat & Jose Lothario Sherri Lee vs. Carmen Monge Sugiyama vs. Chief Crazy Horse
12/16/66 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Eddie Graham & Lester Welch vs. Hiro Matsuda & Duke Keomuka Mario Galento vs. Greg Peterson Silento Rodriguez vs. Corsica Jean Taki Yamaguchi vs. Don Serrano
12/17/66 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Jose Lothario & Sam Steamboat beat The Mummy & Krusher Karlson Lester Welch beat Corsica Jean Greg Peterson draw Silento Rodriguez(sub for Bob Hamby)
12/17/66 Lakeland, FL @ National Guard Armory The Infernos vs. Mario Galento & Jose Lothario in a no DQ match Corsica Jean vs. Don Serrano Ronnie Hill vs. Silento Rodriguez
12/17/66 Ocala, FL @ City Auditorium Lester Welch & Sam Steamboat beat Hiro Matsuda & Duke Keomuka in a 2 of 3 falls match Greg Peterson beat Bob Hamby in a 2 of 3 falls match Sherri Lee beat Carmen Monge(10:00)
12/19/66 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Lester Welch beat Hiro Matsuda by DQ in a 2 of 3 falls match Taki Yamaguchi draw Sam Steamboat in a 2 of 3 falls match Sherri Lee beat Carmen Monge(17:00) via pinfall
12/19/66 Orlando, FL @ American Legion Arena Eddie Graham & Jose Lothario beat The Infernos by DQ in a 2 of 3 falls match with J.C. Dykes and Don Curtis as special referees Silento Rodriguez beat The Mummy via pinfall Corsica Jean beat Don Serrano by submission Greg Peterson beat Bob Hamby via pinfall
12/20/66 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Eddie Graham & Lester Welch beat The Infernos by DQ Sam Steamboat & Jose Lothario draw Hiro Matsuda & Duke Keomuka(45:00) Mario Galento & Greg Peterson beat The Mummy & Corsica Jean Silento Rodriguez beat Taki Yamaguchi by DQ Chief Crazy Horse beat Ronnie Hill
12/21/66 Eau Gallie, FL @ Civic Center
12/21/66 Miami Beach, FL @ Auditorium
12/22/66 Jacksonville, FL @ Coliseum The Infernos draw Jose Lothario & Sam Steamboat Lester Welch beat Great Malenko Eddie Graham beat The Mummy Buddy Fuller beat Swede Karlson Hiro Matsuda beat Silento Rodriguez Greg Peterson draw Corsica Jean
12/23/66 Belle Glade, FL @ Armory Jose Lothario & Silento Rodriguez vs. Duke Keomuka & The Mummy Chief Crazy Horse vs. Krusher Karlson Don Serrano vs. Bob Hamby
12/24/66 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Taki Yamaguchi & Duke Keomuka vs. Jose Lothario & Sam Steamboat Ronnie Hill vs. Corsica Jean Don Serrano vs. Bob Hamby
12/24/66 Lakeland, FL @ National Guard Armory Hiro Matsuda & Taki Yamaguchi vs. Don Curtis & Sam Steamboat Carmen Monge & Bonnie Watson vs. Sherri Lee & Penny Brooks Ronnie Hill vs. Corsica Jean
12/26/66 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Sam Steamboat vs. Hiro Matsuda in a fists vs. karate match Sherri Lee & Penny Brooks vs. Bonnie Watson & Carmen Monge Don Serrano vs. Bob Hamby
12/26/66 Orlando, FL @ American Legion Arena Great Malenko beat Eddie Graham in a Russian chain match Jose Lothario & Silento Rodriguez beat Duke Keomuka & Taki Yamaguchi in a 2 of 3 falls match Don Curtis beat The Mummy by submission Corsica Jean beat Ronnie Hill by submission
12/27/66 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory The Infernos beat Eddie Graham & Lester Welch Sam Steamboat, Jose Lothario & Silento Rodriguez beat Hiro Matsuda, Duke Keomuka & Taki Yamaguchi Don Serrano beat Corsica Jean J.C. Dykes beat Mario Galento in a Texas death, steel cage match The Mummy beat Ronnie Hill
12/28/66 Miami Beach, FL @ Auditorium Jose Lothario & Sam Steamboat beat The Infernos by DQ Eddie Graham beat Hiro Matsuda by DQ Lester Welch beat Great Malenko by DQ Sherri Lee beat Carmen Monge Don Curtis beat Greg Peterson
12/28/66 Eau Gallie, FL @ Civic Center
12/29/66 Avon Park, FL @ Armory Jose Lothario & Don Curtis vs. Duke Keomuka & Hiro Matsuda Mario Galento vs. Ronnie Hill Bob Hamby vs. Don Serrano
12/30/66 Belle Glade, FL @ Armory Jose Lothario & Sam Steamboat vs. Taki Yamaguchi & The Mummy Don Serrano vs. Corsica Jean Coach John Heath vs. Tom Bradley
12/30/66 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Lester Welch & Mario Galento vs. The Infernos Duke Keomuka vs. Ronnie Hill Sherri Lee vs. Bonnie Watson Greg Peterson vs. Bob Hamby
12/30/66 San Juan, Puerto Rico @ Hiram Bithorn Stadium Lester Welch & Jose Lothario vs. Sputnik Monroe & Don McClarity Eddie Graham vs. The Mummy Bonnie Watson vs. Sherri Lee Pedro Godoy vs. Pulpa Marin Argentina Zuma vs. El Martillo
12/31/66 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) The Infernos vs. Ronnie Hill & Don Serrano Sam Steamboat & Jose Lothario vs. The Mummy & Tom Bradley Greg Peterson vs. Bob Hamby
12/31/66 Jacksonville, FL @ Coliseum The Infernos & J.C. Dykes vs. Jose Lothario, Sam Steamboat & Mario Galento in a death match Missouri Mauler vs. Eddie Graham Lester Welch vs. Swede Karlson Corsica Jean vs. Bob Hamby Sherri Lee & Bobbie Peterson vs. Penny Brooks & Carmen Monge
12/31/66 Lakeland, FL @ National Guard Armory Taki Yamaguchi & Duke Keomuka vs. Greg Peterson & Ronnie Hill Coach John Heath vs. The Mummy Tom Bradley vs. Don Serrano
|
|
|
Post by Kriss on Dec 9, 2022 19:52:07 GMT
1/2/67 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Lester Welch & Sam Steamboat beat The Infernos in a 2 of 3 falls match Don Serrano beat The Mummy by submission in a 2 of 3 falls match Chief Crazy Horse beat Krusher Karlson(23:00) via pinfall
1/2/67 Orlando, FL @ American Legion Arena Don Curtis & Jose Lothario draw Duke Keomuka & Taki Yamaguchi in a 2 of 3 falls match Corsica Jean beat Greg Peterson via pinfall Sherri Lee beat Carmen Monge by submission Tom Bradley beat Bob Hamby(sub for Jack Bence) via pinfall
1/3/67 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Buddy Fuller & Lester Welch beat The Infernos Jose Lothario & Sam Steamboat beat Duke Keomuka & Taki Yamaguchi by DQ in a 2 of 3 falls match Sputnik Monroe beat Greg Peterson(13:15) via pinfall Corsica Jean draw Harry Smith(sub for Don Curtis)(30:00) Chief Crazy Horse beat The Mummy by submission
1/4/67 Miami Beach, FL @ Auditorium The Infernos beat Sam Steamboat & Jose Lothario in a 2 of 3 falls match Lester Welch beat Sputnik Monroe Duke Keomuka beat Greg Peterson Sherri Lee beat Bonnie Watson Corsica Jean draw Don Serrano
1/4/67 Sarasota, FL @ American Legion Arena Tom Bradley & Chief Crazy Horse vs. The Mummy & Taki Yamaguchi Penny Brooks vs. Carmen Monge Krusher Karlson vs. Jack Bence
1/5/67 Jacksonville, FL @ Coliseum The Infernos beat Sam Steamboat & Jose Lothario by DQ Lester Welch beat Ken Lucas Sputnik Monroe beat Bronco Kelly Bobby Fields beat Corsica Jean Don Serrano beat Bob Hamby
1/6/67 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium The Infernos vs. Lester Welch & Greg Peterson Sputnik Monroe vs. Chief Crazy Horse Don Curtis vs. The Mummy Corsica Jean vs. Tom Bradley
1/6/67 Belle Glade, FL @ Armory Sam Steamboat & Jose Lothario vs. Duke Keomuka & Taki Yamaguchi Don Serrano vs. Bob Hamby Jack Bence vs. Krusher Karlson
1/7/67 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Jose Lothario vs. Sputnik Monroe The Infernos vs. Greg Peterson & Chief Crazy Horse Sam Steamboat vs. The Mummy
1/7/67 Lakeland, FL @ National Guard Armory Sam Steamboat & Lester Welch beat The Infernos Jose Lothario vs. Sputnik Monroe Chief Crazy Horse vs. Duke Keomuka
1/9/67 Fort Myers, FL @ National Guard Armory The Infernos beat Lester Welch & Sam Steamboat via pinfall in a 2 of 3 falls match Lee Fields double countout with Sputnik Monroe in a 2 of 3 falls match Bobby Fields beat Krusher Karlson
1/9/67 Orlando, FL @ American Legion Arena Jose Lothario beat Taki Yamaguchi by submission in a fists vs. karate match Duke Keomuka beat Don Curtis in a 2 of 3 falls, judo jacket match Buddy Fuller vs. Bronco Kelly Ernie Ladd vs. Tom Bradley Alex Medina vs. Corsica Jean
1/9/67 Wauchula, FL @ City Auditorium Bonnie Watson & Carmen Monge vs. Sherri Lee & Penny Brooks Chief Crazy Horse vs. The Mummy Coach John Heath vs. Greg Peterson
1/10/67 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory The Infernos beat Buddy Fuller & Lester Welch by DQ in a 2 of 3 falls match Jose Lothario beat Duke Keomuka(11:15) via pinfall Taki Yamaguchi draw Sam Steamboat(30:00) Bobby Fields & Lee Fields beat Corsica Joe & Sputnik Monroe Ernie Ladd beat The Mummy
1/11/67 Miami Beach, FL @ Auditorium The Infernos vs. Sam Steamboat & Jose Lothario in a match with one man from each team to be handcuffed to the corner Lester Welch vs. Corsica Jean Bobby Fields & Lee Fields vs. Sputnik Monroe & Bob Hamby Buddy Fuller vs. The Mummy Ernie Ladd vs. Krusher Karlsson
1/11/67 Sarasota, FL @ American Legion Arena Duke Keomuka & Taki Yamaguchi beat Don Serrano & Chief Crazy Horse by DQ in a 2 of 3 falls match Bronco Kelly beat Tom Bradley in a 2 of 3 falls match Alex Medina beat Greg Peterson(18:00) via pinfall
1/13/67 Belle Glade, FL @ Armory The Infernos vs. Jose Lothario & Alex Medina Sputnik Monroe vs. Don Serrano Tom Bradley vs. Ernie Ladd
1/14/67 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) The Infernos vs. Sam Steamboat & Lester Welch Lee Fields & Bobby Fields vs. Sputnik Monroe & Tom Bradley Alex Medina vs. Bob Hamby
1/14/67 Lakeland, FL @ National Guard Armory 5-woman battle royal Bronco Kelly vs. Taki Yamaguchi Don Serrano vs. Bob Hamby plus 3 other women's matches
1/14/67 Jacksonville, FL @ Coliseum Sam Steamboat & Jose Lothario beat The Infernos in a Texas tornado match Lester Welch beat Duke Keomuka by DQ Bobby Fields & Lee Fields beat Sputnik Monroe & Corsica Jean Chief Crazy Horse beat Tom Bradley Alex Medina beat Billy Parks
1/16/67 Orlando, FL @ American Legion Arena Don Curtis & Jose Lothario beat Duke Keomuka & Taki Yamaguchi in a Texas death match Bronco Kelly beat Nicoli Volkoff by DQ Boris Volkoff draw Harry Smith(30:00) Gorilla Marconi vs. Chief Crazy Horse
1/16/67 Fort Myers, FL @ National Guard Armory The Infernos beat Lester Welch & Sam Steamboat via pinfall in a 2 of 3 falls match Don Serrano draw Sputnik Monroe Alex Medina beat Corsica Jean(23:00) by DQ
1/17/67 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory The Infernos beat Buddy Fuller & Lester Welch in a no DQ match with 2 referees; one of which is J.C. Dykes Jose Lothario & Sam Steamboat beat Boris Volkoff & Nicoli Volkoff Bronco Kelly beat Sputnik Monroe by DQ Sherri Lee beat Bonnie Watson Gorilla Marconi beat Billy Parks
1/17/67 Wauchula, FL @ City Auditorium Duke Keomuka & Taki Yamaguchi vs. Coach John Heath & Chief Crazy Horse Corsica Jean vs. Alex Medina Don Serrano vs. Bob Hamby
1/18/67 Miami Beach, FL @ Auditorium The Infernos & J.C. Dykes vs. Sam Steamboat, Jose Lothario & Lester Welch Sputnik Monroe vs. Chief Crazy Horse Boris Volkoff & Nicoli Volkoff vs. Bronco Kelly & Coach John Heath Penny Brooks vs. Sherri Lee Billy Parks vs. Corsica Jean
1/18/67 Sarasota, FL @ American Legion Arena Duke Keomuka & Taki Yamaguchi beat Don Serrano & Alex Medina via pinfall in a 2 of 3 falls match Gorilla Marconi beat Tom Bradley in a 2 of 3 falls match Harry Smith beat Bob Hamby via pinfall
1/19/67 Jacksonville, FL @ Coliseum Sputnik Monroe won an 11-man battle royal Jose Lothario & Sam Steamboat beat Boris Volkoff & Nicoli Volkoff Lester Welch beat Inferno #?? Inferno #?? beat Chief Crazy Horse Bronco Kelly beat Gorilla Marconi by DQ
1/20/67 Belle Glade, FL @ Armory Jose Lothario & Alex Medina vs. Duke Keomuka & Taki Yamaguchi Sputnik Monroe vs. Don Serrano Gorilla Marconi vs. Chief Crazy Horse
1/20/67 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium The Infernos vs. Sam Steamboat & Lester Welch Boris Volkoff & Nicoli Volkoff vs. Harry Smith & Billy Parks Gorilla Marconi vs. Chief Crazy Horse
1/21/67 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Duke Keomuka & Taki Yamaguchi vs. Don Serrano & Alex Medina Bronco Kelly vs. Tom Bradley Gorilla Marconi vs. Billy Parks
1/21/67 Lakeland, FL @ National Guard Armory Duke Keomuka & Taki Yamaguchi beat Bronco Kelly & Billy Parks(sub for Don Curtis) Sputnik Monroe beat Don Serrano Alex Medina beat Corsica Jean
1/23/67 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Lester Welch & Wahoo McDaniel(subs for Lee Fields & Bobby Fields) beat The Infernos in a 2 of 3 falls match Sputnik Monroe beat Don Serrano in a 2 of 3 falls match Lester Welch beat Corsica Jean via pinfall
1/23/67 Orlando, FL @ American Legion Arena Sam Steamboat & Jose Lothario beat Boris Volkoff & Nicoli Volkoff by submission in a 2 of 3 fall smatch Alex Medina(sub for Louie Tillet) beat Duke Keomuka by DQ Duke Keomuka beat Bronco Kelly via pinfall Lord Littlebrook beat Little Evil via pinfall
1/24/67 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory The Infernos & J.C. Dykes beat Lester Welch, Buddy Fuller & Mario Galento in a no DQ, elimination match Sam Steamboat beat Sputnik Monroe by DQ Bobby Fields & Lee Fields beat Boris Volkoff & Nicoli Volkoff Lord Littlebrook beat Little Evil(13:00) Don Serrano beat Bob Hamby(sub for Louie Tillet)
1/24/67 Wauchula, FL @ City Auditorium Jose Lothario & Wahoo McDaniel vs. Duke Keomuka & Taki Yamaguchi Bronco Kelly vs. Corsica Jean Gorilla Marconi vs. Alex Medina
1/25/67 Miami Beach, FL @ Auditorium
1/25/67 Sarasota, FL @ American Legion Arena Duke Keomuka & Taki Yamaguchi beat Lee Fields & Bobby Fields via pinfall in a 2 of 3 falls match Sputnik Monroe draw Wahoo McDaniel(45:00) in a 2 of 3 falls match Lord Littlebrook beat Little Evil(17:00) via pinfall
1/25/67 Eau Gallie, FL @ Civic Center The Infernos beat Sam Steamboat & Jose Lothario via pinfall in a 2 of 3 falls match Corsica Jean vs. Lester Welch in a 2 of 3 falls match Carmon Monge vs. Sherri Lee
1/27/67 Belle Glade, FL @ Armory Duke Keomuka & Taki Yamaguchi vs. Wahoo McDaniel & Jose Lothario Sputnik Monroe vs. Alex Medina Bronco Kelly vs. Gorilla Marconi
1/27/67 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium The Infernos vs. Sam Steamboat & Lester Welch Lord Littlebrook vs. Little Evil Lee Fields vs. Boris Volkoff Bobby Fields vs. Nicoli Volkoff
1/28/67 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Wahoo McDaniel & Jose Lothario vs. Gorilla Marconi & Krusher Karlson Eddie Graham vs. Taki Yamaguchi Louie Tillet vs. Don Serrano
1/28/67 Lakeland, FL @ National Guard Armory Sam Steamboat & Jose Lothario vs. Duke Keomuka & Taki Yamaguchi Sputnik Monroe vs. Don Serrano in a no time limit match Wahoo McDaniel vs. Bronco Kelly
1/30/67 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Lester Welch & Sam Steamboat beat The Infernos in a 2 of 3 falls match Sputnik Monroe beat Don Serrano in a Texas death match Lord Littlebrook beat Little Evil in a 2 of 3 falls match
1/30/67 Orlando, FL @ American Legion Arena Wahoo McDaniel & Jose Lothario beat Duke Keomuka & Taki Yamaguchi via pinfall in a 2 of 3 falls match Lou Thesz beat Billy Parks(4:07) via pinfall Darling Dagmar beat Diamond Lil via pinfall Louie Tillet beat Bronco Kelly via pinfall
1/31/67 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Lou Thesz & Lester Welch beat The Infernos in a 2 of 3 falls match Mario Galento beat Don Serrano(6:00) Wahoo McDaniel & Jose Lothario beat Sputnik Monroe & Corsica Jean Darling Dagmar & Lord Littlebrook beat Diamond Lil & Little Evil Louie Tillet beat Alex Medina
1/31/67 Wauchula, FL @ City Auditorium Sam Steamboat & Bronco Kelly vs. Duke Keomuka & Taki Yamaguchi Marva Scott vs. Emma Wright Chief Crazy Horse vs. Billy Parks
2/1/67 Sarasota, FL @ American Legion Arena Lou Thesz & Sam Steamboat beat Sputnik Monroe & Corsica Jean by DQ in a 2 of 3 falls match Darling Dagmar & Emma Wright beat Diamond Lil & Marva Scott in a 2 of 3 falls match Alex Medina draw Bronco Kelly(30:00)
2/1/67 Miami Beach, FL @ Auditorium
2/1/67 Eau Gallie, FL @ Civic Center Jose Lothario & Wahoo McDaniel beat The Infernos in a 2 of 3 falls match Louie Tillet beat Don Serrano in a 2 of 3 falls match Little Evil beat Lord Littlebrook
2/2/67 Jacksonville, FL Lou Thesz & Sam Steamboat beat The Infernos
2/3/67 Belle Glade, FL @ Armory Wahoo McDaniel & Jose Lothario vs. Duke Keomuka & Taki Yamaguchi Lord Littlebrook vs. Little Evil Sputnik Monroe vs. Bronco Kelly
2/3/67 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium The Infernos & J.C. Dykes vs. Sam Steamboat, Lester Welch & Mario Galento Lou Thesz vs. Chief Crazy Horse Diamond Lil & Marva Scott vs. Darling Dagmar & Emma Wright
2/4/67 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Krusher Kowalski & Blackjack Daniels vs. Chief Crazy Horse & Bronco Kelly Louie Tillet vs. Don Serrano plus 4 other matches including Lou Thesz, Wahoo McDaniel, Jose Lothario and others
2/4/67 Jacksonville, FL @ Coliseum Lou Thesz & Sam Steamboat beat The Infernos in a 2 of 3 falls match Mario Galento beat J.C. Dykes in a death match Eddie Graham beat Sputnik Monroe Lord Littlebrook & Darling Dagmar beat Little Evil & Diamond Lil Louie Tillet beat Bronco Kelly
2/4/67 Lakeland, FL @ National Guard Armory Wahoo McDaniel & Jose Lothario vs. Duke Keomuka & Taki Yamaguchi Emma Wright vs. Marva Scott Don Serrano vs. Corsica Jean
2/6/67 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Sam Steamboat & Lester Welch beat The Infernos in a 2 of 3 falls match to win World Tag Title NWA World Champion Gene Kiniski draw Eddie Graham in a 2 of 3 falls match Darling Dagmar beat Diamond Lil via pinfall in a 2 of 3 falls match
2/6/67 Orlando, FL @ American Legion Arena Duke Keomuka & Taki Yamaguchi beat Wahoo McDaniel & Jose Lothario by DQ in a 2 of 3 falls match Lou Thesz & Don Curtis beat Stan Krusher Kowalski & Blackjack Daniels by DQ in a 2 of 3 falls match Sherri Lee & Emma Wright beat Bonnie Watson & Marva Scott via pinfall in a 2 of 3 falls match
2/7/67 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory NWA World Champion Gene Kiniski beat Lester Welch by submission in a 2 of 3 falls match Wahoo McDaniel & Jose Lothario beat The Infernos Lou Thesz beat Taki Yamaguchi(8:00) via pinfall Krusher Kowalski & Blackjack Daniels beat Alex Medina & Don Curtis Marva Scott beat Emma Wright
2/7/67 Wauchula, FL @ City Auditorium Sam Steamboat & Bronco Kelly vs. Duke Keomuka & Taki Yamaguchi in a fists vs. karate match Darling Dagmar vs. Diamond Lil Sputnik Monroe vs. Don Serrano
2/8/67 Eau Gallie, FL @ Civic Center Wahoo McDaniel, Jose Lothario & Mario Galento vs. The Infernos & J.C. Dykes NWA World Champion Gene Kiniski beat Chief Crazy Horse in a 2 of 3 falls match Marva Scott beat Emma Wright
2/8/67 Miami Beach, FL @ Auditorium
2/8/67 Sarasota, FL @ American Legion Arena Lou Thesz beat Sputnik Monroe by DQ in a 2 of 3 falls match Taki Yamaguchi beat Bronco Kelly Louie Tillet beat Corsica Jean Darling Dagmar beat Diamond Lil in a 2 of 3 falls match
2/10/67 Belle Glade, FL @ Armory NWA World Champion Gene Kiniski vs. Alex Medina Wahoo McDaniel & Jose Lothario vs. Krusher Kowalski & Blackjack Daniels Darling Dagmar vs. Diamond Lil
2/10/67 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Mario Galento vs. J.C. Dykes in a Texas death match Lou Thesz vs. Sputnik Monroe Sam Steamboat & Lester Welch vs. The Infernos Marva Scott vs. Emma Wright
2/11/67 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) No wrestling
2/11/67 Lakeland, FL @ National Guard Armory NWA World Champion Gene Kiniski vs. Don Curtis Jose Lothario & Wahoo McDaniel vs. Krusher Kowalski & Blackjack Daniels Bonnie Watson & Emma Wright vs. Betty Garcia & Marva Scott
2/11/67 Nassau, Bahamas Lou Thesz vs. Sputnik Monroe
2/13/67 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Sam Steamboat, Mario Galento & Lester Welch beat The Infernos & J.C. Dykes via pinfall in a 2 of 3 falls match Lou Thesz draw Sputnik Monroe in a 2 of 3 falls match Haystacks Calhoun beat Rocket Monroe by DQ
2/13/67 Orlando, FL @ American Legion Arena NWA World Champion Gene Kiniski beat Eddie Graham by DQ in a 2 of 3 falls match Jose Lothario & Wahoo McDaniel beat Duke Keomuka & Taki Yamaguchi in a Texas death match Stan Krusher Kowalski & Blackjack Daniels beat Chief Crazy Horse & Bronco Kelly via pinfall
2/14/67 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory NWA World Champion Gene Kiniski beat Lou Thesz(29:00) via pinfall Mario Galento beat J.C. Dykes in a Texas death match Wahoo McDaniel & Jose Lothario beat The Infernos by DQ Krusher Kowalski & Blackjack Daniels beat Johnny Weaver & George Becker to win Southern Tag Title Fabulous Moolah beat Sherri Lee Lester Welch beat Sputnik Monroe
2/14/67 Wauchula, FL @ City Auditorium Sam Steamboat & Alex Medina vs. Duke Keomuka & Taki Yamaguchi Louie Tillet vs. Corsica Jean Bill Dromo vs. Don Serrano
2/15/67 Eau Gallie, FL @ Civic Center Wahoo McDaniel & Jose Lothario double DQ Stan Krusher Kowalski & Blackjack Daniels by DQ in a 2 of 3 falls match Mario Galento beat Don Serrano by submission Louie Tillet beat Alex Medina in a 2 of 3 falls match
2/15/67 Miami Beach, FL @ Auditorium NWA World Champion Gene Kiniski vs. Eddie Graham Fabulous Moolah vs. Sherri Lee Haystack Calhoun vs. Corsica Jean Sputnik Monroe & Rocket Monroe vs. Sam Steamboat & Lester Welch
2/15/67 Sarasota, FL @ American Legion Arena Taki Yamaguchi & Duke Keomuka beat Bronco Kelly & Harry Smith Bill Dromo beat Chief Crazy Horse in a 2 of 3 falls match Betty Garcia beat Bonnie Watson
2/16/67 Jacksonville, FL @ Coliseum NWA World Champion Gene Kiniski draw Wahoo McDaniel in a 2 of 3 falls match Haystack Calhoun, Eddie Graham & Sam Steamboat beat Hiro Matsuda, Duke Keomuka & Taki Yamaguchi Jose Lothario draw Sputnik Monroe Fabulous Moolah beat Sherri Lee Louie Tillet beat Bronco Kelly
2/17/67 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Haystack Calhoun & Alex Medina vs. Sputnik Monroe & Rocket Monroe NWA World Champion Gene Kiniski vs. Bill Dromo Duke Keomuka & Taki Yamaguchi vs. Sam Steamboat & Lester Welch
2/17/67 Belle Glade, FL @ Armory Wahoo McDaniel & Jose Lothario vs. Krusher Kowalski & Blackjack Daniels Fabulous Moolah vs. Sherri Lee Louie Tillet vs. Don Serrano
2/18/67 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Duke Keomuka & Taki Yamaguchi vs. Don Serrano & Bronco Kelly Sam Steamboat & Haystack Calhoun vs. Tom Bradley & Corsica Jean Bill Dromo vs. Chief Crazy Horse
2/18/67 Lakeland, FL @ National Guard Armory NWA World Champion Gene Kiniski vs. Jose Lothario Wahoo McDaniel & Haystack Calhoun vs. Krusher Kowalski & Blackjack Daniels Bronco Kelly vs. Corsica Jean
2/20/67 Orlando, FL @ American Legion Arena Don Curtis, Jose Lothario & Sam Steamboat(sub for Wahoo McDaniel) beat Hiro Matsuda, Duke Keomuka & Taki Yamaguchi Bill Dromo beat Bronco Kelly(sub for Sam Steamboat) via pinfall Bronco Kelly beat Mario Galento by DQ Louie Tillet vs. Billy Parks
2/20/67 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena Haystacks Calhoun & Eddie Graham vs. Taki Yamaguchi Lester Welch vs. Sputnik Monroe Don Serrano vs. Corsica Jean
2/21/67 Fort Myers, FL @ National Guard Armory(Special Tuesday Card) Sam Steamboat & Mario Galento vs. Sputnik Monroe & Rocket Monroe Sherri Lee vs. Bonnie Watson Corsica Jean vs. Don Serrano
2/21/67 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Eddie Graham(sub for Wahoo McDaniel) & Jose Lothario beat Taki Yamaguchi & Duke Keomuka by DQ in a 2 of 3 falls match Lester Welch beat Bill Dromo by DQ in a 2 of 3 falls match Eddie Graham & Haystack Calhoun beat Krusher Kowalski & Blackjack Daniels Louie Tillet beat Bronco Kelly Alex Medina beat Frank Hickey
2/22/67 Sarasota, FL @ American Legion Arena Jose Lothario & Alex Medina beat Hiro Matsuda & Taki Yamaguchi by DQ Bill Dromo beat Bronco Kelly Bronco Kelly(sub for Mario Galento) beat Frank Hickey
2/22/67 Miami Beach, FL @ Auditorium
2/22/67 Eau Gallie, FL @ Civic Center Sam Steamboat & Haystack Calhoun vs. Krusher Kowalski & Blackjack Daniels in a 2 of 3 falls match Sputnik Monroe & Rocket Monroe vs. Don Serrano & Chief Crazy Horse in a 2 of 3 falls match Billy Parks vs. Louie Tillet
2/23/67 Jacksonville, FL @ Coliseum Eddie Graham, Sam Steamboat & Haystack Calhoun beat Hiro Matsuda, Duke Keomuka & Taki Yamaguchi in an elimination match Jose Lothario & Lester Welch(sub for Wahoo McDaniel) beat Sputnik Monroe & Rocket Monroe by DQ Bill Dromo beat Chief Crazy Horse Louie Tillet beat Don Serrano Harry Smith(sub for Coach John Heath) draw Corsica Jean
2/24/67 Belle Glade, FL @ Armory Jose Lothario, Wahoo McDaniel & Pat O'Hara vs. Krusher Kowalski, Blackjack Daniels & Louie Tillet Bronco Kelly vs. Frank Hickey Alex Medina vs. Corsica Jean
2/24/67 Ocala, FL @ City Auditorium Eddie Graham & Lester Welch vs. Sputnik Monroe & Rocket Monroe Sherri Lee vs. Bonnie Watson Hiro Matsuda vs. Don Curtis
2/25/67 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Sputnik Monroe & Rocket Monroe vs. Bronco Kelly & Chief Crazy Horse Sam Steamboat vs. Hiro Matsuda Louie Tillet vs. Billy Parks
2/25/67 Lakeland, FL @ National Guard Armory Jose Lothario & Wahoo McDaniel vs. Krusher Kowalski & Blackjack Daniels Hiro Matsuda & Taki Yamaguchi vs. Alex Medina & Bronco Kelly Louie Tillet vs. Don Serrano
2/27/67 Orlando, FL @ American Legion Arena Hiro Matsuda & Taki Yamaguchi beat Don Curtis & Jose Lothario in a 2 of 3 falls, judo jacket match Bill Dromo beat Corsica Jean(sub for Mario Galento) via pinfall Coach John Heath beat Bill Parks via pinfall Chief Crazy Horse beat Frank Hickey via pinfall
2/27/67 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena Lester Welch & Alex Medina vs. Sputnik Monroe & Flash Monroe Blackjack Daniels & Krusher Kowalski vs. Sam Steamboat & Bronco Kelly Sherri Lee vs. Bonnie Watson Louie Tillet vs. Don Serrano
2/28/67 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Sam Steamboat & Lester Welch beat Sputnik Monroe & Rocket Monroe by DQ Louie Tillet draw Don Serrano Corsica Jean beat Bronco Kelly
2/28/67 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Wahoo McDaniel(sub for Eddie Graham) & Jose Lothario beat Duke Keomuka & Taki Yamaguchi in a 2 of 3 falls match Hiro Matsuda beat Billy Parks(15:00) via pinfall Krusher Kowalski & Blackjack Daniels beat Harry Smith(sub for Mario Galento) & Alex Medina Bill Dromo beat Chief Crazy Horse via pinfall Coach John Heath beat Frank Hickey
3/1/67 Eau Gallie, FL @ Civic Center Sam Steamboat & Jose Lothario beat Sputnik Monroe & Rocket Monroe by DQ in a 2 of 3 falls match Louie Tillet beat Bronco Kelly in a 2 of 3 falls match Corsica Jean beat Coach John Heath
3/1/67 Miami Beach, FL @ Auditorium
3/1/67 Sarasota, FL @ American Legion Arena Blackjack Daniels & Krusher Kowalski beat Duke Keomuka(sub for Taki Yamaguchi) & Hiro Matsuda by DQ in a 2 of 3 falls match Don Serrano beat Frank Hickey Bill Dromo beat Billy Parks in a 2 of 3 falls match
3/2/67 Jacksonville, FL @ Coliseum Eddie Graham & Sam Steamboat beat Hiro Matsuda(sub for Taki Yamaguchi) & Duke Keomuka by DQ in a fists vs. karate match Hiro Matsuda beat Bobby Fields Sputnik Monroe & Rocket Monroe draw Jose Lothario & Lester Welch Louie Tillet beat Alex Medina Coach John Heath beat Frank Hickey
3/3/67 Belle Glade, FL @ Armory Duke Keomuka & Taki Yamaguchi vs. Krusher Kowalski & Blackjack Daniels Jose Lothario vs. Louie Tillet Hiro Matsuda vs. Bronco Kelly
3/4/67 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Duke Keomuka & Taki Yamaguchi vs. Dennis Hall & Roger Kirby Bobby Fields vs. Corsica Jean Sputnik Monroe & Rocket Monroe vs. Don Serrano & Bronco Kelly
3/4/67 Lakeland, FL @ National Guard Armory Hiro Matsuda & Taki Yamaguchi vs. Lester Welch & Bobby Fields Krusher Kowalski & Blackjack Daniels vs. Dennis Hall & Roger Kirby Duke Keomuka vs. Alex Medina
3/4/67 Leesburg, FL @ National Guard Armory Rocket Monroe & Sputnik Monroe vs. Don Curtis & Jose Lothario in a 2 of 3 falls match Louie Tillet & Bonnie Watson vs. Bronco Kelly & Sherri Lee in a 2 of 3 falls match Plus 1 other match
3/6/67 Orlando, FL @ American Legion Arena Hiro Matsuda, Duke Keomuka & Taki Yamaguchi beat Wahoo McDaniel, Don Curtis & Jose Lothario in an elimination match Great Malenko beat Chief Crazy Horse Sherri Lee(sub for Bonnie Watson) beat Penny Brooks via pinfall Coach John Heath beat Bill Dromo by DQ
3/6/67 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena Sputnik Monroe & Rocket Monroe beat Eddie Graham & Sam Steamboat in a 2 of 3 falls match Lester Welch & Buddy Fuller beat Krusher Kowalski & Blackjack Daniels Louie Tillet beat Bronco Kelly Alex Medina beat Frank Hickey
3/7/67 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Lester Welch & Sam Steamboat double DQ Blackjack Daniels & Krusher Kowalski in a 2 of 3 falls match Louie Tillet draw Alex Medina Coach John Heath beat Corsica Jean by DQ
3/7/67 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Hiro Matsuda, Duke Keomuka & Taki Yamaguchi beat Eddie Graham, Wahoo McDaniel & Jose Lothario in a 2 of 3 falls match Sputnik Monroe & Rocket Monroe beat Don Curtis & Bronco Kelly Great Malenko beat Billy Parks Buddy Fuller draw Bill Dromo Harry Smith beat Don Serrano
3/8/67 Eau Gallie, FL @ Civic Center Sputnik Monroe & Rocket Monroe beat Wahoo McDaniel & Jose Lothario by DQ in a 2 of 3 falls match Great Malenko beat Don Curtis in a 2 of 3 falls match Louie Tillet vs. Frank Hickey
3/8/67 Miami Beach, FL @ Auditorium
3/8/67 Sarasota, FL @ American Legion Arena Sam Steamboat & Alex Medina beat Duke Keomuka & Taki Yamaguchi in a 2 of 3 falls match Bronco Kelly beat Bill Dromo in a 2 of 3 falls match Corsica Jean draw Don Serrano
3/9/67 Jacksonville, FL @ Coliseum Wahoo McDaniel vs. Taki Yamaguchi Hiro Matsuda & Duke Keomuka vs. Lester Welch & Sam Steamboat Great Malenko vs. Jose Lothario Cora Combs vs. Sherri Lee Bill Dromo vs. Bronco Kelly
3/10/67 Belle Glade, FL @ Armory Jose Lothario & Wahoo McDaniel vs. Krusher Kowalski & Blackjack Daniels Sputnik Monroe & Rocket Monroe vs. Don Serrano & Alex Medina Louie Tillet vs. Bronco Kelly
3/10/67 Ocala, FL @ City Auditorium Taki Yamaguchi & Duke Keomuka vs. Sam Steamboat & Don Curtis Hiro Matsuda vs. Corsica Jean Bill Dromo vs. Chief Crazy Horse
3/11/67 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Jose Lothario & Wahoo McDaniel vs. Duke Keomuka & Taki Yamaguchi Sputnik Monroe & Rocket Monroe vs. Chief Crazy Horse & Billy Parks Sam Steamboat vs. Krusher Kowalski
3/11/67 Lakeland, FL @ National Guard Armory Jose Lothario & Wahoo McDaniel vs. Hiro Matsuda & Taki Yamaguchi Great Malenko vs. Alex Medina Louie Tillet vs. Don Serrano
3/11/67 Leesburg, FL @ National Guard Armory Sputnik Monroe & Rocket Monroe vs. Don Curtis & Jose Lothario Bonnie Watson & Louie Tillet vs. Sherri Lee & Bronco Kelly plus 1 other match
3/13/67 Orlando, FL @ American Legion Arena Don Curtis & Jose Lothario beat Krusher Kowalski & Blackjack Daniels to win Southern Tag Title Wahoo McDaniel beat Taki Yamaguchi by countout in a no DQ, no time limit, fists vs. karate match Great Malenko vs. Bronco Kelly Bill Dromo vs. Chief Crazy Horse
3/13/67 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena Sputnik Monroe & Rocket Monroe vs. Eddie Graham & Sam Steamboat in a Texas death match with 2 referees Lester Welch vs. Louie Tillet Hiro Matsuda vs. Alex Medina Sherri Lee vs. Cora Combs
3/14/67 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Lester Welch & Sam Steamboat beat Krusher Kowalski & Blackjack Daniels in a Texas death match Penny Brooks won a 5-woman battle royal Betty Garcia beat Bonnie Watson by DQ
3/14/67 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Eddie Graham, Wahoo McDaniel & Jose Lothario beat Hiro Matsuda, Duke Keomuka & Taki Yamaguchi in an elimination match Great Malenko beat Don Curtis Sputnik Monroe & Rocket Monroe beat Roger Kirby & Dennis Hall Bill Dromo beat Bronco Kelly Coach John Heath beat Louie Tillet by DQ
3/15/67 Eau Gallie, FL @ Civic Center Lester Welch beat Great Malenko by DQ in a 2 of 3 falls match Sputnik Monroe & Rocket Monroe beat Wahoo McDaniel & Jose Lothario in a Texas death match Sherri Lee beat Cora Combs via pinfall
3/15/67 Miami Beach, FL @ Auditorium
3/15/67 Sarasota, FL @ American Legion Arena Sam Steamboat & Alex Medina beat Krusher Kowalski & Blackjack Daniels in a 2 of 3 falls match Louie Tillet beat Bronco Kelly Don Serrano beat Corsica Jean in a 2 of 3 falls match
3/17/67 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Jose Lothario & Wahoo McDaniel vs. Duke Keomuka & Taki Yamaguchi Great Malenko vs. Bronco Kelly Hiro Matsuda vs. Chief Crazy Horse Coach John Heath vs. Corsica Jean
3/17/67 Belle Glade, FL @ Armory Sputnik Monroe & Rocket Monroe vs. Alex Medina & Don Serrano Sherri Lee vs. Cora Combs Sam Steamboat & Lester Welch vs. Krusher Kowalski & Blackjack Daniels
3/18/67 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Sputnik Monroe & Rocket Monroe vs. Sam Steamboat & Alex Medina Great Malenko vs. Bronco Kelly Don Serrano vs. Frank Hickey
3/18/67 Lakeland, FL @ National Guard Armory Jose Lothario & Wahoo McDaniel vs. Hiro Matsuda & Taki Yamaguchi in a match with Pat O’Hara as special referee Great Malenko vs. Sam Steamboat Don Serrano vs. Frank Hickey
3/20/67 Orlando, FL @ American Legion Arena Jose Lothario & Wahoo McDaniel beat Sputnik Monroe & Rocket Monroe in a 2 of 3 falls match Don Curtis beat Great Malenko by DQ Ronnie Garvin & Terry Garvin beat Don Serrano & Alex Medina in a 2 of 3 falls match Bronco Kelly beat Frank Hickey via pinfall
3/20/67 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena Duke Keomuka & Taki Yamaguchi beat Sam Steamboat & Eddie Graham in a 2 of 3 falls match Louie Tillet beat Lester Welch to win NWA Florida Title Sherri Lee & Coach John Heath beat Cora Combs & Hiro Matsuda Bill Dromo beat Chief Crazy Horse
3/21/67 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Sputnik Monroe & Rocket Monroe beat Lester Welch & Sam Steamboat in a 2 of 3 falls match Louie Tillet beat Don Curtis via pinfall Hiro Matsuda beat Alex Medina(18:00) via pinfall
3/21/67 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Wahoo McDaniel & Jose Lothario beat The Infernos in a 2 of 3 falls match Great Malenko beat Eddie Graham by DQ Duke Keomuka & Taki Yamaguchi double countout with Ronnie Garvin & Terry Garvin Sherri Lee beat Cora Combs via pinfall Bill Dromo draw Coach John Heath(15:00)
3/22/67 Eau Gallie, FL @ Civic Center Sputnik Monroe, Rocket Monroe & ??(sub for Saul Weingeroff) vs. Jose Lothario, Wahoo McDaniel & Sam Steamboat in a 2 of 3 falls match Great Malenko vs. Bronco Kelly in a 2 of 3 falls match Bill Dromo vs. Chief Crazy Horse
3/22/67 Miami Beach, FL @ Auditorium
3/22/67 Sarasota, FL @ American Legion Arena Terry Garvin won a 9-man battle royal by eliminating Alex Medina Louie Tillet draw Taki Yamaguchi Don Serrano beat Duke Keomuka via pinfall Coach John Heath beat Frank Hickey(12:00) via pinfall
3/23/67 Jacksonville, FL @ Coliseum Wahoo McDaniel beat Taki Yamaguchi by DQ Sam Steamboat & Lester Welch draw Duke Keomuka & Hiro Matsuda Jose Lothario beat Great Malenko Bill Dromo beat Bronco Kelly Sherri Lee beat Cora Combs
3/24/67 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Jose Lothario & Wahoo McDaniel vs. Duke Keomuka & Taki Yamaguchi Hiro Matsuda vs. Ronnie Garvin Bill Dromo vs. Terry Garvin Cora Combs vs. Penny Brooks
3/24/67 Belle Glade, FL @ Armory Sputnik Monroe & Rocket Monroe vs. Lester Welch & Sam Steamboat Alex Medina vs. Louie Tillet Bronco Kelly vs. Frank Hickey
3/25/67 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Including Ronnie Garvin & Terry Garvin, Sputnik Monroe & Rocket Monroe, Louie Tillet, Alex Medina, Don Serrano and others
3/25/67 Lakeland, FL @ National Guard Armory Wahoo McDaniel vs. Taki Yamaguchi Sputnik Monroe & Rocket Monroe vs. Jose Lothario & Don Serrano Alex Medina vs. Frank Hickey
3/27/67 Orlando, FL @ American Legion Arena Sputnik Monroe & Rocket Monroe beat Jose Lothario & Don Curtis in a 2 of 3 falls match Bronco Kelly beat Ronnie Garvin by DQ Terry Garvin beat Chief Crazy Horse via pinfall Les Thatcher beat Don Serrano via pinfall
3/27/67 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena Music Carnival Building Lester Welch beat Louie Tillet by DQ in a 2 of 3 falls match Wahoo McDaniel, Eddie Graham & Sam Steamboat beat Hiro Matsuda, Duke Keomuka & Taki Yamaguchi in a 2 of 3 falls match Alex Medina beat Bill Dromo(18:00) Coach John Heath draw Luis Torres(sub for Billy White Eagle)
3/28/67 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Sam Steamboat & Lester Welch beat Hiro Matsuda & Taki Yamaguchi Alex Medina draw Duke Keomuka Bronco Kelly beat Chief Crazy Horse Don Serrano draw Louis Torres
3/28/67 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Round Robin tournament for World Tag Title Sputnik Monroe & Rocket Monroe beat Wahoo McDaniel & Jose Lothario & The Infernos but World Tag Title was held up pending a decision by NWA President Sam Muchnick Louie Tillet beat Buddy Fuller in a 2 of 3 falls match Eddie Graham beat Bill Dromo Bonnie Watson beat Penny Brooks via pinfall Les Thatcher draw Don Curtis(20:00)
3/29/67 Eau Gallie, FL @ Civic Center Duke Keomuka & Taki Yamaguchi beat Jose Lothario & Wahoo McDaniel via pinfall in a 2 of 3 falls match Bronco Kelly beat Duke Keomuka via pinfall Don Curtis beat Billy White Eagle
3/29/67 Sarasota, FL @ American Legion Arena Coach John Heath beat Louie Tillet in a 2 of 3 falls match Terry Garvin & Ronnie Garvin beat Alex Medina & Don Serrano in a 2 of 3 falls match Penny Brooks beat Betty Garcia
3/29/67 Miami Beach, FL @ Auditorium Sputnik Monroe & Rocket Monroe vs. Eddie Graham & Sam Steamboat Lester Welch vs. Louie Tillet Buddy Fuller vs. Bill Dromo Sherri Lee vs. Bonnie Watson
3/30/67 Jacksonville, FL @ Coliseum Wahoo McDaniel beat Taki Yamaguchi Eddie Graham & Sam Steamboat beat Sputnik Monroe & Rocket Monroe Ronnie Garvin & Terry Garvin draw Buddy Fuller & Lester Welch Jose Lothario beat Hiro Matsuda Great Malenko beat Les Thatcher
3/31/67 Belle Glade, FL @ Armory Sputnik Monroe & Rocket Monroe vs. Jose Lothario & Wahoo McDaniel Louie Tillet vs. Billy White Eagle Bill Dromo vs. Bronco Kelly
3/31/67 Ocala, FL @ City Auditorium Taki Yamaguchi & Hiro Matsuda vs. Sam Steamboat & Don Curtis Great Malenko vs. Chief Crazy Horse Ronnie Garvin & Terry Garvin vs. Les Thatcher & Don Serrano Last edited on Mon Jan 29th, 2018 03:19 am by dbaker3179
____________________ David Baker Mid-Atlantic Wrestling Historian Back To Top PM Quote Reply
Posted: Sat Dec 9th, 2017 07:08 am Add as Friend Ignore Member PM Quote Reply 74th Post dbaker3179
Joined: Sun Mar 1st, 2009 Location: Glendale, Arizona USA Posts: 1485 Status: Offline Mana: 4/1/67 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Sputnik Monroe & Rocket Monroe vs. Sam Steamboat & Luis Torres Great Malenko vs. Chief Crazy Horse Ronnie Garvin & Terry Garvin vs. Les Thatcher & Don Serrano
4/1/67 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Sam Steamboat & Lester Welch beat Hiro Matsuda & Taki Yamaguchi in a Texas death match Sherri Lee beat Fabulous Moolah by DQ in a 2 of 3 falls match Ronnie Garvin & Terry Garvin beat Les Thatcher & Bronco Kelly
4/3/67 Orlando, FL @ American Legion Arena Lou Thesz & Lester Welch beat Sputnik Monroe & Rocket Monroe by DQ in a 2 of 3 falls match Great Malenko beat Don Curtis by submission Ronnie Garvin & Terry Garvin draw Jose Lothario & Wahoo McDaniel in a 2 of 3 falls match Sherri Lee beat Fabulous Moolah by DQ
4/3/67 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena Eddie Graham & Sam Steamboat beat Hiro Matsuda & Taki Yamaguchi in a 2 of 3 falls match Louie Tillet beat Alex Medina in a 2 of 3 falls match Bill Dromo beat Bronco Kelly Darling Dagmar beat Diamond Lil
4/4/67 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Sam Steamboat & Lester Welch beat Hiro Matsuda & Taki Yamaguchi Sherri Lee beat Fabulous Moolah by DQ Ronnie Garvin & Terry Garvin beat Bronco Kelly & Les Thatcher
4/4/67 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Sputnik Monroe & Rocket Monroe beat Jose Lothario & Wahoo McDaniel Eddie Graham & Lou Thesz beat Great Malenko & Bill Dromo Louie Tillet beat Don Curtis Terry Funk beat Alex Medina Darling Dagmar beat Diamond Lil Coach John Heath beat Luis Torres
4/5/67 Miami Beach, FL @ Auditorium Sputnik Monroe & Rocket Monroe vs. Sam Steamboat & Lester Welch Lou Thesz vs. Great Malenko Fabulous Moolah vs. Sherri Lee Louie Tillet vs. Luis Torres
4/5/67 Sarasota, FL @ American Legion Arena Ronnie Garvin & Terry Garvin beat Les Thatcher & Bronco Kelly in a 2 of 3 falls match Bonnie Watson beat Penny Brooks in a 2 of 3 falls match Coach John Heath beat Don Serrano(24:00) via pinfall
4/5/67 Eau Gallie, FL @ Civic Center Hiro Matsuda & Taki Yamaguchi vs. Wahoo McDaniel & Jose Lothario in a 2 of 3 falls match Terry Funk vs. Alex Medina in a 2 of 3 falls match Don Curtis vs. Bill Dromo Diamond Lil vs. Darling Dagmar
4/6/67 Jacksonville, FL @ Coliseum Hiro Matsuda & Taki Yamaguchi beat Jose Lothario & Wahoo McDaniel Lou Thesz beat Great Malenko Louie Tillet beat Eddie Graham by DQ Terry Funk draw Ronnie Garvin Bonnie Watson beat Fabulous Moolah
4/7/67 Belle Glade, FL @ Armory Sputnik Monroe & Rocket Monroe vs. Sam Steamboat & Lester Welch Fabulous Moolah vs. Sherri Lee Louie Tillet vs. Bronco Kelly Don Serrano vs. Les Thatcher
4/7/67 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Jose Lothario & Wahoo McDaniel vs. Hiro Matsuda & Taki Yamaguchi Lou Thesz vs. Bill Dromo Darling Dagmar vs. Diamond Lil Ronnie Garvin & Terry Garvin vs. Terry Funk & Louis Torres
4/8/67 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Ronnie Garvin & Terry Garvin vs. Bronco Kelly & Luis Torres Great Malenko vs. Chief Crazy Horse Sam Steamboat vs. Taki Yamaguchi
4/8/67 Lakeland, FL @ National Guard Armory Great Malenko vs. Sam Steamboat in a Russian death match Ronnie Garvin & Terry Garvin vs. Terry Funk & Bronco Kelly Taki Yamaguchi vs. Luis Torres Don Serrano vs. Les Thatcher
4/8/67 San Juan, Puerto Rico @ Hiram Bithorn Stadium Sputnik Monroe & Rocket Monroe vs. Jose Lothario & Wahoo McDaniel Lou Thesz vs. Hiro Matsuda Eddie Graham vs. Bill Dromo Darling Dagmar vs. Diamond Lil Sherri Lee & Lester Welch vs. Fabulous Moolah & Louie Tillet
4/10/67 Orlando, FL @ American Legion Arena Wahoo McDaniel beat Great Malenko in an Indian strap match with Charlie Laye as special referee Ronnie Garvin & Terry Garvin beat Jose Lothario & Alex Medina in a 2 of 3 falls match Bill Dromo beat Louis Torres via pinfall Darling Dagmar beat Diamond Lil via pinfall
4/10/67 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena Eddie Graham & Sam Steamboat beat Hiro Matsuda & Taki Yamaguchi in a Texas death match Louie Tillet beat Lester Welch Terry Funk & Bronco Kelly beat Rocket Monroe & Sputnik Monroe in a 2 of 3 falls match Don Serrano vs. Les Thatcher
4/11/67 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Sam Steamboat & Don Curtis beat Hiro Matsuda & Taki Yamaguchi Ronnie Garvin & Terry Garvin beat Alex Medina & Luis Torres in a 2 of 3 falls match Darling Dagmar beat Diamond Lil(5:00)
4/11/67 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Sputnik Monroe & Rocket Monroe beat Wahoo McDaniel & Jose Lothario Eddie Graham beat Great Malenko in a Russian death match Lester Welch beat Louie Tillet Les Thatcher beat Bill Dromo by DQ Terry Funk beat Phil Brummett
4/12/67 Eau Gallie, FL @ Civic Center Hiro Matsuda & Taki Yamaguchi vs. Jose Lothario & Wahoo McDaniel in a no DQ match Louie Tillet vs. Lester Welch in a 2 of 3 falls match Bonnie Watson vs. Sherri Lee
4/12/67 Miami Beach, FL @ Auditorium Sputnik Monroe & Rocket Monroe vs. Eddie Graham & Sam Steamboat Great Malenko vs. Don Curtis Darling Dagmar vs. Diamond Lil Bill Dromo vs. Bronco Kelly Terry Funk vs. Luis Torres
4/12/67 Sarasota, FL @ American Legion Arena Ronnie Garvin & Terry Garvin beat Bronco Kelly(sub for Chief Crazy Horse) & Alex Medina in a 2 of 3 falls match Phil Brummett beat Coach John Heath by countout Don Serrano beat Charlie Carr(sub for Les Thatcher)
4/13/67 Ocala, FL @ City Auditorium Sputnik Monroe & Rocket Monroe vs. Sam Steamboat & Jose Lothario Wahoo McDaniel vs. Hiro Matsuda Great Malenko vs. Terry Funk
4/14/67 Belle Glade, FL @ Armory Sputnik Monroe & Rocket Monroe vs. Ronnie Garvin & Terry Garvin Sam Steamboat vs. Bill Dromo Darling Dagmar vs. Diamond Lil Alex Medina vs. Luis Torres
4/14/67 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Eddie Graham & Wahoo McDaniel vs. Hiro Matsuda & Taki Yamaguchi Great Malenko vs. Don Curtis Terry Funk vs. Bronco Kelly Les Thatcher vs. Phil Brummett
4/15/67 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Great Malenko vs. Sam Steamboat Sputnik Monroe & Rocket Monroe vs. ?? & ?? Plus 1 other match
4/15/67 Lakeland, FL @ National Guard Armory Ronnie Garvin & Terry Garvin vs. Bronco Kelly & Les Thatcher Bill Dromo vs. Chief Crazy Horse Sherri Lee vs. Bonnie Watson Hiro Matsuda vs. Alex Medina
4/17/67 Orlando, FL @ American Legion Arena Great Malenko beat Wahoo McDaniel in a Russian chain match Jose Lothario & Don Curtis beat Ronnie Garvin & Terry Garvin by DQ Bill Dromo beat Bronco Kelly via pinfall Les Thatcher beat Phil Brummett
4/17/67 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena Sputnik Monroe & Rocket Monroe beat Eddie Graham & Sam Steamboat in a 2 of 3 falls match Lester Welch beat Hiro Matsuda by DQ when Matsuda used karate Terry Funk beat Tony Altomare by submission Luis Torres draw Alex Medina
4/18/67 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Ronnie Garvin & Terry Garvin vs. Sam Steamboat & Don Curtis Les Thatcher vs. Pedro Castillo Alex Medina vs. Phil Brummett
4/18/67 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Sputnik Monroe & Rocket Monroe beat Lester Welch & Buddy Fuller in a 2 of 3 falls match Great Malenko beat Eddie Graham via pinfall Jose Lothario & Wahoo McDaniel beat Hiro Matsuda & Bill Dromo Terry Funk beat Tony Altomare Bronco Kelly beat Luis Torres via pinfall
4/19/67 Eau Gallie, FL @ Civic Center Jose Lothario & Wahoo McDaniel beat Ronnie Garvin & Terry Garvin by countout in a 2 of 3 falls match Hiro Matsuda draw Harry Smith Louie Tillet beat Luis Torres
4/19/67 Miami Beach, FL @ Auditorium Sputnik Monroe & Rocket Monroe vs. Sam Steamboat & Lester Welch Great Malenko vs. Terry Funk Sherri Lee vs. Bonnie Watson Alex Medina vs. Charlie Carr
4/19/67 Sarasota, FL @ American Legion Arena Bill Dromo & Pedro Castillo beat Bronco Kelly & Don Serrano Coach John Heath beat Phil Brummett(17:00) via pinfall Les Thatcher beat Tony Altomare in a 2 of 3 falls match
4/20/67 Jacksonville, FL @ Coliseum Tag Tournament Jose Lothario & Wahoo McDaniel beat Sputnik Monroe & Rocket Monroe Jose Lothario & Wahoo McDaniel beat Great Malenko & Hiro Matsuda Other matches Eddie Graham beat Bill Dromo Bronco Kelly beat Don Serrano via pinfall Les Thatcher beat Pedro Castillo by DQ
4/21/67 Belle Glade, FL @ Armory Sputnik Monroe & Rocket Monroe vs. Sam Steamboat & Lester Welch Louie Tillet vs. Luis Torres Les Thatcher vs. Pedro Castillo
4/21/67 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Ronnie Garvin & Terry Garvin vs. Jose Lothario & Wahoo McDaniel Eddie Graham vs. Hiro Matsuda in a no DQ match Bill Dromo vs. Bronco Kelly Terry Funk vs. Phil Brummett
4/22/67 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Hiro Matsuda vs. Lester Welch King Louie Tillet vs. Don Serrano Sputnik Monroe & Rocket Monroe vs. ?? & ??
4/22/67 Lakeland, FL @ National Guard Armory Jose Lothario & Wahoo McDaniel beat Ronnie Garvin & Terry Garvin in a 2 of 3 falls match Hiro Matsuda beat Bronco Kelly in a 2 of 3 falls match Terry Funk beat Bill Dromo by DQ
4/24/67 Orlando, FL @ American Legion Arena Great Malenko no contest with Wahoo McDaniel Buddy Fuller & Lester Welch beat Ronnie Garvin & Terry Garvin in a 2 of 3 falls match Don Curtis beat Hiro Matsuda by DQ Bill Dromo beat Bob Nandor via pinfall
4/24/67 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena Sputnik Monroe & Rocket Monroe vs. Eddie Graham & Sam Steamboat in a match with Bronco Kelly as special referee Louie Tillet vs. Jose Lothario Huracan Castillo vs. Les Thatcher Terry Funk vs. Phil Brummett
4/25/67 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Don Curtis & Pat O'Hara beat Ronnie Garvin & Terry Garvin in a 2 of 3 falls match Huracan Castillo beat Alex Medina Les Thatcher beat Phil Brummett Bob Nandor beat Don Serrano
4/25/67 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Eddie Graham & Sam Steamboat beat Bill Dromo & Great Malenko via pinfall in a 2 of 3 falls match Louie Tillet beat Wahoo McDaniel by countout in a 2 of 3 falls match Lester Welch & Buddy Fuller beat Sputnik Monroe & Rocket Monroe to win Southern Tag Title Hiro Matsuda draw Jose Lothario(20:00) Terry Funk beat Bronco Kelly
4/26/67 Eau Gallie, FL @ Civic Center Ronnie Garvin & Terry Garvin vs. Jose Lothario & Wahoo McDaniel in a 2 of 3 falls, lumberjack match Hiro Matsuda vs. Les Thatcher in a 2 of 3 falls match Alex Medina vs. Phil Brummett
4/26/67 Miami Beach, FL @ Auditorium Sputnik Monroe & Rocket Monroe vs. Buddy Fuller & Lester Welch Louie Tillet vs. Eddie Graham Great Malenko vs. Sam Steamboat Terry Funk vs. Luis Torres
4/26/67 Sarasota, FL @ American Legion Arena Bronco Kelly & Bob Nandor beat Bill Dromo & Huracan Castillo by DQ in a 2 of 3 falls match Bonnie Watson draw Sherri Lee(30:00) Harry Smith beat Don Serrano in a 2 of 3 falls match
4/27/67 Jacksonville, FL @ Coliseum Jose Lothario & Wahoo McDaniel beat Sputnik Monroe & Rocket Monroe in a 2 of 3 falls match Eddie Graham beat Great Malenko by DQ Lester Welch & Sam Steamboat beat Ronnie Garvin & Terry Garvin Hiro Matsuda beat Les Thatcher Terry Funk beat Don Serrano
4/27/67 Ocala, FL @ City Auditorium 7-man battle royal including Louie Tillet, Phil Brummett, Bill Dromo, Bronco Kelly, Huracan Castillo, Bob Nandor & Alex Medina plus 3 other matches by order of elimination in battle royal
4/28/67 Belle Glade, FL @ Armory Great Malenko vs. Sam Steamboat Eddie Graham vs. Bill Dromo Louie Tillet vs. Lester Welch Huracan Castillo vs. Les Thatcher
4/29/67 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Sputnik Monroe & Rocket Monroe vs. Sam Steamboat & Bob Nandor Great Malenko vs. Alex Medina Jose Lothario & Wahoo McDaniel vs. Bill Dromo & Phil Brummett
4/29/67 Tallahassee, FL @ Centennial Field Sputnik Monroe & Rocket Monroe vs. Lester Welch & Les Thatcher Great Malenko vs. Sam Steamboat Don Curtis vs. Bill Dromo
4/29/67 Lakeland, FL @ National Guard Armory Jose Lothario & Wahoo McDaniel beat Hiro Matsuda & Ronnie Garvin in a 2 of 3 falls match Louie Tillet beat Bronco Kelly Sam Steamboat(sub for Terry Funk) beat Phil Brummett
5/1/67 Orlando, FL @ American Legion Arena Bill Dromo & Hiro Matsuda beat Don Curtis & Jose Lothario in a 2 of 3 falls match Wahoo McDaniel beat Louie Tillet in a 2 of 3 falls match to win NWA Florida Title Lester Welch beat Ronnie Garvin by DQ Sherri Lee beat Cora Combs by DQ
5/1/67 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena Sputnik Monroe & Rocket Monroe vs. Sam Steamboat & Bronco Kelly Eddie Graham vs. Great Malenko Bonnie Watson vs. Mae Goodner Terry Funk vs. Huracan Castillo
5/2/67 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Hiro Matsuda & Ronnie Garvin beat Eddie Graham & Don Curtis Les Thatcher draw Huracan Castillo Bob Nandor beat Bill Dromo by DQ Cora Combs beat Penny Brooks(11:00) via pinfall
5/2/67 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Jose Lothario & Wahoo McDaniel beat Sputnik Monroe & Rocket Monroe by DQ Sam Steamboat beat Great Malenko by DQ Louie Tillet draw Lester Welch in a 2 of 3 falls match Sherri Lee beat Mae Goodner Terry Funk beat Alex Medina
5/3/67 Eau Gallie, FL @ Civic Center Lester Welch beat Louie Tillet by DQ in a 2 of 3 falls match Jose Lothario & Wahoo McDaniel beat Hiro Matsuda & Ronnie Garvin by DQ in a 2 of 3 falls match Sherri Lee beat Penny Brooks(13:30) via pinfall
5/3/67 Miami Beach, FL @ Auditorium Sputnik Monroe & Rocket Monroe vs. Eddie Graham & Sam Steamboat Great Malenko vs. Terry Funk Cora Combs vs. Bonnie Watson Bill Dromo vs. Eric Neil
5/3/67 Sarasota, FL @ American Legion Arena Bill Dromo beat Bronco Kelly via pinfall in a 2 of 3 falls match Les Thatcher beat Charlie Carr via pinfall Harry Smith beat Huracan Castillo by DQ Phil Brummett beat Alex Medina(21:00) by submission
5/4/67 Jacksonville, FL @ Coliseum Sputnik Monroe & Rocket Monroe beat Lester Welch & Buddy Fuller Eddie Graham & Sam Steamboat beat Great Malenko & Bill Dromo Jose Lothario & Wahoo McDaniel beat Hiro Matsuda & Ronnie Garvin Terry Funk beat Louie Tillet Penny Brooks & Sherri Lee beat Mae Goodner & Cora Combs
5/5/67 Belle Glade, FL @ Armory Sputnik Monroe & Rocket Monroe vs. Terry Funk & Bob Nandor Great Malenko vs. Bronco Kelly Louie Tillet vs. Les Thatcher Alex Medina vs. Phil Brummett
5/6/67 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Great Malenko vs. Bob Nandor Ronnie Garvin vs. Alex Medina Terry Funk vs. Bronco Kelly
5/6/67 Lakeland, FL @ National Guard Armory Great Malenko vs. Terry Funk Ronnie Garvin vs. Les Thatcher Bonnie Watson vs. Mae Goodner Bob Nandor vs. Huracan Castillo
5/6/67 San Juan, Puerto Rico @ Hiram Bithorn Stadium Sputnik Monroe & Rocket Monroe vs. Jose Lothario & Wahoo McDaniel Eddie Graham vs. Hiro Matsuda Sam Steamboat vs. Bill Dromo Louie Tillet vs. Lester Welch Sherri Lee vs. Cora Combs
5/8/67 Orlando, FL @ American Legion Arena Wahoo McDaniel vs. Louie Tillet in a 2 of 3 falls match Jose Lothario vs. Hiro Matsuda Lester Welch vs. Ronnie Garvin Sherri Lee vs. Mae Goodner
5/8/67 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena Eddie Graham, Sam Steamboat & Bronco Kelly vs. Sputnik Monroe, Rocket Monroe & Great Malenko Terry Funk vs. Bill Dromo Cora Combs vs. Bonnie Watson Huracan Castillo vs. Alex Medina
5/9/67 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Les Thatcher beat Hiro Matsuda by DQ in a 2 of 3 falls match Penny Brooks won a 5-woman battle royal Bonnie Watson beat Mae Goodner Sherri Lee beat Cora Combs Bronco Kelly beat Phil Brummett
5/9/67 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Jose Lothario & Wahoo McDaniel beat Sputnik Monroe & Rocket Monroe by DQ to win World Tag Title in a 2 of 3 falls match with Don Curtis as special, & the title can changes hands on a DQ Great Malenko beat Sam Steamboat in a Russian chain match Lester Welch beat Ronnie Garvin(15:30) Eddie Graham beat Louie Tillet Terry Funk beat Bill Dromo
5/10/67 Eau Gallie, FL @ Civic Center Eddie Graham & Sam Steamboat beat Great Malenko & Bill Dromo Terry Funk beat Hiro Matsuda by DQ Ronnie Garvin beat Alex Medina(18:25) via pinfall
5/10/67 Miami Beach, FL @ Auditorium Jose Lothario & Wahoo McDaniel vs. Sputnik Monroe & Rocket Monroe Louie Tillet vs. Roger Kirby Mae Goodner & Sherri Lee vs. Cora Combs & Bonnie Watson
5/11/67 Jacksonville, FL @ Coliseum Wahoo McDaniel beat Great Malenko Eddie Graham & Sam Steamboat beat Sputnik Monroe & Rocket Monroe Jose Lothario beat Louie Tillet Bob Nandor beat Huracan Castillo by DQ Terry Funk beat Bill Dromo
5/11/67 Ocala, FL @ City Auditorium Hiro Matsuda & Ronnie Garvin vs. Les Thatcher & Roger Kirby Sherri Lee & Penny Brooks vs. Cora Combs & Mae Goodner Phil Brummett vs. Alex Medina
5/12/67 Belle Glade, FL @ Armory Wahoo McDaniel vs. Great Malenko Cora Combs & Bonnie Watson vs. Mae Goodner & Penny Brooks Bill Dromo vs. Bob Nandor Huracan Castillo vs. Phil Brummett
5/13/67 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Sputnik Monroe & Rocket Monroe vs. Alex Medina & Bronco Kelly Ronnie Garvin vs. Les Thatcher Roger Kirby vs. Phil Brummett
5/13/67 Lakeland, FL @ National Guard Armory Terry Funk & Sam Steamboat vs. Great Malenko & Ronnie Garvin Lester Welch vs. Louie Tillet Sherri Lee vs. Cora Combs Huracan Castillo vs. Les Thatcher
5/13/67 Leesburg, FL @ National Guard Armory Jose Lothario & Wahoo McDaniel vs. Sputnik Monroe & Rocket Monroe in a 2 of 3 falls match Hiro Matsuda vs. Bob Nandor in a 2 of 3 falls match Bonnie Watson vs. Mae Goodner
5/15/67 Orlando, FL @ American Legion Arena Jose Lothario beat Hiro Matsuda by submission in a lumberjack match with Charlie Laye as special referee Lester Welch & Sam Steamboat beat Sputnik Monroe & Rocket Monroe by DQ in a 2 of 3 falls match Les Thatcher draw Bob Nandor Roger Kirby beat Phil Brummett via pinfall
5/15/67 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena Eddie Graham vs. Great Malenko Wahoo McDaniel vs. Bill Dromo Terry Funk vs. Ronnie Garvin Huracan Castillo vs. Bronco Kelly
5/16/67 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Hiro Matsuda & Ronnie Garvin beat Les Thatcher & Roger Kirby in a 2 of 3 falls match with Charlie Laye as special referee Bronco Kelly beat Bob Nandor Sherri Lee draw Bonnie Watson
5/16/67 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Great Malenko beat Wahoo McDaniel in a 2 of 3 falls match to win NWA Florida Title Lester Welch beat Sputnik Monroe by DQ Bill Dromo beat Eddie Graham Rocket Monroe draw Sam Steamboat(30:00) Terry Funk beat Huracan Castillo
5/17/67 Eau Gallie, FL @ Civic Center Great Malenko beat Sam Steamboat in a Russian death match Bill Dromo & Hiro Matsuda beat Terry Funk & Harry Smith Bob Nandor beat Phil Brummett(13:10) via pinfall
5/17/67 Miami Beach, FL @ Auditorium
5/17/67 Sarasota, FL @ American Legion Arena Jose Lothario & Wahoo McDaniel beat Sputnik Monroe & Rocket Monroe by DQ Bronco Kelly beat Les Thatcher(14:00) via pinfall Roger Kirby draw Huracan Castillo
5/18/67 Jacksonville, FL @ Coliseum Sputnik Monroe & Rocket Monroe beat Jose Lothario & Wahoo McDaniel to win World Tag Title Eddie Graham beat Great Malenko by DQ Lester Welch beat Ronnie Garvin Hiro Matsuda draw Sam Steamboat Terry Funk beat Bill Dromo
5/19/67 Belle Glade, FL @ Armory Wahoo McDaniel vs. Hiro Matsuda Jose Lothario vs. Bill Dromo Huracan Castillo vs. Roger Kirby Bob Nandor vs. Bronco Kelly
5/19/67 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Sputnik Monroe & Rocket Monroe vs. Sam Steamboat & Lester Welch Les Thatcher vs. Ronnie Garvin Terry Funk vs. Phil Brummett Sherri Lee vs. Bonnie Watson
5/20/67 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Roger Kirby & Les Thatcher vs. Sputnik Monroe & Rocket Monroe Bill Dromo vs. Bob Nandor Bronco Kelly vs. Phil Brummett
5/20/67 Lakeland, FL @ National Guard Armory Terry Funk vs. Ronnie Garvin Jose Lothario vs. Bill Dromo Les Thatcher vs. Huracan Castillo Bronco Kelly vs. Bob Nandor
5/20/67 Tallahassee, FL @ Centennial Field Wahoo McDaniel vs. Hiro Matsuda Sputnik Monroe & Rocket Monroe vs. Sam Steamboat & Lester Welch Roger Kirby vs. Phil Brummett
5/22/67 Orlando, FL @ American Legion Arena Hiro Matsuda beat Jose Lothario in a Texas death match Wahoo McDaniel beat Bill Dromo by DQ in a 2 of 3 falls match Sam Steamboat beat Ronnie Garvin via pinfall Roger Kirby beat Bronco Kelly via pinfall
5/22/67 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena Great Malenko beat Eddie Graham(8:00) in a Russian death match Sputnik Monroe & Rocket Monroe beat Lester Welch & Terry Funk in a 2 of 3 falls match Les Thatcher beat Phil Brummett(15:00) Sherri Lee beat Bonnie Watson(17:00)
5/23/67 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Les Thatcher & Roger Kirby beat Hiro Matsuda & Ronnie Garvin via pinfall Bob Nandor beat Phil Brummett by DQ in a 2 of 3 falls match Harry Smith beat Charlie Carr
5/23/67 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Wahoo McDaniel beat Great Malenko by DQ in an Indian strap match Jose Lothario & Lester Welch beat Sputnik Monroe & Rocket Monroe in a 2 of 3 falls match Sam Steamboat draw Bill Dromo(30:00) Sherri Lee beat Susan Slade via pinfall Terry Funk beat Bronco Kelly
5/24/67 Eau Gallie, FL @ Civic Center Great Malenko beat Sam Steamboat in a Russian chain match Hiro Matsuda & Bill Dromo beat Wahoo McDaniel & Harry Smith in a 2 of 3 falls match Les Thatcher beat Bob Nandor via pinfall
5/24/67 Miami Beach, FL @ Auditorium Sputnik Monroe & Rocket Monroe vs. Jose Lothario & Terry Funk Lester Welch vs. Ronnie Garvin Roger Kirby vs. Bronco Kelly Sherri Lee vs. Susan Slade
5/25/67 Jacksonville, FL @ Coliseum Sputnik Monroe & Rocket Monroe beat Jose Lothario & Wahoo McDaniel Great Malenko beat Eddie Graham Terry Funk beat Ronnie Garvin Lester Welch & Sherri Lee beat Hiro Matsuda & Susan Slade Sam Steamboat draw Bill Dromo
5/26/67 Belle Glade, FL @ Armory Jose Lothario vs. Great Malenko Bill Dromo vs. Bronco Kelly Bonnie Watson vs. Susan Slade Ronnie Garvin vs. Bob Nandor
5/27/67 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Bill Dromo & Ronnie Garvin vs. Terry Funk & Bronco Kelly Bonnie Watson vs. Susan Slade Bob Nandor vs. Phil Brummett
5/27/67 Lakeland, FL @ National Guard Armory Terry Funk vs. Ronnie Garvin in a no DQ match with 2 referees Bill Dromo vs. Bronco Kelly Bonnie Watson vs. Susan Slade Bob Nandor vs. Phil Brummett
5/27/67 San Juan, Puerto Rico @ Hiram Bithorn Stadium Eddie Graham vs. Hiro Matsuda in a fists vs. karate match Sputnik Monroe & Rocket Monroe vs. Jose Lothario & Wahoo McDaniel Great Malenko vs. Sam Steamboat Lester Welch vs. Roger Kirby Huracan Castillo vs. Les Thatcher
5/29/67 Orlando, FL @ American Legion Arena Bill Dromo beat Wahoo McDaniel in an Indian strap match with Charlie Laye as special referee Roger Kirby & Les Thatcher beat The Masked Medics in a 2 of 3 falls match Hiro Matsuda beat Bronco Kelly via pinfall Bonnie Watson beat Susan Slade via pinfall
5/29/67 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena Great Malenko vs. Sam Steamboat Sputnik Monroe & Rocket Monroe vs. Jose Lothario & Terry Funk Lester Welch vs. Ronnie Garvin Huracan Castillo vs. Bob Nandor
5/30/67 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Wahoo McDaniel vs. Great Malenko in a 2 of 3 falls, no DQ, steel cage match Lester Welch & Buddy Fuller vs. Sputnik Monroe & Rocket Monroe The Masked Medics vs. Jose Lothario & Terry Funk Sam Steamboat vs. Ronnie Garvin Huracan Castillo vs. Bob Nandor
5/30/67 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Hiro Matsuda won a 7-man battle royal Bill Dromo beat Bronco Kelly Les Thatcher beat Chico Toledo(16:00) Roger Kirby beat Phil Brummett Bonnie Watson beat Susan Slade(13:17)
5/31/67 Eau Gallie, FL @ Civic Center Wahoo McDaniel & Sam Steamboat beat Great Malenko & Bill Dromo by DQ in a 2 of 3 falls match Terry Funk beat Ronnie Garvin in a 2 of 3 falls match Roger Kirby draw Bronco Kelly(30:00)
5/31/67 Miami Beach, FL @ Auditorium Pedro Castillo vs. Les Thatcher Susan Slade vs. Bonnie Watson Jose Lothario vs. Hiro Matsuda The Masked Medics vs. Rocket Monroe & Sputnik Monroe
6/1/67 Jacksonville, FL @ Coliseum Great Malenko, Sputnik Monroe & Rocket Monroe beat Jose Lothario, Wahoo McDaniel & Terry Funk in an elimination match Buddy Fuller beat Dick Dunn Bonnie Watson beat Susan Slade Les Thatcher beat Ronnie Garvin Bob Nandor draw Bronco Kelly
6/2/67 Belle Glade, FL @ Armory Sputnik Monroe & Rocket Monroe vs. Jose Lothario & Wahoo McDaniel Hiro Matsuda vs. Terry Funk Huracan Castillo vs. Roger Kirby Phil Brummett vs. Les Thatcher
6/2/67 Dade City, FL @ Armory Great Malenko vs. Roger Kirby The Masked Medics vs. Sam Steamboat & Lester Welch Bonnie Watson vs. Susan Slade
6/3/67 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Terry Funk vs. Rocket Monroe Hiro Matsuda vs. Les Thatcher Huracan Castillo vs. Roger Kirby
6/3/67 Lakeland, FL @ National Guard Armory Great Malenko vs. Sam Steamboat Terry Funk vs. Hiro Matsuda Huracan Castillo vs. Bronco Kelly Les Thatcher vs. Bob Nandor
6/5/67 Orlando, FL @ American Legion Arena Great Malenko beat Sam Steamboat in a 2 of 3 falls match Wahoo McDaniel vs. Bill Dromo in a match with no referee Roger Kirby vs. Johnny Heidman Bob Nandor vs. Phil Brummett
6/5/67 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena Jose Lothario & Terry Funk beat Sputnik Monroe & Rocket Monroe Hiro Matsuda beat Bronco Kelly Lester Welch beat Gorilla Marconi Huracan Castillo draw Les Thatcher
6/6/67 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Sam Steamboat & Bronco Kelly beat Hiro Matsuda & Bill Dromo by DQ in a 2 of 3 falls match with Charlie Laye as special referee Les Thatcher beat Phil Brummett in a 2 of 3 falls match Huracan Castillo beat Bob Nandor
6/6/67 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Great Malenko beat Lester Welch by DQ in a 2 of 3 falls match Sputnik Monroe & Rocket Monroe beat Jose Lothario & Terry Funk Harry Smith(sub for Wahoo McDaniel) beat Gorilla Marconi(14:30) Bonnie Watson draw Sherri Lee(30:00) Roger Kirby beat Johnny Heidman
6/7/67 Eau Gallie, FL @ Civic Center Jose Lothario & Terry Funk beat Sputnik Monroe & Rocket Monroe by DQ in a 2 of 3 falls match Lester Welch beat Huracan Castillo in a 2 of 3 falls match Sherri Lee beat Bonnie Watson
6/7/67 Miami Beach, FL @ Auditorium Great Malenko vs. Wahoo McDaniel Hiro Matsuda & Bill Dromo vs. Sam Steamboat & Bronco Kelly Roger Kirby vs. Gorilla Marconi Les Thatcher vs. Johnny Heidman
6/8/67 Ocala, FL @ City Auditorium Roger Kirby & Les Thatcher vs. Hiro Matsuda & Bill Dromo Terry Funk vs. Gorilla Marconi Huracan Castillo vs. Bronco Kelly
6/9/67 Belle Glade, FL @ Armory Jose Lothario & Terry Funk vs. Hiro Matsuda & Bill Dromo Huracan Castillo vs. Chico Toledo Les Thatcher vs. Johnny Heidman
6/9/67 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Great Malenko vs. Sam Steamboat Sputnik Monroe & Rocket Monroe vs. Wahoo McDaniel & Bronco Kelly Roger Kirby vs. Gorilla Marconi Bob Nandor vs. Phil Brummett
6/10/67 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Great Malenko vs. Roger Kirby Jose Lothario & Terry Funk vs. Johnny Heidman & Gorilla Marconi Bob Nandor vs. Huracan Castillo Les Thatcher vs. Phil Brummett Sam Steamboat vs. Bill Dromo
6/10/67 Jacksonville, FL @ Coliseum Lou Thesz & Sam Steamboat beat Sputnik Monroe & Rocket Monroe Great Malenko beat Wahoo McDaniel in an Indian strap match Jose Lothario beat Bill Dromo Huracan Castillo beat Bob Nandor Bronco Kelly beat Johnny Heidman via pinfall
6/10/67 Lakeland, FL @ National Guard Armory Terry Funk vs. Hiro Matsuda Roger Kirby vs. Gorilla Marconi Sherri Lee vs. Penny Brooks Phil Brummett vs. Les Thatcher
6/12/67 Orlando, FL @ American Legion Arena Wahoo McDaniel & Lou Thesz beat Great Malenko & Bill Dromo in a 2 of 3 falls match Hiro Matsuda & Duke Keomuka beat Sam Steamboat & Harry Smith via pinfall in a 2 of 3 falls match Gorilla Marconi beat Bob Nandor
6/12/67 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena Sputnik Monroe, Rocket Monroe & Saul Weingeroff beat Jose Lothario, Lester Welch & Terry Funk Huracan Castillo(sub for El Lobo) & Goliath beat Roger Kirby & Les Thatcher Huracan Castillo beat Johnny Heidman Sherri Lee beat Mae Goodner
6/13/67 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Wahoo McDaniel & Sam Steamboat beat Hiro Matsuda & Duke Keomuka via pinfall Huracan Castillo beat Chico Toledo Harry Smith beat Gorilla Marconi(15:00)
6/13/67 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Great Malenko vs. Lou Thesz Sputnik Monroe & Rocket Monroe vs. Jose Lothario & Terry Funk El Lobo & Goliath vs. Roger Kirby & Les Thatcher Johnny Heidman vs. Lester Welch Bill Dromo vs. Bob Nandor
6/14/67 Eau Gallie, FL @ Civic Center Sputnik & Monroe, Rocket Monroe & Saul Weingeroff beat Jose Lothario, Lester Welch & Terry Funk in a 2 of 3 falls match with Gorilla Marconi as special referee Sam Steamboat draw Hiro Matsuda(45:00) Huracan Castillo beat Chico Toledo(13:45) by submission
6/14/67 Miami Beach, FL @ Auditorium Lou Thesz vs. Bill Dromo Great Malenko vs. Wahoo McDaniel El Lobo & Goliath vs. Roger Kirby & Les Thatcher Bob Nandor vs. Johnny Heidman
6/15/67 Jacksonville, FL Lou Thesz beat Bill Dromo
6/16/67 Belle Glade, FL @ Armory Jose Lothario & Terry Funk vs. Great Malenko & Bill Dromo Lou Thesz vs. Hiro Matsuda El Lobo & Goliath vs. Les Thatcher & Bob Nandor
6/17/67 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) El Lobo & Goliath vs. Roger Kirby & Bronco Kelly Terry Funk vs. Phil Brummett Duke Keomuka vs. Les Thatcher plus 1 other match
6/17/67 Lakeland, FL @ National Guard Armory El Lobo & Goliath vs. Roger Kirby & Bob Nandor Duke Keomuka vs. Terry Funk Les Thatcher vs. Phil Brummett
6/17/67 San Juan, Puerto Rico @ Hiram Bithorn Stadium Eddie Graham vs. Great Malenko Sputnik Monroe & Rocket Monroe vs. Lou Thesz & Sam Steamboat Hiro Matsuda vs. Wahoo McDaniel Jose Lothario vs. Huracan Castillo Lester Welch vs. Bill Dromo
6/19/67 Orlando, FL @ American Legion Arena Great Malenko beat Wahoo McDaniel in a 2 of 3 falls match Lou Thesz & Sam Steamboat beat Hiro Matsuda & Duke Keomuka by DQ in a 2 of 3 falls match Bill Dromo beat Roger Kirby via pinfall Sherri Lee beat Diana Lynn via pinfall
6/19/67 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena Sputnik Monroe & Rocket Monroe beat Jose Lothario & Terry Funk Lester Welch beat Saul Weingeroff El Lobo & Goliath beat Bronco Kelly & Les Thatcher Huracan Castillo beat Chico Toledo via pinfall
6/20/67 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Wahoo McDaniel & Sam Steamboat beat Hiro Matsuda & Duke Keomuka via pinfall in a 2 of 3 falls match Bronco Kelly draw Huracan Castillo Sherri Lee draw Diana Lynn(10:00)
6/20/67 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Great Malenko draw Lou Thesz in a 2 of 3 falls match Jose Lothario & Terry Funk beat Sputnik Monroe & Rocket Monroe via pinfall Lester Welch beat Phil Brummett El Lobo & Goliath beat Les Thatcher & Roger Kirby Harry Smith beat Bill Dromo by DQ
6/21/67 Eau Gallie, FL @ Civic Center Jose Lothario, Lester Welch & Terry Funk beat Sputnik Monroe, Rocket Monroe & Saul Weingeroff by countout in an elimination match Hiro Matsuda beat Les Thatcher in a 2 of 3 falls match Harry Smith beat Huracan Castillo by DQ
6/21/67 Miami Beach, FL @ Auditorium Great Malenko vs. Sam Steamboat El Lobo & Goliath vs. Wahoo McDaniel & Bronco Kelly Bill Dromo vs. Roger Kirby Phil Brummett vs. Chico Toledo
6/22/67 Jacksonville, FL @ Coliseum Wahoo McDaniel beat Great Malenko & then cut Malenko's hair after the match Jose Lothario, Sam Steamboat & Terry Funk beat Sputnik Monroe, Rocket Monroe & Saul Weingeroff El Lobo & Goliath beat Lester Welch & Roger Kirby Duke Keomuka beat Les Thatcher Sherri Lee beat Diana Lynn
6/23/67 Belle Glade, FL @ Armory Sam Steamboat & Lester Welch vs. Sputnik Monroe & Rocket Monroe Hiro Matsuda vs. Roger Kirby Sherri Lee vs. Diana Lynn Duke Keomuka vs. Les Thatcher
6/23/67 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Great Malenko vs. Wahoo McDaniel El Lobo & Goliath vs. Jose Lothario & Terry Funk Bill Dromo vs. Bronco Kelly Phil Brummett vs. Harry Smith
6/24/67 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) No wrestling
6/24/67 Lakeland, FL @ National Guard Armory Wahoo McDaniel & Sam Steamboat beat Sputnik Monroe & Rocket Monroe by DQ in a 2 of 3 falls match El Lobo & Goliath beat Les Thatcher & Bronco Kelly Huracan Castillo beat Chico Toledo by submission
6/24/67 Tallahassee, FL @ Centennial Field Jose Lothario & Terry Funk vs. Great Malenko & Bill Dromo Lester Welch & Sherri Lee vs. Hiro Matsuda & Diana Lynn Roger Kirby vs. Phil Brummett
6/26/67 Orlando, FL @ American Legion Arena Great Malenko beat Jose Lothario in a 2 of 3 falls match Terry Funk & Sailor Art Thomas beat Hiro Matsuda & Duke Keomuka by DQ in a 2 of 3 falls match Guillotine Gordon beat Chico Toledo Huracan Castillo(sub for Harry Smith) beat Bill Dromo by countout
6/26/67 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena Sputnik Monroe & Rocket Monroe beat Lester Welch & Sam Steamboat by DQ El Lobo & Goliath beat Wahoo McDaniel & Bronco Kelly in a 2 of 3 falls match Diana Lynn & Bonnie Watson beat Penny Brooks & Sherri Lee
6/27/67 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Hiro Matsuda & Duke Keomuka beat Wahoo McDaniel & Sam Steamboat Huracan Castillo beat Guillotine Gordon by DQ in a 2 of 3 falls match Chico Toledo beat Rudy Valez
6/27/67 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Eddie Graham(sub for Buddy Fuller) beat Great Malenko via pinfall Jose Lothario, Lester Welch & Terry Funk beat Sputnik Monroe, Rocket Monroe & Saul Weingeroff in a 2 of 3 falls match Bill Dromo vs. Roger Kirby El Lobo & Goliath beat Sailor Art Thomas & Bronco Kelly via pinfall Sherri Lee beat Diana Lynn by DQ
6/28/67 Eau Gallie, FL @ Civic Center Sputnik Monroe & Rocket Monroe vs. Lester Welch & Terry Funk in a 2 of 3 falls match Saul Weingeroff vs. Jose Lothario in a match where Lothario must beat Weingeroff twice in 30 minutes Diana Lynn vs. Sherri Lee in a 2 of 3 falls match
6/28/67 Miami Beach, FL @ Auditorium Great Malenko vs. Sailor Art Thomas El Lobo & Goliath vs. Wahoo McDaniel & Sam Steamboat Hiro Matsuda vs. Bronco Kelly Guillotine Gordon vs. Huracan Castillo
6/29/67 Jacksonville, FL @ Coliseum Eddie Graham & Sam Steamboat beat Sputnik Monroe & Rocket Monroe in a 2 of 3 falls match to win World Tag Title Great Malenko beat Wahoo McDaniel in a Russian chain match Saul Weingeroff beat Sam Steamboat when Steamboat was unable to pin Saul twice in 20 minutes El Lobo & Goliath beat Bronco Kelly & Buddy Fuller Huracan Castillo beat Chico Toledo
6/30/67 Belle Glade, FL @ Armory El Lobo & Goliath vs. Sam Steamboat & Lester Welch Hiro Matsuda vs. Bronco Kelly Duke Keomuka vs. Chico Toledo
6/30/67 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Wahoo McDaniel vs. Great Malenko in an Indian strap match Sputnik Monroe & Rocket Monroe vs. Jose Lothario & Terry Funk Sailor Art Thomas vs. Rudy Valez Harry Smith vs. Huracan Castillo Last edited on Mon Jan 29th, 2018 03:19 am by dbaker3179
____________________ David Baker Mid-Atlantic Wrestling Historian Back To Top PM Quote Reply
Posted: Sat Dec 9th, 2017 07:09 am Add as Friend Ignore Member PM Quote Reply 75th Post dbaker3179
Joined: Sun Mar 1st, 2009 Location: Glendale, Arizona USA Posts: 1485 Status: Offline Mana: 7/1/67 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) El Lobo & Goliath vs. Sam Steamboat & Bronco Kelly Sailor Art Thomas vs. Rudy Valez Terry Funk vs. Guillotine Gordon
7/1/67 Lakeland, FL @ National Guard Armory Sputnik Monroe & Rocket Monroe vs. Sam Steamboat & Lester Welch El Lobo & Goliath vs. Wahoo McDaniel & Bronco Kelly Sherri Lee vs. Diana Lynn
7/1/67 Tallahassee, FL @ Centennial Field Great Malenko vs. Eddie Graham Jose Lothario & Terry Funk vs. Hiro Matsuda & Duke Keomuka Bronco Kelly vs. Guillotine Gordon
7/3/67 Orlando, FL @ American Legion Arena Sputnik Monroe & Rocket Monroe beat Jose Lothario & Terry Funk via pinfall in a 2 of 3 falls match Hiro Matsuda beat Wahoo McDaniel via pinfall in a 2 of 3 falls match Bronco Kelly beat Guillotine Gordon via pinfall Diana Lynn beat Penny Brooks via pinfall
7/3/67 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena Great Malenko vs. Eddie Graham in a no DQ match El Lobo & Goliath vs. Lester Welch & Sam Steamboat Sailor Art Thomas vs. Rudy Valez Silento Rodriguez vs. Huracan Castillo
7/4/67 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Jose Lothario & Terry Funk beat Sputnik Monroe & Rocket Monroe by DQ Silento Rodriguez beat Rudy Valez in a 2 of 3 falls match Guillotine Gordon beat Bronco Kelly via pinfall
7/4/67 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Buddy Fuller beat Great Malenko by DQ in a 2 of 3 falls match Eddie Graham & Sailor Art Thomas beat El Lobo & Goliath Saul Weingeroff beat Lester Welch when Welch could not beat Saul twice in 20 minutes Sam Steamboat draw Hiro Matsuda(30:00) Huracan Castillo beat Chico Toledo
7/5/67 Eau Gallie, FL @ Civic Center Great Malenko vs. Jose Lothario in a 2 of 3 falls match Terry Funk & Sailor Art Thomas vs. Sputnik Monroe & Rocket Monroe in a 2 of 3 falls match Huracan Castillo vs. Bronco Kelly
7/5/67 Miami Beach, FL @ Auditorium Eddie Graham & Sam Steamboat vs. El Lobo & Goliath Hiro Matsuda vs. Lester Welch Silento Rodriguez vs. Guillotine Gordon Sherri Lynn vs. Diana Lynn
7/6/67 Jacksonville, FL @ Coliseum Sputnik Monroe, Rocket Monroe & Great Malenko draw Eddie Graham, Sam Steamboat & Lester Welch El Lobo & Goliath beat Jose Lothario & Terry Funk Hiro Matsuda beat Bronco Kelly Sailor Art Thomas beat Rudy Valez Silento Rodriguez beat Guillotine Gordon
7/7/67 Belle Glade, FL @ Armory El Lobo & Goliath vs. Jose Lothario & Terry Funk Sailor Art Thomas vs. Huracan Castillo Silento Rodriguez vs. Bronco Kelly
7/7/67 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Great Malenko & Hiro Matsuda vs. Eddie Graham & Sam Steamboat Lester Welch vs. Guillotine Gordon Sherri Lee & Penny Brooks vs. Bonnie Watson & Diana Lynn
7/8/67 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) included Sailor Art Thomas, El Lobo & Goliath, Rudy Valez & others
7/8/67 Lakeland, FL @ National Guard Armory Eddie Graham vs. Guillotine Gordon Great Malenko vs. Sailor Art Thomas Lester Welch vs. Rudy Valez Silento Rodriguez vs. Bronco Kelly
7/8/67 Leesburg, FL @ National Guard Armory El Lobo & Goliath vs. Jose Lothario & Terry Funk in a 2 of 3 falls match Hiro Matsuda vs. Sam Steamboat in a 2 of 3 falls match Huracan Castillo vs. Chico Toledo
7/10/67 Orlando, FL @ American Legion Arena Jose Lothario & Terry Funk beat Sputnik Monroe & Rocket Monroe by countout in a 2 of 3 falls match Hiro Matsuda beat Bronco Kelly in a 2 of 3 falls match Penny Brooks beat Cora Combs by DQ Huracan Castillo beat Chico Toledo by submission
7/10/67 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena Great Malenko beat Eddie Graham El Lobo & Goliath beat Sam Steamboat & Lester Welch Guillotine Gordon beat Silento Rodriguez Sherri Lee beat Diana Lynn
7/11/67 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Jose Lothario, Silento Rodriguez & Chico Toledo beat El Lobo, Huracan Castillo & Guillotine Gordon Bonnie Watson beat Diana Lynn in a 2 of 3 falls match Silento Rodriguez beat Huracan Castillo
7/11/67 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Lester Welch, Buddy Fuller & Sailor Art Thomas beat Great Malenko, Sputnik Monroe & Rocket Monroe in a 2 of 3 falls match Eddie Graham beat Goliath(unmasked as Irish Pat Kennedy)(13:00) Hiro Matsuda beat Terry Funk Sam Steamboat beat Bronco Kelly Sherri Lee draw Cora Combs(20:00)
7/12/67 Eau Gallie, FL @ Civic Center Great Malenko & Hiro Matsuda vs. Jose Lothario & Terry Funk in a 2 of 3 falls match Sailor Art Thomas vs. Huracan Castillo in a 2 of 3 falls match Guillotine Gordon vs. Silento Rodriguez
7/12/67 Miami Beach, FL @ Auditorium El Lobo & Goliath vs. Eddie Graham & Sam Steamboat in a Texas death match Sputnik Monroe & Rocket Monroe vs. Lester Welch & Bronco Kelly Penny Brooks & Sherri Lee vs. Bonnie Watson & Cora Combs
7/13/67 Jacksonville, FL @ Coliseum Great Malenko beat Sam Steamboat in a 2 of 3 falls match El Lobo & Goliath beat Jose Lothario & Terry Funk Hiro Matsuda beat Chico Toledo Silento Rodriguez beat Huracan Castillo Bonnie Watson beat Cora Combs via pinfall
7/14/67 Belle Glade, FL @ Armory El Lobo & Goliath vs. Jose Lothario & Terry Funk Hiro Matsuda vs. Terry Funk Bronco Kelly vs. Guillotine Gordon
7/14/67 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Eddie Graham & Sam Steamboat vs. Sputnik Monroe & Rocket Monroe Great Malenko vs. Lester Welch Sailor Art Thomas vs. Huracan Castillo Sherri Lee vs. Diana Lynn
7/15/67 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Sailor Art Thomas vs. Rocket Monroe Silento Rodriguez vs. El Lobo Huracan Castillo vs. Chico Toledo Jose Lothario vs. Guillotine Gordon
7/15/67 Lakeland, FL @ National Guard Armory Sputnik Monroe, Rocket Monroe & Saul Weingeroff vs. Eddie Graham, Sailor Art Thomas & Silento Rodriguez Great Malenko vs. Sam Steamboat Guillotine Gordon vs. Bronco Kelly
7/15/67 Tallahassee, FL @ Centennial Field Sherri Lee & Penny Brooks vs. Diana Lynn & Bonnie Watson El Lobo & Goliath vs. Jose Lothario & Terry Funk Lester Welch vs. Hiro Matsuda
7/17/67 Orlando, FL @ American Legion Arena Jose Lothario & Sailor Art Thomas beat Sputnik Monroe & Saul Weingeroff by submission Hiro Matsuda beat Harry Smith via pinfall Duke Keomuka beat Chico Toledo via pinfall Bronco Kelly beat Huracan Castillo by DQ
7/17/67 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena Great Malenko vs. Eddie Graham in a Russian chain match El Lobo, Goliath & Guillotine Gordon vs. Sam Steamboat, Lester Welch & Silento Rodriguez Coach John Heath vs. Jack Rico Sam Steamboat vs. Guillotine Gordon
7/18/67 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Hiro Matsuda & Duke Keomuka vs. Jose Lothario & Silento Rodriguez Sherri Lee vs. Bonnie Watson Huracan Castillo vs. Chico Toledo
7/18/67 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Sailor Art Thomas beat Great Malenko by countout Lester Welch & Buddy Fuller beat Sputnik Monroe & Saul Weingeroff(sub for Rocket Monroe) Eddie Graham & Sam Steamboat beat Goliath & Guillotine Gordon(sub for El Lobo) Bronco Kelly beat Guillotine Gordon by DQ Coach John Heath beat Jack Rico
7/19/67 Miami Beach, FL @ Auditorium El Lobo & Goliath vs. Jose Lothario & Silento Rodriguez Bronco Kelly vs. Sputnik Monroe Coach John Heath vs. Huracan Castillo Jack Rico vs. Guillotine Gordon
7/19/67 Eau Gallie, FL @ Civic Center Great Malenko & Hiro Matsuda vs. Sailor Art Thomas & Sam Steamboat in a 2 of 3 falls match Duke Keomuka vs. Chico Toledo in a 2 of 3 falls match Bonnie Watson vs. Sherri Lee
7/20/67 Jacksonville, FL @ Coliseum Eddie Graham & Sam Steamboat beat El Lobo & Goliath Great Malenko beat Jose Lothario Lester Welch & Sailor Art Thomas beat Sputnik Monroe & Rocket Monroe Tarzan Tyler beat Bronco Kelly Silento Rodriguez beat Guillotine Gordon
7/21/67 Belle Glade, FL @ Armory Sailor Art Thomas & Lester Welch vs. El Lobo & Goliath Silento Rodriguez vs. Duke Keomuka Huracan Castillo vs. Chico Toledo
7/21/67 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Great Malenko vs. Jose Lothario Eddie Graham vs. Sputnik Monroe Tarzan Tyler vs. Jack Rico Guillotine Gordon vs. Bronco Kelly
7/22/67 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Sputnik Monroe & Karl Von Brauner vs. Bronco Kelly & Chico Toledo Tarzan Tyler vs. Jack Rico Silento Rodriguez vs. Duke Keomuka
7/22/67 Lakeland, FL @ National Guard Armory Great Malenko vs. Jose Lothario Lester Welch vs. Sputnik Monroe Guillotine Gordon vs. Jack Rico Huracan Castillo vs. Silento Rodriguez
7/22/67 Tallahassee, FL @ Centennial Field Eddie Graham & Sailor Art Thomas vs. El Lobo & Goliath Tarzan Tyler vs. Bronco Kelly Duke Keomuka vs. Chico Toledo
7/24/67 Orlando, FL @ American Legion Arena El Lobo & Goliath beat Jose Lothario & Silento Rodriguez via pinfall in a 2 of 3 falls match Duke Keomuka beat Bronco Kelly via pinfall Cowboy Bradley beat Fuzzy Cupid by submission Huracan Castillo draw Coach John Heath
7/24/67 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena Eddie Graham, Sailor Art Thomas & Lester Welch beat Great Malenko, Sputnik Monroe & Karl Von Brauner Jack Cassidy vs. Little Beaver Sherri Lee vs. Bonnie Watson Tarzan Tyler vs. Jack Rico
7/25/67 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Silento Rodriguez & Chico Toledo vs. Duke Keomuka & Huracan Castillo Cowboy Bradley vs. Sonny Boy Cassidy El Lobo vs. Jack Rico
7/25/67 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Eddie Graham & Sailor Art Thomas beat Great Malenko & Tarzan Tyler via pinfall in a 2 of 3 falls match Lester Welch beat Karl Von Brauner by DQ Jose Lothario beat Goliath Little Beaver beat Fuzzy Cupid Coach John Heath draw Bronco Kelly
7/26/67 Eau Gallie, FL @ Civic Center El Lobo & Goliath beat Sailor Art Thomas & Bronco Kelly Duke Keomuka beat Coach John Heath Cowboy Bradley beat Jack Cassidy
7/26/67 Miami Beach, FL @ Auditorium Great Malenko & Tarzan Tyler vs. Jose Lothario & Silento Rodriguez Karl Von Brauner vs. Jack Rico Jack Cassidy vs. Little Beaver Huracan Castillo vs. Chico Toledo
7/27/67 Jacksonville, FL @ Coliseum Sailor Art Thomas beat Great Malenko by countout Eddie Graham draw Tarzan Tyler(45:00) Sputnik Monroe & Karl Von Brauner beat Jack Rico & Bronco Kelly Little Beaver beat Fuzzy Cupid Coach John Heath beat Huracan Castillo
7/28/67 Belle Glade, FL @ Armory El Lobo & Goliath vs. Jose Lothario & Silento Rodriguez Tarzan Tyler vs. Bronco Kelly Jack Cassidy vs. Cowboy Bradley
7/28/67 Fort Lauderdale, FL @ war Memorial Auditorium Eddie Graham & Sailor Art Thomas vs. Sputnik Monroe & Karl Von Brauner Great Malenko vs. Lester Welch Fuzzy Cupid vs. Little Beaver Sherri Lee vs. Bonnie Watson
7/29/67 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Sputnik Monroe, Karl Von Brauner & Tarzan Tyler vs. Coach John Heath, Bronco Kelly & Silento Rodriguez Duke Keomuka vs. Chico Toledo Cowboy Bradley vs. Jack Cassidy
7/29/67 Lakeland, FL @ National Guard Armory Sputnik Monroe & Karl Von Brauner vs. Silento Rodriguez & Chico Toledo Tarzan Tyler vs. Bronco Kelly Cowboy Bradley vs. Jack Cassidy
7/29/67 San Juan, Puerto Rico @ Hiram Bithorn Stadium Eddie Graham & Jose Lothario vs. Great Malenko & Huracan Castillo El Lobo & Goliath vs. Lester Welch & Sailor Art Thomas Little Beaver vs. Fuzzy Cupid Sherri Lee vs. Bonnie Watson
7/31/67 Orlando, FL @ American Legion Arena Eddie Graham & Don Curtis beat El Lobo(unmasked, but not identified) & Duke Keomuka via pinfall in a 2 of 3 falls match Tarzan Tyler beat Bronco Kelly in a 2 of 3 falls match Jack Dalton & Frank Dalton beat Chico Toledo & Coach John Heath via pinfall Cowboy Bradley beat Jack Cassidy via pinfall
7/31/67 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena Sailor Art Thomas beat Great Malenko by DQ Jose Lothario & Silento Rodriguez beat Karl Von Brauner & Sputnik Monroe Sherri Lee & Little Beaver beat Bonnie Watson & Fuzzy Cupid Huracan Castillo beat Jack Rico
8/1/67 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Sailor Art Thomas & Harry Smith vs. El Lobo & Goliath Fuzzy Cupid vs. Cowboy Bradley Huracan Castillo vs. Jack Rico
8/1/67 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Eddie Graham beat Great Malenko Jose Lothario & Buddy Fuller beat Sputnik Monroe & Karl Von Brauner in a 2 of 3 falls match Tarzan Tyler beat Bronco Kelly Little Beaver beat Jack Cassidy Jack Dalton & Frank Dalton beat Silento Rodriguez & Coach John Heath
8/2/67 Miami Beach, FL @ Auditorium Sailor Art Thomas & Jose Lothario vs. Karl Von Brauner & Sputnik Monroe Tarzan Tyler vs. Bronco Kelly Cowboy Bradley vs. Jack Cassidy Huracan Castillo vs. Jack Rico
8/2/67 Eau Gallie, FL @ Civic Center Great Malenko vs. Don Curtis in a 2 of 3 falls match Frank Dalton & Jack Dalton vs. El Lobo & Goliath in a 2 of 3 falls match Little Beaver vs. Fuzzy Cupid in a 2 of 3 falls match
8/3/67 Jacksonville, FL @ Coliseum Eddie Graham & Sailor Art Thomas vs. Great Malenko & Tarzan Tyler in a Russian death match Sputnik Monroe & Karl Von Brauner vs. Jose Lothario & Silento Rodriguez Little Beaver & Cowboy Bradley vs. Fuzzy Cupid & Jack Cassidy Frank Dalton & Jack Dalton vs. El Lobo & Goliath
8/4/67 Belle Glade, FL @ Armory Jose Lothario & Silento Rodriguez vs. Frank Dalton & Jack Dalton Tarzan Tyler vs. Jack Rico Fuzzy Cupid vs. Cowboy Bradley
8/4/67 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Sailor Art Thomas & Eddie Graham vs. El Lobo & Goliath Karl Von Brauner vs. Bronco Kelly Little Beaver vs. Jack Cassidy Huracan Castillo vs. Coach John Heath
8/5/67 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Karl Von Brauner vs. Bronco Kelly Sailor Art Thomas vs. Pancho Villa Frank Dalton & Jack Dalton vs. Silento Rodriguez & Jack Rico
8/5/67 Lakeland, FL @ National Guard Armory El Lobo & Goliath vs. Silento Rodriguez & Chico Toledo Fuzzy Cupid vs. Cowboy Bradley Tarzan Tyler vs. Jack Rico
8/5/67 Tallahassee, FL @ Centennial Field Sailor Art Thomas & Jose Lothario vs. Frank Dalton & Jack Dalton Little Beaver vs. Jack Cassidy Karl Von Brauner vs. Bronco Kelly
8/7/67 Orlando, FL @ American Legion Arena Eddie Graham & Don Curtis beat El Lobo & Karl Von Brauner in a 2 of 3 falls match Sputnik Monroe beat Buddy Fuller via pinfall Frank Dalton & Jack Dalton beat Silento Rodriguez & Harry Smith via pinfall Little Beaver beat Fuzzy Cupid via pinfall
8/7/67 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena Jose Lothario & Sailor Art Thomas beat Great Malenko & Tarzan Tyler in a 2 of 3 falls match Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim beat Bronco Kelly & Coach John Heath(15:00) Cowboy Bradley beat Jack Cassidy Duke Keomuka beat Pancho Villa(6:00)
8/8/67 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Sailor Art Thomas beat El Lobo by submission Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim beat Coach John Heath & Bronco Kelly Little Beaver beat Jack Cassidy in a 2 of 3 falls match
8/8/67 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Eddie Graham beat Great Malenko in a Russian chain, steel cage match Karl Von Brauner beat Buddy Fuller by DQ Jose Lothario & Silento Rodriguez draw Frank Dalton & Jack Dalton(45:00) Tarzan Tyler beat Pancho Villa(3:00) via pinfall Cowboy Bradley beat Fuzzy Cupid
8/9/67 Eau Gallie, FL @ Civic Center Great Malenko & Tarzan Tyler beat Frank & Jack Dalton in a 2 of 3 falls match Coach John Heath beat El Lobo in a 2 of 3 falls match Little Beaver beat Jack Cassidy in a 2 of 3 falls match
8/9/67 Miami Beach, FL @ Auditorium Jose Lothario & Sailor Art Thomas beat Sputnik Monroe, Karl Von Brauner & Saul Weingeroff in a handicap match Cowboy Bradley beat Fuzzy Cupid Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim beat Bronco Kelly & Rick Neal(sub for Pancho Villa)
8/10/67 Jacksonville, FL @ Coliseum Sailor Art Thomas beat Great Malenko in a Russian chain match Eddie Graham & Buddy Fuller beat Sputnik Monroe & Karl Von Brauner by DQ Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim beat Bronco Kelly & Coach John Heath Duke Keomuka beat Chico Toledo Cowboy Bradley beat Fuzzy Cupid
8/11/67 Belle Glade, FL @ Armory Jose Lothario & Silento Rodriguez vs. Frank Dalton & Jack Dalton Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim vs. Bronco Kelly & Coach John Heath Fuzzy Cupid vs. Little Beaver
8/11/67 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Great Malenko vs. Sailor Art Thomas Lester Welch vs. Karl Von Brauner Cowboy Bradley & Sherri Lee vs. Jack Cassidy & Diana Lynn Sputnik Monroe vs. Chico Toledo Tarzan Tyler vs. Harry Smith
8/12/67 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Frank Dalton & Jack Dalton vs. Coach John Heath & Chico Toledo Tarzan Tyler vs. Rick Neal Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim vs. Bronco Kelly & Harry Smith
8/12/67 Lakeland, FL @ National Guard Armory Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim vs. Bronco Kelly & Harry Smith Frank Dalton & Jack Dalton vs. Coach John Heath & Chico Toledo Little Beaver vs. Fuzzy Cupid
8/12/67 San Juan, Puerto Rico @ Hiram Bithorn Stadium Sailor Art Thomas vs. Great Malenko Jose Lothario & Silento Rodriguez vs. Sputnik Monroe & Karl Von Brauner Lester Welch vs. El Lobo Sherri Lee & Cowboy Bradley vs. Diana Lynn & Jack Cassidy
8/14/67 Orlando, FL @ American Legion Arena Karl Von Brauner & Sputnik Monroe beat Buddy Fuller & Don Curtis via pinfall in a 2 of 3 falls match Jack Dalton & Frank Dalton beat Rick Neal & Bronco Kelly via pinfall in a 2 of 3 falls match El Lobo beat Chico Toledo via pinfall Harry Smith draw Goliath(30:00)
8/14/67 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena Great Malenko beat Jose Lothario in a 2 of 3 falls match Tarzan Tyler beat Lester Welch Skull Von Stroheim & Kurt Von Stroheim beat Silento Rodriguez & Vincente Gonzalez Sherri Lee beat Diana Lynn
8/15/67 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Skull Von Stroheim & Kurt Von Stroheim beat Bronco Kelly & Silento Rodriguez Coach John Heath draw Goliath El Lobo beat Pancho Lunez
8/15/67 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Lester Welch & Buddy Fuller beat Sputnik Monroe & Karl Von Brauner by DQ in a 2 of 3 falls match with Cowboy Luttrall as special referee Great Malenko beat Jose Lothario by DQ in a 2 of 3 falls match Tarzan Tyler beat Don Curtis via pinfall Jack Dalton & Frank Dalton beat Vicente Gonzalez & Rick Neal Duke Keomuka beat Chico Toledo
8/16/67 Miami Beach, FL @ Auditorium Sputnik Monroe & Karl Von Brauner beat Frank Dalton & Jack Dalton in a 2 of 3 falls match Duke Keomuka beat Chico Toledo Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim beat Vincente Gonzalez & Bronco Kelly Hurricane Castillo beat Pancho Lunez
8/16/67 Eau Gallie, FL @ Civic Center Tarzan Tyler vs. Great Malenko in a 2 of 3 falls match Goliath vs. Coach John Heath in a 2 of 3 falls match El Lobo vs. Rick Neal
8/17/67 Jacksonville, FL @ Coliseum Eddie Graham beat Great Malenko in a Japanese torture match Sputnik Monroe & Karl Von Brauner draw Lester Welch & Buddy Fuller Jose Lothario & Silento Rodriguez beat Frank Dalton & Jack Dalton Skull Von Stroheim & Kurt Von Stroheim beat Vincente Gonzalez & Rick Neal Tarzan Tyler beat Bronco Kelly via pinfall
8/18/67 Belle Glade, FL @ Armory Jose Lothario & Silento Rodriguez vs. Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim Mighty Goliath vs. Vincente Gonzalez Huracan Castillo vs. Pancho Lopez
8/18/67 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Great Malenko vs. Eddie Graham in a death match Sputnik Monroe & Karl Von Brauner vs. Lester Welch & Bronco Kelly Tarzan Tyler vs. Rick Neal El Lobo vs. Chico Toledo
8/19/67 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim vs. Sam Steamboat & Vincente Gonzalez Tarzan Tyler vs. Rick Neal El Lobo vs. Silento Rodriguez
8/19/67 Lakeland, FL @ National Guard Armory Sam Steamboat & Lester Welch vs. Great Malenko & Tarzan Tyler Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim vs. Coach John Heath & Vincente Gonzalez Bonnie Watson vs. Sherri Lee
8/19/67 Tallahassee, FL @ Centennial Field Sputnik Monroe & Karl Von Brauner beat Jose Lothario & Silento Rodriguez Goliath beat Bronco Kelly El Lobo beat Chico Toledo
8/21/67 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena Lou Thesz beat Great Malenko by DQ in a 2 of 3 falls match Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim beat Jose Lothario & Silento Rodriguez Tarzan Tyler beat Eddie Graham Duke Keomuka beat Rick Neal
8/21/67 Orlando, FL @ American Legion Arena Art Thomas & Sam Steamboat beat Hiro Matsuda(sub for Sputnik Monroe) & Karl Von Brauner by DQ in a 2 of 3 falls match Johnny Valentine vs. Bronco Kelly Goliath vs. Lester Welch El Lobo vs. Vincente Gonzalez
8/22/67 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim beat Jose Lothario & Silento Rodriguez via pinfall in a 2 of 3 falls match Duke Keomuka & Huracan Castillo beat Chico Toledo & Vincente Gonzalez in a 2 of 3 falls match Huracan Castillo beat Rick Neal
8/22/67 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Eddie Graham & Sailor Art Thomas beat Tarzan Tyler & Great Malenko in a 2 of 3 falls, steel cage match Lou Thesz & Sam Steamboat draw Karl Von Brauner & Hiro Matsuda(sub for Sputnik Monroe)(45:00) Lester Welch beat El Lobo by submission Johnny Valentine beat Bronco Kelly(13:00) via pinfall Goliath beat Pancho Lunez
8/23/67 Eau Gallie, FL @ Civic Center Tarzan Tyler & Great Malenko vs. Jose Lothario & Sailor Art Thomas in a 2 of 3 falls match Johnny Valentine vs. Vincente Gonzalez in a 2 of 3 falls match Duke Keomuka vs. Silento Rodriguez
8/23/67 Miami Beach, FL @ Auditorium Lou Thesz & Sam Steamboat beat El Lobo(sub for Sputnik Monroe) & Karl Von Brauner Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim vs. Bronco Kelly & Pancho Lunez Hiro Matsuda vs. Chico Toledo Rick Neal vs. Huracan Castillo
8/24/67 Jacksonville, FL @ Coliseum Lou Thesz & Eddie Graham beat Great Malenko & Tarzan Tyler via pinfall in a 2 of 3 falls match Jose Lothario & Silento Rodriguez beat Karl Von Brauner & Duke Keomuka(sub for Sputnik Monroe) Johnny Valentine beat Pancho Lunez(:48) El Lobo beat Chico Toledo
8/25/67 Belle Glade, FL @ Armory Sailor Art Thomas & Jose Lothario vs. Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim Hiro Matsuda vs. Vincente Gonzalez El Lobo & Goliath vs. Chico Toledo & Silento Rodriguez
8/25/67 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Great Malenko vs. Eddie Graham in a Russian chain match Karl Von Brauner & Sputnik Monroe vs. Lester Welch & Sam Steamboat Johnny Valentine vs. Bronco Kelly Tarzan Tyler vs. Pancho Lunez
8/26/67 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Great Malenko vs. #1 Challenger
8/26/67 Lakeland, FL @ National Guard Armory Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim vs. Coach John Heath & Bronco Kelly Tarzan Tyler vs. Pat O'Hara Johnny Valentine vs. Pancho Lunez
8/26/67 San Juan, Puerto Rico @ Hiram Bithorn Stadium Eddie Graham & Sam Steamboat vs. Sputnik Monroe & Hiro Matsuda Sailor Art Thomas vs. Great Malenko Jose Lothario vs. Goliath Lester Welch vs. El Lobo Huracan Castillo vs. Silento Rodriguez
8/28/67 Orlando, FL @ American Legion Arena Great Malenko vs. Eddie Graham in a Russian death match Duke Keomuka & Hiro Matsuda vs. Klondike Bill & Bronco Kelly in a 2 of 3 falls match Johnny Valentine vs. Mike Paidousis Sputnik Monroe vs. Pancho Lunez
8/28/67 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim beat Jose Lothario & Silento Rodriguez El Lobo & Goliath beat Sam Steamboat & Sailor Art Thomas Lester Welch beat Tarzan Tyler by DQ Sherri Lee beat Cora Combs
8/29/67 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Jose Lothario & Silento Rodriguez beat Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim by DQ in a 2 of 3 falls match with Pat O’Hara as special referee Duke Keomuka draw Sam Steamboat(45:00) in a 2 of 3 falls match El Lobo beat Bronco Kelly
8/29/67 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Sailor Art Thomas beat Great Malenko in a Russian chain match Eddie Graham beat Tarzan Tyler Hiro Matsuda & Johnny Valentine beat Klondike Bill & Mike Paidousis Buddy Fuller beat Goliath Cora Combs beat Sherri Lee Lester Welch vs. Huracan Castillo
8/30/67 Eau Gallie, FL @ Civic Center Sailor Art Thomas beat Tarzan Tyler in a lumberjack match Jose Lothario & Silento Rodriguez beat El Lobo & Goliath via pinfall in a 2 of 3 falls match Cora Combs beat Sherri Lee by DQ in a 2 of 3 falls match
8/30/67 Miami Beach, FL @ Auditorium Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim vs. Sam Steamboat & Sputnik Monroe Johnny Valentine vs. Vincente Gonzalez Klondike Bill vs. Duke Keomuka Hiro Matsuda vs. Bronco Kelly
9/1/67 Belle Glade, FL @ Armory Jose Lothario & Silento Rodriguez vs. El Lobo & Goliath Hiro Matsuda vs. Bronco Kelly Duke Keomuka vs. Sputnik Monroe
9/1/67 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim vs. Sam Steamboat & Sputnik Monroe Johnny Valentine vs. Vincente Gonzalez Klondike Bill vs. Duke Keomuka Hiro Matsuda vs. Bronco Kelly
9/2/67 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Johnny Valentine vs. Jose Lothario Klondike Bill vs. Goliath Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim vs. Bronco Kelly & Silento Rodriguez
9/2/67 Lakeland, FL @ National Guard Armory Sailor Art Thomas & Sam Steamboat vs. Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim Johnny Valentine vs. Bronco Kelly El Lobo vs. Lester Welch
9/2/67 Tallahassee, FL @ Centennial Field Jose Lothario & Silento Rodriguez vs. Duke Keomuka & Hiro Matsuda Klondike Bill vs. Karl Von Brauner Tarzan Tyler vs. Vincente Gonzales
9/4/67 Orlando, FL @ American Legion Arena Tarzan Tyler beat Eddie Graham in a 2 of 3 falls, no DQ match Klondike Bill & Bronco Kelly beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda via pinfall in a 2 of 3 falls match Johnny Valentine beat Lester Welch via pinfall Sherri Lee beat Bonnie Watson by DQ
9/4/67 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena Sam Steamboat & Sailor Art Thomas beat El Lobo & Karl Von Brauner(sub for Goliath) in a lumberjack match Karl Von Brauner, Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim beat Silento Rodriguez, Jose Lothario & Sputnik Monroe Paul DeMarco vs. Hurricane Castillo Penny Brooks vs. Donna Lynn
9/5/67 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim beat Eddie Graham & Sam Steamboat via pinfall in a 2 of 3 falls match to win World Tag Title Sputnik Monroe beat Saul Weingeroff by DQ Hiro Matsuda & Johnny Valentine beat Klondike Bill & Sailor Art Thomas(21:00) by DQ Lester Welch beat Karl Von Brauner Cora Combs beat Sherri Lee
9/5/67 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Silento Rodriguez & Jose Lothario beat The Ox & El Lobo via pinfall in a 2 of 3 falls match Bronco Kelly beat Tarzan Tyler by DQ in a 2 of 3 falls match Duke Keomuka draw Paul DeMarco
9/6/67 Eau Gallie, FL @ Civic Center Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim vs. Jose Lothario & Silento Rodriguez in a 2 of 3 falls match Klondike Bill vs. Hiro Matsuda in a 2 of 3 falls match Duke Keomuka vs. Paul DeMarco
9/6/67 Miami Beach, FL @ Auditorium Sputnik Monroe & Sam Steamboat vs. El Lobo & Goliath Sailor Art Thomas vs. Johnny Valentine Karl Von Brauner vs. Bronco Kelly Tarzan Tyler vs. The Ox Cora Combs vs. Diana Lynn
9/7/67 Jacksonville, FL @ Coliseum Eddie Graham & Sputnik Monroe beat Saul Weingeroff & Karl Von Brauner in a match with Bronco Kelly as special referee Johnny Valentine no contest with Klondike Bill Tarzan Tyler beat Jose Lothario Hiro Matsuda beat Silento Rodriguez Paul DeMarco beat Huracan Castillo Bronco Kelly beat The Ox by DQ
9/8/67 Belle Glade, FL @ Armory Hiro Matsuda & Duke Keomuka vs. Silento Rodriguez & Jose Lothario Paul DeMarco vs. Goliath Cora Combs vs. Penny Brooks
9/8/67 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Eddie Graham & Sailor Art Thomas vs. Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim Johnny Valentine vs. Klondike Bill Saul Weingeroff & Karl Von Brauner vs. Sam Steamboat & Sputnik Monroe Tarzan Tyler vs. Bronco Kelly
9/9/67 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Johnny Valentine vs. The Ox Paul DeMarco vs. El Lobo Klondike Bill vs. Pancho Villa Johnny Bence vs. Silento Rodriguez
9/9/67 Lakeland, FL @ Armory Johnny Valentine vs. Klondike Bill Silento Rodriguez & Paul DeMarco vs. El Lobo & Goliath Penny Brooks vs. Bonnie Watson
9/11/67 Orlando, FL @ American Legion Arena
9/11/67 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena Sputnik Monroe, Sam Steamboat & Sailor Art Thomas beat Kurt Von Stroheim, Skull Von Stroheim & Karl Von Brauner in a 2 of 3 falls match Lester Welch beat El Lobo Hiro Matsuda beat Silento Rodriguez Bonnie Watson beat Sherri Lee
9/12/67 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Silento Rodriguez & Bronco Kelly by DQ in a 2 of 3 falls match Sherri Lee won a 5-woman battle royal Penny Brooks draw Bonnie Watson Cora Combs beat Diana Lynn
9/12/67 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Sam Steamboat, Lester Welch, Sputnik Monroe & Klondike Bill(sub for Eddie Graham) beat Kurt Von Stroheim, Skull Von Stroheim, Karl Von Brauner & Saul Weingeroff Sailor Art Thomas beat Johnny Valentine by DQ Note: Eddie Graham was injured by Valentine & was unable to compete in the main event Klondike Bill beat Tarzan Tyler Paul DeMarco beat El Lobo The Ox beat Bob Taylor
9/13/67 Eau Gallie, FL @ Civic Center Skull Von Stroheim & Kurt Von Stroheim vs. Paul DeMarco & Silento Rodriguez in a 2 of 3 falls match Hiro Matsuda vs. Harry Smith in a 2 of 3 falls match Cora Combs vs. Diana Lynn
9/13/67 Miami Beach, FL @ Auditorium Art Thomas beat Johnny Valentine in a 2 of 3 falls match Klondike Bill beat Tarzan Tyler Karl Von Brauner beat The Ox El Lobo draw Bronco Kelly
9/14/67 Jacksonville, FL @ Coliseum Eddie Graham & Sam Steamboat beat Skull Von Stroheim & Kurt Von Stroheim to win World Tag Title Sailor Art Thomas beat Tarzan Tyler Klondike Bill beat The Ox Sherri Lee beat Cora Combs Paul DeMarco beat El Lobo
9/15/67 Belle Glade, FL @ Armory Hiro Matsuda & Duke Keomuka vs. Klondike Bill & Silento Rodriguez Bronco Kelly vs. Bob Taylor The Ox vs. Pancho Villa
9/15/67 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Sam Steamboat, Sputnik Monroe, Lester Welch & Paul DeMarco vs. Kurt Von Stroheim, Skull Von Stroheim, Karl Von Brauner & Saul Weingeroff Harry Smith vs. El Lobo Cora Combs vs. Sherri Lee
9/16/67 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim vs. Sam Steamboat & Sputnik Monroe Paul DeMarco vs. Bob Taylor Klondike Bill vs. The Ox Silento Rodriguez vs. El Lobo
9/16/67 Lakeland, FL @ Armory Hiro Matsuda & Duke Keomuka vs. Bronco Kelly & Klondike Bill Paul DeMarco vs. Bob Taylor The Ox vs. Jack Bence
9/16/67 Tallahassee, FL @ Centennial Field Sputnik Monroe, Sam Steamboat & Lester Welch vs. Kurt Von Stroheim, Skull Von Stroheim & Karl Von Brauner Cora Combs vs. Sherri Lee Silento Rodriguez vs. El Lobo
9/18/67 Orlando, FL @ American Legion Arena Johnny Valentine beat Klondike Bill in a 2 of 3 falls, lumberjack match Eddie Graham beat Saul Weingeroff & Karl Von Brauner by DQ in a handicap match Paul DeMarco beat El Lobo via pinfall Sherri Lee beat Cora Combs via pinfall
9/18/67 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena Sam Steamboat & Sailor Art Thomas beat Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim in a 2 of 3 falls match The Ox beat Bob Taylor Duke Keomuka beat Silento Rodriguez Bronco Kelly beat Hiro Matsuda by DQ
9/19/67 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Silento Rodriguez vs. Duke Keomuka in a Texas death match Sherri Lee & Penny Brooks vs. Bonnie Watson & Cora Combs El Lobo vs. Bronco Kelly
9/19/67 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Eddie Graham & Sailor Art Thomas beat Johnny Valentine & Hiro Matsuda in a 2 of 3 falls match Sputnik Monroe & Sam Steamboat beat Karl Von Brauner & Saul Weingeroff(14:00) via pinfall Lester Welch & Klondike Bill draw Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim(30:00) Paul DeMarco beat The Ox Harry Smith beat Bob Taylor
9/20/67 Eau Gallie, FL @ Civic Center Skull Von Stroheim & Kurt Von Stroheim vs. Sputnik Monroe & Sam Steamboat in a 2 of 3 falls match Karl Von Brauner vs. Bronco Kelly in a 2 of 3 falls match The Ox vs. Paul DeMarco
9/20/67 Miami Beach, FL @ Auditorium Johnny Valentine beat Klondike Bill by DQ Sailor Art Thomas beat Hiro Matsuda Duke Keomuka beat Silento Rodriguez El Lobo beat Bob Taylor Bonnie Watson beat Cora Combs
9/21/67 Jacksonville, FL @ Coliseum Sailor Art Thomas beat Johnny Valentine by DQ Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim beat Eddie Graham & Sam Steamboat in a 2 of 3 falls match Paul DeMarco beat The Ox Bonnie Watson beat Cora Combs Silento Rodriguez draw El Lobo
9/22/67 Belle Glade, FL @ Armory Klondike Bill & Paul DeMarco vs. Duke Keomuka & Karl Von Brauner Bronco Kelly vs. The Ox Silento Rodriguez vs. Bob Taylor
9/22/67 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Eddie Graham & Sailor Art Thomas vs. Johnny Valentine & Hiro Matsuda Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim vs. Sputnik Monroe & Sam Steamboat Lester Welch & Sherri Lee vs. El Lobo & Cora Combs
9/23/67 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim vs. Bronco Kelly & Silento Rodriguez Duke Keomuka vs. Harry Smith Paul DeMarco vs. Bob Taylor
9/23/67 Lakeland, FL @ Armory 9-man battle royal including Kurt Von Stroheim, Skull Von Stroheim, El Lobo, Bronco Kelly, Bob Taylor, Paul DeMarco, Harry Smith, Duke Keomuka and Silento Rodriguez Plus 5 other matches
9/23/67 San Juan, Puerto Rico @ Hiram Bithorn Stadium NWA World Champion Gene Kiniski beat Sailor Art Thomas Karl Von Brauner vs. Saul Weingeroff Sam Steamboat vs. Sputnik Monroe Eddie Graham vs. Hiro Matsuda Johnny Valentine vs. Lester Welch Klondike Bill vs. The Ox Sherri Lee vs. Cora Combs
9/25/67 Orlando, FL @ American Legion Arena Skull Von Stroheim & Kurt Von Stroheim beat Sam Steamboat & Klondike Bill Paul DeMarco beat Karl Von Brauner by DQ Silento Rodriguez beat Hiro Matsuda by DQ The Ox beat Bob Taylor
9/25/67 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena NWA World Champion Gene Kiniski beat Eddie Graham El Lobo draw Bronco Kelly Johnny Valentine beat Sailor Art Thomas via forfeit Duke Keomuka beat Gene Steele
9/26/67 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Silento Rodriguez & Bronco Kelly beat Duke Keomuka & El Lobo by DQ in a 2 of 3 falls match Karl Von Brauner beat Lester Welch via pinfall in a 2 of 3 falls match Sherri Lee beat Bonnie Watson by countout
9/26/67 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory NWA World Champion Gene Kiniski beat Eddie Graham by DQ in a 2 of 3 falls match Johnny Valentine beat Sailor Art Thomas in a 2 of 3 falls match to win NWA Florida Title Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim beat Sputnik Monroe & Sam Steamboat Klondike Bill beat The Ox Hiro Matsuda draw Paul DeMarco(20:00)
9/27/67 Eau Gallie, FL @ Civic Center Kurt Von Stroheim, Skull Von Stroheim & Karl Von Brauner vs. Sam Steamboat, Paul DeMarco & Sputnik Monroe Silento Rodriguez vs. El Lobo Paul DeMarco vs. Saul Weingeroff
9/27/67 Miami Beach, FL @ Auditorium NWA World Champion Gene Kiniski beat Sailor Art Thomas in a 2 of 3 falls match Klondike Bill vs. Johnny Valentine in a no DQ match Hiro Matsuda vs. Bronco Kelly Duke Keomuka vs. Bob Taylor
9/28/67 Jacksonville, FL @ Coliseum NWA World Champion Gene Kiniski beat Sailor Art Thomas by countout Lester Welch & Klondike Bill beat Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim by DQ Eddie Graham beat Johnny Valentine by DQ Sam Steamboat & Sputnik Monroe beat Karl Von Brauner & Saul Weingeroff Paul DeMarco draw Hiro Matsuda
9/29/67 Belle Glade, FL @ Armory Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim vs. Sputnik Monroe & Klondike Bill Silento Rodriguez vs. El Lobo The Ox vs. Bob Taylor
9/29/67 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium NWA World Champion Gene Kiniski vs. Sam Steamboat Johnny Valentine vs. Eddie Graham Lester Welch vs. Karl Von Brauner Hiro Matsuda & Duke Keomuka vs. Bronco Kelly & Paul DeMarco
9/30/67 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) NWA World Champion Gene Kiniski vs. Joe Scarpa Sputnik Monroe vs. Karl Von Brauner Klondike Bill & Paul DeMarco vs. Hiro Matsuda & Duke Keomuka
9/30/67 Lakeland, FL @ National Guard Armory Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim beat Sputnik Monroe & Sailor Art Thomas Silento Rodriguez beat the Ox by DQ Paul DeMarco beat El Lobo
9/30/67 Tallahassee, FL @ Centennial Field NWA World Champion Gene Kiniski vs. Sam Steamboat Joe Scarpa & Klondike Bill vs. Hiro Matsuda & Duke Keomuka Karl Von Brauner vs. Lester Welch Last edited on Mon Jan 29th, 2018 03:20 am by dbaker3179
____________________ David Baker Mid-Atlantic Wrestling Historian Back To Top PM Quote Reply
Posted: Sat Dec 9th, 2017 07:09 am Add as Friend Ignore Member PM Quote Reply 76th Post dbaker3179
Joined: Sun Mar 1st, 2009 Location: Glendale, Arizona USA Posts: 1485 Status: Offline Mana: 10/2/67 Orlando, FL @ American Legion Arena Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim draw Sam Steamboat & Sputnik Monroe in a 2 of 3 falls match Joe Scarpa beat El Lobo by submission Paul DeMarco beat Jim Grabmire(sub for Nick Adams) by DQ Jim Grabmire beat Silento Rodriguez
10/2/67 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena Johnny Valentine vs. Sailor Art Thomas in a Texas death match Eddie Graham vs. Karl Von Brauner Hiro Matsuda & Duke Keomuka vs. Joe Sky & Bill Sky Klondike Bill vs. The Ox
10/3/67 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Johnny Valentine beat Eddie Graham in a 2 of 3 falls match Sailor Art Thomas & Sam Steamboat beat Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim Joe Scarpa beat Duke Keomuka Paul DeMarco beat Jim Grabmire Klondike Bill beat El Lobo Silento Rodriguez beat Bob Taylor by DQ
10/3/67 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Lester Welch beat Karl Von Brauner by DQ Sputnik Monroe beat Saul Weingeroff Joe Sky & Bill Sky beat The Ox & Hiro Matsuda
10/4/67 Eau Gallie, FL @ Civic Center Johnny Valentine vs. Sam Steamboat in a 2 of 3 falls match Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim vs. Joe Scarpa & Paul DeMarco Karl Von Brauner vs. Sputnik Monroe
10/4/67 Miami Beach, FL @ Auditorium
10/5/67 Jacksonville, FL @ Coliseum Johnny Valentine beat Sailor Art Thomas Eddie Graham & Sam Steamboat beat Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim(32:00) in a death match Joe Scarpa beat El Lobo Paul DeMarco beat Nick Adams via pinfall Bronco Kelly beat Bob Taylor
10/6/67 Belle Glade, FL @ Armory Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim vs. Klondike Bill & Sputnik Monroe Paul DeMarco vs. Nick Adams The Ox vs. Silento Rodriguez
10/6/67 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Johnny Valentine vs. Sam Steamboat Paul DeMarco & Joe Scarpa vs. Hiro Matsuda & Duke Keomuka Lester Welch vs. Karl Von Brauner & Saul Weingeroff in a handicap match Joe Sky & Bill Sky vs. Bob Taylor & Jim Grabmire
10/7/67 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Joe Sky & Bill Sky vs. Bob Taylor & Jack Rico Joe Scarpa vs. Jim Grabmire Paul DeMarco vs. The Ox Bronco Kelly vs. Harry Smith
10/7/67 Lakeland, FL @ National Guard Armory 9-man battle royal including Joe Scarpa, The Ox, Nick Adams, Paul DeMarco, Bob Taylor, Bronco Kelly, Jim Grabmire, Joe Sky and Bill Sky
10/7/67 San Juan, Puerto Rico @ Hiram Bithorn Stadium Johnny Valentine vs. Sailor Art Thomas Kurt Von Brauner, Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim vs. Sputnik Monroe, Sam Steamboat & Eddie Graham Lester Welch vs. Duke Keomuka Hiro Matsuda vs. Silento Rodriguez Klondike Bill vs. El Lobo
10/9/67 Orlando, FL @ American Legion Arena Johnny Valentine beat Sailor Art Thomas via pinfall in a 2 of 3 falls match Duke Keomuka & Hiro Matsuda draw Paul DeMarco & Lorenzo Parente(45:00) in a 2 of 3 falls match Lester Welch beat Jack Rico by submission Klondike Bill beat Jim Grabmire via pinfall
10/9/67 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim beat Sputnik Monroe & Sam Steamboat in a 2 of 3 falls match Karl Von Brauner beat Silento Rodriguez Joe Sky & Bill Sky beat Bob Taylor & The Ox Joe Scarpa beat El Lobo by submission
10/10/67 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Lester Welch beat Karl Von Brauner in a 2 of 3 falls match Bill Sky & Joe Sky beat The Ox & Hiro Matsuda by DQ in a 2 of 3 falls match Silento Rodriguez beat Bob Taylor(8:00)
10/10/67 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Johnny Valentine beat Sam Steamboat via pinfall in a 2 of 3 falls match Paul DeMarco & Klondike Bill beat Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim by DQ Joe Scarpa beat Jim Grabmire by submission Lorenzo Parente beat El Lobo Bronco Kelly beat Jack Rico
10/11/67 Eau Gallie, FL @ Civic Center Johnny Valentine vs. Klondike Bill in a 2 of 3 falls match Hiro Matsuda & Duke Keomuka vs. Paul DeMarco & Joe Scarpa in a 2 of 3 falls match Bronco Kelly vs. Bob Taylor
10/11/67 Miami Beach, FL @ Auditorium Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim beat Bill Sky & Joe Sky Sam Steamboat beat Karl Von Brauner by DQ Lorenzo Parente beat El Lobo Silento Rodriguez beat Jim Grabmire
10/12/67 Jacksonville, FL @ Coliseum Johnny Valentine beat Klondike Bill Joe Scarpa was the sole survivor in the six man tag elimination match Paul DeMarco beat Jack Rico Lorenzo Parente beat Bob Taylor Bronco Kelly beat Jim Grabmire via pinfall
10/13/67 Belle Glade, FL @ Armory Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim vs. Bill Sky & Joe Sky Bronco Kelly vs. El Lobo in a no DQ match Silento Rodriguez vs. Jack Rico
10/13/67 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Hiro Matsuda & Duke Keomuka vs. Joe Scarpa & Paul DeMarco in a no DQ match Sam Steamboat vs. Karl Von Brauner Klondike Bill vs. The Ox Lorenzo Parente vs. Jim Grabmire
10/14/67 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim vs. Paul DeMarco & Lorenzo Parente Johnny Valentine vs. Joe Scarpa Lester Welch vs. Jim Grabmire Derrell Cochran vs. Jack Rico
10/14/67 Lakeland, FL @ National Guard Armory Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim vs. Klondike Bill & Silento Rodriguez Joe Scarpa vs. El Lobo Lorenzo Parente vs. The Ox
10/14/67 Tallahassee, FL @ Centennial Field Johnny Valentine vs. Sam Steamboat Joe Sky & Bill Sky vs. Hiro Matsuda & Duke Keomuka Paul Demarco vs. Karl Von Brauner
10/16/67 Orlando, FL @ American Legion Arena Eddie Graham beat Johnny Valentine in a 2 of 3 falls match Lorenzo Parente & Paul DeMarco draw Hiro Matsuda & Duke Keomuka(45:00) in a taped fists vs. karate match Lester Welch vs. El Lobo Darrel Cochran(sub for Bob Taylor) beat Bronco Kelly
10/16/67 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim beat Joe Scarpa & Sam Steamboat in a 2 of 3 falls match Klondike Bill beat Karl Von Brauner Joe Sky & Bill Sky beat Jack Rico & Jim Grabmire Silento Rodriguez beat The Ox
10/17/67 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Lester Welch & Pat O'Hara beat Karl Von Brauner & Saul Weingeroff by DQ in a 2 of 3 falls match Hiro Matsuda & Duke Keomuka beat Bill Sky & Joe Sky in a 2 of 3 falls match Silento Rodriguez draw El Lobo
10/17/67 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Johnny Valentine beat Klondike Bill by DQ in a 2 of 3 falls match Paul DeMarco & Joe Scarpa beat Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim in a Texas death match Sam Steamboat beat Kenny Mack Lorenzo Parente beat The Ox Darrell Cochran beat Jim Grabmire
10/18/67 Eau Gallie, FL @ Civic Center Hiro Matsuda & Duke Keomuka vs. Joe Scarpa & Paul DeMarco in a 2 of 3 falls match Johnny Valentine vs. Kenny Mack in a 2 of 3 falls match Silento Rodriguez vs. Jim Grabmire
10/18/67 Miami Beach, FL @ Auditorium Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim beat Sam Steamboat & Lorenzo Parente in a 2 of 3 falls match Klondike Bill beat Karl Von Brauner by DQ El Lobo beat Joe Sky Bill Sky beat Jack Rico
10/20/67 Belle Glade, FL @ Armory Sam Steamboat & Lester Welch vs. Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim Bonnie Watson vs. Sherri Lee Silento Rodriguez vs. Jim Grabmire
10/20/67 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Joe Scarpa & Paul DeMarco vs. Hiro Matsuda & Duke Keomuka in a Texas death match Johnny Valentine vs. Klondike Bill Karl Von Brauner vs. Derrell Cochran Lorenzo Parente vs. Kenny Mack
10/21/67 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Joe Scarpa & Derrell Cochran vs. Jim Grabmire & Kenny Mack Bob Taylor vs. Silento Rodriguez El Lobo vs. Lorenzo Parente
10/21/67 Lakeland, FL @ National Guard Armory Joe Scarpa vs. Kenny Mack Joe Sky & Bill Sky vs. El Lobo & The Ox Lorenzo Parente vs. Derrell Cochran
10/21/67 San Juan, Puerto Rico @ Hiram Bithorn Stadium Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim vs. Eddie Graham & Sam Steamboat Johnny Valentine vs. Klondike Bill Hiro Matsuda vs. Paul DeMarco Lester Welch vs. Karl Von Brauner Duke Keomuka vs. Bronco Kelly
10/23/67 Orlando, FL @ American Legion Arena Johnny Valentine beat Don Curtis Lorenzo Parente & Paul DeMarco beat Karl Von Brauner & Kenny Mack in a 2 of 3 falls match Hiro Matsuda beat Darrell Cochran Sherri Lee beat Bonnie Watson
10/23/67 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena Joe Scarpa & Klondike Bill beat Kurt Von Stroheim, Skull Von Stroheim & Saul Weingeroff in a handicap match Silento Rodriguez beat El Lobo Krusher Karlson beat Jim Grabmire Bob Taylor beat Jack Rico
10/24/67 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Klondike Bill beat Karl Von Brauner in a 2 of 3 falls match Krusher Karlson beat Kenny Mack Bonnie Watson beat Penny Brooks(10:00) Jack Rico beat The Ox(10:50)
10/24/67 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Paul DeMarco & Lorenzo Parente beat Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim to win World Tag Title Joe Scarpa & Darrell Cochran beat Johnny Valentine & Bob Taylor Hiro Matsuda beat Silento Rodriguez Omar Atlas beat El Lobo Bronco Kelly beat Jim Grabmire
10/25/67 Miami Beach, FL @ Auditorium 9-man battle royal including Hiro Matsuda, Silento Rodriguez, The Ox, Karl Von Brauner, Saul Weingeroff, Lorenzo Parente, El Lobo, Buddy Moreno and Jim Grabmire plus 4 other matches
10/25/67 Eau Gallie, FL @ Civic Center
10/26/67 Sarasota, FL @ Robarts Sports Arena Johnny Valentine vs. Klondike Bill Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim vs. Joe Scarpa & Paul DeMarco Karl Von Brauner vs. Sam Steamboat El Lobo vs. Lorenzo Parente
10/27/67 Belle Glade, FL @ Armory Klondike Bill & Silento Rodriguez vs. Hiro Matsuda & Duke Keomuka Buddy Moreno vs. Jack Rico El Lobo vs. Jim Grabmire
10/27/67 Jacksonville, FL @ Auditorium Johnny Valentine beat Sam Steamboat Lorenzo Parente & Paul DeMarco draw Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim Joe Scarpa beat Karl Von Brauner Bronco Kelly(sub for Silento Rodriguez) beat Kenny Mack
10/28/67 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Aldo Bogni & Bronco Lubich vs. Sam Steamboat & Bronco Kelly Johnny Valentine vs. Jim Grabmire Joe Scarpa vs. Mao Tse FU Ronnie Garvin & Terry Garvin vs. Omar Atlas & Silento Rodriguez
10/28/67 Lakeland, FL @ National Guard Armory Johnny Valentine vs. Klondike Bill Joe Scarpa vs. Duke Keomuka Hiro Matsuda vs. Sam Steamboat El Lobo vs. Buddy Moreno
10/28/67 Tallahassee, FL @ Centennial Field Karl Von Brauner, Kurt Von Stroheim, Skull Von Stroheim & Saul Weingeroff vs. Silento Rodriguez, Paul DeMarco, Bronco Kelly & Lorenzo Parente Plus 2 other matches
10/30/67 Orlando, FL @ American Legion Arena Johnny Valentine & Hiro Matsuda beat Darrell Cochran & Joe Scarpa in a 2 of 3 falls, no time limit match Paul DeMarco & Lorenzo Parente vs. Karl Von Brauner & El Lobo in a 2 of 3 falls match Lester Welch vs. Krusher Karlson Bronco Kelly vs. Jim Grabmire
10/30/67 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim vs. Sam Steamboat & Klondike Bill Klondike Bill vs. Saul Weingeroff in a no holds barred match Duke Keomuka vs. Omar Atlas Mao Tse Fu vs. Silento Rodriguez
10/31/67 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Sam Steamboat & Klondike Bill beat Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim in a 2 of 3 falls match Silento Rodriguez beat Jim Grabmire via pinfall in a 2 of 3 falls match Krusher Karlson vs. Bronco Kelly
10/31/67 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Paul DeMarco & Lorenzo Parente beat Hiro Matsuda & Duke Keomuka via pinfall in a 2 of 3 falls match Johnny Valentine beat Darrell Cochran in a 2 of 3 falls match Joe Scarpa beat Karl Von Brauner by submission Jose Lothario beat El Lobo Omar Atlas beat Mao Tse Fu by DQ
11/1/67 Eau Gallie, FL @ Civic Center Sam Steamboat & Bronco Kelly vs. Hiro Matsuda & Duke Keomuka in a 2 of 3 falls match Omar Atlas vs. Jim Grabmire in a 2 of 3 falls match Harry Smith vs. El Lobo
11/1/67 Jacksonville, FL @ Coliseum Johnny Valentine beat Jose Lothario(40:00) via pinfall Lorenzo Parente & Paul DeMarco beat Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim in a Texas tornado match Joe Scarpa beat Swede Karlson via pinfall Klondike Bill beat Karl Von Brauner Silento Rodriguez beat Mao Tse Fu
11/3/67 Belle Glade, FL @ Armory Paul DeMarco & Lorenzo Parente vs. Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim Silento Rodriguez vs. Krusher Karlson Omar Atlas vs. Mao Tse Fu
11/3/67 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Johnny Valentine vs. Jose Lothario Hiro Matsuda & Duke Keomuka vs. Klondike Bill & Sam Steamboat Joe Scarpa vs. Karl Von Brauner Lester Welch vs. El Lobo
11/4/67 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Aldo Bogni & Bronko Lubich vs. Silento Rodriguez & Omar Atlas Lorenzo Parente vs. Mao Tse Fu Bronco Kelly vs. El Lobo
11/4/67 Lakeland, FL @ National Guard Armory Lorenzo Parente & Omar Atlas vs. Aldo Bogni & Bronko Lubich Bronco Kelly vs. El Lobo Silento Rodriguez vs. Jim Grabmire
11/4/67 San Juan, Puerto Rico @ Hiram Bithorn Stadium Sam Steamboat, Jose Lothario & Joe Scarpa vs. Karl Von Brauner, Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim in an elimination match Johnny Valentine vs. Klondike Bill Lester Welch & Paul DeMarco vs. Hiro Matsuda & Duke Keomuka Sherri Lee vs. La Tigresa
11/6/67 Orlando, FL @ American Legion Arena Paul DeMarco & Lorenzo Parente beat Johnny Valentine & Hiro Matsuda by DQ Joe Scarpa beat Karl Von Brauner Terry Garvin beat Silento Rodriguez Bronco Kelly beat Mao Tse Fu
11/6/67 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena Klondike Bill won a 9-man battle royal Omar Atlas beat Jim Grabmire Sam Steamboat beat Skull Von Stroheim El Lobo beat Krusher Karlson Jose Lothario beat Kurt Von Stroheim
11/7/67 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Klondike Bill beat Hiro Matsuda by DQ in a 2 of 3 falls match Sam Steamboat beat Krusher Karlson in a 2 of 3 falls match El Lobo beat Mao Tse Fu(14:00)
11/7/67 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Lorenzo Parente & Paul DeMarco vs. Kurt Von Stroheim & Skull Von Stroheim Jose Lothario vs. Johnny Valentine Aldo Bogni & Bronko Lubich vs. Silento Rodriguez & Joe Scarpa Terry Garvin vs. Bronco Kelly Omar Atlas vs. Jim Grabmire
11/8/67 Eau Gallie, FL @ Civic Center Sam Steamboat vs. Hiro Matsuda in a 2 of 3 falls match Jose Lothario & Silento Rodriguez vs. Aldo Bogni & Bronko Lubich in a 2 of 3 falls match Klondike Bill vs. El Lobo
11/8/67 Miami Beach, FL @ Auditorium
11/9/67 Jacksonville, FL Sam Steamboat beat Johnny Valentine after Joe Scarpa Lorenzo Parente & Paul DeMarco beat Terry Garvin & Mao Tse Fu Joe Scarpa & Jose Lothario beat Aldo Bogni & Bronko Lubich by DQ Klondike Bill beat Swede Karlson Omar Atlas beat Jim Grabmire
11/10/67 Belle Glade, FL @ Armory Sam Steamboat & Joe Scarpa vs. Ronnie Garvin & Terry Garvin Klondike Bill vs. El Lobo Bronco Kelly vs. Swede Karlson
11/10/67 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Johnny Valentine vs. Jose Lothario Aldo Bogni & Bronko Lubich vs. Omar Atlas & Silento Rodriguez Paul DeMarco vs. Jim Grabmire Lorenzo Parente vs. Mao Tse Fu
11/11/67 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Aldo Bogni & Bronko Lubich vs. Sam Steamboat & Bronco Kelly Johnny Valentine vs. Jim Grabmire Joe Scarpa vs. Mao Tse Fu Ronnie & Terry Garvin vs. Omar Atlas & Silento Rodriguez
11/11/67 Lakeland, FL @ National Guard Armory Paul DeMarco & Lorenzo Parente vs. Aldo Bogni & Bronko Lubich Klondike Bill vs. Krusher Karlson Silento Rodriguez vs. El Lobo
11/13/67 Orlando, FL @ Sports Stadium Johnny Valentine vs. Eddie Graham in a 2 of 3 falls match Lorenzo Parente & Paul DeMarco vs. Ronnie Garvin & Terry Garvin in a 2 of 3 falls match Joe Scarpa vs. Tarzan Tyler Bronco Kelly vs. El Lobo
11/13/67 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena Jose Lothario & Sam Steamboat vs. Hiro Matsuda & Duke Keomuka Aldo Bogni & Bronko Lubich vs. Klondike Bill & Lester Welch Silento Rodriguez vs. Jim Grabmire Omar Atlas vs. Mao Tse Fu
11/14/67 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
11/14/67 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Jose Lothario beat Johnny Valentine in a 2 of 3 falls match Ronnie Garvin & Terry Garvin won a tag team tournament to earn a shot against World Tag Champs Lorenzo Parente & Paul DeMarco next week. Other teams in the tourney included Aldo Bogni & Bronko Lubich, Hiro Matsuda & Duke Keomuka, Omar Atlas & Silento Rodriguez, Tarzan Tyler & Krusher Karlson, Lester Welch & Joe Scarpa and Bronco Kelly & Klondike Bill Sam Steamboat beat El Lobo(6:00)
11/15/67 Eau Gallie, FL @ Civic Center Hiro Matsuda & Duke Keomuka vs. Sam Steamboat & Klondike Bill in a 2 of 3 falls match Mao Tse Fu vs. Bronco Kelly in a 2 of 3 falls match Jim Grabmire vs. Harry Smith
11/15/67 Miami Beach, FL @ Auditorium
11/16/67 Sarasota, FL @ American Legion Arena Lorenzo Parente & Paul DeMarco beat Aldo Bogni & Bronko Lubick by DQ in a 2 of 3 falls match Ronnie Garvin & Terry Garvin beat Omar Atlas & Silento Rodriguez via pinfall in a 2 of 3 falls match Klondike Bill draw Tarzan Tyler(20:00)
11/17/67 Belle Glade, FL @ Armory Johnny Valentine vs. Jose Lothario Sam Steamboat & Joe Scarpa vs. Ronnie Garvin & Terry Garvin Paul DeMarco & Lorenzo Parente vs. Aldo Bogni & Bronko Lubich
11/18/67 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Eddie Graham & Bronco Kelly vs. Krusher Karlson & Mao Tse Fu Johnny Valentine vs. ?? Duke Keomuka vs. Silento Rodriguez
11/18/67 Lakeland, FL @ National Guard Armory 7-man battle royal including Duke Keomuka, Mao Tse Fu, Omar Atlas, Silento Rodriguez, Krusher Karlson, El Lobo and Bronco Kelly Bonnie Watson vs. Penny Brooks Plus 3 other matches
11/18/67 San Juan, Puerto Rico @ Hiram Bithorn Stadium Ronnie Garvin & Terry Garvin vs. Lorenzo Parente & Paul DeMarco Jose Lothario vs. Johnny Valentine Lester Welch & Joe Scarpa vs. Aldo Bogni & Bronco Lubich Hiro Matsuda vs. Klondike Bill Sam Steamboat vs. Tarzan Tyler
11/20/67 Orlando, FL @ Sports Stadium Eddie Graham & Joe Scarpa beat Tarzan Tyler & Johnny Valentine in a 2 of 3 falls, cage match Bronco Kelly & Klondike Bill beat Ronnie Garvin & Terry Garvin by DQ Paul DeMarco beat Silento Rodriguez by submission Lorenzo Parente beat Swede Karlson via pinfall
11/20/67 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena Jose Lothario beat Hiro Matsuda in a fists vs. karate match Bronko Lubich & Aldo Bogni beat Lester Welch & Sam Steamboat Omar Atlas beat Gene Steele El Lobo beat Omar Atlas
11/21/67 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Sam Steamboat draw Hiro Matsuda Klondike Bill beat El Lobo Omar Atlas beat Krusher Karlson by DQ Bonnie Watson beat Sharon Lass(12:48) by DQ
11/21/67 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Johnny Valentine beat Jose Lothario via pinfall in a no DQ match Terry Garvin & Ronnie Garvin beat Lorenzo Parente & Paul DeMarco to win World Tag Title Aldo Bogni & Bronko Lubich beat Buddy Fuller & Lester Welch to win Southern Tag Title Joe Scarpa beat Tarzan Tyler by DQ Silento Rodriguez draw Bronco Kelly
11/22/67 Eau Gallie, FL @ Civic Center Jose Lothario & Joe Scarpa beat Aldo Bogni & Bronko Lubich in a 2 of 3 falls match Tarzan Tyler & Hiro Matsuda beat Omar Atlas & Klondike Bill in a 2 of 3 falls match Silento Rodriguez beat Gene Steele(sub for Tito Romero)
11/22/67 Miami Beach, FL @ Auditorium
11/23/67 Jacksonville, FL @ Coliseum Johnny Valentine beat Joe Scarpa by DQ Tag Tournament including Sam Steamboat & Lester Welch, Klondike Bill & Jose Lothario, Duke Keomuka & Hiro Matsuda, Aldo Bogni & Bronko Lubich, Lorenzo Parente & Paul DeMarco, Ronnie Garvin & Terry Garvin, Tarzan Tyler & El Lobo and Omar Atlas & Bronco Kelly
11/24/67 Belle Glade, FL @ Armory Lorenzo Parente & Paul DeMarco vs. Ronnie Garvin & Terry Garvin Hiro Matsuda vs. Klondike Bill Duke Keomuka vs. Omar Atlas
11/25/67 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Including Joe Scarpa, Johnny Valentine, Jose Lothario, Ronnie Garvin, Terry Garvin, Omar Atlas, Aldo Bogni, Bronko Lubich, Tarzan Tyler, Lester Welch and others
11/25/67 Lakeland, FL @ National Guard Armory Jose Lothario & Joe Scarpa vs. Aldo Bogni & Bronko Lubich Sam Steamboat vs. Tarzan Tyler
11/25/67 Tallahassee, FL @ Semco Building Johnny Valentine vs. Klondike Bill Ronnie Garvin & Terry Garvin vs. Lorenzo Parente & Paul DeMarco El Lobo vs. Omar Atlas
11/27/67 Orlando, FL @ Sports Stadium Johnny Valentine beat Eddie Graham in a 2 of 3 falls, no DQ match Ronnie Garvin & Terry Garvin draw Paul DeMarco & Lorenzo Parente(45:00) Joe Scarpa beat Hiro Matsuda via pinfall Sherri Lee vs. Barbara Galento
11/27/67 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena Lou Thesz & Sam Steamboat vs. Aldo Bogni & Bronko Lubich Jose Lothario vs. Tarzan Tyler Red Demons vs. Silento Rodriguez & Omar Atlas Klondike Bill vs. El Lobo
11/28/67 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Sam Steamboat beat Hiro Matsuda Masked Red Demons beat Omar Atlas & Silento Rodriguez Lorenzo Parente beat El Lobo
11/28/67 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Joe Scarpa & Jose Lothario beat Tarzan Tyler & Johnny Valentine via pinfall in a 2 of 3 falls match Eddie Graham & Lou Thesz beat Aldo Bogni & Bronko Lubich Klondike Bill & Lester Welch beat Ronnie Garvin & Terry Garvin by DQ Paul DeMarco draw Duke Keomuka(20:00) Sherri Lee beat Barbara Galento
11/29/67 Eau Gallie, FL @ Civic Center Aldo Bogni & Bronko Lubich vs. Jose Lothario & Joe Scarpa in a 2 of 3 falls match Lou Thesz vs. Johnny Valentine El Lobo vs. Bronco Kelly
11/29/67 Miami Beach, FL @ Auditorium
11/29/67 Sarasota, FL @ American Legion Arena Ronnie Garvin & Terry Garvin vs. Lorenzo Parente & Paul DeMarco Sam Steamboat vs. Tarzan Tyler Masked Red Demons vs. Klondike Bill & Omar Atlas
11/30/67 Jacksonville, FL @ Coliseum Johnny Valentine draw Joe Scarpa when each special referee(Jose Lothario & Tarzan Tyler) selected a different winner Lou Thesz & Eddie Graham beat Ronnie Garvin & Terry Garvin by DQ Jose Lothario beat El Lobo by default Aldo Bogni & Bronko Lubich beat Lorenzo Parente & Paul DeMarco Tarzan Tyler beat Omar Atlas
12/1/67 Belle Glade, FL @ Armory Ronnie Garvin & Terry Garvin vs. Paul DeMarco & Lorenzo Parente Klondike Bill vs. Krusher Karlson Silento Rodriguez & Bronco Kelly vs. Masked Red Demons
12/1/67 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Johnny Valentine vs. Lou Thesz Tarzan Tyler vs. Joe Scarpa Aldo Bogni & Bronko Lubich vs. Sam Steamboat & Jose Lothario Sherri Lee vs. Barbara Galento
12/2/67 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Lou Thesz & Klondike Bill vs. Johnny Valentine & Tarzan Tyler Red Demons vs. Paul DeMarco & Lorenzo Parente Aldo Bogni & Bronko Lubich vs. Sam Steamboat & Bronco Kelly
12/2/67 Lakeland, FL @ National Guard Armory Aldo Bogni & Bronko Lubich vs. Lorenzo Parente & Paul DeMarco Duke Keomuka vs. Klondike Bill Red Demons vs. Silento Rodriguez & Bronco Kelly
12/2/67 San Juan, Puerto Rico @ Hiram Bithorn Stadium Jose Lothario vs. Johnny Valentine in a Texas death match Ronnie Garvin & Terry Garvin vs. Lester Welch & Joe Scarpa Sherri Lee vs. Barbara Galento
12/4/67 Orlando, FL @ Sports Stadium Eddie Graham & Joe Scarpa beat Johnny Valentine & Hiro Matsuda in a Texas death match Terry Garvin & Ronnie Garvin beat Klondike Bill & Bronco Kelly via pinfall in a 2 of 3 falls match Silento Rodriguez beat Chin Lee by DQ Bonnie Watson beat Toni Rose via pinfall
12/4/67 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena Aldo Bogni & Bronko Lubich vs. Lorenzo Parente & Paul DeMarco Jose Lothario vs. Tarzan Tyler in a no time limit match Red Demons vs. Sam Steamboat & Lester Welch Barbara Galento vs. Sherri Lee
12/5/67 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Lorenzo Parente & Paul DeMarco beat Masked Red Demons by DQ in a 2 of 3 falls match Silento Rodriguez draw Chin Lee Sherri Lee & Toni Rose beat Bonnie Watson & Barbara Galento
12/5/67 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Joe Scarpa beat Johnny Valentine in a 2 of 3 falls match to win NWA Florida Title Aldo Bogni & Bronko Lubich beat Eddie Graham & Sam Steamboat Tarzan Tyler beat Klondike Bill Jose Lothario & Lester Welch beat Ronnie Garvin & Terry Garvin by DQ Hiro Matsuda beat Bronco Kelly
12/6/67 Eau Gallie, FL @ Civic Center Aldo Bogni & Bronko Lubich vs. Jose Lothario & Joe Scarpa in a 2 of 3 falls match Sherri Lee & Toni Rose vs. Bonnie Watson & Barbara Galento in a 2 of 3 falls match Silento Rodriguez vs. Tarzan Tyler
12/6/67 Miami Beach, FL @ Auditorium
12/6/67 Sarasota, FL @ American Legion Arena Johnny Valentine vs. Klondike Bill Ronnie Garvin & Terry Garvin vs. Lorenzo Parente & Paul DeMarco Masked Red Demons vs. Sam Steamboat & Bronco Kelly
12/7/67 Daytona Beach, FL @ National Guard Armory Paul DeMarco & Lorenzo Parente vs. Aldo Bogni & Bronco Lubich Duke Keomuka vs. Klondike Bill Bronco Kelly & Silento Rodriguez vs. The Red Demons
12/7/67 Jacksonville, FL @ Coliseum Joe Scarpa & Jose Lothario beat Johnny Valentine & Tarzan Tyler Eddie Graham & Sam Steamboat beat Ronnie Garvin & Terry Garvin by DQ Hiro Matsuda beat Harry Smith Sherri Lee & Toni Rose beat Bonnie Watson & Barbara Galento Lester Welch beat Chin Lee
12/8/67 Belle Glade, FL @ Armory Sam Steamboat & Klondike Bill vs. Ronnie Garvin & Terry Garvin Sherri Lee vs. Toni Rose The Red Demons vs. Lester welch & Silento Rodriguez
12/8/67 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Johnny Valentine & Tarzan Tyler vs. Joe Scarpa & Jose Lothario Aldo Bogni & Bronko Lubich vs. Paul DeMarco & Lorenzo Parente Chin Lee vs. Bronco Kelly Barbara Galento vs. Penny Brooks
12/9/67 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Jose Lothario & Silento Rodriguez vs. Johnny Valentine & Tarzan Tyler Joe Scarpa vs. Chin Lee Sam Steamboat vs. Hiro Matsuda Bronco Kelly & Harry Smith vs. The Red Demons
12/9/67 Lakeland, FL @ National Guard Armory Ronnie Garvin & Terry Garvin vs. Paul DeMarco & Lorenzo Parente Jose Lothario vs. Tarzan Tyler The Red Demons vs. Bronco Kelly & Silento Rodriguez
12/9/67 Tallahassee, FL @ Semco Building Johnny Valentine vs. Joe Scarpa Aldo Bogni & Bronko Lubich vs. Klondike Bill & Sam Steamboat Barbara Galento vs. Sherri Lee
12/11/67 Orlando, FL @ Sports Stadium Johnny Valentine beat NWA World Champion Gene Kiniski in a 2 of 3 falls match Hiro Matsuda beat Joe Scarpa by countout in a no DQ match Terry Garvin & Ronnie Garvin beat Klondike Bill & Bobby Shane via pinfall in a 2 of 3 falls match Mae Young(sub for Barbara Galento) beat Penny Brooks
12/11/67 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena Aldo Bogni & Bronko Lubich beat Lou Thesz & Sam Steamboat in a 2 of 3 falls match Jose Lothario beat Tarzan Tyler in a 2 of 3 falls match Lorenzo Parente & Paul DeMarco beat The Red Demons Bonnie Watson beat Toni Rose
12/12/67 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Klondike Bill & Bronco Kelly beat Ronnie Garvin & Terry Garvin by DQ in a 2 of 3 falls match The Red Demons beat Lorenzo Parente & Paul DeMarco by countout Silento Rodriguez(sub for Harry Smith) draw Huracan Castillo
12/12/67 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Joe Scarpa beat NWA World Champion Gene Kiniski by DQ in a 2 of 3 falls match Johnny Valentine beat Lou Thesz(15:00) via pinfall Aldo Bogni & Bronko Lubich beat Eddie Graham & Sam Steamboat to win held up Southern Tag Title Jose Lothario beat Tarzan Tyler Hiro Matsuda beat Bobby Shane Bonnie Watson & Mae Young beat Sherri Lee & Toni Rose
12/13/67 Eau Gallie, FL @ Civic Center NWA World Champion Gene Kiniski vs. Joe Scarpa in a 2 of 3 falls match Ronnie Garvin & Terry Garvin vs. Lorenzo Parente & Paul DeMarco in a 2 of 3 falls match The Red Demons vs. Klondike Bill & Bronco Kelly
12/13/67 Miami Beach, FL @ Auditorium
12/13/67 Sarasota, FL @ American Legion Arena Tarzan Tyler & Johnny Valentine beat Jose Lothario & Silento Rodriguez in a 2 of 3 falls match Lou Thesz & Sam Steamboat beat Aldo Bogni & Bronko Lubich by DQ in a 2 of 3 falls match Bonnie Watson beat Sherri Lee(14:00) via pinfall
12/14/67 Jacksonville, FL @ Coliseum NWA World Champion Gene Kiniski beat Lou Thesz via pinfall in a 2 of 3 falls match Johnny Valentine & Tarzan Tyler beat Joe Scarpa & Jose Lothario by DQ Aldo Bogni & Bronko Lubich beat Ronnie Garvin & Terry Garvin Chin Lee beat Silento Rodriguez via pinfall Huracan Castillo draw Bronco Kelly
12/15/67 Belle Glade, FL @ Armory The Red Demons vs. Lorenzo Parente & Paul DeMarco
Aldo Bogni & Bronko Lubich vs. Klondike Bill & Silento Rodriguez Huracan Castillo vs. Chin Lee
12/15/67 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium NWA World Champion Gene Kiniski vs. Lou Thesz Johnny Valentine & Tarzan Tyler vs. Joe Scarpa & Jose Lothario Ronnie Garvin & Terry Garvin vs. Sam Steamboat & Bronco Kelly
12/16/67 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) NWA World Champion Gene Kiniski vs. Klondike Bill Aldo Bogni & Bronko Lubich vs. Don Serrano & Silento Rodriguez Lorenzo Parente vs. Krusher Karlson Paul DeMarco vs. Chin Lee
12/16/67 Lakeland, FL @ National Guard Armory Aldo Bogni & Bronko Lubich vs. Don Serrano & Silento Rodriguez The Red Demons vs. Lorenzo Parente & Paul DeMarco Chin Lee vs. Krusher Karlson
12/18/67 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena Jose Lothario vs. Tarzan Tyler in a Texas death match Aldo Bogni & Bronko Lubich vs. Lorenzo Parente & Paul DeMarco The Red Demons vs. Silento Rodriguez & Don Serrano Johnny Rougeau vs. Chin Lee
12/18/67 Orlando, FL @ Sports Stadium Johnny Valentine & Hiro Matsuda beat Joe Scarpa & Klondike Bill via pinfall in a 2 of 3 falls match Lester Welch & Sam Steamboat draw Ronnie Garvin & Terry Garvin(45:00) in a 2 of 3 falls match Duke Keomuka beat Bronco Kelly via pinfall Sherri Lee vs. Mae Young
12/19/67 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Ronnie Garvin, Terry Garvin & Tom Bradley beat Klondike Bill & Bronco Kelly & Pat O'Hara via pinfall in a 2 of 3 falls match Silento Rodriguez beat Duke Keomuka by DQ in a 2 of 3 falls match Don Serrano beat Chin Lee
12/19/67 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Joe Scarpa beat Johnny Valentine in a Texas death match Aldo Bogni & Bronko Lubich beat Lorenzo Parente & Paul DeMarco Jose Lothario beat Hiro Matsuda Sam Steamboat & Lester Welch(sub for Klondike Bill) beat The Red Demons Sherri Lee beat Mae Young
12/20/67 Sarasota, FL @ Robarts Sports Arena Johnny Valentine & Duke Keomuka beat Jose Lothario & Joe Scarpa by countout Paul DeMarco beat Joe Tomasso(16:00) Silento Rodriguez & Don Serrano beat The Red Demons by DQ in a 2 of 3 falls match Mae Young draw Sherri Lee
12/20/67 Miami Beach, FL @ Auditorium
12/20/67 Eau Gallie, FL @ Civic Center
12/21/67 Jacksonville, FL @ Coliseum Joe Scarpa & Jose Lothario beat Johnny Valentine & Tom Bradley(sub for Tarzan Tyler) in a Texas death match Paul DeMarco & Lorenzo Parente draw Hiro Matsuda & Duke Keomuka(45:00) Silento Rodriguez beat Chin Lee(sub for Joe Tomasso) Ronnie Garvin & Terry Garvin beat Sam Steamboat & Klondike Bill Bronco Kelly beat Chin Lee
12/22/67 Belle Glade, FL @ Armory Joe Scarpa & Jose Lothario vs. Tarzan Tyler & Johnny Valentine Ronnie Garvin & Terry Garvin vs. Sam Steamboat & Bronco Kelly Klondike Bill vs. Chin Lee
12/23/67 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Included Joe Scarpa, Johnny Valentine, Jose Lothario, Ronnie Garvin, Terry Garvin, Tarzan Tyler and others
12/23/67 Lakeland, FL @ National Guard Armory Ronnie Garvin & Terry Garvin vs. Paul DeMarco & Lorenzo Parente Silento Rodriguez vs. Chin Lee Don Serrano vs. Joe Tomasso
12/23/67 Tallahassee, FL @ Semco Building Johnny Valentine & Tarzan Tyler vs. Jose Lothario & Joe Scarpa Sam Steamboat vs. Hiro Matsuda Bronco Kelly vs. Duke Keomuka
12/25/67 West Palm Beach, FL @ Auditorium Wahoo McDaniel vs. Duke Keomuka Aldo Bogni & Bronko Lubich vs. Jose Lothario & Joe Scarpa Klondike Bill vs. Tarzan Tyler Sherri Lee & Penny Brooks vs. Bonnie Watson & Mae Young
12/26/67 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Hiro Matsuda & Duke Keomuka beat Silento Rodriguez & Don Serrano via pinfall in a 2 of 3 falls match Sherri Lee draw Mae Young Lorenzo Parente beat Tom Bradley in a 2 of 3 falls match
12/26/67 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Johnny Valentine beat Joe Scarpa Eddie Graham & Sam Steamboat beat Ronnie Garvin & Terry Garvin Jose Lothario beat Tarzan Tyler Aldo Bogni & Bronko Lubich beat Jacques Rougeau & Johnny Rougeau Bronco Kelly draw Chin Lee
12/27/67 Eau Gallie, FL @ Civic Center Sam Steamboat & Joe Scarpa vs. Ronnie Garvin & Terry Garvin Tarzan Tyler vs. Lorenzo Parente Sherri Lee vs. Mae Young
12/27/67 Miami Beach, FL @ Auditorium
12/27/67 Sarasota, FL @ American Legion Arena Johnny Valentine beat Jose Lothario via pinfall in a 2 of 3 falls match Aldo Bogni & Bronko Lubich beat Silento Rodriguez & Don Serrano in a 2 of 3 falls match Chin Lee draw Bronco Kelly
12/29/67 Belle Glade, FL @ Armory Joe Scarpa & Jose Lothario vs. Aldo Bogni & Bronko Lubich Tom Bradley vs. Bronco Kelly Duke Keomuka vs. Silento Rodriguez
12/30/67 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
12/30/67 Jacksonville, FL @ Coliseum Johnny Valentine vs. Jose Lothario in a boxing match Aldo Bogni & Bronko Lubich vs. Eddie Graham & Sam Steamboat Ronnie Garvin & Terry Garvin vs. Joe Scarpa & Lester Welch Bronco Kelly vs. Tom Bradley Harry Smith vs. Silento Rodriguez
12/30/67 Lakeland, FL @ National Guard Armory Johnny Rougeau & Jacques Rougeau vs. Hiro Matsuda & Duke Keomuka Tarzan Tyler vs. Lorenzo Parente Chin Lee vs. Don Serrano
|
|
|
Post by Kriss on Dec 9, 2022 19:52:17 GMT
1/1/68 Orlando, FL @ Sports Stadium Johnny Valentine beat Sam Steamboat & Dick Steinborn by DQ Aldo Bogni & Bronko Lubich beat Buddy Fuller & Lester Welch Duke Keomuka beat Don Serrano Bronco Kelly draw Chin Lee
1/1/68 West Palm Beach, FL @ Auditorium Terry Garvin & Ronnie Garvin beat Jose Lothario & Jean Rougeau in a 2 of 3 falls match Lorenzo Parente beat Tarzan Tyler Red Demon #1 beat John Sullivan Red Demon #2 beat Jacques Rougeau
1/2/68 Fort Myers, FL @ National Guard Armory The Red Demons vs. Lorenzo Parente & Jacques Rougeau Duke Keomuka vs. Don Serrano Harry Smith vs. Krusher Karlson
1/2/68 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Joe Scarpa beat Johnny Valentine(60:00) in a 2 of 3 falls match Aldo Bogni & Bronko Lubich beat Buddy Fuller & Lester Welch Jose Lothario(sub for Eddie Graham) & Sam Steamboat beat Ronnie Garvin & Terry Garvin by DQ Chin Lee beat John Sullivan Bronco Kelly draw Don Serrano Sherri Lee beat Bonnie Watson by DQ
1/3/68 Eau Gallie, FL @ Civic Center Tarzan Tyler vs. Joe Scarpa in a 2 of 3 falls match Ronnie Garvin & Terry Garvin vs. Lorenzo Parente & Eddie Sullivan in a 2 of 3 falls match Red Demon vs. Bronco Kelly
1/3/68 Sarasota, FL @ American Legion Arena Johnny Valentine beat Sam Steamboat in a 2 of 3 falls match Aldo Bogni & Bronko Lubich beat Jose Lothario & Jacques Rougeau in a 2 of 3 falls match Don Serrano draw Red Demon #1
1/4/68 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
1/4/68 Jacksonville, FL Tarzan Tyler & Johnny Valentine beat Jose Lothario & Joe Scarpa
1/5/68 Belle Glade, FL @ Armory
1/5/68 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Ronnie Garvin, Terry Garvin, Tarzan Tyler & Johnny Valentine vs. Jose Lothario, Joe Scarpa, Sam Steamboat & Lester Welch Jacques Rougeau vs. Chin Lee Sherri Lee vs. Bonnie Watson
1/6/68 San Juan, Puerto Rico @ Hiram Bithorn Stadium Johnny Valentine vs. Joe Scarpa Jose Lothario vs. Tarzan Tyler Eddie Graham & Sam Steamboat vs. Ronnie Garvin & Terry Garvin Red Demons(Billy Hines & Jimmy Hines) vs. Lester Welch & Buddy Fuller The Viking vs. Paul Demarco
1/8/68 Orlando, FL @ Sports Stadium Johnny Valentine beat Dick Steinborn in a 2 of 3 falls match Paul DeMarco & Lorenzo Parente vs. Aldo Bogni & Bronco Lubich in a 2 of 3 falls match Sam Steamboat vs. Tarzan Tyler Jacques Rougeau vs. Duke Keomuka
1/8/68 West Palm Beach, FL @ Auditorium Terry Garvin & Ronnie Garvin vs. Joe Scarpa & Jose Lothario The Viking vs. Cowboy Frankie Laine Frank Dalton & Jack Dalton vs. The Red Demons Pancho Villa vs. John Sullivan
1/9/68 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Johnny Valentine beat Joe Scarpa in a 2 of 3 falls match with Don Curtis as special referee Jose Lothario & Wahoo McDaniel beat Aldo Bogni & Bronko Lubich Frank Dalton & Jack Dalton no contest with Ronnie Garvin & Terry Garvin Sam Steamboat beat Tarzan Tyler(22:00) The Viking beat Don Serrano(12:00)
1/9/68 Fort Myers, FL @ National Guard Armory The Red Demons vs. Lorenzo Parente & Paul DeMarco Duke Keomuka vs. Tito Romero Chin Lee vs. Cowboy Frankie Laine
1/10/68 Eau Gallie, FL @ Civic Center Lorenzo Parente & Paul DeMarco beat Ronnie Garvin & Terry Garvin in a 2 of 3 falls match The Viking beat Cowboy Frankie Laine in a 2 of 3 falls match Red Demons beat Tito Romero & Don Serrano
1/10/68 Jacksonville, FL Tarzan Tyler vs. Johnny Valentine
1/11/68 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
1/11/68 Nassau, Bahamas @ Nassau Stadium Jose Lothario vs. Johnny Valentine Bronco Lubich & Aldo Bogni vs. Sam Steamboat & Joe Scarpa The Viking vs. Lorenzo Parente
1/11/68 Sarasota, FL @ American Legion Arena
1/12/68 Belle Glade, FL @ Armory
1/12/68 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Johnny Valentine vs. Sam Steamboat
1/13/68 Lakeland, FL @ National Guard Armory Ronnie Garvin & Terry Garvin vs. Jose Lothario & Wahoo McDaniel Cowboy Frankie Laine vs. The Viking The Red Demons vs. Don Serrano & John L. Sullivan 1/13/68 Dade City, FL Joe Scarpa & Sam Steamboat vs. Tarzan Tyler & Johnny Valentine
1/15/68 Orlando, FL @ Sports Stadium Eddie Graham & Sam Steamboat beat Frank Dalton & Jack Dalton Aldo Bogni & Bronko Lubich beat Cowboy Frankie Laine & Lester Welch Johnny Valentine beat Dick Steinborn The Viking beat Chin Lee
1/15/68 West Palm Beach, FL @ Auditorium Wahoo McDaniel & Jose Lothario vs. Terry Garvin & Ronnie Garvin Joe Scarpa vs. Tarzan Tyler Paul DeMarco & Lorenzo Parente vs. The Red Demons Tito Romero vs. Pancho Villa
1/16/68 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Don Curtis, Jose Lothario, Wahoo McDaniel & Joe Scarpa beat Aldo Bogni, George Harris, Bronco Lubich & Johnny Valentine in an elimination match Eddie Graham & Sam Steamboat beat Frank Dalton & Jack Dalton(7:00) Paul DeMarco & Lorenzo Parente beat Ronnie Garvin & Terry Garvin to win World Tag Title in a 2 of 3 falls match Barbara Owens beat Patty Neilson
1/16/68 Fort Myers, FL @ National Guard Armory The Red Demons vs. Tito Romero & Don Serrano Tarzan Tyler vs. Lester Welch Sherri Lee vs. Mae Young The Viking vs. Cowboy Frankie Laine
1/17/68 Eau Gallie, FL @ Civic Center Johnny Valentine vs. Sam Steamboat in a 2 of 3 falls match Aldo Bogni & Bronko Lubich vs. Lorenzo Parente & Paul DeMarco in a 2 of 3 falls match Betty Neilson vs. Barbara Owens
1/17/68 Sarasota, FL @ American Legion Arena Jose Lothario & Wahoo McDaniel beat Ronnie Garvin & Terry Garvin in a 2 of 3 falls match The Viking beat Don Serrano in a 2 of 3 falls match Sherri Lee beat Mae Young by DQ
1/18/68 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
1/18/68 Jacksonville, FL Eddie Graham, Jose Lothario, Wahoo McDaniel & Sam Steamboat beat Aldo Bogni, Bronco Lubich, Tarzan Tyler & Johnny Valentine
1/18/68 Tallahassee, FL @ Coliseum Ronnie Garvin & Terry Garvin vs. Paul DeMarco & Lorenzo Parente Duke Keomuka vs. Cowboy Frankie Laine Mae Young vs. Bonnie Watson
1/19/68 Belle Glade, FL @ Armory
1/19/68 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Wahoo McDaniel vs. Johnny Valentine Sam Steamboat & Eddie Graham vs. Terry Garvin & Ronnie Garvin Lester Welch & Sherri Lee vs. Tarzan Tyler & Mae Young Jacques Rougeau vs. The Viking
1/22/68 Orlando, FL @ Sports Stadium Johnny Valentine no contest with Sam Steamboat in a 2 of 3 falls match Wahoo McDaniel & Jose Lothario vs. Aldo Bogni & Bronco Lubich in a 2 of 3 falls match Don Serrano vs. The Viking Cowboy Lang vs. Mighty Atom
1/22/68 West Palm Beach, FL @ Auditorium
1/23/68 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Wahoo McDaniel beat Johnny Valentine in a 2 of 3 falls match Aldo Bogni & Bronko Lubich double countout with Jose Lothario & Joe Scarpa Eddie Graham beat George Harris by DQ Sam Steamboat beat Seiji Sakaguchi by DQ Lord Littlebrook beat Little Bruiser Tito Romero draw The Viking(20:00)
1/23/68 Fort Myers, FL @ National Guard Armory The Red Demons vs. Lorenzo Parente & Paul DeMarco Cowboy Lang vs. Mighty Atom Yoshi Suzuki vs. Don Serrano
1/24/68 Eau Gallie, FL @ Civic Center Johnny Valentine vs. Joe Scarpa in a 2 of 3 falls match Red Demons vs. Lorenzo Parente & Paul DeMarco in a 2 of 3 falls match Lord Littlebrook vs. Mighty Atom
1/24/68 Sarasota, FL @ American Legion Arena Jose Lothario & Wahoo McDaniel beat Aldo Bogni & Bronko Lubich in a 2 of 3 falls match Cowboy Lang beat Little Bruiser via pinfall Sam Steamboat draw The Viking
1/25/68 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
1/25/68 Nassau, Bahamas @ Stadium Joe Scarpa vs. Johnny Valentine Wahoo McDaniel & Jose Lothario vs. Aldo Bogni & Bronco Lubich Lord Littlebrook vs. Little Bruiser
1/25/68 Tallahassee, FL @ Coliseum The Demons vs. Paul DeMarco & Lorenzo Parente The Viking vs. Sam Steamboat Cowboy Lang vs. Mighty Atom
1/26/68 Belle Glade, FL @ Armory
1/26/68 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Wahoo McDaniel draw Johnny Valentine Eddie Graham & Sam Steamboat beat Ronnie Garvin & Terry Garvin
1/27/68 Leesburg, FL @ National Guard Armory Johnny Valentine vs. Joe Scarpa in a 2 of 3 falls match The Red Demons vs. Lorenzo Parente & Paul DeMarco in a 2 of 3 falls match Mighty Atom vs. Lord Littlebrook
1/29/68 Orlando, FL @ Sports Stadium Johnny Valentine draw Joe Scarpa in a 2 of 3 falls match Paul DeMarco & Lorenzo Parente vs. The Red Demons in a 2 of 3 falls match Don Curtis vs. Duke Keomuka Little Bruiser vs. Lord Littlebrook
1/29/68 West Palm Beach, FL @ Auditorium Aldo Bogni & Bronco Lubich vs. Wahoo McDaniel & Jose Lothario Sam Steamboat vs. Yoshi Suzuki The Viking vs. Tito Romero Cowboy Lang vs. Mighty Atom
1/30/68 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Johnny Valentine beat Wahoo McDaniel in a 2 of 3 falls match Eddie Graham, Jose Lothario & Joe Scarpa beat Aldo Bogni, Bronko Lubich & George Harris in a lumberjack match Sam Steamboat beat Yoshi Suzuki Lester Welch beat The Viking by DQ Cowboy Lang beat Mighty Atom
1/30/68 Fort Myers, FL @ National Guard Armory The Red Demons vs. Lorenzo Parente & Paul DeMarco Seiji Sakaguchi vs. Tito Romero Cowboy Lang vs. Little Bruiser
1/31/68 Eau Gallie, FL @ Civic Center Johnny Valentine beat Don Curtis(40:00) in a 2 of 3 falls match Sam Steamboat & Koa Tiki beat Red Demons in a 2 of 3 falls match & unmasked one of them Cowboy Lang beat Little Bruiser(16:00) via pinfall
1/31/68 Sarasota, FL @ American Legion Arena Aldo Bogni & Bronko Lubich beat Wahoo McDaniel & Jose Lothario by DQ in a 2 of 3 falls match Lord Littlebrook beat Mighty Atom(17:00) via pinfall Joe Scarpa beat The Viking in a 2 of 3 falls match
2/1/68 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
2/1/68 Jacksonville, FL Joe Scarpa beat Johnny Valentine
2/2/68 Belle Glade, FL @ Armory
2/2/68 Miami, FL @ Dinner Key Auditorium Johnny Valentine vs. Wahoo McDaniel Aldo Bogni & Bronko Lubich vs. Jose Lothario & Joe Scarpa Sam Steamboat & Lester Welch vs. Seiji Sakaguchi & Yoshi Suzuki Little Bruiser vs. Lord Littlebrook Sherri Lee vs. Mae Young
2/5/68 Orlando, FL @ Sports Stadium Johnny Valentine vs. Joe Scarpa in a 2 of 3 falls match Paul Demarco & Lorenzo Parente vs. Seiji Sakaguchi & Yoshi Suzuki Don Curtis vs. The Viking Sherri Lee vs. Mae Young
2/5/68 West Palm Beach, FL @ Auditorium Wahoo McDaniel & Sam Steamboat vs. Aldo Bogni & Bronco Lubich Tito Romero vs. Duke Keomuka Koa Tiki vs. Garzo Lazano Jacques Rougeau vs. Juan Garcia
2/6/68 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Wahoo McDaniel beat Johnny Valentine in a 2 of 3 falls, no DQ, no time limit match to win NWA Florida Title Eddie Graham & Lester Welch beat Aldo Bogni & Bronko Lubich in a 2 of 3 falls match to win Southern Tag Title Joe Scarpa beat Missouri Mauler by DQ Sam Steamboat & Koa Tiki beat Garzo Lazano & Juan Garcia Sherri Lee beat Mae Young
2/6/68 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Lorenzo Parente & Paul DeMarco vs. Seiji Sakaguchi & Yoshi Suzuki The Viking vs. Tito Romero Don Serrano vs. John Sullivan
2/7/68 Eau Gallie, FL @ Civic Center Seiji Sakaguchi & Yoshi Suzuki vs. Sam Steamboat & Koa Tiki in a 2 of 3 falls match Paul DeMarco & Lorenzo Parente vs. Garzo Lazano & Juan Garcia in a 2 of 3 falls match Duke Keomuka vs. Tito Romero
2/7/68 Miami Beach, FL @ Auditorium Wahoo McDaniel draw Johnny Valentine(45:00) Eddie Graham & Lester Welch beat Aldo Bogni & Bronko Lubich Joe Scarpa beat The Viking Don Serrano beat Bobby Whitlock
2/8/68 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Johnny Valentine vs. Bobby Whitlock
2/8/68 Sarasota, FL @ American Legion Arena Joe Scarpa vs. Johnny Valentine Paul DeMarco & Lorenzo Parente vs. Duke Keomuka & Seiji Sakaguchi Juan Garcia vs. Tito Romero
2/9/68 Belle Glade, FL @ Armory
2/9/68 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Paul DeMarco & Lorenzo Parente vs. Aldo Bogni & Bronco Lubich Eddie Graham vs. Johnny Valentine Don Curtis vs. The Viking Lester Welch vs. Garzo Lazano
2/10/68 Leesburg, FL @ National Guard Armory Wahoo McDaniel vs. Johnny Valentine in a 2 of 3 falls match Duke Keomuka & Yoshi Suzuki vs. Joe Scarpa & Lester Welch in a 2 of 3 falls match Bonnie Watson vs. Sherri Lee
2/12/68 Orlando, FL @ Sports Stadium NWA World Champion Gene Kiniski beat Johnny Valentine by DQ in a 2 of 3 falls match Paul DeMarco & Lorenzo Parente vs. The Comancheros in a 2 of 3 falls match Joe Scarpa vs. The Viking Koa Tiki vs. Yoshi Suzuki
2/12/68 West Palm Beach, FL @ Auditorium Aldo Bogni, Bronco Lubich & George Harris vs. Wahoo McDaniel, Jose Lothario & Sam Steamboat Duke Keomuka vs. Don Serrano Tito Romero vs. Jose Morrell Darling Dagmar vs. Diamond Lil
2/13/68 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory NWA World Champion Gene Kiniski beat Joe Scarpa by DQ in a 2 of 3 falls match Johnny Valentine beat Wahoo McDaniel to win NWA Florida Title The Infernos beat Paul DeMarco & Lorenzo Parente to win World Tag Title Missouri Mauler draw Jose Lothario(45:00) Aldo Bogni & Bronko Lubich no contest with Eddie Graham & Lester Welch
2/13/68 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Sam Steamboat & Koa Tiki vs. The Comancheros Darling Dagmar vs. Diamond Lil Tito Romero vs. The Viking
2/14/68 Eau Gallie, FL @ Civic Center Joe Scarpa & Jose Lothario vs. Aldo Bogni & Bronko Lubich in a 2 of 3 falls match The Viking vs. Tito Romero in a 2 of 3 falls match Seiji Sakaguchi vs. Koa Tiki
2/15/68 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
2/15/68 Jacksonville, FL Johnny Valentine beat Joe Scarpa
2/16/68 Belle Glade, FL @ Armory
2/16/68 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium NWA World Champion Gene Kiniski vs. Eddie Graham Paul Demarco & Lorenzo Parente vs. Yoshi Suzuki & Seiji Sakaguchi Diamond Lil vs. Darling Dagmar Duke Keomuka vs. Don Serrano
2/16/68 Miami, FL @ Dinner Key Auditorium Aldo Bogni & Bronko Lubich beat Jose Lothario & Wahoo McDaniel Johnny Valentine beat Joe Scarpa Ray Gunkel beat Jose Morrell Lester Welch beat Hans Schmidt Sherri Lee beat Bonnie Watson
2/18/68 Freeport, Bahamas @ Tropicana Sports Arena NWA World Champion Gene Kiniski vs. Johnny Valentine Aldo Bogni & Bronko Lubich vs. Sam Steamboat & Joe Scarpa Darling Dagmar vs. Diamond Lil
2/19/68 Orlando, FL @ Sports Stadium Johnny Valentine beat Joe Scarpa in a 2 of 3 falls match Eddie Graham vs. Yoshi Suzuki Lester Welch vs. Jose Morella Butcher Vachon & Stan Vachon vs. Paul DeMarco & Lorenzo Parente in a 2 of 3 falls match
2/19/68 West Palm Beach, FL @ Auditorium Jose Lothario, Wahoo McDaniel & Sam Steamboat vs. Aldo Bogni, Bronco Lubich & George Harris in an elimination match Koa Tiki vs. The Viking Blue Demon #2 vs. Tito Romero Blue Demon #1 vs. Don Serrano
2/20/68 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Johnny Valentine beat Jose Lothario in a 2 of 3 falls match Wahoo McDaniel beat George Harris in a no time limit match Eddie Graham & Lester Welch beat Aldo Bogni & Bronko Lubich in a 2 of 3 falls match to win Southern Tag Title Joe Scarpa beat The Viking by DQ The Viking(sub for Stan Vachon) & Butcher Vachon beat Paul DeMarco & Lorenzo Parente Seiji Sakaguchi beat Dewey Robertson
2/20/68 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Sam Steamboat & Koa Tiki vs. The Blue Demons Duke Keomuka vs. Don Serrano Tito Romero vs. Yoshi Suzuki
2/21/68 Eau Gallie, FL @ Civic Center Wahoo McDaniel & Jose Lothario vs. Aldo Bogni & Bronko Lubich in a 2 of 3 falls match Joe Scarpa vs. Yoshi Suzuki in a 2 of 3 falls match Seiji Sakaguchi vs. Lorenzo Parente
2/22/68 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
2/22/68 Sarasota, FL @ American Legion Arena Butcher Vachon & Duke Keomuka beat Paul DeMarco & Lorenzo Parente The Blue Demons(Al Greene & Frank Martinez) beat Tito Romero & Don Serrano in a 2 of 3 falls match The Viking beat Dewey Robertson(18:00) via pinfall
2/23/68 Belle Glade, FL @ Armory
2/23/68 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Johnny Valentine vs. Joe Scarpa
2/24/68 Lakeland, FL @ National Guard Armory Joe Scarpa vs. Johnny Valentine
2/24/68 Ocala, FL @ Southern Livestock Pavilion Aldo Bogni & Bronko Lubich vs. Wahoo McDaniel & Jose Lothario Duke Keomuka & Seiji Sakaguchi vs. Paul DeMarco & Lorenzo Parente The Viking vs. Red Bastien
2/26/68 Orlando, FL @ Sports Stadium Johnny Valentine vs. Joe Scarpa in a 2 of 3 falls match Bronko Lubich & Aldo Bogni vs. Wahoo McDaniel & Jose Lothario in a 2 of 3 falls match Butcher Vachon vs. Tito Romero Red Bastien vs. The Viking
2/26/68 West Palm Beach, FL @ Auditorium
2/27/68 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Eddie Graham, Wahoo McDaniel & Lester Welch beat Aldo Bogni, Bronko Lubich & George Harris by DQ in a 2 of 3 falls match Red Bastien beat Johnny Valentine(18:00) Butcher Vachon & The Viking draw Jose Lothario & Joe Scarpa(30:00) Lee Fields beat Yoshi Suzuki(13:20) Bobby Fields beat Jose Morella
2/27/68 Fort Myers, FL @ National Guard Armory The Blue Demons vs. Sam Steamboat & Koa Tiki Seiji Sakaguchi vs. Paul DeMarco Tito Romero vs. Duke Keomuka
2/28/68 Eau Gallie, FL @ Civic Center Joe Scarpa, Jose Lothario & Wahoo McDaniel vs. Aldo Bogni, Bronko Lubich & George Harris in a 2 of 3 falls match Butcher Vachon vs. Paul DeMarco in a 2 of 3 falls match The Viking vs. Don Serrano
3/1/68 Belle Glade, FL @ Armory
3/1/68 Sarasota, FL @ American Legion Arena The Blue Demons vs. Tito Romero & Koa Tiki Butcher Vachon vs. Paul DeMarco Red Bastien vs. Yoshi Suzuki
3/2/68 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
3/3/68 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Joe Scarpa & Red Bastien vs. Butcher Vachon & The Viking Tito Romero vs. Seiji Sakaguchi Mae Young vs. Ann Jeanette
3/4/68 Orlando, FL @ Sports Stadium Wahoo McDaniel & Jose Lothario vs. Aldo Bogni & Bronco Lubich in a 2 of 3 falls match Johnny Valentine beat Koa Tiki The Blue Demons vs. Joe Scarpa & Red Bastien in a 2 of 3 falls match The Viking vs. Tito Romero
3/4/68 West Palm Beach, FL @ Auditorium
3/5/68 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Eddie Graham, Wahoo McDaniel & Lester Welch beat Aldo Bogni, Bronko Lubich & George Harris in a Texas tornado, cage match Johnny Valentine beat Joe Scarpa by DQ in a 2 of 3 falls match Red Bastien beat Seiji Sakaguchi Bobby Fields & Lee Fields beat Butcher Vachon & The Viking by DQ Jose Lothario beat Duke Keomuka
3/5/68 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Sam Steamboat & Koa Tiki vs. The Blue Demons in a match with 2 referees Yoshi Suzuki vs. Don Serrano Tito Romero vs. Jose Morella
3/6/68 Eau Gallie, FL @ Civic Center Sam Steamboat & Koa Tiki vs. Butcher Vachon & The Viking in a 2 of 3 falls match Seiji Sakaguchi vs. Bronco Kelly John L. Sullivan vs. Don Serrano
3/6/68 Miami Beach, FL @ Auditorium Johnny Valentine beat Eddie Graham in a 2 of 3 falls match Wahoo McDaniel beat Aldo Bogni to win Trophy elimination tournament Jose Lothario draw Red Bastien Buddy Fuller beat Bronko Lubich
3/6/68 Sarasota, FL @ American Legion Arena Joe Scarpa & Lester Welch beat The Blue Demons by DQ in a 2 of 3 falls match Mae Young & Bonnie Watson beat Jody Bass & Sherri Lee in a 2 of 3 falls match Tito Romero beat Jose Marella(11:00)
3/7/68 Jacksonville, FL Wahoo McDaniel beat Johnny Valentine
3/8/68 Belle Glade, FL @ Armory
3/8/68 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Red Bastien & Joe Scarpa vs. Aldo Bogni & Bronko Lubich Johnny Valentine vs. Jose Lothario Butcher Vachon vs. Yoshi Suzuki The Viking vs. John L Sullivan
3/9/68 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Great Malenko vs. Greg Peterson Wahoo McDaniel vs. Aldo Bogni Eduardo Perez vs. Koa Tiki
3/9/68 Leesburg, FL @ National Guard Armory Wahoo McDaniel vs. Johnny Valentine in a no DQ, 2 of 3 falls match Joe Scarpa & Jose Lothario vs. Butcher Vachon & The Viking in a 2 of 3 falls match Seiji Sakaguchi vs. Tito Romero
3/11/68 Orlando, FL @ Sports Stadium Johnny Valentine beat Lou Thesz in a 2 of 3 falls match Red Bastien & Joe Scarpa beat Butcher Vachon & The Viking in a 2 of 3 falls match Seiji Sakaguchi beat John L. Sullivan Jose Lothario beat Yoshi Suzuki
3/11/68 West Palm Beach, FL @ Auditorium Wahoo McDaniel beat George Harris(8:00) in a steel cage match Aldo Bogni & Bronko Lubich beat Eddie Graham & Lester Welch Koa Tiki beat Blue Demon #2 by DQ Blue Demon #1 draw Tito Romero
3/12/68 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Johnny Valentine beat Joe Scarpa in a 2 of 3 falls match Lou Thesz & Eddie Graham beat Butcher Vachon & The Viking Aldo Bogni & Bronko Lubich beat Sam Steamboat & Koa Tiki Red Bastien beat Duke Keomuka Seiji Sakaguchi beat Tito Romero
3/12/68 Ocala, FL @ Southern Livestock Pavilion Aldo Bogni & Bronko Lubich vs. Jose Lothario & Don Curtis Koa Tiki vs. Yoshi Suzuki The Viking vs. Tito Romero
3/12/68 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Wahoo McDaniel & Jose Lothario vs. The Blue Demons Lester Welch vs. Yoshi Suzuki Penny Brooks & Sherri Lee vs. Mae Young & Bonnie Watson
3/13/68 Eau Gallie, FL @ Civic Center Joe Scarpa, Wahoo McDaniel & Jose Lothario vs. Aldo Bogni, Bronko Lubich & George Harris in a no time limit, elimination match Butcher Vachon vs. Joe Bevins in a 2 of 3 falls match Yoshi Suzuki vs. The Viking
3/13/68 Sarasota, FL @ American Legion Arena Lou Thesz vs. Johnny Valentine
3/14/68 Jacksonville, FL Wahoo McDaniel beat Johnny Valentine
3/15/68 Belle Glade, FL @ Armory
3/15/68 Miami Beach, FL @ Auditorium Lou Thesz beat Johnny Valentine Aldo Bogni & Bronko Lubich beat Eddie Graham & Lester Welch Sam Steamboat beat The Viking Jose Lothario beat Butcher Vachon by DQ
3/16/68 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Great Malenko vs Greg Peterson Wahoo McDaniel vs Aldo Bogni Eduardo Perez vs Koa Tiki
3/16/68 Lakeland, FL @ National Guard Armory The Blue Demons vs. Joe Scarpa & Red Bastien in a 2 of 3 falls match Wahoo McDaniel vs. Duke Keomuka in a 2 of 3 falls match Koa Tiki vs. Mr. Suzuki
3/18/68 Orlando, FL @ Sports Stadium Johnny Valentine vs. Jose Lothario in a 2 of 3 falls match Joe Scarpa & Red Bastien vs. Butcher Vachon & The Viking in a 2 of 3 falls match Blue Demon #1 vs. Ronnie Hill Blue Demon #2 vs. Tito Romero
3/18/68 West Palm Beach, FL @ Auditorium Eddie Graham, Lester Welch & Wahoo McDaniel beat Aldo Bogni, Bronko Lubich & George Harris in a 2 of 3 falls match Koa Tiki beat Yoshi Suzuki Duke Keomuka beat Jack Wentworth(sub for Don Serrano) via pinfall Sherri Lee beat Mae Young
3/19/68 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Joe Scarpa beat Johnny Valentine in a 2 of 3 falls match Aldo Bogni & Bronco Lubich no contest with Sam Steamboat & Lester Welch Eddie Graham beat George Harris by forfeit Red Bastien beat Don Curtis Butcher Vachon & The Viking beat Ronnie Hill & Koa Tiki
3/19/68 Fort Myers, FL @ National Guard Armory The Blue Demons vs. Wahoo McDaniel & Jose Lothario Tito Romero vs. Duke Keomuka Seiji Sakaguchi vs. Coach John Heath
3/20/68 Eau Gallie, FL @ Civic Center George Harris vs. Wahoo McDaniel in a no time limit match Don Curtis & Joe Scarpa vs. Aldo Bogni & Bronko Lubich in a 2 of 3 falls match Butcher Vachon vs. Tito Romero
3/20/68 Sarasota, FL @ American Legion Arena Sam Steamboat & Koa Tiki beat The Blue Demons in a 2 of 3 falls match Jose Lothario vs. The Viking Coach John Heath(sub for Ronnie Hill) double countout with Seiji Sakaguchi(19:00)
3/22/68 Belle Glade, FL @ Armory
3/22/68 Miami, FL @ Dinner Key Auditorium Johnny Valentine vs. Wahoo McDaniel in a Texas rules match Aldo Bogni, George Harris & Bronko Lubich vs. Don Curtis, Eddie Graham & Jose Lothario Ronnie Hill vs. Duke Keomuka Seiji Sakaguchi vs. Sundown Kid
3/23/68 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
3/23/68 Jacksonville, FL Wahoo McDaniel beat Johnny Valentine
3/25/68 Orlando, FL @ Sports Stadium Wahoo McDaniel beat Johnny Valentine in an Indian strap match Joe Scarpa & Red Bastien beat The Blue Demons in a 2 of 3 falls match Tito Romero beat Seiji Sakaguchi Mae Young(sub for Cora Combs) beat Ann Jeanette
3/25/68 West Palm Beach, FL @ Auditorium Eddie Graham & Lester Welch beat Aldo Bogni & Bronko Lubich in a 2 of 3 falls match Jose Lothario beat Duke Keomuka Butcher Vachon & The Viking beat Bobby Fields & Lee Fields Koa Tiki beat Bronco Kelly
3/26/68 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Johnny Valentine beat Eddie Graham via pinfall in a 2 of 3 falls match Aldo Bogni & Bronko Lubich beat Lester Welch & Sam Steamboat(9:00) Red Bastien beat Bob Kelly(2:00) Butcher Vachon & The Viking beat Bobby Fields & Lee Fields Joe Scarpa beat Seiji Sakaguchi(14:00) Sherri Lee beat Ann Jeanette(13:00)
3/26/68 Fort Myers, FL @ National Guard Armory The Blue Demons vs. Wahoo McDaniel & Jose Lothario in a Texas death match with 2 referees Duke Keomuka vs. Koa Tiki Cora Combs vs. Bonnie Watson
3/27/68 Eau Gallie, FL @ Civic Center Red Bastien & Koa Tiki beat The Blue Demons in a 2 of 3 falls match Don Curtis beat Yoshi Suzuki in a 2 of 3 falls match Seiji Sakaguchi draw Tito Romero(30:00)
3/27/68 Miami Beach, FL @ Auditorium Aldo Bogni & Bronko Lubich beat Eddie Graham & Sam Steamboat in a 2 of 3 falls match Johnny Valentine vs. Jose Lothario George Harris vs. Wahoo McDaniel Cora Combs vs. Bonnie Watson
3/27/68 Sarasota, FL @ American Legion Arena Joe Scarpa & Lester Welch beat Butcher Vachon & The Viking in a 2 of 3 falls match Sherri Lee beat Penny Brooks(15:00) in a 2 of 3 falls match Harry Smith beat Duke Keomuka by DQ
3/29/68 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Sam Steamboat & Koa Tiki vs. Aldo Bogni & Bronko Lubich Johnny Valentine vs. Joe Scarpa Red Bastien vs. Seiji Sakaguchi Yoshi Suzuki vs. Tito Romero
3/29/68 Belle Glade, FL @ Armory
3/30/68 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
____________________ David Baker Mid-Atlantic Wrestling Historian Back To Top PM Quote Reply
Posted: Sat Dec 9th, 2017 07:10 am Add as Friend Ignore Member PM Quote Reply 78th Post dbaker3179
Joined: Sun Mar 1st, 2009 Location: Glendale, Arizona USA Posts: 1485 Status: Offline Mana: 4/1/68 Orlando, FL @ Sports Stadium Wahoo McDaniel vs. George Harris Red Bastien & Joe Scarpa vs. Butcher Vachon & The Viking in a 2 of 3 falls match Little Beaver vs. Little Joe Russell Blue Demon #1 vs. Tito Romero
4/1/68 West Palm Beach, FL @ Auditorium Eddie Graham & Lester Welch beat Aldo Bogni & Bronko Lubich in a 2 of 3 falls, no DQ match to win Southern Tag Title Johnny Valentine beat Jose Lothario in a 2 of 3 falls match Cowboy Bradley beat Frenchy Lamont Koa Tiki draw Blue Demon #2
4/2/68 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Red Bastien(sub for Eddie Graham), Sam Steamboat & Lester Welch beat Aldo Bogni, Bronko Lubich & George Harris Red Bastien beat Johnny Valentine Note: after the match, Valentine attacked Eddie Graham, preventing him from competing in the six man tag team main event Butcher Vachon beat Joe Scarpa by countout Little Beaver beat Frenchy Lamont The Viking beat Koa Tiki
4/2/68 Fort Myers, FL @ National Guard Armory The Blue Demons vs. Wahoo McDaniel & Jose Lothario in a handcuff match Cowboy Bradley vs. Joey Russell Tito Romero vs. Rick Miller
4/3/68 Eau Gallie, FL @ Civic Center Aldo Bogni, Bronko Lubich & George Harris vs. Wahoo McDaniel, Joe Scarpa & Red Bastien in a 2 of 3 falls match Frenchy Lamont vs. Cowboy Bradley in a 2 of 3 falls match Tito Romero vs. The Viking
4/3/68 Sarasota, FL @ American Legion Arena Jose Lothario vs. Johnny Valentine The Blue Demons beat Sam Steamboat & Koa Tiki Little Beaver vs. Frenchy Lamont Butcher Vachon vs. Rick Miller
4/5/68 Belle Glade, FL @ Armory
4/5/68 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Aldo Bogni, Bronco Lubich & George Harris vs. Eddie Graham, Sam Steamboat & Koa Tiki Little Beaver vs. Little Joe Russell Seiji Sakaguchi vs. Rick Miller
4/5/68 Miami, FL @ Dinner Key Auditorium Johnny Valentine vs. Wahoo McDaniel in a match with Joe Scarpa as special referee The Blue Demons vs. Red Bastien & Joe Scarpa Lester Welch vs. Yoshi Suzuki Penny Brooks vs. Sherri Lee
4/6/68 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
4/6/68 Leesburg, FL @ National Guard Armory Jose Lothario vs. Johnny Valentine
4/8/68 Orlando, FL @ Sports Stadium Johnny Valentine beat Wahoo McDaniel in a 2 of 3 falls match Aldo Bogni & Bronco Lubich vs. Joe Scarpa & Jose Lothario in a 2 of 3 falls match Don Curtis vs. Butcher Vachon Little Joe Russell vs. Frenchy Lamont Seiji Sakaguchi vs. Rick Miller
4/8/68 West Palm Beach, FL @ Auditorium Koa Tiki & Sam Steamboat beat The Blue Demons in a 2 of 3 falls match Red Bastien beat Johnny Valentine Sherri Lee(sub for Penny Brooks) & Little Beaver beat Mae Young & Cowboy Bradley Tito Romero beat The Viking by DQ
4/9/68 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Johnny Valentine vs. Eddie Graham in a Texas death match Aldo Bogni & Bronko Lubich vs. Wahoo McDaniel & Jose Lothario Red Bastien vs. The Viking Joe Scarpa vs. Butcher Vachon Sam Steamboat vs. George Harris Note: The show was postponed by Cowboy Luttrall due to the death of Dr. Martin Luther King
4/9/68 Fort Myers, FL @ National Guard Armory The Blue Demons vs. Koa Tiki & Tito Romero Frenchy Lamont vs. Joey Russell Seiji Sakaguchi vs. Rick Miller Note: The show was postponed by Cowboy Luttrall due to the death of Dr. Martin Luther King
4/10/68 Eau Gallie, FL @ Civic Center Red Bastien & Wahoo McDaniel vs. Aldo Bogni & Bronko Lubich in a 2 of 3 falls match Little Beaver vs. Frenchy Lamont in a 2 of 3 falls match Butcher Vachon vs. Tito Romero
4/10/68 Sarasota, FL @ American Legion Arena Joe Scarpa beat Johnny Valentine on a 3rd fall by DQ Sam Steamboat & Koa Tiki beat The Blue Demons in a 2 of 3 falls match Cowboy Bradley beat Little Joey Russell in a 2 of 3 falls match
4/12/68 Belle Glade, FL @ Armory
4/12/68 Miami, FL @ Dinner Key Auditorium Johnny Valentine vs. Wahoo McDaniel in an Indian strap match Aldo Bogni & Bronko Lubich vs. Red Bastien & Joe Scarpa Tito Romero vs. The Viking Don Curtis vs. Greg Peterson Little Beaver vs. Frenchy Lamont
4/13/68 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
4/15/68 Orlando, FL @ Sports Stadium
4/15/68 West Palm Beach, FL @ Auditorium Red Bastien beat Johnny Valentine in a 2 of 3 falls match The Blue Demons beat Koa Tiki & Sam Steamboat in a 2 of 3 falls match Greg Peterson beat Rick Miller Little Joey Russell beat Frenchy Lamont
4/16/68 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Eddie Graham beat Johnny Valentine in a 2 of 3 falls, lights out, Texas death match Jose Lothario & Wahoo McDaniel beat Aldo Bogni & Bronko Lubich in a 2 of 3 falls match Red Bastien beat The Viking(2:00) Joe Scarpa no contest with Butcher Vachon when the ring broke George Harris double countout with Sam Steamboat Little Joey Russell beat Frenchy Lamont
4/16/68 Fort Myers, FL @ National Guard Armory The Blue Demons vs. Koa Tiki & Tito Romero Greg Peterson vs. Rick Miller Bobbie Peterson vs. Mae Young
4/17/68 Eau Gallie, FL @ Civic Center Tag Team Tournament featuring Jose Lothario & Don Curtis, The Blue Demons and Seiji Sakaguchi & ??
4/17/68 Miami Beach, FL @ Auditorium Red Bastien & Eddie Graham beat Aldo Bogni & Bronko Lubich in a 2 of 3 falls match Joe Scarpa beat Johnny Valentine Little Joey Russell beat Frenchy Lamont Buddy Fuller beat George Harris Greg Peterson beat John Heath
4/17/68 Sarasota, FL @ American Legion Arena Sam Steamboat & Koa Tiki beat Butcher Vachon & The Viking in a 2 of 3 falls match Lester Welch beat Rick Miller in a 2 of 3 falls match Sherri Lee draw Mae Young
4/18/68 Winter Haven, FL Jose Lothario vs. Johnny Valentine
4/19/68 Belle Glade, FL @ Armory
4/19/68 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium Aldo Bogni & Bronco Lubich vs. Sam Steamboat & Koa Tiki Eddie Graham vs. George Harris Lester Welch vs. The Viking Tito Romero vs. Butcher Vachon
4/19/68 Miami, FL @ Dinner Key Auditorium Red Bastien beat Johnny Valentine in a 2 of 3 falls match Jose Lothario & Joe Scarpa beat The Blue Demons in a 2 of 3 falls match Greg Peterson beat Carlos Cruz Buddy Fuller beat Seiji Sakaguchi Little Joey Russell beat Frenchy Lamont
4/20/68 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
4/22/68 Orlando, FL @ Sports Stadium Eddie Graham & Joe Scarpa vs. Aldo Bogni & Bronco Lubich in a 2 of 3 falls match Sam Steamboat vs. Butcher Vachon Lester Welch vs. The Viking Chuck Adcock vs. Koa Tiki
4/22/68 West Palm Beach, FL @ Auditorium Johnny Valentine beat Red Bastien in a 2 of 3 falls match The Blue Demons beat Jose Lothario & Wahoo McDaniel Tito Romero beat Seiji Sakaguchi Greg Peterson beat Carlos Cruz(sub for Coach John Heath)
4/23/68 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Johnny Valentine beat Eddie Graham to win Brass Knuckles Title Jose Lothario & Joe Scarpa beat Aldo Bogni & Bronko Lubich to win Southern Tag Title Red Bastien beat Seiji Sakaguchi(5:00) Wahoo McDaniel beat George Harris Lester Welch beat Butcher Vachon by DQ
4/23/68 Fort Myers, FL @ National Guard Armory The Blue Demons vs. Sam Steamboat & Koa Tiki Greg Peterson vs. The Viking Tito Romero vs. Carlos Cruz
4/24/68 Eau Gallie, FL @ Civic Center The Blue Demons vs. Jose Lothario & Wahoo McDaniel in a 2 of 3 falls match Don Curtis vs. Chuck Adcock in a 2 of 3 falls match Sherri Lee vs. Mae Young
4/24/68 Miami Beach, FL @ Auditorium Johnny Valentine draw Joe Scarpa when each referee(Red Bastien & Butcher Vachon) declared a different winner Greg Peterson beat Carlos Cruz Red Bastien beat Seiji Sakaguchi Buddy Fuller & Lester Welch beat Butcher Vachon & The Viking in a 2 of 3 falls match
4/24/68 Sarasota, FL @ American Legion Arena Sam Steamboat & Koa Tiki vs. Aldo Bogni & Bronko Lubich Coach John Heath vs. Tito Romero Bonnie Watson vs. Penny Brooks
4/25/68 Jacksonville, FL Red Bastien vs. Johnny Valentine
4/26/68 Belle Glade, FL @ Armory
4/27/68 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
4/27/68 Tallahassee, FL @ Centennial Ball Park The Blue Demons vs. Don Curtis & Wahoo McDaniel Eduardo Perez vs. Bobby Whitlock Ann Jeanette vs. Susan Slade
4/29/68 Orlando, FL @ Sports Stadium Wahoo McDaniel vs. George Harris in a steel cage match Aldo Bogni & Bronco Lubich vs. Lester Welch & Buddy Fuller in a 2 of 3 falls match Butcher Vachon vs. Joe Scarpa Seiji Sakaguchi vs. Koa Tiki
4/29/68 West Palm Beach, FL @ Auditorium Red Bastien vs. Johnny Valentine in a match with Jose Lothario as special referee Jose Lothario & Sam Steamboat vs. The Blue Demons Tito Romero vs. Greg Peterson Bonnie Watson vs. Venus LaRue Note: Wrestling cancelled indefinitely due to rioting in the building during the matches
4/30/68 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Red Bastien beat Johnny Valentine in a 2 of 3 falls match to win NWA Florida Title Aldo Bogni & Bronco Lubich draw Jose Lothario & Joe Scarpa(45:00) Eddie Graham & Lester Welch beat The Blue Demons by DQ Wahoo McDaniel beat Seiji Sakaguchi Tito Romero draw Harry Smith
4/30/68 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Sam Steamboat & Koa Tiki vs. The Viking & Butcher Vachon Sherri Lee & Venus Larue vs. Mae Young & Bonnie Watson Greg Peterson vs. Carlos Cruz
5/1/68 Eau Gallie, FL @ Civic Center Jose Lothario & Wahoo McDaniel vs. The Blue Demons in a 2 of 3 falls match Don Curtis vs. Seiji Sakaguchi in a 2 of 3 falls match Tito Romero vs. Carlos Cruz
5/1/68 Miami Beach, FL @ Auditorium Johnny Valentine beat Joe Scarpa in a 3 of 5 falls match Eddie Graham & Buddy Fuller beat Aldo Bogni & Bronko Lubich in a 2 of 3 falls match Red Bastien beat George Harris Greg Peterson beat Koa Tiki
5/1/68 Sarasota, FL @ American Legion Arena Coach John Heath beat Charlie Laye in a 2 of 3 falls match Sam Steamboat beat Butcher Vachon in a 2 of 3 falls match Mae Young won a 5-woman battle royal Sherri Lee draw Bonnie Watson(20:00) Penny Brooks beat Venus LaRue by DQ
5/2/68 Jacksonville, FL Butcher Vachon & Johnny Valentine beat Red Bastien & Joe Scarpa
5/3/68 Belle Glade, FL @ Armory
5/4/68 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
5/4/68 San Juan, Puerto Rico @ Hiram Bithorn Stadium Red Bastien vs. Johnny Valentine The Blue Demons vs. Jose Lothario & Joe Scarpa Butcher Vachon vs. Sam Steamboat Les Welch vs. Koa Tiki Sherri Lee vs. Venus LaRue
5/4/68 Tallahassee, FL @ Centennial Ball Park Eduardo Perez & Seiji Sakaguchi vs. Bobby Whitlock & Tito Romero Mae Young vs. Bonnie Watson Cobra Kid vs. Jerry Hyde
5/6/68 Orlando, FL @ Sports Stadium Red Bastien beat Johnny Valentine in a 2 of 3 falls match Joe Scarpa & Jose Lothario vs. Aldo Bogni & Bronco Lubich Great Malenko vs. Wahoo McDaniel Sam Steamboat vs. Seiji Sakaguchi
5/7/68 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Johnny Valentine beat Butcher Vachon Jose Lothario & Joe Scarpa beat The Blue Demons Red Bastien beat Great Malenko by DQ Wahoo McDaniel beat Pulpo Martin Eduardo Perez beat Bob Griffin Sherri Lee beat Venus LaRue
5/7/68 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Sam Steamboat & Koa Tiki vs. Aldo Bogni & Bronco Lubich Seiji Sakaguchi vs. Tito Romero Greg Peterson vs. Roberto Gonzalez
5/8/68 Eau Gallie, FL @ Civic Center Jose Lothario & Wahoo McDaniel vs. The Blue Demons in a Texas death match Bob Griffin vs. Carlos Cruz in a 2 of 3 falls match Sherri Lee vs. Venus LaRue
5/8/68 Miami Beach, FL @ Auditorium Great Malenko & Johnny Valentine vs. Red Bastien & Joe Scarpa Buddy Fuller vs. Butcher Vachon Pulpo Martin vs. Greg Peterson Eduardo Perez vs. Tito Romero
5/8/68 Sarasota, FL @ American Legion Arena Sam Steamboat & Koa Tiki beat Aldo Bogni & Bronko Lubich in a 2 of 3 falls match Coach John Heath beat Seiji Sakaguchi by DQ Roberto Gonzalez beat Ronnie Paul in a 2 of 3 falls match
5/9/68 Jacksonville, FL Red Bastien beat Johnny Valentine
5/10/68 Belle Glade, FL @ Armory Red Bastien & Jose Lothario vs Aldo Bogni & Bronco Lubich Eduardo Perez vs Tito Romero John Heath vs Pulpo Martin
5/11/68 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
5/11/68 Tallahassee, FL @ Centennial Ball Park Aldo Bogni & Bronco Lubich vs. Bobby Fields & Bronco Kelly George Harris vs. Rip Tyler Kenny Mack vs. Tito Romero
5/13/68 Orlando, FL @ Sports Stadium Great Malenko & Johnny Valentine beat Red Bastien & Wahoo McDaniel in a 2 of 3 falls match NWA World Champion Gene Kiniski vs. Butcher Vachon Aldo Bogni & Bronco Lubich vs. Sam Steamboat & Jose Lothario Koa Tiki vs. Eduardo Perez
5/14/68 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory NWA World Champion Gene Kiniski draw Johnny Valentine in a 2 of 3 falls match Great Malenko beat Red Bastien in a no DQ match The Blue Demons beat Jose Lothario & Joe Scarpa in a Texas tornado match Wahoo McDaniel beat Butcher Vachon by DQ Lester Welch draw Eduardo Perez
5/14/68 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Sam Steamboat, Koa Tiki & Greg Peterson vs. Aldo Bogni, Bronco Lubich & George Harris Tito Romero vs. Roberto Gonzalez Seiji Sakaguchi vs. Pulpo Martin
5/15/68 Eau Gallie, FL @ Civic Center The Blue Demons vs. Jose Lothario & Joe Scarpa in a 2 of 3 falls match Butcher Vachon vs. Pulpo Marin in a 2 of 3 falls match Tito Romero vs. Roberto Gonzales
5/16/68 Jacksonville, FL Jose Lothario & Joe Scarpa beat Great Malenko & Johnny Valentine
5/16/68 Sarasota, FL @ American Legion Arena Sam Steamboat beat Blue Demon #2 Greg Peterson beat Carlos Cruz(21:00) Koa Tiki beat Roberto Gonzalez with an abdominal stretch Pulpo Marin beat Blue Demon #1 by DQ Seiji Sakaguchi won a 9-man battle royal
5/17/68 Winter Haven, FL Jose Lothario vs. Johnny Valentine
5/18/68 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Great Malenko vs. Greg Peterson Wahoo McDaniel vs. Aldo Bogni Eduardo Perez vs. Koa Tiki
5/20/68 Orlando, FL @ Sports Stadium Jose Lothario & Joe Scarpa beat Great Malenko & Johnny Valentine by DQ in a 2 of 3 falls match Wahoo McDaniel vs. Roberto Gonzalez Sam Steamboat vs. Eduardo Perez Koa Tiki vs. Tito Romero
5/20/68 West Palm Beach, FL @ Auditorium NWA World Champion Gene Kiniski vs. Eddie Graham Red Bastien beat Butcher Vachon by DQ in a 2 of 3 falls match The Blue Demons vs. Lester Welch & Buddy Fuller Pulpo Marin vs. Greg Peterson Note: Wrestling resumed after an absence
5/21/68 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Johnny Valentine & Great Malenko beat Eddie Graham & Red Bastien Jose Lothario & Joe Scarpa beat The Blue Demons in a 2 of 3 falls match Eduardo Perez beat Koa Tiki Sam Steamboat beat Seiji Sakaguchi Bonnie Watson beat Sherri Lee
5/21/68 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Wahoo McDaniel vs. Butcher Vachon Penny Brooks vs. Mae Young Tito Romero vs. Roberto Gonzalez Greg Peterson vs. Bob Griffin
5/22/68 Eau Gallie, FL @ Civic Center The Blue Demons vs. Jose Lothario & Joe Scarpa in a 2 of 3 falls, lumberjack match Roberto Gonzales vs. Koa Tiki in a 2 of 3 falls match Pulpo Marin vs. Tito Romero
5/22/68 Miami Beach, FL @ Auditorium Wahoo McDaniel beat Great Malenko in a 2 of 3 falls match Sherri Lee & Greg Peterson beat Eduardo Perez & Mae Young(22:00) Red Bastien beat Johnny Valentine in a 2 of 3 falls match Butcher Vachon beat Sam Steamboat
5/23/68 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Red Bastien & Eddie Graham vs. Great Malenko & Johnny Valentine
5/23/68 Jacksonville, FL Great Malenko & Johnny Valentine beat Jose Lothario & Joe Scarpa
5/24/68 Miami, FL @ Dinner Key Auditorium NWA World Champion Gene Kiniski vs. Red Bastien Great Malenko vs. Joe Scarpa The Blue Demons vs. Jose Lothario & Wahoo McDaniel Buddy Fuller vs. Roberto Gonzales Greg Peterson vs. Tito Romero
5/27/68 Orlando, FL @ Sports Stadium Eddie Graham beat Johnny Valentine in a 2 of 3 falls match The Blue Demons vs. Joe Scarpa & Jose Lothario in a 2 of 3 falls match Sam Steamboat vs. Eduardo Perez Koa Tiki vs. Bob Griffin
5/27/68 West Palm Beach, FL @ Auditorium Red Bastien beat Butcher Vachon in a 2 of 3 falls, no DQ match Wahoo McDaniel beat Great Malenko in a 2 of 3 falls match Lester Welch beat Roberto Gonzalez(10:00) Sherri Lee beat Mae Young(8:00)
5/28/68 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Red Bastien beat Great Malenko in a 2 of 3 falls match Johnny Valentine beat Jose Lothario by DQ Lester welch & Joe Scarpa beat The Blue Demons Eduardo Perez beat Sam Steamboat Tarzan Tyler beat Bob Griffin
5/28/68 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Wahoo McDaniel vs. Butcher Vachon in a no DQ match Sherri Lee vs. Bonnie Watson Tito Romero vs. Seiji Sakaguchi Roberto Gonzalez vs. Koa Tiki
5/29/68 Eau Gallie, FL @ Civic Center Butcher Vachon vs. Joe Scarpa in a 2 of 3 falls match Eduardo Perez vs. Sam Steamboat in a 2 of 3 falls match Koa Tiki vs. Seiji Sakaguchi Sherri Lee vs. Bonnie Watson
5/29/68 Miami Beach, FL @ Auditorium Red Bastien vs. Johnny Valentine Jose Lothario vs. Great Malenko The Blue Demons vs. Buddy Fuller & Wahoo McDaniel Roberto Gonzales vs. Greg Peterson
5/30/68 Jacksonville, FL Great Malenko & Johnny Valentine vs. Joe Scarpa & ??
5/30/68 Sarasota, FL @ American Legion Arena The Blue Demons beat Tito Romero(sub for Greg Peterson) & Wahoo McDaniel in a 2 of 3 falls match Tito Romero beat Seiji Sakaguchi by DQ Coach John Heath beat Bob Griffin(16:00) via pinfall
6/1/68 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Joe Scarpa vs. Johnny Valentine Wahoo McDaniel vs. Butcher Vachon Jose Lothario vs. Frank Martinez Sam Steamboat vs. Roberto Gonzalez
6/3/68 Orlando, FL @ Sports Stadium Eddie Graham, Joe Scarpa & Jose Lothario vs. The Blue Demons & Johnny Valentine in an elimination match Duke Keomuka vs. Sam Steamboat Sherri Lee vs. Bonnie Watson Bob Griffin vs. Koa Tiki
6/3/68 West Palm Beach, FL @ Auditorium Wahoo McDaniel vs. Great Malenko in an Indian strap match Red Bastien & Greg Peterson vs. Butcher Vachon & Eduardo Perez Koa Tiki vs. Seiji Sakaguchi Miguel Perez vs. Roberto Gonzalez
6/4/68 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Johnny Valentine beat Jose Lothario Red Bastien draw Great Malenko(60:00) Lester Welch & Sam Steamboat beat The Blue Demons by DQ Joe Scarpa draw Eduardo Perez(30:00) Miguel Perez beat Roberto Gonzalez
6/4/68 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Wahoo McDaniel vs. Butcher Vachon in an Indian strap match Seiji Sakaguchi vs. Koa Tiki Greg Peterson vs. Tito Romero
6/5/68 Eau Gallie, FL @ Civic Center Sam Steamboat & Joe Scarpa vs. Butcher Vachon & Eduardo Perez in a 2 of 3 falls match Seiji Sakaguchi vs. Tito Romero in a 2 of 3 falls match Roberto Gonzales vs. Miguel Perez
6/6/68 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
6/8/68 San Juan, Puerto Rico @ Hiram Bithorn Stadium Jose Lothario vs. Johnny Valentine Joe Scarpa vs. Great Malenko Red Bastien vs. Butcher Vachon Sam Steamboat vs. Seiji Sakaguchi Sherri Lee vs. Bonnie Watson Les Welch vs. Eduardo Perez
6/10/68 Orlando, FL @ Sports Stadium Eddie Graham beat Johnny Valentine to win Brass Knuckles Title Jose Lothario & Joe Scarpa vs. The Blue Demons in a 2 of 3 falls match Seiji Sakaguchi vs. Sam Steamboat Bob Griffin vs. Ali Wehba
6/10/68 West Palm Beach, FL @ Auditorium Wahoo McDaniel vs. Great Malenko in an Indian strap match Red Bastien & Greg Peterson vs. Eduardo Perez & Butcher Vachon Miguel Perez vs. Garza Lazano Tito Romero vs. Tim Geohagen
6/11/68 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Red Bastien beat Great Malenko by DQ in a 2 of 3 falls match to win held up NWA Florida Title Wahoo McDaniel beat Johnny Valentine in an Indian strap match Butcher Vachon & Eduardo Perez beat Jose Lothario & Joe Scarpa(18:00) Ali Wehba beat Tito Romero Miguel Perez beat Bob Griffin
6/11/68 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Sam Steamboat & Koa Tiki vs. The Blue Demons Greg Peterson vs. Garza Lazano Seiji Sakaguchi vs. Coach John Heath
6/12/68 Eau Gallie, FL @ Civic Center Jose Lothario & Joe Scarpa vs. Butcher Vachon & Eduardo Perez in a 2 of 3 falls match Tito Romero vs. Garza Lazano Seiji Sakaguchi vs. Bob Griffin
6/12/68 Miami, FL @ Convention Center Great Malenko & Johnny Valentine beat Red Bastien & Wahoo McDaniel in a 2 of 3 falls match Sam Steamboat & Koa Tiki beat The Blue Demons in a 2 of 3 falls match Miguel Perez beat Ronnie Paul Greg Peterson beat Ali Wehba
6/13/68 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
6/13/68 Sarasota, FL @ American Legion Arena Red Bastien beat Johnny Valentine by DQ in a 2 of 3 falls match Jose Lothario & Wahoo McDaniel beat The Blue Demons in a 2 of 3 falls match Miguel Perez beat Greg Peterson(19:00)
6/17/68 Orlando, FL @ Sports Stadium
6/17/68 West Palm Beach, FL @ Auditorium
6/18/68 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Joe Scarpa & Jose Lothario beat Butcher Vachon & Eduardo Perez in a 2 of 3 falls match Great Malenko beat Wahoo McDaniel in a Russian chain match Red Bastien beat Johnny Valentine(18:00) Sputnik Monroe beat Ali Wehba(12:00) Miguel Perez beat Garzo Lazano(9:25)
6/18/68 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Sam Steamboat, Koa Tiki, Don Serrano & Tito Romero vs. Seiji Sakaguchi, Duke Keomuka & The Blue Demons in an elimination match Sherri Lee vs. Mae Young
6/19/68 Eau Gallie, FL @ Civic Center Jose Lothario & Joe Scarpa vs. Butcher Vachon & Eduardo Perez in a 2 of 3 falls match Tito Romero vs. Ali Wehba in a 2 of 3 falls match Seiji Sakaguchi vs. Koa Tiki
6/19/68 Miami Beach, FL @ Auditorium Red Bastien beat Johnny Valentine in a no time limit match Great Malenko beat Wahoo McDaniel Miguel Perez beat Greg Peterson(sub for Duke Keomuka) Sputnik Monroe & Sam Steamboat beat The Blue Demons
6/20/68 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
6/21/68 Miami, FL @ Dinner Key Auditorium Johnny Valentine beat Jose Lothario by DQ in a 2 of 3 falls match Great Malenko beat Eddie Graham(sub for Wahoo McDaniel) Tito Romero & Red Bastien beat Butcher Vachon & Sputnik Monroe
6/24/68 Orlando, FL @ Sports Stadium Johnny Valentine, Duke Keomuka & Seiji Sakaguchi vs. Eddie Graham, Joe Scarpa & Jose Lothario in a 2 of 3 falls match Sam Steamboat vs. Blue Demon #1 Blue Demon #2 vs. Sputnik Monroe Koa Tiki vs. Ali Wehba
6/24/68 West Palm Beach, FL @ Auditorium Great Malenko vs. Wahoo McDaniel Red Bastien & Lester Welch vs. Butcher Vachon & Eduardo Perez Miguel Perez vs. Don Serrano Garza Lazano vs. Tito Romero
6/25/68 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Wahoo McDaniel & Jose Lothario(sub for Eddie Graham) beat Great Malenko & Johnny Valentine in a 2 of 3 falls match Joe Scarpa beat Butcher Vachon(11:00) in a Texas death match Red Bastien beat Eduardo Perez(16:00) Jose Lothario beat Ali Wehba(13:00) Sputnik Monroe beat Seiji Sakaguchi(12:00) Sherri Lee beat Penny Brooks(11:00)
6/25/68 Fort Myers, FL @ National Guard Armory The Blue Demons vs. Sam Steamboat & Tito Romero Miguel Perez vs. Garza Lazano Koa Tiki vs. Coach John Heath
6/26/68 Eau Gallie, FL @ Civic Center Eduardo Perez vs. Joe Scarpa in a 2 of 3 falls match Ali Wehba vs. Sam Steamboat in a 2 of 3 falls match Seiji Sakaguchi vs. Miguel Perez Don Serrano vs. Tito Romero
6/26/68 Miami Beach, FL @ Auditorium Red Bastien no contest with Johnny Valentine in a 2 of 3 falls match Jose Lothario, Wahoo McDaniel & Sputnik Monroe beat The Blue Demons & Great Malenko Sam Steamboat beat Bob Griffin John Heath beat Garza Lazano
6/27/68 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
6/27/68 Jacksonville, FL Johnny Valentine beat Red Bastien to win NWA Florida Title
6/27/68 Sarasota, FL @ American Legion Arena Seiji Sakaguchi beat Ronnie Paul(sub for Koa Tiki) Jose Lothario beat Eduardo Perez in a 2 of 3 falls match Ronnie Paul(sub for Miguel Perez) beat Garza Lazano(18:00) Coach John Heath draw Tito Romero
6/28/68 Miami, FL @ Dinner Key Auditorium Great Malenko vs. Wahoo McDaniel in a Texas death match Jose Lothario vs. Johnny Valentine Red Bastien vs. Seiji Sakaguchi Sputnik Monroe vs. Ali Wehba Eduardo Perez vs. Tito Romero
____________________ David Baker Mid-Atlantic Wrestling Historian Back To Top PM Quote Reply
Posted: Sat Dec 9th, 2017 07:10 am Add as Friend Ignore Member PM Quote Reply 79th Post dbaker3179
Joined: Sun Mar 1st, 2009 Location: Glendale, Arizona USA Posts: 1485 Status: Offline Mana: 7/1/68 Orlando, FL @ Sports Stadium
7/1/68 West Palm Beach, FL @ Auditorium Wahoo McDaniel & Lester Welch beat Great Malenko & Eduardo Perez in a Russian death match Eddie Graham beat Duke Keomuka Joe Scarpa beat Ali Wehba Louie Tillet beat Tito Romero John Heath beat Don Serrano(sub for Koa Tiki)
7/2/68 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Jose Lothario & Joe Scarpa draw Great Malenko & Johnny Valentine in a 2 of 3 falls match Red Bastien draw Louie Tillet(30:00) Wahoo McDaniel beat Ali Wehba by DQ Sputnik Monroe beat Blue Demon #1 Lester Welch beat Blue Demon #2 Sam Steamboat draw Jim Dalton
7/2/68 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Miguel Perez & Tito Romero vs. Duke Keomuka & Eduardo Perez Seiji Sakaguchi vs. Koa Tiki Don Serrano vs. Coach John Heath
7/3/68 Eau Gallie, FL @ Civic Center Johnny Valentine & Great Malenko vs. Jose Lothario & Wahoo McDaniel in a 2 of 3 falls match Louie Tillet vs. Don Serrano in a 2 of 3 falls match Sputnik Monroe vs. Garza Lazano
7/3/68 Miami, FL @ Convention Center Red Bastien vs. Eduardo Perez Battle royal featuring The Blue Demons, Jim Dalton, Duke Keomuka, Miguel Perez, Tito Romero, Seiji Sakaguchi, Joe Scarpa, Sam Steamboat and Ali Wehba Plus 3 other matches
7/4/68 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
7/4/68 Jacksonville, FL Eddie Graham vs. Great Malenko Johnny Valentine vs. Wahoo McDaniel Joe Scarpa & Red Bastien vs. The Blue Demons Sputnik Monroe vs. Louie Tillet Sam Steamboat vs. Jim Dalton
7/4/68 Sarasota, FL @ American Legion Arena Seiji Sakaguchi vs. Tito Romero Jose Lothario & Miguel Perez beat Eduardo Perez & Duke Keomuka(sub for Ali Wehba) by DQ in a 2 of 3 falls match Coach John Heath vs. Koa Tiki
7/8/68 Orlando, FL @ Sports Stadium
7/8/68 West Palm Beach, FL @ Auditorium Eddie Graham vs Great Malenko Sputnik Monroe & Joe Scarpa vs The Blue Demons Wahoo McDaniel vs Seiji Sakaguchi John Heath vs Tito Romero
7/9/68 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Lou Thesz & Art Thomas beat Great Malenko & Johnny Valentine in a 2 of 3 falls match with Red Bastien(sub for Sputnik Monroe) as special referee Red Bastien & Eddie Graham(sub for Wahoo McDaniel) beat Eduardo Perez & Louie Tillet Sam Steamboat beat Seiji Sakaguchi Lester Welch beat Jim Dalton Duke Keomuka beat Koa Tiki
7/9/68 Fort Myers, FL @ National Guard Armory The Blue Demons vs. Jose Lothario & Joe Scarpa Tito Romero vs. Ali Wehba Miguel Perez vs. Bob Griffin
7/10/68 Eau Gallie, FL @ Civic Center Johnny Valentine vs. Joe Scarpa in a 2 of 3 falls match Jose Lothario & Sam Steamboat vs. The Blue Demons in a 2 of 3 falls match Louie Tillet vs. Tito Romero
7/11/68 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
7/11/68 Jacksonville, FL Johnny Valentine beat Lou Thesz in a 2 of 3 falls match Great Malenko beat Wahoo McDaniel Red Bastien & Sputnik Monroe beat Ali Wehba & Louie Tillet Joe Scarpa beat Blue Demon #1 Sam Steamboat beat Blue Demon #2
7/11/68 Sarasota, FL @ American Legion Arena Jose Lothario & Miguel Perez beat Eduardo Perez & Duke Keomuka in a 3 of 5 falls, no DQ match Tito Romero beat Seiji Sakaguchi(sub for Jim Dalton) in a 2 of 3 falls match Coach John Heath draw Koa Tiki(sub for Seiji Sakaguchi)
7/15/68 Orlando, FL @ Sports Stadium Johnny Valentine vs. Jose Lothario in a 2 of 3 falls match Red Bastien vs. Louie Tillet in a 2 of 3 falls match Joe Scarpa & Lester Welch vs. Duke Keomuka & Seiji Sakaguchi Blue Demon #1 vs. Tito Romero
7/15/68 West Palm Beach, FL @ Auditorium Great Malenko vs. Wahoo McDaniel Eddie Graham vs. Eduardo Perez Sam Steamboat & Sputnik Monroe vs. Jim Dalton & Ali Wehba Miguel Perez vs. Blue Demon #2
7/16/68 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Sailor Art Thomas, Sputnik Monroe & Red Bastien beat Johnny Valentine, Great Malenko & Eduardo Perez in a 2 of 3 falls match Wahoo McDaniel beat Louie Tillet by DQ Sam Steamboat beat Bob Griffin(11:00) Ali Wehba beat Lester Welch(10:13) Miguel Perez beat Jim Dalton(12:00)
7/16/68 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Jose Lothario & Joe Scarpa vs. The Blue Demons in a match with Pat O’Hara as special referee Tito Romero vs. Seiji Sakaguchi Koa Tiki vs. Don Serrano
7/17/68 Eau Gallie, FL @ Civic Center Johnny Valentine vs. Joe Scarpa in a 2 of 3 falls match Louie Tillet vs. Bob Griffin in a 2 of 3 falls match Blue Demon #1 vs. Koa Tiki
7/17/68 Miami Beach, FL @ Auditorium Red Bastien & Sputnik Monroe vs. Great Malenko & Eduardo Perez Wahoo McDaniel vs. Blue Demon #1 Sam Steamboat vs. Tito Romero Jose Lothario vs. Jim Dalton Miguel Perez vs. Ali Wehba
7/18/68 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
7/18/68 Jacksonville, FL Johnny Valentine beat Red Bastien Great Malenko beat Eddie Graham Lester Welch, Wahoo McDaniel & Joe Scarpa beat Ali Wehba, Louie Tillet & Eduardo Perez Sam Steamboat beat Seiji Sakaguchi Jim Dalton beat Koa Tiki
7/19/68 Miami, FL @ Dinner Key Auditorium Great Malenko vs. Wahoo McDaniel in a brass knuckles match Johnny Valentine vs. Jose Lothario Eduardo Perez & Louie Tillet vs. Sam Steamboat & Joe Scarpa Lester Welch vs. Blue Demon #1 Red Bastien vs. Blue Demon #2
7/22/68 West Palm Beach, FL @ Auditorium Eddie Graham & Wahoo McDaniel beat Great Malenko & Eduardo Perez in a 2 of 3 falls, Russian death match Sam Steamboat beat Louie Tillet Sputnik Monroe beat Blue Demon #2 Ali Wehba draw Miguel Perez
7/22/68 Orlando, FL @ Sports Stadium NWA World Champion Gene Kiniski beat Lou Thesz
7/23/68 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory NWA World Champion Gene Kiniski beat Red Bastien by DQ in a 2 of 3 falls match Joe Scarpa & Jose Lothario no contest with Johnny Valentine & Great Malenko in a 2 of 3 falls match Lou Thesz beat Ali Wehba Sputnik Monroe draw Louie Tillet Tank Morgan beat Koa Tiki
7/23/68 Fort Myers, FL @ National Guard Armory The Blue Demons vs. Tito Romero & Miguel Perez Eduardo Perez vs. Don Serrano Sam Steamboat vs. Jim Dalton
7/24/68 Eau Gallie, FL @ Civic Center Johnny Valentine & Eduardo Perez vs. Lou Thesz & Red Bastien in a 2 of 3 falls match Sputnik Monroe vs. Ali Wehba in a 2 of 3 falls match Sam Steamboat vs. Tank Morgan
7/24/68 Miami Beach, FL @ Auditorium Joe Scarpa beat Great Malenko by DQ in a 2 of 3 falls match Wahoo McDaniel & Jose Lothario beat The Blue Demons in a 2 of 3 falls match Sam Steamboat beat Jim Dalton via pinfall Susan Slade & Miguel Torres beat Mae Young & Jack Rico
7/25/68 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
7/25/68 Jacksonville, FL Johnny Valentine beat NWA World Champion Gene Kiniski in a 2 of 3 falls match Joe Scarpa beat Great Malenko by reverse decision Red Bastien & Sputnik Monroe beat Ali Wehba & Eduardo Perez Lou Thesz beat Tank Morgan Louis Tillet beat Sam Steamboat
7/27/68 Lakeland, FL @ National Guard Armory Red Bastien vs. Johnny Valentine The Blue Demons vs. Jose Lothario & Joe Scarpa Tank Morgan vs. Lou Thesz Susan Slade vs. Mae Young
7/29/68 Orlando, FL @ Sports Stadium 7/29/68 West Palm Beach, FL @ Auditorium Great Malenko vs. Eddie Graham in a brass knuckles match Eduardo Perez & Louie Tillet vs. Sputnik Monroe & Sam Steamboat Miguel Perez vs. Jack Rico Alex Medina vs. Rick Miller Susan Slade vs. Mae Young
7/30/68 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory NWA World Champion Gene Kiniski beat Jose Lothario Joe Scarpa beat Great Malenko to win Brass Knuckles Title Johnny Valentine beat Red Bastien Louie Tillet & Eduardo Perez beat Eddie Graham & Sam Steamboat Sherri Lee & Sputnik Monroe beat Susan Slade & Tank Morgan Tom Jones beat Duke Keomuka by DQ
7/30/68 Fort Myers, FL @ National Guard Armory The Blue Demons vs. Miguel Perez & Tito Romero Ali Wehba vs. Koa Tiki Jim Dalton vs. Alex Medina
7/31/68 Eau Gallie, FL @ Civic Center Johnny Valentine vs. Red Bastien in a 2 of 3 falls match Sputnik Monroe & Sam Steamboat vs. Eduardo Perez & Ali Wehba in a 2 of 3 falls match Tito Romero vs. Tank Morgan
8/1/68 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
8/5/68 Orlando, FL @ Sports Stadium Johnny Valentine beat Eddie Graham in a 2 of 3 falls match Red Bastien beat The Blue Demons in a handicap match Lester Welch & Jose Lothario beat Ali Wehba & Tank Morgan Tom Jones beat Don Serrano
8/5/68 West Palm Beach, FL @ Auditorium Sputnik Monroe beat Great Malenko by DQ in a cage match Louie Tillet & Eduardo Perez beat Miguel Perez & Alex Medina(21:00) Joe Scarpa beat Jim Dalton(15:00) John Heath beat Tito Romero(15:00)
8/6/68 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Johnny Valentine & Great Malenko beat Jose Lothario & Joe Scarpa by countout in a 2 of 3 falls match to win Southern Tag Title Red Bastien & Sputnik Monroe beat Eduardo Perez & Louie Tillet by DQ Eddie Graham beat Tank Morgan Sherri Lee & Lester Welch beat Bonnie Watson & Jim Dalton John Heath beat Don Serrano
8/6/68 Fort Myers, FL @ National Guard Armory The Blue Demons & Ali Wehba vs. Tito Romero, Miguel Perez & Alex Medina Jack Rico vs. Koa Tiki Tom Jones vs. Ronnie Paul
8/7/68 Eau Gallie, FL @ Civic Center Great Malenko vs. Joe Scarpa in a 2 of 3 falls match Eduardo Perez & Louie Tillet vs. Red Bastien & Sputnik Monroe in a 2 of 3 falls match Tito Romero vs. Ali Wehba
8/8/68 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
8/9/68 Miami, FL @ Dinner Key Auditorium Great Malenko vs. Joe Scarpa in a Texas death match Lester Welch & Red Bastien vs. Eduardo Perez & Louie Tillet Jose Lothario vs. Tank Morgan Jack Brisco vs. Jim Dalton Ali Wehba vs. Tom Jones
8/12/68 Orlando, FL @ Sports Stadium
8/12/68 West Palm Beach, FL @ Auditorium Eduardo Perez & Great Malenko beat Sputnik Monroe & Joe Scarpa by countout in a 2 of 3 falls, no DQ match Lester Welch beat Blue Demon #1 Ali Wehba & Mae Young beat Miguel Perez & Sherri Lee Blue Demon #2 draw Alex Medina
8/13/68 Fort Myers, FL @ National Guard Armory There was no winner in a 9-man battle royal as the final 2 participants, Jim Dalton & Miguel Perez both tumbled over the top rope. Others in the battle royal were Don Serrano, Tito Romero, Blue Demon #1, Alex Medina, Tom Jones, Jack Rico and Blue Demon #2 Blue Demon #1 beat Tito Romero Alex Medina beat Jack Rico Tom Jones beat Blue Demon #2
8/13/68 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Joe Scarpa beat Great Malenko in a 2 of 3 falls match Jose Lothario & Red Bastien beat Johnny Valentine(30:00) in a handicap match Note: Bastien was never tagged in Louie Tillet & Eduardo Perez beat Lester Welch & Sputnik Monroe Jack Brisco beat Ali Wehba John Heath draw Koa Tiki
8/14/68 Eau Gallie, FL @ Civic Center Johnny Valentine & Ali Wehba vs. Sputnik Monroe & Red Bastien in a 2 of 3 falls match Blue Demon #2 vs. Tom Jones in a 2 of 3 falls match Tito Romero vs. John Heath
8/14/68 Miami Beach, FL @ Auditorium Great Malenko beat Joe Scarpa in a chain match Miguel Perez & Jose Lothario beat Louie Tillet & Eduardo Perez in a 2 of 3 falls match Jack Brisco beat Blue Demon via pinfall Koa Tiki beat Jim Dalton Alex Medina beat Jack Rico
8/15/68 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
8/16/68 Miami, FL @ Dinner Key Auditorium Louie Tillet double DQ Sputnik Monroe Johnny Valentine beat Red Bastien in a 2 of 3 falls match Jack Brisco beat Ali Wehba Jose Lothario beat Great Malenko
8/19/68 Orlando, FL @ Sports Stadium Johnny Valentine vs. Jose Lothario in a 2 of 3 falls match Eddie Graham & Red Bastien vs. Tank Morgan & Duke Keomuka Great Malenko vs. Joe Scarpa Eduardo Perez vs. Sputnik Monroe Louie Tillet vs. Miguel Perez
8/20/68 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Johnny Valentine & Great Malenko beat Jose Lothario & Joe Scarpa in a 2 of 3 falls match Eduardo Perez & Louie Tillet beat Eddie Graham & Red Bastien by countout Sputnik Monroe beat Blue Demon #1(12:00) Jack Brisco beat Blue Demon #2(8:45) Tom Jones beat Jack Rico(7:00)
8/20/68 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Miguel Perez vs. Jim Dalton Ali Wehba & Tank Morgan vs. Alex Medina & Coach John Heath Duke Keomuka vs. Koa Tiki
8/21/68 Eau Gallie, FL @ Civic Center Red Bastien & Sputnik Monroe vs. Duke Keomuka & Tank Morgan in a 2 of 3 falls match Ali Wehba vs. Tom Jones in a 2 of 3 falls match The Blue Demons vs. Koa Tiki & Alex Medina
8/21/68 Miami Beach, FL @ Auditorium Great Malenko vs. Joe Scarpa in a brass knuckles match Johnny Valentine vs. Jose Lothario Buddy Fuller & Jack Brisco vs. Louie Tillet & Eduardo Perez in a 2 of 3 falls match Jim Dalton vs. Miguel Perez
8/22/68 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
8/26/68 Orlando, FL @ Sports Stadium Johnny Valentine & Great Malenko vs. Jose Lothario & Joe Scarpa in a 2 of 3 falls match Eddie Graham vs. Tank Morgan Louie Tillet, Eduardo Perez & Jim Dalton vs. Sputnik Monroe, Lester Welch & Red Bastien Ali Wehba vs. Jack Brisco Koa Tiki vs. Miguel Perez
8/27/68 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Joe Scarpa beat Great Malenko in a concentration match Johnny Valentine beat Jose Lothario Sputnik Monroe beat Ali Wehba by DQ Red Bastien beat Eduardo Perez Jack Brisco beat Alex Medina
8/27/68 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Miguel Perez vs. Jim Dalton in a lumberjack match Koa Tiki & Coach John Heath vs. The Blue Demons Tom Jones vs. Jack Rico
8/28/68 Eau Gallie, FL @ Civic Center Tom Jones & Sputnik Monroe vs. The Blue Demons in a 2 of 3 falls match Miguel Perez vs. Jim Dalton in a 2 of 3 falls match Jack Rico vs. Koa Tiki
8/28/68 Miami Beach, FL @ Auditorium Johnny Valentine vs. Jose Lothario in a boxing match Joe Scarpa & Jack Brisco vs. Eduardo Perez & Louie Tillet Red Bastien vs. Great Malenko Duke Keomuka vs. Ellis Madden Pierre Gagne vs. Ali Wehba
8/29/68 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Jose Lothario & Joe Scarpa beat Johnny Valentine & Great Malenko to win Southern Tag Title
8/30/68 Miami, FL @ Dinner Key Auditorium Great Malenko beat Jose Lothario in a brass knuckles match Johnny Valentine beat Joe Scarpa in a 2 of 3 falls match Red Bastien & Lester Welch beat Duke Keomuka & Ali Wehba Miguel Perez beat Pierre Gagne
9/2/68 Orlando, FL @ Sports Stadium Eddie Graham vs. Great Malenko in a brass knuckles match Johnny Valentine vs. Joe Scarpa in a 2 of 3 falls match Eduardo Perez & Louie Tillet vs. Lester Welch & Red Bastien Tank Morgan vs. Jack Brisco Tom Jones vs. Jim Dalton
9/3/68 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Johnny Valentine, Great Malenko & Tank Morgan beat Red Bastien, Joe Scarpa & Jose Lothario in an elimination match Eddie Graham beat Louie Tillet Jack Brisco beat Eduardo Perez by DQ Sputnik Monroe beat Duke Keomuka Phil Robley beat Jack Rico
9/3/68 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Ali Wehba & Jim Dalton vs. Koa Tiki & Miguel Perez Shinya Kojika vs. Tom Jones Jim Byers vs. Alex Medina
9/4/68 Eau Gallie, FL @ Civic Center Tom Jones & Sputnik Monroe vs. Duke Keomuka & Shinya Kojika in a 2 of 3 falls match Ali Wehba vs. Koa Tiki in a 2 of 3 falls match Jim Dalton vs. Alex Medina
9/4/68 Miami Beach, FL @ Auditorium Joe Scarpa & Jose Lothario vs. Great Malenko & Johnny Valentine in a match with Red Bastien as special referee Jack Brisco beat Eduardo Perez Buddy Fuller beat Tank Morgan Louie Tillet beat Miguel Perez Jim Byers beat Jack Rico
9/5/68 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
9/9/68 Orlando, FL @ Sports Stadium Johnny Valentine, Great Malenko, Ali Wehba & Tank Morgan vs. Eddie Graham, Jose Lothario, Joe Scarpa & Red Bastien in an elimination match Duke Keomuka vs. Jack Brisco Tom Jones vs. Shinya Kojika Mae Young vs. Sherri Lee Jim Byers vs. Pedro Valdez
9/10/68 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Art Thomas & Eddie Graham beat Johnny Valentine & Great Malenko by countout Jose Lothario & Joe Scarpa beat Louie Tillet & Eduardo Perez in a 2 of 3 falls match Sputnik Monroe & Red Bastien beat Jim Dalton & Tank Morgan Jack Brisco beat Jim Byers Tom Jones beat Jack Rico
9/10/68 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Koa Tiki vs. Ali Wehba Duke Keomuka & Shinya Kojika vs. Miguel Perez & Pedro Valdez Sherri Lee vs. Mae Young Alex Medina vs. Phil Robley
9/11/68 Eau Gallie, FL @ Civic Center Tom Jones & Sputnik Monroe vs. Duke Keomuka & Shinya Kojika in a 2 of 3 falls, no time limit match Mae Young & Jim Dalton vs. Sherri Lee & Koa Tiki in a 2 of 3 falls match Phil Robley vs. Jack Rico
9/11/68 Miami Beach, FL @ Auditorium Red Bastien, Jose Lothario & Joe Scarpa vs. Great Malenko, Tank Morgan & Johnny Valentine Jack Brisco vs. Louie Tillet Eduardo Perez vs. Pedro Valdez Ali Wehba vs. Miguel Perez Jim Byers vs. Alex Medina
9/12/68 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
9/12/68 Tallahassee, FL @ Centennial Ball Park Jose Lothario & Sputnik Monroe vs. The Infernos Dr. Jerry Graham vs. Terrible Ted the Wrestling Bear Joyce Grable vs. Patti Neilson Greg Peterson & Chief White Eagle vs. Duke Keomuka & Ali Wehba
9/13/68 Miami, FL @ Dinner Key Auditorium 12-man battle royal featuring Great Malenko, Jose Lothario, Red Bastien, Joe Scarpa, Eduardo Perez, Louie Tiller, Tank Morgan, Lester Welch, Koa Tiki, Ali Wehba, Phil Robley and Pedro Valdez Sherri Lee vs. Mae Young Plus 4 other matches
9/16/68 Orlando, FL @ Sports Stadium Red Bastien vs. Great Malenko in a brass knuckles match Johnny Valentine vs. Joe Scarpa Eduardo Perez & Louie Tillet vs. Tom Jones & Sputnik Monroe Sherri Lee & Darling Dagmar vs. Bette Boucher & Diamond Lil Ali Wehba vs. Bobby Hart Jack Brisco vs. Jim Dalton
9/17/68 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Art Thomas beat Great Malenko in a Russian chain match Jose Lothario, Sputnik Monroe & Joe Scarpa beat Johnny Valentine, Eduardo Perez & Louie Tillet Jack Brisco beat Tank Morgan by DQ Darling Dagmar beat Diamond Lil Bobby Hart beat Phil Robley
9/17/68 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Duke Keomuka & Shinya Kojika vs. Miguel Perez & Pedro Valdez Jim Byers, Jim Dalton & Bette Boucher vs. Koa Tiki, Alex Medina & Princess White Cloud Tom Jones vs. Jack Rico
9/18/68 Eau Gallie, FL @ Civic Center Sputnik Monroe vs. Shinya Kojika in a 2 of 3 falls match Tom Jones vs. Duke Keomuka Bonnie Watson, Jim Byers & Diamond Lil vs. Princess White Cloud, Alex Medina & Darling Dagmar in a 2 of 3 falls match
9/18/68 Miami Beach, FL @ Auditorium Great Malenko vs. Joe Scarpa in a Russian death match Johnny Valentine vs. Jose Lothario Louie Tillet vs. Jack Brisco Eduardo Perez & Bette Boucher vs. Miguel Perez & Sherri Lee Pedro Valdez vs. Jim Dalton
9/19/68 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
9/22/68 Freeport, Bahamas @ Tropicana Sports Arena Jose Lothario & Joe Scarpa vs. Great Malenko & Johnny Valentine Eduardo Perez vs. Miguel Perez Jack Brisco vs. Tank Morgan
9/23/68 Orlando, FL @ Sports Stadium Great Malenko beat Joe Scarpa in a Russian chain match Nick Kozak(sub for Red Bastien) beat Johnny Valentine to win NWA Florida Title in a 2 of 3 falls match Jose Lothario, Jack Brisco & Sputnik Monroe beat Louie Tillet, Tank Morgan & Eduardo Perez Tom Jones beat Phil Robley Nick Kozak(sub for Bobby Hart) beat Shinya Kojika
9/24/68 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory The Infernos beat Jose Lothario & Joe Scarpa in a 2 of 3 falls match to win Southern Tag Title Sputnik Monroe beat Great Malenko Johnny Valentine beat Bobby Hart Nick Kozak beat Tank Morgan Duke Keomuka & Shinya Kojika beat Jack Brisco & Koa Tiki Sherry Lee beat Betty Boucher
9/24/68 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Miguel Perez & Pedro Valdez vs. Louie Tillet & Eduardo Perez Darling Dagmar & Princess White Cloud vs. Diamond Lil & Bonnie Watson Tom Jones vs. Jim Dalton
9/25/68 Eau Gallie, FL @ Civic Center Sputnik Monroe vs. Shinya Kojika in a Texas death match Bobby Hart vs. Duke Keomuka in a 2 of 3 falls match Sherri Lee vs. Betty Boucher Tom Jones vs. Jim Dalton
9/25/68 Miami Beach, FL @ Auditorium Nick Kozak, Miguel Perez, Joe Scarpa & Jose Lothario beat Tank Morgan, Eduardo Perez, Great Malenko & Johnny Valentine to win an elimination match Louie Tillet beat Jack Brisco in a 2 of 3 falls match Darling Dagmar & Princess White Cloud beat Diamond Lil & Bonnie Watson Alex Medina beat Phil Robley
9/26/68 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
9/28/68 Lakeland, FL @ National Guard Armory Louie Tillet vs. Joe Scarpa Johnny Valentine vs. Sputnik Monroe Nick Kozak vs. Eduardo Perez Diamond Lil & Bette Boucher vs. Darling Dagmar & Sherri Lee
9/30/68 Orlando, FL @ Sports Stadium Johnny Valentine & Great Malenko vs. Joe Scarpa & Jose Lothario in a Southern tornado match Nick Kozak vs. Tank Morgan Jack Brisco & Bobby Hart vs. Eduardo Perez & Louie Tillet in a 2 of 3 falls match Tom Jones vs. Pepe Villa Sputnik Monroe vs. Jim Dalton
____________________ David Baker Mid-Atlantic Wrestling Historian Back To Top PM Quote Reply
Posted: Sat Dec 9th, 2017 07:10 am Add as Friend Ignore Member PM Quote Reply 80th Post dbaker3179
Joined: Sun Mar 1st, 2009 Location: Glendale, Arizona USA Posts: 1485 Status: Offline Mana: 10/1/68 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Great Malenko beat Sputnik Monroe Nick Kozak beat Tarzan Tyler in a 2 of 3 falls match The Infernos draw Joe Scarpa & Jose Lothario(45:00) Jack Brisco beat Johnny Valentine by DQ Tom Jones beat Shinya Kojika
10/1/68 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Miguel Perez & Pedro Valdez vs. Louie Tillet & Eduardo Perez Koa Tiki vs. Tank Morgan Jim Dalton vs. Bobby Hart Alex Medina vs. Phil Robley
10/2/68 Eau Gallie, FL @ Civic Center Nick Kozak beat Eduardo Perez in a 2 of 3 falls match Jack Brisco & Joe Scarpa beat Shinya Kojika & Great Malenko by DQ in a 2 of 3 falls match Tom Jones beat Pepe Villa Bobby Hart draw Tank Morgan
10/3/68 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
10/3/68 Jacksonville, FL Joe Scarpa beat Johnny Valentine in a 2 of 3 falls match Great Malenko beat Jose Lothario in a brass knuckles match Nick Kozak beat Eduardo Perez Jack Brisco beat Louis Tillet Bobby Hart & Sputnik Monroe beat Duke Keomuka & Shinya Kojika
10/5/68 Lakeland, FL @ National Guard Armory Sputnik Monroe beat Louie Tillet Nick Kozak beat Shinya Kojika Jack Brisco beat Duke Keomuka Pedro Valdez beat Pancho Villa
10/7/68 Orlando, FL @ Sports Stadium Eddie Graham, Joe Scarpa & Jose Lothario beat Johnny Valentine, Great Malenko & Tank Morgan in a cage match Nick Kozak beat Eduardo Perez Tarzan Tyler & Louie Tillet beat Jack Brisco & Sputnik Monroe Tom Jones beat Alex Medina Jim Dalton beat Koa Tiki
10/8/68 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Tank Morgan & Eduardo Perez beat Bobby Hart & Koa Tiki Miguel Perez beat Jim Dalton Shinya Kojika beat Alex Medina Pepe Villa beat Ronnie Paul
10/8/68 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Jose Lothario & Joe Scarpa beat The Infernos in a 2 of 3 falls match to win Southern Tag Title Jack Brisco & Sputnik Monroe(sub for Eddie Graham) beat Great Malenko & Johnny Valentine Note: Eddie Graham was injured in the dressing room before the match Nick Kozak beat Duke Keomuka by DQ Note: Nick Kozak was attacked by Johnny Valentine & Great Malenko before the match Tarzan Tyler beat Pedro Valdez(7:00) Louie Tillet beat Tom Jones
10/9/68 Eau Gallie, FL @ Civic Center Nick Kozak beat Duke Keomuka Jim Dalton & Shinya Kojika beat Tom Jones & Pancho Valdez Jack Brisco beat Pedro Valdez Nick Kozak won a battle royal
10/9/68 Miami Beach, FL @ Auditorium NWA World Champion Gene Kiniski beat Johnny Valentine in a 2 of 3 falls match Jose Lothario beat Great Malenko by DQ Miguel Perez beat Pepe Villa in a 2 of 3 falls match Tarzan Tyler & Louie Tillet beat Bobby Hart & Sputnik Monroe Joe Scarpa beat Tank Morgan
10/10/68 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
10/10/68 Jacksonville, FL Jose Lothario beat Great Malenko by knockout in 4th round of a boxing match Nick Kozak beat Johnny Valentine in a 2 of 3 falls match Joe Scarpa beat Pepe Villa Louis Tillet & Tarzan Tyler beat Jack Brisco & Sputnik Monroe Eduardo Perez draw Bobby Hart
10/12/68 Lakeland, FL @ National Guard Armory Sputnik Monroe & Joe Scarpa beat Louie Tillet & Tarzan Tyler Nick Kozak beat Tank Morgan Shinya Kojika beat Pedro Valdez The Gladiator beat Miguel Perez
10/13/68 Freeport, Bahamas @ Tropicana Sports Arena Jose Lothario & Joe Scarpa vs. Eduardo Perez & Louie Tillet Sputnik Monroe vs. Great Malenko Alex Medina vs. Jim Dalton
10/14/68 Orlando, FL @ Sports Stadium Jose Lothario beat Johnny Valentine by DQ Joe Scarpa beat Great Malenko Nick Kozak beat Jim Dalton Sputnik Monroe beat Tank Morgan by DQ Louie Tillet & Tarzan Tyler beat Jack Brisco & Miguel Perez The Gladiator beat Bobby Hart
10/15/68 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Nick Kozak beat Johnny Valentine in a 2 of 3 falls match Great Malenko beat Sputnik Monroe but then lost to Jack Brisco(1:00) in a handicap match Jose Lothario & Joe Scarpa double countout with Louie Tillet & Tarzan Tyler The Gladiator beat Koa Tiki Miguel Perez beat Jim Dalton
10/15/68 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Bobby Hart & Pedro Valdez vs. Tank Morgan & Eduardo Perez Tom Jones vs. Shinya Kojika Alex Medina vs. Randy Roper
10/16/68 Eau Gallie, FL @ Civic Center Nick Kozak beat Shinya Kojika by DQ in a 2 of 3 falls match Tank Morgan & Eduardo Perez beat Tom Jones & Koa Tiki in a 2 of 3 falls match Alex Medina beat Pepe Villa Pedro Valdez beat Jim Dalton
10/16/68 Miami Beach, FL @ Auditorium Joe Scarpa beat Johnny Valentine by DQ Jose Lothario beat Great Malenko by knockout in 5th round of a boxing match Tarzan Tyler & Louie Tillet beat Jack Brisco & Sputnik Monroe The Gladiator beat Bobby Hart Miguel Perez beat Randy Roper
10/17/68 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
10/18/68 Tallahassee, FL @ Centennial Ball Park Jose Lothario & Joe Scarpa vs. Johnny Valentine & Great Malenko Sputnik Monroe vs. Eduardo Perez Lester Welch vs. Randy Roper Tank Morgan vs. Tom Jones
10/19/68 Lakeland, FL @ National Guard Armory Jack Brisco & Joe Scarpa beat Louie Tillet & Tarzan Tyler Nick Kozak beat Duke Keomuka The Gladiator beat Pedro Valdez Alex Medina beat Pepe Villa
10/21/68 Orlando, FL @ Sports Stadium Nick Kozak beat Great Malenko by DQ Jose Lothario beat Tank Morgan The Gladiator beat Jack Brisco Joe Scarpa & Lester Welch beat Louie Tillet & Tarzan Tyler by DQ Tank Morgan beat Bobby Hart
10/22/68 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Great Malenko(sub for Johnny Valentine) beat Nick Kozak Jack Brisco beat Great Malenko by reverse decision Buddy Fuller, Jose Lothario, Joe Scarpa & Lester Welch beat The Infernos, Louie Tillet & Tarzan Tyler The Gladiator beat Sputnik Monroe Randy Roper draw Harry Smith(20:00) Note: Johnny Valentine was originally scheduled to wrestle Nick Kozak for the Florida Heavyweight Title, but was injured in Puerto Rico over the previous weekend. Valentine was hit in the eye by an object thrown by a fan
10/22/68 Fort Myers, FL @ National Guard Armory 9-man battle royal including Tank Morgan, Tom Jones, Bobby Hart, Alex Medina, Jack Bence, Eduardo Perez, Duke Keomuka and Shinya Kojika Sherri Lee vs. Bonnie Watson Plus 4 other matches
10/23/68 Eau Gallie, FL @ Civic Center Tom Jones won an 8-man battle royal Tom Jones beat Eduardo Perez Bobby Hart & Joe Scarpa beat Shinya Kojika & Tank Morgan in a 2 of 3 falls match Randy Tyler beat Pedro Valdez
10/23/68 Miami Beach, FL @ Auditorium Nick Kozak beat Louie Tillet on by DQ in a 2 of 3 falls match Great Malenko beat Jose Lothario to win Brass Knuckles Title Louie Tillet & Tarzan Tyler beat Jack Brisco & Sputnik Monroe The Gladiator beat Duke Keomuka Alex Medina beat Pepe Villa
10/24/68 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
10/24/68 Ocala, FL @ City Auditorium Great Malenko vs. Jose Lothario Bobby Hart & Jack Brisco vs. Duke Keomuka & Shinya Kojika Tank Morgan vs. Pedro Valdez Alex Medina vs. Pepe Villa
10/26/68 Lakeland, FL @ National Guard Armory Louie Tillet & Tarzan Tyler beat Nick Kozak & Joe Scarpa The Gladiator beat Randy Tyler Eduardo Perez beat Sputnik Monroe Tank Morgan beat Pedro Valdez
10/28/68 Orlando, FL @ Sports Stadium Jose Lothario beat Johnny Valentine Nick Kozak beat Great Malenko Eduardo Perez, Louie Tillet & Tarzan Tyler beat Jack Brisco, Joe Scarpa & Lester Welch The Gladiator beat Sputnik Monroe Tom Jones beat Randy Tyler
10/29/68 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Louie Tillet & Tarzan Tyler beat Jose Lothario & Joe Scarpa in a 2 of 3 falls match to win Southern Tag Title Nick Kozak beat Great Malenko by countout in a 2 of 3 falls match to unify the latter’s claim to the Florida Title with his own The Gladiator beat Don Curtis(sub for Jack Brisco) Sam Steamboat beat Eduardo Perez by DQ Sherri Lee draw Bonnie Watson Note: Jack Brisco reportedly was ill with the flu
10/29/68 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Sputnik Monroe vs. Tank Morgan Tom Jones & Bobby Hart vs. Duke Keomuka & Shinya Kojika Alex Medina vs. Bob Hamby Pepe Villa vs. Randy Roper
10/30/68 Eau Gallie, FL @ Civic Center Tank Morgan beat Joe Scarpa in a 2 of 3 falls match where sleeper hold was barred The Gladiator beat Tom Jones Sherri Lee & Lester Welch beat Carmen Monge & Randy Roper in a 2 of 3 falls match Duke Keomuka beat Pepe Villa
10/30/68 Miami Beach, FL @ Auditorium Jose Lothario beat Great Malenko Nick Kozak beat Tarzan Tyler Koa Tiki beat Shinya Kojika by DQ Eduardo Perez beat Bobby Hart Alex Medina beat Pierre Gagne
10/31/68 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Jack Brisco & Nick Kozak beat Tank Morgan & Tarzan Tyler The Gladiator beat Koa Tiki Eduardo Perez draw Bobby Hart Lester Welch beat Pepe Villa
10/31/68 Jacksonville, FL Nick Kozak, Jose Lothario & Joe Scarpa vs. Eduardo Perez, Louie Tillet & Tarzan Tyler Great Malenko vs. Art Thomas The Gladiator vs. Bobby Hart Jack Brisco vs. Tank Morgan Shinya Kojika vs. Sputnik Monroe Koa Tiki vs. Tarzan Tyler
11/1/68 Tallahassee, FL @ Centennial Ball Park Jose Lothario & Joe Scarpa vs. Louie Tillet & Tarzan Tyler Tim Tyler vs. Herb Welch Lester Welch vs. Randy Roper Sherri Lee vs. Carmen Monge
11/2/68 Lakeland, FL @ National Guard Armory Jack Brisco & Nick Kozak beat Tank Morgan & Tarzan Tyler The Gladiator beat Tom Jones Great Malenko beat Bobby Hart Eduardo Perez beat Koa Tiki
11/4/68 Orlando, FL @ Sports Stadium Jose Lothario beat Great Malenko to win Brass Knuckles Title Nick Kozak beat Tarzan Tyler Jack Brisco & Lester Welch beat Tank Morgan & Eduardo Perez The Gladiator beat Alex Medina(sub for Koa Tiki) Shinya Kojika beat Pepe Gomez
11/5/68 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Johnny Valentine beat Great Malenko in a death match Jose Lothario beat Tarzan Tyler(12:00) Jack Brisco & Nick Kozak beat Tank Morgan & Eduardo Perez The Gladiator beat Pepe Gomez(3:00) Sherri Lee beat Ann Jeanette
11/5/68 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Tom Jones & Bobby Hart vs. Duke Keomuka & Shinya Kojika in a no DQ match Koa Tiki vs. Pepe Villa Alex Medina vs. Pierre Gagne
11/6/68 Eau Gallie, FL @ Civic Center The Gladiator beat Tom Jones in a 2 of 3 falls match Tank Morgan beat Tim Tyler in a 2 of 3 falls match Sherri Lee beat Ann Jeanette Eduardo Perez beat Alex Medina
11/6/68 Miami Beach, FL @ Auditorium Nick Kozak beat Great Malenko in a 2 of 3 falls match Louie Tillet & Tarzan Tyler beat Jack Brisco & Jose Lothario Bobby Hart draw Shinya Kojika Duke Keomuka beat Pepe Gomez Pierre Gagne beat Pepe Villa
11/7/68 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Duke Keomuka & Shinya Kojika beat Don Curtis & Alex Medina The Gladiator beat Jerry Kozak Tom Jones beat Tim Tyler Wahoo McDaniel beat Tarzan Tyler
11/7/68 Jacksonville, FL Jack Brisco & Jose Lothario beat Tank Morgan & Tarzan Tyler Bobby Hart draw Koa Tiki Nick Kozak beat Great Malenko Sherri Lee & Lester Welch beat Ann Jeanette & Eduardo Perez
11/9/68 Lakeland, FL @ National Guard Armory Duke Keomuka beat Eric The Great Wahoo McDaniel beat Tarzan Tyler Shinya Kojika beat Tom Jones Alex Medina draw Tim Tyler
11/11/68 Orlando, FL @ Sports Stadium Jack Brisco & Nick Kozak beat Eduardo Perez & Tarzan Tyler The Gladiator beat Jose Lothario Tom Jones beat Bobby Hart Great Malenko beat Johnny Valentine Sherri Lee & Lester Welch beat Ann Jeanette & Tank Morgan
11/12/68 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Jose Lothario beat Great Malenko in a brass knuckles match Nick Kozak & Lester Welch(sub for Jerry Kozak) beat Louie Tillet & Tarzan Tyler in a 2 of 3 falls match Wahoo McDaniel beat Tank Morgan(8:00) The Gladiator beat Jack Brisco Eduardo Perez beat Tom Jones
11/12/68 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Bobby Hart & Ronnie Hill vs. Duke Keomuka & Shinya Kojika Pepe Gomez vs. Randy Roper Sherri Lee vs. Ann Jeanette Pepe Villa vs. Alex Medina
11/13/68 Eau Gallie, FL @ Civic Center The Gladiator & Tank Morgan vs. Tom Jones & Jack Brisco in a 2 of 3 falls match Pepe Gomez vs. Shinya Kojika in a 2 of 3 falls match Bobby Hart vs. Pepe Villa
11/13/68 Miami Beach, FL @ Auditorium Johnny Valentine beat Great Malenko Louie Tillet & Tarzan Tyler beat Jose Lothario & Wahoo McDaniel Nick Kozak beat Eduardo Perez Bonnie Watson beat Ann Jeanette Alex Medina draw Tim Tyler
11/14/68 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
11/14/68 Sarasota, FL @ American Legion Arena Louie Tillet & Tarzan Tyler double DQ Nick Kozak & Jack Brisco in a 2 of 3 falls match Sherri Lee beat Ann Jeanette Bobby Hart beat Randy Roper by DQ in a 2 of 3 falls match Tom Jones draw Alex Medina(20:00)
11/16/68 Lakeland, FL @ National Guard Armory Louie Tillet & Tarzan Tyler beat Jack Brisco & Nick Kozak Bobby Hart & Sherri Lee beat Ann Jeanette & Tank Morgan Eduardo Perez beat Tim Tyler
11/18/68 Orlando, FL @ Sports Stadium Great Malenko vs. Jose Lothario in a brass knuckles match Shinya Kojika, Duke Keomuka & Tarzan Tyler vs. Nick Kozak, Jack Brisco & Wahoo McDaniel in a 2 of 3 falls match The Gladiator vs. Lester Welch Eduardo Perez vs. Jerry Kozak Tom Jones vs. Frank Martinez
11/19/68 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Louie Tillet & Tarzan Tyler beat Jose Lothario & Wahoo McDaniel The Gladiator draw Nick Kozak(45:00) Mr. Florida beat Great Malenko Lester Welch beat Great Malenko(1:00) by DQ Jack Brisco beat Shinya Kojika Bobby Hart beat Pepe Gomez
11/19/68 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Koa Tiki & Ronnie Hill vs. Tank Morgan & Eduardo Perez Frank Martinez vs. Alex Medina Tom Jones vs. Randy Roper
11/20/68 Eau Gallie, FL @ Civic Center The Gladiator & Eduardo Perez vs. Tom Jones & Jose Lothario in a 2 of 3 falls match Frank Martinez vs. Bobby Hart in a 2 of 3 falls match Pepe Villa vs. Jerry Kozak
11/20/68 Miami Beach, FL @ Auditorium Louie Tillet & Tarzan Tyler beat Jack Brisco & Nick Kozak Tim Tyler beat Pepe Gomez Wahoo McDaniel beat Great Malenko Lester Welch beat Tank Morgan Koa Tiki beat Shinya Kojika
11/21/68 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) The Gladiator(Ricky Hunter) beat Nick Kozak to win NWA Florida Title
11/23/68 Lakeland, FL @ National Guard Armory Jack Brisco beat Eduardo Perez The Medics(Billy Garrett & Jim Starr) beat Pepe Gomez & Alex Medina Louie Tillet beat Nick Kozak Shinya Kojika draw Koa Tiki
11/25/68 Orlando, FL @ Sports Stadium The Gladiator beat Nick Kozak Jack Brisco beat Great Malenko by DQ Jose Lothario & Wahoo McDaniel no contest with The Medics Tarzan Tyler draw Lester Welch Hans Mortier beat Tom Jones
11/26/68 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Art Thomas beat Great Malenko in a match with Joe Louis as special referee Jose Lothario & Wahoo McDaniel beat The Infernos in a 2 of 3 falls match The Gladiator beat Bobby Hart Buddy Fuller & Lester Welch beat Louie Tillet & Tarzan Tyler by DQ Hans Mortier beat Randy Roper
11/26/68 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Nick Kozak & Jack Brisco vs. Eduardo Perez & Tank Morgan The Medics vs. Tom Jones & Alex Medina Shinya Kojika vs. Bobby Burns Koa Tiki vs. Pepe Villa
11/27/68 Miami Beach, FL @ Auditorium Johnny Valentine vs. Great Malenko in a match with Joe Louis as special referee Wahoo McDaniel & Jose Lothario vs. The Medics Tarzan Tyler & Louie Tillet vs. Nick Kozak & Jack Brisco The Gladiator vs. Bobby Hart Bob Burns vs. Randy Roper
11/27/68 Eau Gallie, FL @ Civic Center
11/28/68 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
11/30/68 San Juan, Puerto Rico @ Hiram Bithorn Stadium Johnny Valentine vs. Great Malenko in a match with Joe Louis as special referee Nick Kozak vs. The Gladiator Jose Lothario vs. Tarzan Tyler Wahoo McDaniel vs. Tank Morgan Les Welch vs. Randy Roper Eduardo Perez vs. Koa Tiki
12/2/68 Orlando, FL @ Sports Stadium Louie Tillet & Tarzan Tyler beat Jose Lothario & Wahoo McDaniel in a 2 of 3 falls match Lou Thesz beat The Gladiator Great Malenko beat Bobby Hart(sub for Bobby Burns) Nick Kozak & Jack Brisco beat The Medics Hans Mortier vs. Koa Tiki
12/3/68 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Lou Thesz, Art Thomas & Joe Louis beat Great Malenko, Louie Tillet & Tarzan Tyler Nick Kozak beat The Gladiator by DQ Jose Lothario & Wahoo McDaniel draw The Medics(30:00) Jack Brisco beat Tank Morgan Hans Mortier beat Bobby Hart
12/3/68 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Shinya Kojika & Duke Keomuka vs. Ronnie Hill & Koa Tiki Eduardo Perez vs. Bob Burns Alex Medina vs. Ronnie Paul
12/4/68 Eau Gallie, FL @ Civic Center Jack Brisco & Nick Kozak beat Louie Tillet & Tarzan Tyler in a 2 of 3 falls match Hans Mortier beat Bobby Hart in a 2 of 3 falls match Shinya Kojika beat Alex Medina
12/4/68 Miami Beach, FL @ Auditorium The Gladiator beat Koa Tiki Great Malenko beat Lou Thesz Jose Lothario & Wahoo McDaniel no contest with The Medics Ron Paul beat Eduardo Perez Tank Morgan beat Bob Burns
12/5/68 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Beauregarde beat Alex Medina Jack Brisco & Koa Tiki draw The Medics Rene Goulet draw Louie Tillet Mac McFarland beat Shinya Kojika
12/5/68 Jacksonville, FL The Gladiator vs. Nick Kozak Jose Lothario & Wahoo McDaniel vs. The Medics Lou Thesz vs. Tarzan Tyler Hans Mortier vs. Bobby Hart Tank Morgan & Eduardo Perez vs. Koa Tiki & Lester Welch
12/7/68 Lakeland, FL @ National Guard Armory Jack Brisco beat Louie Tillet The Medics beat Bobby Hart & Ronnie Hill Duke Keomuka beat Koa Tiki Shinya Kojika beat Ronnie Paul
12/7/68 San Juan, Puerto Rico @ Hiram Bithorn Stadium Joe Louis & Jose Lothario vs. Great Malenko & Tarzan Tyler Note: Joe Louis & Tarzan Tyler will use boxing gloves Nick Kozak vs. The Gladiator Lou Thesz vs. Hans Mortier Wahoo McDaniel vs. Eduardo Perez Sherri Lee & Les Welch vs. Sarah Corsica & Bobby Burns
12/8/68 Freeport, Bahamas @ Tropicana Sports Arena Joe Louis & Jose Lothario vs. Great Malenko & Tarzan Tyler The Gladiator vs. Wahoo McDaniel Nick Kozak vs. Bob Burns
12/9/68 Orlando, FL @ Sports Stadium Jack Brisco beat Great Malenko Beauregarde beat Alex Medina Rene Goulet & Jose Lothario beat Louie Tillet & Tarzan Tyler Rene Goulet beat Shinya Kojika Hans Mortier beat Bobby Hart
12/9/68 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena Nick Kozak vs. The Gladiator The Medics vs. Lester Welch & Koa Tiki Eduardo Perez vs. Ronnie Paul Tank Morgan vs. Mac McFarland Sarah Corsica vs. Sherri Lee
12/10/68 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory The Gladiator beat Great Malenko in a 2 of 3 falls match NWA Florida Tag Title tournament 1st round Jack Brisco & Nick Kozak beat Duke Keomuka & Shinya Kojika Jose Lothario & Wahoo McDaniel beat Tank Morgan & Eduardo Perez Semifinals Jack Brisco & Nick Kozak draw Jose Lothario & Wahoo McDaniel The Medics beat Rene Goulet & Mac McFarland Finals The Medics beat Beauregarde & Hans Mortier to win vacant NWA Florida Tag Title Other matches Jose Lothario & Wahoo McDaniel beat Tank Morgan & Eduardo Perez
12/11/68 Eau Gallie, FL @ Civic Center Jack Brisco beat Tarzan Tyler by DQ Hans Mortier beat Koa Tiki Mac McFarland beat Eduardo Perez Sherri Lee beat Sarah Corsica
12/11/68 Miami Beach, FL @ Auditorium Jose Lothario & Wahoo McDaniel beat The Medics Nick Kozak beat The Gladiator Great Malenko beat Bobby Hart Beauregarde beat Alex Medina Rene Goulet beat Tank Morgan
12/12/68 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Beauregarde beat Ronnie Paul Jack Brisco & Nick Kozak draw The Medics The Gladiator beat Tank Morgan Hans Mortier beat Koa Tiki
12/12/68 Jacksonville, FL Jack Brisco & Johnny Valentine beat Great Malenko & Tarzan Tyler Jose Lothario & Wahoo McDaniel beat The Medics The Gladiator beat Nick Kozak Rene Goulet beat Tank Morgan Sherri Lee beat Sarah Corsica Beauregarde beat Bobby Hart
12/14/68 Lakeland, FL @ National Guard Armory Jack Brisco beat Louie Tillet Rene Goulet beat Tank Morgan Nick Kozak beat Tarzan Tyler Sherri Lee & Alex Medina beat Sarah Corsica & Shinya Kojika
12/14/68 Fort Myers, FL @ National Guard Armory(Special Saturday Card) Great Malenko vs. Jose Lothario in a Russian death match Wahoo McDaniel vs. The Gladiator The Medics vs. Koa Tiki & Bobby Hart Mac McFarland vs. Beauregard
12/16/68 Orlando, FL @ Sports Stadium Great Malenko, Louie Tillet & Tarzan Tyler beat Rene Goulet, Jose Lothario & Wahoo McDaniel Lord Littlebrook beat Mighty Atom Hans Mortier beat Mac McFarland Beauregarde beat Koa Tiki Ronnie Hill beat Shinya Kojika by DQ
12/16/68 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Nick Kozak & Jack Brisco vs. The Medics Lester Welch vs. The Gladiator Corsica Joe vs. Bobby Hart Sherri Lee & Cowboy Lang vs. Sarah Corsica & Little Bruiser Duke Keomuka vs. Ronnie Paul
12/17/68 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Great Malenko beat The Gladiator The Medics beat Jose Lothario & Wahoo McDaniel in a 2 of 3 falls match Jack Brisco & Nick Kozak beat Louie Tillet & Tarzan Tyler Rene Goulet beat by Corsica Joe Sherri Lee & Lord Littlebrook beat Sarah Corsica & Little Bruiser
12/17/68 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Duke Keomuka & Shinya Kojika vs. Bobby Hart & Mac McFarland Hans Mortier vs. Koa Tiki Cowboy Lang vs. Mighty Atom Beauregard vs. Ronnie Paul
12/18/68 Eau Gallie, FL @ Civic Center Jack Brisco vs. The Gladiator in a 2 of 3 falls match Ronnie Hill & Sherri Lee vs. Corsica Joe & Sarah Corsica Beauregard vs. Bobby Hart Koa Tiki vs. Shinya Kojika
12/18/68 Miami Beach, FL @ Auditorium The Medics beat Jose Lothario & Wahoo McDaniel in a Texas death match Nick Kozak beat Hans Mortier(sub for Great Malenko) by DQ Cowboy Lang & Lord Littlebrook beat Little Bruiser & Mighty Atom Tarzan Tyler beat Mac McFarland Hans Mortier draw Rene Goulet
12/19/68 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Jack Brisco beat Shinya Kojika Hans Mortier beat Bobby Hart Nick Kozak draw Louie Tillet The Medics beat Sam Steamboat & Koa Tiki
12/19/68 Jacksonville, FL Great Malenko vs. Johnny Valentine The Medics beat Jack Brisco & Nick Kozak The Gladiator beat Duke Keomuka(sub for Hiro Matsuda) Wahoo McDaniel, Sam Steamboat & Jose Lothario vs. Tarzan Tyler, Louie Tillet & Hans Mortier Lord Littlebrook & Cowboy Lang vs. Little Bruiser & Mighty Atom Beauregarde vs. Koa Tiki Rene Goulet beat Shinya Kojika
12/21/68 Lakeland, FL @ National Guard Armory Jack Brisco & Nick Kozak beat The Medics Koa Tiki beat Beauregarde Bobby Hart beat Shinya Kojika Hans Mortier beat Sam Steamboat Louie Tillet beat Mac McFarland
12/23/68 Orlando, FL @ Sports Stadium Rene Goulet, Ronnie Hill, Jose Lothario & Lester Welch beat The Medics, Hans Mortier & Tarzan Tyler Great Malenko beat The Gladiator Mac McFarland beat Beauregarde Bobby Hart beat Shinya Kojika Sherri Lee & Koa Tiki beat by Corsica Joe & Sarah Corsica
12/23/68 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena
12/24/68 Fort Myers, FL @ National Guard Armory No wrestling
12/25/68 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory The Medics beat Jack Brisco & Lester Welch Great Malenko beat Johnny Valentine in a cage match Jose Lothario beat Tarzan Tyler The Gladiator beat Louie Tillet by DQ Rene Goulet beat Shinya Kojika Duke Keomuka & Bonnie Watson beat Bobby Hart & Sherri Lee Hans Mortier beat Koa Tiki
12/26/68 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Smasher Sloan beat Tom Bradley The Gladiator beat Rene Goulet Bobby Hart beat Shinya Kojika Fritz Von Erich beat Koa Tiki The Medics beat Mac McFarland & Ronnie Paul
12/28/68 Lakeland, FL @ National Guard Armory Jack Brisco draw The Gladiator Nick Kozak beat Hans Mortier Ronnie Hill draw Koa Tiki Mac McFarland beat Shinya Kojika
12/28/68 Miami Beach, FL @ Auditorium Great Malenko vs. Johnny Valentine in a cage match The Medics vs. Louie Tillet & Tarzan Tyler Rene Goulet vs. Duke Keomuka Tom Bradley vs. Jose Lothario Beauregarde vs. Bobby Hart
12/30/68 Orlando, FL @ Sports Stadium Art Thomas & Johnny Valentine beat Great Malenko & Hans Mortier in a 2 of 3 falls match The Medics beat Rene Goulet & Lester Welch Sherri Lee & Koa Tiki beat Tom Bradley & Bonnie Watson Bobby Hart beat Ronnie Paul
12/30/68 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena
12/31/68 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Jose Lothario & Tito Romero vs. The Medics The Gladiator vs. Mac McFarland Hans Mortier vs. Rene Goulet Bobby Hart vs. Tom Bradley
|
|
|
Post by Kriss on Dec 9, 2022 19:52:31 GMT
1/1/69 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Jack Brisco, Nick Kozak, Jose Lothario & Wahoo McDaniel beat The Medics, Hans Mortier & Louie Tillet in an elimination match The Gladiator beat Great Malenko Duke Keomuka beat Rene Goulet Dory Funk, Jr. beat Tarzan Tyler Bobby Hart beat Tom Bradley Mac McFarland draw Koa Tiki
1/2/69 Jacksonville, FL @ Coliseum Jack Brisco & Nick Kozak beat The Medics Jose Lothario & Wahoo McDaniel beat Great Malenko & Hans Mortier The Gladiator beat Tarzan Tyler Louie Tillet beat Rene Goulet Koa Tiki beat Tom Bradley
1/3/69 Palatka, FL @ National Guard Armory Jose Lothario & Wahoo McDaniel vs. The Medics The Gladiator vs. Great Malenko Tito Romero vs. Koa Tiki
1/4/69 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Missouri Mauler beat Wahoo McDaniel Hiro Matsuda beat Mac McFarland & Ronnie Paul in a handicap match Dory Funk, Jr. beat Mr. X Tarzan Tyler & Louie Tillet beat Ronnie Hill & Abner Collins
1/4/69 Lakeland, FL @ National Guard Armory Great Malenko beat Don Curtis Louie Tillet beat Abner Collins & Ronnie Paul in a handicap match Ronnie Hill beat Tarzan Tyler Duke Keomuka beat Mac McFarland
1/4/69 San Juan, Puerto Rico @ Hiram Bithorn Stadium Jose Lothario vs. The Gladiator The Medics vs. Jack Brisco & Nick Kozak Hans Mortier vs. Wahoo McDaniel Tom Bradley vs. Lester Welch Koa Tiki vs. Bobby Hart
1/6/69 Orlando, FL @ Sports Stadium Jose Lothario & Joe Scarpa no contest with The Medics Great Malenko beat Wahoo McDaniel Dory Funk, Jr. beat Duke Keomuka Smasher Sloan beat Koa Tiki Tito Romero beat Tarzan Tyler Lester Welch beat The Outcast
1/6/69 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena Louie Tillet vs. Jack Brisco The Gladiator vs. Nick Kozak Bruiser Ben the Wrestling Bear vs. Hans Mortier Eduard Perez vs. Mac McFarland Nick Adams vs. Bobby Hart
1/7/69 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Wahoo McDaniel vs, Tarzan Tyler Hans Mortier vs. Bobby Hart Mac McFarland vs. The Outcast Duke Keomuka vs. Tito Romero
1/7/69 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Bruiser Ben The Wrestling Bear beat Great Malenko Nick Kozak & Jack Brisco beat The Medics Dory Funk, Jr. beat Eduardo Perez Jose Lothario draw The Gladiator Smasher Sloan beat Koa Tiki Joe Scarpa beat Nick Adams
1/8/69 Eau Gallie, FL @ Civic Center The Gladiator beat Jose Lothario Jack Brisco & Nick Kozak beat Duke Keomuka & The Outcast Smasher Sloan beat Bobby Hart Mac McFarland beat Tito Romero
1/8/69 Miami Beach, FL @ Auditorium Tarzan Tyler & Louie Tillet vs. The Medics Great Malenko vs. Bruiser Ben The Wrestling Bear Joe Scarpa vs. Hans Mortier Wahoo McDaniel vs. Eduardo Perez Koa Tiki vs. Nick Adams
1/9/69 Nassau, Bahamas @ Nassau Stadium 9-man battle royal including The Gladiator, Koa Tiki, Eduardo Perez, Joe Scarpa, Tarzan Tyler, The Outcast, Bobby Hart & Mac McFarland Plus 4 other matches
1/9/69 Jacksonville, FL @ Coliseum Jack Brisco, Ronnie Hill, Jose Lothario & Wahoo McDaniel beat Great Malenko, The Medics & Hans Mortier Bruiser Ben the Wrestling Bear beat Nick Adams Nick Kozak beat Louie Tillet by DQ Smasher Sloan beat Abner Collins Tito Romero beat Nick Adams Ronnie Hill beat Ronnie Paul
1/11/69 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) The Gladiator draw Hiro Matsuda Jose Lothario beat Missouri Mauler by DQ Great Malenko & Hans Mortier beat Jose Lothario & Mac McFarland
1/11/69 Leesburg, FL @ National Guard Armory Joe Scarpa beat Great Malenko in a 2 of 3 falls match Hans Mortier beat Wahoo McDaniel in a 2 of 3 falls match Bobby Hart beat The Outcast
1/11/69 Lakeland, FL @ National Guard Armory Louie Tillet beat Jack Brisco in a boxing match Jose Lothario & Nick Kozak beat The Medics Tarzan Tyler beat Tito Romero Koa Tiki draw Eduardo Perez
1/13/69 Orlando, FL @ Sports Stadium The Medics beat Jose Lothario & Joe Scarpa in a no DQ, no countout match Bruiser Ben the Wrestling Bear beat Great Malenko Duke Keomuka beat Mac McFarland Lester Welch beat Nick Adams Bobby Hart draw Ron Hill
1/13/69 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena Jack Brisco & Nick Kozak vs. Tarzan Tyler & Louie Tillet Wahoo McDaniel vs. The Gladiator Hans Mortier vs. Rojo Romero Koa Tiki vs. The Outcast Eduardo Perez vs. Abner Collins
1/14/69 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Bruiser Ben the Wrestling Bear vs. Hans Mortier Duke Keomuka vs. Bobby Hart The Outcast vs. Rojo Romero Nick Adams vs. Koa Tiki
1/14/69 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Jack Brisco & Nick Kozak beat The Medics(15:00) Great Malenko beat The Gladiator Smasher Sloan beat Wahoo McDaniel Jose Lothario & Joe Scarpa draw Louie Tillet & Tarzan Tyler Eduardo Perez beat Mac McFarland
1/15/69 Eau Gallie, FL @ Civic Center Jack Brisco & Nick Kozak beat Duke Keomuka & Eduardo Perez in a 2 of 3 falls match Bruiser Ben the Wrestling Bear beat The Outcast Joe Scarpa beat Mac McFarland(sub for Smasher Sloan) Koa Tiki beat Nick Adams
1/15/69 Miami Beach, FL @ Auditorium Tarzan Tyler & Louie Tillet vs. The Medics & Dr. Ken Ramey in a handicap match The Gladiator vs. Jose Lothario Wahoo McDaniel beat Great Malenko by DQ Hans Mortier vs. Bobby Hart Tito Romero vs. Ronnie Hill
1/16/69 Jacksonville, FL @ Coliseum Great Malenko beat Jose Lothario Nick Kozak & Joe Scarpa beat The Medics Jack Brisco & Nick Kozak beat Louie Tillet & Tarzan Tyler The Gladiator beat Bobby Hart Hans Mortier beat Koa Tiki Smasher Sloan beat Tito Romero
1/18/69 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Jim Dalton beat Tom Bradley Nick Kozak beat Ronnie Hill Tarzan Tyler beat Bobby Hart Great Malenko & Hans Mortier beat Abner Collins & Tito Romero
1/18/69 San Juan, Puerto Rico @ Hiram Bithorn Stadium Jose Lothario vs. The Gladiator The Medics vs. Jack Brisco & Joe Scarpa Great Malenko vs. Mac McFarland Wahoo McDaniel vs. The Outcast Koa Tiki vs. Eduardo Perez
1/20/69 Orlando, FL @ Sports Stadium Don Curtis, Jose Lothario & Joe Scarpa beat Great Malenko & The Medics in a 2 of 3 falls match Smasher Sloan beat Tito Romero Lester Welch beat Jim Dalton Bobby Hart beat The Outcast
1/20/69 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena Louie Tillet & Tarzan Tyler vs. Jack Brisco & Nick Kozak in a Texas tornado match The Gladiator vs. Hans Mortier Koa Tiki vs. Eduardo Perez Duke Keomuka vs. Mac McFarland Tom Bradley vs. Ronnie Hill
1/21/69 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Tarzan Tyler & Louie Tillet vs. Jose Lothario & Bobby Hart Eduardo Perez vs. Mac McFarland Koa Tiki vs. Jim Dalton
1/21/69 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Jack Brisco & Nick Kozak beat The Medics Great Malenko & Hans Mortier beat The Gladiator & Joe Scarpa Bobby Duncum beat The Outcast Smasher Sloan beat Tito Romero Duke Keomuka beat Ronnie Hill
1/22/69 Eau Gallie, FL @ Civic Center Jack Brisco & Nick Kozak beat Eduardo Perez & Smasher Sloan in a 2 of 3 falls match Joe Scarpa beat Hans Mortier in a 2 of 3 falls match Duke Keomuka beat Mac McFarland
1/22/69 Miami Beach, FL @ Auditorium The Medics beat Louie Tillet & Tarzan Tyler in a 2 of 3 falls match The Gladiator draw Great Malenko Jose Lothario beat Jim Dalton Bobby Hart beat The Outcast Bobby Duncum(sub for Ronnie Hill) beat Koa Tiki via pinfall
1/23/69 Nassau, Bahamas @ Nassau Stadium Jack Brisco & Nick Kozak vs. Tarzan Tyler & Louie Tillet Eduardo Perez vs. Bobby Hart The Outcast vs. Koa Tiki
1/23/69 Jacksonville, FL @ Coliseum The Medics beat Jose Lothario & Joe Scarpa The Gladiator beat Great Malenko Hans Mortier beat Tito Romero Smasher Sloan beat Ronnie Hill Jim Dalton beat Mac McFarland
1/25/69 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Jim Dalton beat Tito Romero Bobby Duncum beat The Outcast Tarzan Tyler beat Koa Tiki The Gladiator & Joe Scarpa beat Great Malenko & Hans Mortier Nick Kozak & Jack Brisco beat The Medics
1/25/69 Lakeland, FL @ National Guard Armory The Gladiator & Joe Scarpa beat The Medics Nick Kozak beat Tarzan Tyler Hans Mortier beat Bobby Hart Jack Brisco beat Jim Dalton
1/27/69 Orlando, FL @ Sports Stadium Don Curtis & Joe Scarpa vs. The Medics The Gladiator vs. Great Malenko Lee Fields vs. Duke Keomuka Smasher Sloan vs. Koa Tiki
1/27/69 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena Jack Brisco & Nick Kozak vs. Hans Mortier & Kurt Von Stroheim 8-man battle royal including Great Malenko, The Gladiator, Tarzan Tyler, Louie Tillet, Mac McFarland, Eduardo Perez, Bobby hart and Ronnie Hill Plus 3 other matches
1/28/69 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Bobby Hart & Ronnie Hill vs. Eduardo Perez & Louie Tillet Koa Tiki vs. Smasher Sloan Jim Dalton vs. Rojo Romero
1/28/69 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Great Malenko beat Joe Scarpa The Gladiator beat Hans Mortier The Infernos beat The Medics Jack Brisco & Nick Kozak draw Don Carson & Red Shadow The Infernos beat Tarzan Tyler & Kurt Von Stroheim The Medics beat Buddy Fuller & Lester Welch Bobby Duncum beat Flash Monroe
1/29/69 Eau Gallie, FL @ Civic Center Joe Scarpa beat Hans Mortier in a 2 of 3 falls match Mac McFarland & Koa Tiki beat Tom Bradley & Jim Dalton in a 2 of 3 falls match Kurt Von Stroheim beat Abner Collins
1/29/69 Miami Beach, FL @ Auditorium Jack Brisco, Nick Kozak & Louie Tillet beat The Medics & Tarzan Tyler The Gladiator beat Great Malenko Bobby Hart draw Eduardo Perez Bobby Duncum beat Ronnie Hill Duke Keomuka beat Tito Romero
1/30/69 Jacksonville, FL @ Coliseum Jack Brisco, The Gladiator, Nick Kozak & Joe Scarpa beat Great Malenko, The Medics & Hans Mortier Louie Tillet beat Koa Tiki Bobby Duncum beat Tarzan Tyler Kurt Von Stroheim beat Tito Romero Bobby Hart draw Eduardo Perez
1/31/69 Ocala, FL @ City Auditorium The Gladiator vs. Great Malenko Joe Scarpa vs. Hans Mortier Eduardo Perez vs. Ronnie Hill Bobby Duncum vs. Koa Tiki
2/1/69 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
2/1/69 San Juan, Puerto Rico @ Hiram Bithorn Stadium Jack Brisco, Nick Kozak, Joe Scarpa & Tito Romero vs. The Medics, Hans Mortier & Great Malenko The Gladiator vs. Tarzan Tyler Lester Welch vs. Eduardo Perez Sherri Lee vs. Bonnie Watson
2/3/69 Orlando, FL @ Sports Stadium Great Malenko & Hans Mortier beat The Gladiator & Joe Scarpa Kurt Von Stroheim beat Bobby Hart Bobby Duncum beat Jim Dalton Louie Tillet beat Ron Hill Dr. X beat Abner Collins
2/3/69 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena The Medics vs. Jack Brisco & Nick Kozak Tarzan Tyler vs. Lester Welch Cyclone Soto vs. Eduardo Perez Sherri Lee vs. Bonnie Watson Tom Bradley vs. Roberto Soto
2/4/69 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Eduardo Perez & Jim Dalton vs. Cyclone Soto & Roberto Soto Dr. X vs. Mac McFarland Bobby Duncum vs. Rojo Romero
2/4/69 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory The Medics beat The Infernos in a 2 of 3 falls match Hans Mortier beat The Gladiator Joe Scarpa & Tarzan Tyler beat Great Malenko & Kurt Von Stroheim Jack Brisco beat Louie Tillet Nick Kozak beat Bobby Hart
2/5/69 Eau Gallie, FL @ Civic Center Jack Brisco & Nick Kozak beat Duke Keomuka & Kurt Von Stroheim in a 2 of 3 falls match Bobby Hart beat Eduardo Perez in a 2 of 3 falls match Ronnie Hill beat Jim Dalton
2/5/69 Miami Beach, FL @ Auditorium The Gladiator & Joe Scarpa beat Great Malenko & Hans Mortier Louie Tillet beat Tarzan Tyler The Medics beat Cyclone Soto & Roberto Soto Bobby Duncum beat Tito Romero Dr. X beat Mac McFarland
2/6/69 Jacksonville, FL @ Coliseum Great Malenko beat The Gladiator Joe Scarpa beat Hans Mortier Jack Brisco, Bobby Duncum & Nick Kozak beat The Medics & Tarzan Tyler Dr. X beat Louie Tillet Kurt Von Stroheim beat Bobby Hart Cyclone Soto & Roberto Soto beat Jim Dalton & Eduardo Perez
2/7/69 Belle Glade, FL @ National Guard Armory Joe Scarpa & The Gladiator vs. The Medics Tarzan Tyler vs. Bobby Hart Nick Kozak vs. Kurt Von Stroheim Jack Brisco vs. Dr. X
2/8/69 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) The Medics beat Cyclone Soto & Roberto Soto Tarzan Tyler beat Tito Romero The Gladiator & Joe Scarpa beat Hans Mortier & Kurt Von Stroheim Jack Brisco & Nick Kozak beat The Medics
2/8/69 Lakeland, FL @ National Guard Armory The Gladiator & Joe Scarpa beat Hans Mortier & Kurt Von Stroheim Tarzan Tyler beat Cyclone Soto Dr. X beat Mac McFarland Bobby Duncum beat Tito Romero
2/8/69 Nassau, Bahamas @ Nassau Stadium Nick Kozak & Jack Brisco vs. The Medics Eduardo Perez vs. Ronnie Hill Jim Dalton vs. Bobby Hart
2/10/69 Orlando, FL @ Sports Stadium The Gladiator & Joe Scarpa beat Great Malenko & Hans Mortier NWA World Champion Gene Kiniski beat Kurt Von Stroheim Don Curtis & Lester Welch beat The Infernos Dory Funk, Jr. beat Eduardo Perez Sherri Lee beat Patty Neilson
2/10/69 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena The Medics & Tarzan Tyler vs. Louie Tillet, Jack Brisco & Nick Kozak The Infernos vs. Roberto Soto & Cyclone Soto Bobby Hart vs. Jim Dalton Mac McFarland vs. Smasher Sloan Dr. X vs. Bobby Duncum
2/11/69 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Cyclone Soto & Roberto Soto vs. Eduardo Perez & Jim Dalton Bonnie Watson vs. Patti Neilson Bobby Duncum vs. Dr. X Kurt Von Stroheim vs. Bobby Hart
2/11/69 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Dory Funk, Jr. beat Gene Kiniski(27:00) to win NWA World Title Great Malenko beat Nick Kozak Jack Brisco beat Missouri Mauler to win Southern Title The Blue Infernos beat The Infernos to win NWA World Tag Title The Medics beat Joe Scarpa & The Gladiator Hans Mortier beat Tarzan Tyler Fabulous Moolah beat Sherri Lee
2/12/69 Eau Gallie, FL @ Civic Center The Medics vs. Nick Kozak & Jack Brisco in a 2 of 3 falls match Dr. X vs. Mac McFarland in a 2 of 3 falls match Jim Dalton vs. Cyclone Soto
2/12/69 Miami Beach, FL @ Auditorium NWA World Champion Dory Funk, Jr. beat Eduardo Perez Joe Scarpa beat Gene Kiniski by DQ in a 2 of 3 falls match Great Malenko beat The Gladiator in a brass knuckles match Louie Tillet beat Tarzan Tyler in a Texas death match Bobby Duncum & Bobby Hart draw The Infernos Sherri Lee beat Patti Neilson
2/13/69 Nassau, Bahamas @ Nassau Stadium Gene Kiniski vs. Kurt Von Stroheim The Medics vs. Bobby Duncum & Dory Funk, Jr. Louie Tillet vs. Bobby Hart
2/15/69 Jacksonville, FL @ Coliseum NWA World Champion Dory Funk, Jr. draw Gene Kiniski The Medics beat Jack Brisco & Nick Kozak Missouri Mauler beat Bobby Duncum Hiro Matsuda beat Jim Wilson Louie Tillet beat Ronnie Hill
2/15/69 San Juan, Puerto Rico @ Hiram Bithorn Stadium The Gladiator vs. Great Malenko Joe Scarpa vs. Hans Mortier Roberto Soto & Cyclone Soto vs. Eduardo Perez & Jim Dalton Lester Welch vs. Tarzan Tyler Sherri Lee vs. Patty Neilson
2/15/69 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Hans Schmidt & Kurt Von Stroheim beat Bobby Duncum & Tito Romero NWA World Champion Dory Funk, Jr. beat Medic #1 Louie Tillet beat Mac McFarland Jack Brisco & Nick Kozak beat Big O(aka Bob Orton) & Dr. X
2/15/69 Lakeland, FL @ National Guard Armory Big O beat Mac McFarland & Abner Collins in a handicap match Dr. X beat Tito Romero Pat O'Hara & Bobby Hart beat Hans Schmidt & Kurt Von Stroheim
2/17/69 Orlando, FL @ Sports Stadium Don Curtis & Joe Scarpa beat Hans Mortier & Kurt Von Stroheim Great Malenko beat The Gladiator Bobby Duncum beat Dr. X Big O beat Mac McFarland Lester Welch beat Eduardo Perez
2/17/69 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena Jack Brisco, Nick Kozak & Louie Tillet vs. The Medics & Tarzan Tyler in an elimination match Cyclone Soto vs. Corsica Joe Jim Dalton vs. Roberto Soto Bobby Hart vs. Hans Schmidt Patti Neilson vs. Sherri Lee
2/18/69 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Dr. X & Eduardo Perez vs. Cyclone Soto & Roberto Soto in a no DQ match Corsica Joe vs. Bobby Hart Jim Dalton vs. Tito Romero
2/18/69 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Jack Brisco, Nick Kozak & Joe Scarpa beat Great Malenko & Hans Schmidt & Kurt Von Stroheim Bobby Fields & Lee Fields(sub for The Infernos) beat The Medics Don Curtis draw Tarzan Tyler Bobby Duncum beat Big O Louie Tillet beat Jim Dalton Sherri Lee beat Patti Neilson Hans Mortier beat The Gladiator
2/19/69 Eau Gallie, FL @ Civic Center The Medics & Ken Ramey vs. Jack Brisco, Nick Kozak & Tito Romero in a 2 of 3 falls match Kurt Von Stroheim vs. Bobby Duncum in a 2 of 3 falls match Hans Schmidt vs. Mac McFarland
2/19/69 Miami, FL Hans Mortier beat Joe Scarpa by DQ The Gladiator beat Great Malenko Louie Tillet beat Tarzan Tyler by DQ Jack Brisco & Nick Kozak beat The Medics Hans Schmidt beat Mac McFarland Kurt Von Stroheim beat Bobby Hart
2/20/69 Sarasota, FL @ American Legion Arena Great Malenko & Hans Mortier beat Joe Scarpa & The Gladiator in a 2 of 3 falls match Roberto Soto beat Dr. X(sub for Louie Tillet)(28:00) via pinfall Bobby Hart beat Tarzan Tyler(12:00) by DQ Eduardo Perez draw Cyclone Soto
2/21/69 Belle Glade, FL Joe Scarpa beat Big O The Gladiator beat Eduardo Perez Tito Romero beat Hans Schmidt Cyclone Soto & Roberto Soto beat Hans Mortier & Kurt Von Stroheim
2/22/69 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Big O beat Tito Romero Jack Brisco & Mac McFarland beat The Medics The Gladiator beat Corsica Joe Cyclone Soto & Roberto Soto beat Jim Dalton & Dr. X
2/22/69 Lakeland, FL @ National Guard Armory Hans Schmidt beat Bobby Hart Jack Brisco & Nick Kozak beat The Medics Tarzan Tyler beat Bobby Duncum Pepe Gomez beat Jim Dalton Dr. X beat Tito Romero
2/22/69 Nassau, Bahamas @ Nassau Stadium The Gladiator & Joe Scarpa vs. Hans Mortier & Great Malenko Cyclone Negro vs. Kurt Von Stroheim Roberto Soto vs. Eduardo Perez
2/23/69 Leesburg, FL @ National Guard Armory Jack Brisco & Nick Kozak beat The Medics Bobby Duncum beat Tarzan Tyler Mac McFarland & Bonnie Watson beat Corsica Joe & Patty Neilson
2/24/69 Orlando, FL @ Sports Stadium Don Curtis & Cyclone Negro beat Great Malenko & Kurt Von Stroheim The Gladiator no contest with Hans Mortier Big O beat Lester Welch Cyclone Negro beat Jim Dalton Corsica Joe beat Bobby Hart
2/24/69 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena The Medics vs. Roberto Soto & Cyclone Soto Tarzan Tyler vs. Louie Tillet Jack Brisco & Nick Kozak vs. Michiaki Yoshimura & Seiji Sakaguchi Hans Schmidt vs. Bobby Duncum Pepe Gomez vs. Eduardo Perez
2/25/69 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Cyclone Soto & Roberto Soto vs. Eduardo Perez & Dr. X in a no DQ match Abner Collins & Sherri Lee vs. Jim Dalton & Bonnie Watson Smasher Sloan vs. Pepe Gomez
2/25/69 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory The Medics beat Bobby Fields & Lee Fields Jack Brisco, The Gladiator, Nick Kozak & Lester Welch(sub for Joe Scarpa) beat Great Malenko, Hans Mortier, Hans Schmidt & Kurt Von Stroheim Cyclone Negro beat Seiji Sakaguchi Bobby Duncum beat Michiaki Yoshimura Big O beat Bobby Hart Louie Tillet beat Corsica Joe
2/26/69 Eau Gallie, FL @ Civic Center Hans Schmidt won a 9-mam battle royal Cyclone Soto beat Kurt Von Stroheim Dr. X & Roberto Soto beat Big O & Corsica Jean Pepe Gomez beat Eduardo Perez
2/26/69 Miami Beach, FL @ Auditorium Hans Mortier beat Joe Scarpa The Gladiator & Louie Tillet beat Great Malenko & Tarzan Tyler by DQ The Medics beat Jack Brisco & Nick Kozak Bobby Hart draw Duke Keomuka Bobby Duncum & Cyclone Negro beat Seiji Sakaguchi & Michiaki Yoshimura
2/27/69 Jacksonville, FL @ Coliseum The Gladiator beat Great Malenko Hans Mortier beat Joe Scarpa Jack Brisco & Nick Kozak beat Seiji Sakaguchi & Michiaki Yoshimura Louie Tillet beat Duke Keomuka by DQ Cyclone Soto & Roberto Soto beat The Medics by DQ Jack Brisco beat Bobby Hart
3/1/69 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
3/1/69 San Juan, Puerto Rico @ Sixto Escobar Park The Gladiator & Joe Scarpa vs. Great Malenko & Hans Mortier The Medics vs. Cyclone Soto & Roberto Soto Cyclone Negro vs. Kurt Von Stroheim Lester Welch vs. Doctor X Tom Jones vs. Eduardo Perez
3/3/69 Orlando, FL @ Sports Stadium NWA World Champion Dory Funk, Jr. beat Hans Schmidt Don Curtis & The Gladiator beat Hans Mortier & Kurt Von Stroheim Cyclone Negro beat Corsica Joe Lester Welch beat Duke Keomuka by DQ Dr. X beat Bobby Duncum
3/3/69 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena The Medics vs. Jack Brisco & Nick Kozak Louie Tillet vs. Tarzan Tyler in a 2 of 3 falls match Cyclone Soto vs. Eduardo Perez Roberto Soto vs. Gene Dundee Pepe Gomez vs. Jim Dalton
3/4/69 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Cyclone Soto & Roberto Soto vs. Eduardo Perez & Dr. X in a Texas tornado death match with Pat O’Hara as special referee Duke Keomuka vs. Bobby Duncum Abner Collins vs. Smasher Sloan
3/4/69 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory NWA World Champion Dory Funk, Jr. beat Kurt Von Stroheim Don Curtis, The Gladiator & Joe Scarpa beat Great Malenko, Hans Mortier & Hans Schmidt Cyclone Negro beat Tarzan Tyler Jack Brisco & Nick Kozak draw The Medics Louie Tillet beat Flash Monroe Big O beat Pepe Gomez
3/5/69 Eau Gallie, FL @ Civic Center The Medics vs. Hans Schmidt & Karl Schmidt Tim Geohagen beat Smasher Sloan Pepe Gomez beat Tony Nero Duke Keomuka vs. Abner Collins
3/5/69 Miami, FL NWA World Champion Dory Funk, Jr. beat Hans Mortier Bobby Duncum & Sherri Lee beat Duke Keomuka & Bonnie Watson Nick Kozak beat Eduardo Perez Jack Brisco beat Dr. X The Medics beat Cyclone Soto(aka Cyclone Soto) & Roberto Soto The Gladiator, Cyclone Negro, Joe Scarpa & Louie Tillet beat Boris Malenko, Hans Schmidt, Tarzan Tyler & Kurt Von Stroheim
3/6/69 Jacksonville, FL @ Coliseum NWA World Champion Dory Funk, Jr. vs. Tarzan Tyler The Gladiator vs. Great Malenko Don Curtis & Joe Scarpa vs. Hans Mortier & Kurt Von Stroheim Jack Brisco & Nick Kozak vs. The Medics Cyclone Negro vs. Eduardo Perez Big O vs. Bobby Duncum
3/7/69 Leesburg, FL @ National Guard Armory Nick Kozak & Jack Brisco vs. Hans Schmidt & Hans Mortier in a 2 of 3 falls match Cyclone Negro vs. Tarzan Tyler in 2 of 3 falls match Pepe Gomez vs. Dr. X Duke Keomuka vs. Abner Collins
3/8/69 Lakeland, FL @ National Guard Armory Louie Tillet beat Tarzan Tyler Jack Brisco & Nick Kozak beat Great Malenko & Hans Schmidt Dr. X & Eduardo Perez draw Cyclone Soto & Roberto Soto Big O beat Pepe Gomez
3/8/69 Nassau, Bahamas @ Nassau Stadium NWA World Champion Dory Funk, Jr. vs. Hans Mortier The Medics vs. Joe Scarpa & The Gladiator Cyclone Negro vs. Kurt Von Stroheim
3/8/69 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Bugsy McGraw beat Alberto Romero Jack Brisco & Mac McFarland beat The Medics Joe Scarpa beat Boris Malenko The Gladiator beat Corsica Joe Cyclone Negro & Roberto Soto beat Jim Dalton & Dr. X 3/10/69 Orlando, FL @ Sports Stadium Lester Welch beat Bobby Hart Hans Mortier, Hans Schmidt & Kurt Von Stroheim beat Don Curtis, Bobby Duncum & The Gladiator Joe Scarpa beat Boris Malenko Cyclone Soto beat Dr. X Cyclone Negro beat Eduardo Perez
3/10/69 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena Jack Brisco & Nick Kozak vs. The Medics Louie Tillet vs. Tarzan Tyler in a Texas death match Sherri Lee & Little Beaver vs. Sky Low Low & Bonnie Watson Big O vs. Jim Wilson Pepe Gomez vs. Roberto Soto
3/11/69 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Eduardo Perez, Dr. X & Kurt Von Stroheim vs. Cyclone Soto, Roberto So & Pat O’Hara Bobby Hart vs. Tom Bradley Pepe Gomez vs. Abner Collins
3/11/69 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory The Gladiator beat Great Malenko in a cage match Cyclone Negro beat Hans Schmidt Hans Mortier beat Joe Scarpa The Medics beat Jack Brisco & Nick Kozak Big O beat Bobby Duncum Little Beaver beat Sky Low Low
3/12/69 Eau Gallie, FL @ Civic Center Nick Kozak & Jack Brisco vs. The Medics in a 2 of 3 falls match Dr. X vs. Roberto Soto in a 2 of 3 falls match Cyclone Soto vs. Big O
3/12/69 Miami Beach, FL @ Auditorium The Gladiator, Cyclone Negro & Joe Scarpa beat Great Malenko, Hans Mortier & Kurt Von Stroheim Bobby Duncum & Jim Wilson beat Hans Schmidt & Tarzan Tyler by DQ Louie Tillet beat Eduardo Perez via pinfall Little Beaver beat Sky Low Low Pepe Gomez draw Bobby Hart
3/13/69 Jacksonville, FL @ Coliseum Sherri Lee & Little Beaver vs. Sky Low Low & Kay Noble Jack Brisco & Nick Kozak vs. Hans Schmidt & Kurt Von Stroheim Bugsy McGraw vs. Cyclone Negro The Medics vs. Cyclone Soto & Roberto Soto The Gladiator vs. Hans Mortier Boris Malenko vs. Joe Scarpa 3/14/69 Belle Glade, FL @ National Guard Armory The Gladiator & Joe Scarpa vs. The Medics Sky Low Low vs. Little Beaver Hans Schmidt vs. Jim Wilson Big O vs. Bobby Hart
3/14/69 Leesburg, FL @ National Guard Armory Nick Kozak, Jack Brisco & Cyclone Soto vs. Great Malenko, Hans Mortier & Kurt Von Stroheim in a 2 of 3 falls match Hans Schmidt vs. Cyclone Negro in a 2 of 3 falls match Eduardo Perez vs. Pepe Gomez
3/15/69 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
3/15/69 Nassau, Bahamas @ Nassau Stadium Joe Scarpa vs. Great Malenko in a Texas death match Kurt Von Stroheim & Hans Mortier vs. Jack Brisco & Nick Kozak Little Beaver vs. Sky Low Low
3/17/69 Orlando, FL @ Sports Stadium Joe Scarpa beat Great Malenko Hans Mortier beat The Gladiator Cyclone Negro beat Kurt Von Stroheim Don Curtis beat Duke Keomuka Sherri Lee & Lester Welch beat Smasher Sloan & Bonnie Watson
3/17/69 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena Louie Tillet vs. Tarzan Tyler in a steel cage match The Medics vs. Roberto Soto & Cyclone Soto Jack Brisco & Nick Kozak vs. Eduardo Perez & Dr. X Bog O vs. Bobby Duncum Pepe Gomez vs. Bobby Hart
3/18/69 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Dr. X vs. Pat O’Hara Mixed tag match 5-man battle royal
3/18/69 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Louie Tillet beat Tarzan Tyler The Gladiator & Joe Scarpa beat Great Malenko & Hans Mortier Cyclone Negro beat Kurt Von Stroheim Bobby Duncum beat Duke Keomuka Hans Schmidt beat Bobby Hart Big O & Eduardo Perez draw Cyclone Soto & Roberto Soto
3/19/69 Eau Gallie, FL @ Civic Center Tag Tournament 1st round Cyclone Negro & Bobby Duncum vs. Tarzan Tyler & Eduardo Perez in a 2 of 3 falls match Hans Schmidt & Kurt Von Stroheim vs. Cyclone Soto & Roberto Soto in a 2 of 3 falls match Finals 1st round winners meet in tourney final
3/19/69 Palatka, FL @ National Guard Armory The Gladiator & Joe Scarpa vs. Great Malenko & Hans Mortier Little Beaver vs. Sky Low Low Pepe Gomez vs. Dr. X
3/20/69 Jacksonville, FL @ Coliseum Great Malenko & Hans Mortier vs. Joe Scarpa & The Gladiator in a steel cage, Texas tornado match The Medics vs. Cyclone Negro & Louie Tillet Jack Brisco vs. Kurt Von Stroheim Tarzan Tyler vs. Nick Kozak Bobby Duncum vs. Hans Schmidt
3/20/69 Sarasota American Legion Dr. X & Eduardo Perez vs. Roberto Soto & Cyclone Soto Sky Low Low vs. Little Beaver Sherri Lee vs. Bonnie Watson Big O vs. Pepe Gomez
3/21/69 Miami, FL @ Dinner Key Auditorium Hans Mortier vs. Joe Scarpa The Medics vs. Cyclone Negro & Louie Tillet The Gladiator vs. Tarzan Tyler Sherri Lee & Little Beaver vs. Kay Noble & Sky Low Low Nick Kozak vs. Eduardo Perez
3/22/69 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
3/22/69 Lakeland, FL @ National Guard Armory Louie Tillet beat Tarzan Tyler The Medics beat Jack Brisco & Nick Kozak Big O beat Bobby Duncum Dr. X beat Pepe Gomez
3/22/69 San Juan, Puerto Rico @ Hiram Bithorn Stadium Joe Scarpa & The Gladiator beat Great Malenko & Hans Mortier Cyclone Negro beat Eduardo Perez Cyclone Soto & Roberto Soto beat Kurt Von Stroheim & Hans Schmidt Sherri Lee beat Kay Noble Little Beaver vs. Sky Low Low
3/24/69 Orlando, FL @ Sports Stadium Cyclone Negro, Joe Scarpa & The Gladiator vs. Great Malenko, Hans Mortier & Hans Schmidt in a 2 of 3 falls, cage match Don Curtis vs. Kurt Von Stroheim Lester Welch vs. Karl Schmidt Sherri Lee vs. Kay Noble
3/24/69 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena Louie Tillet, Roberto Soto & Cyclone Soto vs. The Medics & Tarzan Tyler Big O vs. Nick Kozak Eduardo Perez vs. Jack Brisco Dr. X vs. Pepe Gomez
3/25/69 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Pat O’Hara vs. Dr. X in a Texas death match Cyclone Soto & Roberto Soto vs. Eduardo Perez & Smasher Sloan Bonnie Watson vs. Mary Nelson Big O vs. Abner Collins
3/25/69 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory The Gladiator & Joe Scarpa beat Hans Mortier & Hans Schmidt Great Malenko beat Cyclone Negro Tarzan Tyler draw Louie Tillet The Medics beat Jack Brisco & Nick Kozak Kurt Von Stroheim beat Pepe Gomez Sherri Lee beat Kay Noble by DQ
3/26/69 Eau Gallie, FL @ Civic Center The Medics vs. Roberto Soto & Cyclone Soto in a 2 of 3 falls match Eduardo Perez vs. Pepe Gomez in a 2 of 3 falls match Big O vs. Smasher Sloan
3/26/69 Miami Beach, FL @ Auditorium The Gladiator & Joe Scarpa beat Great Malenko & Hans Mortier in a Texas tornado match Cyclone Negro & Louie Tillet beat Hans Schmidt & Tarzan Tyler Jack Brisco beat Kurt Von Stroheim via pinfall Big O beat Nick Kozak(2:00) via pinfall Kay Noble beat Bonnie Watson
3/27/69 Sarasota, FL Cyclone Soto & Roberto Soto beat Hans Schmidt & Karl Schmidt Kurt Von Stroheim beat Pepe Gomez Dr. X beat Smasher Sloan Bonnie Watson beat Mary Nelson
3/28/69 Palatka, FL @ National Guard Armory The Medics vs. Nick Kozak & Jack Brisco Cyclone Negro vs. Tarzan Tyler Joe Scarpa vs. Eduardo Perez
3/29/69 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
3/29/69 Nassau, Bahamas @ Nassau Stadium Hans Mortier & Great Malenko vs. Joe Scarpa & The Gladiator Cyclone Negro vs. Eduardo Perez Kurt Von Stroheim vs. Pepe Gomez
3/29/69 Lakeland, FL @ National Guard Armory Louie Tillet, Nick Kozak & Jack Brisco beat Tarzan Tyler & The Medics Roberto Soto draw Dr. X Kay Noble beat Patty Neilson Hans Schmidt beat Cyclone Soto
3/31/69 Orlando, FL @ Sports Stadium Hans Mortier, Great Malenko & Hans Schmidt beat Cyclone Negro, Joe Scarpa & The Gladiator Don Curtis beat Eduardo Perez Lester Welch beat Smasher Sloan Sherri Lee beat Marie Laverne Dr. X beat Abner Collins
3/31/69 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena Louie Tillet vs. Tarzan Tyler in a boxing match The Medics vs. Jack Brisco & Nick Kozak in a Texas tornado match Roberto Soto & Cyclone Soto vs. Karl Schmidt & Kurt Von Stroheim Kay Noble vs. Linda Klein Pepe Gomez vs. Tony Nero
____________________ David Baker Mid-Atlantic Wrestling Historian Back To Top PM Quote Reply
Posted: Sat Dec 9th, 2017 07:12 am Add as Friend Ignore Member PM Quote Reply 82nd Post dbaker3179
Joined: Sun Mar 1st, 2009 Location: Glendale, Arizona USA Posts: 1485 Status: Offline Mana: 4/1/69 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Cyclone Soto & Roberto Soto vs. Eduardo Perez & Dr. X Pepe Gomez vs. Tony Nero Karl Schmidt vs. Smasher Sloan
4/1/69 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Great Malenko beat Joe Scarpa in a Russian chain match Cyclone Negro beat Hans Mortier Nick Kozak, Louie Tillet & Lester Welch draw The Medics & Tarzan Tyler Good Doctor beat Nick Kozak Jack Brisco beat Kurt Von Stroheim Bonnie Watson won a 5-woman battle royal
4/2/69 Miami Beach, FL @ Auditorium Great Malenko beat The Gladiator in a Russian chain match Joe Scarpa beat Hans Mortier in a Russian death match Cyclone Negro & Louie Tillet beat Hans Schmidt & Karl Schmidt Jack Brisco beat Tarzan Tyler Pepe Gomez & Linda Klein beat Dr. X & Kay Noble
4/2/69 Eau Gallie, FL @ Civic Center
4/3/69 Jacksonville, FL @ Coliseum The Gladiator beat Great Malenko in a brass knuckles match The Medics beat Louie Tillet & Cyclone Negro Lester Welch & Joe Scarpa beat Hans Mortier & Hans Schmidt by DQ Tarzan Tyler draw Jack Brisco Roberto Soto & Cyclone Soto beat Tony Nero & Smasher Sloan Sherri Lee won a 2-woman battle royal that also included Linda Klein, Kay Noble, Patty Neilson and Lucille Dupree
4/4/69 Dade City, FL @ Armory Joe Scarpa vs. Hans Mortier The Medics(Jim Starr & Bobby Garrett) vs. Cyclone Soto & Roberto Soto Sherri Lee vs. Kay Noble
4/4/69 Cancha, Puerto Rico @ Country Club The Gladiator vs. Hans Mortier Great Malenko vs. Cyclone Negro & Joe Scarpa in a handicap match Cyclone Soto & Roberto Soto vs. Karl Schmidt & Hans Schmidt Lester Welch vs. Dr. X Sherri Lee vs. Mary Nelson
4/5/69 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Eduardo Perez beat Pepe Gomez Smasher Sloan beat Abner Collins Louie Tillet beat Doug Kinslow Jack Brisco beat The Medics in a handicap match
4/5/69 Santo Domingo, Dominican Republic The Gladiator vs. Great Malenko Cyclone Soto & Roberto Soto vs. Hans Mortier & Hans Schmidt Cyclone Negro vs. Kurt Von Stroheim Sherri Lee vs. Mary Nelson Joe Scarpa vs. Dr. X
4/7/69 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena Tarzan Tyler vs. Louie Tillet in a loser leaves town, brass knuckles match The Medics vs. Cyclone Soto & Roberto Soto Jack Brisco vs. Tony Nero Smasher Sloan vs. Pepe Gomez Abner Collins vs. Eduardo Perez
4/7/69 Orlando, FL @ Sports Stadium Hans Mortier beat The Gladiator in a 2 of 3 falls match Cyclone Negro beat Great Malenko in a 2 of 3 falls match Joe Scarpa & Lester Welch beat Hans Schmidt & Kurt Von Stroheim Dr. X vs. Doug Kinslow Bonnie Watson won 5-girl battle royal
4/8/69 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Cyclone Soto vs. Dr. X Mary Nelson & Linda Klein vs. Bonnie Watson & Patty Drake Roberto Soto vs. Eduardo Perez Pepe Gomez vs. Smasher Sloan
4/8/69 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Kurt Von Stroheim beat Doug Kinslow Jack Brisco beat Good Doctor The Medics beat The Gladiator & Lester Welch Cyclone Negro, Joe Scarpa & Sailor Art Thomas beat Boris Malenko, Hans Mortier & Hans Schmidt Louie Tillet beat Tarzan Tyler 4/9/69 Eau Gallie, FL @ Civic Center Jack Brisco beat Tarzan Tyler in a 2 of 3 falls match Bonnie Watson & Eduardo Perez vs. Marie Laverne & Pepe Gomez in a 2 of 3 falls match Kurt Von Stroheim & Smasher Sloan vs. Tony Nero & Gordon Nelson
4/9/69 Miami Beach, FL @ Auditorium The Gladiator beat Great Malenko in a brass knuckles match The Medics draw Cyclone Soto & Roberto Soto Hans Schmidt, Karl Schmidt & Hans Mortier beat Louie Tillet, Cyclone Negro & Joe Scarpa in an elimination match Big O beat Pat O'Hara(sub for Lou Bastien) Linda Klein beat Patty Drake
4/10/69 Tallahassee, FL @ Sports Center Arena The Gladiator & Joe Scarpa vs. Great Malenko & Hans Mortier Cyclone Negro vs. Hans Schmidt The Medics vs. Cyclone Soto & Roberto Soto Jack Brisco vs. Tarzan Tyler
4/11/69 Leesburg, FL @ National Guard Armory Cyclone Negro & Louie Tillet beat The Medics in a 2 of 3 falls match Joe Scarpa beat Tarzan Tyler in a 2 of 3 falls match Sherri Lee beat Bonnie Watson Smasher Sloan beat Pepe Gomez
4/12/69 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Joe Scarpa draw Smasher Sloan The Medics & Good Doctor beat Roberto Soto, Cyclone Soto & Pepe Gomez Jack Brisco & Cyclone Negro beat Tony Nero & Kurt Von Stroheim Hans Mortier beat The Gladiator
4/12/69 Nassau, Bahamas @ Nassau Stadium Great Malenko, Hans Mortier & Kurt Von Stroheim vs. Joe Scarpa, Cyclone Negro & The Gladiator Pepe Gomez vs. Eduardo Perez Hans Schmidt vs. Tony Nero
4/14/69 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena The Medics beat Cyclone Soto & Roberto Soto The Gladiator beat Hans Mortier Louie Tillet beat Eduardo Perez Smasher Sloan beat Coach John Heath Dr. X draw Tim Geohagen
4/14/69 Orlando, FL @ Sports Stadium Great Malenko beat Cyclone Negro Joe Scarpa & Jack Brisco draw Kurt Von Stroheim & Hans Schmidt Lester Welch beat Tarzan Tyler Black Venus beat Patty O'Hara Big O beat Pepe Gomez
4/15/69 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Cyclone Soto beat Dr. X I na match with 2 referees; one of which was Pat O’Hara Pepe Gomez won a 7-man battle royal Roberto Soto beat Tony Nero Big O beat Smasher Sloan by DQ Eduardo Perez beat Abner Collins
4/15/69 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Cyclone Negro beat Hans Mortier Jack Brisco, Louie Tillet & Lester Welch beat The Medics & Dr. Ken Ramey Don Curtis & The Gladiator beat Kurt Von Stroheim & Hans Schmidt Tarzan Tyler beat Tim Geohagen Sherry Lee & Patty O'Hara beat Bonnie Watson & Black Venus
4/16/69 Eau Gallie, FL @ Civic Center The Medics vs. Hans Schmidt & Karl Schmidt in a 2 of 3 falls match Smasher Sloan vs. Tim Geohagen Tony Nero vs. Pepe Gomez Duke Keomuka vs. Abner Collins
4/16/69 Miami Beach, FL @ Auditorium Cyclone Negro, Joe Scarpa & Louie Tillet beat Great Malenko, Hans Mortier & Hans Schmidt The Gladiator beat Big O Jack Brisco beat Dr. X Cyclone Soto & Roberto Soto beat Duke Keomuka & Eduardo Perez Black Venus beat Patty O’Hara
4/17/69 Jacksonville, FL @ Coliseum Great Malenko beat The Gladiator in a brass knuckles match Joe Scarpa, Louie Tillet, Cyclone Negro & Jack Brisco beat The Medics, Good Doctor & Tarzan Tyler Hans Mortier beat Tim Geohagen Roberto Soto & Cyclone Soto beat Kurt Von Stroheim & Hans Schmidt Smasher Sloan beat Pepe Gomez Black Venus beat Patty O'Hara
4/18/69 Tallahassee, FL @ Sports Center Arena Joe Scarpa vs. Hans Mortier Cyclone Negro, Jack Brisco & Louie Tillet vs. The Medics & Tarzan Tyler Lester Welch vs. Tony Nero Big O vs. Tim Geohagen
4/19/69 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Smasher Sloan beat Pepe Gomez The Medics beat Doug Kinslow & Tim Geohagen The Gladiator beat Hans Schmidt by DQ Jack Brisco beat Hans Schmidt Louie Tillet beat Tony Nero
4/19/69 Cancha, Puerto Rico @ Country Club Cyclone Negro vs. Hans Mortier Great Malenko vs. Joe Scarpa Cyclone Soto & Roberto Soto vs. Tarzan Tyler & Big O Sherri Lee & Patty O'Hara vs. Black Venus & Bonnie Watson Lester Welch vs. Kurt Von Stroheim
4/21/69 Orlando, FL @ Sports Stadium NWA World Champion Dory Funk, Jr. beat Hans Mortier in a 2 of 3 falls match Cyclone Negro beat Great Malenko in a lumberjack concentration match, where Each wrestler will tied by an eight foot rope to his corner by his opponent's manager. The first one loose can wrestle to his advantage Big O beat Joe Scarpa Cyclone Soto & Roberto Soto beat Hans Schmidt & Kurt Von Stroheim Don Curtis beat Dr. X
4/21/69 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena The Gladiator, Jack Brisco & Louie Tillet vs. The Medics & Good Doctor The Executioner vs. Tim Geohagen Smasher Sloan & Eduardo Perez vs. Pepe Gomez & Abner Collins Black Venus vs. Patty O’Hara Tony Nero vs. John Heath
4/22/69 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Big O beat Tarzan Tyler Patty O'Hara beat Black Venus Hans Schmidt & Kurt Von Stroheim beat Cyclone Soto & Roberto Soto Pat O'Hara beat Dr. X
4/22/69 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory NWA World Champion Dory Funk, Jr. beat Joe Scarpa in a 2 of 3 falls match Great Malenko beat Louie Tillet Jack Brisco & Cyclone Negro beat The Medics The Gladiator beat Hans Mortier Smasher Sloan beat Tim Geohagen Eduardo Perez beat Pepe Gomez
4/23/69 Eau Gallie, FL @ Civic Center 5-man battle royal featuring Tim Geohagen, Kurt Von Stroheim, Dr. X, Smasher Sloan and El Diablo 5-woman battle royal featuring Sherri Lee, Bonnie Watson, Black Venus, Marie Laverne and Patty O'Hara
4/23/69 Miami Beach, FL @ Auditorium NWA World Champion Dory Funk, Jr. draw The Gladiator in a match with Leo Garibaldi as special referee Cyclone Negro beat Hans Mortier The Medics beat Cyclone Soto & Roberto Soto Joe Scarpa beat Great Malenko to win Brass Knuckles Title Louie Tillet beat Tarzan Tyler Jack Brisco beat Good Doctor
4/24/69 Jacksonville, FL @ Coliseum NWA World Champion Dory Funk, Jr. beat Great Malenko Cyclone Negro beat Hans Mortier Jack Brisco beat Good Doctor Louie Tillet beat Tarzan Tyler
4/25/69 Tallahassee, FL @ Sports Center Arena NWA World Champion Dory Funk, Jr. vs. Hans Mortier The Medics vs. Cyclone Negro & Jack Brisco Louie Tillet vs. Tarzan Tyler Patty O'Hara vs. Black Venus
4/26/69 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Doug Kinslow beat Pepe Gomez Hans Mortier beat Tony Nero NWA World Champion Dory Funk, Jr. beat El Diablo Joe Scarpa & The Gladiator beat Smasher Sloan & Dr. X Jack Brisco & Cyclone Negro beat Tarzan Tyler & Eduardo Perez
4/26/69 Lakeland, FL @ National Guard Armory Dory Funk, Jr. & Louie Tillet vs. Tarzan Tyler & Smasher Sloan Tim Geohagen vs. Big O Patty O'Hara vs. Black Venus Eduardo Perez vs. Pepe Gomez
4/26/69 Nassau, Bahamas @ Nassau Stadium Hans Mortier vs. Cyclone Negro The Medics vs. Joe Scarpa & The Gladiator Jack Brisco vs. The Good Doctor Dr. X vs. Coach John Heath
4/28/69 Orlando, FL @ Sports Stadium Cyclone Negro & Lester Welch beat Great Malenko & Hans Mortier Joe Scarpa beat Big O The Medics beat Don Curtis & Doug Kinslow Dr. X no contest with Duke Keomuka Hans Schmidt beat Tony Nero
4/28/69 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena @ Polo Grounds Jack Brisco vs. Good Doctor in a lumberjack match Louie Tillet vs. Masked Executioner Eduardo Perez & Smasher Sloan vs. Roberto Soto & Coach John Heath Abner Collins vs. El Diablo The Gladiator vs. Kurt Von Stroheim
4/29/69 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Dr. X beat Pat O'Hara in a brass knuckles match Hans Schmidt & Kurt Von Stroheim beat Roberto Soto & Coach John Heath Big O beat Tony Nero
4/29/69 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory The Gladiator & Lester Welch beat The Medics Cyclone Negro beat Hans Mortier Don Curtis beat Tarzan Tyler Jack Brisco beat Good Doctor in a steel cage match Smasher Sloan beat Doug Kinslow Louie Tillet beat El Diablo(sub for Hans Schmidt)
4/30/69 Eau Gallie, FL @ Civic Center Jack Brisco vs. Hans Mortier in a 2 of 3 falls match Eduardo Perez & Smasher Sloan vs. Roberto Soto & Doug Kinslow in a 2 of 3 falls match El Diablo vs. Big O
4/30/69 Miami Beach, FL @ Auditorium Louie Tillet beat Great Malenko in a Russian chain match The Gladiator beat Hans Schmidt The Medics beat Don Curtis & Cyclone Negro in a 2 of 3 falls match Buddy Fuller beat Tarzan Tyler Kurt Von Stroheim beat Tony Nero
5/1/69 Jacksonville, FL @ Coliseum Great Malenko beat Cyclone Negro Good Doctor & The Medics beat Jack Brisco, The Gladiator & Louie Tillet Joe Scarpa beat Hans Mortier Lester Welch beat Pepe Gomez Big O won a 5-man battle royal
5/2/69 Tallahassee, FL @ Sports Center Arena Cyclone Negro vs. Great Malenko Louie Tillet & Lester Welch vs. The Medics Good Doctor vs. Jack Brisco Sherri Lee vs. Bonnie Watson
5/3/69 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Dr. X beat Pepe Gomez Big O beat Dennis Hall Jack Brisco beat Good Doctor(unmasked as Eduardo Perez) Great Malenko & Hans Mortier beat Abner Collins & Bob Armstrong
5/3/69 Lakeland, FL @ National Guard Armory Jack Brisco beat Hans Schmidt Louie Tillet beat Smasher Sloan Big O beat Tony Nero Doug Kinslow draw Eduardo Perez Dr. X beat El Diablo
5/3/69 Cancha, Puerto Rico @ Country Club Cyclone Negro vs. Great Malenko The Gladiator vs. Tarzan Tyler Cyclone Soto & Roberto Soto vs. The Medics Lester Welch vs. Good Doctor Kurt Von Stroheim vs. Coach John Heath
5/5/69 Orlando, FL @ Sports Stadium Cyclone Negro, Joe Scarpa & Lester Welch beat Big O, Great Malenko & Hans Mortier Don Curtis beat Kurt Von Stroheim Jack Brisco beat Good Doctor by DQ Dr. X beat Bob Anderson Doug Kinslow beat El Diablo
5/5/69 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena The Gladiator, Jack Brisco & Louie Tillet vs. The Medics & Good Doctor in an elimination match Roberto Soto & Cyclone Soto vs. Smasher Sloan & Eduardo Perez Hans Schmidt vs. Abner Collins John Heath vs. Duke Keomuka
5/6/69 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Cyclone Negro beat Boris Malenko Joe Scarpa beat Hans Mortier Good Doctor & The Medics beat Jack Brisco, The Gladiator & Lester Welch in a steel cage match Louie Tillet beat Duke Keomuka Don Curtis beat Smasher Sloan 5/6/69 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Dr. X beat Eduardo Perez Cyclone Soto & Roberto Soto beat Hans Schmidt & Kurt Von Stroheim Big O beat Abner Collins Coach John Heath beat El Diablo
5/7/69 Eau Gallie, FL @ Civic Center Roberto Soto & Cyclone Soto vs. Eduardo Perez & Smasher Sloan in a 2 of 3 falls match Kurt Von Stroheim vs. Doug Kinslow in a 2 of 3 falls match Plus 1 other match
5/7/69 Miami Beach, FL @ Auditorium Jack Brisco, The Gladiator & Cyclone Negro beat The Medics & Good Doctor(Dick Dunn) in a Texas tornado match Great Malenko & Hans Mortier beat Joe Scarpa & Louie Tillet Big O draw Buddy Fuller Coach John Heath beat Hans Schmidt
5/8/69 Jacksonville, FL @ Coliseum Jack Brisco, The Gladiator & Louie Tillet beat Good Doctor & The Medics Cyclone Negro & Joe Scarpa beat Great Malenko & Hans Mortier Big O beat Cyclone Soto Lester Welch beat Kurt Von Stroheim Roberto Soto beat Smasher Sloan
5/9/69 Tallahassee, FL @ Sports Center Arena Great Malenko & Hans Mortier vs. Lester Welch & Cyclone Negro Good Doctor vs. Jack Brisco Joe Scarpa vs. Big O Kurt Von Stroheim vs. The Gladiator
5/10/69 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Jack Brisco & Cyclone Negro draw Great Malenko & Hans Mortier Dale Lewis beat Eduardo Perez Joe Scarpa beat Beautiful Brutus Jerry Brisco draw Dr. X Bob Armstrong beat Kurt Von Stroheim
5/10/69 Winter Haven, FL @ Citrus Showcase Louie Tillet beat Great Malenko Hans Schmidt & Hans Mortier beat Cyclone Soto & Roberto Soto Doug Kinslow beat Kurt Von Stroheim Jerry Brisco beat Eduardo Perez Dr. X draw Coach John Heath
5/10/69 Nassau, Bahamas @nassau Stadium The Medics vs. Jack Brisco & Cyclone Negro Joe Scarpa vs. Good Doctor The Gladiator vs. Smasher Sloan
5/12/69 Orlando, FL @ Sports Stadium Jack Brisco beat Good Doctor in a cage match Cyclone Negro beat Hans Mortier The Gladiator & Lester Welch beat Beautiful Brutus & Great Malenko Sherri Lee beat Marie Laverne The Medics beat Coach John Heath & Doug Kinslow
5/12/69 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena @ Polo Grounds NWA World Champion Dory Funk, Jr. beat Hans Schmidt Joe Scarpa beat Kurt Von Stroheim(2:00) by submission Dale Lewis beat Louie Tillet The Blue Demons beat Cyclone Soto & Roberto Soto Jerry Brisco vs. Eduardo Perez Dr. X beat Manuel Cortez
5/13/69 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Dr. X beat Eduardo Perez in a steel cage match The Blue Demons beat Cyclone Soto & Roberto Soto Jerry Brisco beat Kurt Von Stroheim Coach John Heath beat Smasher Sloan
5/13/69 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory NWA World Champion Dory Funk, Jr. beat Great Malenko in a 2 of 3 falls match Cyclone Negro beat Hans Schmidt The Gladiator & Lester Welch beat The Medics Jack Brisco beat Good Doctor in an Indian strap match Hans Mortier & Beautiful Brutus beat Don Curtis & Joe Scarpa in a no DQ match Dale Lewis beat Doug Kinslow
5/14/69 Eau Gallie, FL @ Civic Center Cyclone Soto & Roberto Soto beat Eduardo Perez & Smasher Sloan in a Texas death match Jerry Brisco & Doug Kinslow beat The Blue Demons in a 2 of 3 falls match Mario Galento beat Manuel Cortez
5/14/69 Miami Beach, FL @ Auditorium Good Doctor beat Jack Brisco Joe Scarpa beat Great Malenko Cyclone Negro & Louie Tillet beat The Medics Don Curtis beat Hans Schmidt Dale Lewis beat Buddy Fuller Big O beat Coach John Heath
5/15/69 Jacksonville, FL @ Coliseum Cyclone Negro beat Hans Mortier Jack Brisco beat Great Malenko by DQ Beautiful Brutus beat Joe Scarpa Louie Tillet beat Smasher Sloan The Medics beat The Gladiator & Lester Welch Dale Lewis beat Cyclone Soto Jerry Brisco draw Dr. X
5/16/69 Tallahassee, FL @ Sports Center Arena Cyclone Negro vs. Hans Mortier The Medics & Good Doctor vs. Jack Brisco, Lester Welch & Joe Scarpa Dale Lewis vs. Roberto Soto Sherri Lee vs. Ann Jeanette
5/17/69 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
5/19/69 Orlando, FL @ Sports Stadium @ Sports Stadium NWA World Champion Dory Funk, Jr. beat Beautiful Brutus Cyclone Negro beat Great Malenko in a brass knuckles match Hans Mortier beat Jack Brisco by DQ The Gladiator & Lester Welch draw The Medics Doug Kinslow beat Eduardo Perez
5/19/69 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena Joe Scarpa vs. Hans Schmidt The Blue Demons vs. Louie Tillet & Jerry Brisco Dale Lewis vs. Cyclone Soto Tommy Davidson vs. Smasher Sloan Dr. X vs. Abner Collins
5/20/69 Fort Myers, FL @ National Guard Armory The Medics vs. Cyclone Soto & Coach John Heath Hans Schmidt vs. Smasher Sloan Sherri Lee vs. Mary Nelson Duke Keomuka vs. Abner Collins
5/20/69 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory NWA World Champion Dory Funk, Jr. beat Hans Mortier in a 2 of 3 falls match Beautiful Brutus & Great Malenko beat Cyclone Negro & Joe Scarpa Louie Tillet beat Dr. X Jack Brisco beat Good Doctor in a brass knuckles match The Blue Demons draw The Gladiator & Lester Welch Dale Lewis beat Jerry Brisco
5/21/69 Eau Gallie, FL @ Civic Center Jerry Brisco & Cyclone Soto vs. The Blue Demons in a 2 of 3 falls match Dr. X vs. Doug Kinslow in a 2 of 3 falls match Smasher Sloan vs. Coach John Heath
5/21/69 Miami, FL NWA World Champion Dory Funk, Jr. beat The Gladiator Jack Brisco beat Good Doctor Cyclone Negro beat Great Malenko Joe Scarpa beat Hans Mortier Buddy Fuller & Louie Tillet beat The Medics Dale Lewis beat Pat O’Hara Big Brutus beat Bob Davidson
5/22/69 Jacksonville, FL @ Coliseum NWA World Champion Dory Funk, Jr. beat Cyclone Negro Jack Brisco beat Good Doctor in a cage match Dale Lewis beat Bill Martyn The Blue Demons beat Jerry Brisco & Cyclone Soto
5/23/69 Tallahassee, FL @ Sports Center Arena NWA World Champion Dory Funk, Jr. beat Great Malenko in a 2 of 3 falls match Jack Brisco & Lester Welch vs. The Medics Joe Scarpa beat Beautiful Brutus by countout Dale Lewis beat Vincente Lopez
5/24/69 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Dale Lewis beat Vincent Lopez Louie Tillet & Lester Welch beat The Blue Demons Jack Brisco & Cyclone Negro beat The Medics Dory Funk, Jr. & Joe Scarpa beat Beautiful Brutus & Hans Mortier
5/24/69 Lakeland, FL @ National Guard Armory The Gladiator & Louie Tillet beat Hans Mortier & Smasher Sloan Dr. X beat Tommy Davidson The Blue Demons beat Vincent Lopez & Cyclone Soto Mario Galento beat Doug Kinslow
5/26/69 Orlando, FL @ Sports Stadium Jack Brisco & Cyclone Negro beat Great Malenko & Hans Mortier The Gladiator & Lester Welch beat The Medics Don Curtis beat Good Doctor Doug Kinslow beat Ox Anderson
5/26/69 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena The Blue Demons vs. Louie Tillet & Joe Scarpa Dale Lewis vs. Jerry Brisco Cyclone Soto & Roberto Soto vs. Beautiful Brutus & Dr. X Vincente Lopez vs. John Heath
5/27/69 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Cyclone Soto & Roberto Soto vs. The Medics Dr. X vs. Coach John Heath Jerry Brisco vs. Good Doctor Smasher Sloan vs. Vincente Lopez
5/27/69 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Joe Scarpa beat Great Malenko Missouri Mauler & Hiro Matsuda beat The Gladiator & Lester Welch Jack Brisco & Cyclone Negro beat Beautiful Brutus & Hans Mortier Dale Lewis beat Abner Collins The Blue Demons beat Doug Kinslow & Louie Tillet
5/28/69 Eau Gallie, FL @ Civic Center Great Malenko vs. Cyclone Negro in a 2 of 3 falls match Roberto Soto & Cyclone Soto vs. The Blue Demons in a 2 of 3 falls match Smasher Sloan vs. Vincent Lopez
5/28/69 Miami, FL Beautiful Brutus & Hans Mortier vs. The Gladiator & Joe Scarpa Buddy Fuller & Louie Tillet vs. Missouri Mauler & Hiro Matsuda Jerry Brisco & Don Curtis vs. The Medics Jack Brisco vs. Good Doctor Coach John Heath vs. Dale Lewis
5/29/69 Tallahassee, FL Boris Malenko vs. Cyclone Negro The Gladiator & Joe Scarpa vs. Missouri Mauler & Hiro Matsuda Jack Brisco vs. Hans Mortier Jerry Brisco vs. Dale Lewis 5/29/69 Jacksonville, FL @ Coliseum The Blue Demons beat The Medics & unmasked them Jack Brisco beat Great Malenko Cyclone Negro & Joe Scarpa beat Beautiful Brutus & Hans Mortier Missouri Mauler & Hiro Matsuda beat Louie Tillet & Lester Welch The Gladiator beat Dale Lewis by DQ
5/30/69 Tallahassee, FL @ Sports Center Arena Cyclone Negro vs. Great Malenko Joe Scarpa & The Gladiator vs. Missouri Mauler & Hiro Matsuda Hans Mortier vs. Jack Brisco Jerry Brisco vs. Dale Lewis
5/31/69 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Jerry Brisco beat Duke Keomuka Joe Scarpa & The Gladiator beat The Medics Beautiful Brutus beat Koa Tiki Dale Lewis beat Jerry Brisco Hiro Matsuda & Missouri Mauler beat Cyclone Negro & Vincent Lopez
5/31/69 Lakeland, FL @ National Guard Armory Missouri Mauler & Hiro Matsuda beat Jack Brisco & Louie Tillet Abner Collins & Doug Kinslow beat Beautiful Brutus by DQ in a handicap match Dale Lewis beat Pat O’Hara Vincent Lopez beat Duke Keomuka Duke Keomuka beat Koa Tiki
6/2/69 Orlando, FL @ Sports Stadium Great Malenko vs. Sailor Art Thomas Hans Mortier vs. Cyclone Negro Jack Brisco & Jerry Brisco vs. Missouri Mauler & Hiro Matsuda Good Doctor vs. Lester Welch Don Curtis vs. Smasher Sloan
6/2/69 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena The Blue Demons vs. Joe Scarpa & Louie Tillet The Gladiator vs. Dale Lewis Cyclone Soto & Roberto Soto vs. The Medics Beautiful Brutus vs. John Heath Vincente Lopez vs. Abner Collins
6/3/69 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Cyclone Soto & Roberto Soto vs. The Medics in a losers leave town match Jerry Brisco & Coach John Heath vs. Dr. X & Smasher Sloan Duke Keomuka vs. Vincente Lopez
6/3/69 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Joe Scarpa beat Great Malenko Missouri Mauler & Hiro Matsuda beat The Gladiator & Lester Welch Cyclone Negro & Sailor Art Thomas beat Beautiful Brutus & Hans Mortier The Blue Demons beat Jack Brisco & Louie Tillet Don Curtis beat Dale Lewis
6/4/69 Eau Gallie, FL @ Civic Center 9-man battle royal featuring Roberto Soto, Cyclone Soto, The Blue Demons, Hans Mortier, Dr. X, Smasher Sloan, Doug Kinslow and Mario Galento plus 4 other matches
6/4/69 Miami, FL The Gladiator beat Beautiful Brutus by DQ Missouri Mauler & Hiro Matsuda beat Joe Scarpa & Louie Tillet Cyclone Negro beat Great Malenko in a Russian chain match Don Curtis beat Dale Lewis Jack Brisco & Jerry Brisco beat The Medics Good Doctor beat Vincent Lopez
6/5/69 Jacksonville, FL @ Coliseum Cyclone Negro beat Beautiful Brutus Jack Brisco beat Great Malenko in an Indian strap match Missouri Mauler & Hiro Matsuda beat The Gladiator & Joe Scarpa The Medics & Good Doctor beat The Blue Demons & Mario Galento Dr. X & Hans Mortier beat Koa Tiki & Lester Welch Dale Lewis beat Roberto Soto
6/6/69 Tallahassee, FL @ Sports Center Arena Jack Brisco & Cyclone Negro vs. Hans Mortier & Great Malenko Missouri Mauler & Hiro Matsuda vs. The Gladiator & Joe Scarpa Jerry Brisco vs. Dr. X
6/7/69 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Dale Lewis beat Manuel Cortez Cyclone Soto & Roberto Soto beat The Medics The Gladiator beat Dr. X Cyclone Negro & Joe Scarpa beat Missouri Mauler & Hiro Matsuda
6/7/69 Nassau, Bahamas @ Nassau Stadium Hans Mortier & Great Malenko vs. Cyclone Negro & Jack Brisco Joe Scarpa vs. Beautiful Brutus Jerry Brisco vs. Dr. X
6/9/69 Orlando, FL @ Sports Stadium Great Malenko & Hans Mortier beat Cyclone Negro & Jack Brisco Hiro Matsuda & Missouri Mauler beat Lester Welch & Buddy Fuller Bob Armstrong beat Medic #1 Dick Dunn beat Vincent Lopez Sherri Lee draw Barbara Galento
6/9/69 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena Joe Scarpa, Cyclone Soto & Roberto Soto vs. The Blue Demons & Mario Galento Dale Lewis vs. The Gladiator in a 2 of 3 falls match Beautiful Brutus vs. Pepe Gomez & Abner Collins in a handicap match John Heath vs. Duke Keomuka
6/10/69 Fort Myers, FL @ National Guard Armory The Blue Demons vs. Cyclone Soto & Roberto Soto Sherri Lee vs. Barbara Galento Dr. X vs. Pepe Gomez
6/10/69 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Missouri Mauler & Hiro Matsuda beat Cyclone Negro & Joe Scarpa Jack Brisco draw Dale Lewis(20:00) Buddy Fuller & Lester Welch beat Dr. X & Smasher Sloan Don Curtis beat Hans Mortier by DQ Beautiful Brutus beat Bob Armstrong
6/11/69 Eau Gallie, FL @ Civic Center The Blue Demons vs. Roberto Soto & Cyclone Soto in a 2 of 3 falls, Texas tornado match Sherri Lee & Vincent Lopez vs. Barbara Galento & Duke Keomuka in a 2 of 3 falls match Smasher Sloan vs. Pat O'Hara
6/11/69 Miami Beach, FL @ Auditorium Beautiful Brutus, Great Malenko & Hans Mortier beat The Gladiator, Cyclone Negro & Joe Scarpa Missouri Mauler & Hiro Matsuda beat Buddy Fuller & Lester Welch Jack Brisco beat Medic #1 Dale Lewis beat Pepe Gomez Dick Dunn draw Coach John Heath
6/13/69 Tallahassee, FL @ Sports Center Arena Missouri Mauler & Hiro Matsuda vs. Cyclone Negro & Jack Brisco Joe Scarpa vs. Beautiful Brutus Dale Lewis vs. Pepe Gomez Sherri Lee vs. Barbara Galento
6/14/69 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Coach John Heath beat Dale Lewis Beautiful Brutus beat Abner Collins & Pepe Gomez in a handicap match Jack Brisco beat Dr. X Missouri Mauler & Hiro Matsuda beat Bob Armstrong & Louie Tillet
6/14/69 Jacksonville, FL @ Coliseum Missouri Mauler & Hiro Matsuda beat The Gladiator & Louie Tillet Dale Lewis beat Jack Brisco Duke Keomuka beat Pepe Gomez Bob Armstrong beat Smasher Sloan
6/16/69 Orlando, FL @ Sports Stadium Missouri Mauler & Hiro Matsuda beat Jack Brisco & Cyclone Negro Don Curtis, Dory Funk, Jr. & Lester Welch beat Beautiful Brutus, Great Malenko & Hans Mortier Dick Dunn & Sherri Lee beat Dr. X & Barbara Galento Dory Funk, Jr. beat Great Malenko
6/16/69 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena The Gladiator beat Dale Lewis in a steel cage match Joe Scarpa & Louie Tillet beat The Blue Demons Roberto Soto beat Mario Galento Cyclone Soto beat Duke Keomuka Smasher Sloan beat Pepe Gomez
6/17/69 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Cyclone Soto & Roberto Soto vs. The Blue Demons in a Texas tornado match Dick Dunn vs. Vincente Lopez Pepe Gomez vs. Smasher Sloan
6/17/69 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory NWA World Champion Dory Funk, Jr. beat Beautiful Brutus in a 2 of 3 falls match Don Curtis, Cyclone Negro & Joe Scarpa beat Missouri Mauler, Great Malenko & Hiro Matsuda Jack Brisco beat Dale Lewis Louie Tillet beat Dr. X Don Curtis beat Hans Mortier Sherri Lee beat Barbara Galento
6/18/69 Eau Gallie, FL @ Civic Center The Blue Demons & Mario Galento vs. Roberto Soto, Cyclone Soto & Pepe Gomez in a 2 of 3 falls match Don Curtis vs. Dr. X in a 2 of 3 falls match Sherri Lee vs. Barbara Galento
6/18/69 Miami, FL Cyclone Negro(sub for The Gladiator) beat Beautiful Brutus Cyclone Negro beat Dale Lewis Buddy Fuller, Louie Tillet & Lester Welch beat Missouri Mauler, Hiro Matsuda & Homer O’Dell Jack Brisco & Joe Scarpa beat Great Malenko & Hans Mortier Vincent Lopez beat Smasher Sloan by DQ
6/19/69 Jacksonville, FL @ Coliseum NWA World Champion Dory Funk, Jr. beat Hans Mortier Missouri Mauler & Hiro Matsuda beat Cyclone Negro & Joe Scarpa Dick Dunn, Louie Tillet & Lester Welch beat The Blue Demons & Mario Galento Jack Brisco beat Great Malenko Beautiful Brutus & Smasher Sloan beat Cyclone Soto & Roberto Soto
6/20/69 Tallahassee, FL @ Sports Center Arena Missouri Mauler & Hiro Matsuda vs. Cyclone Negro & Joe Scarpa The Gladiator vs. Hans Mortier Beautiful Brutus vs. Dick Dunn Jack Brisco vs. Dale Lewis
6/21/69 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Great Malenko & Hans Mortier beat Roberto Soto & Cyclone Soto Dale Lewis beat Dick Dunn Lou Thesz beat El Matador Joe Scarpa & Cyclone Negro beat The Blue Demons
6/21/69 Nassau, Bahamas @ Nassau Stadium Lou Thesz vs. Hans Mortier Jack Brisco vs. Dale Lewis Beautiful Brutus vs. Cyclone Negro Joe Scarpa vs. Good Doctor
6/21/69 Lakeland, FL @ National Guard Armory Missouri Mauler & Hiro Matsuda beat Cyclone Soto & Roberto Soto Louie Tillet beat Great Malenko Pepe Gomez & Vincent Lopez beat The Blue Demons Jose Azzari draw Dr. X
6/23/69 Orlando, FL @ Sports Stadium Missouri Mauler & Hiro Matsuda beat Jack Brisco & Cyclone Negro Salvador Dominguez & Lester Welch beat Beautiful Brutus & Hans Mortier Don Curtis beat Great Malenko Dick Dunn beat Dr. X Bobo Johnson beat Little Bruiser
6/23/69 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena The Blue Demons & Mario Galento vs. Joe Scarpa, Cyclone Soto & Louie Tillet in an elimination match Dale Lewis vs. Lou Thesz Barbara Galento & Smasher Sloan vs. Sherri Lee & Roberto Soto Pepe Gomez vs. Duke Keomuka
6/24/69 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Cyclone Soto & Roberto Soto vs. Salvador Dominguez vs. The Blue Demons & Mario Galento The Bowery Boys vs. Pepe Gomez & Vincente Lopez Smasher Sloan vs. Coach John Heath
6/24/69 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Jack Brisco beat Dale Lewis Cyclone Negro & Joe Scarpa beat Great Malenko & Hans Mortier Louie Tillet & Lester Welch beat Missouri Mauler & Hiro Matsuda Beautiful Brutus beat Jose Azzari Bobo Johnson & Sherri Lee beat Barbara Galento & Little Bruiser Larry Christoff beat Dr. X
6/25/69 Eau Gallie, FL @ Civic Center Beautiful Brutus & Hans Mortier beat Cyclone Soto & Roberto Soto in a 2 of 3 falls match Pepe Gomez & Coach John Heath beat The Blue Demons in a 2 of 3 falls match Dick Dunn beat Mario Galento
6/25/69 Miami Beach, FL @ Auditorium NWA World Champion Dory Funk, Jr. beat Cyclone Negro in a match with Lou Thesz as special referee Great Malenko beat Joe Scarpa Lou Thesz beat Dr. X Jack Brisco draw Dale Lewis Sherri Lee beat Barbara Galento Missouri Mauler & Hiro Matsuda beat The Gladiator & Louie Tillet Don Curtis, Bobo Johnson & Lester Welch vs. Duke Keomuka, Little Bruiser & Smasher Sloan
6/26/69 Jacksonville, FL @ Coliseum Beautiful Brutus & Hans Mortier vs. Cyclone Negro & Joe Scarpa The Blue Demons vs. Missouri Mauler & Hiro Matsuda Jack Brisco vs. Great Malenko Vincent Lopez vs. Smasher Sloan Don Curtis vs. Dale Lewis Dick Dunn & Bobo Johnson vs. Dr. X & Little Bruiser
6/27/69 Tallahassee, FL @ Sports Center Arena Jack Brisco vs. Dale Lewis Joe Scarpa, Cyclone Negro & Dick Dunn vs. Missouri Mauler, Hiro Matsuda & Homer O’Dell Bobo Johnson vs. Little Crusher
6/28/69 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) The Blue Demons beat Salvador Dominguez & Pepe Gomez Dick Dunn & Vincent Lopez beat Great Malenko & Hans Mortier Joe Scarpa beat Dale Lewis Hiro Matsuda & Missouri Mauler beat Roberto Soto & Cyclone Soto
6/28/69 Lakeland, FL @ National Guard Armory Louie Tillet & Coach John Heath beat Hiro Matsuda & Missouri Mauler Beautiful Brutus & Dr. X beat Salvador Dominguez & Vincent Lopez Dick Dunn beat Smasher Sloan Jose Azzari draw Pepe Gomez
6/30/69 Orlando, FL @ Sports Stadium Don Curtis, Jack Brisco & Cyclone Negro beat Hiro Matsuda, Missouri Mauler & Homer O'Dell Lester Welch & Dick Dunn beat The Blue Demons Sherri Lee beat Jessica Rogers Salvador Dominguez beat Dr. X by DQ Coach John Heath beat Vincent Lopez
6/30/69 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena Louie Tillet vs. Mario Galento in a loser leaves town match Dale Lewis vs. Beautiful Brutus Cyclone Soto & Roberto Soto vs. Duke Keomuka & Smasher Sloan Little Bruiser vs. Bobo Johnson Jose Azzari vs. Pepe Gomez
____________________ David Baker Mid-Atlantic Wrestling Historian Back To Top PM Quote Reply
Posted: Sat Dec 9th, 2017 07:12 am Add as Friend Ignore Member PM Quote Reply 83rd Post dbaker3179
Joined: Sun Mar 1st, 2009 Location: Glendale, Arizona USA Posts: 1485 Status: Offline Mana: 7/1/69 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Cyclone Soto & Roberto Soto vs. Duke Keomuka & Smasher Sloan Little Bruiser vs. Bobo Johnson Salvador Dominguez vs. Pepe Gomez Vincente Lopez vs. Coach John Heath
7/1/69 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Missouri Mauler, Hiro Matsuda & Homer O’Dell beat The Blue Demons & Mario Galento Great Malenko beat Cyclone Negro Jack Brisco & Joe Scarpa beat Beautiful Brutus & Hans Mortier Dale Lewis beat Lester Welch Sherri Lee beat Jessica Rogers Dick Dunn beat Dr. X
7/2/69 Eau Gallie, FL @ Civic Center Duke Keomuka & Smasher Sloan vs. Pepe Gomez & Vincent Lopez in a 2 of 3 falls match Jessica Rogers & Little Bruiser vs. Sherri Lee & Bobo Johnson in a 2 of 3 falls match Jose Azzari vs. Salvador Dominguez
7/2/69 Miami, FL Super Gladiator(Danny Miller) & Joe Scarpa beat Missouri Mauler & Hiro Matsuda Cyclone Negro beat Great Malenko Dale Lewis beat Jack Brisco by DQ Beautiful Brutus & Hans Mortier beat Cyclone Soto & Roberto Soto Dick Dunn & Lester Welch beat The Blue Demons
7/3/69 Jacksonville, FL @ Coliseum Hiro Matsuda & Missouri Mauler beat The Blue Demons Mario Galento beat Homer O'Dell Jack Brisco beat Dale Lewis Cyclone Negro, Jack Brisco & Lester Welch no contest with Great Malenko, Hans Mortier & Beautiful Brutus Louie Tillet beat Smasher Sloan by DQ Jessica Rogers & Little Bruiser beat Sherri Lee & Bobo Jackson
7/4/69 Tallahassee, FL @ Sports Center Arena Cyclone Negro vs. Great Malenko Dale Lewis vs. Joe Scarpa Missouri Mauler & Hiro Matsuda vs. Lester Welch & Dick Dunn Sherri Lee vs. Jessica Rogers
7/5/69 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Smasher Sloan beat Roberto Soto Jack Brisco beat Mario Galento Vincent Lopez & Salvador Dominguez beat The Blue Demons Joe Scarpa draw Dale Lewis Jack Brisco & Cyclone Negro beat Hiro Matsuda & Missouri Mauler
7/7/69 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena @ Polo Grounds Louie Tillet & Joe Scarpa beat Duke Keomuka & Dale Lewis by DQ Hans Mortier beat Vincent Lopez Sherri Lee beat Jessica Rogers Little Bruiser & Smasher Sloan beat Bobo Johnson & Pepe Gomez
7/8/69 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Duke Keomuka & Smasher Sloan vs. Pepe Gomez & Dick Dunn Sherri Lee vs. Jessica Rogers Salvador Dominguez & Bobo Johnson vs. Vincente Lopez & Little Bruiser
7/8/69 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Jack Brisco beat Missouri Mauler Cyclone Negro beat Hiro Matsuda Beautiful Brutus & Lester Welch beat Great Malenko & Hans Mortier Dale Lewis beat Joe Scarpa Louie Tillet beat Vincent Lopez Coach John Heath beat Jose Azzari
7/9/69 Eau Gallie, FL @ Civic Center 8-man battle royal featuring Beautiful Brutus, Coach John Heath, Dick Dunn, Vincent Lopez, Smasher Sloan, Pepe Gomez, Salvador Dominguez and Jose Azzari plus 4 Matches determined by order of the elimination
7/9/69 Miami, FL Jack Brisco vs. Dale Lewis Great Malenko vs. Cyclone Negro Missouri Mauler & Hiro Matsuda vs. Joe Scarpa & Louie Tillet Hans Mortier vs. Lester Welch Little Bobo & Sherri Lee vs. Little Bruiser & Jessica Rogers Buddy Fuller vs. Duke Keomuka
7/10/69 Jacksonville, FL @ Coliseum Great Malenko beat Cyclone Negro in a brass knuckles match Jack Brisco & Joe Scarpa beat Dale Lewis & Beautiful Brutus by DQ Hans Mortier beat Dick Dunn Buddy Fuller & Lester Welch beat Hiro Matsuda & Missouri Mauler by reversed decision Duke Keomuka beat Pepe Gomez Louie Tillet beat Jose Azzari Sherri Lee beat Jessica Rogers
7/11/69 Tallahassee, FL @ Sports Center Arena Cyclone Negro vs. Missouri Mauler Hiro Matsuda vs. Jack Brisco Joe Scarpa vs. Dale Lewis Hans Mortier vs. Dick Dunn
7/12/69 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
7/12/69 Lakeland, FL @ National Guard Armory Hans Mortier beat Coach John Heath Smasher Sloan beat Pepe Gomez Duke Keomuka beat Abner Collins Vincent Lopez beat Red Shadow Salvador Dominguez won a 9-man battle royal Bobo Johnson beat Little Bruiser
7/14/69 Orlando, FL @ Sports Stadium Jack Brisco beat Missouri Mauler Great Malenko beat Lester Welch Hans Mortier beat Lou Klein Hiro Matsuda beat Don Curtis Salvador Dominguez draw Pepe Gomez
7/14/69 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena Beautiful Brutus beat Dale Lewis in a match with Louie Tillet as special referee Joe Scarpa beat Duke Keomuka The Gladiator beat Smasher Sloan Dick Dunn beat Vincent Lopez
7/15/69 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Dick Dunn vs. Duke Keomuka in a no DQ match Jose Azzari & Salvador Dominguez vs. Vincente Lopez & Red Shadow Lou Klein vs. Pepe Gomez
7/15/69 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Jack Brisco & Joe Scarpa beat Missouri Mauler & Hiro Matsuda Beautiful Brutus beat Hans Mortier Dale Lewis beat Louie Tillet Danny Miller beat Smasher Sloan Don Curtis beat Red Shadow
7/16/69 Eau Gallie, FL @ Civic Center Beautiful Brutus beat Don Curtis in a 2 of 3 falls match Vincent Lopez & Red Shadow(Don Anderson) beat Pepe Gomez & Salvador Dominguez in a 2 of 3 falls match Pepe Gomez beat Abner Collins
7/16/69 Miami, FL Jack Brisco beat Dale Lewis The Gladiator beat Great Malenko Joe Scarpa & Louie Tillet beat Missouri Mauler & Hiro Matsuda Lou Thesz beat Hans Mortier Duke Keomuka & Smasher Sloan beat Dick Dunn & Lester Welch
7/17/69 Jacksonville, FL @ Coliseum Beautiful Brutus beat Great Malenko Dale Lewis beat Joe Scarpa Hiro Matsuda & Missouri Mauler beat Lou Thesz & Jack Brisco Hans Mortier beat Danny Miller Lester Welch & Louie Tillet beat Duke Keomuka & Smasher Sloan Vincent Lopez draw Pepe Gomez
7/18/69 Tallahassee, FL @ Sports Center Arena Jack Brisco vs. Great Malenko Dick Dunn & Lester Welch vs. Missouri Mauler & Hiro Matsuda Pepe Gomez vs. Duke Keomuka Jose Azzari vs. Salvador Dominguez
7/19/69 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Cyclone & Roberto Soto vs. Great Malenko & Hans Mortier Dick Dunn vs. Dale Lewis El Matador vs. Lou Thesz Joe Scarpa & Cyclone Negro vs. The Blue Demons
7/19/69 Lakeland, FL @ National Guard Armory Jack Brisco beat Great Malenko by DQ Danny Miller & Louie Tillet beat Duke Keomuka & Smasher Sloan Hans Mortier beat Sonny King Salvador Dominguez draw Pepe Gomez
7/19/69 Nassau, Bahamas @ Nassau Stadium Lou Thesz vs. Dale Lewis Hiro Matsuda & Missouri Mauler vs. Cyclone Negro & Joe Scarpa Beautiful Brutus vs. Dick Dunn
7/21/69 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena @ Polo Grounds Joe Scarpa & The Gladiator vs. Hiro Matsuda & Duke Keomuka Lou Thesz vs. Dale Lewis in a 2 of 3 falls match Smasher Sloan vs. Dick Dunn Cisco Grimaldo vs. Pepe Gomez
7/22/69 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Sputnik Monroe & Dick Dunn vs. Duke Keomuka & Smasher Sloan Salvador Dominguez vs. Cisco Grimaldo Sonny King vs. Vincente Lopez Pepe Gomez vs. Red Shadow
7/22/69 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Gene Kiniski draw Lou Thesz Beautiful Brutus beat Great Malenko by DQ Jack Brisco & Cyclone Negro beat Missouri Mauler & Hiro Matsuda Dale Lewis beat Joe Scarpa Louie Tillet & Lester Welch beat Eduardo Perez & Red Shadow Danny Miller beat Hans Mortier
7/23/69 Eau Gallie, FL @ Civic Center Sputnik Monroe & Sonny King vs. Eduardo Perez & Smasher Sloan in a 2 of 3 falls match Dick Dunn vs. Vincent Lopez in a 2 of 3 falls match Salvador Dominguez vs. Red Shadow
7/23/69 Miami, FL Dale Lewis beat Joe Scarpa Danny Miller beat Gene Kiniski Beautiful Brutus & Lou Thesz beat Great Malenko & Hans Mortier Jack Brisco & Cyclone Negro beat Missouri Mauler & Hiro Matsuda Louie Tillet beat Cisco Grimaldi Duke Keomuka beat Pepe Gomez
7/24/69 Jacksonville, FL @ Coliseum Jack Brisco vs. Dale Lewis Beautiful Brutus, Man Mountain Mike & Lester Welch vs. Gene Kiniski, Great Malenko & Hans Mortier Dick Dunn, Cyclone Negro & Joe Scarpa vs. Missouri Mauler, Hiro Matsuda & Homer O’Dell Danny Miller vs. Smasher Sloan Cisco Grimaldi vs. Louie Tillet Sonny King vs. Eduardo Perez
7/25/69 Tallahassee, FL @ Sports Center Arena Cyclone Negro vs. Gene Kiniski Beautiful Brutus vs. Great Malenko Dale Lewis vs. Joe Scarpa Jack Brisco vs. Smasher Sloan
7/26/69 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
7/28/69 Orlando, FL @ Sports Stadium Cyclone Negro beat Gene Kiniski Beautiful Brutus & Lester Welch beat Great Malenko & Hans Mortier Jack Brisco & Sam Steamboat beat Hans Mortier & Smasher Sloan Man Mountain Mike beat Duke Keomuka Sonny King beat Pepe Gomez
7/28/69 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena @ Polo Grounds NWA World Champion Dory Funk, Jr. draw Dale Lewis(20:00) Hiro Matsuda & Missouri Mauler beat Danny Miller & Louie Tillet Cisco Grimaldo & Celine Fontaine beat Dick Dunn & Cuddles Anderson Sputnik Monroe beat Eduardo Perez Salvador Dominguez beat Vincent Lopez
7/29/69 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Sputnik Monroe, Louie Tillet & Sonny King vs. Duke Keomuka, Vincente Lopez & Smasher Sloan Pepe Gomez vs. Duke Keomuka Salvador Dominguez vs. Dick Dunn
7/29/69 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory NWA World Champion Dory Funk, Jr. beat Gene Kiniski Beautiful Brutus, Man Mountain Mike & Lester Welch beat Dale Lewis, Great Malenko & Hans Mortier in an elimination match Cyclone Negro beat Missouri Mauler Danny Miller & Sam Steamboat beat Dale Lewis & Eduardo Perez Jack Brisco draw Hiro Matsuda Cuddles Anderson beat Celine Fontaine
7/30/69 Eau Gallie, FL @ Civic Center Man Mountain Mike vs. Dale Lewis in a no DQ match Sonny King & Sputnik Monroe vs. Eduardo Perez & Smasher Sloan in a 2 of 3 falls match Duke Keomuka vs. Pepe Gomez Cisco Grimaldo vs. Salvador Dominguez
7/30/69 Miami, FL NWA World Champion Dory Funk, Jr. vs. Jack Brisco Beautiful Brutus vs. Great Malenko Louie Tillet vs. Kurt Von Stroheim Missouri Mauler & Hiro Matsuda vs. Danny Miller & Cyclone Negro Cuddles Anderson & Vincent Lopez vs. Celine Fontaine & Dick Dunn Hans Mortier vs. Sam Steamboat
8/1/69 Tallahassee, FL @ Sports Center Arena NWA World Champion Dory Funk, Jr. vs. Dale Lewis Hiro Matsuda & Missouri Mauler vs. Sam Steamboat & Danny Miller Cyclone Negro vs. Hans Mortier
8/2/69 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
8/2/69 Nassau, Bahamas @ Nassau Stadium NWA World Champion Dory Funk, Jr. vs. Dale Lewis Beautiful Brutus vs. Great Malenko Hiro Matsuda & Missouri Mauler vs. Sam Steamboat & Sonny King
8/4/69 Orlando, FL @ Sports Stadium Beautiful Brutus, Man Mountain Mike & Lester Welch beat Dale Lewis, Great Malenko & Hans Mortier Cyclone Negro beat Smasher Sloan Sam Steamboat beat Don Curtis Cuddles Anderson & Sherri Lee beat Celine Fontaine & Linda Klein Pepe Gomez beat The Shade
8/4/69 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena Missouri Mauler & Hiro Matsuda vs. Danny Miller & Louie Tillet in a 2 of 3 falls match Sonny King vs. Eduardo Perez Salvador Dominguez vs. El Mongol Coach John Heath vs. Vincent Lopez
8/5/69 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Sputnik Monroe & Sonny King vs. Duke Keomuka & Eduardo Perez Don Curtis vs. Bob Roop Pepe Gomez & Celine Fontaine vs. Red Shadow & Cuddles Anderson
8/5/69 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Beautiful Brutus beat Great Malenko in a 2 of 3 falls match Missouri Mauler & Hiro Matsuda beat Jack Brisco & Cyclone Negro Dale Lewis beat Man Mountain Mike Danny Miller & Sam Steamboat beat Hans Mortier & Smasher Sloan El Mongol beat Vincent Lopez Louie Tillet beat Salvador Dominguez
8/6/69 Eau Gallie, FL @ Civic Center Sonny King & Sputnik Monroe beat Missouri Mauler & Hiro Matsuda in a 2 of 3 falls match Sam Steamboat beat Vincent Lopez in a 2 of 3 falls match Cuddles Anderson beat Celine Fontaine
8/6/69 Miami Beach, FL @ Auditorium Beautiful Brutus, Man Mountain Mike & Lester Welch beat Great Malenko, Hans Mortier & Smasher Sloan Dale Lewis beat Cyclone Negro Jack Brisco beat Missouri Mauler Danny Miller beat Eduardo Perez Louie Tillet beat Salvador Dominguez El Mongol beat Pepe Gomez
8/7/69 Jacksonville, FL @ Coliseum Beautiful Brutus & Man Mountain Mike vs. Dale Lewis & Great Malenko Jack Brisco vs. Hiro Matsuda Missouri Mauler vs. Cyclone Negro Danny Miller & Sam Steamboat vs. Hans Mortier & Smasher Sloan Duke Keomuka & Eduardo Perez vs. Sonny King & Sputnik Monroe Pepe Gomez vs. Louie Tillet Salvador Dominguez vs. El Mongol
8/8/69 Tallahassee, FL @ Sports Center Arena Cyclone Negro vs. Dale Lewis Beautiful Brutus & Jack Brisco vs. Great Malenko & Hans Mortier Sam Steamboat vs. Smasher Sloan Celine Fontaine vs. Cuddles Anderson
8/9/69 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
8/11/69 Orlando, FL @ Sports Stadium Beautiful Brutus beat Great Malenko Dale Lewis beat Man Mountain Mike by DQ Cyclone Negro beat Hans Mortier Sam Steamboat & Lester Welch beat Vincent Lopez & Eduardo Perez Sherri Lee beat Panama Franco
8/11/69 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena @ Auditorium Jack Brisco beat El Mongol in a 2 of 3 falls match Louie Tillet & Danny Miller beat Hiro Matsuda & Missouri Mauler in a Texas tornado match Duke Keomuka beat Bob Roop Smasher Sloan draw Sonny King Jane O'Brien beat Sandy Starr
8/12/69 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Sputnik Monroe & Sonny King vs. Duke Keomuka & Eduardo Perez in a Texas tornado match Pepe Gomez & Sandy Starr vs. Vicente Lopez & Jane O’Brien Bob Roop vs. Smasher Sloan
8/12/69 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Great Malenko beat Beautiful Brutus Jack Brisco beat Hiro Matsuda Cyclone Negro beat Dale Lewis Danny Miller & Sam Steamboat beat Missouri Mauler & Hans Mortier Louie Tillet beat El Mongol Sherri Lee beat Panama Franco Man Mountain Mike won a 7-man battle royal
8/13/69 Eau Gallie, FL @ Civic Center Sonny King & Sputnik Monroe vs. Duke Keomuka & Smasher Sloan in a 2 of 3 falls match Sam Steamboat vs. Hans Mortier in a 2 of 3 falls match Sandy Starr vs. Jane O'Brien
8/13/69 Miami Beach, FL @ Auditorium Beautiful Brutus beat Great Malenko in a concentration match Hiro Matsuda & Missouri Mauler beat Jack Brisco & Cyclone Negro Louie Tillet & Lester Welch beat Vincent Lopez & Eduardo Perez Dale Lewis vs. Man Mountain Mike Sherri Lee vs. Panama Franco El Mongol vs. Danny Miller
8/15/69 Tallahassee, FL @ Sports Center Arena Missouri Mauler & Hiro Matsuda vs. Danny Miller & Sam Steamboat Dale Lewis vs. Man Mountain Mike Panama Franco vs. Sherri Lee Great Malenko vs. Cyclone Negro
8/16/69 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
8/16/69 Nassau, Bahamas @ Nassau Stadium Sputnik Monroe & Sonny King vs. Hiro Matsuda & Missouri Mauler Man Mountain Mike vs. Dale Lewis Sam Steamboat & Cyclone Negro vs. Great Malenko & Hans Mortier
8/18/69 Orlando, FL @ Sports Stadium Dale Lewis & Great Malenko beat Beautiful Brutus & Lester Welch Coach John Heath beat Duke Keomuka Cyclone Negro draw Sam Steamboat Hans Mortier beat Eduardo Perez Sherri Lee & Sandy Starr beat Panama Franco & Jane O’Brien Man Mountain Mike won a battle royal
8/18/69 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena Hiro Matsuda & Missouri Mauler vs. Danny Miller & Louie Tillet Jack Brisco vs. El Mongol in a Texas death match Sonny King vs. Vincente Lopez Bob Roop vs. Smasher Sloan Salvador Lothario vs. Pepe Gomez
8/19/69 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Sputnik Monroe vs. Duke Keomuka in a Texas death match Vincente Lopez & Panama Franco vs. Salvador Dominguez & Sandy Starr Sonny King vs. Red Shadow
8/19/69 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Beautiful Brutus, Man Mountain Mike, Cyclone Negro & Sailor Art Thomas beat Missouri Mauler, Dale Lewis, Great Malenko & Hans Mortier in an elimination match Jack Brisco beat Hiro Matsuda Sam Steamboat beat Smasher Sloan Danny Miller beat Eduardo Perez El Mongol beat Louie Tillet Sherri Lee beat Jane O’Brien
8/20/69 Eau Gallie, FL @ Civic Center Man Mountain Mike vs. Missouri Mauler in a 2 of 3 falls match Sonny King & Sputnik Monroe vs. Duke Keomuka & Vincent Lopez in a 2 of 3 falls match Bob Roop vs. Sam Steamboat
8/20/69 Miami Beach, FL @ Auditorium Beautiful Brutus & Sailor Art Thomas beat Great Malenko & Hans Mortier Jack Brisco beat Hiro Matsuda by DQ Dale Lewis no contest with Cyclone Negro Danny Miller beat El Mongol by DQ Sherri Lee & Sandy Starr beat Panama Franco & Jane O’Brien Louie Tillet & Lester Welch beat Eduardo Perez & Smasher Sloan
8/22/69 Tallahassee, FL @ Sports Center Arena Hiro Matsuda & Missouri Mauler vs. Jack Brisco & Cyclone Negro Dale Lewis vs. Sam Steamboat Sandy Starr vs. Jane O’Brien Sonny King vs. Vincente Lopez
8/23/69 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
8/25/69 Orlando, FL @ Sports Stadium Beautiful Brutus beat Great Malenko Cyclone Negro beat Dale Lewis Sam Steamboat beat Hans Mortier Sonny King beat Vincent Lopez Sam Steamboat & Lester Welch beat ?? & Smasher Sloan
8/25/69 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena @ Polo Grounds Jack Brisco beat El Mongol(5:00) in a steel cage match Hiro Matsuda no decision with Louie Tillet(14:00) in a Texas death match Sputnik Monroe beat Cisco Grimaldo(11:00) Man Mountain Mike beat Missouri Mauler(10:00) Duke Keomuka no decision with Bob Roop(15:00)
8/26/69 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Sputnik Monroe vs. Duke Keomuka in a steel cage match Sonny King vs. Vincente Lopez Coach John Heath & Bob Roop vs. Smasher Sloan & Eduardo Perez
8/26/69 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Dale Lewis beat Cyclone Negro by DQ Man Mountain Mike beat Great Malenko Missouri Mauler & Hiro Matsuda beat Sam Steamboat & Lester Welch Jack Brisco beat El Mongol by DQ Beautiful Brutus beat Hans Mortier Louie Tillet beat Cisco Grimaldo
8/27/69 Eau Gallie, FL @ Civic Center Man Mountain Mike & Sam Steamboat vs. Hans Mortier & Smasher Sloan in a 2 of 3 falls match Duke Keomuka vs. Pepe Gomez in a 2 of 3 falls match Bob Roop vs. Red Shadow
8/27/69 Miami, FL Beautiful Brutus beat Great Malenko by DQ in a match with Lou Thesz as special referee Missouri Mauler & Hiro Matsuda beat Jack Brisco & Cyclone Negro Louie Tillet beat Dale Lewis by DQ El Mongol beat Lester Welch Don Curtis beat Smasher Sloan Sonny King & Sputnik Monroe beat Cisco Grimaldi & Vincent Lopez
8/28/69 Jacksonville, FL @ Coliseum Beautiful Brutus, Man Mountain Mike & Cyclone Negro vs. Dale Lewis, Boris Malenko & Hans Mortier Jack Brisco & Lou Thesz vs. Missouri Mauler & Hiro Matsuda Eduardo Perez & Smasher Sloan vs. Sam Steamboat & Louie Tillet Duke Keomuka & El Mongol vs. Sonny King & Sputnik Monroe Vincent Lopez vs. Bob Roop Pepe Gomez vs. Cisco Grimaldo
8/29/69 Tallahassee, FL @ Sports Center Arena Missouri Mauler & Hiro Matsuda vs. Jack Brisco & Cyclone Negro Lou Thesz vs. Dale Lewis Sam Steamboat vs. Great Malenko Cisco Grimaldo vs. Pepe Lopez
8/30/69 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Jack Brisco vs. ??
8/30/69 Nassau, Bahamas @ Nassau Stadium Hiro Matsuda & Missouri Mauler vs. Lou Thesz & Sam Steamboat Cyclone Negro vs. Dale Lewis Sonny King & Sputnik Monroe vs. Hans Mortier & Great Malenko
9/1/69 Orlando, FL @ Sports Stadium Dale Lewis vs. Cyclone Negro in a 2 of 3 falls match Sam Steamboat vs. Missouri Mauler Sonny King vs. Smasher Sloan Sherri Lee & Lester Welch vs. Sandy Starr & Eduardo Perez Don Curtis vs. Bob Roop
9/1/69 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena @ Polo Grounds Jack Brisco vs. Hiro Matsuda 9-man battle royal featuring Man Mountain Mike Sputnik Monroe & Louie Tillet vs. El Mongol & Duke Keomuka Hans Mortier vs. Abner Collins Pepe Gomez vs. Cisco Grimaldo
9/2/69 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Great Malenko beat Beautiful Brutus in a match with Joe Louis as special referee Cyclone Negro beat Dale Lewis Jack Brisco & Sam Steamboat beat Hiro Matsuda & Missouri Mauler El Mongol beat Lester Welch Sherri Lee & Sonny King beat Sandy Parker & Eduardo Perez
9/2/69 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Sputnik Monroe vs. Duke Keomuka in a match with Louie Tillet as special referee Louie Tillet vs. Smasher Sloan Hans Mortier vs. Bob Roop Cisco Grimaldo vs. Pepe Gomez
9/3/69 Eau Gallie, FL @ Civic Center Sonny King & Sputnik Monroe vs. Hans Mortier & Eduardo Perez in a 2 of 3 falls match Man Mountain Mike vs. Smasher Sloan in a 2 of 3 falls match Bob Roop vs. Duke Keomuka
9/3/69 Miami Beach, FL @ Auditorium Beautiful Brutus beat Great Malenko in a brass knuckles match with Joe Louis as special referee Jack Brisco beat El Mongol Dale Lewis beat Louie Tillet Buddy Fuller beat Cisco Grimaldo Sherri Lee beat Sandra Parker Cyclone Negro & Sam Steamboat beat Hiro Matsuda & Missouri Mauler
9/5/69 Tallahassee, FL @ Sports Center Arena Cyclone Negro vs. Dale Lewis Missouri Mauler & Hiro Matsuda vs. Sam Steamboat & Beautiful Brutus Duke Keomuka vs. Abner Collins Sherri Lee vs. Sandy Parker
9/6/69 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
9/8/69 Orlando, FL @ Sports Stadium Cyclone Negro & Sam Steamboat vs. Dale Lewis & Great Malenko Lee Fields vs. Eduardo Perez Billy Hines & Bad Boy Hines vs. Lou Bastien & Rusty Bastien Sonny King vs. Chief Little Wolf Don Curtis vs. Smasher Sloan
9/8/69 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena Sputnik Monroe vs. Hiro Matsuda in a no DQ match Beautiful Brutus vs. Hans Mortier Louie Tillet & Chuck Ray vs. El Mongol & Duke Keomuka Sherri Lee vs. Sandy Parker Cisco Grimaldo vs. Bob Roop
9/9/69 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Sputnik Monroe & Louie Tillet vs. Smasher Sloan & Hans Mortier Sherri Lee vs. Sandy Parker Salvador Lothario vs. Cisco Grimaldo Pepe Gomez vs. Abner Collins
9/9/69 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Cyclone Negro & Beautiful Brutus beat Great Malenko & Dale Lewis Sam Steamboat draw Hiro Matsuda Duke Keomuka & El Mongol beat Red Bastien & Lou Bastien Sonny King beat Eduardo Perez Bob Roop beat Red Shadow
9/10/69 Eau Gallie, FL @ Civic Center Sherri Lee vs. Sandy Parker in a 2 of 3 falls match Sonny King & Sputnik Monroe vs. Duke Keomuka & Eduardo Perez in a 2 of 3 falls match Bob Roop vs. Cisco Grimaldo
9/10/69 Miami Beach, FL @ Auditorium Hiro Matsuda beat Sam Steamboat by default in a judo jacket match Great Malenko & Hans Mortier beat Red Bastien & Lou Bastien Dale Lewis beat Cyclone Negro Beautiful Brutus beat Smasher Sloan via pinfall Louie Tillet beat Pepe Gomez El Mongol beat Buddy Fuller
9/12/69 Tallahassee, FL @ Sports Center Arena Great Malenko vs. Cyclone Negro Sam Steamboat vs. Hiro Matsuda El Mongol vs. Pepe Gomez Sputnik Monroe vs. Eduardo Perez
9/13/69 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
9/13/69 Winter Haven, FL Dale Lewis vs. Beautiful Brutus Bob Roop & Louie Tillet vs. Hiro Matsuda & Duke Keomuka Cisco Grimaldo vs. Salvador Lothario Smasher Sloan vs. Chief Little Wolf Abner Collins vs. Pepe Gomez
9/13/69 Nassau, Bahamas @ Oakes Field Hanger Cyclone Negro & Sam Steamboat vs. Hans Mortier & Great Malenko Sputnik Monroe vs. Eduardo Perez Sonny King vs. El Mongol
9/15/69 Orlando, FL @ Sports Stadium Cyclone Negro vs. Dale Lewis in a Texas death match Sam Steamboat beat Great Malenko in a no DQ, no time limit match Don Curtis vs. The Shadow Alex Medina vs. Salvador Lothario Bob Roop vs. Cisco Grimaldo
9/15/69 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena Beautiful Brutus vs. Hans Mortier in a no DQ, no time limit, loser leaves town match Louie Tillet, Sputnik Monroe & Jack Welch vs. Hiro Matsuda, Duke Keomuka & El Mongol in an elimination match Smasher Sloan vs. Chief Little Wolf Linda Klein vs. Mae Weston Sonny King vs. Pepe Gomez
9/16/69 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Louie Tillet vs. Smasher Sloan Eduardo Perez vs. Bob Roop Mr. X & Mae Weston vs. Pepe Gomez & Linda Klein Chief Little Wolf vs. Coach John Heath
9/16/69 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Cyclone Negro beat Great Malenko in a 2 of 3 falls match Dale Lewis beat Beautiful Brutus by DQ Hiro Matsuda, Duke Keomuka & El Mongol beat Sam Steamboat, Sputnik Monroe & Sonny King(12:00) plus other matches
9/17/69 Eau Gallie, FL @ Civic Center 9-man battle royal featuring Sonny King, Sputnik Monroe, Eduardo Perez, Smasher Sloan, Chief Little Wolf, Bob Roop, Salvador Lothario, Red Shadow and Cisco Grimaldo Plus 3 other matches determined by order of elimination
9/17/69 Miami Beach, FL @ Auditorium Beautiful Brutus beat Great Malenko in a Russian chain match Dale Lewis beat Cyclone Negro by DQ Buddy Fuller beat Duke Keomuka Lester Welch beat Hans Mortier Mae Weston beat Linda Klein Hiro Matsuda & El Mongol draw Sam Steamboat & Louie Tillet
9/19/69 Tallahassee, FL @ Sports Center Arena Dale Lewis & Great Malenko vs. Cyclone Negro & Beautiful Brutus El Mongol vs. Salvador Lothario Hiro Matsuda vs. Sputnik Monroe Sam Steamboat vs. Hans Mortier
9/20/69 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
9/22/69 Orlando, FL @ Sports Stadium NWA World Champion Dory Funk, Jr. vs. Sam Steamboat Dale Lewis vs. Beautiful Brutus Great Malenko vs. Cyclone Negro in a Russian chain match Hans Mortier vs. Lester Welch Lee Fields vs. Pepe Gomez
9/22/69 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena El Mongol vs. Louie Tillet in a lumberjack match Duke Keomuka vs. Sputnik Monroe in a Texas death match Danny Miller vs. Mr. X Salvador Lothario & Sonny King vs. Eduardo Perez & Smasher Sloan Cisco Grimaldo vs. Jack Welch Bob Roop vs. John Heath
9/23/69 Fort Myers, FL @ National Guard Armory 9-man battle royal including Eduardo Perez, Bob Roop, Pepe Gomez, Hans Mortier, Salvador Lothario, Smasher Sloan, Cisco Grimaldo, Abner Collins & Jack Welch Plus 4 other matches
9/23/69 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory NWA World Champion Dory Funk, Jr. beat Dale Lewis in a 2 of 3 falls match Beautiful Brutus beat Great Malenko Cyclone Negro & Sam Steamboat beat El Mongol & Duke Keomuka Hiro Matsuda draw Danny Miller Chris Markoff & Bronko Lubich beat Sonny King & Sputnik Monroe Louie Tillet beat Red Shadow
9/24/69 Eau Gallie, FL @ Civic Center Sonny King & Sputnik Monroe vs. Chris Markoff & Bronko Lubich in a 2 of 3 falls match Salvador Lothario vs. Cisco Grimaldo in a 2 of 3 falls match Bob Roop vs. Eduardo Perez
9/24/69 Miami Beach, FL @ Auditorium NWA World Champion Dory Funk, Jr. beat Beautiful Brutus in a 2 of 3 falls match Cyclone Negro beat Dale Lewis in a Texas death match Smasher Sloan beat Pepe Gomez Buddy Fuller & Lester Welch beat Great Malenko & Hans Mortier Duke Keomuka, Hiro Matsuda & El Mongol vs. Danny Miller, Sam Steamboat & Louie Tillet
9/25/69 Jacksonville, FL @ Coliseum NWA World Champion Dory Funk, Jr. vs. Hiro Matsuda Dale Lewis vs. Cyclone Negro & Beautiful Brutus in a handicap match Duke Keomuka & El Mongol vs. Sam Steamboat & Danny Miller Chris Markoff & Bronko Lubich vs. Salvador Lothario & Pepe Gomez Louie Tillet vs. Eduardo Perez Hans Mortier & Smasher Sloan vs. Sonny King & Sputnik Monroe Cisco Grimaldo vs. Bob Roop
9/26/69 Tallahassee, FL @ Sports Center Arena NWA World Champion Dory Funk, Jr. vs. El Mongol Beautiful Brutus vs. Dale Lewis Louie Tillet vs. Eduardo Perez Sam Steamboat vs. Smasher Sloan
9/27/69 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
9/27/69 Winter Haven, FL NWA World Champion Dory Funk, Jr. draw Danny Miller Louie Tillet & Sputnik Monroe beat Chris Markoff & Bronko Lubich Bob Roop beat Hans Mortier Eduardo Perez draw Salvador Lothario Jack Welch beat Cisco Grimaldo Smasher Sloan beat Pepe Gomez
9/27/69 Nassau, Bahamas @ Oakes Field Hangar Beautiful Brutus vs. Dale Lewis in a brass knuckles match Cyclone Negro & Sam Steamboat vs. Duke Keomuka & El Mongol Sputnik Monroe vs. Hiro Matsuda
9/29/69 Orlando, FL @ Sports Stadium Cyclone Negro & Beautiful Brutus vs. Great Malenko & Dale Lewis in a lights out, Texas death match Sam Steamboat & Lester Welch vs. Bronko Lubich & Chris Markoff Hans Mortier vs. Bob Roop Duke Keomuka vs. Salvador Lothario Don Anderson vs. Coach John Heath
9/29/69 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena Louie Tillet vs. El Mongol in a Texas death match Danny Miller vs. Hiro Matsuda Sonny King & Sputnik Monroe vs. Smasher Slaon & Eduardo Perez Jack Welch vs. Cisco Grimaldo Mr. X vs. Abner Collins
9/30/69 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
9/30/69 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Sputnik Monroe & Sonny King vs. Eduardo Perez & Duke Keomuka Coach John Heath vs. Smasher Sloan Red Shadow vs. Abner Collins
____________________ David Baker Mid-Atlantic Wrestling Historian Back To Top PM Quote Reply
Posted: Sat Dec 9th, 2017 07:12 am Add as Friend Ignore Member PM Quote Reply 84th Post dbaker3179
Joined: Sun Mar 1st, 2009 Location: Glendale, Arizona USA Posts: 1485 Status: Offline Mana: 10/1/69 Eau Gallie, FL @ Civic Center Sonny King & Sputnik Monroe vs. Chris Markoff & Bronko Lubich in a 2 of 3 falls match Plus 2 other matches
10/1/69 Miami Beach, FL @ Auditorium Dale Lewis beat Beautiful Brutus Lester Welch beat Great Malenko in a lights out, Texas death match Cyclone Negro & Sam Steamboat beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda Danny Miller beat El Mongol by DQ Louie Tillet beat Eduardo Perez via pinfall Bob Roop beat Hans Mortier
10/3/69 Tallahassee, FL @ Sports Center Arena Beautiful Brutus vs. Dale Lewis in a brass knuckles match Sam Steamboat & Cyclone Negro vs. Hiro Matsuda & El Mongol Louie Tillet vs. Cisco Grimaldo Smasher Sloan vs. Bob Roop
10/4/69 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
10/6/69 Orlando, FL @ Sports Stadium Beautiful Brutus vs. Dale Lewis in a brass knuckles match Sam Steamboat & Cyclone Negro vs. Bronko Lubich & Chris Markoff Eduard Perez vs. Lester Welch Smasher Sloan vs. Bob Roop Jackie Welch vs. The Shadow
10/6/69 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena El Mongol vs. Louie Tillet in a steel cage, Mongolian death match Hiro Matsuda vs. Danny Miller The Blue Demons vs. Sonny King & Sputnik Monroe Cisco Grimaldo vs. Salvador Lothario
10/7/69 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Sputnik Monroe vs. Mr. X(aka Red Shadow) The Blue Demons vs. Salvador Lothario & Jack Welch Coach John Heath vs. Cisco Grimaldo
10/7/69 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Dale Lewis beat Lester Welch in a 2 of 3 falls match Hiro Matsuda & El Mongol beat Sam Steamboat & Cyclone Negro Chris Markoff & Bronko Lubich no contest with Louie Tillet & Danny Miller Beautiful Brutus beat Dr. Blood Sonny King draw Eduardo Perez
10/8/69 Eau Gallie, FL @ Civic Center Sonny King & Sputnik Monroe vs. Chris Markoff & Bronko Lubich in a Texas tornado match Salvador Lothario vs. Blue Demon #1 in a 2 of 3 falls match Blue Demon #2 vs. Coach John Heath
10/8/69 Miami Beach, FL @ Auditorium Cyclone Negro & Sam Steamboat no decision with El Mongol & Hiro Matsuda Lester Welch beat Dale Lewis in a match with 2 referees; one of which was Beautiful Brutus Louie Tillet beat Gentleman X Danny Miller beat Eduardo Perez Bob Roop beat Smasher Sloan Jack Welch beat Cisco Grimaldo
10/10/69 Tallahassee, FL @ Sports Center Arena Dale Lewis vs. Sam Steamboat Bronco Lubich & Chris Markoff vs. Danny Miller & Louie Tillet Cyclone Negro vs. El Mongol Cisco Grimaldo vs. Bob Roop
10/11/69 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
10/13/69 Orlando, FL @ Sports Stadium San Steamboat & Cyclone Negro vs. Bronko Lubich & Chris Markoff in a brass knuckles match Dr. Blood & Dale Lewis vs. Beautiful Brutus & Bob Roop Bobo Johnson vs. Little Crusher Duke Keomuka vs. Sputnik Monroe Eduardo Perez vs. Salvador Lothario
10/13/69 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena Louie Tillet vs. El Mongol in a loser leaves town match Hiro Matsuda vs. Danny Miller in a Texas death match Buddy Colt vs. Wee Willie Wilson Blue Demon #2 vs. John Heath Blue Demon #1 vs. Sonny King
10/14/69 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
10/14/69 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Beautiful Brutus, Sam Steamboat, Lester Welch & Cyclone Negro beat Dale Lewis, Dr. Blood, Hiro Matsuda & El Mongol Chris Markoff & Bronko Lubich beat Danny Miller & Louie Tillet Sputnik Monroe & Sonny King beat The Blue Demons by DQ Bob Roop & Don Curtis beat Cisco Grimaldo & Eduardo Perez Bobo Johnson & Wee Willie Wilson beat Buddy Colt & Little Crusher
10/15/69 Eau Gallie, FL @ Civic Center Sonny King & Sputnik Monroe vs. The Blue Demons in a 2 of 3 falls match Eduardo Perez vs. Salvador Lothario in a 2 of 3 falls match Bobo Johnson vs. Buddy Colt
10/15/69 Miami, FL @ Dinner Key Auditorium Dale Lewis vs. Louie Tillet Beautiful Brutus & Danny Miller vs. El Mongol & Hiro Matsuda The Blue Demons vs. Sonny King & Sputnik Monroe Buddy Fuller vs. Eduardo Perez Cisco Grimaldo vs. Bob Roop Buddy Colt vs. Bobo Johnson
10/17/69 Tallahassee, FL @ Sports Center Arena Cyclone Negro & Sam Steamboat vs. Bronco Lubich & Chris Markoff Sputnik Monroe vs. El Mongol Bobo Johnson vs. Little Crusher Sonny King vs. Eduardo Perez
10/18/69 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
10/20/69 Orlando, FL @ Sports Stadium Sam Steamboat & Cyclone Negro vs. Bronko Lubich & Chris Markoff in a Texas tornado match Hiro Matsuda vs. Sputnik Monroe Louie Tillet vs. Cisco Grimaldo Bob Roop vs. Eduardo Perez Bobo Johnson vs. Buddy Colt
10/20/69 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena Danny Miller vs. El Mongol in a loser leaves town match Dale Lewis vs. Beautiful Brutus The Blue Demons vs. Lester Welch & Jack Welch Sonny King vs. Dr. Blood Wee Willie Wilson vs. Little Crusher
10/21/69 Fort Myers, FL @ National Guard Armory The Blue Demons vs. Coach John Heath & Jack Welch Pat O’Hara vs. Mr. X Wee Willie Wilson vs. Buddy Colt Cisco Grimaldo vs. Abner Collins
10/21/69 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Sam Steamboat & Cyclone Negro beat El Mongol & Hiro Matsuda Don Curtis beat Dale Lewis Danny Miller beat Dr. Blood Louie Tillet beat Eduardo Perez Chris Markoff & Bronko Lubich beat Sputnik Monroe & Bob Roop Sonny King & Bobo Johnson beat Red Shadow & Little Crusher
10/22/69 Eau Gallie, FL @ Civic Center Sonny King & Sputnik Monroe vs. The Blue Demons in a 2 of 3 falls match Eduardo Perez vs. Jack Welch in a 2 of 3 falls match Cisco Grimaldo vs. Coach John Heath
10/22/69 Miami Beach, FL @ Auditorium Beautiful Brutus & Lester Welch beat Dr. Blood & Dale Lewis El Mongol & Hiro Matsuda beat Cyclone Negro & Sam Steamboat in a Texas death match Bronko Lubich & Chris Markoff beat Danny Miller & Louie Tillet Bobo Johnson & Wee Willie Wilson beat Little Crusher & Buddy Colt
10/23/69 Nassau, Bahamas @ Nassau Stadium Hiro Matsuda & El Mongol vs. Sputnik Monroe & Sonny King Sam Steamboat vs. Missouri Mauler Bobo Johnson vs. Little Crusher
10/23/69 Ocala, FL @ City Auditorium Beautiful Brutus vs. Dale Lewis The Blue Demons vs. Cyclone Negro & Don Curtis Jack Welch vs. Red Shadow
10/23/69 Sarasota, FL @ Robarts Sports Arena Danny Miller & Louie Tillet vs. Bronko Lubich & Chris Markoff Coach John Heath vs. Duke Keomuka Wee Willie Wilson vs. Buddy Colt Salvador Lothario vs. Dr. Blood Bob Roop vs. Cisco Grimaldo
10/24/69 Tallahassee, FL @ Sports Center Arena Sam Steamboat & Cyclone Negro vs. Bronco Lubich & Chris Markoff El Mongol vs. Louie Tillet Bobo Johnson vs. Buddy Colt Eduardo Perez vs. Bob Roop
10/25/69 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
10/27/69 Orlando, FL @ Sports Stadium Cyclone Negro, Louie Tillet, Bob Roop & Sam Steamboat vs. Bronko Lubich, Chris Markoff & The Blue Demons Cyclone Negro vs. Chris Markoff Sam Steamboat vs. Bronko Lubich Bob Roop & Louie Tillet vs. The Blue Demons Harry Smith vs. Red Shadow Sonny King vs. Cisco Grimaldo
10/27/69 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena @ Polo Grounds Dale Lewis beat Danny Miller in a 2 of 3 falls match Jack Welch & Lester Welch beat Hiro Matsuda & Mr. Yamamoto Beautiful Brutus beat Dr. Blood Eduardo Perez beat Porter Tindale
10/28/69 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Duke Keomuka & Eduardo Perez vs. Jack Welch & Harry Smith Coach John Heath vs. Red Shadow Cisco Grimaldo vs. Calvin Taylor
10/28/69 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Chris Markoff & Bronko Lubich beat Sonny King & Sailor Art Thomas Bob Roop draw Hiro Matsuda Plus other matches
10/29/69 Eau Gallie, FL @ Civic Center El Mongol vs. Sam Steamboat in a 2 of 3 falls match The Blue Demons vs. Bob Roop & Coach John Heath in a 2 of 3 falls match Cisco Grimaldo vs. Harry Smith
10/29/69 Miami Beach, FL @ Auditorium Dale Lewis beat Lester Welch in a 2 of 3 falls match Cyclone Negro beat Hiro Matsuda Eduardo Perez draw Jack Welch Beautiful Brutus & Danny Miller beat Dr. Blood & Red Shadow Bronko Lubich & Chris Markoff beat Sonny King & Sputnik Monroe
10/31/69 Tallahassee, FL @ Sports Center Arena The Blue Demons vs. Cyclone Negro & Sam Steamboat Louie Tillet vs. El Mongol Dale Lewis vs. Danny Miller Cisco Grimaldo vs. The Shadow
11/1/69 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
11/3/69 Orlando, FL @ Sports Stadium Bronko Lubich vs. Sam Steamboat in a Texas death match Dale Lewis vs. Bob Roop The Blue Demons vs. Sonny King & Sputnik Monroe Louie Tillet vs. Karl Krauser Harry Smith vs. Mr. X
11/3/69 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena Danny Miller vs. Mr. Yamamoto Cyclone Negro vs. Chris Markoff Lester Welch & Jack Welch vs. Eduardo Perez & Cisco Grimaldo Dr. Blood vs. John Heath Cowboy Frankie Laine vs. Duke Keomuka
11/4/69 Fort Myers, FL @ National Guard Armory The Blue Demons vs. Harry Smith & Jack Welch Coach John Heath vs. Dr. Blood Duke Keomuka vs. Sonny King
11/4/69 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Dale Lewis beat Beautiful Brutus in a 2 of 3 falls match Chris Markoff & Bronko Lubich draw Cyclone Negro & Sam Steamboat El Mongol beat Sputnik Monroe Danny Miller & Louie Tillet beat Eduardo Perez & Karl Krauser Bob Roop beat Mr. X Cowboy Frankie Laine beat Cisco Grimaldo
11/5/69 Eau Gallie, FL @ Civic Center The Blue Demons vs. Bob Roop & Harry Smith in a 2 of 3 falls match Duke Keomuka vs. Jack Welch in a 2 of 3 falls match Dr. Blood vs. Cowboy Frankie Laine
11/5/69 Miami Beach, FL @ Auditorium Dale Lewis beat Beautiful Brutus in a no DQ match El Mongol beat Cyclone Negro Louie Tillet(sub for Dory Dixon) beat Cisco Grimaldo Sonny King & Sputnik Monroe beat Karl Krauser & Eduardo Perez Danny Miller & Sam Steamboat draw Bronko Lubich & Chris Markoff
11/7/69 Tallahassee, FL @ Sports Center Arena El Mongol vs. Louie Tillet in a no DQ match Dale Lewis & Dr. Blood vs. Sam Steamboat & Cyclone Negro Dory Dixon vs. Cisco Grimaldo Beautiful Brutus vs. Karl Krauser
11/8/69 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
11/8/69 Nassau, Bahamas @ Oakes Field Hanger Chris Markoff & Bronko Lubich vs. Cyclone Negro & Sam Steamboat Sonny King vs. Missouri Mauler Sputnik Monroe vs. El Mongol
11/8/69 Lakeland, FL @ National Guard Armory Dale Lewis & Dr. Blood vs. Beautiful Brutus & Danny Miller Dory Dixon vs. Eduardo Perez Cowboy Frankie Laine vs. Karl Krauser Bob Roop vs. Blue Demon #2
11/10/69 Orlando, FL @ Sports Stadium Dory Funk, Sr. vs. Dale Lewis in a Texas death match Terry Funk vs. Dr. Blood Bronko Lubich vs. Beautiful Brutus The Blue Demons vs. Bob Roop & San Steamboat Dory Dixon vs. Cisco Grimaldo
11/10/69 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena Cyclone Negro vs. Chris Markoff in a Texas death match Danny Miller vs. Mr. Yamamoto Sputnik Monroe & Sonny King vs. Mr. Saito & Duke Keomuka Cowboy Frankie Laine vs. Eduardo Perez
11/11/69 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Dick Steinborn vs. Cisco Grimaldo Bob Roop vs. Duke Keomuka Beautiful Brutus vs. Karl Krauser Cowboy Frankie Laine vs. Dr. Blood Dick Steinborn, Bob Roop, Beautiful Brutus & Cowboy Frankie Laine vs. Cisco Grimaldo, Duke Keomuka, Dr. Blood & Karl Krauser
11/11/69 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Dory Funk, Sr. & Terry Funk beat Great Malenko & Dale Lewis Joe Scarpa draw El Mongol Dory Dixon beat Eduardo Perez Chris Markoff & Bronko Lubich beat Louie Tillet & Danny Miller Cyclone Negro & Sam Steamboat beat The Blue Demons Mr. Saito beat Sonny King
11/12/69 Miami Beach, FL @ Auditorium Dory Funk, Sr. beat Dale Lewis Cyclone Negro beat Missouri Mauler in a lights out match Terry Funk beat Dr. Blood Danny Miller & Joe Scarpa beat Bronko Lubich & Chris Markoff Sam Steamboat & Louie Tillet beat Karl Krauser & Mr. X Sonny King, Dory Dixon & Sputnik Monroe beat El Mongol, Duke Keomuka & Mr. Saito
11/12/69 Eau Gallie, FL @ Civic Center
11/13/69 Ocala, FL @ City Auditorium Beautiful Brutus vs. El Mongol The Blue Demons vs. Danny Miller & Louie Tillet Dory Dixon vs. Eduardo Perez Sonny King vs. Mr. Saito
11/14/69 Tallahassee, FL @ Sports Center Arena Louie Tillet vs. El Mongol Bronco Lubich & Chris Markoff vs. Danny Miller & Bob Roop Cyclone Negro vs. Dale Lewis Dory Dixon vs. Eduardo Perez
11/15/69 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
11/17/69 Orlando, FL @ Sports Stadium Bronko Lubich & Chris Markoff vs. Sam Steamboat & Beautiful Brutus Dale Lewis vs. Bob Roop in a 2 of 3 falls match Dory Dixon vs. Cisco Grimaldo Sputnik Monroe vs. Dr. Blood Jackie Welch vs. Eduardo Perez
11/17/69 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena Danny Miller vs. El Mongol Louie Tillet vs. Mr. Yamamoto Cyclone Negro vs. Mr. Saito The Blue Demons vs. Cowboy Frankie Laine & Sonny King Karl Krauser vs. Harry Smith
11/18/69 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Dick Steinborn & Cowboy Frankie Laine vs. The Blue Demons Sonny King vs. Karl Krauser Jack Welch vs. Red Shadow
11/18/69 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
11/19/69 Miami Beach, FL @ Auditorium Danny Miller beat Dale Lewis Bronko Lubich & Chris Markoff beat Cyclone Negro & Sam Steamboat Duke Keomuka & Mr. Saito beat Sonny King & Sputnik Monroe Dory Dixon beat El Mongol Louie Tillet & Jack Welch beat Cisco Grimaldo & Eduardo Perez
11/19/69 Eau Gallie, FL @ Civic Center Beautiful Brutus, Bob Roop, Cowboy Frankie Laine & Coach John Heath vs. The Blue Demons, Dr. Blood & Karl Krauser in an elimination match Plus 4 other matches
11/21/69 Tallahassee, FL @ Sports Center Arena El Mongol vs. Louie Tillet in a Mongolian death match Bronco Lubich & Chris Markoff vs. Sam Steamboat & Danny Miller Dick Steinborn vs. Eduardo Perez Dory Dixon vs. Dr. Blood
11/22/69 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
11/22/69 Nassau, Bahamas @ Oakes Field Hanger Cyclone Negro & Sam Steamboat vs. Bronko Lubich & Chris Markoff in a Texas death match Dory Dixon vs. Blue Demon #1 Danny Miller vs. Blue Demon #2
11/24/69 Orlando, FL @ Sports Stadium Bronko Lubich & Chris Markoff vs. Sam Steamboat & Bob Roop in a 2 of 3 falls match Dale Lewis vs. Don Curtis in a sleeper hold match Dory Dixon vs. Eduardo Perez Jackie Welch vs. Blue Demon #1 Sonny King vs. Karl Krauser
11/24/69 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena Missouri Mauler vs. Louie Tillet in a lights out match Danny Miller & Cyclone Negro vs. El Mongol & Mr. Yamamoto Sputnik Monroe vs. Mr. Saito Cowboy Frankie Laine vs. Cisco Grimaldo Harry Smith vs. Dr. Blood
11/25/69 Fort Myers, FL @ National Guard Armory The Blue Demons vs. Sputnik Monroe & Sonny King Jack Welch vs. Cisco Grimaldo Coach John Heath vs. Red Shadow
11/25/69 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Chris Markoff & Bronko Lubich vs. Sam Steamboat & Cyclone Negro Dale Lewis vs. Bob Roop Dory Dixon, Dick Steinborn & Cowboy Frankie Laine vs. El Mongol, Duke Keomuka & Mr. Saito Danny Miller vs. Karl Krauser Louie Tillet vs. Dr. Blood Harry Smith vs. Eduardo Perez
11/26/69 Miami, FL Bronko Lubich & Chris Markoff vs. Sam Steamboat & Cyclone Negro in a Texas death match with Louie Tillet as special referee Dale Lewis vs. Danny Miller Duke Keomuka, The Blue Demons & Mr. Saito vs. Dory Dixon, Bob Roop, Sonny King & Sputnik Monroe El Mongol vs. Dick Steinborn Cowboy Frankie Laine vs. Cisco Grimaldo
11/28/69 Tallahassee, FL @ Sports Center Arena Bronco Lubich & Chris Markoff vs. Sam Steamboat & Cyclone Negro El Mongol vs. Dick Steinborn Mr. Saito vs. Abner Collins Cowboy Frankie Laine vs. Cisco Grimaldo
11/29/69 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
11/29/69 Sarasota, FL @ American Legion Arena Sputnik Monroe, Dick Steinborn, Louie Tillet & Cowboy Frankie Laine vs. Duke Keomuka, Mr. Saito & The Blue Demons in an elimination match Coach John Heath vs. Eduardo Perez Mr. Saito vs. Cowboy Frankie Laine Sputnik Monroe vs. Duke Keomuka Jack Welch vs. Cisco Grimaldo
12/1/69 Orlando, FL @ Sports Stadium Sam Steamboat vs. Dale Lewis Bronko Lubich & Chris Markoff vs. Don Curtis & Bob Roop in a 2 of 3 falls match The Mighty Yankees vs. John Heath & George Grant Dory Dixon vs. Blue Demon #1 Jackie Welch vs. The Executioner
12/1/69 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena Cyclone Negro, Danny Miller & Louie Tillet vs. Missouri Mauler, Mr. Yamamoto & El Mongol Cowboy Frankie Laine vs. Mr. Saito Harry Smith vs. Eduardo Perez Abner Collins vs. Cisco Grimaldo
12/2/69 Fort Myers, FL @ National Guard Armory 11-man battle royal including Eduardo Perez, Coach John Heath, Jack Welch, The Blue Demons, Dr. Blood, Harry Smith, George Grant, Abner Collins and Karl Krauser Plus 5 other matches
12/2/69 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Sailor Art Thomas beat Missouri Mauler Sam Steamboat, Cyclone Negro, Danny Miller & Bob Roop beat Bronko Lubich, Mr. Saito, Chris Markoff & Dale Lewis in a 3 of 5 falls match Dory Dixon beat El Mongol Dick Steinborn & Cowboy Frankie Laine beat Mephisto & Dante by DQ Louie Tillet beat The Executioner
12/3/69 Eau Gallie, FL @ Civic Center Missouri Mauler vs. Danny Miller in a lights out match Don Curtis vs. El Mongol The Mighty Yankees vs. Cowboy Frankie Laine & Jack Welch in a 2 of 3 falls match Harry Smith vs. Cisco Grimaldo
12/5/69 Tallahassee, FL @ Sports Center Arena Sam Steamboat & Cyclone Negro vs. Bronco Lubich & Chris Markoff in a Texas death match with Bob Roop as special referee Danny Miller vs. El Mongol The Mighty Yankees vs. Abner Collins & Bob Roop Dick Steinborn vs. Karl Krauser
12/6/69 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
12/8/69 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena Danny Miller vs. Missouri Mauler in a boxing match Sam Steamboat vs. Mr. Yamamoto George Grant & John Heath vs. Duke Keomuka & Mr. Saito Don Anderson vs. Cisco Grimaldo
12/9/69 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Cowboy Frankie Laine & Harry Smith vs. The Blue Demons Coach John Heath vs. Karl Krauser The Executioner vs. Jack Welch George Grant vs. Dr. Blood
12/9/69 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory NWA World Champion Dory Funk, Jr. beat Missouri Mauler Dale Lewis beat Terry Funk Chris Markoff & Bronko Lubich beat Dick Steinborn & Dory Dixon Louie Tillet & Danny Miller beat Hiro Matsuda & El Mongol Sam Steamboat & Cyclone Negro beat Mephisto & Dante by DQ Bob Roop beat Mr. Saito by DQ
12/10/69 Eau Gallie, FL @ Civic Center Bob Roop vs. El Mongol in a 2 of 3 falls match The Blue Demons vs. Cowboy Frankie Laine & Jack Welch in a 2 of 3 falls match Cisco Grimaldo vs. George Grant
12/10/69 Miami Beach, FL @ Auditorium NWA World Champion Dory Funk, Jr, vs. Missouri Mauler Terry Funk vs. Dale Lewis in a Texas death match Bronko Lubich & Chris Markoff vs. Dory Dixon & Louie Tillet Danny Miller vs. Mr. Saito Mephisto & Dante vs. Sam Steamboat & Cyclone Negro Hiro Matsuda vs. Don Curtis Eduardo Perez vs. Coach John Heath
12/12/69 Tallahassee, FL @ Sports Center Arena Mephisto & Dante vs. Sam Steamboat & Cyclone Negro Abner Collins vs. El Mongol Missouri Mauler vs. Louie Tillet Dick Steinborn vs. The Executioner
12/13/69 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
12/15/69 Orlando, FL @ Sports Stadium Dory Funk, Jr. & Cyclone Negro vs. Dale Lewis & Mr. Saito Bob Roop & Don Curtis vs. Mephisto & Dante Sam Steamboat vs. Karl Krauser Dory Dixon vs. Dr. Blood John Heath vs. The Executioner
12/15/69 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena Bronco Lubich & Chris Markoff vs. Danny Miller & Mr. West Palm Beach Hiro Matsuda vs. Cowboy Frankie Laine Big O vs. Mr. Yamamoto Blue Demon #2 vs. Jack welch Harry Smith vs. Blue Demon #1
12/16/69 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory NWA World Champion Dory Funk, Jr. beat Dale Lewis in a 2 of 3 falls match Thunderbird tournament match Missouri Mauler beat Cyclone Negro Other matches Big O, Bob Roop & Sam Steamboat beat Mr. Saito, Hiro Matsuda & El Mongol Danny Miller & Louie Tillet beat Chris Markoff & Bronko Lubich Mephisto & Dante beat Dory Dixon & Cowboy Frankie Laine
12/16/69 Fort Myers, FL @ National Guard Armory The Blue Demons vs. Dick Steinborn & Jack Welch Dr. Blood vs. Don Anderson Coach John Heath vs. The Executioner Eduardo Perez vs. George Grant
12/17/69 Eau Gallie, FL @ Civic Center The Blue Demons vs. Cyclone Negro & Cowboy Frankie Laine in a 2 of 3 falls match Mr. Saito vs. Harry Smith in a 2 of 3 falls match Eduardo Perez vs. Coach John Heath
12/17/69 Miami Beach, FL @ Convention Center NWA World Champion Dory Funk, Jr. beat Hiro Matsuda Dory Funk, Sr. beat Dale Lewis in a Texas death match Missouri Mauler beat Danny Miller Bronko Lubich & Chris Markoff beat Louie Tillet & Dory Dixon Sam Steamboat & Bob Roop draw Mephisto & Dante
12/19/69 Tallahassee, FL @ Sports Center Arena Danny Miller & Sam Steamboat vs. Mephisto & Dante El Mongol vs. Dick Steinborn Louie Tillet vs. Mr. Saito Don Anderson vs. Dr. Blood
12/20/69 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
12/20/69 Nassau, Bahamas @ Oakes Field Hanger 9-man battle royal featuring Dale Lewis, Big O, Missouri Mauler, Cyclone Negro, Cisco Grimaldo, Dory Dixon, Eduardo Perez, Hiro Matsuda and The Executioner Plus 4 other matches
12/20/69 Ocala, FL @ City Auditorium Jack Brisco vs. Great Malenko Nick Kozak vs. Corsica Joe Lord Littlebrook vs. Mighty Atom Bonnie Watson vs. Sarah Corsica
12/22/69 Orlando, FL @ Sports Stadium Mr. Saito beat Dale Lewis in a 2 of 3 falls match to win NWA Florida Title Bob Roop & Don Curtis vs. Mephisto & Dante Sam Steamboat vs. Missouri Mauler Hiro Matsuda vs. Harry Smith Eduardo Perez vs. George Grant
12/22/69 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena Mr. Yamamoto vs. Mr. West Palm Beach in a mask vs. mask match Danny Miller vs. Chris Markoff Great Malenko & Hans Mortier vs. Cowboy Frankie Laine & Bob Orton John Heath vs. Cisco Grimaldo Blue Demon #1 vs. Abner Collins
12/23/69 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Dale Lewis vs. Danny Miller Sam Steamboat & Bob Orton vs. Mephisto & Dante El Mongol vs. Dick Steinborn Cowboy Frankie Laine vs. Chris Markoff
12/25/69 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Mr. Saito won an 11-man battle royal Don Curtis, Bob Roop & Dick Steinborn beat Missouri Mauler, Hiro Matsuda & El Mongol Mephisto & Dante beat Louie Tillet & Danny Miller Mr. Saito beat Pepe Gomez Harry Smith beat Blue Demon #2 by forfeit Cowboy Frankie Laine beat Blue Demon #1
12/26/69 Belle Glade, FL @ National Guard Armory Missouri Mauler vs. Big O Chris Markoff vs. The Blue Demons in a handicap match Mr. Saito vs. Pepe Gomez Karl Krauser vs. Cowboy Frankie Laine Coach John Heath vs. Dr. Blood
12/26/69 Tallahassee, FL @ Sports Center Arena Danny Miller & Sam Steamboat vs. Mephisto & Dante in a Texas tornado match El Mongol vs. Dick Steinborn in a Texas death match Hiro Matsuda vs. Bob Roop Cisco Grimaldo vs. Eduardo Perez
12/27/69 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
12/29/69 Orlando, FL @ Sports Stadium Mr. Saito vs. Dale Lewis in a 2 of 3 falls match Dick Steinborn & Lester Welch vs. Mephisto & Dante Sam Steamboat & Bob Roop vs. Aldo Bogni & Bronko Lubich Don Curtis vs. Hiro Matsuda Harry Smith vs. The Executioner
12/29/69 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena Missouri Mauler vs. Bob Orton Bruiser Ben the Wrestling Bear vs. Chris Markoff The Blue Demons vs. Danny Miller & Cowboy Frankie Laine Jack Welch vs. Nick Adams George Grant vs. Dr. Blood
12/30/69 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Harry Smith & Pepe Gomez vs. The Blue Demons George Grant vs. Skull Von Stroheim Coach John Heath vs. The Executioner
12/30/69 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Big O beat Dale Lewis Sam Steamboat & Thunderbolt Patterson beat Mephisto & Dante Danny Miller beat Missouri Mauler Bob Roop & Dick Steinborn beat Chris Markoff & Bronko Lubich Bruiser Ben the Wrestling Bear beat Cisco Grimaldo & Eduardo Perez(8:00) Thunderbird tournament matches Jack Welch beat Mr. Saito by DQ Hiro Matsuda beat Cowboy Frankie Laine
12/31/69 Eau Gallie, FL @ Civic Center Mephisto & Dante vs. Sam Steamboat & Danny Miller Frank Lane vs. Hiro Matsuda Buddy Colt vs. Bobo Johnson Dr. Blood vs. George Grant
|
|
|
Post by Kriss on Dec 9, 2022 19:52:45 GMT
1/1/70 Jacksonville, FL @ Coliseum Chris Markoff & Bronko Lubich vs. Bob Orton & Sam Steamboat Mr. Saito vs. Dick Steinborn Lester Welch, Jack Welch & Frankie Laine vs. Mephisto, Dante & Sir Roger Mitchell Hiro Matsuda vs. Harry Smith Cisco Grimaldo & Kurt Von Stroheim vs. Bruiser Ben the Wrestling Bear in a handicap match Thunderbolt Patterson vs. Pepe Gomez Alberto Amesa vs. Aldo Bogni
1/2/70 Tallahassee, FL @ Sports Center Arena Mephisto & Dante vs. Danny Miller & Dick Steinborn Bob Roop vs. Missouri Mauler Karl Krauser vs. Bob Orton The Executioner vs. Pepe Gomez
1/3/70 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
1/3/70 Lakeland, FL @ National Guard Armory Bob Orton vs. Mr. Saito Skull Von Stroheim vs. Bruiser Ben the Wrestling Bear Thunderbolt Patterson vs. Cisco Grimaldo The Executioner vs. Jack Welch Aldo Bogni vs. Nick Adams Dr. Blood vs. George Grant
1/5/70 Lake Wales, FL @ Armory Skull Von Stroheim vs. Danny Miller Buddy Colt & The Executioner vs. Bobo Johnson & Frankie Laine Cisco Grimaldo vs. Harry Smith
1/5/70 Orlando, FL @ Sports Stadium Mr. Saito vs. Jack Brisco Bruiser Ben the Wrestling Bear vs. Hiro Matsuda Mephisto & Dante vs. Sam Steamboat & Bob Roop Dory Dixon vs. Nick Adams Coach John Heath vs. Dr. Blood
1/5/70 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena Cyclone Negro & Thunderbolt Patterson beat Chris Markoff & Bronko Lubich in a 2 of 3 falls match Missouri Mauler beat Bob Orton Jack Welch beat Eduardo Perez(1:00) Louie Tillet beat Duke Keomuka Aldo Bogni beat Cisco Grimaldo
1/6/70 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Danny Miller beat Missouri Mauler to win Brass Knuckles Title Cyclone Negro & Jack Brisco beat Chris Markoff & Bronko Lubich to win NWA Florida Tag Title Mr. Saito beat Bob Orton by DQ Mephisto & Dante draw Sam Steamboat & Thunderbolt Patterson Bob Roop beat Aldo Bogni Bobo Johnson beat Buddy Colt
1/6/70 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Dick Steinborn(sub for Dory Dixon) beat Duke Keomuka by DQ in a 2 of 3 falls match Jack Welch beat Cisco Grimaldo via pinfall Dick Steinborn beat The Executioner Skull Von Stroheim beat Cowboy Frankie Laine via pinfall
1/6/70 Fort Pierce, FL @ National Guard Armory Hiro Matsuda vs. Louie Tillet Bruiser Ben the Wrestling Bear vs. Eduardo Perez Nick Adams vs. Dr. Blood Cisco Grimaldo vs. Coach John Heath
1/7/70 Miami Beach, FL @ Auditorium Jack Brisco(sub for Dory Dixon) beat Mr. Saito Cyclone Negro vs. Missouri Mauler Chris Markoff & Bronko Lubich draw Bob Roop & Jack Brisco Bruiser Ben the Wrestling Bear beat Cisco Grimaldo & Eduardo Perez Louie Tillet(sub for Jose Lothario) beat Aldo Bogni Bob Orton beat Skull Von Stroheim Thunderbolt Patterson beat Nick Adams
1/7/70 Eau Gallie, FL @ Civic Center Mephisto & Dante vs. Danny Miller & Sam Steamboat in a 2 of 3 falls match Frankie Laine vs. Hiro Matsuda in a 2 of 3 falls match Buddy Colt vs. Bobo Johnson Dr. Blood vs. George Grant
1/8/70 Jacksonville, FL @ Coliseum Jack Brisco beat Missouri Mauler in a brass knuckles match Mephisto & Dante beat Sam Steamboat & Cyclone Negro Mr. Saito vs. Danny Miller Hiro Matsuda & Duke Keomuka vs. Bob Roop & Louie Tillet Bob Orton beat Skull Von Stroheim Dory Dixon beat The Executioner Dr. Blood vs. Thunderbolt Patterson
1/8/70 Sarasota, FL @ American Legion Arena Bronko Lubich & Chris Markoff vs. Frankie Laine & Dick Steinborn Bruiser Ben the Wrestling Bear vs. Eduardo Perez Coach John Heath vs. Aldo Bogni Nick Adams vs. Jack Welch
1/9/70 Tallahassee, FL @ Sports Center Arena Chris Markoff & Bronko Lubich vs. Danny Miller & Dick Steinborn Missouri Mauler vs. Cyclone Negro Bruiser Ben the Wrestling Bear vs. Aldo Bogni & Skull Von Stroheim
1/10/70 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
1/10/70 Lakeland, FL @ National Guard Armory Missouri Mauler vs. Bob Orton Danny Miller & Louie Tillet vs. Mephisto & Dante Jack Brisco vs. Mr. Saito Thunderbolt Patterson vs. Skull Von Stroheim Aldo Bogni vs. Bob Roop
1/10/70 Leesburg, FL @ National Guard Armory Chris Markoff & Bronko Lubich vs. Sam Steamboat & Cyclone Negro in a 2 of 3 falls match Hiro Matsuda vs. Dory Dixon in a 2 of 3 falls match Buddy Colt vs. Bobo Johnson
1/12/70 Palatka, FL @ National Guard Armory Don Curtis vs. Duke Keomuka Bruiser Ben the Wrestling Bear vs. Eduardo Perez & Cisco Grimaldo The Executioner vs. Dory Dixon Abner Collins vs. Mr. X
1/12/70 Orlando, FL @ Sports Stadium Mr. Saito & Hiro Matsuda vs. Jack Brisco & Dick Steinborn in a 2 of 3 falls match Mephisto & Dante vs. Sam Steamboat & Bob Roop Skull Von Stroheim vs. Bob Orton Duke Savage vs. Coach John Heath Harry Smith vs. Dr. Blood
1/12/70 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena Thunderbolt Patterson & Cyclone Negro vs. Bronko Lubich & Chris Markoff Louie Tillet vs. Aldo Bogni Missouri Mauler vs. Danny Miller Buddy Colt vs. Bobo Johnson
1/13/70 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Dick Steinborn beat Duke Keomuka via pinfall Bruiser Ben the Wrestling Bear beat Cisco Grimaldo, The Executioner & 2 fans Harry Smith beat Eduardo Perez Nick Adams beat Duke Savage
1/13/70 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Missouri Mauler beat Danny Miller in a brass knuckles match Chris Markoff & Bronko Lubich beat Cyclone Negro & Bob Orton via pinfall Mr. Saito double countout with Jack Brisco Mephisto, Dante & Sir Roger Mitchell beat Sam Steamboat, Dory Dixon & Thunderbolt Patterson Bob Roop beat Skull Von Stroheim
1/13/70 Fort Pierce, FL @ National Guard Armory Hiro Matsuda vs. Louie Tillet Bobo Johnson vs. Buddy Colt Coach John Heath vs. Dr. Blood Jack Welch vs. Mr. X
1/14/70 Eau Gallie, FL Civic Center Chris Markoff & Bronko Lubich vs. Dory Dixon & Harry Smith in a 2 of 3 falls match Missouri Mauler vs. Bob Orton in a 2 of 3 falls match Bruiser Ben the Wrestling Bear vs. Dr. Blood Duke Savage vs. Jack Welch
1/14/70 Miami Beach, FL @ Auditorium
1/15/70 Jacksonville, FL @ Coliseum Missouri Mauler & Mr. Saito vs. Jack Brisco & Danny Miller Mephisto & Dante vs. Sam Steamboat & Cyclone Negro Hiro Matsuda vs. Thunderbolt Patterson Bob Orton vs. Duke Savage Buddy Colt vs. Bobo Johnson Bob Roop vs. Skull Von Stroheim
1/15/70 Sarasota, FL @ American Legion Arena Dick Steinborn & Dory Dixon vs. Bronko Lubich & Chris Markoff Bruiser Ben the Wrestling Bear vs. Dr. Blood & The Executioner Louie Tillet vs. Aldo Bogni Jack Welch vs. Cisco Grimaldo
1/16/70 Belle Glade, FL @ Armory Bob Orton & Bob Roop vs. Hiro Matsuda & Duke Keomuka Bruiser Ben the Wrestling Bear vs. Dr. Blood & Eduardo Perez Skull Von Stroheim vs. Coach John Heath The Executioner vs. Harry Smith
1/16/70 Tallahassee, FL @ Sports Center Arena Chris Markoff & Bronko Lubich vs. Jose Lothario & Cyclon Negro Mr. Saito vs. Dick Steinborn Jack Brisco vs. Duke Savage Aldo Bogni vs. Louie Tillet
1/17/70 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
1/17/70 Lakeland, FL @ National Guard Armory Bob Orton vs. Hiro Matsuda Bruiser Ben the Wrestling Bear vs. Mr. Saito & Duke Keomuka Louie Tillet & Bob Roop vs. Skull Von Stroheim & Duke Savage Dick Steinborn vs. Dr. Blood
1/19/70 Orlando, FL @ Sports Stadium Jack Brisco & Dick Steinborn vs. Hiro Matsuda & Mr. Saito in a brass knuckles match Mephisto, Dante & Sir Roger Mitchell vs. Lester Welch, Sam Steamboat & Bob Roop Dory Dixon vs. Duke Keomuka Jack Welch vs. Duke Savage Coach John Heath vs. Eduardo Perez
1/19/70 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena Aldo Bogni, Bronko Lubich & Chris Markoff vs. Thunderbolt Patterson, Louie Tillet & Cyclone Negro Bob Orton vs. Missouri Mauler Danny Miller vs. Skull Von Stroheim Al Valesco vs. Cisco Grimaldo Harry Smith vs. The Executioner
1/20/70 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Dick Steinborn & Bob Roop beat Duke Keomuka & Dr. Blood by DQ in a 2 of 3 falls match Harry Smith beat Duke Savage in a 2 of 3 falls match Abner Collins beat The Executioner by DQ
1/20/70 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Missouri Mauler beat Cyclone Negro Mr. Saito beat Louie Tillet Sam Steamboat beat Sir Roger Mitchell twice in 15 minutes Thunderbolt Patterson & Jack Brisco beat Mephisto & Dante Bob Orton & Danny Miller beat Chris Markoff & Bronko Lubich by DQ Aldo Bogni beat Al Valesco
1/20/70 Fort Pierce, FL @ National Guard Armory 7-man battle royal featuring Dory Dixon, Hiro Matsuda, Skull Von Stroheim, Jack Welch, Cisco Grimaldo, Coach John Heath & Eduardo Perez plus other matches
1/21/70 Eau Gallie, FL @ Civic Center Danny Miller vs. Mr. Saito in a 2 of 3 falls match Bob Roop & Harry Smith vs. Hiro Matsuda & Duke Keomuka in a 2 of 3 falls match Eduardo Perez vs. Coach John Heath
1/21/70 Miami Beach, FL @ Auditorium Louie Tillet & Sam Steamboat vs. Mephisto & Dante in a match with 2 referees Missouri Mauler vs. Cyclone Negro Chris Markoff & Bronko Lubich vs. Thunderbolt Patterson & Dory Dixon Jack Brisco vs. Duke Keomuka Bob Orton vs. The Executioner Jack Welch vs. Dr. Blood Al Valesco vs. Skull Von Stroheim
1/22/70 Jacksonville, FL @ Coliseum Mr. Saito vs. Jack Brisco Mephisto & Dante vs. Sam Steamboat & Thunderbolt Patterson Cyclone Negro vs. Sir Roger Mitchell, where Negro must win twice in 15 minutes Plus 3 other matches
1/22/70 Sarasota, FL @ American Legion Arena Dick Steinborn & Louie Tillet vs. Duke Keomuka & Dr. Blood Eduardo Perez vs. Harry Smith Skull Von Stroheim vs. Porter Tindale Jack Welch vs. Duke Savage Coach John Heath vs. The Executioner
1/23/70 Belle Glade, FL @ Armory Bob Orton & Bob Roop vs. Hiro Matsuda & Mr. Saito Coach John Heath vs. Duke Savage Skull Von Stroheim vs. George Grant Abner Collins vs. Dr. Blood
1/23/70 Tallahassee, FL @ Sports Center Arena Chris Markoff & Bronko Lubich vs. Dick Steinborn & Cyclone Negro Danny Miller vs. Missouri Mauler Aldo Bogni vs. Harry Smith Cisco Grimaldo vs. The Executioner
1/24/70 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
1/24/70 Dade City, FL @ Pasco County Fairgrounds Cannon Auditorium Missouri Mauler & Hiro Matsuda vs. Bob Roop & Danny Miller Mr. Saito vs. Harry Smith Jack Welch vs. Cisco Grimaldo
1/24/70 Lakeland, FL @ National Guard Armory Cyclone Negro & Bob Orton vs. Mephisto & Dante Louie Tillet vs. Duke Savage Aldo Bogni vs. Coach John Heath Skull Von Stroheim vs. George Grant
1/24/70 Leesburg, FL @ National Guard Armory Bronco Lubich & Chris Markoff vs. Thunderbolt Patterson & Sam Steamboat in a 2 of 3 falls match Dory Dixon vs. The Executioner in a 2 of 3 falls match Eduardo Perez vs. Al Velasco
1/26/70 Arcadia, FL @ National Guard Armory Cyclone Negro vs. Mr. Saito Kathy O'Day vs. Paula Kaye Mexican Terror vs. Jack Welch
1/26/70 Orlando, FL @ Sports Stadium Missouri Mauler beat Danny Miller in a 2 of 3 falls match Jack Brisco beat Hiro Matsuda by DQ Sailor Art Thomas & Sam Steamboat draw Mephisto & Dante Lester Welch beat Sir Roger Mitchell by countout in a 2 of 3 falls match Bob Roop vs. Duke Keomuka
1/26/70 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Arena Chris Markoff vs. Louie Tillet in a boxing match Aldo Bogni & Bronko Lubich vs. Thunderbolt Patterson & Dory Dixon Paula Kaye vs. Vivian Vachon Bob Orton vs. Duke Keomuka Dr. Blood vs. Al Valesco
1/27/70 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Dick Steinborn draw Dr. Blood Sam Steamboat & Bob Roop beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda by DQ in a 2 of 3 falls match Jack Welch beat Skull Von Stroheim Al Valesco beat Cisco Grimaldo
1/27/70 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Missouri Mauler beat Cyclone Negro(12:00) in a cage match Mr. Saito beat Danny Miller(15:00) Sailor Art Thomas, Thunderbolt Patterson & Dory Dixon beat Aldo Bogni, Chris Markoff & Bronko Lubich(17:00) Jack Brisco & Louie Tillet beat Mephisto & Dante(14:00) Bob Orton beat Duke Savage & The Executioner(9:00) via pinfall in a handicap match Sherri Lee won a 5-woman battle royal
1/28/70 Miami Beach, FL @ Auditorium NWA World Champion Dory Funk, Jr. vs. Cyclone Negro Sam Steamboat, Louie Tillet & Jack Brisco vs. Mephisto, Dante & a mystery partner Sailor Art Thomas vs. ?? 5-woman battle royal plus 3 other matches
1/28/70 Eau Gallie, FL @ Civic Center Art Thomas & Cyclone Negro vs. Chris Markoff & Bronko Lubich in a 2 of 3 falls match Danny Miller vs. Mr. Saito in a no time limit, no DQ match Dory Dixon & Vivian Vachon vs. Skull Von Stroheim & Paula Kaye
1/29/70 Jacksonville, FL @ Coliseum Missouri Mauler vs. Danny Miller Mephisto & Dante vs. Sam Steamboat & Thunderbolt Patterson in a Texas tornado match Mr. Saito vs. Cyclone Negro Chris Markoff & Bronko Lubich vs. Sailor Art Thomas & Dory Dixon 5-woman battle royal featuring Sherri Lee, Vivian Vachon, Kathy O'Day, Rita Boucher & Paula Kaye Hiro Matsuda & Duke Keomuka vs. Bob Orton & Jack Brisco
1/29/70 Sarasota, FL @ American Legion Arena Dick Steinborn vs. Dr. Blood Coach John Heath & Bob Roop vs. The Executioner & Skull Von Stroheim Duke Savage vs. Al Valesco Jack Welch vs. Cisco Grimaldo
1/30/70 Belle Glade, FL @ Armory Bob Orton & Bob Roop vs. Hiro Matsuda & Mr. Saito in a no DQ match Skull Von Stroheim vs. Harry Smith Coach John Heath vs. The Executioner Duke Savage vs. Al Valesco
1/30/70 Tallahassee, FL @ Sports Center Arena Danny Miller vs. Missouri Mauler Chris Markoff & Bronko Lubich vs. Jack Brisco & Cyclone Negro Aldo Bogni vs. Dick Steinborn Dory Dixon vs. Cisco Grimaldo
1/31/70 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
2/2/70 Orlando, FL @ Sports Stadium NWA World Champion Dory Funk, Jr. beat Bob Orton by countout Art Thomas & Louie Tillet beat Mephisto & Dante by DQ Sam Steamboat draw Hiro Matsuda Vivian Vachon beat Paula Kaye via pinfall Missouri Mauler beat Jack Brisco via pinfall Jackie Welch beat The Executioner via pinfall
2/2/70 West Palm Beach, FL @ National Guard Armory Mr. Saito vs. Danny Miller in a 2 of 3 falls match Chris Markoff & Bronko Lubich vs. Cyclone Negro & Dory Dixon Kathy O'Day vs. Rita Boucher Vincente Lopez vs. Al Valesco
2/3/70 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Dick Steinborn beat Dr. Blood in a brass knuckles match Sherri Lee won a 5-woman battle royal Mr. X draw Coach John Heath Jack Welch beat Mr. X
2/3/70 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory NWA World Champion Dory Funk, Jr. beat Missouri Mauler Danny Miller beat Mr. Saito Bronko Lubich & Chris Markoff beat Sam Steamboat & Louie Tillet Jack Brisco & Sailor Art Thomas beat Mephisto & Dante by DQ Bob Orton beat Cyclone Negro Buddy Fuller & Bob Roop beat Duke Keomuka & Skull Von Stroheim
2/3/70 Fort Pierce, FL @ National Guard Armory Hiro Matsuda vs. Dory Dixon Harry Smith & Al Valesco vs. Vincente Lopez & The Executioner Duke Savage vs. Cisco Grimaldo
2/4/70 Eau Gallie, FL @ Civic Center Dory Dixon, Thunderbolt Patterson & Al Valesco vs. Hiro Matsuda, Mr. Saito & Duke Keomuka in a 2 of 3 falls match Skull Von Stroheim vs. Harry Smith in a 2 of 3 falls match Pepe Gomez vs. Cisco Grimaldo
2/4/70 Miami Beach, FL @ Auditorium NWA World Champion Dory Funk, Jr. beat Jack Brisco(sub for Cyclon Negro) Chris Markoff & Bronko Lubich beat Dan Miller & Art Thomas Missouri Mauler beat Bob Roop Art Thomas(sub for Jack Brisco), Sam Steamboat & Louie Tillet beat Mephisto, Dante & Mystery Partner Dr. Blood Bob Orton beat Duke Savage Jack Welch beat Vincent Lopez Sherri Lee won a battle royal
2/5/70 Deland, FL @ National Guard Armory Mephisto & Dante vs. Jack Brisco & Dory Dixon Bob Orton vs. The Executioner Al Valesco vs. Duke Savage Vivian Vachon vs. Paula Kaye
2/6/70 Tallahassee, FL @ Sports Center Arena Missouri Mauler vs. Danny Miller Chris Markoff & Bronko Lubich vs. Dick Steinborn & Dory Dixon Kathy O'Day vs. Rita Boucher Aldo Bogni vs. Al Valesco
2/7/70 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
2/7/70 Lakeland, FL @ National Guard Armory Dory Dixon, Dick Steinborn & Louie Tillet vs. Chris Markoff, Bronko Lubich & Aldo Bogni Al Valesco & Vivian Vachon vs. Vincente Lopez & Paula Kaye Jack Welch vs. Skull Von Stroheim Wee Willie Wilson vs. Little Bruiser
2/7/70 Jacksonville, FL @ Coliseum NWA World Champion Dory Funk, Jr. beat Dale Lewis by DQ Missouri Mauler beat Sailor Art Thomas by DQ Danny Miller beat Duke Keomuka Jack Brisco & Bob Orton beat Mephisto & Dante Hiro Matsuda & Mr. Saito beat Sam Steamboat & Lester Welch Lord Littlebrook beat Mighty Atom Kathy O'Day beat Vivian Vachon
2/9/70 Arcadia, FL @ National Guard Armory Dory Dixon vs. Mr. Saito Little Bruiser vs. Wee Willie Wilson Jack Welch vs. Vincente Lopez Cisco Grimaldo vs. Al Valesco
2/9/70 Orlando, FL @ Sports Stadium NWA World Champion Dory Funk, Jr. beat Missouri Mauler Louie Tillet & Jack Brisco beat Mephisto & Dante Thunderbolt Patterson draw Dale Lewis Hiro Matsuda beat Jose Betancourt via pinfall Lord Littlebrook beat Mighty Atom Art Thomas beat Skull Von Stroheim
2/9/70 West Palm Beach, FL @ National Guard Armory Bob Orton & Danny Miller vs. Chris Markoff & Bronko Lubich Sherri Lee vs. Fran Gravette Bob Roop vs. Jim Dalton Aldo Bogni vs. Coach John Heath
2/10/70 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Hiro Matsuda & Dr. Blood beat Dick Steinborn & Dory Dixon in a 2 of 3 falls match Wee Willie Wilson beat Mighty Atom Jack Welch beat Jim Dalton Jose Betancourt draw Al Valesco
2/10/70 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory(Gasparilla Spectacular) NWA World Champion Dory Funk, Jr. beat Bob Orton Chris Markoff & Bronko Lubich beat Thunderbolt Patterson & Sam Steamboat Mephisto & Dante beat Bob Roop & Buddy Fuller Jack Brisco beat Mr. Saito to win NWA Florida Title Dan Miller beat Dale Lewis Lord Littlebrook beat Little Bruiser Sherri Lee beat Ann Jeanette
2/11/70 Miami Beach, FL @ Convention Center NWA World Champion Dory Funk, Jr. beat Jack Brisco Dale Lewis, Mephisto & Dante beat Sailor Art Thomas, Thunderbolt Patterson & Lester Welch Louie Tillet beat Sir Roger Mitchell twice within the 20 minute time limit Dory Dixon beat Mr. Saito Missouri Mauler beat Jose Lothario Lord Littlebrook beat Little Bruiser Sherri Lee beat Fran Gravette Chris Markoff & Bronko Lubich beat Bob Orton & Danny Miller
2/11/70 Eau Gallie, FL @ Civic Center Hiro Matsuda & Jim Dalton vs. Sam Steamboat & Bob Roop in a 2 of 3 falls match Jack Welch & Wee Willie Wilson vs. Vincent Lopez & Mighty Atom in a 2 of 3 falls match Harry Smith vs. Dr. Blood
2/12/70 Ocala, FL @ City Auditorium NWA World Champion Dory Funk, Jr. vs. Dale Lewis Hiro Matsuda vs. Danny Miller Chris Markoff & Bronko Lubich vs. Dory Dixon & Dick Steinborn Sherri Lee vs. Ann Jeanette
2/12/70 Sarasota, FL @ American Legion Arena Sailor Art Thomas vs. Skull Von Stroheim Jack Brisco & Bob Roop vs. Hiro Matsuda & Mr. Saito Wee Willie Wilson vs. Mighty Atom Louie Tillet vs. Jim Dalton
2/12/70 Dade City, FL @ Armory Mephisto & Dante vs. Sam Steamboat & Thunderbolt Patterson Bob Orton vs. Dr. Blood Lord Littlebrook vs. Little Bruiser Al Valesco vs. Jose Betancourt
2/13/70 Tallahassee, FL @ Sports Center Arena NWA World Champion Dory Funk, Jr. vs. Missouri Mauler Mephisto & Dante vs. Bob Orton & Dory Dixon Vince Lopez vs. Dale Lewis Wee Willie Wilson vs. Mighty Atom
2/13/70 Belle Glade, FL @ Armory Mr. Saito vs. Danny Miller Jack Brisco & Bob Roop vs. Hiro Matsuda & Skull Von Stroheim Jose Betancourt vs. Al Valesco Coach John Heath vs. Jim Dalton
2/14/70 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
2/14/70 Eustis, FL @ National Guard Armory Mr. Saito & Hiro Matsuda vs. Bob Roop & Dick Steinborn in a 2 of 3 falls match Al Valesco vs. Vince Lopez in a 2 of 3 falls match Skull Von Stroheim vs. Jose Betancourt
2/14/70 Lakeland, FL @ National Guard Armory Dale Lewis vs. Bob Orton Louie Tillet vs. Aldo Bogni Wee Willie Wilson vs. Mighty Atom Jose Lothario vs. Dr. Blood Jack Welch vs. Jim Dalton
2/16/70 Orlando, FL @ Sports Stadium Jack Brisco, Man Mountain Mike & Louie Tillet beat Mephisto, Dante & Sir Roger Mitchell in an elimination match Missouri Mauler beat Hiro Matsuda by DQ Jose Lothario beat Dale Lewis by DQ Thunderbolt Patterson & Sailor Art Thomas beat Jim Dalton & Pancho Rosario via pinfall Danny Miller draw Mr. Saito Wee Willie Wilson beat Mighty Atom via pinfall
2/16/70 West Palm Beach, FL @ National Guard Armory
2/17/70 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Missouri Mauler beat Danny Miller to win Brass Knuckles Title Man Mountain Mike won a 15-man battle royal Sailor Art Thomas & Louie Tillet beat Mephisto & Dante by DQ Jack Brisco beat Hiro Matsuda via pinfall Thunderbolt Patterson beat Bronko Lubich Dale Lewis beat Sam Steamboat Jose Lothario beat Pancho Rosario Sabu Singh beat Jose Betancourt
2/17/70 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Lord Littlebrook beat Little Bruiser in a 2 of 3 falls match Jack Welch beat Dr. Blood by DQ in a 2 of 3 falls match Harry Smith draw Duke Keomuka
2/17/70 Fort Pierce, FL @ National Guard Armory Bob Roop vs. Mr. Saito Wee Willie Wilson vs. Mighty Atom Aldo Bogni vs. Pedro Valdez Skull Von Stroheim vs. Coach John Heath
2/18/70 Eau Gallie, FL @ Civic Center Thunderbolt Patterson & Sam Steamboat vs. Chris Markoff & Bronko Lubich in a 2 of 3 falls match Bob Roop vs. Dale Lewis in a 2 of 3 falls match Sabu Singh vs. Dr. Blood
2/18/70 Miami Beach, FL @ Auditorium
2/19/70 Jacksonville, FL @ Coliseum Jack Brisco beat Dale Lewis by DQ Danny Miller(sub for Jose Lothario) beat Missouri Mauler Danny Miller & Louie Tillet beat Mephisto & Dante Man Mountain Mike beat Pancho Rosario & Vincent Lopez in a handicap match Al Valesco & Lord Littlebrook beat Jose Betancourt & Little Bruiser Bob Roop beat Jim Dalton Hiro Matsuda beat Pedro Valdez Mr. Saito beat Sabu Singh
2/19/70 Nassau Oakes Field Hangar Thunderbolt Patterson & Sam Steamboat vs. Chris Markoff & Bronko Lubich Sailor Art Thomas vs. Aldo Bogni Lord Littlebrook vs. Mighty Atom
2/20/70 Tallahassee, FL @ Sports Center Arena Mephisto & Dante vs. Jose Lothario & Bob Roop Dale Lewis vs. Jose Betancourt Wee Willie Wilson vs. Little Bruiser Man Mountain Mike vs. Jim Dalton
2/20/70 Belle Glade, FL @ Armory Missouri Mauler vs. Danny Miller Hiro Matsuda & Mr. Saito vs. Al Valesco & Pedro Valdez Pancho Rosario vs. Sabu Singh Coach John Heath vs. Skull Von Stroheim
2/21/70 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
2/21/70 Lakeland, FL @ National Guard Armory Sailor Art Thomas & Louie Tillet vs. Hiro Matsuda & Mr. Saito Man Mountain Mike vs. Mr. X & Dr. Blood in a handicap match Dale Lewis vs. Al Valesco Pedro Valdez vs. Jim Dalton
2/21/70 Palatka, FL @ National Guard Armory Mephisto & Dante vs. Sam Steamboat & Thunderbolt Patterson Danny Miller vs. Missouri Mauler Lord Littlebrook vs. Little Bruiser Skull Von Stroheim vs. Jack Welch
2/21/70 Leesburg, FL @ National Guard Armory Jose Lothario & Bob Roop beat Chris Markoff & Bronko Lubich in a 2 of 3 falls match Jose Betancourt & Wee Willie Wilson beat Aldo Bogni & Mighty Atom in a 2 of 3 falls match Jose Betancourt draw Aldo Bogni
2/23/70 Arcadia, FL @ National Guard Armory Sailor Art Thomas & Danny Miller vs. Bronko Lubich & Chris Markoff Aldo Bogni vs. Jose Betancourt Duke Keomuka vs. Pedro Valdez
2/23/70 Orlando, FL @ Sports Stadium Jack Brisco beat Sir Roger Mitchell in a 2 of 3 falls, loser leaves town, cage match Louie Tillet & Man Mountain Mike beat Mephisto & Dante via pinfall in a cage match Missouri Mauler beat Hiro Matsuda via pinfall in a no DQ match Jose Lothario & Sam Steamboat beat Dale Lewis & Dr. Blood by DQ Thunderbolt Patterson beat Jim Dalton via pinfall
2/24/70 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Jose Lothario beat Hiro Matsuda by DQ in a 2 of 3 falls match Jack Welch & Sabu Singh beat Dr. Blood & Pancho Rosario in a 2 of 3 falls match plus other matches
2/24/70 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Missouri Mauler beat Jack Brisco by countout Man Mountain Mike, Art Thomas & Louie Tillet beat Mephisto, Dante & Sir Roger Mitchell in a cage match Dale Lewis draw Bob Orton Thunderbolt Patterson beat Chris Markoff Dan Miller beat Jim Dalton Bob Roop beat Frank Hickey
2/24/70 Fort Pierce, FL @ National Guard Armory Aldo Bogni & Bronko Lubich vs. Sam Steamboat & Dick Steinborn Mr. Saito vs. Pedro Valdez Jose Betancourt vs. Mr. X
2/25/70 Eau Gallie, FL @ Civic Center Bob Orton & Sam Steamboat vs. Hiro Matsuda & Mr. Saito in a 2 of 3 falls match Sabu Singh vs. Pancho Rosario in a 2 of 3 falls match Jack Welch vs. Frank Hickey
2/25/70 Miami Beach, FL @ Auditorium Louie Tillet vs. Mephisto in a match with Man Mountain Mike as special referee Sailor Art Thomas & Thunderbolt Patterson vs. Chris Markoff & Bronko Lubich Jack Brisco & Bob Roop vs. Dale Lewis & Dante 20-man battel royal featuring Man Mountain Mike Danny Miller vs. Aldo Bogni Jim Dalton vs. Pedro Valdez
2/26/70 Jacksonville, FL @ Coliseum Missouri Mauler beat Danny Miller Jack Brisco beat Dale Lewis Jose Lothario & Man Mountain Mike beat Mephisto & Dante Louie Tillet beat Sir Roger Mitchell Sailor Art Thomas beat Aldo Bogni Jose Betancourt beat Hiro Matsuda Dr. Blood & Jim Dalton beat Pedro Valdez & Dick Steinborn Sabu Singh beat Pancho Rosario
2/27/70 Tallahassee, FL @ Sports Center Arena Missouri Mauler vs. Jack Brisco Mephisto & Dante vs. Jose Lothario & Louie Tillet Sabu Singh vs. Pancho Rosario Al Valesco vs. Dr. Blood
2/27/70 Belle Glade, FL @ Armory 9-man battle royal featuring Man Mountain Mike, Danny Miller, Jose Betancourt, Pedro Valdez, Mr. Saito, Coach John Heath, Aldo Bogni and Skull Von Stroheim plus 4 other matches
2/28/70 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
2/28/70 Winter Haven, FL @ Citrus Showcase Louie Tillet vs. Sir Roger Mitchell in a match where Tillet must pin twice in 20 minutes Sailor Art Thomas & Man Mountain Mike vs. Mephisto & Dante Hiro Matsuda vs. Dick Steinborn Sabu Singh & Jack Welch vs. The Blue Demons Al Valesco vs. Dr. Blood Pancho Rosario vs. Bob Roop
3/2/70 Bradenton, FL @ Armory Danny Miller & Jack Welch beat Dr. Blood & Skull Von Stroheim(sub for Jim Dalton) in a 2 of 3 falls match Thunderbolt Patterson beat Mr. Saito by DQ Sabu Singh beat Frank Hickey(4:00) via pinfall Skull Von Stroheim draw Jose Betancourt(18:00)
3/2/70 Orlando, FL @ Sports Stadium Missouri Mauler vs. Hiro Matsuda in a match with Man Mountain Mike as special referee Bronko Lubich & Chris Markoff vs. Jack Brisco & Louie Tillet Dale Lewis vs. Sailor Art Thomas Jose Lothario & Sam Steamboat vs. The Blue Demons Bob Orton vs. Karl Krauser Bob Roop vs. Aldo Bogni
3/2/70 Sarasota, FL Danny Miller & Jack Welch beat Dr. Blood & Skull Von Stroheim in a match with Sailor Art Thomas as special referee Sailor Art Thomas beat Duke Keomuka & Mr. Saito in a handicap match Thunderbolt Patterson & Sam Steamboat beat Chris Markoff & Bronko Lubich in a Texas tornado match Jose Lothario draw Hiro Matsuda(30:00) Thunderbolt Patterson beat Mr. Saito by DQ Bob Roop beat Jim Dalton
3/3/70 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Man Mountain Mike won a 7-man battle royal Dr. Blood beat Skull Von Stroheim Blue Demon #2 beat Sabu Singh Jose Betancourt beat Blue Demon #1 by DQ
3/3/70 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Bob Orton beat Missouri Mauler to win Southern Title Jack Brisco beat Dale Lewis Chris Markoff & Bronko Lubich beat Thunderbolt Patterson & Sam Steamboat Sailor Art Thomas, Danny Miller & Bob Roop beat Hiro Matsuda, Duke Keomuka & Mr. Saito by DQ Jose Lothario beat Karl Krauser Al Valesco beat Aldo Bogni by DQ
3/3/70 Fort Pierce, FL @ National Guard Armory Dick Steinborn vs. Jim Dalton Roy Welch & Jack Welch vs. Frank Hickey & Red Shadow Coach John Heath vs. Mr. X
3/4/70 Eau Gallie, FL @ Civic Center 9-man battle royal featuring Man Mountain Mike, Jose Lothario, Sabu Singh, Jose Betancourt, Al Valesco, Aldo Bogni, Skull Von Stroheim, Karl Krauser & Jim Dalton plus 4 other matches
3/4/70 Miami Beach, FL @ Auditorium
3/5/70 Jacksonville, FL @ Coliseum Jack Brisco & Danny Miller beat Dale Lewis & Missouri Mauler in a no DQ match plus other matches featuring Al Valesco, Jose Betancourt. Jose Lothario, Bob Orton, Dick Steinborn & Sabu Singh, Art Thomas and Louie Tillet
3/5/70 Nassau, Bahamas @ Oakes Field Hangar Thunderbolt Patterson vs. Mr. Saito & Hiro Matsuda in a handicap match Jim Dalton vs. Bob Roop Man Mountain Mike vs. Duke Keomuka
3/6/70 Tallahassee, FL @ Sports Center Arena Bob Orton vs. Missouri Mauler Dale Lewis vs. Danny Miller Sailor Art Thomas vs. The Blue Demons Sabu Singh vs. Frank Hickey
3/6/70 Belle Glade, FL @ Armory Jose Lothario & Bob Roop vs. Bronko Lubich & Chris Markoff Skull Von Stroheim vs. Jose Betancourt Aldo Bogni vs. Al Valesco Coach John Heath vs. Karl Krauser
3/7/70 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
3/7/70 Dade City, FL Armory Jose Lothario & Sam Steamboat vs. Chris Markoff & Bronko Lubich Missouri Mauler vs. Bob Roop Jack Welch vs. Frank Hickey Duke Keomuka vs. Coach John Heath
3/7/70 Lakeland, FL @ National Guard Armory Thunderbolt Patterson beat Dale Lewis Bob Orton & Louie Tillet beat The Blue Demons Sabu Singh beat The Red Shadow Harry Smith beat Mr. X
3/7/70 Leesburg, FL @ National Guard Armory Dan Miller & Art Thomas beat Hiro Matsuda & Mr. Saito in a 2 of 3 falls match Man Mountain Mike beat The Scorpion(sub for Aldo Bogni) & Frank Hickey in a handicap match Jose Betancourt beat Skull Von Stroheim Dr. Blood beat Al Velasco
3/9/70 Arcadia, FL @ National Guard Armory Sam Steamboat & Bob Roop vs. Duke Keomuka & Mr. Saito Man Mountain Mike vs. The Blue Demons in a handicap match Jim Dalton vs. Jose Betancourt Jack Welch vs. Frank Hickey
3/9/70 Orlando, FL @ Sports Stadium
3/10/70 Fort Myers, FL @ National Guard Armory The Blue Demons beat Man Mountain Mike & Danny Miller by DQ in a 2 of 3 falls match Sabu Singh & Al Valesco draw Skull Von Stroheim & Karl Krauser Jose Betancourt vs. Dr. Blood
3/10/70 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Jack Brisco & Bob Orton beat Dale Lewis & Missouri Mauler in a match with Sailor Art Thomas as special referee Thunderbolt Patterson & Sam Steamboat beat Chris Markoff & Bronko Lubich Sailor Art Thomas beat Duke Keomuka & Mr. Saito in a handicap match Hiro Matsuda draw Jose Lothario(30:00) Bob Roop beat Jim Dalton
3/11/70 Miami Beach, FL @ Auditorium Hiro Matsuda beat Missouri Mauler in a no DQ match Jack Brisco beat Dale Lewis by DQ Art Thomas beat Man Mountain Mike Bob Orton & Dan Miller beat Chris Markoff & Bronko Lubich Thunderbolt Patterson & Sam Steamboat beat Jim Dalton & Karl Krauser Louie Tillet beat Skull Von Stroheim
3/11/70 Eau Gallie, FL @ Civic Center Jose Lothario & Bob Roop vs. The Blue Demons in a 2 of 3 falls match Jack Welch vs. Mr. Saito in a 2 of 3 falls match Sabu Singh vs. Al Valesco
3/12/70 Jacksonville, FL @ Coliseum Bob Orton beat Missouri Mauler by DQ Dale Lewis beat Danny Miller Jack Brisco & Jose Lothario beat Chris Markoff & Bronko Lubich Louie Tillet beat Karl Krauser Dick Steinborn beat Jim Dalton Jack Welch draw Aldo Bogni Man Mountain Mike won an 11-man battle royal
3/12/70 Nassau Oakes Field Hangar Thunderbolt Patterson, Sam Steamboat & Bob Roop vs. Hiro Matsuda, Duke Keomuka & Mr. Saito Sailor Art Thomas vs. Blue Demon #1 Sabu Singh vs. Blue Demon #2
3/13/70 Belle Glade, FL @ Armory Jose Lothario & Al Valesco vs. Bronko Lubich & Aldo Bogni Karl Krauser vs. Jose Betancourt Coach John Heath vs. Frank Hickey
3/13/70 Tallahassee, FL @ Sports Center Arena Dale Lewis & Missouri Mauler vs. Bob Orton & Danny Miller in a match with Man Mountain Mike as special referee Jack Brisco vs. Dr. Blood Man Mountain Mike vs. Skull Von Stroheim Porter Tindale vs. Jim Dalton
3/14/70 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
3/14/70 Eustis, FL @ National Guard Armory Sailor Art Thomas & Jose Lothario vs. Hiro Matsuda & Duke Keomuka in a 2 of 3 falls match Bob Roop vs. Karl Krauser in a 2 of 3 falls match Al Valesco vs. Jim Dalton Jose Betancourt vs. Dr. Blood
3/14/70 Lakeland, FL @ National Guard Armory Chris Markoff beat Louie Tillet Thunderbolt Patterson & Sam Steamboat beat Aldo Bogni & Bronko Lubich Man Mountain Mike beat The Blue Demons Sabu Singh beat Skull Von Stroheim Harry Smith beat Frank Hickey
3/14/70 Dade City, FL @ Armory Dale Lewis & Missouri Mauler vs. Danny Miller & Jack Brisco Bob Orton vs. Mr. Saito Jack Welch vs. Mr. X
3/16/70 Sarasota, FL @ American Legion Arena Man Mountain Mike, Sam Steamboat & Jose Lothario vs. The Spoiler & The Blue Demons Mr. Saito vs. Bob Roop Duke Keomuka vs. Jack Welch Jose Betancourt vs. Jim Dalton Al Valesco vs. Sabu Singh
3/16/70 Orlando, FL @ Sports Stadium Missouri Mauler beat Hiro Matsuda in a cage match Bob Orton beat Dale Lewis by DQ Jack Brisco & Louie Tillet beat Chris Markoff & Bronko Lubich by DQ Sam Steamboat & Thunderbolt Patterson beat Skull Von Stroheim & Karl Krauser Danny Miller vs. Aldo Bogni
3/17/70 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Missouri Mauler beat Bob Orton Jack Brisco & Danny Miller beat Chris Markoff & Bronko Lubich Bob Roop beat Dale Lewis by DQ Thunderbolt Patterson & Sam Steamboat beat Mr. Saito & Hiro Matsuda Jose Lothario beat Duke Keomuka Sandy Parker beat Fran Gravette Louie Tillet beat Jim Dalton
3/17/70 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Skull Von Stroheim & Karl Krauser beat Al Valesco & Sabu Singh in a Texas death match Man Mountain Mike beat The Blue Demons by countout in a handicap match Darling Dagmar beat Diamond Lil Roy Welch & Jack Welch beat Frank Hickey & Dr. Blood in a 2 of 3 falls match
3/18/70 Miami Beach, FL @ Convention Center Jack Brisco & Hiro Matsuda beat Missouri Mauler & Dale Lewis by DQ Bob Orton beat Chris Markoff Danny Miller beat Bronko Lubich Sam Steamboat beat Jim Dalton Darling Dagmar beat Diamond Lil via pinfall The Blue Demons beat Jose Lothario & Al Valesco
3/18/70 Eau Gallie, FL @ Civic Center Thunderbolt Patterson vs. Mr. Saito in a 2 of 3 falls match Man Mountain Mike & Bob Roop vs. Skull Von Stroheim & Karl Krauser in a no time limit match Sandy Parker vs. Fran Gravette Jack Welch vs. Duke Keomuka
3/19/70 Jacksonville, FL @ Coliseum Missouri Mauler beat Man Mountain Mike Bob Orton beat Dale Lewis Jack Brisco beat Chris Markoff Dick Steinborn beat Karl Von Stroheim Sandy Parker & Sabu Singh beat Fran Gravette & Jim Dalton Jose Lothario & Argentina Apollo beat Bronko Lubich & Aldo Bogni
3/19/70 Nassau, Bahamas @ Cat & Fiddle Club The Blue Demons vs. Hiro Matsuda & Danny Miller Darling Dagmar vs. Diamond Lil Bob Roop vs. Mr. Saito There was an article on 3/15 stating that Oakes Field Hangar was being closed down
3/20/70 Belle Glade, FL @ Armory Chris Markoff & Bronko Lubich vs. Al Valesco & Jose Azzari Aldo Bogni vs. Coach John Heath Jose Betancourt vs. Dr. Blood Skull Von Stroheim vs. Porter Tindale
3/20/70 Tallahassee, FL @ Sports Center Arena Man Mountain Mike beat Missouri Mauler Bob Orton & Argentina Apollo beat Duke Keomuka & Frank Hickey(sub for Jim Dalton) Sandy Parker beat Fran Gravette Sabu Singh beat Karl Krauser
3/21/70 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Sabu Singh, Dick Steinborn & Louie Tillet draw Chris Markoff, Aldo Bogni & Bronko Lubich Jack Welch beat Frank Hickey Argentina Apollo beat Dr. Blood Jose Azzari & Al Velasco beat Skull Von Stroheim & Karl Krauser
3/21/70 Lakeland, FL @ National Guard Armory Louie Tillet beat Chris Markoff in a boxing match Man Mountain Mike & Dick Steinborn beat Aldo Bogni & Dr. Blood(sub for Bronko Lubich) Jack Welch beat Dr. Blood Fran Gravette beat Sandy Parker Sabu Singh beat Karl Krauser
3/23/70 Arcadia, FL @ National Guard Armory Sam Steamboat & Jack Welch beat Mr. Saito & Duke Keomuka Darling Dagmar beat Diamond Lil Harry Smith draw Sabu Singh Al Velasco beat Jose Betancourt
3/23/70 Orlando, FL @ Sports Stadium Hiro Matsuda beat Missouri Mauler via pinfall Bob Orton & Jack Brisco beat Dale Lewis & mystery partner Bronko Lubich via pinfall Thunderbolt Patterson beat Chris Markoff in a brass knuckles match Dan Miller & Louie Tillet beat The Blue Demons by DQ Pat O’Connor beat Skull Von Stroheim Argentina Apollo beat Aldo Bogni
3/23/70 Fort Pierce, FL @ National Guard Armory 7-man battel royal featuring Man Mountain Mike, Karl Krauser, Jose Lothario, Dr. Blood, Bob Roop, Jose Azzari & Frank Hickey Sandy Parker vs. Fran Gravette plus 3 other matches
3/24/70 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Al Valesco beat Skull Von Stroheim in a loser leaves town match Jack Welch & Roy Welch beat The Blue Demons by DQ in a 2 of 3 falls match Sandy Parker & Darling Dagmar beat Fran Gravette & Diamond Lil Jose Betancourt beat Jim Dalton
3/24/70 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Bob Orton & Pat O’Connor beat Dale Lewis & Missouri Mauler by DQ(when NWA President Sam Muchnick DQed them) in match with Man Mountain Mike as special referee Jack Brisco beat Chris Markoff Hiro Matsuda & Mr. Saito beat Sam Steamboat & Thunderbolt Patterson in a judo jacket match Jose Lothario, Argentina Apollo & Danny Miller beat Larry Hennig, Bronko Lubich & Aldo Bogni(14:00) in an elimination match Louie Tillet beat Sabu Singh Bob Roop beat Bobby Ennin
3/25/70 Miami Beach, FL @ Auditorium Hiro Matsuda & Jack Brisco beat Missouri Mauler & Dale Lewis in a Texas tornado match with Man Mountain Mike as special referee Bob Orton beat Larry Hennig by DQ Argentina Apollo & Jose Lothario beat The Blue Demons Sandy Parker beat Fran Gravette Dan Miller beat Dr. Blood Sabu Singh beat Bronko Lubich Aldo Bogni beat Al Velasco
3/25/70 Eau Gallie, FL @ Civic Center Thunderbolt Patterson & Sam Steamboat vs. Mr. Saito & Duke Keomuka in a 2 of 3 falls match Darling Dagmar vs. Diamond Lil Bob Roop vs. Frank Hickey Jose Betancourt vs. Karl Krauser
3/26/70 Jacksonville, FL @ Coliseum Missouri Mauler beat Bob Orton Thunderbolt Patterson beat Dr. Blood Jack Brisco beat Larry Hennig Argentina Apollo & Jose Lothario beat Dale Lewis & Bronko Lubich Aldo Bogni & Bronko Lubich beat Al Velasco & Sabu Singh Bob Roop beat Karl Krauser Darling Dagmar beat Diamond Lil
3/27/70 Belle Glade, FL @ Armory Thunderbolt Patterson & Bob Roop vs. Bronko Lubich & Aldo Bogni Al Valesco vs. Karl Krauser Jose Betancourt vs. Frank Hickey Skull Von Stroheim vs. Coach John Heath
3/27/70 Tallahassee, FL @ Sports Center Arena Bob Orton vs. Missouri Mauler Dale Lewis vs. Jose Lothario Darling Dagmar vs. Diamond Lil Argentina Apollo vs. Jim Dalton Sabu Singh vs. Dr. Blood
3/28/70 Lakeland, FL @ National Guard Armory Hiro Matsuda & Mr. Saito beat Dick Steinborn & Jose Betancourt Dale Lewis beat Bob Orton Jose Betancourt beat Jose Azzari Harry Smith beat Karl Krauser Darling Dagmar beat Diamond Lil
3/28/70 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Jack Brisco & Bob Orton beat Aldo Bogni & Skull Von Stroheim Thunderbolt Patterson & Missouri Mauler beat Jose Lothario & Sabu Singh Thunderbolt Patterson beat Al Velasco Argentina Apollo beat Jose Azzari Dr. Blood beat Jose Betancourt
3/28/70 Dade City, FL @ Armory Danny Miller vs. Missouri Mauler Jose Lothario & Argentina Apollo vs. Aldo Bogni & Bronko Lubich Fran Gravette vs. Sandy Parker Jack Welch vs. Duke Keomuka
3/30/70 Orlando, FL @ Sports Stadium Hiro Matsuda vs. Dale Lewis in a loser leaves town match Bob Orton, Jack Brisco & Louie Tillet vs. The Blue Demons & Larry Hennig Thunderbolt Patterson vs. Bobby Ennin Sam Steamboat vs. Black Secret Jose Lothario & Argentina Apollo vs. Mr. Saito & Gypsy Joe Rosario Danny Miller vs. Jose Betancourt
3/30/70 West Palm Beach, FL @ National Guard Armory
3/31/70 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Bob Orton beat Dale Lewis Thunderbolt Patterson(sub for Missouri Mauler) beat Jose Lothario Jack Brisco beat Larry Hennig Danny Miller & Bob Roop beat Hiro Matsuda & Mr. Saito by DQ Argentina Apollo beat Aldo Bogni Thunderbolt Patterson beat Dr. Blood
3/31/70 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Jim Dalton(sub for Aldo Bogni) beat Sam Steamboat The Blue Demons beat Jack Welch & Roy Welch in a no DQ match Jim Dalton beat Al Valesco Jose Azzari vs. Pancho Rosario Jose Betancourt vs. Sabu Singh
____________________ David Baker Mid-Atlantic Wrestling Historian Back To Top PM Quote Reply
Posted: Sat Dec 9th, 2017 07:13 am Add as Friend Ignore Member PM Quote Reply 86th Post dbaker3179
Joined: Sun Mar 1st, 2009 Location: Glendale, Arizona USA Posts: 1485 Status: Offline Mana: 4/1/70 Miami Beach, FL @ Auditorium Missouri Mauler & Dale Lewis beat Jack Brisco & Hiro Matsuda in a steel cage match Bob Orton beat Larry Hennig Thunderbolt Patterson beat Duke Keomuka via pinfall Argentina Apollo beat Aldo Bogni via pinfall Louie Tillet beat Gypsy Joe Rosario via pinfall Danny Miller draw Jim Dalton
4/1/70 Eau Gallie, FL @ Civic Center Sam Steamboat vs. Mr. Saito in a judo jacket match Jose Lothario, Bob Roop & Jose Betancourt vs. Dr. Blood & The Blue Demons in an elimination match Jack Welch vs. Al Valesco
4/2/70 Jacksonville, FL @ Coliseum Missouri Mauler beat Bob Orton to win Brass Knuckles Title Argentina Apollo beat ?? Jack Brisco beat ?? Jose Lothario beat ?? Mr. Saito & Hiro Matsuda beat ?? & ?? Sam Steamboat & Bob Roop beat ?? & ??
4/3/70 Belle Glade, FL @ Armory Al Valesco & Jose Azzari vs. The Blue Demons Duke Keomuka vs. Sabu Singh Coach John Heath vs. Mr. X
4/3/70 Tallahassee, FL @ Sports Center Arena Bob Orton vs. Dale Lewis Jack Brisco vs. Hiro Matsuda Mr. Saito vs. Jose Betancourt Thunderbolt Patterson vs. Aldo Bogni Roy Welch vs. Pancho Rosario
4/4/70 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
4/4/70 Lakeland, FL @ National Guard Armory Thunderbolt Patterson & Dick Steinborn vs. The Blue Demons Jose Betancourt vs. Duke Keomuka Al Valesco vs. Aldo Bogni Jose Azzari vs. Sabu Singh
4/6/70 Arcadia, FL @ National Guard Armory Sam Steamboat & Bob Orton vs. The Blue Demons Roy Welch vs. Pancho Rosario Jack Welch vs. Harry Smith
4/6/70 Orlando, FL @ Sports Stadium Jack Brisco beat Dale Lewis in a 2 of 3 falls match Thunderbolt Patterson & Black Secret beat Jose Lothario & Argentina Apollo via pinfall Louie Tillet beat Mr. Saito by DQ Bob Roop draw Duke Keomuka Jim Dalton beat Al Valesco by submission
4/6/70 Fort Pierce, FL @ National Guard Armory Sailor Art Thomas vs. Hiro Matsuda Danny Miller vs. Aldo Bogni Sabu Singh vs. Dr. Blood George Grant vs. Coach John Heath
4/7/70 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Sailor Art Thomas beat Missouri Mauler by DQ Mr. Saito beat Jack Brisco(20:00) by DQ to win NWA Florida Title Bob Orton beat Danny Miller Jose Lothario & Argentina Apollo beat Thunderbolt Patterson & Dale Lewis Hiro Matsuda draw Bob Roop(20:00) Louie Tillet beat Dr. Blood(14:00)
4/7/70 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Jim Dalton beat Sam Steamboat in a no DQ match Jack Welch & Roy Welch beat The Blue Demons in a Texas tornado match Sabu Singh vs. Aldo Bogni Dr. Blood vs. Al Valesco
4/8/70 Eau Gallie, FL @ Civic Center Art Thomas & Jose Lothario vs. The Blue Demons Bob Orton vs. Dr. Blood Roy Lee Welch vs. Aldo Bogni Sabu Singh vs. Al Valesco
4/8/70 Miami Beach, FL @ Auditorium Hiro Matsuda vs. Missouri Mauler in a no DQ match with Louie Tillet as special referee Thunderbolt Patterson & Dale Lewis vs. Jack Brisco & Argentina Apollo Jack Welch vs. Pancho Rosario Sam Steamboat vs. Mr. Saito Danny Miller vs. Duke Keomuka Bob Roop vs. Jim Dalton
4/9/70 Nassau, Bahamas @ Cat & Fiddle Club Missouri Mauler vs. Danny Miller Jose Lothario vs. Mr. Saito Argentina Apollo vs. Duke Keomuka Sam Steamboat vs. Jim Dalton
4/9/70 Leesburg, FL @ National Guard Armory Bob Orton vs. Dale Lewis Jack Brisco vs. Hiro Matsuda Sailor Art Thomas & Bob Roop vs. The Blue Demons Aldo Bogni vs. Al Valesco
4/10/70 Tallahassee, FL @ Sports Center Arena Dale Lewis vs. Bob Orton Dr. Blood vs. Jack Brisco Hiro Matsuda vs. Art Thomas Aldo Bogni vs. Roy Welch
4/10/70 Belle Glade, FL @ Armory The Blue Demons vs. Thunderbolt Patterson & Bob Roop Aldo Bogni vs. Al Velasco Coach John Heath vs. Sabu Singh
4/11/70 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
4/11/70 Jacksonville, FL @ Coliseum NWA World Champion Dory Funk, Jr. vs. Jack Brisco Bob Orton vs. Dale Lewis in a piledriver vs. sleeper hold match Thunderbolt Patterson & Missouri Mauler vs. Jose Lothario & Argentina Apollo Sailor Art Thomas vs. El Lobo Hiro Matsuda vs. Sam Steamboat Jack Welch vs. Mr. Saito Danny Miller vs. Duke Keomuka Bob Roop vs. Bob Kaiser
4/13/70 Arcadia, FL @ National Guard Armory Sam Steamboat & Danny Miller vs. The Blue Demons Al Valesco vs. Red Menace Jack Welch vs. Pancho Rosario Dr. Blood vs. Roy Welch
4/13/70 Orlando, FL @ Sports Stadium Jack Brisco beat Thunderbolt Patterson by DQ Jose Lothario & Argentina Apollo beat Dale Lewis & Black Secret via pinfall Bob Orton beat El Lobo by DQ Bob Roop & Louie Tillet beat Duke Keomuka & Mr. Saito via pinfall Sabu Singh draw Jim Dalton
4/14/70 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Jack Brisco beat Mr. Saito to win NWA Florida Title Bob Orton, Argentina Apollo & Sam Steamboat beat Missouri Mauler, Thunderbolt Patterson & El Lobo in an elimination match Dale Lewis beat Jose Lothario via pinfall Hiro Matsuda beat Bob Roop Danny Miller beat Duke Keomuka Louie Tillet beat El Lobo by DQ Red Menace beat Sabu Singh
4/14/70 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Roy Welch, Jack Welch & Dick Steinborn beat The Blue Demons & Jim Dalton by DQ in a 2 of 3 falls match Dr. Blood beat Harry Smith Pancho Rosario beat Al Valesco
4/15/70 Miami Beach, FL @ Auditorium Missouri Mauler vs. Hiro Matsuda in a loser leaves town match Thunderbolt Patterson vs. Louie Tillet Jose Lothario, Argentina Apollo & Sailor Art Thomas vs. Dale Lewis, Jim Dalton & El Lobo Danny Miller vs. Bob Kaiser Jack Brisco vs. Mr. Saito Sam Steamboat vs. Red Menace
4/15/70 Eau Gallie, FL @ Civic Center Bob Orton vs. Dr. Blood in a Texas death match Bob Roop & Al Valesco vs. The Blue Demons Jack Welch vs. Aldo Bogni Sabu Singh vs. Pancho Rosario
4/16/70 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Note: television tapings switch from Saturdays to Thursday starting with this taping
4/16/70 Sarasota, FL @ American Legion Arena Jose Lothario vs. Thunderbolt Patterson The Blue Demons & El Lobo vs. Jack Welch, Al Valesco & Sabu Singh Coach John Heath vs. Jim Dalton
4/16/70 Nassau, Bahamas @ Cat & Fiddle Club Bob Orton vs. Missouri Mauler Danny Miller vs. Dr. Blood Sam Steamboat vs. Red Menace Sailor Art Thomas vs. Jim Dalton Sherri Lee vs. Patty Drake
4/17/70 Tallahassee, FL @ Sports Center Arena Dale Lewis & El Lobo vs. Bob Orton & Hiro Matsuda Sabu Singh vs. Jim Dalton Jack Welch & Roy Welch vs. The Blue Demons
4/17/70 Belle Glade, FL @ Armory Sailor Art Thomas & Bob Roop vs. Hiro Matsuda & Mr. Saito Al Valesco vs. Pancho Rosario Coach John Heath vs. Aldo Bogni
4/18/70 Lakeland, FL @ National Guard Armory Jack Brisco vs. Dale Lewis Danny Miller & Bob Orton vs. El Lobo & Jim Dalton Mr. Saito vs. Dick Steinborn Louie Tillet & Jack Welch vs. The Blue Demons Pancho Rosario vs. Sabu Singh
4/18/70 Dade City, FL @ Armory Thunderbolt Patterson & Missouri Mauler vs. Argentina Apollo & Jose Lothario Bob Roop vs. Dr. Blood Red Menace vs. Al Valesco
4/20/70 Orlando, FL @ Sports Stadium Jose Lothario & Argentina Apollo beat Dale Lewis & Missouri Mauler via pinfall to win NWA Florida Tag Title Thunderbolt Patterson beat Jack Brisco via pinfall Black Secret beat Hiro Matsuda via pinfall Rita Boucher beat Donna Christianello Sam Steamboat draw El Lobo Mr. Saito & Duke Keomuka beat Jack Welch & Roy Welch via pinfall
4/20/70 Fort Pierce, FL @ National Guard Armory The Blue Demons vs. Bob Orton & Danny Miller Paula Kaye & Pancho Rosario vs. Kathy O’Day & Al Valesco Bob Roop vs. Red Menace Sabu Singh vs. Jim Dalton
4/21/70 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Dick Steinborn beat Jim Dalton on a reverse decision by DQ The Blue Demons & Dr. Blood beat Jack Welch, Roy Welch & Bob Roop in an elimination match Hiro Matsuda beat Al Valesco Pancho Rosario beat Sabu Singh
4/21/70 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Thunderbolt Patterson, Missouri Mauler & El Lobo beat Bob Orton, Argentina Apollo & Sam Steamboat in a cage match Jack Brisco beat Dale Lewis Jose Lothario beat Mr. Saito Danny Miller draw Red Menace Rita Boucher won a 5-woman battle royal
4/22/70 Eau Gallie, FL @ Civic Center The Blue Demons vs. Hiro Matsuda & Bob Roop Sam Steamboat vs. Dr. Blood Paula Kaye vs. Kathy O’Day Al Valesco vs. Jim Dalton
4/22/70 Miami Beach, FL @ Auditorium
4/23/70 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
4/23/70 Nassau, Bahamas @ Cat & Fiddle Club Thunderbolt Patterson & Missouri Mauler vs. Jose Lothario & Argentina Apollo Jack Brisco vs. Red Menace Paula Kay vs. Donna Christianello Bob Roop vs. Pancho Rosario
4/24/70 Tallahassee, FL @ Sports Center Arena Louie Tillet vs. Thunderbolt Patterson Bob Orton & Hiro Matsuda vs. Dale Lewis & El Lobo in a Texas death match Rita Boucher vs. Kathy O'Day Roy Welch vs. Jim Dalton
4/24/70 Belle Glade, FL @ Armory Danny Miller & Al Valesco vs. Mr. Saito & Duke Keomuka Sabu Singh vs. Dr. Blood Jim Dalton vs. Coach John Heath
4/25/70 Winter Haven, FL @ Citrus Showcase Argentina Apollo & Louie Tillet vs. Thunderbolt Patterson & Dale Lewis Jack Brisco & Bob Roop vs. The Blue Demons Donna Christianello & Red Menace vs. Rita Boucher & Tom Jones El Lobo vs. Sabu Singh
4/25/70 Leesburg, FL @ National Guard Armory Jose Lothario vs. Missouri Mauler Duke Keomuka & Mr. Saito vs. Bob Orton & Danny Miller Paula Kaye vs. Kathy O'Day Jim Dalton vs. Al Valesco
4/27/70 Orlando, FL @ Sports Stadium NWA World Champion Dory Funk, Jr. beat Thunderbolt Patterson by DQ Dale Lewis & Black Secret beat Jose Lothario & Rising Sun Jack Brisco & Bob Orton beat El Lobo & Red Menace via pinfall Danny Miller & Bob Roop beat The Blue Demons via pinfall Tom Jones beat Ken Russell via pinfall
4/27/70 Arcadia, FL @ National Guard Armory Argentina Apollo vs. Mr. Saito Jack Welch & Roy Welch vs. Pancho Rosario & Jim Dalton Kathy O'Day & Donna Christianello vs. Rita Boucher & Paula Kaye Sabu Singh vs. Al Valesco
4/28/70 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Jack Welch & Roy Welch beat The Blue Demons in a losers leave town match Danny Miller beat Dr. Blood by DQ Tom Jones beat Pancho Rosario by DQ Madame X & Paula Kaye beat Kathy O'Day & Donna Christianello Al Valesco beat Ken Russell
4/28/70 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory NWA World Champion Dory Funk, Jr. beat Pat O’Connor Dale Lewis beat Jose Lothario Bob Orton & Jack Brisco beat Thunderbolt Patterson & Missouri Mauler Sherri Lee beat Rita Boucher Argentina Apollo & Dick Steinborn draw Mr. Saito & Hiro Matsuda Bob Roop beat El Lobo by DQ Louie Tillet draw Red Menace
4/29/70 Miami Beach, FL @ Auditorium NWA World Champion Dory Funk, Jr. beat Bob Orton Dale Lewis beat Argentina Apollo Jack Brisco beat Thunderbolt Patterson Pat O'Connor draw Edouard Carpentier Louie Tillet draw Mr. Saito Bob Roop, Jose Lothario & Danny Miller beat El Lobo, Black Avenger & Red Menace
4/29/70 Eau Gallie, FL @ Civic Center Hiro Matsuda vs. Dr. Blood The Blue Demons vs. Tom Jones & Jack Welch Harry Smith vs. Ken Russell Al Valesco vs. Pancho Rosario
4/30/70 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
4/30/70 Jacksonville, FL @ Coliseum NWA World Champion Dory Funk, Jr. beat Missouri Mauler Dale Lewis beat Bob Orton Jack Brisco beat Thunderbolt Patterson Pat O'Connor & Danny Miller beat El Lobo & Ken Russell Bob Roop draw Red Menace Jack Welch, Roy Welch & Kathy O'Day beat The Blue Demons & Paula Kaye Tom Jones beat Pancho Rosario via pinfall
4/30/70 Nassau, Bahamas @ Cat & Fiddle Club Jose Lothario vs. The Gladiator Argentina Apollo vs. Mr. Saito Eddie Graham vs. Hiro Matsuda Rita Boucher vs. Donna Christianello
5/1/70 Tallahassee, FL @ Sports Center Arena NWA World Champion Dory Funk, Jr. vs. Dale Lewis Louie Tillet vs. Thunderbolt Patterson in a brass knuckles match Bob Orton vs. El Lobo Jack Brisco vs. Ken Russell Jack Welch & Roy Welch vs. Pancho Rosario & Dr. Blood
5/1/70 Belle Glade, FL @ Armory Danny Miller & Bob Roop vs. The Blue Demons Red Menace vs. Al Valesco Tom Jones vs. Duke Keomuka Kathy O'Day vs. Paula Kaye
5/2/70 San Juan, Puerto Rico NWA World Champion Dory Funk, Jr. vs. Jack Brisco Jose Lothario vs. Missouri Mauler Argentina Apollo & Eddie Graham vs. Hiro Matsuda & Mr. Saito Bob Orton vs. Dale Lewis Les Welch vs. Thunderbolt Patterson 5-woman battle royal featuring Sherri Lee, Rita Boucher, Donna Christianello, Kathy O'Day and Paula Kaye Sabu Singh vs. Tom Siegler
5/3/70 Mayaguez, Puerto Rico NWA World Champion Dory Funk, Jr. vs. Dale Lewis Jose Lothario vs. Thunderbolt Patterson Eddie Graham vs. Mr. Saito Sherri Lee vs. Paula Kaye Argentina Apollo vs. Mr. X(Frankie Kain)
5/4/70 Ocala, FL @ City Auditorium Jose Lothario vs. Dale Lewis Bob Orton vs. Ken Russell Sherri Lee vs. Paula Kaye The Outlaws vs. Jack Welch & Al Valesco
5/4/70 Orlando, FL @ Sports Stadium NWA World Champion Dory Funk, Jr. beat Thunderbolt Patterson in a Texas death match Jack Brisco, Rising Sun & Argentina Apollo beat Dark Secret(Missouri Mauler), El Lobo & Red Menace(Buddy Moreno) in an elimination match Danny Miller & Bob Roop beat Mr. Saito & Duke Keomuka via pinfall Louie Tillet beat Sabu Singh via pinfall Tom Jones beat Pancho Rosario via pinfall
5/5/70 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Thunderbolt Patterson & Missouri Mauler beat Dory Funk, Jr. & Jack Brisco Dale Lewis beat Bob Orton Jose Lothario & Argentina Apollo beat El Lobo & Red Menace Mr. Saito beat Dick Steinborn Danny Miller draw Hiro Matsuda(20:00) Louie Tillet beat Ken Russell
5/5/70 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Sherri Lee beat Paula Kaye via pinfall Jack Welch, Roy Welch & Bob Roop beat Masked Outlaws & Dr. Blood by DQ Tom Jones beat Pancho Rosario Al Velasco draw Sabu Singh
5/6/70 Eau Gallie, FL @ Civic Center Jose Lothario & Argentina Apollo vs. Thunderbolt Patterson & El Lobo Dale Lewis vs. Hiro Matsuda Tom Jones vs. Pancho Rosario Bob Roop vs. Red Menace Note: Last Card as City of Eau Gallie, as Melbourne incorporated as a city.
5/6/70 Miami Beach, FL @ Auditorium
5/7/70 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
5/7/70 Jacksonville, FL @ Coliseum Jack Brisco beat Thunderbolt Patterson Dale Lewis beat Argentina Apollo Dan Miller & Louie Tillet beat The Outlaws Hiro Matsuda & Mr. Saito beat Jack Welch & Roy Welch Tom Jones beat Ken Russell Sabu Singh beat Pancho Rosario Al Velasco draw Dr. Blood
5/7/70 Nassau, Bahamas @ Cat & Fiddle Club Jose Lothario vs. The Gladiator in a Texas death match Bob Orton vs. Missouri Mauler Paula Kay & Bob Orton vs. Paula Kay & Red Menace Duke Keomuka vs. El Lobo
5/8/70 Tallahassee, FL @ Sports Center Arena Thunderbolt Patterson vs. Louie Tillet in a Texas death match Argentina Apollo vs. Dale Lewis Danny Miller vs. Mr. Saito Roy Welch vs. Dr. Blood
5/8/70 Belle Glade, FL @ Armory 9-man battle royal featuring Hiro Matsuda, Pancho Rosario, Sabu Singh, Tom Jones, Ken Russell, Joe Flaherty and The Outlaws plus 4 other matches
5/9/70 Leesburg, FL @ National Guard Armory Dale Lewis vs. Bob Orton Tom Jones vs. Mr. Saito The Outlaws vs. Roy Welch & Jack welch Dr. Blood vs. Sabu Singh
5/11/70 Orlando, FL @ Sports Stadium Rising Sun(unmasked himself as Hiro Matsuda) beat Black Secret(unmasked as Missouri Mauler) in a steel cage match Thunderbolt Patterson & Dale Lewis beat Jack Brisco & Louie Tillet via pinfall Argentina Apollo beat Red Menace via pinfall Jim Wilson & Danny Miller beat The Black Angels via pinfall Tom Jones beat Dr. Blood via pinfall
5/11/70 Sarasota, FL @ American Legion Hall Jose Lothario & Bob Orton vs. Duke Keomuka & El Lobo Mr. Saito vs. Bob Roop Jack Welch & Al Valesco vs. The Outlaws Sabu Singh vs. Pancho Rosario
5/12/70 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Dick Steinborn won 9-man battle royal that also included Jack Welch, Roy Welch, Al Valesco, Dr. Blood, Tom Jones, Pancho Rosario and The Outlaws Plus 4 other matches
5/12/70 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Missouri Mauler beat Jack Brisco to win NWA Florida Title Jose Lothario & Argentina Apollo beat Dale Lewis & El Lobo Thunderbolt Patterson beat Bob Orton in a brass knuckles match Jim Wilson & Bob Roop beat Hiro Matsuda & Mr. Saito by DQ Louie Tillet & Danny Miller beat The Black Angels Red Menace draw Tom Jones
5/13/70 Melbourne, FL @ Eau Gallie Civic Center Jose Lothario vs. El Lobo in a brass knuckles match Tom Jones vs. Al Valesco Sabu Singh vs. Dr. Blood Jack Welch vs. Pancho Rosario
5/13/70 Miami Beach, FL @ Convention Center Argentina Apollo beat Dale Lewis Thunderbolt Patterson & Missouri Mauler beat Jack Brisco & Louie Tillet Bob Orton & Jim Wilson beat The Black Angels Mr. Saito beat Danny Miller via pinfall Bob Roop draw Red Menace
5/14/70 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
5/14/70 Jacksonville, FL @ Coliseum Jack Brisco beat Dale Lewis in a no DQ match with Don Curtis as special referee Argentina Apollo beat Thunderbolt Patterson Danny Miller beat The Outlaws in a handicap match Louie Tillet & Jim Wilson beat Hiro Matsuda & Mr. Saito El Lobo beat Jack Welch Pancho Rosario & Red Menace beat Sabu Singh & Al Valesco
5/14/70 Nassau, Bahamas @ Cat & Fiddle Club Bob Orton vs. Missouri Mauler in a brass knuckles match Tom Jones & Jose Lothario vs. The Black Angels The Gladiator vs. Bob Roop
5/15/70 Belle Glade, FL @ Armory Danny Miller & Sabu Singh vs. The Outlaws Mr. Saito vs. Al Valesco Pancho Rosario vs. Roy Welch Coach John Heath vs. Red Menace
5/15/70 Tallahassee, FL @ Sports Center Arena Hiro Matsuda vs. Dale Lewis in a sleeper hold match Don Curtis & Louie Tillet vs. Thunderbolt Patterson & El Lobo Jim Wilson vs. Dr. Blood Jack Welch vs. Duke Keomuka
5/16/70 Lakeland, FL @ National Guard Armory Jim Wilson & Bob Roop beat The Outlaws Mr. Saito beat Tom Jones The Black Angels beat Jack Welch & Roy Welch Pancho Rosario beat Sabu Singh Al Valesco beat Dr. Blood
5/18/70 Orlando, FL @ Sports Stadium Thunderbolt Patterson beat Louie Tillet in a brass knuckles match Dale Lewis beat Jack Brisco via pinfall Jose Lothario & Argentina Apollo beat Red Menace & Mr. Saito via pinfall Jim Wilson beat El Lobo via pinfall Tom Jones beat Black Angel I by submission Al Velasco draw Black Angel II
5/19/70 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Danny Miller beat Mr. Saito(20:00) by DQ Jack Welch & Roy Welch beat The Black Angels by DQ Al Valesco beat Pancho Rosario(13:00) Coach John Heath draw Dr. Blood
5/19/70 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory NWA World Champion Dory Funk, Jr. beat Thunderbolt Patterson by DQ in a Texas death match Jack Brisco beat Missouri Mauler Eddie Graham, Jose Lothario & Argentina Apollo beat Dale Lewis, El Lobo & Red Menace Hiro Matsuda beat Dick Steinborn Jim Wilson & Bob Roop beat The Outlaws Tom Jones beat Sabu Singh
5/20/70 Miami Beach, FL @ Auditorium NWA World Champion Dory Funk, Jr. vs. Argentina Apollo Dale Lewis, Thunderbolt Patterson & The Avenger vs. Louie Tillet, Jack Brisco & The Samurai in an elimination match Duke Keomuka vs. Jim Wilson Danny Miller & Bob Roop vs. The Outlaws Jose Lothario vs. Mr. Saito Pancho Rosario vs. Al Valesco
5/20/70 Melbourne, FL @ Eau Gallie Civic Center 9-man battle royal featuring Tom Jones, Sabu Singh, Black Angel I, Black Angel II, Red Menace, El Lobo & three mystery wrestlers plus 4 other matches
5/21/70 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
5/21/70 Nassau, Bahamas @ Cat & Fiddle Club NWA World Champion Dory Funk, Jr. vs. Missouri Mauler Argentina Apollo & Jose Lothario vs. El Lobo & Dale Lewis Jack Brisco vs. The Gladiator
5/22/70 Tallahassee, FL @ Sports Center Arena Hiro Matsuda vs. Dale Lewis in a match with Don Curtis as special referee Louie Tillet vs. Thunderbolt Patterson in a cage match The Black Angels vs. Don Curtis & Roy Welch Al Valesco vs. Bob Kaiser
5/22/70 Belle Glade, FL @ Armory Danny Miller vs. Mr. Saito Red Menace vs. Joe Flaherty Sabu Singh & Jim Wilson vs. The Outlaws Coach John Heath vs. Dr. Blood
5/23/70 Jacksonville, FL @ Gator Bowl NWA World Champion Dory Funk, Jr. beat Jack Brisco by DQ Dale Lewis vs. Argentina Apollo Eddie Graham, Louie Tillet & Jim Wilson beat Great Malenko, Thunderbolt Patterson & El Lobo Sherri Lee vs. Sandy Parker Danny Miller & Jack Welch vs. The Black Angels Hiro Matsuda vs. Al Valesco Tom Jones vs. Mr. Saito
5/25/70 Orlando, FL @ Sports Stadium Jack Brisco beat Dale Lewis via pinfall Thunderbolt Patterson beat Louie Tillet via pinfall Eddie Graham, Argentina Apollo & Jim Wilson beat The Outlaws & El Lobo by submission Danny Miller draw Mr. Saito Bob Roop beat Red Menace by DQ Sherri Lee beat Penny Brooks via pinfall
5/25/70 Arcadia, FL @ National Guard Armory Jose Lothario vs. Missouri Mauler Hiro Matsuda vs. Tony Romano Dr. Blood vs. Sabu Singh Tom Jones & Al Valesco vs. The Black Angels
5/26/70 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Bob Roop & Tom Jones beat The Black Angels Roy Welch & Jack Welch beat The Outlaws Sabu Singh beat Pancho Rosario Al Valesco beat Outlaw I
5/26/70 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Thunderbolt Patterson beat Jose Lothario to win Brass Knuckles Title Eddie Graham, Jack Brisco & Hiro Matsuda beat Great Malenko, Dale Lewis & Missouri Mauler Argentina Apollo beat Red Menace Jim Wilson beat Mr. Saito by DQ El Lobo beat Danny Miller Dick Steinborn beat Bob Kaiser
5/27/70 Miami Beach, FL @ Auditorium Dale Lewis beat Jack Brisco The Avenger, Thunderbolt Patterson & Great Malenko beat The Samurai, Louie Tillet & Jim Wilson Jose Lothario & Argentina Apollo beat Masked Outlaws Bob Roop draw Mr. Saito El Lobo beat Jack Welch via pinfall Sherri Lee beat Bonnie Watson
5/27/70 Melbourne, FL @ Eau Gallie Civic Center Red Menace vs. Tom Jones in a no time limit match The Black Angels vs. Danny Miller & Al Valesco Dr. Blood vs. Tony Romano Coach John Heath vs. Sabu Singh
5/28/70 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Thunderbolt Patterson beat Juan Rivera Tom Jones beat Al Velasco Dan Miller & Bob Roop beat Pancho Rosario & Ken Russell Argentina Apollo & Jose Lothario beat Dale Lewis & Missouri Mauler by DQ Jack Brisco beat Henry Peluso
5/28/70 Jacksonville, FL @ Coliseum Dale Lewis beat Hiro Matsuda Eddie Graham & Jack Brisco beat Great Malenko & Thunderbolt Patterson Masked Outlaws beat Tony Romano & Bob Roop Missouri Mauler beat Jim Wilson via pinfall El Lobo beat Al Valesco Dick Steinborn draw Mr. Saito
5/28/70 Nassau, Bahamas @ Cat & Fiddle Club Argentina Apollo & Jose Lothario vs. The Black Angels Danny Miller vs. Red Menace Tom Jones vs. Pancho Rosario Sandy Parker vs. Sherri Lee
5/29/70 Tallahassee, FL @ Sports Center Arena Hiro Matsuda & Jack Brisco vs. Dale Lewis & El Lobo in a Texas tornado match Mr. Saito vs. Louie Tillet Dick Steinborn vs. Black Angel I Jack Welch vs. Black Angel II
5/29/70 Belle Glade, FL @ Armory Bob Roop & Jim Wilson vs. The Outlaws Sabu Singh vs. Dr. Blood Al Valesco vs. Tony Romano
6/1/70 Fort Pierce, FL @ National Guard Armory Argentina Apollo vs. El Lobo Jack Welch & Roy Welch vs. The Black Angels Bob Roop vs. Pancho Rosario Sabu Singh vs. Dr. Blood
6/1/70 Orlando, FL @ Sports Stadium Missouri Mauler & Thunderbolt Patterson vs. Jack Brisco & Hiro Matsuda Dale Lewis vs. Jim Wilson Danny Miller vs. Mr. Saito Pepe Gomez vs. Jose Lothario Tom Jones & Al Valesco vs. The Outlaws Red Menace vs. Tony Romano
6/2/70 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Jack Brisco beat Dale Lewis Hiro Matsuda beat Missouri Mauler Jose Lothario & Argentina Apollo beat El Lobo & Dale Lewis by DQ Eddie Graham beat Chris Markoff Bob Roop & Jim Wilson beat Mr. Saito & Red Menace Danny Miller draw Dick Steinborn Louie Tillet beat Tony Romano
6/2/70 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Tom Jones, Jack Welch & Roy Welch beat The Outlaws & Pancho Rosario in a 2 of 3 falls match The Black Angels beat Sabu Singh & Al Valesco Dr. Blood beat Pepe Gomez(9:00)
6/3/70 Miami Beach, FL @ Auditorium The Samurai beat The Avenger by DQ Eddie Graham, Jack Brisco & Louie Tillet beat Thunderbolt Patterson, Dale Lewis & El Lobo Jim Wilson & Danny Miller beat The Outlaws Mr. Saito beat Tony Romano Red Menace draw Bob Roop Duke Keomuka beat Sabu Singh
6/3/70 Melbourne, FL @ Eau Gallie Civic Center Jose Lothario & Argentina Apollo vs. The Black Angels Ton Jones vs. Dr. Blood Pepe Gomez vs. Pancho Rosario Jack Welch vs. Al Valesco
6/4/70 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
6/4/70 Tallahassee, FL @ Sports Center Arena Dale Lewis vs. Jack Brisco Red Menace, Dr. Blood & El Lobo vs. Jim Wilson, Hiro Matsuda & Dick Steinborn in an elimination match Al Valesco vs. Mr. Saito Sabu Singh vs. Pancho Rosario
6/6/70 Winter Haven, FL @ Citrus Showcase Argentina Apollo & Jose Lothario vs. Dale Lewis & Thunderbolt Patterson Jack Brisco & Louie Tillet beat El Lobo & Red Menace Tom Jones vs. Mr. Saito Danny Miller vs. Black Angel I Sabu Singh vs. Black Angel II
6/8/70 Arcadia, FL @ National Guard Armory Dale Lewis vs. Jim Wilson Jack Welch & Roy Welch vs. The Black Angels Red Menace vs. Al Valesco Coach John Heath vs. Dr. Blood
6/8/70 Orlando, FL @ Sports Stadium Missouri Mauler beat Jack Brisco Mr. Saito beat Dan Miller in a no DQ match with karate legal Argentina Apollo & Jose Lothario beat The Outlaws Hiro Matsuda beat El Lobo Bob Roop beat Tom Jones Louie Tillet beat Pancho Rosario
6/9/70 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Dale Lewis draw Don Curtis in a sleeper hold match Eddie Graham & Jack Brisco beat Missouri Mauler & El Lobo Hiro Matsuda beat Masked Muscovite(Great Malenko) in a Russian chain match Jim Wilson, Louie Tillet & Bob Roop beat The Outlaws & Dr. Blood in an elimination match Mr. Saito beat Jose Lothario Danny Miller draw Red Menace
6/9/70 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Argentina Apollo & Dick Steinborn vs. The Black Angels Tom Jones vs. Pancho Rosario Duke Keomuka vs. Jack Welch Sabu Singh vs. Al Valesco
6/10/70 Miami Beach, FL @ Auditorium The Samurai vs. The Avenger Dale Lewis vs. Eddie Graham Jack Brisco vs. Danny Miller Argentina Apollo & Jose Lothario vs. Duke Keomuka & Mr. Saito Tom Jones vs. Pancho Rosario El Lobo vs. Sabu Singh
6/10/70 Melbourne, FL @ Eau Gallie Civic Center Bob Roop & Jim Wilson vs. The Outlaws Jack Welch vs. Red Menace Al Valesco vs. Black Angel I Roy Welch vs. Black Angel II
6/11/70 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
6/11/70 Jacksonville, FL @ Coliseum Hiro Matsuda vs. Dale Lewis in a sleeper hold match with Don Curtis as special referee Jack Brisco vs. Thunderbolt Patterson Argentina Apollo & Jose Lothario vs. El Lobo & Missouri Mauler Danny Miller & Jim Wilson vs. Duke Keomuka & Mr. Saito Red Menace vs. Tom Jones Bob Roop vs. Pancho Rosario
6/12/70 Tallahassee, FL @ Sports Center Arena Jose Lothario & Argentina Apollo vs. Missouri Mauler & El Lobo 7-man battle royal featuring Red Menace, Pancho Rosario, Al Valesco, Mr. Saito, Black Angel, Sabu Singh and Dr. Blood plus 3 other matches
6/13/70 Lakeland, FL @ National Guard Armory Louie Tillet & Tom Jones vs. The Outlaws Jack Welch vs. Pancho Rosario Al Valesco vs. Black Angel II Sabu Singh vs. Dr. Blood
6/15/70 Orlando, FL @ Sports Stadium Jack Brisco beat Missouri Mauler in a Texas death match Thunderbolt Patterson & Dale Lewis no contest with Hiro Matsuda & Louie Tillet Don Curtis draw Mr. Saito El Lobo beat Tom Jones via pinfall Bob Roop bear Dr. Blood by submission Joe Bednarski beat Al Valesco by submission
6/15/70 Fort Pierce, FL @ National Guard Armory Jose Lothario & Argentina Apollo vs. The Outlaws Red Menace vs. Coach John Heath Jack Welch vs. Pancho Rosario Roy Welch vs. Duke Keomuka
6/16/70 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Dick Steinborn & Argentina Apollo beat The Outlaws via pinfall Pancho Rosario beat Al Valesco(26:00) Duke Keomuka beat Jerry Oates via pinfall Jack Welch beat Sabu Singh via pinfall
6/16/70 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Hiro Matsuda beat Dale Lewis(17:00) to win Southern Title Hiro Matsuda(sub for Don Curtis), Eddie Graham & Jack Brisco beat Missouri Mauler, Thunderbolt Patterson & El Lobo Jose Lothario beat Mr. Saito in a fists vs. karate match Louie Tillet beat Red Menace by DQ Bob Roop beat Dr. Blood(14:00) Joe Bednarski beat Tom Jones(2:30)
6/17/70 Miami Beach, FL @ Auditorium Dale Lewis vs. Eddie Graham in a Texas death match Thunderbolt Patterson & El Lobo vs. Jack Brisco & Louie Tillet Argentina Apollo vs. Mr. Saito Jose Lothario vs. Dr. Blood Bob Roop vs. Coach John Heath Pancho Rosario vs. Al Valesco
6/17/70 Melbourne, FL @ Eau Gallie Civic Center
6/18/70 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
6/18/70 Jacksonville, FL @ Coliseum Dale Lewis beat Jack Brisco Thunderbolt Patterson beat Hiro Matsuda Argentina Apollo & Jose Lothario beat Duke Keomuka & Mr. Saito The Outlaws beat Dick Steinborn & Tom Jones Bob Roop draw Missouri Mauler El Lobo beat Coach John Heath
6/19/70 Tallahassee, FL @ Sports Center Arena Thunderbolt Patterson vs. Louie Tillet in a boxing match with Jerry Prater as special referee Jack Brisco & Bob Roop vs. El Lobo & Red Menace Dick Steinborn vs. Mr. Saito Roy Welch vs. Pancho Rosario Coach John Heath vs. Joe Bednarski
6/20/70 Dade City, FL @ Armory Missouri Mauler vs. Duke Keomuka Argentina Apollo & Jose Lothario vs. The Outlaws Roy Welch vs. Pancho Rosario Coach John Heath vs. Dr. Blood
6/20/70 Lakeland, FL @ National Guard Armory Jack Brisco & Louie Tillet vs. Dale Lewis & Thunderbolt Patterson Dick Steinborn vs. Mr. Saito El Lobo vs. Bob Roop Red Menace vs. Al Valesco
6/22/70 Orlando, FL @ Sports Stadium Jack Brisco & Hiro Matsuda vs. Missouri Mauler & Thunderbolt Patterson in a Texas tornado match Dale Lewis vs. Jim Wilson Dan Miller vs. Mr. Saito Pepe Gomez vs. Jose Lothario Tom Jones & Al Velasco vs. The Outlaws Red Menace vs. Tony Romano
6/23/70 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Thunderbolt Patterson beat Hiro Matsuda Eddie Graham & Jack Brisco beat Missouri Mauler & Dale Lewis El Lobo beat Don Curtis Jose Lothario & Argentina Apollo beat Red Menace & Mr. Saito Louie Tillet beat Al Valesco Duke Keomuka draw Jack Welch
6/23/70 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Dr. Blood & Outlaw II beat Dick Steinborn & Joe Bednarski in a 2 of 3 falls match but the decision was reversed Dr. Blood beat Sabu Singh Bob Roop beat Pancho Rosario in a 2 of 3 falls match
6/24/70 Miami Beach, FL @ Auditorium Eddie Graham vs. Dale Lewis in a Texas death match Jack Brisco vs. Thunderbolt Patterson Argentina Apollo & Jose Lothario vs. El Lobo & Mr. Saito Bob Roop vs. Outlaw I Jack Welch vs. Outlaw II Roy Welch vs. Dr. Blood
6/24/70 Melbourne, FL @ Eau Gallie Civic Center Hiro Matsuda & Dick Steinborn vs. Missouri Mauler & Red Menace Joe Bednarski vs. Pancho Rosario Coach John Heath vs. Duke Keomuka Al Valesco vs. Sabu Singh
6/25/70 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
6/25/70 Jacksonville, FL @ Coliseum Jack Brisco beat Dale Lewis Eddie Graham, Hiro Matsuda & Bob Roop beat Thunderbolt Patterson, Missouri Mauler & El Lobo Mr. Saito beat Argentina Apollo Jose Lothario beat Red Menace Jack & Roy Welch beat The Outlaws Joe Bednarski beat Dr. Blood
6/26/70 Tallahassee, FL @ Sports Center Arena Jack Brisco & Bob Roop vs. Thunderbolt Patterson & Missouri Mauler Dick Steinborn vs. Mr. Saito Al Valesco & Roy Welch vs. The Outlaws Joe Bednarski vs. Pancho Rosario
6/27/70 Lakeland, FL @ National Guard Armory Battle royal featuring Roy Welch, Jack Welch, Al Valesco, Sabu Singh, Pancho Rosario, The Outlaws and Joe Bednarski plus 4 other matches
6/29/70 Arcadia, FL @ National Guard Armory Jose Lothario & Argentina Apollo vs. The Outlaws Jack Welch vs. Duke Keomuka Sabu Singh vs. Al Valesco Roy Welch vs. ??
6/29/70 Orlando, FL @ Sports Stadium Hiro Matsuda, Don Carson & Bob Roop vs. Thunderbolt Patterson, Missouri Mauler & Dale Lewis in an elimination match Mr. Saito vs. Louie Tillet in a no DQ match Argentina Apollo & Jose Lothario vs. Red Menace & Chuck Riley Koa Tiki vs. El Lobo Jack Welch vs. Duke Keomuka
6/30/70 Fort Myers, FL @ National Guard Armory The Outlaws beat Dick Steinborn & Pat O'Hara Red Menace vs. Joe Bednarski Duke Keomuka beat Al Valesco Coach John Heath vs. Pancho Rosario
6/30/70 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Jack Brisco beat Thunderbolt Patterson Argentina Apollo, Jose Lothario & Jack Brisco beat Great Malenko, Missouri Mauler & El Lobo Hiro Matsuda beat Dale Lewis Bob Roop draw Mr. Saito Louie Tillet beat Jerry Myers Jack Welch & Roy Welch beat Chuck Riley & Dr. Blood
____________________ David Baker Mid-Atlantic Wrestling Historian Back To Top PM Quote Reply
Posted: Sat Dec 9th, 2017 07:13 am Add as Friend Ignore Member PM Quote Reply 87th Post dbaker3179
Joined: Sun Mar 1st, 2009 Location: Glendale, Arizona USA Posts: 1485 Status: Offline Mana: 7/1/70 Miami Beach, FL @ Auditorium Jack Brisco beat Great Malenko Hiro Matsuda beat Thunderbolt Patterson Jose Lothario & Argentina Apollo vs. Dale Lewis & Missouri Mauler Louie Tillet beat Chuck Riley Bob Roop beat Coach John Heath El Lobo beat Koa Tiki
7/1/70 Melbourne, FL @ Eau Gallie Civic Center
7/2/70 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
7/2/70 Jacksonville, FL @ Coliseum Hiro Matsuda beat Missouri Mauler by DQ Eddie Graham & Jack Brisco beat Thunderbolt Patterson & Great Malenko in a Texas death match Dale Lewis beat Dick Steinborn in a no DQ match Argentina Apollo & Jose Lothario beat Red Menace & Mr. Saito Bob Roop beat Chuck Riley El Lobo beat Joe Bednarski
7/3/70 Tallahassee, FL @ Sports Center Arena Argentina Apollo & Jose Lothario vs. Thunderbolt Patterson & Missouri Mauler Bob Roop vs. Mr. Saito Louie Tillet vs. Chuck Riley Jerry Myers vs. Dick Steinborn
7/4/70 Winter Haven, FL @ Citrus Showcase Hiro Matsuda vs. Thunderbolt Patterson Jack Brisco vs. Dale Lewis Argentina Apollo & Jose Lothario vs. Mr. Saito & Red Menace Bob Roop vs. El Lobo Joe Bednarski & Al Valesco vs. The Outlaws
7/6/70 Arcadia, FL @ National Guard Armory Hiro Matsuda vs. El Lobo The Outlaws vs. Bob Roop & Koa Tiki Red Menace vs. Gomez Coach John Heath vs. Joe Bednarski
7/6/70 Orlando, FL @ Sports Stadium NWA World Champion Dory Funk, Jr. draw Thunderbolt Patterson in a 2 of 3 falls match Missouri Mauler & Dale Lewis beat Argentina Apollo & Jose Lothario Jack Brisco beat Mr. Saito Jesse James beat Dr. Blood Duke Keomuka beat Flash Monroe(sub for Sabu Singh) Bob Brunelle beat Al Valesco
7/7/70 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Dick Steinborn beat Red Menace by DQ The Outlaws beat Al Valesco & Pepe Gomez(20:00) Dr. Blood draw Joe Bednarski
7/7/70 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory NWA World Champion Dory Funk, Jr. draw Jack Brisco Hiro Matsuda beat Missouri Mauler Dale Lewis & El Lobo beat Jose Lothario & Argentina Apollo Thunderbolt Patterson beat Louie Tillet Flash Monroe beat Koa Tiki Jesse James draw Bob Brunelle
7/8/70 Winter Haven, FL @ Citrus Showcase Jack Brisco vs. Red Menace 9-man battle royal featuring Dick Steinborn, Bob Roop, El Lobo, The Outlaws, Jerry Oates, Joe Bednarski, Pepe Gomez and Flash Monroe plus 4 other matches
7/8/70 Miami Beach, FL @ Convention Center NWA World Champion Dory Funk, Jr. beat Hiro Matsuda Thunderbolt Patterson beat Eddie Graham Argentina Apollo & Jose Lothario beat Dale Lewis & Missouri Mauler Louie Tillet draw Mr. Saito Jesse James beat Dr. Blood Bob Brunelle beat Al Valesco
7/9/70 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
7/9/70 Sarasota, FL @ Legion Arena Argentina Apollo & Jose Lothario beat Dale Lewis & El Lobo(24:00) via pinfall Bob Roop beat Red Menace by DQ The Outlaws beat Jesse James & Bob Brunelle(21:00) Al Valesco beat Pepe Gomez(14:00) via pinfall
7/10/70 Tallahassee, FL @ Sports Center Arena Argentina Apollo & Jose Lothario vs. Dale Lewis & El Lobo Jack Brisco vs. Mr. Saito The Outlaws vs. Bob Brunelle & Louie Tillet Ali Baba vs. Al Valesco
7/11/70 Lakeland, FL @ National Guard Armory Louie Tillet vs. Ali Baba The Outlaws vs. Jack Welch & Roy Welch Bob Brunelle vs. Flash Monroe Coach John Heath vs. Joe Bednarski Al Valesco vs. Koa Tiki
7/13/70 Orlando, FL @ Sports Stadium Sailor Art Thomas & Jack Brisco vs. Thunderbolt Patterson & Missouri Mauler Jose Lothario vs. Dale Lewis in a brass knuckles match Argentina Apollo vs. Mr. Saito Joe Flaherty vs. Flash Monroe Bob Roop vs. Jesse James Ali Baba vs. Pepe Gomez
7/13/70 Fort Pierce, FL @ National Guard Armory El Lobo vs. Hiro Matsuda Red Menace vs. Bob Brunelle The Outlaws vs. Koa Tiki & Al Valesco Joe Bednarski vs. Dr. Blood
7/14/70 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Eddie Graham beat Thunderbolt Patterson in a Texas death match Jack Brisco beat Dale Lewis Jose Lothario & Argentina Apollo beat Mr. Saito & Flash Monroe by DQ Bob Roop beat Mighty Yankee Sailor Art Thomas & Hiro Matsuda beat El Lobo & Flash Monroe Jesse James beat Koa Tiki
7/14/70 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Red Menace beat Dick Steinborn in a Texas death match Ali Baba beat Bob Brunelle Al Valesco & Joe Bednarski vs. Outlaw II & Dr. Blood Coach John Heath beat Pepe Gomez
7/15/70 Miami Beach, FL @ Auditorium Louie Tillet & Sailor Art Thomas vs. Thunderbolt Patterson & Missouri Mauler Hiro Matsuda beat Dale Lewis Jack Brisco vs. Mr. Saito Bob Roop vs. Red Menace Bob Brunelle vs. Dr. Blood Joe Bednarski vs. Al Valesco
7/15/70 Melbourne, FL @ Eau Gallie Civic Center Jose Lothario & Argentina Apollo vs. El Lobo & Ali Baba Jesse James vs. Outlaw #1 Koa Tiki vs. Flash Monroe Outlaw #2 vs. Pepe Gomez
7/16/70 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
7/16/70 Jacksonville, FL @ Coliseum Eddie Graham & Sailor Art Thomas beat Thunderbolt Patterson & Missouri Mauler Hiro Matsuda beat Dale Lewis Jack Brisco beat El Lobo Argentina Apollo, Jose Lothario & Bob Roop beat Mr. Saito, Red Menace & Flash Monroe Bob Brunelle & Louie Tillet beat The Outlaws Ali Baba beat Pepe Gomez Jesse James beat Al Valesco
7/17/70 Tallahassee, FL @ Sports Center Arena Jose Lothario vs. Dale Lewis in a brass knuckles match Jack Brisco vs. Mr. Saito 9-man battle royal featuring Argentina Apollo, Bob Roop, Red Menace, Ali Baba, The Outlaws, Jesse James, Bob Brunelle and Al Valesco
7/18/70 Lakeland, FL @ National Guard Armory Dale Lewis vs. Hiro Matsuda Jose Lothario & Argentina Apollo vs. The Outlaws Louie Tillet vs. Ali Baba Mr. Saito vs. Pepe Gomez Dr. Blood vs. Bob Brunelle
7/18/70 Dade City, FL @ Armory Jack Brisco vs. Missouri Mauler Dick Steinborn vs. Thunderbolt Patterson Jesse James & Bob Roop vs. El Lobo & Red Menace Hercules Bednarski vs. Flash Monroe
7/20/70 Orlando, FL @ Sports Stadium Art Thomas & Jack Brisco vs. Thunderbolt Patterson & Missouri Mauler Jose Lothario vs. Dale Lewis Argentina Apollo vs. Mr. Saito Joe Flaherty vs. Flash Monroe Bob Roop vs. Jesse James Ali Baba vs. Pepe Gomez
7/20/70 Arcadia, FL @ National Guard Armory 11-man battle royal featuring Jose Lothario, Argentina Apollo, The Outlaws, Pepe Gomez, Al Valesco, Mr. Saito, Tony Russo, The Turk, Ali Baba, Jack Welch and Roy Welch plus 5 other matches
7/21/70 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Sailor Art Thomas & Hiro Matsuda beat Missouri Mauler & Thunderbolt Patterson Jack Brisco beat Dale Lewis in a Texas death match El Lobo beat Jose Lothario Louie Tillet beat Flash Monroe Argentina Apollo draw Mr. Saito Bob Roop beat Red Menace
7/21/70 Fort Myers, FL @ National Guard Armory The Outlaws & Dr. Blood beat Joe Bednarski, Jesse James & Al Valesco in an elimination match Jack Welch vs. Tito Kopa Roy Welch vs. Tony Russo Bob Brunelle vs. Ali Baba
7/22/70 Miami Beach, FL @ Auditorium Sailor Art Thomas, Jack Brisco & Louie Tillet beat El Lobo, Missouri Mauler & Thunderbolt Patterson by DQ Hiro Matsuda beat Dale Lewis Bob Roop & Bob Brunelle beat Red Menace & Mr. Saito Jesse James beat Tony Russo Duke Keomuka bear Dr. Blood Tito Kopa beat Pepe Gomez
7/22/70 Melbourne, FL @ Eau Gallie Civic Center Argentina Apollo vs. Ali Baba Flash Monroe vs. Jose Lothario The Outlaws vs. Joe Bednarski & Al Valesco Koa Tiki vs. Tony Russo
7/23/70 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
7/23/70 Jacksonville, FL @ Coliseum Thunderbolt Patterson vs. Jack Brisco Hiro Matsuda vs. Missouri Mauler in a match with Leo Garibaldi as special referee Argentina Apollo & Jose Lothario vs. Dale Lewis & El Lobo Bob Roop vs. Mr. Saito Tito Copa & Ali Baba vs. Bob Brunelle & Jesse James Flash Monroe & Tony Russo vs. Jack Welch & Roy Welch Red Menace vs. Joe Bednarski
7/24/70 Tallahassee, FL @ Sports Center Arena Thunderbolt Patterson vs. Jack Brisco in a brass knuckles match Bob Roop vs. Red Menace The Outlaws vs. Bob Brunelle & Jesse James Ali Baba vs. Pepe Gomez Tito Kopa vs. Al Valesco
7/26/70 Fort Pierce, FL @ National Guard Armory Bob Roop vs. Flash Monroe Joe Bednarski vs. Ali Baba Tony Russo vs. Al Valesco
7/27/70 Orlando, FL @ Sports Stadium Jack Brisco vs. Thunderbolt Patterson in a match with Jake Smith as special referee Argentina Apollo & Jose Lothario vs. Missouri Mauler & Dale Lewis Hiro Matsuda vs. El Lobo Mr. Saito vs. Jesse James Jake Smith vs. Red Menace Bob Brunelle vs. Tito Kopa
7/28/70 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Thunderbolt Patterson beat Hiro Matsuda Jack Brisco beat Dale Lewis in a lumberjack match El Lobo & Missouri Mauler beat Jose Lothario & Argentina Apollo by countout Jake Smith beat The Outlaws Bob Roop beat Mr. Saito by DQ Louie Tillet beat Red Menace
7/28/70 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Ali Baba won an 11-man battle royal Jesse James beat Koa Tiki by DQ Joe Bednarski beat Dr. Blood by DQ Jack Welch beat Al Valesco Flash Monroe beat Duke Keomuka Tony Russo draw Roy Welch
7/29/70 Miami Beach, FL @ Auditorium Jack Brisco beat Missouri Mauler in a Texas death, lumberjack match Jake Smith double DQ Dale Lewis Gorgeous George, Jr. draw Louie Tillet Argentina Apollo & Jose Lothario beat Flash Monroe & El Lobo Bob Roop beat Mr. Saito Tito Kopa beat Bob Brunelle
7/29/70 Melbourne, FL @ Eau Gallie Civic Center Hiro Matsuda vs. Ali Baba The Outlaws vs. Joe Bednarski & Jack Welch Jesse James vs. Dr. Blood Pepe Gomez vs. Tony Russo
7/30/70 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
7/30/70 Jacksonville, FL @ Coliseum Hiro Matsuda vs. Missouri Mauler Jack Brisco vs. Gorgeous George, Jr. in a match with Jake Smith as special referee Jake Smith & Bob Roop vs. Dale Lewis & El Lobo Argentina Apollo & Jose Lothario vs. Mr. Saito & Flash Monroe Mr. Smith vs. Joe Bednarski Al Valesco & Jesse James vs. Tito Copa & Ali Baba Tony Russo vs. Pepe Gomez
7/31/70 Tallahassee, FL @ Sports Center Arena Jack Brisco vs. Thunderbolt Patterson Argentina Apollo & Jose Lothario vs. The Outlaws Bob Roop vs. Ali Baba Bob Brunelle vs. Tito Kopa Tony Russo vs. Mr. Saito
8/1/70 Sarasota, FL @ American Legion Arena Argentina Apollo & Jose Lothario beat Missouri Mauler & Thunderbolt Patterson(35:00) via pinfall Jack Brisco beat Mr. Saito(18:00) via pinfall Mr. Smith beat Pepe Gomez(4:00) via pinfall Louie Tillet beat Flash Monroe(17:00) via pinfall Bob Brunelle draw Outlaw I(15:00) Coach John Heath beat Tony Russo(11:00) via pinfall
8/1/70 Dade City, FL @ Armory Hiro Matsuda beat Dale Lewis Jake Smith double countout with El Lobo Hercules Bednarski & Bob Roop beat Ali Baba & Tito Kopa Jesse James beat Mighty Yankee
8/3/70 Orlando, FL @ Sports Stadium Jack Brisco beat Thunderbolt Patterson in a cage match Argentina Apollo, Jose Lothario & Jake Smith beat Missouri Mauler, El Lobo & Dale Lewis Mr. Smith beat Bob Roop Hiro Matsuda beat Flash Monroe Mr. Saito beat Joe Bednarski Louie Tillet beat Jerry Usher
8/3/70 Arcadia, FL @ National Guard Armory Jack Welch, Roy Welch & Jesse James vs. The Outlaws & Dr. Blood in an elimination match Ali Baba vs. Pepe Gomez Tito Copa vs. Al Valesco
8/4/70 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Bob Roop beat Flash Monroe(26:00) by DQ in a match with Al Valesco as special referee Mr. Saito, Tito Kopa & Ali Baba beat Jesse James, Roy Welch & Jack Welch via pinfall The Outlaw beat Joe Bednarski via pinfall Bob Brunelle beat Tony Russo via pinfall
8/4/70 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Hiro Matsuda beat Thunderbolt Patterson in a cage match Jake Smith & Jack Brisco beat Missouri Mauler & Dale Lewis by DQ Jose Lothario beat El Lobo Mr. Smith beat Dick Steinborn Louie Tillet beat Jerry Usher Argentina Apollo beat Red Menace
8/5/70 Miami Beach, FL @ Auditorium Jack Brisco vs. Missouri Mauler Thunderbolt Patterson vs. Louie Tillet Jake Smith, Argentina Apollo & Jesse James vs. Dale Lewis, Jerry Usher & El Lobo Mr. Smith vs. Bob Roop Flash Monroe vs. Jack Welch Roy Welch vs. Mighty Yankee
8/5/70 Melbourne, FL @ Eau Gallie Civic Center Hiro Matsuda vs. Ali Baba in a judo jacket match Bob Brunelle vs. Mr. Saito Joe Bednarski vs. Tito Kopa Mighty Yankee vs. Coach John Heath Al Valesco vs. Tony Russo
8/6/70 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
8/6/70 Jacksonville, FL @ Coliseum Missouri Mauler vs. Hiro Matsuda in a loser leaves town, cage match Thunderbolt Patterson, El Lobo & Dale Lewis vs. Jake Smith, Jack Brisco & Louie Tillet Argentina Apollo vs. Mr. Smith Jose Lothario vs. Flash Monroe Jerry Usher vs. Bob Roop Mr. Saito vs. Bob Brunelle
8/7/70 Belle Glade, FL @ Armory Jack Brisco vs. Thunderbolt Patterson Jose Lothario vs. Mr. Saito Bob Roop & Bob Brunelle vs. Tito Kopa & Ali Baba Joe Bednarski vs. Dr. Blood
8/7/70 Tallahassee, FL @ Sports Center Arena Jake Smith & Hiro Matsuda vs. Missouri Mauler & Dale Lewis Argentina Apollo vs. El Lobo Jesse James vs. Mr. Smith Flash Monroe vs. Roy Welch Tony Russo vs. Al Valesco
8/8/70 Lakeland, FL @ National Guard Armory Jack Brisco vs. Missouri Mauler Hiro Matsuda & Dick Steinborn vs. El Lobo & Jerry Usher Argentina Apollo vs. Mr. Saito Joe Bednarski vs. Mr. Smith Jesse James vs. Tony Russo
8/8/70 Sarasota, FL @ American Legion Arena Thunderbolt Patterson beat Jose Lothario in a brass knuckles match Bob Roop(sub for Jake Smith) beat Dale Lewis by DQ Tito Kopa & Ali Baba beat Bob Brunelle & Al Valesco(sub for Bob Roop) Dr. Blood beat Koa Tiki Coach John Heath draw Flash Monroe
8/10/70 Orlando, FL @ Sports Stadium NWA World Champion Dory Funk, Jr. draw Jack Brisco Missouri Mauler & Thunderbolt Patterson beat Louie Tillet & Bob Roop Jake Smith beat Mr. Smith Hiro Matsuda beat Mr. Saito by DQ Jose Lothario & Argentina Apollo beat El Lobo & Dale Lewis Cowboy Lang & Sherri Lee beat Mighty Atom & Tammy Jones Bob Roop beat Jesse James
8/11/70 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Jack Brisco vs. Mr. Smith Jake Smith vs. Thunderbolt Patterson Hiro Matsuda, Argentina Apollo & Louie Tillet vs. Missouri Mauler, Dale Lewis & Mr. Saito Jose Lothario vs. El Lobo in a brass knuckles match Sherri Lee vs. Terry Majors Mighty Atom vs. Cowboy Lang Bob Roop vs. Jesse James
8/11/70 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Ali Baba & Tito Kopa beat The Outlaws Roy Welch beat Jerry Usher Jack Welch beat Tony Russo Flash Monroe beat Bob Brunelle Billy Spears beat Al Valesco
8/12/70 Miami Beach, FL @ Auditorium Jack Brisco beat Thunderbolt Patterson Jose Lothario & Argentina Apollo beat Missouri Mauler & Dale Lewis Bob Roop beat Mr. Smith Jesse James beat Flash Monroe Cowboy Lang beat Mighty Atom Sherri Lee beat Terry Majors
8/12/70 Melbourne, FL @ Eau Gallie Civic Center
8/13/70 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
8/13/70 Jacksonville, FL @ Coliseum Hiro Matsuda vs. Mr. Smith in a loser leaves town match Jack Brisco vs. Nick Bockwinkel Thunderbolt Patterson vs. Louie Tillet Argentina Apollo, Jose Lothario & Jake Smith vs. Dale Lewis, El Lobo & a mystery partner Cowboy Lang vs. Mighty Atom Jesse James vs. Flash Monroe
8/14/70 Tallahassee, FL @ Sports Center Arena Hiro Matsuda vs. Mr. Smith Argentina Apollo & Jose Lothario vs. Tito Kopa & Ali Baba Mr. Saito vs. Jerry Usher Flash Monroe vs. Al Valesco Tony Russo vs. Bob Brunelle
8/14/70 Hollywood, FL @ Sportatorium Jake Smith & Louie Tillet vs. Thunderbolt Patterson & Missouri Mauler Jack Brisco vs. El Lobo Dale Lewis vs. Bob Roop Cowboy Lang & Bonnie Watson vs. Mighty Atom & Tammy Jones Jesse James vs. Billy Spears
8/15/70 Lakeland, FL @ National Guard Armory Thunderbolt Patterson & El Lobo vs. Louie Tillet & Jake Smith Dick Steinborn vs. Mr. Smith Mighty Atom & Flash Monroe vs. Cowboy Lang & Al Valesco Jesse James vs. Billy Spears Ali Baba vs. Bob Brunelle
8/17/70 Waycross, GA @ City Auditorium Nick Bockwinkel vs. Jack Brisco Karl Von Stroheim vs. Don Curtis Cisco Grimaldo vs. Ronald Fuller Sabu Singh vs. Peppy Gomez
8/17/70 Arcadia, FL @ National Guard Armory 9-man battle royal featuring The Kentucky Giant, Jake Smith, Flash Monroe, Tito Copa, Koa Tiki, Al Valesco and Bob Brunelle Cowboy Lang vs. Mighty Atom plus 4 other matches
8/17/70 Orlando, FL @ Sports Stadium Eddie Graham vs. Thunderbolt Patterson in a taped fist, Texas death match Hiro Matsuda vs. Mr. Smith Missouri Mauler, El Lobo & Dale Lewis vs. Jose Lothario, Argentina Apollo & Jesse James Bob Roop vs. Mr. Saito Jack Welch vs. Billy Spears Roy Welch vs. Dr. Blood
8/18/70 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Great Mephisto(aka Mr. Smith) beat Jack Brisco Eddie Graham & Jake Smith beat Thunderbolt Patterson & Missouri Mauler Hiro Matsuda beat Mr. Saito Argentina Apollo & Jose Lothario beat El Lobo & Dale Lewis by DQ Bob Roop beat Flash Monroe Billy Spears draw Joe Flaherty
8/18/70 Fort Myers, FL @ Armory Tito Kopa & Ali Baba beat Jack Welch & Jesse James Cowboy Lang beat Mighty Atom Dr. Blood beat Koa Tiki Coach John Heath draw Bob Brunelle
8/19/70 Miami Beach, FL @ Auditorium Jack Brisco beat Thunderbolt Patterson Jake Smith double DQ Dale Lewis Mr. Saito & El Lobo beat Jesse James & Hiro Matsuda Dr. Blood beat Koa Tiki Argentina Apollo beat Great Mephisto Ali Baba beat Al Valesco
8/19/70 Melbourne, FL @ Eau Gallie Civic Center
8/20/70 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
8/20/70 Jacksonville, FL @ Coliseum Eddie Graham & Jack Brisco vs. Thunderbolt Patterson & a mystery partner in a match with Jake Smith as special referee Great Mephisto vs. Len Rossi Dale Lewis, El Lobo & Mr. Saito vs. Argentina Apollo, Jose Lothario & Mr. Jacksonville Tito Kopa & Ali Baba vs. Bob Roop & Joe Flaherty Billy Spears & Mighty Atom vs. Al Valesco & Cowboy Lang Flash Monroe vs. Bob Brunelle
8/21/70 Tallahassee, FL @ Sports Center Arena Mr. Smith vs. Hiro Matsuda Argentina Apollo & Jose Lothario vs. Mr. Saito & Oki Shikina Bob Roop vs. Flash Monroe Tito Kopa & Ali Baba vs. Billy Spears & Al Valesco
8/24/70 Orlando, FL @ Sports Stadium Great Mephisto vs. Thunderbolt Patterson in a no DQ, no time limit match Jack Brisco, Jake Smith & Bob Roop vs. Dale Lewis, Missouri Mauler & El Lobo Argentina Apollo & Jose Lothario vs. Ali Baba & Tito Kopa Lord Littlebrook vs. Little Crusher Danny Miller vs. Mr. Saito Billy Spears vs. Jesse James
8/25/70 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Thunderbolt Patterson & Jake Smith vs. Dale Lewis & Missouri Mauler Bob Roop & Jack Brisco vs. Great Mephisto & Ali Baba Mr. Saito vs. Hiro Matsuda in a judo jacket match Danny Miller vs. El Lobo Lord Littlebrook vs. Mighty Atom Jesse James vs. Flash Monroe
8/25/70 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Jose Lothario & Argentina Apollo beat Tito Kopa & Billy Spears Cowboy Lang beat Little Crusher Duke Keomuka beat Dr. Blood Bob Brunelle beat Al Valesco
8/26/70 Miami Beach, FL @ Auditorium Great Mephisto beat Hiro Matsuda Thunderbolt Patterson, Jack Brisco & Jake Smith beat El Lobo, Dale Lewis & Missouri Mauler Danny Miller & Jose Lothario beat Tito Kopa & Ali Baba Bob Roop beat Billy Spears Flash Monroe beat Bob Brunelle
8/26/70 Melbourne, FL @ Eau Gallie Civic Center Mr. Saito vs. Argentina Apollo Mighty Atom & Little Crusher vs. Lord Littlebrook & Cowboy Lang Dr. Blood vs. Jesse James Jack Welch vs. Al Valesco
8/27/70 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
8/27/70 Jacksonville, FL @ Coliseum Mr. Jacksonville & Thunderbolt Patterson vs. Dale Lewis & a mystery partner Great Mephisto vs. Jack Brisco Jake Smith vs. El Lobo Argentina Apollo & Jose Lothario vs. Ali Baba & Tito Kopa Mighty Atom & Little Bruiser vs. Lord Littlebrook & Cowboy Lang Mr. Saito vs. Bob Roop Danny Miller vs. Flash Monroe Jesse James vs. Billy Spears
8/28/70 Tallahassee, FL @ Sports Center Arena Jake Smith vs. Dale Lewis Judo Jacket Match Mr. Saito vs. Jose Lothario Mighty Atom & Flash Monroe vs. Cowboy Lang & Al Valesco Jesse James vs. Ali Baba
8/28/70 West Palm Beach, FL @ Auditorium Jack Brisco vs. Great Mephisto Hiro Matsuda & Thunderbolt Patterson vs. Missouri Mauler & El Lobo Lord Littlebrook vs. Little Crusher Plus other matches Note: No wrestling in West Palm Beach until June 1971
8/29/70 Nassau, Bahamas @ Nassau Stadium Hiro Matsuda vs. El Lobo Great Mephisto vs. Bob Roop Cowboy Lang vs. Mighty Atom
8/31/70 Arcadia, FL @ Armory Hiro Matsuda vs. Mr. Saito Bob Roop vs. Billy Spears Flash Monroe vs. Bob Brunelle Jack Welch vs. Koa Tiki
8/31/70 Orlando, FL @ Sports Stadium Jack Brisco & Thunderbolt Patterson beat Great Mephisto & Missouri Mauler Jake Smith beat Dale Lewis Argentina Apollo & Jose Lothario beat El Lobo & Ali Baba Sherri Lee beat Vivian Vachon Danny Miller beat Dr. Blood Joe Flaherty(sub for Tito Kopa) beat Pat Valentino
9/1/70 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Thunderbolt Patterson beat Missouri Mauler Great Mephisto & Dale Lewis beat Jack Brisco & Bob Roop Argentina Apollo & Jose Lothario beat Flash Monroe & Billy Spears Vivian Vachon & Flash Monroe beat Sherri Lee & Bob Brunelle Jack Welch beat Tito Kopa
9/1/70 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Mr. Saito beat Hiro Matsuda Duke Keomuka & Joe Flaherty beat Pat Valentino & Bob Valentino by DQ Ali Baba beat Dick Steinborn Jerry Oates beat Koa Tiki
9/2/70 Miami Beach, FL @ Auditorium Thunderbolt Patterson & Jack Brisco beat Dale Lewis & Missouri Mauler Jake Smith beat El Lobo by DQ Jose Lothario draw Mr. Saito(30:00) Danny Miller beat Ali Baba Bob Roop beat Flash Monroe Joe Flaherty beat Pat Valentino Sherri Lee beat Vivian Vachon
9/2/70 Melbourne, FL @ Eau Gallie Civic Center
9/3/70 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
9/3/70 Jacksonville, FL @ Coliseum Thunderbolt Patterson vs. mystery opponent in a match with Jake Smith as special referee Jack Brisco vs. Nick Bockwinkel Mr. Jacksonville vs. Dale Lewis Jose Lothario & Argentina Apollo El Lobo & Flash Monroe Danny Miller vs. Great Mephisto Bob Roop vs. Billy Spears Jack Welch vs. Bob Brunelle
9/4/70 Tallahassee, FL @ Sports Center Arena Hiro Matsuda vs. Mr. Saito in a judo jacket match Argentina Apollo & Jose Lothario vs. Billy Spears & Flash Monroe Bob Roop vs. Dr. Blood Pat Valentino vs. Bob Brunelle
9/4/70 Arcadia, FL @ National Guard Armory Argentina Apollo vs. Mr. Saito Jack Welch vs. Flash Monroe Roy Welch vs. Ali Baba Koa Tiki vs. Pat Valentino
9/5/70 Lakeland, FL @ National Guard Armory Argentina Apollo vs. Mr. Saito Danny Miller vs. Ali Baba Pat Valentino & Bob Valentino vs. Bob Brunelle & Dick Steinborn Billy Spears vs. Jerry Oates
9/7/70 Orlando, FL @ Sports Stadium Thunderbolt Patterson & Sailor Art Thomas vs. Great Mephisto & El Lobo Jack Brisco vs. Mr. Saito Jake Smith, Jose Lothario & Argentina Apollo vs. Flash Monroe, Ali Baba & Billy Spears in an elimination match Danny Miller vs. Bob Roop Joe Flaherty vs. Bob Valentino Bob Brunelle vs. Pat Valentino
9/8/70 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Dale Lewis beat Thunderbolt Patterson(15:00) by submission in a brass knuckles match Hiro Matsuda beat Jack Brisco by DQ Jake Smith & Bob Roop beat El Lobo & Great Mephisto Jose Lothario beat Dick Steinborn Danny Miller & Louie Tillet beat Pat Valentino & Bob Valentino Jack Welch beat Billy Spears
9/8/70 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Argentina Apollo beat Mr. Saito Roy Welch beat Flash Monroe by DQ Mr. Saito beat Coach John Heath Ali Baba beat Koa Tiki Joe Flaherty beat Bob Brunelle
9/9/70 Miami Beach, FL @ Auditorium Great Mephisto beat Thunderbolt Patterson in a match with Jake Smith as special referee Jack Brisco beat Dale Lewis by DQ Argentina Apollo & Jose Lothario beat El Lobo & Mr. Saito Hiro Matsuda draw Bob Roop Louie Tillet beat Flash Monroe Coach John Heath draw Bob Brunelle
9/9/70 Melbourne, FL @ Eau Gallie Civic Center Danny Miller vs. Ali Baba Tag match Plus 2 other matches
9/10/70 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
9/10/70 Jacksonville, FL @ Coliseum Jack Brisco beat Great Mephisto El Lobo beat Thunderbolt Patterson in a match where El Lobo must unmask if he loses Jake Smith beat Dale Lewis Argentina Apollo & Jose Lothario beat Dusty Rhodes & Dick Murdoch by DQ Mr. Jacksonville, Danny Miller & Bob Roop beat Mr. Saito, Ali Baba & Flash Monroe Bob Brunelle beat Pat Valentino Joe Flaherty beat Bob Valentino
9/11/70 Tallahassee, FL @ Sports Center Arena Great Mephisto vs. Danny Miller Dusty Rhodes & Dick Murdoch vs. Argentina Apollo & Jose Lothario Ali Baba vs. Bob Valentino Roy Welch vs. Billy Spears
9/12/70 Lakeland, FL @ Armory Great Mephisto vs. Louie Tillet Danny Miller vs. Ali Baba Argentina Apollo & Jose Lothario vs. Dusty Rhodes & Dick Murdoch Jack Welch & Roy Welch vs. Pat Valentino & Bob Valentino Jerry Oates vs. Koa Tiki
9/12/70 Nassau, Bahamas @ Nassau Stadium Big Jake vs. Dale Lewis Bob Roop vs. El Mongol Flash Monroe vs. Joe Flaherty Hiro Matsuda vs. Mr. Saito
Note: Sometime during this time period, Eddie Graham bought out Cowboy Luttrall for complete ownership of L&G Sports Enterprises
9/14/70 Arcadia, FL @ Armory Mr. Saito vs. Argentina Apollo Jack Welch vs. Flash Monroe Roy Welch vs. Ali Baba Koa Tiki vs. Pat Valentino
9/14/70 Orlando, FL @ Sports Stadium NWA World Champion Dory Funk, Jr. beat Jose Lothario Great Mephisto beat Jake Smith by DQ Hiro Matsuda beat El Lobo by countout Dale Lewis beat Bob Roop by submission Dusty Rhodes & Dick Murdoch beat Joe Flaherty & Danny Miller via pinfall Ronnie Garvin beat Bob Valentino
9/15/70 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory NWA World Champion Dory Funk, Jr. beat Dale Lewis Jake Smith beat El Lobo by DQ Dusty Rhodes & Dick Murdoch beat Bob Roop & Danny Miller Great Mephisto beat Hiro Matsuda Jose Lothario beat Hiro Matsuda Ronnie Garvin draw Louie Tillet
9/15/70 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Ali Baba beat Argentina Apollo Dick Steinborn beat Flash Monroe by DQ Jack Welch & Roy Welch beat Pat Valentino & Bob Valentino Koa Tiki draw Joe Flaherty
9/16/70 Miami Beach, FL @ Auditorium NWA World Champion Dory Funk, Jr. beat Great Mephisto Dusty Rhodes, Dick Murdoch & Ronnie Garvin beat Bob Roop, Jose Lothario & Argentina Apollo Jake Smith & Dick Steinborn beat Dale Lewis & El Lobo by DQ Mr. Saito beat Hiro Matsuda Danny Miller beat Ali Baba Flash Monroe vs. Joe Flaherty
9/16/70 Melbourne, FL @ Eau Gallie Civic Center
9/17/70 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
9/17/70 Jacksonville, FL @ Coliseum NWA World Champion Dory Funk, Jr. vs. El Lobo Great Mephisto vs. Mr. Jacksonville Argentina Apollo & Jose Lothario vs. Dusty Rhodes & Dick Murdoch Dale Lewis vs. Jake Smith in a sleeper hold vs. bearhug hold match Mr. Saito vs. Joe Flaherty Danny Miller vs. Dick Steinborn
9/17/70 Bradenton, FL @ Armory Hiro Matsuda vs. Terry Garvin Roy Welch & Jack Welch vs. Flash Monroe & Ali Baba Bob Valentino vs. Coach John Heath Pat Valentino vs. Koa Tiki
9/18/70 Tallahassee, FL @ Sports Center Arena NWA World Champion Dory Funk, Jr. vs. Great Mephisto Dusty Rhodes & Dick Murdoch vs. Bob Roop & Danny Miller Ali Baba vs. Joe Flaherty Bob Valentino vs. Roy Welch
9/19/70 Lakeland, FL @ Armory Danny Miller vs. Ali Baba in a Texas death match Louie Tillet & Bob Roop vs. Dusty Rhodes & Dick Murdoch Jerry Oates vs. Flash Monroe Joe Flaherty vs. Koa Tiki
9/21/70 Orlando, FL @ Sports Stadium Dusty Rhodes & Dick Murdoch beat Argentina Apollo & Jose Lothario Danny Miller beat Great Mephisto Jake Smith & Louie Tillet beat Dale Lewis & El Lobo by DQ Sandy Parker won a 5-woman battle royal Ronnie Garvin beat Joe Flaherty Mr. Saito beat Jack Welch
9/22/70 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Jose Lothario beat Dale Lewis in a brass knuckles match Sailor Art Thomas, Jake Smith & Hiro Matsuda beat Great Mephisto, El Lobo & Mr. Saito in an elimination match Jerry Brisco beat Ali Bab(:33) Dusty Rhodes & Dick Murdoch beat Danny Miller & Louie Tillet Ella Waldek won a 5-woman battle royal Ronnie Garvin beat Argentina Apollo
9/22/70 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Roy Welch won a 9-man battle royal Jack Welch beat Pat Valentino Flash Monroe beat Dick Steinborn Bob Valentino beat Koa Tiki Coach John Heath draw Joe Flaherty
9/23/70 Miami Beach, FL @ Auditorium Jose Lothario beat Great Mephisto in a brass knuckles match with Louie Tillet as special referee Dick Murdoch & Dusty Rhodes beat Argentina Apollo & Jake Smith Sandy Parker & Sherri Lee beat Barbara Owens & Kathy O'Day Dale Lewis beat Dick Steinborn Ronnie Garvin beat Joe Flaherty Hiro Matsuda beat Mr. Saito in a judo jacket match Roy Welch beat Flash Monroe
9/23/70 Melbourne, FL @ Eau Gallie Civic Center
9/24/70 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
9/24/70 Jacksonville, FL @ Coliseum Great Mephisto vs. Mr. Jacksonville Jose Lothario vs. Dick Murdoch in a brass knuckles match Argentina Apollo & Jake Smith vs. Dusty Rhodes & Ronnie Garvin Louie Tillet & Danny Miller vs. Dale Lewis & El Lobo Mr. Saito vs. Koa Tiki Jack Welch & Roy Welch vs. Pat Valentino & Bob Valentino
9/25/70 Tallahassee, FL @ Sports Center Arena Dusty Rhodes & Dick Murdoch vs. Jose Lothario & Argentina Apollo Great Mephisto vs. Louie Tillet Sherri Lee vs. Barbara Owens Danny Miller vs. Ronnie Garvin Jack Welch & Roy Lee Welch vs. Pat Valentino & Bob Valentino
9/25/70 Belle Glade, FL @ Armory Hiro Matsuda & Jake Smith vs. Dale Lewis & El Lobo Sandy Parker vs. Kathy O'Day Mr. Saito vs. Joe Flaherty Ali Baba vs. Koa Tiki Coach John Heath vs. Flash Monroe
9/26/70 Lakeland, FL @ National Guard Armory Great Mephisto vs. Argentina Apollo Jose Lothario & Louie Tillet vs. Dick Murdoch & Dusty Rhodes Kathy O'Day vs. Sandy Parker Ronny Garvin vs. Jerry Oates Ali Baba vs. Joe Flaherty
9/26/70 Nassau, Bahamas @ Nassau Stadium Big Jake the Kentuckian & Hiro Matsuda vs. El Lobo & Dale Lewis Sherri Lee vs. Barbara Owens Danny Miller vs. Flash Monroe
9/28/70 Orlando, FL @ Sports Stadium Jack Brisco beat Great Mephisto by countout in a no DQ match Jose Lothario & Argentina Apollo vs. Dusty Rhodes & Dick Murdoch Hiro Matsuda & Danny Miller vs. Dale Lewis & El Lobo Ronnie Garvin draw Argentina Apollo Roy Welch & Jack Welch beat Flash Monroe & Mr. Saito Koa Tiki beat Ali Baba
9/28/70 Arcadia, FL @ National Guard Armory 5-girl battle royal featuring Sherri Lee, Sandy Parker, Bonnie Watson, Barbara Owens and Kathy O'Day Flash Monroe vs. Bob Valentino Coach John Heath vs. Pat Valentino plus 2 girls matches
9/29/70 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Dusty Rhodes & Dick Murdoch beat Dory Funk, Sr. & Jose Lothario via pinfall Jack Brisco & Hiro Matsuda beat El Lobo & Great Mephisto Danny Miller draw Mr. Saito Jake Smith won a 5-man battle royal Dale Lewis beat Ali Baba Ronnie Garvin draw Dick Steinborn Ella Waldek beat Kathy O'Day
9/29/70 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Roy Welch, Jack Welch & Joe Flaherty beat Bob Valentino, Pat Valentino & Mr. X(23:00) via pinfall Sherri Lee & Sandy Parker beat Bonnie Watson & Barbara Owens(31:00) via pinfall Flash Monroe beat Argentina Apollo
9/30/70 Melbourne, FL @ Eau Gallie Civic Center Jack Brisco vs. Dale Lewis Jake Smith vs. El Lobo Flash Monroe & Kathy O’Day vs. Joe Flaherty & Sandy Parker Danny Miller vs. Mr. Saito Koa Tiki vs. Ali Baba
9/30/70 Miami Beach, FL @ Auditorium
____________________ David Baker Mid-Atlantic Wrestling Historian Back To Top PM Quote Reply
Posted: Sat Dec 9th, 2017 07:14 am Add as Friend Ignore Member PM Quote Reply 88th Post dbaker3179
Joined: Sun Mar 1st, 2009 Location: Glendale, Arizona USA Posts: 1485 Status: Offline Mana: 10/1/70 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
10/1/70 Jacksonville, FL @ Coliseum Dick Murdoch & Dusty Rhodes beat Jack Brisco & Jose Lothario Danny Miller beat Great Mephisto by DQ Dick Steinborn, Jake Smith & Argentina Apollo beat Ronnie Garvin, Dale Lewis & El Lobo Sherri Lee won a ladies battle royal Jack Welch & Roy Welch beat Flash Monroe & Ali Baba Mr. Saito beat Joe Flaherty
10/2/70 Hollywood, FL @ Armory The Infernos vs. Jose Lothario & Ron Fuller James Wolfe vs. Joe Flaherty Mr. Saito vs. Coach John Heath Roy Welch vs. Lee Wong
10/2/70 Tallahassee, FL @ Sports Center Arena Great Mephisto vs. Hiro Matsuda Argentina Apollo & Danny Miller vs. El Lobo & Dale Lewis Mr. Saito vs. Joe Flaherty Flash Monroe vs. Bob Valentino Ali Baba vs. Roy Welch
10/3/70 San Juan, Puerto Rico @ Hiram Bithorn Stadium Jose Lothario, Danny Miller, Hiro Matsuda & Jake Smith vs. Great Mephisto, Dick Murdoch, Dusty Rhodes & Dale Lewis Jose Lothario vs. Great Mephisto Dick Murdoch & Dusty Rhodes vs. Danny Miller & Hiro Matsuda Jake Smith vs. Dale Lewis 5-woman battle royal featuring Bonnie Watson, Barbara Owens, Sandy Parker, Kathy O'Day and Sherri Lee
10/5/70 Orlando, FL @ Sports Stadium Eddie Graham & Dale Lewis beat Dusty Rhodes & Dick Murdoch by DQ Great Mephisto & El Lobo beat Hiro Matsuda & Jack Brisco Jose Lothario beat Mr. Saito Danny Miller beat Frank Martinez Sandy Parker & Joe Flaherty beat Kathy O’Day & Flash Monroe Ronnie Garvin beat Bob Valentino
10/6/70 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Dory Funk, Sr. & Terry Funk beat Dusty Rhodes & Dick Murdoch in a Texas death match Jack Brisco beat Great Mephisto Jose Lothario beat James Wolfe(aka El Lobo) Hiro Matsuda beat Ronnie Garvin Ella Waldek beat Sherri Lee Dick Steinborn draw Mr. Saito
10/6/70 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Danny Miller beat Flash Monroe by DQ Sandy Parker & Carlos Martinez beat Kathy O'Day & Frank Martinez(22:00) Jack Welch & Roy Welch beat Bob Valentino & Pat Valentino in a 2 of 3 falls match
10/7/70 Miami Beach, FL @ Auditorium Dusty Rhodes & Dick Murdoch beat Dale Lewis & Danny Miller Jack Brisco & Jose Lothario beat Great Mephisto & El Lobo by DQ Hiro Matsuda draw Ronnie Garvin Jack Welch beat Pat Valentino Roy Welch beat Chico Montez
10/7/70 Melbourne, FL @ Eau Gallie Civic Center Jake Smith vs. Mr. Saito & Flash Monroe in a handicap match Sandy Parker vs. Kathy O'Day plus 2 other matches
10/8/70 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
10/8/70 Jacksonville, FL @ Coliseum Jack Brisco & Eddie Graham vs. Great Mephisto & El Lobo Dusty Rhodes & Dick Murdoch vs. Jose Lothario & Danny Miller 5-man battle royal featuring Dale Lewis, Frank Martinez, Ronnie Garvin, Jake Smith and Chico Montez
10/9/70 Dade City, FL @ Armory Great Mephisto & Flash Monroe vs. Hiro Matsuda & Jose Lothario Sandy Parker vs. Kathy O'Day Mr. Saito vs. Jerry Oates Bob Valentino vs. Joe Flaherty
10/9/70 Tallahassee, FL @ Sports Center Arena Jack Brisco & Danny Miller vs. Dusty Rhodes & Dick Murdoch Dale Lewis vs. Frank Martinez Ronnie Garvin vs. Dick Steinborn Chico Montez vs. Pat Valentino
10/10/70 Nassau, Bahamas @ Nassau Stadium Jack Brisco vs. Great Mephisto Dusty Rhodes & Dick Murdoch vs. Dale Lewis & Hiro Matsuda Sherri Lee vs. Kathy O'Day Pat Valentino vs. Joe Flaherty
10/12/70 Orlando, FL @ Sports Stadium Dusty Rhodes & Dick Murdoch beat Jake Smith & Dale Lewis in a Texas death match Jack Brisco beat Great Mephisto Hiro Matsuda beat El Lobo Jose Lothario & Danny Miller beat Ronnie Garvin & Mr. Saito Lee Wong draw Frank Martinez Flash Monroe beat Chico Montez
10/13/70 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Dick Murdoch & Dusty Rhodes beat Thunderbolt Patterson & Dale Lewis via pinfall Jose Lothario beat Unmasked El Lobo James Wolfe Jack Brisco & Hiro Matsuda beat Great Mephisto & Mr. Saito(23:00) via pinfall Ella Waldek beat Bonnie Watson(10:45) Dick Steinborn beat Lee Wong Ronnie Garvin draw Jack Welch
10/13/70 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Flash Monroe beat Danny Miller Frank Martinez beat Joe Flaherty Roy Welch beat Pat Valentino Koa Tiki(sub for Coach John Heath) draw Bob Valentino
10/14/70 Miami Beach, FL @ Auditorium Dale Lewis & Jose Lothario beat Dick Murdoch & Dusty Rhodes Jack Brisco beat El Lobo via pinfall Hiro Matsuda beat Ronnie Garvin Mr. Saito beat Koa Tiki Jack Welch & Roy Welch beat Pat Valentino & Bob Valentino
10/14/70 Melbourne, FL @ Eau Gallie Civic Center Danny Miller vs. Great Mephisto Plus 3 other matches
10/15/70 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
10/15/70 Jacksonville, FL @ Coliseum Dale Lewis, Jack Brisco & Eddie Graham vs. Dusty Rhodes, Dick Murdoch & & Tarzan Tyler in a match with Jake Smith as special referee Hiro Matsuda vs. Great Mephisto in a sleeper vs. piledriver match Jose Lothario vs. El Lobo Danny Miller & Dick Steinborn vs. Mr. Saito & Lee Wong Ronnie Garvin vs. Joe Flaherty Chico Montez vs. Frank Martinez
10/16/70 Tallahassee, FL @ Sports Center Arena Hiro Matsuda vs. El Lobo Great Mephisto vs. Jake Smith Tarzan Tyler vs. Dick Steinborn Ronnie Garvin vs. Roy Welch Frank Martinez vs. Bob Valentino
10/17/70 San Juan, Puerto Rico @ Hiram Bithorn Stadium Sailor Art Thomas & Jake Smith vs. Dick Murdoch & Dusty Rhodes Great Mephisto vs. Jose Lothario Hiro Matsuda vs. Ronnie Garvin Danny Miller vs. Frank Martinez Tarzan Tyler vs. Joe Flaherty Sherri Lee vs. Bonnie Watson
10/19/70 Orlando, FL @ Sports Stadium Dale Lewis, Jake Smith & Sailor Art Thomas vs. Dick Murdoch, Dusty Rhodes & Tarzan Tyler Jack Brisco beat Great Mephisto in a no DQ match with 2 referees Danny Miller & Hiro Matsuda beat Ronnie Garvin & Bob Harmon Mr. Saito draw Jose Lothario Flash Monroe beat Joe Turner Joe Flaherty beat Frank Martinez by DQ
10/20/70 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Hiro Matsuda beat Great Mephisto by DQ Dusty Rhodes & Dick Murdoch beat Dale Lewis & Sailor Art Thomas Jose Lothario beat Missouri Mauler Jack Brisco & Jake Smith beat Tarzan Tyler & Bob Harmon Danny Miller beat Joe Turner(11:00) Mr. Saito beat Dick Steinborn(7:00) Jack Welch & Roy Welch beat Ronnie Garvin & Flash Monroe
10/20/70 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
10/21/70 Miami Beach, FL @ Auditorium Dusty Rhodes beat Dale Lewis in a Texas death match Tarzan Tyler & Dick Murdoch beat Jose Lothario & Jake Smith in a Texas death match Jack Brisco beat Hiro Matsuda Mr. Saito beat Jack Welch Lee Wong beat Joe Flaherty Frank Martinez beat Joe Turner
10/21/70 Melbourne, FL @ Eau Gallie Civic Center Great Mephisto vs. Danny Miller in a Texas death match Plus 3 other matches
10/22/70 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
10/22/70 Jacksonville, FL @ Coliseum Dale Lewis vs. Dick Murdoch in a death match Jake Smith & Jack Brisco vs. Dusty Rhodes & Tarzan Tyler in a no DQ match Great Mephisto vs. Dick Steinborn Danny Miller vs. Ronnie Garvin
10/23/70 Ocala, FL @ City Auditorium Great Mephisto vs. Jose Lothario Danny Miller vs. Mr. Saito Flash Monroe vs. Joe Turner Frank Martinez vs. Jerry Oates
10/23/70 Tallahassee, FL @ Sports Center Arena Dusty Rhodes & Dick Murdoch vs. Hiro Matsuda & Jake Smith Tarzan Tyler vs. Dick Steinborn Ronnie Garvin vs. Joe Flaherty Lee Wong vs. Bob Harmon
10/24/70 Nassau, Bahamas @ Nassau Stadium Jose Lothario vs. Dick Murdoch Jake Smith vs. Great Mephisto Mr. Saito vs. Lee Wong Flash Monroe vs. Coach John Heath Frank Martinez vs. Joe Flaherty
10/26/70 Orlando, FL @ Sports Stadium Jack Brisco & Jose Lothario vs. Dusty Rhodes & Dick Murdoch Jake Smith vs. Tarzan Tyler in a lumberjack match Danny Miller vs. Ronnie Garvin Ron Fuller vs. Bob Harmon Roy Welch & Jack Welch vs. Mr. Saito & Lee Wong Flash Monroe vs. Chico Montez
10/26/70 Arcadia, FL @ National Guard Armory Hiro Matsuda beat Great Mephisto by DQ Sherri Lee beat Bonnie Watson Frank Martinez beat Joe Turner Joe Flaherty draw Koa Tiki
10/27/70 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Jake Smith, Jose Lothario & Ron Fuller vs. Tarzan Tyler, Dick Murdoch & Dusty Rhodes in an elimination match Hiro Matsuda vs. Great Mephisto in a no DQ match Jack Brisco vs. Mr. Saito Danny Miller vs. Bob Harmon Argentina Apollo vs. Ronnie Garvin Joe Turner vs. Jack Welch
10/27/70 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Dick Steinborn beat Flash Monroe in a Texas death match Sherri Lee & Roy Welch beat Bonnie Watson & Frank Martinez Lee Wong beat Chico Montez Joe Flaherty beat Koa Tiki
10/28/70 Miami Beach, FL @ Convention Center NWA World Champion Dory Funk, Jr. beat Jack Brisco Louie Tillet & Thunderbolt Patterson beat Dusty Rhodes & Dick Murdoch Hiro Matsuda beat Tarzan Tyler Jose Lothario beat Great Mephisto Ron Fuller beat Frank Martinez Jake Smith beat Bob Harmon Danny Miller beat Flash Monroe
10/28/70 Melbourne, FL @ Eau Gallie Civic Center Argentina Apollo vs. Ronnie Garvin Sherri Lee vs. Bonnie Watson Plus 2 other matches
10/29/70 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
10/30/70 Tallahassee, FL @ Sports Center Arena Dusty Rhodes & Dick Murdoch vs. Hiro Matsuda & Danny Miller Lee Wong vs. Ronnie Garvin Ron Fuller vs. Frank Martinez Flash Monroe vs. Chico Montez Bob Harmon vs. Joe Flaherty
11/2/70 Orlando, FL @ Sports Stadium Dusty Rhodes & Dick Murdoch no contest with Jack Brisco & Jose Lothario in a Texas tornado match Great Mephisto beat Hiro Matsuda via pinfall in a loser leaves town, piledriver vs. sleeper match Ron Fuller & Jake Smith beat Ronnie Garvin & Tarzan Tyler Danny Miller vs. Frank Martinez Joe Flaherty & Cowboy Lang beat Flash Monroe & Little Brutus Roy Welch & Jack Welch draw Oki Shikina & Mr. Saito
11/3/70 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Dusty Rhodes & Dick Murdoch vs. Jake Smith & Jose Lothario Hiro Matsuda vs. Tarzan Tyler Jack Brisco & Ron Fuller vs. Mr. Saito & Oki Shikina Ella Waldek vs. Vivian Vachon Danny Miller vs. Great Mephisto Bonnie Watson & Little Bruiser vs. Sherri Lee & Cowboy Lang
11/3/70 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Dick Steinborn & Pat O'Hara beat Flash Monroe & Ronnie Garvin(27:00) via pinfall Roy Welch beat Frank Martinez by DQ Jack Welch beat Bob Harmon Joe Flaherty beat Lee Wong
11/4/70 Miami Beach, FL @ Auditorium Jake Smith, Louie Tillet & Ron Fuller vs. Dick Murdoch, Dusty Rhodes & Tarzan Tyler Jack Brisco & Jose Lothario vs. Great Mephisto & Oki Shikina Sherri Lee vs. Vivian Vachon Cowboy Lang vs. Little Bruiser Plus 2 other matches
11/4/70 Melbourne, FL @ Eau Gallie Civic Center Hiro Matsuda vs. Ronnie Garvin Jack Welch & Roy Welch vs. Mr. Saito & Lee Wong Joe Flaherty vs. Bob Harmon Jerry Oates vs. Coach John Heath
11/5/70 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
11/5/70 Jacksonville, FL @ Coliseum Dusty Rhodes & Dick Murdoch vs. Jack Brisco & Eddie Graham Jose Lothario vs. Tarzan Tyler Hiro Matsuda vs. Great Mephisto in a death match The Infernos vs. Jake Smith & Danny Miller Ron Fuller vs. Ronnie Garvin Cowboy Lang & Joe Flaherty vs. Little Bruiser & Frank Martinez Jack Welch & Roy Welch vs. Mr. Saito & Oki Shikina
11/6/70 Hollywood, FL @ National Guard Armory Big Jake vs. Tarzan Tyler Great Mephisto vs. Koa Tiki Flash Monroe vs. Roy Welch Chick Montez vs. Lee Wong
11/6/70 Tallahassee, FL @ Sports Center Arena Danny Miller vs. Dick Murdoch in a Texas death match The Infernos vs. Dick Steinborn & Ron Fuller Cowboy Lang vs. Little Bruiser Ronnie Garvin vs. Jack Welch
11/7/70 Lakeland, FL @ National Guard Armory Louie Tillet & Dick Steinborn vs. Ronnie Garvin & Tarzan Tyler Danny Miller & Joe Flaherty vs. the Infernos Jack Welch vs. Mr. Saito Jerry Oates vs. Oki Shikina Lee Wong vs. Bob Harmon
11/7/70 Nassau Stadium Dusty Rhodes & Dick Murdoch vs. Jake Smith & Jose Lothario Great Mephisto vs. Ron Fuller Little Beaver vs. Cowboy Lang Flash Monroe vs. Roy Welch
11/9/70 Arcadia, FL @ Armory Ronnie Garvin beat Frank Martinez(sub for Danny Miller)(27:00) via pinfall Joe Flaherty & Chico Montez beat Flash Monroe & Bob Harmon(14:00) Little Bruiser beat Cowboy Lang(16:00) via pinfall Lee Wong beat Pat Valentino(sub for Frank Martinez)(13:00)
11/9/70 Orlando, FL @ Sports Stadium Tarzan Tyler, Dusty Rhodes & Dick Murdoch vs. Louie Tillet, Jose Lothario & Jack Brisco Jake Smith & Ron Fuller vs. The Infernos Great Mephisto vs. Danny Miller Sherri Lee vs. Vivian Vachon Jack Welch vs. Oki Shikina Roy Welch vs. Mr. Saito
11/10/70 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Ronnie Garvin beat Flash Monroe in a Texas death match Bonnie Watson & Little Bruiser beat Kathy O'Day & Cowboy Lang Bob Harmon beat Pat Valentino Lee Wong beat Chico Montez
11/10/70 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Jack Brisco, Jose Lothario & Missouri Mauler beat Dusty Rhodes, Dick Murdoch & Tarzan Tyler Jack Welch & Roy Welch draw Mr. Saito & Oki Shikina El Lobo beat Joe Flaherty(11:00) The Infernos beat Ron Fuller & Danny Miller Jake Smith beat Great Mephisto by DQ Ella Waldek beat Vivian Vachon
11/11/70 Miami Beach, FL @ Convention Center Sailor Art Thomas, Louie Tillet & Jack Brisco vs. Dusty Rhodes, Dick Murdoch & Tarzan Tyler Jose Lothario vs. Great Mephisto The Infernos vs. Jake Smith & Ron Fuller James Wolfe vs. Joe Flaherty Lee Wong vs. Frank Martinez Flash Monroe vs. Bob Harmon
11/11/70 Melbourne, FL @ Eau Gallie Civic Center Danny Miller vs. Ronnie Garvin Little Bruiser vs. Cowboy Lang Oki Shikina & Mr. Saito vs. Jack welch & Roy Welch Sherri Lee vs. Vivian Vachon
11/12/70 Tampa, FL @ Sportatorium(TV) Featuring Hiro Matsuda, Jake Smith & Jose Lothario
11/12/70 St. Petersburg, FL @ Bayfront Center Jack Brisco vs. Tarzan Tyler Louie Tillet & Pat O'Connor vs. Dusty Rhodes & Dick Murdoch The Infernos vs. Jose Lothario & Ron Fuller Sherri Lee vs. Vivian Vachon Bonnie Watson & Little Bruiser vs. Ella Waldek & Cowboy Lang Dick Steinborn & Danny Miller vs. Mr. Saito & Oki Shikina
11/13/70 Tallahassee, FL @ Sports Center Arena Dusty Rhodes & Dick Murdoch vs. Jack Brisco & Danny Miller The Infernos vs. Ron Fuller & Dick Steinborn Great Mephisto vs. Joe Flaherty Ronnie Garvin vs. Lee Wong Mr. Saito vs. Pat Valentino
11/13/70 Hollywood, FL @ National Guard Armory Tarzan Tyler vs. Jose Lothario Cowboy Lang & Chico Montez vs. Little Bruiser & Frank Martinez James Wolfe(aka El Lobo) vs. Bob Harmon Alex Valentino vs. Oki Shikina
11/14/70 San Juan, Puerto Rico @ Hiram Bithorn Stadium Dick Murdoch & Dusty Rhodes vs. Jose Lothario & Jack Brisco Danny Miller vs. Great Mephisto Ron Fuller vs. Tarzan Tyler Jack Welch vs. Frank Martinez Little Bruiser vs. Cowboy Lang Sherri Lee & Roy Welch vs. Vivian Vachon & Pat Valentine
11/15/70 Lakeland, FL @ National Guard Armory Dick Steinborn & Jerry Oates vs. The Infernos Louie Tillet vs. Ronnie Garvin Kathy O'Day vs. Bonnie Watson Mr. Saito & Oki Shikina vs. Joe Flaherty & Chico Montez Bob Harmon vs. Lee Wong
11/16/70 Orlando, FL @ Sports Stadium Louie Tillet & Jack Brisco beat Dick Murdoch & Tarzan Tyler by DQ Jose Lothario beat Dusty Rhodes by DQ when Dick Murdoch interfered Great Mephisto beat Danny Miller The Infernos beat Roy Welch & Jack Welch Ron Fuller beat Oki Shikina James Wolfe beat Joe Flaherty
11/17/70 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Tarzan Tyler beat Jose Lothario(21:00) in a Texas death match Louie Tillet & Bobo Brazil beat Dick Murdoch & Dusty Rhodes(21:00) by DQ Jack Brisco beat Mr. Saito(:55) in a concentration match The Infernos beat Ron Fuller & Danny Miller(13:00) Great Mephisto beat Jack Welch(8:00) El Lobo beat Lee Wong(4:00)
11/17/70 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Ronnie Garvin beat Dick Steinborn by submission Coach John Heath & Joe Flaherty beat Bob Harmon & Oki Shikina via pinfall Frank Martinez beat Pat Valentino Roy Welch beat Tito Montez
11/18/70 Miami Beach, FL @ Auditorium Jack Brisco vs. Tarzan Tyler Dick Murdoch & Dusty Rhodes vs. Eddie Graham & Louie Tillet The Infernos vs. Buddy Fuller & Ron Fuller Danny Miller vs. Ronnie Garvin
11/18/70 Melbourne, FL @ Eau Gallie Civic Center Jose Lothario vs, Great Mephisto Jack welch & Roy Welch vs. Mr. Saito & Oki Shikina in a 2 of 3 falls match Frank Martinez vs. Lee Wong Pat Valentino vs. Joe Flaherty
11/19/70 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
11/19/70 Jacksonville, FL @ Coliseum Tarzan Tyler vs. Jack Brisco Dusty Rhodes & Dick Murdoch vs. Louie Tillet & Jose Lothario Great Mephisto vs. Dick Steinborn Danny Miller & Jack Welch vs. The Infernos plus 3 other matches
11/20/70 Tallahassee, FL @ Sports Center Arena Dusty Rhodes & Dick Murdoch vs. Danny Miller & Louie Tillet Dick Steinborn vs. Tarzan Tyler in a Texas death match Great Mephisto vs. Frank Martinez Oki Shikina vs. Bob Harmon Ronnie Garvin vs. Tito Montez
11/20/70 Hollywood, FL @ National Guard Armory The Infernos vs. Jose Lothario & Ron Fuller James Wolfe vs. Joe Flaherty Mr. Saito vs. Coach John Heath Roy Welch vs. Lee Wong
11/21/70 Lakeland, FL @ National Guard Armory The Infernos vs. Louie Tillet & Dick Steinborn Ronnie Garvin vs. Jerry Oates Jack Welch & Roy Welch vs. Oki Shikina & James Wolfe Pat Valentino vs. Bob Harmon
11/21/70 Nassau, Bahamas @ Stadium Dusty Rhodes & Dick Murdoch vs. Danny Miller & Ron Fuller Jose Lothario vs. Great Mephisto Sherri Lee vs. Bonnie Watson Tarzan Tyler vs. Lee Wong
11/23/70 Orlando, FL @ Sports Stadium Dusty Rhodes & Dick Murdoch beat Jack Brisco & Jose Lothario via pinfall in a Texas tornado match Tarzan Tyler beat Louie Tillet via pinfall in a no DQ match Great Mephisto beat Bob Roop Rene Goulet beat Mr. Saito(:37) Ronnie Garvin & James Wolfe draw Roy Welch & Jack Welch Frank Martinez beat Tito Montez
11/24/70 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Dory Funk, Sr. & Louie Tillet beat Dusty Rhodes & Dick Murdoch in a Texas death match Jack Brisco beat Tarzan Tyler(10:00) Jose Lothario beat Great Mephisto(18:00) The Infernos beat Danny Miller & Bob Roop Rene Goulet beat Oki Shikina(:15) Dick Steinborn beat James Wolfe(14:00)
11/24/70 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Ron Fuller beat Ronnie Garvin by DQ Mr. Saito won a 9-man battle royal Bob Harmon beat Lee Wong Roy Welch & Jack Welch draw Frank Martinez & Pat Valentino Joe Flaherty beat Tito Montez
11/25/70 Miami Beach, FL @ Auditorium Jack Brisco beat Tarzan Tyler in a Texas death match Dick Murdoch & Dusty Rhodes beat Louie Tillet & Bob Roop The Infernos & Great Mephisto beat Ron Fuller, Danny Miller & Jose Lothario Rene Goulet beat Ronnie Garvin via pinfall James Wolfe beat Lee Wong Frank Martinez beat Pat Valentino
11/25/70 Melbourne, FL @ Eau Gallie Civic Center
11/26/70 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
11/26/70 Jacksonville, FL @ Coliseum Dusty Rhodes, Dick Murdoch & Tarzan Tyler vs. Louie Tillet, Sailor Art Thomas & Jack Brisco Great Mephisto vs. Jose Lothario Ron Fuller & Bob Roop vs. The Infernos Rene Goulet vs. James Wolfe Danny Miller vs. Ronnie Garvin plus 3 other matches
11/27/70 Tallahassee, FL @ Sports Center Arena Art Thomas & Louie Tillet vs. Dusty Rhodes & Dick Murdoch Bob Roop vs. Tarzan Tyler Rene Goulet vs. Ronnie Garvin Great Mephisto vs. Al Valesco Joe Flaherty vs. Mr. Saito Bob Harmon vs. Chico Montez
11/27/70 Hollywood, FL @ National Guard Armory The Infernos vs. Jose Lothario & Ron Fuller Danny Miller vs. James Wolfe Oki Shikina vs. Roy Welch Frank Martinez vs. Lee Wong
??11/28/70 Miami Beach, FL @ Auditorium Jack Brisco beat Tarzan Tyler Louie Tillet & Eddie Graham beat Dusty Rhodes & Dick Murdoch by DQ The Infernos beat Buddy Fuller & Ron Fuller by DQ Danny Miller beat Ronnie Garvin James Wolfe beat Bob Harmon Coach John Heath beat Chico Montez
11/28/70 San Juan, Puerto Rico @ Hiram Bithorn Stadium Jose Lothario, Jack Brisco & Louie Tillet vs. Tarzan Tyler, Dick Murdoch & Dusty Rhodes Sailor Art Thomas vs. Great Mephisto James Wolfe vs. Danny Miller Ronnie Garvin vs. Joe Flaherty Mr. Saito vs. Chico Montez Frank Martinez vs. Lee Wong
11/29/70 Lakeland, FL @ National Guard Armory Bob Roop & Ron Fuller vs. The Infernos Oki Shikina vs. Rene Goulet Jack Welch vs. Al Valesco Bob Harmon vs. Frank Martinez
11/30/70 Arcadia, FL @ National Guard Armory Mr. Saito & Oki Shikina vs. Jack Welch & Roy Welch Ronnie Garvin vs. Al Valesco Coach John Heath vs. Bob Harmon Jerry Oates vs. Frank Martinez
11/30/70 Orlando, FL @ Sports Stadium NWA World Champion Dory Funk, Jr. beat Tarzan Tyler Jose Lothario beat Dick Murdoch by DQ in a boxing match Jack Brisco beat Dusty Rhodes Rene Goulet beat Great Mephisto Danny Miller & Bob Roop beat The Infernos Ron Fuller beat Eduardo Perez Lee Wong beat Pat Valentino
12/1/70 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Dick Steinborn beat Ronnie Garvin via pinfall in a match with Pat Valentino as special referee Al Valesco beat Bob Harmon Frank Martinez beat Jerry Oates Jack Welch & Joe Flaherty beat Eduardo Perez & Oki Shikina
12/1/70 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory NWA World Champion Dory Funk, Jr. beat Jack Brisco(22:00) Dusty Rhodes beat Jose Lothario(10:00) to win Brass Knuckles Title Terry Funk beat Dick Murdoch(25:00) in a Texas death match Tarzan Tyler beat Bob Roop(11:00) Bonnie Watson beat Kathy O'Day(7:00) The Infernos beat Louie Tillet & Rene Goulet Danny Miller & Ron Fuller beat Mr. Saito & Great Mephisto(11:00)
12/2/70 Miami Beach, FL @ Auditorium NWA World Champion Dory Funk, Jr. beat Dick Murdoch Louie Tillet no contest with Dusty Rhodes Jack Brisco beat Mr. Saito Jose Lothario beat Tarzan Tyler Rene Goulet beat Great Mephisto via pinfall The Infernos beat Danny Miller & Bob Roop Ron Fuller beat Oki Shikina Joe Flaherty & Al Valesco beat Eduardo Perez & Ronnie Garvin
12/2/70 Melbourne, FL @ Eau Gallie Civic Center
12/3/70 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
12/3/70 Jacksonville, FL @ Coliseum NWA World Champion Dory Funk, Jr. vs. Tarzan Tyler Dick Murdoch vs. Louis Tillet Great Mephisto vs. Bob Roop Danny Miller & Jose Lothario vs. The Infernos Rene Goulet vs. Mr. Saito Eduardo Perez vs. Ron Fuller Oki Shikina & Ronnie Garvin vs. Al Valesco & Joe Flaherty
12/4/70 Tallahassee, FL @ Sports Center Arena Great Mephisto vs. Hiro Matsuda Argentina Apollo & Danny Miller vs. El Lobo & Dale Lewis Mr. Saito vs. Joe Flaherty Flash Monroe vs. Bob Valentino Ali Baba vs. Roy Welch
12/4/70 Hollywood, FL @ National Guard Armory
12/5/70 Lakeland, FL @ National Guard Armory Bob Roop & Rene Goulet vs. The Infernos Dick Steinborn vs. Mr. Saito Al Valesco vs. Ronnie Garvin Joe Flaherty vs. Frank Martinez Bob Harmon vs. Jack Welch
12/5/70 Nassau, Bahamas @ Nassau Stadium NWA World Champion Dory Funk, Jr. vs. Dick Murdoch Dusty Rhodes vs. Jose Lothario Danny Miller vs. Great Mephisto Danny Miller vs. Eduardo Perez Tarzan Tyler vs. Coach John Heath Ron Fuller vs. Eduardo Perez
12/7/70 Orlando, FL @ Sports Stadium Louie Tillet, Jose Lothario & Thunderbolt Patterson beat Dusty Rhodes, Dick Murdoch & Tarzan Tyler Jack Brisco beat Mr. Saito Rene Goulet beat Great Mephisto Ron Fuller beat Skull Von Stroheim Ronnie Garvin beat Jack Welch Eduardo Perez beat Bob Harmon
12/8/70 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Jose Lothario beat Dick Murdoch in a loser leaves town, Texas death, cage match Dusty Rhodes beat Thunderbolt Patterson Jack Brisco, Rene Goulet & Louie Tillet beat The Infernos & J.C. Dykes(18:00) Tarzan Tyler beat Danny Miller(12:00) Bob Roop draw Mr. Saito(20:00) Bobo Johnson beat Little Bruiser(10:00) Ron Fuller beat Skull Von Stroheim(12:00)
12/8/70 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Dick Steinborn beat Great Mephisto by DQ Jack Welch beat Eduardo Perez Al Valesco beat Ronnie Garvin by DQ Buddy Colt beat Cowboy Bradley Bob Harmon beat Pat Valentino
12/9/70 Miami Beach, FL @ Auditorium Jose Lothario & Thunderbolt Patterson beat Dick Murdoch & Dusty Rhodes in a Texas tornado match Rene Goulet beat Tarzan Tyler by DQ Danny Miller & Jack Brisco beat The Infernos by DQ Great Mephisto, Mr. Saito & Oki Shikina beat Bob Roop, Ron Fuller & Joe Flaherty Buddy Colt & Bobo Johnson beat Cowboy Bradley & Little Bruiser Frank Martinez draw Al Valesco
12/9/70 Melbourne, FL @ Eau Gallie Civic Center
12/10/70 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
12/10/70 Jacksonville, FL @ Coliseum Dusty Rhodes, Dick Murdoch & Tarzan Tyler vs. Louis Tillet, Jack Brisco & Thunderbolt Patterson The Infernos & J.C. Dykes vs. Jose Lothario, Danny Miller & Ron Fuller Rene Goulet & Bob Roop vs. Mr. Saito & Great Mephisto Cowboy Bradley & Little Bruiser vs. Bobo Johnson & Buddy Colt Joe Flaherty vs. Frank Martinez Ronnie Garvin vs. Al Valesco
12/11/70 Fort Lauderdale, FL @ National Guard Armory Jack Brisco & Jose Lothario vs. Dusty Rhodes & Dick Murdoch Rene Goulet vs. Mr. Saito Ronnie Garvin vs. Bob Roop Cowboy Bradley vs. Buddy Colt Jack Welch vs. Pat Valentino
12/11/70 Tallahassee, FL @ Sports Center Arena
12/12/70 Lakeland, FL @ National Guard Armory Dick Murdock & Dusty Rhodes vs. Rene Goulet & Louie Tillet Mr. Saito vs. Dick Steinborn in a judo jacket match Ronnie Garvin vs. Ron Fuller Jack Welch vs. Frank Martinez Buddy Colt vs. Cowboy Bradley Skull Von Stroheim vs. Joe Flaherty
12/14/70 Orlando, FL @ Sports Stadium Louie Tillet vs. Tarzan Tyler If Infernos lose, Miller gets a 10-minute match with manager J.C. Dykes Thunderbolt Patterson & Danny Miller vs. The Infernos Jack Brisco vs. Mr. Saito in a loser leaves town match Jose Lothario vs. Great Mephisto Rene Goulet vs. Ronnie Garvin Eduardo Perez & Frank Martinez vs. Bob Roop & Ron Fuller Cowboy Bradley & Little Bruiser vs. Bobo Johnson & Buddy Colt
12/15/70 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Jose Lothario & Thunderbolt Patterson beat The Infernos(32:00) Tarzan Tyler beat Jack Brisco in a 2 of 3 falls match to win NWA Florida Title Rene Goulet beat Great Mephisto Bob Roop beat Mr. Saito Buddy Colt & Ron Fuller beat Cowboy Bradley & Eduardo Perez Louis Tillet beat Oki Shikina
12/15/70 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Jack Welch beat Ronnie Garvin by DQ in a 2 of 3 falls match Al Valesco(sub for Coach John Heath) beat Bob Harmon(14:00) via pinfall Bobo Johnson beat Little Bruiser(21:00) via pinfall
12/16/70 Miami Beach, FL @ Auditorium Rene Goulet beat Tarzan Tyler by DQ Jack Brisco & Thunderbolt Patterson beat The Infernos Louie Tillet & Danny Miller beat Great Mephisto & Oki Shikina Little Bruiser & Frank Martinez beat Buddy Colt & Joe Flaherty Jose Lothario beat Mr. Saito Ron Fuller beat Ronnie Garvin via pinfall Bobo Johnson beat Cowboy Bradley Eduardo Perez beat Al Valesco
12/16/70 Melbourne, FL @ Eau Gallie Civic Center
12/17/70 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
12/17/70 Jacksonville, FL @ Coliseum Thunderbolt Patterson beat Tarzan Tyler in a steel cage match The Infernos beat Jack Brisco & Louie Tillet Rene Goulet beat Mr. Saito Bob Roop beat Great Mephisto Bobo Johnson beat Little Bruiser Cowboy Bradley & Eduardo Perez beat Buddy Colt & Al Valesco
12/18/70 Fort Lauderdale, FL @ National Guard Armory Jose Lothario vs. Tarzan Tyler Rene Goulet vs. Great Mephisto Ron Fuller & Bobo Johnson vs. Eduardo Perez & Little Bruiser Danny Miller vs. Skull Von Stroheim Al Valesco vs. Frank Martinez
12/18/70 Tallahassee, FL @ Sports Center Arena Thunderbolt Patterson & Louie Tillet vs. The Infernos Jack Brisco vs. Mr. Saito Cowboy Bradley vs. Buddy Colt Bob Roop vs. Oki Shikina Ronnie Garvin vs. Joe Flaherty
12/19/70 Lakeland, FL @ National Guard Armory Thunderbolt Patterson, Louie Tillet & Rene Goulet vs. The Infernos & J.C. Dykes Oki Shikina vs. Bob Roop Dick Steinborn vs. Ronnie Garvin Cowboy Bradley vs. Buddy Colt Joe Flaherty vs. Al Valesco
12/19/70 Nassau, Bahamas @ Nassau Stadium Jack Brisco vs. Tarzan Tyler Great Mephisto vs. Jose Lothario Bobo Johnson vs. Little Bruiser Eduardo Perez vs. Danny Miller Ron Fuller vs. Frank Martinez
12/21/70 Orlando, FL @ Sports Stadium Louie Tillet vs. Tarzan Tyler in a French death match Thunderbolt Patterson, Danny Miller & Jack Brisco vs. The Infernos & J.C. Dykes Rene Goulet vs. Jose Lothario Bob Roop vs. Ronnie Garvin Bonnie Watson vs. Vivian Vachon Eduardo Perez & Oki Shikina vs. Al Valesco & Pepe Gomez
12/22/70 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Jose Lothario, Jack Brisco & Bob Roop beat The Infernos & J.C. Dykes in an elimination match Brass Knuckles Title tournament 1st round Louie Tillet beat Great Mephisto Tarzan Tyler beat Missouri Mauler Thunderbolt Patterson received a bye Semifinals Tarzan Tyler received a bye Thunderbolt Patterson beat Louie Tillet Final Tarzan Tyler beat Thunderbolt Patterson to win vacant Brass Knuckles Title Other matches Rene Goulet beat Danny Miller Vivian Vachon & Cowboy Bradley beat Sherri Lee & Buddy Colt
12/22/70 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Ronnie Garvin double DQ Ron Fuller Bonnie Watson & Bobo Johnson beat Kathy O'Day & Little Bruiser Skull Von Stroheim won a 7-man battle royal Joe Flaherty beat Nick Adams Pepe Gomez beat Eduardo Perez by DQ Al Valesco beat Mike Dubois via pinfall
12/25/70 St Petersburg, FL @ Bayfront Center Tarzan Tyler vs. Jack Brisco NWA Florida Tag Title tournament 1st round Jose Lothario & Danny Miller vs. Skull Von Stroheim & Eduardo Perez Great Malenko & Great Mephisto vs. Louie Tillet & Rene Goulet The Infernos beat Bob Roop & Ron Fuller Semifinals Finals The Infernos beat ?? & ?? to win vacant NWA Florida Tag Title Other matches Vivian Vachon & Ronnie Garvin vs. Bonnie Watson & Al Valesco Joe Flaherty vs. Oki Shikina
12/26/70 Tallahassee, FL @ Sports Center Arena Louie Tillet, Leo Garibaldi & Jose Lothario vs. The Infernos & J.C. Dykes Danny Miller vs. Ronnie Garvin Sherri Lee vs. Vivian Vachon Ron Fuller vs. Oki Shikina Skull Von Stroheim vs. Joe Flaherty
12/26/70 Lakeland, FL @ National Guard Armory Tarzan Tyler vs. Rene Goulet Great Mephisto vs. Bob Roop Eduardo Perez & Mike Dubois vs. Al Valesco & Pepe Gomez Kathy O'Day vs. Bonnie Watson Coach John Heath vs. Nick Adams
12/28/70 Orlando, FL @ Sports Stadium Great Malenko & Tarzan Tyler vs. Jack Brisco & Louie Tillet J.C. Dykes vs. Danny Miller in a lights out match Rene Goulet vs. Jose Lothario Danny Miller & Johnny Walker vs. The Infernos in a no DQ match Bob Roop vs. Mike Dubois Ron Fuller vs. Ronnie Garvin Joe Flaherty vs. Nick Adams
12/29/70 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory Leo Garibaldi vs. J.C. Dykes in a lights out match Tarzan Tyler vs. Jose Lothario The Infernos vs. Jack Brisco & Bob Roop in a match with 4 judges at ringside Rene Goulet vs. Danny Miller Hiro Matsuda vs. Johnny Walker Louie Tillet vs. Eduardo Perez Sherri Lee vs. Vivian Vachon
12/29/70 Fort Myers, FL @ National Guard Armory Ron Fuller beat Ronnie Garvin in a loser leaves town, Texas death match Roy Welch & Jack Welch beat Skull Von Stroheim & Oki Shikina Al Valesco beat Nick Adams Joe Flaherty draw Pepe Gomez
12/30/70 Miami Beach, FL @ Auditorium Jose Lothario failed to pin J.C. Dykes 3 times in 15 minutes so Dykes was declared the winner in a lights out match Jack Brisco beat Tarzan Tyler The Infernos beat Johnny Walker & Jose Lothario Rene Goulet beat Danny Miller Louie Tillet beat Nick Adams(sub for Mike Dubois) Bob Roop beat Eduardo Perez
12/30/70 Melbourne, FL @ Eau Gallie Civic Center
12/31/70 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
|
|